een complex WOKINGEN. Stremming Passage. Bekendmaking. DUiNKEl GOEDKOOP en DUIHKE8, GOEDKOOP I CQHPilY, meente is dat bruikbaar. Dit geldt ook voor de gemeente-Helder en als wij u opwekken mede te wer ken aan de versterking van het vrijzinnig element in den raad, doen wij dat omdat ons als demo eraten dezen weg alleen geboden is en wij nog te veel het conserva tieve blok aan ons been hadden. Lettende op hetgeen door ons ge presteerd is in den raad, zult gij zorgen dat de vrijzinnig-democra tische partij sterk vertegenwoor digd is in den gemeenteraad. Na een kwartier pauze was op nieuw het woord aan den heer Michels. De heer Biersteker, zoo zeide spr., wil, blijkens zyn uitlatingen, eigenlijk precies hei- zeliue ais wij. Maar de heer Bier steker had zich dan al lang bij ons behooren aan te sluiten, want wu hebben de oudste rechten. Zijn partij is ontslaan uit den krachti- gen aandrang van ons, waardooi de liberale partij uiteenviel. Maar als het werkelijk waar was, dat onze beginselen ten opzichte der gemeentepolitiek gelijk zijn, zou üe houding der vrijzinnigen heel anders moeten zijd dan zy is en zouden zij niet geregeld onze voor stellen in den raad moeten ver werpen of tegenstemmen. Het eeni- ge voorbeeld dat de heer B. aan voerde de tijd heeft hem trou wens ontbroken meerdere te noe men was dat van het werklie denreglement, dat tbou zijn inge voerd vóór er sprake was van soe.- deni. in den raad. Echter was toen Verstegen al lid van den raad en een groote hoeveelheid amende menten, die deze erop indiende, werden alle verworpen. En wat do eischen betreft omtrent een scheidsgerecht, tot voor eenige maanden was zelfs de vrijzinnige wethouder de Geus er nog tegen, maar sinds de November-gebeurto- nissen is die ook bekeerd. De beer Biersteker wil den klas- sestrijd niet. Maar die strijd i s er. Als hij er niet was, zouden wij thans niet hebben de Rotterdam- sche tramstaking e. m. a. Als inder daad de verhouding zoo ideaal was, zouden er niet steeds zooveel con flicten komen. Neen, de heer Bier steker jaagt utopieën na als hij de arbeiders wil bijbrengen dat ten opzichte van kapitaal en arbeid ver zoening mogeifjk is. Hoe langer hoe meer dringt het tot de arbei ders door, dat er twee belangen tegenover elkander staan, en het zijn volstrekt niet de soc. dem. ar beiders alleen, die zeggen, dat met hun arbeid de patroons worden rijk gemaakt. De soc.-dem. zijn tenslotte ook maar product van de omstan digheden, en zelfs als er geen so ciaaldemocraten waren, zou er toch klassenstrijd bestaan. De socialistische maatschappij kan er niet anders komen dan door bloed en tranen zegt de beer Bier steker. Waar heeft hij die wijsheid vandaan? Een beroep op de drie landen gaat niet op, want die heb ben oorlog gevoerd. Juist de so ciaaldemocraten zijn de felste te genstanders van het bolsjewisme en willen met hun methode niets te maken hebben. Als men weet wat men wil, is er geen sprake van bloed en tranen. Zijn de revoluties van vroeger, die waaraan de libe ralen hun ontstaan te danken heb ben en de huidige, de socialistische revolutie? In Duitschland c.8. is zij te danken aan den oorlog en de ellende, waarin het kapitalisme de arbeidende klasse gedompeld heeft. Kautsky heeft gezegd: een revolu tie, die uit oorlog ontstaat, is een bewijs van zwakte der arbeiders klasse. Daarin ligt al de erkenning, dat deze revolutie niet de onze is. En thans zijn het juist de sociaal democraten, die hun leven wagen om orde te brengen in den chaos, terwijl de andere partijen geei: band uitsteken 1 De z.g. „water- en melkmotie", aldus door den heer B. smalend be titeld, zegt, dat, als de revolutie uit barst en wij zien die mogelijk heid in zij ons gereed vindt om on zefiTplicht te doen. En de motie wijst verder op den grooten oorlog, die veel meer bloed en tranen heefr gekost dan welke revolutie ook. Juist het liberale principe: vrij heid-blijheid beeft de maatschappij ten ondergang geleid. Daar spr. tijd verstreken is, krijgt de heer Biersteker het woord