HELDERSCHE COURANT No. 807« DINSDAG 15 APRIL 1915 47* JAARQ* Uitgaven O. OB' BOER jr., Meider. - Oplaag 7000 - AbonnomcntoprlJ»j tnj I I 1.16, per port f 1.40, Buitenland f 2.40. Losse ex. 3 oent. Advertentlên per regel 171/, oent. PLAATSELIJK NIEUWS. Centrsla Ntd. Ambttaaarsbond. Het hoofd- en afdeelingsbeatuur van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond had j.1. Vrijdagmiddag een conferentie met B. en W. van Helder over de loonen, betaald aan de ambtenaren van het levenamiddelenbeeryf. Met cijfers van aüdere gemeenten werd aangetoond de te lage bezol diging aan dit personeel betaald. Door het bestuur werd een nieüwe loonregeling ingediend, welke door B. en W. in een volgende vergadering zal worden behandeld. Ook zegden B. en W. toe, dat, bij eventueel ontslag van crisispersoneel hun twee maanden extra loon zal worden uitbetaald. Kildirmtiddag A. 1.0. „Kom Marietje, kom Marietje, ga je mee een loopje maken? Kom Marietje, kom Marietje, o daar buiten is 't zoo fyn." Nietwaar, u vindt het éók een leuk refreintje? En als ik maar kon gaf ik „u de muziek er bij, maar dat is wat lastig weet-u, in de krant, f Za terdagmiddag hebben we 't allemaal meegezongen en op straat liep het ons nog achterna. „Kom Marietje, kom Marietje." Daarvóór hadden we van alles ge had; we hadden gehoord hoe de golven ruischen kunnen op de piano en den wind hadden we hooren bla zen. We hadden Jan Klaassen gezien, Cathryn gehoord, en den rechter gesproken, we hadden geluisterd naar den Hollandachen jongen, naar den ondeugenden dito, we hadden apropos, weet u de overeonkomst tusschen een oude juffrouw, die naar den trein gaat en een snijboon Niet? Ze worden allebei afgehaald. Kan U' raden wat Piet in zijn zak had Piet is het neefje van juffrouw Antoinette van Dijk, moet u weten, en hij geeft tante altijd raadseltjes op. Weet u 't niet Driemaal moogt u raden. Een sinaasappel. Mis. Ben cent. Mis. Een touwtje. Mis. Nu zal ik het maar vertelleneen eengat. En weet-u welk bijten geen pijn doet? Ontbijten. Leuk, hè? Nog eens wat: Wistu, dat je muizen kan laten loopen over de piano Nou ja,' ik bedoel, dat je op de piano kan spelen zoo, dat het net is of er muizen loopen? O ja, dat weet u nog nieter was Zaterdagmiddag een aardige juffrouw. Antoinetje heette ze toén ze nog klein was. En die juffrouw zong allerlei leuke liedjes, en ook gaf ze al die raadseltjes op. Ze had een Dichtje meegebracht en pianospelen als die konNeen maarZiet u, die speelde dien muizenmarsch en juffrouw An toinette zat er bij en bracht haar gehoor onder de suggestie van het muizenbezoek. En waar hoor! Ze klommen op de stoelen om de muizen te zien. Tien liedjes met een praatje kregen ze Yan juffrouw Van Dijk, tien leuke, lieve liedjes met tien aardige kinder lijke praatjes er bij. *t Was een debuut van juffrouw Van Dijk, en, laten we er aanstonds bijvoegen een gunstig debuut. Ofschoon: voor de heele kleintjes ging het wel wat erg hoog. Die snapten het neg niet best. Hindert niet; hierna beter. Mejuffrouw Van Dijk bogen met een paar fijne, innige liedjes over bloemen en vogels. Ja, 't was een beetje... heavy, maar weet-u, wat mejuffrouw Van Dijk dacht? Door deze liedjes werk ik in op bet onder bewustzijn der kinderzieltjes, en al zou hen ervan niets bijblijven, wie weet of niet later, plotseling, als uit de kinderziel de1 rij po gedach te omhoegrljat en de bewustwording komt, wie weet of dan niet een of ander zaadje in een verborgen hoekje verstopt, ontkiemt... En 'is'deze gedachte op zichzelf al niet poëtisch genoeg om sympathiek aan te doen, al zijn wij allemaal wereldwijze cynici geworden Daaromheil der zangster, die den kinderen dit Zaterdagmiddag-genot bereidde! Want juffrouw Van Dijk - u zag het wel aan, wat ik ver telde van Jan Klaassen en van stoute jongens en meisjes daalde al spoedig af naar de lager-gelegen regionen van het kinderbewusttzyn. En aan meraalpredlkatie deed zei dan ook maar heel weinig. Wel, - het was een leuk middagje en ze waren allemaal muisstil. De juffrouw had gezegd, als zo wat rumoerig werden zou ze heel even op de piano tikkenzoo'n paar heele hooge noten. Dat was dan zooveel als eenKinderen stil zijn I En ze hoefde het maar éénmaal te doen, en dadelijk waren ze stil'als muisjes. Wat