GEMEENTE ALKMAAR. pCI. Leening groet f 800,000.- OPEHBABEVERKOOPIHG Union- Anker- Stoomerij en Stoomververij v. M. STAM te Hoorn GEMEENTERAADJAN HELDER. VOGELVRIJ Advertentiên. FRAENKEL MÏÏFAIT en Co, Christelijke School voor M.U.L.O. Aangifte van leerlingen WOENSDAG 25 JUNI 1919 Horlog e A. WIERINGA, Vtrgadarlng van Maandagmiddag 2 uur. Afwezig de heeren Boon, Srunwald en Adriaanse met kennisgeving. Ingakoman stukkan en madsdsalingen. Adres van het Gemeente-Personeel om aan alle ambtenaren en werk lieden een toeslag op het loon te verleenen, in afwachting van een nadere salarisregeling en tot instel ling van een salaris-commissie. Adres van de afdeeling Helder van den Algemeenen Bond van Politie personeel in Nederland, om salaris' verhooging. In handen gesteld van B. en W. om advies. De heer Zondervan dringt aan op het nemen van tijde Hjke maatregelen in de eerstvolgende vergadering in afwachting van de definitieve regeling van deze zaak. De Voorzitter kan dit niet be loven, zegt echter zoo spoedig moge lijke behandeling toe. Bericht van aanneming der be noeming van W. Klerk, als onder wijzer aan school No. 6 en van J. Jager, als hoofd van school 7b. Voor kennisgeving aangenomen, Adres van de afd. Heldor van den Ned. bond van werklieden in open bare diensten en bedrijven om salaris- verhooging. In handeü gesteld van B. en W. om advies. Ontslag. Verzoek om eervol ontslag van C. B. Oosterhout, als onderwijzeres aan school no. 3, met ingang van 1 Juli 1919. Verleend. Bratifloatla. Voorstel tot het verleenen van een gratificatie van f 160. aan M. Strab- bing voor verrichte werkzaamheden inzake de verkiezingen. Aangenomen. Subsidis. Voorstel om aan de afd. Helder van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst alhier, tot wederop- zeggens een subsidie te verleenen van f 100 voor het eerst over 1919. (Held. Ct. 17 Juni.) Aangenomen. De heer van Breda hoopt, dat straks andere dergelijke verzoeken ook zullen worden ingewilligd. Suppletoirs Bigrooling. Voorstel tot vaststelling der 7e en 8e suppletoire begrooting, dienst 1918. De heer M i c h e 1 s vraagt eenige nadere toelichting omtrent een hierop voorkomenden post betreffende ere- diet aan de Vereeniging „Volkshuis vesting". Spr. acht het niet juist, dat deze post op de rekening 1918 komt. Ook de heer Zondervan vraagt inlichting. Aangenomen. Onvoorziens uilgsvsn. Voorstel tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der begroo ting, dienst 1919, tot een bedrag van f 98.98. Aangenomen. Vorhooglog bouwvoorsohot. Voorstel om hst aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" ver leende bouw voorschot, ten behoeve van den bouw van 92 woniDgen aan den Brakke veld weg, te verhoogen met f 60.900. (Held. Crt. 21 Juni). De heer Spruit zou gaarne ver nemen of met deze aanvrage nu het laatste voorschot verstrekt wordt. Waar is anders het einde? vraagt spr. De Voorzitter merkt op, dat het moeilijk is vooruit te zien wat er nog zal bijkomen. Op het oogenblik kosten deze woningen f8200.— per stuk, dat is in vergelijking met andere plaatsen nog zeer goedkoop. Van geldverspilling is dus geen sprake. Ook spr. hoopt, dat dit voorschot het laatste zal wezen, doch het is niet mogelijk hieromtrent iets te voorspellen. Uit de aanvrage van de heeren de Ruiter zien we dat alweer. De heer Spruit is het met die redeneering niet eens, In Januari 1916 werd deze bouw aanbesteed voor een f 1000 goedkooper dan thans. Was het toen gegund dan ware men al een paar jaar klaar geweest voor vrij wat minder dan thans. Maar de schuld is de lamlendige wijze van bouwen, onder den architect Krijnen. Als men die manier van bouwen