S. CÖLTOF Zwarte, J llauwe en Stoffen, Fantasie nor Heerencosluums naar maat. CÖLTOF teren witte OVERHEMDEN met piqué borst, f 2.95. ijne Heeren OVERHEMOEN met fantasie borst f2.65. PLAATSELIJK NIEUWS. Eegalsoha vllagtulgaa galand. Gisèerenmiddag daalden alhier ter reede 2 Eogelsche watervliegtuigen, die de Hollandache leden der inter nationale commissie voor Luchtvaart, welke in Engeland heeft vergaderd, op deze manier weder naar Holland brachten. De vliegtuigen, die te Amsterdam zouden landen, doch door het on gunstige weer hier zjju gedaald, tljn door marine-sleepbootjes naar hèt Vliegkamp aan de l{ok gesleept. Bevallen grootheid. Dat arme oude wachtschip l Wat al avonturen heeft het meegemaakt in zijn laatste levensjaren! Wat al stormen zijn over zijn eerwaardig hoofd gegaan! Gebouwd als fier en trotsch fregat, bestemd om onze marine te vertegenwoordigen in verre en vreemde landen, heeft het, met zijn tuigage en eleganten bouw, de eer onzer marine hooggehouden. Maar snel is de aftakeling gekomen nog maar een zestig jaar ia het ge leden, dat het oude wachtschip als een nieuw sterk schip onze marine vertegenwoordigde. Want de tijden veranderden en de schepen met hen en voor de ijzeren oorlogsmonsters van tegenwoordig moest de houten „Adolf van Nassau" het veld ruimen. Zielig beeft het daar in de Buiten haven gelegen, als een aftandsch paard, dat genadebrood eet en de eer heeft af en toe nog lichte kar weitjes op te knappen. Men kent het verloop der geschie denis jaar en dag lag het wachtschip daar, fen jaar en dag knaagde er de tand des ,tyds aai. Totdat het den stormen en golven geen weerstand meer kon bieden en verhaald werd naar de werf. Ook daar lag het niet rustig, sloeg lek, zonk, werd leegge pompt en szhoongezwabberd Lacy! Der „Adolf van Nassau' wachtte eenroemloozen en tragischen dood. Boemloos, omdat het geen vijandelijke kogel was, die dit fregat in den grond zou boren. Tragisch tevens, wyl het gedoemd was ver nield te worden door het element, dat het meest antagonistisch was aan haar eigen. Om het maar kort te zeggenhet oude wachtschip wordt verbrand. Immers, de brandstoffennood is groot en het oude wachtschip, tot niets meer nut dan tot afbraak, bevat een massa hout, in staat om de gebeele bevolking van brandstof te voorzien voor weken lang. Het lijkt ongelooflijk, maar het is niette min waar: de massa hout, die van dit oude, eenmaal zoo fier op de golven liggende,fregat,wordt gesloopt, voorziet in den volsten zin des woords inden brandstoffennood der gemeente naren. Balken, massief als granietzuilen, deuren, kozijnen, binten, plaBken.. een leger van werkeloozen is aan het werk en de sloopingsarbeid vordert langzaam maarzeker. In denbegione liep het publiek zóó druk om hout, dat de zagerij het niet bij kon houden. Thans is de regeling zóódanig, dat men eiken dag zooveel bons uitgeeft als er hout gezaagd is. Het gesloopte hout wordt zorg vuldig gesorteerd naar grootte, en kwaliteit. De zware stukken worden naar de zagerij gebracht en daar is stukken gezaagd, die verder door de koopers moeten worden gespleten, daar het te duur zou worden dit óók nog te laten doen op de werf. Afval, splinters, vergaan hout, in tfón woord, het, minderwaardige, wordt voor verminderden prijs van de hand gedaan. Toen wij op 's Rijkswerf een kijkje namen bij de slooperlj, had men juist de zware masten onderhanden. Deze zijn niet massief, doch bestaan uit een kern, waaromheen verschillende lagen hout zijn gelegd. Waarschijnlijk is dit geschied om ze de noodige veerkracht te geven en weerstand tegen winden. Thans lagen ze ziel- en levenloos op het dek, of wat er nog van dek over iseen paar mannen bewerkten ze met zaag en beitel. De romp van het oude wachtephl bloedt uit duizend wondenovera overal zijn de nijvere sloopers bezig om de zenuwen, de motorische krachten, uit het macbtelooze lichaam te halen. Tragisch steekt de eenmaal fiere boeg nog zijn eleganten vorm omhoog. B&neden, in de romp, bevindt zich nog de cachot: luguber hokje voorde arme zondaars (uw groot vaders en ooms, lieve lezer), die daar in staande houding, ternauwernood plaats hadden. Overal zaagt men, klopt men, hamert men, en het wachtschip, fiere waker eenmaal van onze vaderlandsche kusten, ver dwijnt, smelt weg, slinkt. Maar 'n kostelijk brandhoutje levert het op I Stukken om te zoenen, om koesterend te aaien bij het in de kachel gooien, omdat ze kurkdroog zijn en bovendien weerBtandhebben, zoodat ze een tijdje mee