LDERSGHE COURANT DE STAMBOOM fio 6064 DINSDAG 18 MAART 1619 4To JAARSAN* Uitgever: C. DE BOER Jr„ Helder. Oplaag 7000 ex. Abonnement«prl|»B In de atad 1.10, per poet I 1.35, Buitenland f 2.35. ex. 9 oeat Bericht. Aan de abonné's binnen de gemaente wordt bekend gemaakt, dat de kwitsntlön veor het Ie kw. 1919 (1 Jan.-31 Maait) dezer dagen worden aangeboden, met het verzoek deze direct bij aanbieding te willen voldoen. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldereotio Cou rant, Zondagsblad en Modeblad l»te kwartaal 1919 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 21 Maart a.e., zullen de anders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangezien, door de verhoogde in cassotarieven aan de post, thans met 16 cents verhooging inplaats van moet worden beschikt, raden wij onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezenden. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2V» cent te worden beplakt. De abonnementsgelden tan ons blad en zijne premie uitgaven zijn Heldersche Courant: tranco per post f 1.35, Buitenland 1 2.35 Zondagsblad: franco per post f 0.60, Buitenland f0 90 Modeblad: franco per post f 0.95, Buitenland f 1.20 BUITENLAND. De Vredesconferentie. Clemenceau heeft een bezoek ge bracht aan Wilson, om hem een overzieht te geven van hetgeen ver richt is in zijn afwezigheid. Men is onbetwistbaar een flink stuk opge schoten. In de eerste plaats zjjn de militaire voorwaarden, welke Duitseh- land bij den wapenstilstand moeten opgelegd worden, vastgesteld, de tekst daarvan is bijna gereed. Ver volgens zijn door de betrokken com missies, een reeks territoriale rege lingen voorbereid, o.a. de grensre geling van Roemeniëde bepaling van de westgrens van Polen, van Duitschland en inzake de Grieksche aangelegenheden. De- grootste moei lijkheid ten deze vormen de Italiaan- sche eischen, welke de Raad van Tien zal ter 'hand nemen, zoodra de hernieuwing van den wapenstilstand De arbeid van de commissie voor de intern, rivieren enz. is goed opge schoten. Betreffende den Ryn zal de commissie waarschijnlijk de instelling voorstellen van een internationale commissie, waarin, naast da oever staten, ook enkele groote mogend heden vertegenwoordigd zullen zijn, waardoor waarschijnlijk deRijnscheep- vaartacte zal komen te vervallen. Voor de organisatie van de interna tionalisatie van den Ryn zal men naar alle waarschijnlijkheid bandelen naar het voorbeeld van de interna tionalisatie van den Donau. Verklaring van Pictioe. In het wekel|ks door hem ver leende interview deelde Pichon mede, dat de bijzonderheden betreffen de de voeding van DuitsehlaDd te Brussel zullen geregeld worden door Hoover. Deze zal waarborgen vragen voor de betaling der- levensmiddelen in goud en effecten. De Volkerenbond zal niet geformuleerd worden in de vredespreliminairen, daar het benda- statuut niet kan worden vastgesteld alvorens de meening der neutralen is ingewonnen, en hierop kan niet gewacht worden met de teekening der preliminairen. Het principe van den Volkeren- bond zal in het definitieve verdrag worden vastgelegd* De geallieerden kunnen niet ge- doogen, dat Oostenrijk afhankelijk van Duitschland wordt. Ook kan een plebisciet niet toegestaan worden onder het stelsel, volgens hetwelk in Oostenrijk gestemd zou worden. Voorts deelde Pichon mede, dat de Poolsche divisie in Frankrijk naar Danzig zal vertrekken zoodra het incident betreffende Pesen volkomen is bijgelegd.. De divisie heeft ©en kader van Fransche officieren* Een logisch gevolg van de over eenkomst van Brussel is, dat de FEUILLETON. VAN Mr. BROOKLEY DOOB M. V. SNOEK. Je kondt het manneke haast zien denken. Op zoo'n ontvangst scheen hij niet gerekend te hebben, gewoon als hij was aan de treffende tege moetkoming, die alleen het noemen van den naam Brookley overal teweeg bracht. Want de hemel mag weten, wat hij daar in de Ver- eenigde Staten alzoo voor obseure baantjes by de hand gehad kon heb ben. Hoogstens had hij er, dacht mij zoo, als kellner of als zoo veel ster angs- musicus den kost verdiend. Eerder dan als man-van-vertrouwen van een van de dollarkoningen. Hij had er de bluf en de brutale macht van het geld wel