HELDERSCHECOURANT IKAMGAREI n a n Eerste Blad. feoitofj Coltoff, Prima KOUSBANO- «j ELASTIEK, Coltof, No. 5081 ZATERDAG 26 APljtlL 1919 47e JAARGANG Rodacteur-UftgeverC. PE BOER Jr., Helder. - Oplaag 7000 »x. - Abonnementsprijs: In d» stad f 1.15, per post f 1.40. Buitenland f 2.40. - Loaae ex. 3 ot. Advertentiön per regel 17 l/a ct. Op- en óndergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zondag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag (Zbmtriiid.) Maan Zon Hoog wat «m April. op: onder: opT onuer v.m.: n. n.: 27 m. 4.- a. 4.63 5.3» 8.19 6.25 .30 28 4.23 6.18 5.37 8.21 7.20 .30 29 4.60 7.44 5.35 8.22 8.15 .26 30 5.21 9.9 5.83 8.23 9.0 U .15 Mei. 11 1 6.1 10.28 5.30 8.24 9.60 .10 2 6.52 11.36 5.28 8.26 10.36 K .50 3 n 7.53 m. 0.30 5.26 8.28 11.20 11 .50 BUITENLAND. DE VREDESCONFERENTIE. De Adrlatische quaestle. Woensdagmiddag heeft presi dent Wiison de eerste verklaring afgelegd, over een geschilpunt. per vredesconferentie, aaarbq een iue- dedeelnig over bet Aamtigfcüe vraagscoit openbaar makend. Daar bij boeit hij er nog eens de aan- dacnt op gevestigd, dat er bepaal de soberp omlijnde beginselen zfqn, waarmee de volken zioü als grond slagen voor een Destendigen vréde vereenigd bebben. De Vereenifcde Staten wenscben, dat men van uieze beginselen niets laat. vallen. in deze verklaring wijst presi dent Wilsou op bet ieit, dat iioe- wei Italië op grond van een schérp omscbreven overeenkomst zicb kan de zijde van de geallieerden schaalde, doch verschillende Han den, die dit eveneens deden, niets van dit geheime verdrag afwisten. Bovendien is thans bet vroegers Habsburgsche Rijk in een aantal staten uiteen gevallen, die zicb i bij den Volkenbond willen aansluiten en wier vrijheid dus evenzeer ge waarborgd dient te worden als üië van ltabë. President Wilson wijst er ;op dat de vrede met Duitschlandin overeenstemming is met de tevoren vastgelegde beginselen. Deze die nen dan ook op i'iume te worden toegepast, waardoor deze stad ten uitgang en ingang zal strekken van den handel, niet van Italië, maar van de landen ten N. en N.W. van die haven, Hongarije, Rohemen, Roemenië en de staten der nieuwe Zuid-Slavische groëp. Daarom ook zonder twijlel wérd Fiume niet opgenomen in het vèr- drag van Lonuen, maar voor gqed aan de Kroaten toegewezen. De regeling betreffende de Djal- matijnsche kust en de eilanden'in de Adriatische zee vonden Met alleen hun grondslag in het feit dat hier en daar groepen van be volking wonen van Italiaanseli bloed en Italiaansche verwant schap, doch in hoofdzaak werden deze gebieden Italië toegezegd op dat men een verdediging zou héb ben tegen de Habsburgsche monar chie. Deze bestaat thans echte* niet meer. •Er wordt verder op gewezen, dat ten N. en N.0. de natuurlijke grenzen van Italië volledig zijn hersteld, langs de geheele reeks Alpen van het N.W. tot het Z.ü. tot heel aan het eind van het schiereiland Istrië, met inbegrip van de groote waterscheiding, bin nen welke Triest en Pola figgeto. Ten slotte wijst Wilson op den plicht der Vereenigde Staten om ertoe mede te werken dat iedfer besluit in overeenstemming is mjet de vroeger geformuleerde beginse len. Amerika kan niet anders han delen. Het vertrouwt Italië en in dat vertrouwen gelooft het, dat Italië niets zal vragen van Amerika wat niet onmiskenbaar in overeen stemming kan gebracht wordan met die heilige verplichtingen. H$t gaat om de rechten der volkeren van staten, nieuw en oud, van be vrijde volkeren, welker heerschers hen nimmer eenig recht waardig keurden; boven alles om het recht van de wereld op vrede en op zulk een regeling van belangen, dat de vrede er door verzekerd wordt. Dit, dit allen zijn de beginselen, waarvoor Amerika heeftgevoch ten. Dit, dit alleen zijn de begin selen, waarop het erin kan toe stemmen vrede te sluiten. Alleen op deze beginselen hoopt en ge looft Amerika, dat het