Laatste berichten. het vasteland, gaf, toen de scheep vaart door Amsterdam werd wegge zogen, daartoe reden. Doch de naaste toekomst biedt heel goede vooruit zichten. In verhouding tot deze toe komstmuziek klinkt de solo van Huisduinen als badplaats zeer wel luidend, en zeer krachtig. Evenveel, zoo niet meer aantrekkelijkheid biedend als de rustoorden langs onze Noordzeekust, zal het nieuwe zeebad, gemeentelijk beheerd en dus goede waarborgen biedend, het voorspel zijn van „de nieuwe lente en het nieuwe geluid" dat Den Helder met gerechtvaardigd vertrouwen tegen- 8aat* SrLTAHUS. Het is al toekomstmuziek. Doch dat in die richting iets goed zal zijn te bereiken is zeker. Of het evenwel in een nabije of verre toekomst ligt het staat niet aan ons dit te beoor- deelen. Wij hebben een economische commissie, doch hoever de verschil lende subcommissies gevorderd zijn, ja, of er wat gedaan wordt, daarover kunnen wy geen oordeel vellen. Het zyn alle absoluut geheime beraad slagingen, waar de inwoners van den Helder blijkbaar niets mee noodig hebben. Er is een perscommissie, doch een communiqué betreffende de een of andere belangrijke beslissing werd nog nooit verstrekt Zal het eerste bericht, dat betreffende de instelling van de commissie, ook het eerste bUjven? Thans hoort men van buitenaf iets over de plannen van de commissie voor Huisduinen bad plaats. Een tiental villa's zullen er gebouwd worden, dus geen badhotel. Zal er ook nog iets meer komen? Iets dat den trek naar de nieuw te stichten badplaats zal leiden, zoowel uit den Helder zelf als uit omliggende plaatsen We moeten het antwoord schuldig blijven. Voorloopig zal men d. ingezetenen van den Helder en vreemdelingen het nog wel moeten doen met Huisduinen zooals het is. En dan is het bedroevend te moeten bemerken dat het badhuis en het strand, vooral voor ouderen ongeveer onbereikbaar is.Om nog niet tespreken van de vele fietsers, die, den dijk langs gaande, ter hoogte van den vuurtoren moeten beginnen hun fietsen door het zand te sleepen. Yoor voertuigen ia de weg langs den dijk in het geheel niet bruikbaar. Wy vragen ons af of in dezen toe stand geen verandering is te brengen. Het opruimen van het zand zou, indien de Waterstaat daartoe niet te bewegen is, van gemeentewege kun nen geschieden. Doch ook de weg zelf vraagt dringend voorziening. Heeft men al eens de moeite genomen om de betrokken autoriteiten opmerk zaam te maken op den toestand waarin de weg verkeert? Heeft de commissie al eens getracht verbetering te krijgen in de bestaande badgelegenheid Men verwacht toch zeker niet dat alles in eens volmaakt tot stand gebracht kan worden. Vreemden, die hier nu komen, van wier aanbeveling men het - straks hebben moet, krijgen den sehrik te pakken als zy, alvorens het water te kunnen bereiken, een wandeling in badcostuum moeten maken tuaechen de te hoop loopende strandbezoekers door. Ligt het ook niet op den weg der commissie hierin verbetering te PLAATSELIJK NIEUWS. - Aan de Universiteit te Groningen is gisteren bevorderd tot doctor in de wijsbegeerte de heer dr. C. H. Ketner alhier, op proefschriftJosef Dietzgen, een socialistisch wijsgeer. - Gistermiddag heeft de miniBter van marine, mr. Byleveld, het hoofd' bestuur van den Bond van minder marinepersoneel in audiëntie ont vangen. Readaveriaëarliif. De Raad is bijeengeroepen voor eene vergadering op Maandag Juni 1919 des namiddags 1} uur (aanvang 2 uur). Op deze vergadering komen o.a. aan de orde: Verzoek om servol ontslag van C. B. Oosterhout, als onderwijzeres aan school no. 3, met ingang van 1 Juli 1919. Voorstel om aan den Burgemeester voor 1919 een crediet te verleenen van ten hoogste f 800.—, inzake kosten der Burgerwacht, en tot vast stelling van een verordening ep de Burgerwacht. Voorstel tot het verleenen van een gratificatie van f ISO.— aan H. Strabbing, voor verrichte werkzaam heden inzako de verkiezingen. Voorstel om aan de afd. Helder van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst alhier, tot weder- opzeggens een subsidie te verleenen van f200.— voor het eerst over 1919. Benoeming Directeur Gemeente- Reiniging. Hr. Na. „Tnmp". Naar een draadloos te Lyon ont vangen telegram uit Algiers is het Nederlandsche oorlogsschip .Tromp" Zondag in die haven binnengeloopen. - Hr. Ms. „Regentes", op de terug? reis naar Holland, ia 16 Juni te Colombo aangekomen. 