Ik kan u echter geruststellen S1 waarde. heer, dit u voor vleeach, wat-u door de Heldersche slagers geleverd wordt heusch niet te veel betaalt, niet n de prezen tej die wij als Aipsterdamscho ta Amstérdain. noteerën, ook' voor de le kwaliteit. fa mljp winkel noteer ik: Magere Lappen, Soepvleesch oHBotttHir Gehakt,-£2,00 -s-Daoiïtegtf'-Lappen,'Q f»öitna' f2,25 Rosbief, Rib Z.I)., Puht,"ëfiz. f2,50 ou.w Biefstuky"«fiv eJtfraw - f2,75 Haas, f3,00 iib al jf'a künt in Amsterdam ook -vdóV^laigétè prijzen terecht, maar tbcüi 'hiét voor die, als door u te Rotterdam genoemd. Gehakt b.v. toór fl,00, maar daarvoor beloopt u dan ook de kans, dat u krijgt gedraaide long, pens, uier, enz. 9 Ik hoop, mijnheer Yan Baaren, dat u voldaan is. Hoogachtend, Een Amsterdamsche Slager. P.S. Niet alleen te Amsterdam worden die prijzen genoteerd, doch ook te Haarlem en den Haag, auvertenues vot»r1 üpk^niacF'- noodig te hebben om het in stand te houden 1 Het-is fraaiL - - Holland'» Noorden" oontra do „Htldarscho Courant" Onze aanval op het vrijzinnige orgaan „Holland's Noorden" heeft blijkbaar doel getroffen, althans de heeren Onnekes en de Boer wijden in bet nummer van Zaterdag 1.1. twee kolommen aan een verweer. En hoeMet geen woord wordt op onze beweringen ingegaanmet geen woord weerlegd hetgeen wij omtrent H.N. en diens vrijzinnige politiek schreven. Inplaats daarvan is het geheele artikel een felle per soonlijke aanval op de heeren Brou wer en de Boer, waaruit spreekt zóóveel haat, zóóveel venijn als wij een dienaar des goddelijken woord», die leeft van de christelijke liefde, en die in zijn artikel loochent dat hij Verbi Divini Minister is, niet toedichtten. Onze gewoonte getrouw, zouden wij in tegenstelling met die van de redactie van Holland's Noorden, die hetgeen wij te zeggen hadden, niet aan haar lezers durft voor te leggen het schunnig artikel ook nu wel weer in zijn geheel willen afdrukken, om te laten zien welke malle dingen door overstuur zijnde 'menschen kunnen worden gezegd. Doch wij kunnen daarvoor geen twee kolommen van onze kostbare ruimte missen. Wij doen dus hier en daar een greep. Zoo schrijven de heeren Onnekes en de Boer: Alles draait bij het VI. bL om de ADVERTENTIES, dus om het geld, en dit juist is het scheeve in de plaal selijke pers, dat velen gedwongei worden, om der wille van d® adver tenties (ook de gemeentelijke) een blad te lezen, datzy liever buiten hun woning lieten- (Wij spatiee ren. Red. H. C.). Niet om de perspro ducten van den heer Brouwer die van Michels zijn degelijk en interes sant, de verdraagzaamheid gebiedt ons dit te erkennen maar om de advertenties bovenal leest men noode nog het -het roode Vliegend blaadje" zooals velon dat blad betitelen. Zoo groot is de afkeer van des heeren Brouwers tactiek in dat blad, dat ernstige plannen bestaan een ander blad en drukkerij te stichten. Reeds werden ons duizenden toege zonden en bovendien nog veel grooter sommen toegezegd, als wij ons aan deze zaak wilden wijden. Dat wij het nog niet deden is te danken aan het feit, dat wij het in onze ambtelnken en socialen arbeid te druk hebben dan dat wij ons bovendien aan een groot blad, een soort handelsonderneming tevens, zouden willen en kunnen wijden; tevens aan het feit, dat wij vertrou wen dat het VI. bl. uit deze dingen wel zal hebben geleerd, zoo niet de redacteur dan toch de uitgever, zoodat binnen niet te langen tijd wel een draai zal worden genomen. De heer Brouwer nam wel eens meer een slinksche draai, o.a. na de bekende strafrede van „De Tjjd", eindigend met de bedreiging van verlies van abonné's, en een scherpe bedreigin van een roomsch groot adverteerder' Nadat zij nota bene den h»er Michels in de hoogte hebben gestoken („de artikelen van Michels zijn dege lijk en interessant", zegt thans red. van H. N. 1) volgt opnieuw het dreigement Blijft dat zoo, dan zal het niet een Roomsch Dagblad blijven, maar zullen de niet-roode, de niet-revolutio- naire partijen de handen moeten in eenslaan om een goed, een beter neutraal advertentieblad te krijg Wij vrijzinnigen staan klaar enkun- nen zoo noodig de zaak ook zelf af. Bij het Vliegend Blaadje draait alles om de advertenties en dus om het geld. De redacteuren van Hol land's Noorden zijn daarboven ver heven bij hen gaat het slechts om het ideöele. Doch wat is de eigenlijke oorzaak, dat de heer de Ven en speciaal de heer de Geus zoo'n laag rangnummer op de candidateniyst voor de gemeenteraadsverkiezing hebben gekregen? la dat niet te danken aan den invloed en het wer ken van de redactie van Holland's Noorden, en