HELDERSCHECOURANT Herman Nypels. VOGELVRIJ «ia. 5107 DONDERDAG 25 JUNI 1819 «Ta JAAROANQ Redacteur-UitgeverC. IB BtBB Jr.t Helder. •plaag 7000 ex. - Atoonaemontsprtj» i In de Klad 1.15. per poat f 1.40, Baltonlapd f g.40. Losse w. 8 ot. AëfrtwtWa Rr regel 17V, et. BUITENLAND HET VREDESVERDRAG. De onderteekening. Men verwacht, dat de ondertee kening te Versailles Zaterdag zal plaats hebben. Er is namelijk tijd noodig voor het benoemen van een nieuwe Duitsche delegatie en ook omdat de tekst van het verdrag met het oog op de aangebrachte wijzigingen opnieuw gedrukt moet worden. Alle maatregelen zijn te Versail les genomen voor de plechtigheid der onderteekening. Eerst nadat de handteekeningen gezet zullen zijn, op het oogenblik dat de gedele geerden weer in hun automobielen zullen stijgen, zullen de betrekkin gen tusschen de geallieerde en de Duitsche delegaties hervat kunnen worden. President Wilson zal op den avond zelf van de onderteekening naar Brest vertrekken, waar hij dadelijk scheep zal gaan. Vreugde in Frankrijk. Het bericht, dat Duitschland de vredesvoorwaarden had aanvaard, heeft in heel Frankrijk een gewel dige vreugde en een groote uit barsting van vaderlandsliefde ge geven, ook vooral, zegt een draadloos bericht van den Eifel- toren in Elzas Lotharingen. Zoodra de telegrammen met het goede nieuws binnen waren geko men verwittigden klokgelui en vreugdeschoten de bevolking, die zich haastte de vlaggen uit te ste ken. In de bevrijde streken was de vreugde, naar zich begrijpen laat, zoo mogelijk nog grooter dan el ders in het land. Vooral te Rijssel was de geestdrift overweldigend. In de havensteden losten de oor logsschepen 21 saluutschoten en hieven de stoomfluiten een oorver scheurend gegil aan. Te Parijs ontketende het bericht dat Duitschland onvoorwaardelijk zou teekenen een dolle geestdrift. Het nieuws werd eerst laat in den avond bekend door extra-uit gaven van de bladen, maar de me nigte begaf zich op straat en vloeide samen op de centrale pun ten in de stad om dezen overwin ningsdatum te vieren. De café's werden als het ware stormender hand genomen. Overal speelden de orkesten de Marseillaise en de volksliederen der geallieerden. Op straat werden concerten en bals geïmproviseerd. Er heerschte een algemeene stemming van overwel digende vreugde. De indruk in Engeland. Te Londen werd het bericht van Duitschland'8 bereidverklaring om te teekenen kalm opgenomen. Er werden geen betoogingen gehou den als bij de sluiting van den wa penstilstand. Te Edinburg was echter groot vreugdebedrijf. De meening van de Manchester Guardian. De „Manchester Guardian" schrijft: Ofschoon de wereld door den vrede gered is van de opper macht van een enkelen militairen staat over de andere en van de be dreiging van alle vrije volken in elk gedeelte der wereld, is er hier misschien evenzeer als in Duitsch land aanleiding de hand in eigen boezem te steken. Want wy heb ben niet een zoodanigen vrede ge kregen als wij onszelf hadden be loofd, of zooals wij den vijand, zooals deze bitter opmerkt, hadden beloofd. Het is geen democratische vrede. De wezenlijk democratische mannen in alle landen, zoowel hier als in Frankrijk en Italië, zijn in deze aangelegenheid hun heer- schers ver vooruit. Indien zij den vrede tot stand hadden moeten brengen, zou deze oneindig veel beter, rechtvaardiger en duurza mer zijn geweest. Niemand veron derstelt, dat de thans aanvaarde voorwaarden eeuwig en onveran derlijk zijn en de dag is misschien niet ver, dat zij aanzienlijk gewij zigd zullen worden. Het toetreden van Duitschland tot den volken bond kan niet langer worden uit gesteld en dat zal medebrengen: gelijke rechten als de andere vol ken bij het verkrijgen dor grond stoffen, terwijl Duitschland aanlei ding zal krijgen om met grond aan te dringen op wijziging in de be staande regeling. De Indruk in België. Te Brussel werd de Duitsche toe zegging om het verdrag te teeke nen