0. K. L Zondag j.1. werd door de Dames- en Heerenafdeeling van bovenge noemde Gvmnastiekvereemglng de 2e afstandsmarsch gehouden. Gezamenlijk werd om 6 uur v.m. de tocht aanvaard en ineens over WeBteinde geloopen naar AnnaPau- lowna (Kleine sluis), alwaar men te 8i uur aankwam. Na een rust van 80 min. ging de tocht voor de Dames langs het Oude Veer naar Oudesluia, waar men om 10 uur arriveerde. De geheele geloopen afstand bedroeg 20 K.M. en werd afgelegd in 4 uur. Voor de Mannen ging de tocht door Oostpoldor over Wieringerwaard mede naar Oudesluis en werd het einddoel bereikt om 10.10 uur. De geheele geloopen afstand bedroeg 36 K.M. en werd In 4 uur 10 min. afgelegd. Het aantal deelnemers bedroeg resp. voor de Dames 14, en voor de Mannen 18, welke alle den tocht uitstekend hebben medegemaakt. De leiding berustte in handen van den heer J. F. van Loo, de controle in die van den heer T. Kemp. FMitvleroRde vorgaüsrisfl „Ondsrllng Belang". Ter herdenking van de invoering van den 8-urigen arbeidsdag, was door de Vereeniging van Personeel der Marinewerf te Willemsoord „.Onderling Belang" op Zaterdagavond een feestvierende vergadering uit geschreven. De groöte zaal van „Ca sino"' was reeds vroeg geheel gevuld met een schaar feestelijke menschen. Belanglooze medewerking was aan geboden door „Helder's Gemengd Koor" onder directie van den heer F. van der Meij, alsmede door de heeren Joh. F. Pala (viool) en L. de Wit (piano). Omstreeks 8 uur betrad de Voor zitter, de heer Baak, het podium om een kort openingswoord te spreken. De verkrijging van den 8-urigen arbeidsdag en de 45-urige week is een stap in de goede richting, omdat hierdoor voor den werkman meerdere vrije tijd beschikbaar komt, die aan het gezinsleven kan worden besteed. Een 20-tal jaren terug moesten wij 's morgens om 5 uur beginnen en werkten we tot 6 uur 's Avonds, en later. Dat was 11 uur per dag, 66 uur per week. Nog in de 4 oorlogs jaren werd 62 uur per week gewerkt, zoodat het feit van de invoering van den 8-urendag wel de herdenking waard is. Op zichzelf beschouwd, zou dit nog niet zooveel beteekenen, als er niet mede gepaard ging een behoor lijke verhooging der loonen, die naar wij hopen zullen zoo spoedig mogelijk zal worden ingevoerd. De Minister heeft hieromtrent althans toezegging gedaan. Spr. roept een hartelijk welkom toe aan alle aanwezigen, in het bijzonder aan de vrouwen, en hoopt, dat deze op volgende vergaderingen zullen blijven opkomen voor hun belangen. Want vooral zy moeten de lauwe leden opwekken te strijden voor onze vereeniging. Aan de heeren Perdok en de Boer, voorzitter en secretaris van de „Cen trale", waarby O. B. is aangesloten, roept spr. in 't bizonder een woord van welkom toe. Voorts aan afgevaardigden, voorzitter en secret. van de afdeeling Hellevoetsluis. Van Amsterdam was bericht van verhin dering gekomen. Ook de dames en heeren van Helder's Gemengd Koor, de heeren Pala en de Wit, en de Casino-directie, die medewerkten aan dezen feestavond, brengt spr. hulde. Na deze rede werd met het feest programma aangevangen. Een zestal zangnummers, te geven door het gemengd koor, werd ten gehoore gebracht, afgewisseld met een twee tal vioolsolo's en eenige voordrachten. De zang was keurig; beschaafd, ge schoold, in alle opzichten uitstekend. Wij hebben Helder's Gemengd Koor wel eens veel minder gehoord. Een paar komische nummers vielen zeer in den smaak. De heer Pala, begeleid door den heer de Wit, vertolkte op schitterende wijze een Romance van Svendsen en een Air Varié van Vieux temps vooral dit laatste, met zijn vele moeilijke variaties, ontlokte een enthousiast applaus. Een paar voordrachten vielen even eens zeer in den smaak; niet het minst die van den heer L. van Loo en mejuffrouw die alleraardigste opera- en tooneelpersiflages gaven. Het was tien uur geworden, toen het geheimzinnige no. 8 van het programma werd aangekondigd. No. 8 bestond uit 7 sterredes en een vraagteekengeheimzinnig genoeg dus. Toen het scherm omhoog ging, stond daar een geheimzinnig gedekte tafel. De voorzitten der Huldigings commissie, de heer J. de Vries, trad naar voren, tot het houden van een rede. Het voornemen van da Commissie, aldus deze heer, was, aan het Hoofd bestuur der Federatie, tevens het Dagelijksch Bestuur, een blijk van hulde te geven. Door verschillende omstandigheden kwam men daar niet toe, zoodat men wachtte tot op een vergadering een betere gelegenheid zich aanbood. Deze is thans gekomen, nu door veler steun het mogelijk is gemaakt deze feestvergadering uit te schrijven. Ook deze spr. wijst op het verschil tusschen den toestand van thans en dien van vroeger, toen het zooveel moeite kostte iets gedaan te krijgen. Uit de leden