het gevolg van eén duitenkwestie, i. c. de onlangs in den Raad behandelde regeling der onderwijzers salarissen En voor wat betreft het stichten van een ander blad, van een andere drukkerij, het wordt meer dan tijd, dat de heeren Onnekes on de Boer daartoe overgaan. Want is het over een te brengen met hun vrijzinnig- democratische beginselen, dat hun blad gedrukt wordt by een niet- georganiseerden drukker, die maling heeft aan het met de gezellen gesloten contract en die het durft te bestaan, een 26-jarig vakman met een week loon van nog geen elf gulden week af te schepen, hoewel minimum loon voor een dergelijken arbeider f 25.80 moet bedragen? Was het niet de centenkwestie, die „Hollands Noorden" deed verhuizen van de „vrijzinnige" drukkerij van „Het Dagblad" - waar behoorlijke loonen werden betaald naar de drukkerij van den anti-revolutionair van der Haagen, waar dit op verre na niet het geval was? En van dien misstand proflteeren willens en we tens de beide vrijzinnig-democrati sche redacteuren-uitgevers van .Hol land's Noorden", fin verwijten ons ,v„_ hun artikel doet de r dicht: „de niet-roode, de niet- rëvöltttionaire partijen moeten de handen ineenslaanwij vrijzinnigen staan klaar en kunnen zoo noodig zaak ook zelf af". Dit nieuwe neutrale blad zal dan in vrijz.- democratischen geest geredigeerd worden. Elke week is een anti socialistisch hoofdartikel te verwach ten, anti-katholieke beschouwingen zullen hier en daar slechts in ver scholen hoekjes worden geplaatst. Overigens zal het blad natuurlijk neutraal zijn, en advertentiën zullen zoo min mogelijk worden opgenomen. Men moet niet kunnen zeggen, dat de menschen het blad om de adver tentiön dulden moeten. Lach nu niet, lezer, het is „H. N." ernst! Het is ons gebleken, dat de iro nisch bedoelde opmerkingen (aan het slot van ons vorig artikel) betreffende de functies, dien de heer Michels aan ons blad zou vervullen, voor waar werden aangenomen, helaas zei fa door menschen, van wie men mocht veronderstellen, dat zij toch konden lézen 1 Deze week zal worden aangevangen met het aanbieden van lijsten aan de ingezetenen. Wy hopen, dat velen eene bijdrage zullen gevenzij verzekeren zich daarmee yan een boeiende, pak kende tooneeluityoering tevens. PLAATSELIJK NIEUWS. ia dlanaUtaüiag „Tromp". Ingevolge Koninklijk besluit van 29 Maart 1919 no. 68 wordt Hr. Ms. Pantserschip „Tromp" den 1 Mei 1919 te Willemsoord in dienst gesteld en is het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein ter K. F. Sluijs, terwijl de Etat-Major is samengesteld als volgt: Luit. ter zee le kl. A. L. B.oeser, le off. idem A- F. H. Dalhuisen idem F. A. Buddingh idem D. Scalongne Luit. ter zee 2e kl. H. van Rooij idem J. B. H. Blom idem J. C. Fanolj idem G. J. Ranneft idem J. Schraver Luit. ter zee 8e kl. H. T. Albarda Off. v. Gezondh. le kl. J. Bosman Off. v. Gezondh. 2e kl. R. Ris idem F.J.H.v.Deinse Off. v. Adm. le kl. T. Meijer Off.jV. Adm. 2e kl. Mr. G. H. van Driel Off. v. Adm. 3e kl. F. T. van Rijn idem C. J. Grijseels Off. Mach. lekl. C. F. E. Smith Off. Mach. 3e kl'. O. J. H. Verbeek idem M. P. J. Pover idem H. Dollekamp idem C. van der Linden idem F. Bussemaker idem W. H. Kam idem D.A. van Steenbergen Chef der equipage is Schipper W. Oostendorp. Oubbfll Maaaaafcwartet. „INTER NOS". In den grooten Nationaien Zang- wedstrijd, uitgeschreven door Alk maar sch Dubbel Man nen kwartet „Harmonie", ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, verwierf boven genoemd kwartet, in de tweede afdeeling, den eersten prijs B, met algemeene stemmen. Het Dubbel Mannenkwartet D.M.V. onder leiding van den heer Joh Brands te Alkmaar, welks leden tijdens de mobilisatie hier ter stede hun verblijf hadden, behaalde in eerste afdeeling den 3en prijs. Oathaffing bouwvarordaaiag. In een adres van A. Krijnen wordt ontheffing verzocht van het bepaalde bjj art. 16, le lid,' der Verordening op het bouwen en op de bewoning in deze gemeente, ten behoeve van een verbouwing van het schoolgebouw „Tabitha" aan de Oostslootstraat (Sectie D, No. 1413). In overeenstemming met de uit gebrachte adviezen van den Gemeente Bouwmeester en de Gezondheidscom- commissie geven B. en W. den Raad in overweging de gevraagde ontheffing te verleenen. Aasiataat Laboratorium Baafabriak, Aan dë Gasfabriek alhier is van 8 April 1918 af een tijdelijk assistent op het laboratorium werkzaam. Op grond van de sedert opgedane ervaring, komt het B. en W., met den Directeur van en de Commissie van Bijstand voor de Gasfabriek en Waterleiding gewenscht voor, dat een zoodanig ambtenaar blijvend aan de gemeente worden verbonden, B. en W. stellen daarom voor in art. 2 van de Salarisverordening 1918 onder Gasfabriek en Waterleiding na „Incasseerder" op te nemen „Assi stent van het Laboratorium" (Salaris- grenzen f 900—f 1200). Bij aanneming van dit voorstel zal de tegenwoordige assistent aan het laboratorium in tijdelijke dienst met ingang van 1 Mei a.s. van een vaste aanstelling worden voorzien, terwijl B. en W. voornemens zijn verband met het thans door hem genoten wordende salaris een jaar wedde toe te kennen van f 1000.