Italiaansche volk aan de V. S. zal vragen vrede te sluiten. Naar men weet had de Italiaan sche gedelegeerde, Orlando, reeds besloten naar Italië- terug te kee- ren. Onder den drang van Lloyd George en Clemenceau heeft hij zich blijkbaar bedacht en werd het vertrek uitgesteld, zoodat, vóór zijn vertrek, Orlando en Sonuino, op hieuw een conferentie met Wilson, Lloyd George en Clemenceau had den. Volgens de Times hadden beide laatstgenoemden Italië aan geraden een deel van het beloofde grondgebied op te geven. Tegelij kertijd hebben zij verklaard, dat zij van hun kant, indien Italië zijn volle eischen handhaaft, een strikte uitvoering van het verdrag zou den eischen. Dat zou beteekenön, dat de Italianen van Fiume afza gen, daar het verdrag deze plaats aan de Kroaten heeft, toege* De Parijsche correspondent van de „Daily Mail" mérkt op, dat de geallieerden een laatste troef in handen hebben, die Italië hen nooit zal laten uitspelen. Het leeft n.1. op Amerikaansch geld en koren, Engelsche soheepsruimte en Engelsche en Fransche steenkool maar deze pressie zou alleen bi den uitersten tegenstand woi uitgeoefend. Ook deze laatste conferentie leidde niet tot overeenstemming Donderdagavond 8 uur zouuen. Orlando, Barrilai eit géneraal i>iaz Parijs veriaten. bonmno vertrok vrijdagmorgen. Alleen de vijfde- geaelegeerae, de Italiaansche fim- oassaüeur, blijft op zijn post. De correspondent van de Daily News te Parijs meldt aan zijn bliad; In de criitische periode van1 de onderhandelingen ovePde Alabdma m 1868 zead© Adains, de Ainferi- kaansche gezant, tot John Russell: „Het is overbodig, uw Lordschap er op te wijzen, dat dit oorlog 'be- teekent". Het is vrijwel- dezelfde taal, die. zekere Italianen te Patijs thans tot Wilson richten. De kern van alle opmerkingen, die hier zijn losgebroken, zoodra de inhoud van Wilson's verklaring bekend was, is deze: „W e h o u- den, wat wq hebben". Italië, zoo zeggen de Italiaiien, heeft tijdig voorzorgen genonien, zijn eischen kracht bij te zetten door bezit te nemen van het ge bied in kwestie, en de zaak moet nu maar in handen van generaal Diaz worden gesteld. Uit den mond van zulke emotio- neele menschen als de Italianen moet men zulke woorden natuur lijk niet au sérieux nemen. De tactiek bekleedt namelijk een belangrijke plaats in de incidenten van de laatste drie dagen. De officieuze voorstelling der Italianen doet het voorkomen, als of de verklaring van Wilson hen als een bom heeft getroffen, ter wijl de onderhandelingen nog aan den gang waren, en alle hoop op een overeenkomst waar toen juist gegronde hoop op bestond stuk sloeg. Dit zou een ernstige beschuldi ging zijn, indien op feiten kon worden gewezen, om haar te staven. Ongelukkig voor de Italianen is zulks niet het geval. Er is geen kwestie van dat Wilson als een Jupiter Tonans zijn bliksemstraal uit helderen hemel heeft ge slingerd. Ik geloof niet dat een van de leden van den Raad van Vieren er onbekend mee kan zijn geweest. Toen had zich Orlando nog niet uit dien Raad teruggetrokken. Mag al de italiaansche premier hét stuk niet gelezen hebben, dan was dat omdat hij het liever niet dóen wilde. Clemenceau en Lloyd Geor ge hebben het wel gedaan, en naar ik verneem, waren zij het niet alleen eens met den inhoud, maar ook met het besluit, het te pu- bliceeren. Orlando, Salanda, Diaz en de andere leden van de delegatie vertrekken naar Rome, en zullèn een bizondere vergadering van de Kamer, die tegen Zaterdag is bij eengeroepen, bijwonen. Dit laatéte is de ernstigste beslissing die nög is genomen, want onder den aan drift van een golf van nationalisme kunnen daar woorden vallen en tot een politiek worden besloten, die ernstige en verreikende gevolgen kunnen hebben. Het is wellicht niet ondienstig om hier gewag te maken van eén treffende kaart van Europa, die in Hoover's kamer op Grillon hangt. Daarop zijn de