HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. van DINSDAG 29 APRIL 1919. Concert te geven door de Muziekvereeniging „Winnubst", op Woensdag 30 April 1919, ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, in de Muziektent bij het Station, van 8 tot half 10 uur. Programma: Sons of the Brave, Marche Ouverture Zukunftbilder Fianqailles, Valse de Concert Paraphrase Über daa Lied Spinn, Spinn arr. Pest Marsch aus dem Esdur Concert Fantaisie sur L'Opera Carmen Marsch Finale gij onguostig weder uitgesteld tot nader op te geven datum, Silwedel. Wesly. J. ter Hall. von Beethoven. Bizet. PLAATSELIJK BIEUWS. Te Haarlem slaagde voor het acte examen L. O., Mej. L. C. de Haan, alhier. Verjaardag Prlaaat Juliana. Morgen, Woensdag, verjaart Prinses Juliana. Zij viert alsdan haar tienden geboortedag. De Stafmuziek der Marine zal, onder directie van den heer A. L. Hazebroek, des middags van drie tot vier uur, in het plantsoen, een concert geven, terwijl de Muziek vereeniging „Winnubst", onder direc tie van den heer Jb. ter Hall, dien avond (bij gunstig weder) van acht tot half tien uur eveneens een uit voering zal geven op dezelfde plaats. Het programma van het concert, te geven door „Winnubat, is op een andere plaats in dit blad opge nomen. Wij wekken onze plaatsgenooten op morgen algemeen de vaderland- sche driekleur uit te steken. HuldlgUg Frans Nasrebout. Zooals uit achterstaande ad vertentie bl(jkt, zal 6 Mei a.s. een' uitvoering worden gegeven door de Heldersehe tooneelvereeninging „Tavenu" ten bate van het monument van Frans Naerebout. Frans Naerebout! Wie kent den naam niet vandenZeeuw- schen held, dien stoeren en onver vaarden Loods en menscbenredder, wiens daden destijds zijn bezongen door dichters en wiens naam in zee- manskringen thans nog met bewonde ring wordt genoemd 1 Juist in deze tijden van oorlogs geweld en barbaarschheid, waarin zooveel gebeurt, dat het vertrouwen in de menschheid schokt, is het goed en troostrijk een verheven voorbeeld van vrije eu edele zelfopoffering der Natie voor oogen te stellen. Een eere-monument voor de nederigen Yredesheld, die fier de stormen weerstond als het gold men- schenlevens en schepen te behouden moge tot zinnebeeld dienen hoe een eenvoudige Loods het Vaderland tot eere heeft gestrekt door zijn braaf, edel moedig kar akter en ongeö venaarde zeemanschap. De Nederlandsche loodsen eeren Frans Naerebout als hun grooten voorganger, hun held. Welnu, door de huldiging van den held zij tevens een hulde gebracht aan het Loods wezen, den onmisbaren schakel voor zeevaart, handel en industrie! Is men in Zeeland vol geestdrift, ook in Holland moet men sympathie gevoelen voor deze huldiging. Het geldt hier toch de huldiging van den Vaderlandschen held in het behouden, niet in het verwoesten. Den 5en Augustus a.s. zal te Vlissingen op den zeeboulevard Ban- ckert de onthulling van het monu ment, bestaande uit een standbeeld op voetstuk, plaats hebben. Tevens zal er een historische optocht worden gehouden, terwijl kinder-zangkoren hurc medewerking verleenen. Om aan de voorgenomen plannen uitvoering te kunnen geven moet nog een belangrijk bedrag iDkomen. Voorzeker zullen de Heldersehe in gezetenen, bjtj wie verleden jaar de naam Naerebout met ontzetting weer klonk, thans voor deze vreedzame huldiging biyk willen geven van hun Bympatbie. Vriendelijke jonge dames uit den Helder hebben zich welwillend belast met den verkoop aan de huizen van toegangskaarten tot de voorstelling. Mogen hun pogingen met goeden uitslag worden bekroond en geen plaatsje onbezet zijn I „Pro Patrio". Zaterdagavond gaf de Gymnastiek- en Exercitie vereeniging „ProPatria" een soirée in „Casino". De voorzitter de heer N. H. Muts opent deze bijeen komst met een hartelijk woord van welkom. Spr. benut deze gelegenheid om tevens iets omtrent de zomer sport mede te deelen. Er wordt des