— terwijl voor de berekening der verdere periodieke verhoogingen, zijn dienst tyd zal worden gerekend aan te vangen 1 Mei 1919. Frans Naarabout-monumaat. De naam Frans Naerebout is by al onze lezers bekend. Deze beroemde zeeheld, die 88 menschenlevens redde, werd 81 Aug. 1749 te Veere geboren en overleed 29 Aug. 1818. Zyn naam is onafscheidelijk verbonden aan het wrak van de „Woestduin", waarnaar h|j met ztln broeder Jacob herhaalde tochten maakte, aan de „Zuiderburg" welk schip hij met 400 man en een groote waarde aan boord wist te behouden, aan nog zoovele meer. Het departemeïït Goes der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zorgde voor een plechtige begrafenis en deed een eerezerk plaatsen op zyn graf. Thans bestaat het plan op het graf van dezen zeeheld een monument to plaatsen. Teneinde daarvoor gel den byeen te krijgen heeft de Too- neelvereeniging „Tavenu" aangebo den eene voorstelling te geven welks baten afgedragen worden aan het bestaande Nationale Comité. Deze voorstelling zal plaats hebben in de oerste dagen van Mei. Bond voor Miadar Marinapersonoel. De Bond voor Minder Marine personeel hield op Eersten Paaschdag zijn negende algemeene vergadering, (op den beschry vingsbrief stond abu sief „achtste" aangegeven) Aanwezig by den aanvang 18 afgevaardigden van zes afdeelingen. Tijdens de ver gadering kwamen nog eenige afge vaardigden. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, de heer Wolthuis, dat verschillende wenschen van den Bond bereikt waren, en hij ook erkend werd in de Salaris commissie. Op vergadering zal de verdere houding moeten worden bepaald, ook tegenover de Indische leden. De afdeeling Zeven Provinciën heeft ge weigerd de contributie af te dragen en eischt een buitengewone alge meene vergadering, doch het Hoofd bestuur heeft gemeend aan dien eisch niet te moeten toegeven. Straks zal te dien zake een motie worden inge diend, waarover de vergadering zich zal hebben uit te spreken. Uit ver schillende conferenties met vaardigden der Zeven Provinciön bleek dat een der grieven van de Indische hoofdafdeeling was het ge ringe getal Ankers, dat verzonden werd. Spr. heeft dit eens nagegaan hem bleek, dat in de laatste 4 jaren de volgende aantallen waren ver- ien: 1914 13730, 1915 8420, 1916 7868, 1917 7093, 1918 4100, 1919 tot nu toe 1500. Hieruit blijkt dus, dat Brandsteder de zaken ver keerd voorstelt of de bladen achter houdt. Tevens zal moeten worden bepaald welke houding dient te worden aangenomen tegenover H.B.- leden als Vinke, die verleden jaar allerlei schrifturen uit Indiö clande stien verspreidde. Samenwerking met dergelijke menschen is onmogelijk. Van den heer Van Rijn van Alke made, voorzitter van de com voor de rechtspositie, die beloofd had deze alg. vergadering te zullen be wonen, was telegrafisch bericht van verhindering ingekomen. Bij de beschouwingen over de jaar verslagen 1917 (1918 kon niet werden behandeld, omdat Indiö achterstallig bleef in het afdragen van gelden) constateerde Akkerman (afd. Heems- kerck) dat tegenover Indiö de houding van het H. B. wat te slap was. Er is op het oogenblik toch al zoo'n verloop bij de marine, en nu nog deze misère er by. Spr. drong aan op een kraehtiger houding, desnoods op royement van de leden, die wei gerachtig biyven hun contributie te voldoen. Brandsteder is op eigen verzoek ontslagen en nu gaat het toch niet aan hem op 's Bonds kosten naar Holland te doen komen voor een buitengewone algemeene verga dering. Zonder hem durven de Indi sche leden niet hier te komen; wel werken ze achteraf met een pamfletje. Dat is laf. Ten opzichte van den inhoud „Het Anker" zou spr. gaarne de rubriek „Oorlogsdagboek" zien ver vallen, dan komt meer plaats be schikbaar voor zakely e artikelen. Se redacteur van „Het Anker' verdedigt zich op verschillende pun ten. De rubriek „Oorlogsdagboek" eerstdaags, als de vrede gesloten is, wel verdwijnen; voor hen, die de bladen bewaren, heeft zy nog wel waarde. Hierover werd nader van gedachten gewisseld. Daarna