HELDERSCHECOURANT Eerste Blad. HOOGHEEMRAADSCHAP HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Ku. 5063 ZATERDAG 15 MAART 1619 47» JAARGANG Uitgever: C. DË BOER Jr., Helder. Oplaag 7000 ex. Abonnementsprijs: In de stad t 1.10, per post f 1.35. Buitenland f 2.35. Losse ex. 3 cent. Advertentlên per regel 16 oent Bericht. Aan da abonné'c binnen de gemeente wordt bekend gemaakt, dat de kwltantlörs voor het la kw. 1919 (1 Jan.-31 Maart) cezer dagen worden aangeboden, met het verzoek deza direct bij aanbieding to willen voldoin. Aan onze abonnë's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldor*che Cou rant, Zondagsblad en Modeblad l»i8 kwartaal 1919 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 21^ Maart a.s., zullen de anders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangezien, door de verhoogde in cassotarieven aan de post, thans met 10 cents verhooging inplaats van moet worden beschikt, raden wij onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezendenPostwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2V, cent te worden beplakt. De abonnementsgelden van ons blad en zijne premie uitgaven zijn Heidersche Courant: franco per post 1.35, Buitenland f 2.35 Zondagsblad: franco per post i 0.60, Buitenland f O 90 Modeblad: franco per post f 0.95, Buitonland f 1.20 Op- en ondergang van Zon au Maaa •e tijd van hoogpater (Texel). (Wintertijd.) Zo. U -art. op: oodar: op: oailar: v.re o tn. Zondag 16 a 6 I9m. 6 88 6 16 6 1 8 16 816 MuDdag 17 7 37 6 66 6 18 66 845 8.60 Olnadag IS 883 616 610 6.7 9 30 9.36 6 8 8.60 9 66 Oondard. 20 10 48 7 3 6 6 6 10 10.30 10.86 VrUdag 21 „1146 7 31 6 8 613 10.60 1066 Saterdag 33 8.6 6 1 6 16 1116 11,«0 en ook, dat dit niet billijk geacht kon worden. Deze bedragen z(jn n.1. Anna Paulowna f 2.116.000.— Wieringer waard Waard en Groet Vier Noorderkoggen Drechterland Schardam en Keukendyk Polder de Zeevang Zuidpolder bij Edam Katwoude Nieuwendam Waterland 201.000. 700.000.- 100.000. 7.265.000.- 364.000. 1.092.000.- 1.407.000.- 1.277.000. 228.000. 5.250.000. De Provinciale Staten zullen den 25sten van deze maand een belang rijke voordracht te behandelen krij gen, belangrijk genoeg ool^ oqa er ietB over te zeggen, emdat er een geheel veranderde Waterstaatkundige toe stand van Noord-Holland door zal worden geboren. De Waterschappen, zooals die in ons land historisch zijn gegroeid tot de publiekrechtelijke lichamen met j hun zelfstandig bij de Wet gewaar borgd recht, om eigen verordeningen te maken en eigen belastingen te heffen, zullen thans in Noord-Holland althaus moeten wijken voor één groot Waterschap boven het IJ, behalve de eilanden, tot ééa nieuw Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier. Dit is niet het gevolg van een gril van een of ander bestuurscollege, in dit geval de Provinciale Staten van Noord-Holland, die volgens 138 der Provinciale Wet bevoegd zyn, „waterschappen, veenschappen en veenpolders op te hefföD, nieuwe op te richten enz.". Maar het is een natuurlijk gevolg van de ontwikkeling onzer Water staats-wetgeving en van het beheer onzer zeeweringen. Het oud-Hollandsche spreekwoord Die water deert, die water keert", is reeds lang niet meer gangbaar en de toestand, bij onze'voorouders in zwang, dat elk landeigenaar, een stuk van de zeewaterkeering kreeg te qnderhouden zoo groot als 't zijn eigen dom er door werd begrensd en be schermd, het z.g.n, „verhoefslagen" kan reeds lang niet meer dienen. Meer en meer is het beheer onzer zeedijken, en voor zoover die door verdere indijkingen en inpolderingen binnendijken werden, ook van deze, gecentraliseerd. Men zag meer en meer in, dat bij een goeden toestand van de dijken niet alleen gebaat zijn, dus belang hebben de menschen, die daar vlak bij wonen of hun eigendommen hebben liggen, maar dat in een pol derland als het onze die belangen veel verder strekken. Nu was de toestand tot dusver zoo, dat elk Waterschap voor zijn eigen dijken zorgde, en voor eventueele bijzondere kosten, zooals by door braak, elk voor zich verantwoorde- delijk was. De watersnood van 1916 heeft scherp belicht, hoe weinig volkomen deze toestand is niet alleen, maar ook, voor welke haast ondraaglijke lasten