KEIDEISCHE COOUNT n HERMANNYPELS, Heldorsdie Meubeltransport- en van ZATERDAG 4 MEI 1919 Op- en ondergang van Zon en Maan (Z«m«rtljd.) Zon Maan Hoogwater Mei. op: 9.3 onder op? onder v.m.: n.m. Zondag 4 m. m. 1.~ 5.24 8.30 0.5 0.40 Maandag 5 10.17 1.12 5.22 8.32 0.45 1.- Dinsdag 6 11.31 1.44 5 20 8.84 1.25 - 1.30 Woensdag 7 a. 0.44 2.10 5.19 8,35 2.5 2.20 Donderdag 8 1.54 2.32 5.18 8.86 3.20 3.30 Vrijdag 9 3.2 2 51 5.16 8.37 4.30 4.40 Zaterdag 10 4.8 3.9 5.15 8.38 4.4 5.55 DE WEEK. 29 April. Wij staan op de kentering tus schen April en Mei. Morgen, Woensdag, vieren wij den tienden verjaardag van onze jeugdige Kroonprinses, over wie een der weekbladen met de tijding is ge komen, dat de buitengewone muzi kale begaafdheid, H. K. H. eigen, de Koningin aanleiding zal geven Prinses Juliana op het Haagscke Conservatorium onder dr. Wage- naar's voortreffelijke leiding te stellen. Dat vooruitzicht zal allen, die voor de muzikale kunst gevoe len, met te-meer geestdrift doen deelnemen aan het nationale vreugde-betoon, dat op 30 April 1919 tevens eene warme betooging zal zijn voor orde en gezag tegen over anarchistische plannen en avonturen. Overmorgen is 't 1 Mei en van uit de soc.-democratische gelederen komt een aansporing om ditmaal te „getuigen-', ook en vooral door staking, voor het haastig- lijk doen wederkeeren van den we reldvrede en het inwilligen der „November-eischen". In hoever het zittend kabinet op meer ijverige en loyale wijze dan het totdusver deed de hervormin gen in democratischen zin kan be vorderen, voorbereiden; 't zal niet ieder aanstonds zeer helder zijn. Maar: zeker na het jongste Paaschcongres van de S. D. A. P. is „getuigen", ter bevrediging van wat het momenteel revolutionair gedeelte der partjjgenooten, den heer Troelstra verheerlijkend, wil, - eisch van taktiek. Over hetgeen 1 Mei ons zal brengen, loopen aller lei, ook zeer fantastische geruch ten. Dat betreffende de oproeping der 20 a 25.000 man van den Vrjj- willigen Landstorm schijnt voor barig. Voorspeld is ook, dat de Rotterdamsche tramstaking, waar van op dit oogenblik het eind niet is te zien, maar die door de Rot terdammers, ook door hen, die zich de, weelde van auto of rijtuig niet kunnen gunnen, en die dus op de fiets of de „pedes apostulo- rum", de voetjes, zijn aangewezen, nogal leuk-gemoedelijk wordt op genomen, voorspeld is, zeg ik dat die „strike" „aansteke lijk" zal werken. Al te somber behoeft men ben ik overtuigd de zaken niet in te zien. Wat niet belet, dat waakzaamheid, zorgen dat men „op alles voorbereid" is, plicht blijft van hen, op wie de verant woordelijkheid rust. In het orgaan der Nederlandsche bolsjewiki, de „Tribune", komen bijna eiken dag zinspelingen voor op een spoedi- gen staatsgreep ook in Nederland. Zoo vindt men bijv. eene beschou wing ingeleid met de woorden: Naarmate het bolsjewisme het sla pende Holland nadert Over dat „slapende" zijn van de autori teiten in Patria is de heer Wijn koop, de chef-communist, mis schien niet 't allerbest ingelicht. Wèl weten wij dat bij de jongste verkiezingen c.a. 1.160.000 kiezers tegen en c.a. 20.000 voor het communistisch of anarchistisch drijven bleken te zijn. Wat nu juist niet rechtvaardigt de bewering, dat Nederland voor de anarchie zou gewonnen zijn In het orgaan der S. D. A. P. kon men enkele dagen geleden lezen, dat het „ronduit gelogen" is, wat „de bourgeoisie-pers" schrijft over het zytfi door de S. D. A. P. „blijven wijden aan de propaganda voor de revolutie". Zeer verblij dend en geruststellend zeker. Maar bitter weinig in overeenstemming met deze taal is wat mr. Troelstra, het boetekleed voor 't „werkpakje" verwisselend, te Arnhem heeft doen hooren. Waar hij o.a. zei, dat hij en zijne partijgenooten „propa ganda moeten maken voor een so ciaal-democratische revolutie". En erbij voegde: „Als dit Congres de aanvang is van het ons kwijten van dien plicht, zal de arbeiders klasse meer en meer inzien, dat de socialistische revolutie niet het middel is om de arbeiders te ver doelen, maar om ze te vereenigen." Wat is nu in deze de waarheid? Wanneer komt men uit de sfeer der onzekerheid? Vruchteloos vraagt men 't zich af. 