COURANT Ierman Nypels |y IMmki MeobBltransport- en F.C. tl. IIUHI, igastnitl No. 5086 DINSDAG 8 MEI 1919 47a Jaargang BUITENLAND. DE VREDESCONFERENTIE. België en de het vredesverdrag. Uit Brusseli wordt gemeld: In den loop eener verklaring be treffende het resultaat van de on derhandelingen te Parijs heeft de minister-president gezegd:- wij-kun nen de toekomst onder een schit terend licht tegemoet zien, indien wij op economisch gebied voldoe ning erlangen, wanneer wij eer oprechte economische entente met Nederland en Luxemburg zulten hebben verwezenlijkt. In den boezem van den kroon raad zijn wij eensgezind ten aan zien van de te volgen politiek óm de herziening van de verdragen van 1839 te verkrijgen. De Adrlatische quaestie. Groot is de voldoening in alle kringen, dat voor de overhandi ging van het vredesverdrag aan de Duitschers, de eendracht onder de geallieerden hersteld is en de Italianen aanwezig zuHen zijn bij de plechtigheid der overhandi ging. Het schijnt,, dat de terugkeer dei- Italianen op geen enkele bepaalde belofte berust en dat zij vooral terugkomen, omdat zjj begrijpen, dat geheel geisoleerd blijven niet in hun voordeel kan zijn. Hier en daar wordt eenige on gerustheid, geuit over een defini tieve overeenstemming met hen, daar Wilson nog steeds vastbeslo ten schqnt te zijn hun Fiume niet te geven, maar de algemeene opi nie is, dat men tot een bemidde lende oplossing zal kómen, waarbij het beheer over Fiume gedurende een zekeren termijn aan den vol kerenbond zou worden gegeven» opdat de Zuid-Slaven tijd zouden hebben, een andere haven te bou wen, terwijl Italië dan zijn eischen ten aanzien van Dalmatië zou wij zigen. DU ITSOHL AND. De hervorming van MUnchen. Te Mtinchen is thans alles weel lustig. De laatste dagen werden de nog vrij talrijke spartacisten- nesten opgeruimd. Van de leiders der -Spartakisten is de bekende opruier Sontheimer bij zijn arrestatie doodgeslagen. I)r. Lewien, die per vliegtuig ge vlucht was, moest bij Augsburg een noodlanding maken en kon daarbij gevangen genomen worden. Het is thans officieel bekend,, dat de communistenleiders Lan dauer en de commandant van het radenleger, Eglhofer," door de sol daten omgebraoht zijn. Omtrent het doodschieten der gijzelaars door de communisten, worden, nog de volgende bijzonder heden- gemeld: Toen de regeeringstroepen na-, derden besloten de Spartacisten vooraanstaande -mannen en vrou wen als gijzelaars achter, slot .em grendel te zetten. Op de eisch tot onvoorwaarde lijke overgave, volgde de bedrei ging der communisten, dat zij de gijzelaars zouden doodschieten. Dit is jook inderdaad gebeurd. De slachtoffers werden naar de bin nenplaats van het Luitpoldgymna- sium geleid, met het gelaat tegen den muur geplaatst en doodge schoten. Onder hen bevonden zich, be halve prof. Berger, de kunstschil der von Seidlitz, Prins Gustav vou Thurn un Taxis en Gravin HelU von Westarp. gesneuvelden wordt thans op, meer dan 250 geschat. RUSLAND. De strfld tegen de bolsjewlkl. Uit Moermanland wordt d.d. 4 Mei gemeld, dat de Engelsehen Maselskaja namen, 25 mijl ten Z. van Hordosero, na hevigen tegen stand van den vijand. OEKRAJINE. Volgens het Oekrajiensche pers bureau deed de Oekrajiensche re geering op 27 April aan de legatie te Bern officieel mededeeling, dat Kjef door de Oekrajiensche troe pen is hernomen en dat deze troe pen nu langs den spoorweg Kjef- Moskou oprukken. PORTUGAL. Een mislukte opstand. Maandag en Dinsdag der vorige week zou er een nieuwe militaire en burgerlijke opstand in Portu gal uitbreken. De regeering had er evenwel kennis van gekregen en de poging mislukte. Een aantal personen is gearresteerd of gede porteerd. FRANKRIJK. Blauwbaard Laudru. Het begint er voor Landru, het griezelige individu, dat onder be schuldiging staat tien vrouwen te hebben doen verdwijnen, steeds leelijker uit te zien. Het onderzoek van den tuin van het villaatje te tijd in Ingezonden mededeeling. STEEDS HET NIEUWSTE IN ALLE PRIJZEN HELDER van menschenvleesch". Twee ouwen uit Gambais, die de ge- jonte