kunnen, alvorens de kachel om meer roept. Omdat ze u helpen aan thee-, aan koffiewater, uw erwtensoep gaar pruttelen of de luiers pardon 1 van uw jongste lieveling snel afdoende drogen. Want laat ik het maar dadelijk zeggenvan een nieuwe brandstof eenheid is voorloopig geen sprake. Dat is goed voor steden met veel groepsverbruikers B, C en D, die kunnen op hun rantsoenen daarvoor bezuinigen en die over de A-groep verdeelen. Maar evenals met het gas, is den Helder óók ten opzichte van de brandstoffen misdeeld. Wij hebben niet anders dan onze groep A en zijn nog maar aan de 8e eenheid een klein beetje anthraciet, dat slechts voor een paar dagen toereikend is. Met de briketteufabricage schijnt het óók nog niet te vlotten, zoodat de slooping van het oude wacht schip voor velen een ware uitkomst is. Naar wij vernamen zal nog dezen geheelen zomer dit werk worden voortgezet. Een aantal werkeloozen, door het plaatselijk Steuncomité aan gewezen, vinden daarin werk. Zaterdagavond gaf bovenstaande zangvereenlging, onder leiding van haren directeur, den heer F. van der Melj, eene uitvoering in Ingezonden mededetllng. KANAALWEQ 141-142. Op dit concert verleenden de heeren Joh. F. Pala (viool) en M. Polak (piano) hunne medewerking. Het programma bestond uit een zestal kleinere zangnummers, afge wisseld door viool- en pianomuziek. Over 't algemeen heeft de directeur zijn troepje goed onder den duim, en een fraaie en zuivere samenzang was het gevolg. Bizonder fraai waren de beide dameskoortjes; „Arme Vis- schers" van Worp trof door zljc mooie zetting, waardoor'de donkere alten goed uitkwamen tegen de heldere sopranen. Mej. Oudljk zong bij het gemengd koor een solozang. Met een rêverie van Vieuxtemps en eenHongaarsche dans van Brabms, gespeeld door den heer M. Pala en begeleid door den heer M. Polak, werd het programma afgewisseld. Later meteen twieta' andere Dummers, om te besluiten met Lasso's merk waardige „Serenade van een Lands knecht." Na de pauze volgde een tooneel- stukje in één bedrijf, getiteld „Liefde". Bal besloot den goedgeslaagden avond. P.iui»M sa zijn inznltohap A.s. Woensdag zal Pisuisse met zijn gezelschap in Casino nog een laatste „avond van humor en vroolykheid" geven in dit seizoen. Het geheel vol ledige gezelschap, waarbij onder enkele nieuwe krachten, zal dan nog optreden. Muziek, zang, dans en éénacters, onder algeheele leiding en met mede werking van Pisuisse, wisselen el kander af in een keurig mooi pro gramma. Bovendien zal nog als gast optreden de gevierde Lola Cornero (Raggy Recitations) welke niet op het biljet staat vermeld en die op dit programmaeengrooteattractie vormt. De avonden van Pisuisse zijn hier altijd bijzonder in den smaak gevallen, Men is dan ook steeds verzekert werkelijk eerste klasse cabaret-voor stelling te krijgen, metsuperieurwerk, En nu de entree voor deze laatste keer voor de geheele zaal is gesteld op f 1.- per plaats (galerij f 0.50; plus renten, twijfelen wij er niet aan of zeer velen zullen van deze laatste gelegenheid in dit seizoen gretig gebruik maken. Leger dei Helle. Het Leger des Heils, alhier, heeft een bijzondere Zanguitvoering geor ganiseerd, welke morgen (Woensdag) avond 8 uur zal worden gehouden in de Legerzaal, Spoorgracht 38. De Zangbrigade zal onder leiding van Zuster Reinders—v.d. Puttelaar verschillende nieuws liederen zingen tevens zal Kapiteine Bouwens Gameren eenige solo's zingen. ▼oor een afwisselend programma is zorg gedragen. Uit hst politiarappart. Een veehouder uit de Middenstraat, van wien destijds twee schapen werden gestolen, ontving de huiden daarvan, die later gevonden werden, terug. Hij deed aangifte dat thans deze uit zijn stal waren ontvreemd, Uit een winkel in de Breestraat werd des avonds tusschen 7 en 8 ure een bus met 10 pond suiker van de toonbank ontvreemd. Van een land nabij het Tuindorp worden ongeveer 15 palen vermist en van een volkstuintje nabij de waterleiding te Huisduinen een mestvork en een hark. Uit eene woning aan de van Berkstraat werden een groote geel koperen petroleumlamp en een paar pantoffels ontvreemd toen er des avonds niemand thuis was en men de huisdeur niet met den sleutel gesloten had. Door eene winkelierster in de Wilhelminastraat is aangifte gedaan dat een hond van een bewoner van de Emmastraat drie pakjes marga rine en een kluit boter van een pond uit haar winkel heeft weg gehaald. Alhier is door de politie aange houden een milicien van de vesting artillerie uit Leiden, wiens