met kanonschoten begroet. Eveneens is dit te Antwerpen ge schied. De klokken werden geluid en de schepen in de haven lieten hun stoomfluiten gillen. Er wer den groote vaderlandsche betoo gingen gehouden. Het laten zinken van de Duitsche vloot. In het Engelsche Lagerhuis, dat Dinsdag voor 't eerst na Pinkste ren weer bijeenkwam, heeft minis ter Long meegedeeld dat vice-ad- miraal von Reuter heeft verklaard dat hij bevel had gegeven de Duit sche schepen te laten zinken, om dat hij in de meening verkeerde dat de wapenstilstand den 21en Juni 's middags afliep. De Duitsche admiraliteit kon dit bevel gemak kelijk aan alle schepen geven, om dat hij zich vrijelijk aan boord der schepen kon begeven voor de hand having van de tucht. Gezonken zijn: 10 slagschepen (één is vlot gebleven), 6 slagkrui sers, 8 lichte kruisers (drie zijn op het strand gezet), 30 torpedojagers (twee zijn vlot gebleven en acht tien op het strand gezet). De kwestie van schadevergoe ding voor de gezonken schepen is nu bij de Geallieerden te Parijs in overweging. Voorts heeft Long verklaard dat het laten zinken van de schepen een gevolg is van het feit dat de schepen waren geïnterneerd en niet overgegeven. De interneering gaf den Duitschers het toezicht over de schepen, terwijl de over gave ze aan het toezicht van het land, in welks havens ze lagen, zou hebben onderworpen. Het plaatsen van gewapende wachten op de schepen zou een schending van den wapenstilstand zijn geweest en Engeland heeft de wapenstilstands voorwaarden strikt in acht geno men. Het is niet waar dat de Britsche admiraliteit interneering van de schepen heeft aanbevolen. De zienswijze van de admiraliteit is t. z. t. duidelijk bekend gemaakt. De beslissing van de hoofden der geallieerde regeeringen was ech ter ten gunste van interneering en deze beslissing heeft den toestand sedert dien beheerscht en het on mogelijk gemaakt het laten zinken van de schepen te verhinderen. Admiraal von Reuter is naar het Parkhill-kamp bij Oswestry ge bracht, waar hij in arrest blijft. Duitsche vlootofficieren en minderen zijn van Scapa Flow naar een naburig kamp overgebracht. „Evening News" meldt, dat de werkzaamheden, die ten doel heb ben het behoud der door de Duit schers tot zinken gebrachte sche pen als resultaat hebben opgele verd, dat drie kruisers en drie tor pedojagers weer drijvende zijn ge maakt. Duitsche marinekringen verze keren, dat te Berlijn van het plan om de Duitsche vloot bij Scapa Flow te laten zinken, niets bekend ia geweest. Het gebeurde is noch een communistische aanslag noch een wanhoopsdaad. Er moet een in alle onderdeelen uitgewerkt plan aan ten grondslag liggen. De En- gelschen hebben, naar bedoelde marinekringen meenen, geen recht de bemanningen te straffen. De Lokal Anzeiger heeft uit Versailles een correspondentie over het laten zinken der Duitsche oorlogsschepen in de Scapa Flow. ontvangen. In overeenstemming met de wapenstilstandsvoorwaar den waren op 4 December zes ge pantserde kruisers, acht kleine kruisers, 10 slagschepen, 50 torpe dobooten en 102 duikbooten afge leverd. De schepen waren door Engelsche oorlogsschepen opge bracht naar de Scapa-flow. Men had te verstaan gegeven, dat de schepen voor een deel in neutrale havens zou worden geïnterneerd. Daarom was de bemanning bijzon der teleurgesteld, toen haar werd meegedeeld, dat zij in de Scapa Flow niet van boord mochten. De bemanningen werden na verloop van tijd aangetast door de „pant serplaten-ziekte", welke het onaf gebroken geestdoodende samenzijn aan boord met zich brengt. Hadden de Engelschen in den beginne te genover de Duitschers nog zekere loyaliteit betracht, daaraan kwam na een communistischen aanslag aan boord van de Friedrich der Grosse een eind. Om verdere on lusten onder de achtergebleven matrozen te voorkomen werd de contróle verscherpt. Elke drie we ken kwam er een stoomschip uit Duitschland, dat levensmiddelen bracht voor de