blieft u Was dat niet leuk „Kom Marietje, kom Marietje, ga (je mee een loopje maken „Kom Marietje, kom Marietje, o [daar buiten is 't zoo fijn!" Toen gingen'we naar huis. Wel, juffrouw van Dijk, maak nog veel kindertjes gelukkig met uw refreiatje, met uw liedjes, met uw gezellig praatje, met uw suggestieve muziek. Laat deze proefneming de basis atja voor een optreden in andere plaatsen; dan zal de A.G.Q. zelfs haar werk naar buiten de gemeente doen Dhr. Oranjevereniging. Donderdag had de Chr. OraDje- vereeniging een openbare vergadering belegd in de Geref. Kerk. Als spreker trad op ds. Jansen met het onderwerp „De liefde tot ons Oranjehuis". Het chr. gemengd dubbelkwartet D.Z.V., onder leiding van den heer Brizee, verleende zijne medewerking. De vergadering wordt met psalm gezang en gebed geopend. De yoorz., de heer de Jong, opent de vergadering m§t een hartelijk welkom en zet het doel dezer vergadering uiteen. Het kwartet zong nu een tweetal num mers, t. w.„O Heer, 'die daar" en „Panii Angelicus". Hierna verkreeg ds. Jansen het woord. Spr. begon met een hartelijke gelukwensch uit te spreken aan het chr. deel der burgerbevolking van Helder met het feit, dat ze een Chr. Oranjevereeniging hebben gekregen. Als iets in komende tijden ons kan steunen bij alle aanvallen van bolsje wisme enz., dan is het een Chr. Oranjevereeniging. Daarom moet ge allen lid worden. Niet vragen „wat kost het," maar „wat kan ik er mee bereiken." Wat bedoelt een Chr. Oranjevereeniging? Er zijn velever- eenigingen, maar er is er niet een met hetzelfde doel ais deze vereeni ging. Zij bedoeltle. kennis van onze historie door God geschreven2e. de liefde tot het 'Huis van Oranje te verlevendigen; 3e. de band met het Vaderland versterken. Wat weten de menschen van onze historie, van de wonderen daarin gewrocht, van den geloofsstrijd onzer vaderen? Zou de kennis onzer historie ons niet met moed kunnen versterken, de liefde tot het Huis van Oranje verleven digen Men zei ons dat het in Novem ber met oranje de Bpuigaten uitliep. we vroegen ons af of we niet te uitzinnig waren geweest. De band van ons vaderland. Als er iets in tweein ligt, dan is het wel de band van ons vaderland. Ik hoorde in den mobilisatietyd de militairen zingen „M'n vader heeft geen land". Dat waren nu onze lands verdedigers. Toen ik ze daarover aansprak, zeiden ze: „Wat kan ons dat schelen. Ons vaderland is waar we het goed hebben." Maar dat bestaat niet. zyn je ouders, broers en zusters je niet meer waard? Dan spreken ze van kapitaal en vaderland. Kapitaal heeft met vaderland niets temaken, we kunnen ook vaderland hebben, al hebben we geen kapitaal. Als we dat de menschen goed inprenten, dan wordt de band van het vader land weer versterkt. Het was spreker een eer als doop- vader van de vereeniging te mogen optreden. Het is n.1. voer het eerst dat ze naar voren wordt gebracht. Ik meen deze plechtigheid niet beter te kunnen vervullen, dan onze liefde tot het Huis van OraDje naar voren te brengen. Hiermee ia het zonder ling gesteld. Hoe komt het dat in November 1813 en 1918 hier uitingen van Oranje zyn geweest? Hoe komt het dat het inplaats van een roode week, een Oranjeweek le klas geworden is? Omdat in ons klein land de liefde tot het Huis van Oranje eengansch ander karakter draagt, dan in eenig ander land. Kyk maar naar Belgifl. By den intecht van Koning Albert in Brussel ook daar hooggestemde geestdrift, maar toch zoo geheel anders als bij ons. Om den oorsprong van die liefde te vinden moeten we vele eeuwen terug. Naar de tyden dat we nog geen eigen nationaliteit hadden, toen we ons nog niet tot een staatkundige eenheid konden opheffen, toen alles ons werd afgeperst, toen het onster- feiyke Wilhelmus werd vervaardigd. We hadden een redder in prins Willem van Oranje, den grondlegger onzer onafhankelijkheid. Welk een heldenfiguur. Gesproten uit een der oudste en aanzienlijkste geslachten van Duitechland, metkesteiyke gaven van verstand bedeeld, met een schit terende toekomst, aarzelde hij niet. Hy wist waar hy zich moest ver binden. Toen alles hier door Alva werd vernietigd, heeft hjj met op offering van alles de zyde van dit verdrukte volk gekozen. Niet uit berekening. Wat viel er te berekenen? Een leven van lyden en stryden, niettegenstaande