doorvoeld, en groeiende met den indruk dien overal het noemen van den naam Brookley scheen te maken, wist hy ten slotte niet goed meer waar zijn autoriteit en waar die van nr. Brookley begon of een einde nam. Maar zoo dik zat het er toch nog niet op, of de natuur won het weer van de leer. Onwillekeurig moest ik denken aan een vroegeren oppasser, die tot welstand gekomen was en voorgaf „gepensioneerd" te zyn. Door toevallige omstandigheden kwam ik blokkade gedeeltelijk wordt opgeheven Voor de neutralen zal zij na het onderteekenen der preliminairen vol komen worden opgeheven. De Luxemburgsche regeering reidt een referendum voor teneinde de bevolking uitspraak te laten doen over het lot van het land. Ten slotte verklaarde Pichon, dat over de vredespreliminairen niet met de Duitschers gediscusseerd zal worden. Zij hebben ze slechts aan te nemen of te verwerpen. Wit Berlijn wordt gemeld, dat in de dagelij ksche zittingen van de voor vredesonderhandelingen bestemde Duitsehe commissie bij alle leden de vastaaneengesloten wil naar voren treedt om-een vrede door geweld af te wijzen. Wanneer de geallieerden Duitschland willen onderdrukken, zoo mag zulks niet met Duitschland's eigen goedkeuring geschieden. De door Fransche bladen gemelde toewijzing van Dantzig en van deelen van Sileziö aan Polen stuit op. een eenparig verzet. De Franschs vorderingen. Het totaal bedrag der door Frank rijk tegen Duitschland ingebrachte vorderingen zal waarschijnlijk zeven a negen milliard pond sterling be- loopen. Oe voedselvoorziening van Duitschland. Uit Brussel wordt gemeld, dat de onderhandelingen aldaar tot overeen stemming geleid hebben. Naar verluidt betroffen de eischen der geassocieerden in hoofdzaak het volgende:-Duitschland levert onmid dellijk ongeveer 150 schepen uit, en begint te betalen met de overeenge komen betalingsmiddelen, waarna het levensmiddelen ontvangt, 370.000 ton tot 1 September. Duitschland moet in de eerste plaats met uitvoer- goederen betalen, en voorts met credieton in de neutrale landen. 270.000 ten levensmiddelen zullen onmiddellijklwörden geleverd.Duitsch- land moet 220 millioen in goud depo- neeren, zoolang tot met de uitvoer artikelen is afbetaald. De geallieerden zouden zich hebben verbonden om de Duitsehe schepen ook ter beschik king te stellen voor de repatrieering der Duitsehe krijgsgevangenen. Het tijdstip daarvoor is nog niet aange geven. Reuter verneemt met betrekking tot de overgave van de Duitsehe koopvaardijschepen, dat deze in ver schillende havens moeten worden overgeleverd. Be Schepen die zich op het oogenblik in neutrale havens bevinden, moeten aldaar worden overgedragen. Er zal geen sprake zijn van formeele overgave. De schepen zullen by na geheel van Britsche, Amerikaansche en Fransche beman ningen worden voorzien, en die welke voortroepentransportatie moeten die nen, geheel. Detetale scheepsruimte welke hiarbij betrokken is kan thans nog niet met juistheid worden opge geven, maar wordt met inbegrip van de schepen in neutrale havens op 3J millioe* ton geschat. Om redenen van beheer zal dé scheepsruimte worden verdeeld onder _èa!lieerden, maar aangezien Italië reeds in bézit is der Oostenrljkache schepen, zal slechts een zeer klein gedeelte der Duitsehe schepen aan het beheer van dit land werden toevertrouwd. Frankrijk zal grbote Oceaan-stoom schepen ontvangen, engeveer 75 k 100,000 ton. De rest van deze soort schepen wordt gelijkelijk verdeeld tussehén Amerika en Engeland. Amerika heeft 'géén belang by de vrachtschepen, waarvan Engeland waarschijnlijk drie vierden onder zyn beheer zal krijgen en Frankrijk de overigen. Een geallieerde economische com missie wordt te Hamburg gevestigd teneinde vracht- en aanverwante quaesties te behandelen. De vracht tarieven zullen in hoofdzaak over eenkomstig de BritSche blauw-boek tarieven worden bepaald. Aan Duitschland zal worden toe gestaan goud en zekere producten uit te voeren' als betaling voor voedselvoorraden. Het cöntrölebureau later nog wel eens met hem In aanraking. Je kondt dan soms ge voelen, als je het woord tot hem riehtte, dat 't hem inspanning kostte om niet telkens „jawel, luitnant I" te antwoorden. Maar in