ziet, zou men niet denken, dat hier zoo'n woningnood is. De heer De Geus: Het gaat niet opdat steeds Hik werk voor de laag ste inschrijvingssom wordt gegund. De vergelijking van den heer Spruit FEUILLETON. DOOB DAVID HENNESSEY. HOOFDSTUK X. Mr. Flannigan van den Wol lom bi. „En de jongens goed, Dan?" vroeg Jack, toen z(j de woning binnen gingen. „Zoo lekker als kip, kapitein, alleen vervelen ze zich, nu ze niets te doen hebben 1" „Nou, kom binnen, drink een kop thee en eet wat, dan kan je me daarna onder het genot van een grog en een pijp wel verder vertellen. Zoo, lk zie, je rijdt Old Shiner; hij ziet er best uit neem het zadel en den ransel af, dan zal ik het beest even bij Fleetfoot in den paddock brengen, terwijl jy eet. Als er soms iemand komt, zeg dan maar, dat Mr. Bennett binnen een paar minuten terug is. Je moet weten, dat ik tegenwoordig hier schoolmeester ben. Vergeet den naam niet - Bennett." Jack stak zijn pijp op en ging met den teugel van Old Shiner over zijn arm weg; hy wou over den nieuwen keer, dien de zaak genomen had, nadenken alvorens met Dan Morley gaat dus niet op. Alsdemenschen kun nen aantoonen, dat ze geen juiste berekening kunnen maken, komen ze achteraf met een verzoek om eene tegemoetkoming en de Raad zal dan natuurlijk den aannemer niet voor een deficit laten staan. De Raad heeft indertijd de risico aanvaard van eigen beheer, maar spr. betwist, dat deze duurder zou zijn dan aanbe steding. De heer Spruit: In de praktijk is het niet zoo als de heer de Geus zegt. Destijds was de aanbesteding goed uitgerekend en bovendien waren we een anderhalf jaar eerder klaar De Voorzitter merkt op, dat de 500 woningen in Amersfoort, die wél in eigen beheer zijn gebouwd, evenmin gereed zijn gekomen. Wy konden niet in de toekomst zien. De heer Michels zegt, dat de noodlottige cirkel, waarin de Bouw- vereeniging verkeert, deze is dat eer een bouw gegund is en de Vereeni ging haar voorschot heeft ontvaDgen, de prijzen al weer belangrijk waren omhooggeloopen. Werkelijk was in den Raad weinig animo voor eigen bouwlater zijn «r eerst 18, ver volgens 74 woningen in eigen beheer genomen, maar die laatste waren toen al weer heel wat duurder dan de eerste. Het bestuur van Volkshuisvesting is overigens over den gang van zaken niet beBt tevreden, en zal zeker een tweede maal de proef niet meer wagen. Maar voor een juiste beoor deeling omtrent de meerdere kosten zou men eens beide bouwwijzen met elkander moeten kunnen vergelijken. Het grootste bezwaar was wel het gebrek aan voldoende werklieden. Daardoor is de bouw zoo vertraagd. Overigens is het odjuist, dat de woningen zoo duur z(jn. Spr. geeft ten bewijze daarvan eenige cijfers van andere gemeenteD, die alle veel hooger zijn (Bussum f4158. Heer len f4562. Harderwijk f 5600.—, Zaandam f 6280.— enz.) Dit betreft alle woningen van 1918. De heer Biersteker merkt op. dat in ieder geval dit verzoek moet worden toegestaan. Het geld is be steed voor deze woningen. Spr. zou echter gaarne vernemen hoe het met den verderen woningbouw gaat. Er is thans een groot plan in be werking, en het is gewenscht, dat daarbij spoed wordt betracht inzake het indienen van voorstellen. De Voorzitter zegt dit toe. Het voorstel wordt vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Eleotrlfloatle. Voorstel inzake electrificatie der gemeente. (Held. Crt. 19 Juni.) De heer Van Breda heeft om trent deze zaak inlichtingen iDgewon- nen by eenige electro-technische des kundigen. Het zwaartepunt voor onze gemeente is wel het nadeelig saldo, en het feit, dat het hier betreft een gedeeltelijke electrificatie, waarvan een deel der inwoners