dat, aarzelde bij niet goed en bloed aan onze zaak te verbinden. Ingezonden mededeellng. HERMANNYPELS, HELDER. DAMES-KLEEDERMAKERIJ. Mantelcostumes, Mantals, Rokken, Bitsluitend naar maat. Chlqnn coup*. Elysische stoffen. Billijk In prlja. Frankrijk. Daar moest vrijheid van komen. Het gezag daalde niet van God, maar kwam «p uit de menschen. Daar schreef Voltaire zijn bytende satyre op den bijbel. Daar werd de leuze aangeheven „Vryheid, gelijk heid, broederschap." Dat sloeg ie. Als in Parys de revolutie uitbreekt, in al zijn ver schrikkingen, wordt hier gezongen om den vryheidsboom. De partijen werden in tweeön verdeeld. Daar stonden de hoogste standen van den Haag de Franschen te begreeten en te huldigen. Toen ze kwamen hadden ze geen schoenen of klompen aan. Wy moesten ze kleeden en voeden. Toen de Franschen in don Haag kwamen stak er te Scheveningen een visscherspink in zee. Een man staarde met tranen in de oogen naar het land dat hy meest verlaten. Dat was Willem Y, die naar Engeland uitweek. In de pauze zong het dubbel kwartet nog een tweetal fraaie nummera t.w. Herders Zondagslied en Avondlied. Spr. hervat zyn rede en zegt, dat het hem altyd heeft getroffen als over het Napolitaansche tydperk werd gesproken. Wat is toen door het volk geleden. Onze kinderen werden opgefliseht om de overwinnaar naar de doodsvelden van Rusland te volgen. Welk een ontzagiyke economische druk, onder het continentale stelsel. Een druk waarby die onzer mobili satie in het niet zinkt. We moeten ook weer niet voorbij zien. Ook vele goede dingen kwamen tot stand; denk maar aan het wegenstelsel. Hij bracht tot stand wat geen ander tot stand kon brengen. Hetproviicialism© verzwakte ons. Friesland voor de Friezen, Holland voor de Hollanders enz. Als do nood hoog was dan ver gat men het provincialisme, dan violen de grenzen weg, dan stond het geheele volk achter Oranje. Maar als de vryheid weer was her wonnen, tierde het egoïsme welig. Dat nu heeft'Napoleon overwonnen. Hij heeft ons volk tot eenheid ge bracht, zyn eenheid doen gevoelen, maar zich ook als eenheid doen open- Hij heeft den ongeiyken stryd met den machtigen koning van Spanje aanvaard. Hemelhoog hebben zyn tydgenooten hem geprezen, maar hem ook tot In den afgrond ver guisd. By bleef rustig te midden der golven. Hy riep te midden der ellende uit: ,;Je malntiendrai", Toen 2 zyner broers in den slag op de Mookerheide zijn gevallen schryft hy: „Al komen we allen sterven,dan nog blijft ons geloef stand houden". Spr. gaat het beleg van Leiden na. Zoo heeft hy jaren gestreden en geleden. Hy werd als prins zonder land betiteld. De eene veldtocht na de andere mislukte. Maar liefde ia der liefde wetsteen. Oranje heeft ons lief gehad tot in den dood. Toen 10 Juli 1584 de kogel van Balthazar Gerards hem trof, kemt van zyn stervende lippen nog die bede „Mijn God heb deernis met dit arme volk". Is het wonder dat de kinderen op straat huilden toen ze hoorden dat Willem van Oranje dood was. De afstammelingen van Willem van Oranje zyn niet allen even groot geweest. De gestalte van Maurita en Frederik Hendrik steekt hoog boven Willem 4 en 5 uit. Willem III was een diplomaat als de Zwyger en een strateeg als Maurita. De trotsche koning Lodewyk XIV riep in zyn paleis te Yersailles uit, dat het volk van visschers en kaas' boeren maar moest worden uitgeroeid. Het leek werkeiyk zoo te komen. oorlogen moesten we voeren. Toen riep het volk om Oranje nadat het eenige jaren te voren vervallen was verklaard. In Zeeland werd het Oranje boven aangeheven en al waren er geen moderne middelen van verkesr, tdch plantte het zich met groele snelheid voort. Met Oranje kwam de zege, de krijgskans keerde, het volk herleefde. Als de vrede gesloten wordt, staat Nederland niet achteraan, maar voorop. Alle anderen vragen onze gunst. Wie had gedacht dat 100 jaar later dat zelfde volk Oranje voor altijd ver bannen zou. In het midden der 18e eeuw kwam gebracht, toen president Kruger het er niet houden kon, wilde Duitsch- land hem niet hebben, Frankrijk kon hem niet ontvangen, ieder zag er tegenop hem uit Afrika te halen. Toen niemand zich over hem wilde ontfermen, ging de „Gelderland" uit, haalde Kruger en bracht hem, gedekt door onze nationale driekleur, in