COURANT Uitslag der verkiezing voor den Gemeenteraad Herman Nypels Ne. 5092 DONDERuaü 22 MEI 1919 47e JAarQaNQ Redacteur-Uitgeveri C. OE BOER Jr-, Helder. - Oplaau 7000 ex. - Abonnementsprijs: In de stad I 1.15, per post t 1.40. Buitenland 2.40. - Losse ex. 3 cl. Adverlenllèn per regel 17';, ot. gehouden op 21 Mei 1919. KIESKRING I. Soc.-Demoeratlsche Arbeiders-Partlj. Michels, A. W. 531 de Zwart, D. C. A. Zondervan, B. Borkert, J. Schreuder, D. Heyblok, C. Kuiper, S. de Zee, D. Boogaard, R. van Zwieten de Blom, J. 1 van Baaren, H. F. 1 Peeters-Wierth, L. C. 4 Stemcyfer 619 Vrijzinnig Democr. Bond. Biersteker, W. 126 Grunwald, D. H. 45 de Yen, G. 10 van der Ploeg, F. 5 Blom, J. 2 van Loo, L. F. 7 van der Hulst- Heeroma, G. 9 Coltof, S. Krijnen, A, Schol, H. Stemcyfer 167 Stemcyfer 215 Anti-Revolutionaire Partij. Adriaanse. C. 63 vanderYeer, J. 107 Yonk, J. 2 Bommel, J. 2 Plaatsman, J- 12 Kramer, W. T. de Yries, Fr. 7 Liberale Unie. Bok, E. J. 31 Wiersma, L. 9 Burgers, W. H. 4 Trousselot, J. H. L. 1 Stemcyfer 95 Christ.-Hïstorische Unie. Spruit, J. .22 Niessink, G. A. 1 Slikker Jzn., J. 14 Tielrooy, W. H. 1 7 Stemcyfer 38 Chr.-Democraten. 2 Staalman, J. H. 50 3 Bot, C. Beimers, C- de Waard, M. Leijdeckers, P. A. Agoma, P. Bruul, W. Riekwel, C. 140 Stemcyfer 2 Oppositie-Partij. Schoeffelen- berger, J. J. Roskam, G. Stemcyfer 193 Stemcyfer KIESKRING II. li li Soc.-Democratlsche Arbeiders-Partij. Michels, A. W621 de Zwart, D. C. A. M Zondervan, B. Borkert, J. Schreuder, D. Heyblok, C. Kuiper, S. de Zee, D. Roovers, H. Verstegen, A. G. A. Tuk, P- 2 Peeters-Wierth, L. C. 2 Stemcyfer 685 Christ.-Historische Unie. Spruit, J. 45 Niessink, G. A. 5 Slikker Jzn., J. 7 Tielrooy, W. H. 9 Stemcyfer 66 Chr.-Democraten. Staalman, J. H. 121 Bot, C. 26 Beimers, C. 5 de Waard, M. 5 Leijdeckers, P. A. Agema, P. Bruul, W. Riekwel, C. Stemcyfer 174 van Loo, L. F. 27 van Vliet- Wickel.M.P.F. 9 van Baerle, J. 4 Kor ff, P. 2 Kokelaar, A. K. 6 Krynen, A. 9 Stemcyfer 431 Anti-Revolutionaire Partij. Adriaanse, C. 187 10 van derYeer, J. Vonk, J. i Bommel, J. 2 Plaatsman, J. 1 Kramer, W. T. 3 de Yries, Fr. 1 Stemcyfer 202 R.-Katholieke Staats-PartiJ. van Breda, W. C. 103 Baak, H. P. 82 van Os, R. N. 30 Snel, D. J. 19 Smits, P. A. 17 Letschert, F. 19 Dito, C. 7 Kolster, M. A. 15 Zoetelief. J. A. 3 Stemcyfer 295 Oppositie-Partij. Schoeffelen- berger, J. J. 135 Roskam, G. 13 GruDwald, D. H. de Yen, G. 50 van der Ploeg, F. 11 Poll, W. 30 Blom, J. 4 de Geus, P. 33 Totaal uitgebracht 5425- geld. st. Kiesde8ler 2581/s. Aantal stemmen, zetels. Burgers. W. H. 1 Trousselot, Stemcyfer 65 KIESKRING III. Oppositie-Partij. Vrijzinnig Democr. Bond. Schoeffelen- berger, J. J. 129 Biersteker, V Roskam, G. 5 Ounekes- Lossen, A, t Poll, W. de Geus, P. Blom, J. 1 van Loo, L. F. van Baerle, J. Korff, P. Schol. H. Kokelaar, A. K ju Coltof, S. 3 Stemcyfer 401 Liberale Unie. 3 1 2 Stemcyfer 134 Soc.- Democratische Arbeiders-Partij. Michels, A. W. 554 de Zwart, D. C. A. Zondervan, B. Borkert, J. Schreuder, D. Heyblok, C. Kuiper, S. de Zee, D. Boogaard, R. van Zwieten de Blom, J. van Baaren, H. F. Peeters-Wierth, L. C. Stemcyfer 612 Chrlst-Historlsche Unie. Spruit, J. 32 Niessink, G. A. 6 Slikker Jzn., J. 3 Tielrooy, W. H. 3 Stemcyfer 44 Anti-Revolutionaire Partij. Adriaanse, C. 118 van der Veer, J. 11 Vonk, J. Bommel, J. Plaatsman. J. 2 Kramer, W;T. 1 de Yries, Fr. 2 Stemcyfer .134 Bok, E. J. 44 Wiersma, L. 7 Burgers, W. H. 14 Trousselot, J. H. L. Stemcyfer 68 R.-Katholieke Staats-Partij. van Breda, W. C. Baak, H. P. van Os, R. N. Snel, D. J. Smits, P. A. Letschert, F. Dito, C. Kolster, M. A. Zoetelief, J. A. Stemcyfer 243 Chr.-Democraten Partij. Staalman, J. H. 8 Bot, C. 4 Beimers, C. de Waard, M. Leijdeckers, P. A. Agema, P. Bruul, W. Riekwel, C. Stemcyfer 139 S.D.A.P. 1916 7 Vrijz.-Dem. 1047 4 Ant-Rov. 529 2 ttoom8ch-Kath. 705 3 jib. Unie 228 1 Chr.-Hist. 148 1 jhr.-Dem. 513 2 Oppos.