opzending door zijn compagnies-commandant was verzocht, omdat hij reeds eenigen tijd van zfjn korps afwezig was. Hij is aan de militaire autoriteit alhier overgegeven. Een jongmensch van 17 jaar van elders, die alhier bij een bloemist werk had gekregen, vertoefde reeds een paar weken onder een valschen naam in een kosthuis aan de Lange- straat. Toen hij zeide zijn verhuis- biljet te willen ophalen en men onder zijn achtergelaten plunje een jasje met roode biezen in de mouwen ontdekte, werd de politie in den arm genomen. Deze hield den jongen aan het station aan en bevond dat de politie te Nijmegen zijne aanhouding verzocht, omdat hij uit het Weeshuis aldaar wasontvlucht en zich aan verduistering had schuldig gemaakt, Hij iB den volgenden dag naar Nij megen overgebracht en aan de politie aldaar overgegeven. De bladen herinneren er aan, dat de heer Carton de Wiard zeer goed op de hoogte is van Hollandsch- Belglsche kwesties. Hij was met minister Beernaert een van de stich ters en beste medewerkers van de Holland8ch-Belgische commissie van Economische toenadering voor de beide landen. In 1915 was de heer Carton aangewezen met Louis Re nault om Frankrijk te vertegenwoor digen bij de permanente commissie van arbitrage tusschen Frankrijk en Amerika, welke onder voorzitter schap stond van den heer Loudon. Behandeling Mariaabtgraoting. De voorzitter der Tweede Kamer heeft den leden doen weten dat hij heden zal voorstellen om onmiddel lijk na de behandeling van de Han delsovereenkomst met Engeland enz. over te gaan tot de behandeling van Hoofdstuk VI. De Marinebegrooting komt alzoo heden aan de orde. D« Raidtvarklazlagaa. Naar wij vernemen hebben de Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land zich tot de gemeente besturen in die provincie gewend met het vol- inde: Zooals u bekend is, heeft decan- didaatstejling voor de a.s. raadsver kiezingen plaats den 8en April a.s. en moet, zoo noodig, de stemming geschieden binnen 45 dagen nadien datum, dus voor 24 Mei. Naarmate dag der stemming bepaald wordt op een dag vóór 15 Mei, dan wel op dien datum of later, zal de stemming plaats hebben hebben in het eerste geval volgenB de kiezerslijst 1918/ 1819, in het tweede geval volgens de kiezerslijst, die 15 Mei a.s. van kracht wordt. Het ligt voor de hand, dat het de voorkeur verdient de stemming te doen plaats hebben volgens de kie zerslijst, die in 1919 van kracht wordt en dat mitsdien de stemming ware te bepalen op een datum niet anterieur aan den 16en Mei. Wij hebben de eer, u namens den minister van Binnenlandsche Zaken uit te noodigen, om zooveel mogelijk, ter uitvoering van art. 9 der Ge meentewet, eene beslissing te nemen in laatstbedoelden zin. BINNENLAND. Nadarland an BalgiS. De delegatie van de S.D.A.P., die te Brussel een samenspreking zal hebben met de Belgische sociaal democratische partfj, zal) naar „Het Volk" meldt, bestaan uit mevr. Suze Groeneweg en de heeren Vliegen, Wibaut en De Roode. Eau faaitangawooa Balglsch gazaat? V. D. seint uit Brussel: De bladen melden, dat Henry Carton de Wiard, oud-minister van Justitie, hoogstwaarschijnlijk naar Holland ala buitengewoon gezant zal vertrekken. DuurtebIJslag aan RIJkiwirkl aden. Gisteren ontving de Minister van Financien het bestuur van den Nederl. Federatieven Bond van Per soneel in Openbaren Dienst in buiten gewone audiëntie, tot toelichting van zijn bezwaar aangaande de duurte- bijslag-regeling voor 1919. De Miuister verzocht akn het bestuur de ver schillende bezwaren nog eens schrif telijk onder zijn aandacht te breDgen, opdat overleg met zijn ambtenaren omtrent de verschillende bezwaren mogelijk is. Het bestuur verklaarde zich daartoe bereid. Omtrent eenige punten zegde de Minister - naar gemeld wordt overweging toe, daar hij de billijk heid ervan gevoelde. Dit betreft het verhoogen van het minimumbedrag en het verleenen van een voorschot op de uftbetaling van den eersten termijn, aangezien de behandeling in de beide Kamers der Staten- Generaal nog wel wat op zich laten wachten. Ook zal door den Minister worden overwogen verkor ting van het aantal dienstdagen om voor duurtebyslag in aanmerking te komen. Eveneens zal overw worden de terugbetaling van ge storte premiën voor weduwen- en weezenfonds, door de Rijkswerklieden ressorteerende onder het Departement van Oorlog. Voorts werd de medewerking van den Minister verzocht voor het treffen van een steunregeling voor ontslagen rijkswerklieden, wanneer hun tijd van wachtgeld is verstreken. Sarans. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Met ingang van 1 April a.s. zullen de maximumprijzen voor naai- dergelijke garens (dus niet vlas- en visschersgarens) worden opgeheven. Op dien datum zullen alle regee- ringsbemoeiingen met deze garens ophouden. Ophaffmg taaltragaliag voor 1919. De minister van landbouwnijver heid en handel brengt ter algemeene kennis, dat hy, om aan den land en tuinbouw zoo spoedig mogelijk de zoo gewenschte bedrijfsvrljheid terug te geven, de beschikkingen, regelende het verbod of de beperking van den verbouw van ingevolge art. der Distributiewet 1916 aangewezen gewassen (de z.g. teeltregeling voor land- en tuinbouwgewassen, met in begrip van die voor tuinbouwzaden) heeft ingetrokken, zoodat de verbouw van alle gewassen thans vrij kan Provinciale Slatin van Noord-Holland Een Provinciale Waterleiding. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben aan de Staten van dit gewest voorstellen ingediend, strekkend om een begin te maken met de instelling van een Provinciaal Waterleidingsbedrijf voor dit gewest. Ged. St. herinneren in hun schrijven aan de Staten, aan de ingestelde onderzoekingen naar dé mogelijkheid van het tot stand brengen van cen trale drinkwatervoorzieningen in de provinciën Noord-Holland, Zuid-Hol- and en Utrechten in Noord-Holland benoorden het IJ. edeputeerden meenen, dat met e maatregelen niet zal kunnen volstaan worden. De provincie zal, waar mogelijk, zelve, evenals reeds op het terrein der electriciteitsvoor- ziening geschiedt, daadwerkelijk moe ten optreden, ten einde te bewerk stelligen, dat, voor zoover zulks iractisch mogelijk zal blijken, ook' iet platteland van het gewest eerlang in het genot van eene behoorlijke drinkwatervoorziening wordt gesteld. Ten einde de provincie in de ge legenheid te stellen voor het ge deelte ten Noorden van het Noordzee kanaal op de minst bezwarende wijzt met de volvoering harer nieuwe taak een aanvang te maken, hebben Ged. Staten eenigen tijd geleden onder handelingen geopend met de Mij. tot Exploitatie van Waterleidingen in Nederland omtrent de overneming harer in Noordholland gelegen be zittingen, bestaande i. d. Alkraaarscbe waterleiding, die de gemeenten Alk maar en Bergen en de Zaanlandsche waterleiding, die de gemeenten Wyk- aan-Zee-en-Duin, Beverwijk, Assen- delft, Westzaan, Zaandam, Koog e de Zaan, Zaandijk, Wormerveer Krommenie van water voorziet. De gevoerde onderhandelingen hebben er- toe geleid, dat de maat schappij zich bereid verklaard heeft, haar bezittingen, voor zoover die in deze provincie zijn gelegen, over te dragen voor een bedrag van f2,500,000, vermeerderd met 5 °/0 rente sedert 1 Januari 1919 tot aau het tijdstip der betaling, waartegen over de exploitatie van genoemden datum af geacht zal worden voor rekening der provincie te worden H(j vestigt er intusschen de aan dacht op, dat hij geenerlei toezeg ging ten aanzien van den uitvoer van eenig product kan .doen. Uitvoor van algarea. De Nederl. Uitvoer-My. heeft, meldt het Hdbl., opnieuw gunstige wijzigingen gebracht in de bepalin gen omtrent uitvoer van sigaren. Inplaats van heffingen naar rato der verkoopsprijzen, zal thans een uni form tarief van 1 pet. van het bruto- factuursbedrag worden toegepast. Tevens wordt van regeeringswege overwogen, een ongelimiteerden uit voer naar geallieerde en neutrale landen toe te staan en de totale uit voer naar de Centrale rijken op 500 millioen stuks te bepalen. Aawoar sinaasappelen. Het stoomschip „Zeus" der Kon, Ned. St. Mij. is Zondag van Valencia (Spanje) te Amsterdam aangekomen met eene volle lading sinaasappelen. Dit is de eerste volle lading recht streeks vanuit Spanje te Amsterdam aangevoerd. Os atakiag dar mstaaibswirksrs. Te Amsterdam staakten Maandag ongeveer 4500 metaalbewerkers. Hét bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen deelt mee, dat het thaDS gebruik maakt van het besluit, vorig jaar ter algemeene vergadering genomen, door honderd duizend gulden ter beschikking te stellen van de staking der metaal bewerkers. Deze oordeelen dat aangezien zij hunne voorstellen in Parijs niet door eigen vertegenwoordigers kunnen laten toelichten of verdedigen, het onnoodig is om met een eigen ont werp te komen. Bij den maaltijd op het Witte Huis, welken Wilson aan de beide commissies voor buitenland- sche aangelegenheden aanbood, ver klaarde hij dat het ontwerp voor den volkerenbond, ofschoon de redac tie hier en daar kon