voor repliek. De beer Michels heeft niet weersproken, dat het reglement op de rechtspo sitie tot stand is gekomen door de vrijzinnigen, constateert spr. met genoegen. En alles wat tot heden gedaan is, is in hoofdzaak door de vrijzinnigen verricht. Spr. zal nog even het verschil in standpunt nader belichten. De illusies als zou de heer Biersteker te eeniger tijd overloopen tot de S. D. A. P. moet spr. den heer Michels ontnemen zoolang de S. D. A. P. op het klassestandpunt blijft staan. Misschien komen we nog eens in een schuitje, maar dan moet zij dit standpunt verlaten. Spr. is bet eens met de middelen der S. D. A. P., niet met het doeL De heer M. beeft grif toegegeven, dat hij niet kan zeggen hoe de socialistische maatschappij er zal uitzien, en wijst op een artikel in de Soc. Gids van den heer de Schipper. Aange nomen, dat het waar is, dat de oor log ontketend i9 door het kapita lisme, dan zal door een revolutie veel meer ellende worden ontke tend. (Gefluit). Ja, gij fluit nu, maar leest eens wat df. van Dillen daaromtrent schrijft. „Wij willen geen revolutie door bloed en tranen". Het is alweer R. Kuiper geweest, die bet stand punt uiteenzette, dat een even- tueele revolutie zal moeten worden aangegrepen. Het maatschappelijk doel, aldus R. Kuiper, heiligt de daartoe dienstdoende middelen. Met andere woorden: tegenover eeD misdadige maatschappij zijn alle middelen geoorloofd, die strekken om de komst van het socialisme te bevorderen. Dat is hetzelfde stand punt van Lenin en de Spartacisten. Ook dat van Troelstra, en daarte gen gaat onze strijd. Wij staan op bet standpunt, dat wij alles wat een geordende maatschappij 'kan bevorderen willen aaneensluiten en alle beletselen wegnemen, dia die maatschappelijke ontwikkeling tegenhouden. De heer Michels zeide, dat nog geen arbeider rijk geworden was door zijn werk. Is dat dan het ideaal? Wat Hebt ge aan dat ideaal als men straks het privaat bezit wegneemt? Voor mij is het ideaal geluk, en samenwerking. Wij heb ben op het oogenblik een kapitalis tische maatschappij, tot stand ge komen door de hoofden en harten van millioenen nijveren. En zou men nu die kracht, die de mensch- heid op hooger peil heeft ge bracht, willen wegnemen? Integen deel, men moet haar opvoeren, op dat het gebouw steeds hechter en schooner zal worden. Het gevaar van de sociaaldemo cratie zit niet in de menschen indi vidueel, maar in de doorvoering van het beginsel, dat zij voorstaat. De concrete doorvoering hunner beginselen leidt tot revolutie, en dan geschiedt hetzelfde wat in Januari 1916 gebeurde, toen de wa teren onze landen overstroomden en kunstwerken vernielden. Wat in jaren van moeizaam werken tot stand was gebracht werd in één dag vernield. Neen, wij strijden voor behoud onzer huidige maatschappij, voor verhooging van het levenspeil, en spr. wekt op om de vaan der demo cratie hoog te houden. Niet die der sociaaldemocratie, maar de demo cratie, die als doel en middel heeft de verheffing van ieder. De heer Verstegen, die het twee de gedeelte der vergadering leidde, en eenige malen onder de rede van den heer Biersteker de aanwezigen tot de orde moest roepen, sloot thans onder dankzegging de ver gadering. Er waren klaarblijkelijk meer sociaaldemocraten aanwezig dan vrijzinnigen, althans onder de lezing van den heer Biersteker was de vergadering vrij rumoerig. Onder het zingen der Internatio nale ging men uiteen. 56-jarlg bestaan St Dominlcus- schooL Bloemen, bloemen, bloemen. Bloemen in overweldigende massa, in ongekende luxe, in verbijsteren de hoeveelheid. Witte seringen met de fijne, kleine bloempjes omhoog- rijzend uit manden en vazen; trot- sche blanke leliën, koninklijk van pracht en weelde. Roze rozen ook waren er, in teerheid van. kleur, in liefelijkheid van geuren. Zal ik u al de andere bloemen noemen, die daar nog waren ingedragen? Bloemstukken met linten en kaart jes, alle 8ymboliseerend de feeste lijkheid van dit gouden festijn? Daaromheen groen. Wuivende palmen, in alle hoeken van de lo