Oceaanrouten naar elk land, dat thans voedsel uit Amerika ontvangt, aangeteekend. Elke route is verdeeld in stukken, die elk een gemiddelde dagreis voorstellen. Elk schip geeft dage lijks draadloos aan Parijs op waar het zich bevind'en die plaats wordt op de kaart genoteerd met een vlaggetje. Elk schip kan dus ieder oogenblik draadloos opdracht krij gen zijn bestemming te veranderen en naar een andere haven in het zelfde of in een ander land te stevenen. Dézé laatste mogelijkheid is van belang voor Italië, dat ónder de landen die uit Amerika'voedsel be trekken een voorname plaats in neemt. Latere berichten uit Parijs mel den, dat Donderavond nog confe renties werdefa 'géhouden, die lan gen tijd duurden. Over het alge meen is de toestand verbeterd. Al leen Orlando en Sonnino vertrok ken naar Italië; de andere gedele geerden bleven te Parijs. De Indruk in Italië. Rome, 25 April. De publicatie van Wilson's verklaring heeft in geheel Italië :Tzeér lévendige ver ontwaardiging gewekt. De open bare meening vindt het optreden van Wilson, ertoe strekkende om volk en regeering te scheiden, on begrijpelijk. Algemeen keurt men het besluit van de Italiaansche delegatie om naar Italië terug te keeren goed. De bevolking stelt vertrouwen in het rechtvaardig heidsgevoel van het Amerikaan- sohe volk. In alle groote steden trekken indrukwekkende optochten door de straten, onder de kreten: Leve Italië, Dalmatië, Fiiume, Orlando I Kanaal weg. H| I ONTVANGEN |1 onze oude quaütait 'echt# Eegeliche blauwe p m DinitctiluM! Blauw Sargu, IS.90 p.al en Sonninol De magazijnen en win- kels zijn bij wijze van protest ge sloten. Telegrammen uit alle steden in Italië melden, dat overal zeer groote beroering heerscht. Nie mand kan zich voorstellen, dat het Italiaansche karakter van Fiume en Dalmatië kan worden betwist. In een bespreking van den toe stand, ontstaan door WilsojTs hou ding, zegt de „Giornale dTtalia" o.a.: Wat te Parijs gebeurd is, is monsterachtig. Wij doén een be roep op het gezond verstand der Amerikaansche natie en vragen of deze de houding van haar presi dent rechtvaardig en correct lijkt tegenover Italië, dat den geallieer den te hulp snelde om hun leven te redden in plaats van rustig toe te kijken en de vruchten te pluk ken van zijn positie van toeschou wer. Wilson, die zijn beginselen in talrijke andere gevallen vergeten heeft, wordt plotseling stroef en onhandelbaar, nu Italië weigert zijn zonen over te laten aan den haat en de wraak van het Balkan volk. De „Corriere d'Italia" wijst erop, dat Wilson het zelfbeschikkings recht der volken heeft geprocla meerd; maar wanneer de bevol king van Fiume spontaan besluit zich aan te sluiten bij Italië, meent Wilson, dat dit besluit niet opgaat tegen Kroatië. Het Italiaansche volk is eensgezind om de verwe zenlijking van zijn eischen te vor deren en vertrouwt niettegen staande alles op het rechtvaardig heidsgevoel der Engelsche en Fransche en vooral Amerikaansche naties. De „Corriere d'Italia" be toogt, dat Wilson met zijn begin selen heeft getransigeerd, wan-, neer het Duitschland betrof, maar hij weigert te mishagen aan de rechtstreeksche en wettige erfge namen van O.-H. De „Epoca" zegt: de keizer be staat niet meer, maar er is altijd nog een persoon, die alléén wensoht te beschikken over de toe komst der volken. Uit de Vereenigde Staten. Aan de Daily Tel. wordt uit New-York gemeld: Men is het er hier over eens, dat Wilson's ver klaring in de kwestie van Fiume een novum is in de diplomatie. Maar die publieke meening in Amerika steunt krachtig het denk beeld van openbare overeenkom sten in het openbaar bereikt. De algemeene meening is, dat de actie van de Italiaansche gedelegeerden de vredésconférentie niet zal uit een doen gaan, dat de tegenwoor dige opwinding daarvan spoedig zal luwen. DUITSCHLAND. In Duisburg spant het weer. De communisten hadden in een