dien meneer Van Breukelen bleek hy zich vergist te hebben, die daar zoo bescheiden op kamers woonde. Die had nog van dieeuder- wetsche begrippen, en in plaats van voor geld en goede woorden een man als mr. Brookley van dienst te zyn, scheen hij lak te hebben aan het kapitalisme Het „faire grand et faire beau", zooals onze Belgische buren dat noemen en zoeals Huib dat ia praktijk bracht, bleek hem te machMg. Zoo tersluiks keek hy de kamer eens rond. Behalve een paar familie portretten, die hem byzender schenen te interesseeren, was er niets bij zonders te zien, dat niet ep bijna iedere heerenkamer is aan te treffen. Een schrijfbureau en 'n moderne boekenkast, eene piano, meubelen van allerlei soort, erfstukjes en andere naar eigen smaak, wat Delftsche en Chioeesche bordjes aan den muur en swat goede gravures en etsen, pro gramma's hier en daar, portretten, souvenirs van verscheiden aard. Alles en alles zonder orde of regel maat, zonder begrip van soberheid of aesthetica, maar naar het gerief van den bewoner; gezellig, zonder meer. Iets persoonlijks absoluut niet; I Overigens, het moet wel een poever voor den Duitschen uitvoer zal waar schijnlijk -te Rotterdam1 worden ge vestigd. Aan de Duitschers is verder ver gund in Noorwegen visch tekoopen en de visscherij op de Noordzee te hervatten. Er zijn stappen gedaan tot wijzi ging der blokkade. Duitschland. De toestand t« Berlijn. De Spartacus-onlusten behooren weer tot het verleden. Intusschen gaan de regeeringstroepen nog steeds voort naar wapens te zoeken, en met zeer veel succes. Tot Vrijdagavond waran gevonden 60 machinegeweren, 1 mïjnwerper, 1 vlammenwerper, 8 Morse-seintoestellen, 500 geweren, 50 karabijnen, 150 bajonetten, 150 mijnen, 1600 handgranaten, 10,000 infanterie-patronen en een groot aan tal revolvers en militaire uitrusting stukken. Bijzonder groot is ook de hoeveelheid levensmiddelen, waarop beslag gelegd werd, en welke voor namelijk aan het station Lichtenberg geroofd was uit een goederentrein, die op het punt stond naar de troe pen in Oost-Pruisen te vertrekken. Rusland. Volgens den Heisingforschen cor respondent van de Times zijn troe pen van het garnizoen te St. Peters burg, die bestemd waren voor het Oostzeefront, in het begin van deze maand aan het muiten geslagen. Een garderegiment dat op hen werdafge stuurd liep naar hen over. Toen zond de regeering een z.g, „gemengde divisie" die uit Chineezen en Tataren bestaat, op hen af en deze slaagde er in het oproer in bloed te smoren. Be gevangenissen te St. Petersburg zitten thans vol muiters en men heeft zelfs kerken voor gevangenis moeten inrichten om ze allen te ber gen. Een aanslag op Lanin. Volgens het „Neue Wiener Tage- blatt" is een aanslag gepleegd op Lenin. Hij zat in een au te, toen eenige lieden uit een schuilplaats schoten op hem losten. Lenin's chauffeur werd zwaar gewond, hij zelf bleef volkomen ongedeerd. De daders zijn gevangen genomen. Eon mislukt* aanslag op Trotzky. De „Times" verneemt uit Helsing- fors, dat volgens berichten uit Petre- grad een aanslag op Trotzky's leven is gepleegd in het station Dno van de spoorlijn Vitebsk-Petrograd, waar zijn trein stilhield toen hy terugkeerde van een inspectiereis naar de troepen aan het Riga front. Verscheidene schoten werden door de Roode Garde gelost toen Trotzky uit zijn slaapwagen stapte. Denzèlfden avond sprak Trotzky over den aan slag in de Sovjet te Petrograd; hij toonde zyn hoed, die de sporen ervan ig, dat de kogel niet veel meer een inch boven zijn fiped was voorbijgegaan. Trotzky deelde mede, dat één van zijn assistenten gedood was en een tweede lichtgewond. Vsraenigds Staten. Daniels, de minister van marine, is naar Europa vertrokken. Hij ver klaarde dat het departement van marine definitieve plannen uitwerkt voor de krachtige ontwikkeling der luchtvaart. Daniels zal, bijgestaan door drie technische raadgevers die hem vergezellen, besprekingen voeren met de1 Britsche, Fransche en Itali- aansche admiraliteiten. Later zal aan het congres wordeH verzocht om gelden beschikbaar te stellen voor proefnemingen. Op het oogenblik, zeide de minister, zijn wij bezig;met de voorbereiding van de eerste trans atlantische