Maison DEKKER-SCHOUT, Modelhoeden Chapelleries Holiand'a Noorden «n do Staten verkiezingen. Sinds geruimen t|jd vernamen wij niets meer van het hier ter stede verschijnend vrijzinnige blaadje „Hel- land's Noorden." Sinds de,meer De Geus uit de redactie getreden is, en deze alleen wordt waargenomen door den predikant Onnekes en den onder wijzer De Boer, schijnt het levens schuitje van het blad zich in kalmer vaarwateren te bewegen. Zóó kalm zelfs was zijn bestaan, dat het zich niet in 't minst bemoeide met de jongste verkiezingen. Opgericht nota- oene als politiek orgaaa, antidotum voor socialistische en rechtsche ten- denzen, mocht men toch verwachten, dat het bij gelegenheid der Staten verkiezingen uit zijn slof zou schieten en de verkiezing van de vrijzinnige candidaten met alle kracht zou be vorderen. De lezers van het blad zullen met ens wel tot de conclusie zijn gekomen, dat - nu het derde, meest beteekenende lid der redactie onlangs op zij is gezet - de redactie onmachtig is geweest tot het geven van eenige leiding. Alleen aan den uitslag dezer verkiezingen wijdt het een paar woorden. Van welke strekking die zijn, zal den lezer duidelijk worden als wij zeggen, dat het blad de niet- herkieziDg van den heer Grunwald bejammert, (volkomen terecht na tuurlijk), maar in één adem er op laat volgen: „Nu kunnen de vrijzin nigen reizen naar Schagen ofHugo- waard om hun belangen te bepleiten, want de geheele Noordhoek van Holland hebben geen afgevaar digde uit eigen kring." Het is de predikant Onnekes, die dit schrijft en daarmede getuigt van zijn christe lijke verdraagzaamheid. Met één pennestreek negeert hij de voor de provincie zeer belangrijke werkzaam heid van den heer Michels, en bij zijn lezers kweekt hij daarmee on verdraagzaamheid k outrance. Liever dan naar hun stadgenoot Michels te gaan, die, zijn maatschap pelijk inzicht moge dan van dat van 's heeren Onnekes' geestverwanten afwijken, in ieder geval mensch is met menschelijke inzichten en een menschelijk gemoed, en die dus zeer zeker voor rechtvaardige belangen een open oog zal toonen te hebben, - wil hij ze naar menschen buiten de gemeente sturen, wie uiteraard, zuiver plaatselijke belangen niet zoo na aan het hart liggen, en van wie men bovendien niets weet, dan dat ze, nu ja, vrijzinnig zijn. Overigens kan de heer Onnekes straks bij den heer J. H, Staalman terecht als diens broeder A. P. en de heer Hartendorf, schoonzoon van A. P., wegens hunne familierelaties zullen moeten be danken. Dit kenmerkt den geheelen geest van het blaadje: niet de verdraag zaamheid jegens den andersdenkende, die ook den vrijzinnige siert, maar haat, blinde, ongemotiveerde haat, vooral tegen het vermeende of niet vermeende socialistisch gevaar, vooral tegen de Heldersche Courant. Zooals w(j zeiden, Is het leven van het blaadje den laatsten tijd in rustige banen geleid. Nu de redactie evenwel in ons blad gelezen heeft omtrent het nieuwe Katholieke lag- blad, vindt het daarin aanleiding weder eens van den toren te blazen en een aanval te doen op ons blad. Die aanval heeft plaats in het jongste nummer. Nadat de redactie verklaard heeft zich over de oprichtieg niet al te zeer te verbazen, gaat de schrijver aldus voort: „Integendeel, het heeft ons verwonderd, dat een party, zoo goed georganiseerd als de genoemde, boven dien sterk ingenomen tegen het socialisme, niet reeds eerder tot zulk een stap is gekomen. Het stukje is te mooi om het niet in zijn geheel te citeeren: Het hier bestaande Heldersche Dag blad heeft geen levensvatbaarheid en maar zeer weinig abonné's, zoodat de invloed van het Vliegend Blaadje veel en veel grooter is. Niet alleen in roomsche, maar ook in andere kringen is reeds lang de behoefte gevoeld aan betere perstoestanden in deze gemeente. Onzerzijds Is meer-, malen gewezen op de roode neigingen van het vroegere „Vliegend Blaadje", waarin de heer Michels zoo lang zamerhand meer schrijft dan de redacteur en blijkbaar kunnen ook de roomschen deze toestanden niet meer dulden. Wij betreuren het, dat het Vliegend Blaadje geleidelijk door den heer Brouwer in het roode zog is gesleept. Dat blad zal uit de oprichting van het nieuwe blad iets kunnen leeren, n.1. terug te keeren tot de absolute neutraliteit óf rond en open de party der soci's te kiezen. Het eerste ware voor dat blad het beste. Wij weten, dat naast de plannen der Roomsch Catholieken ook ten anderen zijde zeer vergevorderde plannen bestaan en het is wel merkwaardig, dat ook