verga dering besloten tot maatregelen van geweld over te gaan. Daarop heeft de overheid dertien der com munistische leiders in hechtenis doen nemen. Over Duisburg-Beek is de staat van beleg afgekondigd. Te Hamburg. Ook te Hamburg schijnt, vol gens een bericht aan het „Berl. T.", de dictatuur van de sovjet te zullen worden ingeleid door plun deringen. Tijdens de Paaschdagen werden alleen in Hamburg 500 in braken gemeld. Voor honderddui zenden is er gestolen aan levens middelen, kleedingstukken, schoe nen, enz. en het gestolen goed wordt op straat openlijk te koop Uit Hamburg wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld: Daar in de laatste dagen de bandieten, die op het oogenblik Hamburg teisteren, van plan schijnen eeu aanval té doen op de levensmidde len voor radén in het gebied van de vrijhaven zijn 6 torpedobooten op de Elbe gebracht om onmiddellijk hulp te kunnen verleenen. In St. Pauli staan nog steeds kanonnen en mijnwerpers en machinegewe ren om aanvallen op deze voorstad en op het aangrenzende gedeeltè van Altona te kunnen afslaan. Het heëlè stadsgedeelte is met prikkel draad afgezet.'Er worden nu overi al strenge huiszoekingen gehoudeh naar wapens. De kolennood duurt in Hamburg voort. O.a. zal het tramverkeer gedurende April niet kunnen worden hervat. Beleren. Berlijn, 25 April. De „Augsbur- ger Neueste Nachrichten" ver neemt, dat troepen van de commu nisten zich op weg bevinden naai Augsburg. Regeeringstroepen moe ten hun tegemoet gezonden zijn om den verderen opmarsch te stuiten. Volgens berichten, in Bamberg ontvangen uit Rosenheim, krijgt deze stad nog steeds versterking van Spartacistefi, die' uit naburige fabrieksplaatsen komen. Volgens het „Berliner Tageblatt" zal de radenregearing te München er toe overgaan, om te voorzieq in het nijpend gebrek aan geld, zelf papier te drukken, tot een bedrag van 100 miilioen mark. De Beier- sche staatsbank heeft de clicttó's, die zij gebruikte, op tijd in veilig heid weten te brengen; de raqen- regeering heeft getracht nieuwfe te laten maken, doch deze zijn Zeer slecht geworden. Te Mttnchen. Te München werden WoensÜag de weinige restaurants, die weidei geopend waren, door roode gar disten omsingeld. De gasten, fdio niet konden bewijzen arbeiders t.; zijn, werden gearresteerd. Zij kon den zich echter grootendeels, door een zekere som te storten, weer los- koopen. Wie weigerde te betalen, werd voor de revolutionaire rechtbank geleid, waarvan een vroegere krant enverkooper van den Stachus-Platz de president was. In de straten van de binnenstad reden roode gardisten in auto's rond, gewapend met machinege weren en handgranaten, die aller wreedst tegen de voorbijgangers optraden. Vele vrouwen en kinde ren werden gedood. Van regeeringszqde wordt mede gedeeld dat de voorbereiding tot de actie tegen München nog eenige dagen in beslag zal nemen. Men verwacht dat de bevrijding van München eerst in de volgende week zal plaats vinden. Beiersche, Wurtembergsche en Pruisische troepen zullen daarbij samen werken. De toestand In Opper-Silezië. Uit Opper-Silezië wordt aan het „Berl. Tageblatt" gemeld, dat daar den laatsten tijd dingen gebeuren, die beschouwd kunnen worden als pogingen tot het in het leven roepen eener bolsjewistische heer schappij. Op klaar lichten dag wordt op groote schaal geplun derd. De arbeiders zijn tegen de militaire bezetting en verlangen van de mijndirecties, dat zij de sol daten, die de mijnen bewaken moe ten tegen aanvallen van over de grens, verwijderen. Wordt hieraan geen gevolg gegeven, dan zullen de arbeiders staken. De directies, die toch al met verlies werken, willen niet toegeven. Enkele onder nemingen worden reeds gesloten. De burgerij verwacht eiken dag de afkondiging -van de sovjet- heerschappij in Opper-Silezië. Kolcnschaarschte. Berlijn, 25 April. Wegens gebrek aan kolen zal 27 April het geheële personenverkeer