Zondagsmorgens reeds druk op het sportterrein aan den Bol weg aan athletiek gedaan. Ook worden door de vereenigiDg pogingen in het werk gesteld om tot de oprichting van een korfbalclub te geraken, en spr. ver trouwd dat alle dames- en heeren leden hieraan zullen medewerken. Hierna wordt een aanvang gemaakt met het afwerken van het programma. Rek voor de Heeren, Vrije oefeningen voor de meisjesklasse B, Ringen voor de Jongensklasse C en Staaf- oefeningen voor de Dames. Alles werd onder de bekwame leiding van den heer Hooijdonk op correcte wijze uitgevoerd. De heer De Vries, oud voorzitter van „Pro Patria" was aanwezig en werkte natuurlijk pok mee. De heer De Vries zou nu een tweetal voordrachten laten hooren. Deze had de gebeele week naar voordrachten gezocht en niets gevonden, aldus verzekerde hy. Nu, de voordrachten, door genoegden heer ten beste gegeven, zijn ook maar niet zoo direct te vinden. De eerste was „naamloos" maar handelde over een vader die met zijn kind in den wind liep. De tweede. „Het bezoek aan een schouwburg", ten le wan neer een drama wordt gegeven, ten 2e bij een blyspel. Beide voordrachten wekten de lachlust eens ©p en vielen wel in den smaak van het publiek. Na de pauze werd een aardig blij spel gegeven, getiteld „De luitenant", waafna een gezellig dansje de aan wezigen nog eenigen tijd bijeen hield. Vijfjarig butaan R. K. Valka- zaagvarasalging. „Vijf jaren bestaat ze dan, oj V olkszang vereeniging. Ia tranen geboren in 1914in 1919 levend in blijheid! 't Was geen dag om te zingen, den 31en Juli, toen we onze eerste uit voering gavenin „Tivoli". Onze mannen zwoegden in koort sige haast op werf en ia forten, onze vrouwen staarden droevig de bange toekomst in, onze kinderen alleen zongen, luchtig heen-vlinde rend over aller mobilisatie-wee. Toen bevend voor... nu ju belend n a mobilisatie". Aldus leidt, in bloemrijke tale, de aalmoezenier der K. M., de ZeerEer- waarde heer H. J. M. M. Alink, het eerste lustrum in der Heldersehe afdeeling van de R. K. Vereeniging voor den volkszang. Geboren, - om spoedig te sterven I zoo scheen het in die dagen. Geboren in strijd, en tbans „gesnoerd aan elkander met banden, ongebroken nog", en het eerste lustrum, het vijfjarig bestaan wordt .thans gevierd met een reeks feestelijkheden, met de uitvoering zoowaar van Haydn's prachtig ora torium „De Jaargetijden". „Het ge tuigt van den durf en de kracht", aldus gaat de heer Alink voort, „die er leven in ons Propagandakoor, dat gekweekt Is uit de goed-geoefende tusschen- en kinderklassen". Met een „feestelijke bijeenkomst" werd gisterenavond het eerste Lus trum geopend. Een feestelijke bijeen komst. waar zouden optreden de jUtrechtsche troubadours", de heeren Galesloot en van Wensen, met zeer varieerend programma. Feestelijke bijeenkomst, gevolgd op Donderdag 1 en Vrijdag 2 Mei, met de opvoe ring van Haydn's oratorium, waarbij als solisten optreden mejuffrouw Annie Hoogenbosch (sopraan), en de heeren Th. de Groen (den Haag, tenor), en Bram van der Stap (Delft bas) en begeleiding van dubbel strijk kwartet en Piano. Feestelijke bijeen komst, besloten straks (Dinsdag 13 Mei) met een buitengewonen volks zangavond door het Kinderkoor. Natuurlijk zal ook kerkelijk de plech tigheid herdacht worden door een plechtige H. Mis op Zondag 4 Mei a.s. Gisteravond was de zaal van het Volksbondgebouw reeds geheel ge vuld. Veel leden van het jonge ge slacht gangmakers als er wat zingen valt waren er; ook de geestelijkheid, en de oude pastoor Huig met z(ju sympathiek gezicht werd met luid gejuich ingehaald. Het podium en de hoeken der zaal waren met levend groen kwistig ver sierd. Met een kort welkomstwoord open de de heer Alink deze bijeenkomst, en herdacht de eerste uitvoering op den vooravond der mobilisatie. Aller wegen bedrukte gezichten, zelfs wa ren er, die huilden, en onwillekeurig dacht menwat moet dat nu