PLAATSELIJK NIEUWS. Bfi Koninklfik besluit is met 1 September aan den teekenaar le klasse bfi 's Rijks werf te Willems oord, J. K. Labout, op verzoek, we gens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van zijn betrekking ter zake van lichaamsgebreken, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Alhier is opgericht de R. Kath. Ambtenarenbond „Arka". Voorloopig bestuur de heeren dr. VaD Goor, Plasmeyer, Gras en Van Vliet. Elsctrificitia. In een gisterenmiddag gehouden zitting van den Raad dezer gemeente, is het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de exploitatie van een gemeentelijk electriciteitsbedrijf, aangenomen. Voorloopig zullen de kabels gelegd worden in de volgende stratenHoofdgracht, Weststraat, Zuidstraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Kanaal weg, Loods- gracht, Kerkgracht, Binnenhaven, Plantsoenstraat en Dijkweg. Het verslag van de raadszitting is opgenomen op de vierde pagina van dit blad. Hat nijverheidlond «wijs in da Zsavaarticholsa. Heden komt in de Tweede Kamer in behandeling het wetsontwerp tot regeling van het Nijverheidsonder wijs. Waaronder vallen de ambachts scholen, burgeravondscholen, handels onderwijs, visscherfischolen en ook de zeevaartscholen. Voorgesteld wordt dat door het Rijk voor al deze scholen zestig procent in' de kosten zal kunnen worden bijgedragen. Voor de middel baar technische scholen en de scholen voor het kunstambacht wordt deze subsidie gebracht op hoogstens 75 procent. De minister zegt dat deze soort scholen niet zoo zeer van plaatselijk belang zyn. Waar overigens de zeevaartscholen in de wet geheel met deze soort scholen worden gelijk gesteld en zeevaartscholen toch ook geacht kunnen worden in het belang van een geheele streek te zijn heeft de heer Van de Bilt een amendement ingediend op art. 25, met het doel het subsidie van 60 procent der kosten te kunnen verhoogen tot 75 procent. Voor onze gemeente, voor Texel, Vlieland en Terschelling zou aan neming van dit amendement zetr zeker een fiaancieel voordeel zijn. M tziakcoacours ta Hairlan. Het „Stedelijk Muziekkorps" zal Zondag a.s. deelnemen aan het con cours te Haarlem, uitgeschreven door den Noord Hollandschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, alwaar zij in de eerste afdeeling Harmonie zal uitkomen. Io den nacht van Zaterdag op Zondag vond de waker der Nacht veiligheidsdienst op den dijk een zoo goed als nieuwe fiets. Deze werd door hem op het polietiebureau gedepo neerd. Na onderzoek bleek het het rijwiel te zijn dat eenige dagen geleden uit een café in de Spoerstraat gestolen was. De waker ontving van den eigenaar eene ruime belooning. Vc»li| dar GimaanU-Arbaidtbturs over de maand Mei 1919. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 9 aardappelschilsters, 1 bakker, 1 broodbezorger, 2 controleurs, 4 dag dienstboden, 1 electricien, 1 huis houdster, 2 vrouwelijke kantoorbe dienden, 1 vrouwelijke kantoorbedien de ben. 18 jaar, 8 kleermakers, 2 krullenjongens ben. 18 jaar, 1 letter zetter, 1 loodgieter, 1 loopknecht, 24 lossewerklieden, 1 magazijnknecht, 1 machinist-stoker, 1 meteropnemer, 1 pakhuisknecht, 1 reiziger, 1 slagers knecht ben. 18 jaar, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 2 steenbikkers, 1 strijk ster, 1 teekenaar, 4 timmerlieden, 1 tuinmansknecht, 3 wieders ben. 18 j iar, 7 werksters. Totaal 80 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 9 aardappelschilsters, 1 banketbakker, 1 bakker, 1 bankwerker- 1 barbiers leerling ben. 18 jaar, 1 bierbottelaars- knecht, 1 broodbezorger, 2 controleurs, 2 dienstboden, 2 duikers, 1 electri cien, 1 electricien ben. 18 jaar, 1 elactro-monteur, 13 grondwerkers, 1 huisknecht, 7 kantoorbedienden, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 2 vrou welijke kantoorbedienden, 1 vrouwe lijke kantoorbediende ben. 18 jaar, 1 kellner, 2 kleermakers, 2 koetsiers, 2 koks, 2 krullejongens ben. 18 jaar, 1 loodgieter, 8 letterzetters, 2 loop knechts, 1 loopmeisje ben. 18 jvar, 76 losse-werklieden, 4 lo3se-werk- lieden, ben. 18 jaar, 2 machine-bank werkers, 1 machine-bankwerker ben. 18 jaar, 1 machinist-stoker, 1 magazijn knecht, 2 matrozen(visscherij) 1 meter opnemer, 1 opperman, 1 opzichter (bouwkundig) 1 pakhuisknecht, 1 rei ziger, 1 scheepsmaker (ijzerbouw), 1 scheepsjongen ben. 18 jaar, 1 schil der, 1 slager, 1 slagersknecht ben. 18 jaar, 1 smid-bankwerker, 1 smids leerling ben. 18 jiar, 1 steenbikker, 1 stenotypiste, 4 timmerlieden, 1 teekenaar, 1 tuinmansknecht, 1 wa genbestuurder, 2 wieders ben. 18 jaar, 5 werksters, 1 werkster ben. 18 jaar, 1 winkeljuffrouw, 1 zijde- drukker. Totaal 183 personen. Geplaatst werden 9 