komt de Indische kwestie aan de orde. Zooals het thans gaat, gaat het niet langer, meent de Voorzitter. De Bond lijdt te zeer onder den toeötand. Wat men in Indiö doet, is feitelijk niet anders dan propaganda maken voor Wijnkoop, en wat dezen voor ons in de Kamer doen is bedroefd weinig, omdat ze op het standpunt staan „geen man en geen cent". Ook hierover worden vele grieven te berde gebracht; in hoofdzaak al door den Voorzitter in diens rede genoemd. Brandsteder staat buiten den Bond, en het gaat niet aan hem op 's Bondskosten naar. Holland te laten komen. De administrateur, de heer Michels, constateert dat uit de discussies dui- delyk ljjkt, dat geen verschil van meening bestaat ten opzichte van de houding aan te nemen tegenover de leden, die hun contributie niet afdragen. Het is er mee als inder tijd in de s. d. a. p.een jarenlange inwendige stryd heeft den toestand vertroebeld en er moet thans een einde aan komen. Onder den invloed van Brandsteder loopt men mee, en wy mogen bly zijn als we zulke lui kwyt zyn. Wy strijden voor verbe tering van ons levenslot, en die strijd is in de laatste jaren op den achtergrond gedrongen. De onderoffi cieren nemen hem thans over, zy hebben het van ons geleerd. Na jarenlangen stryd tegen de autori teiten hebben deze eindelijk geleerd ons te waardeeren en nu moeten we weer strijden tegen een groepje scheurmakers. Het is treurig. De Indische afgevaardigden, die destijds met de Zeeland meekwamen, hebben eerlijk -hun ongelijk erkend Indiö zelf weigert de erkenning. Het Hoofdbestuur meende met eerlijke lieden te doen te hebben en greep daarom niet in. Maar het zijn geen eeriyke lieden, die afspreken jaarvergadering, 14 dagen uit te stellen, en ons noodzaken onzen Eersten Paaschdag op te offeren en die toch van plan waren niet te komen. Tegen dergeiyk drijven past een ernstig woord van protest; ze vreesden overleg en eischten een buitengewone algemeene vergadering. Wij zeggendoet eerst uw plicht en betaalt uw contributie, dan zullen wij zien. Hun bedoeling echter was een scheiding uit te lokken, maar ze hadden niet gedacht, dat die in Indiö zelf ook zou geschieden. Dat viel tegen. Spr. stelt voor den In dische leiders Smith en Brouwer een telegram van hulde te zenden, het welk met applaus begroet wordt. Uitvoerig gaat spr. in op ver schillende dingen door Indiö gedaan. Met de gelden van den Bond worden pamfhletten en strooibiljetten ver spreid; een „Handleiding voor het Comité van Oppositie" (I) is uitge vaardigd den Indischen leden is door Brandsteder geld meegegeven (Bondsgeld nolabene) om tegen den Bond te strijden. Er is een bewuste poging gedaan om den ondergang van den Bond te bewerken. Spr. doet voorlezing van een tele gram, van Smith, vermeldend dat n Inaië de scheiding voltrokken is. Welnu, wy moeten volledig afre kenen; wij moeten ook hier de scheiding doorzettenwe kunnen niet werken met lieden die ons tusschen de beenen loopen. Spr. verdedigt zich tegen het verwyt van te slappe houding jegens Indiömen is niet graag hard tegen zijn vrien den. Maar nu de „Zeven Provinciën" onreglementair heeft gehandeld, is het noodig hen, als ze weigeren 'olij ven, te royeeren. Naast deze slechte ele menten, die we missen kunren, zijn nog een 500 ongeorganiseerden, die we voor den Bond kunnen winnen. Spr. dient namens het H.B. de volgende motie in De jaarvergadering van 20 April 1919 overwegende, dat tweemaal door eene alg. verg. waarop Indiö voldoende vertegenwoordigd was, de taktiek van den Bond is goedgekeurd overwegende, dat het Hoofdbestuur steeds alle pogingen deed, om het geschil in vredelievenden geest op te lossen en ook thans door uitstel van de jaarvergadering daarvan het bewijs heeft gegeven; overwegende, dat door de weigering der afdeeling Zeven Provinciön, om aan die jaarvergadering deel te ne men, zoo ook om de contributie af te dragen, een deel der leden zich buiten de organisatie stelt, overwegende, dat ook in Indiö blijkens een telegram van Smith. de scheiding voltrokken is; besluit de bestuurders der afdeeling Zeven Provinciën, indien zij biyven weigeren hun reglementairen plicht na te komen, als leden te royeeren keurt het beleid van het H.B. en de redactie van Het Anker goed en spreekt haar volle vertrouwen in die colleges uit; roept alle leden op, zich eendrach tig om de leiding te scharen en zich met kracht te verzetten tegen elke poging om den bond uit scheuren. Deze motie wordt met stemmen aangenomen. Over de behandeling van de inge diende voorstellen valt weinig te vermeldenbesloten wordt op de statuten (die