-party 339 1 5425 21 Gekozen zyn de S.D.A.P. A. W. Michels (2 maal), D. C. A. de Zwart (2 maal), B. Zondervan (2 maal) en J. Borkert de Vrijz.-Dem. W. Biersteker (2 maal), D. H. Grunwald en G. de Ven de Anti-Rev. 0. Adriaanse en J. H. v. d. Yeèr de Roomsch-Kath. W. C. v. Breda, H. C. Baak en R. N. van Os; de Christ.-Hist. J. Spruit; de Christ.-Democr. J. H. Staalman en C. Bot; deOppos.-party J. J. Schoeffelen- berger de Unie-Lib. E. J. Bok. Hedenmiddag zal door het hoofd stembureau bij loting worden uit gemaakt welke heeren (of dames) alsnog een zetel zullen verkrijgen. De raad t9lde: 9 vrijz.-dem., 4 s.d.a.p., 3 unie-lib., 2 anti-re v., 2 roomsch kath. en 1 chr.-hist., dus 16 links en 5 rechts. De nieuwe.raad zal thans tellen: 12 links en 8 rechts en 1 tot geen party behoorende. Vergelijkende cijfer» Btj de verkiezingen, gehouden voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad ver kregen de verschillende partyen de volgende stemmen: Tw«ade Piov. G«ma«n- TJnie-Lib. VrijLib.. Vrijz. Desa. S.D.A.P. S.D.P. P. Middenst.party Econ. Bond Neutrale party Union.-Liga Politie partij Verb. D. Weerm. Plattel, links Alg. Staatsparty Roomsch-Kath. Anti-Rev. Chr.-Hist. Chr.-Democr, Chr.-Soc. Chr. S. P. Plattel, rechts Protest partij 839 De verkiezingen voor de Tweede Kamer en voor de Prov. Staten hadden plaats volgens de kiezerslijst van 1918; die voor den Gemeente raad volgens de lijst van 1919. De cijfers zijn daarom niet geheel vergelijkbaar. De chr.-democraten gingen zeer belangrijk achteruit; een verschijnsel, dat zich ook bij vroegere gemeenteraads verkiezingen voordeed, zoodra de heeren A. P. Staalman en Hartendorf niet tot de candidaten behoorden. Die stemmen gingen als gewoonlijk grootendeels over op de anti-rev. en christ. hist. De vrijz. dem. kwamen met54.de Roomsch - katb. met 61 stemmen boven het cijfer der Tweede Kamer verkiezing. De S. D. A. P. bleef daar met 95 stemmen beneden. E&cotr Statoü 109 302 228 83 53 993 929 1047 2079 1714 1916 24 13 81 25 140 74 34 12 33 129 - - 12 644 569 705 195 269 529 87 61 148 1565 1015 513 81 7 16 BUITENLAND Hat Vradasaeid'tg. Van Duitsche zijde wordt uit Ver nies gemeld: Op de Zondag te Spa gehouden besprekingen tuaschen den Rijksminister dr. Dernburg, graaf Brockdorff Rantzau, Wissel, den Prui- sischen minister van financiën, dr. Suedekom en uit-Yersailles en Ber lijn overgekomen deskundigen op oeconomisch en financieel gebied werd volledigen overeenstemming bereikt en vastgesteld, dat het vredes verdrag van de Entente in den tegen- woordigen vorm onaannemelijk is. Daar in de geheele wereld de wensch naar het tot stand komen van een duurzamen vrede heerscht, mag ook van Duitsche zijde niets onbeproefd worden gelaten om een bruikbare basis voor een vrede te vinden, die rekening houdt met de gerechtvaar digde eischen der tegenstanders en voor het Duitsche volk dragelijk en vervulbaar is. Herhaaldelijk is reeds gemeld, dat door de geallieerden alle maatregelen waren genomen, voor het geval dat Duitschland niet zou willen teekenen. Hutin is evenwel overtuigd, dat het niet zoover zal komen, omdat de Duitschers wel zullen teeke: Indieu het niet Brockdorff Rantzau is die teekent, zal het Haase zijn of zoo iemand. De indruk bestaat echter, dat Brockdorff zelf het verdrag best zou teekenen, nadat het op detail punten zal zfin gewijzigd, maar dat hij ten slotte, op last van Berlijn, zal weigeren, te teekenen. Daaren tegen is er onder de Fransche gevol machtigden een die vast gelooft, dat Brockdorff zal teekenen. De Duitsche delegatie zal op financieel gebied wijzigingen vragen, waaromtrent het best mogelijk is, dat detailpunten het voorwerp zullen zijn van een nieuw onderzoek. Donderdag 22 Mei verstrijkt de termijn, die aan de Duitsche delegatie was toegestaan om zijn gezamenlijke opmerkingen in te dienen. Het is mogelijk, dat nog een korte ver lenging. b.v. acht dagen, zal worden toegestaan. Om volkomen nauwkeurig te zijn: indien het vredesverdrag wordt geteekend, zal dit geschieden tusschen