KELIMS» CDUKANT Tweede Blad. VAM ZATERDAG 21 JUNI 1919 Aan onze abonne's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Helderaohe Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 2d# kwartaal 1919 te willen ever maken per postwissel of aan post zegels vóór 26 Juni a.s., zullen de anders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangezien, door de verhoogde in cassotarieven aan de post, thans met 10 cents verhooging inplaats van 6 moet toorden beschikt, raden wij onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezenden. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/» cent te worden beplakt. De abonnementsgelden van ons blad en zijne premie uitgaven zijn Hsldersche Courant: franao per pest f 1.40, Buitenland f 2.40 Zondagsblad: franco par post f 0.60, Buitenland f 0 90 Modeblad: franco per post f 1.06, Buitenland f 1.30 Inning abonnementsneldan. Aan onze abonné'a binnen da ge meente wordt bekend gemaakt, dat over het abonnementsgeld 2e kwartaal (1 April-30 Juni) dezer dagen zal worden beschikt. Wij verzoeken de kwitantie bij eerste aanbieding te willen voldoen. Administratie Heldertche Courant. Aan de geabonnaerden In de gemeente. WIJ verzoeken onze geebon- neerden die tol heden de aan- geboden abennements-kwltantlo niet bobben voldaan, dit alsnog bij de eerstvolgende aanbieding te willen doen. Bljnlet-voldoenlng wordt do bezorging gestaakt. PLAATSELIJK NIEUWS. Directeur Gemeente Reiniging. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan den heer H. F. van den Berkboff verleend eer vol ontslag, hebben B. en W. de vol gende voordracht opgemaakt: 1. J. F. Vermeulen, le opzichter, afdeelingschef bij den Gemeente-Rei- nigings- en Ontamottingsdienst te Rotterdam. 2. P. H. L. Maas, technisch op zichter bij de Gemeente-Reiniging te Utrecht. 3. A. Kooiman, opzichter le klasse van den Gemeente-Reinigings- en Ontsmettingsdienst te 's Gravenhage. Varhooging voorschot van da Varaan, voor Volkahulsvasti«|. Door de Vereen, voor Volkshuis vesting is aan den Raad het verzoek gericht om het haar toegekende voor schot met f 60 000 te verhoogen ten behoeve van den bouw van 92 wonin gen aan den Brakkeveldweg. B. en W. stellen den Raad voor deze verhoohiDg toe te staan en deze als volgt le verdeelen f 49.450 voor den aankoop enz. van den gronden f 845.650 voor den eigenlijken bouw, een en ander onder nadere bepalingen betreffende bijdragen van het Rijk. Vaaaatla Oameaats-ambtenaren an wirkllaian. Ofschoon de commissie voor de herziening van het werklieden- en ambtenarenreglement nog niet met haar taak gereed is, heeft z|j, bij schrijven van 5 Mei J.l. aan B. en W. voorgesteld een afzonderlijke regeling aangaande de vacantie en vacantietoeslag te treffen, waardoor deze nog dezen zomer van kracht zal zijn. De voorgestelde regeling komt hierop neer, dat over het jaar 1919 aan de ambtenaren 18 en aan de werklieden 12 werkdagen verlof wordt gegeven, benevens een vacantietoeslag van 60°/0 boven het salaris gedurende den vacantietljd. De kosten van dezen toeslag zullen voor de ambtenaren en werklieden resp. f 4875 en f 1725 bedragen. B. en W. geven den Raad in over weging overeenkomstig deze voor stellen te besluiten. Miauwt Sohoolbouw. In verband met het gebrek aan schoolruimte stollen B. en W. den Raad voor te besluiten: le. tot den bouw van een 14-klas- sige school met gymnastiekzaal en de plaats dier school te bepalen in overleg met den heer Van Boven; 2e. in de school aan de Molenstraat onder te brengen de tegenwoordige M. U. L. O.-klassen van de tegen woordige school No. 8 en deze school dus te bestemmen voor M.U.L.O kop- school, waaraan zullen worden onder wezen de vakken a-k, 1, m, n, o, p, q, s, t en u; 3e. de School aan de Hoofdgracht te bestemmen voor volledige U.L.O.