bemanningen der schepen, en met het eerstvolgende schip werden de communistische matrozen teruggestuurd. Ook werd de uit het vaderland komende tor pedoboot, die ook de post van en naar Engeland bracht, onder En gelsche censuur gesteld. Iedere in komende of uitgaande brief werd gelezen, voor hij mocht worden doorgezonden. De stemming der Duitsche matrozen werd van dag tot dag verbitterder tegen Enge land. De voortdurend klimmende ont stemming bleef den Engelschen niet verborgen; en daarom werden ruim 1000 man afgemonsterd, die met een s.s. naar Duitschland ge zonden werden. Men mag dus wel zeggen, dat het in den grond boren der schepen ten deele is toe t( schrijven geweest aan de behande ling der manschappen door de En gelschen. Juist in de laatste maan den was het den matrozen verbo den, dat van schip tot schip nog eenig verkeer plaats vond. Klaarblijkelijk is het in den grond boren door de Engelschen pas heel laat opgemerkt. Want an ders zouden gezien de schitte rende constructie der Duitsche schepen, die in den zeeslag aan liet Skagerrak het aan kruisers had mogelijk gemaakt met 22 tref fers zich nog 20 uur boven water te houden en de haven te bereiken de Engelschen aanzienlijk meer schepen moeten hebben kunnen redden dan het geval is geweest. Maar ook van de op het strand gezette lichte kruisers zal slechts een deel kunnen worden gered; want de kusten der Orkney-eilan- den bestaan uit rotsen en klippen, zoodat bij iedere eb en vloed de schepen tegen de rotsen moeten schuren en tenslotte hun kiel zul len moeten verliezen. Volgens ingekomen particuliere berichten heeft een deel der man schappen getracht, te ontkomen met een onder stoom liggende tor pedoboot, die door de Engelschen s onder vuur genomen. De waarde der geïnterneerde vloot wordt officieel geschat op 1.300.000.000 M. In deze som zijn echter ook de duikbooten begre- )en, die zich niet in de Scapa Flow levonden. Van die duikbooten zijn er reeds verscheidene gezonken. Zoo waren bij het transport van 6 duikbooten naar Frankrijk er 4, en bij een tocht naar Amerika er 2 ge zonken. In het geheel zijn in de Scapa Flow 500.000 ton gekelderd. Zal Clemenceau aftreden? Clemenceau heeft zg'n voorne men te kennen gegeven om af te treden na de openbare afkondiging van het verdrag, omdat hij meent dat nu de taak, die hij op zich ge nomen had, ten einde toe vol bracht is. Onderteekening en tegenrevolutle. „De dreigende taal der al-Duit- sohe pers laat nauwelijks twijfel over, dat voor die kringen de on derteekening van het vredesver drag als het sein voor de tegenre- volutie wordt opgevat", schrijft de „Vorwarts". Het blad citeert een artikel uit de „Deutsche Zeitung", over de Duitschers in het Oosten, die willen en zullen handelen. Uit Ingezonden mededeeling. in,verschillende prijzen. Elegante coupe. het Oosten zal volgens dit al-Duit- sche blad het licht komen, voor het geheele geliefde Duitsehe va derland en dan zullen de dagen van het verraad en de verraders geteld zijn. Deze beweging, zegt de „Vor warts", is slechts in schijn tegen den „buitenlandschen vijand" ge richt, in werkelijkheid moet zij dienen, om den opstand in het bin nenland tegen de regeering te be ginnen. In dit verband herinnert het blad aan een mededeeling in de „Freiheit" over een uitnoodiging, die te Berlijn aan bepaalde, „be trouwbaar" geachte personen ge zonden werd. Deze uitnoodiging betrof o.a. een bijeenkomst om wapens in ontvangst te nemen. Daarbij werd verzocht, een mantel aan te trek ken, om een en ander zoo min mogelijk opvallend te doen ge schieden. Deze uitnoodiging, zegt het soc.