üsidersche Meubeltransport- en Laatste berichten. Advertentlên. MARINEBERICHTEN. dor Marino t« Dordrecht Ou offlaiMan-inaishiniBt 8e kl, T. Talbon, C. L, H Vineken, P N. Vxeeken, EL WonJenberg, J. 6. Cimoies en L de Wilde zijn ter keecMkklaB gesteld. De luitenant ter zee der le kl. P. Poet Witei» wee.', ven het Konnkiyt Inetltant voor de M rine, wo.dt 26 Aptil 1619 gedetacheerd aan boord Br. Me. Bulgia.j BttflflB öjhren van IJomlden neer Hr. Me. Bell.na Op den laten Mei worden uit den zeedlenet onulagen: opnetechi j-ere B. van den Berg. 3. G Adem, L Vedd.r, A. Roeet, K. Klastra, H. 3 Jansen, A J Hobregieen en W. Bawen-, «chippers C Hesllnga, O. H. Seur.ke, D. J. Uit dea Bogaard, F, M ie Fevbio, J. ?an Le-uwen en J. W. Hsijesbootelleecn H. C Koepejan B. van Dooree en W. H G- Molopperkonesabele A B, Maiknacn, J. ven dor Vorst, J C Korring, M. Io de Wey P. Faber, J. Got'mer W. C. ven Otie.loo eo S. Aeselman; konstebelamajoo' B. Tain'tcs, C Akke.-man en D. Heukeiom«irgte- konstabel J. G. de Itoree, P. J. van der Hoek, J. A. L Hoeneelnar, A. F de Jong. M Viseer en F W C. Pnhi; oppcreeiner H Timmerman torpedlstenmej. 0. Beinstmen en J. M. Ifeitene Bsrgoanttorpedist M. Mennltlmmermanm joor C Amo'8; bottelie majoor H. Kampman, G. a. Vrijdag en J L. Hackmsnnsergeantkok a. ven Lopik atafmazlkanten B. 8 Btetnwlnkal.H C Koek en H G Bnidman zeilmakermajoer a. Nootmachinediijvermijoor 0 A. t» ij land «e eeanteraajoor de- marinier* M. Sulkker, K. Korver. P. van der Weiff en 0. Bellereergeeats J aSura f - oen: i torpedomefcer J. A. Zaal. Op 7 Meiacht mijoor J. H. Dumana. Op IS Mei: sergt bot L J. C. Lodder. Op 21 Mei: Bta(mazikaó\ P. L. Mud lol Op 1 Joni: sergt.ho'meeater W. Bijpas Op 1 Julimachlnedijjverjnejoor H. van den Berg. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Rottl vortr.23 April v. New York n. Java Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 April Lleaakon. Rottordamacha Uoyd. Kedl< i, van B <lt more naar Rotterdam, pasaearde 21 April Scllly. - Rindjinl, van Bn*»ia naar Rotterdam, vrorlt 27 April te Falmouth vei wacht. Sitoebondo, van Java naar Rotterdam, vertiók 21 April van Dartmouth- Kon. Holi. Lloyd. Kennemerland, thnisr., arrlv. 22 April te Bahia. Holi. Amerika lijn. Nieuw Amnterdam, vnn Rotterdam a. New-York, vortr.'28Apr 18u nam vanBre-t. R.Ito:dam vertrok 2S A*ril van NewYoiknaar Rotterdam. StoomvaHrtmaatschappIj Oooaan. TanUluB, van Llverpool naar Java, vertr. 19 April ven Norfolk. Daidanus, van Amsterdam naar Java, arriveerde 22 April te Ltvrrpool. Haren te Nieuwediep, 26 April. Vertrokken van Londen naar Harl gen bet Nedeilundsche atoomachlp Arnhem. PLAATSELIJK BIEU*S. VI%SCHERIJB£RICHTEN. Aangebracht te Nleewellep. 31 A tril Door 66kolders:20J tongen,periituk f 1.60; 7l0 middel tongen, per stuk 1086 a re.8B; ltO kleine roogen, per etux f 0.804 tarbotten, per nuk f7— a f 10 - s0 roggen, per stuk f 1.76 0. 20 kabeljauwen, per etuk 3 60 a f 8 6C; 2 kletea schel vlech per klet f12 a f 16. -6 kisten kleine «chetvlsch per klet f 8 - a f 6 80isten zotachol. per klat f 11. a f '4 - 163 kisten kleine schel, per kist f6 60 a f8.60; 10 kleien scharren, per kist f 8. r 4 - Door tlekkers: 881 tel haring per tal f 3.— 26 April. Door roggenvlsichera90 roggen, per stuk f 8. b a 2.16. Door^geepvlsschare801.1 geep, per tal f 10.- Door trekke 1660 tal hertog, per tal t 3.60 a f 4 60 - 36 April. Door 40 kordera80 tongen, per stok f 110160 middeltonnen, per stuk f OM; 60 kleine tongen per stuk i 0.80130 roggen, per aLuk f2.— a ro.-16 kabeljauwen-p. et. f8 a f4.— 2 tarbotten, per stuk f 10. 8 k aten acheivlich, per kt t f f 10 -0 klaten kleine echelvlach, per Blat f 0.— a f 0.-14 kisten zotschol, i er klat f 9.— f 1L 80 kisten scharren, per k a f360 MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 25 April 1919 Fabrieksbaas kleine f 76. --le soort conunleale fabriekek. f—kleine boerenkaas f 71.—,eom mlaaieboerenkaaeif middelbare boerenkaas f 71 -vlug, middelbare fabriekskaas I AaDgevoerd 81 atapale, wegend* 80.039 k g. Beverwijk, 25 April 1919 Bieten S a 14. - per 100 stuks, boerenkeol r 2.80 a f 610, rebaiber f 20. af 26. f 8.- a f 13.-, seldeiij f 6.~ a f 80.- bos sis f 12.- a f 14— par 100 atuks, spinazie f 0— a f 0.- per ben, f 8 60 f 620 per klit witlof f20.