ontstond de spontane wensch, het Bestuur een blyk van waardeering te geven. Ook ongeor ganiseerden deden mee en uit de leden werd eene commissie benoemd voor overhandiging der cadeaux. Spr. overhandigt thans aan den president en secretaris elk een gouden horloge met inscriptie; den penningmeester wordt een klok aangeboden. De heer Baak, voorzitter der ver eeniging, bedankt met een enkel woord voor dit geschenk. Wy hebben nimmer gestreefd naar eenige be looning onze hoogste belooning was in de vervulling van onzen plicht als bestuur. Had ik eenig vermoeden gehad van hetgeen men van plan was, dan had ik my, zeide spr., daar tegen beslist verzet. Ook in Helle voetsluis had men spr. overvallen en hem een gouden ketting in zyn zak gestopt. De spontaneïteit echter van de hulde, is voor spr. een ge noegdoening. Ook de heer Van Loo, secretaris, aanvaardt dankbaar het geschenk. Onze vereeniging heeft zich nooit op den voorgrond geplaatst, en steeds hebben wij ons verzet tegen gesala rieerde bestuursfuncties. Wij zullen op den ingeslagen weg doorgaan, want hoewel veel, is nog lang niet alles verkregen wat wij zouden willen. De jongste toezegging van den Minis ter is ook al weer door de federatie. Spr. wyst er nog op, dat de neutralen bij de jongste November-gebeurte- niasen de regeering getrouw bleven, haar wel wezen op haar nalatigheid in haar plicht. Zoo zal het steeds gebeurende federatie van Rijks werklieden blijft op haar post. Nogmaals neemt de heer Baak het woord om een beroep te doen op de vergadering voor een bijdrage ten behoeve van den oud-voorzitter Filarskihiervoor zal gecollecteerd worden in de zaal. De voorzitter der afd. Hellevoet- sluis heeft met aangename gevoelens kennis genomen van de spontaneïteit der Heldersche leden jegens hun bestuur. Het is een groot geluk voor eene vereeniging een bestuur te be zitten, dat het vertrouwen van de leden heeft. Spr. releveert ook de resultaten, die in de laatste jaren bereikt zijn en hoopt, dat het Dage- lyksch Bestuur zijn geschenken in gezondheid verslijten mag. Hierna was het woord aan den heer F. Perdok Hz, voorzitter der Centrale van personeel in 's Rijks dienst, tot het houden van een cau serie over de beteekenis van den 8 urendag. Ook spr. heeft de spon tane hulde getroffen, en hoopt, dat nog lange jaren het Bestuur de be- der leden zal blijven behar tigen. Sprekende over den 8-urendag, herinnert spr. aan de oudheid, toen de arbeider niet meer was dan een slaaf, bij den landheer niet in tel. Het christendom heeft de mensc'n- heid de liefde bijgebracht, 6i stoot gegeven aan de toestanden van thans. Van de Fransche revolutie af heeft de arbeider gestreden om den 8-urendag, thans is die bereikt. Spr. weet uit eigen ervaring wat het i wil zoo'n langen werkdag te hebbenals onderwijzer heeft hij dikwijls kinderen op school gehad, wie de ellende op het gezicht lag, begreep maar al te goed, dat de moeders vaak geen schuld hadden daaraan. Door den 8-urigen werkdag zal een betere tijd ontstaande man zal zich meer aan zijn gezin kunnen wijden, en men zal begrijpen, dat ook een arbeider vader kan zijn. Ook voor de vrouwen wordt de toestand beter, het familieleven profiteert ervan. De behoefte aan meerder ont wikkeling ontstaat in het arbeiders gezin de werkman zal naar betere woningtoestanden streven, zich meer in het publieke leven werken. Het standsverschil zal geleidelijk ver minderen, zoodat we toestanden krijgen als thans reeds in Amerika bestaan, dat patrqon en werkman gelijk staan. Daarom is het zoo mooi, dat hedenavond bier menschen uit hoogeren stand medewerkten om den feestavond op te luisteren. Steeds die behoefte aan kunstgenot ont wikkeld moeten worden en het levenspeil hooger opgevoerd. Met eene opwekking de organisatie te steunen door toetetreden als lid eindigde spr. Hierna trad de pauze in en na de pauze werd nog een tooneelstukje opgevoerd. Daarna „gaf de directie van Casino gelegenheid tot dansen'" En dat beteekende voor alle jongelui nieuwe geneuchten. Zoodat het al met al een geslaagde avond werd. Subsidié Muziskschool Toonkunst, Ten behoeve van haar muziekschool voor volksonderwijs vraagt de afd, Helder van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst in een adres een jaarlijkscb subsidie v. f 200. De Volkszangscbool is bestemd voor kinderen van minder gegoeden zy bestaat uit 3 klassen en wordt bezocht door gemiddeld 130 leerlingen. B. en W. meenen, dat bij de in standhouding dezer school zeer zeker een gemeentebelang is betrokken, Volksonderwijs, ook indien