ons vaderland. Dat was de wil van Oranje, dat was onze Koningin, voor recht en vryheid. Is er wel een nationale ramp ge weest waar ze zich niet mede lijden heeft getoond. Wat Is ze in de mobilisatie voor ons leger en onze vloot geweest. Ze leefde met ons mee. Dat moet dan ook zoo biyven. Wanneer de horizon van ons volks leven met donkere wolken wordt bedekt, als tronen wankelen, dan ryst uit ons steeds bet gebed voor Haar en Haar huis tot God. Dan willen we ook voor OraDje stryden en ons leven geven. Daarom willen we ons scharen rond den troon van Oranje. Nooit zal het volk van Neer land vergeten wat het huis van Oranje voor haar deed. Met psalmgezang en gebed werd deze vergadering gesloten. Door allen werd staande bet Wil helmus gezongen, waarna de Jver- gadering uiteenging. Haydn's Jaargetijden. De afd. Helder v/d. R.-K. Ter. voor Volkszang hoopt begin Mei haar vijf jarig bestaan feestelijk te herdenken. 28 April komen de TTtrechtsche „.Troubadours" de h.h. Galesloot en Van Wensen de feesten inluiden met n demonstratie voor den volkszang. 1 en 2 Mei voert het propaganda- koor der afd., onder leiding van zy'n directeur A. J. Leewens, het oratorium de Jaargetyden van Haydn uit,.met begeleiding van strijkinstrumenten en piano; hierby zullen als solisten optreden: Mej. Annie Hoogenbosch (Helder) sopraan, de heer Th. de Groen (den Haag) tenor en de heer Bram van der Stap (Delft) bas. 18 Mei zullen de leesten worden besloten mei een uitvoering van het 160 tal sterke Kinderkoor. Op een en ander zal per advertentie nader wórden teruggekomen. Vngdagondarhandtlliigan. Volgens het „Parysche Journal", zeu de Raad van Vier gisteren met de grenskwesties beëindigd hebben, zoodat de Duitscke gedelegeerden in den loop van dezo week te Ver- Bailles zouden kunnen byeenkomen. Hier en daar is nog wat van dat oude provincialisme maar niet meer ten koste van het vaderland. Het algemeen belang staat boven het provinciale. Dat zagen we in de roode week van 1913. De nationale zaak waar aan alle andere ongeschikt geworden zyn. Toen Willem van Oranje uit En geland terugkwam, kwam hij als koning der Nederlanden. Hy riep in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een constitutie uit, zoo democratisch mogeiyk. Het le punt van het bolsjewisme dat de Godsdienst weg moet. Zoolang die er is kan David Wyn- koop de teugels niet in handen ne men. Hun le daad in Rusland was godsdienst te verbannen. Zie naar Hongarije. De kerken worden in plaatsen voor openbare vermakelykheden veranderd, de pre dikanten aan den dyk gezet. Sluit u daarom aan by den vrywilligen landstorm of burgerwacht. Anders krygen we het hier ook. We zitten in een brandpunt. Wie moet den Helder verdedigen? Als het bolsje wisme optreedt, is het geen orde- looze bende, maar een yzeren orga nisatie, waar een ieder verstomd van staat. Neemt de verdediging van uw vrouw en kinderen op u. Ge zyt toch geen lafaards. Het gaat anders den kant van het Bolsjewisme op. Het Nederlandsche volk is nuchter, maar in verkeerden zin. Ze zyn zoo zwaar op de hand zeggen ze. Toen we In 1914 mobiliseerden daeht ieder dat we in den oorlog zouden raken. Nu alles goed is af- geloopen, zeggen dezelfden, die in 1914 zoo bang waren, dat de heele mobilisatie wel weg had kunnen biyven. Zoo gaat het met het Bols jewisme ook. Wat in Rusland is, is hier niet. Toen ze echter hoorden van ge pantserde auto's, en de bewegingen al dichter naar onze Oostgrens kwamen, zeiden ze het toch anders. Dan kunnen ze ook gauw hier zyn. Daarom, sluit U aan by den vrywilligen landstorm of de burger wacht. We moeten klaar zyn als het komt, opdat wy voor God kunnen beiyden dat wy ons best hebben gedaan: Wy mogen liever met eere ondergaan, dan met oneer deor het Bolsjewisme te worden geteroriseerd. Als Wynkoop zyn opruiende taal uitspreekt tot omverwerping van het wetteiyk gezag, dan staat Oranje klaar om zyn rechten na te komen, Spr. wil niet alles verhalen uit de 19e eeuw. Hy zal alleen nog even vertoeven by onze Koningin. Ieder is getroffen door den democratischen zin die de Koningin in alles open baart. We zouden onder geen ander regime willen staan dan dat van Oranje, omdat ze even democratisch zyn als wy. Kljk eens naar de Bolsje- wiki. Het hoofdkwartier In Berlijn is