Donderdag 5 Juni en Isten Pinksterdag 8 Juni, maar niet later. Ik weet wel, schrijft Hutiu dat er neg verscheiden Duitsche nota's zijn, die beantwoord moeten worden. Die antwoorden zullen spoedig in Versailles zijn, daar zij bijna dadelijk .zijn opgesteld. Wat ten deze heel pikant is zoo werd door een gedelegeerde van de entente aan Marcel Hutin meegedeeld dat de twee eerste - en scherpste antwoorden door Wilson zijn geschreven, en dat op hot huidige oogenblik Wilson en Lloyd George veel onverzoenlijker zijn dan zelfs Clemenceau. De zelfde gevolmachtigde deelde ,n Marcel Hutin mede, dat de vredes voorwaarden dsr entente waar schijnlijk zullen worden aangeboden aan de Oostenrijksche gevolmachtig den op den 26sten dezer te St. Germain-en-Laye. De vredesonderhandelingen. Londen, 21 Mei. De Daily News verneemt uit ParijsInvloedrijke leden van de Britsche en Ameri- kaanscbe commissie wenden sterken druk aan ten gunste van vrijmoedige gesprekken met de Duitsche gedele geerden. Mondelinge beraadslagingen zijn reeds herhaaldelijk met gunstige gevolgen gehouden over bijkomstige zaken als voedsel, .financiën, scheep vaart en men betoogt dat een weigering ongerechtvaardigd zou zyn. Dat de geallieerden zekere con cessies zullen doen, kan, geloof ik, als vaststaande worden aangenomen. Zij zullen vermoedelijk betrekking hebben op het Saardal, waarvoor de tegenwoordige regeling niet ernstig verdedigd kan worden, en verder op de economische bepalingen in het algemeen. Voorts is men onder deskundigen steeds meer van meening dat Frank rijk en Belgiö weliswaar recht hebben op eiken penning vergoeding dien Duitschland kan betalen, maar dat de regeling in haar tegenwooraigen vorm onuitvoerlijk is. Vermoedelijk zullen eenige van de bedenkelijke bepalingen over blanco chèques komen te vervallen. Da Turktcha quaastie. Voor het oogenblik de quaestie van Fiume terzijde latend, waarover de vertegenwoordigers van Italië eo Zuid-SIavié, Orlando en Troembitsj, trachten zich rechtstreeks te ver staan, zet de Raad van Vier de be handeling van de Turksche quaestie voort. De plannen, om Turkije in verschillende zónes onder de gealli- te verdeelen, zlin plannen gebleven. Er is nog geen besluit ge nomen. Men weet alleen, dat de pro testen der Muzelmansche en Hindoe gedelegeerden tegen de verdrijving van den sultan uit Konstantinopel grooten indruk op de Britsche dele gatie hebben gemaakt, terwijl de Amerikaansche de noodzakelijkheid handhaaft om de historische taak te voltooien, Konstantinopel van het Mohammedaansche juk te bevrijden en aan de christenen terug te geven. De Raad van Vier onderzoekt thans een nieuw voorstel betreff. Thracié, Konstantinopel en Anatolié, waardoor de autonomie der Turksche sn chris tenbevolkingen zou worden gewaar borgd en aan verschillende gealli eerden het recht van contröle zou worden toegekend. De u-kroonprins. In het Engelsche Lagerhuis, ant woordend op de vraag of de gealli- e^den voornemens waren strafrech telijk op te treden tegen den Duitschen ex-kroonprins en de kampcomman danten, die zich schuldig hebben gemaakt aan onmenschelyke behan deling, zeide Bonar Law, dat de ex-kroonprins en de andere genoemde personen volgens de voorwaarden van het vredesverdrag onderworpen waren aan vervolgiog op dezelfde ijze als andere vijandelijke personen, bij den oorlog betrokken. Aatrika art hat Vradasvsrdrag. Toen de hoofdzaken van het Vredes verdrag in de Amerikaansche pers bekend werden gemaakt, voegden, gelijk uit de door ons gepubliceerde Amerikaansche persstemmen is ge bleken, de meeste bladen daar waar- deerende woorden aan toe. De Duit schers hadden zwaar gezondigd, ze moesten zwaar gestraft worden. Bij nadere beschouwing echter rees de twijfel onder de liberalen, een twijfel die toenam en ten slotte over sloeg in afkeer. De Amerikaansche liberalen steken het. thans niet meer onder stoelen of banken, zegt de New-Yorksche correspondent van de „Manchester Guardian", dat zij in de voorwaarden