- af 16.- »er lr0 pond, zuring f 012 a f 0.83 par ben. Burgerlijke Stand v. Helder, van 24 en 25 April 1919. ONDERTROUWD: J. H. Saffisch- bergen en G. lTstelle. GETROUWD: M. Broersen en C. VeldmanJ. L. v. Roeyen en J. Brems; D. F. M. van Rija en A. G, van GunstJ. Visser en M. J. Visser F. K. Boendermaker en E. Wykerl BEVALLENN. de Boer-Teerink, z. OVERLEDEN: M. Blankere, 38 j. G. Brandhoff, 23 mnd.H. Bakker- wed. R. Agema, 75 jr.M. Broek huizen, 6 mnd. CORRESPONDENTIE. In onze polemiek met de redactie van Hollands Noorden, deelden wy de heer v. d. Haagen in bij de anti revolutionaire party. Men verzoekt ons mede te deelen, dat dit niet het geval is. Red. Held. Ct. Vostbal. Zondag a.s. afscheidswedstryd tus schen Concordia I-Zeeland. Aanvang 10 uur. Concordia komt uit met: •root Ike Smit Kok Brlnkama Baaa Beier Diedenhoven Gods Auguellja Prins Zondag a.s. voetbalwedstrijd tus- schen Stormvogels I-H.F.Ü. II. Aanvang 2.30 uur. Beide elftallen komen uit met: Stormvogels 1. Porto Hesrls Maas J. Wal W. Wal NJN. Bosndsnmaker Bruin van Willigen Klaauw Koelie H.C.F. II. Scheidsrechter P. Broekhuizen, Texal, 25 April. In den loop der week zijn van hier uitgevoerd, 62 koeien, 44 kalveren, 2 schapen, 2 paarden en 2 varkens. Aan den vischafslag werden gisteren door rogvisschers de eerste vangsten aangebracht. De rog was hoog in prijs, en werd met f 1.75 per stuk betaald. Met het rerhoogen van den zee dijk van het dorp Oudeschild, is men reeds ijverig bezig. De benoodlgde klei wordt aangevoerd uit een nabij gelegen, ondiepe plas, waaruit door middel van een motor het water verwijderd is. Hr. Mt. „Zeelatd". Naar wij vernemen zal het ver trek van Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland" van Nieuwediep naar Viissingen, van waar het de reis naar West-Indie zal aanvaarden, niet den 28 dezer plaats hebben, doch niet vóór 5 Mei e.k. Jubileum. De heer C. Smit, opz. mach. bij de H.IJ.S.M., hoopt 1 Mei ziin 40 jarig jubileum bij genoemde maatschappij te herdenken. De heer Smit is ge durende de laatste 10 jaar te Helder geplaatst en bij iedereen wel bekend. Wij vertrouwen dat dezen dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Vliegongeluk. Het is wel een droevige week aan het vliegkamp de Kooi. Dinsdag was het bootsman Blankers, die by een noodlanding met zijn machine in den grond terecht kwam en werd gedood, Woensdag viel een der aan het kamp werkende loodgieters van een loods, en werd in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis over gebracht, en nu Vrijdagmorgen weer een ongeluk met doodeiyken afloop. Sergeant-konstabel Kneifer steeg met don sergeant-vliegtuigm. de Bruyne als passagiers op. Kort na de opstijging is,v rm e lelijk doordat een wLidvlxag ouder de vleugels kwam, het toestel afgegleden en kwam in een sloot torech»-, ongeveer op dezelfde plaats waar ook Dinsdag het ongeluk heeft plaats gehad. De bestuurder viel met afgesneden hals in een sloot en is daar vermoedelijk doodge bloed. De passagier bekwam eenige lichte verwondingen in het gelaat. H«t slachtoffer laat een weduwe met een jong kindje achter. Donderdag avond had deze te zijnen huize nog een bespreking met collega's over de begrafenis van Blankers. Het lijk is naar het Marine Hospitaal over- gobracht. Het toestel is geheel ver nield. Bij de Marine Luchtvaartdienst was nog nimmer een ernstig ongeluk voorgekomen, en nu twee in week. De verslagenheid onder de bezetting van het vliegkamp is dan ook ijl-~- De 38-jarige loodgieter de Jong uit Schoten die Woensdag j.1. van het dak van een der loodsen aan het vliegkamp De Kooi is gevallen, is gisterenmiddag in het Ziekenhuis alhier overleden. De ongelukkige laat een weduwe met 8 jonge kinderen achter. Emmsbloam. De netto-opbrengst van den ver koop der Emmabloerapjes, alhier, is f 556.