vlucht, welke binnenkort zal plaats hebben. België. Veroordeeld wegens hulp. aan de Duitschers. De krijgsraad heeft Eduard Gore- mans, oud-directeur van het ministerie van Kunsten en Wetenschappen wegens hulp aan de Duitschers ver oordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid. Hij had zich door de Duitschers doen benoemen tot secretaris-generaal van dit departement toen door hen de bestuurlijke scheiding werd gedecre teerd. Ingezonden mededeeling. HERMANNYPELS, HELDER. Q AM ES-K LEEDERMAKERIJ. Mantelcostumes, Mantels, Rokken, uitsluitend naar maat. Chlquo coupe. Engolsche stoffen. Billijk in prlje. Spanje. Eo» geïnterneerde duikboot ontsnapt. Blijkens een telegram uitFerrolis een Duitsehe duikboot, welke daar geïnterneerd was en aan de geallieer den zou worden uitgeleverd, er in geslaagd om naar de open zee te ontkomen, vervolgd door een Spaan- schen torpedojager. De duikboot bracht ziehzelf tot zinken. De bemanning werd gered. Frankrijk. De aanslag op Clemancau. Cottin, die 19 Febr. j.1. een aanslag pleegde op Clemenceau is Vrijdag door den krijgsraad te Parijs ter dood veroordeeld. Cottin ging in hooger beroep. BINNENLAND. Nederland en België. Be Londensche correspondent van de „N. R. Ct." seint: De „Manchester Guardian", meldt, dat de Taad van Tienen ep grond van het advies van de commissie over de Belgische aangelegenheden beslist heeft, dat de territoriale aan spraken van Belgis tegenover Neder land door de conferentie niet kunnen ondersteund worden. Uit de Belgische Kamer. Men meldt uit Brussel aan het Hbl. Het Kamerlid Rosaeuw heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken de vraag gesteld of geen uitleggingen dienden gevraagd aande Nederiand- sche Regeering wegens de openlijke campagne in Nederland door de aetivistengroep van gevluchte Belgi sche verraders tegen de Belgische regeering en de nationale instellingen gevoerd, zonder dat Hellandscho autoriteiten wat ook doen, om deze aanvallen tegen een bevriende natie te keer te gaan. Een ander kamerlid, de heer Verdure, stelde aan denzelf den minister de vraag of hij kennis droeg van het gebeurde te Batavia, waar een Belgische kleermaker was gemolesteerd door de Hollandsche bevolking wegens" het tentoonstellen van een portret van Koning Albert en het uithangen van de Belgische Vlag. Ia dat de Belg tevergeefs om bescherming van den gouverneur verzocht. De heer Verdure stelde denzelfden minister een andere vraag, n.1. welke de houding der Belgische regeering zal zijn in verband met het grensincident bij Hoogstraeten, waar in een café ruzie zou zijn ont- fetaan tusschon Hellandsche en Bel gische militairen en met het feit dat op vele plaatsen in Holland manifestaties tegen Belgiö worden toegelaten, en dat Hollandsche kran ten, tjjdens den oorlog zoo vriendelijk jegens Duitschland, thans zoo agres sief en hoonend optreden tegen België. Het antwoord van „Buitenlandsche Zaken" op deze drie vragen, is nog niet bij de Kamer ingekomen. De socialisten in België bly ven zich roeren en beleggen voortdurend ver gaderingen om tegen de annexatie^ plannen te protesteeren. De Brus- selsche afdeelingder Belgische arbei derspartij had Vrijdag een vergade ring beleg*, waarin verschillende sprekers het woord hebben gevoerd. De heer Piérard die in de verga dering van het Comité) de politique nationale duchtig was uitgejouwd wegens-de annexiofiistische strekking van zijn betoog en die verklaard had dat de Nederlandsche geestelijkheid in Limburg do bevolking zou dwingen om zich ten gunste van het Neder landsche gezag uit te sproken, kwam zich verdedigen en verzekerde nu „zelfs indien men Belgiö de enclave en eenzijdig individu zyn, dat zoo gemakkelijk te benaderen is. Daar lees je wel van in romans, yan individuen, die individueel zijn, maar in het gewone dageiyksche leven tref je dat bij kwajongens, by artiaten of bij parvenu's en dan is dat ge woonlijk meer effectatie dan werke lijkheid. Normaal ontwikkelde kamerbe woners richten hun leven en hun kamers in zonder pretentie. Ze han gen evenmin hun artistieke aspiraties te luchten als hunne gevoelens, hun aandeel in de blijspelen en tragedies van hot leven. Ze laten boeken