niet proflteeren kan, terwijl het wel aan de kosten moet mede betalen. Spr. meent, dat de genoemde prijs per Kilowatt wel wat erg goedkoop is. Althans, in andere plaatsen is zij hooger. De des kundigen meenden, dat die prijs wel op 40 cent kon worden gesteld in plaats van op 24. Spr. komt dan tot eene becijfering, die eene ontvangst oplevert van f 50180 in plaats van f31000,— zooals B en W. becijferden. Ook meenden de deskundigen in kwestie, dat het niet noodig was voor dit bedrfif drie technische leiders aan te stellen. Zy oordeelden een deskundige chef voldoendeook dit zou eene bezuiniging geven, en het bestaande tekort zou dan gereduceerd worden tot f 887.50 hetgeen natuurlijk niet van groot belang meer is. Mocht de zaak echter zoo'n verliespost worden als uit de voorstellen van B. en W. blijkt, dan zou spr. liever niet tot electrificatie overgaan. De heer Biersteker meende aanvankelijk ook, dat men niet ver antwoord was een zoo groot tekort te aanvaarden, voor een gedeeltelijke electrificatie. Na de uiteenzetting van den ingenieur in de comité vergade ring, heeft spr. echter een andere meening hieromtrent gekregen. Im mers deze electrificatie is niet een partieele, maar het begin van de algeheele electrificatie. B. en W. stellen het in hun voordracht ook zoo voor. De Raad beslisse dus over de kwestie. Dat is trouwens al ge schied, en we kunnen thans niet anders doen dit kleinere plan aan vaarden. We kunnen toch niet alle woningen tegelijk aansluiten. De vraag is dus of de Raad moet in gaan op de vraag van het Prov. Bedrijf om 60 °/0 verhooging van de tarieven, en zoo ja, dan dient dit voorstel te worden aangenomen. De kwestie der kosten is een moeilijk punt. We kunnen dit voorstel niet voldoende bekijken. Hoe komen B. en W. bijvoorbeeld aan 500 aanslui tingen? Dit is toch een open vraag. Laat men de kwestie der prijzen aanhouden en nader onder de oogen zien en overigens het voorstel aan nemen. Al zouden de cijfers van den heer Van Breda ook juist zijn, toch blijft het gevaarlijk staande de vergadering een dergelijke beslissing te nemen. De heer Michels deelt mede, dat spr. fractie zich met de voor dracht zal vereenigen, al moge het waar zijn, dat over de prijzen nog valt te spreken. Elk bedrijf levert aanvankelijk een verlies op, en het eerste jaar van een dergelijk bedrijf is altijd een moeilijke grondslag voor een prijsberekening. Dat kan men pas nagaan in het tweede jaar. De Voorzitter: De Raad heeft indertijd a gezegd, het gaat er thans om, ook b te zeggen. De kostenbe rekening is weliswaar niet zeer be moedigend, maar op zichzelf betee- kent die niet zooveel. In de toekomst is electriciteit toch in de praktijk de gewen schte lichtkracht. De Raad heeft thans maar alleen te beslissen over de vraag of bij er eene toekomst in ziet. Spr. is van meening, dat dit het geval is. Op de cijfers van den heer Van Breda antwoordt spr., dat de prfizen van electrisch licht bere kend worden naar een vasten maat staf en dat het niet aangaat, den kostprijs te doen betalen door hen, die tot de eerste verbruikers behooren. De heer Bok meent, dat thans het juist moment niet is gekomen voor electrificeering. Alles is schreeu wend duurspr. wil liever een jaar wachten. Mogelijk zijn de prijzen dan wat lager. Voor de gemeente is pl. minus een millioen noodig en dit geldt alleen voor de stad. Julianadorp en Koegras zijn daar niet onder be grepen. De Voorzitter antwoord, dat in comité deze zaak terdege is be sproken, en afdoende is aangetoond, dat geene vermindering te wachten is, veeleer verhooging. Thans is het juist een gunstig moment, de vrede is gesloten, we gaan een