kalen opgetast, vullend de ruimten tot halverwege de zoldering. Dan: gasten. Vele gasten, heeren in deftig zwart, dames in lichter toiletjes, geestelijken. En vooral: veel meisjes. Zij staan geschaard rond den directeur, den heer A. J. Leewens, en in hun jonge snuitjes is de gespannen verwachting van hetgeen straks gebeuren gaat. Pastoor van Beuzekom is de reci piënt. Hij regelt alles, deelt feest programma's uit, wijst ieder zijn zitplaats. Van boven, van de trap, dalen nu af de zusters, en een gemompel van ontspanning gaat door het gezel schap als ze, onhoorbaar, haar zit plaatsen innemen. In het midden, op de voorste rij de priorin, daar naast en achter de zusters in vlek keloos wit habijt, het groen-op- goud gedrukte programma in de hand. Dan klinken de eerste akkoor den op de piano, de heer Leewens heft de hand en zilveren kinder stemmen zetten in de Feestcan tate, te dezer gelegenheid ver vaardigd. Gulden morgen, blijde stonde, O volschoone jubeldag! Dat ons lied het luid verkonde, Wat een halv' eeuw groeien zag. 't Jonge boompje werd een boom, 't Beekje werd een breede stroom. Waarom ook niet? Zoo'n vijftig jarig jubileum is waarlijk van te groote uitstekendheid dan dat niet daarvoor een speciaal feestpro gramma in elkaar zou kunnen wor den gezet. De feestdag was al begonnen, des morgens met kerkelijke plech tigheden: onder de H. Mis te 7 uur een Generale Communie van de Eerw. Zusters, leerlingen en oud leerlingen der school, aan de Jon kerstraat, gevolgd, te 10 uur, door een plechtige Hoogmis en Te Deum in de feestelijk versierde St. Petrus en Pauluskerk en opgedragen door den Zeereerwaarden heer Pastoor W. Huyg, President van het Schoolbestuur, en een feestpredi katie door den President van 't Feest-Coraité, den Zeereerwaarden heer Pastoor van Beuzekom. Dinsdagmiddag te 2 uur, wc zeiden het reeds, in de versierde schoollokalen der Jonkerstraat de feestcantate. Zij klonk helder op, en na een lied aan 't onderwijs volgde een danklied, woorden uit het hart aan St. Dominicus, den Patroon der Orde, en nog veel meer. Een en ander afgewisseld met solozang van een der kleinen. En toen de laatste klanken der cantate waren verklonken de slotzang werd door alle aanwezigen meegezongen trad pastoor Van Beuzekom naar voren en sprak de eerwaarde priorin, de zusters en de andere aanwezigen toe. Nadat wij zelf in plechtige bijeenkomst uiting gegeven hebben aan wat ons op dezen dag bezielde, zoo on geveer zeide hij het, hebben de kinderen in schoonen zang ver tolkt welke gevoelens hen bezielen, en aan ons past het thans een oogenblik verder te gaan. Hoewel gij, zusters, niet vraagt om der menschen lof en alleen uwe beloo ning vindt in uw werk, heeft het schoolbestuur gemeend dezen dag toch niet zonder eenig stoffelijk bl\jk van waardeering te mogen laten voorbijgaan. Maar wat zou dót stoffelijk blijk moeten zijn? Gij en uw voorgangsters hebt vijftig jaren gearbeid aan de opvoeding der katholieke jeugd; uw kracht hebt gij gezocht bij God en u ge sterkt met het brood der sterken, met den wijn, die maagden kweekt. Daarom hebben wij gemeend u te moeten aanbieden deze ciborie waarin de heilige hostiën bewaard worden. De kelk bevat verschil lende Inscripties, syraboliseerend de gelegenheid. Ook heeft zij eene afbeelding van den H. Thomas van Aquine, aldus symboüseerend, dat zjj werd aangeboden tijdens het prioraat van de Eerwaarde Thoma, de priorin. Moogt gij, aldus ein digde pastoor van Beuzekom, steeds kracht putten uit deze cibo rie voor uw moeilijken arbeidl Kapelaan Duyn trad thans naar voren. Deze had ter gelegenheid van den feestdag een cantate ver vaardigd, doch doordat, zooals hij geestig opmerkte, ook voor den componist de achturige werkdag was ingevoerd, kon zij niet meer op muziek worden gezet. Vandaar dat zij voorgelezen werd. In 't vijftigjarig grijs verleden, Toen koopvaardij en nijverheid Hier groeiden, bloeiden als om [strijd, Werd tevens ook met moed ge- [streden, De heil'ge strijd voor 't Roomsche [kind Door gouden