Huizen te koop: ZurMühlen&Co. „NEDERLAND" MIDDENSTANDERS! .X® et>? o®< Openbare Verkooping Antiek Mahoniehout Ameublement, Slagerij-inventaris, KLEIN's Theehandel. RIJWIELENwn MOTOREN. J. MOOIJ, Kanaalweg 35, Helder. Er èxS IK Stuif kalk. HEEKMLEEIIK Heeren- eo Kinder- P. UI DEN BUI Kiasssn, Bruidsbouquetten en divors Bindwerk. U»e bloemen en dagelijks varsch gesneden Rozen en Groen de üloMiisterij „ROZENLUST", Openbare Verkooping een pertij visscherij-artikelen, HOflANDAMEIlXALlJN F. MULDER, H0QFD6RACBT 63a. Wij koopen onzen 0. Bakker, Keizerstr. 68. VOGELVRIJ Nam tut hit hstuur der A.-R. Klesvereenlglng te Keigras, werden ALLE KIEZERS die hebben medegewerkt tot het verkiezen van den Heer Je. v. d. Veer, als lid van den Raad dergern. Helder, ultgenoodlgd tot het bijwonen eener gezellig» Samenkomst, eg Vrijdag 30 Mei, des avends 8 aar (nieuwe tijd), In het Café „Blauwe Keet", aan het N.-Hollandsch Kanaal. Het Bestuur, F. DE VRIES Ez., Secretaris. Is Uwe vereenleing reeds aangesloten bij hst Centraal Bureau-van;Advies te Alkmaar Zoo neen, zorgt er voor, dat dit spoedig geschiedt. Zoo la, maakt gij er wel eens gebr ulk vsn? Leest het Jaarverslag, voorkomende In deze oourant. Vraagt steeda Wegens sterfgeval. op WOENSDAG 28 MEI1919, des morgens 10 uur in „TIVOLI" ta HELDER van: bestaand uit: buffet, 6 stoelen,tafel, spiegel, canapé, kastjeoen me» leerdoek bekleed AMEUBLE MENT, kachels, lampen, schrijf bureau, kleeden, gordijnen, tafels, stoelen, ledikanten, veerenbed, dekens glas- en aardewerk, enz. enz. 'Voorts: een complete w.o. snijmachine, Ijskast, kookketel, hakblok, balans met gewichten, ha ken, rekken, enz. enz. Te bezichtigen daags te voren van 2-4 uur. Deur*. BIERSTEKER. Overal verkrijgbaar H.H. Winkeliers worden beleefd ver zocht in deze en in de volgende week hun benoodlgde hoeveelheden Thee te willen afhalen. Aanbevelend, FOCKE S. KLEIN. Alléén-verkoop van „Swiff'-Rijwielen. Verder RaglanpTlmberTown, Prinses Jullana, Amstel, Padvinder, enz. Je adres voor Inruilen, fl Aanbevelend, J. MOOIJ. VOOR VERPAKKINfc DORDRECHTSCHE METAALWARENFABRI EK j voorheen Wed: J. BEKKERS ZOON- DORDRECHTJ Kalkfabrleken W.F. STOEL li ZOON, ALKMAAR. naar maat, a*#- -iï - C0nT6C(16| van de Firma Iedere DONDERDAG la aan dar COUPEURS aanwezig M) Haar W. BIERENBROODSPOT, Spooretra io het centrum der stad een dubbel Haerenhuis met grooten tuin, groot 3 A. 25 c.A.; Winkelhuis Kanaalweg Winkaihuis Spoorstraat; diverse Woonhuizen in de Kroon- straat, Goversstraat, Klaas Duitstraat, diverse Bouwperoeelen. Te bevragen bij: J. SPRUIT, Mak. en Tex., Expl. in bouwgrond. Levert v. Galenstraat 72-74. op Zaterdag 31 Mei 1919, des middags 1 uur, aan het Ha venplein te Helder, van: w.o.lijnen, 8 hoozen, geopzegen, lappan, haring- en snsjoviswant, lint man, aardinet-kuil, kurken, enz. enz. Des morgeus vóór den verkoop te bezichtigen. Dsurw. W. BIERSTEKER. Passage-Agenten dar Stoomvaart-Maatschappij an dar VERTEBENW00R0I6ER CorrospondentlSn oror passags- «angeieganhodan cordon door boven- staands Maatschappijen allee» ge veerd mat da Pasaage-Ageatea. Andara Agenten voor bovengenoemde Maatschappijen zijn ar niet ta Halder, bij: Een oud adrat an altijd goadkoop Gravoaraa g rat la. Belangrijk bericht. FRAENKEL en Co., landarts, ait AMSTERDAM, bouten iederen Woensdio van 12-4 ik. Spreekuur In OEN HELDER, KEIZERSTRAAT 28, tegan onderstaand tarief: Pijnloos trskkin vin tand of kies 11.