sommige waterschappen komen te staan, terwijl de gronden achter die gebieden liggende tegelijk be merkten, dat zy in sommige opzich ten slechts door een niet altijd goed onderhouden binnendijk van den watervloed gescheiden waren. gelukkig zijn die binnendijken, wijl ze in heel veel gevallen vroeger als zeedijken zijn gelegd, sterk ge noeg geblekeD, maar aan den anderen kant is deze wetenschap dikwijls weer aanleiding, aan 't onderhoud niet veel te doen. Maar hoe ook, ieder wist, dat een ramp, zooals onze provincie in 1916 trof, niet op de oude wijze te her stellen was. De Provincie zelf gaf direct een lofwaardig voorbeeld, deor de water schappen, die getroffen waren, de gelden te verstrekken, noodig om spoedig de gaten te dichten en tege lijk den geheelen dijk te versterken. Aan de verwerkte sommen zien wij meteen, dat dergelijke bedragen door die waterschappen zelf niet zouden zijn op te brengen geweest Totaal f 20.000.000. Hier is door overschrijding en rente nog IJ millioen bij gekomen. De provincie heeft n.1. die gelden geleend en aan de waterschappen voorge schoten, doch omdat voor de terug betaling van rente en aflossing een nadere regeling moest worden gezocht, die wel eenige jaren op zich zou laten wachten en de provincie zelf die jaren geen rente en aflossing op haar budget kon brengen, is het bedrag voor 2 jaar rente (nog in de "Winterzitting van 1918 tot 3 jaar verlengd) er bij geleend. Van 1916 af zijn Gedeputeerden dus bezig een financieels regeling te maken, die nu met het voorstel, om dus al de kleinere waterschappen op te heffen en er één groot Hoogheem raadschap van te maken, tegelijkertijd is ingediend. De voordracht van Gedeputeerde Staten is dus tweeledig. Ie. Wordt voor een beter toe komstig beheer en billijker ver deeling der lasten één groot Wa terschap gesticht. 2e. Wordt dit Waterschap be last met de inning der rente en aflossing der voorgeschoten waters- noodkosten. Wat nu punt 1 betreft, zeggen Ged. St. in hun Nota van Toelichting, dat in 1916 duidelijk gebleken is „dat de tegenwoordige verdee ling der provincie in waterschap pen geen juist beeld geeft van de belangensferen, die bij de verschil lende gedeelten dier zeewering be trokken zijn", Ged, St. wijzen op de landen bin nen den West-Frieschen omringdljk, die groot belang hebben by de dyks- gedeelten, aan het toezicht van Hoofd ingelanden van den Noorder IJ- en zeedijk onderworpen, doch evenzeer bfl de zeeweringen van de polders Waard en Groet en d© Wieringer- waard. Nochtans bezitten zij over die dijken geen medezeggenschap en dragen zij in de kosten daarvan niet bij. Wy zijn het hier volkomen mede eens, maar vragen ons toch af, waarom, als dit zoo is, worden de landen benoorden den W.-F. omring- dyk bij het nieuwe Waterschap in gelijfd, terwijl moeilijk kan worden aangetoond, dat deze belang hebben bij de Zuiderzeedijken bezuiden dien dijk liggende. Wel beweren Ged. St., dat Scher merboezem het water tot in het Noordelijkste punt van de provincie kan brengen, doch bij den watersnood in 1916 had dan toch op een of an dere wijze moeten blijken, dat er door deze omstandigheid gevaar hier in 't Noorden was. Historisch eindigt het Noorder kwartier bij den West-Frieschen zee dijk, en als men dus op grond van zóó weinig klemmend argument als Schermerboezem deze Noordelijke landen tot één belangengemeenschap rekent, dan mag gevraagd, of een stad als Amsterdam geen grooter jevaar heeft geloopen door de door haak van den Waterland schen zee dijk, dan het Noordelijke gebied van alle doorbraken te gelijk. Gedeputeerde Staten beweren ook niet, dat de landen beneden de Noorder IJ en Zeedijk geen belang hebben bij een góecj, beheer over en onderhoud der noordelijke dijken, neen, zij keeren de redeneering om. Op blz. 8 van hun nota zeggen ft. S. „Het gemeenschappelijk belang, dat bij de gronden ten Noorden van den Noorder IJ dijk onmiddellijk naar voren treedt, zou dan ont breken bij de zeedijken ten Zuiden en ten Oosten van Amsterdam heeft slechts het Zuideiyk ge deelte van N.