Laatste berichten. MARINE. (Bevorderingen). Met 28 Februari 1919 Matroos le kl. Met 12 April 1919; Matroos 2e kl. Met 30 April 1919 Matroos le kl. Met 1 Mei 191#r Korporaalkonstabel Sergeant der mariniers Met 20 Mei 1919 Kwartiermeester Met 31 Mei 1919 Matroosvliegtuigmaker Matroos 2e kl. Matroos le kl. Leerlingvliegtulgmaker Stokerolieman Stoker le kL Matrooshofmeester Matrooskok Matroos le kl. P. van der Welle tot korporaalselner. G. Wegers tot matrooaschrljver. Z Bes ter raid tot kwartiermeester. J. W G. Mynhart tot sergeantkonstabel. P. A. Kunkler sergt.maj. der mariniers. A. Woudstra H. D. Holman tot bootsman. Marinier le kl. Matroos le kl. Marinter le kl. Matroos le kl. Met 1 Juni 1919: Korporaal machinedrijver Kwartiermeester Korporaalhofmeester Korporaalkok Met 30 Juni 1919 Stokerolieman J. Noors to! A. Velt A. R. C. Siebesma P. J. Bosdijk C. Forrer P. de Bruin W. Kalkman G. Donker vliet J. Oudkerk W. P. L. Wouters 0. Koens B. J. Gravers J. H. van der Linde G. J. Noordermeer J. Tukke P. Mak H. C. Dasbach J. J. van Arum J. A. Remmerswaal J. van der Valk J. F. Kasteelen J. Colljn A. ClaudieeB M. C. de Lange A. H. F. Fonteijn J. Schenk M. C. van der Lans J. A. Kerstena J. P. Roelofama A. J. Storm korporaalvliegtuigmaker. matroosschr ijver, matroosvliegtuigmaker B. matroosvliegtuigmaker. korpl.machinedi Ijver 2e kl. korporaalstoker, korporaalhofmeester, korporaalkok. korporaalkonatabel. sergeantmachinedrtiver. bootsman. sergeanthofraeester. sergeantkok. E. J. Schoonwater korpl.machlnedrü ver 2e k). ter worden, zoodat conflicten zich geleidelijk zullen uitbreiden over het heele land. Hoe de strijd voor sociallseering der maatschappij zal verloopen, wij kunnen het niet zeggen. Ons land is slechts klein en geeft niet den toon aan. Maar alles wijst er op, dat ook de internationale soclaalde- mocratle zich weder geleidelijk her stellen zal. En wij zyn vol hoop omtrent de historische taak der arbeidersklasse, zooals die in 1848 reeds voorvoeld en beschreven werd. door Karl Marx en Friedrich Engels in hun communistisch manifest. En wij roepen de arbeidersklasse toe; vecht met beide handen; het wapen der economische actie in de eene, dat der politieke in de andere hand. De oorlog heeft u geleerd, dat gij van het kapitalisme niets dan ellende kunt verwachten; w\j hebben u wakker gemaakt, u gewezen op uw taak en roepen u op met ons te strijden! Hierna werd pauze gehouden en na de pauze kwamen verrassin gen. Welke die waren? Ja ziet-u, 't was een febstvergadering en daar bij hooren nu eenmaal verrassingen. Maar wij gingen maar naar huis. Hr. Ms. .Tromp" is onder bevel van den kapitein ter zee K. F. Sluijs, gisterenmiddag 5 uur naar Oost-Indiö vertrokken. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. van Dalen, Ryksklerk le kl., le kantoor directe belastingen te Amsterdam, ia by K. B. benoemd tot Ryksontvanger te Nieuwkoop. Te Haarlem slaagde voor het acte-examen L. O. mej. S. B. Mars, alhier. De heer G. J. Dunk alhier, slaagde te Zaandam voor het diploma „leider van lichaamsoefeningen". De adjunct commies by 's Ryks werven, M. C. van Ballegooyen, wordt 1 September a.s. overgeplaatst van 's Ryks werf te Hellevoetsluis naar die alhier. De adjunct-commies bö'sR. werf alhier, J. A. Bedet, is benoemd tot le ambtenaar by den Rand van Arbeid te Goes. Den 14en dezer zal het 50 jaar geleden ztiD, dat de hoofdoSciar- machinist le kl., J. H. Gyzes,byde marine in dienst kwam. Blauwt Waak. De Heldersche drankbestrijders or- ganiseeren elk jaar een z.g. .blauwe" week, dat is een week van intensieve propaganda voor de beginselen, die zy voorstaan. Elk jaar trachten zy wat anders te vinden, om die week aantrekkelijk te maken. Het vorig Jaar waren zy al bizonder gelukkig, doordat cf in het centrum van het verkeer, hoek Spoor- en Koningstraat, den tsen leegstaanden winkel der firma Koppen konden huren en daar ruim een week lang eene zeer interessante en leer zame tentoonstelliaghielden. Die week heeft toen veel resultaten opgeleverd, vooral propagandistisch. Dit jaar is het Drankweercomité niet zeo gelukkig. Het is zelfs bizonder ongelukkig. Want indertyd is door Burgemeester en Wethouders het principe gehuldigd om den verkoop van bloempjes op straat alleen toe te staan aan ds Veroeniging ter be steding der