-. lonstaebittsn vanaf f 25. - parheelBBbit, Veilingen etcvanaf 11.-. Militaire» varmiadard tariaf. All» laadhaalkuadlga aparatlla ■•best pijnloos daar bakaraam 'aaiarta. Hoesddkiid Keél]>ifn zijn weder overal verkrijgbaar NV. GABA-BAZEL (FILIAAL HILVERSUM) som, SPORT. Voetbal. Uitslagen van Zondag 2i Mei. N. V. B. Kampioenswedstrijden. Kampioenschap van Nederland. Ajax—A.P.C2-0 Quick—N.A.C2-2 Westelijke Se klasse le groep). AmsterdamHortus—Hollandia 1- Westelijke reserve 2e klasse. Spartaan II-W.F.C. II 2- Buiten de Competitie. Bekerwedstrijden N.H.V.B. Demi finale. ZaandamZ.F.C.—Z.Y.V. 2- Hollandia 2e klasser. Door de mooie overwinning in Amsterdam op Hortus, is de Hoorn- sche club er in geslaagd het 2e klasse schap te veroveren. Van de 3 wed strijden werden er 2 gewonnen, daar ook van O.D.S. (Dordrecht) gewonnen daarentegen werd in Den Haag in' een onfortuinlijkon wedstrijd met 3—2 van V.CS. verloren. Aan Hollandia onze gelukwensehen met het mooie resultaat. Hortus hoeft evengoed nog een prachtkans om 2e klasser te worden, als volgende week van O.D.S. gewon nen woi dt. Deze wedstrijd was reeds gespeeld en toen door de Amster dammers verloren, maar daar deze match op een door den N.V.B. afge keurd terrein werd gespeeld, moet worden overgespeeld. In de 2e groep is A.D.O. (den Haag) ook 2e klasser geworden, terwijl de tweede gelukkige nog niet bekend is, daar we nog geen uitslag gelezen hebben van den wedstrijd Gouda— V.S.V. Gelijk spel is reeds voldoende voor Velseroord om het a.s. seizoen weer in de 2e klasse te komen, indien de kwestie H.F.C.—V.S.V. voor de Velseroorders tenminste goed afloopt. Kampioenswedstrijd Westelijke 2e klasse. Deze kampioenswedstrijden zijn reeds gespeeld met het resultaat dat de 3 concurrenten ieder 4 punten behaalden en alzoo geen beslissing verkregen werd. Het moet nu in het voornemen van het N.V.B.-bestuur liggen, om èn Hilversum èn Storm vogels beide le klasser te maken. Wy vragen: maar V.U.C. dan? Deze Hagenaars hebben toch een even mooi figuur gemaakt en in de kampioenswedstrijden dezelfde pres tatie geleverd-als bovengenoemde 2 clubs, al is hun doelgemiddelde dan ook niet zoo mooi. Maar dit geldt niet in kampioenswedstrijden, alléén het aantal behaalde winstpunten en dit nu was bij alle 3 clubs precies gelijk. H. F. C.-Zesmacht 1-3. De 2de der sariewedstrijden is ge ëindigd in een verdiende nederlaag der roodwitten. Hot tegenwoordige elftal geeft niet veel hoop op de toekomst. Verdediging noch voor hoede vertoont wat men noemt 3de klasse spel. Er dient in het elftal heel wat gewijzigd te worden, wil men kans hebben op een eenigszins redelijk succes in de komende com petitie. Daarom hopen we, dat dc fusieplannen een bevredigend resul taat zullen opleverende bestt Heldersche spelers in één club, dfct ia de eenigste oplossing.,En we zijn dan verzekerd, dat den Helder in de bondswedstrijden een partij zal zijn, waarmede rekening dient ge houden te worden. We wenschen dan ook van harte, dat op de eerst daags te houden vergadering dit plan zal slagen. Het kan niet anders dan voordeel opleveren. Is dit plan een maal verwezenlijkt, dan zal vanzelf de belangstelling voor voetbal oek weer grooter worden, want deze neemt met eiken wedstrijd af, wat niet te verwonderen is. Van de spelers zijn feitelijk