Laatste berichten. Programma van de Muziekuitvoering van bet Stafmuziekcorps K.M., ep Donderdag 16 Mei 8 uur, in het Plantsoen. Marche Militaire Ouverture „Lelchte Cavallerie" Walzer a/d. Op. „Ein Walzertraum" Fantaisie sur le Bal Masqué Blankenburg, v. Suppé. Strauss. Verdi. Concert-marschBlankenburg. 7. Ouverture „Nederland' Romance Fantaisie sur Le Robert le Diable Wesly. Svendsen. Meyerbeer. een gezicht als een biet, langs 's heerenwegen wandelt op de me lodie ,van het schoone lied: ,,'k Heb de zomer in mijn kop, 'k heb de zomer in mijn kop!"? Als een zomersche zuigeling, geschommeld door de geneuchten zijns veeren den kinderwagens, lekker in slaap is gevallen en zich niet bekommert om de bedekking van zijn teeder zuigelingen-omhulsel? Is het niet overmoedig, vraag ik, als van alle kanten, van links en rechts, de moeders in zomer sche toiletjes haar diverse lieve lingen komen rondrijden en alle narigheden van huis en brandstof- fennood vergeten zijn?. Laat ons hopen, vriend lezer, dat we voor deze onze overmoe digheid niet al te zeer zullen wor den gestraft! Want we hebben de zon zoo noodig. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's Gravenhage slaagde voor het voorloopig machinisten diploma de heer H. Alberts, alhier. Bij het gisteren te Amsterdam gehouden examen voor onderwij zeres in de Stenografie „Groote", slaagde onze plaatsgenoote Mej. C. Bontes, welke tevens als lid der examencommissie werd benoemd voor de vereeniging van leeraren in de stenografie. Hr. Ms. „Koningin Regentes". Naar het Hbl. verneemt, be staat het voornemen, om Hr. Ms. Pantserschip „Koningin Regentes" binnenkort uit Nederlandsch-Indië naar Nederland te doen terug- keeren. Zomerconcerten. De reeks zomerconcerten, te geven door de stafmuziek der Kon. Marne, wordt a.s. Donderdag, 15 Mei geopend met eene uitvoering in de muziektent in het Plantsoen. Het programa drukken wij elders in dit blad af. Het is zeer te hopen, dat het pu bliek zich nu eens wat betamelijker weet te gedragen dan bij een vorige gelegenheid het geval was, toen voor een deel van het publiek de muziek onverstaanbaar was door bet leven, dat gemaakt werd. Periodieke zeilwedstrijden. Op Vrijdagmiddag 1 uur vingen de periodieke zeilwedstrijden aan, uitgeschreven door de Kon. Mar. Yachtclub met het doel om de zei lers te bekwamen alvorens ze deelnemen aan den grooten wed strijd. Iedere week, hetzij op Vrijdag, hetzij op Zaterdag, vindt er een wedstrijd plaats tusschen sloepen der Kon. Marine, te verdeelen in drieën: L die met fantasietuig, IL de sloepen Bs en Hl. de sloepen Bi en Bi (samen in één groep). Deze keer hadden zich maar weinig sloepen opgegeven, we ho pen de volgende keer op een groo- tere opkomst. De wind was Oost en gedurende de eerste 21/* uur stond de vloed door. De startlijn was roode ton havenhoofd, daarna ton: Doode Hond ronden, vervolgens Bolton ronden en terug door de startlijn. In groep I kwam als eerste aan luit. t. zee Dulfer en tweede boots man Koek. In groep H was één opper-schlp- per Kraai, twee korpl.-konst. Mijn hard, drie mar. le kl. Alplienaar. In groep m was eerste opper- schipper Cornelius, tweede ma troos le kl. Duburk, derde korpl.- konst. de Wolf. Twee zeilsloepen werden gedis kwalificeerd wegens gebruik van riem en ophalen langs de waL Het totaal aantal deelnemers was 10. Frans Naereboutïonds. De uitvoering, dezer dagen ge geven ten voordeele van het Frans Naerebout-comité, heeft een netto overschot van 400.opgeleverd. De Jaargetijden. Zooals eene advertentie aankon digde, zal van het oratorium „de Jaargetijden" van Jos. Haydn a.s. Vrijdag, 16 Mei, nogmaals eene op voering worden gegeven onder lei ding van den heer Leewens en met dezelfde solisten (mejuffrouw Hoo- genbosch en de heeren de Groen en van der Stap) als in het gebouw van den R. K. Volksbond. Ook dezelfde musici van de stafmuziek der Kon. Marine zullen medewer ken, kortom, de uitvoering zal geheel op hetzelfde hooge peil staan van de beide vorige. Deze derde uitvoering zal plaats hebben in Tivoli en door zijn lage entréeprjjzen 36 cent en 65 cent voor gereserveerde plaatsen, met inbegrip van stedelijke belas ting voor ieder toegankelijk zijn. Wij hebben in vroegere recen sies al doen zien op welk hoog peil deze uitvoering, vooral door den fraaien koorzang, stond, zoodat wij haar mot volle overtuiging kun nen aanbevelen. H. B. 8. V. Wat is H. B. S. V.? vraagt de lezer. En wij antwoorden: het zijn de initialen van een jonge ver eeniging, opgericht 21 Dec. 1918. De Hoogere Burgerschool-Ver- eeniging gaf Zaterdagavond haar eerste feestelijke bijeenkomst in Casino, en, was het wonder, dat de zaal vol was van jonge, lachende luitjes? Die warraliepen van en thousiasme voor de goede zaak en van Mei-warmte? Het programma bevatte in hoofdzaak muzikale en gymnasti sche bijdragen. Nadat de presidente der ver eeniging, de jongejuffrouw Re- deke, de bijeenkomst geopend had, gaf een orkestje een H. B. S.