slingeren en tijdschriften, kisten sigaren en andere gerieflijkheden van dagelljksoh gebruik, zonder zich erom te bekommeren, of dit wel in het kader past van eene omgeving, zooals die behoorde te zijn. Maal laat ik niet afdwalen. „Of meneer hem dan toch niet eene kleine aanwijzing zou willen gevenwant mr. Brookley had het er nu eens ep gezet om zyn stam boom mee naar huis te nemen. Die zou niet tevreden zijn eer dat in orde waswaar die zyne zinnen op gezet had, dat moeBt gebeuren." Huib trok eon bedenkelijk gezicht, en ik was al benieuwd wat voor nonsens er weer zou verteld worden. Maar hij scheen totaüdere gedathten te komen. „Toch eigènljjb maar een stakkert, dat baasje," raadde ik dat hij dacht; „waarom zou ik dat man neke contr'arieeren Als er van zoo'n heèft voor dergelijke "dwaasheid wat geld ever, waarom zou ik dan zoo'n armen duivel zijn deel misgunnen!'" En zoo kwam het ook uit. „Weet u wat, ik zal er nog eem over denken. Laat mr. Brookley me schriftelijk maar eens berichten wat hij W6nscht te weten, en dan zullen we verder zien Had hij geweten, dat zijn mede lijden eenigszins misplaatst zou blij ken, en dat die toezegging hem te staan zou komen op heel wat moeite en ongerief, dan zou hy zich wel tweemaal bedacht hebben. Maar het is maar goed, dat we niet alles vooruit weten, en met onze wereld wijsheid nog wel eens bedrogen uitkomenmenschelljke zwakheid kan ook zyne goede zyde hebben. Als hét lot 't overigens goed met je voor heeft) dan weet je nooit langs weikon weg zich hét geluk laat benaderen. En hoe ten alles op zijn pootjes terecht kan komen. III. - „Wel, wat zeg je van zoo'n snuiter?" vroeg Huib, toen onze vriend vertrokken was, met veel strijkages en overdreven woorden van dank. „Je hebt toch geen goede para- pluie in den standaard staan, of een Delftsch bordje of eene gravure hangen in de gang?" was myne wedervraag. ,Hm, stel je voor, de rechter- van Maastricht zou aanbieden, zou ik zeggen dat men het slechts zou kunnen aannemen na de bewoners op loyale wijze te hebben geraadpleegd". Ook Kamiel Huysmans voerde het woord en zeide dikwijls in de provincie Limburg te hebben gespreken, doch altyd een vijandige gezindheid ten opzichte van een afscheiding van Nederland te hebben ontmoet. Het geen mij verontrust, zeide hij, is men van ons Pruisen maken wil. Men doet ens het voordeel verliezen van de schitterende houding, welke wij tijdens den oorlog hebben getoond. Op het oogenblik, waarop men ons overal hulde brengt, treden wij als nieuwe aanvallers te voorschijn. Onze houding ten opzichte van Nederland is hoogst ondankbaar en niet-politiék. Op aanstichting van het ministerie van oorlog spoort een mededeeling van de censuur de bladen aan om vergeldingsmaatregelen te vragen voer den vrijen doortocht der Duit schei s in Limburg.Tegelijkertijd heudt de censuur de gematigde artikelen der Belgische bladen aan, die een meer verstandig oordeel zouden kunnen geven. Deze politiek is misdadig. Rotterdam— Antwerpen. Volgens den Antwerpscben wet houder Strauss zullen nu toch 90% van de Fransche voorraden te Ant werpen komen, terwijl Rotterdam slechts enkele ladingen zal krijgen. Da Volkenbond. Het Departement van Buitenland sche Zaken deelt mede, dat de com missie van het Parysche Congres, welke den Volkenbond behandelt, het verlangen heeft te kennen gegeven op offtcieuse wijze van gedachten te wis selen met vertegenwoordigers van onzijdige staten. Van Nederlandsche zyde zal zich daartoe naar Parijs be geven professor jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, lid van de commissie van voorbereiding van de derde Vre desconferentie, welke zich met de studie van het Parijsche ontwerp heeft beziggehouden. De ruiltehepo». De pesitie der vaartuigen, die Duitsehland aan Nederlandsche reede- rfjen heeft afgestaan in ruil voorde schepen door een Duitsehe duikboot bij Falmouth getorpedeerd, is nog steeds onzeker. De Geassocieerden weigeren nog immer de overdracht der vlag te erkennen. Er zyn thans opnieuw te Londen stappen gedaan, in verband met de regeling ten aan zien van den afstand der Duitache koopvaardijvloot aan de Geassocieer- om de mogelijkheid ftopenen, dat deze