H. Bak en Van der Wal de eenigste die voldoen, en als v. d. Poll weor geregeld zal spelen, belooft hij weer spoedig de oude te worden. De rest van het elftal voldoet, in het algemeen ge nomen, niet aan de eischen die voor 3de klasse spel gevorderd worden. Groote heeft zijn tijd gehad, die kan niet meer meekomen, bovendien is hij verie van actief. Dit geldt ook voor Korstman, die, ondanks zijn gezwoeg, niets bereikt, terwijl Ter burg de bal meer mist dan' raakt. Het moet dan ook voor spelers als Bak en v. d. Wal teleurstellend aandoen, dat ondanks hun goede voorbeeld, hun eminent werken door de anderen bedorven wordt. Ook de wedstrijd van Zondag was een nieuwe teleurstelling voor de aanhangers der roodwitten. De Zee macht heeft verdiend gewonnen, niet doordat deze zoo buitengewoon goed speelden, maar door het meer dan laksche en domme spel der tegen partij. Voor de rust ging het spel vrijwel op en neer, maar toen was het reeds te zien wie winnen zou. De Z. waren veel vlugger, ze treuzelden niet en zaten flink op den bal. Het binnen- trio speelde voortreffelijk samen; hun tactische inidvoor verdeelde het spel goed en liet het aan zijn enthousiaste binnen spelers Rapati en Arts over, om een kans te wagen. Had de Zeemacht goede vleugelspelers bezeten, dan had het succes grooter kunnen zijn. Doch rechtsbuiten was te onbesuisd en liep daardoor meer over den bal heen, dan dat hij voorzette, terwijl de forschgebouwde linksbuiten alleen rechts kon trappen en dat vorderde te veel tijd. Nadat de paal tweemaal de redder voor Z. was geweest, zag tenslotte de watervlugge Rapati kans, het leer met een diagonaal schot gs Hagenaar te jagen. Nauwelijks weer afgetrapt of Van der Wal gaat er vandoor en zorgt met een ver hoog schot voor den gelijkmaker. De H.F.C.-voorhoede liet anders niet veel moois zien. Daar Selderbeek absent was, had men keeper Balk diens plaats laten innemen, zoodat gerust gezegd kan worden, dat van de rechtervleugel geen succes ver wacht kan worden, daar ook R. Bak lang niet op dreef was. Nog voor rust zorgde Rapati met een onhoud baar schot voor de leiding. Na de pauze ging het aanvankelijk slap toe, maar allengs kwam het oude vuur er weer in bij de Z., ter wijl H.F.C. gaandeweg verslapte en de verdediging dan ook de handen vol kreeg. Hagenaar kreeg heel wat te doen, maar deed dit correct. Bij een uitval van H.F.C. veroor zaakte Versluijs corner, die goed genomen door Balk, ingezet werd door R. Bak; na eerst in twijfel verkeerd te hebben, constateert de scheidsrechter, op advies van Jöbsis buitenspel, wat luide protesten ont lokte. De scheidsrechter hield zich echter aan het advies, doordat hij zelf de situatie niet had kunnen constateeren. In hoeverre deze beslissing juist is, laten we in het midden, maar dit moet ons van het hart, dat meerdere, zeer duidelijke buitenspel gevallen, door hem over het hoofd gezien werden. Ook de grensrechters keken daar niet genoeg naar. Na een algemeen opbrengen, weet tenslotte Arts met een lagen schuiver aan alle onzekerheid een einde te maken. H.F.C. had niets meer in te brengen, steeds is het de Z. die den bal heeft en het initiatief van eiken aanval heeft. Een incident dreigde den wedstrijd te verstoren, doordat Schrier en Arts tot handtastelijkheden overgingen, doch door tijdig ingrijpen werd ge lukkig erger voorkomen. Met 3—1 kwam het einde, waar