't Is ermêe als met deze winter- sche lente, die ons op de Mei-grens verkwikt met ijzige temperatuur en sneeuwbuien. „Wachter, wat is er van den nacht?" blijven we vra gen, evenals Da Costa 't in den jare 1848 deed. De Internationale Socialistische Conferentie is te Amsterdam bij een. Nu en dan drupt een com muniqué voor de pers af, maar zeer „communicatief", mededeelzaam, zijn de heeren niet. Tot nu toe schijnt, wat dit betreft, de confe rentie, die de internationale' moet pogen te herstellen, in „ge heimzinnigheid" niet zoo heel veel te verschillen van de niet steeds zonder reden veelgesmade diplo maten van ouderwetsch en geluk kig al-meer verouderend model. Men zou de jongste weekperiode, wat ruim dan genomen, kunnen noemen die van de Congressen, de ongevallen en de moorden in Patria. Behalve de soc.-democratische „Genossen", kwamen o.a. de be strijders van het N.-Malthusianis- rne, de philologen en de hoog- en zeergeleerden (o.a. onze vrouwe lijke professor Westerdijk) in con gres bijeen. Met het zich allengs normalisee- ren van het verkeer zullen de in ternationale bijeenkomsten her leven. -Over enkele weken loopt de sneltrein AmsterdamBrussel Parijs weer, en we gaan immers met rassche schreden den dag te gemoet, waarop dank zij de ont wikkeling van het luchtverkeer, een „snoepreisje" naar „la ville lumière", vice versa, zóó weinig tijd in beslag zal nemen, dat 't aan het waakzaam oog ook van de strengste aller jaloersche Neder landsche gaden zal ontsnappen Of het verkeer tusschen Neder land en België weldra weer als vroeger zal zijn, 't behoort tot de ontelbare onopgeloste vragen. Wat de Belgische minister Paul Segers kort geleden op een open bare vergadering zei over de „Bel gische eischen", 't was nu juist niet zeer bemoedigend voor hen, die eene verkoeling tusschen de beide naburige volken terecht tegen het belang van de twee par tijen achten. Maar het groote boek, thans nog voor de ongedul dige „buitenwacht" met zeven zegelen gesloten, de vjedes-voor- waarden, te Parijs na ampel beraad geredigeerd, 't zal nu toch ont sloten worden. Bedwingen wij dus nog even, ook wat deze dingen be treft, ons ongeduld. De lente is guur en wintersch. De berichten over gruwelijke roofmoorden (bijv. de afgrijselijke te St. Oedenrode) en andere aan slagen, op mensohenlevens ge pleegd, zijn verre van opwekkend. Daarnaast zijn droeve tijdingen over ongelukken, de ramp van de Scheveningsche logger, den brand in dé hoofdstad, die vier slachtoffers vergde, en nog meer dere ongevallen. Er is de toene mende tuchteloosheid onder het opkomend geslacht, waarvan de Haagsche hoofdcommissaris van politie een zeer juiste schets heeft gegeven in zijn rondschrijven aan de politie-chefs in de Hofstad. Daarbij steun, in plaats van tegen werking, aan Jan Publiek vragend. Er zijn „de lichtpunten", waar ik ook in de somberst-lijkende dagen op mooht wijzen. De belangstelling voor dingen van goede kunst is toenemend in den lande. En van „allerhöclister Stelle" wordt het voorbeeld ge geven. Dr. Royaards' tooneel-ge- zelschap ontving eene subsidie van de Koningin, waarmeê dus gebro ken werd met den „adat" om slechts het „Nederlandsch" (waar de strijd voor of tegen Verkade steeds feller wordt) van zulke koninklijke hulp te doen genieten. Arnold 'Spoel, de waarn. directeur van het Haag- muziek-conservatorium, ont ving de eere-medaille voor K. en W., aan de Huisorde van Oranje verbonden. B. en W. der hoofdstad stellen den Raad voor, de subsidie van het Concertgebouw met een halve ton te verhoógen. Inderdaad, de opvatting dat kunst niet mag worden gerekend tot de zaken, val lend binnen den kring van Over heidsbemoeiing: ze heeft afgedaan. Evenals weldra met de „distribu tie-banden" 't geval zal wezen. Melk- en zuivelproducten komen vrij. Het vet zal volgen. Van 2 Mei af is de rijst zonder bon te krijgen. De dag, waarop de handel weer geheel vrij zal zijn is niet meer ver verwijderd. Slechts van de „broodkaart" wordt verzekerd, dat zij nog wel een jaartje zal duren. Dan zal ook de distributie, met al den aankleve van dien, tot het ver leden behooren. Zij was voor velen een zware last, maar een zegen ze tevens als beschutting tegen de onoverzienbare ellende, die zonder