Inning abonnemEntsgelden. MAISQN DEKKER-SCHUIJT prijsvermTndering MODELHOEDEN No. BI00 Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., Helder. Oplaag 7000 ex. - Abonnementsprijs: In de stad t 1.15, per post t 1.40. Buitenland I 2.40. - Loaae ex. 3 ot. - advertontlên per regel 17'/, ot. Aan onze abonné' buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Held«r»che Cou- rant, Zondagsblad en Modeblad 2do kwartaal 1919 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 25 Juni s.»., zullen de anders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangezien, door de verhoogde in cassotarieven aan de post, thans met 10 cents verhooging inplaats van 5 moet worden beschikt, raden wij onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig nhogelijk toetezenden. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een. zegel van 2ljt cent te worden beplakt. De abonnementsgelden van ons blad en zijne premie uitgaven zijn Heldersche Courant: franco par post f 1.35, Buitenland f 2.35 Zondagsblad: franco por post 10.60, Buitonland f 0.90 Modeblad: tranco por post f 0.95, Buitenland 11.20 Aan onze abonné's binnen de ge meente wordt bekend gemaakt, dat over het abonnementsgeld 2e kwartaal (1 April—30 Juni) dezer dagen zal worden beschikt. Wfj verzoeken de kwitantie bij eerste aanbieding te willen voldoen. Administratie Heldersche Courant. BUITENLAND De Vredesonderhandelingen. De Times vernam Vrijdag uit Parijs: De Raad van Vier is unaniem tot een besluit gekomen betreffen de de actie der geallieerden ten op zichte van de Duitsche tegenvoor stellen. Maar ook wordt verklaard,, dat men tot nu toe nog tot geen be paald besluit is gekomen over de preciefe bewoordingen van het ant woord der geallieerden op zekere punten. Er bestaat heel weinig twij fel, of de Raad van Vier heeft be sloten zekere concessies te doen aan Duitschland in de quaesties van Silezië en de schadevergoedin gen. Vrij zeker zullen schikkingen worden getroffen voor een volks stemming in gedeelten van de nieu we Poolsche gebieden. Wat aangaat de quaestie der schadeloosstellingen, dat onder werp is nog onder discussie of schoon het mogelijk is, dat een of andere bepaalde som zal worden vastgesteld, die Duitschland zal moeten betalen. De schadevergoe dingsclausule sluit vele zeer tech nische quaesties in, en sommige paragrafen zullen niet enkel ge amendeerd kunnen worden, doch moeten geheel en al nieuw -worden opgesteld. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat de voorgenomen wijzi gingen ternauwernood kunnen wor den beschreven als belangrijke wijzigingen van de vredesvoor waarden. In bevestiging van de aanwijzin gen, dat het vredesverdrag met be trekking tot de Poolsche gebieden zal worden gewijzigd, wordt offi cieel bekend gemaakt, dat een nieu we commissie is ingesteld om na te gaan welke wijzigingen in liet verdrag moeten worden gebracht betreffende de oostelijke grenzen van Duitschland. De taak dier com missie is niet beperkt tot het Pool sche vraagstuk; haar actie zal zich waarschijnlijk uitstrekken tot de geheele oostelijke grens van Duitschland, met inbegrip van Oost-Puisen. f Het antwoord op de Duitsche tegenvoorstellen. Uit Parijs wordt gemeld: Het is niet "zeer waarschijnlijk, dat; het antwoord der Entente op de Duitsche tegenvoorstellen voor Za terdag 14 Juni gereed zal zijn. De Raad van Vier schijnt lang zamerhand over te hellen tot de meening, dat een bepaald bedrag moet genoemd worden in de vre desvoorwaarden als totale som, waarvoor Duitschland bij wijze van schadevergoeding aansprakelijk is. TURKIJE. Volgens de Parijsche editie van de „New York Herald" verwacht men, dat de vertegenwoordigers van Turkije liier na de ondertee- kening van de vredesverdragen met Bulgarije en Hongarije zullen aankomen. Pi6 -^aad vai1 "Vier zou besloten hebben- het Ottomaansche rijk in Anatolië te handhaven. Turkije zal genoodzaakt worden, afstand te doen van al zijn rechten op Con- stantinopel. Internationalisatie van Constantinopel onder jurisdictie van den Volkerenbond is een op lossing, die bij den Raad van Vier een gunstige ontvangst heeft ge vonden. De redenen tot het behoud van het Turksche