nieuwe toekomst tegemoet, en onze gemeente moet zich uit rusten om te kunnen wedijveren straks met andere. Julianadorp en Koegras zijn in de electrificatie be trokken, het gaat niet aan hen er buiten te laten,-Juist wegens de groote landbouwbelangen, die er mede moeid zijn. De heer Biersteker heeft niets tegen het voorstel als de prijs berekening slechts moet dienen als voorbeeld. Maar waarom haar dan aldus geheven? Uitdrukkelijk wordt een prijs in de voordracht genoemd. De redeneering van den heer Bok getuigt van kortzichtigheidhet is een vogel in de lucht om te ver onderstellen, dat een volgend jaar alles goedkooper is. Dat zou neer komen op een uitstel voor onbepaal- den tijd. Juist bfi het leggen van den kabel is Koegras het allereerst aan de beurt; veel eerder dan de stad zelve. Hierover wordt nog nader van gedachten gewisseld. De heer Bier steker dringt aan op het maken van reclame, in verband waarmede de heer Michels in overweging geeft een vlugschriftje uit te geven ter propaganda. Aan de gemaakte becijferingen hecht ook deze heer niet te veel waarde. De heer Spruit vraagt of nu al dadelijk beslist wordt over de persooneeivraag. Spr. vindt het niet gewenscht den huidigen directeur der bedrijven nog meer werk te geven, en zou daarvoor liever een nieuwen fuctionaris be noemd zien. Over al deze kwestie zal later worden beslist. Heden wordt alleen eene beslissing genomen in verband met het afloopen, op Dinsdag, van den termijn door het Prov. Electrisch Bedrijf gesteld voor de prijsstelling. Conform de voordracht besloten. Alleen de heer Bok stemt tegen. De Voorzitter wenscht den Raad met dit besluit geluk en hoopt, dat het tot zegen van de gemeente moge strekken. Schoolbouw. Voorstel betreffende den bouw van een nieuwe 1. o. school. Held. Crt. 21 Juni. Tegelijk hiermede worden inge trokken de raadsbesluiten van 22 Aug. 1919 inzake de oprichting eener school voor m.u.l.o. en die te ves tigen in school 8 alsmede dat van 27 Dec. 1917 inzake de oprichting van een school voor u.l.o. aan de Molenstraat. verder te praten. Een ding stond nu al vast, wat er verder ook zou ge beuren. Hij zou de schoolcommissie bijeenroepen, de zaak met de leer lingen in orde brengen, een vriend schappelijk onderhoud met Betsy en de anderen hebben, en dan „En dan," zeide hij hardop, „en dan waarschijnlijk de galg! Mfin God neen, dan jaag ik me eerder een kogel door het hoofd. Ik ben nieuwsgierig of Dan wat nieuws weet van den ouden heer en van moeder en Ruth. Lieve Hemel, is het leven in dit vervloekte land met zyn onmenschelijke bureaucratie geen beroerd iets? Waarom zou ik hier niet, als een fatsoenlijk man. onder wijs kunnen blijven geven?" Jack was intusschen bij den pad dock gekomen, en t03n hij het hek open deed, herkende ©ld Shiner Fleetfoot als een ouden kameraad en hinnikte tegen hem. Jack nam het paard den teugel af; het galop peerde dadelijk naar Fleetfoot en hinnikte een welkom, en beiden begonnen naast elkaar te grazen. Jack sloot het hek en bleef, ge leund daarop, zijn pijp rooken en naar de beesten kijken. Old Shiner was de afstammeling van een beroemd paard van de hoeve van Majoor Glen. Dan Morley zeide, dat hij hem eerlijk van een paardenhandelaar gekocht had. „'t Is best mogelijk," dacht Jack, want (al ziet Dan er nu niet zoo innemend uit, toch is hij geen kwaaie kerel. Ik had liever gehad, dat z(j een ander gezonden haddenDan is een stijfkop en zal zonder mij hier niet vandaan gaan. Maar h(j zal toch een tfidje moeten uitknijpen ik kan hem hier in den omtrek van de school niet velen. Het zal zoo wat een week duren, voordat ik alle zaken geregeld heb." Jack dacht over