haar in de crisis-jaren over ons zou zijn gekomen. Voor gewetertïoozen en zwakkelingen bood zij kans om zich door misda dige middelen te verrijken. Het jongste consenten-schandaal bij de N. U. M. is een der sprekende be wijzen daarvan. Maar 't is bij ons, menschen,. nu eenmaal zoo, dat ook de beste, mooiste, nuttigste zaak kan worden misbruikt en dat som migen daar gretig gebruik van maken. Dat is een van de „eeuwige waarheden", waarin propaganda, motiën noch congressen ook maai de geringste verandering kunnen brengen! k Mr. ANTONIO. BINNENLAND. Nederland en België. Naar de Londensche correspon dent van de „N. R. Ct." seint, be handelt dr. Dillon in de „Daily Te- legraph" de quaestie betreffende de aanspraken van België. Volgens hem heeft de Conferentie de terri toriale quaestie onopgelost gela ten, teneinde hen achtereenvol gens met Nederland en België te behandelen. Dr. Dillon's eigen voorspelling ten opzichte van België is, dat het Limburg zal ontvangen, dat vroe ger tot zijn gebied heeft behoord; het zal economisch met het groot hertogdom Luxemburg verbonden worden; het zal controle over de Schelde krijgen en het zal de kleinè Belgische kanton^, die bij Pruisen ingelijfd zijn, terug ont vangen. De overgedragen schepen. In het Engelsehe Lagerhuis stel de Frederick Hall, naar aanleiding van de in-November 1.1. gepubli ceerde verklaring, dat de over dracht van vijandelijke schepen aan de neutralen niet zal worden erkend, de vraag, of de regeering voornemens was haar goedkeuring te hechten aan den verkoop van de s.s. „Johan Heinrich Burchard" er „William Oswald" der Hamburg- Amerikaljjn aan een Neder]andsche maatschappij. Harmsworth antwoordde, dat de regeering op het oogenblik niet ge neigd was, de overdracht van vij andelijke schepen aan de neutralen te erkennen en dat de betrokken regeeringen daarvan in kennis zijn gesteld. Hall vrpeg daarop: Er zal dus geen vergunning worden verleend om deze stoomschepen te ver- koopen? Harmsworth antwoordde: Dit volgt uit mijn antwoord. Wij meldden flat Woensdag 28 April officieren van de Kon. Holl. Lloyd naar Bremershaven zijn ver trokken ten einde aldaar de hier boven genoemde schepen over te nemen. Gerequlreerd schip terug. Het Amerik. stoomschip „Can- ton" (ex-„Hercules", van de Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij) is' van Kopenhagen hier aangekomen om te worden teruggeleverd. Het zal weder onder den naam „Hercules" onder Nederl. vlag worden ge bracht. Het verschepen van Indische tabakken. In het najaar van 1918 is dooi de autoriteiten een maatregel ge troffen, die de belangen der ge- heele Nederlandsche sigarenindus- trie, andermaal ten zeerste dreigt te schaden, en tot eigenaardige wanverhoudingen moeten leiden. Bij bedoelde maatregel toch is bepaald, dat van de in lndië lig gende tabak eerst de oogst 1916, daarna die van 1917 en ten slotte die van 1918 moet worden ver scheept. Deze verscheping mag alleen geschieden met Nederland sche booten, wil men haar doen ver richten door buitenlandsche sche pen, dan verleent de N. O. T. geen consent. Dat genoemde maatregel op een groote schade voor de industrie moet uitloopen, wordt duidelijk, wanneer men weet, dat hij tot ge volg heeft, dat oogst 1916, die voor een belangrijk percentage ver- wurmd en door kosten van opslag, desinfectie en assurantie hoog" in prijs geworden is, hier wordt aan gevoerd, terwijl in het buitenland, Scandinavië, Denemarken, Enge land; België en, sinds de ophef fing, van de blokkade in de Mid- dellandsche Zee, ook Oostenrijk, Polen enz., de goede, niet bescha digde en goedkoope oogst 1918 kan koopen, door hun eigen sche pen aangevoerd. Voor hen geldt geen verbod om oogst 1918 aan te voeren, en zoo wordt het resultaat der nu getrof fen regeling, dat de goede, niet beschadigde Java Tabak billijk in prijs naar het buitenland gaat, en de Nederlandsche industrie de slechte, verwurmde Java tabak van 1916 tegen hooge prijzen zal moe ten verwerken. De wanverhoudingen, welke hiervan het gevolg moeten zijn, komen nog sterker naar voren, wanneer men ziet, dat de impor teurs van den Javaoogst 1916, deze thans naar hier aanvoeren, terwijl zij tegelijkertijd de goedkoopore, onbeschadigde