rijk en van de gods dienstige en politieke souvereini- teit van den sultan zijn ten eerste, dat Amerika minder gunstig ge stemd was ten aanzien van een voorstel, om een mandaat over ge heel Turkije en Constantinopel te aanvaarden en ten tweede de vrees der Engelschen, dat de Mahome- danen in opstand zouden komen als het Turksche rijlc geheel zou moeten verdwijnen. Hoewel Amerika nog geen uit- noodiging heeft ontvangen, om een mandaat te aanvaarden, schijnt president Wilson officieus ver klaard te hebben, dat de Vereenig- de Staten geen verantwoordelijk heid voor Turkije op zich zouden nemen. Het vredesverdrag met Turkije zal aan één of meer groote mo gendheden het recht van controle toekennen op het financieele be heer in Turkije. Verscheidene Mahomedaansche delegaties, die naar Parijs geko men zijn, hadden voorspeld, dat er in geval van geheele vernietiging van het Turksche rijk godsdien stige oorlogen zouden uitbreken. Vermoedelijk zal Amerika het mandaat over Armenië aanvaarden. DUITSCHLAND. Spanning In het Oosten. Uit Berlijn werd Zaterdag aan het Hbl. gemeld: Tegen haar wil, "en geheel onafhankelijk van de staking, zullen wij de volgende da gen ook de oer-conservatieve „Deutsche Zeitung" moeten mis sen. Dit al-Duitsche orgaan, dat tijdens den oorlog zooveel ophit sende propaganda voor het annex- ionisme gemaakt heeft, kwam gis teravond met een artikel: „Er zijn genoeg woorden gewisseld", waarin de mogelijkheid van een ge wapend optreden aan het Oostfront besproken werd op een wijze, die de regeei'ing aanleiding gaf, het blad voorloopig te verbieden. In verband hiermede wil ik every de aandacht vestigen op berichten, die mij gisteren van volkomen be trouwbare zijde van een neutraal collega, die zich op het oogenblik aan het Oostfront bevindt, bereik ten. Volgens dezen zegsman is het geheel oostelijk grensgebied op het oogenblik in geweldige opwinding. Overal hebben geweldige volksde monstraties plaats, en de nieuwge vormde burgerwachten houden zich in alle steden in het Oosten gereed om den oorlog te hervatten, als de Polen nog verder opdringen. Men wil Opper-Silezië niet zonder strijd Opgeven. Woordelijk seint mijn neutrale collega: „Een nieuwe oor log tusschen Polen en Duitschland schijnt niet uitgesloten". Men zoekt in liet Oosten naar een krachtige figuur, die de leiding der verde diging op zich. wil nemen eh meent die gevonden te hebben in den sociaal-democratischen regeerings- commissaris Horsing, die ook Berlijnsche regeeringskringen groot vertrouwen schijnt te genie ten. Met belangstelling ziet men hier de gebeurtenissen in het Oos ten tegemoet. Het staatsgerechtshof. Het in zijn voornaamste onder- deelen reeds bekende wetsontwerp betreffende de instelling van een staatsgerechtshof is thans door de staatscommissie aangenomen en zal onmiddellijk aan de Nat. Ver gadering worden voorgelegd. De taak van dit gerechtshof zal zijn eventueele schuldige handelin gen door Duitschland bedreven te constateeren. Ook over andere quaesties, welke voor het Duitsche volk van zeer groot belang zijn, als b.v., of de oorlog vroeger beëin digd had kunnen worden en of het niet mogelijk was geweest de rarnp- "ge gevolgen geheel of gedeel telijk af te'wenden, zal dit ge rechtshof tot klaarheid moeten brengen. _,Een volkomen helder, licht", schrijft het „Acht Uiir Abendblatt", kan slechts op deze quaestie ge worpen worden, wanneer alle vra ten, die aan den oorlog 'hebben deelgenomen, tegelijkertijd hun ar chieven zouden openen. Het door Duitschland indertijd dienaangaande uitgesproken ver langen is, zooals men weet, inder tijd door de tegenstanders afgesla gen. En nu de Duitsche rijksregee ring, schrijft liet blad verder, „alles doet om de waarheid aan liet licht te brengen, dan kan daaruit blij ken, hoezeer liet haar ernst is ten minste voor Duitschland alles te doen om den weg voor een nieuw tijdperk te effenen." De gebeurtenissen ln het Rijnland. De vertegenwoordigers van het Rijnland, die Vrijdag te Vérsailles zijn aangekomen, hebben een lang durig onderhoud gehad met de •vredesdelegatie. De besprekingen hadden voornamelijk ten doel om af -Brockdorff en de andere Feden der