worden gewij- zonder amendementen moest worden aangenomen of verworpen. Had hij om voorstellen verzocht, en aangeboden om deze aan de Parijsche conferentie voor te leggen, zou hy zijn tegenstanders hebben kunnen ontwapenen. Maar hij ver koos naar geen voorstellen te luisteren. Os vlucht ovsr dm Ociaas. Washington, 15 Maart. Schout-bij nacht Taylor deelt mede dat het Amerikaansche marine-vliegcorps ge reed is «m binnen een maand een poging te ondernemen tot een vlucht over den Oceaan meteen hydroplaan. Hy deelde vervolgens mede, dat men in regeeringskringen te Washington gelooft, dat een Engelsch bestuurbaar luchtschip reeds de volgende week den overtocht zal wagen. Daarom stellen zij voor hen te machtigen tot het afsluiten van de overeenkomst en de provincie daar door in het bezit te stellen van twee waardevolle waterleidingen, die het uitgangspunt zullen kunnen vormen voor de watervoorziening van een zeer belangrijk deel van het gewest. Voorts stellen Ged. Staten voor aan te koopen de waterwinplaats van de Alkmaarsche Waterleiding, bestaande uit 250 H.A. duinterrein te Bergen, voor een bedrag van f330,000. De onderhandelingen om trent de overneming van de water winplaats te W(jk-aan-Zee (van de Zaanlandsche Waterleiding) zyn nog niet beëindigd. Ged. Staten vfagen ten slotte een crediet van f 10.000 aan voor onderzoekingen in verband met de watervoorziening. BUITENLAND. De Vredesconferentie. Parijs, 17 Maart. De commissie der vredesconferentie, welke is b met de internationale arbeidswetge ving heeft het beginsel vastgesteld van de samenstelling der internati onale conferentie, die tot opdracht heeft de overeenkomst uit te werken over verschillende arbeidsvraagstuk ken. Zy heeft de agenda opgesteld van de eerste conferentie, die binnen kort zal bijeenkomen en heeft be sloten dat het eerste punt zal zljc de invoering van den acht-urigen werkdag. De Fransche vertegenwoordigers, evenals de vertegenwoordigers der andere landen besloten de werkge vers en werknemers over deze ge wichtige kweptie te raadplegen. Da volkerenbond doel vin hot vredesverdrag. Parijs, 16 Maart. President Wilson verklaarde heden, dat het besluit der vredesconferentie van 25 Januari, volgens hetwelk de volkerenbond een integreerend deel moet vormen van het vredesverdrag, definitief is. Er is geen aanleiding om geloof te hechten aan de berichten, als zou dit besluit gewijzigd worden. Da Duif'Che Rljagabiadan. Parijs, 17 Maart. Het rapport van Tardieu omtrent de Rijngebieden is sinds twee weken gereed. In het rapport wordt de algeheele teruggave van Elzas-Lotharingen, met inbegrip van het Saarbekken, geëischt. Verder wordt de vorming van de Beiersche Paltz en Rijn-Pruisen tot een militairen politiek te neutra liseeren staat voorgesteld. („Tel.") Het Oultache leger Ie staat vee beschuldiging. Parijs, 17 Maart. De commissie tot het vaststellen van de verantwoorde lijkheid voor den oorlog heeft zich met meerderheid van stemmen uit gesproken ten gunste van het beginsel der juridische verantwoordelijkheid der schuldigen. De commissie heeft dertig aanklachten tegen het Duitsche leger vastgesteld. Vereenigde Staten. De republikeinen en de volkerenbond.* Uit Parijs is telegrafisch het voor stel gedaan, zoo seint de „Times"- corresponéent te New-York, om door senator Lodge of misschien senater Knox (beiden republikein) aan de vredesconferentie de amendementen te doen toekomen, welke zij in het ontwerp voor den volkerenbond wenschen te zien aangebracht. Geen der senatoren is daartoe echter be reid, en wel op de volgende gronden. Iq de eerste plaats werden geen senatoren uitgenoodigd om met Wilson deel te nemen aan de vredes- betprekingen, hoewel de Senaat toch het vredesverdrag zal moeten ratifi- ceeren. Noch alvorens naar Parijs te gaan, noch bij het opstellen van zijn ontwerp voor den volkerenbond, raadpleegde Wilson de senatoren. Ingezonden mededeling. KANAALWEQ 141-142. Duitschland. Erzbarger aan het woord. Berlijn, 17 Maart. De liga voor den volkenbond hield gisteren in Berlijn een zeer druk bezochte bij eenkomst, waarin de sprekers voor rechtvaardige inrichting van volkenbond opkwamen. Minister Erzberger zeide o. a.: de waanzin van het bolsjewisme be dreigt de geheele wereld. Honger en werkloosheid zijn opzweepende krach ten. Het eenige middel om het bols jewisme tot staan te brengen is het prijsgeven, door de entente, van een politiek van geweld. Het Duitsche volk is president Wilson met een welhaast grenzeloos