HELDERSCHE COURANT HERMANNYPELS, HsldarsfiliB Meubeltransport- ii F. G. v. d. HAAGEN, Spuistraat 1 REMEENÏERMD VAM HELDER, No. DONDERDAG 1 MEI IMD 4To JAARGANG R<d>ifur-Ult|«irwi C. Pt »OEIt Jr., H>Mêr. BUITENLAND. DE VREDESCONFERENTIE. Maandag zijn te Versailles 60 Duitsche vredesafgevaardigden aangekomen. Zjj zijn in auto's naar het Hótel des Réservoirs gebracht. Er had geen enkel inoident plaats. De correspondent van de New Statesman is van meening, dat er niet in ernst behoeft te worden ge vraagd, of er wel onderhandelin gen zullen worden gevoerd met de Duitsche gedelegeerden. Het oude plan, om de voorwaarden over te reiken op de punt van Foch's sabel, wordt nog gekoesterd door enkele onverzoenljjken, maar vol strekt niet door de verantwoorde lijke staatslieden. Vrijdag- of Zaterdagochtend zal het vredesverdrag aan de Duitsche gevolmachtigden worden ter hand gesteld. Clemenceau in eigen per soon zal graaf Brockdorff Rantzau den tekst overhandigen. Vóór Vrij dagavond zal de samenvatting van het voorloopige vredesverdrag waarschijnlijk niet openbaar ge maakt worden. De Adrlatisehe quaestie. Volgens de „Times" hebben de Italianen een bewapenden kruiser gezonden naar Fiume, en met uit zondering der officieele socialisten keuren alle politieke partijen de houding der Italiaansohe delega tie goed. Het is nu maar de vraag, of Italië weg zal blijven van de onderhandelingen met de Duitsche delegatie, en het sluiten van den vrede zullen ophouden door een beroep te doen op het verdrag van Londen. De Parijsclie correspondent van de „Daily News" zegt: „Nu de be palingen van het Londensch ver drag, dat den geallieerden ver plicht om geen afzonderlijken vrede te sluiten, van naderbij wor den bekeken, constateer ik in ver antwoordelijke kringen een sterker wordende neiging om de moeilijk heden, die het verdrag op het eer ste gezicht oplevert, tot een mini mum tè reduceeren. Men ziet in, dat de bedoeling van het verdrag Was, om afvalligheid van een of anderen oorlogvoerende gedurende de vijandelijkheden te voorkomen (zulk een afval bijvoorbeeld als de afzonderlijke vrede van Rusland te zien gaf), en dat er nooit aan gedacht is, een weerspanuigen ge allieerde .gelegenheid te geven om den wereldvrede tegen te houden. Volgens een Wolfbericht uit Agram hebben de Italianen te Fiume groote betoogingen tegen de Amerikanen gehouden. Ameri- kaansche officieren zouden op straat zijn uitgejouwd en de En- gelsch-Fransche militairen zouden groote moeite hebben om de orde in de stad te handhaven. De Duitsche koloniën. Volgens een bericht uit Parijs houdt een der bepalingen van het vredesverdrag in, dat Duitschland afstand doet van al zijn rechten eu aanspraken op zijn overzeesche be zittingen ten gunste der vijf geas socieerde mogendheden: de V. S., Frankrijk, Groot-Britannië en Italië en Japan. Eén der volgende artikelen be paalt, dat de regeering, welke het gezag zal uitoefenen over één der voormalige Duitsche gebieden, alle beschikkingen zal kunnen treffen, welke zij zal noodig achten, hetzij voor de repatrieering der Duitsche onderdanen, hetzij voor de liquida tie der particuliere Duitsche be langen. Hieruit volgt, dat de definitieve toewijzing der gebieden en de vast stelling van het koloniaal mandaat niet geregeld zullen worden dooi de preliminairen, daar Duitschland van deze beide quaesties geen kennis behoeft te dragen. In afwachting eener definitieve regeling kunnen de mogendheden, die thans de Duitsche koloniën be zitten, onmiddellijk de noodige maatregelen nemen om uit deze koloniën de overblijfselen van den Duitsohen invloed te doen ver dwijnen. Inzake Kiautsjau zou men even eens tot overeenstemming zijn ge komen. Duitschland zal moeten