delegatie in te lichten over de politieke stroomingen in de Rijnprovincie. Volgens de mee ning van alle heeren uit het Rijn land blijft de bevolking, onverschil lig- van welke politieke richting, stand of godsdienstig geloof, vastr houden aan het Duitsche rijk en zal elke aan Duitschland vijandi- gen invloed niet alleen afstuiten op gebrek aan sympathie, maar te rekenen hebben met een vastbera den tegenstand. Het is te begrijpen, dat de toonaangevende kringen van alle richtingen uit de bevol king van het Rijnland, gezien de daar heerschende stemming, de papieren proclamaties van den heer Dorten en zijn clubje, ook al stel len die zich formeel op den grond slag van de eenheid des rijks, niet ernstig op kunnen nemen. De ver tegenwoordigers van het Rijnland hebben van hun onderhoud met de delegatie den stelligen indruk ge kregen, dat de rijksregeering de eigenaardigheden en de daaruit voortvloeiende rechtmatige wen- sclien van de bevolking van het Rijnland ten volle begrijpt en ge negen is het vraagstuk in overleg met de afgevaardigden uit het Rijnland op de beste wijze voor ge heel Duitschland te regelen. Graaf Brockdorff heeft zich op de terug reis van de vertegenwoordigers van het Rijnland bij dezen aange sloten om met den kardinaal-aarts bisschop van Keulen eveneens over de aangelegenheid van het Rijn land te confereeren. Dreigende politieke beroering. De „Deutsche Tageszeitung" maakt melding van een verscher ping in den binnenlandschen poli- tieken toestand in Duitischland door de voorbereidingen van onaf- hankebjken en Spartacisten voor een overrompeling op groote schaal. Het blad stelt op grond van vertrouwbare inlichtingen vast, dat er in de kringen der onaflian- kelijken rekening wordt gehouden met den val der meerderheids-so cialistische regeering, over onge veer een week. De rijksregeering laat zich door de aankondiging van zulke kuiperijen geen vrees aan jagen. De gebeurtenissen in het kamp der onafhankelijken en com munisten worden voortdurend in het oog gehouden en eventueele pogingen tot een oproer zouden de regeering tot een onmiddellijken tegenstand bereid vinden. - De rijksregeei'ing beschikt over vol doende strijdkrachten om de revo lutionaire beweging te onderdruk ken. Zjj zal daarbij op de groote meerderheid van de arbeiders en het „Deutschtum" kunnen steunen, die geen nieuwe omwenteling wensclit en in Duitschland's tegen- woordigen toestand en snel en krachtig ingrijpen tegen do bewer kers eener overrompeling goed keuren. -Vrijdagavond en -nacht poog den een dertigtal lieden, die gedeel telijk als burgers en gedeeltelijk in uniform gekleed waren de provoost te Hannover te bestormen en de arrestanten te bevrijden. De aan randers waren voorzien van wape nen. Dank zij de waakzaamheid van de militaire politie werden de beide pogingen verijdeld. De aan randers ontsnapten. OOSTENRIJK. Oostenrijksehe protesten tegen het vredesvoorstel. Naar het Weensche Korr. Bur. meldt, heeft de Groot-Duitsche Voreeaiiging met instemming van alle nationale partijen een massa- betooging gehouden tegen het Oos tenrijksehe vredesverdrag. Aller eerst had in de Aula, onder leiding van den Senaat en den rector, een betooging van de Duitsche studen ten plaats, waarbij tevens op harts tochtelijke wijze de aansluiting bij Duitschland werd geëischt. Voor het stadhuis werd daarop opnieuw door duizenden en duizenden gede monstreerd, terwijl versohillende redevoeringen werden gehouden, waarin de onmiddellijke terugroe ping werd verlangd van dö vredes- onderhandelaars benevens verwer ping van het verdrag, terwijl ook hier aansluiting bij Duitschland werd geëischt. Aan den president van de Duitsche Nat. Verg', te Wei- mar werd een begroetingstelegram gezonden. Ten slotte werd voor de gebouwen, waarin Ententemissies zijn gehuisvest, geprotesteerd tegen een geweldvrede. HONGARIJE. Een mislukte tegen-revolutie. Vrijdag verzamelden zich bij Oedenburg (nabij de D.