oogst 1918 naar het buitenland vervoeren! Als bewijs kan in deze dienen, dat door een beëedigd makelaar is verklaard, dat reeds 11.000 pak ken Java oogst .1918 naar Antwer pen verscheept en stoomende zijn, en dat spoedig meer ladingen zul len volgen. Deze tabak gaat dus eerst naar België en later zeer waarschijnlijk naar Duitschland. Een en ander ligt voor de hand, daar voor buitenlandsche schepen niet de verplichting bestaat, oogst 1916 te verladen. Niet alleen dat de getroffen re* geling ten zeerste de industrie be nadeelt en in een ongunstige posi tie brengt tegenover het buiten land; zij maakt de positie van die fabrikanten, die een groot deel van hun bedrijfskapitaal in de tabak in lndië hebben zitten, ten eenenmale onhoudbaar. f Of en in hoeverre opheffing der rantsoeneering voor aanvoer van overzee hierin verbetering kan brengen, is nog de groote vraag. Het dumping-gevaar. Het Haagsche Correspondentie bureau meldt: Naar wij vernemen, wordt onze industrie thans in vele gevallen ernstig bedreigd door den invoer van verschillende artikelen en fa brikaten tegen lager prijzen dan waal-voor hier te lande de grond stoffen of halffabrikaten door onze fabrikanten kunnen worden be trokken. Zoo worden o.a. hier ge goten ijzeren voorwerpen inge voerd voor belangrijk lager prijs dan het ruwe gietijzer; drukwer ken tegen aanmerkelijk lager prij zen dan het papier waarop zij ge drukt zijn; ijzerconstructies tegen lager prijzen dan de onderdeelen kosten. De buitengewoon lage koers der marken speelt hierbij een groote rol, terwijl het bovendien een feit schijnt te zijn, dat de groote fabrie ken in Duitschland, o.a. die van Krupp, ofschoon deze thans groo- tendeels stopgezet zijn, toch ge dwongen zijn hun arbeiders te- blijven betalen, zoodat de produc ten, welke zulke fabrieken nog in voorraad hebben, tegen spotprijzen worden opgeruimd. Waar nu de werkloosheid hier te lande reeds groot is, bestaat het gevaar dat deze nog vergroot zal worden, in dien onze nijverheid niet in staat is met deze artikelen te concur- reeren. Vandaax- dat men hier staat voor een ernstig probleem, dat echter niet gemakkelijk schijnt op te los sen. Een invoerverbod kan slechts Ingezonden mededeellng. tegen zeer verminderden prijs van een partljtj Coupons, zuiver wollen Engelsohe Heeronstoffen Profiteert hiervan! Het is Uw voordeel! Firma I.GRUNWALD, KEIZERSTRAAT, bij de Kelzersbrug (bovenwinkel). bij de wet worden gesteld; ook ad- ditioneele rechten op dergelijke artikelen zouden slechts krachtens eene wet kimnen worden geheven. Het wordt echter twijfelachtig ge acht in ter zake kundige kringen, of dit de aangewezen weg zou zijn, om den geschetsten misstand uit den weg te ruimen, daargelaten nog of de Staten-Generaal derge lijke maatregelen zouden goedkeu ren. Immers de Markenkoers is o.a. daarom thans zoo laag, omdat Duitschland niet voldoende kan exporteeren en slechts bij ruimer uitvoer van Duitsche artikelen is hierin verbetering te wachten. Vandaar dan ook dat indien wij wel zijn ingelicht het nog geens zins vaststaat of speciale maatre gelen tegen het gevaar van „dum ping" zullen worden genomen, al moge het. waar zijn gelijk dezer dagen werd bericht dat deze quaestie in ambtelijke kringen een onderwerp van onderzoek en over weging uitmaakt. De kolen-aanvoer. De Duitsche kolenimport is nog niet hervat. Er komt geen stukje steenkool over de grens. Het daar door ontstaan tekort wordt op ge lukkige wijze aangevuld door de krachtige stijging van den Belgi schen invoer, die van 1 tot 26 April 115.000 tons heeft bedragen. Brandstofprijzen. De bruinkoolprijs is per 1 Mei met 1 verlaagd; steenkool- en turfprijzen blijven dezelfde. Het broodrantsoen. Het Haagsche Correspondentie - bureau schrijft: In verband met de opheffing door de Geassocieerde Regeerin gen van de rantsoeneering van verschillende van overzee aange voerde artikelen, waaronder graan, is de vraag gesteld, of hiervan wij ziging in de broodrantsoeneering het gevolg zal zijn. Naar wij vernemen ligt zulks niet in de bedoeling. Het thans geldend rantsoen van 300 gram per dag wordt voldoende geacht en verhooging daarvan zou trouwens alleen mogelijk zijn indien