een cynische verlooche ning van beloften en beginselen zien. Zij noemen den voorgestelden vrede niet levensvatbaar by' gebreke van een gezonde basis. Ze redeneeren als volgtHet beginsel van den vrede is dat elk beginsel op één manier in toepassing wordt gebracht, maar ook Bleehts op één manier. Zóó het natio naliteitsbeginsel - Duitschland ver liest elk stukje grond waar een moge lijk niet Duitsche meerderheid leeft, maar de Duitschers van Bohemen, Oostenrijk en den Boven-Etsch worden verstoken van het recht van zelf beschikking. Het overzeesche Duitsche imperia lisme is uitgeroeid, doch er is geen internationale regeling tot stand ge komen en evenmin wordt op enkele uitzonderingen na, het beginsel van de open deur in toepassiDg gebracht en bovendien wordt Duitschland buitengesloten zoolang het niet tot den Volkenbond is tóegelaten. Geen enkel liberaal zal het einde van het Duitsche imperialisme betreuren, maar elk liberaal zal zich tegen koelbloedige uitbreiding van het im perialisme by anderen verzetten. Door de verdwijning van het im perialisme in Duitschland, Rusland Ingezonden mededeellng. en Turkije wordt het imperialisme beperkt tot drie mogendheden,welker i ;ebied echter enorm vergroot is. Iet economisch leven van Duitsch land wordt een geslacht lang aan da genade of ongenade zijner vijanden overgeleverd, en terwyl het land zijn belangrijkste ertsgrooven, zijn over zeesche markt- en zijn schepen ver liest, krijgt het geen waarborg voor den aanvoer van ruwe grondstoffen. De oplossing van do quaestie van het Saarbekken wordt een on verdedig bare schending van de wapenstil standsvoorwaarden geacht. De ont wapening van Duitschland, zonder zijn toelatiDg tot den Volkenbond, berooft de Duitsche Ropubliek van alle zekerheid. Maar ook zij, die het verdrag ver dedigen, zegt de „Manchester Guar- dian"-correspondent, geven toe, dat het verdrag een goed vonni3, maar geen vredes verdrag is. De economische voorwaarden zijn van dien aard, dat indien de regeering mocht teekenen, raillioenen Duit schers zullen moeten emigreeren, en wel voornamelijk naar Rusland, en wat daarvan het gevolg zal zijn, kan de stemming der Ieren inAmerika STEEDS HET NIEUWSTE iN ALLE PRIJZEN HELDER Van den Rijn tot de kust van China zal de Volkenbond bitterheid en haat ontmoeten. De Duitschers, de Russen en de Chineezen hebben te zamen een heirleger grieven, dat den wereld vrede steeds zal bedreigen. Hat vértrék van Wihaa. Naar uit Antwerpen gemeld wordt, verwacht men daar spoedig de „George Washington", waarmede president Wilson 1 Juni naar Amerika zal terugkeeren. Da Engelse!» handelsvloot. Bij het 'debat in het Lagerhuis over de scheepvaart heeft Leslie Wilson medegedeeld, dat van de 595 schepen, metende 3 800.000 ton, die bij het sluiten van den wapenstilstand besteld waren, 57 zijn verkocht aan buitehlandsche reeders. Bij het begin van 1919 bezat Engeland 15'/* mü- lioen ton van de SfP/j millioen ton wereldscheepsruimte. Deze cijfers waren vóór den oorlog resp. 18l/j en 40 millioen ton. De Ver. Staten hebben tijdens den oorlog hun koopvaardijvloot uitgebreid van 1.700.000 ton tot 6.400.000 ton. In de eerste vier maanden van 1919 heeft Engeland maar 327.000 ton gebouwd, aangezien de werven voor een groot deel in beslag werden genomen yoor herstelwerk. Verestilgdo Staten. Wilson's boodschap aan hstCongrts Washington, 20 Mei. In zijn bood schap aan het Congres, voorgelezen zooals deze uit Parijs werd getelegra feerd, zegt Wilson o.a. het volgende: De quaestie, welke in ieder land bij de tegenwoordige groote herleving voornaamste plaats inneemt, is die van den arbeid. In de tegen woordige richting kunnen wij niet voortgaan. Wij kunnen h6t ware leven als natie niet na leven of ons succes als nijvere gemeenschap vol tooien, indien kapitaal en arbeid tegenstanders blijven in plaats van deelgenooten te worden. Dat is niet de weg naar wezenlijke welvaart. Wy moeten een anderen weg vinden. Deze moet niet alleen leiden