op de Wurtem bergsche spoorwegen gestaakt wor den. In het district Dusseldorf is gisteravond wegens gebrek aan kolen het heele spoorwegverkeer gestaakt. De lijn Dusseldorf—Kéu- len ligt eveneens stil. Duitsche tegenvoorstellen in zake den Volkerenbond. De voorstellen van de Duitsche regeering voor de vorming van een Volkenbond bevatten o.a. de vol gende bepalingen: Grondslagen. De Volken bond zal door verplichte beslech ting van internationale geschillen en het afzien van wapengeweld een duurzamen vrede tusschèn zijn leden op de zedelijke macht van het recht gronden en als in ternationale arbeidsgemeenschap den geestelijken en materieelen vooruitgang van de menschheid dienen. De leden waarborgeu elkaar hun territoriaal bezit en onthouden zich jvederkeerig van inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden. Bijzondere doeleinden van den Volkenbond zijn: a. Het voorkomen van internatio nale wrijvingen; b. ontwapening; c. waarborging van de vrijheid van verkeer en algemeene econoniische gelijkgerechtigdheid; d. bescher ming van de nationale minderhe den; e. instelling van een interna tionaal arbeidsrecht; f. regeling van de koloniale quaesties; g. bij eenvoeging van bestaande en toe komstige internationale statuten; h. vorming van een wereldpar- lement. De Volkenbond omvat: a. alle oorlogvoerende staten, ook de tijdens den oorlog nieuwge vormde; b. alle neutrale staten, die bij het Haagsche arbitrage-ver bond waren aangesloten; c. alle overige, indien zij door twee derde der reeds aanwezige leden van den bond worden toegelaten. Den Paus wordt een toetreden tot den bond voorbehouden. De leden ver plichten zich geen afzonderlijke verbonden te sluiten, die in tegen spraak zijn met het doel van den Bond en ook geenerlei geheime verdragen aan te gaan. Bestaande verdragen van dien aard zijn op geheven. Geheime verdragen zijn nietig. 2e. De organen van den Bond zijn: a. een statencongres; b. het wereldparlement; c. een permanent internationaal gerechts hof; d. internationaal bureau voor bemiddeling; e. internationale be stuursambten, en f. kanselarij. 8e. Vre-edzame beslech ting van intern, geschil len. Alle geschillen tusschen sta ten onderling, welke langs diplo matieke wegen niet kunnen wor den opgelost en waarvoor geen bepaalde scheidsrechterlijke rege lingen zijn getroffen, moeten of door het permanente intern, ge rechtshof worden beslecht of door Kanaalweg. IWit in zwiit Machine-garen, 500 yards, 22V2 cont. 39 cent. het intern, bureau voor bemidde ling worden geregeld. 4e. Het voorkomen van internationale oneenig- heden. Wanneer het bureau voor bemiddeling constateert, 'dat in de betrekkingen van enkele leden van den Volkerenbond span ning heerscht, dan kan het den betrokken staten zijn bemiddeling aanbieden. Deze zijn dan verplicht, de zaak voor het bureau uiteeq te zetten, om het een grondslag te geven tot oplossing van het ge schil. 5e. D e m 0 b i 1 i s a t i e. De leden van den Volkerenbond zullen hun strijdkrachten te land en in de lucht zoo beperken, dat zij slechts een macht op de been houden, die noodig is voor de veiligheid van hun land. Hun zeestrijdkrachten zullen: zij beperken tot de machtsmiddelen, die vereischt zijn voor kustverde diging. De totale jaarlijksche uit gaven voor militaire doeleinden volgens begrooting en berekening alsmede de cijfers van de effec tieve troepen en oorlogsmiddelen van alle soort en in het bijzonder van oorlogsschepen, moeten ieder jaar bij de bondskanselarij worden ingeleverd en door deze woraen gepubliceerd in het orgaan van den Volkerenbond. 