Tuberculose, zoodat de drankbestrijders, die toch ergens hun onkosten mede goed moeten maken, dit middel, den straatverkoop hunner blauwe bloempjes, niet mogen aan wenden. Het eenige, wat zy thans als propaganda kunnen doen, is de uitgifte van een krant De „blauwe week" Is Vrijdag j.1. reeds aangevangen, en het propagan dablad zal den lezer wel spoedig be reiken als dit blad verscbynt. De drankbestryders vragen thans met den meesten aandrang om eens aan dachtig te lezen en te overwegen wat in dit blaadje staat geschreven. De drankstiyd is een sociale strijd, en ieder weldenkende, ook hy, die het overigens niet met de geheelonthou ding als zoodanig eens is, zal moeten toegeven de groote beteekenlB ervan voor staat en indiwdu. Welnu, laat ieder den drankbestrijder dan Bteunen metterdaad en met zyn moreelen steun, en laat niemand onverschillig z|jn voor dit groote sociale probleem. Wy vestigen de aandacht op de door het Leger des Heils aan gekondigde samenkomsten, en wel op Zaterdag 7 Juni eene „byzon samenkomst", geleid door stafkapi teine Ligt voet van Amsterdam, en Zondag 8 Juni, le .Pinksterdag, ver schillende „opwekkings"-samenkom sten, eveneens onder leiding van etafkapiteine Ligtvoet, waaronder een openluchtmeeting des middags en een groote Pinksterviering avonds. 10-Jirig bastaan H.F.C „Malbar". Een geslaagd jubileum. H.F.C. viert feest Juister gezegd, wanneer de lezers dit no. van de „Heldersche Courant'" onder de oogen krygen, behoort dit festyn weer tot het verleden. 10 jaar bestaat deze club en deze 10 jaar zyn er van wel en wee geweest jaren van voorspoed, maar ook - en meer nog van tegenspoed. Er zijn tyden geweest, denken we aan het seizoen 1915/1916, dat het de club zeer voorspoedig ging, dat elke Zon dag wanneer er gespeeld werd, steeds een talrijk publiek aanwezig was en de vereeniging er dus financieel gun stig voor stond, en niet alleen mate rieel maar ook moreel. Hoewel toen toch einddoel de 2e klasse - niet bereikt is geworden. De laatste tyd maakte H.F.C. een ernstige crisis door en ging gebukt onder zware financieele zorgen. Allerlei oorzaken maakten, dat men er nooit in slaagde eens een behoor- lyke combinatie op de been te bren gen, waarvan men kon zoggen, dat de beste spelers in een club vereenigd waren. In de eerstdaags te houden ver gadering van de verschillende besturen zal dan ook gepoogd worden tot een oplossing te komen. Hopen we, dat men daarin slagen zal. Springen de onderhandelingen al, komt men niet tot overeenstemming, dan is het ook uitgesloten dat ooit een der Helder sche clubs het 2e klasse-schap zal behalen. H.F.C. is momenteel de eenige vereeniging alhier, die in de N.V.B-competitie uitkomt; laten de goede krachten uit de andere clubs dan tenslotte zelf beslissen, als hun besturen van geen toenadering willen weten. Maar om op het jubileum terug te komen. Dat begon Zaterdagsvom i ln „Casino", waar de tooneelvereeni- ging „Excelsior" opvoerde „De Sleutel van de Secretaire". De zaal was maar voor een vierde gevuld, wat ons bepaald teleurstelde. We hadden minstens op een goed bezette zaal gerekend. Niettemin lieten de beer van Loo en zyn mede werkenden zich hierdoor niet af schrikken, maar zetten hun beste beentje voor en dat hun werken re sultaat had, bleek wel uit het spon tane applaus na elk bedryf. Vooraf had de heer Letschert, de ijverige voorzitter der H.F.C., de aanwezigen een woord van welkom toegeroepen. Zondagmiddag kwamen op het Stationsplein „Pro Patria", „O.K.K.'' H.F.C. en het Stedeiyk Muziekcorps by elkaar. Met de muziek aan het hoofd werd eerst een rondgang door de gemeente gemaakt en daarna de tocht naar het sportterrein aan den Bolweg aanvaard. Daar aangekomen lieten de heeren van Loo en Hooy- donck, de leiders van „O.K.K'' „Pro Patria", zien wat hun vereeni- gingen alzoo in de mars hadden. En werkeiyk, het gedemonsteerie waB boven allen lof. De gymn.uitvoering werd bygewoond door den heer Bur gemeester, den Stellingcommandant en andere autoriteiten, die alles met groote belangstelling gadeslo Vooral het werken van de kleine kleuters viel in den smaak van bet in groote getale opgekomen publiek. (Hierbij willen wy nog opmerken, dat verscheidene menschen die kaar ten voor zitplaatsen hadden, eenvou dig moesten staan, wat niet zoo prettig was