-Holland belang." Ieder voelt, dat dit echter de vraag niet is. ft. S. hadden moeten aan- toonen, dat die zuideiyke landen met Amsterdam geen belang hebben by de Noordelijk daarvan gelegen dyken. Hier zit één der grootste en voor naamste strydpunten, omdat de be grenzing van het Hoogheemraadschap ten nauwste samenhangt met de wyze waarop de wat.ersnoodlasten zullen worden verdeeld. Want de rente en aflossing der 20 millioen leening zal voor 60 pet. door het nieuwe Hoogheemraadschap moe ten worden opgebracht, terwijl de overige 40 pet. door de Provincie zelf (en een deel eventueel door het Ryk) wordt overgenomen,waaraan natuur- ïyk de bewoners binnen het Hoog heemraadschap óók hun deel betalen. Aangezien de rente en aflossing van die 20 millioen het eerste jaar f 1.360.000 zal vorderen, komt daarvan f819.000.— direct ten laste van 't nieuwe Hoogheemraadschap, welke som elk jaar f 11.100.— minder wordt. Aan de overige f541.000.—betaalt natuuriyk het Hoogheemraadschap nog eens zyn deel. Een 8 tal van ouds dykpliehtigen (wiens dyken zyn doorgebroken en hersteld), betalen allereerst tezamen f244.000. De rest wordt gevonden door eene heffing van 5 pet. op het ongebouwd en 2J pet. op het gebouwd van alle binnen het Hoogheemraad schap gelegen eigendommen. Hoe nu ten slotte de volle lasten der 20 millioenleening over de be woners der provincie zyn verdeeld, is natuuriyk niet precies uit te maken. Dit hangt af van de wyze, waarop de provincie de voor hare rekening genomen 40 pet., dus f 541.000.- zal dekken en ook welk deel het Ryk daarvan zal overnemen, dat intus- schen tot nu toe niets h~.eft toegezegd, niettegenstaande in 1916 direct onderhandelingen daarover zijn ge opend. Wij zullen dus zeer glebaal moe ten schatten en de gebouwde en ongebouwde eigendommen die voor 't overgroote deel zullen worden belast, als object nemen. Nu is de belastbare opbrengst der grondbelasting in deze provincie f 72 millioen. Die van 't gebied, door 't hoogheemraadschap begrensd f 15l/g millioen. Yan de f 541.000.— zal het Hoog heemraadschap dus llb of f 108.000 bovendien opbrengen. Het betaalt reeds, zoo wy za_ f 819.000.—, zoodat zijn deel totaal wordt f 927.000.-. Daartegenover zal door het overige gebied van de provincie f541.000.— min f 108.000.- of f 433.000. worden opgebracht. Het gebied met 56J millioen be lastbare opbrengst, brengt dus nog minder dan de helft op van wat het gebied, dat slechts 15l/* millioen be lastbare opbrengst geeft, of minder dan een derde van het eerste. Ged. Staten achten dit niet erg. Het nieuwe Hoogheemraadschap achten zy draagkrachtig genoeg, zeggen zy, om zelfs den vollen last te dragen, het recht, om alles te heffen, bestaat en dus mag men biy zyn, indien de Provincie 40 pet. voor hare rekening neemt. Wy aanvaarden deze redeneering ai evenmin als die, waarin zij het Zuideiyk deel der Provincie listiglijk buiten het weinig aanlokkeiyke ge bied van bet nieuwe waterschap laat. Gedeputeerde Staten hebben niet het recht, de kosten van den watersnood te verhalen op de bewoners, die niet behooren tot de onderhoudsplichtige waterschappen. Om die er toch in te betrekken, konden zy alleen gebruik maken van da in art. 138 der Provinciale Wet verleende bevoegdheid, om nieuwe waterschappen op te richten. Zoodoende betrokken zij in de lasten den van watersnood een groot aantal anderen, die anders vry waren Maar daartoe moesten zij het nieuwe waterschap belasten met een schuld, die niet door dit lichaam is gemaakt, hetgeen op zich zelf reeds een zonderlinge wyze van doen is. Welnu, als Ged. St. er niet tegen op zien de watersnoodlasten te ver- deelen en te leggen op anderen dan de van ouds dykpliehtigen, dan eischt de consequentie, dat die nieuwe lasten billijk worden verdeeld. Dat geschiedt, zoo wy zagen, nu niet en dat kan alleeD, indien de ge- heele Provincie voor deze lasten ge lijkelijk wordt aangeslagen. Om de van ouds dykpliehtigen niet te plotseling van hun oude plichten te ontheffen en óók, omdat zij de meest belanghebbenden zyn en wat 't dqksbeheer betreft niet geheel vry uit gaan, zou de vooruitbetaling der f244.000.— voor hen kunnen blyven bestaan. De rest, dus f 1.116.000,—, zou door de geheele provincie moeten worden opgebracht. Dit kan alleen door de pro vinciale opcenten op de Rijks belastingen te verhoogen. Deze bedroegen voor 1919 volgens de begrooting: Geb. eigendommen 22 f 688.000. Ongeb. 