6e. Vrijheid van verkeer. De heerschappij over de zee wcirdt opgedragen aan den volkerenbond. Deze oefent haar uit door een in ternationale zee-politie, over ^ei ker organisatie een afzonderlijke overeenkomst beslist De voor deze zee-politie noodige strijdkrachten worden bij de overeenkomst samen gesteld uit contingenten der zee- staten die lid zijn van den bond. Behalve de schepen der zee-politie mogen geen bewapende schepen op zee varen. De zeeëngten ;en kanalen, die voor het internatio nale zeeverkeer onontbeerlijk zijn, staan gelijkelijk open voor de schepen van alle leden van den bond. Geen lid mag de zee- nn binnenscheepvaart van een ander lid ongunstiger behandelen dan die van zijn eigen of van het meést- begunstigde land. De kustvaart wordt door een bij zonder verdrag geregeld. De lucht staat gelijkelijk open voor het ver keer van de luchtvaartuigen van alle leden. Geen lid mag beperkt worden in zijn vrijheid van zijn kabel- en ra&LOgraphisch verkeer. Bij de uitoefening van handel, be drijf en landbouw moeten de onderdanen van een lid met in landers gelijk worden gesteld. Dén afzonderlijken volkenbondstaten staat het vrij de economische be trekkingen tot elkander te regelen. Zij erkennen als doel van hun stre ven de vorming van een wereld handelsverdrag. 7e. Bescherming van na tionale minderheden. Aan de nationale minderheden binnen de afzonderlijke volkenbondstaten zal het nationale leven, in het bij zonder wat taal, school, kerk, kunst, wetenschap en pers betreft worden gewaarborgd. 8e. Arbeidersrecht. Het behoort tot de voornaamste taak van den Volkenbond om aan de arbeiderschap van alle staten een menschwaardig bestaan en vreug de aan de beroepswerkzaamheid te verzekeren. Een bijzonder ,als bij lage bijgevoegde overeenkomst, regelt met dit doel voor de arbei ders de quaesties van de vrijheid van vestiging, van het coalitie- recht, de gelijkstelling van binnen- en buitenlanders ten aanzien der arbeidsvoorwaarden, de arbeidsbe middeling, de sociale verzekering, arbeidersbescherming, huisarbeid, arbeidsinspectie en internationale doorvoering en uitbreiding dezer bepalingen. Voor de controle en voor den opbouw van het arbei dersrecht zal bij de Bondskansela rij een wereldarbeidsbureau wor den ingerioht. 9e. Koloniën. Met het beheer der koloniën, die niet het recht van zelfbestuur bezitten, maakt de Vol kenbond een internationale rege ling op volgende gebieden: a. Be scherming der inlanders tegen slavernij, sterke drank, wapen- en munitiehandel, epidemische volks ziekten, dwangarbeid en gedwon gen onteigening; b. Zorg voor de gezondheid, opvoeding en welstand der inlanders; waarborging van gewetensvrijheid; - c. Waarborging van den vrede door neutraliseéring der koloniale gebieden ep, door een verbod van militariseering aan burgers van alle volkenbondstatén worot de vrijheid van economische werkzaamheid in elke kolonie ge waarborgd. Ter uitvoering en con trole van de genoemde bepalingen wordt een koloniaal werelddepar tement ingesteld. Over het lot van niet middellijk of onmiddellijk bij den Volkenbond aangesloten ge bieden van koloniaal karakter, kan slechts bij besluit van den volken bond ten gunste van een lid wor, den beschikt. 10e. Executie. Indien pen velkenbondstaat weigert uitspra ken, besluiten of overeenkomsten van het bevoegde orgaan van den volkerenbond uit te voeren of in dien hq overigens de bepalingen van de bondsconstitutie schepdt, dan besluit het bemiddelingsbureau in de volledige zitting van 15 le len over de gedwongen executie. Deze kan in hét bijzonder bestaan in: a. Het afbreken van de diploma tieke betrekkingen door alle overige staten; b. Beperking of] af breking van de econoniische ibe- trekkingen; c. Militaire maatrege len, die den gegriefden staat allpen of in verbinding met andere staten worden opgedragen. Elke s aat heeft het recht bij aanval op zijn gebied niet alleen op de ree ïta- middelen van den volkenbond, maar ook om onmiddellijk'té-'grij pen naar maatregelen om zich zelf te helpen. Het slothoofdstuk behandelt de dekking der kosten. Voorloopig zal dit Duitsche werp wel geen andere dan aca< mische waarde hebben, behql dan de