worden, een dergelijke vereeniging aan den vooravond misschien van een oorlog. Niettemin werd de avond enthousiast besloten. Des anderen daags was het alom misère, maar gelukkig zijn we voor de oorlogsellende gespaard ge bleven. Toen waren we, aldus de heer Alink, nog in Tivoli, maar het duurde niet lang of het werd ons mogelijk gemaakt in ons eigen ge bouw te komen, en we kunnen ons feest vieren in eigen gebouw, onder Roomsche banier. De spr. deelde daarna het verloop van de feesten mede, zooals wij boven releveerden, en vestigde er do aandacht op, dat tijdens de Mis vooral ook de dooden herdacht moesten worden. Immers, de eerste voorzitter der afdeeling, de beer Meijer, is ons door den dood ontvallen. Altijd vol geestdrift, vol vuur, ging hij ons voor in den volks zang. Hem in onze gebeden te her denken is eerste plicht. Mogen wij, aldus eindigde de heer Alink, steeds de Roomsche blijheid bewaren, zich uitend in het Roomsche lied. Na een welkom aan alle aanwe zigen, pastoor Huig, die ook eersten volkszangavond meema in het bizonder, werd met de afwer king van het programma begonnen, Wat moeten wij over den verderen avond zeggen? Onder de aanwezigen waren stellig al geroutineerde volks- zangmenschen, en de stemming zat er al spoedig in. De heeren Galesloot (conférencier pianist) en Van Wensen (zanger) begonnen met „Ons Lied" en eenige geestelijke liedjes. Een teer en melodieus wijsje had de bekende Kuilenburgsche pater en componist J. A. S. van Schaik gemaakt op Gezelle's zangerig liedjen „Gebene dijd zijt gy" en het middeleeuwsche voisje van „de Tortelduive" volgde weldra. Met z(jn klankryk en ge schoold orgaan zong de heer Van Wensen hierna Abramsz' „Hollandsch Liedje" (muziek van H. van Tussen broek) en daarna was het ijs spoedig gebroken, want het ondeugende liedje van de Koekoek (wel bekend bij de Hullebroeck-bezoekers) en het niet minder ondeugende van de Ooievaar, die een tweeling bracht om èn man èn vrouw te gerieven volgden elkan der spoedig op. En het refreintje van het „Klooster van Sint Arjaan" werd con brio door allen meegezongen. Wel, het programma was nog lang niet afgewerkt, en de aanwezigen waren juist aan de „dikke Dablia", toen uw verslaggever, indachtig aan den wachtenden tetter dien hy nog van copie moest voorzien, heen ging; maar èn aan „Limburg myn vaderland" (heel praktisch veranderd in „Nederland, mijn vaderland", ge zien het feit, dat het nu toch een maal door het geheele land gezongen wordt), èn aan het „Boerenmeisje met leeren schoentjes aan" en aan nog zooveel meer, ia braaf gesmuld. En zoo'n eerste avond smaakt naar meer. Zoodat we maar zeggen wil- dat het eerste lustrum flink is zet en de overige avonden on getwijfeld aan de verwachtingen zul len voldoen. Wij moeten echter neg melding maken van een huldiging, die even vóór de pauze plaatshad. De heer Leewens betrad toen het tooneel en bracht hulde aan den geestelijk adviseur, den eerw. heer Alink, die zooveel voor de Vereeniging deed. Mocht de directeur al eens moppe ren, - als de heer Alink de zaal betrad, klaarden aller gezichten op, want deze bracht altyd opgewektheid en vrooljjkheid. Vandaar dan ook, dat de Vereeniging zich gedrongen voelde haar geestelijk-adviseur op dit haar lustrum te huldigen. Maar de groote moeilijkheid was wat men zou aanbieden. Tengevolge van zyn ambt als vlootaalmoezenier kwam men op het denkbeeld hem een „rangschiksysteem" aan te bieden. Wat het eigenlijk is, het was den directeur zelf nog niet recht duidelijk, maar een oorkonde, een enveloppe en een boekje dat den heer Alink overhandigd wordt, zal het hem duidelijk maken. Met een driewerf hoera en onder daverend applaus werd een en ander overhandigd. De heer Alink, vervolgens het woord nemend, meent dat het een „bureaukast" is en is door dit blijk van hartelijkheid en vriendschap ten zeerste getroffen. Spr. meent echter dat hij