af zien van zijn rechten op Kiautsjau en Shantoeng ten gunste van Japan. Dit zou zich er vervolgens mee belasten rechtstreeks met China te onderhandelen, na aan de geallieerde en geassocieerde regeeringen de algemeene strek king te hebben meegedeeld van de regeling, aan de Chitieesobe1 regee ring voorgesteld. De Volkerenbond. .De algemeene vergadering der Vredesconferentie heeft het vol kerenbondsverdrag aangenomen. Eene delegatie trok, na het begin sel van haar amendement te heb ben verdedigd, den tekst ra, daar bij echter te verstaan gevend dat het slechts een uitstel betrof. De tekst der overeenkomst, gelijk Wilson hem heeft opgesteld, werd met het door don president voorge stelde amendement, aangenomen, zoodat de beginselen van Wilson hebben gezegevierd. Genève is thans definitief als zetel van den Volkerenbond aan gewezen. Op voorstel van presi dent Wilson werd als eerste secre- tai*is-geueraal van den Volkeren bond gekozen Sir James, Erlc. Drummond. DUITSCHLAND. Naar uit Bamberg gemeld wondt, zouden de regeeringstroepea Dins dag de Donau zijn overgetrokken en hun opmarsch naar M toch au voortgezet hebben. Freiaing, Er- ding, Wasserburg en Gars zijn reeds door hen bezet. Het standrecht is over Beieren pfgekondigd. In Opper Silizië wordt het on rustiger. In tal van bedrijven wordt gestaakt. RUSLAND. Van Petchora aan de IJszee tot aan de Kaspische Zee is het Roode Leger in volle vlucht. Het Wolga- dal zal binnenkort veroverd zijn. Een vleugel van generaal Dutoffs Zuidelijk leger rukt op van Orsk naar Orenburg. Korte berichten. De Belgische Senaat besloot bij de parlementen der geallieerde landen aan te dringen op vervul ling der aan België gedane be loften. De president der Zwitsersche republiek heeft met Clemenceau besprekingen gehouden betreffen de 3en volkerenbond. Te Weenen is een kwaadaar dige schurft-epidemie uitgebroken, die onder alle standen der bevol king heerscht. - De Hongaarsche regeering stelt voor het geschil met Oosten rijk te onderwerpen aan- de uit spraak der derde Internationale. - De Britsehe troepen bezetten verschillende plaatsen in Klein- Azië. Luxemburg sluit een econo mische unie met België. Het groot hertogdom blijft onafhankelijk. In België wordt voor mijn werkers de flVj-urige werkdag in gevoerd. BINNENLAND. De b# Petten genomen Dnltsche schepen. Voor het Admiraliteitshof te Londen werd Dinsdag, voor rech ter Lord Sterndale, een aanvang gemaakt met de behandeling van het geding tusschen de Neder- landsche en de Britsche regeering betreffende de vier Duitsche koop vaardijschepen, welke in den mor gen van 16 Juli 1917 ter hoogte van Petten werden genomen door een Britsche flottilje. De Neder- landsche regeering heeft ver klaard, dat deze schepen onwettig prijs zijn gemaakt, omdat zij zich in de Nederlandsche territoriale wateren bevonden. Het proces wordt met belangstelling gevolgd <Joor vele rechtsgeleerden. Aanwezig waren een aantal com mandanten van Britaohe destro- jiers die de schepen namen, door de Britsche regeering als getuigen gedagvaard. Voorts waren aanwe zig een aantal zeemiliciens der Ne derlandsche kustwacht (w. o. eeni ge plaatsgenooten), die als getui gen zullen optreden, evenals de léitenants ter zee le klasse G. Duyckink Sanders en A. M. van Roosendaal, die in Juli 1917 com mandanten waren van de Neder- ldndsche kustwacht. ïVoor de Nederlandsche regee ring treden op de advocaten R. A. Wright, Kings Counsel, en mr. W. Woosegaarde Bisschop, de marine- attaché der Nederlandsche legatie tq Londen, kolonel Dunlop is aan wezig als maritiem adviseur van ma. Roosegaarde Bisschop. IHet geding werd geopend door dan „solicitor-general" Sir Ernest Pbllock, die zedde, dat de gedaagde zou