propagandistische waai die er in de toekomst zal kuni uitgaan van een ontwerp, waq de gelijkgerechtigdheid van staten wordt erkend en dat dan de reeds tot stand gekoiji overeenkomst op verzoening samenwerking van alle volkeren gericht. FRANKRIJK. De zaak-Landra. i De getuigenis van een zekere mevrouw Falck, waarschijnlijk der laatste „verloofden" yau Landru, die bijtijds haar betrek kingen met Blauwbaard heeft [af gebroken, vferpt eenig licht op het geheimzinnige geval. Ook thans weer was een huwe lijksadvertentie de aanleidingtot de kennismaking. In Sept. ,31)18 vroeg Guillet haar ten huweljjk; hjj vertelda-haar van zijn villa, Óie hij te Gambais had gehuurd,-en welke hij gaarne wilde koopen.jals hij maar wist hoe hij aan de ont brekende 2000 frs. moest komen. Of zijn verloofde hem niet helpen kon? Mevrouw Falck liet zich Jen slotte, na lang aandringen, vinqen om hem 900 frs. te leenen, waar voor Guillet twee schuldbekente nissen teekende, een van 550 J^rs., betaalbaar op 16 Jan. '19, de rest einde Jan. Korten tijd later vroeg Guijlet ser om 8000 frs., welk verzoek mevrouw Falck echter weigerde, waarna zij haar bezoeken bq hèar vriend verminderde. Op 13 Jan. '19 schreef deze hi dat hij haar den löen zou op:, ken om haar de 550 frs. terugj te betalen, hetgeen ook geschieddé. Op dienzelfden 13en Jan. nu. ver huisde Madlle Marchadier, 'de kamerverhuurster, die eenige zenden contanten in haar bezit ijad van de rue St. Jacques Gambais, zoodat de veronderstel ling voor de hand ligt, dat Lan< mevrouw Falck betaalde met geld van de andere vriendin, de tweede schuldbekentenis taalde hij op tijd af. Dien laai Jan. zag mevrouw Falck Gui voor het laatst. De justitie heeft verder in de papieren van Landru nog een. Brief gevonden van madlle Pascal, ge schreven eenigen tq'd na hafar komst te Gambais aan haar vriqn- din mevrouw Carborul, die zij „moedertje" noemde, doch welke brief nimmer op den post is ge daan. Na haar vreugde uitgespro ken te hebben over haar geluk, voegt de schrijfster echter in eén P. S. daaraan toe: „In geval van een ongeluk moet ge mqn zuster, madrae Fauchet te Toulon, waar schuwen". Die aanwijzing volgende, heeft de justitie die mevrouw Fauchet opgezocht en van haar een stapel brieven, door haar zuster geschre ven, gekregen. Een medewerker van het „Jour nal" heeft den 19-jarigen Charles Landru gesproken, dezelfde, die de auto in de garage wel schoon hield en ook wjel ,-(pieubelen voor zijn vader heeft vervoerd. Charles verzekerde, dat zijn vader een uiterst werkzaam man was, die steeds met „uitvindingen" bezig was en ook veel in zaken zat en hij het zoo volhandig had, dat men zich niet kan begrijpen, dat hij nog tqd over zou hebben gehad voor andere zaken. Wij wisten thuis niets, zeide Charles Landru verder, van ai hetgeen nu dagelijks in de bladen te lezen staat, en wij hadden onzen vader lief. Hij was goed voor ons, maar nooit zou hij zelfs de'kleinste fout door de vingers zien. Hij ried ons steeds aan eerlijk en recht schapen te zijn. Hij bezat talrijke diploma's en maakte de eerste bruikbare motorfiets. De jong» Landru gaf toe, dat enkele jaren geleden een zenuw arts na een onderzoek een gevaar lijke crisis voorspeld had, in welke meening een andere doktor ge deeld had. Hij zelf was overtuigd, dat in zijn vader twee wezens leef den, die onafhankelijk van elkaar handelden. Het offensief tegen Hongarije. hun opmarsch tusschen de Theiss •en de Maros op de geheele Unie voortgezet; zij stonden Woensdag avond in Kisjenoö voor Nagysza- lonta, voor Debreczen en in Ma- teszalka. De over Nagyszölos voor- Kanaalweg. Groote keuze: Mantels, Costuums, Blouses, ij Rokken, Boa's, enz. uitgedrongen Roemeensche ruiterij is, onder achterlating van pa- troeljea op den Zuidelijken oever van de Theiss, teruggetrokken. Onze troepen hebben zich op ver scheidene punten volslagen tuch teloos gedragen, voornamelijk