- dem. orgaan, staat geenszins op zichzelf. Er is een heele reeks vil la's en clubgebouwen, waarin van rechts tegen de regeering geïntri geerd en geconspireerd wordt. De ïoofdagenten van de samenzwe ring zijn overal vroegere officie ren, adellijke personen en derge lijke. Er zijn aanwijzingen, dat zij in verbinding staan met Silezische grondeigenaars. De „Vorwarts" maakt zich in- tusschen over deze beweging niet ongerust. Het blad is overtuigd, dat het overgroote deel der regee- ringstroepen zich niet zal laten misbruiken voor een „Putsch" tegen de regeering, ook al zouden de officieren in dezen geest in vloed oefenen. De reactionnairen maken zich volgens het blad ook geen voor stelling van den tegenstand, die een dergelijke beweging zou on dervinden. De bloedige gevechten, tot dus ver geleverd, waren steeds slechts tegen een deel der arbeiders ge richt, en de regeeringstroepen werden hierbij gesteund door dat deel der bevolking, dat het eerlijk te doen was om de handhaving van de democratische en republi- keinsche vrijheid. Zou het den te- genrevolutionnairen ernst wezen met hun plannen, dan zou de ge heele vrijheidlievende bevolking zonder onderscheid zich als een blok aaneensluiten. Het gevaar voor een tegenrevo- lutie bestaat echter hierin, dat zij Duitschland opnieuw in een cha- otischeu toestand zou brengen en den moeilijken arbeid van den op bouw van Duitschland weer zou doen ineenstorten. Onrust te Berlijn. Aan het Hbl. wordt uit Berlijn gemeld, dat het aldaar weer roerig wordt. Militaire auto's rijden door de straten, en de troepen zijn ge consigneerd. In het Noordoosten en Moabit hebben reeds weder rel letjes plaats gehad. Er is geconstateerd dat in de Rosenthaler8trasse door den Roo- den Soldatenbond munitie en ge weren zijn uitgedeeld. Het rijksdepartement van marine is maar vast uit voorzorgsmaatre gel tegen eventueele opstandpogin gen volkomen afgezet. Verschei dene straten zijn gebarricadeerd met zakken zand, waarover de ma chinegeweren venijnig heenkijken. In verschillende straten hadden reeds opstootjes plaats. Op den Alexanderplatz werd een formeel gevecht geleverd. Van de daken werd op de regeeringssoldaten ge schoten, die het vuur met machine geweer- en handgranatenvuur be antwoordden. Van weerszijden werd met zoeklichten naar de dak- schutters gezocht. Tijdens deze be drijven werden zes personen zwaar Het totaal aantal dooden dat bij dc ongeregeldheden van Maandag gevallen is, bedraagt 5. Vernietiging van oorlogsmaterieel. De Matin verneemt uit Rijsel, dat de Britsche legers begonnen zijn met het vernielen van oorlogs materieel, dat te veel zou kosten om naar Engeland terug te bren gen. Vierduizend beschadigde auto's zijn bij Ouessant al in een vreugdevuur verbrand. De correspondent van hetzelfde blad te Chfiteau Roux seint, dat de Amerikanen daar een aantal auto's verbrand hebben en ook hoe veelheden dekkleeden en bedde- goed, die niet naar Amerika mee genomen kunnen worden. De bewoners van het district kregen geen verlof om van het ma terieel te koopen. In Engeland klagen de visschers dat hun netten in den laatsten tijd door munitie die zij uit zee opha len, vernield worden. Inderdaad zijn duizenden tonnen munitie die niet goed kon blijven, in zee uitge stort. Er zijn maatregelen geno men om dit voortaan te doen op plaatsen ver in zee, die een eind van de vischbanlcen afliggen, zoo dat de visch ook niet vergiftigd kan worden. De pest In Engelsch-Indië. Naar het „T. v. G." mededeelt, neemt de pestepidemie, die nu bijna een kwart eeuw Engelsch- Indië heeft geteisterd en daar reeds tien millioen slachtoffers heeft geëischt, meer en meer in kwaadaardigheid af. Reeds in 1897 heeft dr. G. J. Martin, directeur van het Lister Institute, voorspeld, dat op den duur de ratten minder gevoelig zouden worden voor de pestbacillen en daardoor een einde zou komen aan de epidemie. Het blijkt, dat inderdaad bij de ratten een betrekkelijke onvatbaarheid is ontstaan, en het is waarschijnlijk, dat in streken, die sinds lang door de pest bezocht zijn, een volstrekte onvatbaarheid bij de ratten ont staat. Zoo is vermoedelijk de pest ook uit Europa geweken, na daar eeuwen lang te hebben geheerscht. In sommige streken, zooals Yun Nan in China, en in West-Arabië, is de pest