bewijzen, dat ofschoon de Dtiitsohe schepen naaride territo- fle wateren waren afgedreven, reeds feitelijk genomen waren n dit gebeurde en daarom vol- gfns door hem aangehaalde prece denten wettig prijs waren gemaakt. De eerste getuige was de com mandant van den Britschen des- trpyer „Gylph", die een der sche pen nam en zeide, dat het Duitsche scjiip, toen het door hem werd aangehouden, zeker vier of vijf mjjl uit de kust was. Een schot van zijn destroyer was aanleiding vqor de Duitsche bemanning om ini de booten te gaan en het schip drfcef naar de kust af. Zijn enter- affleeling roeide naar het schip toe, dat toen wellicht tusschen een mffl en een halve mijl van de kust af was, legde het voor anker en nam het later mee naar Harwich. Het geding zal vermoedelijk eenige dagen duren. De «warte lijst van de N. O. T. De zwarte lijsten der Geasso cieerden zijn, naar men weet, bui ten werking gesteld tegelijk met de opheffing der rantsoeneering. De zwarte Rjst van de N. O. T. (waarop de namen van hen, die de Trust niet beti-ouwbaar acht) blijft echter gehandhaafd, zoodat con senten voor invoer niet aan alle aanvragers zullen worden verstrekt (HM.) N. O. T. Onder verwijzing naar het be richt volgens hetwelk certificaten vaa de N. O. T. voor den uitvoer van goederen naar niet-Britsche bestemmingshavens niet meer noo dig zullen zijn, wordt vanwege de N. D. T. gemeld dat uit een sinds dien ontvangen mededeeling is ge bleken dat deze regeling niet ter stond, maar eerst op een nader mede te deelen datum zal in wer king treden. Belanghebbenden hebben zich dus voorshands hiervoor op de ge bruikelijke wijze tot Subcommissie A van de N. O. T. te wenden. Kolen uit Duitschland. Uit Ehmo wordt aan de Deutsche Ingezonden mededeeling. HELDER. OAMES-K LEEDERMAKER IJ, Mantelcostumos, Mantels, Rokken, Hitsluitend nair maat. Cklqa. coup., E.iilicha it.ft.ii. BlUllk In prl|.. lAllgemrZeitung gemeld: De kolen- invoer naar Nederland zal van- g weer in beperkten omvang beginnen. Er dient opgemerkt, dat volgens het met Nederlartd geslo ten verdrag, leveranties alleen be hoeven te worden gedaan zoodra er een overschot bestaat. Dit over schot richt zich in hoofdzaak naar het aantal beschikbare wagens, daar de mijnen door gebrek aan wagens vaak kolen over hebben, die ze bij normaal transport in het binnenland zouden kunnen ge bruiken. De maatregelen tegen weder uitvoer. Een Reuter-telegram uit Londen meldt: De „Board of Trade" maakt be kend, dat, teneinde de vertraging verbonden aan het huidige stelsel van waarborgen tegen weder-uit- voer uit de noordelijke neutrale landen en Zwitserland te voorko men, de geassocieerde regeeringen besloten- hebben, dat individueele garanties niet langer noodig zijn mits alle verschepingen, die niet reeds gedekt zijn door individueele certificaten of garanties, gecon signeerd worden aan bepaalde or ganisaties ten behoeve van den ondergeconsigneerde; voor Neder land is deze organisatie de N. O. T. of het „Interallied Trade Commit- tee" ter plaatse. De lage vlschprijzen en uitvoer naar het buitenland. De correspondent te IJmuiden van het Alg. Hdbl. schrijft: Het bestuur der Vereeniging van Reeders van Visscheravaartui- gen te IJmuiden heeft den leden medegedeeld, dat de toestand in de markt aanleiding heeft gegeven tot vele besprekingen zoowel in Den Haag als te IJmuiden, aange zien het bestuur overtuigd is dat de zaken zoo niet kunnen door gaan. Al deze besprekingen met de vertegenwoordigers der Algi- raex hebben evenwel tot nu toe niet tot eenig resultaat geleid, daar de Algimex geen enkele stap wil doen tot verbetering der prij zen en geen garantie wil geven voor algeheele afneming der visch, zelfs niet tegen de zeer lage prij