schepen onder Nederlandsche vlag in de vaart komen. De Internatiosnlo Luchtvaart. Naar de „Maasb." verneemt zal de Nederlandsche commissie, welke namens onze regeering overleg zal plegen met de Engelsebe regeering over het luchtverkeer met en over ons land en de koloniën en het post- en personenvervoer, einde dezer maand naar Engeland vertrekken; de juiste datum ia nog niet vastgesteld. Het bericht, dat de directeur-gene raal der P. én T., de heer Westerveld, voor dit doel reeds te Londen zou zijn aangekomen, is bezijden de waarheid de heer Westerveld bevindt zich nog hier te lande. Verder verneemt hét blad, dat de heer Goiyn wel is aangezocht om van deze commissie deel uit te maken, doeh het staat nog geenszins vast, of hij in verband met zijn drukke werkzaamheden deze benoeming zal kunnen aanvaarden. Steunregeling voor gcdnmoblll- seordon. Officieel. Binnen enkele dagen is een nieuwe steunregeling van gede- mobiliseerden te wachten, welke zal gelden voor hen, die op of nfc 1 April a.s. huiswaarts keeren. Deze steun regeling zal minder geven dan de bestaande. Intusschen worden maat- den genomen om te verzekeren dat zjj, wier vrijwillig verblijf onder dé wapenen van groot belang is voor den dienst wat o.a. het geval is met de buitengewone mili taire commiezen door de nieuwe steunregeling niet zulle* achteruit» gaan, wat betreft de uitkeeringen, welke na vertrek met verlof zullen geschieden. Suppletoir» oorlogibogroottag. Lichting 1918 met verlof. Verhotging vterkliedenloonen. In zijn Memorie van Antwoord op 't Voorloopig verslag nopens de suppletoire Oorlogsbegrooting veor 1918 (buitengewoon crediet, genz.) ontkent de minister, dat het eind cijfer dezer begrooting noodeloos is opgedreven. Er zijn reeds vermin deringen aangebracht en het is niet onmogelijk, dat nieuwe verminde ringen zullen volgen. Met de demobilisatie is sedert November 1918 voortgegaan. Na het vertrek der lichting 1917 zal zoo spoedig doenlijk die van 1811 volgen. Wat extra onder de wapenen wordt gehouden,, dient in hoofdzaak ter voorziening in de behoeften aan grensbewaking. Overigens is het leger bijkans geheel op zyn vredes- standplaats teruggekeerd. De werkliedenlooneè by het depéf- tement van Oorlog zfin 1 Jan. 1918 wederom herzien. Mede als gevolg van een met den minister van Arbeid gevoerde briefwisseling, zal doorben minister van Oorlog met zijn ambt genoot van Financiën overleg worden gepleegd over het toekennen van een nieuwe, voorloopige loons verhooging (per 1 Juli 1918) ad f 8 per week aan de daarvoor in aanmerking komende werkliedengroepen. in af wachting van de invoering (eveneens per 1 Juli 1918) der te ontwerpen definitieve loonregeling. Wijziging dor Zegelwet 1917. Ingekoinen is «en wetsontwerp tot wijziging der Zegelwet 1917, welke wijziging aan de schatkist een jasr- jlljksehe bate van en ge veer f4-,000,000 zal kannen geven. De Minister heeft gemeend, nu de ibehoefte aaa versterking der geld- Imiddelen dringend is, ziGh bij dit [entwerp te moeten bepalen tot wc isiging van die artikelen, welke in verband met de voorgestelde rer- heoging der belasting, toeh een wij ziging zouden moeten ondergaan, 'hoewel ook sommigs andere bepa lingen der wet by haar toepassing itot moeilijkheden aanleiding geven Een wyziging in verband daarmede kan evenwel niet in korten tijd tot stand worden gebracht. Voorgesteld wordt het vaste zegel recht van vyf cent voor bewijzen van ontvangst van gelden,: deposito- 'bewyzen, saldo-biljetten, diploma'* van lidmaatschap, enz. te verhoogen itot tien cent en het evenredig zegel recht van vyf cent van iedere f 100, jdat op de nota's van makelaars, en icommissionaits wordt geheven we gens den aankoop en verkoop, van effecten (de zoogenaamde beursbe- lasting) te verh'oogeh'tot 5 cent voor iedere f 50. Door de laatstbedoelde verhoegipg •zal op zeer eenvoudige wijze het zelfde doel kunnen worden bereikt dat de ambtsvoorganger des Ministers beoogde met de thans ingetrokken effectenbelasting, ten aanzien waar- :van de Minister van meening is dat vele der daartegen van verschillende zijden aangevoerde erastige bezwa ren gegrond zijn. Oc spoorramp bij Weccp Naar wij vernemen heeft de