tot een schikking, maar ook tot oprechte samenwerking en een deelgenoot schap, gegrond op een ware gemeen schap van belangen en deelneming in de contióle. Het talent onzer zakenlieden en het practische gezond verstand onzer arbeiders kan stellig zulk een deel genootschap tot stand brengen, wan neer zij een juist besef krijgen van hetgeen zij zoeken en met oprecht heid een gemeenschappelijk doel te dien opzichte aanvaarden. De nieuwe geest en de methode of organisatie moeten niet zoozeer tot stand wórden gebracht door de wetgeving, dan wel door gemeen schappelijk overleg en vrijwillige samenwerking van den kapitalist- directeur en den werkman. Zij, die werkelijk een nieuwe ver houding wenschen tusschen kapitaal en arbeid, kunnen daartoe gereeielfik den weg vinden. Vele groote indu strieën, door den oorlog lamgeslagen, wachten erop, weder te worden op geheven. Waaraan gebrek is zijn geen heldere koppen of wiliige handen, geen organiseerend talent of prac tische bekwaamheid, maar machine rieën en grondstoffen en kapitaal. Ik verwacht, dat onze zakenlieden, fabrikanten en kapitalisten zullen inzien, dat welvaart in het eene ge deelte der wereld de oorzaak is van welvaart overal elders en dat er een solidariteit van belangen bestaat over de geheele handelswereld; dat onze zaken met de landen, die onze pro ducten en ons geld noodig hebben, I hun zullen leeren, ons meer dan ooit te beschouwen als vrienden, die in hun behoeften, op de juiste wijze pogen te voorzien. Onze nieuwe koopvaardijschepen, die door sommigen gevreesd zijn als een vernietigende concurrentie, zullen misschien hulpvaardige mededingers blijken te zijn en zeer noodige en welkome dienaars. Onze groote scheepswerven zullen openstaan voor de geheele wereld, zoodat zij van onschatbaar nut zullen blyken te zijn voor alle zeevarende volken bij het aanvullen hunner scheepsruimte, die in den oorlog zoo roekeloos is vernietigd. Amerika heeft een groote en eer volle taak- te vervullen deor de han dels- en industrieele ondernemingen der wereld weder te brengen op den ouden voet en daaraan een soliden onderbouw van crediet te geven. Onze geheele wetgeving moet be vorderlijk zijn voor zulke plannen en doeleinden. De president bepleitte verder het vrouwenkiesrecht en hij deelde mede, dat de telegraaf- en telefoonlijnen zoodra mogelijk aan de eigenaars zullen worden teruggegeven, terwijl dit met de spoorwegen aan het eind van 1B19 het geval zal zyn. Engeland. Tegefi dan hongersnood. Lord Parmoor heeft Maandagavond te Londen een drukbezochte verga dering in de Albert-hal gepresideerd, die gehouden werd onder auspiciën van den „Bestrijd den hongersnood"- raad. voorzitter zeide bij de opening, dat er in de vredesvoorwaarden te veel bewijzen waren van hardvoch tigheid en zelfzuchtigheid. Het eenige lichtpunt erin waren de beginselen van het volkeren verbond, al was de overeenkomst dienaangaande niet geheel wat men gewenscht had. Toen Parmoor over de hongerlij dende districten van Europa sprak, noemde hij den toestand Ijselfik. Er zouden offers noodig zijn, voor men zeker kon zijn, dat deze toestanden verholpen en voldoende maatregelen getroffen waren. Hij verlangde, dat de nijverheid in Europa weer op de been zou helpen, zoodat er aan de verschrikkingen van den hongers nood een einde zou komen. Enge land's taak was de vijandigheid, die van den oorlog het gevolg is, te be daren en te toonen, dat loyaliteit en vaderlandsliefde zeer goed konden samengaan met een poging om de wonden van de raenschheid in een gee6t van christelijke liefde en ver zoening te heelen. Dr. Garvie zeide, dat, als het idea lisme, dat edele mannen naar de wapens deed grijpen en dat bij den wapenstilstand beloofd was, nu be stond, deze vergadering niet noodig geweest zou zijn. Maar men had de heilige dooden, die niet voor zulk een vrede het leven gelaten hadden, laaghartig verraden. De vrede was een verraad van de voorwaarden, waarop de wapenstilstand geteekend was. De