-O. grens) tusschen Zinkeoidorf en Kollerhof ca. 4000 gewapende boeren, die een tegenrevolutionairen aanslag op de radenregeering te Oedenburg wil den plegen. Bij den oopmarsch naar Oedenburg kwamen zij bij Zinkendorf in botsing met het in- tusschen gealarmeerde garnizoen van Oedenburg, bestaande uit in fanterie met machinegeweren en artillerie; in een bloedig gevecht werden de boeren teruggeslagen en te Kollerhof door roode garden in gesloten. Na een korte belegering werd Kollerhof, dat heden in vlam men staat, door de troepen der radenregeering bestormd en inge nomen en werd er een ontzettend bloedbad aangericht. Over het ge heele komitaat Oedenburg werd heden de staat van beleg en de mi litaire dictatuur afgekondigd. RUSLAND. Odessa. De „Morning Post" meldt, dat vluchtelingen uit Odessa, die in Constanza zijn aangekomen, ver klaren dat de bevolking te Odessa van honger sterft. De vloot der ge allieerden zet de blokkade der kust voort, en er zijn ernstige geschil len met de bolsjewistische leiders uitgebroken. De troepen, die door generaal Gregiorièf worden aan gevoerd, zijn tegen de bolsjewiki opgetrokken en hebben deze na een wanhopigen strijd in de stra ten van Odessa op de vlucht ge jaagd. CHINA. De Times verneemt uit Cliina, dat de boycott-heweging tegen de Japanners, die wordt aangewak kerd door de Chineesche studenten, overal in China weerklank vindt. In Tsingtao hebben de Japanners alle Presbyteriaansche scholen (dat zijn hoofdzakelijk Anierikaansche scholen) gesloten. De hoofdonder wijzers zijn verbannen. LUCHTVAART. Een luchtschip over den Oceaan. Londen, 7 Juni. De laatste voor bereidingen worden getroffen voor de vlucht over den Atlantischeu Oceaan door het luchtschip R 34. Een speciaal eskader luchtvaart- mecaniciens heeft onder bevel van majoor Fullcr Vrijdag Engeland per stoomboot verlaten en zich naar Atlantic City begeven, ten einde gereed te zijn voor de komst van het luchtschip aldaar. AmerikaAustralië. Washington, 7 Juni. Een Ameri kaan heeft een prijs van 50.000 dol lar uitgeloofd voor vliegers die zul len trachten van Amerika naar Australië te vliegen. 85.000 dollar wordt bestemd voor den eersten vlieger die in Australië landt. 10000 dollar is voor hem die wel niet Australië bereikt maar als de eerste op de Hawaieilanden landt. In ge val geen mensch Hawai bereikt, wordt 5000 dollar .uitgekeerd aan den vlieger die het verst geko men is. De Cupido in khaki. correspondent van het Hbl. te Londen schrijft over de kranige Engelsche girls in khaki, die zelfs den ergsten anti-milita rist zouden verzoenen met het mo derne leger. Zij zijn werkelijk op en top militair, deze gezonde sport- melsjes. U moet ze eens zien mar- elieeren in marseh-colonnes, of rechts-uit-de-flank zien maken, u moet eens opletten hoe „militaire- menl" zij de hooge heeren van den staf in legerauto's door de drukst:: straten van Londen rijden, of hoe zij met de leger-motorfietsen langs 's heerenwegen suizen. Zij zijn een krijgsvaardig geslacht in den dienst wel te verstaan. Daarbui ten worden z(j weer vrouwen en meisjes, met alle onmilitaire aan trekkelijkheden aan die eigen schap verbonden. Merkwaardig hoe uitnemend de geest is en de onderlinge verhou ding tusschen de verschillende on derdeden van het leger. Loop zoo tegen vijven de hall van een der groote hotels binnen. Daar ziet gij in een gezellig hoekje den eorrec- ten „major" in vertrouwelijk ge sprek met een „kapiteinsche" van een of ander vrouwen-corps, en zq schenkt zijn thee met zooveel gra tie en vaardigheid dat wij de over tuiging krijgen, zoo we die nog niet hadden, dat zij, gelijk eertijds de kantoorklerken van Cromwell's „roundheads", zoo uit haar eigen lijke bezigheden naar het leger moot zijn overgeloopen. Op straat, zoo tegen schemer, gaat het nog huiselijker toe. Daar loopt khaki met khaki arin in arm, en ik weet zeker dat wat daar in die militaire kringen wordt afge praat, heel weinig te maken heeft met den dienst of met den oorlog, zij het dan ook dat er strategie beoefend wor»,:t, amoureuse stra tegie. En op een der zeldzame zonnige achtermiddagen heb ik in Ken- sington Gardens een kbaki-paartje bespied o! zonder het te willen dat bezig was met een „serment plus profond qui se fait de tout prés" en „qui est le point rose qu'on met sur 1'i du verbe- aimer", gelijk Rostand zingt, wanneer ik mij goed herinner, zoete i bezege ling van de