OMU PLAATSELIJK NIEUWS. Te Haarlem slaagden voor bet acte examen L. O. de heeren J. Kuiper en R. den Hartog, alhier. Bij het gisteren te 's Graven- hage gehouden examen, slaagde voer eerste officier groote stoomvaart, de heer J. Kuiper, en voor derden offi cier groote stoomvaart, de heeren S. Denker, R. Bal en H. Tb. A. Hom&n. Door het raadslid C. Adriaans® is het volgende schrijven aan B. en W. gericht Ondergeteekende zou het op prijs stellen iu de eerstvolgende Raads vergadering op de volgende vragen een antwoord te mogen ontvangen. 1. Heeft het College of de Brand stoffencommisaie reeds eene toewij zing van de kolendistributie Den Haag, welke hoeveelheid en welke soorten van brandstoffen in den komenden winter op de bonnen zullen worden verstrekt 2. Zal de brikettenfabriek gedu rende de volgende maanden geregeld blijven voortwerken (dag- en nacht, of alleen dagdienst? 3. Hoeveel bedraagt dan de pro ductie per week of per maand? 4. Hoeveel bedraagt de kostprijs .en b(j welke productie is deze be rekend? (per dag, per week of per maand 5. Hoeveel is de omzet van het product gedurende de afgeloopen maanden 8. Heeft de B.-C. bezwaar om maandelijks of desnoods driemaan delijks eon balans-, winst- en verlies rekening der brikettenfabriek aan den Raad in te zenden? 7. Heeft de B. C. in overleg met de brandstoffenhandelaren de prijzen voor in- en verkoop geregeld of .deze prijsbepaling geschiedt zonder de handelaren te hooren? Het aangekondigde bezoek van den Minister aan den Helder heeft plaats gehad. Z. is hedenmorgen weder vertrokken. Wij zijn niet in de gelegenheid omtrent dit bezoek bijzonderheden mede te deelen. Voor de Heldersche georgani seerde kleermakers is ingevoerd de 8-urige werkdag met een uurloon van 52 cent. Deze overeenkomst is reeds bij verschillende firma's met ingang van 17 Mei ingevoerd. Ar fl. 0. Het bestuur van A. Cl. O. is van plan in den geest van het vroegere „Fl< ralia" een wedstrijd te organiseeren in het kweeken van bloemen. Aan dezen wedstrijd, die voornamelijk ten doel heeft bij kinderen liefde te ont wikkelen voor bloemen en planten, kunnen echter ook volwassenen deel nemen, die een aparte afdeeling zouden vormen. Binnen enkele dagen zal per adver tentie in deze courant adressen van atuuraleden bekend worden gemaakt, alwaar men tegen betaling van 88 ct. een bewijs van deelname kan ont vangen. Dit bewijs moet dan na een paar dagen bij een nader te noemen bloemist ingewisseld worden voor potjes plantjes en 2 pakjes zaad. leder pakje zaad is juist, voldoende voor een pot. Begin September hoopt het bestuur dan de tentoonstelling te doen plaats hebben, (met pr(jsuitdeeling)op welke tentoonstelling ook prijzen zullen worden gegeven voor de mooiste bouquet kunst- en veldbloemen. Voor andere aantrekkelijkheden zal tevens worden gezorgd. hebben de ministers van buitenland- sehe zaken Maandag de Belgische Nederlandsche gedelegeerden ge hoord in zake de herziening der tractaten van 1889. De ministers Hymans en Karnebeek zetten het standpunt hunner landen uiteen. Naar de „Tel." meldt werd het eerst het woord gevoerd door Hymans, die een exposé gaf van de historische omstandigheden, welke tot de sluiting van het verdrag hebben geleid en de feiten, welke zich tijdens den oorlog hebben voorgedaan', in herinnering bracht. Hymans zeide, dat uit deze feiten bleek, aan welke gevaren Belgiö tengevolge van het verdrag bloot stond. De neutralisatie van de Schelde- monden aldus Hymans belette de Engelsche vloot Antwerpen te redden en de val van deze stad stelde de Duitschera in staat hun basiB voor den onderzee-oorlog in te stellen. Anderzijds had de gebrekkige loop van de Duitsch-Nederlandsche grens herhaaldelijk ten gevolge dat door de Duitschers grensschendingen plaats hadden. Hymans eindigde zijn betoog met den eisch, dat aan dezen toestand een einde zou worden gemaakt. Minister jhr. Van Karnebeek nam daarop het woord en gaf uiting aan de gevoelens van goede verstand houding, welke Nederland jegens Belgiö koestel t. Hij vei zekerde, dat Nederland verlangend is in directe besprekingen met zijn buren te treden om de hangende quasties te regelen. De minister wees echter op de reis van de koningin in Limburg en op de manifestaties der bevolking. Jhr. Van Karnebeek weigerde over de territoriale kwesties te spreken, doch aanvaardde de besprekingen over de andere aangelegenheden. Lezlig Raiaaft. Zaterdagavond a.s. 8 uur zal de heer Ranneft, luit. ter zee 2e klasse, hopman