Holl. IJzeren Spoorweg-Mpy. zich, in ver band met het ongeval te Weesp, ep het standpunt geplaatst dat zij voor het gebeurde geen aansprakelijkheid kan aanvaarden, zoodat deor deze maatschappij aan de slachtoffers van de ramp geen enkele schadevergoeding zal worden uitbetaald. Confliot la do metacliiductrio. - Zaterdagavond werd op een ver gadering der vyf samenwerkende organisaties in de metaalindustrie te Amsterdam tot onmiddellijke staking besloten. De staking, waaraan alle organi saties, de moderne zoowel als Christelijke deelnemen, omvat ruim *500 man. De Utrechtsehe metaalbewerkers bonden hebben eveneens een ulti matum aan de werkgevers-organi saties gesteld en zicb bij niet inwil liging daarvaü voor staking verklaard. De metaalindustrie te Utrecht omvat een 15- of 16-tal fabrieken met ruim 2800 werklieden. dollarkoning te plukken Yalt, en hij 1 hand van een milliardair 1 Die be kommert zich niet om zulke kleinig heden; als hij nu nog den leenbrief van de* eerste der Van Breukelen' kon benaderen „Maar zonder gekheid nu. wat denk jij ervan, wat geloof jij van het verhaal van dien grappenmaker „'k Weet niet," antwoordde ik heel laconiek. „'k Zou zoo zeggen, heelemaal uit z'n duim gezogen zal hijhetwél niet hebben. Eerst dacht ik, dat het op eene fatsoenlijke bedelpartij zou uitdraaien, zooals laatst van dien landsman van hem, die me voor goed geld slechte sigaretten wilde aanpraten. Neen, heelemaal onmoge lijk is zijn verhaal niet, want er bestaat van dat soort Amerikanen, dat, in archiêven en elders, uit het oog verloren voorouders tracht terug te vinden. Alleen, hij zal zijne be trekking tot dien mr. Brookley wel eenigszins geflatteerd hebben.'" „Best mogelljkl" meende {ik. „'t Kan even goed dat h(j voor eigen rekening werkt en dat die opdracht' hoogstens facultatief ia. Maar wil je eene andere theorie, neem dan eens aan dat het een gids is, zooals de meeste groote hotels er op na houden ten dienste van do vreemdelingen. Van dat halfslag, van die verloopen meneeren, die een beetje wegwijs zijn, en die een paar talen spreken zoo goed en kwaad als hefc gaatdie naast den koetsier of den chauffeur zitten als er uitgereden wordt; dis in het algemeen zich nuttig maken, boodschappen doen, en zoo mogelijk rcgtl 16 ••nt. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel negenduizend gulden be schikbaar gesteld voor den Metaal- bewerkeiibohd, als steun veor de stakers. Boter. Be ben 7e week van de beter-, melange A- e* B- e# margarinekaarten voor liet derde tijdvak is geldig van 16 bet s* met 91 Maart. Be Min. van Landbouw heeft tot de gemeentebesturen ee* circulaire gericht, waarin hy zegt, dat het, naar aanleiding van den ruimeren aanvoer van grondstellen veor de margarine- bereidi*g, waardeor het gebruik van boter voor de bereiding Tan melange's niet meer noedig ia, e* mede gelet op de stijgende productie van boter, welke in dit jaargetijde van dag tot dag toeneemt, hem gewenscht is voorgekomen de belemmerende be paling van aflevering van boter te laten vervallen en de rantsoeneerlng van boter met ingang van 24 Maart e.k. (dus na het beëindigen van de sevende periode van het derde tijdvak der *u geldende boterkaart) op te heffen en den binnenlandschen handel daarin vrij te laten. Tevens vervallen mét ingang van dien1 datum de bepalingen betreffende het karn verbod. Be thans geldende maximumprljzea zullen gehandhaafd blijven tot 1 Mei e.k., ep grond van met producenten by. den aanvang van de winterperiode gemaakte afspraken. Hoewel de minister vermeent, dat de voorziening van boter iu de ge- meeeten, mot ingang van 24 Maart e.k., voldoende door den handel zal worde*, bozorgd, aoht hij het wen- schelijk aan gemeentebesturen de gelegenheid te blij ven geven bij even tueel tekort aan boter in hun ge meente de gewensehto hoeveelheden aan te vragen by het R. D. K. Suiker, cttosp sn Melasse. Het I*tergeallieerd comité te 's-Gra- venhage heeft de M. O. T. bericht, dat do geassocieerde regeeringen be sloten bobben het embargo op te heffen voor de* invoer va* suiker, stroop en melasse, Mot rantsoen voor suiker is vastgesteld op iO,000 ton por jaar, gerekend va* 1 Oetober 1918, terwijl veor