een tien of twaalf dingen na, die hij zou kunnen doen. Hij had er, toen hij naar de Broad- haven Valley ging, voor gezorgd, dat zijn spoor niet makkelijk te volgen was; waarom zou hij Dan niet terugzenden met een aanbeveling aan den troep om hem tot aanvoerder te benoemen, en zou hijzelf geen onderwijzer blijven? Hij kon Dan in vertrouwen nemen, hem zeggen, dat hij het leven van een vogelvrij ver klaarde moede was, hem overhalen aan. de jongens te vertellen, dat Jack Salathiel dood was, en hen aan te raden uit elkaar te gaan. Hij zou hun zijn deel geven, wat een aardig bedrag om te verdeelen was. Hij keek op zijn horloge en dan naar de zonhet was twaalf uur. „Ook al gestolen I Waartoe dient het, dat een ellendeling als ik een fatsoenlijk man probeert te worden? Stel je voor: Jack Salathiel, oud galeiboef en ex woudlooper, die zich ergens vestigt om kinderen rekenen, schrijven, lezen en zedelijkheid te leefon I Ik geloof niet, dat Dan of een van de andere jongens me hier zouden komen verraden, maar ik moet met het verleden rekenen, dat zou op den duur toch weer tevoor schijn komen. Zooals je zaait, zal j9 oogsten, niet waar Jack Salathiel De heer K r ij n e n vraagt of het de bedoeling is, dat de Raad omtrent de plaats dezer nieuwe school nader ingelicht wordt. De heer D e V e n meent, dat dit in overleg met den heer Van Boven, door B. en W. kan worden bepaald. De heer K r ij n e n heeft bezwaar tegen de door den heer Kastelijn aangewezen plaats in een gedeelte plantsoen. Waar wij zoo weinig plantsoen in onze gemeente hebben, is het niet wenschelijk daarvan nog wat op te offeren. De heer De Zwart heeft zich alleen bfi het voorstel neergelegd, omdat de school er dan spoedig zoude komen. Voorloopig kan dan een hulpschool worden gebouwd. Van dit laatste is spr. teruggekomen, omdat de gemeente-bouwmeester kans zag, naar bij zeide, om binnen een jaar een nieuwe school te plaatsen. Maar als we nu eerst moeten vechten om de plaats dier school, dan komt er uitstel. Ook hierover wordt nader van gedachten gewisseld. Op voorstel van den heer Biersteker zal de heer Van Boven worden uitgenoodigd tot een conferentie met de raadsleden omtrent de plaats der school. Maar voor spr. is hoofdzaak dat de school er moet komen en spoedig ook. Met algemeene stemmen conform voorstel B. en W. besloten. De heer Biersteker zou gaarne de zitting willen verdagen en vraagt of er nog andere dringende punten zijn. De Voorzitter wilde nog gaarne behandelen Vacanti* en Vacantiatoeslag. Voorstel inzake het uitbreiden van het aantal vacantiedagen en het ver leenen van een vaeantietoeslag. Held. Crt. 21 Juni. De heer Biersteker wilde ook dit liever verdaagd zien. Het zou een langdurige discussie veroorzaken. De heer Baak merkt op, dat het niet de schuld is der commissie, dat dit voorstel zoo laat ingediend werd. De Commissie heeft zich gewend tot B. en W. in de hoop, dat die mee zoude gaan. Waar dit niet het geval was, beeft de Comm. vervolgens gepoogd langs B. en W. heen de zaak in den Raad te krijgen ter behandeling. Kunnen we die binnen kort verwachten vraagt spr. De Voorzitter antwoordt, dat dit voorstel onvoldoende overwogen is. Wie vallen onder de categorie „ambtenaren" en wie niet De onder wijzers toch zeker niet, want die hebben vacantie. De heer Baak meende, dat B. en W. de commissie daarop hadden kunnen wijzen. De heer de Geus leest uit de gemeentelijke verordening voor welke personen er onder zouden vallen. Daar zijn onderwijzers en leeraars niet bij. Wordt de zaak thans ver daagd, dan is dit jaar de verwezen lijking van dezen plannen vrijwel onmogelijk. De Voorzitter merkt op, dat