tenslotte ieder naar haakte. „Zeemacht" heeft een goede indruk gemaakt, een forsche ploeg. Het binnentrio, den spil, linkshalf en rechtsback de beste spelers. De keeper heeft geen gelegenheid gehad zich te onderscheiden. By H.F.C. zijn het steeds dezelfden die van zich doen spreken. Combi natie ontbreekt hier, het verband is zoek. Genoegelijk kunnen wij dan ook schrijden, dat dezen wedstrijd er een was van een goed sluitende combinatie, tegen de af en toe goede prestaties van qnkelen, met dit resultaat dat tenslotte laatstgenoem den het moesten afleggen. Nog eens herhalen wij, dat als H.F.C. in September weer uitkomt voor de competitie, men kan zeggen: nu zijn werkelijk de beste spelers van Den Helder in één club vereenigd. Dat het zoo zijn moge! INGEZONDEN. Helder, 25 Mei 1919. Geachte Heer de Redacteur Gaarne zag ik onderstaande regelen opgenomen in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Zaterdagavond zatondergeteekende ons Julianapark te genieten van den heerlijken zomeravond en van al 't moois, dat de natuur ons daar in dezen tijd biedt. Vooral is het een lust, te zien, hoe daar de verschil lende heesters, met name de seringen, bloeien, 't Is echter te betreuren, dat velen voor dit natuurschoon onge voelig zijn, en vooral de Heldersche schijnt te deaken, dat die boomen, enz. daar voor hen geplant 'ju. Menige maal tenminste was ik er van getuige, hoe eenige opgeschoten jongens en meisjes naar het plantsoen kwamen, om van die mooie seringen eenige bloeiende takken af te rukken. Nu vraag ik, M. de R., kan daar ter plaatse geen toezicht worden gehouden, opdat zulk een vandalisme niet meer gepleegd worde. Want 't is toch zoo jammer, dat men 't weinige natuurschoon, waarvan wij hier kunnen genieten, niet onge moeid kan laten. Nogmaals mijn dank voor de plaatsing. Hoogachtend, C. I. M. Jr. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoekt ondergeteekende plaatsing voor onderstaande regelen. Met verbazing heb ik kennis ge nomen van het ingezonden stukje van den voorzitter der z.g. Neutrale Vereeniging van Gem.-Werklieden. Wat is dat eigenlijk voor vereeniging Hoeveel leden, ik geloof, als ik ze op mijn vingers natel, dat ik nog vingers overhoud. Nu schrijft de voorzitter dier ver eeniging, dat de penningmeester Brederode van den modernen Bond van gem.-werklieden op den avond der vergadering de leden zijner ver eeniging belette de zaal te betreden. En dat hij optrad namens het bestuur. De S.D.A.P. is er tegen,zegt hij door de anderen wordt het afgekeurd, nu dan blijft het bestuur van den modernen Bond over. Welnu neutrale vrijzinnige voorzitter, het bestuur heeft dit consigne niet gegeven, ook door Brederode is dat niet i want ik was er bij maar heb geen A. A. Burgers gezien. Wel heeft het bestuur besloten niet naar die ver gadering toe te gaan en dat hebben wij onze leden gezegd, maar niemand tegen gehouden, neeu dat kunnen die vijf man onzer organisatie be wijzen, die uwe vergadering hebben bezocht. Ieder onzer is vrij in zijn doen en laten. Wat de neutrftle voorzitter moet weten daar hij toch lid van onze afd. is geweest. Dat kwartierije debat teekent de taktiek van den neutralen bond om geen voldoenden tijd te geven aan de tegenpartij. Want, „spreek als 't u blieft niet te veel tegen, anders blijven ze bij ons niet, al zijn wij neutraal", is het teeken der