-V.- marscli, gecomponeerd door den heer J. A. Francken, gevolgd door een ander nummertje muziek. Stok- en vrije oefeningen van afd. A en B, gevolgd door oefeningen aan het hoogrek van de hoofdaf- deeling, gaven een goeden dunk van het werken der jonge ver eeniging. Een tweetal zangnum mers van Jacq. Dalcroze, die te genwoordig en vogue is, gevolgd alweder door muziek van Mozart en Boccherini, leidden de pauze in. Het programma werd gesloten door een tooneelstukje in één be drijf, „Buiten Werken", schets van J. G. L. Nolst Trenité. Ofschoon wij het gansche pro gramma niet konden bijwonen, hebben wij genoeg gezien om voor deze vereeniging de beste ver wachtingen te durven koesteren, Jeugdig enthousiasme, heilig vuur en spontaneiteit, wat wil men nog meer? Wij wenschen haar ge luk op het doornig pad der kunst. Een bal besloot den avond. Uit het politie-rapport. Diefstal van effecten. Door de politie is in de woning van zijne zuster aan de Kruger- straat alhier aangehouden een zekere B., wonende te Putten, ver dacht medeplichtig te zijn aan eeu op 13 April jongstleden te Zeist gepleegden diefstal van effecten ter waarde van 10000 en 600 aan baar geld. De effecten, die in die woning achter het behang ver borgen waren, zijn in beslag ge nomen. De man werd naar Zeist overgebracht en ter beschikking van den commissaris van politie aldaar gesteld. Vrijdag is door een visscher bij zeer laag water op de steenglooiing van den dijk nabij Let Westplein in zee gevon den een zwartgelakt heerenrijwiel ontdaan van banden en op het frame genummerd 177219. Ver moedelijk is het destijds ontvreemd en heeft men het, na zich de ban den toegeëigend te hebben, in zee gegooid. Tegen twee jongens, respectie velijk 10 en 11 jaar oud, wonende aan de Bloemstraat, is proces-ver baal opgemaakt wegens diefstal van twee steigertouwen en een korteling uit in aanbouw zijndi panden aan die straat. Het ont vreemde werd in hunne woning in beslag genomen. Tegen eene modiste alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het laten verrichten van arbeid door een meisje van 10 jaar. BUITENLAND Het Vredesverdrag. De notawisseling. Parijs, 11 Mei. In diplomatieke kringen beschouwt men de twee nota's van Rantzau en de antwoor den daarop van Clemenceau als zeer nuttige uitingen om de we- derzydsche posities van de tegen standers vast te stellen op het oogenblik, dat zij de onderhande lingen beginnen. Clemenceau heeft categorisch verklaard dat de geallieerden wei geren de principieele quaesties te bespreken, maar alleen voor een nader onderzoek voorstellen van praktisch belang zullen toelaten. Blijft Rantzau dus, dan betee- kent dit, dat hij geen principieele quaesties zal opwerpen. Betreffende Rantzau's nota over den Volkenbond wordt opgemerkt, dat de geallieerden toch het recht hebben onder elkaar een bond op te richten, waarvoor zjj kunnen uitnoodigen wie zij willen en den vijand de verplichting kunnen op leggen met dien bond rekening te houden. Het antwoord van Clemenceau. Van Duitsche zijde wordt d.d. 11 Mei uit Versailles gemeld: De nota van de Duitsche vredesdelegatie over de algemeene beoordeeling van het ontwerp-vredesverdrag is door Clemenceau op 10 Mei als volgt beantwoord: Mijnheer de Voorzitter. De vertegenwoordigers van de geallieerde en geassocieerde mo gendheden hebben kennis geno men van de nota, welke opmerkin gen van de Duitsche gevolmacli- igden over den tekst van de vre desvoorwaarden bevat. Bij de be antwoording daarvan zij het geoor loofd de Duitsche delegatie eraan te herinneren, dat zij zich bij de vaststelling der verdragsbepalin gen steeds hebben laten leiden door de beginselen, volgens welke de wapenstilstands- en vredeson derhandelingen zijn voorgesteld. De vertegenwoordigers der geal lieerde en geassocieerde mogend heden kunnen geen bespreking van hun recht toelaten