weliswaar de onderwijzers buiten de vacantie vallen, maar dan zouden die ook buiten een toeslag moeten vallen. En dat is een zaak, die toch nader dient te worden bekeken. Na nog eenige heen en weer ge praat omtrent de al of niet wensche- lijkheid van verdaging, wordt com- form het voorstel-Biersteker besloten. Rigiiters plaatselijks Oiracte belasting naar het inkomen. Behandeling van de registers van aanslagen der plaatselijke Directe belasting naar het inkomen over 1919. Betreft oninvorderbare posten. Aangenomen. De rest der agenda wordt verdaagd. Rondvraag. De heer Zondervan vraagt naar maatregelen inzake weggewor pen aardappelen aan den Polderweg, die daar liggen te rotten, en de heer Poll vraagt om de straat aan de Polder waar de onderofficiers woningen staan, een naam te geven. Voor een en ander zal worden gezorgd. Daarna sluiting. SPORT. Voetbal. Ajtx in Scandinavië Zondag heeft Ajax te Kopenhagen haar eerste nederlaag geleden. Zooals bekend is werden de 2 wedstrijden in Zweden tegen Trigarna en een Zweedsch elftal resp. met 2-0 en 8-1 gewonnen. In Kopenhagen nu werd gespeeld tegen een Kopenhaagsch elftal waarin niet minder dan 7 inter nationals uitkwamen. De Hollanders hadden geen geluk en verloren met 3—2. Brokman en de Natrix zorgden voor de tegenpunten. Heden spelen ze weer tegen een Kopenhaagsch elftal wat nog sterker zal zijn samen gesteld en waar 8 internationals in zullen uitkomen. De strijd is dan nog zwaarder, maar de spelers kunnen dan wat uitgerust zyn, daar ze Zondag erg vermoeid waren. Qo Ahaad—A.F.C. Zondag heeft de laatste kampioen wedstrijd te Deventer plaats gehad tussehen GoAhead en A.F.C., welke in een gelijk spel eindigde nl. 2—2. Er was weinig belangstelling meer voor dezen wedstrijd. De eindstand in deze competitie is nu: i M 5 p. 8oalB Ajax 8 5 8 0 13 16- 6 GoAhead 8 3 3 2 9 12-10 A.F.C. 8 3 3 2 9 9-8 BeQuick 8 2 2 4 6 11-20 N.A.C 8 116 3 10-14 Hslder I Zeemacht I 1—3. Voor de 2de maal heeft Zeemacht getoond de meerdere te zijn van de burgerorganisatie's. Eerlijk gezegd is de nieuwe samenstelling ons niet mede gevallen. Maar daar wij weten dat er nog lang geen definitief 1ste elftal is vastgesteld, zullen wfi ons oordeel om elke speler eens de revue te laten passeeren, maar opschorten en alleen constateeren dat Zeemacht de overwinning verdiende, wel niet zooals de uitslag 1-3 aangeeft, want de heeren zullen zelf wel inzien, dat zij fortuna mee hadden, maar in ieder geval was hun spel tot het eind doortastender en ook massiever. Wat wij Helder wel in overweging geven is, oefent u heeren, daar moet het van komen. Trap toch geen bal weg, of laat tevens uw gedachten gaan, wat gaat er gebeuren. Het voetballen is niet maar het tegen de bal aan schoppen, neen, laat het. u nogmaals gezegd zijn Voetbal Wordt voor 8/4 met het hoofd (figuurlijk) en Vi met de beenen gespeeld. Dan eerst zult u succes boeken. De nederlaag moet U en niemand ontmoedigen. U ziet nu zelf wel, dat aan uw spel nog veel, zeer veel ontbreekt, en dat kan in de komende maanden aangeleerd worden door ernstige oefening. Aan gepakt dus allen en u komt waar u wezen wil. Witrfngan. De voetbalwedstrijd tussehen Storm vogels I van den Helder en onze voetbalclub, heden Zondag gehouden trok veel belangstelling. Van weers kanten werd er goed gespeeld. Voor rust was de stand 2 1. Later wist een der Wieringer spelers genaamd „De kleine Belg" met een flink schot de stand op 2—2 te brengen. OndergetöBkanda houdt zich beleefd aanbevolen voor alle voorkomende blok-, pomp- en houtdraaiers- we-rkzaamheden. Tevens alle voorkomende huls-, timmer- en metselwerken C. BOT, Timmerman, Aannemer, Verl. Gasstraat 54. Werkplaats: Buitenhaven. Belangrijk bericht. Tandarts, uit AMSTERDAM, houden ieieren Woensdig ven 12-4 aar Spreekuur In DEN HELDER, KEIZERSTRAAT 28, togan ond.ratiand tsrlaf: Pijnloos trekken vin tind of kies i I.