hier weer uit den drang der om standigheden aan meerdere kant paralel loopende conclusies zijn ge boren". De vraag, of de Heldersche katho lieken ingenomen zijn met de ver schijning van dit - niet-Heldersehe dagblad, zullen wij laten rusten. De heeren Onnekes en de Boer zijn dat blijkbaar wèl, en zullen zich óók verheugen in de oprichting van een anti-revolutionair dag- of weekblad. Dat blijkt wel uit hetgeen zij schreven Men zou zoo oppervlakkig zeggen, dat dit pleit voor hun verdraagzaam heid. Maar wie ingewijd is, wie tusschen de regels kan lezen, begrijpt daaruit, dat zij daarin eindelijk een middel hopen te vinden het Vliegend Blaadje" te doen verdwijnen. Die hoop en dat genoegen zijn hun gegunddoch hun verlangen, dat wij terug zullen keeren tot de absolute neutraliteit, zal onvervuld blijven, zoolang de heeren daaronder ver staan, ons geheel en uitsluitend in dienst te stellen van de vrljzinnif- democraten De bewering, dat „zoo langzamer hand de heer Miehels meer schrijft (in het blad) dan de redacteur" is natuurlijk volkomen juist. De heer Michels maakt onze buitenlandsehe overzichten, behandelt speciaal de rubriek over het bolsjewisme met groote zorg en onpartijdigheid, hèeft de rubrieken Marktberichten, Leger en Vloot voor zijn rekening, redi- geertdankbetuigingsadvertentiön,cor rigeert proeven en colporteert adver- tentiön. Ons plan is hem een vaste positie aan ons blad aan te bieden; zijn werkzaamheden zullen dan moe ten bestaan in het schrijven van een wekelljksch hoofdartikel, waarbij wij zullen zorgen, dat niet onmiddellijk de politieke aap uit den mouw komt. Dit zal geleidelijk gebeuren, de lezers moeten daarvoor eerst een beetje rijp gemaakt worden. Och ja, zoo leven we genoegelljk voort op dezen aardkloot. Maar de lang gekoesterde illusie, dat een Bedienaar des Goddelljken Woords nietwaar, dat is toch de titel een apostel der verdraagzaamheid moet zijn zooals hem door zijn Meester geleerd is, die illusie hebben wij allang laten varen I PLAATSELIJK NIEUWS. Vakschool voor meisjes veor Helder en Omstrekfin. Van de 1ste naar de 2e klasse bevorderd W. de Beurs, W. van Brederode, J. Cruijff, N. Dol, G. Dijkstra, T. Flotat, G. Goedhart, L. Grouwstra, N. van Hert, M. van der Kruk, N. [Kwast, D. v. Leerdam, M. Meijer, G. Rijkaard, N. van der Veer, R. Waaijerink, M. Wallast, P. Weber, A. Weidema en T. de Wijn. Niet bevorderd 1. Van de 2de naar de 8de klasse allen bevorderd, waarvan 2 voor waardelijk L. Harms, N. van Hert, H. Kansen, M. Machielse, J. leMair, J. v.d. Poll, C. Visser, J. Visser en D. Wljtsraa. Van de 3e naar de 4e klasse werden bevorderd, waarvan 1 voorwaardelijk T. de Boer, J. Boon, B Coppens, T. Dikstaal, C. Holstvoogd, R. Kuijk, J. v. Leeuwen, M. Mulders en H. Storm. Niet bevorderd 1. Van de 4de naar de 5de klasse allen bevorderd: G. Duinker, H. de Graaf, M. Heïn- me», J. Kraak, M. Oudijfe, J. Petersen, G. Siegers, G. Smit, N. Steilberg, J. van der Sterre, T. Tentye en M. Wijnbeek. Van de 5de naar de 6d« klasse allen bevorderd: M. Conneman, J. Haakenhout, C. Kunst, J. Marinus, M. Menke, T. Nijland, N. Roggeveen, B. Smit, A. Stompedissel, H. Verhoef, M. Verhoef, B. de Wit en M. van Wijk. Van de 6de klasse verkregen een getuigschrift J. Bays, A. Hangard,'N. Jongkees, J. Kater en C. van Meurs. Herexamen i L. Katoen. Heden en morgen van 2 tot half 6 des middags bestaat voor belang stellenden de gelegenheid het werk der leerlingen van de Vakschool te bezichtigen. Tevens zal een openbare kook- en strljkles worden gegeven. Zooals in de betreffende advertentie is aangekondigd, begint 1 Mei de cursus in koken (20 lessen). Lltfdcrilghaldt-uitfocring „Tot Steun". Wy herinneren bij deze aan de uitvoering, morgenavond te geven door het Marine-Cabaret, onder leiding van de heeren K. Muller en J. H. Scholten. Het batig saldo van deze uitvoering komt geheel ten goede aan de kas der vereeniging „Tot Steun". Kaarten voor deze uitvoering zijn te verkrijgen bij de heeren Maas, Duinker, Spruit en Kokelaar; aan dit laatste adres ook plaatsen te be spreken. I. 0. G. T. N. Met verwijzing naar de advertentie onder bovenstaande initialen, in dit blad vóórkomende, vestigen wij nog maals de aandacht op het onderwerp „Reelasseering", wat zeker de volle belangstelling heeft van alle wei- denkenden in den lande, ongeacht van welke richting. Het muzikale gedeelte is in te goede handen om aanbeveling noodig te hebben. Men verzuime niet deze vergadering bij te wonen. Liefdadigheidsvoorstelling. Ten