-. Ha d. TooMtUf. „T. A. V. E. N. U." Dat het succes, hetwelk b. s. Ver- eeniging behaalde, na zwaren strijd bereikt werd, moge blyken uit den totaaluitslag van den wedstrijd, uit geschreven door de Kon. Rederykers- kamer „Bilderdljk" te Alkmaar, welke wij hier laten volgen. Eerste prys. Held. Tooneel vereen. „T.A.V.E.N.U." met „Pomarius". Tweede prijs. Kon. Rederijkers kamer „Jan van Beers" te Utrecht met „Freuleken". Derde prijs. Letterl. Ver. „Jacob van Lennep" te Haarlem met „Z'n Weledelgestrenge". Prijs voor het beste samenspel Kon. Erkende Deel, Club „Mutua Amicitia" te Rotterdam met „Een Kriezis". Prijs beste tooneelspeler G. Joh. van der Lee. Prijs beste tooneelspeelster mevr. J. Affertit-Buis, van RoLterdam. Voorwaar geen kleine concurrentie Dat onze gemeente, welke op het gebied van muziek en zang, reeds eon goeden naam in ons land verwierf, ook ten opzichte van eene ernstige beoefening der liefbebbery-tooneel- spelkunst een renommée begint te verwerven, blijkt wel uit het feit, dat „T.A.V.E.N.U." dezer dagen eene uitnoodiging ontving om mede te werken aan een grooten Nat. Tooneel- wedstrfjd, welke in het komende seizoen in Maastricht wordt gehouden en aan welken wedstrijd alleen de beste vereenigingen uit ons land worden toegelaten. A.s. Zaterdag zal „Tavenu" op voeren het Indische tooneelspel van Jan Fabricius. Zang- Reciteer Vereeniging „Harmonie" Naar wij vernemen geeft boven genoemde vereeniging op Dinsdag hare tweede uitvoering in dit seizoen, onder leiding van den heer P. Pleters, waarbij opgevoerd zal worden een operette in één bedrijf getiteld De verloving bij de lantaarn". Monumant. Het bouwen van een monumentale gedenkbank, voor den op zoo nood lottige wijze omgekomen zee-officier de Jongh, bij het redden van een milicien, is door de architecten H. A. J. Baanders en Jan Baanders te Amsterdam, opgedragen aan den aannemer A. Krljnen, Weststraat 115a, alhier. Het monument plaatst worden in de tuin van het Paleis, aan de Buitenhaven. Kagalaa. De kegelclub „Hard gaat ie", alhier, heeft by de vele reeds geoogste lauweren, zich op het groote inter nationale kegelconcours, gehouden ten bate van een te stichten sana torium „de Zonnestraal", dat gehou den is op de kanen van het feest gebouw „Bellevue" te Amsterdam, uitgeschreven was door de kegel club „'tZal wel gaan", zich weder niet onbetuigd gelaten, Met 230 hout in 48 worpen behaalde zy in de korpswedstryd de groote verguld zilveren medaille, aangeboden door de kegelclub „Negen, tien, elf'. Zeker een niet te waardeeren succes voor onze kranige, Heldersche kegel club. Staua aan fladamoblllaaerda*. Volgeas de nieuwe ministerieele ateunregeling moet de militair, om voor eenige vergoeding of uitkeering I keizeriyke (ook op de groene kaart) in aanmer- alleen van king te komen, tot den datum zijner huiswaartszending onafgebroken heb ben gediend by de landmacht ten minste 8l/9 maand of by de zeemacht ten minste 7l/j maand. Zelfs bijeen tekojt van één dag of. enkele dagen valt men buiten de steunregeling. Het Kon. Nat. Steuncomité en de Kon. Nat. Vereeniging tot Steun aan Miliciens blyken zich stipt aan de voorschriften te zullen houden. AmbachUsefiooi. De vereeniging Ambachtsschool voor Helder en omstreken hield Woensdagavond een algemeene verga dering in het gebouw der Ambachts school. Bij afwezigheid van den voorzitter opent de heer Kastellja met een welkom aan de aanwezigen de ver gadering. De secretaris, de heer v. d. Vet, leest de notulen der vorige verga dering, welke onder dankzegging worden goedgekeurd. Hierna volgt voorlezing van het jaarverslag 1918. Dit uitvoerig ver slag wordt onder dankzegging aan den secretaris voor zijn nauwkeu righeid, eveneens goedgekeurd. De penningmeester, de heer Kas telyn, doet rekening en verantwoor ding over 1918. Du ontvangsten be droegen f48l91.87i, waarvan aan subsidie van hatRyk f24687.92, van de provincie f 3000.— en van de ge meente f 14000. de uitgaven waren f 47530.95^, alzoo een voordeelig saldo van f 660.92. De penningmeester licht een post, n.1. het Bouwfonds tot een bedrag van 1'7108.38, toe. Deheeren Burgers, Spruit en Meijers waren belast met het nazien van deze reke ning en verantwoording. Zy waren allen verhinderd de vergadering bij te wonen, waarom de heer Meijers schrif- telyk mededeeling deed, alles in de boste orde te hebben bevonden. De hoer Wijt brengt den penningmeester dank voor zyn accuraat beheer. Aan de orde is thans de begroo ting voor 1920 De voorzitter deelt mede, dat deze geheel op den bouw der nieuwe school is gebaseerd, en, met het oog op het aanvragen van een buitengewone subsidie, zoo vroeg in behandeling komt. De begrooting sluit met een bedrag van i 79000. Onder de ontvangsten komt o. a. voor een bedrag van f49810.