volstrekt niet meerdere ver diensten heeft dan bestuur en leden. Mejuffrouw Martha Hertshoorn be treedt thans het podium, om namens de leden van den Volkszang den Directeur te huldigen. Zij Bprak over de vele moeiten, die hy zich gegeven had om den volkszang op dit peil te brengen. Ongetwijfeld, aldus de spreekster, kwam de directeur des avonds, na afloop van zyn arbeid, vermoeid thuis, en om hem nu de noodige rust te geven, bood de ver eeniging hem een keurige ruststoel aan. Met een paar geestige woorden dankte de heer Leewens Uartelyk voor dit blyk van belangstelling. Na de pauze werd het programma voortgezet en nog menig vroolijk volkszang-nummertje verschalkt. Jaargetijde*. B(j gelegenheid van het 5-jarig bestaan der afd. Helder van de R.-K. vereeniging voor Volkszang, wordt door het propagandakoor, onder leiding van de directeur A. J. Leewens bovenstaand meesterwerk, opgevoerd in het gebouw van de Volksbond, Molengracht, alhier. In de toelichting der Holl. vertaling van Dr. v. d. Broecke lezen we o.a. „De Jaargetijden" is een werk van onvergankelijke schoonheid, dat spreekt tot alle volken en over de geheele beschaafde wereld zijn triom fen heeft gevierd. De lente, de zomer, de herfst en de winter worden ons voorgetooverd in bekoorlyke melodiön en reine, verheffende zangen van solisten en koren. 't Is of Haydn de geheimen der natuur heeft afgeluisterd en haar zangen opgevangen in 't gemoed, om ze zyn Simon, zyn Hanna en zyn Lucas op de lippen te leggen. In de sleur van het dagelyksch leven teruggekeerd, zal degene die een uitvoering van Haydn's meester werk heeft bijgewoond, met liefde terugdenken aan die uren van kunst genot, hem door Haydn geschonken, die de vreugde van bosch en wei, de koestering der zou, de weelde van den zomeravond, die al de .heerlykheden der natuur ens deed hooren en genieten. Het Bestuur der afd. heeft kosten noch moeite gespaard om het werk een waardige uitvoeriDg te geven. Betreffende de solisten zy nog gemeld, dat mej. A. Hoogenbosch (leerling vanjden directeur) de, Hanna" party zal zingen. De heer Th. de Groen, te den Haag, reeds meermalen met groot succes opgetreden in het „Kurhaus" te Scheveningen en met het Residentie-orchest te den Haag, zingt de „Lucas"-, terwijl de „Simon"- party in den overbekenden bas: den heer Bram van der Stap te Delft een waardigen vertolker zal vinden. De begeleiding (dubbel strykk wartet en piano) is in handen van de beste leden der stafmuziek en mej. Tonny Leewens. Betreffende de uitvoeringen op 1 en 2 Mei a.s., raadplege men de in dit blad voorkomende advertentie, terwyi ten huize: Muziekschool, Weststraat 74 alle inlichtingen gaarne worden verstrekt. BINNENLAND. Intaraat. Sooiallatischa Confaraatla. Zaterdag is te Amsterdam, onder voorzitterschap van Branting, de internationalistische conferentie by- eengekomen. Aangezien de Duitsche gedelegeerden des middags nog niet gearriveerd waren, heeft de conferen tie zich bepaald tot het onderzoek van de kwestie der dagorde. Des avonds werd aan de pers een com- rhuniqué verstrekt, waarin werd mede- f edeeld, dat de socialistische pers tot de conferentie zal worden toegelaten. Namens de Belgische werklieden party verklaarde Anseele onder welke voorwaarden zij wil deelnemen aan een algemeen socialitisch congres, dat binnen enkele maanden zal worden gehouden. De Belg. party dringt er tevens op aan, dat het Bureau op nieuw te Brussel zal worden gevestigd. Br werden slechts eommuoiquë'B verstrekt. Zondagmorgen hield de conferentie zich bezig met de vraag wolk standpunt behoort te worden ingenomen tegenover het ontwerp Volkerenbond. De conferentie sprak zich uit voor de onafbankeiykheid van Finland, Georgië en Esthland. Zy eischt voor Duitsch-Oostenryk het recht zich aan te sluiten by Duitsch- land. Verschillendeandereafgevaardigden

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5