hadden in een beek, welke :cht langs Landx-u's landhuis lóópt, haar waschgoed te spoelen, berden op een laten middag in xvember Ï917 naar het dorp térug en toen zij voorbij de villa gjngen werden zij getroffen dooi den afschuwelljken en bijzonderen mk van den rook, die uit de 7*7 zeejaar'"tochr fffe'<le Drinkwatervoorzieningju* lijid de eene vrouw gevraagd. •afs vleesch!" had cfe andere ge antwoord. Men herinnert zich, dat reeds vroeger gemeld hebben, hj>e de veronderstelling is, dat Landru, na zijn slachtoffers gedood hebben, de lijken in stukken ed en deze in de keuken van zijn landhuis verbrandde. Echter sqhjjnt hij daar zijn monsterlijk werk niet steeds geheel te hebben voltooid, want er-is nu een getuige opgedaagd, dr. Monteilhet, die aan eqn vertegenwoordiger van het Journal verteld heeft, dat hij op, .eqnnacht in,het laatst van Mei of bagin Juni 1916 .gezien heeft, dat Landru een vrij groot pajc wierp deri vijver van Bruyeres, onge- 3r op een KM. aiatands van mbais. 3en andere getuige, "een inwoner i Gambais,heeft medegedeeld, i hij in Mei 1918, toen hy in dan vijver aan 't visschen was, dqaruit qeq. stuk bedorven vleesch, igeveer 40 eM. lang, met een to ïw er rond,heeft opgehaald. De vijver zal nu grondig onder zocht worden. Luchtvaart. Éen vliegtuig, dat. Maandag bo ai het vliegveld van-Evere -vloog, «ivan een hoogte van 100 meter neergestort. Van de twee inzitten den is de leerling-vlieger gedood, andere is doódeïijk gekwetst. Korte berichten. Engeland erkent de onafhan kelijkheid van Finland. De Belgische Senaat heeft de kiesrechthervorming aangenomen. Binnenkort zal ook de(-E. V. wor den voorgesteld. BINNENLAND. De bij Petten buitgemaakte schepen. Het Prijzenhof heeft Maandag het proces beëindigd betreffende de- vier1 Duitsche schepen, die op Het aantal der bij de gevechten- li Juli 1917 bij Petten door Brit- sche torpedöbootjagers werden genomen.Mr. Wright trad daar- »Ij op voor de "Nederrandlsche re- fordSterndale, be^' hield zich de uitspraak tot een laferen datum voor. Nederlanders vrijgelaten. Men meldt uit Brussel aan de „N, R. Ct.": De Belgische regeering hóeft, naar aanleiding van stappen dooi den heer Van Vollenhoven onder nomen, alle Nederlanders, die we verboden handel met den vijand in het interneeringskamp te Adinkerke waren opgesloten, naar Nederland over laten bren- >p. Vrouwelijke ambtenaren. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat aan vrouwelijke amb tenaren der belastingen, die we gens en bij het aangaan van een ïuNvelijk éervol ontslag uit hare betrekking vragen, een gratifica tie- zal worden toegekend, gelijk staande met 5 van het geduren de'haar diensttijd genóten salaris, doch in geen geval minder dan het voor eigen pensioen gestorte be drag. Voor deze gratificatie komen -echter niet in aanmerking, de vrou welijke ambtenaren, die-geen ont slag aanvragen vóór, op of onmid dellijk na den datum van het hu welijk, doch daarna nog eenigen de- vrouwelijke ambtenaren, aan wie pensioen wordt verleend. TWEEDE KAMER. Gambais wordt nu stelselmatiger voortgezet en heeft tot resultaat gehad, dat er half verbrande en bebloede vrouwen-kleedingstukken zijn opgedolven; verder zijn er weer menschen-tanden en stukken gebeente gevonden, die voor het meerendeel van menschelijke ge raamten afkomstig beschouwd worden. Landru wordt door 'de Fransche bladen reeds algemeen „blauw*- baard" genoemd en de gruwelijk smistere historie, waarin Landru waarschijnlijk de afzichtelijke' hoofdrol gespeeld heeft, vertoont met het sprookje van Blauwbaard al vast deze overeenkomst, dat. er Lier ook daarin sprake is tjui hyt TamgssAitsia "voer da iilarieering •an het postpersoneel Vrijdag le orde te stellen, werd verworpen net 39 tegen 14 stemmen, nadat Je voorsteller het tweede deel van rijn oorspronkelijk voorstel, om in het vervolg de Vrijdagen te be steden voor moties en interpella ties, had laten vervallen. Vervolgens werd een aanvang emaakt met de behandeling van et wetsontwerp tot bestrijding AjanHle heling. Wetsontwerp op vuurwapenen