der Ned. Padvinders-Ver., in de bovenzaal van het Mil. Tehuis, Spoorstraat een lezing houden over „Doel en wezen der padvinders beweging". Deze causerie, opgeluis terd door lichtbeelden, is in de eerste plaats voor volwassenen bedoeld, om dezen een inzicht te geven van de mo- reele, opvoedkundige waarde vaa de langzamerhand beter gewaardeerde pad vindersbeweging.De secretaris van de afdeeling Helder der vereeniging verzoekt onB de aandacht te willen yestigen op dien avond, ten einde alle vaders of moeders van a.s. pad vinders of padvindsters en iederen onderwijzer of onderwijzeres of elk die met de jeugd te maken heeft of -het goed met haar meent, op te wekken hun belangstelling te toonen door te komen luisteren naar den prettigen lossen verteltrant van den heer Ranneft (die natuurlijk in zijn hopmansuniform verschijnt) en t* kijken naar de vele fraaie plaatjes. De Heldersche padvinders hebben al eenige toegangskaarten, (die slechts 10 cent kosten) geplaatBt, maar no lang niet iedereen bereikt, die z graag zouden willen zien komen, Daarom verzoekt de secretaris allen, wien het belang van het opkomend geslacht ter harte gaat, alsnog een kaart te halen bij het secretariaat, Keizerstraat 100, of 's avonds aan de zaal. Ons fsuillston. In dit nummer beginnen wij met de publicatie van een nieuw, boeiend feuilleton, getiteld „Vogelvrij". Het ia de geschiedenis van een Australi- schen woudlooper, die, als ontvluchte gevangene, vogelvrij is verklaard door de autoriteiten, en op wiens hoofd een premie Is gesteld. In de eerste helft der vorige eeuw was de straf van deportatie naar overzeesche kolo niën nog in zwang en in deze jaren speelt dan ook dit verhaal. De held der geschiedenis is volstrekt niet een misdadiger zooals men denken zoo, maar een beschaafd en ridderlijk man en zijn avonturen in de woeBtestreken van dit Australische land, zijn in hooge mate boeiend en Interessant. Wij vertrouwen dan ook, dat dit verhaal naar den smaak van vele onzer lezers en lezeressen zal zijn. i m- BINNENLAND. Nederland ai Bsl|ll. Naar uit Parijs wordt gemeld, j, niet zou worden geraakt. De heer Van Karnebeek trad daarna een beschouwing van de door den heer Hymans ontwikkelde historische economische, en politieke overwegin gen en verklaarde zich gaarne bereid om, wanneer de desiderata van Belgiö werden geformuleerd, deze in nauw gezet onderzoek te nemen. Iu verband met dit laatste deed de heer Hymans in de tweede ver gadering een voorstel nopens de verdere behandeling van deze aan gelegenheid, hetwelk een punt van bespreking uitmaakte en ten aanzien waarvan de vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering zich tot overweging beieid verklaarde, onder opmerking, dat hij eerlang zijn zienswijze aan de vergadering hoopte konbaar te makon en daaromtrent rechtstreeks met den Belgischen minister, voor zoover noodig, overleg hoopte te plegen. De heer Van Kar nebeek wees er daarbij op, dat er naast de kwestie der revisie een andere is van nog hooger belang, namelijk het herstel van het met name in den laatsten tijd geschokte onderling vertrouwen der beide volken, eon belang, waaraan elke te kiezen werkwijze dienstbaar behoort te worden gemaakt. De „Nation Beige" betoogde Maan dag, dat, daar het verdrag vanl83£ niet meer bestaat, de gebieden, bi dat verdrag wederrechtelijk Hollanr toegewezen, perse van Belgiö terug keeren, zooals Elzas Lotharingen weer Fransch is geworden, zoodra het Frankforter traktaat teniet was ge- gedaan. Mocht Holland thans geen compensatie krijgen, wat een maand geleden het geval zou zijn geweest, dan is dit eigen schuld. Het blad betoogt verder, dat de Belgische belangen reöel, de Holland- sche belangen illusoir zijn. Een mili tair open Limburg en militair ge sloten Schelde beteekenen Belgiö's dood. Holland's belang is illusoir en negatief, met name Belgiö's ont wikkeling tegen te gaan. Het bezit van Limburg en Zeeuwsch Vlaande ren verzwakt trouwens Holland op militair gebed, daar Holland daardoor in den oorleg kan worden betrokken, zonder economisch voordeel voor Holland, dat deze provincies niet te waarde tan maken, noch voor die gebieden, welke juist, omdat zij bij Holland gevoegd zijn, niet tot ont wikkeling kunnen komen. Allee11 de Limburgsche kolenmijnen zijn eon belang. Daarin zou het nieuwe trac taat tot Nederland's tevredenheid kunnen voorzien. Verder beweert het blad nog, dat het bekend volkspetitionnement Limburg Zeeuwsch-Vlaanderen zon der waarde