bate van het Marine-San ato- riumfonds werd Zaterdagavond door een aantal leden van dit fonds in „Tivoli" een uitvoering gegeven, die, gezien het groot aantal bezoekers, zich ongetwijfeld mocht verheugen in succes, en ook flnantieel wel een aardig batig saldo zal hebben over gelaten. Opgevoerd werd een too- neelstuk in drie bedrijven, „Leed", door Angenita C. Klooster, iat door de verschillende medespelenden vlot en goed vertolkt werd. Br kwam. nogal feministische propaganda in, zoodat het in dat opzicht ook doel trof. Wegens ongesteldheid van een der medespelenden moest een na- stukje vervallen; in plaats daarvan trad de heer Byl op met eenige voordrachten. Een geanimeerd bal hield de aanwezigen nog eenige uren gezellig bijeen. Ofschoon met groote borden ken nis gegeven was, dat er rookverbod bestond, kon men om half negen de rook al snyden. Voor. hen die in deze atmosfeer verbleven zonder mede te doen aan deze liefhebberij was dit, gezien bovendien de tegen woordige slechte kwaliteit der tabak, nu niet bepaald een pretje. Naar wy vernemen heeft de uit voering een batig saldo van f 826 opgeleverd. Een mooi cijfer. Inplaats van den heer H. Koek is als administrateur van het engage mentsbureau van de Heldersche Toon- kunstenaarsvereniging benoemd de heer G. van Yessem, Bothastraat 1. BINNENLAND. Os Gouverneur-Generaal van Indië. Het bericht in de groote bladen, dat Mr. D. Fock, de voorzitter dei- Tweede Kamer, benoemd zou worden tot gouverneur-generaal van Ned. IndlS, is van allen grond ontbloot. Hot oisuwa ontwerp Arbeidswet. In ons vorig nummer beloofden wij uit de memorie van toelichting van het ontwerp Arbeidswet een en ander te zullen overnemen. Het is een lijvig stuk, dat w|j natuurlijk niet dan zeer bekort kunnen op nemen. Het ontwerp bevat speciale bepalingen omtrent den arbeid van kinderen, jeugdige personen en vrou wen en daarnaast een algemeene regeling van den arbeidsduur. De arbeid van die groepen van arbeiders wier arbeidsduur thans reeds bij of krachtens speciale wetten is beperkt, zooals <le havenarbeiders, de steenhouwers, de arbeiders in de mijoen en een belangrijk deel van het spoor- en tramwegpersoneel, is, in verband met den vereischten spoed b|j de voorbereiding van het ontwerp buiten de regeling gelaten. Bakkersarbeid valt er wel onder. De bepalingen, die het ontwerp voor de arbeids- en rusttijden in de verschillende bedrijven geeft, stem men op een belangrijk punt overeen met het voorstel-Schaper, zooals dat laatstelijk gewijzigd is, n.1. dat als regel voor den arbeid in fabrieken of werkplaatsen en in kantoren de 8-urige arbeidsdag zal gelden, voor dien daarbuiten de 10-urige. Daarnaast wordt voor den arbeid in fabrieken of werkplaatsen en in kantoren de 45-urige arbeidsweek, voor anderen arbeid als regel de 55-urige arbeidsweek ingevoerd. Rekening is gehouden met de ba- langen van verschillend© bedryfs- groepen. Voor winkels, apotheken, koffiehuizen e. d. is de arbeidsduur dan ook langer dan voor kantoren. Voor jeugdige personen zal een ab soluut verbod van nachtarbeid wor den ingevoerdvoor mannen en vrou wen zyn die bepalingen minder vér gaand. Alleen in geval van technische en maatschappelijke noodzakelijkheid wordt nachtarbeid toegestaan in drie- of vierploegenstelsel. Ook voor Zon dagsrust geldt dit, ofschoon verschil lende uitzonderingsbepalingen ge maakt zijn. Nagenoeg geheel wordt de arbeid van vrouwen op Zondag in fabrieken of werkplaatsen verbo den voorts opent het ontwerp de mogelijkheid voor mannen en vrou wen, die buiten fabrieken, etc. werk zaam zijn, den Zondagsarbeid te ver bieden. De vrije Zaterdagmiddag heeft reeds zonder rechtstreekschen wettelyken dwang in vele ondernemingen hier te lande burgerrecht verkregen. De minister, het gewenscht achtende om op dezen weg voort te gaan, heeft bepalingen opgenomen, welke in vele der onder de wet vallende bedijjven zullen leiden tot het toekennen van den vr(jen Zaterdagmiddag of van een daarvoor in de plaats tredenden vrijen middag. Daar het voor sommige bedrijven moeilijk zal zijn ineens den 8-urendag in te voeren, zijn door den minister overgangsbepalingen vastgesteld. Voor huisindustrie z|jn geenspeciale bepalingen ingevoerd, omdat de Minister daarvan weinig uitwerking verwacht. Wel ligt het in het voor nemen der regeering een wetsvoor stel in te dienen tot krachtige be strijding der misstanden op dit gebied. Bakkerijen worden niet gerekend tot de bedreven waarin dagelijks nachtarbeid