en dan ook ontstemming verwekte. We hebben daarom by het Bestuur eens geïnformeerd en daar vernamen wy, dat er meer veel meer zitplaatsen waren, dan aangevraagde kaarten, waaruit blijkt dat een groot deel der menschen die een zitplaats hadden, daarop geen recht had.) Dat is ook de eenige wanklank die we gehoord hebben, anders ging alles van een leien dakje. Na afloop der gymnsstlek-uitvoerlng kwamen de heeren voetballers in het veld. om een medaille te veroveren. Bij zonderheden over dezen wedstryd vindt men onder de rubriek „Sport". Alleen dit, dat ook na verlenging, de wedstrijd onbeslist bleef en H.B. ~.V.S. na loting de medaille won. Avonds had in „Casino" het slot der feestelykheden plaats. In den tuin bielden de muziek vereen. Winnubst" en de zang vereeniging Harmonie" de stemming er in, door het geven van goede instrumentale en vocale kunst. Daar tusschendoor zorgde het „Casino"-orkest voor opwekkende dansmuziek, waar een zeer gretig gebruik van gemaakt werd. Zaal en tuin waren dicht bezet en er heerschte een prettige en fees telijke stemming. De heer Letschert sprak nog eenige woorden, bedankte deelnemende vereenigingen voor hunne zoo gewaardeerde n edewer king en sprak zyn groote voldoening- uit over bet zoo schitterend geslaagde feest. Ook de heer Pieters, de direc teur van „Harmonie",en een getrouw bezoeker van de wedstryden van H.F.C., richtte eenige woorden tot de aanwezigen. Yooral deed hij uit komen het werk van den heer Letschert, als voorzitter der H.F.C. Toen deze vyf jaar terug tot voorz. benoemd werd, verkeerde de veree niging ook in moeilijke omstandig maar door zyn onvermoeid werken, door zyn gesjouw, spr. het uitdrukte, hield hij H.F.C. er boven op, en zijn werk is het, dat de club op het oogenblik nog bestaat. Een drietal hoera's spontaan uitgebracht op den voorzitter, fanfares van „Winnubst" bezegelden deze toespraak. Daarna nog een drietal liederen van „Harmonie'', het 10-jarig jubileum behoorde tot het verleden. Nog langen tijd daarna bleef men in gezellig samenzyn byeen, terwijl de danslustigen hun hart nog eens terdege ophaalden. We voegen hieraan toe, dat de opzet van dit jubileum, n.1. de stijving der kas, volkomen geslaagd mag heeten. Ze zal nu wel weer voor- loopig tegen een stootje Künnen. Zeker zal de heer Schoonhoven, de penningmeester der jubileerende vereeniging, tevreden zyn. „Pro Patria". De jaarlyksche wedstrijden voor de adspiranten van de gymn.- en exc. vereeniging „Pro Patria" werden dit jaar gehouden op 17 en 21 Mei voor de meisjes, op 20 en 28 Mei voorde jongens. Met veel genoegen hebben we naar 't werken van de verschillende af- deelingen gekeken. Het bleek ook nu weer, dat de adspiranten onder de uitnemende leiding van den directeur, den heer Yan Hooydonck, goede vor deringen maken. We zagen er ver scheidene, die veel goeds beloven voor de toekomst. Met het grootste genoegen kon de jury dan ook na afloop der wedstryden de diploma's uitreiken. Voordat dit gebeurde, wer den de kinderefl onthaald op eenige versnaperingen. Na uitreiking drie weit hoera op den directeur en de wedstryd behoorde weer tot het verleden. De uitslag was als volgt Meisjesklasse B. Wedstryd aan ringeD, ladder, in vrye oefeningen en hoogspringen. De puntenbeoor- deeling ging volgens rangnummers. Die dus de minste punten hadden, waren No. 1. le diploma, C. Onnekes met 23 punten2e diploma, A. Colpa, met 29 punten3e diploma, M. Moor man, met 39 punten4e diploma, T. Slijper, met 50 punten 5e diploma, B. de Wit, met 54 punten6e diploma, L. Driessen, met 59 punten7e dipl.. G. P. Molenaar, met 61 punten8e diploma, J. Jansen en A. Smit: met 65 punten. Meisjesklasse A. Wedstrijd aan ringen en in vrye oefeningen en blokjesrapenle dipl. G. Houter en R. Wagenaar met 22 punten, 2e dipl. A. Leertouwer met 24 punten, 3e dipl. W. Dijker met 26 punten, 4e dipl. R. Verfaille en T. Bakker met 28 punten, 5e dipl. G. Schuit met 30 punten, 6e dipl. D. J. de Graaf met 34 punten, 7e dipl. M. Gomes met 86 punten, 8e dipl. A. Besseling met 88 punten, 9e dipl. - F. Nauta met 40 punten, 5e dipl. M. Carpentier. Jongensklasse A: Wedstryd aan Rek en ringen en in vrije oefe nineen en hoogspringen: le dipl. J. Wiering met 32 punten, 2e dipl. F. Kennink met 35 p., 3e dipl. F. Leertouwer met 59 p4e dipl. W, Koningstein