bij Debreczen. Daarom is Debreczen in den loop van den nacht ont ruimd. De arbeiders hebben er tot het laatste oogenblik de macht in' handen gehouden en moedig huu plicht vervuld. De griep in de Congo. De uit de Congo ontvangen be richten maken melding van nieuwe verwoestingen door de griep aan gericht. „Le Peuple" spreekt van 600.000 dooden. GEMENGD NIEUWS. Ontvluchting onder verdachte omstandigheden. Voor eenige dagen wist zekere J. L., die wegens poging tot op lichting tot 4 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, tqdens zqn over brenging van Rotterdam naar den Haag, aan het Rotterdamsche sta tion te ontsnappen. J. L. behoorde tot het groote complot, dat op 14 Juni van het vorige jaar trachtte de bijbank van de Amsterdainsche Bank te Utrecht voor J 65.000 op te lich ten. Het is een jongmensch van goeden huize, die door verkeerde vrienden tot misdaad werd ver leid. Hij was eenige jaren als kan toorbediende werkzaam bq onder scheidene bankinstellingen. Daarna pleegde hjj verschillende geraffi neerde oplichtingen ten nadeele van de Hanzebank, de Incassobank en de Twentsche Bank. Bij de laatste „coup" vloog hij tegen de lamp en werd hjj met zeven mede- beklaagden veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Hjj kwam van dit vonnis in hooger beroep en moest thans naar den Haag, om voor het Hof zqn vonnis te hooren. De omstandigheden, waaronder zqn ontvluchting plaats vond, ver dienen nader onderzocht te worden. Vooropgesteld moet worden, dat de rijkspolitie met zijn overbren ging was belast en de gemeente politie van Rotterdam met het ge val niets uitstaande heeft. Dan valt vooreerst op, dat J. L. met bijzonder veel onderscheiding werd behandeld. In een coupétje, vergezeld van slechts één enkelen veldwachter, in burger, arri veerde hij ongeboeid aan het station Hofplein. De veldwachter, die in burger den veroordeelde J. L. vergezelde, verzocht dezen „even te wachten, daar hij de reis wijzers moest laten afstempelen". J. L. maakte daar gebruik van om een gereedstaande auto te springen, die onmiddellijk weg reed. Toen de veldwachter aan het loket de formaliteit had vervuld, zocht hij vergeefs zijn arrestant en vroeg hij 0 heilige onnoozel- heidl aan den controleerenden beambte of de heer J. L. soms reeds naar boven, naar den elec- trischen trein, was gegaan. Eerst daarna begon hij zijn onderzoek. Uit alles blijkt, dat de auto gereed stond volgens een vooraf opge maakt plan. Zelfs wordt met hard nekkigheid volgehouden, dat zich in de auto een handlanger van JJL. bevond, die een geheel gereedge- maakten Belgischen pas voor L. bij zich had en L- zich nu reeds in België bevindt. Een uitgebreid onderzoek in deze zaak is reeds aan den gang. Dit onderzoek zal zich ook uit strekken tot de vraag in hoeverre de begeleidende veldwachter op de hoogte kon zijn van de plannen van zijn arrestant. INGEZONDEN. Wat een advertentie vermag als het niet goed wordt gelezen. Daar er Dinsdag wat van het advertentie van „Het Roode Bord" in uw blad gezegd werd, verzoek ik de S. P. Y. eens goed het stukje 11a te lezen en niet half gebakken iets er tegen in te zetten. Ik heb zeer duidelijk laten plaatsen dat ik geen beste kwaliteit kan geven voor lyeinig geld. Maar het blijft mij hetzelfde, of ik een broodje verdien aan goed of aan slecht leer. Ieder doet wat in zijn eigen belang is. Waar de S. P. V. schrééf, dat zij van Minister Posthuma goed reke nen had geleerd, had zij eerst eens goed moeten leeren lezen. Want iedereen begrijpt ook wel dat alle kwaliteit is naar zijn geld; dat stond ook in de advertentie: min der kwaliteit Iéder voor goedkoo- pen prijs en prima leder voor duur der en prijs. Als dus de 8. P. V. weer eens wat leest, laat zij het dan goed doen en er niet bij zitten te slapen. Schoenmakerij „Het Roode Bord", J. MEIJER.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1