daarvoor eenigzins ge wijzigd worden) de Kon. goedkeuring aan te vragen. Aan het einde der Agende men, deelt de Voorzitter mede dat de heer Michels zijn ontslag als ad ministrateur—redacteur heeft inge diend en drukt zijn leedwezen daar over uit. Uit de vergadering wordt eveneens leedwezen betuigd over dit besluit; juist nu de positie van den Bond wat beter wordt, hadden we gehoopt dat M. zou aanblijven.iSpr. hoopt, dat deze zich nog bedenken zal. Als straks Brandsteder komt, weten we niet waarvoor we komen Broota knoalarl] met broodkaartee ontdekt. Aan het distributiekantoor aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam, waar de bakkers, een paar dagen nadat de periode van eene brood kaart is verstreken, de bladen met de opgeplakte bi:oodbons moeten in leveren, zyn dezer dagen belangrijke knoeierijen ontdekt. Zéér zorgvuldig werden de bons bekeken, en al spoedig bleek, toen de opplakbladen met den loupe werden gecontroleerd, dat een groot aantal bons was vervalscht. Bij een nader onderzoek kwam toen aan het licht, dat een bakker niet alleen valsche broodkaarten in den handel bracht, maar deze ook liet drukken. Toen de man, die inmiddels in hechtenis werd gesteld, bekend had, zich aan het in omloop brengen van de valsche broodkaarten te hebben schuldig gemaakt, bekende hij ook, dat de kaarten in Rotterdam werden gedrukt. Gistermorgen is de hoofdcontroleur van het Distributiekantoor alhier, met twee controleurs, naar Rotterdam i en daar hebben zy den drukker gevonden, die bleek dezelfde persoon te zyn, die Vroeger voorwaardeiyk was veroordeeld tót vier maanden hechtenis wegens het uitgeven van valsche vetbons. De man bekende de broodkaarten te hebben gedrukt en uitgegeven. Hij beweerde echter tevens, dat hy absoluut niet wist, dat deze kaarten in den handel gebracht zouden worden. Inderdaad werden de kaarten wel vervaardigd met een reclamehoofd, van een wittebrood bakkerij „De Korenschoof", maar het onderzoek heeft opgeleverd, dat zy by elke nieuwe periode van kleur wisselden, de gewone broodkaarten, en dat het reclamehoofd alleen in Rotterdam dienst deed, maar in Amsterdam werd weggeknipt. Amsterdamsche bakkers hebben reeds bekend, medeplichtig te zyn aan het in dén handel brengen der broodkaarten. De Rotterdamsche drukker is te Amsterdam in arrest gesteld. Ook elders werden broodkaartknoeierijen ontdekt. Kort* Barfchtaa. Het S. D. A. P. congres neemt ,de Eenheidsmotie" aan na ver werping der amendementen. Ver worpen wordt een motie Arnhem, tot het vaststellen eener commissie van onderzoek naar hetgeen aan Troelstra's rede voorafging. Het herstel van de directe spoor wegverbinding Amsterdam—Brussel Parys is binnen eenige dagen verwachten met twee treinen dag. De heer Michels zegt, dat drie oorzaken hem tot deze ontslag-aan vrage hebben genoopt. Niet natuur- lyk omdat Spr. door een deel der leden wordt tegengewerkt al is dit wel een aanleiding. Een andere aan leiding voor Spr. was, dat voor den Bond zelf jongere krachten gewenscht zyn. Voor de léden zelf is iemand van hun leeftyd noodig; thans ont staat eene geestelijke verwijdering, en dit wordt met kameraadschap niet goedgemaakt. Maar de voor naamste aanleiding is wel dat Spr. hoogstwaarschijniyk in de gelegen heid zal zyn tot verbetering zijner positie, waardoor hy den Helder metterwoon zal moeten verlaten, Het contract tusschen den Bond en Spr. biyft evenwel bestaan en eerst geleidelijk verminderen. Het gevaar voor Brandsteder is niet groot: als hy komt is het toch te laat. Voor de hoofdadministratie e.v. blijft Spr, nog beschikbaar. De heer Middelkoop (Vlissingen) meent, dat de Bond iemand als Michels voorloopig niet terugkrygt. De strijd, die door den Bond gevoerd is, is door den heer Michels tot symbool geworden. Spr. brengt den heer M. dank voor alles wat hy gedaan heeft ook voor „Het Anker". De heer Akkerman (Heemskerck) hoopt, dat voor den heer M. de be looning zal komen in de eenheid van den Bond. De afgevaardigde der afd. Helder merkt op, dat de heer M. de zakelijke man in de organisatie was, die haar in vaste banen geleid heeft, en brengt namens de afd. een woord van hulde, waarbij zich Zeeland aan sluit. De Voorzitter voegt hier woorden van dank aan toe en con stateert met genoegen, dat als opvol ger iemand als de heer v. Dugteron is genoemd. Het feit, dat kapelaan Alink het ontslag reeds voorbarig bekend maakte, bewyst hoe onze vyanden steeds op de bres staan en onze zwakke punten weten te treffen. Wij moeten dus uitkyken. Aan den kastelein van het gebouw, den heer Borkert, wordt een