- school, aan welke school zullen wor den onderwezen de vakken a-k, 1 en p In hunne toelichting op deze voor stellen zeggen B. en W. o.m.: Zooals waarschijnlijk bekend ia, zal, tengevolge van den grooten toe loop van leerlingen naar School No. 8, die het z.g.n. U. L. O. (opleiding voor H. B. S. en Gymnasium) wen- schen te volgen, de school aan de Molenstraat reeds bij opening te wei nig ruimte bieden. Het lag oorspronkelijk in de be doeling om, daar niet alle leerlingen voor het U. L. O. naar de School aan de Molenstraat konden worden over gebracht, met September a.s. alleen de leerlingen uit het 4e, 5e en 6e leerjaar en bestemd voor de H. B. S. en het Gymnasium in deze school onder te brengen. Volgens den Districta-Schoolopzie- ner ware het echter beter, wanneer de M. U. L. O.-klassen van de tegen woordige school No. 8 werden over gebracht naar de school aan de Molenstraat en de U. L. O.-school bleef gevestigd in de school aan de Hoofdgracht. Volgens het oordeel van de hoofden der scholen Nos. 3-8 en de Comm. van Bijstand zal bij geene of geringe toename der bevolking het aantal leerlingen toenemen, omdat het een algemeen verschijnsel is, dat de ouders hunne leerlingen langer ter school laten gaan, zoodat, zal in de naaste toekomst voldoende in de behoefte aan schoollokaliteit worden voorzien, tot den bouw van een nieuwe school moet werden over gegaan. De bouw van een nieuwe Katho lieke school en een tweede school door het Bestuur der Vereeniging .Laat de kinderkous tot Mij komen", zal geen beduidende onttrekking van leerlingen aan de Openbare Scholen tengevolge hebben, doch deze ont trekking en de bouw van een nieuwe 14-klassige school zal volgens onze meening tengevolge hebben, dat voor- loopig voldoende in de behoefte aan schoolruimte is voorzien en dat bij invoering van een andere schoolwjjk- indeeling een school *School 7b) be schikbaar kan worden gesteld voor het 7e leerjaar. Waar bovendien te verwachten is, dat het M.U.L O. een grootere vlucht zal nemen, zou, zoodra de nieuw te bouwen school gereed is, kunnen worden overgegaan tot de oprichting van een tweede M. U. L. O. school, waarvoor de school aan den Paral lelweg ons het meest geschikt voorkomt. De groote moeilijkheid was een oplossing te vinden voor het onder dak brengen van de leerlingen voor de U. L. O.-school met 1 Sopt. a. s. De bouw van een 6-klassige hulp- school met gymnastiekzaal zal vol gens den Gemeente-Bouwmeester globaal kosten f 50.000 en een 12klassige f 100 000. Volgens de hoofden der scholen zouden echter de leerlingen met 1 September a.s. allen kuunen wor den geplaatst, hoewel daarmede eenigen tijd een minder gewenschte toestand aan eenige scholen kan ontstaan. B. en W. achten daarom een zoo groote uitgaaf niet verantwoord, waar met 1 September 1920 een nieuwe permanente school gereed kan z|jn. Waarsohuwiag aan Oudara. .Een vader" deelt ons mede, dat zijn dochtertje door een onbekend, als werkman gekleed manspersoon, met onzedelijke bedoelingen is vast gepakt. De komst van een politie agent deed dezen persoon op de vlucht gaan, zoodat zijn identiteit niet kon worden vastgesield en ook geen procesverbaal van de handeling kon worden opgemaakt. „Een vader" wenscht hierdoor ouders te waarschuwen voor bedoeld individu, donker gekleed, met bruine snor. Dood door schuld. Woensdagmiddag stond voor den Zeekrijgsraaa alhier terecht een officier-machinist 3e kl., oud 22 jaar, ter zake van het feit dat hij in den avond van den 24en Maart 1919 door schuld een collega van het leven zou hebben beroofd. De bekl. wilde aan zijn vriend, die bij hem op bezoek was, de werking van de browning revolver, welke h|J voor een week had gekocht, uitleggen en deed dit door eerst met de veilig heid in rust te laten zien dat het