echter endemisch, en op een of andere wijze moet nog wor den verklaard, hoe daar de ratten eir toe komen, hun vatbaarheid te behouden. Ook is nog niet geheel Engelsch-Indië „doorgeziekt" en worden er nog telkens nieuwe stre ken aangetast. Er zal dus nog steeds moeten worden gewaakt, maar dit kan men met goede ver wachting doen. ZwedenEngeland. De Zweedsche spoorwegdirectie heeft thans haar ontwerp gereed voor het tot stand komen van een veerverbinding tusschen Zweden en Engeland, en wel van Gothen- burg naar Huil, of Irmingham. Hoewel het doel is vervoer van reizigers en goederen, zullen de personenrijtuigen niet, de goede renwagens wel per veerpont naar Engeland wordon overgebracht. De reizigers zullen van den trein op de pont moeten overstappen. BINNENLAND De Prov. Staten van Noord-Holland. In een Maandag te Amsterdam gehouden bijeenkomst van de 34 Statenleden van Noord-Holland, die zich rekenen tot de rechter zijde te behooren, is het reeds be kende voorstel van de vrijzinnige Statenleden en de Statenleden van den Economischen Bond inzake de verkiezingen van Gedeputeerde Staten en voor de Eerste Kamer leden niet aanvaard. Besloten werd slechts een ac- coord te aanvaarden, waarbij drie zetels in de Eerste Kamer worden toegewezen aan de rechterzijde en wel voor Gedeputeerde Staten 1 in de Christelijk-Historischen en aan do Katholieken en voor de Eerste Kamer 1 zetel aan de anti revolutionairen. De gedachte om een anti-socia listisch bloc te vormen en alzoo de sociaal-democraten te weren uit het college van Gedeputeerde Sta ten bestond niet bij de rechterzijde. Het „Hbl." meldt, dat de vrijzin nige Statenleden en die van den Economischen Bond aan de recht- sche Statenfractie hebben te ken nen gegeven niet bereid te zijn in te gaan op het voorstel van rechts om in de Gedeputeerde Staten te verkiezen twee Roomsch-Katholie- ken en een Christelijk-Historische. De gerequireerde schepen. De teruggave der gerequireerde schepen door Amerika is thans volkomen geregeld, zoodat men er staat op maken kan, voor 1 Augus tus a.s. de beschikking te hebben over alle tonnage, die indertijd werd in beslag genomen. Het Hoogovenbedrljf. Er bestaat in de kringen van de onmiddellijk belanghebbenden een sterke strooming om de uitvoering van de plannen betreffende het hoogovenbedrjjf op te schorten. De materialen blijken zóó hoog in >rijs, dat een rendabele exploitatie >ij de bouwsom van thans onmo gelijk wordt geacht. Post per'vliegtuig. Men meldt aan de Haagsche Crt. dat pogingen aangewend worden, een maatschappij te stichten, die de post voor de Zuidhollandscbe en Zeeuwsche eilanden naar en van Rotterdam, per vliegtuig zal ver voeren. Bovendien denkt men de Engelsche mail van Vlissingen naar Rotterdam te kunnen bren gen. Het plan is de route Vlissin genRotterdam te nemen over de eilanden en op een daarvan te landen. De verbinding zal worden onderhouden door eenige Vickers Vimy-machines, hetzelfde type dat de oceaan-vlucht heeft volbracht en dat behalve de post ook eenige passagiers kan vervoeren. De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Mei is bijzonder gunstig geweest. Uit de gewone middelen werd ƒ28,857,970.36 ont vangen tegen 23,800,830.341/» in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Een vermeerdering dus van ruim 5 millioen. De directe belastingen hebben tot deze vermeerdering bijgedra gen. Alleen de grondbelasting en personèele belasting gaven een mindere bate (resp. een vermin dering van ongeveer 2 ton en 139,265.Daartegenover staan vermeerderde opbrengsten der In komsten-, Dividend- en Tantième- Vermogensbelasting. De op brengst van deze middelen be droeg (in hoofdsom en opcenten) resp. 6,389,110.53; 548,092.92 en 921,347.02 tegen 5,916,744.35 en 545,648.94 in Mei 1918. De opbrengst der accijnzen ver- Ingezonden mededeeling. Hottl-Ciff'Kestiurant „BELLEVUE", aangenaam gelegen tegenover het Julianapark met lommerrijke tuin. COHCER T »f i.t. Dondordig- mad, ris 1.30—10.30 uur, •nier leiding van den Heer PALA. Firma M. J. SCHOUTEN. toont in vergelijking met Mei 1918 groote schommelingen. De accijns op suiker bracht ruim 8*/« ton minder in de schatkist. Die op wijn en gedistilleerd daarentegen gaven een verhoogde opbrengst (de laatste bracht 2,697,992.op tegen 1,859,902.