nog meer scheepsruimte dan thans reeds het geval is, voor den grnan- aanvoer in beslag werd genomen, hetgeen ten gevolge zou hebben een verminderden aanvoer van andere, voor ons land onmisbare, grondstoffen en producten. Boter. Het vervallen, met ingang van J Mei, van den maximum-prijs voor de boter, welke in den klein handel wettelijk 4.40 per K.G. be droeg, heeft tot resultaat gehad, dat de boter dien dag te 's-Graven- hage verkrijgbaar was voor 3.10 h J 3.20 per K.G. Naar de „Msb." verneemt, heb ben de Zuivelcombinaties met in gang van 1 Mei den boterprijs vast gesteld als volgt: fabrieksprijs ƒ2.80, detailprijs 3 per K.G. Ingetrokken beschikkingen. De Min. v. Landb. heeft inge trokken: de besch. d.d. 23 Aug. 1918 hou dende verbod van aflevering en vervoer van ruwe tabak; met 1 Mei de besch. d.d. 22 Aug. 1918 betreffende het vervoer en de aflevering van oliën, en vetten; met 1 Mei het artikel jam afge voerd van de lijst van goederen, aangewezen krachtens art. 1 der Distributiewet 1916; ingetrokken de maximumprijzen voor jam en marmelade; met 2 Mei de besch. d.d. 2 Febr. 1918, betreffende margarine. Het Amsterdamsche tramtarief. B. en W. van Amsterdam hebben een voorstel tot verhooging van het tramtarief ingediend. Onder meer worden de volgende wijzigin gen aangebracht: gew. rit 10 cent, vroegrit 5 cent, vroegrit-retour 10 cent, netkaart 12, lijnkaart 6. De meerdere opbrengst wordt geraamd op 1.175.000 per jaar. Van de Oostgrens. Men schrijft uit Oostelijk Over- ijsel: Van een einde nemen van den smokkelhandel met onze oostelijke buren is nog volstrekt geen sprake. Integendeel: de smokke larij tiert welig voort en de plicht getrouwe ambtenaren hebben een zware taak om dien verderfelijken handel zooveel mogelijk te bestrij den. Zeer te betreuren valt het, dat zoovele onbetrouwbare grens bewakers gevonden worden, die veil bevonden worden voor de verlokkende aanbiedingen van smokkelaars in allerhande „bran che". En hierbij spelen in de eerste plaats tal van buitengewone kom miezen een verfoeilijke rol. En niet alleen, dat deze plichtvergeten ambtenaren den smokkelhandel in de hand werken, ook deinzen zij er vaak niet voor terug, om aller hande verdachte individuen voor geld ons land binnen te loodsen. Is het dan te verwonderen, dat de eerzame grensbewoners voortdu rend in vrees leven voor eigen vei ligheid en die van have en goed? En naast deze verachtenswaardige praktijken zien we zoovele hande laars connecties aanknoopen met Duitsche firma's voor de levéring van allerhande artikelen, zooals motorrijwielen, auto's, allerlei ma chines, fornuizen, enz. En heel wat dezer artikelen komt er dagelijks over de grens, omdat men door den lagen markenkoers meent, goede zaken te doen. Of zulks wel altijd of dikwijls het geval is, mag men wel betwijfelen. De grens te Zevena^r wordt nu dubbel streng en angstvallig be waakt. Daaraan nemen thans ook de burgerwachten uit den omtrek deel, die reeds eenige succesvolle aanhoudingen van buitenlandsche zwervers (zonder pas), mochten hoeken. Overigens neemt het ge wone reizigersverkeer met Duitsch land hand over hand toe. Te Dinxperlo is een militaire hulpcommies aangehouden, die van een Duitscher, welke zonder papie ren over de grens was gekomen, geld had aangenomen en dezen tot het naaste station had begeleid. Bedoelde hulpcommies bleek reeds in 1917 te zijn uitgewezen, doch nog altijd in zijn betrekking te zijn gehandhaafd. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De toestand in Beleren. De aanval op Müaéhen door de regeeringstroepen is begonnen. Woensdagmiddag werd Daclian door hen vermeesterd, evenals Allach en Karlsfeld. Eenige kanon nen vielen in hun handen. Een be richt van 1 Mei meldt dat de be vrijding van München aanstaande Hot Oosterstation is reeds in handen der troepen. Het Berl. Tageblatt meldt o.m. nog het volgende over den toestand te München: In de „Miinchener Neueste Nach- richten", het officieel orgaan dei- Bolsjewisten, komt onder het op schrift: „Tast toe!" een aanmaning aan de arbeiders om hun donkere, ontoereikende woningen te verla ten en zich in die der bourgeoisie te vestigen. De oplossing van het woningvraagstuk wordt aan de