22 f 158.000.- Personeel 20 f 736.000.— Ryksinkomstenbel. 4 f 580.000.— Vermogensbel. 4 f 32.000. Totaal f2.144.000.- Deze opcenten zouden dus met 50 pet. moeten stygen. Stel, dat het Ryk 20 pet. van den totalen last overneemt, dus f272.00©, dan zou er dus f844.000 te dekken over zyn en een verhooging der op centen met 40 pet. voldoende zijn. Rekening houdende, dat de grond 't leeuwendeel zal hebben te dragen, is de volgende rekening op te maken opc. gebouwd f 1.044.000.— of meer f406.000. 36 opc. odgeb. f268.000.—of meer f 100.500.-; opc. pers. f920.000.— of meer f 184.000.-; 5 pet. Ryksink. f725.000.— of meer f 145.000.-; 5 pet. vermogensb. f40.000.— of meer f8000.-. Totaal f2.950.500 of meer f843.500. De grond over de geheele provincie zou in dit geval meer op hebben te brengen f506.500. Maar Ged. St. willen den grond alleen van het Hoog heemraadschap met f575.000 belasten buiten de f244.000, die de vanouds dykpliehtigen reeds vooraf opbrengen. Ieder moet dus met ons toestem men, dat dit -geen verdeeling van lasten is. Het ïykt nergens naar. Wat de verhooging der overige opcenten betreft, deze krygen wy toch, omdat de 40 pet. die de Pro vincie zal dragen, wel niet geheel op den grond zal worden verhaald. Wy zijn 't dus met G. S. eens, dat de stichting van een flinke ge centraliseerde, draagkrachtige be langengemeenschap voor de veilig heid onzer Provincie voor het onder houd onzer zeewaterkeerende dyken, geboden en dus goed is. Maar waar deze nieuwe gemeen schap reeds daarmee grootere lasten worden opgelegd, daar is het on- billyk, hen óók nog te laten dragen een zóó groot deel der abnormale watersnoodkosten, waaraan een groot deel op andere wijze, dan door directe belastingheffing dóór de provincie, niet zou zijn aansprakelijk testellen. Het is dus al veel gewonnen, in dien het betere en duurdere dijks- beheer een grooter lichaam vindt, waarin ook anderen die daarvan tot nu toe vry waren, meebetalen. En wanneer G. S. de nuttig heid van een apart Hoogheemraad schap voor het Zuiderkwartier met deelen van Utrecht en Zuid-Holland aantoonen, daar vragen wij, welk Hoogheemraadschap zal ten slotte het meeste hebben op te brengen voor het toekomstig beheer onzer zeedijken, het Noorderkwartier met zyn dyk van Schellingwoude tot den Helder of het Zuiderkwartier met zyn eindje dyk tusschen Am sterdam en de hooge gronden van Naarden. In 't toekomstig beheer levert het Noorden dus toch reeds een cijns, die in geen verhouding staat tot wat in het Zuiden door een veel draagkrachtiger gemeenschap wordt opgebracht. Om daarboven nu nog het leeuwen deel der watersnoodkosten op de schouders van ons, NoordelykeD, te leggen, is toch waarlyk te erg. Er is dus maar één weg en wel deze, dat de dekking der waters noodkosten, welke kosten toch als van algemeen provinciaal bel: worden geacht, wordt los gemaakt van de stichting van het Nieuwe En- dat G. S. voor de regeling dezer flnancieele aangelegenheid een nader voorstel doen. Van de talrijke bezwaarschriften, die naar aanleiding van het ont werp zijn ingediend, hebben G. S. zich weinig of niets aangetrokken. In de Voordracht aan de Prov. Staten wordt er eene bespreking aan gewyd. Zij doen dit op dezelfde wyze als reeds is aangestipt by de vraag, waarom het Zuiden niet wordt be trokken by 't onderhoud der Noor delijke dyken. Op bladz. 7 lezen wij „Het denkbeeld om ook bet onderhoud van laatstbedoelde zee weringen aan het Hoogheemraad schap, dat zich dan over de ge heele provincie zou moeten uit strekken, op te dragen, wordt, indien wyjuist zien aan een aan tal besturen ingegeven, eenerzyds door den wensch, het mogelijk te maken, dat ook het Zuiden van ons gewest in de kosten der dljksherstellingen van het Noorder kwartier in belangrijke mate zal bijdragen, anderzijds door de vrees, dat de lasten voor de zuidelyke dyken blyvend voor de provinciale belastingplichtigen zullen komen." En nu verliezen Ged. St. zich in een uitvoerige bespreking van dit laatste bezwaar, dat geen bezwaar is, omdat aan die zuidelyke dyken hoog stens, 2 millioen is verwerkt en 2 ton verhooging der provinciale lasten bij de reeds opgelegde, voor het Noorder kwartier geen