zwakte. Al heeft de voorzitter A. A. Burgers in de zaal gezegd: het N.V.V. heeft de menscheu gezegd niet naar de vergadering toe te gaan en daarom worden ze tegen gehouden, en door een der onzen daar tegen in ia gezegd, dat is een leugen, gaat hij hier door met die leugens te verkoopen. Ook taktiek of denkt hij daardoor zieltjes te winnen? Neen neutrale heer,onze menschen moeten en gelooven die leugen niet en ook de leden der neutrale zullen daarvoor bedanken. Ha, ha, neutraal, nog eens datzelfde Men kan heel goed neutraal blijven in de vakbeweging. Zeker, als men alles slikt wat ze je voorzetten. Wie werkt nu zijn eigen verbetering tegen of wie slaat zich zelf een blauw oog, toch erg dom nietwaar, erg dom. Ja ja, wij krijgen geen gratificatie voor propaganda of vergadering. Neen hoor, als men daarmee op peil moet blijven en geen eigen middelen heeft moet men wel neutraal blijven. En dan die vreemde woorden als gede- balloteerd, je wordt er koud van, want ik moet dit zelf schrijven zonder masker, waarachter een zinnig vrij hoofd. Peteeken t het, wie de bal werpt moet hem ontvangen ook? Maar ik vind het zoo vreemd, zeggende, ik ben neutraal en dan zijn woede te koelen aan 8en papiertje waaropstemt Michels, met de woor den ik zal hem er af donderen en ik zal hem even zijnafschrobben, gebezigd door dien neutralen voor zitter Burgers A. A. Waarom dat dan? waarde heer, blijf dan ook neutraal. Of is neutraal een harlekijn met emmer en bezem en ijzertje om urinoirs schoon te maken? Ik weet het niet. Neutraal te zijn en dan zoo goed rood te kunnen onderscheiden Och ja, die voorzitter ook, die steeds de mond vol heeft over de politiek, over de vrijzinnige ideön en al wat er bij behoort. Maar ja het is ook waareen dolle stier kan geen rood voor oogen zien al is zijn kop nog zoo groot en zwaar. Altijd die neutrale door die heeren bespot zegt hij, voor zitter A. A. Burgers, en de uitslag zal niet twijfelachtig zijn. Wel neen, ze blijven wie ze zijnneutraal. Jammer dat hier geen neutralen candidaat was voor den Gemeente raad, misschien had hij wel geen één stem gekregen. Dus heer voor zitter a la neutraal blijf neutraal, snoer je mond dan en verkoop zoo doende geen leugens, dan ben ik niet bang of je blijft wel alleen als lid en voorzitter dier afd. over. U mijnheer de Redacteur dankende voor de plaatsruimte teeken ik mij Hoogachtend J. Spoelstba, Voorz. Ned. Bond van Arb. in openb. diensten en Bedrijven, afd. Den Helder. Wij sluiten hiermede het debat over deze kwestie. Red. DE DISTRIBUTIE. Da lavtRsmiddaiaialiaRs. Vanaf Maandag 26 Mei tot en met Zaterdag 31 Mei a.s., zal bij den ge wonen handelaar per persoon worden verkrijgbaar gesteld: Op bon No. 26: 1 ons Rijst 14 cent per pond, (voor ieder ingezetene is tegen dezen prijs nog ruimschoots een ons verkrijgbaar.) Op bon No. 27: 2 ons bruine Boonen 11 cent per pond. Op bon No. 281 ons groene Erwten ci 11 cent per pond. Op bon No. 29: 3£ ons Suiker, tegen de geldende maximumprijzen. Op bon No. 301 ons zachte Kaas (zoolang de voorraad strekt.) Op bon No. 31: 1 ons Kalizeep 3 cent per ons. Op bon No. 321 stukje Huishoud zeep 60 17 cent per stukje. Op bon No. 831 K. G. Aard appelen. Kindsrkiatt: Op bon No. 25i pond Kindermeel. Op bon No. 26: 3J ons Suiker. Op bon No. 27: 1 ons Kalizeep. Op bon No. 281 stuk Huishoud zeep 60 °/0. Kindermeelkaart: Op bon No. 10: J pond Kindermeel. Op da Oranjakaart v. Marina-Sehapallngon. Op bon No. 22: 3J ons Suiker. 