noodig is. Wel zal voor de dagen voorafgaande aan Zon- en feestdagen afwijking worden toe gestaan van het verbod van nacht arbeid. Beschermende artikelen voor jeug dige personen en vrouwen worden ingevoerd, die in meerdere opzichten verder gaan dan de thans geldende wet. De uitzonderingsbepaling voor 12-jarige niet leerplichtige kinderen- is niet gehandhaafd, daar ze in de praktijk meer na- dan voordéelen oplevert. Een arbeidsverbod bij moe derschap wordt uitgebreid tot 8 weken, waarvan tenminste 6 na de bevalling. De mogelijkheid, dat de arbeiders in hun vrijen tijd karweiwerk gaan verrichten in konkurrentie met hun werkgevers, zoomede de kans, dat zy voor zichzelf zullenarbeiden is door den minister onder de oogen gezien. Ten opzichte daarvan merkt de toe lichting op, dat de ekonomiscbe positie van den werkgever sterk ge noeg is om dezen te beletten een voor dezen werkgever nadeelig ge bruik van z(jn vrijen tijd te maken, terwijl overigens de minister er geen voorstander van is den arbeider tegen zichzelf in bescherming te nemen, door hem te beletten in den vrij komenden tijd arbeid is, eigen be drijf te verrichten. Ken*. Instituut voor de Marine. In ditjaar kunnen bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willems- oerd worden toegelaten: drie en dertig jongelingen als adelborst voor den zeedienst, vier jongelingen als adelborst voor het korps mariniers en acht jongelingen als adspirant- administrateur (op de voorwaarden yervat iu het Reglement voor ge noemd Instituut). Voor bijzonderheden verwijzen we naar „St.-Ct." 88. AdspirastsBschool der Marine. In dit jaar kunnen bij de Adspi- rantenschool der Marine te Dordrecht worden geplaatst: negentien jonge lingen als adsp.-adelborst, van wie 15 ter opleiding tot zeeofficier en vier ter opleiding tot officier b|j het korps mariniers; acht jongelingen als adsp,- machinist ter opleiding tot offle.- machinist; (op voorwaarden, vervat in het reglement voor genoemde AdspiranteDSchool). Bijzonderheden bevat „St.-Ct." 88. Nieuwe Verlofregeling. In een ministerieele beschikking zegt de minister van Oorlog dat hem gebleken is, dat de verloven in nor male tijden aan militairen te ver- leenen, niet of onvoldoende geregeld zijn, mitsdien wordt de volgende verlofregeling voor die tijden vast gesteld A. Algemeene verloven. I. Beroepspersoneel. Per kalenderjaar kan verlof worden vereendaan de korporaals en sol daten veertien dagen; aan de 2e luitenants en onderoffi cieren beneden den rang van adju dant-onderofficier drie weken. aan de overige officieren en aan 104 KANAALWEB, Expositie Weet,er en Engelsche de adjudant-onderofficieren vier we ken; aan het personeel der Koninklijke marechaussee vier weken; Het verlof kan worden genoten in een of meer periodes, in tijdvak ken welke door den belanghebbende zelf worden gekozen. De eomman- deerende officier kan daarin, voor zoover de belangen van den dienst dit eischen, verandering brengen, met dien verstande, dat aan den belanghebbende desverkiezende min stens 14 dagen (korporaals en solda ten minstens 7 dagen) onafgebroken verlof moet worden verleend tusschen 1 Juni en 1 September. B. Uitzonderings ver loven. Deze verloven kunnen door den commandeerenden officier worden verleend voor: a. ernstige ziekte of overlijden van naaste bloedverwanten b. dringende aangelegenheden van anderen aard. Verlof voor de onder a. genoemde redenen komt niet in mindering van het toe te kennen algemeen verlof; ten aanzien van dat onder b. bepaalt de commandeerende officier of, en in hoeverre het in mindering zal worden gebracht. C. Bewegingsvrijheid. Bewegingsvrijheid kan op Zonda gen en Christelijke feestdagen wor den verleend. D. Verlof in verband met woning nood. Indien een gehuwde beroepsmili tair in zijn garnizoensplaats geen woning kan betrekken, kan hij be halve het hem toegekende verlof, tweemaal per maand van Zaterdag na afloop van den dienst tot Maandag avond verlof krijgen, waarbij vervoer voor Rijksrekening naar de woon plaats van zijn gezin is toegestaan. Deze regeling treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip. Stoomvaart Mij. „Nederland". Naar het heet zou de winst van de St. Mij. .Nederland" over het afgeloopen boekjaar ca. f 60 mill. bedragen tegen f 24 mill. vorige jaar. Het dividend zal, naar men meent, vermoedelijk tusschen 25 en 30% bedragen. Binnenkort 'zal echter een commissarissenvergadering worden gehoudeD, waarop dienaangaande een beslissing zal worden genomen. Wij