gewicht in de schaal legt, maar het voornaamste bezwaar, dat n.1. een draagkrachtig deel der provincie veilig buiten de abnormale lasten van het Noorden wordt ge houden, wordt met eenige niets zeg gende woorden afgehandeld. Het zoude onbillijk zijn", omdat.... dit Zuiden nu eenmaal toevallig min der dyken heeft Gold dit dan niet voor al die landen, welke nu binnen den kring van het dure Hoogheemraadschap worden ge trokken? Intusschen, als de Prov. Staten niet deor een groot gevoel van bil- ïykheid worden geleid, zal deze voor dracht er zoo nog doorkomen ook. Want in het bedreigde deel der Provincie hebben slechts zitting 28 van de 77 Statenleden. Gaan de 49 overigen, welke zitting hebben voor N.-Holland beneden het IJ, uitsluitend af op het belang, dat hun gebied by deze regeling heeft, dan stemmes zy natuurlijk vóór de voordracht en is de aanneming ver zekerd. Wij hopen, dat een deel hunner, en dat behoeft slechts een dozijn te wezen, genoeg oog i heeft yoor recht en biliykheid, om de belangen van het Noorden niet uit het oog te ver liezen. In elk geval zal deze voordracht de tegenstelling tusschen deze twee deelen van één Provincie meer ver scherpen, dan in 't belang van een goede samenwerking goed is. Ook uit dien hoofde achten wij het voorstel van Sed. Staten zeer be- denkelyk en hopen wy, dat dit Col lege voor eventueele voorstellen uit het Noorden toegankeiyker is dan 't was voor de vele bezwaarschriften, welke het niet tot andere gedachten konden brengen. Helder, 11 Maart '19. A. W. Miohsls. BUITENLAND. De Vredesconferentie. Wilson's tarugkier. Brest, 13 Maart. Wilson is hier hedenavond te acht nur aangekomen. Oultsobland'8 ontwapening In da lucht. De opperste oorlogsraad heeft Woensdag den deflnitieven tekst aangenomen van de aeronautische bepalingen, welke aan Duitschland worden opgelegd. Het doel is, Duitsch- land te beletten het luchtwapen voor aanvalsdoeleinden te bezigen. De raad besloot tot Duitschlands ontwapening in de lucht. Dultschland zal zyn vliegtuigen aan de gealli eerden moeten uitleveren en tot het sluiten van den vrede zal het geen vliegtuigen mogen vervaardigen. Het is nog niet beslist, of de vliegtuigen vernietigd of onder de geallieerden verdeeld zullen worden. De Engelsche en Amerikaansche gedelegeerden wenschten onderscheid gemaakt te zien tusschen militaire en handelsluchtvaart, welke laatste na den vrede onder zekere waarborgen geoorloofd zal zijn. De raad heeft alle vraagstukken betreffende de handels luchtvaart teruggezonden naar de intergeallieerde commissie, waarvan de afgevaardigde Aubigny voor zitter is. Daar de reactiecommissie voor de militaire en maritieme voorwaarden haar werk nog niet voltooid heeft, zal de Raad niet voor Vrijdag bijeenkomen. Ot Duifscbo schapen l« Zuld-Amarika. De ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken hebben vernomen, dat de opperste oorlogs raad te Parijs de Duitsche schepen in de Chileensche wateren, samen ongeveer 100,000 ton, heeft toege wezen aan de Yereenigde Staten. Zy zeggen echter, dat er vermoedeiyk slechts twee of drie dadelijk beschik baar zyn. De meeste hebben dringend reparatie noodig. Hurley, de voorzitter van den „Ship- ping Board", deelde mede, dat de vraag of de regeering de toegewezen Duitsche schepen in Chileensche havens zal overnemen, afhangen zal van de voorwaarden en van den toestand der schepen. Hat RIJalaid. Omtrent de plannen van de geal lieerde regeeringen met het Rijnland verneemt de „Westfaiische Neue Nachrichten" uit betrouwbare bron Volgens onderhandelingen, te Keulen gevoerd, zouden de geallieerden op de vredesconferentie de voorwaarde stellen, dat de Rijnprovincie een zelfstandige republiek moeht worden, of althans dat deze provincie verder niet tot het Pruisische of Duitsche tolgebied zou behooren, zoodat in voeren uit het overige Duitschland in de Rynprovincie aan tol onder worpen zullen zyn. Westfalen zal Pruisisch gebied blyven, maar eco nomisch geheel onafhankelijk van Pruisen zyn. Belgiö maakt aanspraak op de Duitsche steden Malmedy, Montjoie en Aken, doch het is de vraag, of de Entente zich voor de annexatie van de laatste stad zal verklaren. De Rij* en het kanaal van Kiel. De subcommissie voor de scheep vaart van de commissie voor de havens en waterwegen acht het aan te bevelen, dat de Ryn zal worden opengesteld voor de scheepvaart van alle natiën zonder onderscheid en dat commissie hierop eontöle zal uit oefenen in den geest van de Donau- commissie. Betreffende het Kieler kanaal be veelt de commissie aan, dat handels- en oorlogsschepen van alle volken daarlangs vry mogen verkeeren, ter wijl het kanaal in Duitsch bezit blyft. 