om de prin cipieele voorwaarden voor den vrede, zooals zij zijn vastgesteld, te handhaven. Zij kunnen slechts voorstellen van practischen aard in overweging nemen, welke de Duitsche gevolmachtigden wel licht zouden willen doen. (Dit antwoord voegt het Wolf- bureau hieraan toe, bevat, of schoon het formeel elke princi pieele behandeling van het vredes ontwerp schijnt af te wijzen, fei telijk een hernieuwde vastlegging op den grondslag van 5 Oct. en 6 Nov. Anderzijds oppert zij de mogelijkheid van practische .voor stellen tot onderhandelingen van enkele hoofdstukken van het ont werp. Dat dergelijke onderhande lingen in het voornemen liggen, blijkt ook uit het feit, dat de tegen- part op 10 Mei een grooter aan tal exemplaren van onze voor stellen over den volkenbond en het arbeidsrecht verzocht hebben). Op de nota over den volkenbond heeft Clemenceau geantwoord. Mijnheer de Voorzitter. Ik heb de eer u de ontvangst van het Duitsche ontwerp voor een volkenbond te berichten. Het ont werp zal de betrokken commissie, die gevormd is door de geallieerde en geass. mogendheden, overhan digd worden. De Duitsche gedele geerden zullen door een nieuw on derzoek van het volkenbondont- werp kunnen constateeren, dat de quaestie van de toelating van nieuwe leden in den bond niet over het hoofd is gezien, doch uit drukkelijk in het tweede deel van het eerste artikel is opgenomen. Opmerking van het W.B.: Dit antwoord gaat langs onze vraag heen, welke daarop betrek king had, dat Duitschland van volkenbondsregeling als onderdeel van een algemeen verdrag zou moeten onderbreken, ofschoon het noch als oorspronkelijk, noch als uitgenoodigd lid tot den bond be hoort. Ter uitvoering van de in het eerste antwoord vervatte uitnoodi- ging zullen heden practische vra gen en opmerkingen worden over handigd, welke op territoriale af stand betrekking hebben. De Duitsche nationale vergadering en de vredesvoorwaarden. Berlijn, 12 Mei. De wetgevende Duitsche Nationale Vergadering is heden in het Aula-gebouw der uni versiteit te Berlijn bijeengekomen De president Fehrenbach opent de zitting te 3.15. Na een inlei ding van prof. Kahl kreeg minis ter-president S c li e i d e m a n n het woord voor een verklaring, waarbij hij zeide: Dames en Heeren. De Duitsche Nat. Verg. is heden bijeengekomen om op het keerpunt in het bestaan van ons volk te zamen met de rijksregeering onze houding te be palen ten opzichte van datgene, wat onze vijanden de vredesvoor waarden noemen. Allen zijn verschenen, behalve de Elzas-Lotharingers, wien men het recht om hier vertegenwoor digd te zijn thans evenzeer heeft ontnomen, als men hun het recht ontnemen zal om in vrije stem ming hun zelfbeschikkingsrecht uit te oefenen. En wanneer ik on der u man aan man de vertegen woordigers van alle Duitsche stam men en landen zie, de gekozenen uit de Rijnprovincie, het Saarge- bied, van Oost- en West-Pruisen, Posen, Silczië, Danzig en Memel, naast de afgevaardigden der niet- bedreigde, de mannen uit de be dreigde landen en provincies, die, wanneer de eisch onzer vijönden wet wordt, voor de laatste maal als Duitschers zullen vergaderen, dan weet ik mij van harte één met u allen in den ernst en de wijding van dit uur, welks eenige leuze moet z(jn: Wij behooren te zamen, wij moeten bijeen blijven, wij zijn één vleesch en één bloedl En wie ons poogt te scheiden snijdt met zijn moordenaarsmes in het leven van het Duitsche volk. Ons volk in het leven te behouden, dat en niets anders is onze plicht! Sedert ik de eischen in hun ge heel ken, schijnt het mij een smaad van Wilsons program toe, dezen grondslag van den wapenstilstand met die eischen ook slechts te wil len vergelijken. Maar één opmerking kan ik niet achterwege laten. De wereld is we der een illusie armer geworden. Welke naam is op duizend bloedi ge slagvelden, in duizend loopgra ven, door in rouw gedompelde ge- zinnqn, door wanliopigen en ver iatenen gedurende de bloedige jaren met meer geloof en vertrou wen genoemd dan de naam Wil- son? Thans verbleekt het beeld van den vredebrenger Wilson zoo als de wereld hem zag, achter de donkere gestalten der cipiers, tot één van wie, Clemenceau, een Franschman dezer dagen schreef: „Het wilde beest is op water en brood in een kooi gezet en afge rost; men heeft het echter nog de tanden gelaten en ternauwer nood de klauwen bijgesneden." Dames en heeren, overal in Ber lijn hangt