harten, vroomgezind Werd willig geld en grond gegeven Voor 't schoon, verheven ideaai, En spoedig zag men opwaarts [streven Een forsch en rijzig school lokaal Zoo declameerde kapelaan Duyn zijn ongecomponeerde feestcantate en allen luisterden in doodsche stilte. Daarna trad. ds. Visser naar vo ren om als Voorzitter der Commis sie van Toezicht op het Lager On derwijs mede een feestwoord te spreken. Spr. heeft in zijn functie steeds aangename*» herinneringen aan dit schoollokaal bewaard; bij de jaarlijksche prijsuitdeeling bleek steeds welk een prettige geest er heerschte. Moge onder God's zegen een tijdperk aanbre ken van gestadigen bloei en moge weldra de wensch naar een nieuw schoollokaal, waaraan de behoefte zoo dringend is gebleken, worden verwezenlijkt! Namens den ouden pastoor Huyg sprak kapelaan Hemsing eenige woorden van gelukwensch en bracht dank voor hetgeen de con gregatie in de afgeloopen 50 jaar voor den Helder;' heeft gedaan. Moge zij onder God's zegen blij ven werken aan dit allerbelangrijk ste aller maatschappelijke werken: de vorming van jonge zielen voor de maatschappij. Een oud-leerling, weesmeisje, bracht een woord uit van oprechte liefde en dank aan de priorin en de leeraressen, voor wat zij deden voor de weesjes. Wat goeds is er al die jaren in dit gebouw al niet verricht! Liefdevol ziet God op n neder, en tot in lengte van dagen vorme zich een schaar van brave katholieke vrouwen rondom u! Nadat door de aanwezigen een Feestlied was gezongen (Aan u_, o Bruiden des Heeren, Aan u zü dit lied gewijd), sprak een oud biechtvader der zusters, pastoor Heys, een gelukwensch uit, waarna namens de priorin, de zusters en de congregatie, de heer kapelaan Hemsing dankzegde voor al de har telijke wenschen. Na afloop van dit officieele ge deelte bestond gelegenheid de zusters te complimenteeren. Voor de kinderen wordt het feest voortgezet in het gebouw van den Volksbond. Aldaar had te drie uur plaats een groot kinderfeest, waarop de beroemde goochelaar Nolles uit den Haag zijne mede werking verleent. Verschillende Dalcroze-speelliedjes werden opge voerd, gevolgd door cantates, voor drachten enz. Ciborie (ciborium) heet de kelk waarin de gewijde hosties der katholieke kerk („het allerheilig ste") worden bewaard. Zij is meest al van zilver en zwaar verguld en versierd. Zij wordt, na door den bisschop gewijd te zijn, met een zijden doek bedekt, in het altaar geplaatst. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. Beleediglng. Tegen mej. J. L. alhier, werd ter zake van beleediging 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis geëischt. Diefstal van koper. De takelaars A. P. E. en J. P., beiden wonende alhier, hadden zich schuldig gemaakt aan verduiste ring van koper, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden. Beklaagden waren werkzaam op de Rijks Marinewerf. Ze ontvingen het koper van den magazijnknecht, telkens zooveel als zij van dit koper noodig hadden. Het afval hebben zij in een lap gewikkeld, met de bedoeling het mee naar huis te nemen. Ook hadden zij koperafval op die werf gevonden en zich toe geëigend. Zij hebben het koperaf val bij een opkooper verkocht en zijn bereid het geld, dat op hen is bevonden, aan het Rijk af te staan. Eisch voor ieder 4 maanden ge vangenisstraf, maar voorwaardelijk met 3 proefjaren. Ook de ontslagen takelaar bij de Rijks Marinewerf H. G. V. staat voor een dergelijk feit terecht. Hij heeft 10 koperen flensen en eenige stukjes pijp weggenomen en heeft dit willen verkoopen bij den op kooper Visser. Het is echter niet tot een handel gekomen, daar in middels de politie zich in de zaak had gemengd. Beklaagde erkende eveneens het feit. Hij zeide in hoogen geldnood te hebben verkeerd. Hij moest be lasting betalen en had niet vol doende geld om deze te voldoen. Hij verdiende 20 in de week en had nog f 350 rijkspensioen. Tegen deze beklaagde vorderde het O. M. 14 dagen gevangenisstraf. Beklaagde verzocht om een voor waardelijke straf. BUITENLAND DE VREDESCONFERENTIE. Parijs, 