zen van dit oogenblik. Duidelijk blijkt, dat de Algimex (eene Duitsche naamlooze vennoot schap, die in Den Haag gevestigd is), welke de invoer in Duitschland heeft gemonopoliseerd, daarvan gebruik maakt om de markt zoo té drukken dat het bedrijf onmo gelijk wordt. Ook de besprekingen met de Nederlandsche regeering en de N. U. M. om verruiming der uit voeren naar vrij-Duitschland en op- hfeffing van het Agreement met z|jne beperkende bepalingen heb ben nog tot geen enkel bevredi gend resultaat geleid. Thans is de toestand zoo dat in het midden der volgende week nog verwacht wordt ctne deputatie uit Berlijn, bestaan de uit den heer Burmeister en een regeer ings-coimnissaris, die een voorstel zullen doen. Het ligt in de bèdoeling van voornoemd bestuur deze conferentie nog af te wachten wanneer geen voldoend voor stel binnenkomt, eene algemeene ledenvergadering te beleggen om tel overwegen een zoodanige inper king van de vaart, dat alleen visch wordt beschikbaar gesteld tegen lobnende prijzen. •Inmiddels zullen van bestuurs zijde nog allé pogingen worden voortgezet om Engelscke havens open te krijgen. Korte berichten. - Dr. Snijders is benoemd tot iiBpecteur van den militairen Ge neeskundigen dienst. - B. en W. van Rotterdam stel len voor den 8-urigen arbeidsdag ere de 45-urige werkweek voor de gam.-werklieden. Kosten per jaar ongeveer 31/- millioen. De belemmeringen in den uit voer van versche groenten zijn opgeheven. Da ■•oré to 8t. Oaéanroda. laaie Brillesiyper, Maandagnamiddag te Amsterdam gearresteerd en naar St. Oedenrode overgebracht, heeft op de plaats der misdaad bekend, aan den moord medeplichtig te zijn. Reeds Dinsdagavond had hy zich aan het hoofdbureau van politie zóó onvoldoende ten opzichte van ver schillende aanwijzingen te zynen nadeele kunnen verantwoorden, dat de politie de overtuiging kreeg, op het goede spoor te zijn. De scheikundige Van Ledden Hulsebosch stelde vist, dat de bloedige schram op een der wangen van den verdachte een versche wonde was, niet ouder dan enkele dagen. De politie-dokter Schoo, bevestigde dit. Behalve het onmiddellijk op den arrestant toeloopen van de honden van den agent Jacob Water, nadat deze lucht hadden gekregen aan het restant van het gebroken scheermes, waren er nog andere zeer bezwarende omstandigheden. De amanuensis van het labora torium Van Ledden Hulsobosch, was Zaterdag naar St. Oedenrode gegaan, had, in tegenwoordigheid van de justitie uit Den Bosch, verschillende voor het scheikundig onderzoek be langrijke voorwerpen in beslag ge nomen en naar het laboratorium aan den Nieuwendyk overgebracht. Daarby was ook het by de worste ling met den aangevallene gebroken scheermes. Mes en heft waren tot op de helft met geweld afgebroken, en de bloedsporen er op zeertalryk. Brillesiyper zei, dat zyn barbier hem gesneden hadtoen moest by opgeven w i zyn barbier was. Deze, onmiddellijk gehoord, deelde mee, dat de arrestant zich Donderdag by hem had laten scheren en die wonde nog niet had. Zaterdagmorgen liet Brillesiyper zich weer scheren. De kapper vroeg hoe hy aan die diepe schram kwam, B. antwoordde: Ik dacht die Donderdag bij jou te hebben opgeloopen. Dienzelfden Donderdag had B. ook zijn scheermes, dat de barbier van hem bewaarde, meegenomen, hij zei het thuis noodig te hebben. Het restant van het bij het lijk gevonden scheermes is door den kapper als dat van Brillesiyper herkend. Na de confrontatie met het slacht offer en de daarop gevolgde beken tenis, is Brilleslljper naar het huis van bewaring in Den Bosch overgebracht. Staaróolandiafitallsa. De steenkolendiefstallen op het stationsemplacement te 's-Hertogen- bosch nemen een schrikbarende afmeting aan. Men is tot de ontdekking