en munitie. In. het Dinsdag verschenen Voor Ifopjg Verslag der Tweede Kamer voornoemd wetsontwerp wordt iOr sommige leden aangedrongen het Uitvaardigen van scherpere palingen tegen het vervaardigen i bewaren van bommen en andere itplofbare instrumenten. Ver- iheidene leden achtten voorts de [rafbedreiging veel te zwak; som- ligën wilden de maximum-gevan- misstraf verhoogd zien tot 10 jiar. Provinciale staten van noord-holland. De Provinciale Staten v. Noord- lolland hielden Dinsdag een korte vergadering onder voorzitterschap in dr. Hubrecht, daar de Com- rrfissaris der Koningin met vér- De heer J. van directeur van het Oldenborgb Rijksbureau 'sjGraverihage, werd benoemd toi directeur van het op te rich- i Prov. Waterleidingbedrijf in 'Ord-Holland, op een salaris van tO.000—12.000. Daarna werd de zitting verdaagd t 20 Mei a.s. GEMENGD NIEUWS. Fraude met de kiezerslijst. Men meldt uit Heerlen: Wethouder Vincken, te Hoens- bijoek, is wegens fraude met de k^zerslijst gearresteerd. Valsch bankbiljet. Aan het bijkantoor der Nedër- lahdsche Bank te Rotterdam is e^u valsch bankbiljet van 1000 gijlden ontvangen. Het biljet is gemerkt AB 092714. Het water mark en de scheprand ontbreken, het is lichter gedrukt dan de echte eii het beeld der Nederl. Maagd is waziger en blijkbaar gefotogra feerd. Relletjes. Maandagnacht is het óp den Zéedijk te Amsterdam zeer rumoe rig geweest. De politie ondervond bij het vaststellen van drankwet- overtredingen in verschillende nachtgelegenheden heftig verzat van het publiek. Zelfs zijn er revolverschoten op de agenten ge lokt, die; daarop zelf ook vuur heb- bqn gegeven en met. de blanke sabel de menigte uiteen gejaagd hebben. Het is niet mogelijk ge- 'èest de belhamels te arresteeren. Door den schrik genezen. De bisschop van Wakefield reed dqzer dagen met zijn auto in een drukke straat een gewezen sol daat, George Parkinson, omver. De man werd naar familie ge bracht en een wond, die hij in zijn arm had, gehecht. Daar schudde hij den bisschop die hem kwam opzoeken, de hand: ,,U, hebt mij een goeden dienst bewezen", zeide hij. „Voor dat ongeluk was ik stóm". De soldaat had vroeger op het slagveld ten gevolge van een gra* naatsohok zijn.spraak verloren. evenmin bewónderen. Zitting van Dinsdag 6 Mei. Aangenomen werdhet voorstel van den- voowitter, om na de wets- ontwerpen betreffende de heling, 1818; en werd op plechtige wijze te deibrievenposterij en het vrouwen- Goes begraven. Doch zijn naam kiesrecht, een aantal ontwerpen,: blijft voortleven. Vele van zijn na- ■wajarondèr dat omtrent onder- kpmelingen hebben zich in kloeke wijzerssalarissen, aan de orde te stqllen. V Jlet voorstel van den heer van Raqesteyn, om rijn motie betref- -van- de- sia- weigerde dit en ontvluchtte naar zijn- vaderland. Wij moeten hem om zijn; kunde en zeemanschap roemen Zijn oude dag werd echter kom mervol en in 1808 moest hij in het Goeeche Sas als lantaarnopsteker in zijn onderhoud voorzien. Nadat hij 8 jaar een armoedig bestaan had, werd hij door Koning Willem I tot broeder in de Ned. Leeuw bgnoemd en hem 500. gesebonken. Hij stierf 29 Aug. 1818 en werd op plechtige wijze te Goes begraven. Doch zijn haam daden de échte Na'ereboUts getoond. Frans Naerebout staat bij de Nederl. loodsen in hoog aanzien. Hun/korpslied, is dezen held gewijd. 't Is goed, den blik te slaan op mannen ai» ons roem en eer ver- PLAATSELIJK NIEUWS. Huldiging Frans Naerebout. Dinsdagavond galde tooneelver- enjging Tavenu een herhaling van het j.1. Zaterdag opgevoerde drama „Eenzaam", nu ten bate van het op te richten standbeeld voo». Frans Naerebout. Dé luit. ter zee P. J. Jager heette namens het Comité allen hartelijk welkom. Spr. schetste het leven van .Frans Naerebout, waaruit wij het volgende ontleenen: Frans Naerebout is in 1748 te Veere geboren. Spr. noemde zijn roemrijke da den. In 1779 redde hij met zün broer Jacób eerst 71, daarna 17 meu6chén van hét wrak „Woést- duin". Zijn broer overleed spoedig maar Frans bleef als loods werkzaam, in welke kwaliteit hij zich bijzonder