aardappelschilsters, 1 bakker, 1 broodbezorger, 2 controleurs, 1 dag- dienstbode, 1 electricien, 2 vrouwe lijke kantoorbedienden, 1 vrouwelijke kantoorbediende ben. 18 jaar, 2 krulle jongens ben. 18 jaar, 1 letterzetter, 1 loodgieter, 1 loopknecht, 24 losse werklieden, 1 magazijn knecht, 1 ma chinist-stoker, 1 meteropnemer, 1 pakhuisknecht, 1 reiziger, 1 slagers knecht ben. 18 jaar, 1 smidsleerling ben. 18 j kar, 1 steenbikker, 1 teefee- naar, 4 timmerlieden, 1 tuinmans knecht, 2 wieders ben. 18 jaar, 5 werksters. Totaal 68 personen. Da briketten. Ook de gemeente Leiden verheugt zich in het bezit van een briketten fabriek. De Brandstoffen-Commissie aldaar adverteert nu onder het opschrift „distributie vrije industrie- brand" in de groote bladen, dat bfi haar de bruinkoolbriketten ver krijgbaar zyn tegen f20.— per ton, franco wagon Leiden, of franco boord Leiderdorp. Vergadering Economische Commissie Gisterenavond hield de Economische Commissie ten raadhuize een pleno- vergadering ter bespreking van eene eventueel veranderde werkwijze in verband met de sluiting van den vrede. Behalve de Voorzitter, de heer Houwing, en de gemeente-secretaris, waren zeventien leden aanwezig. Onder dezen was de heer Van de Bilt, lid van de Tweede Kamer. De Voorzitter opent de bijeen komst en heet de aanwezigen wel kom, zijn voldoening uitdrukkend over de belangstelling, die bemoedi gend is. In het byzonder heet spr. den heer Van de Bilt welkom op deze eerste door hem bijgewoonde vergadering. Als afgevaardigde voor de Tweede Kamer heeft spr. getoond zeer veel belangstelling te hebben voor de belangen onzer gemeente, evenals de heer Oud. Deze laatste is echter verhinderd en jheeft schrif telijk verzocht een verslag van de vergadering te mogen ontvangen. Met kennisgeving zijn verder afwezig de heeren De Vries, Groen en Bakker. Spr. geeft allereerst een overzicht van de verrichtingen der Commissie, en bepaalt zich tot hetgeen bij de Kern-Commissie behandeld is. Veel wat spr. mededeelt, is reeds bekend. Na in Sept. 1917 geïnstalleerd te zijn, besloot de Commissie al spoedig zich te splitsen en te bepalen wat wél en datgene wat niet voor dadelyke uit voering vatbaar was. Tot de eerste categorie behoorde de Commissie voor Huisduinen-badplaats, die voor de verkeerswegen en drie subcom missies werden ingesteld, die elk haar bijzondere taak kregen. Hun voorzitters vormden tezamen dezg. Kerncommissie. Een crediet bij het gemeentebestuur werd aangevraagd en verkregen, en de Commissie voor Huisduinen aan 'c werk gezet. Aan 't gemeentebestuur werd voor gesteld te trachten de duinen tus- schen paal 2 en 6 in erfpacht te krijgen van het rijk en tevens werd besloten voor 51 °/0 deel te nemen in eene N.V. tot stichting en exploi tatie van een badhotel, terwijl bij niet volteekening van het overige aandeelenkapitaal de gemeente ook dit voor hare rekening zou nemen. Een en ander werd door den Raad aangenomen en de Commissie zocht voeling met den Bond voor Vreem delingenverkeer. Besprekingen met den secretaris van dien Bond'hadden plaats, deze vond de gekozen terreinen gunstig. De Commissie begaf zich daarop naar Noordwijk om daar hotel Rembrandt te bezichtigen, waarnaar men een ontwerp wilde maken. Aan den architect de Jongh werd een plan opgedragen voor een badhotel met 60 of 70 kamers. Bij nadere beschou wing bleek het ruim 4 ton te kosten, en de Bond van Vreemdelingen verkeer vond zoo hooge kosten niet loonend. Van het bouwen van dit hotel werd thans afgezien en een plan voor de stichting van een villapark ontworpen. De donkere duinen wer den ook nn gekozen omdat dit ge- meenteterrein was en men de vrije hand had. Be onderhandelingen met de regeering over erfpacht verliepen echter niet vlot. Op eene audiëntie met den minister zeide deze, dat van rykswege gedelegeerden waren aan gewezen om te beraadslagen. Echter werden van militaire zijde vele be zwaren ingebracht en stelde men zelfs den eisch eerst bezuiden paal 5 te bouwen. Zoolang de plannen niet voor deze verwezenlijking vat baar waren, meende men niet verder te moeten aandringen, ofschoon mis schien de moeilijkheden wel waren op te lossen. Kreeg men dus geen definitief resultaat, spr. heeft per soonlijk toch wel idéi in een goede oplossing. De Commissie meent in 1920 gereed te kunnen zyn met hare plannen. Pogingen om hier een hoogoven industrie te vestigen zyn afgestuit; omdat Velsen daarvoor aangewezen werd. Amsterdam heeft zich sterk tegen den Helder verzet. Aan Waterstaat werd een reque3t gezonden, waarin verzocht werd rekening te houden met de belangen van den Helder bij de uitvoering der Zuiderzeewerken. Op eene audien tie bij den Minister vroeg Z.Ex. om