een affiche, dat voor onze broeders in gevangenschap de sympathie wil wekken: treurige, wanhopige gezichten achter gevan genistraliën. Dat is het juiste beeld voor dit zoogenaamde vredesver drag. Dat is een getrouwe afspie geling van Duitscblands toekomst. Zestig millioen achter prikkeldraad en traliën, zestig millioen aan den dwar/garbeid, voor wie de vijanden het eigen land tot gevangenkamp maken. Duitschland zal, wanneer deze voorwaarden aangenomen worden, niet meer zijn eigen land kunnen noemen wat buiten deze engste grenzen ligt. Duitschland' heeft in het buitenland opgehouden te bestaan. Dat is nog niet voldoendi Duitschland heeft telegraafkabels: ze worden het ontnomen. Duitsch land heeft stations voor radiogra fie: drie maanden na het inkracht- treden van het vredesverdrag mo gen deze stations nog slechts han- delstelegrammen verzenden en dit alleen onder controle der geallieer den. Uitgeworpen uit de buitenwe reld en afgesneden van de buiten wereld, dat is het kerkerbeeld van het buitenland uit gezien. Zonder schepen, want onze handelsvloot gaat in handen der Entente over, zonder kabels, zonder koloniën, zonder buitenlandscho nederzettin gen, zonder wederkeerigheid van rechtsbescherming, ja zelfs zonder het recht om mede te werken aan het vaststellen der prijzen voor onze als schatting te leveren wa ren, voor kolen, pharmaceutische artikelen, enz. Ik vraag u, wie kan eerlijk man, Ik wil zelfs niet zeggen als Duitscher, alleen als eer!gk man, die getrouw .wil blij ven aan het verdrag, op zulke voorwaarden ingaan? Welke hand zou niet moeten verdorren, die zich zelf en ons in deze boeien legt? En daarbij moeten wij de handen roeren, moeten wij arbei den, slavendiensten voor het inter nationale kapitaal, heerediensten voor de heele wereld verrichten! Den handel in het buitenland, de eenige bron onzer welvaart, ver nietigt men en maakt men voor ons onmogelijk. En in het binnen land? De Lotharinger ertsen, de Opper-Silezische kolen, de Elzas- ser kali, de Saarmijnen, de voe dingsmiddelen van Posen en West- Pruisen, alles moet buiten onze grenzen liggen, aan welke wij geen hoogere rechten mogen heffen dan op 1 Aug. 1914 bestond. Wel mo gen dit echter onze vijanden, ge heel naar hun believen en om ons te wurgen. In het binnenland moeten alle Duitsche inkomsten den vijand ter beschikking staan. Niets voor ons volk, niets voor de invaliden, alles heerediensten, voor welker produc ten de prijzen door de afnemers worden vastgesteld. Wij hebben tegenvoorstellen ge daan, wij zullen nog andere doen. Wij beschouwen- het met uw goed keuring als onzen heiligen plicht om tot onderhandeling te geraken. Dit verdrag is, volgens de opvat ting der rijksregeering, onaanne melijk. Zoo onaannemelijk, dat ik thans geloof, dat de wereld zoo Iets niet kan dragen, zonder dat uit mil- lioenen en nogmaals millloenen ke len, uit alle landen zonder onder scheid van partij de kreet weer klinkt: Weg met dit moordplan! Hier en daar komt men reeds tot liet inzicht der gemeenschappelijke menschelijke verplichtingen. In neutrale landen, in Italië, in Engeland, vooral ook, en dit strekt ons tot troost in dit laatste meest geduchte opflikkeren der ehauvi- nisjische.geweldpolitiek, vooral ook in het socialistische Frankrijk doen zich stemmen hooren, waar aan de geschiedkundige eens den stand der humaniteit na een vier jarigen moord zal afmeten. Ik dank allen, wier verontwaar digd gemoed en wier geweten spreekt. Ik dank vooral en beant woord in onvergankelijke aanhan kelijkheid de gelofte der trouwe broeders, welke juist thans uit Weenen tot ons komt. Staat ons bij in het voorbereiden der onder handelingen, laat niemand ter we reld in twijfel, dat gij één van zin met ons zijt. Wordt dit verdrag werkelijk on- derteekend, dan is het niet Duitsch- lands lijk alleen, dat op het slag veld van Versailles blijft liggen; er naast zullen als even edele lijken liggen: het zelfbeschikkings recht der volken, de onafhankelijk heid der vrije naties, het gelooF aan alle schoone idealen, onder welker banier de Entente voorgaf te strijden en vooral ook het ver trouwen op de trouw aan ver dragen. Wij weten het en wij willen het eerlijk dragen, 'dat deze komende vrede voor ons een marteling zal zijn. Wij wijken geen stroobreed af van hetgeen onze plicht is, wat wij beloofd hebben, wat wij dragen moeten, maar willen geen verdrag, dat ons slechts