23: 1 ons zachte Kaas. 24: 1 ons Kalizeep. 25:1 stuk Huishoudzeep, 60 De oraDjekaart voor Marine-Sche pelingen wordt met ingang van 1 Juni a.s. ingetrokken. Taxal. Van 26 Mei tot en met 1 Juni a.s. is b(j de winkeliers te Texel ver krijgbaar op vleeachbon 26een halt pond peulvruchten. op elke witte bon gemerkt S 48: 3J onB suiker, k 30 ct. p. pond. op witte bon S 47ons kalizeep. op vleeschbon no. 25 (uitsluitend donkere helft)IJ ons rijst. Prijs 14 ct. per pond. Vrij mogen worden verkocht: alle kaassoorten, sago, pakmeel en koffie. Bon 3 der kaart voor Normaal margarine is geldig van 27 Mei tot en met 3 Juni. Aaaa Paulowna. In de komende weken van 25 Mei tot en met 9 Juni 1919, zijn bij den gewonen winkelier verkrijgbaar: - op bon no. 72J pond rijst, op bon no. 73 en op de lichamen der aanv. Wittebr.kaartjea der 97e week voor kinderen beneden 1 jaar 7 ons suiker. op bon no. 2 der kindermeelkaart kindermeel. Nog eenige voorraad Jam zonder bon verkrijgbaar. ZQp.. In het tijdvak van 26 Mei tot en met 31 Mei 1919, is verkrijgbaar op bon no. 50: Z ons sago of aardappel meel (zoolang de voor raad strekt). 51:8} ons suiker. Kindersuikerk. no. 8: 3£ .ons suiker. FEUILLETON. DOOR DAVID HENNESSEY. 3). Ze lachten er allebei nog-om, toen de inspecteur zich plotseling ondraaide en uitriep: „Wat is daar in de gelag kamer gaande?" Blijkbaar gebeurde er iets heel bij zonders. De beide mannen sprongen op en liepen naar de deur. „Handen op 1" gilde een ruwe stem. Geweren werden op hen aangelegd en zij staken onmiddellijk de handen op. Drie gewapende mannen stonden op den drempel, het was duidelijk, dat tegenstand nutteloos zou zijn. Tot op dat oogenblik was nog geen schot gelostmaar te oordeelen naar de algemeene opwinding waren de woudloopers in grooten getale aan wezig. Baxter en Grant waren beiden ongewapend, zij gingen weer kalm op hun stoel zitten, zooals hun be volen was. „Wiens troep is het?" vroeg Grant zenuwachtig. „Van Salathiel", was het antwoord, „maar je behoeft je niet ongerust te makener zal niemand beroofd of doodgeschoten worden, als je je maar kalm houdt. De kapitein komt hier om recht te doen we zijn met ons twaalven en de kroeg ia »m- singeld, zoodat het heelemaal geen nut heeft lawaai te maken." Intusschen was de chef van den troep frftim de gelagkamer binnen gekomen, waar precies twaalf man stonden hij legde een billet van een pond op de toonbank en bestelde drinken voor zichzelf en z|jne mannen en voor degenen, die zin hadden wat te gebruiken. De buffetchef aarzelde een oogen blik. Hij had Salathiel herkend en verloor, nu hij buiten het trappelen van paarden en de algemeene op winding hoorde, heelemaal zijn hoofd. „Nu, gauw wat vrindje, als je tenminste geen kogel door j« hersens wilt," zeide Salathiel, een tweeloops pistool op hem richtend„er zitten er vyf voor den loop en in het maga- zyn ook nog een stuk of zes." Io kleeding en voorkomen was Salathiel nu heel iemand anders dan de bange en angstige dwangarbeider met een stierkalf aan een touw op den weg naar Maitlard. Zijn dikke bruine baard en snor waren geheel naar de laatste mode bijgeknipt. Een gouden ketting hing uit het horloge zakje van zijn rijlaarzen, breede sporen, mooie rijjas en breedgeranden vilten hoed geleek by veel op