onderscheidde bij de schepen „Bar- bestein" én „Alblasserdam". In 1795 werd hij krijgsgevangen gemaakt en naar Engeland ver- oerd. Daar werd hij door een dmiraal herkend, die hem een hoog loon aanbood, indien hij En-; geland als loods wilde dienen. Hü over het kapitaal, de sterkste is in mninneiln >-lif an r>nHrliir-hff A naav -31 ul. j Strekt hebben. En dan staat die öederige Frans Naerebout in de eerste rij. Spr. is verheugd dat allen een steentje hebben bijgedra gen om die held te huldigen. Daarna betraden 3 Javanen het tjooneel om ons op Javaanschc muziek te vergasten. Zij zongen eenige Javaansche volksliedjes be geleid door een quitaar. Die Ja vaansche muziek is eigenaardig, voor ons Hollanders zit er echter weinig bekoring in. Zq zingen ook steeds op 6 tonen en veelal met falsetstem, terwijl wij op 7 tonen zingen; daarbij de begeleiding van een Hollandsch instrument, wat zij niet gewend -zijn, waardoor soms vtreemde klanken uit het instru ment werden gehaald. Dit alles \jas echter echt Javaansch. Het was jammer dat het publiek door algemeen gelach dé Javanen zoo \jan hun stuk brachten, want u moet weten dat ze verbazend ver- légen zijn. Tusscheil het le en 2e "fedrijf lieten zij nog een liedje boren. Ze werden echter van bhter het scherm toegesproken, laarvan ze zoo schrokken, dat ze hset tooneel verlieten en niet meer dju-fden spelen. Het tooneelstuk werd door 'Ijavenu op voortreffelijke wijze gespeeld. Voor een beschrijving hiervan verwijzen wij naar ons blad van Dinsdag. De Heer Leegwater dankte allen vboi- hun medewerking, in bijzon der deleden van Tavenu, de dames die zich met de kaartverkoop had den belast en de Mij. Nederland die ons. in de gelegenheid stelde vfcn Javaansche muziek, door Ja vanen-ten gehoore gebracht, te ge nieten. Aan den heer W. Dek ker Jr., die de hoofduol vervulde in het tooneelstuk, werd namens hét Comité een krans overhandigd. Hierna zong een dameskoor, onder leiding van Mej. T. de Boer, met pianobegeleiding van Mej. G. Sjoegers, een tweetal liederen aan Frans Naerebout gewijd, t.w. „Lied vin den ouden Frans" en „Frans Neerebout". Deze nummertjes wer den aardig gezongen en vielen wel ii^ den smaak. Aan Mej. de Boer werden door een der dames bloe ntien aangeboden. Debatavond Biersteker—MIehels. Door de besturen der Vrfjzmnig- dömocratisGhe en Sociaaldemocra tische, kiesvereenigingen was Dins dagavond een debatvergadering uitgeschreven, waarop de heeren Biersteker en Michels het stand punt hunner respectieve partijen ten opzichte der gemeenteraadspo litjiek zouden uiteenzetten. De zeer druk bezoélite vergade ring werd geopend door den heer W. de Boer, Voorzitter der Vry- zibnig-democratische KiCsvereeni- gipg. Deze heette de aanwezigen wèlkom en deed een beroep op dë vqrgadering om beide sprekers in vqlkomen kalmte aan te hooren. Door elk zou in eerste instantie drie kwartier worden gesproken. Dén zou een pauze worden gehou den van een kwartier, waarna elk vdor repliek een kwartier kreeg. Bij loting was de eerste spreek beurt ten deel gevallen aan den heer Michels. De heer M i c h e 1 s het woord ver krijgend, constateerde, dat bet een gélukkige gedachte was geweest om de verkiezingsactie voor den gemeenteraad aldus te openen met eeïie vergadering, die meer dan andere dergelijke vruchtbaar zal kunnen zijn. Immers, zy heeft dit bóven andere voor, dat nu aan iedere party dezelfde gelegenheid wórdt gegeven om haar beginselen uiteen te zetten, en meestal komt op andere vergaderingen, hoe goed bedoeld en hoe ruim de gelegen- lïedd voor debat ook zy, daar niet titeel van terecht. Spr. zal de gemeentelijke poli tiek meer in 't algemeen behande len. Niet in alle bijzonderheden niaituurlyk; dat is, in zóó kort tijds bestek, niet wel doenlijk. Zeer in ~'gemeene trekken echter. Binnen a wettelijke en maatschappelijke grenzen onzer huidige samenle ving is doorvoering, van gemeen telijk socialisme niet wel mogelijk. Wie zou verwachten, dat de so ciaaldemocraten in een bepaalde Kgemeente, waar zjj een meerder heid vormen, een socialistische