het uit sluitend betreft het aankweeken van den kunstzin bij de ingezetenen, verdient h.i. volle medewerking, ook van de zijde van het Gemeentebe stuur. B. en W. stellen, onder eenige voorwaarden, voor de gevraagde subsidie te verleenen. Maandagavond is in de Noor- dergronden gestrand de Ned. motor schoener O verveen van Rotterdam naar Zweden. Met hoog water is het schip afgesleept door de kust- trawler Salvage. De schoener heeft onbeschadigd de reis vervolgd. BINNENLANO. met hen is. En dan zullen de kringen van beide landen er ook wat beters op moeten vinden, dan elkaar met niet in te willigen eischen of met vooropgezet begrip te be jegenen. Hebben Koning Albert en Koningin Wilhelmina zulks begrepen en zijn hun telegrammen in die voorwaarden meer en beter dan een beleefdheids- formuul Laat het ons hopen, want zooniet hebben de telegrammen geen zin. In elk geval zal elke kwade wil moeten geweken zijn, alvorens er goed werk kan geschieden en op dat goed werk komt het tenslotte aan. Mariaeuitgavoa. Verschenen is het eindverslag op het wetsontwerp tot nadere aan vulling en verhooging van het Vide Hoofdstuk der Staatsbegrooting 1019. Enkele leden verzochten een nadere toelichting betreffende het bedrag van f 10.000 voor den bouw eener loods voor de beoefening en vuur leiding. Ontslag oadarofficiaran K. M. De heer Oud heeft de volgende vragen tot den minister van marine gericht Is de minister bereid ook aan de onderofficieren der marine, wien op 1 November 1919 wegens langdurigen dienst ontslag zal worden verleend, doch wier diensten thans nog niet kunnen worden gemist, gedurende eenige maanden plaatsing aan den wal te verleenen, teneinde hen in de gelegenheid te stellen een werkkring te zoeken, op denzelfden voet als dit by de beschikkingen van zijn departe ment van 11 December 1918, afd. B, afd. B/C, No. 67 werd vergund aan de onderofficieren, wier diensten reeds eerder konden worden gemist? Is de minister bereid om het ontslag van die onderofficieren, wier diensten niet zoo tijdig kunnen worden gemist, dat hun de gemelde plaatsing gedurende eenige maanden vóór 1 November 1919 kan worden verleend, eerst te doen ingaan op zoodanig tijdstip, dat hun vooraf voldoende gelegenheid kan worden gegeven om op genoemde wijze werkkring te zoeken. Drooglegging Zuidarzea. Te Medemblik is een aanvang ge maakt met den bouw van eene inrich ting voor een zelfregistreerende peil schaal; het zal verrijzen aan de Zuidzijde van de Middelhaven. Een dergelijk gebouw zal ook worden geplaatst te Makkum, Texel en Wieringen. De verkiezing voor da Badaputaarda Staten. Zaterdagmiddag hebben vooraan staande Statenleden der Rechterzijde met eenige Statenleden van Links vergaderd, ten einde overleg te plegen voor de a.s. verkiezing van Gedepu teerden voor Noord-Holland. Als ge volg van deze besprekingen zullen in den loop dezer week vergaderingen worden gehouden door de Christelijk- Historische, de Roomsch-Katholieke, de Anti-revolutionaire en Christen democratische Statenleden gezamen lijk eener de Unië^iiberale leden met die van den Economischen Bond anderzijds. De Sociaal-democraten zijn tot die bijeenkomsten niet uitgenoo- digd. Op beide vergaderingen zal worden besproken op welke wijze door Rech ter- en Linkerzijde kan worden saam- gewerkt voor de samenstelling van het cellege van Gedeputeerden. Na de vergadering der Linkerzijde zal het resultaat dier bijeenkomst aan het bestuur derRechtsche Staten- club worden meegedeeld, B(j de Zaterdag gehouden bespre kingen moet door Statenleden van Links op den voorgrond zijn gesteld, dat geenszins de bedoeling mag zijn, de uit twintig leden bestaande soc.- dem. Statenfractie van vertegenwoor diging in het College van Gedepu teerden uit te sluiten. Nederland aa Balgli. Het „Laatste Nieuws", het Brussel- sche blad van J. Hoste, schrijft naar aanleiding van de verklaring van minister Hymans: Wat wil de huidige Belgische regeering, in zooverre de politiek van den heer Hymans dezen wil vertolkt? Men leze en herleze de redevoering van den heer Hymans en wie het dan duidelijk weet, steke den vinger op. Van het huidige ministerie maken leden deel uit, die openlijk verklaard hebben, dat zij onmiddellijk uit de regeering treden indien er annexaties nagestreefd worden. Waar zij geen ontslag nemen, moet daaruit wellicht meer dan uit alle redeveeringen dus besloten wor- dqn, dat ons buitenlandsch beleid op geeD annexatie van Neierlandsch grondgebied gericht is. Trouwens heeft de vredesconferentie beslist uitgemaakt, dat elke overdracht