-, tunstaebitten venei i 25. - porheolgobit, Vullingen otcvenei 11.-. Militairen varmlndard tarial. Alle taadhaafkuadlga p a r a 11 i a geheel ptjoloos daar bakwaaw taadarta Koningstraat 41. voor den nieuwen cursus, die met 1 September begint, tot en met Woensdag 25 Juni, bij het Hoofd der School: P. STORM. Ondergeteekenden berichten dat de inschrijving op bovengenoemde leening zal zijn opengesteld op van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur ten kantore van: d.n GEMEENTE-ONTVANGER ta Alkmaar, DE TWENTSCHE BANK te Amsterdam, Rotterdam, 's-Graeanhaga, Utrecht an Zaandam. De BANK VAN WI8SELINK ta Alkmaar an dan Halder, tegen den koers van 99*/. pCt. Prospectussen en Inschrijvingsbiljetten zijn bij de kantoren van in schrijving verkrijgbaar. Amsterdam, DE TWENTSCHE BANK. A—DE BANK VAN WISSELINK. WEQENS STERFGEVAL EN VERTREK, op Woensdag 2 Juli 1919, des morgens 10 uur, in Casino", van: diverse meubilaire- en inboedelgoederen, w.o.ameublementen, tafels, spiegels, stoelen, kasten, ledikanten, matras sen, dekens, bedden, glas- en aarde werk enz. enz. VOORTS: aan volledige koffie huls-inventaris, w.o.: een goed loopend billard. Daagt te voren te bezichtigen van 2 uur tot 4 uur 's middag*. Daurw W. BIERSTEKER. betrouwbaar, solide, voordssllg. Verkrijgbaar bij SPOORSTRAAT 120. Muziekh. „Polyphona". Qram.'a met en zonder hoorn, pracht Platen, Harmonica's, Mondorgels, enz. Rullen, lepareeren, verhuren. Bern. ooiid ZUIDSTRAAT 43. G. v. BAAREN, Spoorstraat S6. LOODG'ETER - ZINKWERKEN. DAKBEDEKKINGEN. AANLEG GAS- EN WATERLEIDING. SANITAIRE- EN VERLICHTINGS-ARTIKELEN. Vraagt prijsopgave. Beleefd aanbevelend. Vraagt steeds Overal verkrijgbaar Bestoomd wordt loderen werkdag BEODEN, DEKENS eo KARPETTEN 2 maal par waak. GORDIJNEN alle dagen. Zwart wordt ladaraa dag geverfd mat afd. Stoomwasscherlj. Depftts te Helder, Spoorstraat 38: OE BOER-KORVER. te Texel, den BurgWed. JAC. BOON. te WlerlngenC. SLIKKER, te Anna Paulowna: Wad. P. BAAI. Hij wandelde nu langzaam op naar de school. Toen hij by zijn woning kwam, hoorde hy stemmen. Iemand was met Dan Morley aan het praten. Neen, hij kon zich niet in de stem niet vergissenhet was Amos Gordon. Jack wachtte even, om zichzelf geheel meester te worden. Zij ston den blijkbaar voor het huis onder de veranda. „Gij zfit een vreemdeling in deze streken, mijn zoon," hoorde hij den ouden man zeggen, „en als je een vriend van Jack Bennett bent laat ik je dan vertellen, dat de menschen in den omtrek allemaal veel respect voor hem hebben." Jack hoorde Dan antwoorden, dat hij een kennis van den onderwijzer en heel toevallig bier was. Hij was aan het zoeken naar een stuk land. Dan's geoefend oor had Jack hooren aankomen, en hij zeide dat, om hem een wenk te geven. „Goeden dag, Mr. Gordon," zeide Jack hartelijk, „ik ben bly u te zien, laat uw paard wat rusten en kom binnen een kop thee drinken." Da onderwijzer en de geestelijke drukten elkaar de hand. „En je vriend hier!" zeide de oude Amos, die wachtte, tot hy voorge steld zou worden. „O, ja, een kennis uit de buurt van Sydney," stamelde Jack. „MisterFlanniganuithetWollombi- district," zeide Dan, zonder een oogen blik te aarzelen. „Aangenaam kennis te makeD, Mr. Flannigan. Ik heb veel over Wollombi gehoord, maar ben nooit zoo ver geweest; en ik geloof ook niet, dat ik er meer zal komen. Ik word zoo langzamerhand een dagje ouder, en heb net tijd genoeg