menschap zouden vestigen, ft het mis. De gemeentelijk soc. politiek is een noodzakelijk onder deel van de algemeene, maar zy 'aat niet op zichzelf. De gronden voor de gemeente lijke socialistische politiek berus ten op de erkenning, dat er een klasse van menschen is, die vol komen afhankelijk is, die niets befcit dan haar werkkracht, en daardoor in afhankelijke positie verkeert. Zy kan slechts haar arbeid geven, en over den verkoop daarvan voor loon heeft een an dere klasse mede-zeggenschap, die .doordat zij de beschikking heeft iicmu. de v| opzie! de v. Daart weerwil van haar geringheid in aantal. In die kleine heerschende klasse is een groot deel, die be schikken kan over zijn evenredig aandeel in de productie, zonder dat haar werkkracht behoeft te en. Dit deel strijkt dus, boven voordeelen, die het heeft ten "chte van kapitaalbezit, ook nog voordeelen der productie op. artegen, tegen deze toestanden gaat de actie der arbeidersklasse, die inziet, dat er op geen andere wijze aan dien toestand een einde is te maken dan door zelf de be schikking te krijgen over de pro- De bedoelde klasse van be- iters moet dus op den duur wor- uitgeschakeld, en de totale 'e komen ten bate van het .een. reeds bij voorbaat het ver wijt te ontzenuwen, dat wen ons wel maakt als zouden wy enkel en alleen twee klassen in de maat schappij zien: wy erkennen, dat er tusschen de beide uitersten van kapitaal en arbeid verschillende andere klassen zich bewegen. Maai de groote massa, ook van die tus- schenklasse, is toch in afhankelijke positie ten opzichte van de bezit tende klasse. Onder die groote middenmoot vindt men allerlei verschijnselen, die hen zich om hoog doen werken, en inderdaad gelukt het soms aan enkelen. Maa; bijna steeds geschiedt dit ten kosb van de arbeidersklasse. Maar of die zoogenaamde mid denstand, die tenslotte, dat zullen hier aanwezige winkeliers onmid dellijk toegeven, even afhankelijk is van het kapitalisme als de arbei ders, bestaat, is de kwestie niet. Maar wel is de kwestie of zy be lang heeft by de instandhouding dezer maatschappij, of zij in een andere niet een beter levenslot •ijgt. En nu zeggen wij: die mid- mstand zal er nooit nadeel van ibben. De strijd tusschen kapitaal arbeid gaat voor een deel over de hoofden der middenstanders heen; dezen hebben zelf onvol djoenden invloed óm iets aan de toestanden te veranderen. Als <1 middenstand zich verzetten wilde tegen dien strijd, zou hij er zelf het nadeel van hebben. De mid- dfenstand heeft derhalve belang bij de verandering van maatschappij. Van vrijzinnige zijde speciaal is wel gezegd, dat.'in die socialisti sche maatschappij de prikkel tot ehergie, tot vooruitkomen wegge nomen wordt. Zo'ó'ii stelling is slecht te bewUzeh. Men wijst dan op hen, die thans door eigen kracht, eigen energie omhoog, kwa men tot eigen voordeel. Laat men echter eens één arbeider aanwij zen, die van zijn arbeid rijk gewor den is. Dat is onmogelijk. Eén arbeider kan d'oor voortdurenden strijd alleen zijn levenspeil wal omhoog brengen; en dat voordeel, dat behaald wordt, gaat langs an deren weg al spoedig wefer te looi'. De strijd voor dé arbeidersklasse heeft alle, krachten noodig om die klasse op peil te houden en één enkel oogenbhk van-verslapping in dien strijd maakt, dat zij dadelijk weer inzinkt. Daarom ook Vragen wy om daats in de bésturende lichamen. )e staat immers is een van de sterkste bolwerken van het kapi talisme. Door middel van de regee- rihgeh is strijd noodig. Vandaar dan ook, dat, hoewel soms uiter lijk tusschen ons en andere par tijen geen verschillen bestaan sommige beg'mselpunten verschil- len_ alleen in woordkeuze van die vari andere programs het ge meentelijk socialistisch program tofch een gans'ch andere beteeke- nis heeft dan de programs van andere partijen. Omdat wij al onze daden bezien in het licht der we reldgeschiedenis. Wij willen langs parlementairen weg tot ons doel komen en eischen een belasting naar draagkracht, omdat daardoor eén deel der onbil lijkheid wordt weggenomen. Deze eifech