van Nederlandsch gebied uitgesloten is. Waarom dan niet elke verklaring vermeden, die voor dubbelzinnige uitleggingen vatbaar is? Waarom niet met vertrouwen gewerkt, waar het wantrouwen reeds zooveel mis verstanden opgewekt heeft Want onbetwistbaar is bet, dat de belangen van Nederland en Belgie betere verhoudingen vergen. In den schoot van het Nederland sche volk heerscht er ontstemming, omdat men er in den waan werd gebracht, dat alle Belgen voorstan ders van annexaties zijn, terwijl onze bevolking in haar overgroote meer derheid van geen annexatie hooren wil. In Belgiö zijn er velen die be weren, dat al de Hollanders tijdens den oorlog pro-Duitsch waren, terwijl men gerust getuigen kan, dat het volk er even weinig met de „moffen" uitstaan wou als onze menschen zelf. Het komt er dus op aan in Neder land zoowel als in Belgiö de open bare opinie voor wederkeerig 'ver trouwen en voor de noodige samen werking te winnen. Daartoe hoeven in Belgiö de razende annexionisten slechts te zwijgen en in Nederland heeft al wie Belgie en Vlaanderen een goed hart toedraagt, zich slechts zoo afzijdig mogelijk te houden van de „Übermenschen" der aktivistische politiek, die de leugen zouden durven verspreiden, dat het Ylaamsche volk UIT OOST-1M0IË. Ontploffing Ir bbr olietank ta Modjokarto. Weltevreden, 7 Juni. Ten gevolge van een ontploffing in een tank die ongeveer 500 liter olie bevatte, is de halve locomotievenloods op het station te Modjokerto gisteravond ingestort en afgebrand. Een stoker werd zwaar, een machinist licht verwond. De brand is gebluscht. BUITENLAND. Hat Vradasvardrag. Nog steeds doen de berichten treffende het antwoord der geallieer den op de Duitsche tegenvoorstellen het voorkomen, alsof de aangebrachte wijzigingen slechts van ondergeschikt belang en van weinig beteekenis zijn. Men komt evenwel tot een andere conclusie, indien men nagaat, dat de Raad van Vier herhaaldelijk over de wyzigingen beraadslaagde, dat zelfs de steeds naar voren gebrachte eensgezindheid van den Raad ernstig gevaar liep en dat de overhandiging van het antwoord aan de Duitschers telken male weer moest worden uitgesteld omdat men met het werk üog niet gereed was. Hetgeen toch niet het geval zou zijn geweest indien de veranderingen inderdaad zulke kleinigheden betroffen. Van Engelsche en Fransche zijde worden verschillende bijzonderheden gemeld over de wijzigingen, meer nog omtrent hetgeen niet gewijzigd zou worden. Het antwoord der ge allieerden zal leeren, of „de betrouw bare bron" waaruit deze berichten voor het meerendeel afkomstig heet ten te zijn, inderdaad dien naam verdiende. Van meer belang is de vraag, of de aangebrachte veranderingen vol doende zullen zyn om de Duitsche regeering er toe te brengen het ver drag te onderteekenen. Volgens Reuter zou den Duitschers na de overhandi ging van het antwoord der Entente slechts 5 dagen tyd gelaten worden om te beslissen. Op het einde van deze week zal dus waarschijnlijk de beslissing moeten vallen, aangezien gisteren het antwoord zou worden overhandigd. Indertyd is reeds medegedeeld, dat verdere onderhandelingen niet zouden worden toegelaten, 't Is nu maar de vraag of dit nog geldt. Want wel zeggen de uit Pary's afkomstige be richten, dat alle maatregelen zijn getroffen om direct in Duitschland op te rukken, indien de Duitsche regeering de onderteekening weigert. Maarschalk Foch vertrok reeds naar het hoofdkwartier doch het is de vraag of men het ook inderdaad hierop zal laten aankomen. In Enge land en de Vereenigde Staten bestaan sterke stroomingen voor verzachting der voorwaarden. Frankrijk kampt met binnenlandsche moeilijkheden. Wel heeft Clemenceau dealgemeene staking der transportarbeiders door zijn bemiddeling doen eindigen, doch de oppositie tegen het bewind van den „Tijger" neemt toe. Met den binnenlandschen toestand van Italië is het al niet veel beter gesteld. Bijzonderheden werden daar omtrent nog niet veel vernomen, doch het plotseling vertrek van den Ita- liaanschen gedelegeerde Orlando, naar Rome deed vermoeden, dat de toestand vrij ernstig was. Uit thans via Bern ontvangen berichten blijkt, dat de algemeene ontevredenheid in Italië - die in hoofdzaak het gevolg is van de levens- middelenschaarschte tot onlusten gevoerd heeft. In Genua staat het geheele openbare leven stil. Het kwam tot botsingen, waarbij dooden en gekwetsten vielen. Bijzonder ernstige ongeregeldheden worden gemeld uit Spazzia; en in alle industrieplaatsen van Liguriê kwam het tot erge onlusten, die het karakter droegen van