duurte- toeslag van f200 gegeven (gevraagd was f 260 en het H.B. stelde voor f 100 te geven met het oog op den toestand der kas). Na rondvraag werd vervolgens de vergadering gesloten. BINNENLAND. Koieaaaavoer met Amarlkaansoha schepen. De aanvoer van steenkool uit Amerika is tot dusver in hoofdzaak bepaald door den stand der beschik bare Nederlandsche tonnage. Thans is men er echter toe overgegaan Amerikaansche scheepsruimte te charteren voor het vervoer van brandstof, de een ige methode die, ge- lykwy eenigen tijd geleden opmerkten, onder de tegenwoordige omstandig heden doeltreffend kan worden ge acht, speciaal, nu meer scheepsruimte gebruikt moet werden voor graan- aanvoer. Het behoeft overigens geen betoog, dat deze methode tevens zeer kostbaar is. BUITENLAND. Dl Vrsdasconflrintie D. Duitschen >.ar V.rsaillia. Parys, 20 April. Van de Duitsche regeering is ter vredesconferentie een mededeeling ontvangen, waarin verklaard wordt, dat zy vertegen woordigers naarVersailles zal zenden, om de vredesvoorwaarden in ont vangst te nemen en deze aan de Duitsche regeering te Weimar over te brengen. De Raad van Vier heeft hierop geantwoord, dat hij geen vertegen woordigers kan ontvangen, die slechts boodschappers zyn. De Duitsche re geering moet vertegenwoordigers be noemen, die dezelfde bevoegdheden hebben als de geallieerde gevolmach tigden. Berlijn. In de veronderstelling, dat op de overhandiging van het ont werp der vredesvoorwaarden onder handelingen over den inhoud van (Jeze zullen beginnen, heeft deDuitscbe regeering besloten de volgende ge delegeerden te sturen: ryksminister graaf Brockdorff—Rantzau, Lands berg Giesberts, president Leinert, dr. Melchior en prof. Schucking, mits hun vrijheid van beweging alsmede vrij telegrafisch verkeer met de Duitsche regeering wordt gewaar borgd. Moaiiljkbadaa inzake Fluna. Parys, 21 April. De raad van regeeringshoofden kwam Zondag ochtend bijeen, om verschillende kwesties, w.o. ook die betreffende de Adriatische Zee, te behandelen. Sonnino, de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, en diens kabinetschef woonden de beraad slagingen by. De „Temps" schrift; dat het probleem van Fiume, verschil lende oplossingen overwogen zyn, zonder dat men echter tot een de finitief besluit gekomen is. Londen, 20 April. Volgens Reuter' correspondent te Parys heeft de kwes tie van Fiume heden een crisis bereikt. Wilson nam niet deel aan de ver gadering van den Raad van Vieren hield een conferentie met de Ameri kaansche delegatie, die mets stemmen besloot, een openlijke ver klaring over deze kwestie uit te geven, als de besprekingen heden nog op het doode punt blijven. Beieren. Augsburg door ragaariRiatroagaa bozat. Augsburg, 21 April. Sterke, ge mengde Beiersche en Wurtemberg- sche troepenafdeelingen hebben in den morgen van den eersten Paasch dag de stad Augsburg bezet. Ten gevolge van den tegenstand der communisten kwam het tot straat gevechten, waarbij aan beide zijden dooden en gewonden vielen, Te Augsburg is de staat van beleg afgekondigd. Volgens een verklaring van den aanvoerder der regeerings- troepen had de bezetting van de stad plaats omdat het, in verband met de operatie tegen Mönchen, noodig was, dat de achterwaartsche verbin dingen over Augsburg, in het bijzon der het spoorwegtransport, verzekerd waren. Daar het de regeering niet gelukt was dit doel door politieke besprekingen te bereiken, was zy genoodzaakt geweest militaire mid delen aan te wenden. Rusland. Damoraliaatia aadar da Sovjat-troapaa. Londen, 21 April. Telegrammen uit Omsk melden, dat de troepen van generaal Koltsjak 38 mtjl ten Zuiden van Steritamak den bolsjewiki zware verliezen toegebracht, tal van gevangenen gemaakt en vele machine geweren en tien zware kanonnen veroverd hebben. Zij hebben zich eveneens meester gemaakt van Stara- pol, waarbij hun een groote buit en verscheidene bolsjewistische leiders in handen vielen. De demoralisatie onder de bolsje wistische troepen neemt, naar gemeld wordt, toe. Drie divisies hebben ge weigerd te vechten en zyn van het front teruggetrokken. Da boeren in het gouvernement Viatka en in sommige districten aan de Kama zyn tegen de sovjet-regee ring in opstand gekomen. Verdiildtiiid onder d« B.l- giishi loeiillitio. Antwerpen, 21 April. Het besluit van het socialistisch congres om aan de voorbereiding van het congres te Luzern en te Amsterdam deel te nemen, heeft een diepe verbittering gewekt onder de intellectueelen in te party en vooral in het Waler- land. Hubin, afgevaardigde voor Huy-Waremme, heeft aangekondigd, dat hij uit