vertrouwen tegemoet getreden. Het volkenbond-document van den pre sident van 14 Februari zal, laten wij hopen, niet worden verwezenlijkt, want het is een compromis van de zuivere denkbeelden van Wilson het imperialistisch streven onder de geallieerden. Het oude gezag, dat, zooals Wilson den 14eu December 1917 in het Congres zeide, de eenige hinderpaal voor de deelneming van Duitschland aan den volkenbond is, bestaat niet meer. Daarom is Wil son verplicht voor een onverwijlde deelneming van Duitschland aan den volkenbond op te komen. De ontwapening en de gelijktijdige isoleering van Duitschland zou het prijsgeven van Duitschland aan weer loosheid beteekenen. Dein het volken bond-ontwerp van 14 Februari vast gelegde regeling van het koloniale vraagstuk, is in tegenspraak met punt vijf van Wilson. Wie het eerlijk met den vrede meent moet vóór een volksstemming in Elzas-Lotharingen zijn. Duitschland is bereid deze stem ming te aanvaarden. De ontvangst van Poincaré in Straatsburg is geenszins de uitslag eener volksstemming, doch een regeeringstrek van de oude kabi- netspoUtiek. Nadat Erzberger den vasten wil van het Rijnland en van Dantzig om Duitsch te blpven had verkondigd, verklaarde hij. dat de ongehoorde eischen tot schadevergoeding der en tentepers niet gerechtvaardigd zijn en moeten worden verworpen, schadevergoeding voor den tijd na December 1916 komt niet in aan merking daar het toenmalige en alle volgende vredesaanbiedingen van Duitschland werden afgewezen. Een moreels plicht tot het betalen van schadevergoeding bestaat voor Duitsch land in het geheel niet, afgezien van België, ten opzichte waarvan Duitsch land loyaal zal handelen. Duitschland heeft niet meer of minder schuld aan den oorlog dan elk ander volk, dat er aan deelgenomen heeft. Enge land is bereid onze gevangenen terug te zenden, Frankrijk niet. Slechts een volkerenbond die alle volken van goeden wil bevat, welks verplichtingen deze volken vrijwillig op zich hebben genomen kan levensvatbaarheid hebben. De Duitsche regeering heeft zich met het Duitsche volk op het standpunt van een vrede door recht en van Wilson's 14 punten geplaatst, doch noch de vertegenwoordigers van het Duitsche volk in de nationale vergade ring, noch de Duitsche regeering hebben van het Duitsche volk de op dracht gekregen een vrede goed te keuren, die buiten Wilson's punten om met nieuwe voorwaarden wordt belast. De nationale vergadering zou haar goedkeuring en de regeering de onderteekening van zulk een vrede moeten weigeren en de beslissing in handen van het volk leggen. Een referendum van het Duitsche volk moet dan de beslissing brengen. Hoe deze zou uitvallen lijdt geen twijfel, Het Duitsche volk heeft zware offers gebracht, doch het verliest zijn natio nale eer niet. Een ontzaglijke ver antwoording drukt op de ententeen het Duitsche volk doet een beroep op bepaalde geallieerden. Wilson heeft den 18en Januari 1918 verklaard dat men niet wenscht Duitschland on recht aan te doen; hij wensebt dat het een in rechten gelijke plaats onder de volken zal innemen en geen plaats als heerschar. Ditzelfde ver langt het Duitsche volk eensgezind. Het wil geen plaats als heerscher, doch rechtsgelijkheid. De Bafaracha Landdag. Munchen, 17 Maart. De Beiersche Landdag is vandaag weer in het ge bouw van den Landdag bijeengeko men. De grondwet van den staat werd in eerste en tweede lezing aan genomen en de afgevaardigde Hoff- mann (sociaal-democraat) met alge meene stemmen tot minister-president gekozen. Engtland. Iirland. Londen. Reuter verneemt, dat, tenzij de omstandigheden er haar toe noodzaken, de regeering niet voor nemens is de Home-Rule voor Ierland langer uit te stellen. De termijn van het uitstel loopt n.1. automatisch af, ~~:s maanden na de vredessluiting. Onlusten CaYro. Cairo, 11 Maart. Gisteren en heden warener volksbetoogingen voor de Britsche regeeringsgebouwen. Erger den 400 personen gearresteerd. De troepen herstelden de orde, waarby zeer weinig slachtoffers vielen. Da vslllghsld tur zes. Londen 17 Maart. Naar verluidt heeft de Engelsche regeering besloten om een mijnvegersdienst op den grondslag van vrijwillige dienstne ming op pooten te zetten. Er zullen 657 officieren en 18.000 manschappen noodig zijn. Arbeldersslsehse Ie Australll. Sydney, 10 Maart. De voorstellen welke de arbeiders uit New-Zuid- Wales zullen indienen op de Austra lische arbeiderscoDferentie in Juni, omvatten o.a. maatregelen tegen werkeloosheid, stemplicht e 