schriftelijke uiteenzetting van een een en ander, doch men hoofde er niets meer van en inmiddels werd de Minister demissionair. Met den hoofdingenieur voor de Zuiderzeewerken, den heer Hartman, besprak spr. de plannen betreffende de haven. Deze heer was niet zoo optimistisch als spr. Als afzetgebied voor Duitschland viel er niet op te rekenen, omdat Emden gunstiger ligt en overigens Amsterdam en Rotterdam in aanmerking komen. Wel moest de heer W. toegeven, dat eene spoorverbinding van den Helder met den ontworpen Piaamdljk wel kans van slagen had. Verdere conferenties hieromtrent mislukten. Van de gelegenheid dat de Minister deze gemeente bezocht, maakte spr. gebruik door met Z.Ex. de economi sche aangelegenheden te bespreken. De Minister zegde de steun der regeering toe. len paar dagen geleden had spr. een onderhoud met iemand, die, naar aanleiding van een in de Held. Crt. verschenen artikeltje van den Ymui- denschen reeder, de mogelijkheid besprak hier een visscherljhaven te maken. Spr. zegde steun en mede werking toe, indien bleek dat de plannen levensvatbaarheid hadden. Met belangstelling zien wy zijn verdere pogingen tegemoet. Inzake de plannen omtrent eene betere verbinding met Koegras en Julianadorp waren de meeningen nogal verdeeld, zoodat een definitief plan niet kan werden ontworpen. Gaan we na wat door het Gemeen te bestuur alsnog verricht is, dan krijgen we het uitgebreide uitbrei dingsplan der Gemeente; de oprich ting van het grondbedrijf, terwijl inzake onderwijs plannen in uitvoe ring en voorbereiding en last not least hedenmiddag het plan betref fende de electriciteit is aangenomen. Spr. wijst verder op de werkzaam heid de Vereeniging voor Volkshuis vesting. Gezien de tijdsomstandigheden, mag men over hetgeen totdusver verricht is voldaan zijn. Wat kon worden aangepakt is geschied. Dat geen betere resultaten verkregen zijn, is te danken aan de tijds omstandigheden. Wie gehoopt had op meer definitieve resultaten van den arbeid der Econ. Com. geeft blfik geen begrip daarvan te hebben. ThaDS wijzigen zich de omstan digheden, de toestanden worden nor maler, nieuwe afzetgebieden worden gezocht en wij hebben na te gaan of de huidige werkwijze voldoet. Huisduinen - badplaats is niet de eenige mogelijkheid voor denecono- mischen opbloei van onze gemeente. Integendeel. Spr. is van meeniog, dat onze toekomst ligt in de haven. Het oogenblik dat onder de oogen te zien is thans gunstig, vandaar dat Spr. deze vergadering hedenavond uitschreef. De resultaten nagaand, is de oor zaak van het weinige bereikte, dat de Commissie zoo weioig bekend is in het land. Zóó onbekend is onze plaats, dat de Commissie Storkvoor de classificatie der gemeenten ten behoeve der ambtenaars-salarissen haar in een lagere categorie plaatste dan waarop, zij recht had, en de po gingen door den heer Westerveld gedaan, brachten ons op de goede plaats. Meerdere propaganda, meer reclame, is dan ook noodzakelijk. Vandaar dat spr. zich vereenigtmet het voorstel der sub.-cómmissie voor Huisduinen, om een gesalarieerd Secretaris aan te stellen. De vrees, dat voor zoo iemand geen werk zal zijn, kan spr. niet deelenintegendeel, er zal juist overvloed van werk voor hem wezen. Voor den Helder is zeer goed reclame te makenonze haven is weinig bekend, onze duinterreinen idem, en deze zijn waarlijk mooi. Ook is noodig propaganda in de ge meente zelf, omdat men hier abso luut mist zelfvertrouwen en bij voor baat plannen veroordeelt. Het voorstel van den heer Michels, niet op de agenda voorkomend, lijkt spr. zeer practisch. Deze heer heeft contact gezocht met de Maatsch. van Nijverheid, op instigatie van den Bond voor Vreemdelingenverkeer en geeft in overweging de Econ. Comm. als een plaatselijke afdeeling tecon- stitueeren van deze Maatschappij. Dan houdt men contact met geheel Nederland en de onkosten eraan verbonden zijn gering f6.- per lid en kunnen door de gemeente worden gedragen. Men kan zich dan in vergadering doen hooren. De heer N y p e 1 s vraagt of de bedoeling is met het Rijk verder te onderhandelen over erfpacht. De Voorzitter bevestigt dit. Spr. meent dat de bezwaren van Oorlog wel kunnen worden over wonnen. Binnen afzienbaren tijd zullen wfi immers geen oorlog meer krygeD. Maar aan die erfpacht zijn geldelijke verplichtingen verbonden; o. a. moet de gemeente de duinbeplan ting onderhouden. Daarom meende de hoofding, dat het gewenscht was niet teveel hooi op de vork te nemen en voorloopig b. v. in 1000 M. in erfpacht te nemen. De heer N y p e 1 s bespreekt de verbinding met Huisduinen en Koe gras, die van veel beteekenis is voor onze gemeente. Het zal niet gemak kelijk zijn een tram te