willekeur der arbeiders overgege ven, ieder kan de woning betrek ken die hem aanstaat. De bewoner verplicht de arbeidersfamilie op te nemen, en keuken, meubilair en linnengoed te harer beschikking te stellen. Over het algemeen onthoudt de roode bolsjewistische garde zich van plunderingen en heersclit er vrij goede, tucht. Bij de onteigening van privaat-eigendom gaat ze met zekere zelfbeheersching te werk en laat den eigenaar in het bezit van de hoogst noodigc levensmid delen en lijfgoederen. Fabriekseigenaren zijn volkomen onder toezicht van hun eigen per soneel gesteld. De „Miinchener Neueste Nach- richten" verklaren verder dat de firmanten tot de volledige sociall- seering wekelijks zooveel huis houdgeld zullen ontvangen, als ze ook vroeger kregen, terwijl over al het overige geld de employé'» •jjelijk mogen beschikken. De burgerij lééft in voortduren- den angst, niemand vertrouwt zijn buurman, en zelfs straatgesprek- ken worden afgeluisterd, afgezien van telefoongesprekken. Onwelwil lende opmerkingen over het be stuur van de stad, die afgeluisterd worden op liet telefoonkantoor doen onmiddellijk een militaire auto voor de woning van den spre ker verschijnen die den schuldige voor de volksrechtbank brengt. Een bekend Miinchener speciali teit, die tot een vriend op straat de opmerking maakt dat de straten zoo smerig waren, werd onmiddel lijk in hechtenis genomen, in een regeeringsauto gezet en voor het gerecht gebracht. Lichamelijk geweld heeft tot nu nog niet plaats gevonden. Men vol staat niet geestelijke kwelling en vooral de volksgemachtigde Neu- rath onderscheidt zich door zijn hooghartig honend en ruw optre den tegen de „bourgeois". RUSLAND. Naar de Times uit betrouwbare Russische bron verneemt, wordt St. Petersburg door de Bolsjewiki ontruimd. De inneming van Olonetz door de Finnen wordt voor de be volking geheim gehouden. Albert Coates, de Engelsehe operadirigent, die onlangs in En geland is teruggekeerd, heeft daar meegedeeld, dat te St. Petersburg, waar hij de laatste jaren gewoond heeft, de hongersnood vreeselijk is. In de maand Februari waren er in die stad 8000 menschen van den honger omgekomen, d.i. dus bijna 300 per dag. Aardbeving in San Salvador. Te New-York zijn berichten ont vangen omtrent een aardbeving San Salvador op 28 dezer, van welke het heet dat zij wellicht even lievig is geweest als die van 1917. Er zijn geen nadere bijzonderhe den ontvangen. Korte berichten. In het proces-Humbert wordt tegen Lenoir de doodstraf geëischt; ten aanzien van Desouches refe reert kapitein Mornet zich, ver zachtende omstandigheden plei tend, aan het oordeel van der krijgsraad. Orlando acht voor Italië een vrede onmogelijk als de mogendhe den het niet eens worden over Fiume. Duitschland wordt wellicht na een jaar proeftijd tot den volkeren bond toegelaten. De Italianen landen troepen in Dalmatië. Bij de Mei-betoogingen te Parijs werden tijdens een botsing met de politie twee personen ge dood. Volgens de „Morning Post' hebben de bewoners der Dodeca- riesi-eilanden hun vereeniging met Griekenland geproclameerd. PLAATSELIJK NIEUWS. „De Jaargetijden". „Naast den volkszang, ook den zang in hoogeren stijl". Zoo schreef, in zijn inleidend woord voor het feestprogramma van den R. K. Volksbond, de geestelijk-ad viseur, de eprw. heer Alink. Van dien „hoogeren stijl" hebben wij en velen met ons, Donderdagavond van ganscher harte genoten. D uitvoering van Joseph Haydn'9 prachtig oratorium „De Jaargetij den" door „het propagandakoor" van den Volksbond was één door loopend succes; de koorzang was bijna steeds volmaakt en er waren ele momenten van werkelijk mu zikale ontroering. Ten opzichte an de begeleiding had men de beschikking over een dubbel strijk kwartet en een piano; over 't alge meen kon deze bezetting wel vol doen, vooral ook, doordat de zaal niet overgroot was en een sterker orkest misschien maar storend had jewerkt. Maar bij het jagerskoor lijvoorbeeld misten wij wel zeer eenige andere instrumenten, want de piano alleen was onvoldoende om dit genoegzaam tot zijn recht te doen komen. Echter, dit kon niet tekort doen aan de groote schoonheid van de uitvoering van Haydn's prach tige schepping. Al