wapenbroederschap, van een zeer onpolitieke, onmili- taire heilige alliantie. Wie, zooals ik, dit möt eigen oogen heeft aanschouwd, zal zelfs Horatio Bottomley in khaki kuu- nen zien paradeeren, zonder aan Potsdam te denken. Tïolsjewikische krabbels. Onttroonde leiders. We moeten in Moskou ruw giet ijzer hebben, want de voorraden zijn op. De heeren der distributie schudden de wijze hoofden, maar men kan ons niet helpen aan het geen noodig is. Alle gieterijen zijn gesloten. Doch 'men weet van één fabriek in Toela, waar wellicht nog voldoende voorraden te krij gen zijn. We gaan op reis naar het be roemde Jasnaja Poljena, waar Tol- stoï gewerkt heeft. Daar zullen we de gezochte fabriek vinden. De reis erheen is niet meer dan negentig kilometer. Maar ditmaal kost de reis ons twee volle dagen. Als we eindelijk aankomen, valt de ontvangst ons mee. Een drietal Bolsjewisten staat ons te woord: inderdaad ligt de arbeid ook hier drie maanden reeds stil, doch de werklui worden royaal uitbetaald, al behoeven ze niet meer te wer ken. Er zijn immers geen steen kolen. Maar waarom zijn er geen steenkolen meer?En men antwoordt ons, dat dit comité-van drieën de steenkool verkocht en verdeeld heeft, om het werkvolk tevreden te stellen. lntusschen ligt het gezochte ruw-gietijzer er in voldoende hoe veelheid; de koop wordt spoedig gesloten. Doch we moeten contant betalen. En dus reizen we naar Moskou terug, om het geld te halen. Zes dagen later zijn we weer in Toela terug. Doch alles is hier nu veranderd. Als we in den vroegen ochtend aan de fabriek komen, is er een oploop van werklieden, die in hun midden het drietal comité leden gevangen houden. Wat is de geschiedenis? Den vorigen dag is een ander bolsjewistisch comité uit Moskou aangekomen, dat de fabriek definitief gesloten heeft, alle werklieden heeft ontslagen en bevolen heeft, voortaan geen loo- nen meer uit te betalen. Wat kan de regeering in Moskou dez« Toela'sche werklieden schelen! Doch voor het vroegere fabrieks- comité ziet het er slecht uit. Ze staan daar nu als aangeklaagc Ze hebben zich te verantwoorden. En dit kunnen ze niet. Waarom hebt ge den fabrieks arbeid verboden?. waarom hebt ge ons al dien tijd uitbetaald en ons aldus met dezen toestand ver trouwd gemaakt?. waarom hebt ge de steenkolen onder ons ver deeld en gedeeltelijk verkocht?. waarom hebt ge directeuren en op zichters weggejaagd? Nu zijn allen broodeloos. Het is een tijd van uitspattingen en luieren geweest. Doch voortaan is dit leventje uit! En dus weg met de schuldigen! Dat zijn de drie raddraaiers, die zich als hun bols jewistische leiders hebben opge worpen. Dan wordt het vonnis meteen uitgesproken. De drie schuldigen krijgen elk een zak over het hoofd getrokken; vervolgens worden ze naar de spoorlijn gebracht cn aan de rails vastgebonden. Men laat de locomotief eenvoudig over hen heen rijden. In afgrijzen wenden wij het ge laat af. W1 a d i m i r. BeroepWoonplaat»Naar aergeantkok, v. Hogondcrpstreet 61, Hottcrdai InlunantUrsaelakl-, Hoofdgracht 64, Amsterdam, official T»n adm., Binnenhaven 4, kor»l machin»diUver, L#lle«twat 6X, bakker, Moionarf 6, werktuigkundige, Hoofdgracht 1, officier v. gazondhald, ZulJetraat 18, atafmnzlkant Hoogatrnat 106, adj. commlaa R. W., Kanaalweg 166, stoker le kl„ Kalzaratraat 82B, A L. E. Bambonnet, luitenant tal zee 2a kl., Kanealweg 177 M. J. v Middelkoop, korporaahnaiinler, Oienjeaiiaat 99, J. Altr, F. A. van Rees, W. Nannlng, P W Qoflen, H. Starreveld, M. BUloo, J. Snnler. H. C Koek, J. 8. badet, F. C Dlrae, D. van Raak, P L. Madlol. P. A. v«n Waas, J. van 8choten, M. Smid, A. A. Brolnhont, J W. HaUas, S. BobsldUk, C O. van dsr Lse, B. van Trierum, J Th Halskor, J. Huisman, J. 8, Amesz., Een telepathisch meesterstuk. Het was een vreemde ioptocht, die Donderdagmiddag in verschil lende stadsdeelen van Amsterdam de aandacht trok. In een twaalftal auto's tuften een aantal dames en heeren door de stad. Vóór op de eerste atax stond een heer in avondkostuum, blootshoofds en met uitgestrekten arm. Af en toe liet hij den auto stoppen, stapte af en, geleid door een kleine heer met lange lokken, liep hij met half ge sloten oogen zoekende en