exploiteeren, maar dat mag geen aanleiding zijn deze zaak niet ter hand te nemen. Een electrische tram zou Huisduinen, Julianadorp, Koegras en de Kooi kunnen verbinden. De heer R a p p a r d brengt in her innering de uitgewerkte plannen van den heer Loopuijc, die een tramlijn inhielden tot Schagen toe. Overal stootte men het hoofd en de plan nen liggen er nog juist zoo. Op andere manier is nog getracht tot verwezenlijking te komen, te ver geefs. De zaak zou niet rendeeren en waar zou men de kosten uit be strijden. Als de electroflcatie er straks is, is er kans om tot verwezenlijking te komen. Het plan van den heer Saunders zal niet tot uitvoering komen, omdat een spoorlijn nooit zal ombuigen naar den Helder. De kortste verbinding is over Anna Paulowna. Wfi moeten trachten via de haven het verkeer tot ons te trekken. De Voorzitter meent, dat men wat afdwaalt. De kwestie van den secretaris is thans aan de ordezal men daartoe overgaan Een verbin ding met den Piaamdfik moeten we krijgen. De heer Biersteker merkt op, dat het idee voor een secretaris af komstig is van de Commissie Huis duinen. Thans is het do tijd reclame te maken en daarvoor moet iemand beschikbaar zijn, die van al die onder werpen studie kan maken. Hij moet bijvoorbeeld de vraag omtrent uit breiding der haven onder de oogen zien, de kwestie betreffende aanplem ping en ontwerping van geschikte terreinen etc. Ook de zaak van het badhotel en den- bouw van villa's is een belangrijk punt. Onze gemeente secretaris kan dit alleB niet doen, daarvoor is een apart functionnaris noodig. De Voorzitter meent, dat een dergelijke taak wel wat te groot is voor zoo iemand. De bedoeling zal wel zfin alleen een hulp voor inlich tingen propaganda, ea. De heer Michels merkt op, dat het geheele probleem voor de ont wikkeling van den Helder zit in de weinige bekendheid van de plaats. Dit geldt ook voor de inwoners zelf. Het is dus allereerst een vraagetuk van reclame. Maar als we pogingen doen om hier particulier kapitaal te krfigen, moeten we allereerst wat kunnen aanbieden. Ook de gemeente zal zich daarvoor offers moeten ge troosten. Spr. denkt aan de haven. Onbegrijpelijk dat die niet gebruikt wordt. IJmuiden moet thans uit breiden en dat kan moeilijk om de duinen daar, laten wij zorgen klaar te zijn. Onze spoorverbinding is ge brekkig, maar zoolang wij niet zelf iets aanbieden, zal die niet verbeteren. Wil hier een visscherljbedrijf komen, dat natuurlijk de eerste jaren niet rendeert, dan dient een rente-garantie te worden gegeven. Voor industrie moet terrein beschikbaar zijn. Een en ander is dus een kwestie van reclame. Van Ewficksluis wordt straks een belangryk knooppunt. "Welnu, laten wij overleg plegen met Anna Paulowna om te trachten gereed te zijn. Maar daartoe is in de aller eerste plaats reclame noodig door de pers. Er is een persbureau in de Commissie, maar totnogtoe leverde het teleurstelling. Het kan ook niet veel doen omdat er niets was, en dat is de vicieuse cirkel, waarin wij verkeerenwfi kunnen geen reclame maken omdat er niets is en omdat er niets is maken wij geen reclame. Het lijkt spr. goed een van de wethouders aan te wijzen voor de taak als bedoeld. In ieder geval iemand, die op de hoogte is en ge regeld communiqué's aan de pers verstrekken kan. De heer Van de Bilt vraagt of al pogingen gedaan zfin met de Holl. Spoor iets te bereiken De heer Rappard antwoordt, dat deze er niets in zag en pertinent medewerking weigerde. Dit is een jiar of 8 geleden geschied. De heer K r ij n e n deelt hieromtrent nog nadere bijzonderheden mee. De hoer Van de Bilt meent echter, dat de omstandigheden sedert wel veranderd zfin. Ook het lijntje Ewficksluis-Anna Paulowna is niet erg loonend. Spr. stelt voor nogmaals een onderhoud te vragen met de Holl. Spoor en te wfi zen op de in middels gevestigde groote groente- kweekeryen. Over het hoogovenbe- drijf sprekend, zegt spr. dat de be zwaren betroffen onvoldoend beschik baar terrein. Spr. vertelt uitvoerig van zijae besprekingen met den minister inzake de treinverbinding, en de minister zegde toe de gemeen ten, die belangen hebben bfi de drooglegging, de gelegenheid te geven die te verdedigen. Omleggen van de spoorlfin zal niet gaan, spr. wees echter den Min. op onze fisvrfie haven, en ook het Bassin waar losplaatsen zijn of althans ge maakt kunnen worden. Ook bestaat er reeds een spoorlfin. De Minister gaf den Raad zich te verstaan met de Zuiderz9ecommis8ie. Wfi moeten den heer Worman wijzen op wat wfi in deze havens bezitten, waardoor een kortere rechtstreeksehe verbin ding per spoor bestaat dan zelfs te Amsterdam. Wat betreft enkel spoor, er bestaan al plannen oai dubbel spoor