— aan subsidie van het Rijk, welk bedrag vermoedelijk niet zal worden toegestaan, De voorzitter zet dit nader uiteen. De heer Flaes vraagt nadere inlichtingen omtrent destor ting van de pensioenpremie en van een post voor Eeiste Hulp by onge lukken, welke door den voorzitter worden verstrekt. Ook de heer Wyt vraagt inlichtingen omtrent de pen sioenstorting, waarop de voorzitter mededeelt, dat deze thans wordt be taald aan een particuliere maat- schappy, maar voor nieuwe leeraren aan den Staat moet worden dragen. De begrooting wordt vervol gens aangenomen. Wijziging huishoudeiyk reglement. Het bestuur stelt voor de vacanties van 6 op 8 weken per jaar te brengen en op die manier de zomervacantie te verlengen. De heer Van der Ploeg doelt in verband met deze reglements wijziging mee, dat de conciërge des zomers .3 weken noodig heeft het gebouw schoon te maken en er voor deze geen vrijen dag overbiyft. Deze wijziging wordt aangenomen, De voorzitter deelt over den bouw van de nieuwe school mede,- dat, na verschillende nieuwe plannen te hebben opgemaakt, thans door den architect Mulder uit den Haag definitief plan zal worden opgemaakt. De Ambachtsschool zal den in het nieuwe uitbreidingsplan (tusschen Kerkgracht en Heldersche Polder) verryzen. Daardoor kan aan het ge bouw een beteren vorm worden ge geven dan in het oorspronkelijke plan was aangegeven. Wanneer we de extra subsidie van het Rijk krijgen, hopen we nog dit jaar met den bouw te kunnen beginnen. De heer Flaes vraagt aan wien die grond toebehoort. De voorzitter antwoordt, dat het voor */f aan de gemeente, voor de rest aan particu lieren toebehoort. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter, onder dank aan de aanwezigen, de vergadering sloot. Wij verhuizen binnen en buiten de gemeente. Tot en met Alkmaar over den weg, xpeeiale prijzen. Uit hat Politia-Rapport. Door de politie is Maandag j.1. aan boord van Hr. Ms. „Van Speyk" stokersleerling gearresteerd, wiens aanhouding en voorleiding door den Officier van Justitie te Dordrecht in het „Algemeen Politieblad" was ver zocht, daar hij verdacht werd van diefstal. Hij is naar genoemde plaats overgebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. Ten nadeele van een visscherzijn Zaterdagavond, na verbreking van het slot, uit een kist, staande in in de Zeedoksluis liggende vlet, melkkan, een zakje cacaopoeder en een hamertje ontvreemd. Op Paasch-Maandag waren de heil soldaten naar Wieringen om aldaar eene godsdienstoefening te houden. Van deze gelegenheid sehynen in brekers gebruik gemaakt te hebben. Althans toen men des avonds ten omstreeks 11 ure terugkwam, stond de deur van het gebouw van het Leger aan de Spoorgracht open, een glasruit in de bijeenkomstzaal was verbroken, het gaslicht brandde in de keuken, en kasten en een koffer waren geopend en biykbaar door zocht. Er werd na nauwkeurig on derzoek evenwel niets vermist dan „Fongers" rijwiel, waarvan het merk nog is te onderkennen. Het zadel gaat telkens achterover en t daarom met een touwtje aan de stang vastgebonden. Vertegenwoordiger: Fa C. v. da HAAGEN, SPUISTRAAT 8. BUITENLAND. „Kapitaia Kraus". Een Tsjechisch electrotechuicus, Ocenanek. had met financieelen steun van patriotische landgenooten een lamdgoed gekocht te Smichom, omdat directe telefoonverbinding Berlyn Weenen daarover ging. Met behulp van een eenvoudig apparaat kon hy zoo de gesprekken tusschen de beide hoven afluisteren. Niet le keizers zelf, maar ook van politici en officieren van den gen er alen staf. De legerberichten, die zoo werd overgebracht, waren vaak het tegen deel van de offlcieele! Keizer Karei zeli noemde zich gewoonlyk „kapi tein Kraus", maar vergat die een voudige pssitie wel eens in den loop van het gesprek. Soms riep hy ook gewoon „Karl"! Vaak riep een vrouwenstem van Berlyn naar Wee nen „ik wil met den keizer spreken Op den dag der revolutie belde het Oostenryksche ministerie van oorlog Berlyn op, en een adjudant vroeg naar een beroemde Ber- lijnsche filmdiva, om een portret van haar te krijgen, dat hij wilde laten Yergrooten Den 28st.en Oct., om half elf 's mor gens, vroeg Berlyn aan Weenen, of er iets nieuws was.Weenen ant woordde „Wij sluiten vredeBerlijn „Vrede??" Weenen: De omstandig heden dwingen er toeKort daarop belde Weenen Berlijn op, en telefo neerde het bekende antwoord aan Wilson. Eenigen tyd later werd de verbinding door een postambtenaar uit Praag doorgesneden, opdat er in het critieke oogenblik van de om wenteling geen aansluiting meer zou zijn. Ocenanek heeft zyn aanteekingen in boekvorm uitgegeven, z«o meldt de „Voss. ZeituDg", waaraan wij deze piquante bijzonderheden ontleenen. Spanje. In Spaoje heeft de politieke en economische krisis, waar dat land op het oogenblik in verkeert, het doode punt bereikt. De stakende telegrafisten hebben er volgens de Temps op verzoek van den koning in toegestemd om de namen van de ter dood veroordeelden, dia Alfons XIII ter gelegenheid van Goeden Vrijdag genade had geschon ken, naar de provincie te seinen en hem laten weten, zich te verheugen, nu ze hem persoonlijk ter wille kon den zyn. Voor het overige werkte telegraaf noch telefoon. De bladen van de rechterayde be tuigen vertrouwen in de geestkracht van het ministerie-Maura, die der liQkerzijde zien de zaken duister in. Te Alcoy is wegens de uitbreiding der staking in de weefnijverheid de staat van beleg afgekondigd. Lerroux, leider van de radicale party, heeft een geschreven manifest openbaaar gemaakt, dat te Madrid in grooten getale de ronde doet en waarin hy betoogt, dat alleen met Spanje tot een republie te matei, volk, ras en vaderland zal redden. Rusland Volgens een telegram uit Stock holm aan de „Koelnische Zeitung' vertellen de leden der onlangs uit Rusland teruggekeerde Noorsche studie commissie, die in Februari op uitnodiging der sowjet-regeering naar Rusland is gegaan, dat geen andere partij binnen afzienbaren ty'd aan het roer kan komen. De bolsje- wiki hebben alle andere partijen grondig ontredderd. BINNENLAND. Balajewistlaoha Kabbels In het Hbl. schrijft een Rus onder den schuilnaam Wladimir: De bloedige vrijheid, De eerste datum, die me voor oogen staat, isJuli 1914, en het is te Petrograd. Zoo juist is de president der Franache Republiek, de heer Poin- caré, onder het gejubel der bevolking langs onzen Newsky Prospekt gere den, en 't is alsof ik de wilde hoera-kreten der menschen nög in m'n ooien hoor klinken. Maar ook tegeiyk een andere klankpaardengetrappel, wilde kreten, angstgegil. Het tumult komt uit de Sadowaja, drie minuten van de Newsky. Ik loop er heen, ik zie weer,een omgeworpen tram wagen, arbeiders daarachter, afdeeling kozakken, zweepslagen links en rechts, - de menschen stuiven uiteen. De rust is dadeiyk weer hersteld. Een staaltje van de zoogenaamde tsaristische willekeur 1 Een tweede datum dringt zich in myn hersenen opJuli 1918, nu is het Moskou. Een dof gemurmel, een stilafgry- ;en sluipt door de straten der stad 8000 Russische officieren zyn tegeiyk in hechtenis genomen. Ze zijn opgesloten in een duister school gebouw, en men vertelt elkaar nu, roe die mannen onder ontzagiyk lyden hun aanstaand lot verbeiden. Voor de ingangen der hekken ginnen zich de bloedverwanten te verzamelen, vrouwen, moeders, brui den, kinderen, ook een stuk of wat oud-militairen, gepensioneerde generaals. De menschen staan er allen rustig; ze wachten slechts op eenig toeken van leven, dat hen op het een of ander tydstip, in dezen of vorm wel bereiken zal. Zoo staan ze daar te wachten, verslagen, en stom. Plotseling gaat het hek open. Een auntal bereden lieden en nog een troep Chineezen te voet, de lyfgarden van de hoeren Lenin en Trotzki, stormen te voorschy'n, eenige salvo's en het „Roode Leger" heeft zyn „burgerplicht" al weer vervuld. De orde is weder hersteld. De menigte is uiteengedreven. ver- Op het plein biy'ven slechts de ïyken liggen, de bloedige ïyken van vrouwen en kinderen, en tusschen al dit bloed kleurt een roode generaals- mantel; een meisje met doorschoten borst jammert zachtjes Melk, boter en kaas vrij. De minister van Landbouw lieeft bepaald, dat met ingang van 1 Mei a.s. de navolgende beschikkingen in zake de melk- en xnelkproduc- tenvoorziening worden ingetrok ken: le. voor boter en voor kaas vastgestelde maximum groot-, tus schen- en kleinhandelprijzen en voor boter, vastgestelde inkoopprij zen en in overweging gegeven ver koopprijzen voor de gemeenten. Voorts de verbodsbepalingen op de bereiding, het vervoer en de aflevering van kaas. Deze artikelen zijn afgevoerd van de lijst der goederen, aange wezen krachtens art. 1 der Distri- butiewet. 