— in Mei 1918). Daarentegen gaven de accijnzen op zout en bier weer aanmerkelijke verminderingen, de eerstgenoemde zelfs van meer dan 2 ton. Een flinke vermeerdering onderging echter de opbrengst van den ac cijns op het geslacht, uit welk mid del ongeveer 350,000.meer ont vangen werd. Ook de zegel- en re gistratierechten wierpen hoogere baten af. Een gunstig verschijnsel voor het herstel van den handel is de sterke vermeerdering der invoer rechten. Deze brachten 2,972,516.- op tegen 539,973.in Mei van het vorig jaar. De hervatting der handelsbetrekkingen spreekt ook uit de opbrengst der loodsgelden die in de afgeloopen maand 96,720.opbrachten tegen 12,948.— in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. In totaal bedroegen do inkom sten uit de gewone middelen in de eerste 6 maanden van 1919 109,438,463.281/ii, d. i. ruim 9 mil lioen meer dan in de eerste 6 maan den van 1918 en ruim 16 millioen meer dan der raming voor 1919. Uit de „Opcenten ten bate van het leeningafonds 1911" werd ontvangen 4,630,173.— tegen 4,085,706.ln Mei 1918, terwijl uit de belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden (Oorlogswinst- en verdedigingsbe lastingen) 31,886,317.— (Mei 1918 20,598,340.ontvangen werd. In totaal werd uit deze buiten gewone middelen over Mei 1919 ruim 36 millioen ontvangen tegen ruim k.1 millioen in Mei 1918. •EMBNGD NIEUWS. Een ontrouw brievenbesteller. De politie te Wagemingen heeft gearresteerd den brieven- en tele grambesteller Th. A. Besseling, we gens verduistering van geld. Tal van malen hield hij rembourszen- dingen achter, vervalschte daartoe 'adviezen en andere stukken, ter wijl het geld verbrast werd. Het was mogelijk de verduisteringen over een vrij langen tijd te ple- ;en, daar Besseling telkens een ekort aanvulde door opnieuw een verduistering te plegen. Ten slot te werd hij echter ontdekt. Het tekort bedraagt thans pl.m. ƒ200. Besseling heeft volledig bekend. Een brandstichter. Te Apeldoorn is een 13-jarige jongen aangehouden, verdacht van brandstichting. Men vond in zijn bezit een aanteekenboekje met verschillende data, waarachter ver meld werden allerlei misdrijven als moord en brandstichting. Bij onderzoek bleek, dat de moord was gepleegd op een hond, Jien de jongen onder den trein ad gelokt. Voorts, dat op de an dere data viermaal boschbrand was geweest in bosschen op de Ve- luwe. De jongen erkende deze branden te hebben gesticht, om dat hij het zoo aardig vond. Een vijfde datum vermeldt een brand bij Arnhem. De jongen was uit Apeldoorn weggeloopen om naar Limburg te ;aan. Aan den Deelenschen weg >ij Arnhem heeft hij met behulp van een in petroleum gedrenkte doek, die hij expres had medege nomen boschbrand gesticht. De jeugdige brandstichter is ter beschikking van de justitie gesteld. FEUILLETON. DOOB DAVIB HENNESSEY. 16). .Goeds vriend," zeide hij daarna, „je hebt het heelemaal mis. Wien de Heer liefheeft, kastijdt Hij. John Bennett, ik mag je graag om je goed en liefdevol hart." Hij hield ean oogenblik op en keek den onder wijzer strak aan. Jack sloag zijn oogen voor dien kalmen, doordrin genden blik neer. De oude Gordon wist toen, dat er in het verleden van dien man een vlek waa; wist op dat oogenblik, dat hjj sprak met iemand, die dwangarbeider geweest was. Het bittere en gedempte in de woorden van den onderwijzer gaven daaraan een diepe bsteekenis. „John Bennett," herhaald# hij, en tranen schitterden in zijn expressieve oogsn. „John Bennett, ik mag je graag om je goed en liefdevol hart." Hij richtte zich in zijn volle lengte op, toen hij doorging. „Ook ik ben