sympathiebetoogingen voor de 80ViêtS. De staking van de onderwijzers heeft zich over heel Italië uitgestrekt. De onderhandelingen tusschen de regeering en het personeel van poste rijen en telegrafie zijn afgebroken. Aan het departement van Justitie hebben alle beambten hun ontslag ingediend. Het zal dus te bezien staan, of op den steun van Italië wel gerekend kan worden by het eventueel her vatten der vijandelijkheden. Afgezien nog van het feit dat men hiervoor in Italië weinig zal voelen in verband met de behandeling der Italiaansche wenschen en verlangens ter vredesconferentie. Blijkens den brief van Orlando aan de drie overige leden van den Raad van Vier eiseht Italië thans de onvoorwaardelijke ten uitvoerlegging van het geheime verdrag van Londen, Wat deze overeenkomst inhoudt is niet bekend. Alleen weet men, dat hierin Fiume niet aan Italië wordt toegewezen. Doch de pogingen door den Raad van Vier gedaan om de uitvoering van deze overeenkomst niet noodig te maken, doen ver moeden, dat volgens dit verdrag heel wat meer aan Italië komt dan met de beginselen van zelfbeschikkings recht en vrijheid der volkeren is te vereenigen. Voor de geallieerden is dit een b^zonder moeilijk geval. Gelukt het niet de Zuid-Slaven te bewegen alsnog afstand van Fiume te doen, dan zal het verdrag moeten worden nageko men, daar dit anders dit gelijk komen te staan met het beruchte „Vodje papier." Da evarhaRdigiRg vaa hataitwoord dar gailiiaordaR. Versailles, 16 Juni. De nota van antwoord der entente is graaf Broek- dorff-Rantzau heden om half zeven overhandigd. Da takat vaa het antwoord dar geallieerden. Parijs, 16 Juni. (Samenvatting). Het antwoord der geallieerden op de Duitsche commentaren op de vredesvoorwaarden, hetwelk heden openbaar is gemaakt, wordt vooraf gegaan door een toelichtingsbrief, waarin wordt gezegd dat de ge allieerde en geassocieerde mogend heden den oorlog als de grootste misdaad beschouwen, welke ooit tegen de menschheid is gepleegd. Duitschland heeft een dienstbaren bondgenoot aangemoedigd om Servië den oorlog te verklaren. De brief somt de Duitsche misdaden op en zegt, dat Duitschland de schadeloos stelling op zich nemen moet. De brief vervolgt: De geallieerde en geassocieerde mogendheden hebben maatregelen genomen voor het herstel van den Poolschen staat, met een vrijen uitgang naar de zee. Het regiem ten aanzien van het Saarbekken is over 15 jaren geldig. De geallieerden hebben voldoende reden om aan te nemen, dat de inboorlingen der Duitsche koloniën krachtige tegen standers zijn van een terugkeer onder het Duitsche gezag. Indien de Duit schers bewijzen geven voornemens te zijn de vredesvoorwaarden te ver vullen, zal het mogelijk zijn binnen kort den volkenbond door de toe treding van Duitschland volkomen te maken. Ten aanzien vanDuitsch land's klacht over de blokkade wordt gezegd, dat de blokkade altoos als een wettige oorlogsmaatregel is erkend. Het antwoord der geallieerden op de Duitsche commentaren legt er den nadruk op, dat er niets in het Duitsche memorandum is wat de overtuiging der geallieerden aan het wankelen brengt, dat de onmiddellijke aanlei ding tot den oorlog een wel overlegd besluit Is geweest van verantwoorde lijke personen om de Europeesche quaestie te forceeren, indien noodig door oorlog. De geallieerden zijn van oordeel, dat de bestraffing van de voornaamste verantwoordelijke per sonen uit een oogpunt van recht vaardigheid noodzakelijk is. Het zal Duitschland worden toege staan zijn leger meer trapsgewijze te verminderen dan aanvankelijk was bepaald. De Duitsche maritieme voorstellen kunnen niet in over weging worden genomen. Wat de schadeloosstelling betreft, zoo mag Duitschland een grof bedrag aan bieden voor de regeling van het geheel of een gedeelte zijner ver plichtingen. De Berlynsche correspondent van het Hbl. meldt nog dd. 16 Juni: Het bericht, dat mij hedenavond, betreffende het antwoord der Entente bereikte, doch wat ik onder voorbe houd meedeel, dewijl my van offlei- eele zijde werd opgemerkt, dat men hier met de vertaling der nota nog bezig is, komt op het volgendeneer. In het algemeen zal het antwoord niet zoo ongunstig uitgevallen zijn als men eerst vreesde. De bepalingen: Punt 1 moet bepalen, dat aan de Commissie der Schadevergoeding 4 maanden tyd zal worden gelaten om alle aangelegenheden die door haar hadden moeten worden behandeld te liquideeren. Duitschland zal voorstellen doen, waarop de Entente binnen twee maanden zal antwoorden. 2o. Binnen 6 of 8 maanden volks stemming in Boven Silezlö vermoe delijk ook in West-Pruisen. 