vloeit logisch voort uit den toestand, zooals wij dien zien. Van eenig ontzien van de groote inko mens kan dan ook geen sprake zyn en daardoor staan wij in dezen strijd fél tegenover de andere par tijen. Van de gemeentelijke bedrijven noemen wij allereerst de gasfa briek en waterleiding. Wij willen die in handen van de gemeente, niet allereerst om daarvan een melkkoetje to maken, maar omdat zij zyn de steunpunten der komen de maatschappij. Vroeger werden de gemeentebedrijven allereerst gebruikt tot het spekken der ge meentekas en werden de belastin gen daardoor laag gehouden. Daar mee werd een. onrecht gepleegd op de lagere inkomens, omdat de hoo- gere tarieven van deze bedrijven allereerst op hen drukken. De ar beidersklasse heeft belang by lage tarieven, dan kan de belasting, die de laatste jaren tóch al hoe langer hoe meer progressief wordt ge maakt en dus naar evenredigheid de hoogere inkomens zwaarder be last, gerust nog wat omhoogge- voerd worden. Onze woningpolitiek dient om van de arbeidersklasse te maken wat we in de toekomst noodig heb ben: een goede, sterke klasse. Do klasse, die thans wordt gedrukt, moet, door ze in betere huizen te brengén, door ze wat meer com fort en levensvreugde te geven, toe de erkenning komen, dat er nog wat beters is. Beter onderwijs. Niet allereerst ijveren wij hiervoor omdat het een individueel belang is. Maar beter onderwijs moet de arbeidersklasse sterker maken. Zij wordt door de bezittende klasse tekort gedaan; deze laatste heeft het beste onder wijs, de vetste baantjes, de lekker ste hapjes. Wij, die in cursussen den arbeiders nog wat ontwikke ling trachten bij te brengen, weten hoe moeilijk het is als men op late- ren leeftijd zijn schade moet inha len. Wij zien in beter onderwijs een machtsmiddel tegen de bezittende klasse. Te dezen opzichte willen wij gaarne meestrijden met de anderen. Rechtspositie en arbeidsvoor waarden voor personeel in dienst van de gemeente. Niet allereerst omdat wij dat personeel zooveel liever hebben dan arbeiders in par ticuliere bedrijven, ijveren wij daarvoor. Maar Ln de eerste plaats heeft dit personeel niet die vrij heid van actie, die bij particuliere werkgevers bestaat. Wij zien in, dat het gemeentepersoneel moet worden opgevoed in de groote taak der vestiging straks van de socia listische gemeenschap. Door hen thans op te voeden versterken wij onzen strijd. Verbetering van armenzorg is geen eisch allereerst van philan- tropie. Wy zyn volstrekt niet zoo veel zachter van gemoed dan onze tegenstanders. Neen, wij willen de philantropie juist uitschakelen en het onrecht goedmaken, door het huidige maatschappelijke stelsel gekweekt. Het stelsel zelf zal de middelen moeten vinden. Als wij in de gemeenteraden opkomep voor de eischen der ar beiders, is dat een stuk gemeente lijk socialisme, dat op het oogen- blik niet kan worden gevestigd. Stap voor stap en stuk voor stuk moet worden opgebouwd en ons groote werk is in de organisaties. Dit is het verschil tusschen ons en de andere partijen. De heer Biersteker roept my al toe: wij willen dat alles ook. Maar er is verschil. Als de heer Biersteker zoo iets doet, staat er niets achter hem: bij ons staat een goed geor ganiseerde arbeidersklasse achter ons, die haar eischen stelt en daar voor opkomt. Er wordt ons ver weten, dat onze eischen zooveel verder gaan dan verwezenlijkt kan worden. Maar wij stellen ze door een noodstand, omdat wy weten altijd te worden beknibbeld en d'aarom overvragen wij s Niet de zucht om nu eens uit te blinken is het, die ons bezielt, en als onze eischen verwezenlijkt worden, geschiedt dat geenszins omdat onzen tegenstanders onze eischen sympathiek zyn. Liefst zouden ze heelemaal niets geven, maar het is vrees om kiezers to verliezen. De heer Oud heeft onlangs in een rede Bebel geciteerd, die zou hebben gezegd dat wy 'altijd op zettelijk meer vragen. Ons werk in de praktijk-echter bewijst wel, dat we ook met kleine dingen tevreden zijn. Maar als onze eischen te hoog zijn, komt dat, omdat de praktijk ons heeft