80 urige arbeidsweek voor de mijn werkers. Rutlisd. Londen, 17 Maart. De „Times' verneemt uit HelsingforsDe regee ring te Moskou heeft op aandringen van Trotzky aan den rooden gene- ruien staf last gegeven om spoedig plan te ontwerpen voor de vorming van een leger van 150 000 man, om Duitschland in April of Mei binnen te vallen, via Polen en Keer- land. Het voornaamste doel van dit leger zal zijn om de Spartacisten in Duitschland te steunen en de honderd duizenden Russische krijgsgevangenen strijdvaardig te maken veor of- en lieve bewegingen. Het alge meene denkbeeld van dit plan wordt toegeschreven aa* majoor Busch, een gewezen Duitsch krijgsgevangene, die te Moskou eeu groote rol speelt en zich communist en spartacist neemt. Eenigen tijd geleden kreeg hy hy- zondere opdracht van Trotzky om onder de marinetroepen te Kroonstad alle sporen van Ententesympathie uit te roeien. Op de markt te Petrograd wordt hondenvleesch openlijk voor 50 roebel het pond verkocht, rattenvleesch roebel. Het vleesch van de ratten, die vroeger in Petrograd een groote plaag waren, wordt nu een zeldzame luxe. Grensincidenten. dagen geleden stond de soldaat-kommies J. op post bij de ;rens in Oud-Vroenhoven, toen 3 Jelgische vrouwen kwamen, die elk een. kruik Bols-jenever smokkelden. De soldaat kommies hield ze aan en 'nam de jenever in beslag. Op dat oogenblik kwamen er een paar Bel gische wachten aan, die den soldaat kommies een revolver voor hielden, en dreigden te schieten, als hy de smokkelwaar niet teruggaf, zoodat hy, bukkende voor de overmacht, den vrouwen de kruiken teruggaf. Eenzelfde feit gebeurde een dag later, toen een burger-kommies dien post betrokken had. Hij kreeg een slag op de hand van den toegeschoten Belg, die dus biykbaar op Neder- landsch grondgebied was. Er is pro ces-verbaal opgemaakt en de militaire autoriteit heeft de zaak in handen. Een halva ton verduisterd? Vrijdagmiddag is de 17-jarige kan toorbediende A. O., van de Gelder- sche Credietbank naar het postkan toor gestuurd, om daar zes waarde volle brieven te verzenden. De waarde bedroeg f49.200 en 500 marken. De brieven zyn niet aan het postkantoor bezorgd en de jongen is verdwenen. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat Oderkerk niet alleen was gegaan, doch dat de 18-jarige Albert.ua Ker sten en de 18-jarige Bauke Kramer ook niet meer in hunne woningen waren geweest. Laatsigenoemde bad in 1917, toen hij ook op een bankiers kantoor werkzaam was, met een vriend een uitstapje gemaakt en het schynt, dat genoen de jongens thans weder avontuuriyke plannen in den zin hadden. Om in da gavanganis ta komen. Zondagmorgen werd door een mare chaussee te Veenendaal een jonge man gearresteerd, verdacht van po gingen te hebben aangewend tot het doen ontsporen van den personen trein. die Vrydagavond omstreeks 8 uur die gemeente passeerde. Tot dit doel had hy gereedschappen" van de spoorwegarbeiders op de rails willen leggen, en toen dit niet gelukte, heeft hij dit nogmaals beproefd met verschillend ijzerwerk. Dit geschiedde bij het punt, gelegen nabij de Haar, waar de Hollandache spoorweg den Staatspoorweg kruist. Bij zyn arres tatie bekende hij met opzet gehan deld te hebben, met het doel in de gevangenis te komen. De verdachte is 18 jaar oud en heeft geen familie. Hy zal ter beschikking van den Offi cier van Justitie te Arnhem gesteld worden. Oostenrijk. Een noodkreet uit Weonon. Uit Weenen seint men aan het „Hbl." De Hollandsche kolonie te dezer slede, bestaande uit 56 personen, hongert bijna uit. Tot nu toe werd uit Nederland in 't geheel een kilo boter per familie toegezonden. Alle bemoeiingen van gezanten, consul- generaals en particuliere personen vonden tot nu toe tegenkanting in den Haag. Spoedige, snelle hulp is dringend noodig, opdat de kolonie de moeilyke tyden, totdat de Entente het voedingsvraagstuk heeft opgelost, zal kunnen doorkomen zonder ge dwongen te zyn Weenen te verlaten, hetgeen niet in het voordeel van Nederland zou zyn, daar de kolonie veel groote Hollandsche belangen behartigt. De Ententelanden helpen hun land- genooten hier uitstekend, maar ook Zwitserland helpt prachtig en vol doende zoowel door bemiddeling van de regeering als door particulier initiatief. Deze hulp wordt geheel gratis gegeven, maar dit is hier niet noodig omdat de hier vertoevende Hollanders meestal beter gesitueerd zyn. Gemiddeld is er by elk der leden, van de kolonie een gewichtsverlies te constateeren van 10 kilo. Men kan