3o. In het bestuur in de bezette gebieden, zou een civiel bestuur zyn, waaraan het militaire ondergeschikt zou worden. Verder bepalingen over de bescher ming van de minderheden in de Ooitinrl]k. C.mmuiiiitlich. r.ll.tj.i t. Waai». Een bericht van het Korr. Bur. uit Weenen meldt, dat Zondagmorgen voor het stadhuis een communisten- vergadering is gehouden gedurende ongeveer een uur. Bij een pogiDg om daarna gevangenen te bevrijden uit de nabijgelegen politie-gevangenis, is het tot schietpartijen gekomen met de gewapende macht. Hierbij zijn aan de zijde der betoogers elf personen gedood en meer dan 70 gewond. Op de lijst der gewonden valt het groote aantal jeugdige be toogers, in den ouderdom van 14 tot 20 jaar, op. Korte berlchtoR. De intern, syndicalistische en soc. conferenties te Pary's voor een internationale staking zfjn mislukt. Amerika weigert verder levens middelen te zenden naar Polen, daar dit land de bepalingen niet nakomt voor het terugzenden der waggooa. Spoorwegstaking in China in verband met de anti-Japansche be weging. De verkeersstaking in Frankrijk is beëindigd; de algemeene mijn werkersstaking zou gisteren beginnen. 4o. Bepalingen over de kolenleve- ranties aan Duitschland. 5o. Spoedige toelating van Duitsch land tot den Volkenbond, indien Duitschland de waarborgen geeft, die in bet Vredesverdrag vermeld worden. 6o. Algemeene Ontwapening: Duitschland mag gedurende 8 maan den 200.000 man troepen op de been houden, zooals eerst het plan was gedurende 3 jaar. 7o. Geen ultimatum voor het geven van een antwoord. 8o. Geen nieuwe bepalingen over i koloniën en economische bepalin gen. Het kabinet zal hedenavond beslissen of morgen Dinsdagochtend reeds een samenvattende mededeeling aan de pers verstrekt kan worden. Virtinlgdi Statan. Da mllidlj. takat ras bat vradaa- tardtag. Washington, 16 Juni. Wilson heeft in antwoord op de resolutie van den Senaat, waarin de bekendmaking van den volledigen tekst van het vredes verdrag wordt gevraagd, den Senaat door het „State Departement" doen mededeelen dat hy bekendmaking van den tekst van het verdrag thans niet acht te zijn in het publiek belang, daar deze nog niet volledig is en over vele belangrijke punten nog onderhandeld wordt. Oolustin op Hallo. Te La Valetta hebben zich onlus ten voorgedaan, die in de eerste plaats tegen het bewind ([er Engel- schen gericht schenen te zijn. Er werden optochten op touw gezet, waarby geroepen werd: „weg met de Engelsche heerschappij". Winkels van levensmiddelen zijn geplunderd, er vonden vele inhechtenisnemingen plaats. Btlgil. Da iHdualrlaala aehado. Naar uit Brussel wordt gemeld, blijkt uit de statistieken, gepubli ceerd door het centrale induatrieele comité van Belgie, dat de induatri eele schade, door België geleden tijdens den oorlog, in totaal negen milliard 287 millioen fr. bedraagt. Rusland. Da fiRiaaila. Een bericht uit Stockholm aan de „Daily Telegraph" meldt, dat de Russische begrooting voor de eerste zes maanden een déficit van 70 milliard toont. De bolsjewiki hebben onlangB nieuwe bankbiljetten uitge geven, die van zeer plomp maaksel zijn. Frankrijk. Da Franaeha troapoa Ir Rueiaid. By de voortzetting van d© Odessa- interpellatie in de Fransche Kamer, deelde de afgevaardigde de Kerguéz die belast is geweest met een officii onderzoek by het oosterleger, o.a. mede, dat naast de FranBche troepen de al-te befaamde Russische vrijwil ligers streden. Op 2000 man waren er 1900 officieren. De, afgevaardigde Lafont vertelde in den loop van zyn rede o.a. dat men Cherson had moeten ontruimen, omdat het 21e koloniale regiment en 56e regiment infanterie eenvou dig dienst geweigerd hebben. Genie soldaten zijn met pak en zak naar de Bolsjewiki overgeloopen. In Cherson zyn vele soldaten, die ronduit verklaarden niet te willen vechten voor allerlei obscure plannen, zwaar gestraft. Ten slotte betoogde Lafont dat er complotten werden gesmeed voor een monarchistische restauratie. Engelind. Hagir. bli.kaa. Te Cardiff hebben dezer dagen ernstige ongeregeldheden plaats ge had. Er woont in Cardiff een aantal negers en er is de stad dan ook een wijk, die by de bevolking van Cardiff de „Nigger Town" heet. Vele van die negers leven samen met blanke vrouwen. Uit de verslagen der on geregeldheden blykt niet wat de eigeniyke oorzaak van het conflict is geweest, maar Donderdag kwamen troepen negers in botsing met troepen blanken, o.w. vele soldaten en oud soldaten en weldra werd er duchtig gevochten. De negers trokken naar „Nigger Town" terug en hier werd een ware veldslag geleverd. Men vuur de revolvers af, beukte er op los met knuppels en stokken en tot zelfs in de huizen werden de negers ach tervolgd. De politie kwam met een sterke macht ter plaatse en had de handen vol om de erde te herstellen, waarin ze echter na groote moeite ten slotte slaagde. Ook te Liverpool is onlangs zulk een „rassenoorlog" gevoerd. Hier hebben de autoriteiten besloten om de „kleurlingen" in eeninterneerings- kamp byeen te brengen in afwachting van hun terugzending naar het land van hun herkomst Luchtvaart. Het Nederlandsche marine-water vliegtuig, dat, zooals in het Avond blad van j.1. Zaterdag is gemeld, 5 mijlen uit de Engelsche kust wegens een moterdefect by stormweer op het water moest neerdalen en om sloeg, is, naar Reuter meldt, naar een Engelsche haven gesleept. Hot Viokars-toaatel over daa Oceaan. Capt. Alcock de bestuurder van het Vickers-vliegtuig is natuurlijk dadeiyk na zyn aankomst in Ier land geïnterviewd. Hy vertelde o.a. Wy hadden een verschrikkelijke reis. En 't fljkt haast een wonder, dat wij nu hier zyn. Heel zelden zagen wy de zon, maan en sterren. Uren lang zagen wy niets. Toen de mist al te dik werd, werden wy ge dwongen tot op driehonderd voet hoogte te dalen. Uren lang was de machine met ijs bedekt. Op een ander moment was de mist zóó dik, dat myn snelheids meter niet meer werkte en onze positie eenige oogenblikken bepaald gevaariyk werd. Ik geloof dat wij een looping the loop maakten, wij vlo gen althans in zeer steile spiralen. Wy maakten een paar rare buite lingen en ik had geen idee, waar zieh de horizon bevond. De winden waren over den ge- heelen afstand gunstigbijna steeds N.W. en somtijds Z.W. Toen wy nog op New-Foundland waren, zeiden wy dat wyden tocht zouden maken in zestien urenmaar wy geloofden het zelf niet. Anderhalf uur vóór wij land zagen, hadden wy nog geen zekerheid waar wy precies waren, maar wy geloofden in de buurt te zyn van Galway (N.W. Ier land). ©nze vreugde was groot, toen wy de twee eilanden ten W. van cufden in het gezicht kregen. De menschen begrepen niet, wie we waren toen wy landden. Zy dachten dat wy" uit gezonden waren om naar Alcock uit te zien. Wy leden geen koude en waren ook niet uitgeput. Alleen wapneer wy uit de machine keken verwondde?) de yspegels ons het gelaat. Wij dronken koffie en „ale" onder weg, aten sandwiches en chocolade. Onze vlucht heeft aangetoond, dat. de vlucht over den oceaan practisch mogeiyk is. Maar ik geloof, dat het niet moet gebeuren met een land-of watervliegtuig, maar met een vlieg- boot. Wy hadden Mnoeg brandstof in reserve, daar wf" slechts twee derde van onzen voorraad verbruikten. Wat mijzelf verbaast is de snelheid. De gewone snelheid van een Vickers is 90 myien per uur; wy konden maken 116 myien en doordat de winden steeds gunstig waren be reikten wy een gemiddelde van 120. Per luehteebip over daa Octtaa. Een speciaal telegram van Reuter meldt, dat het reusachtige Engelsche luchtschip „R. 34" een laatste proef tocht heeft gemaakt véórdatde poging wordt gedaan om den Oceaan over te varen. Het toestel verliet de vlieghal Fast Fortune in Hadding tonshire om 9 uur 's avonds en keerde daar om 4 urn- terug. Het doel was de draadlooze installatie te beproeven. Men kreeg zelf verbinding met de Azoren, zoodat de proef wèl geslaagd waB. Ook in andere opzichten gaf dezen tocflt reden tot tevredenheid. Londen, 17 Juni. De „Daily Mail" bevestigt het bericht dat KroonBtadt in brand staat. Verscheidene forten hebben de witte vlag geheschen, even als Bolsjewistische oorlogsschepen. Zy stoomen op om zich aan het Britache eskader over te geven. Versailles, 17 Juni. Git het ant woord van de geallieerden blykt dat de afstand van Duitsch gebied aan Denemarken en België slechts plaats vindt, nadat er een vrqe volksstem ming zal zyn gehouden. BEMENBO NIEUWS. 10.000 llglrtn gastol». In den nacht van Zaterdag op Zondag hobben dievep ziel), door over de daken te klimmen, toegang ver schaft tot het pakhuis van den heer Gootjea, Brouwersgracht te Amster dam, waarin een half millioen sigaren zyn opgeslagen. Zy hebben een party van 80.000 sigaren ontvreemd. Het is gelukt twee personen te doen arresteeren die dezen diefstal met inbrak op hun geweten hebben. Ook op het grootste deel der gestolen party sigaren is beslag gelegd. SPORT. Uitslagen van Zondag. Excelsior I—Sparta I 8—1 Concordia I-H.F.C. II 2—2 Concordia II-Trekvogels 8-3 Concordia Hl—Blauw Wit l—l

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2