6 Mei. Op de geheime al- gemeene vergadering der vredes conferentie werd heden geen for- meele stemming gehouden, maar het verdrag werd beschouwd als het laatste stadium te hebben be reikt voor de overhandiging aan de Duitschers. De vertegenwoordigers van en kele mogendheden maakten enkele opmerkingen, maar er werd geen ernstig protest geuit en geen voor behoud gemaakt. Italië was vertegenwoordigd. Foch hield een indrukwekkende rede, waarin hij verklaarde, dat de aan Frankrijk gegeven zekerheid van militair standpunt beschouwd, onvoldoende was. Zijn persoonlijke overtuiging was, dat het verdrag niet geteekend behoorde te worden. Hij had met nadruk de noodzake lijkheid betoogd, dat de Franschen de bruggehoofden aan den Rijn be zet houden. Flume. Parijs, 7 Mei. De Fransche ge zant te Rome heeft voorgesteld, om Fiume door Italië, krachtens een mandaat van het volkenverbond, tot 1973 te laten besturen. Tegen dien tijd zal een haven op eenige mijlen afstands van Fiume voor de Joegoeslaven gereed zijn en daar na zo uFiume aan Italië komen. Italië heeft erin toegestemd op dezen grondslag de beraadslaging te heropenen. De Duitsche schepen in Amerika. Amerika krijgt 654.650 ton. De „Scheepvaart"-redacteur van de „Times" verklaart dat er goede reden is om te gelooven dat Ame rika alle Duitsche schepen, welke in Amerikaansche havens met be slag zijn belegd, zal behouden. Dit wordt bevestigd door een bericht van de „Times"-correspondent te New-York, waarin een telegram uit Parijs wordt aangehaald, melding makend van het feit dat de opper ste vredesraad aan Amerika alle Duitsche schepen heeft toegeke welke daar sedert het begin van den oorlog geinterneerd werden, in 't geheel 89 stuks, waaronder de zeer groote Oceaanbooten als „Va terland" en „George Washington", met een gezamenlijken inhoud van 654.050 ton. Volgens de „New-York World" is deze prachtige vloot van koop vaardijschepen thans „feitelijk het eigendom van Amerika". Alle bla den wijden uit over deze goede aanwinst. DUITSCHLAND. Ontluizing van den Rijksdag. Het rtjksdaggebouw, dat voor de Nat. Vergadering in orde wordt gemaakt, moet geheel worden ont luisd. Men heeft eerst gepoogd het ongedierte te verwijderen door zwaveldampen, maar daarvoor wa ren de zalen te hoog en te ruim. Thans heeft men het gebouw voor 40 dagen gesloten, hetgeen volgens deskundigen voldoende is om de zesvoetige vergaderden het gebouw te doen ontruimen. Een wacht staat voor de deur om inbraken en dief stallen te voorkomen. Ook de in het gebouw wonende beambten hebben hun kamers moeten verlaten. De den laatsten tijd aan den rijksdag toegebrachte schade niet alleen door de luizen wordt geschat op een half milioen mark. O.a. zijn'een 20 tal lederen stoelen, die in vredestijd 2500 mark per stuk gekost hebben, geheel „ont- lederd". Vele kostbare gordijnen zijn spoorloos verdwenen. Een 2800 pond zware kandelaber was van zijn voetstuk afgeschroefd, maar de beamten konden den diefstal nog tijdig voorkomen. Het herstellings werk zal circa drie maanden in be slag nemen. RUSLAND. Volgens een Central News-tele- gram uit Helisingfors verklaren vluchtelingen uit Russische grens districten, dat de toestand in de 80wjetrepubliek erger dan ooit is. De uiterste proletarische partijen (vermoedelijk worden hiermee de anarchisten bedoeld) zijn een nieu we revolutie begonnen, die gericht is tegen de bolsjewiki. BINNENLAND Een verhond tusschen België en Nederland. Prof. Frans van Cauwelaert heeft in zijn blad, De Standaard, een arti kel geschreven, om de noodzake lijkheid van een verbond tusschen België en Nederland te betoogen. Daarin lezen wij: „Het is zoo dui delijk, dat België en Nederland geroepen zijn om samen te gaan, dat men zich alleen kan verwonde ren dat zij zoo lang aan elkander zijn vreemd gebleven. Maar natuur is sterker als der menschen kort zichtigheid en het staat voor ons vast, dat vandaag of morgen de sa menwerking op economisch en mi litair gebied, welke voor beide staten een levenskwestie ia, zal