streep e* melasse binnenkort irantsosnsn werden vastgesteld. Dlsvecbsode gearresteerd. I* de* laatsten tijd hadden in de gemeente felsen op verschillende plaatsen diefstallen plaats zonder dat men er 1* ken slagen de daders te betrappes, Bindeiyk is het der politie mogen gelukkex dé hand te leggen op niet minder da* zespersonen, die ver- moedeiyk geaaaaënlijk ep roof uit- gingèi). Naar de „Tel." meldt, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsehe het mes mpe van twee kanten late* snijden. In stel dan sens, dat die sohoensmeerkoning zoo'n nuttig meubel heeft opgedaan in Londen of in Parijs, en dat hij dit heeft aas gehouden. Hij heeft overal zoo iemand noodig, want met zijn En- gelsch komt hy ver; waarom zou hy dan telkens weer er zoo aannemen Als ik milliardair was, en ik had behalve van schoensmeer en van geld maken, geen begrip van andere nuttige dingen, dan zou ik zeker niet anders doen." Achteraf is gebleken, dat ik met myne veronderstelling niet zoo ver van de waarheid was. Al ia dat natuurlijk bloot toeval. „Best, laten we dat dan maar eens aannemen voor een oogenblik; maar dan schijnt zoo'n armelijk type me toch niet bepaald 'aangewezen, om nasporingén" te dóen of onder handelingen te openen I" „Waarom niet? Die kan eerst alleen eens ep verkenning uitge zonden zijnen de rest heeft hij er dan zelf bij gefantaseerd." „En als ik hem niet ontvangen •had?" „Wel, dan zou hij natuuriyk geprobeerd hebben, de juffrouw uit te hooren; maar ik geloof niet, dat je hem zoo gemakkelijk ontloopen zoudt zyn. Evenmin als je met veel kans op succes „niet thuis" kunt geven voor inspecteurs van levens verzekering of voor dames die zich interesseeren voor philaniropisehe instellingen." SPORT. Ictcrnatlscale wsdstrtydai. Be Ned. Voetbalbond heeft aan den awetdschen Voetbalbond voorgesteld om op 21 April - 8en Paaschdag - in het Ainsterdamsche Stadion den wedztfüdNè'dérlaiid-Z weden tespolen. De Nederlandicbp elftal commissie vergadert den Stóén Maart, waar gekozen zal werden het Nèd. elftal, dat tegen de Zweden zal moeten uitkomen. Bat het' de cemmisiie moge geluk ken'een juiste keuze té doen. I Nog wordt gemeld, dat hét doorgaaff van de wedstrijden tusschen Neder land en België in dit seizoen is verzékefd. Bs eerste wedstrijd vindt te Ant werpen plftta. BM.-HB.C. Heemstede heeft H.F.C. een leelyke kool gestoofd. In de verwachting eindel|k weer eens een wedstrijd te zien, togen honderden belangstellen den naar den Bol weg, ook'al aangelokt door het mooie weer. Maar daar bleek,, dat van spelen geen sprake was, aangezien H.B.C. niet aanwezig as. Voec het Bestuur (en ook voor de trouwe bezeekers) een gedachte mis rekening. Bek de scheidsrechter maakte ee*< vergesfsehe reis. Voor H.B.C. komt dit wegblijven op een flinke boete neer, plus 2 ver- liespunten en het voeruitzicht, dat de wedstrijd tóch gespeeld moet worden. „lrgo: we zullen voorloopig maar eens de mogeiyhkeid onderstellen, dat het manneke inderdaad met die ipdracht kwam, als afgezant van loning Schoensmeer. Maar wat dan eerder nu? Als Zyne Majesteit nu ïoogsteigenhandig toenadering zoekt :ot den afstammeling van mijne voorvadeien, wat moet ik dan met Jdien vent beginnen? Veel byzonders' -kan ik hem niet vertellen, en hoe interessant het is, ook eens met zoo'n Croesus kennis te maken, je kunt zoo'n grapje niet te ver laten gaan „Komaan, daar zou ik me nü nog maar niet te druk om maken. 'Wacht eerst eens af of je er nog nader van hoort; je kunt dan altyd hog verder zien!" was myn advies. En daar bleef het toen by. Tot dusver verzuimde ik, mijn vriend Hubert van Breukelen naar behooren aan den lezer voor te stel len. Maar daar schyDt het my nu een geschikt oogenblik voor. lerst iets over zyn uiterlyk. Hy heeft een heel gewoon gezicht, niet fraai èn niet leely'k, niet opvallend bok. Sprekende oogen, dónkere wenk- brouwen, een stevige neus, een kleine fcnond met gave witte tanden, en een tonde kin. Öèt haar aan'de slapen &1 wat gryzend, maar overigens don ker, het gezicht gladgeschoren. Wat gestalte betreft, een flinke bootige baas, breed in de sohouder* en van meer dan normale lengte. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1