om oude vriendschap te onderhouden." Jack was bezig de ruwe tafel te dekken en versche thee te zetten, terwijl de twee anderen over het weer en het land zaten te praten. Hij hoopte hartelijk, dat Dan zoo verstandig zou zyo een tydje uit te knijpen. „Ik heb bij Polly McCarthy gehoord, dat er vanmorgen op school een beetje herrie geweest is; en daar ik toch in het district was, dacht ik zoo bfi mezelf, dat ik maar eens met je moest gaan praten." Jack aarzelde met een antwoord. De tegenwoordighnid van Dan hin derde h$m; maar Dan had zich juist weer een kop thee ingeschonken en maakte volstrekt geen aanstalten om weg te gaan. Integendeel, hij vond het een prachtige gelegenheid om eens iets te hooren over de loopbaan van den kapitein als onderwijzer, en hij grinnikte in zichzelf bfi de ge dachte aan de schaterlachen, die de vertolking van den kapitein onder de makkers in het kamp zou ver wekken. Het kwam bij Dan geen oogenblik op, dat Salathiel de zaak zoo ernstig opnam, en hij luisterde met de grootste belangstelling om te hooren wat er al die weken op school ge beurd was. Het kwam me zoo voor, dat het n beetje gehuild hadeen knappe meid ook, en z|j was zoo belangstellend, toen zij wist wien ik hebben moest. Ik ben wel benieuwd wat de kapitein hier eigenlijk doet. Het hof maken aan een paar van die knappe deerns uit het district, misschien I* Maar de jongens zeggen altyd, dat hij nooit een vrouw aan kijkt En toch wed ik er wat om, dat hy het vrouwvolk hier naloopt I" Zoo was Dan's gedachtengang doch toen Jack in allen ernst aan Amos Gordon vertelde wat er ge beurd was, gingen Dan de oogen open en hij kwam tot de conclusie, dat de kapitein den roep, dat hij de vreemdste kerel was, die ooit woud looper geworden was, volkomen ver diende. „Laat je maar niet afschrikken, meester," zeide de oude man, toen hy Jack's relaas van Mrs. Lord's bezoek en de ongelukkige gevolgen daarvan aangehoord had. „Je hebt de sympathie en de medewerking van allemaal; de kinderen zijn net een troep wild vee, en je kunt al wonder wel |met hen opschieten. Tot Gardiner is de lastigste uit het heele district, maar zij heeft geen kwaad hart, en Bob Carey is net een jonge stier, die zichzelf niet kent; ik sta je er echter borg voor, dat nu al zijn vader hem voor zijn gedrag de grootste ramme ling gegeven heeft, die hij ooit in zijn leven gehad heeft. Er is, naar ik hoor, een klein vrijpartijtje geweest tussehen hem en Tot Gardinermaar zijn moeder wil er niets van wetex en zij zyn geen van beiden nog acht tien, en Tot zegt, dat haar het hof gemaakt moet worden door een man en niet door een kalf, zoodat ik maar zeggen wil, meester, dat d» zaak zonder veel moeite in orde zal komen. Rijd eens naar Silas Stump, houd vanavond een vergadering der school commissie en op slag is alles weer het oude. Je zult er een paar eens met het rottinkje moeten laten kennis maken, vriend, ik heent wel niet veel aan slaan, maar je moet de orde handhaven en het Oude Testament leert: „Hij, die de roede spaart, be derft het kind." Je moet de roede nu maar eens van den spijker nemen en je leerlingen flink en rechtvaardig regeeren." „De commissie zal naar een anderen onderwijzer moeten uitzien, oude vriend," zeide; Jack; „u meent het goed, en uw raad is ongetwijfeld juist, maar ik zal nooit een hand opheffen om een medeschepsel te slaan, behalve dan iemand, die zelf niet anders doet, of een onmensche- lijken bureaucraat I" De [oude Amos keek een halve minuut lang den onderwijzer in volle verbazing aan. De uitbarsting van Jack sloeg hem eenige oogenblikken met stomheid. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 4