tot stand komen, niettegenstaande al het dwaas gestook, waarmede men uit zekeren hoek getracht heeft de betrekkingen tusschen hen te ver storen. Vandaag of morgen, maar liever vandaag dan morgen; want een verbond met Holland kan er veel toe bijdragen om onze economische herleving te vergemakkelijken en lost met een slag zoowel het Schel de- als het Maasvraagstuk tot bei der landen voldoening en voor deel op. Wanneer een militair verbond nog wat onrijp zou blijken in onze beiderzijdsche opvattingen, laten wij dan toch niet aarzelen dp een tolverbond, en een einde maken aan de engstaaterij die ons ge scheiden houdt. In het laatste gedeelte, van zijn artikel schrijft van Cauwelaert: Onze inlichtingen en wij waar borgen hunne echtheid laten ons (bovendien) toe te verklaren dat men er ook in de Hollandsche lei dende kringen, tot zelfs in de re- geeringskringen, veel voor gevoelt om in inniger economisch verbond met België te treden. Wij ontvin gen, in verband daarmede van Hol landsche Kamerleden een verzoek om mede te werken tot de herin richting van de Hollandsch-Belgi- sche commissie. Het is jammer dat er onder den oorlog zoo weinig gedaan is tus schen onze regeeringen om deze, de ware, oplossing van de Hol- landsch-Belgische vraagstukken, voor te bereiden. In plaats van mannen die toenadering zoeken, heeft onze propagandadienst zich bediend van of laten uitbuiten door mannen die aan Holland een hekel hadden en onze beiderzijd sche diplomatieke vertegenwoordi gers te den Haag en te Ste- Adre8se waren, trots al hun aan geboren braafheid, niet in staat om den weg naar tenadering te banen. Deze schade kan echter worden goedgemaakt, wanneer de aan staande onderhandelingen tusschen België en Holland in een goeden geest wordei^ ondernomen en door de ware mannen worden gevoerd. Stsoskolaa uit Ouitaebland. Men meldt uit Duitschland dat de verzending van steenkolen u!t het Roergebied Dinsdag in bescheiden mate is hervat. Eerst in de volgen de week zal het mogelijk zijn den aanvoer te vermeerderen. Willam Ktaoi 80 Jaar. Onder talrijke blijken van belang stelling vierde de dichter Willem Kloos Dinsdag zijn 60sten verjaardag te Den Haag. Zijn woning was met vele bloemstukken getooidde recep tie was druk bezocht. In den voormiddag bood hem baron van Hardenbroek namens de koningin de eere-medaille voor kunst en wetenschap in zilver, verbonden aan de huisorde van Oranje Nassau aan. Later kwam de minister dr. de Visser, vergezeld van den chef der afdeeling van kunsten en weten schappen aan zijn departement, den kunstenaar geluk wenschen, hulde brengende aan hetgeen Kloos heeft verricht om den rijkdom, de volheid en de plastiek van de Nederlandsche taal duidelijk en klaar door ons volk te doen voeien. Bij kon. besl. is bepaald, dat van de f 5000, op de Siaatsbegrooting voor 1919 uitgetrokken als subsidie voor steun aan letterkundigen, f 1000 zal worden toegekend aan den letter kundige Willem Kloos. Bratis Port. Gisterenmorgen is aan de Wijn haven te Rotterdam een vat portwijn, inhoudende 600 Liter, gesprongen. De menschen stormden toe, gewa pend met emmers en flesschenzelfs boeden werden met het kostelijk vocht gevuld. Sommige gasten moes ten door de politie worden „wegge leid". Geboren HEN0R1KUS J0HANNES MARIA, zoon van A. v. d. WOUW en C. v. d. WOUW Rijkers. Helder, Mei 1919. Ondertrouwd WILLEM J0HAN MARIE SCHOUTEN en HELENA CORNELIA DE KEUNINQ. Helder, 7 Mei 1919. HoUl 8pooutrut 41. Ondertrouwd W. F. K. 0UWENS en A. E. TRAP. Huwelijksvoltrekking 22 Mei a.8. Receptie Zondag 11 Mei a.8. Hoogatr. 46. Oostalootstraat 29. 6 er' Hoogstraat 48. W. J. MASSEU8 en KOOMEM geven kennis van bun voorgonsman huwslljk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben 22 Mei a.s. Helder, 7 Mei 1919. Wiiieo.tramt «8. Heden nam de Heere plotse ling van ons weg onze geliefde Echtgenoote en Moeder AALTJE TEERiNK—SMEDING, in den leeftijd van 39 jaar. Helder, 6 Mei 1919. Namens haar diepbedroefde Echtgenoot en Kinderen, J. F. W. TEERINK. C. TEERINK. J. F. W. TEERINK, en verdere Familie. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Vrijdag a.8., des namid dags 1 uur, van uit het sterf huis: Parallelweg 4. Heden overleed, na een lang durig lijden, onze geliefde Zoon en Broeder DERARD HUIJSIN0, in den leeftijd van 88 jaar. Namens de Wed. HUIJSING en Familie. Helder, 8 Mei 1919. Middenstraat 53. Inplaata van kaarten. Heden overleed, tot onze droefheid, na eene korte onge steldheid, onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom, LOURENS EL8ERS in den ouderdom van ruim 45 jaar. Wed. L. EL8ERSGobtïr. J. P. v. EIJ8DEN. A. v. EIJSDEN-dx Jong en KindereD. A. TIELROOIJ. E. TIELROOIJ-Elbers en Kinderen. J. NOOT. J. NOOT—Elbebb en Kind. Helder, 6 Mei 1919. Ter-aarde-beatelling Vrijdag v.m. 11 uur, Bawingracht 26 Hiermede vervul ik den treu- rigen plicht U kennis te geven, dat na een kortstondig lijden is overleden mijn geliefden Echt genoot, W. 6. v. GRONINGEN, in den leeftijd van 89 jaar. H. J. C. v. GRONINGEN- WlESCHAHH. Helder, 5 Mei 1919. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven, dat na een kortstondig lijden is overleden onzen Broer en Zwager, W 0. V. GRONINGEN, in den leeftijd van 89 jaar. Namens de Familie. Den Helder, f ,ftlB Amsterdam, I Hiermede betuigen wij onzen har- telljksn daok aan den WelEd. Z.Gel. Heer Dr. TANGE, en zoomede aan Directrice en Zusters van het Ge meente-Ziekenhuis alhier, voor dt- zoo goed geslaagde operatie en dt goede verpleging, aan onzen Zood Familie BOXMEER. Helder, Mei 1919. DANKBETUIGING. Yoor de zeer vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden en de ter-aar de-bestelling van onzen geliefden man en vader, betuigen w{j door dezen onzen har- talljkan dank. Mede namens wéderzijdsche Familie, Wed. C. KRAMER—Jonqkeeb, Kinderen en Verloofde. Helder, 8 Mei 1919. k.nuüweg 15. De Burgamsastar van Haldar maakt bekend, dat de Polderweg van den Watertoren tot het zoogenaamde Soaut- nok, in verband met het aanleggen der rioleering en bestrating ten be hoeve van de aldaar gebouwd wor dende woningen der Marine-Bouw vereeniging „Algemeen Belang", van Maandag 12 Mei m.u. tot nadare aankondiging, voor de pas*«ga met rijtuigen zal zijn gesloten. Helder, 8 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd: W. HOUWING. De Burgemeester van Holdorp Overwegende, dat in den laatBten tijd meermalen metalen voorwerpen aanspoelen, bolvormig van 10 c.M. middellijn en waar buiten uitsteekt een schroefdop of korte buis, waaruit gewoonlijk een paar stukken draad □aar buiten komen; dat deze handgranaten zijn, waarin gewoonlijk de springstof nog aan wezig is, terwijl het bovendien meer malen is voorgekomen, dat het ontstekingsmiddel zich nog daarin bevond dat deze handgranaten zeer ge vaarlijk zijn; waarschuwt mat nadruk, dat bij het vinden van dergelijke voor werpen zeer groote voorzichtigheid in acht moet worden genomen. Helder, Mei 1919. De Burgemeester voornoemd, W. HOUWING. Bij onderhandsche acte Van 18 Maart 1919istUBSchenondergeteeken- den overeengekomen dat: de Heeren G. WARNDERINK VINKE, N. VINKE, E. H. VINKE en J. C. DE WIJS als deelgenooten wor den opgenomen in de zaken door de Heeren DUINKERen MEYERDIRCK te Amsterdam, Zaandam en Nieuwe- diep gedreven onder de firma als cargadoors, convooiloopers en agenten van assuradeuren, welke deelgenootschap geacht wordt te zijn ingegaan op 1 Januari 1919, zullende de nieuw toegetreden vennooten voor de verbintenissen der genoemde fir ma's slechts vanaf dien dag aan sprakelijk zijn. Elk der vennooten heeft het recht voor de vennootschap te teekenen, doch alleen voor zaken, die recht streeks de vennootschap betreffen voor het aangaan van borgtochten evenwel zal de handteekening van twee vennooten vereischt zijn, zooals nader in het gedeponeerde uittreksel der akte omschreven. De vennootschap wordt aangegaan voor onbepaalden tijd; bij uittreden, resp. overlijden van een der Heeren DUINKER en MEYERDIRCK, of van beide, wordt zij geacht te blijven voortbestaan tusschen de overblfl