met 60 p5e dipl. W. Hagethorn met 63 p., 8e dipl. Koningstein met 67 p., 7e dipl. J. Möller met 73 p. Jongensklasse B. Wedstryd aan rek, ringen en brug en in vrye oefeningenen hoogspringen: ledipl. H. Bakker met 57 p., 2e dipl. J. Rykes en J. v. Wilpe met 8e dipl. M. de Koster met 73 p., 4e dipl. J. Eüemers met 86 p. dipl. J. Rykeboer met 98 p. Collectief Contract. Voor eenigen tyd vermeldden wy, dat met de Timmerlieden Patroons en Gezelien een collectief contract was aangegaan. Vermelding verdient, dat voor dien reeds (vanaf den 27en April) een collectief contract in het schilders bedrijf-ms ingevoerd voor hetgeheele land, door: den Bond v. Ned. Schilderspatroons, gevestigd te Rotterdam; den Ned. R.-K. Bond van idem, St. Lucas", gevestigd te Tilburg ter eenre zyde, en den Ned. Schildersgezellenbor.d, ge vestigd te Amsterdam; den Ned. R.-K. Bouwvakarbeiders- bond „St. Joseph", gevestigd Utrecht; den Ned. Christelijke bouwvakarbei- dersbond, gevestigd te Amsterdam ter andere zyde: Dit contract is aangegaan voor jaar, met indeeling van de plaatsen in loonklassen (den Helder is in 4e klasse ingedeeld, wat betreft loon en arbeidsduur). Het loon ia aan- merkeiyk vooruitgegaan, terwyi ook voor den Helder het verplichte lid maatschap vanaf 1 Juni is ingevoerd, Ook dient nog vermeld te worden, dat vanaf 1 Juni voor geheel Noord- Holland boven het IJ, door de onge veer 350 schilderspatroons de parti- eele aanbesteding is ingevoerd, d w.z. dat door hen geen schilderwerken meer uitgevoerd worden, die in combinatie met andere werken be steed of opgedragen worden aan timmerlieden, aannemers etc. Zy hebben zich daartoe contractueel verbonden, en alle offlcieele lichamen en directies hiermede in kennis gesteld. Nadarland Balgii. '8 Gravenhage, 2 juni. (Officieel.) Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft van Harer Majesteits ge> zant te Parijs telegrafisch bericht ontvangen, dat een nadere byeen- komst der conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken te Parijs, betreffende het traktaat van li welke aanvankelijk aan het eind der vorige week zou hebben plaats gehad, is uitgesteld tot Dinsdag 3 Juni te uur. De minister jbr. mr. dr. H. A. v. Karnebeek, is voornemens, den '_enden dag (Woensdag) naar Nederland terug te reizen. Men meldt uit Brussel aan de N. Rott. Ct. m deputatie van het Comité de jolitique nationale is heden naar ""arijs vertrokken om daar aan de Belgische gevolmachtigden ter vre desconferentie een eerste dossier van wenschen en overwegingen ter hand te stellen, afkomstig van Belgische gemeenteraden (ten getale van onge veer HOOI, waarin een definitieve en radicale oplossing verlangd wordt van de vraagstukken met de Schelde en Limburg verband houdende. Da ax-Knlzar. De New York Times verneemt uit den Haag dat lieden, die in opdracht hebben de verbiyfplaats van keizer Wilhelm in Duitschland in te richten; reeds tot dat doel uit Amerongen zyn vertrokken. De juiste tyd en de wijze van vertrek, zijn niet bekend gemaakt. Het schynt echter van algemeene bekendheid te wezen, dat hij niet lang meer in Nederland zal vertoeven. BINNENLAND. Bedwosgsn lasnisg. Binnenkort is de indiening te ver wachten van een wetsontwerp tot het aangaan van eene leening ten bedrage van 400 milioen gulden. De leening zal ditmaal een gedwongen leening zyn. De plicht tot deelneming aan de leening wordt opgelegd aan be zitters van vermogens van f 20.000 en hooger. De gelukkige bezitters van zulke vermogens zullen van den ontvanger der registratie een kennis geving ontvangen, waarbij hun het bedrag dat zij in de leening hebben te nemen, wordt medegedeeld. De leening zal vermoedelyk 5 pCt. rente dragen. Dl n'<nuwa burgaaiiasUr vai Haarlem. Tot burgemeester van Haarlem is benoemd de heer C. Maarschalk, burgemeester van Koog aan de Zaan en schoolopziener in het arrondisse ment Medemblik. De heer Maarschalk, die ruim tien jaar burgemeester van Koog is, en zes jaar schoolopziener, behoord tot de Christelijk-Historische Partij. Hy is 48 jaar oud. Da niaawa apaarwngdmnatragaliag Van het plan, de zomerdienst regeling van de spoorwegen met 30 dezer te doen aanvangen, moest worden afgezien, daar men met voorbereiding niet tydig kon gereed komen, Het zal waarschyniyk in de tweede week van Juli geschieden