gekastijd en het was niet prettig, maar smartelijk en moeilijk te dragen. Ik heb gezondigd, zooals iedere zoon van Adammaar ik heb veel lief gehad, zooals het een kind Gods betaamt. Voor zoover ik weet, heb ik nooit tegen de wetten van het land gehandeld; maar deze handen zijn onrechtmatig aan den schand paal gebonden' en deze schouders en rug hebben gebloed onder de striemen van den onmenschelijken geesel. Ik draag nog de litteekenen van meer dan één geeseling, maar Jezus leed meer pijn en verdriet om uwen- en mijnentwil, en ik buig mijn hoofd in onderworpenheid voor Hem. Eens verbitterde onmenschelijke wreedheid van goddeloozen mijn leven en verduisterde mijn oordeel, maar dat is nu voorbij. De dingen, die achter mij liggen, vergeet ik, meeBter, en ik zie slechts vooruit. Laat het verleden zijn dooden begra ven, meesterIk heb u en dien goeden man hier een gedeelte van Amos Gordon's gescheidenis verteld. Laten we er verder over zwijgen. Yat je levenstaak weer flink op, doe het zonder vrees en eerlijk; als onderwijzer zijt ge over de jongens gesteld in de plaats van hun ouders als de vertegenwoordiger van gezag en recht, en in enkele opzichten ook in de plaats van God. Straf de over treders in je school met zachtheid en niet in boosheidzorg, dat zjj u en de wetten eerbiedigen; en zij zullen u daarvoor in de toekomst dankbaar zijn en liefhebbenGod zegene u, mijn vriend. Ga er eens met Silas Stump en de commissie over praten, meester, en houd je flink; je doet hier een goed werk en de menschen uit Broadhavon- district weten dat ook." De oude man drukte beiden de hand, steeg op zijn grijze merrie en reed den heuvel af, de twee weud- loopers rookend achterlatende. „Dan," zeide Jack, „de eude man heeft gelijkmaar wij zijn vogelvrij verklaarden en deden beter er niet meer aan te denken. Als ik een nieuw leven kon beginnen zou ik het doen, maar ik kan niet. Jij kunt voor jezelf kiezen. Ik heb hier een honderd pond in papieren en goud, als je wil, kan je die van mij krijgen en ik zal je eervol uit onzen troep ontslaanje kunt dan ergens anders opnieuw beginnen." „Neen, kapitein," zei Dan, „ik ben hier gekomen om je weer bij de jongens terug te brengenze hebben je noodig en ik ben niet van plan een besluit te nemen, voordat we allemaal bij elkaar zijn. Geef me een grog, en als je den jongens wilt oververtellen wat de oude Gordon gezegd heeft, en ze dan uit elkaar willen gaan, dan is het een andere kwestie 1" HOOFDSTUK XI. De raad van Silas Stump. Dan Morley dacht, dat Salathiel, die in diep gepeins verzonken scheen te zijn, den grog heelemaal vergeten moest hebben. De twee mannen bleven een tijdlang stil zitten rooken, ieder met zijn eigen gedachten bezig. Toen stond Jack plotseling op, klopte de asch uit zijn pijp en zette een flesch whisky met een kan water en schoone kopjes op tafel. „Help jezelf maar Dan," zei hij, „ik drink meestal water of thee, maar vandaag drink ik ter eere van jou en om mijn zenuwen te kalmeeren, met je mee. Die oude vader Gordon weet het wel. Ik zal je straks een plekje wijzen, waar je kunt blijven tot de maan opgaat, want ik kan je hier niet houden en ik vermoed, dat je na je tocht wel een paar uur zult willen slapen. Ik zal aan den spijker van den verandamuur vanavond een kalfsvel hangen als een teeken, dat de kust vrij is. Dan kunnen we eens rustig praten en kan je vannacht hier blijven slapen. Het zal het beste zijn als we maar dadelijk opstappen, want ik moet nog even naar Silas Stump, den secretaris der school commissie. Jouw plek is niet ver weg. Ik heb het zoo ingericht, dat een man daar met gemak zich een maand en langer kan verbergen, zoolang hij een vriend aan de buiten zijde heeft en de politie hem niet op het spoor is." Een kwartier rijdens door het bosch bracht de mannen bij een vernauwing van den weg, aan den overkant waarvan een groep eiken stond. Daar doorheen dringend kwamen zij bij een ondiepe geul, die