'De quaestie betreffende de versterkin gen langs het kanaal moet volgens laar door opperste raden van militaire en marinedeskundigen worden op lost. De Itailaamche elschen. In het memorandum van de Ita- liaansche gedelegeerden ter vredes conferentie worden geöiseht het gebied van de Boven-Etsch, Trentino Julische Alpen. Verklaard wordt, dat alleen de Julische Alpen de Italiaansche oostpoort kunnen af sluiten. Verder worden ftorizia, Triest, Pola, Fiume en een aantal steden en dorpen aan de Adriatische zeekust en in het binnenland onbetwistbaar Italiaanseh genoemd, terwyi ver klaard wordt, dat ter voorkoming van alle gevaar een rechtmatig deel van Dalmatie terug moet komen aan Italië. De Duitsche vradesdelegatia. Volgens den „Berliner Lokal An- zeiger" is de Duitsche vredesdele- gatie thans definitief samengesteld. Zy zal bestaan uit den minister van buitenlandsche zaken, graaf Brock- dorff-Rantzau, verder uit de ministers David en Giesberts, den Beierschen gezant in Bern dr. Müller, den be kenden hoogleeraar in het volken recht prof. Schücking en den Ham burger koopman Warburg. Duitschlands vradesdoelalndsn. Berlyn, 13 Maart. Heden had een bespreking plaats over de doorDuitsch- land by de komende vredesonderhan delingen na te streven doeleinden en over de eischen van de tegenstanders. Voorzitter was graaf Bernstorff, ter vervanging van minister Brakdorff- Rantzau, die verhinderd was. De voorzitter wees er op dat volgens persberichton binnen acht veertien dagen het ontwerp van een voorloopig vredesverdrag aan Duitschland zou worden voorgelegd en dat de moei- ïykste beslissingen zullen moeten worden genomen. De koloniale quaes tie en de quaestie der arbeiderswet geving zullen waarschijnlijk eerst bij de deflnitieven vrede ter sprake komen. De heer Bernstorff wees er verder op, dat de rybsregeering op het standpunt staat dat yoor de komende vredesonderhandelingen alleen de door Duitschland en door zijn tegenstanders aanvaarde 14 punten van Wilson en de in Wilson's redevoeringen het vorige jaar opge stelde beginselen van een rechtvaar dig© vredesregeling, als richtsnoer moeten dienen. De vertegenwoordiger van handelspolitieke afdeeling van het departement van binnenlandsche zaken besprak daarop die beginselen van Wilson, die op het economische leven betrekking hebben en hy wees erop, dat de tegenstanders tot dus ver, zooals art. 21 van het Parijsche volkerenbond-ontwerp bewyst, aan eerbiediging van die beginselen niet dachten. Over dit referaat, dat over de volkenrechteriykequaesties handel de, ontspon zich een lange discussie. De vertegenwoordiger van de Keulsche handelswereld eisehte, dat de regee^ ring tegen het plan van den vijand om een linker-Rljnschen bufferstaat te maken, zou opkomen en wees op de noodlotttige economische schei ding van het gebied links en rechts van den Ryn. Verschillende sprekers brachten de belangen ter sprake van hun kringen, o. a. wees de vertegenwoordiger der yzerindustrie ep de noodzakelijkheid van een spoedig herstel der Duitsche credieten in het buitenland. Duitschland. Stakingen. De arbeiders van de Friedrich Wilhelmhütte te Mtllheim afd. Boer hebben wegens een loonsgeschil alle hoogovens gedoofd, hetgeen aan de onderneming reusachtige schade berokkend, doch tevens aan de werklieden voor geruimen tyd mogelijkheid tot werken ontno men heeft. De loonderving tengevolge van de staking in hét Roergebied wordt ge schat op 23 millioen Mark, de schade echter die aan het volksvermogen is toegebracht door de mindere kolen- productie is niet te overzien. Volgens raming is van November tot en met Februari j.1. 