eer van de natie stond op het. spel, want wij willen, itóo ver volgde hij, ons zelf niet verwaten* dat wij de overeenkomst over den wapenstilstand als een vodje papier beschouwen. Het was een schand daad, dat de blokkade gehandhaafd werd, zoodat men de Duitsche natie, die honger leed, een vrede kon op dringen, die zij waarschijnlijk niet zou aannemen als zij geen honger leed. Juffrouw Maud Royden vroeg, of de millioenen joDge inanneD, die dood, verminkt en blind zijn, niet genoeg waren, welken prijs zou men nog moeten betalen voor een rechtvaar digen en duurzamen vrede? Gij ver oordeelt uw kinderen zeide zij, om alles te ondergaan wat gij' zelf ondergaan hebt. Smillie, die zeide dat hij internationalist sprak, verklaarde dat de kindertjes die in Duitschland bij tienduizenden stierven, niet verant woordelijk waren voor de Duitsche misdaden. Het zou meDSchl ie vender zlin, om machine-geweren op hen te richten dan ze dood te laten hongeren. Hij hoopte dat de arbeiders zich hun macht waardig betoonen zouden, door de regeering hier nu te zeggen, dat die moord op onnoozelen dadelijk moet ophouden. Brailsford, die pas uit Berlijn terug kwam, zeide dat daar nu een andere geest heersebte. Het was een ver rassing voor hem te vernemen, dat de volledige voorwaarden van het vredestractaat in Engeland niet openbaar gemaakt waren. Zij waren te Berlijn wel openbaar gemaakt en er stond in, dat Duitschland niet alleen 140.000 melkkeèien moet uit leveren, maar ook schapen, varkens en ander voedsel. Brailsford vertelde van een tooneel, dat hij op het vaste land aanschouwd had, toen een volksmenigte, zonder zich om de kogels te bekommeren, een politie agent van zijn paard trok, dit in stukken sneed en met die stukken ervan door ging. Onder de andere sprekers was graaf Beauchamp die verklaarde dat als een vrede zoodanig was, dat geen natie, die zichzelf eerbiedigde, hem ten uitvoer kon leggen, het militairis me zou herleven. Het parlementslid Ken worthy zeide, dat de vloot die het wapen van de blokkade had gehanteerd, zich nu schaamde. Er werden ten slotte eenparig moties aangenomen, waarin aange- diongen werd op internationale ver zoening, economische vrijheid van ruilverkeer en onverwijlde leniging van den nood in Europa. Da strijd tegen dt Afgaat!. Londen, 21 Mei. Na 16 dezer een aanval der Afganen te hebben af geweerd, namen de Britten den 17den de heuvels bewesten Dakka, waarbij ze acht Afgaansche baialjons ver- si oegen, die meer dan 100 dooden achterlieten. Riga door da Lattaa bezet? Berlijn, 21 Mei. Naar verscheiden bladen uit Kopenhagen vernemen, hebben Lettische jagers den 19en Mei gedreigd Düuamünde te bezetten en Riga met zwaar geschut te beschie ten, zoo niet de bolsjewistische com missarissen binnen drie uur werden uitgeleverd. Aan deze eischen werd niet vol daan. Daarop bezetten de Lettische jagers Riga. De meeste bolsjewisti sche commissarissen werden dood geschoten. Verder spreekt de Letsche regee ring de verhalen over te Riga ge pleegde gruweldaden tegen en laadt ze de schuld voor den slechten toe stand der voeding daar op de Duit sche krijgsverrichtingen. Etn naspal dar vardidig>ng van Luik. Brussel, 21 Mei. Kapitein Leon Cuisinier van de artillerie, comman dant van het fort Hollogne, is van daag veroordeeld tot vyf jaar vesting straf en ontslag uit den dienst. Hij stond voor den krijgsraad te Luik terecht, op beschuldiging dé aan zijn zorgen toevertrouwde plaats te hebben overgegeven zonder alle verdedigings middelen ten voilé hebben aangewend. Het rapport der militaire commissie, waarop de aanklacht steunt, zegt dat het fort Hollogne 16 Augustus 1914 onbeschadigd en zonder gevecht overgeleverd werd. Het verhoor liep over die ver schillende punten. Luitenant-kolonel Tournaix, de president, verweet den in hechtenis zittende scherp, niet alles in het werk te hebben gesteld alvorens zich over te geven en ten laatste niet zijn inrichtingen in de lucht te hebben laten vliegen, zij het