een welgestelden squatter of een cavalerie- officier in politiek. Niemand in de gelagkamer durfde een hand tegen de woudloopers uit steken, want z(j wisten heel goed, dat dit gel|jk stond met een dood vonnis. To»n de buffetchef, die zoo wit als een tafellaken zag, de mannen bulten bediend had, moesten hij en de anderen naar de monsterkamér, waar al het personeel reeds onder bewaking by elkaar was. Nadat hij zich overtuigd had, dat buiten alles in orde was, kwam Salathiel binnen en beval een van z(jn manschappen op de lange tafel ververschingen te zetten, „Het is eerlijk betaald heeren," zeide hij, „en wie zin heeft, moet zich maar bedienen." Terwijl hij dat zeide, keek hij wat nauwkeuriger de kamer rond, knikte eens tegen Sam Grant en een paar anderen, die hij kende, waaronder de herbergier van Maitland, en vroeg toen: „Waar is McBurton?" Ik weet niet of hij wel thuis is," antwoordde de buffetchef vlug. „Nou geen leugens," zeide Sala thiel kalm. „Ga hem halen, of anders kan j(j nou vast krijgen, wat wij van plan zijn strakjes hem te geven." Een paar minuten later werd McBurton door een van Salathiel's manschappen en den buffetchéf bin nengesleept. Zij hadden hem half dronken in den kelder gevonden. „Zet hem maar aan het andere einde van de tafel neerl" beval Salathiel. Jack had gehoopt dat zijn vroegere las ook bij het gezelschap zou zijn, waartoe, behalve de reeds genoemden, ook drie handelsreizigers en de ad ministrateur van een groot station in het noorden behoorden. We zullen dien man behoorlijk laten terecht staan." zeide de weud- looper, „en als wij hem schuldig bevinden, zal hij zijn gerechte straf niet ontloopen. Hij wordt beschul digd, dat hij twaalf maanden geleden twee mannen van zijn personeel onschuldig heeft laten ophangen, en dat hij later anderen voor nietige beledigingen heeft laten geeselen Wat heb je daarop te zeggen, McBur ton, ben je schuldig of niet?" „Om Godswil, spaar me, Jack Salathiel," kermde de man vol angst. „Zeker, we zullen wel zorgen, dat je onschuldig verklaard wordt." „Frits" zeide hij tegen een van zijn manschappen, „ga jij in het kantoor den ouden magistraten-bijbel eens halen van McBurton, waarop gij gewoon was te zweren, voor hij bedankte als vrederechter, om dit hotel te beginnenen jij, George," (dit tegen een van de handelsreizigers) kom jij eens hier met je orderboek en schrijf als een goed klerk de ge tuigenissen op. Versta je mij riep hij ruw, terwijl hy zijn pistool van de tafel nam, toen George aarzelde. Ja, ik kom al, Salathiel, maar leg dat schiettuig neer," zeide de handelsreiziger, de vertegenwoordi ger van een groote firma uit Sydney. „Ik verzoek u, heeren, er op te letten, ging bij zenuwachtig voort, „dat ik gedwongen word." Zes anderen, waaronder Baxter, Grant, een handelsreiziger en de herbergier uit Maitland, moesten op McBurton's bijbel zweren, dat zij een rechtvaardig vonnis zouden uit spreken, waarop Salathiel een van zijn manschappen als eerste getuigen a charge liet voorkomen. Hij liet hem de Heilige Schrift kusseD, zoo als de formaliteit dat wilde. De man was een ontsnapte dwang arbeider, die tot voor korten tijd gediend had op een boerderij, die aan McBurton toebehoorde. Hij verklaarde dat hij er ooggetuige van geweest was, dat z(jn makkers op een open veld op slechts enkele meters van den hoofdweg opgehangen waren. Nadat