het leven laat als eenig kapitaal voor arbeid en her stel. Wij moeten van de nederlaag en de ziekten der nederlaag weder gezond worden, evenals onze vijau den van de ziekten der overwin ning. Thans schijnt het wel, alsof het bloedige slagveld van de Noordzee tot de Zwitsersche grens nogmaals te Versailles is herleefd, als stre den spooksels over alle lijkheuvels nog een laatsten strijd van haat en vertwijfeling. Wij strijden niet meer, wij willen vrede, wij wenden ons huiverend af van .den jaren- langen moord. Ja, wee degenen,, die den oorlog hebben bewerkt, maar driewerf wee over hen, die thans een waarachti- gen vrede vertragen, al is het Slechts één dag. De rede van Scheidemann werd van het begin tot het einde bege leid door uitingen van levendige instemming en herhaaldelijk door stormachtigen bijval onderbroken. Na de woorden: „Dit verdrag is naar de opvatting der rijksregee ring onaannemelijk", verhieven alle afgevaardigden zich van hun zetels en bekrachtigden zij de woorden van den minister-president met stormachtigen bijval en algemeen handgeklap. Ook de tribunes na men aan deze betooging levendig deel, zonder dat de president hier tegen opkwam, zoo geweldig was deze vastberaden demonstratie van een eensgezinden volkswil in het uur van den grootsten nood. De Pruisische ministerpresident Hirsch legde in opdracht der re geeringen van alle Duitsche vrije staten een verklaring af, waarin hij o. m. zeide: Wij, vertegenwoordigers van alle Duitsche staten, verklaren voor de geheele wereld: Liever de dood dan de slavernij. (Bijval). De voor waarden, welke dit vredesverdrag ons wil opleggen, zijn zelfs door het meest opofferingsgezinde volk niet te dragen. De uitvoering is een onmogelijkheid, daarom is dit vredesvoorstel onaannemelijk. Wij zijn het hierbij eens met de rijks regeering. Wij st-aan eendrachtig en aaneengesloten achter haar. Wij betuigen haar in dit uur ons vol ste vertrouwen. Dultsch Bohemen. Het bestuur van de socialistische partij in Duitsch Bohemen heeft een oproep gericht tot de werklie den van D. B. waarin het protes teert tegen de vredesvoorwaarden der Entente, (die 31/» millioen Duitschers tegen hun zin bij Tsjecho Slowakije wil inlijven), en het zelfbeschikkingsrecht voor D. B. opeischt. „Indien wfj zegt de oproep met wapengeweld moch ten worden gedwongen de beslis singen van de Parijsche conferen tie tijdelijk te ondergaan, wij zul len ons door niemand den heiligen wil laten ontnemen ons recht te bevechten. De afrekening tus schen het kapitalistische imperia lisme en het proletarische socia lisme zal zeker komen." De geallieerden tot het hervatten van den strijd gereed. Londen, 12 Mei, Reuter ver neemt dat, indien Duitschland de vredesvoorwaarden niet aanvaardt, hetgeen onwaarschijnlijk wordt geacht, alle militaire regelingen voor de geallieerde legers zijn ge troffen om op te rukken, gelijk zij zulks hadden gedaan, wanneer Duitschland de voorwaarden van den wapenstilstand niet had aan genomen. BELGIE. Wilson naar België. Dit keer schijnt het er toch van te zullen'komen: president Wilson zal waarschijnlijk tegen 20 Mei een bezoek aan België brengen. Het ligt voor de hand, dat de wrij ving tusschen België en de andere geallieerden hieraan niet' vreemd is. Amerika wil,*zoo schrijft de „In- dépendance België", ons een krachtigen steun en hulp geven. Zoo bestaat er o.a. een plan om Antwerpen te maken tot de Arae- rikaansche handelsbasis in Eurqpa. Hoogstwaarschijnlijk wil Wilson over dit alles persoonlijk met de regeering spreken. Britten tegen Afganen. Londen, 12 Mei. Reuter ver neemt: de Britten hebben de Afga nen uit een hunner stellingen ge dreven. Vliegtuigen koersten over de grens en bombardeerden den vijand. Korte berichten. De Duitsche journalisten in Frankrijk worden met uitzetting bedreigd. In Frankrijk heerscht groote ontevredenheid over de finan- cieele bepalingen in het vredes verdrag. In België duurt de ontstem ming voort. De oud-voorzitter van het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden, Ludwig Navoy, is zonder vorm van proces gefusilleerd. Zwitserland eischt als oever- staat vertegenwoordiging in de commissie tot herziening van de Rijnscheepvaartacte. De geallieerde en geass. mo gendheden weigeren in te gaan op onderhandeling over principieele quaesties, doch willen wel prac tische voorstellen onderzoeken, Bij de Portugeescbe parle mentsverkiezingen