uitkwam op een grazige weide, waar een van de vele bergbronnen van het district een kleinen stroom voedde, die nu in schuimende watervallen in een wilden bergpas neersprong, waar hij, naar Jack vertelde, in een vreemde opening verdween en over een korten afstand onder den grond doorliep, om ten slotte in de Baily Rivier uit te komen. Zij hielden hier halt, en Dan nam den tijd, den stand van den zon en de ligging van het land op, want hij moest alleen bjj maanlicht naar de school terugkeeren. Het was inderdaad een prachtvol tooneel, dat zich om hen en aan hun voeten uitspreidde. Het was een tuin vol wilde boomen, meer Engëlsch lijkend, dan die van de lagere landen aan de kust; grasklokjes van een groote soort, wilde geraniums, gouds bloemen, affodillen, en witte en roode lichtblauwe madeliefjes. Viooltjes, groot en van alle kleurenorchideeën en andere bloeiende bolplanten, die haar groote bloemen neerbogen voor de zomerbries, sommige van een mauven weerschijn, de meeste wel riekend. Er stonden bloeiende erica en acacia's, jasmijn, wilde kamper foelie, muskusplanten, wilde druiven en seringen. Do lucht was den geheelen dag helder geweest behalve een paar witte wolken, die diepte en leven gaven aan het blauwe uitspansel; en daar het verscheidene dagen achtereen geregend had, was de nu gezuiverde dampkring zoo helder als kristal. Tien mijlen verder lag de groote Stille Oceaan. Boven hun hoofd in de hooge eucalyptussen kwetterden groene en blauwe pape gaaien, terwijl gangans en andere kleinere regenbooggekleurde bewo ners van het Australische woud in lager hangende takken tjilpten. Een kangoeroe sprong kalm in het rond. Zij stegen hier van hun paarden en klommen hooger naar een paar holen, die Jack ontdekt hadde in gang van een ervan werd bedekt door een grooten rolsteen, en als om den ingang nog beter te verbergen, stond er vlak tegenover een groote inlandsehe vijgeboom, waarvan de hoogste takken bijna over den grond sleepten. Jack liet aan Dan zien, hoe men, door die takken weg te duwen, kon komen op een paadje rondom dien rolsteen, waar een volkomen droog hol was, waarin Jack reeds mondvoorraad bijeengebracht had. In een hoek lag een ruw bed uit varens en takken. „Zooals je ziet," zeide Jack, „is hier water, eten voor een paard, drie uitgangen en een prachtig vergezicht over een uitgestrekt landschap vanaf de rotsen..' „Het is een prachtige plaats voor zoo'n doel, kapitein," zeide Dan goedkeurend. „Ik vermoed, dat Old Shiner daar op de weide wel veilig zal zijn; hij zal niet verdwalen uit ge brek aan water. Den heelen nacht ben ik in den zadel geweest, zoodat ik wel vermoed, dat ik tot na zons ondergang zal slapendaarna kom ik dan wel naar de school. Vergeet niet het kalfsvel uit te hangen." Jack reed nu naar Silas Stump en vroeg hem dadelijk mede naar de school te gaan, daar er zeker al enkele commissieleden zouden zijn, om over de zaak te praten. De moeilijkheid was, zoo legde hij uit, ontstaan uit de veete tusschen de Garey'a en de Lord's, en hoe eer die bijgelegd zou worden, des te beter was het. „Je hebt verkeerd gedaan, meester, met ze geen pak slaag gegeven te hebbendat denkbeeld van je, om kinderen met zachtheid te regeeren, heeft geen succes, net zooals ik voor speld heb. Het zal wel beter z(jn voor Poddy Carey om Bob van de school te houden, tot de kwestie doodge bloed is. Doch hoe het zij, ik kom ook meepraten; Jij kan de school niet blijven besturen, als jongens als Bob Carey voor de klasse met je willen vechten. Geloof je, datje den bengel aan zoudt kunnen, meester?" „Daar heb ik heelemaal niet over gedacht, Silas," zeide Jack kalm. „Nou, dan moet je hem b\j de eerste de beste gelegenheid een flinke rammeling geven," zeide Silas boos, „dat zou een goed voorbeeld zijn voor de geheele school, maar laat Poddy Carey niet weten, dat ik je dien raad gegeven heb." (Werdt vervolgd).

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1