gevestigd in het Keizeriyk paleis. Stel dat Wynkoop eens zyn zetel op het huis ten Bosch had, we zouden den trein niet afwachten, maar liepen naar den Haag om hem te verdry- ven. Toen ona ras in Zuid-Afrika werd uitgemoord, er ender werd BUITENLAND. Hit nieuwe ontwerp vee den Volkerenbond. De volgende samenvatting van het nieuwe Volkerenbond-ontwerp is hier gepubliceerd 1. De, Volkerenbond wordt opge richt ter bevordering van de inter nationale samenwerking en ter ver zekering van den vrede. De bond- zal omvatten A. alle oorlogvoerende staten, welke worden genoemd in een, aan het verdrag toegevoegd document; B. alle neutrale staten, weke' in dit document worden genoemd; C. voor de toekomst eiken autono men waarvan de toelating wordt goed gekeurd door twee derden der staten, welke reeds leden van den Volkeren- bond zyn. Een staat kan zich uit den bond terugtrekken, mite hy zyn verplich tingen ia nagekomen en een opzeg- gingstermyn van twee jaar in acht neemt. 2. De bond zal worden vertegen woordigd door een vergadering, be staande uit niet meer dan drie ver tegenwoordigers van elk" van de staten die lid zyn, waarby elke staat echter Blechts édn atem uitbrengt en door een raad, die voor het oogenblik zal bestaan uit één vertegenwoordiger van elk der vyf groote mogendheden en uit vier vertegenwoordigers van vier andere staten, welke van tyd tot tyd door de vergadering worden gekozon. Het aantal der mogendheden van beide klassen, dat in dem raad zal zyn vertegenwoordigd, kan met al- gemeene toestemming van den raad en met toestemming van de meerder heid der vergadering worden uitge breid. Andere staten hebben het recht, als leden van den raad deel te nemen aan de besprekingen over aangelegen heden, waarby zy in het bizondèr zyn geïnteresseerd. In den raad, evenals in de ver gadering, zal iedere staat slechts één stem hebben. beide lichamen zullen met bepaalde tusschenpoozen byeenkomen, de raad minstens eenmaal per Jaar overigens, voor zoover dit noodig is. Beide lichamen kunnen alle aangelegenheden behandelen welke van internationaal belang zyn of waardoor de wereldvrede wordt bedreigd. De besluiten van beide lichamen moeten met algemeene stemmen worden genomen, behalve in bepaalde, nader aangeduide ge vallen. Zoo b.v. wordt aangelegen heden in verband met de werkwyz© by meerderheid van stemmen beslist. De bond zal een permanent secre tariaat hebben onder leiding van een secretaris-generaal. In het secretariaat en in alle andere lichamen van den bond kun- zoowel vrouwen als mannen zitting hebben. Voorts zal een perma nent internat, .gerechtshof, alsmede verschillende permanente commissies en bureaux worden ingesteld. 3. De staten, die lid zyn, komen overeen A. hun bewapening te verminderen (de desbetreffende regeling wordt voorgesteld door den raad, doch slechts met toestemming van de staten zelf Ingevoerd) en die later niet weder uit te breiden zonder toestemming van den raad; B. elkander volledige inlichtingen verstrekken aangaande den stand van hun bewapening, aangaande hun leger- en vloot-programma's C. elkanders grondgebied en poli tieke onafhankelijkheid te eerbiedigen leze tegen aanvallen van buiten af te beveiligen D. alle internationale geschillen te onderwerpen, hetzij aan arbitrage, hetzy aan het onderzoek door den raad, welke laatste echter geen meening kan uitspreken over eenig geschil betreffende een aangelegenheid, welke uitaluitesd onder de binnenlandsche jurisdictie van een staat valt, en in geen geval hun toevlucht tot een oorlog te nemen binnen drie maanden naéat een uitspraak is gedaan of eenstemmig advies is uitgebracht, en zelfs dan nog geen oorlog te voeren met een staat, welke de uitspraak of het advies aanvaardt. E. een staat, welke ds voorgaande bepaling (D) overtreden heeft, te be schouwen als schuldig aan een oor logsdaad tegen den bond, alle eco nomische en andere betrekkingen met zulk een staat af te breken en aan de troepen der staten, welke namens den bond gewapende contin genten verschaffen, vry en doortecht over hun grondgebied toe te staan. De raad zal adviseeren, hoe sterk stryd macht zal moeten zijn, wel ke eventueel door de verschillende betrokken regeeringen zal moeten worden verschaft doch de goedkeu ring dezer regeeringen is