aan te leggen, en dit kan met betrekkelijk geringe kosten, omdat voor de spoorbaan voldoende terrein is zonder dat behoeft te worden opgehoogd. Te Anna Paulowna is men reeds begonnen met het terrein klaar te maken. Maar wij moeten wijzen op de geschiktheid onzer haven, achter Jort Harssens byvoor beeld kan terrein worden aangeblazen en binnen de linie ook nog wel. Ea daarvoor moet iemand worden be-" noemd, die al deze dingen ter sprake kan brengen. De Voorzitter vraagt hoe men zich zoo'n secretaris voorstelt. De heer Rappard meent dat iemand, die al deze eigenschappen in zich vereenigt, niet wel te vinden zal zijn. In de vergadering is men het om trent dit punt niet eens. De heer Biersteker ziet in den secretaris meer iemand voor reclame e.d. en voor onderzoekingen, uitbrengen rapporten, enz. Daarvoor alleen is al een uitstekend deskundige noodig meent de heer Rappard, wil er wat van terechtkomen. De heer van de Bilt meent, dat het een admi nistratief ambtenaar moet zyn, die de plannen uitvoert, die hem worden voorgelegd. Zfin werkkring behoeft dus niet zoo uitgebreid te zyn. De Voorzitter meent, dat zijn taak niet wel te omschrijven is. De heer N o e merkt op, dat van het salaris veel zal afhangen, waarop de heer d e*G e u s opmerkt, dat hij goed ge salarieerd moet zijn. We moeten Yoor allerlei dingen een praktisch bruik baar man hebben, en dat hangt af van de ambitie, niet van het salaris. De heer van der Vet vraagt of de betrekking van bly venden aard dan wel tijdelijk is. De Voorzitter meent tfidelfik, andere heeren niet. De heer Biersteker bepleit zelf de instelling mettertfid van een af- zonderlfik bureau v. Vreemdelingen verkeer en Economische Ontwikkeling zooals bfiv. in Amersfoort bestaat. De heer N y p e 1 s voelt meer voor het idéé Michels; een afzonderlijk wethouder. Na nog eenige discussie wordt ten slotte bfi acclamatie aangenomen de wenschelykheid een persoon aan te stellen die ter beschikking is van de Econ. Commissie, alsook om de Commissie te constitueeren tot een departement van de Maatschappfi voor Nijverheid. Thans is aan de orde de benoeming van een voorzitter subcommissie c in plaats van den heer Westerveld, die bedankte wegens vertrek. Bfi' acclamatie wordt aan de subcom missie overgelaten hiervoor candida- ten te stellen. De heer N y p e 1 s dringt er op aan de algemeene vergaderingen wat vaker te doen plaatshebben. De heer Michels merkt op, dat we hier allerlei deskundigen in ons midden hebben, die we niet hooren. Spr. had het straks over de visscherfi, maar is uitteraard geen technicus in dit vak. En we hebben een deskundige. Spr. meent, dat dezen tot taak hebben hun bedrijf in te leiden en in zoover is er dus aanleiding tot meerder vergaderen. Spr. vraagt verder machtiging om openbaar te mogen maken wat in de sub-commissies besproken wordt, met de noodige bescheidenheid na* tuurlfik. De klacht van de Held. Crt over de weinige openbaarheid was zeer gegrond. Een perscommissie is niet noodig, want als de vergaderingen openbaar zfin is de pers er vanzelf. Spr. vraagt voorts of er niets aan te doen is, dat de straat vóór het badpaviljoen weder begaanbaar wordt. De Voorzitter, dit laatste be antwoordend, zegt dat de weg in onderhoud is bij Waterstaat. Er zijn voorzieningen getroffen, er is rijs hout aangeplant, maar de jongens haalden het weg en Waterstaat gaf de pogingen op. De heer Van der Vet zegt dat de kosten voor opruiming veel te hoog zfin. De militairen zelf hebben eerst het rfis verstookt. De heer K o 1 s t e r beantwoordt de opmerking van den heer Michels. Spr. achtte het beter de vele be zwaren betreffende de oprichting van een visschershaven niet te berde te brengen om de vergadering niet af te schrikken. ©/er de kwestie van de verbetering van de straat wordt nog gesproken. De heer K r fi n e n zegt, dat rysbe- planting ook niet afdoende is omdat de weg te laag ligt. Hij zal steeds worden bestoven. Strandboulevards worden altijd boven de duinen ge maakt. De heer Van der Vet antwoordt den heer Van d^ Bilt inzake de haven. Het mooie er van bestaat alleen in het fisvrfie. O verigens is zfi absoluut niet voor handelshaven geschikt; handelsschepen kunnen niet aan de kade meeren en niet lossen. Als men dus propaganda wil ma ken voor den Helder, moet men be ginnen de haven geschikt te maken. Het spoorwegbassin is ookmoeielijk te gebruiken wegens de te nauwe sluis die er toegang geeft en die te klein is voor schepen. Dat zyn dus twee belangrfike punten. Spr. ver- gelfikt de poBitie van den Helder ten opzichte van Amsterdam met die van Vlissingen tegenover Ant werpen. Wat is de reden, dat Ant werpen wèl en Vlissingen niet een handelshaven is