Haapitaalkarkiohip „Da Hoop". Het Hospitaalkerkschip „De Hoop' dat voor het eerst na een paar jaar wederom naar de haringvisschers vertrok, moest kort na het vertrek uit IJmuiden weder met een gebroken gaffel naar daar terugkeeren. Trawler gazaikaa. Zaterdagavond 9 uur is de sleep boottrawler Gm. 509 by paal 19 (Terschelling) op een wrak geloopen en gezonken. De bemanning landde met een eigen boot op Terschelling. Zondagmorgen vertrokken zy met de sleepboot naar hier. ten over de grens te gaan. Het voet gangersverkeer over de Rynbruggen en de invoer van goederen uit het bezette in het onbezette Duitsche gebied werd naar verluidt geschorst. Qa viadaavoerwaarda» der gaallaardan aas Oaataarljk Parijs, 2 Juni. Heden zyn te St. Germain de vredesvoorwaarden, met uitzondering van de miliaire bepa lingen, die betreffende herstel eude financiën alsook zekere bepalingen, omtrent de grenzen aan de Oosten- ryksche gedelegeerden overhandigd. Gemakshalve is het Oostenryksche verdrag precies zoo ingericht als het Duitsche en op vele plaatsen daar aan geiykluidend. Door het verdrag wordt Oostenryk een staat van ongeveer 6 millioen inwoners, bewonende een oppervlakte van 50 a 60 duizend vierkante myien. Oostenrijk erkent de volledige onaf- hankeiykheid van Hongarije, Tsjecho- Slowakije en den Zuid-Slavischen staat, en staat andere streken, vroe ger eveneens tot de Oostenryksch- longaarsche monarchie behoorend, met een bevolking van ruim 50 millioen zielen en een oppervlakte van 261,000 vierkante myien af. Het aanvaardt het volkerenbond- verdrag en de arbeidswetgeving, doet afstand van zijn rechten buiten Europa, verplicht zich tot demobili satie van al zyn strijdkrachten, zoo wel ter zee als in de lucht. Verder erkent het het recht der geallieerde geassocieerde regeeringen zyn onderdanen, die zich schuldig ge maakt hebben aan schending der oorlogswetten en gebruiken te doen terechtstaan en aanvaardt met be trekking tot de ekonomische betrek kingen en vryheid van doorvoer dezelfde bepalingen als die welke daaromtrent in het Duitsche verdrag zyn vervat. Hier volgt een samenvatting der voorwaarden 1 (Volkerenbond) en 12 (arbeids- verdrag) zyn geheel gelyk aan de Duitsche vredesvoorwaarden, evenals 6 (krygsgevangenen en graven) en 10 (luchtvaart), terwijl 13 (waarbor gen van tenuitvoerlegging) niet in het verdrag met Oostenrijk voor komt. jrenzen). De Noordgrens tegen over Tsjecho Slowakye volgt de be staande bestuursgrens, welke vroeger Bohemen en Moraviö van Opper- en Beneden-Oostenrijk scheidde, met slechts eenige geringe wijzigingen. De Zuidelijke grens met Italië zal de waterscheiding tusschen de Inn en de Drau in het noorden en de rivieren van Lombardye in het zuiden volgen, zal loopen over den Brenner- pas en het Sexten-dal by Italië voegen. De grens met den Servischen, Kroatischen en Sloweenschen staat moet naderhand door de voornaamste geassocieerde mogendheden worden UIT OOST-IHDIË. De Kloet-ramp Soerabaja, 21 Mei. Het aantal dooden tengevolge van de Kloet-ramp bedraagt meer dan 400 inboorlingen. Onder de Europeanen, die daarbij het leven verloren, bevinden zich vier leden van de familie de Man, een kind van advocaat de Ne(js, (be doeld is niet mr. K. Denys, landraad voorzitter te Blitar) een kind van dr. Hamacher, de heer en mevrouw Arriëns en de chemist van den Olie- fabrieken Insulinde Broek. Er worden hulpcomité'a gevormd. Batavia heeft heden twintig duizend gulden gezonden. (Hbl.l BUITENLAND Hit Viides.irdrag. D. .ib.ldiw.tg.«l.|, In het antwoord op de Duitsche nota inzake de Internat. Arbeids regeling worden de DuitBche voor stellen als ondemocratisch van de hand gewezen. Aan het slot wordt gezegd: „Op het huidig oogenblik wordt ijverig gewerkt aan de voorbereiding van de eerste bijeenkomst der Intern. Arbeidsorganisatie, welke in October a.s. zal plaats vinden. Het is zeer natuurlijk, dat het volstrekt niet noodig is, het (door Duitschland voorgestelde) Arbeidscongrea teVer- sailles te doen houden. Veeleer is het voorstel van de Duitsche delegatie, om de onderhandelingen uit te stel len, ten einde een congres van dien aard te organiseeren, in stryd met de belangen der loontrekkenden van de geheele wereld". Aia Duitschland waigart. De Fransche militaire overheid heeft in alle plaatsen van Ryn