behaalden de regeerïngspartijen de overwinning. De anti-bolsjewistische bewe ging in de Oekrajine breidt zich uit. De V. S. erkennen de onaf hankelijkheid van Finland. Vorarlberg verklaart zich voor aansluiting bij Zwitserland. Leipzig is door de regeerings- troepen bezet. Zuid-Tyrol zal bij Italië wor den gevoegd. GEMENGD NIEUWS. Voor 10.000 opgelicht. Eenige dagen geleden is de Bankassociatie te Amsterdam het slachtoffer geworden van een op lichting voor een bedrag van om streeks ƒ10.000. Hierin heeft dï hand gehad een man, zich noemen de G. A. Hageman. Hij heeft het bedrag van 10.000 niet zelf van de bank gehaald, maar heeft hier toe gebruik gemaakt van de dien sten van een jong meisje, dat ge heel te goeder trouw was en niet wist, welke oplichter haar die op dracht had gegeven. Hageman kwam te weten hoe nog niet opgelost dat een no taris, hier ter stede, een bedrag van bjjna 10 mille op bedoelde bank had staan. Hij schreef een valsche quitan- tie en plaatste tegelijk een adver tentie in een de? bladen, waarin hij een net meisje vroeg, om hem bij zijn correspondentie behulp zaam te zijn. Uit de ingekomen brieven der sollicitanten pikte hij er een uit en bracht zelf een be zoek aan de woning, waar hij met het meisje en haar moeder sprak. De man maakte een zeer netten indruk en engageerde het meisje voor een paar uur per week. Den volgenden dag moest ze maar eens in een der eerste-klasse hotels, waar hij zijn kamer had, komen aanloopen. Toen het kind daar den volgen den dag kwam ontmoette hij haar in de gang en zeide haar niet te kunnen ontvangen. Den volgenden dag moest ze terugkomen. Toen vroeg hij haar of ze Fran- sche brieven kon schrijven. Helaas had hij wederom geen tijd haar nadere instructies te geven. Den derden dag droeg hij haar op het geld te halen. Het meisje, niets vermoedende, begaf zich met de valsche quitantie, voorzien van eert valsche liandteekening, naar de bewuste bank, haalde het geld en gaf het hém. Én wederom werd zij niet in zijn kamer toegelaten. Zaterdag nu was hij met de Noorderzon vertrokken. De poli tie trachtte den vogel hier te van gen en op haar verzoek maakten wij dan ook geen melding van het geval. Thans is het vrijwel zeker, dat Hageman de stad heeft verlaten. Het onderzoek heeft als vaststaand uitgewezen, dat het meisje er absoluut buiten staat. Hageman, die voorgaf 35 jaar te zijn, maar in werkelijkheid on geveer 30 is, heeft opgegeven te botterdam geboren te zijn. Zijn signalement is als volgt: lengte ongeveer 1.70 M., tenger van )ostuur, donker blond haar, vaal- )leek gelaat, eenigszins zwarte benedentanden; spraak opmerke lijk zacht; heeft goede manieren; droeg donkerblauw .colbertcös- tuum, zwarte fantasiehoed, lak schoenen met grijze bovenstukken. Om een beetje tabak. In de Duitsche grensplaats Stadtlohn heeft de aankomst van een kleine hoeveelheid tabak een kleine burgeroorlog veroorzaakt. In 10 winkels waren in het geheel 400 pakjes tabak gedeponeerd, welke spoedig verkocht waren. Na dien tijd echter kwamen tal van fabrieksarbeiders in de winkels om tabak te koopen, doch wilden niet gelooven, dat de hoeveelheid uitverkocht was. Verscheidene winkels werden bestormd, de rui ten ingegooid en de inhoud be schadigd. Een der winkeliers, die de indringers wilde tegenhouden, loste een aantal schoten, waardoor verschillende personen verwond werden. Het gevolg was een bom bardement van den winkel. BINNENLAND. De uitlevering van dan Keizer. De „Temps" bevatte dezer dagen het volgende bericht: Een Engelsche courant deelt mede, dat de Nederlandsche Regeering toe stemming verleende tot uitlevering van den Keizer. De Nederlandsche legatie verklaar de echter aan onzen correspondent, dat de regeering in den Haag nog geen enkele vraag van de Geallieerde Kegeeringen omtrent deze aangele genheid heeft ontvangen. Andere Parijsche bladen wenschen Nederland geluk, als het bericht waarheid bevat. (Hblad.) Zuid-Afrikaaaeehe maTa voor Nadorlaad. Het a.s. „Boeton", der Stoomv. Maatsch. Nederland, hetwelk 6 Mei j.1. van Durban is vertrokken tot voortzetting der reis vanNederl.