hier niet begrypen waar om Nederland niet helpt. Bekende Oostenrijkers kregen dik- wyis langs diplomatieken weg Hol landsche biscuit en chocolade; het schynt, dat wat voor een Oostenrijker mogeiyk is, onmogelyk ia voor den Hollander. Dringend noodig is de spoedige toezending van vet, boter, kaas, melk poeder of gecondenseerde melk, meel wasch- en toiletzeep, peulvruchten, cacao, rijst, vleeschconserven. Daar het geen quaestie is van geld moest het toch mogeiyk zyn een groote wagonlading te zenden. De consul' generaal alhier zal gaarne voor de verdeeling zorg dragen. Men zende geen voornemens of plannen, maar levensmiddelen, en zoo snel mogeiyk, daar de nood zeer groot is. Eq wanneer Nederland dan nög iets kan zenden van levensmiddelen, die uitgevoerd bunnen worden, dan denke het ook aan de Weensche klinieken, daar deze, vooral die van professor Wenckebach, een stukje NederlandBche cultuur vormen, im mers, de geheele Universiteit is ge sticht doer den bekenden arts en raadgever M. Th. van Zwienen en de leerstoel, die thans wordt inge nomen door prof. Wenckebach, werd voor de eerste maal bezet door een leerling van Beerhaave, den Neder- landschen dr. Anth. de Haen. Kort* borlohlot. Biykens een officieel rapport heeft de griep gedurende het laatste kwar taal van 1918 in Britsch-Indië niet minder dan 5 millioen slachtoffers geëischt, en in de inboorlingenstaten 1 millioen. De toestand in het Ruhrgebied is verbeterd. Heden werd overal her vatting van het werk verwacht. Men verwacht dat spoedig een oplessing van de Romeinsche quaestie (erkenning van de onaf hankeiykheid van den Paus) gevonden zal worden. De Entente overweegt het zenden van Duitsche versterkingen naar Koerland. Met 1 April wordt het Rykskantoor voor zink, enz. opgeheven. GEMENGD NIEUWS. PLAATSELIJK NIEUWS. Varkoopng pantaerach'p „Kontanasr". Hedenmorgen 11 uur had op 's Rijks werf alhier de inschrijving plaats voor de verkooping van het afgevoerde pantserschip „Kortenaer". De vol gende billetten waren ingekomen A. G. v. d. Poll Helder, f27,777; H. van Pelt, id., f 28,600; A. Krynen, id., f 29,820; G. J. Walboom, id., f 32,50o.9s J. de Vries, id., f 41,800 L. Kalis en Co., Dordrecht, f45,000 P. Puinbroek, Helder, f 51,225 L. Pais en Co., A'dam, f55,112.20 A. Wijnschenk, id. f 68,791.99 C. H. C. Sunderman, Dordrecht, f 75,250 Mij. Holland Hendrik Ido Ambacht, f 84,580. N. V. Handelsinr. Poortershaveu, Rotterdam, f 90147.25 G. B. Pas en Zn., Bolnes, f 95000. - M. 9. Springer, Amsterdam, f95360; N. V. Machinefabriek P. Smit Jr., Rotterdam, f 100.010.- N.V. Frans Rysdyk, Scheepssloo- pery, Hendr.-Ido-Amb., f 148.000.50. SPORT. Voetbal. Uitslagen van Zondag 16 Maart. N. V. B. Ie klasse B. Delft: Concordia-W.F.C. 7—0 2e klam B. E.D.O.—Z.V.V8-1 R.O.H.—Z F.C0-1 Schoten-Alcm. Victrix 0-0 8e klcme. F. Neerlandia—Kinheim 6-0 H.S.V.—Bloemendaal 1—3 G. K.F.C.—West-Frisia3-1 S.C.A.—E.V.C2-2 Purmersteyn—Hollandia 2—0 Reserve 2e klasse. D. Z.V.V. II - Hercules III0-1 E. Amstel II-Hollandia II. 1-1 W.F.C. II - Blauw Wit III 8-1 Overzicht. 1 B. W.F.C., dat verleden Zondag zulk verdiensteiyb werk deed, door Spartaan te kloppen, werd in Delft door de club van Thomé met niet minder dan 7—0 geklopt; wel een zware nederlaag. Na rust kwamen de meeste puDten, toen was „Wor merveer" niets meer. Alzoo voor Concordia dat de vorige week door V.V.A. geklopt werd - 6en mooi succes. De Delftsche club staat dan ook nog steeds no. 2, uit 15 wedstryden 20 punten. In dezelfde afdeeling konden de kampioenen A.F.C. niet winnen van S.V.V. Men eindigde zoo men begonnen was. Voor de Schiedammers, die tot nog toe niet veel gepresteerd hebben, een mooie prestatie. „Dordrecht" heeft zich uit de competitie teruggetrokken; deze club stond no. laatst, nu is D.V.S. dat geworden, voorwaar geen buiten kansje. Want de onderste club degra deert, maar de Rotterdammers moeten nog 7 wedstryden spelen, wellicht dat ze het dreigende gevaar nog kunnen ontloopen. 2 B. Doordat Z.V.V. van E.D.O. met 8-1 verloor, is Stormvogels kampioen geworden, voor de Zaan dammers een bittere tegenvaller! Z.F.C. deed kraniger werk, van de Racingclub werd met 1—0 gewonnen. Door deze overwinning zyn derood- witten het degradatiegevaar ontzeild. 8 F. Neerlandia is door zyn groote overwinning op Kinheim, definitief kampioen geworden. „Bloemendaal" wist voor de 8e maal achtereen volgens te winnen, nu van H.S.V. 8 0. K.F.C. won Zondag voor de

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2