tastende rond. Als het even duurde, kwam het heele gezelschap uit de andere auto's om hem staan. En als hij dan niet vond wat hjj zocht, besteeg hij zijn vehikel weer en tufte,, gevolgd door de heele reeks andere auto's verder. Midden in .een strpat soms liet hij den ganschen optooht zwen ken en op den afgelegden weg terugkeeren, hier en daar weer stoppend en opnieuw zoekend. Na tuurlijk trokken deze manipulaties sterk de aandacht van het passee- rend publiek, dat niet wetend, wat van deze vreemde handelingen te denken, zich in allerlei veronder stellingen verlpor. Wat was er aan de hand? De impressario van deq Oosten- rfjkschen telepaat Eugen de Ru- bini had de vertegenwoordigers van de Amsterdamsche pers, de medische fakulteit en versQhillen- de autoriteiten uitgenoodigd tot het bijwonen van eenige experi menten op telepathisch gebied en daarvan was de vertooning op straat een onderdeed. Tegen drie uur hadden zich een aantal dames en heeren in- de feest- van Americanhotel vereenigd en begon de heer Rubini met eeni ge proeven van zijn telepathische prestaties: een voorwerp, dat zon der dat de heer Rubdni er iets van kon weten, in den zak van een willekeurige aanwezige was ver stopt, werd door het overdragen van de gedachte aangewezen, te voorschijn gehaald en bij een an der, ook vooraf aangewezen per soon gedeponeerd. De varbinding tusschen den leider, die in ge dachte beveelt welke handelingen verricht zijn en den heer De Ru bini, wordt bh" deze proeven tot stand gebracht door een; omwon den koperdraad. Doch ook zonder verbinding gaf de telepaat sterke staaltjes van zijn kunnen te zien. Zoo. werden, buiten de aanwezigheid van den heer De Rubini en zijn impressa rio, een viertal spelden op ver schillende plaatsen der zaal weg gestoken. De een in de deurpost bij den ingang, een antler in de jas van een der persmenschen, nog een in de kleeding van een dei- aanwezige dames en de vierde achter in de zaal in een willekeu rig ergens neergelegde parapluie. Zonder eenige verbinding met den leider, die telkens door de aanwezigen werd gekozen, had de heer Rubini in een minkmum van tijd alle vier spelden terugge bracht. Het sterkste was echter het ex pe- riment waarin de optocht .dei- auto's een rol speelde. Door pr of. Van Rees, prof. Burger, dr. Rose n- zweig en dr. Woerdeman w.is overeengekomen, dat een gesloten enveloppe, bevattende een foto be - nevens een vel papier, waarop de door den telepaat te vérrichten handeling was neergeschreven, in een doos met gelijksoortage enve- loppes in de boekenkast in de ka mer van prof. Van' Rees in het Physiologiseh Laboratorium het Jonas Daniël Meijerplein zou worden weggesloten. De opdracht luidde, dat de heer Rubhai, die natuurlijk met een en andar abso- LIJST van vertrokken personen. korporaaletoker, ntafmuKikant, pUper le kl., mej^lsKenverpIejer, verpieegeter, koiporaalbotteller, bootsman, winkelier, arts, noigt.zlekenverpleger, J korpI.machlnddrUver, 1 Utrecht. Nijmegen. Dal fean. Schiedam. Grootegaal. Amsterdam. Qoas. Hoogwoud. Amsterdam. 'a Hage. VliislDgen. Amsterdam. Botterdam. Amsterdam. Rotterdam. Kooingdwaieatr. 56, Jar zeestraat 76. le Vrooniiraat 49. Scha ge nat raat IU, Xiood'giaebt 88, Doolhof 20, Klaas Daitstraat 7, Mlddenetraat *21, Hoogkarepel. Znldstraat 6/7, Amsterdam. - Plat Helnstrant 8, Rotterdam, korpl.machlnfldrljver, Knlperdwaisstraat 6, Veisen. zeeman, Anjelleratraat 9, Amsterdam, amld, Biatdkraanetoeg 6, winkelbediende, Emmaetreat 71, Zwolle, huishoudster, Bothaatriat 40, Haarlem. Ned. Herv. R.-Oath. Ned.-Herv. Nar. K. Ned.-Herv. Ger. K. Ned.-'flerv. Doopjg. Ot. Nei-Benr. Gei. K. Ned.-Herv. R.-0atb. Ger. K. Ned.-Herv. R-0»th, Ned.