dan ten koste van menschenlevens. De veroordeelde heeft appèl aan- Luchtvaait. Dé vllagtocht ovtr den Ocflaso. Hawker verongelukt? Na de berichten die aangaven dat Hawker de kust van Ierland naderde, is niets meer van hem gehoord, zóodat men zeer ongerust is over het lot van den koenen vlieger. Er was een hoopvolle stemming gewekt door een serie berichten uit Ierland en later nog door een bericht, dat Hawker op 40 mylen afatands van de monding van de Shanüon in zee zou zijn neergekomen.Maar de hoop, dat de aviateurs zouden zijn gered, is erg verminderd door de mededeeling dat, volgens een telegram van den admiraal te Queenstown het draad- loozo station te Castletown het be richt van Hawkers neerkomen in zee zeer onbetrouwbaar acht. Hoe dit bericht in de wereld gekomen is, is nog niet opgelost. Da vlucht van da Azoran naar Lissabon uitgestald. Het 'Amerikaansche Departement van Marine heeft medegedeeld, dat de vlucht van watervliegtuig N. C. 4 van de Azoren naar Lissabon tijdelijk is afgelast, ten einde aan de N. C. 4 gelegenheid te geven, zich te voegen bij de destroyers en andere oorlogs schepen, die op zoek zijn naar de N. C. 3. Deze werd n.1. vermist siDds Zater dagmiddag 5.15. Een later bericht meldt evenwel dat het toestel weid govondeD, doch tezwaar beschadigd was om den tocht te kunnen voortzetten. De bemanning van do N. C. I is geland op de Azoren. Dit vliegtuig is niet gezonken, maar is buiten staat om te vliegen. Vlisgtui|8a voor hit l»g«r. Maandagavond kwam uit Duitsch land te Oldenzaal aan een extra-trein van 54 wagens met vliegtuigen, be stemd voor Soesterberg. 8EMENBD NIEUWS. Ernstigs vardulsUriigsA In hat vluootsliagtakamp ts Zeist. De Utrechtsche politie is het, na een omvangrijk onderzoek, gelukt verduisteringen van een belangrijke hoeveelheid rjjksgoederen aan het licht te brengen. Op 17 Februari j.1. vertrokken uit het vluchtelingenkamp te Zeist de vluchtelingen weder naar België. De militairen, die daar belast waren met het beheer van dit, kamp, gingen toen de aanwezige goederen, na het vertrek der vluchtelingen, inventari seren. Na de inventarisatie bleken een groot aantal goederen alsschoenen, zeep, lucifers, suiker en geconden seerde melk, over bevonden te zijn. De reserve-sergeant majoor B heeft toen op 21 en 28 Februari een party van die goederen aan den handelaar D., te Utrecht, verkocht voor f1500. Bedoelde bandelaar verkocht de goederen weer aan verschillende andere handelaren te Utrecht. Zoo doende kwam de Utrechtsche recherce op de hoogte van de zaak. Toen ten slotte de herkomst der gestolen goe deren was vastgesteld, werd genoemde sergeant-majoor eenige weken geleden door de recherche gearresteerd. Uit het daarop gestelde onderzoek bleek dat een tweede-luitenant, E., mede plichtig was aan de zaak. Hij had n.1. van den sergeant-majoor de helft van de opbrengst (f 750) ontvangen. Luitenant E. werd daarop eveneens gearresteerd en na een scherp ver hoor bekende hy medeplichtig te zijn. Van de ontvangen gelden had bij nog f 625 in zijn bezit. Luitenant E heeft daarop dit bedrag, alsmede de ontbrekende f 125, in 's rijkskas terug gestort, terwijl hy ter beschikking van de militaire autoriteiten werd gesteld. In deze zaak werden tal van per sonen, alsmede officieren, door de politie gehoord. Een huuner zag zelfs de goederen op een kar laden, wist, dat ze niet vervoerd mochten worden, Ingezonden medeooeMng. Wij rijnn alle msjslijke vnchten, tok bsüwmatBrnlin. Wis ons nog met kent, neme eens proef met de Heldirsche Meubeltransport- en SLepoflderneming. Vertegenwoordiger: F.Cj.d. HJLAGEN, Spuistraat». doch liet de zaak maar kalm loopén. Sergeant-majoor B., die bekend heeft, wordt eveneens verdacht van verduistering van 1100 paar oude schoenen, die op 7 October j.1. voor f 400 te Utrecht werden verkocht. Van deze schoenen werden 500 paar door de recherche in beslag genomen, waaraan nog de naamkaartjes der Belgische vluchtelingen zaten. Deze verduistering kon