de party treedt en zich bij de aanstaande verkiezing als on- afhankelyk socialist candidaat zal steils», liever dan. direct of indirect de hand te leggen in die der moor denaars van zijn zoon. Te Antwerpen heeft Terwagne hetzelfde besluit genomen en niets te waarschyniyker, dan dit voorbeeld ook gevolgd wordt door Destrée. Het is dus zeer waarschyniyk, dat er een partij ontstaat van vader landslievende socialisten, die vooral in het "Walenland op veel succes mag rekenen. Merkwaardig is, dat op het socialistisch congres zoowel Is op het congres der liberale Jonge Wachten" moties aangeno men werden, die formeel tegen iedere annexatie van Nederlandsch grondgebied gericht zyn Luchtvaart. V.drl..* d.«d|.nll.> Londen, 21 April. Védrines is op zijn tocht van Parys naar Rome gevallen en gedood tegelijk met zijn passagier. Korts berichte». In de Fransche metaal- en mynindustrie is een belangrijke schikking getroffen tusschen arbeid en kapitaal in verband met de invoering van den achturendag op 1 Juni 1919. Het Belgische soc. eongres besluit met algemeene stemmen tot hervatting der internationale betrek kingen en blijft trouw aan de tweede Internationale. De geheele Duitsche pers pro testeert nogmaals uitdrukkelijk tegen den eventueelen gedicteerden vrede. De „George Washington" Brest aangekomen. De burgerij van Libau doet een beroep op de beschaafde wereld, om de bevolking van Riga te hulp te komen en haar verdere uitmoording te beletten. Bela Kun betoogt te Boedapest dat de stryd van de bedreigde Radenrepubliek tegen de Roemeniërs het begin is van de intern, proleta- riörsrevolutiede Hongaarsche pro letariërs worden te wapen geroepen en naar de grenzen gezonden. Koltsjak behaalt in het oosten van Europeescu Rusland een groote overwinning op de bolsjewiki, wier troepen voor een gedeelte weigeren te vechten. De Zwitsersche socialistische party besluit niét deel 4e nemen aan de conferentie te Amsterdam. De Beiersche minister van Oorlog, van het Roode Léger, is ge vangen genomen. De beroemde avlateur Védrines doodgevallen. In Ierland dreigt een algemeene staking. spelers, vooral de voorhoede a. a lererbarmiykst. De sympathie vaa het publiek was dan ook onverdeeld gunstig voor V.S.V. H.F.C. had niets meer te vertellen en de roodwitte verdediging werd dan ook door dat watervlugge spel van bet kastje naar den muur ge stuurd. Niet alleen dat er slecht ge speeld werd, ook de zenuwen speel den de H.F.C-spelers geducht parten en daaraan dankte V.S.V. dan ook het 2e punt, terwyi de 3e goal een stukje werk was van den aal gladden linksbuiten. Als Bak dan een ren langs het ïyntje neemt en prach tig voorzet, kopt Tiessen in, maar even te zacht. Daarna blies den scheidsrechter, die strikt onpartydig was, het einde. In triomf werden de V.S.V.-spelers naar het kleedlokaal gebracht, onder de kreet vanV.S.V. is kampioen Wel wat voorbarig, want hieromtrent is nog niets beslist; bet laatste woord in deze aan de Commissie van Beroep. En dit lichaam kon er nog wel eens een andere meening op nahouden, vooral nu gebleken is, dat de Straf- commissie eenzijdig is ingelicht. Voor loopig echter is V.S.V. no. 1 en neemt Neerlandia de tweede plaats in. Nu maar afwachten. Zooals reeds gezegd, H.F.C. heeft een slechte wedstrijd gespeeld, in de voorhoede was het verband totaal zoek. Geen van hen viel op. Ook Tiessen was er niet in, hy was lang niet het struikelblok van voorheen, maar als verontschuldiging kan dienen dat hy niet meer in de gelegenheid is, geregeld te spelen. Balk wekte een betrouwbaren indruk, terwijl Terburg >as in de 2e helft wat op dreef kwam. iTyman ais rechtsback redde menig maal verdiensteiyk. V.S.V. een enthusiast spelende ploeg, prachtig combinatie-spel en een 1 sehot. SPORT. Kampioenschap vaa Nsdarland. Amsterdam: A. F. C. Go-Ahead 1—0 Groningen: Be-Quick—Ajax 0-4 Amsterdam: Ajax—Be-Quick .3-2 KamptQMswedttrIjdan. 2e klasse. Den HaagV. U. C.—Hilversum 2 1 3e klasse, le groep. Hoorn: Hollandia—O.D. S. ..10 Vostbal. H. F. C.