gekomen, dat de laatste veertien dagen niet minder dan 45 ton steenkolen zyn ontvreemd. Meestal geschiedt het door beele troepen kinderen, die daarop speciaal schynen afgericht te zyn. Ingezonden mededeeling. Wij rijiiB illi soiilijki vraclilan, sok boawBitiriiltD. Wis «nt nog nfat kant, somt eens proaf mat da Vertegenwoordiger GEMENGD NIEUWS. „Oorlogswinst". Een Fransch blad vertelt, dat een gedemobiliseerde Fransche soldaat niet ver van het Odeon te Parijs zijn winkel heropend heeft. Wat hij verkoopt? Dat is niet mak kelijk te zeggen. Het verhavende uithangbord, dat vijf jaar in den regen gehangen heeft, is onlees baar. En in de winkelkast staat niets dan een groote schilderijlijst. Wat omsluit deze groote lijst? Iets heel kleins. Een oorlogskruis, han gend aan een driekleurig lint, juist in het middenpunt van de omlijs ting. Er onder staat lakoniek ge schreven: „19141919: oorlogs winst". De voorbijgangers zien ietwat weemoedig naar het kleine kruisje. Zij denken: als de heldhaftig ge voerde oorlog Frankrijk maar niet achterlaat als dezen roemrijken, armen gedemobiliseerde: overstelpt met roem en schulden! van Dinsdag 29 April 1919. Afwezig de heeren Baak en Van der Vaer (de heer Krynen komt staande de vergadering). Da notulen van de vergaderingen van 6 en 25 Februari worden goed gekeurd en vastgesteld. Bittediglng aemeenta-Sec etarli. Beöediging van den nieuw be noemden Gemeente-Secretaris, den heer J. Kamman. Door den heer De Vries binnen geleid, legt de heer Kamman in handen van den Voercitter de door de wet vereischte eeden af. De Voorzitter heet hierna den nieuwen functionaris welkom. Uw voorganger, aldus spr., heeft het V niet gemakkelijk gemaakt de be trekking te vervullen; wy hopen in V da rechte man op de rechte plaats te zullen vinden. De heer Kamman dankt voor het door den Raad in hem gestelde vertrouwen en hoopt zich dat ver trouwen waardig te zullen maken. Hierna neemt de nieuwe functio naris zitting. Ingekomen «takken en mododeollngon. 1. Bericht van aanneming der be noeming van mej. J. C. A. Cerne- llasen, als onderwijzeres aan school no. 8. t. Dankbetuiging der Commissie voor het Rust- en Vacantieoord van don Ned. Bond van Oem.-Ambtenaren voor den toegezegden steun veor de oprichting van een zoodanig oord. 8. Proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den Ont vanger dezer gemeente op tl Maart 1919. 4. Goedkeuring op de Raadsbe sluiten van a. 25 Febr. 1919, tot wyziging der Verordening tot regeling van pen sioenen en wachtgeld der gemeente ambtenaren en hunne weduwen woezen. b. 25 Maart 1919, tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting, dienst 1918 van f 249.-. 25 Febr. 1919, tot vaststelling der eerste suppletoire begrooting van de inkomsten en uitgaven der ge meente, dienst 1919. 5. Goedkeuring van het 8e kohier der plaatselyke directe belasting naar het inkomen, dienst 1918. 6. Goedkeuring der gemeente- begrooting, dienst 1918. 7. Besluit van Gedeputeerde Staten tot verdaging van het Raadsbesluit van 6 Februari j.1., tot vaststelling der Verordening op bet finantieel beheer van de gemeente-bedryven. 8. Ontvangst bericht van Ged. Staten der Verordening, tot wyziging der Algemeene Politieverordening. De nummers 1 tot 8 voor kennis geving aangenomen. MARINE. (Bevorderingen). Met 31 Januari 1919: Leerlinghofmeester J. Doesburg tot matreoihofmeeeter. Met 1 Februari 1919: Korporaalkonstabel A. van den Berg tot Bergeantkonstabel. Met 17 Februari 1919: Korporaalschryver Met 81 Maart 1919 Leerlingkok J. C. Vermeulen tot sergeantschryver. 9. Adres van de afd. Helder van den Ned. R. K. Bond van Handels- en kantoorbedienden, inzake de hand having van de winkelsluiting om 8 uur 's avonds. •erenvoyeerd naar B. en W. om prae-adyies. 