deelen een en ander onder voorbehoud mede, daar het bericht niet officieel is. Tevens vernemen wij, dat van een teruggave der schepen, varende onder Amerikaansehe vlag, bij de directie nog niets bekend is. Staking in het damasklesdiegbadrljf. Gisterochtend is bij 20 werkgevers in het dameskteedingbedrljf te 's-Gra- venhage een staking ingegaan. Ongeveer 400 kleermakers en naai sters zijn er bij betrokken. Bommen ontdekt. Gistermiddag omstreeks half vier heeft de subst. officier van justitie, vergezeld van den rechter-cemmis- saris voor strafzaken, een inspecteur van politie, den scheikundige Van Ledden Hulsebosch en eenige recher cheurs, huiszoeking gedaan op de eerste verdieping van het perceel Haarlemmerweg 103 te Amsterdam, bewoond door den 31-jarigen meu belmaker W. A. J. Hofman. Aanleiding tot deze huiszoeking was dat Hofman wapenen zou heb ben verborgen, uit de Oranje Naa- saukazerne ontvreemd. Tot het ge- stolene behoorden een tiental rijks revolvers en eenig ander wapentuig. Bij de huiszoeking werden in de kast van de voorkamer gevonden een klein model ryksrevolver met vijftig scherpe patronen; één kleine en twee groote bommen van een allergevaarlijkst soort; 'n aantal bussen, gevuld met zand, spijkers, stukken glas en cement; flesschen met chemicaliën, een voorraad ijzer- vijzel. En op den zolder ontdekte de recherche nog allerhande ingre diënten voor de bommenvervaar- diging, alsmede een groote hoeveel heid zand en cement. De afgewerkte bommen, gefabri ceerd naar het recept voorkomende in de in anarchistische kringen ruim verspreide brochure: „DePractische Anarchist", waren zóó gevaarlijk, dat de heer VaD Ledden Hulsebosch het niet durfde wagen, ze per taxi te laten vervoeren. Politiemannen brachten de projectielen dan ook te voet naar het bureau van de Wil lemspoort. Tegen den avond is Hofman aan gehouden en gefouilleerd. Er werd niets wat op bommenfabricage be trekking had bij hem gevonden, zoo dat de politie den man verder met rust moest laten, omdat tot nu toe... het vervaardigen van bommen niet strafbaar is. De in een kast van de voorkamer- één-hoog gevonden bommen waren zoo gevaarlijk van samenstelling dat de geringste trilling een vreeselljke ontploffing kon veroorzaken en in deze uiteraard vrij licht gebouwde huizen tal van slachtoffers de ge vaarlijke liefhebberijen van hun on bezonnen buurman, met den dood hadden kunnen bekoopen. Maar onze justitie- en politie-auto- riteiten 'staan er machteloos tegen over. De bommenfabricage is niet straf baar. Zelfs als daardoor het leven van tal van onschuldigen ernstig wordt bedreigd. Van dn grens. Men seint aan het Hbld. uit Zeve naar: In verband met de woelingen in Duitschland passeeren hier vele Duitschers en Hollanders, die Ijlings Duitschland ontvluchten. Gisternacht moeten te Dusseldorf 22 burgers door regeeringstroepen a|jn doodge schoten. Vannacht zijn nab|j de grens door patrouilleerende militairen twee Duitschers gearresteerd, die juist de grens passeerden met twee volge laden koffertjes met wapens. N* anderhalf Jaar teruggekeerd. De stoomtrawler „Union" van de Visschery-Maatschappij met gelijken naam te IJmuiden, welke anderhalf jaar geleden door Britsche marine schepen aangehouden en naar Har- wich opgebracht werd en sedert dien in dienst van de Admiraliteit voer, is eindelijk vrijgelaten en in IJmuiden teruggekeerd. Enne gewilde betrekking. Voor de betrekking van werkman bij den reinigingsdienst te Velsen hebben zich niet minder dan 1720 sollicitanten aangemeld. Britsche mijnenvegers. Deze week zal weder een aantal Britsche mijnenvegers te IJmuiden aankomen om vanuit de haven ge regeld uit te varen tot het opruimen der het dichtst in de nabijheid liggende mijnenvelden. Ds wraak «ansr bedrogen*. Eenige wekeg geleden kreeg een artist' W. J. K. te Rotterdam, kennis aan een juffrouw M. M. Met mooie praatjes en trouwbeloften wist hij van deze een bedrag van f500 te leenen. Toen dit geld verteerd was, noodzaakte h|j de juffrouw zelfs tot het plegen van minder fatsoenlijke handelingen. Groot was haar ver ontwaardiging, toen zij dezer dagen in de krant las, dat K. zich met een andere vrouw in ondertrouw had opgegeven. Z|j zon op wraak. Vrijdagavond heeft zij getracht zich te wreken. Als man verkleed ging zij naar den Cirkus-Schouwburg, waar ook de artist was. Bij het uitgaan heeft z|j hem achtervolgd en in de Kruisstraat gekomen, wierp zij hem een flesch vitriool in het gezicht. Deerlijk verwend werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. Daar werd gekonstateerd, dat hij waarschijnlijk voor zyn verdere leyen blind zal z|jn. Moord ts Rotterdam. Zaterdagavond te elf uur kwam aan den politiepost St. Janstraat te Rotterdam de fondsbode A. J. Louwe zich melden met de mededeeling, dat hij de vrouw met wie hy vroeger in concubinaat geleefd had en die nog in z|jn woning aan de Oost molenstraat verblijf hield, had ge dood. De dienstdoende inspecteur begaf zich naar bedoeld pand en vond daar dood op een stoel zitten met een schotwond in het hoofd de 80-jarige vrouw M. Baron. Bij het daarop ingestelde onder zoek bleek, dat man en vrouw 's avonds, zooals in den laatsten tijd dikwijls gebeurde, ruzie hadden ge had, waarna de vrouw naar haar kamer was gegaan en de deur achter zich gesloten had. In die deur be vond zich een glasruit, waarin de man in zyn woede, een gat geslagen had. Door deze opening heeft hij uit het geweer, dat hij als lid der bur gerwacht in huis had, een schot op de vrouw gelost, dat haar onder het rechteroog trof en haar onmiddellijk doodde. Het treurspel heeft zich afgespeeld in tegenwoordigheid van een 16- jarig dochtertje der gedoode vrouw. BUITENLAND. D« algemeene toestand. Het bericht van de „Deutsche All- gemeine Zeitung", dat de Beiersche Radenregeering door het garnizoen ten val is gebracht, wordt bevestigd. De Beiersche sovietrepubliek is uitgeloopen op een vroegtydig en jammerlijk fiasco. Dit bericht lijkt ons verreweg het belangrijkste, dat dezer dagen bekend gemaakt is, belangrijker dan de be richten over de vredesconferentie, uit welke bl|jkt, dat nu toch wezenlijk eenige commissies met hun rappor ten gereed zijn gekomen. Uit de ver slagen van de commissie voor inter nationale arbeidswetgeving en die voor een volkerenbond is een en ander gepubliceerd. Op het eerste gezicht lijkt het, of het getal der ingrijpende prineipieele veranderingen, die in het ontwerp zijn gebracht, gering is. In alle geval z|jn z|j niet zoo groot, dat het ontwerp er een geworden is van een volkerenbond, die dadelijk inde plaats kan komen, van den nu rus tenden strijd tusschen de naties. Immers het verbond blijft slechts een van de oorlogvoerende groepen om vatten, mitsgaders een aantal onzij dige staten, die genoemd worden in zekere bijlage, waarvan de inhoud niet is gepubliceerd. Toen Beieren bolsjewistisch gé worden was, stond te vreezen, dat weldra heel Duitschland, hetz|j door de schrikaanjaging van de over tuigde voorstanders, hetzij om b|j; redenen, of door beide oorzaken tege lijk, in de armen van het bolsje wisme zou vallen, en de gevolgen daarvan, ook voor het overig Europa, waren niet te overzien. Nu is er voor het eerst ergens een radenrepubliek ingesteld, die zich niet heeft kunnen handhaven, voor het eerst stroomt de roode vloed terug. Wellicht beteekent dit, dat het hoogtij is bereikt en begint de eb. Voor het overige blijkt er in Servië iets gaande te zijn, dat door de bolsjewieksche Hongaarsche berich tendienst als een commuDistische be weging wordt voorgesteld. In alle geval schijnt den Servischen soldaten de lust te zijn vergaan, om nog langer grenswacht te houden. De beloften van den „Britschen auto riteit" over de snelheid, waarmee de Parjjsche conferentie nu toch heusch alles zal regelen, schijnt op het begrijpelijk ongeduld dezer sol daten, niet den gewenschten indruk te hebben gemaakt. (N. R. Ct.) Da vradasondtrhandalingeD. Parijs, 13 April. Volgens de „Temps" zullen de Duitsche gedelegeerden binnen enkele dagen worden uitge- noodigd om den tekst van de vredes- preliminairen in ontvangst te nemen. Daarin zal o. a. worden verklaard dat Duitschland verantwoordelijk is voor den oorlog. Volgens een later bericht heeft president Wilson medegedeeld, dat de Duitsche gevolmachtigden uitge- noodigd zyn op 26 April een samen komst met de geallieerde vertegen woordigers te Versailles te hebben. Par|js, 14 April. Lloyd George is vanochtend naar Londen vertrokken. Den 17den keert hij terug. Duitschland. Uit hst Roergebied. Essen, 14 April. De verwachting, dat vandaag in het Roergebied het werk op groote schaal zou worden hervat, is niet in vervulling gegaan. De toestand is vrywel stationair gebleven, al is dan ook het getal der werkwilligen wel iets toegenomen. Het personeel van verschelden mij nen heeft gisteren besloten de sta king voort te zetten. De algemeene indruk is wel, dat de staking eenlgs- zins aan het verloopen is, maar van een algemeene hervatting van het werk