-Indiö naar Nederland, heeft te Durban 827 ton mais geladen, het geschenk der Zuid-Afrikaansche bevolking aan de bevolking van Nederland. De Stoomv. Maatschappij Nederland heeft aange boden deze maïs gratis te vervoeren. Eon groot» sulkerliding aangekoi Het Britsche stoomschip „Mom- bassa" is met eene lading van on geveer zeven duizend ton suiker uit Cuba te Amsterdam aangekomen. fioodkoopo botor. Te Purmerend wordt de laatste dagen de versch gekarnde boter al reeds verkocht voor f 1.35 per kop (i K.G.) De sohopon op do zwarto lijst. Het Ned. Corr. bureau meldt Dezer dagen is door Reuter ge meld, dat er geen aanleiding bestond voor critiek op de houding der En gelsche admiraliteit inzake de schepen op de zwarte lijst. Slechts enkele schepen, tezamen eén totaal aantal tonnen van 10.198, zouden buiten de vaart zijn gebracht. Naar wij vernemen, is deze voor stelling van zaken niet juist. Alleen aan grootere schepen ltggen hier op het oogenblik, tengevolge van het niet-opheffen der zwarte lijst, stil één schip van 6200 ton d. w., twee van 4300 ton d. w. en twee van 8600 ton d. w. tezamen dus 21.800 ton d. w., om niet te spreken van de kleinere schepen, die tengevolge van dezen maatregel niet kunnen varen. Daarbij komt dat de kans bestaat, dat dit cijfer zeer belangrijk hooger zal worden, wanneer eerstdaags de door Amerika gerequireerde schepen zullen worden teruggegeven, waar onder een groot aantal is, dat niet zal kunnen varen, wanneer Engeland de zwarte lijst blijft handhaven, Militair» paaaiaaaaa. Naar de „Maaabode" verneemt, zal de nieuwe pensioenwet het be ginsel huldigen, dat aan alle militai ren, die na een bepaald aantal jaren voor pensioen in aanmerking komen, steeds zal worden gegeven anderhalf procent van het traktement, dat ge noten wordt op het oogenblik van peruioneering, vermenigvuldigd met het aantal dienstjaren. Luchtvaart. 0. «Il.itocht ...r Ksp..h.|i. Driemaal in een paar dagen tq'ds had de marine-vliegdienst, die aan de Kooij en op Texel (de Mok) is gesta tioneerd, reusachtige dèréine gehad: een paar vliegongelukken, waarbij he laas slachtoffers waren te betreuren, hadden de populariteit, waarin de vlieg- sportzich allengs ging verheugen, ern stig geschaad. Ja, men beweerde al, dat zich velen, die zich voor den vlieg- dienst hadden aangemeld, terug trokken en zelfs den dienst verlieten, tengevolge van het „gevaar", aan het vliegen verbonden. Gelukkig daarom, dat thans, door de fraaie prestaties van twee Neder landsche vliegerofficieren, schitterend revanche genomen is. Het warende luitenants ter zee 2e kl. G. W. Backer en F. J. Bakker, commandanten resp. ran de vliegkampen Mok en Veere, die door hun vlucht naar Kopenhagen den naam van den Nederlandschen vliegdienst, ook in den vreemde, hebben hooggehouden. Zondag 4 Mei 's morgens half 11 stegen beide heeren in de V 4 van het vliegkamp de Mok omhoog. Die V4 is niet altijd V4 geweest; zelfs was er een tijd, dat het niet eens een vliegtuig was. De Y 4 namelijk was een gestrand en verbrand Duitsch vliegtuig. Toen het hier geïnterneerd werd, was slechts de motor nog bruikbaar; de rest was wrak. Aan de inrichting op Texel was het, dit wrak weder tot een bruikbaar geheel om te bouwen, en de Kopenhaagsche reis bewijst wel, dat dit kon. Trouwens ook op Texel worden i marine-vliegtuigen vervaardigd voor Indiö, en nu moge bet waar zijn dat in Indifl vele vliegongelukken plaats hebben, deze betreffen uit sluitend den vliegdienst te land. Juist de marine-luchtvaart in Indie is goed, en deze machines zijn alle op Texel gebouwd. Nog onlangs bereikte luitenant ter zee Bueninck aldaar de voor Indie buitengewone hoogte van 4400 M. Deze prestatie is daarom buitengewoon, omdat men in Indie te maken heeft met ver schillende luchtlagen, waardoor soms op een bepaalde hoogte een lucht ledig ontstaat. Deze zijn de oorzaak van de vliegongevallen daar. Maar zooals gezegd, de marine-toestellen voldoen goed. Doch dit terloops. Zooals wij zeiden, stegen de heeren Backer en Bakker om half elf op De route ging rechtaan naar de grens tusschen Denemarken en Sleeswijk-Hoistein, Na 2} uur vliegen landden beide D6eren 20 mijl ten N. van Helgoland. Een klein motordefect moest even worden verholpen, en na een opont houd Yan een i uur ging het verder. Van de grens Denemarken—Slees- wijk-Holstein ging het verder rechtuit op Kopenhagen over Jutland, Funen en Seeiand, alwaar men des namid dags 6 uur veilig arriveerde. De vliegers waren -nu 6 uur 40 min. in de lucht geweest. Bij de landing te Kopenhagen werd het toestel, een biplane met Benz.