10. Medededeeling, dat de voor- Btoker aan de Gasfabriek J. Spoelstra op f2.— boven het aan de betrekking verbonden minimum weekloon is aangesteld. Voor kennisgeving aangenomen. Ontslag. Verzoek om eervol ontslag van P. Harte alB klokkenist. Eervol verleend met ingang van Mei. Kahlar Hondenbelasting. Ter vaststelling wordt aangeboden het primitief kohier op de honden belasting, dienst 1919. Vastgesteld Past anvoorzlana uitgavan. Voorstel tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uit gaven, dienst 1918, tot een bedrag van f 648.76. Aangenomen. Nevenbetrekkingen. Voorstel om afwyzend te beschik ken op het verzoek van den Admi nistrateur der bedry ven om ontheffing van het verbod tot het bekleeden van bezoldigde nevenbetrekkingen. Dit voorstel is 28 Februari j.1. aangehouden. Thans is bygevoegd een opgave van door gemeente ambtenaren bekleede bezoldigde be trekkingen. De heer Michels merkt op,dat j de vorige behandeling in den Raad de wenscheiykbeid geuit werd, het vooraf in geheime zitting te bespre ken. Spr. vraagt of de Voorzitter alsnog bereid is, indian de Raad dat verlangt, tot hst sluiten der openbare vergadering. Wordt aangehouden tot na afhan deling der agenda. louwvarordanlng. Voorstal om aan A. Krynen ont heffing te verleenen van het bepaalde bij art. 16, le lid der Verordening op het bouwen en op de bewoning in deze gemeente, ten behoeve van een verbouwing van het schoolgebouw „Tabitha" in de Oostalootstraat. (Held. Crt. 22 April.) Aangenomen. Assistent Laboratorium lisfabrlok. Voorstel tot wyziging der salaris- verordening 1918. (Held. Crt. 22 April). Aangenomen. Bsadsran Vuilnisbelt. Voorstel inzake het adres van J. de Jongh c. s. om den verkoop van de goederen, afkomstig van de ge meente-vuilnisbelt uitsluitend te doen plaats hebben by openbare insehry- ving. (Held. Crt. 19 April). De heer Michels vraagt of de bèdoeling is de inschryving als regel openbaar te doen zyn en alleen by mislukking eener openbare inschry ving van dien regel af te wyken. In het adres is wel iets sympathieks, maar na het advies van den directeur der reiniging is bet toch nuttig af te wyken. De Voorzitter zegt, dat inder daad de bedoeling is als de heer Michels meent. Motorrijwiel. Voorstel tot aanschaffing van een motorrywiel ten behoeve van het technisch lid der brandstoffencom- missie. (Held. Crt. 19 April.) De hear Van Breda zou het technisch lid gaarne zyn motorrywiel gunnen, maar zoolang de bedryfs resultaten van de Brikettenfabriek nog niet beter zyn, vindt spr. geen vryheid zyne stem aan het voorstel te geven. De heele brikettenfabriek is vrywel een mislukking geweest, en spr. wil wachten totdat zy winsten afwerpt. De heer De Geus merkt op,dat hot niet aangaat van een bodryf, dat zes weken werkt, al een winst en verliesrekening over te leggen. Er is eenige tegenspoed geweest, doch men mag daarnaar de-resul taten niet afmeten. De heer Van Breda kan overigens gerust zyn, het bedryf zal geen verlies opleveren. De heer Adriaanse wil zijne vragen liever schriftelijk indienen. De heer De Geus heeft natuuriyk gelijk, maar de heer van Breda is toch niet zoo ver mis als hy Bpreekt van een mislukking. Spr. wil tevens eenige vragen stellen in verband met de brandstofenvoorziening in het a.s. seizoen. De heer Michels: Toen wy den vorigen keer op verzoek van den directeur der gemeentereiniging een stoomflets toestonden, ging dit al evenmin van harte, omdat ook toen wy dit instrument luxe vonden. Deze directeur heeft niet *oo heel veel gebruik gemaakt van het motor rywiel. Voor het oorspronkeiyk doel het bezoeken van de donkere duinen, was het wel wat onnoodig. Spr. vraagt of nu het