geworden Spr. kan deze vraag niet beantwoorden; zeer zeker is echter hier ook de „stille kracht" aan 't werk, die Amsterdam heeft gediend. We moeten echter wat verder zien dan den Helder alleen. Zoo goed als de bloembollenhandel van HUlegom, toen die daar te uitgebreid werd, zich verplaatste naar Anna Pau lowna, zoo goed kunnen we, als straks IJmuiden te klein is, liet z.g. „tweede product" hierheen lok ken. Voor haringvisscherij is de om geving wel geschikt, of kan geschikt gemaakt worden. De Voorzitter weerspreekt, dat de haven >VOor handelshaven on geschikt is. Vroeger meerden hier alle schepen van de Maatschappij „Nederland", en er zfin meer getij havens, o. a. Edinburgh en in ons land ook enkele. De mail booten lossen ook thans overal met zolderschuiten. De heer Van derVet antwoordt, dat men thans andere eischen stelt dan vroeger. Hierover wordt no^nader van ge dachten gewisseld. De heer Bier steker merkt op, dat dit nu iets is om nader te worden bekeken. Misschien kunnen we in de schorren wel een binnenhaven maken, die rechtstreeksehe verbinding geeft met de binnenscheepvaart. De heer Nypels vindt, dat wfi óók moeten zorgen voor een „stille kracht". Wfi moeten verbinding zoeken met al onze afgevaardigden. De heer Rappard merkt nog op, dat elk plan om de haven uit te breiden afstuit op den kring van forten. Mogelijk, dat die eens zullen verdwynen, en dan is voor Marine de weg open tot uitbreiding. Maar dat kan nog lang duren. De capaciteit van de haven blfift echter gering, er zal een binnenhaven moeten komen met behoorlfiken toegang. De heer Van de Bilt merkt op, dat voor Vlissingen een belang rijke som is uitgetrokken voor uit breiding der haven. Waarom zou dat niet ook voor den Helder gebeuren indien de levensvatbaarheid kan wor den aangetoond? De heer Rappard: Er-bestaat een plan om de Marinewerf naar den overkant der haven te brengen. Dat heeft veel praktische bezwaren, maar als dit ooit tot uitvoering zou komen, zouden daarmede alle be zwaren worden ondervangen, een toegang naar zee worden verkregen ook voor groote schepen, en een verbinding verkregen zyn met het binnenland. De heer Michels repliceert op de opmerking van den heer Kolster. Spr. bedoelde geen onvriendelijkheid aan dien heer, maar zijne opmerking was in 't algemeen bedoeld. Spr. gelooft echter niet, dat het goed gezien is van den heer K. om be sprekingen achterwege te houden, ook al zouden er bezwaren zfin. Juist die bezwaren moeten onder de oogen worden gezien om ze te$un- nen opheffen. De Voorzitter zegtdat het idee van den heer Nypels om meer ver gaderingen te houden dient te worden overwogen. Spr. hoopt van de sub commissies dan wat meer ideeën te krijgen, dit leidt tot wrijving van gedachten. Onder dankzegging voor de opkomst sluit spr. de vergadering vervolgens. BINNENLAND. Lessing Naerd-Hollaad. Gedep. Staten stellen voor het percentage van de leening groot f 1.283.000 voor de in 1919 verschul digde rente en aflossing van de door de provincie aangegane leening groot f20.600.000 ter bestrijding van de kosten aan den watersnood, te ver hoogen van 5 tot 5jj pet. Os belasting op waardevermeerde ring Volgens de Tel, heeft de Raad van State ongunstig geadviseerd op het ontwerp van wet tot heffing van 80 °/0 belasting op de waardevermeer dering. Boad van marine-ondaroffioieraa. Vrijdagavond is te Amsterdam de 152ste algemeene vergadering van den bond van marine-onderofficieren gehouden. In zfin openingswoord riep de voorzitter, de heer Prins, de aan wezigen op, den strijd, die gevoerd moet worden, op eerlyke en ordelyke wijze te doen plaats hebben, zooals dit van onderofficieren verwacht mag worden. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer De Nfis, bleek, dat de bond over het afgeloopen jaar 1113 leden telde. Voorts wordt in dit verslag herinnerd aan de stichting van het marine-sanatorium-fonds op 12 October, waarvan de voorloopige leiding was opgedragen aan den ver tegenwoordiger van den bond. Het salaris comité uit de organisaties van marine-personeel, in Mei 1917 opge richt met het doel om een herziening van de bezoldigingen te bewerkstel ligen, bleef ook na de verwezenlijking van de salarisherziening in 1918 be staan, deels om in gemeenschappe lijke aangelegenheden samen te wer ken, deels om het noodige te ver richten tot verbetering van de aan de nieuwe bezoldigingsregeling aan klevende leemten en gebreken. Het jaarverslag werd, evenals dat van den penningmeester, den heer Van Klaveren, goedgekeurd. De avond werd verder doorgebracht met be sprekingen van huishoudelyken aard. Zaterdagmorgen is de vergadering voortgezet. In verband met de be spreking over de bezoldigingen en de