Hessen bekendmakingen laten aanplakken dat by het intreden van den oorlogs toestand alle verkeer met het onbe zette gebied ophoudt en dat alle militaire- d ienstpl ichtigen geï d ter- neerd en naar Frankryk overgebracht zullen worden zoodra er enkele trach- De Engelsche politie verklaart zich met 44.589 tegen 4324 stemmen vóór de staking, welke echter wordt uitgesteld tot na den vrede. Dernburg verklaart, dat, zoo noodig, het Duitsche volk de vyandeiyke geweldheerschappy in zyn land met waardigheid zal weten te verduren. De oostgrens loopt zoo, dat Mar burg en Radheraburg aan den Zuid- Slavischen staat komen. De Weste lijke en Noordelijke grenzen van Beieren, alsmede die met Zwitserland en Hongaryë biyven onveranderd. Duitschland. Da zalfatandl|hsid van RIJsland gcproclamasrd. Te Mainz is Zondag de volgende proclamatie aangeplakt: Aan het Rynlandsche volk. Ec wordt een zelfstandige Ryn- republiek gesticht, welke deel zal uitmaken van het Duitsche rijk, en waartoe het Rynland, Hessen en de Palts behooren. De stichting dezer republiek ge schiedt op den volgenden grondslag: le. De oude grenzen biyven ge handhaafd. 2e. Voor grenswyzigingen is een plebisciet van de betrokken bevol kingen noodzakelijk. Een voorloopige regeering wordt gevormd. („Tel.") Berlyn, 2 Juni. Uit Mannheim wordt gemeld, dat Haacz en zyn zyn vrienden, die Zondagochtend de Rijnsche republiek wilden uitroepen door de volksmenigte als landverra ders zoo erg zyn toegetakeld, dat ze zwaar gewond weggedragen werden. Op dergeiyke manier werden ook andere van hun vrienden behandeld. In Spiers is de onderneming dan ook geheel mislukt. Hongarljn. Da Radaaragaariai traadt af. Weenen, 1 Juni. Het „N. W, Tageblatt" verneemt uit Boedapest: De Hongaarsche Radenregeering heeft zich bereid verklaard af te treden en plaats te maken voor een regeering, met Garami aan het hoofd. Garami behoort tot den rechter vleugel der Soc. Dem. party en was minister van handel in het kabinet- Karolyi. Het nieuwe ministerie zal gevormd worden in overleg met de regeering te Szegedin. De ommekeer is het gevolg van het breken van het grootste gedeelte van de arbei ders met de kommunistische partij. Frankrijk. Mljawarkarastahlag. Volgens de „Times" hebben onge veer 20.000 mynwerkers in Pas de Calais het werk neergelegd, zonder de uitspraak van het Nationale Con gres, dat 8 Juni bijeenkomt, af wachten. Zy eischen loonsverhooging en on- middellyke invoering van den acht urigen werkdag. De stakers hebben de bemiddeling van den onder-prefect van Bethune aangenomen. Karta bariohtaa. Aghanistan heeft de vfande- ïykheden gestaakt en om vrede ver zocht. De Polen nemen Halicz in Galicie daarmede dö verbinding met de Roemenen herstellende. Koltsjak is bereid de Entente de politieke waarborgen te geven, die zy verlangt. De Esthlandsche delegatie te Parys verklaart zich tegen Koltsjak's erkenning. De Oostenrijkers krygen een termyn van vyftien dagen om de vredesvoorwaarden te overwegen. Vele Hongaren sluiten zich aan by het Roemeensche leger om de bolsjewiki ln hun land te bestrijden. 8EMENGD NIEUWS. Boaeh- ai Hnidaferaadnn. Vrydagavond berichtte men aan het Hld. Door koffievuurtjes woedt er een brand in het veen en heideveld te Jubbega (Schoterland). RuimlOH.A. beide en ruim 20.000 turven zyn reeds verbrand. Twee arbeiders woningen worden door. het vuur bedreigd. hevige boschbrand woedde Vrydag in het zoogenaamde Lutter- zand onder de gem. Losser by Olden- zaal. Tal van hectaren bosch ,en heide, toebehoorende aan verschil lende eigenaars, werden door het vuur vernield. Ook op Duitsch gebied achter Gronau woedde Vrydag een uitgestrekte, zware boschbrand. Bosobbrandstiohtara. Te Nunspeet is aangehouden de 18 jarige V. uit Garderen, op heeter- daad betrapt by een poging tot brandstichting in een dennenbosch verden. Blykbaar was hier recidive in het Bpel, daar er een uitgedoofde lont gevonden waB. Een tweede brandstichter werd verrast by het aansteken van een nieuwe lont. Valaaha Eagalaaba bankbiljattan. Reeds enkele jaren worden in Holland valsche Engelsche bankbil jetten van vijf tot honderd pond uitgegeven en al die jaren is de Nederlandscbe politie bezig den oor sprong dier biljetten na te sporen. Vooral in de Gelderache steden, doch ook in Utrecht, Den Bosch, Amster dam werden