motorrywiel van den reinigingsdienst niet kan worden overgedaan aan de andere badryven, die werkelijk zoe'n tets noodig hebben /Matroosöchryver Met 1 April 1919: Korporaalseiner Met 12 April 1919 Matroos 2e kl. (Matroos 3e kl. W. Verkerk fvan Os H. van Dyk C. A. Rietveld J. de Vries E. van Hoekelen E. N. Meyar tot matrooskok. korporaalschryver. sergeantseiner, tot matroosschrijver. Met 16 April 1919 Sergeantziekenverpleger J. de Snoo Korporaalziekenverpleger F. Seegere Matroosziekenverpleger P. Vreke Met 22 April 1919 Matroos le kl. Met 26 April 1919 Korporaalkonstabel Met 30 April 1919 Matroosvliegtuigmaker Leerlingvliegtuigmaker Matrooshofmeester Matrooskok Matroosschryver Met 1 Mei 1919: Schipper Bootsman Sergeanttorpedlat Sergeantschryver Kwartiermeester Korporaalschrij ver Korporaalhofmeester Korporaalkonstabel Met 7 Mei 1919 Sergeantschryver Korporaalschry ver om op elk gewenscht tijdstip ergens te kunnen zijn. Laat men in dezen óverleg plegen met den directeur der reiniging. De Voorzitter merkt op, dat by het opmaken dar voordracht nog Uiet bekend was, dat de huidige di recteur der reiniging zou weggaan. Thans kan hetgeen de heer Michela te berde brengt overwogen worden, te eerder, omdat we niet weten of een opvolger van den heer van den BerkhoJ wel op een stoomflets ryden kan of durft. Overigens bagryptspr. niet den tegenstand van den Raad; voor de bedoelde bedrijven is een motorrywiel wel noodig. De heer Adriaanse geeft ln overweging het voorstel voorloo] terug te nemen omdat ten-opzichte liet te laten doorgaan, Mngenamen V at 1 Btnm man.HorhnlH VAA. itn G. J. Hammes 1 J. A. Lous W. Willemse E. Roetman P. H. Ouwerkerk W. Th. Melchers J. A. Framjoys F. J. Meelis P. N. Goosen H. A. Meienaar J. Polak G. Tibout J. Kesselaar R. Schuring A. F. van Manen J. Zwaan D, Bos G. Kwakkel O. Zuiderbaatn J. Kabbedyk J. Braksheoftien J. J. de Vryer P. Klaver P. van Beveten P. Brouwer tot ziekenverplegermajoor. sergeantziekenverpleger. korporaalziekenverpleger. tot matroosbottelier. tot Bergeantkonstabel. tot korpl.vliegtuigmaker M. matroosvliegtuigmaker M matroosvliegtuigmaker H. korporaalhofmeester. korporaalkok. korporaalschryver. tot opperschipper. I schipper. torpedistmajoor. schrijver majoor. bootsman* a sergeantschryver. sergeanthofmeeater. Bergeantkonstabel. P. D. Beversluis tot actarflvermajoor. sergeantschryver. H. Vos Spr. verwacht wel, dat de Raad het voorstel dankbaar aanvaarden zal. Overigens is spr. het eens met den heer van Breda ten opzichte van de kermeBse d'été. Dit feest was echter èoed bedoeld, en de ondernemers zullen nog moeten learen het beter te organiseeren. Spreker juicht het voorstel van B. en W. toe, hoewel hy zich gevleid had met de gedachte nooit meer laat van de kermis te sullen hebben. De heer van Breda repliceert. Spr. meent, dat er onder de bevolking een meerderheid is voor het behoud der kermis en hoopt, dat de Raad laar laat doorgaan. In stemming gebracht wordt het oofstel-B. en Wi, de kermis dit jaar van het oude rijwiel de behoefte niet ebleken ia. B. en W. hebben, naar ce Voorzitter mededeelt, daar tegen geen bezwaar. De beer De Geus bepleit de aanneming van het voorstel. De bri kettenfabriek heeft het noodig, er moet daar regelmatig toezicht zyn van de Brandstofencom missie. Nu wordt er al gezegdbet is maar een twintig minuten wandelen. Dat moge waar zyn, heen en terug gaat er eèn uur mee heen, en stel dat men aldaar een uur biyft, dan is men twee uur kwyt met zoo'n bezoek. Het gaat ook niet aan om te zeggen de brikettenfabriek is eens misluk king; we hebben haar nu eenmaal, dus is hst noolig dat er controle wordt uitgeoefend. Bovendien heeft de heer Rykes ook het beheer der waterleiding. Spr. vindt