vereischt. (Staten, welke gean leden van den bond syn, zullen worden uitgenoodigd de verplichtingen van den bond voor de oplossing van byzondere geschillen te aanvaarden, en indien zy in ge breke blijven hieraan te voldoen, kunnen zij worden gedwongen.) F. geen verdrag als bindend te beschouwen alvorens het aan den bond is medegedeeld, die daarna tot publicatie zal overgaanhet recht van de vergadering te erkennen om te adviseeren tot herziening van de verdragen en. van de internationale verhoudingen, die niet in overeen stemming zijn met de eischen des tyds, en zich door geen verplichtingen gebonden te achten, welke onver- eenigbaar zyn met de volkerenbond overeenkomst. Een staat, welke zyn gegeven woord breekt, kan door den Raad van den bond worden uitgesloten. 4. Door de volkerenbond-overeen komst wordt de geldigheid niet aan getast van internationale overeen komsten, als arbitrage-verdragen of nationale principes als de Monroe-leer, welke dienen tot handhaving van den vrede. 5. De vroegere Duitaehe koloniën en de gebieden van het Ottomaansche rijk zullen in het belang der bescha ving worden bestuurd door staten, die tot dit doel worden gekozen tot mandatarissen van den bond, welke het algemeen toeziebt zal uitoefenen. 6. De staten aanvaarden bepaalde verantwoordelijkheden met betrek king tot de arbeidsvoorwaarden en de behandeling der inboorlingen, den handel in wapenen met onbeschaafde en half-beschaafde landen, de voor waarden voor den transito-handel, de sociale hygiëne en de Roode Kruis- vereeniglngen. 7. De bond wordt erkend als een traal lichaam, dat belang heeft by de regeling en de bevordering van de internationale werkzaamheid in bet algemeen. 8. Amendementen op de Volkeren bond-overeenkomst vereischen de goedkeuring van alle staten in den Raad en van de meerderheid in de Vergadering. Staten, welke aldus goedgekeurde amendementen niet wen8chen te aanvaarden, zyn er niet deor gebonden, doch houden in dit geval op, lid van den bond te zyn, Dl xitil van dia Volkenbond. Het besluit om Genève tot ze van den Volkenbond te maken is genomen met 12 tegen 6 stemmen. Hymans drong er krachtig op aan Brussel te kiezen, terwyi Wilson persooniyk voor Genève pleitte. Frankrijk, Belgis, China, Pertugal en Tsjecho-Slowakye hebben voor Brussel gestemd, de V. S., Engeland, Italil, Japan, Servië, Griekenland, Roemenië voor Genève. oommitsla voor don «rboid. De commissie voor den arbeid heeft de volgende negen resoluties aangenomen, welke in de voorloopige vredesvoorwaarden moeten worden opgenomenI in rechte nosh metter daad mag de arbeid van een schepsel met een handelsartikel geiyk worden gesteldII. het recht van vereeniging en vergadering is den arbeiders ge waarborgd voor alle: doeleinden, die niet tegen de wetten indruischen IH. geen kind ODder de 14 jaar wordt in ny verheid of handel toegelaten, tusseheu de 14 en 18 jaar mogen de kinderen alleen aan werk worden gezet, dat in overeenstemming is met hun lichameiyke ontwikkeling en in omstandigheden, die hun vak opleidiDg niet storenIV. ieder werk man heeft recht op een bezoldiging, die hem een behooriyken levensstandaard verzekert; V. geiyk loon zonder onderscheid van kunne voor denzelf den arbeid in kwantiteit en kwaliteit VI. voor alle werklieden een rust poos per week, die den Zondag insluit als dit onmogelijk is een daaraan evenredige rust; VII. beperking van de werkuren in de industrie op de basis van acht uur per dag of 48 uur per week, behalve in die landen, waarin verschillende omstandigheden den uitslag der werkzaamheid sterk van den gewonen doen afwyken voor deze aan te nemen grondsla gen aanwijzen; Vin. de wettig toe gelaten buitenlandsche arbeiders zul len met hun gezinnen op dezelfde behandeling recht hebben als degenen in de landen, waar zy zich neder zetten; IX. alle staten moeten een inspeotie-dienst voor den arbeid instel len om op de wetten tet bescherming van de werklieden toezicht te houden daarin moeten ook vrouwen zitting hebben. Quitschlaod. la bit Rubrgiblid. Volgens berichten uit Esseo hebben vier mynwerkersorganisatiesde werk lieden tot hervatting van den arbeid aangespoord, hetgeen zyn uitwerking niet miste. Te Dusseldorf duren de stakingen voort. In de gevechten ge durende de laatste dagen hadden