- motor van 230 PK., eenigszins be schadigd. Een achtdaagsch verblijf in Denemarkens fraaie hoofdstad was echter voldoende voor een afdoende herstelling. De heer Backer toonde ons een foto van de V 4 in den Kopenhaagschen hangar. Over het verblijf zelf te Kopenhagen zullen wij niets vermeldenbeide hee ren werden enthousiast ontvangen en befuifd, vele officieele en on-offlcieele bezoeken werden afgelegd, kortom, het was een week van feesten. En gisteren, Maandag, werd de terugreis aanvaard. Weder om half elf iDeensche tqd) steeg de Y 4 op en vloog onafgebroken 6 uur aan één stuk. Daar de vliegers een sterken tegenwind het hoofd moesten bieden, was het gebrek aan benzine, dat hen noodzaakte gisterenavond te half vijf (Deensche tijd) te Terschelling te landen. Na benzine ingenomen te hebben, werd de reis vervolgd en kwamen zij gisteren veilig en wel weder op de Mok aan. De machine heeft zich, behoudens het kleine defect en de beschadiging bij de landing, uitstekend gehouden. Doordat het bootje, dat de com municatie met den vasten wal on derhoudt, alweder gereed lag om af te varen, kenden wij van deuitnoo- diging om de machine eens te zien, geen gebruik maken. Mogelijk ver tellen wij later eens van het vlieg kamp en het leven aldaar. Voor heden zij het genoeg te con stateeren, dat onze marine-vlieger3 met deze prestatie getoond hebben den naam der Nederlandsche vlieg sport in den vreemde te kunnen hooghquden. Atatanda vlucht. Zaterdag heeft de sergeant-majoor van der Drift van het vliegkamp te Soesterberg, zonder landing een tocht gemaakt van 600 K.M. en deze afstand in 5$ uur afgelegd. Hij vloog van Soesterberg over Apeldoorn, Zwolle, Meppel, Assen, Groningen, naar Schiermonnikoog, vandaar over de eilanden naar Den Helder, verder de kust langs tot Zandvoort en via Amsterdam naar Soesterberug terug. Vilagdiaast ap Nadarlaad a» op laflii. Het Haagsche Correspondentie- bureau meldt: Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, heeft de Nederlandsch- Engelsche Technische Handelmaat schappij als vertegenwoordigster van Yickers Ltd., aan de Regeering het aanbod gedaan, voor Nederland en Nederlandsch Indiê een geregelden vliegdienst te organiseeren en fa brieken op te richten voor bouw en reparatie van vliegtuigen. Als alter natief is aangeboden de levering van vliegtuigen voor den bedoelden dienst en het optreden als technisch advi seur bij den dienst en bij de fabricage. Genoemde maatschappij is daartoe geleid door de overweging: dat in de toekomst een geregelde vliegdienst voor Nederland en Ko loniën een dringende behoefte zal zijn en onschatbare voordeel en zal aanbieden: dat zulk een vliegdienst kan dienen voor: 1. snelvervoer, van post en pas sagiers tusschen twee ver van el kander gelegen plaatsen; 2. vervoer over kortere afstanden van zakenlieden, die woonachtig zijn buiten d» plaats van hun bedrijf (forensen) dat in Nederlandsch-Indië zulk een vliegdienst bovendien nog van groot belang kan zijn: 1.. voor het vervoer van ertsen van groote waarde met zware lang zaam vliegende machines van af de vindplaats naar de plaats waar zij worden verwerkt; daardoor zal de exploitatie van moeilijk te bereiken mijnen in geheel nieuw licht komen 2. voor exploratie en opname van moeilijk bereikbare landstreken, waarbij vooral de fotographie van dienst kan zijn; dat voor de oprichting van een Maatschappij voor een geregelde vliegdienst RegeeringscontrOle van buitengewoon belang is om invloed uit te oefenen op het type der vlieg tuigen, zoodat deze in tyd van drei genden oorlog kunnen worden be wapend, daar het onderhoud van een groote luchtvloot voor oorlogs doeleinden in de toekomst dringend noodzakelijk zal zijn, doch in vredes tijd het budget te veel zou belasten dat een geregelde vliegdienst af hankelijk is van de medewerking der Regeering, zoodat het niet wel mogelijk zal zijn, kapitaal te vinden voor eene Maatschappij tot Exploi tatie van een Yliegdienst, indien deze niet gerugsteund wordt dooi de Regeering; dat het dringend noodig is, dat zulk eene Maatschappij beschikt over een of meer volledig uitgeruste fa brieken in Nederland zoowel als in Nederlandsch-Indië. Op aea nQn geloopen. Het visschersvaartuig „UK 46" is gisteren visschende bij Terschelling, op een mijn geloopen. De opvarenden, schipper Jb. de Yrles en zijn zoons zijn gered en per vlet alhier aan gebracht. Do oudste zoon, Klaas de VrleB, iB gewond en in het ziekenhuis opgenomen. De beide andere zijn ongewond.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2