-V. 8-3. Vergezeld van een groot aantal supporters vertrok H.F.C. le Paasch dag naar Alkmaar, om aldaar op het terrein van Alcmaria Victrix V.S.V. te ontmoeten, welke club dan ook aanwezig was, eveneens verge zeld door een groot aantal geest- driftigen. H.F.C. kon het betrekkelijk koud laten hoe de afloop zou zyn, alleen had de club de goede naam van het Heldersche voetbal op te houden die den laatsten tijd aanmerkeiykbi den N.V.B. in discrediet was gebracht, hoewel ten onrechte. Voor V.S.V. daarentegen was er alles aan gelegen dezen wedstrijd te winnen, want dan waren ze kampi oen, voorloopig tenminste. Want de zaak is, zooals we weten, opnieuw in onderzoek. Velsen heeft dan ook gewonnen enverdiend 1 Dit moeten we eerlyk erkennen. De le helft had V.S.V. den dwars over het veld staande wind mee, maar het scheen dat de roodhemden er toen nog niet in waren. De partijen waren vrywel aan elkaar geiyk en beurtelings verkeer den de doelen in het gevaar. Had H.F.C. een paar vleugelspelers be zeten, wellicht dat ze een kleine voorsprong geboekt hadden, dooh noch Gode, noch Groote konden ber zwaarlljk op dien paam aanspraak makende eerste was nooit pp zijn plaats, terwijl Jam een luie bui had. Na rust werd noewel met groote moeite - nog een kwartier de score blank gehouden, maar toen daarna de V.S.V.-rechtsbinnen met 'n pracht- schot Balk het nakyken gaf, was 't met H.F.C. gedaan. V.S.V. gaf dit echter moed en nu lieten de heeren pas zien over wat capaciteiten ze beschikten, en dan dat enthousiasme 1 Een schril contrast vormde daartegen het slappe spel van de Heldersche Bij daa ax-kalzar ta Amarongon. Aan een Engelschen schrijver en journalist, Harold Begbie van de „Daily Chronicle", is evenmin toege staan wat ons Nederlandsche journa listen geweigerd wordt, n.1. een onderhoud met den Apierongschen gast der familie Bentinck, den Duitschen ex-keizer. Doch onze collega heeft tenminste een onderhoud gehad met Graaf Godard Bentinck; en hetgeen hy daarvan schryft bevestigt wel den indruk, welken men zich buiten Amerongen gevormd heeft omtrent het dageiyksch leven van den keizerlijken banneling in ons land. Allereerst wordt van graaf Bentipck een sympathieke schets gegeven. Als reden waarom deze Amerongsche landedelman den keizer gastvrijheid verleende, vinden wy twee overwe gingen, de een, dat Bentinck als goed Nederlandsch burger zijn re geering wilde gehoorzamen, en de andere, dat hij als geloovig Dhristep niet het recht meende te hebben, sen vaderlandloos vreemdeling den rug toe te wenden. Na graaf Bentinck getypeerd te hebben als een „country squire", komt de Engelsche journalist op den persoon des ex-keizers. En ook de beschouwingen over dezen persoon zijn zoo objectief mogelyk gesteld, met dien verstande echter, dat hiei niet de ex-keizer zelf aan het woord is gelaten want die was ook voor dep „Daily Chronicle"-man onzicht baar doch dat het beeld des ex- keizers door graaf Bentinck van zyn gast gegeven wordt. Allereerst vernemen we nog eens, dat de „staf" van hem die eenpaaal heerscher was van het Duitsche wereldryk, bestaat uit slechts drie personen, n.1. een generaal, een adjudant .en .een geneesheer, terwyl de ex-keizerin slechts <jép dame als gezelschap heeft. Nu echter over de hoofd-persopn. H#t is niet waar, dat hy eep terpeergebogen, gebroken, oud man is. Hy verzorgt zyn kleeding, draagt het hoofd rechtop, laat zyn armen uitzwaaien, en maakt nog den elpc- trischen indruk van weleer. Zyn o.Qg is levendig, zyn lippen klemt hij energiek op elkaar, zyn stem klinkt luide. Toch zyn er veranderingen te constateerep, zjjn haar is .geheel wit geworden, en door bet punt baardje ziet hij er tien jaar oyder uit dan hy inderdaad is. Ook heeft hy de opdringerige vroolijkheid ver loren,, welke vroeger voor zyD vrien den den oipgang met hom wel eens lastig maakte. Over zyn levenewjjse yej-pemep we het volgende. Hy staat eiken ochtend te half acht op. Te negen uur is hij beneden en heeft dan by zich de gezangen of psalmen, welke hy persoonlijk uitkiest, om bij de ochtend-godsdienst oefening te worden gezongen. Htj kiest ze steeds zelf uit. Immers is hy zeer gesteld op het godsdienstige leven in het kasteel. Dit verklaart hy zelf aldus: „Ik heb gastvrijheid genoten ln talrijke kringen, welke den roep hadden van godsdienstig te zyn, doch waar het onmogelyk was, den geest van christefijkheid terug te vinden; hier echter ademt men den waren geest van godsdienst." Na het ochtend-gebed gaat de ex- keizer, by goed weer en als hij er trek in heeft, een korte watodeling maken, doch biyft dan steeds binnen de buitenste kasteel-gracht; dit duurt nooit langer dao son half uur. Dan trekt hy zich terug in zijn eige^ kamer, en wordt door de familie Bentinck niet terug gezien vó.ór hét avond-eten te acht uur. Toch vernemen we wel iets naders omtrept zyn verdere dag-bezetting. $n Harold Begbie ziet onwillekeurig kans, 'hiervan een schildering te geven, welke zoowel weemoedig als aantrekkelijk is. Door beider gemeenschappeiyke zor gen zijn de ex-keizer en de ex-keizerin nader tot elkaar gekomen. Zy zijn

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2