de Spartaciörs 20 dooden en 60 gewon den; de regeeringstroepen verloren dooden en 24 gewonden. De regeeringstroepen maken in de stad gebruik van mljnwerpers. Het stakings-cotnité der arbeiders besloot evenwel de staking voort te zetten tot de regeeringstroepen hun laatste schot geloBt hadden. Staklagin. Te Brunswyk Is de algemeene staking uitgebroken. Deze werd met een burgerstaking beantwoord. Te B e r 1 y n bestaat groote kans op uitbreiding der stakingen. Daarente- de algemeene staking te a n t z i g geëindigd. Baloien. Zaterdag werd uit Beriyn gemeld, dat de Beiersehe sovjet-republiek reeds weder door wapengeweld ten val was gebracht. Dit is evenwel nog niet nader bevestigd. De toe stand te Mttnchen is evenwel wan- hopig.lHetlafsnydenvan dentoeveervan levensmiddelen wordt door de boeren consequent doorgevoerd. Noord Beieren heeft zich weder achter de oude regeering Hoffmann geplaatst, terwyi in het Zuiden de reactie sterk toeneemt. In noord en west Zwaben is tegenstand tegen de Radenrepubliek zeer sterk. Saktan. Volgens berichten uit Weimar is de kans groot dat in Saksen de Radenrepubliek uitgeroepen zal wor- De regeering heeft echter mili taire voorzorgsmaatregelen van groo- ten omvang genomen om het over slaan van de beweging naar midden- Duitschland tegen te gaan. Di mlalntar van oorlog varmnnrd. Zaterdagmiddag had te Dresden een groote demonstratie plaatsvan oorlogsinvaliden, die een deputatie afgevaardigden naar 9 dea minister van Oorlog, Neuring, zonden. Deze weigerde echter de deputatie teont- vangen. Daarop verschafte de meqigte zich met geweld toegang tot 1 het ministerie. Men haalde den minister van Oorlog, Neuring uit het gebouw sleepte hem langs den straat en wierp hem van een brug in de Elbe. Neuring trachtte zwemmendeiden anderen oever te bereiken, doch hy werd in het water door geweer schoten gedood. De regeering heeft den staat jvan beleg afgekondigd en zal tcherpe maatregelen nemen. Egypt«. Oagerogildheden to Cairo. Ter gelegenheid van het vrijlaten van in hechtenis genomen Egyptische nationalisten werden te Caïro groote betoogingen gehouden die aanvanke- iyk een kalm verloop hadden, doch later een agressief en dreigend aan zien kregen. Dit leidde tot botsingen met Britsche tjjoepen, waarbij gebruik gemaakt van vuurwapens, en schillende slachtoffers zyn gevallen. Het gepeupel heeft twee Eogelsche ■oldaten vermoord Vorige week Woensdag en Donder dag hadden eveneens onlusten plaats, hierby werden een groot aap tal Armeniérs vermoord. Korti Biriohfiu. De Duitsche Nat. Vergadering heeft een wetsontwerp aangenomen inzake de instelling van een Staate- gerechtshof. Het Badeneongres te Berlijn verklaart zich met een kleine meer derheid tegen een rykssold&tenrfad, De aardappelenvoorziening in Duitschland staat voor een ernstige crisis. Volgens de Russische blafaeh zyn de Sovjettroepen de Krlm pin- nengerukt. De verhouding tusschen 1 de Fransche regeering en het Frandche parlement ls zéér gespannen; in de a.s. week zal de regeering waarschijn- lyk gedwongen worden verklaringen af te leggen over de preliminaiyen. De Marokkaansche opstandelin genleider Raiaoeli is verslagen. BINNENLAND. Dr. Kuypir di Mlslstir vai Mirlm. Dr. Kuyper is niet gekend ii benoemiHg van den Minister Marine. Dat blijkt ten minste uit hen aanhef van een „Standaard"-drieltar over het geval: „De benoeming van den adv Byieveld tot Minister van Marine heeft biykbaar een eenigszins zonder lingen indruk gemaakt, en voorzoover ons bekend, ia er, eer men hieijtoe. overging met geen onzer politieke leidslieden over gesproken. Ook ons heeft deze benoeming ten zeeiste verrast. „Toch zy men voorzichtig, eer men, geljjk enkele liberale organen reeds verluiden lieten, deze eenigs zins zonderlinge benoeming in be ginsel afkeurt. Natuurlijk iahet een. benoeming die nadere toelichting vereischt. Er is dan ook geen quae^tie van, of er zal in de Staten Generaal nadere toelichting gevraagd worden, en daarna eerst zal men, de motieven kennende, eenigezina van meer naby Ingezonden mededeellng. êlj 9tBu*t hot wettelijk gezag daar U aan ta alulten bQ Vrljwllllgen Landstorm ol Bargarwaaht. lallatllagaa warden rar- etrakt daar: Lalt CH. HOOBEKS, Commandant V. L, OIJkstraat *B, TH. C. W. r. MIERLO, Cnmmnndnnt