is en verlangt het een loyaal referendum, ofschoon in 1839 geen rekening werd gehouden .met de denkwijze der bevolking. Tégen de weldaden door Holland Belgiö tijdens den oorlog bewezen, stelt de „Nation Beige" den heel wat grooteren dienst, door België Holland bewezen door voor Nederland te vechten. Het blad concludeert, dat wat men in Holland er over,moge denken, de groote mogendheden Parijs wel op de hand van Belgiö zijD, want Holland heeft Duitschers doorgelaten en geravitailleerd en neutraal gebleven. Onze vriendschap voor de Bataafsche broeders mag niet doen vergeten, wat wij aan onze Limburgsche en Vlaamsche broeders verschuldigd zijn. Aldus het blad, dat volhoudt te schrijven in het belang van een betere verstandhouding tusschen Holland Belgiö. Aan het Handelsblad wordt nog gemeld Men dlfelt zich voor dat de Neder- landsch-Belgische quaestie zal worden voorgelegd aaneen bijzondere commis sie van militaire en economische specialiteiten, in welke de vijf ver bonden mogendheden benevens Neder land en Belgiö zouden vertegenwoor digd zijn. Deze commissie zou zoeken naar een oplossing, waarin rekening zou worden gehouden zoowel met de belangen van Nederland als met de noodzakelijke eischen voor Belgiö' verdediging. Men vraagt zich echter af of de Nederlandsche regeering een dergelijk voorstel zou aannemen. Reuter seint nog onder dagteeke- ning van 21 Mei uit Parijs, dat minister Hymans bij het verhoor der vjjf ministers van buitenlandsche zaken verzocht werd zijn voorstellen nader toe te lichten en dat de Nederlandsche minister Van Karne beek uitstel aanvroeg om deze voor stellen te bestudeéren. De onderhandelingen bewegen' zich in goede richting. (Officieel.) Het ministerie van bui tenlandsche zaken deelt het volgende mee De vergadering van de ministers van buitenlandsche zaken van groote mogendheden en Belgiö Nederland heeft Maandag en Dinsdag j.1. het vraagstuk behandeld van revisie van de traktaten van 1839. Nadat de Belgische minister van buitenlandsche zaken het standpnnt van zijn regeering had uiteengezet, werd door den Nederlandschen mi nister van buitenlandsche zaken ver klaard, dat de regeering bereid was aan eon herziening van deze tractaten doel te nemen onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat aan den territorialen statu quo, die gebaseerd is op his torische rechten en in overeen stemming is met den wensch der Qemetnteragdsvarkitzingtn. Tot lid van den gemeenteraad van Aengwirden zijn gekozen 4 sociaal democraten, 4 vrijzinnigen en 3 kerkelijken. De tegenwoordige raad bestaat uit 7 sociaal-democraten, 3 vrijzinnigen on 1 kerkelijke. Maastricht. Gekozen zijn13 R. K., 9 S.D.A.P., 2 vrijz.-dem., 1 ocon. bond. De vorige Raad bestond uit: 23 R. K. en 2 vrijz. Tilburg. Gekozen zijn23 R. K., 7 S D.A.P. en 1 vrijz -dem. De vorige Raad bestond uit 31 R.K. Heerlen. Gekozen z\jn 7 R. K8 diss. R. K., 4 S.D.A.P. en 1 christ.-hist. De vorige Raad bestond uit: 14 R. K. en diss. R. K. en 1 &con. bond. Zaandam. Gekozen zijn8S.D.A.P.,Socialisten partij 2, Lib. Unie 1, Vrijz. dem. 1, Middenst. 1, Antl.-rev. 3, Roomscii- Katb. 3. De vorige raad bestond uit 10 S. D. A. P., 2 Unie Lib., 2 Vrijz.-dem. 8 Anti-rov. en 2 Kath. naar den voedingstoestand in Duitsch- land, wijst president Wilson op de ernstige gevolgen der göeischte uit levering van melkkoeien. Engelsche arbeidersleiders dringen aan op onverwijlde herziening van het vredesverdrag. De Berlijnsche Arsol-raden nemen een motie aan, waarin de onder- teekening van het vredesverdrag wordt geöischt. Riga door de Letten bezet. Ber door de meerderheidssocia listen te Berlijn gehouden protest meeting tegen de vredesvoorwaarden is door de onafhankelijken in de war gestuurd. Os fie«etieeh nood dar gemwsnl Geldleeningen. De gemeente Leeuwarden heeft een leening van een millioen uitge schreven tegen een koers van 99%, en tegen een rente van slechts 6%. Wij zijn benieuwd of deze leenihg zal worden vol teekend. De burgemeester van Velsen deelde in de raadszitting van Dinsdagavond mede, dat behalve de Rijkspostspaar bank ook alle andere gevraagde bank instellingen bericht hadden gezonden de geldleeni og niet te kunnen plaatsen, hetgeen nu aan de regeering is ge meld. Als het Rijk geen hulp verleent, zullen de volgende week de salarissen der ambtenaren en werklieden niet betaald en de dan vervallende accepten niet voldaan kunnen worden. BUITENLAND. Wij vernemen, dat onze gemeente in dezelfde conditie verkeert, d.w.z. dat