dadelijk, bij het koor der landlieden: „Kom, lente, kom" was de inzet vast en zuiver, en de zang zeer muzikaal. En bijna overal bleef dit zoo; wij denken bijvoorbeeld aan no. 19 „omveer- koor". Hoe heerlijk klonken hier- de tenoren mét hun markant .raat'lend kraken slag op slag". Ook het koor der landlieden (no. 28) was schitterend, kortom, de koorzang in deze opvoering was an bizondere schoonheid. Er is blijkbaar met liefde en volharding gerepeteerd. Als solisten werkten mede mejuf frouw Annie Hoogenbosch (Hel der), sopraan, en de heeren Bram an der Stap (Delft), bas en Th. de Groen (Den Haag), tenor. Voor mejuffrouw Hoogenbosch, leerlinge van den heer Leewens, een moedi ge onderneming, die zij echter uit stekend' tot een einde heeft ge bracht. Er komt veel solozang in oor en in dien zang veel colora tuur, maar mejuffrouw Hoogen bosch deinsde voor niets terug en zong haar moeilijke Hanna-partij met klaarblijkelijk gemak. In haar recitatief en aria no. 16/17 „Wees welkom nu o donker woud" had zij een bizonder moeilijke party en kreeg een hartelijk applausje, van haar directeur een complimentje en van het bestuur tegelijk met haar kunstzuster voor de piano (mejuf frouw Tonny Leewens) bloemen. Zij wachte zich echter voor al te groote gemaniëreerdheid in haar itspraak. Wij moeten natuurlijk hier en daar maar eens een greep doen in het teksthoekje, want alle fraaie momenten te noemen gaat niet aan. De heer van der Stap heeft als concertzanger zijn sporen wel ver diend, ook hier in den Helder; hij zong de Simon-partij, maar zijn uitspraak was afschuwelijk en voor een beroepszanger als de heer van der Stap wij meenen al thans, dat hij geen dilettant is ontoelaatbaar. Dit was ons bij vroe gere gelegenheden ook wel eens opgevallen, maar nooit zoo sterk als nu. Geheele lettergrepen slikt de heer van der Stap weg, en het" kan toch niet door den beugel, dat hij in plaats van „onthult" „onhult" zingt. Hoogstens kan men dat van een niet zeer beschaafd dilettant tolereeren. Beter kon ons de tenor Th. de Groen bekoren. Deze heeft eer friscli en krachtig geluid en zong zijn partij met gevoel. Te zamen verden de drie solisten menigen frnaien zang; prachtig was bijvoor beeld de climax in het koor no. 12. Opkomst der zon. Simon (Bram an der Stap) had een mooi oogen blik in aria no. 11, die groote ver wantschap toont met de Pastorale an Beethoven en gevolgd wordt door Hanna's lieflijk recitatief. Bij 110.15 (De hitte doodt nu de natuur) kreeg de tenor een welverdiend applaus. Over het oratorium zelf behoe ven wij natuurlijk niets te zeggen; het is te algemeen bekend en zijn schoonheid en genialiteit staan on aantastbaar. Voorzeker is het een bij uitstek dankbaar werk. De pianobegeleiding was, zooals we zeiden, in handen van 's directeurs dochter, mejuffrouw Tonny Lee wens; zij kweet zich voortreffelijk van haar taak. Een dubbel strijk kwartet was samengesteld uit staf- musici van de Kon. Marine-kapel. Voor den tekst volgde men de Hol- landsche bewerking van J. A. van den Broecke. Het had het voordeel, dat nu iedereen de juiste beteeke- nis van ieder woord wist, over 't algemeen is anders het Duitsch op dergelijke uitvoeringen te verkie zen hoven het Nederlandsch, om dat het nu eenmaal als taal muzi kaler is dan de onze. Aan den directeur, den heer Leewens, werd een fraaie krans overhandigd; bloemstukken, zooals we zeiden, aan de soliste mejuf frouw Hoogenbosch en de pianiste mejuffrouw Leewens. Ze werden een beetje onbeholpen aangereikt maar de bedoeling was goed. Het spijt ons waarlijk, dat dit verslag niet meer van invloed kan zijn op het bezoek van Vrijdag avond, want wij zouden zoo gaarne ter wille van het kunstgenot, ieder een opwekken naar deze uitvoering te gaan. Ingezonden mededeellng. HELDER. DAMES-KLEEDERMAKERIJ. Mantelcostumes, Mantels, Rokken, uitsluitend mar maat. Chlqot coups. Esgslschs stoftsn. Billijk In prijs. leiding. Ook gistermiddag liet de man zich in dien geest uit. De vrouw ging daartegen heftig te keer, legde een revolver op tafel en riep, naar de buren aan de politie hebben meegedeeld: „Hier ligt de revolver; schiet nu maar als je durft". Buiten zichzelf van drift heeft de man toen het wapen