ven den. Amsterdam, 6 Mei 1916. J. J. DUINKEB. F. MEYERDIRCK. G. WARNDERINK VINKE, N. VINKE. E. H. VINKE. J. C. DE WIJS. WERKSTER gevraagd. AdresHoofdgracht 22. Mevr. MAAS, Kanaal weg 781 huis), vraagt, voor de morgenuren, san hulp In da huishouding. Loon f8.Af8.50 per week. Zondags vrij. wil rrtgi, tin bekwam. Winkeljuffrouw. tagaa Bink aalaria, af taak. JUFFROUW, tagen loon naar bekwaamheid. H. SPRUITMolengracht. DAMESCONFECTIE. Verloren aan zllvaran Ramontolr- Harlogs, waarin gegraveerd W. Tiel. Tegen belooning terug te bezorgen oijW. TIEL, Koningsweg B 41, Gevraagd een DIENSTBODE an «en MEISJE, voor halvo dagen. Adres: Weststraat 69. Gevraagd een net MEISJE, oiet boven 16jaar. Adres: Polderweg 57. Gevraagd een WASChVROUW, Ook voor heelhouding der kleederen. Brieven, onder No. 705, Bureau van dit blad. Mevr. VAN DER VALK, Parallel weg 78, vraagt een MMSJE voor aeele of halve dagen. Wasch buitens- nuia. Terstond gevraagd een nette OIENSTBODE, In klein gazln. De geheele wasch buitenshuis. Adres: Hoofdgracht 88. een DAGMEISJE. AdresJ. BERKHOUWER, Laan 19. Een burger Weduwe, vraagt tanigs WASSCHEN, aan huis. AdresWed. J. KAAG, Bosch weg, 't Zand, Zljpe. Gevraagd bekwame STEEN HOUWERS en LETTERHAK- vERS Uurloon 60 cent. Adres: GEBR. STUVEL, Steen houwerij, Assen. LOOPJONGEN gevraagd. Adres: Weststraat 59. LOOPJONGEN gevraagd, inhei Manufacturenmagazijn KANNEWA8SER, Zuidstraat 82. Gevraagd een flinke JONGEN. Adres: P. M. HEIJLIGENBERG, Rijwielhandel, Spoorstraat 91. Gevraagd een flinke Loopjongen. Adres: A. COLTOF, Binnenhaven 1. H.H. BARBIERS. Gevraagd aan gavordsrd LEERLINB of INZEEPER. Adres: IJ. DE NLJS, Sluisdijkstraat 18. Gevraagd e*n flinke JONGEN voor Loop- en Bakkerij werk. AdresHEIJMAN, Hoofdgracht. Funk DAGMEISJE gevraagd, voor heele of halve dagen. Adres: Laan 16. Gevraagd, tegen 1 Juni, aan DAG MEISJE. Zich aan ta melden tusschen 10-12 uur 'a voormiddags, bij: Mevrouw ESSERS, Polderweg 56. Een net werkman zoekt SLAAPGE LEGENHEID, liefst omtrek Marinewerf. Brieven onder No 700, Bureau v. d. blad. Omtrek Marinewerf l> plaatsing «oor ion natto COMMENSAAL Adres Bureau van dit blad. Jongmensch vraagt PIANO-LES, tegen billijke condities. Brieven, onder No. 701, Bureau van dit blad. WIJ vragen vaar o na Mantelatelier, Molengracht, aog aaa bekwame zelfstandige Mantelwerkster. tagan hoog loon. Directe Indlenattradlng. H. SPRUIT, Motengracht. Wegens vertrek, naar elders, gom. KAMERS, mat Panslon, aangeboden. Te bevr.: Mevr. Wed. W. WELLENS! Weststraat 66. Wie wil rullan mot Huls, op netten stand, huurprijs f 2.25, voor grootere woning k t 8.- of f 3.50. Adres: Bureau van dit blad. Te huur of te koop gevraagd eon kloin HUISJE. Liefst Ouden Helder. Zoo spoedig mogelijk te betrekken. Adres: Middenstraat 8b. Te buur aangeboden hot gamauh. HUIS, Yan Galenstraat 4. Aldaar te bevragen. EIEREN, van vasthoudaadt Kippsn, dagslijks varaan. 16 sant p. stuk. Molenstraat 138. GOROIJNEN-SPANNEN. Adres: Emmastraat 76. Tar overname aangeboden ean O AM ES FIETS, mat Ooata Banden. Te bevragen: Breewaterstraat 67b. Wegens omstandigneden ter over name aangeboden prima, zwarte DASSEL Pianino, Krultsnaren an In motaal gebouwd. Te bevragenDUINKER's Adver tentie-Bureau, Spoorstraat. PIANO ter overname. Prijs f220.— contant. Spoed. Brieven, onder No. 697, Bureau van dit blad. Te koop aangeboden aan J0HBEN8- PAKJE, leeftijd 13 jaar. Brieven onder No. 699, Bureau van dit blad. Te koop ean KINDERWAGEN. Adres: Californiestraat 20. Te koop 1 paar zoo gosd als nlauwa laga DAMESSCHOENEN, No. 40, prijs f 8.-. Adres: Bureau van dit blad. Praohtlga S'LON-PIANINO te koop, waarde f 760.—, wegens ver trek k f 525.—. Brieven, onder No. 698, Bureau van dit blad. Te koop aan mahonlohoutan TAFEL. Adres: Bureau van dit blad. TE KOOP. Op fin dir bist. standen In di e.mainti, Breadjaan het front pl.m. 10 M8. en diep 30 M. Voor diveree doeleinden ge- aehlkt ihotkhula). Brieven, onder No. 687, Bureau Tan dit blad.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2