1,086,000 ton kolen minder gedolven dan normaal. Te HorBt-Emscber is de Spartacus- aanvoerder Stanislaus Piotrowski gearresteerd, onder wiens leiding de inrichtingen en machineriin van de mynen, Heinricb, Karl en Fritz te Essen vernield werden. Ingezonden mededeellng. Wekill/ki ontvangen wllegen ener goeikaope prijzen EM8ELSCHE STOFFEN teer kltedlng naar maat. In mm Omfectie-Afieeling eveneens belangrijk verminderde prijzen. HERMAN HYPELS. Uit de kolendistrieten in boven- Sileziö zoowel als uit het Ruhrgebied komen gunstige berichten. De sta kingen zyn zeer sterk aan het slinken. Er schynt ook voorloopig geen kans te zy'n, dat de beraamde algemeene staking in boven-Slleziö zal gelukken. Een Rleuwe dreige«de algemeene staking Van verschillende betrouwbare zyden verneemt de„National Zeitung", dat thans onder de arbeidersbevolking van Berlijn weer levendig propaganda gemaakt wordt voor een nieuwe algemeene staking. Deze zou zich echter niet tot de hoofdstad beperken, maar in het geheele rijk moeten uitbreken. Als datum wordt genoemd de 26e Maart, de openingsdatum van het Radencongres. Inmiddels is echter de opening van dit congres uitgesteld tot 8 April. Dultachlaad aa do RuasUohe baUJawikl. Naar aanleiding van de op het oog gunstige berichten van het Russische front, spreken de Beriynsche bladen ernstige bezorgdheid uit, of het mogeiyk zal zyn den stormloop van de Russische horden, die tegen het voorjaar te verwachten is, af te weren. Volgens de „Vorwaerts" verwach ten de militaire deskundigen, dat het Roode leger binnen eenige weken aanstalten zal maken, de grenzen van •ost-Pruisen te overschryden. Het wordt vooral aangezet door den honger. Dit Roode leger hoopt name- lyk in Oost-Pruisen zieh te kunnen voeden. De organen van de meest verschil lende richtingen zyn het er over eens, dat het gevaar, dat van de Russische bolsjewiki dreigt, niet ernstig genoeg kan worden opgevat. De positie van het bolsjewistische leger is in militair opzicht zoo geed als zy nog nooit is geweest Ook is de tucht ten zeerste verbeterd. De Duitsche kracht van tegenweer is evenwel door het Spar- tacisme aanzieniyk verminderd. De atr|Jd te Barl(Jn. De bezetting van hei Oostelijk ge deelte van Berlijn door de Duitsche beschermingsdivisie, het vrykorps Huelsen en de garde-cavalerie-divisie is stelselmatig ten uitvoer gebracht. De gevechten waren in het algemeen niet al te moeilyk. Op verschillende plaatsen ontstonden echter hevige detailgevechten. Zoo zyn by het station Lichtenberg een groot aantal gevangenen gemaakt. De bult is aan zieniyk. De regeeringstroepen hebben ook de hand gelegd op eenaanzienlyke hoeveelheid levensmiddelen. Hare verliezen zijn niet zwaar. Berlyn, 18 Maart. Volgens de Berliner Zeitung" a. M. is er na de bevryding van Lichtenberg een groot aantal dood-gewaande beambten in het heofdcommissariaat teruggekeerd. Tot dusver is vastgesteld dat er bij de oelusten vyf of zes politiemannen den dood hebben gevonden en dat er van de bezetting van de wachtpost zes tot zeven man zyn doodgeschoten i zulks niet in den stryd. De slachtoffers va* den strijd. Volgens de B. Z. Is het aantal dooden ten gevolge der Spartaciscbe onlusten nu dermate opgeloopen, dat het moeite kost de lyken onder te brengen. In de Morgue in de Han- noversche strasze liggen er 196, w. o. 42 onbekende. Men kan ze in het gebouw niet bergen. Byna evenveel dooden liggen in de twee garnizoens hospitalen. Ook de" ziekenhuizen zyn er vol van. Zoo liggen er in dat aan Friedrichshain 111, inhetUrban- ziekenhuis 80. Engeland. Os Kanaal-tunnel. Naar wij reeds mededeelden, zyn Engeland en Frankryk overeenge komen een begin te maken met het graven van den Kanaal-tunnel, waar voor de plannen reeds lang bestaan, en waarover jaren lang strijd is ge voerd tusschen de voorstanders, waar toe het meerendeel van handelslieden industrieelen behoorden, tegenstanders, in ,wier rangen de militaire deskundigen, die voor de veiligheid van Engeland vreesden, den toon aangaven. De kracht van Engeland, zoo rede neerden deze laatsten, lag in zyn afzondering en een sterke vloot. Dè onderzeesche verbinding met het vasteland zou een invalspoort doen ontstaan, welke ondanks alle tech nische middelen om den tunnel in geval van nood te vernietigen, «en niet te overschatten gevaar zou op leveren. Intusschen hebben de Zeppelins en