is nog geen sprake. Beieren. Da val der Musshinsr Rade*- ragaarlag. De raden-regeering te München is door het garnizoen ten val gebracht. De Beiersche regeering heeft afge vaardigde Negel als haar vertegen woordiger naar München gezonden. Het burgerlijk en Militair bestuur is hem opgedragen. Alle verordeningen der raden-regeering zijn opgeheven. De laatste berichten uit Beieren luiden weer zeer onrustwekkend. De communisten zeuden in München weer de overhand op de regeerings troepen hebben gekregen en het heet, dat z|j het station, dat ze met zware werpmijaen beschoten hebben, en verschillende andere openbare gebouwen hebben heroverd. Er zou in de straten hevig worden gevoch ten. De berichten zijn echter zeer schaarsch en vaag. Saksen. De moord op mlnlstsr Reuring. Uit Dresden wordt nog officieel gemeld: Na het in het ministerie van oorlog voorgevallene, drongen drie personen in uniform het gebouw van het generaal-commando binnen. Zij verklaarden leden van den rooden soldatenbond te zijn. Een hunner kon zich slechts in zeer gebrekkig Duitsch uitdrukken, hetgeen een bewijs is, dat het geheele voorval onder den invloed van Russische agenten heeft gestaan. Torechtitelling ts Konstantnopsl. Konstantinopel, 12 April. Mahmoed Pasja, de voormalige gouverneur van Josgad, is, wegens medeplichtigheid aan de Armeensche moorden, in het openbaar opgehangen te Konstanti nopel. De voormalige commandant der gendarmerie kreèg vijftien jaar ge vangenisstraf. Korts bsrlohton. De Oekrajiene en het anti-Bols jewistische Rusland erkennen de de finitieve aanhechting van Bessa- rabie aan Roeme.ni€, indien dit land het centrum wordt van het georganiseerd verzet tegen het Bols jewisme. TeWeenen hebben de com munisten Zondag een aantal verga deringen gehouden. Z|j drongen het ministerie van oorlog binnen, haal den de rood-witte vlag naar omlaag, varbrandden deze en heschen de roo de. Amerika zendt oorlogsschepen naar Noord-Rusland. Het post-, telegraaf- en radio verkeer met Duitschland, is op be perkte schaal hervat. In Egypte is de kalmte terug gekeerd. Uit Madrid wordt gemeld dat het ministerie is afgetreden. De dorpen Vaux, Douaument en Fleury, bekende namen uit de oorlogsjaren, zyn zoo grondig ver nield, dat ze onmogelijk herbouwd kunnen worden. Luchtvaart. Zaterdag is de Ned. Luchtvaart- Commissie, bestaande uit drie leden, (waaronder ook de heer Westerveld, oud directeur van de R|jks-Werf te Willemsoord) in twee Engelsche watervliegtuigen overgebracht van Engeland naar Amsterdam. De overtocht duurde slechts één uur en 20 minuten. Afrika—Braillll Luitenant Fontan is Dinsdag j.1. per vliegtuig van het vliegveld Villa- conblay b|j Parijs vertrokken met het doel naar Caaablanca te vliegen. Vandaar wil h|J naar Dakar en dan naar Kaap Verde, Afrika's meest Westelijks punt. Z|jn bedoeling is om van daar naar Pemambuco in Brazilië te vliegen, een afstand van 2000 mijlen, d.i. nog 120 mijlen verder dan New-Foundland-Ierland. Een rsoord. Een nieuw snelheidsrecord is be reikt bij «en vlucht van Londen naar Par|js. De overtocht via Dieppe werd n. 1. in één en een kwart uur afgelegd. Ds vliegtocht ovtr den Oceaan. Londen, 14 April. Een bericht uit St. Johns (New-Foundland) maakt melding van den mogelyken start, op Woensdag a.s., van drie mede dingers. Daaronder zou zich bevinden een van de reusachtige Handley- page toestellen, die in Amerikaansch bezit xijn. De drie vliegtuigen, die zich thans in New-Foundland be vinden, zijn de Sopwith (350 p.k.), bestuurders Hawker en de zeeofficier Grieve; de Martinsyde (300 p.k.), bestuurders Raynham en de zee officier Morgan; de Handley Page (geen bizonderheden). VOETBAL. Uitslagen van Zondag 13 April. N. V. B. 2e klasse B. Alcmaria Vietrix-D.E.C. 2-2 (Deze wedstrijd werd den yorigen Zondag ook gespeeld, maar halver wege gestaakt, toen de stand 1—3 voor D.E.C; was. De oorzaak hiervan was het onbehoorlijke optreden van een deel van het publiek tegen de Amsterdammers.) Ie klasse B. Dordrecht—W.F.C. 1—2 (Deze wedstrijd werd in Schiedam gespeeld, daar deze ie klasser niet meer de beschikking over een terrein heeft. W.F.C. kon maar net van de hekkesluitérs winnen. Tevens zijn ze uitgespeeld. Van de 22 wedstrijden werden er 10 gewonnen, 5 gel|jk ge speeld en 7 verloren, score 48—35. Dus een vrij bevredigend resultaat.) 3e klasse Q. E.V.C.