Burgerwacht Ankerpark 29. over de beteekenia van deze benoe ming kunnen oordeelen." Dl hitlBferand-rMtsoiuairiftg 1918-1920. Bê distributie- en rantsoeneerings- regelen van huisbrand voor het distributietydvak, aanvangende 1 Mei 1919, z|jn dezer dagen door de Ryks- Kolendistrikutie aan de Brandetoffen- commissiee toegezonden. In verband met de omstandigheid, dat de liepende maand by het dis tributievak 1918-1919 is getrokken en; dit dus 18 maanden heeft geteld is de duur van het nieuwe distribu tietydvak op 11 maanden gesteld, eindigende tl Maart 1920. De greeps-indeeling en rantsoenen Ja vrljweL gelyk aan die van het vorige jaar; hotels, pensions, restau rants en safé'a ayn van groep C onder groep B gebracht; apotheken, behandelingskamers en wachtkamers van gentesheeren en tandartsen zyn nu gerangschikt onder groep C, onder welke groep de verbruikers vallen, wier voorziening naast de verstrek king der minimum-rantsoenen aan groep jL (particuliere woningen), het meest dringend is te aohten. De rantsoenen van groep A zijn I eiyk gebleven met dien verstande, tat nu voor 11 maanden dezelfde hoeveelheden werden gegeven als voorheen voor een jaar waren vast gesteld. By. de bepaling yan de rantsoenen van de groepen B, C en D, wordt er echter wel rekening mee gehouden, dat het distrlhuti^aar maar 11 maan den telt. Voor weningen met gasaansluiting wirdt wederom geen zomerrantsoen verstrektvoor het overige is de verstrekking van gas en electrieiteit voor keokdoeleinden en voor ver warming in het winterseizoen geheel losgemaakt van de brandstoffen- distributie. Zy, die gas of electrieiteit voor verwarming of voor koken in het winterseizoen wensehen te gebruiken, zullen dit dus kunnen doen binnen de perken der plaatselijke regeling ter zake, zonder dat afstand behoeft te worden gedaan van eenheden van bet aanvullingsrantseen. r ,len andere nieuwe bepaling is, dat voor groote gezinnen van 7 per sonen en meer een extra-rantsoen van 9 eenheden wordt beschikbaar gesteld. Er zy nog op gewezen, dat de rantsoenen als gegeven voor eene bepaalde woning of voor een bepaald gezin, niet voor overdracht vatbaar zUn. Ten slotte ay virmeld, dat, al zyn de rantsoenen voor een tydvak van II maanden vastgesteld, dat eene tussohent|dsehe opheffing van de kolendistributieby genoegzame kolen- aanvoeren geenszins uitsluit. Q*,vlMMIatribiitli opgihivei. .De minister van landbouw beeft met jnfapg van II dezer: Ie. a. Ingetrokken de by zyne beschikking van 28 Januari 1919 vastgestelde maximumprijzen voor klein middelsehelvisch, kleine schel- vlseh en kleine gul; b. ingetrokken de by zyne beschik king van M Januari 1919 vastgestelde maximumprijien door de gemeenten by inkoop van bovengenoemde visch- soorten te besteden; He. Ingetrokken z(jn beschikking van 1B Augustus 1918, houdende verbod tot het inzouten van garnalen Uil. ingetrokken zyne beschikking van t Oeteber 191S, houdende verbod tet hut inzeuten van Zuiderzeeharing eni spiering. Boikwiltniit in -gort. De minister van landbouw heeft ingetrokken de vastgestelde maxi mum-prijzen van boekweitmeel (grut- tenmeel) en boekweitgort. Loggir vermist. Te Vlaardingen bestaat ongerust heid over de vrachtlogger Wibovan de firma Van der Wind en Bolder- hejj. Het schip is 18 Maart vertrok ken van Grimstadt naar Huil en hier tot heden niet aangekomen. Sehsipskat gestoln. Aan boord van een der marine schepen te Vlissingen bleek kort geleden de schespskas ontvreemdt© zyn. Do verdenking viel op een matroos, die na den diefstal ver dwenen was en later 1b gearresteerd. By zyn verhoor door de politie heeft hy den diefstal bekend. Fraurii met postwisiils. De Utrechtscke politie heeft ts Maarssen aangehouden een 22-jarig telegrafist uit Rotterdam, die van daaruit, een postal telegrafische post wissels van 1600 naar Utrecht zond, ze zelf in hotel „de TEurope" in ont- vaagst nam en de wissels aan het hoofdpostkantoor inde. -Van het, toestel, waarmede hy de wissels t© Rotterdam overseinde, had hy do bewust© strook afgescheurd om daardoor de fraude te bedekken. Van da 18000 was door den aange houdene f 1600 op de Spaarbank ge bracht, terwijl hjj nog f 1100 in zyn. bezit had. Do aangehoudene heeft volledig bekend.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1