ook alle gevraagde bankinstel lingen, en ook de Rijkspostspaarbank geweigerd hebben een leening van een millioen te sluiten. Onzt Rljkskltadlng. Naar aanleiding van het bericht, dat er voor ongev^ér 8 millioen maik rijkskleeding aan verschillende Duit- sche steden is verkocht, deelt het Haagsche Qffrj;. Bureau mede, dat van uitvoer van rjjkskleediug naar Duitschland geen sprake kap zjjn, zoolang daartoe van geassocieerde zijde geen vergunning is verleend. Beschuit. Van 26 #ei af kan beschuit worden geleverd zonder" dat bpps worden Ot RIjRSchsBpvsart, Volgens het vredesverdrag staat Duitschland aan Frankrijk alle sleep- booten, schepen, aandeelon van Duit- sche Rijnscheep va artmaatschapp(jen haveninrichtingen, dokken ea pak huizen af in de haven van Rotterdam, die op 1 Augustus 1914 aldaar in het bézit van Duitsche onderdanen of van Duitsche maatschappijen waren, Amer ikaansche scheidsrechters zul len de schadevergoeding daarvoor vaststellen, welke in mindering zal worden gebracht van de totale som, die Duitschland betalen moet, zoodat Duitschland zelf de eigenaars schade loos stellen moet. OittovrsdeRhsid ond«r du Amsrikasnscbu gedelegeerden. Londen, 21 Mei. De Parljsche cor respondent van de Westminster Gazette meldt, dat bij eenige Ame- rikaansche gedelegeerden ter vredes conferentie de ontstemming over het verdrag voortdurend toeneemt. Het verdrag beteekent geen vrede, h6t beteekent oorlog, verklaarde hem een Gfer meest bekende offlcieele personen. Vermoedelijk zal de krach tige brief, waarin hij ontslag neemt, zeer spoedig openbaar worden ge maakt. Dat Wilson op dit of dat punt heeft toegegeven is begrijpelijk. Tegen de opeenstapeling van die gevallen maken ze evenwel bezwaar. Het is van de meeste beteokenis, de optwikkelde meening onder de Amerikanen aan quzen kant te heb ben, d. w, z. die van Engeland en Frankrijk. Doze gevallen van ontsla; zijn noodlottig. Uitstal. Sago en pak meel. De minister van Landbouw heeft ingetrokken de maximumprijzen van sago en pakmeel. goedkoop* boter. Terwijl vrijwel overal in Friesland nog f 1.50 "a f 1.60 voor een pond boter betaald wordt, is deze Maandag in verschillende dorpen in den Zuid hoek verlaagd tot fl.25. Sloep drijvoade gevonden. De schipper van de V.L. 191, Dins dag te Vlaardingen binnengekomen, heeft medegedeeld, dat hij op de Noordzee een roeiboot, gemerkt Y.M. 356, Noordster, heeft drijvende ge vonden. In deze boot, die stuk en gedeeltelijk niet water gevuld was, lag het lijk van een man. De schipper wilde het lijk er nog uit halen, aocli toen hij de boot naar zich toehaalde, kantelde deze en het lijk verdween in de diepte. Men kan nu wel als zeker aan nemen, dat de sleepboottrawler Noordster III Y.M. 356 op de Noord zee met de gebeele bemanning is omgekomen. Het Bchip had reeds 12 dezer binnen moeten zijn. 0. SohMpvuit MIJ. „Z..li»d". Reeds geruimen tijd werd teVlis- singeji gemompeld, dat de Mij. „Zee land" zou wordep verplaatst. Thans blijkt, dat er werkelijk ernstige plannen bestaan om de Mij. „Zeer land" naar Rotterdam te verplaatsen. De Mij. „Zeeland" wordt daartoe gedwongen door de spoorwegmaat schappijen, wier belang deze ver plaatsing schijnt mede te brengen, nu door de fusie der beide groote spoorwegmaatschappijende onder linge concurrentie is vervallen. (H.blad.) Straatnaam en huieeumtaer la atfreaaea. De directeur-generaal der post; rijen en telegrafie maakt bekend, dat het in verband met de voort durende toeneming der bevolking in de steden en het steeds grooter wordende aantal te bestellen stukken, als gevolg waarvan het bestellend per soneel telkens moet worden uitgebreid en aangevuld met nieuwe krachten, voor de bevordering van regelmatige bestelling noodzakelijk is, in adressen van brieven, drukwerken, enz., zelfs van die bestemd voor belangrijke instellingen en groote firma's, altijd straatnaam en huis nummer te vermelden. Yoor ver traging in de uitreiking van onvol ledig geadresseerde stukken is d« postadministratie niet verantwoorde lijk. - De stoomschepen „Oranje" en „Prins der Nederlanden" zullen 21 Juni van Amsterdam naar Oost- Indiö vertrekken. BOBKAANKONDIQINQ. Londen, 21 Mei. Te middernacht, van Dinsdag op Woensdag, was er nog geen nieuws van Hawker; en van de talrijke vliegtuigen, torpedobootjagers, mijnvegers en andere vaartuigen, die ter hoogte van de kust van Ierland kruisen en wier taak doér mist en regen wordt bemoeilijkt, heeft eenig bericht inge zonden. Opmerkelijk is dat sedert