—Purmersteyn 1—1 Reserve 2e klasse D. Z.V.V. HAllen Weerbaar II 7—1 Spartaan H—Z.F.C. H 4-0 Kampioenswedstrijden. Kampioenschap Nederland. Breda. N.A..C—Go Ahead 1—2 (onder protest van N.A.C.) Groningen. Be Quick—A.F.C. 0-0 Kampioenschap Westelijke 2e klasse. Stormvogels—V.U.C. 3—1 Buiten de Competitie. Liefdadig heidswedstrijd. Zaandam. Z.V.V.—Z.F.C. 0-1 Hollandia—Nserlandia 2—6 (Al vast een voorproefje voor de komende kampioenscompetitie.) Hercules degradeert. De uitslagen in de Westelijke le kl. A brachten Zondag de beslissing voor de laatste plaats. Quick volbracht het kunststukje, door Haarlem met 1-0 te kloppen, waardoor de Hage naars „binnen" waren. B|j deze ge legenheid speelde hun aanvoerder Bosschaert, zyn 300sten wedstrijd, waarvoor hij gehuldigd werd. Hercules verloor met dezelfde cijfers van U.V.V., hoewel ze veel sterker waren, maar voor doel veel pech hadden, zoodat een verdiende over winning hen ontgaan is. Door deze nederlaag degradeeren ze onherroepe lijk naar de 2e klasse. Uit 22 wed strijden konden niaar 9 winstpunten gefabriceerd worden (3 gewonnen en 8 gelijk, o.a. tegen Ajax)Quick heeft 10 punten. Hercules bestaat 22 April a.s. reeds 37 jaar. Het is hun 2e degradatie. Ook in 1911 was dit het geval, toen Ajax hen wipten maar 8 jaar later namen de Heracliden schitterend revanche, door op hun beurt Ajax weder naar de 2e klasse te verwezen en diens plaats in te nemen, tot op heden. De kampioen van de geheele 2e klasse zal de plaats van Hercules innemen. Wie dat is, is nog niet uitgemaakt, daar de kampioenscom petitie pas aan den gang is. O.i. heeft Hilversum de meeste kans. IMQEZONDEN. De aoht-uur-slultlng Mijnheer de Redacteur, beleefd verzoeken w|j U eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. In de „Heldersche Courant" van Zaterdag 12 April lazen wij een ingezonden stuk van den heer F. L. K. Neljts, waarin de ^genoemde neer met man en macht tegen de 8 uur- sluiting werkt. De heer Ne|jts begint te vertellen dat de 8 uur-sluiting niet kan, omdat dit een groot ongerief is voor de winkeliers en voor hunne clientèle. Ha een groot ongerief. W|j zouden wel eens willen weten, mijnheer N. of er nog arbeiders zijn, die tot 's avonds 8 uur werken De heer Grunwald verlangt een 8 uur-sluiting in het belang van het winkelpersoneel. Ja, zeker het is ons belang, omdat w|j een veel té langen werkdag hebben, omdat velen onzer een werkdag van 10 tot 12 uur hebben. Zou de heer N. ons willen tegenwerken, wel dan zouden wij moeten bewerken om de wettelijke 8 uur-sluiting te krijgen, en dat zou een groot ongerief voor de sigaren winkeliers e.d. zijn. De heer Neljts vergeet ook, dat er vele winkeliers z|jn die ook een uurtje indenhuise- lyken kring willen doorbrengen. En nu moet h|j niet denken, dat wy door zijn opruiende woorden„Ga, te beginnen hedenavond, niet later dan om 8 uur naar huis, vertik het langer," bang worden, neen mijnheer N. w|j zijn niet door een bolsjewis- tischen geest bezield en dat worden w|j ook niet. De 8 uur-sluiting kunnen w|j hebben, welnu dat moet en dat zal. W|j zullen maar hopen, dat minis ter Aalberse er eene goede verande ring in zal brengen. Geacht# lezer of lezeres, mogen w|j U nog een goeden raad geven, koopt dan niet b|j zoo'n man die zyn winkel openhoudt totdat h|j een ons weegt, steunt het streven van het winkel personeel, dat is ons aller belang. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte teekenen w|j Eenige Winkelbedienden. M. d. Redacteur. Het artikel van den heer L. Grun wald betreffende de acht-uur-sluiting las ik met onverdeeld genoegen, vooral daar ook onze firma reeds lang die 8 uur-sluiting zonder eenige schade heeft ingevoerd. Er valt dan ook heel weinig tegen de argumenten van den heer L. G. in te brengen en het ia dan ook allerdwaast te zien, hoe de verdediging van den heer Neyfc» be staat in het persoonlijk aanvallen van den heer L. G. Nu mijnheer Neyts, wij moeten vooruit, niet achteruit. Wij winkeliers en ons personeel hebben recht op een vr|j uur per dag. Onze arbeidsdag was veel te lang 1 Schade och man, het publiek hier heeft veel te gezonde hersenen, om het den win kelier kwalijk te nemen, als ook hij eens gedaan wil hebben. De kruideniers die van half een tot half twee sluiten, hebben toch ook geen schade, want hét zal nie mand, uitgezonderd de heer Neyts, in 't hoofd opkomen, zoo'n ouder- wetsche beschouwing over den mid denstand te houden. De heer Neyts schijnt ook niet te weten, dat "overal in 't buitenland wettelijk de 8-urige sluiting „zonder schade voor de win keliers", ingevoerd is.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2