2e. vastgestelde maximum groot en kleinha»delprijzen voor volle rauwe melk of losse gepasteuri seerde melk, gepasteuriseerde melk verpakt in flesschen, gesteri liseerde melk verpakt in flesschen, karnemelk en taptemelk; 3e. de beschikkingen betreffende de voorziening van melk voor zieken en kinderen, en de melkvoorziening in het algemeen, gedurende de winterperiode 1 No vember 19181 Mei 1919 en de regeling voor aanvulling met re- geeringsmelk in die gemeenten, waar de hoeveelheden melk, op normale wijze aangevoerd, minder bedragen dan overeenstemt met een rantsoen van 0.3 liter per hoofd en per dag, benevens de vastgestelde regeling betreffende i-nd us-tr iem elk. 4e. betreffende resp. verbod tot vervoer en aflevering van gecon denseerde melk, gecondenseerde taptemelk, melkpoeder en tapte melk, -en verbod tot verwerking van melkpoeder, taptemelkpoeder. gecondenseerde melk, geconden seerde taptemelk, caseïne en wei. terwijl het verboden is melk te ver werken tot melkpoeder, taptemelk poeder, gecondenseerde melk en gecondenseerde taptemelk, voor zoover daarvan geen ontheffing wordt verleend; 5e. vastgestelde maximumprijzen tusschen- en kleinhandelprijzen voor de navolgende melkproduc ten: gecondenseerde melk met en zonder suiker, gecondenseerde tap temelk met suiker, melkpoeder en taptemelkpoeder, terwijl eindelijk is ingetrokken de beschikking, houdende verbod tot verwerking van melk, melkproducten en melk- bestanddeelen bij de bereiding van producten der bakkerij en banket bakkerij. De uitvoerverboden blijven ge handhaafd. De bijslagen vervallen. Opheffing der zwarte lijsten. Volgens een bericht in de „Daily Chronicle" heeft de opperste eco nomische raad te Parijs besloten alle zwarte lijsten op te heffen. De vrije uitvoer uit Engeland. De Times verneemt uit Man chester: De opheffing van de beperking in hoeveelheid op den uitvoer naai' onzijdige landen van Europa wordt in Lancashire toegejuicht. Zij brengt een groote verlichting en is een bemoedigend teeken. Er lig gen voor een waarde van 10 mil- lioen tot £12 millioen aan katoe nen garens en stoffen op uitvoer naar landen, die aan Duitschland grenzen, te wachten. Verhoogde goederentarieven. De vrachtgoederentarieven zul len binnenkort worden verhoogd, Van een algemeene verhooginj; met een zeker percentage kan nie gesproken worden. Over het ge heel, in 80 procent der gevallen, zal de verhooging ongeveer 10 procent boven de tegenwoordige tarieven bedragen en zal, in plaats van het thans geldende oude tarief van voor den oorlog plus 70 toegepast worden het oude tarief van voor den oorlog plus 80 Deze tariefverhooging zal niet gelden voor steenkolen en vee. Ter vergelijking diene, dat in Duitschland de prijzen sinds den oorlog met 7 zijn verhoogd, zoo wel in locaal als in internationaal verkeer. Ook daar is voor het ko- lenvervoer een gunstiger bepaling getroffen. De tarieven daarvoor zijn slechts met 84 verhoogd. Voor Zwitserland wisselt de tarief verhooging tusschen 100 en 150 Ten opzichte van het internatio naal verkeer bestond ten gevolge van den oorlog zoo goed als geen vast tarief meer. Daarin zal thans zoo spoedig mogelijk worden voor zien. Hoe hoog deze tarieven zul len zijn, hangt natuurlijk voor een groot deel af van het buitenland zelf. In officiële keringen acht men het echter zeer waarschijnlijk, dat deze 150 hooger zullen zijn dan vóór den oorlog. Scheepsramp. De Scheveningsche logger „Nan- nie" SCH 288 schipper Bal, van de reederjj v.h. P. Knoester, welke Donderdagochtend te 10 uur van Scheveningen vertrok, is omstreeks 1 uur vóór Katwijk op een mijn geloopen en gezonken. Van de bemanning van acht koppen konden door de SCH 159, welke tegelijk met den veronge lukten logger uitzeilde en na de ramp onmiddellijk terugkeerde, slechts drie man worden gered. De vijf overigen, meest allen ge trouwd, zijn hoogst vermoedelijk omgekomen. (,Avp.") Bollen met springstof. Vice-admiraal W. C. J. Smit, commandant van de stelling van de Monden der Maas en der Schelde, verzoekt ons plaatsing van de vol gende waarschuwing: Ln den laatsten tijd spoelen op