hun vertrek niets meer van beiden is gehoord. Noch aan de kust noch op zee heeft men, hoewel hun Sop- with-vliegtuig de Atlantic een uit stekend Marconi-toestel meevoerde, taal of teeken van hen opgevangen. Het vliegtuig was voorzien van het gewone onderstel met twee wie- wielen en kon bij een daiing op zee niet lang blijven drijven. Tot de uitrusting behoorde echter een zee waardige samen vouwbare boor van hout en canvas, maar uit de totdus- ver ontvangen berichten is niet met zekerheid af te leiden of Hawker die meegenomen heeft. Die boot kon snel losgemaakt en te water gelaten worden. Er waren proviand en rie men in en ook seinbommen, opdat de vliegers de aandacht van voorbij komende schepen konden trekken. Heeft Hawker die boot dus mee genomen, dan behoeft men alle hoop op behoud van hem en zijn metgezel nog niet op te geven. Terug uil Kopenhagen. De beide Nederlandsche vliegers luit. Van Yoorthnyzen en kapt. De Braun zijn gisteren met hun Rumplei- vliegtuig omstreeks vier uur Soesterberg geland, na een gelukkig volbrachte vlucht van kopenhagen naar ons vliegkamp. Werd de heenreis volbracht in zeven uur, over de terugreis deden de aviateurs twee uren minder. In de bekende serie Sleeswijks- kaarten is thans de kaart van Fries land verschenen. Deze mooie duide lijke kaart, op een schaal van 1180.000, is uitnemend geschikt voor wandelaars, wielrijders en auto mobilisten. De prijs is slechts 70 ct. Berlijn, 21 Mei- Yanochtend berich ten de bladen, dat' de Difitsche vredesdelegatie een uitstel van8 dagen voor de overhandiging van haar antwoord op de eischen der entente reeds gevraagd heeft of vragen zal. Deze mededeeling is zeer belang wekkend. Tot nu toe is er hier niets van bekend geweest, dat de delegatie niet gereed zou komen. Van ambte lijke zijde werd integendeel in de laatste dagen do voorstelling gewekt, dat de'overhandiging van het voorstel precies op tijd zou plaats vinden. Nadat er gisteren den geheelen dag kabinetsraad gehouden was, werd vannacht eerst do vertraging bekend. Men mag aannemen, dat er giste ren besluiten genomen zijn die deze vrij langdurige vertraging noodig gemaakt hebben. Het is opmerkelijk, dat men schijnt aan te nemen, dat de entente met dit uitstel genoegen zal nemen, waaruit men misschien de mogelijkheid mag opmaken dat aan het feit, dat voor dit uitstel aanleiding gegeven heeft, zekere betrekkingen tot de entente niet vreemd zijn. Parijs, 21 Mei. Officieel. Den Duit- s,chers is verlenging van den voor hot toezenden van nota's tót 29 Mei toegestaan.' Ontploffing Ir een dynamletfabriak. Uit Kristiania wordt gemeld: Maandagochtend heeft er in de dynamietfabriek te Eugene, in de buurt vap Dröbeg, door de ont branding van een vat tripol een ontploffing plaats gehad. Tengevolge van de ontploffing vlogen er een aantal tot de fabriek behoorende huizen in brand. Tot 1 uur 's middags zijn er ongeveer vijftig personen als gekwetst opgegeven, waarvan drie of vier zwaar, 's Middags om 2 uur werd er officieel gemeld, dat er het grootste bezwaar bestond, dat het geheele complex in de vlammen zou opgaan. Men heeft getracht de opslag plaats yan het dynamiet leeg te maken, maar door de verschrikkelijke hitte was men gedwongen het be dreigde gebied te ontruimen. De ge heele bevolking van Eugene is op de vlucht. Men probeert zich zoo snel mogelijk te redden, want wordt gevreesd, dat de groote opslag plaats yan dynamiet in de lucht zal vliegen. Korte bsrichteR. In Duitschland beginnen eenige bedrijven al hun werklieden te ont slaan wegens onvoldoende arbeids prestatie tegenover de buitensporige looneischen, die zij nist in staat zijn in te willigen. Orlando raadpleegt met Italiaansche ministers aan de Fransch-Italiaansche grens. De Fransche Kamer nam met 344 tegen 97 stemmen het actieve passieve vrouwenkiesrecht aan. Echter wordt verwerping door den Senaat zeker geacht. De Engelsche begrooting is in tweede lezing aangenomen. De overhandiging van het Oosten- rijksch.9 vredesverdrag - aanvanke lijk bepaald op Vrijdag of Zaterdag - is eenige dagen uitgesteld. De commissie van neutrale genees- heeren, die een onderzoek instelde Luchtvaart Heury Ford. Henry Ford, de man, die een zoo groot vermogen had bijeengebracht als automobiel-fabrikant en die door z\jn pacifistische propaganda (vóór Amerika aan den oorlog meedeed) de aandacht op zich had gevestigd, heeft de „Chicago Tribune" in rechten aangesproken wegens smaad. Hij vraagt 1.000.000 voor de schade aan zijn goeden naam toegebracht. De „Chicago Tribune" had n.1. in haar nommer van 28 Juni 1916 Ford uitgemaakt voor: „Dom anarchist, 8en idealist-anarchist, een vijand der natie, zoo onbekwaam tot denken, dat hy de verachtelijkheid van zijn eigen optreden niet kan inzien". De zaak is thans in openbare be handeling. De verdediging van de courant is, „dat zfi gelijk heeft". OEMENGO NIEUWS. 