geleerd,'dat er steeds op beknibbeld wordt. En een onver dacht vrijzinnige als prof. Ziegler heeft erkend, dat de s.d. zich ten réchte beroept op het geestelijk en moreel auteürschap van allé' sociale wetten. Slechts één middel is er voor de arbeidersklassé: versterkt in nog groótere mate uw gelederen! Eerst dan kunt gy van de bezittende klasse verbeteringen afdwingen. "De heer Biersteker krijgt vervolgens het woord. Ook spr. hééft' met gënoegen de gelegenheid aangegrepen om eene zelfde zaak eens van twee kanten te belichten. Er is een Indisch Spreekwoord, dat zégt: Hét is liéter blind te zjjn, dan de zaak van één zijde te be ziën. De heer Michels heeft op een in terruptie van spr. reeds opgemerkt, dat het program der vrijzinnigen bijna hetzelfde is als dat van de sociaaldemocraten. Beider eischen loopen parallel. Het verschil is, dat het voor hen slechts enkel middel is: om tot een doel te komen en voor ons ook het doel tevens. De sociaaldemocraten willen door mid del van de doorvoering hunner eischen tot de socialistische ge meenschap kómen. Hun doel is de arbeiders voor de nieuwe maat schappij rijp te maken. Dit stand punt is niet het onze. Als wy voor al deze eiSchen opkomen, geschiedt dat niet van het standpunt der klassetegenstelling uit, maar wel omdat wij ieder individu meer levensrecht, meer kans op ontwik keling willen geven, hem sterker willen maken in den strijd om het bestaan. Uit onze maatschappij moet alles worden weggenomen wat den strijd' sóherp maakt. Wij staan niet op het standpunt, dat kapitaal en ar beid als twee vijandige machten tegenover elkander staan, wij mee- nen integendeel, dat zy zeer goed kunnen samenwerken/Ons streven is den strijd, die er bestaat weg te nemen en daardoor den arbeider meerdere recbtën te verschaffen, aandeel' in zijn werk op fabriek en werkplaats, beter loonen enz. In overleg met den patroon moet een' beter grondloon worden ontworpen. Voor de sociaaldemocratie is de strijd slechts een middel om te ko men tot verwezenlijking van hun doel: de socialistische maatschap pij. Hoe die er zal uitzien, men weet het niet. Op het jongste con gres is een plan ontworpen voor socialiseering der maatschappij. Uit -de discussies bleek, dat men het absoluut oneens was, men weet niet wat men socialiseeren moet. Nu zal een commissie een rapport hierover uitbrengen. Het is gemak kelijk te zeggen: de huidige maat schappij deugt niet, in de socialis tische is grooter rechtvaardigheid, maar dan moet men ook zeggen hoe die socialistische maatschappij er uit zal zien. Verschillende bedrijven, met name die welke een monopolistisch karakter dragen, moeten worden gesocialiseerd, zeggen ook wij. Hieronder beliooren in de eerste plaats gasfabriek en waterleiding. Dit staat ook in ons program. Heeft men daarmee echter de socialis tische maatschappij? Geenszins althans zooals de sociaaldemocra ten zich die denken, maar nog nooit hebben wij hooren uiteenzet ten hoe die dan zal moeten zijn. Ons gemeenteprogram is zóó, dat wij willen medewerken aan de ver heffing van alle deelen van het volk. Wij willen wegnemen alles wat de vrije ontwikkeling kan tegenhouden. Ons onderwijspro- gram is precies hetzelfde als dat van de sociaaldemocraten: gelijke ontwikkeling voor ieder, onafhan kelijk van de geldelijke draag kracht der ouders. De heer Michels heeft duidelijk doen uitkomen, dut de «trild der IngtxoncUn medadeoling. Wij rijen alls aggtlijlo vrachten, um hoiwaatsrialen. ons nt| niet kent, «ene eeoc proef met de ËS8faipDRriftfMill[] Vertegenwoordiger 'oiaaldemooraten de klassestryd iji. Dien willen wy niet; wij willen iet vijandelijk tegenover elkander aan. Voor ieder arbeider we«- sphen wij deelgenootschap in den arbeid en medezeggenschap. Dus gjeen belangenstrijd, maar parallei l$opende belangen. Werkgevers ei: "terknemers hebben beiden ten- lotte gelijkelijk belang bij den tbeid. Dan krijgen we een maat- ;bappij, waarin voor ieder gelijke levensrechten volgens eigen aan leg bestaat. Vóórdat er nog sprake was van iftvloed der sooiaaldemocratie