evenwel niet geheel Jot klaarhoid gebracht worden. („TeL") D« 13-Jirlge knaap virmoord. Het staat nu vast dat de 13 jarige Dirk van Leeuwen, die op 10 Mei j.1. de valsche kwitantie bij de Amster- damsche Handelsbank incasseerde, is vermoord; De gearresteerde 19 jarige kantoor bediende, aan den Pietershal in arrest, heeft Maandag een volledige beken- - tenis afgelegd. Hy verklaarde zich schuldig aan het vervaardigen van de valsche kwitantie èn wist ook op welke wijze Dirk van Leeuwen om het leven was gekomen. Het plan om de Amsterdamsche Handelsbank op te lichten, was ont worpen door den 31-jarigen behanger, D. Visser, die hem tot alles heeft aangezet. De moeder van den 19-jarigen kantoorbediende Snyders, een wedu we, heeft kennis aan genoemde Visser, die dan ook bij Snyders aan huis kwam. Deze Visser, moet de geheele machi natie om een valsche kwitantie voor echt te doen doorgaan, in elkaar hebben gezet. Hy was het die aan een jongen een door hem geschreven briefje gaf, om by den stempel- fabnkant v. G. in de Amstelatraat het stempel van „Borneman" te halen, besteld tegelijkertyd met dat Betaal baar gesteld bij de Amsterdamsche Handelsbank". Met hun beiden, Snyders en Visser, hebben zy Dirk van Leeuwen verzocht de kwitantie te ontvangen en aan hèn heeft hij de f 766 95 afgedragen en ,desge vraagd, verteld, de kwitantie met zijn eigen naam te hebben geteekend.' Visser fluisterde Snijders toe dat dit zeer gevaarlijk was, de politie zou op het Bevolkingsregister de woon plaats van dén knaap ontdekken en dezej op «ijn beurt, Snijders herken nen als degene die hem de kwitantie gegeven haddie jongen moest uit den weg worden geruimd. Zy spraken met d®n knaap af dat hy 's middags te drie uur op den Dam zou komen, zij zouden met hun drieën gaan varen en er ook yoor zorgen dat hy een goed kantoor kreeg. De knaap was op tijd en ging met het tweetal mee. Visser en Sny ders spraken af dat laatstgenoemde aan den Westerdoksdyk een bootje huren en hem en Van Leeuwen aan de Zoutkeetsgracht zou afhalen. Er is toen geroeid in «ie richting van het Oostzanergat Snijders sprong aan den wal met het boot touw in de hand. Visser liet, op datzelfde oogenblik opzettelyk een riem in het water vallen en zei tot Dirk van Leeuwen haal jy dien riem is op." De knaap bukte, Visser greep den jongen in de hals en drukte zyn hoofd in het water. De kantoorbediende op den wal zag die misdadige handeling en gaf een schreeuw, door een jongen land arbeider in de nabijheid, gehoord en die, by zyn getuigenverklaring zei te hebben gedacht dat de 19 jarige op den wal de noodkreet slaakte De boerenjongen heeft ook een plons gehoord. Men bracht den schreeuw daarmee in verbinding doch het blijkt nu dat de 19-jarige op den kant, om het afgrijselijke schouwspel, den kreet heeft geslaakt. In zyn verbouwereerd heid liet hij het touw los, de boot dreef toen naar het midden van het water, Visser lichtte Dirk van Leeu wen daarop uit de boot. De jongen heeft zich daarbij even verzet, maar Visser rustte niet alvorens hij aan het leven een einde had gemaakt. Snyders kwam daarna weer in de boot, en heeft Visser ergens aan wal gezet en bracht de vlet alléóa by den bootjesverhuürder terug. Visser is gisteravond door de politie gear resteerd. Met Snijders geconfronteerd, blijft hij hardnekkig alle schuld ontkennen. Etn noodlottig schot. Twee manschappen der bewakings- troepeo bij de Tuchiklasse in Hoorn waren Dinsdag op een der soldaten- kamers aan het „gekheid" maken. Een van hen nam een geweer en dreigde er spottend den ander mee. PlotseliDg ging het met scherp ge'aden geweer af, het schot trof den man, waarop de dood zeer spoedig volgde. De dader is radeloos in het ziekenhuis opgenomen. Door aan krokodil gtdood. Batavia, 12 Mei. In den nacht van 10 op 11 Mei werd de dierenhande laar Thiemeljer te Palembang, toen hy per prauw van de jacht terug keerde, door een krokodil gegrepen i en gedood.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1