daarmede verband houdende voor stellen, werd de volgende motie aan genomen „De vergadering enz., overwegende de vele gebreken, die de tegenwoor dige salarisregeling aankleven, waarin in de allereerste plaats de te lage loonschaal zich ernstig doet voelen overwegende, dat de pas ontwerpen salarisregeliog voor de vaklieden on voldoende isoverwegende, dat zulks een gevolg is van ontwerpen-rege- lingen buiten de organisatie van het personeel om; overwegende, dat bfi de landmacht wederom een commis sie bezig is, de onvoldoende sala- rieering te onderzoeken en voorstellen tot verbetering zal moeten indienen overwegende, dat daardoor bovendien dat automatisch verband tusschen de salarissen van land en zeemacht- personeel zal worden verbroken; dringt er met klem bfi het marine- bestuur op aan, zoo spoedig mogelijk tot radicale verbeteriegen der salaris sen over te gaan, en gaat over tot de orde van den dag." Schisding tiisgramgehslm. Naar vernomen wordt inzake de schending van het telegramgeheim dooreen gearresteerden rfikstelegraflst te 's-Gravenhage, moet het hier gel den het medeteelen van den inhoud van twee telegrammen van de justitie te 'sGravenhage gericht aan den burgemeester van Amsterdam, be treffende het zenden van troepen naar de hoofdstad. De afschriften van die telegrammen moet de gearresteerde hebben toegezonden aan het Kamerlid mr. Troelstra. Die toezending zou echter door den bewusten telegrafist, die sociaal-de mocratische neigingen heeft, (of hfi tot de S.D.A.P. behoort, is nog on voldoende bekend) geheel uit eigen beweging en belangeloos zfin geschied, zoodat slechts op deze wfize de naam van deze bekende figuur aan deze zaak verbonden schijnt. UIT OOST-INDIË. Op een te Soerab3ja gehouden ver gadering van officieren van gezond heid der marine werden maatregelen besproken tot tegengang van de ge slachtsziekten onder het marine personeel. Het denkbeeld, de matrozen door hun gezin naar Indié te doen vergezellen werd algemeen ontraden. De meeste doktoren bleken voor standers te zfin van inkrimping van het verblfif in de tropen tot twee jaar. (Loc.) BUITENLAND. Da Ouitjchar» zullen zander voorb.houd het «redeeeerdreg teekenen. Berlijn, 23 Juni. De Duitsche gezant te Versailles von Haniel heeft heden middag in opdracht der rfiksregeering de volgende nota aan de gevolmach tigden der geallieerde en geassoci eerde regee>ingen doen toezenden: De regeering der Duitsche republiek heeft uit de jongste mededeeling der geallieerde en geassocieerde regeering met geschokt gemoed ervaren, dat zfi besloten zfin met het uiterste geweld van Duitschland ook de aan neming door te zetten van die vredesvoorwaarden, welke, zonder materieele beteekenis, ten doel hebben het Duitsche volk van zfin eer te berooven. De eer van het Duitsche volk wordt door een gewelddaad niet aan getast. Om haar -naar buiten te ver dedigen ontbreken het Duitsche volk na het gruwelfik lfiden der laatste jaren alle middelen. Wfikend voor het overmachtig geweld en zonder daarmede haar opvatting over de ongehoorde onrechtvaardigheid der vredesvoorwaarden prys te geven, verklaart de Duitsche regeering daarom dat zy bereid is de door de geallieerde en geassocieerde regeeringen opgelegde vredesvoorwaarden aan te nemen en te onderteekenen. Uit de Nitiuuilu Vergadering. Na ontvangst van het weigerend antwoord der geallieerden op Buitsch- land's verzoek om 48 uur uitstel, werd Maandag onmiddellfik de Nationale vergadering bijeengeroepen. President Fehrenbach verklaarde in zfin openingsrede, dat er sinds Zondag voorvallen hadden plaats gehad, die een nieuwe bespreking der vredesquaestie noodzakelijk maakten. Vervolgens nam minister-president Bauer het woord en deelde mede, hetgeen overigens reeds bekend was, dat de Duitschs nota gisteren te 'Versailles overhandigd was en dat de vfianden een verlenging van den termfin hadden geweigerd. „Daardoor zien wy ons nu voor de vraag gesteld", ging hfi voort, „zullen wij weigeren, of onvoorwaardelijk teekenen? Gisteren had de regeering slechts een volmacht voor een onvoor waardelijke onderteekening ontvan gen. Eensdeels zou ons daardoor bespaard gebleven zfin, dat wij een gelogen schuldbekentenis zouden afleggen, of dat wfi landgenooten zouden uitleveren aan een vreemde rechtbank, waarbij aanklagers en rechters dezelfden zfin. Dit zfin nu echter nog slechts theoretische be schouwingen. De Entente staat er op, dat wfi onze eigen landgenooten zullen arresteeren en uitleveren. Be halve de knechting willen zij ook nog de verachting. Laat er geen storm van verontwaardiging opsteken, een protest zou het beeld slechts minder indrukwekkend maken. Laten wij onderteekenen, dat was de