had den wij hier in deze gemeente reeds een rechtspositie voor het irsoneel, toen er in andere ge- eeuten geen sprake nog van was. ier is steeds een democratisch bewind gevoerd, geen sociaaldemo cratisch echter. Het doel der sociaaldemocratie is dfe 8ocialiseering. Wy weten niet hóe de nieuwe maatschappij er uit zkl zien. Maar zy kan niet anders kómen dai» ten koste van bloed en tianen. Het zou denzelfden weg opgaan als thans in Rusland, in Duitschland, in Oostenrijk ge schiedt. Zal ik daar tafereelen van ophangen? Ieder die kranten leest leent ze. (Geroep: Bewijzen!) Be wijzen vraagt men. Welnu, spr. leest voor hetgeen door een socia listisch afgevaardigde van de Tweed© Russische doema over de toestanden aldaar schreef. Er heerscht, zoo zeide hij, een terro risme als nooit tevoren. Nu zulleu de sociaaldemocraten zeggen: voor hetgeen daar ge- séhiedt, zijn wy niet verantwoorde lijk, socialisme is niet hetzelfde als bólsjewisme. Maar het beginsel van het bolsjewisme is hetzelfde. (Ge- reep: Onwaar!) Dr. Haase, de be kende Duitsche afgevaardigde, heeft dat verklaard, alleen methode en taktiek zijn anders, zeide hij. Ook R. Kuiper geeft het in een opstel in de Socialistische Gids toe. Spr. citeert hieruit. In beginsel zyn dus de toestan den in Rusland en Duitschland het gevolg van het optreden der so ciaaldemocraten. Daarom is het van beteekenis, dat wij niet op dat standpunt staan. Wij willen wijzen op de gevaren van de doorvoering der sooiaaldemocratie. Geen oogen- blik schroom ik waardeering uit te spreken voor hetgeen de sociaalde mocratie doet. In vele opzichten kunnen vrijzinnigen en sociaalde mocraten uitstekend samenwerken, alb deze laatsten maar niet den wég opgaan van de „nieuwe maat schappij". Zal dan straks de toe komst ona de verwezenlijking van tal van sociale dingen brengen, zal dat gaan langs den weg evolutie. Daarom heeft spr. bij de algemeene beschouwin- van.de'begrooting gezegd, dat iét gevaar lag in de versterking d^r soclealdemocratie, omdat het gévaar bestaat in de totstandko ming der nisttwe maatschappltf^'w Als ws voor beelden uit Rus land, DsMaehland en Oostenrijk nagaan, hebben wij het recht te zeggen dat het revolutionair ka rakter der sociaaldemocratie zal voeren tot dezelfde toestanden van daarginds. Daarom is voor de vrij zinnig-democraten het optreden der sociaaldemocraten ln November eene openbaring geweest, ook voor vele buitenstaanders, omdat men heeft kunnen zien, dat het revolu- tiegevaar .groot was. Wat brengt ons die revolutie? Dat ©e» minderheid heerscht over een meerderheid, lijnrecht in strijd met allo begrippen van democratie. Dit moge socialistisch zijn, de mocratisch is het niet. Dien eere naam verbeurt men. Nu is op het congres te Arnhem een motie aan genomen, een eenheidsmotie. Het is een water- en melkmotie, waar je alles uit halen kunt. (Gegons in de zaal). Ja, men gonst er nu wel tegenin, maar laat ik nu ook mijne meening eens mogen zeggen. Goe de dokters maken stinkende won den, laat mij nu ook eens mogen zeggen wat door mij voor waarheid wordt gehouden. Spr. citeert mr. Bonger, die op het Arnhemsche congres betoogde, dat revolutie, zooals Troelstra die wilde,' in strijd is met elke gezonde democratie. Dat standpunt is ook het onze: verbetering der maar- schappelijke toestanden zal alleen kunnen gebeuren langs den weg der evolutie, niet met revolutie. Wij stellen ons op het standpunt, dat het onmogelijk is tegen den berg op te glijden, maar om zoo gemakkelijk er af te glijden. Dan krijgt men bovendien een schier niet te stuiten vaart. En het gevaar hier is, dat de sociaaldemocraten, door de bolsjewiki meegesleept, hun vaart niet meer kunnen tegen houden en meegesleurd worden in den afgrond. Voor een groot deel willen wy hetzelfde wat de sociaaldemocraten willen. Het verschil is, dat wy reke ning houden met de eigenaardig heden van de plaatselijke omstan digheden. Het is gemakkelijk ge noeg in een program iets neer te sehryvf*, mgfr «iet voor elk» ge-

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1