gegrepen en een schot op de vrouw gelost. Deze zakte ineen. De dader, ziende dat hij haar getroffen bad, richtte on middellijk het wapen tegen zich zelf. Op het geluid der vallende scho ten snelden de buren toe. De politie werd gewaarschuwd, die daarna het tweetal per ziekenauto naar het Wilhelminagasthuis heeft doen overbrengen. De vrouw had een schot in hei oog, de man ter hoogte van den slaap. Beider toestand is hoogst ernstig. Mishandeling en berooving. Voor de Rechtbank te 's-Graven- hage stonden terecht twee losse werklieden, beiden zonder vaste woonplaats, beschuldigd dat zij op 21 Februari j.1. een 66-jarige koop vrouw in haar woning in de Zorg- vlietstraat hadden aangevallen en haar door haar den mond dicht te knijpen, bewusteloos hadden ge maakt, waarna zij de woning had den doorzocht en een bedrag van 76, een achttal dekens, een kistje met gouden en zilveren sieraden, benevens een pak klieren hadden gestolen. Beiden bekenden volledig. Het O. M. eischte tegen ieder 4 jaren gevangenisstraf. Tegen een koperslager aldaar, die gedurende dit bedrijf op den uitkijk had gestaan en van het gestolene 30 en een costuum had medegekregen, werd 1 jaar gevan genisstraf geëischt. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteurl Beleefd verzoekt ondergeteeken- de een plaatsje voor het onder staande, alhoewel de in houd niet is, wat men gewoonlijk onder in gezonden stukken verstaat, ver meent ondergeteekende, gegeven het groote belang, dat er voor velön in is gelegen dat plaatsing uwe gewaardeerde goedkeuring moge wegdragen. Den 25en April, werd alhier ge houden in de zaal van het Militair tehuis, Kariaalweg, een. vergade ring van gepensionneerden, als ook -van lieden die ijveren voor een Staatspensioen voor allen op 60-jarigen leeftijd, premievrij. Het doel dezer vergadering was, om middelen te vinden, om langs wettigen weg, verbetering van toestanden te verkrijgen, die gaan deweg, onder den drang der tegen woordige omstandigheden, zeer be nard zijn geworden. Immers, waar de geheele samen leving thans gebukt gaat onder den abnormalen duren levensstan daard, is voor vele gepensionneer den, die geen andere inkomsten genieten, alsook voor de ouden van dagen een treurige tijd aan gebroken. Daar waar overal de eischen naar loo'nsverhooging toenemen in alle takken van bedrijf, staan velen van deze menschen machteloos en zijn gedoemd ten onder te gaan. Het is daarom, dat zich een ver eeniging heeft gevormd, die allen wil omvatten die, 't zij door 't Rijk, 't zij door gemeenten, wer den gepensionneerd, alsook hen die ijveren voor verbetering dei- toestanden wat betreft pensioen, voor ouden van dagen. Deze vereeniging plaatst zich op een volkomen neutraal stand punt, zonder vo.orstaan van eenige politieke richting. Haar doel is, andere vereeni- gingen, met hetzelfde doel be zig, ineen te doen smelten, mits deze vereenigingen zijn, volkomen neutraal. Zij wenscht alsdan te vormen een zoogenaamde Landelijke par tij, die op het bovenaangegeven standpunt, langs wettigen weg, haar doel tracht te bereiken. Reeds sloten velen zich aan, doch lang niet genoeg, gegeven het groot aantal gepensionneerden enz. hier ter plaatse aanwezig. Daarom strekken deze regelen tot opwekking van hen, die nog achterbleven, om zich aan te slui ten. De contributie a f 0.25 per drie maanden, zal zekerlijk nie mand weerhouden. „Eendracht, maakt immers macht". Gelegenheid voor aansluiting bestaat ten allen tijde. Ieder trou wens die reeds is toegetreden als lid, wijst volgaarne, den weg, waar zich te vervoegen. Dankzeggend voor de plaatsing. Namens het Bestuur, W. BRUUL, Hoogstraat 91, Helder. GEMENGD NIEUWS. Traglseh. In het perceel Sarphatipark 71, te Amsterdam, wonen een man en een vrouw, dio den laatsten tijd nogal eens ernstige woordenwisse ling met elkaar hadden. De 26- jarige man had herhaaldelijk te kennen gegeven de vrouw te wil len verlaten, om naar zijn oudera terug te keeren. Dat gaf dan ge regeld tot hoogloopende ruzie aan- WIJ «irhulzen kinnen nn kuiten de gemeante. Tot «n mat Alkmaar over den weg, speciale prijzen. Vartaganwoordlgar: F. C. v. d. HAAGEN, SPUISTRAAT 8.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5