Gotha's de isoleering van het Ver. Koninkryk op andere wyze weten te verschalken. En aan den anderen bant is de verhouding tot Frankryk zoo harteiyk geworden, dat het ge vaar voor een inval van die zyde tot de onwaarschyniykheden is gaan be hooren. Men heeft de Fransche autoriteiten bereid gevonden om gelyktydig met de Bngelschen een aanvang te maken met het graven van een tunnel. Oorspronkelijk werden de kosten ▼an aanleg geBchat op 15 h 10 mil lioen pond sterling, maar de ver hoogde pry'zen van grondstoffen en materialen zal deze som wei tot 20 millioen pond doen stygen. Volgens het plan, dat door des kundigen als uitvoerbaar is be schouwd, zal de tunnel juist achter Dover beginnen en in Frankryk achter Kaap ftrisnez (ten N.W. van Boulogne) weer aan de oppervlakte komen. De rei* tusschen deze beide punten zal ongeveer een half uur duren. Volgens het ontwerp van de tun- nel-commissi* uit het Lagerhuis, wier voorzitter Sir Arthur Teil is, zullen er twee tunnels komen, elk in staat om in 20 uur 80.000 passagiers en 30.000 ton goederen door te laten. De tunnels zullen 150 voet onder den bodem van het Kanaal liggen, zoodat zij beschermd zyn tegen bom men in geval van oorlog. Voorts zal een inrichting worden gemaakt om den tunnel over een afstand van een mijl vol water te laten loopen, ln geval van militaire noodzakelykheid. Ergens ln Kent zullen groote wer ken worden gevestigd voor de ver zorging van de luchtverversching in den tunnel. De onderneming zal aan heel wat menschen arbeid verschaffen. Het denkbeeld werd reeds geopperd om aan beid* tunneleinden arbeiders steden te bouwen, elk met ruimte voor 10 h 12.000 inwoners. Rusland. Uit Abo w*rdt aan de „Time*" gemeld Een onopheudeiyke stroom uitger wekenen uit Rusland passeert nog steeds over Finland e» Zweden. Mjj hebben onbeschryfelyke ont beringen en ellende verduurd in Rusland, welke toestand zy als ver schrikkelijk afschilderen. De straten in Petrograd *yn verlaten. Voedsel is niet te krygen. Honden en katten worden geslacht en opgegeten. Houten huize# worden afgebroken om als brandstof te dienen, evenals al het houtwerk en de meubelen die er maar te vinden zyn in de andere, door de eigenaars verlaten huizen. Japi"*'» bolsjewiki. Uit Tokie wordt gemeld: Ten gevelge yan de vernieling van een Japaneehe maatschappy in het gebied van de Amoar, door de bols jewiki, beid kolonel Takahasje den stryd aan met een vyandige stryd- macht ter sterkte van 3000 manen vermeesterde Polloaki na een verwoed gevecht. Ie Japanners verloren 120, vijand 800 man. Zuhl-SlavlB. Het canflltt met Italél. Te tpalate z(jn Italiaansche troe len geland. Op het protest der roatisehe inwoners verklaarde de s*ngele*he admiraal, die het bevel voert ever de haven, dat de Italianen hetzelfde reeht hebben als de andere zegevierende Inten te-mogend heden. De Bngelscbe troepen en schepen zyn daarep vertrokken en de Itali aansche generaal nam het commando over de stad en de haven op zich. De Amerikaansche bezettingsba- taillons verlieten de stad Fiume. De Spaansche consul, die tevens do Amerikaansche belangen vertegen woordigt, noodigde de onderdanen der V.S. uit zich gereed te houden veor het vertrek. Amerika wil in het a.s. Italiaanach-Zuidslavische conflict volkomen neutraal blyven. Virasnlgdi Staten. Eaa aaailag tagaa li r.|iaring in Vara.nlgéa Staten? De politie te New-Tork deed Don derdagmorgen vroeg een inval in een gebouw aan de oostzyde der rivier en nam 198 mannen en twee vrouwen gevangen. Men zegt, dat de vereeDiging van Ruasische boeren arbeiders in Amerika het gebouw had betrokken waar een hoeveelheid geschriften werd in beslag genomen. Verscheiden boeke» in het Russisch gedrukt, wekten op tot het omver werpen der Amerikaansche regeeriog. I* MoRtemgro. Biyken* een telegram uit Antivari aan do Teraps letton de Montene- grynen den stryd tegen de Servische troepen, die het land willen verove ren om het met geweld by Zuid- Slavia in te HfveD, voort. Bloedige gevechten zyn by Niksjits geleverd de uitslag is nog onbekend. Het Servische opperbevel heeft nieuwe troepen, uit Bosnië en-Uskub, naar Montenegro gezonden om het verzet te breken,

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1