3. D. A P. at Communisten. fe Amsterdam heeft de verkiezings- actie Zaterdagnacht tot een botsing tusschen Soc.-democraien on Com munisten geleid. Biljetten van de S.D.A.P. werden door de communisten overplakt, terwijl op vele plaatsen een doodskop over hét hoofd van den arbeider geplakt werd. Zaterdagnacht, toen op de hoek van de Oostenburger Middenstraat een aantal plakkers van de S.D.A.P. een op dergelijke wijze verminkte plaat wilden herstellen, kwamen eenige aangeschoten werklieden uit eon nabij liggend café en vroegen of men voor Wijnkoop aan 't plakken was. Op het ontkennend antwoord begon men daarop weer het biljet te vermelen. Tusschenkomst van agenten verhinderde toen een vecht partij. Later kwamen dezelfde ploegen elkaar weer tegen.Op de Oostenburger gracht begonnen mannen en vrouwen de biljetten der S.D.A.P. af te scheu ren. Uit de daarop volgende woorden wisseling volgden spoedig handtaste lijkheden. Verschillende menschen van de S.D.A.P.-ploeg werden ge wond. Een van hen werd met een mes in den rug gestoken en moest naar het ziekenhuis worden over gebracht. Boud voor brood. Te Oldenzaal is Dinsdag gepasseerd een extra-trein uit Duitschland met 20£> millioen mark gemunt goud voor de Nederl. Bank te Amsterdazp als waarborg voor de levensmiddelen uit Amerika voor Duitschland. Piunderaari. Te Nordhorn had Zaterdagavond i' 1. een manifestatie plaats ter ver- iijging van m.eer levensmiddelen. Na afloop trok eén troep manifestan ten het platteland op, om overal bij de boeren te plunderen. De Nederl. grenswacht van Oldenzaal en om liggende posten werd des nachts naar de grens geroepen, om de plunde raars, die zich nabij de grens bevon den, tegen te houden. Ook Duitsche regeeringstroepen waren reeds in actie. Valsoho biljetten vrr /'1000. Bij de F. van Lanschot's Bank te Eindhoven werdén door iemand uit Soerendonck vier bankbiljetten van f 1000 ter wisseling aangeboden. Onmiddellijk bleek dat twee der biljetten valsch waren. Het water merk ontbrak o.a. De politie werd gewaarschuwd, aan yrie 4e aanbieder der biljetten verklaard dat ze hem door een zekeren Thijssen, een Belg, ter inwisseling waren medegegeven. Deze Belg, die in een koffiehuis wachtte, wérd nu spoedig gearresteerd, eu met den man uit Soerendonck genaamd Cle ment, achter slot gezet. De moerd te Tilburg. Maandag heeft de rechtbank uit spraak gedaan in de zaak van de 26-jarige vrouw, tegen wie 9 jaar gevangenisstraf is geöischt wegeDS het aan haar minnaar verschaffen van de middelen tot het vermoorden van haar man, den korporaal W., te Tilburg. De rechtbank heeft haar tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld Kwaadwilligheid. In de kazerne te Hoorn, bevolkt door de Tuchtklasse, is een begin van brand ontdekt. Men heeft een zeer stérk vermoeden, dat kwaad willigheid in het spel ls. Pro*. Staten vaa Naord-Hellaad. Dinsdagmorgen werd de vergade ring van de Prov. Staten van Noord- Holland heropend, waarbij aan de orde kwam het voorstel van Gad. Staten inzake de oprichting van hét Hoogheemraadschap „N.-Hollandsch Noorderkwartier". Ingekomen was een motie van do heeren Van der Waerden c. s. om de wenschelljkheid uit te spreken, dat het Rijk in de kosten van den Watersnood zal bij dragen in evenredigheid van den omvang der ramp. Bij de algemeene beschouwingen diende de heer ©runwald een dement in, strekkende om de noord punt van Noord HollandHelder ioegras - Hoogkarspel, niet te doen vallen in het gebied van het Hoog heemraadschap. De heer Michels zal een voorstel indienen om de heele provincie te doen bijdragen om dé kosten regelen voor den watersnood, omdat de heele provincie belang heeft bij de instandhouding van het door onze voorvaderen met zooveel moeide in gedijkt land. De spr. ontkent, dat den Helder en omgeving belang hebben de toetreding tot het Hoogheem raadschap. De Schermer kan voor den Helder geen bezwaar vormen, want deze kan zijn water gemakkelijk spuien, Voorts legt hij er den nadruk op, dat de belasting van het gebouwd ten behoeve van de kosten der watersnoodleening zeer groote be zwaren oplevert, o.a. zal