-Herv. liet Waterlooplein werd het Jonas Daniël Meijerplein bereikt. Ook hier kwam de heer Rubini echter niet tot zijn doel. Wel werd in de buurt van het Laboratorium ge stopt, doch hij gaf al spoedig bevel tot doorrijden en raakte blijkbaar de kluts heelemaal kwijt» Langs N. Heerengracht en Hortus ging het naar de Plantage Middenlaan, waar opnieuw gestopt, maar na tuurlijk niets gevonden werd. Toen voerde de telepaat de auto's dooi de Roeterstraat, Sarphatistraat, het Frederiksplein, de Utrechtsche- straat, Rembrandtplein en Arastel- straat opnieuw naar de Blauwbrug. Nu echter liet hij de auto's de Nieuwe Amstelstraat inslaan, voor het gebouw van het Laboratorium stoppen en betrad, geleid door prof. Van Rees, de stoep. De pro fessor opende de deur en onmid dellijk liep de telepaat de trap op, die naar de kamer van den profes sor voert. Na eenig tasten had hij al spoedig do juiste deur gpvonden, stapte hij de kamer binnen en op de boekenkast af. Eerst werd een plank te hoog, daarna eeq te laag gezocht, maar al gauwr was de juiste plank en de bewuste doos, die ach ter eenige boeken stond, gevonden en kwam de goede enveloppe te voorschijn. Weer werden de auto's beste gen. Voorop de eerste stond nu De Rubini met den brief. Hij liet langs het Waterlooplein en den Amstel naar de Sarphatistraat rqÖen. Hal verwege het Weesperspóorstaüon en de Roeterstraat merkte hij blijk baar op den verkeerden weg te zijn. Hij liet zwenken en! bereikte na eenige aarzelingen opnieuw het Frederiksplein en lietf de stoet door de Utrechtschestraat, het Rembrandtplein, de Reguliers- breestraat, het Singel en'het Ko ningsplein naar de Leid^chestraat rijden. Hier raakte hij voorbij de Keizersgracht de kluts wèer kwijt, herstelde zich en langs Kerkstraat en Spiegelstraat werd 4a eenige aarzelingen werkelijk de; Keizers- -racht en de inrichting ivoor de 'sychische therapie op nq. 489 be reikt, waar nu zonder aarzeling de rest der opdracht werd uitgevoerd. Binnen het uur er was twee uur tijd gegeven om de opdracht vol ledig uit te voeren had de heer De Rubini op schitterende wijze getoond, wat langs den, weg der gedachte-overbrenging mogelijk is. In het American-hotel werd van een en ander een protocol opge maakt, dat door de kommissie uit de wetenschappelijke wereld en idie der pers geteekend is. Wij kun nen niet anders dan verklaren, dat door deze prestatie een'sqliitterend blijk van telepatisch vermogen gegeven. BINNENLAND Twee personen op de flets. In Gouda stelt de Commissie voor de strafverordeningen voor, de bepalingen waarbij het den be stuurders van rijwielen en van mo torrijwielen verboden is een last te vervoeren, welke buiten de stuurkruk uitsteekt en eeq of meer personen te vervoeren, tenzij deze gezeten zijn in een wagentje vóór, achter of ter zqde aan het motor rijtuig of het rijwiel bevestigd, te laten vervallen, omdat de: ervaring heeft geleerd, dat de ee^te bepa ling practisch zonder nut is. Door vergroöting toch van do stuurkruk wordt de bedoeling dezer bepaling in onderscheiden gevallen illusoir gemaakt. Wat de tweede, bepaling betreft, is de commissie van oor- uaiuiii deel, dat het vervoeren Van meer luut onbekend was, deze enveloppe I 4an één persoon qp tweewielige te voorschijn moest halen eaa bren-1 motorrijtuigen en rijwielen meer en gen naar een bepaalde kaï ner in I m\eer in zwang komt, zonder dat de richting van de Psychische dit tot eenig bezwaar aanleiding Therapie aan de Keizersgracht 489. Een kommissie van kontrol'e uit de verslaggevers zou de richtige uit voering van een en ander- kontro- leeren. Alleen deze wisten met de kommissie uit de professoren van de gegeven opdracht af. A'l de an deren waren bloote toeschouwers. Toen de stoet zich bij he t Ameri can hotel in beweging ze'cte, werd op aauwfjzing van De. Rubini ge reden langs Weteringschans, on der het Rijksmuseum, dopr, naar iret Museumplein. Hier liet de teler paat halt houden, maar merkte blijkbaar al spoedig op de;a ver keerden weg te zjjn. Hij liet den stoet terugkeeren on langs Spie gelgracht, Spiegelstraat, H eeren gracht en Vijzelstraat werd door de Reguliersbreestraat naar het Rem brandtplein. gereden. In dd Am stelstraat werd gesliopt, maar nierts vindend gaf hij het sein vercler 'te rijden en langs de Blauwbru g 04 ge>eft. Om deze redenen ineent de eon'miissie, dat de bestaande be- lerking niet behoort te worden ge- landihaafd. Ook de gemeente Helder behoort tot de weinige gemeenten, waar deze verordening bestaat, die slechts af en toe streng wordt ge handhaafd. I11 de laatste dagen b.v, wordt tegen velen proces-verbaal opgemaakt, zooals iemand ons schrijft. Hij merkt o.a. op: „In an