meermalen deze biljetten gepresenteerd en steeds was sprake van een mysterieuze ge sluierde oudere dame, die ze aanbood. Haar spoor kon men echter nooit vinden. Den 21en Mei gaf een jong paar, dat van 7 tot 10 Mei in hetzelfde hotel, waarschyniyk om vertrouwen in te boezemen, al gelogeerd had, aan den oberkellner van hotel Con tinental te Rotterdam een biljet van 100 pond in betaling. Dit biljet werd den volgenden dag eerst als valsch herkend en by de politie gedeponeerd. Doordat het paar in het hotel bekend was, kon een juist signale ment worden gegeven, dat onmid- deliyk door het land verspreid werd. Het werd door de Apeldoornsche politie herkend. De villa, waarin het joDge paar met zyn ouders en nog een tante woonde, werd onder bewa king gesteld en toen rcen te Rotter; dam bericht kreeg, dat de heer en dame waren thuisgekomen, begaven de inspecteurs Suippe en Kiaassen van de Rotterdamsche recherche zich naar Apeldoorn. Geholpen door de poli tie te Apeldoorn, werd toen in de rustig gelegen villa, een inval gedaan. Gear resteerd werden de bewoner, zyn vrouw, moeder en een tante en bij de huiszoekiDg werd al het geri noodig voor de vervaardiging der biljetten, gevonden. In een gemetsel- den schoorsteen vond men nog een geheel afgewerkt valsch biljet van 5 pond. Het merkwaardige is, dat de biljetten geheel geteekendzyn en dat het watermerk er in is aangebracht met aquarelvernis. De arrestant noemde zich Horton, hy woonde aan den Zevenhuischen weg 6 te Apeldoorn en is dezelfde, die jaren geleden Den Haag onveilig maakte door z(jn oplichtingen als de zoon van kapitein Rambonnet uit Arnhem. Hy is deserteur van het Holland- sche leger en heeft volledig bekend. Sedert 1918 echter heeft hy, om alle mogeiyke nasporingen te verijdelen, zich gestoken in de uniform van Engelsch kapitein. H. heeft volledig bekend, dat hy, als er geld noodig was, de valsche ponds biljetten vervaardigde. Gafhyzeniet zelf uit, dan deed zyn moeder het, de mysterieuse dame, die men reeds zoo lang zoeht. Uitlevering van de vloot. Alle Oob- tenryksche oorlogsschepen, duik boo ten en vaartuigen van de Donauvloot moeten aan de geallieerden worden uitgeleverd (in het geheel, behalve de Donauflotille, 18 slagschepen, kruisers. 10 lichte kruisers, 19 tor pedojagers, 51 torpedobooten, 19 afgebouwde en 14 andere in aanbouw zynde duikbooten) 21 met name genoemde hulpkruisers worden ont wapend en als koopvaardyschepen ingericht, alle in aanbouw zynde oorlogsschepen gesloopt. De afbraak ervan mag alleen tot industrieele doeleinden binnenslands dienen. Alle marinebewapeningeng, munitie en ander oorlogsmateriaal moet aan da geallieerden worden uitgeleverd. Ga- durende drie maanden mag bal draadloos station te Weenen alleen handelsberichten overbrengen onder toezicht der geallieerden. De Handelsvloot moet eveneens worden uitgeleverd, zoowel de varen de als van stapel geloopen of ln aanbouw zynde schepen. Vliegtuigen en luchtschepen moeten aan de geallieerden worden uitgele verd, terwyl gedurende zes maanden de fabricage van vliegtuigen of onderdeden worden verboden. De schadevergoedingen. De commis sie voor de schadevergoedingen zal het aandeel in de oorlogskosten van het vroegere Oostenryk vaststellen voor ieder van de pas gestichte staten. Deze schuld zal gesecureerd worden door de inkomsten van de spoorwegen en de zoutmynen, be rekend op de basis der ontvangsten in de laatste drie jaren voor den oorlog. De tekst van de onderstaande be palingen zal later overhandigd wor den: 1. Politieke regelingen met Italil; 2. financieele bepalingen; 8. de bepalingen ten aanzien van de schadevergoeding; 4. de militaire bepalingen. De Oostenryksche gedelegeerden krygen veertien dagen om hun op merkingen op te stellen. Br zal geen mondelinge bespreking plaats hebben. I 0« moord la da roaibeot. De leden der firma Engelhard en Zonen, duikers te Velseroörd, hebben Vrydag in opdracht en onder leiding van den heer 0. J. van Ledden Hul- aebosch, die daartoe door de regee ring was gemachtigd, den geheelen dag ln het doorloopende water by het Oostzanergat gedoken. Nadat eerst de 43-jarige firmant drie uren onder water had gewerkt en na een korte pauze zyn 31-jarige broer aan het duiken was geweest, is de bijna 70-jarige stichter der zaak, N. En gelhard, in