schot niet kon afgaan, vervolgens door het sluitstuk achterover te halen, om te toonen hoe de revolver geladen zou worden, hierbij niet vermoedende dat er zich patronen in den houder bevonden en dus hierdoor een kogel in den loop gebracht werd. Terwijl bekl. de revolver nog in de hand had, ging een schot af, zonder dat hü wist hoe 't geschiedde, maar waardoor de vriend doodelijk in de borst werd getroffen en eenige oogenblikken daarna overleed. De beide officieren stonden op zeer vriendschappelljken voet met elkaar de bekl. was tijdens de terechtzitting nog zeer onder den indruk van het ongeval. De fi3kaal, die er in zijn requisitoir op wees dat de moreele straf voor den beklaagde al heel zwaar was, omdat hij door roekeloosheid zijn besten vriend van het leven beroofde, eiscbte voor hem een hechtenis voor den tijd van twee maanden. Uit hot Politlo-rapport. Van de in de Buitenhaven liggende Duitsche torpedoboot is een compas ontvreemd, gemerkt „Roos Seebeck Schiffwerff". De verdeeliDg is niet in graden maar in'1/* streken. Uit de gang van het café „De Toelast" aan de Spoorstraat is des avonds tegen het sluiten ten nadeele van een bezoeker een heerenrijwiel ontvreemd, gemerkt „Simplex". Een bewoonster van de Molenstraat had aangifte gedaan dat zij 9 (hini j.l. eene portemonnaie met f9.— had verloren. Later bleek het dat de 12-jarige D. W. de portemonnaie had gevonden en den inhoud ten .deele had versnoept en ten deele weggegeven. Dezelfde jongen ging Donderdag j.l. des namiddags ten omstreeks 4 ure een winkel in de Keizerstraat binnen toen er niemand in was en ontvreemde een bedrag van f 20.— uit de toonbanklade. Hij werd, toen bij zich nog achter de toonbank bevond, door een juffrouw, die den winkel binnenkwam, gezien. Deze trachtte hem te grijpen en, toen dit niet gelukte, volgde zij hem nog een eind op straat. De jongen werd ongeveer een half uur daarna door de politie opgespoord en aan het bureau gebracht. Hier loochende hü het feit gepleegd te hebben, doch ten slotte viel hij door de mand en deelde mede dat h|j het geld in een brandsteeg in den grond had ver borgen, alwaar bij zoeking inderdaad het volle bedrag werd gevonden. De Jongen, die reeds vele malen terzake diefstal geverbaliseerd werd, wordt op heden naar Alkmaar over gebracht en in het Huis Yan Bewaring aldaar opgesloten. BUITENLAND. Het Vredesverdrag. Zoowel in de Duitsche regeering als in de Nationale Vergadering heerscht verdeeldheid over de vraag of Duitschland het gewijzigde verdrag al dan niet zal teekenen. Volgens berichten uit Weimar aan de „Freiheit", het blad der onafhankelijke socialisten, is er in het kabinet een kleine meerderheid tegen deonder- teekening. Eenige andere bladen spraken echter van een groote meer derheid. Omtrent de stemming in de Natio nale Vergadering wordt uit Berlijn aan het „Hbl." gemeld: Er schijnt zich een kleine meerderheid voor de onderteekening te vormen. De onafhankelijke', fractie zal onder alle omstandigheden opkomen voor de onderteekening der voorwaarden. Van de in Weimar aanwezige rechtsche socialisten is het grootste deel voor de onderteekening. Het centrum twijfelt nog. Erzberger beweert, dat hy de meerderheid der fractie voor de onderteekening achter zich heeft; de rechtervleugel van de fractie, onder leiding van Spahn, ia tegen de onder teekening. Van de rechtsche partijen is het grootste deel voor de weigering. De democratische fractie heeft zich met bijna algemeene stemmen uitge sproken vóór de onderteekening, onder de voorwaarde, dat de Entente de volgende concessies doet, welke haar levensbelangen niet rakenlo. spoedige opneming van Duitschland in den volkenbond met vaststelling van een termijn 2o. afzien van de uitlevering der schuldigen aan den oorlog, voor zoover zij zich in Duitschland bevinden. De fractie be schouwt de aangelegenheid betreffen- de Keizer Wilhelm slechts als eene zaak tusschen Nederland en de Entente. 