zij schandelijk mishandeld waren, hadden zij getracht McBurton te dooden. „Hoe dikwijls waren die mannen op bevel van den beschuldigde ge- geeseld, voordat zij opgehangen werden?" vroeg Salathiel. Bijna iedere maand," antwoordde de getuige. McBurton keek over de tafel zijn vroegeren knecht aan en men hoorde, dat hij iets mompelde. „Stil!" donderde Salathiel, terwijl hij zijn pistool op den gevangene richtte. „Ik wil niet dat de getuige geïntimideerd wordt. Nog één woord, voordat je gevraagd wordt om te spreken, en ik zal je vonnis uit spreken." Terwijl hij dit zeide, maakten degenen, die achter en naast den gevangene zaten, zich zoo ver mogelijk uit de voeten. Vervolgens legden twee andere getuigen den eed af en bevestigden McBurton's wreedheid, waarvan zij vele voorbeelden aanhaalden. „En wat heb je nu op die be schuldigingen te zeggen, beklaagde?' zeide Salathiel scherp. „Wil je, dat er getuigen i décharge verschijnen, dan zullen we ze laten halen." McBurton bleek, hoe wreed en heerschzuchtig hij ook was, in zijn hart een lafaard te zijn. Hij stond, half bezwijmend van angst, aan het einde der tafel te waggelen en hield het blad met zijn beide handen vast; het zweet stond in dikke druppels op zijn voorhoofd, maar hij gaf geen antwoord. Hij had geen getuigen om te laten roepen. Zijn schandelijke wreedheid tegen zijn tot dwangarbeid veroordeeld personeel was in het geheele land spreekwoordelijk. Hij knikte van neen, maar zeide geen woord. Zijn verwachting en die van ieder ander in het vertrek, behalve van Salathiel's mannen, was, dat hij neergeschoten zou worden, zooals hy daar aan het eind der tafel stond. „Heeren juryleden! "zeide Salathiel, de mannen, die hij had laten zweren een rechtvaardig vonnis uit te spre ken, ernstig aankijkend, „gij hebt de getuigen gehoord; de beklaagde was vroeger, zooals zooveel anderen, uit het vaderland naar hier verban nen. Wat bij misdaan had, weet ik niet. Hier wist hij een wit voetje te krijgen bij de autoriteiten, totdat by tenslotte, hetzij door zijn rijkdom, hetzy door zijn rykdom, hetzij door zyn slinksche manieren, tot magi straat benoemd werd wat op zichzelf al onwettig ls, zooals gij weet maar, toen hij eenmaal vrederechter was, stelde dat hem in de gelegenheid nog wreeder op te treden. Hy heeft geen medeiyden getoond voor menschen, wier hard lot hy zoo goed kent. Op kreten en smeekbeden om genade van hen, die voor Gods aangezicht zyns ge lijken waren, heeft hij geen acht ge slagen. Gy hebt het gehoord, hoe hij eigenhandig vrouwen gegeeseld heeft, wanneer de daarvoor van regeeringswege aangestelde persoon weigerde verder te gaan. Verschei dene personen zijn gestorven ten gevolge van geeselingen op zyo be vel, twee van zyn slachtoffers heeft hy opgehangenen tientallen zjjn op verschillende wyzen schandelyk door hem mishandeld. Ik wil gaarne toegeven, dat sommigen van hen slecht zyn geweest maar zij zijn het voornameiyk door zyn duivelsche wreedheid geworden. Gy hebt ge zworen recht te zullen doen. Daar voor behoeft gy u niet terug te trekken in een afzonderlijk vertrek. Ik geef u vyf minuten om uw von nis te overwegen. Is de beklaagde schuldig of niet schuldig aan het geen hem ten laste gelegd wordt?" Hierna ging Salathiel zitten, ter- wyi een doodeiyke stilte onder de aanwezigen heerschte. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 4