het duikerspak gegaan. Dat was te ongeveer zeven uur Vrydagavond. Een half uur later duidden eenige rukken aan het touw dat er iets gevonden was. Spoedig kwam de duiker boven. Hy had het dasje en het geknakte gummiboordje van Dirk van Leeuwen uit de mod der opgehaald. Aan het vinden van deze over tuigingsstukken hecht de justitie groote waarde. Eaa 80-Jariga waduwa varmaard. Zaterdag is de alleenwonende ruim 80-jarige weduwe Van Dalen te Em merik in hare woning vermoord jevonden met een strop om den ials, zoodat zy gewurgd is De die ven hadden het blijkbaar gemunt op den voorraad levensmiddelen, d;e de weduwe van smokkelaars gere geld kocht. Alles is verdwenen. Motoraagaluk. De knecht van den motorrywielen- hersteller Schieving op de Rozen gracht te Amsterdam, de 18 jarige B., probeerde Vrijdagavond een motorrijwiel. Omstreeks half negen reed hij met een vriend op de Rozengracht, toen van den anderen kant een trein van E. S. M. aankwam. Een vrouw, loopende vóór de motorfiets, luisterde Diet naar het herhaald getoeter en blééf in den weg loopen. Om nu èn een aanryding met de Haarlemsche tram èn het overryden van de vrouw te ontgaan, liet B. zijn car plotseling zwenken. Daarvoor was echter do ruimte te klein en met een vaait, reed hy tegen een lantaarnpaal, met het noodlottig gevolg dat hij ernstig verwond werd. Het geneeskundig rapport geeft aan dat B. door den schok een her senschudding kreeg en tevens een gecompliceerde kniebreuk. De „achterpassagier" vaD het motor rijwiel kwam met den schrik vrij. De schok was zoo hevig, dat het bovenste gedeelte van de lantaaru in stukken viel en de paal geweldig werd ingedeukt. Brand In nan bloiooop. Tydens een voorstelling in een bioscoop te Valences sur Rhöae, ter gelegenheid van de Jeanne d'Arc feesteD, ontstond brand. De toehoor ders werden door een paniek aan gegrepen. Tot dusver zyn de lyken van tachtig personen, waaronder 53 kinderen en 21 vrouwen, gevonden. UIT OEN OMTREK. Texel, 2 Juni. Gedurende de maand Mei werden van hier uitgevoerd, 328 koeien, 163 kalveren, 128 schapen, 9523 lammeren, 4 paarden, 1 veulen en 25 varkens. In de verloopen week hebben de garnalenvisschers voor den afslag aangebracht, 1950 K.G. gekookte en gezouten garnalen. De prijs was 20 cent per K.G. Onder het vele bezoek, dat op de Pinksterdagen aan dit eiland te beurt zal vallen behoort ook een propagandatocht, te ondernemen door een deel van 't Leger des Heils, dat te den Burg een openluchtsamen komst hoopt te houden. Ter markt waren heden aange roerd, 6471 lammeren. De handel was iets vlugger. Er werd besteed, van f 18.— tot f 28.— per stuk. Een uitgekeurd partijtje lammeren, pracht per stuk op f 28.50. Csllinttoog. Zondagmiddag 1 Juni, omstreeks 3 uur werd brand ontdekt in het z.g. boscbje van Hoep, naby den Oosterweg, eigendom van Jhr. Van de Poll te Heemstede. Het sparrebosch, alsmede de hooge heide, is over een groote oppervlakte, doodgebrand. De in de onmiddeliyke nabyheid gestationneerde brandspuit was spoedig aanwezig, greppels werden gespit enz., en omstreeks 6 uur was de brand gebluscht en het gevaar voor bet overige geboomte bedwongen. Wlarlngan. Naar wy vernemen is met ingang van 1 Juni 1919, door B. en W. eervol ontslag verleend aan de distributie ambtenaren, den heer A. Zomerdyk en mej. B. Wagemaker, en werden de heeren W. F. Lub en C. G. Post nog ln functie gehouden. Berlyn, 3 Juni. De Tel. Union ver neemt dat Lenin in een proclamatie aan de Hongaarsche regeering mee deelt, dat Petersburg geheel omsingeld en de val van de stad onvermydelyk is. LeDin zegt dat het verlies van Petersburg de zaak van het Russische proletariaat niet zal beïnvloeden. SPORT. Voetbal. De wedstrijden van Zondag. Twee wedstrijden vonden nog plaats om het kampioenschap van Nederland. Invloed op den stand der rangiyst hadden deze niet meer, Go Ahead won een vrti onbelangryken wedstryd met 4-2, terwyl Ajax het kampioenschap ongeslagen behaalde door in Breda met 2—0 van N.A.C. te winnen. Het was van dit seizoen Ajax' 30e competitiewedstryd, daar van werd er niet één verloren, zes maal werd geiykgespeeld. De finale voor den N.H.V.B.-beker vond Zondag eveneens plaats en wel ln Zaandam, waar W.F.C. een zware 2—1 ©verwinning bevocht op Z.7.C.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2