erschillende plaatsen op de Ne- derlandsche kust bolvormige voor erpen aan. Het zijn dunne' plaat ijzeren bollen, uit twee helften vervaardigd, die met een uitste kende rand (kraal) aan elkaar ver bonden zyn. Op de bovenhelft is een dop gesoldeerd, waaruit twee electrische geleiddraadjes te voor schijn komen, terwijl in het mid den van den dop een gat is. De bollen zyn boven de kraal voorzien van een roodgeschilderde streep en hebben soms Engelsche op schriften. De bollen zijn gevuld met springstof, zoodat ze bij on deskundige behandeling zeer ge vaarlijk zijn. Provinciaal Noord-Hollandsch Zendingsfeest. Het 23ste Provinciaal Noord- Hollandsch Zendingsfeest wordt gehouden Woensdag 18 Juni a.s., te Velseroord, gemeente Velsen, op het fraaie duinterrein „Velser- duin", dat welwillend door Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den is beschikbaar gesteld, en ge legen is op een kwartier afstands van het station Velsen. Legerpromotie. Bij de Landmacht heeft een groote promotie plaats gehad, ter wijl vele hoofdofficieren werden gepensionneerd. Een verrassing. Wel waren de vier jaren, die achter ons liggen, rijk aan verras singen. Die verrassingen waren, voor hetf groote gros der mensch- heid, van teleurstellenden aard. Pruttelden we in den beginne dikwijls als er weer zoo'n verras sing werd aangekondigd of plot seling ingevoerd, langzamerhand waren we ook dat pruttelen ver leerd en mokten we slechts nog wat in den baard. Alleen als er een artikel opeens met een 100 omhoog was ge gaan en we hoorden, dat er aller lei, haast onontbeerlijke voorwer pen aan het verkeer werden ont trokken, glimpte er iets in ons, balden wy de vuist en sisten soms eene verwenscbing tusschen de tanden door. Al doffer en doffer werd het ech ter in ons, hoe meer men ons kneep, hoe meer het leven ver pest werd door het steeds grooter aantal O.W.ers. Toen het nu nog zóó werd, dat we, door te weinig gas, haast het potje niet konden gaar koken en de straatverlichting geheel ver dween, waren we al in zoo'n sta dium van doffe berusting, dat zelfs het glimpen in ons niet meer mo gelijk was. Niet waar, de omstandigheden dwongen tot die maatregelen en tegen die „omstandigheden" kon den we niet kampen. Zoo stapelde zich de eene verras sing op de andere en we reageer den er byna niet meer op. Zoo ziet men hoever men de menschen kan krijgen, door ze langzaam te trainen! Het waren al maar negatieve verrassingen. En ziedaar, daar bracht men ons Zaterdagavond eene positieve ver rassing. Althans voor my, die piet tot de ingewijden behoort, was het eene verrassing. Op zeker oogenblik riep. ik: Vrouw! brand! er is brand! We stormden naar buiten en wat zag ik: de lantaarns waren ontstoken en de lichtstralen in mijn voorka mer hadden me de suggestie ge geven van brand. Onze vreugde was groot. Nu konden we althans weer 's avonds wat geruster langs 'sheeren stra ten loopen en het was dus met de gasmisère totaal uit. Al thans wat de hoeveelheid betreft. Dit toch was wel een teeken, dat er wat meer dan het volstrekt noodige beschikbaar was. Maar de prijs Die doet je nog kippevel krijgen. Of is de straatverlichting het gevolg hier van, dat er vele menschen de gas meters maar hebben laten weg nemen, liever dan de hooge boete te betalen en nu tot de aanschaf fing zijn overgegaan van de reeds lang verfoeide petroleumstellen? Hoe 't zij; we hebben onze straat verlichting en die verrassing doet weldadig aan. Het geeft zoo'n idee van weder opleving en de hoop van het terug- keeren van alles wat het leven kan veraangenamen. Daarom was het een gelukkige gedachte van het gemeentebestuur om juist voor Pasdien het feest van de opstanding de straatlan taarns te ontsteken. Het verwekte een blijde stem ming. Tramataking ta Rottardam. Men meldt ons uit Rotterdam: In de hedennacht gehouden verga dering van het Rotterdamsche tram personeel werd besloten tot staking over te gaan. Hedenmorgen lag het tramverkeer stil. Moord. Men seint ons uit St. Oedenrode: Hedenmorgen werd alhier de direc teur vaa de boterfabriek, de heer v. d. Kruisdyk, met afgesneden hals vermoord gevonden. Er wardt een bedrag van elf duizend gulden ver mist. Nadere byzonderheden ont breken. Bografanis boatsmaa Blaakara. Hedenmorgen had de begrafenis )laats