eisch, dien het kabinet aan de Nat. Vergadering wilde stellen. Nog nauwelijks vier uren of de vijandelijkheden zouden weer beginnen. Weerloos beteekent nog niet eerloos. De tegenstanders willen onze eer aantasten. Dat dit echter vroeg of laat op hen zal terug vallen, zal ik tot mfin laatsten adem tocht gelooven." (Bravo). Twee afgevaardigden verklaren namens de Duitsche Nationale en de Duitsche Volkspartij, dat zfi zich verzetten tegen de onderteekening van het vredesverdrag, ofschoon erkennende, dat de tegenstanders hunner meening uit vaderlandslie vende beweegredenen handelen. Ten slotte wordt gestemd over de opvattingen der regeering, dat zij gemachtigd moet bly ven den vrede te teekenen. De groote meerderheid stemde vóór deze opvatting. Daarna krijgt president Fehrenbach het woord. Hfi constateerde met vol doening, dat door alle sprekers er kend was, dat alle deelen van het Huis zich bfi de stemming door vaderlandslievende beweegredenen hebben laten leiden. „Ik wenschte", vervolgde hij, „dat de geeat, die het allergrootste ge deelte der Nat. Vergadering heeft bezield, ook tot het volk moge door dringen. Ik hoop, dat men daarbuiten in de heele bevolking en in de per» bereid is eensgezind en vastaaneen- gesloten de ontzaglijke lasten te dra gen, die ons thans worden opgelegd. Voor het overige bevelen wy ons arme vaderland aan in de genade des Barmhartigen. 0« ondartssksslsg vtn hit verdrag. Parfis, 23 Juni. Het is thans zeer twijfelachtig of het vredesverdrag reeds zoo spoedig als Woensdag kan worden onderteekend, daar de Duit- schers, noch de Italianen hun ge volmachtigden hebben benoemd. Bovendien moet het verdrag op perkament worden gedrukt en is bet tevens noodig, dat de geloofs brieven van de honderd gevolmach tigden, welke het vardrag moeten teekenen, worden onderzocht. Hat latai zlakss vaa da Duitsche vloot. Onder het hooftfie „De Rouwdag" zegt de „Berliner Lokalanzeiger" Van vandaag (Maandag) af, heeft het Duitsche volk geen recht meer om nationale feestdagen te vieren, voor dat de schande van den 22stenJuni uitgewischt is. Een straal van hoop voor de toskomst dringt uit het Neorden door. Waar in vreemde haven Duitschland's trotsche vloot lag met de zwart-wit roode vlag in top, heeft de geestdriftige beman ning haar naar den kelder geholpen. Deze daad werkt als een verfris- schend stortbad in deze drukkende dagen en schenkt nieuw leven aan onze uitgebluschte hoop. Wat onze vfianden er van denken behoeven wfi ons niet aan te trekken. Zelfs niet als zfi van toorn zouden zieden over den buit die hun ontgaan is. Wfi vertrouwen hun toch nog wel zooveel gevoel toe, dat zfi in het diepst van hun hart de dapperen, die den dood boven de schande ver kozen, hun achting niet zullen ont houden. De „Taegliche Rundschau" zegt: Op den Zondag van de begrafenis van Buitschland's macht en roem straalt het beeld van de Duitsche plichtsvervulling en het Duitsche eergevoel in de Scapagolf als een blfide verwachting. Londen, 23 Juni. Het tot zinken brengen van de Duitsche schepen heeft groote ergernis gewekt. De ver ontwaardiging vindt algemeen uiting en men verlangt dat krachtig zal worden opgetreden tegen de Duitsche officieren en manschappen, die onder de vlag van den wapenstilstand deze oorlogsdaad hebben begaan. Ook wordt er critiek geoefend, dat de Britsche autoriteiten een toestand lieten bestaan, waardoor het tot zin ken brengen van de oorlogsschepen mogelfik was. Men vindt het geen aangename positie van Engeland, die voor de geallieerden de schepen in bewaring hadden, dat het mogelijk was deze op zulk een wfize te doen verdwfinen. Parfis, 23 Juni. Be Parfische pers merkt naar aanleiding van het be-j richt over de vernietiging van de Duitsche vloot bfi Scapa Flow op, dat de bewaking daor de Engelsche marine veel te wenschen liet. De bladen hekelen voorts de woord breuk van de Duitschers. Londen, 23 Juni. Ongeveer 1800 DuitBche oücieren en zeelieden zyn naar een interneeringskamp over gebracht, in verband met het laten zinken van de Duitsche vloot. Oarlajatrspaala varbraid. Berlfin, 23 Juni. Vanochtend zfin soldaten en studenten het tuighuis binnengedrongen, hebben er de in 1870 en '71 veroverde Frassche vaandels uitgehaald en die voor het standbeeld van Frederik den Groote verbrand. Deze moesten volgens de vredesvoorwaarden aan Frankrijk worden teruggegeven. Een nationalistische reactie ten gevolge van de vredesvoorwaarden schfint zich ook elders hier en daar reeds te doen gevoelen. De Lokal Anzeiger meldt uit Mttnchen betoo gingen van grooten omvang, waarbfi Die Wacht &m Rbein en Duitschland fiber Alles werden gezongen.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2