de uitgaaf van geen beteekenis voor deze drie bedrijven. Voer de Brandstoffencom- missie is het overigens krenkend, als een dergelyk voorstel aldus ont vangen wordt. Zy doet haar werk con amore en heeft steeds het ge meentebelang op het oog by alles wat zy voorstelt. De heer Krynen meent, dat een motorfiets weinig doeltreffend is. By goed weer is het de moeite niet waard er gebruik van te maken, en by slecht weerwel, de directeur der gasfabriek zal bij regen wel niet in een gummipak op de stoomflets gaan zitten. Waarom niet een kleine auto aangeschaft? De kosten zyn ruim het dubbele, maar dan heeft men tenminste iets doeltreffends. Een stoomflets is zeer ondoelmatig. Het voorstel wordt teruggenomen. Cenalerge. Voorstel om Burgemeester en Wet houders te machtigen tot het aan stellen van een conciërge aah school no. 1 te Julianadorp. Aangenomen. Kermla. Voorstel om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. De heer van Breda meent, dat de motieven, die in het schryveh van den Stellingcommandant zyn aangegeven (gevaar voor epidemién), elk jaar dienst kunnen doen. Spr. vindt het, op grond daarvan, wen- scheiyk de kermis wel te doen door gaan. De Raad heeft het toch in zyn hand maatregelen te treffen b# epi- demlên e.d. Spr. heeft liever de ouder wetsche echte Heldersche kar mis dan een kermesse d'étó, zooals we de laatste jaren hadden, en zal daarom tegen het voorstel B. en W. stemmen. Be heer Adriaanse brengt hel college gaarne hulde omdat het ge toond heeft den toestand te begrijpen, Daar wij nog altyd in den staat van beleg verkeeren, biyft dit argument om geen kermis te houden bestaan, net 1 stem meerderheid. Vóór de I eeren Michels, Zondervan, Adriaanse e Ven, Verfaille, Spangenberg, de Geus, Biersteker en Spruit. De keer Krynen blyff büi ten stemming. OétehtijzéraJairveMeii. Voorstel tot wyziging van de den 28 November Jl-, vastgestelde Ver ordening, regelende de jaarwedden van de onderwijzers. (Held. Crt. 24 Apr Aangenomen. Haur'sdaréankamst. Voorstel om de bestaande huur- overeenkomsttusachen dezegemeente en de sportvereeniging H.B.S. te ont binden en Burgemeester en Wet houders te machtigen stappen te tea einde te geraken tot weder verhuring van perceel Sectie I No. 92. Aangenomen. Adres van H. 7. van den Berkhof, houdende verzoek om eervol ontslag als Directeur der Gemeente-Reiniging met ingang van 1 Juli a.s., of zoo mogelijk vroeger. Eervol verleend onder dankbetui ging voor de betoonde diensten. SOhryveh 'vin /.'"Spruit, inzake het ipjtórtde Sitter, omtrent e zaak'Spruft-Boüwmeester. Aan dit schrflYèh ontleenen wjj hét volgéhde Een-.onderzeek, zooals aan Mr. de Sitter is opgedragen, kan, hoezeer ik zyne moeite en zijn werk waardeer, zeer moeiiyk tot een goed einde worden gebracht. Immers partyen irden Diet geboqrd, zooals wensche- t is. Ofschoon het onomstootelyk ststaat, dat de Gem.-Bouwmeester _ar slof heeft gehandeld, door zich te laten aanleunen, wat de beer Boerdyk hem zegt, moeten we niet uit hipt oog verliezen, dat reeds op deaapwyzingis gezegd, dat een damwand zal worden geslagen, wat dan ook ln het verzoekschrift van ée flrmft Starjrenburg Boerdyk, in aL 3 wordt bevestigd. Nu eenmaal bepaald was, dat een ddmwand moest worden geslagen, is zeer goed te begrijpen, dat de Góm. Bouwmeester het niet noodig oordeelde n^et den eigenaar van het belendpnfl perceel te spreken. Doch dat hy den damwand onoordeelkundig doet slaan is een domheid, die niet gded te praten is en gevolg van onvoldoend overleg. Wat aangaat het zenden van werk- S1i éep 'aan 6611 ander toe- teoteken, werk. Dat had aen moeten worden boutje by de be- (Zle vervalf ip pagina 4.)

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1