3o. Eene internationale commissie zal West-Pruisen bestu- deeren en de grenzen opnieuw vast stellen, zoodat Polen krijgt wat Poolsch is, de Weichsel internationaal wordt, de spoorlijn naar Danzig Poolsch wordt, Danzig een Poolsche vrijhaven wordt, Polen economische faciliteiten in Danzig erlangt en Danzig een Duitsche stad blijft, zoodat de verbinding tusschen het Duitsche rijk en Oost-Pruisen over Danzig blijft bestaan. De fractie hoopt dat de Entente bereid zal zijn hierin te treden. De Duitsche vredesgedelegeerdeu zijn eenstemmig voor de weigering. Mocht de Nationale Vergadering be slissen, dat de voorwaarden onder teekend zullen worden, dan zal een nieuwe delegatie naar Versailles ge zonden moeten worden. Een kabinets crisis ia, zoowel voor het geval van onderteekening als voor het geval van weigering zeker. De weifeling van het Duitsche kabinet doet vermoeden, dat de wijzigingen grooter en belangrijker zijn dan men van Entente-zijde heeft doen voorkomen. In het begeleidend schrijven wordt ook nog gezinspeeld op veranderingen welke nog niet nader werden genoemd althans niet in het openbaar en het is hierop, dat de Fransche bladen een felle kritiek uitoefenen, te meer, daar de aangebrachte en bekende wijzi gingen grootendeels de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk betreffen. Alt Diiitiobland weigert. Volgens berichten uit Dusseldorf, d.d. 19 Juni; stond dien dag het straat verkeer stil ten gevolge van belang rijke troepentransporten van elke soort, die naar den rechter Rijnoever gebracht worden. In het geheel zijn van Ingelsche z|jde vier tot vijf divisies saamge- trokken met het oog op een mogelijke uitgebreider bezetting. Van Belgische en Fransche zijde werden gelijke maatregelen getroffen. De laatsten hebben groote koloniale troepenaf- deelingen by den Nederrljn samenge- getrokken. Da ontwipining. Volgens een bericht van den Pary- schen correspondent van de Bazelsche Nat. Ztg. heeft de Raad van Vier met algemeene stemmen het voorstel van de volkenbondscommissie tot af schaffing van den dienstplicht in alle staten en den eisch tot algemeene ontwapening verworpen. Da harvatting dar Haidals- batrekkiagaa. De opperste economische raad te Parijs heeft besloten, dat elk gealli eerde voor zichzelf zal uitmaken, of hij zijn onderdanen' veroorloven zal de particuliere handelsbetrekkingen met Duitschland binnen de grenzen, die de blokkade stelt, te hervatten. Frankrijk. Da Odaaaa-iatirpallatla. De Fransche Kamer heeft aan het slot van het debat over de Russische politiek een motie-Cachin, de terug roeping der troepen eischende, ver worpen met 365 tegen 140 stemmen, waarna een motie van vertrouwen in de regeering werd aangenomen met 849 tegen 137 stemmen. Engeland. Da mljaanvagaradianst. De „Daily Chron." deelt eeöige bijzonderheden mede over de werk zaamheid der mijnenvegers. Britsche en Amerikaansche mijnenvegers hebben het werk onderling verdeeld en men hoopt tegen einde November de Noordzee te hebben schoonge maakt. Dat wil zeggen, men hoopt dan de verankerde m|jnen te hebben verwijderd, maar er kunnen dan natuurlijk nog wel mynen rond drijven. Er waren t|jdens den oorlog langs de Belgische, Nederlandsche, Deensche en Duitsche en Noorache busten 100.000 mynen verankerd en 400 mijnenvegers z|jn nu bezig die op te ruimen. De Amerikaansche mijnenvegers zijn bezig met de op ruiming van het mijnenveld van de Orkney-eilanden tot de Noorsche kust. De Britsche mynvegersdlenst wordt uitsluitend door vrijwilligers verricht en h|j telt than3 600 officieren en 14000 man.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5