van de j.1. Dinsdag op zoo nood- ottige wyze om het leven gekomen vliegenier Blankers. Een groote menigte belangstellen den had zich om de groeve geschaard. Nadat de kist in de groeve was neergelaten en eenige salvo's waren gelost, trad kolonel Zeeman als ver tegenwoordiger van den Minister van Marine en den Schout-by-nacht Com mandant van de Stelling den Helder naar voren. Door een noodlottig ongeluk is bootsman Blankers, aan de Marine ontvallen en de Marine verliest veel in hem. Hy was een trouw echtge noot en vader. Zyn nagedachtenis zal bij ons steeds in eere biyven. Luit. ter zee Vreede, commandant van de Marine-luchtvaartdienst, sprak Is een der vele vertegenwoordigers die hier gekomen ztjn om bootsman Blankers de laatste eer te bewyzen. Verschillende kampen zyn vertegen woordigd. Ook de Luchtvaartdienst in Indie zal iu gedachten bij dit graf staan, als zy vernemen welk ongeluk hier heeft plaats gehad. De chef van de Marine staf heeft my opgedragen ook zijn leedwezen te betuigen. Wy allen weten dat, hetzy vroeger of later, een van ons moet vallen. Het vliegen is een gevaarlijk werk. Tot nu toe hebben we veel geluk gehad. We wisten wel dat we niet in een stoomschip zaten. Heel weinig is maar noodig. Velen zyn ook ge vallen maar altyd liep het goed ai'. Nimmer hadden wy dooden te be treuren. Maar het moest misloopen. Het gevaar werd door ons met koel bloedigheid onder de oogen gezien. Nu is er een gevallen. Wy waren allen diep onder den indruk. En nu weer een gevallen. Het is wel een zware week voor ons. Wy hebben altyd een merkwaardige mate van samenwerken. Het gevaar brengt ons samen en we deelen dit. Onze grootste gevoelens zijn echter voor weduwe en kind. Hy ruBte in vrede. Luit. ter zee Thomson, Comman dant van het vliegkamp de Kool, schetst Blankers als een flink en onverschrokken onderofficier, 2 jaar geleden kwam hy te Soesterberg en haalde spoedig zyn internat, brevet. Hy was ean trouw kameraad dat heb ik ondervonden toen ik in 1917 ben gevallen en bewusteloos neder- lag, moesten mijn lippen van elkaar gehouden worden, de instrumenten hiervoor waren niet voorradig, Boots man Blankers aarzelde niet zyn duim tusschen mijn tanden te houden. Ofschoon hem dit door myn opeen- geperste tanden veel pyn veroor zaakte, hield hij dit vol totdat de instrumenten aanwezig waren. Blan kers, ik zal je nooit vergeten. Een der aanwezige officieren dankte namens de familie voor de belangstelling. Onder de vele kransen waren er verscheidene van de verschillende vliegkampen. (Ongecorrigeerd). Parys, 26 April. De „Matin" verneemt, dat indien Japan geen voldoening erlangd in do kwestie Kiautchaw, Japan zich van de Vredesconferentie zal terug trekken en zal weigeren het vredes verdrag met Duitschland te teekenen. De Rotterdamsche correspon dent van „Het Volk" verneemt uit zeer betrouwbaren bron, dat er plan Oestaat tegen 30 April de geheele vrij willige landstorm in 't geheeleland, i 20 k 26000 man, met het oog op eventueele onluBten b(j de viering, te moblliseeren. De Minister van Oorlog gaf hiervoor reeds zijn toestemming. JACOB VISSER en MARIA J0HANNA VISSER, die namens wederzijdsche familie hun hirtalijkin dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling, zoowel binnen als buiten d« gemeente, bij hun huweiyk ondervonden. Helder. 24 April 1919. Getrouwd D. F. M. VAN RIJN en A. 8. VAN BUN8T, die, mede namenB wederzydsche Fa milie, hartelijk dankzeggen voor de vele blyken van belangstelling by hun Huweiyk ondervonden. Helder, 24 April 1919. JauM&atraak 18. Geboren JURRIEN, Zoon vanG. D. VAN REEDEN en M. VAN REEDIN-Bbuin. Helder, 25 April. Sluisdykstr. 77. De Heer en Mevr. BAX—Hamerslag geven kennis van de geboorte van een Zoon Leiden, 24 April 1919. Witte Rozenstraat 10a. Di Hoor on Movr. SANT-TIMMERMAN t. a. S.s. „Rembrandt" 26—4 '19. Door een noodlottig vliegon geval overleed heden onze ge liefde Schoonzoon en Zwager, HENDRIK REIJNARD MAR'US KNEIFER, in den ouderdom van 31 jaar. Zyn nagedachtenis zal ons lang in herinnering biyven. den Helder: J. VAN GILST. M. VAN GILST -Com.it. Hellevoetsluis E. WOUDSTRA. G. WOUDSTRA-v. Gilbt. den Helder: F. GROEN. M. GROEN- v. Gilst. J. v. GILST. J. BAKKER, en Verloofde.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2