dere plaatsen toert men lustig mei een kind op een duozitting of stoeltje van r i e t v 1 e c h t- w e r k, doch hier loopt men de kans verbaliBeerd te worden, zoo als Zondag gebeurde met een dame, terwijl de fiets wel degelijk voor twee personen was ingericht. Daar in deze gemeente geen openbare vervoermiddelen zijn, ié het voor vreemdelingen en men- sclien met kinderen wel degelijk een ongerief." tngszonden meded«t»ling. MODES GESLOTEN 9 UUR. Nederlaid «n België. Men meldt uitBrussel aan de ,N. Rott. Ct.": Een Belgisch diplomaat, zeer op de hoogte van de quaestie inzake de herziening van de tractaten van 1839, verklaarde: De toestand is niet goed en niet slecht. In werkelijkheid is het voor een succes, dat deze quaestie •worpen is aan de commissie van zeven. Deze commissie beteekent voor u een vaste waarborg en het is overdreven, te zeggen, dat de ge allieerden met Nederland tegenover België staan. Deze commissie zal een ernstig werk ondernemen, een diepgaand onderzoek instellen. Wij kunnen du« zeggen, dat. wij door niemand in den steek gelaten z(jn. Trouwens, zoolang het vraagstuk nog niet is opgelost, kan zich een nieuw feit voordoeD, dat Limburg niet aan president Wilson vragen zal yoor deze provincie de grondbeginselen van den Volkerenbond toe te passen, door toe te staan, dat het door mid del van een voor ons beslissend referendum doe blijken van zijn ge voelens voor België. Men overdrijft ook, door te spreken van.j,8ou,vereiniteit", welke België zou éischon. België verlangt de attri buten van de souvereiniteit en ook te dezen opzichte zal de commissie van zeven rechtvaardigheid weten te bereiken. Alles samengenomen, geeft men ons een commissie, waarin wfj volle vertrouwen stellen. Dat bewijst meer dan voldoende, dat wij door niemand in den steek zijn gelaten. Rotterdam au Aatwarpai. Het bestuur der Antwerpsche Kamer van Koophandel publiceerde den tekst van een schiljven aan den premier, Delacioix, waarin de Kamer, met kracht protesteort tegen 't feit dat de Engelsche regeering voor haar transporttn naar 't Rijnland Rotterdam boven Antwerpen blijft verkiezen. De Kamer van Koophan del heeft kennis gekregen van de instructies, die de regeering te Londen uitgevaardigd heeft betreffen de de formaliteiten te vervullen voor allen uitvoer naar België, Elzas-Lot- haringen, Zwitserland en het bezette '2d op den linkeroever van den Rijn. Deze instructies luiden, dat alle goederen voor deze bestemmin gen geconsigneerd moeten worden aan de Standard Bank of South- Africa te Rotterdam, zoo klaagt de Kamer, sluit een volkomen misken ning in van de belangen der Ant werpsche haven zonder er mede te rekenen, dat dit regime in zekeren zin medehelpt tot de depreciatie van onzen wisselkoers door het cijfer te verhoogen -van de betalingen, die we in Nederland te doen hebben. De Kamer rekent er op, dat de Belgi sche regeering hier met de grootste energie zal ingrijpen en aan het gouvernement te Londen den eiech zal stellen, dat Antwerpen minstens op gelijken voet met Rotterdam wordt geplaatst. UIT 00ST-IN0IË. 06 uitbaratlig via dan Klost. Aan het „Hbl." wordt uit Soerabaja geseind, dat op de onderneming Ben- doredjo, 100 koelies onder het alqk bedolven en gedood werden. Daarbij was ook een employé, vermoedelijk de heer Rouwen horst, volgens een bericht aan de Handels-Ver. Amster dam, aan welke maatschappij Ben- doredjo behoort., de eenige van hare employé's die bij deze ramp het leven verloor. De correspondent van het „Hbl." seinde nog het volgende: „Het is gebleken dat de familie De Man zich in het hospitaal te Blitar heeft weten te redden. Ir zijn nog elf lijken van Europeanen en 87 van Inlanders gevonden. In de omstreken ten Noorden van Blitar, wordt het aantal slachtoffers op vele duizenden geschat. De Brantas _voert een groot aantal lijken mee. Thans bieden dui zend soldaten bijstand". Alleen in de stad Blitar 2|jn 32 Europeauen gedood, waaronder 7 mili tairen. De stad heeft groote schade geleden. Alle verbindingen zijn nog verbroken. Genietroepen uit Ban- doeng, Ngawi en Malang zetten het herstel van havens en spoorwegen voort.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1