daardoor elke arbeiderswoning met ten minste f 2.50 worden belast, wat door den woningnood zal leiden tot huurver- hooging. Amsterdam heeft, zoo be toogt de heer Michels, wel degelijk belang bij de toetreding tot het hoogheemraadschap. Mede nameDS de heeren Bok,Trapman,Van Leersum, Breebaart en Visser dient spr. een voorstel in, strekkend om de kosten der leening voor rekening dpr pro vincie te brengen. De heeren Grun- wald c.s. dienen daarenteg* voorstel in om de plaatsen den Helder, Koegra9 on Huisduinen buiten het gebied te doen vallen. De heer Van der Waerden merkt op, dat het voorstel-Michels neerkomt op een zware belasting voor Amster dam, daar deze stad, door zijn groot aantal inwoners, ook fiet pneeste zal moeten betalen naar evenredigheid. Spr. wil de helft van de kosten doen dragen door het hoogheemraadschap en de andere helft door de provincie. Dit willen ook Ged. Staten. De heer Michels verdedigt zich tegen een uiting van den heer Van der Waerden, dat spr. speciale Hel dersche belangen behartigt, met achterstelling van het provinciaal belang dus. Met 3 stemmen tegen werd daarop besloten tot opriohting van het hoogheemraadschap „Noord-Hollands Noorderkwartier". Met 53 tegen 6 Btemmen werd verworpen een motie Grunwald c.s. om niet in het hoogheemraad schap op te nemen de noordpunt van Noord'Holland (de polders Dén Helder en Huisduinen en Koegras en de plaatsen Den Helder en Huis duinen. Thans wordt in stemming gebracht het volgend voorstel van de heeren Michels c.-s.: De Provinciale Staten, van oordeel, afgescheiden van de vraag ofj een goede waterstaatkundige toe stand der provincie door de totstand koming van het hoogheemraadschap „Noord Hollands Noorderkwartier" wordt verkregen, het daarvoor noodig is, dit hoogheemraadschap te belasten met de uitkeering eener bijdrage aan de provincie in de rente en aflossing van jie tot dichting en verzwaring der Zuiderzeedijken als gevolg van den watersnood van J91Q gesloten leeningen, dat de uitbreiding der taak van het hoogheemraadschap op deze wijze zelfs in hooge mate onwensche- lijk is, omdat het de bezwaren tegen de instelling zelf noodeloos versterkt en een billijke verdeeling dier lasten wordt verkregen, dat voorts de om vang van de in 1918 getroffen ramp en de wijze waarop daarin door de provincie zelf direct is voorzien wettigt een zooveel mogelijk gemeen maken dier lasten behoudens eene bedrage van het rijk en van de van ouds dijk- plichtigen, besluit de kosten der lee ning, gesloten tot dichting en ver zwaring der Zuiderzeedijken, na af trek der bijdragen bovengenoemd voor rekening der provincie te brengen en noodigt Gedeputeerde Staten uit het ontwerp reglement van bestuur voor het hoogheemraadschap „Noord-Hol lands Noorderkwartier" in dien 'geest te wijzigen." Dit voorstel wordt verworpen met 40 tegen 17 stemmen. De heerDuys: „Amsterdamheeft bet gewonnen". Met 35 tegen 22 stemmen wordt aangenomen een motie Kooiman, om de rijksbijdrage in de watersnood leening elk voor de helft gelijkelijk in mindering te brengen van het hoog heemraadschap en van de provincie. Daarna worden de artikelen in stemming gebracht, zooals die door Gedep. Staten zijn gewijzigd in hun Memorie van Antwoord. De artikelen worden aangenomen. De heer Michels vraagt stem ming over de geheele voordracht van Ged. Staten. De voordracht wordt aangenomen met 48 tegen 9 stemmen. TWEEDE KAMER. Vargidirlng ven Dinsdag 20 Mtl. Naar aanleiding van het in beslag nemen van Barbusse's „De Hel" vraagt de heer Wijnkoop den minister verlof tot het het houden eener inter pellatie. Morgen zal over dit verzoek worden beslist. Aan de orde is het wetsontwerp tot uitkeering aan burgerwachten. De heer Troelstra betoogt, dat de s.d.a.p. nimmer de revolutie heeft afgezworen, en dat men dus, wat dit betreft, reeds eerder tot optreden had kunnen overgaan indien men dat noodig had geacht. Een gesiaagde revolutionaire actie kan tot merk waardige gevolgen leiden, zooals blijkt uit een schrijven van den paus aan Ebert, den „uitstekenden eerwaarden Het schrijven besluit met een zegenbede voor Ebert van het hoofd der katholieke kerk. Zijn er, vraagt de heer Troelstra, bepaalde feiten in ons land aanwezig, die tot dit ont werp konden leiden T Wat is er waar van de zaak, die de heer Kolthek heeft aangeroerd? Spr. dringt aan op het verstrekken van inlichtingen. Er schuilt een gevaar in die burger wachten en de regeering draagt de verantwoordelijkheid. Men beweert het bolsjewisme te bestrijden en men neemt zelf het eerste wapen der bolsjewisten, een garde, in de hand. De heer L. M. Hermans (s.d.) zegt, dat men door al dat gepraat over bolsjewistische invallen onrust kweekt bij de grensbewoners en ze in opgewonden, onrustigen toestand brengt. Komt eep blad tegen de burgerwacht op, dan wordt het ver boden, zooals het „Deventer Dag blad". Zou men er maar niet uit scheiden met die burgerwachten? Het eenige wat gebeurd is, is dat te Rotterdam zoo'n burgerwacht zijn vrouw doodschoot. Ze waren er alleen voor de verkiezingen, en die zijn nu afgeloopen. De heer W ij n k o o p meent, dat thans de heele politiek van de re- geering sinds November aan de orde moest komen. De Regeering beweert, dat dit ontwerp voortkomt uit waak zaamheid. Welke oorzaken wekken die waakzaamheid echter op. De Regeering moet mededeel en, waarom zij tot deze maatregelen kwam, ten zij z(j de bedoeling had de arbeiders te bedriegen De Voorzitter protesteert tegen deze uitlating, die de regeering be- leedigt. De heer W ij n k o o p komt er tegen op, dat men de communisten verwart met allerlei gespuis, waar zij niets mee te maken hebben. Ook protesteert spr. tegen de woorden van den heer Troelstra, als zou de regeering naar communistische mid delen grijpen. Troelstra weet zeer goed, dat de regeering niets met bolsjewisme te maken heeft. Deze Kamer heeft geen moreel recht meer om hier te zitten, want sinds No vember heeft zich de machtsverhou ding van rechts naar links verplaatst. De oorsprong van de burgerwachten is niets meer dan een reusachtige verkiezingsmanoeuvre, en zü hebben die burgerwachten noodig gehad om zoolang mogelijk hun zaakjes te handhaven. Tegen de revolutionaire verschuiving kan men echter niets doen, want de beweging groeit en dé geest wordt versterkt. Nu het middel niet meer noodig is moet de regeering de burgerwachten terugnemen. Geen enkele evolutie is geslaagd zonder revolutie. Wij staan op het standpunt, dat w(j de revolutie zoo snel mogelijk en met het minst mogelijke geweld, wenschen. De regeering wil nu mot geweld onze ontwikkeling tegengaan. Gij durft uw geweld niet af te schaffen omdat dan uw orde onderstboven gaat. Men wil hier een burgeroorlog uit lokken tegen het proletariaat en als we in de toekomst dien burgeroorlog krijgen, heeft minister Ruys de Beerenbrouck daarvoor de grondslagen gelegd. De heer D uy m aer van T wist daarentegen meent, dat dé heer Troelstra c. s. het volk in onrust houden. Steeds werd aan do s.d.a.p. gevraagd onomwonden te zeggen of zij revolutionair was of niet en steeds werd hierop niet geantwoord.. Spr. juicht het ontwerp toe en betreurt, dat het niet reeds veel eerder was Ook de heer Snoeck Henke- m a n s spreekt in gelijken geest. De heer M&rchant vindt de' oprich ting goed, maar de actie die ervoor gevoerd is, verkeerd. Minister Ruys de Beeren brouck meent, dat, indien de overheid zich krachtig weet te ver weren tegen een revolutionaire actie, deze plaats maakt voor evolutie. De Regeering kan niet haar sieun aas de burgerwachten onthouden. In de repliek wijst de heer Troelstra op den toenemenden groei der s.d.a.p. en dat men met burgerwachten een dergefijken internationalen stroom niet kan tegenhouden. Door de burger wachten drijft de regeering het volk naar een gewelddadige oplossing der dingen. Het wetsontwerp wordt tenslotte aangenomen met de stemrnen der revolutionairen en socialisten tegen. Over een wetsontwerp, regelende voorzieningen ten aanzien van vuur wapenen, wordt nog van gedachten gewisseld; het wordt echter niet afgewerkt en Woensdag vervolgd. Vergadering van Woensdag 21 Mal. Het wetsontwerp met nadere voor zieningen op de wet voor wapens en munitie wordt aangenomen met 53 tegen 30 stemmen. Aan de orde is de wijzigingswet inzake de uitoefening van de artseriij- bereidkunst, om sluiting van de apotheken ook op andere tydpn dan des Zondags mogelijk te maken. Het ontwerp wordt z. h. s. aange nomen. De beraadslaging over de onder wijzerssalarissen wordt voortgezet. Minister de Visser zet zijn Vrijdag afgebroken rede voort. Spr. betoogt, dat het ontwerp urgent is met het oog op de bestaande stelselloosheid op het stuk van onderwijzerssalarissen. Bij de voortgezette algemeene beschouwingen inzake de onder- wfizerssalarisBen zegt minister de V i s e r niet zoo naïef te zijn te meenen, dat het ontwerp alle onder- wijzere bevredigen zal. Dat ls altijd

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2