Laatste berichten. PLAATSELIJK NIEUWS. De Dienstregeling op de Holl. Spoor, ingaande 9 Juli. De officieele dienstregeling is thans vastgesteld. Zij is als volgt: Vertrek van Aankomst te Helder Amsterdaai 6.24 9.14 7.29 sneltrein 9.14 10.24 Zondags niet 1.07 12.20 alleen Zondige 3.28 6.54 9.39 Bovendien vertrekt een trein te 4.26 naar Alkmaar, aankomst aldaar 6.15. Zondags loopt deze trein niet. Vanaf 21 Saptambar a.a. loopt deze trein c^oor naar Amsterdam (alleen op werkdagen) en komt aldaar aan 7.51. Vertrek van Aankomst te A msterdam Helder 5.25 Zondage nlat 8.35 9.17 sneltrein 11.39 12.28 Zondige al«t 8.07 3.05 6.02 6.09 Zondags nlat 9.18 8.30 c;:ï:ï,i. 10.29 8.30 alleen Zondigs 11.07 10.45 Jf5MïïSi 12.36 De heer J. W. Noé, commies chef de bureau der afdeeling boek houding bij 's Rijkswerf alhier, is ingaande 1 Jan. 1919 bevorderd tot hoofdcommies. Tot lid van den gemeenteraad is Dinsdagmiddag bij enkele candi- daatstelling gekozen de heer 0. Bot. Deze verkiezing, ter vervulling van de tengevolge van het overlijden van den heer Over de Linden bestaande vacature, moest nog plaats hebben onder het oude kiesstelsel. Ho«| bszosk. De sleepboot „Lutine" sleepte alhier binnen 3 jachten komende van Ter schelling. Op een der jachten, n.1. de „Brandaris", was Z.K.H. Prins Hendrik, die heden de laatste perio dieke zeilwedstrijd zal bijwonen en aan het eind daarvan de prijzen uit zal reiken. De Christelijke Jongel. Ver. „Spreuken 910a" bestaat heden, 26 Judï, 60 jaar. Dit heugelijke feit denkt zij niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Zij stelt zich voor, het op de volgende wijze te herdenkenZondag 29 Juni, 's morgens 8 uur, bidstond 's avonds 6 uur, openbare vergade ring in het gebouw voor Evangelisa tie (Palmstraat); avonds 81/» uur, feestelijke vergadering voor leden, eereleden en genoodigden, gebouw Spoorstraat 7-9. Muziekconcours Haarlem. Zooals men wellicht weten zal, heeft ons muziekcorps „Winnubst" Zondag te Haarlem deelgenomen aan het muziekconcours aldaar. Dezen keer is „Winnubst" er echter niet zoo goed afgekomen als tot nog toe op concoursen met dit corps het geval was. De mooie uniformen, die deleden droegen, hadden in Haarlem veel bekijks, schrijft Haarlem's Dagblad. In de jury had ook zitting de heer A. L. Hazebroek, luit.-directeur der Kon. Marinekapel. Met 51} p. haalde „Winnubst" in den marschwedstrijd een dorde prijs. Het corps had zich, blijkens hetgeen de heer Jos. de Klerk in Haarlem's Dagblad schreef, een moeilijke taak gesteld met een arran gement van „Les deux Aveugles" van Méhul. „Wel was de klank beschaafd, maar in de notenmakerij werd wel eens gestruikeld, 't Was jammer." Voor het muziekconcours slaagde .Winnubst" er dan ook, trots de 54} p., niet in een prijs te halen. Boottocht Schoorl, Borgen Alkmaar. Men deelt ons mede Onder voorbehoud van vaarrecht, ligt het in de bedoeling der directie, bij genoegzame belangstelling van het publiek, deze vaarten gedurende de zomermaanden regelmatig Zondags te doen plaats hebben. In ons bericht van j.1. Zaterdag was abussief deze dienst als definitief vermeld. Uit hot Politle-rapperL Nadat op 16 Juni j.1. door een rijwielhandelaar alhier aangifte was gedaan dat hij dien dag aan iemand een rijwiel had verhuurd, wiens op gegeven naam en adres hem waren gebleken valsch te zijn, werd een onderzoek ingesteld. Hierbij kwam aan het licht dat de man heette R. M wonende in de Schagenstraat en vermoedelijk vertrokken naarlJmui- den of Amsterdam. Er werd tot nu toe niets meer van hem gehoord. Van het station, alwaar het signalement van het rijwiel bekend was, werd evenwel eergisteren bericht dat het aldaar juist als bagage was aange komen. Daar men het sedert niet kwam afhalen, is het door de politie voorloopig in beslag genomen. Ten nadeele van een landbouwer is des nachts van zijn land nabij fort „Dirks Admiraal" een wieder en een stroohoed ontvreemd. De wieder, is gemerkt L. V. Z. W. Eene bewoonster van de Hartesteeg deed aangifte dat zij een bedrag aan klein geld vermiste. Zij verdacht hare dienstbode, die bü onderzoek in het bezit van hetzelfde bedrag en van dezelfde soort geldstukken werd be vonden. Deze ontkende het feit be dreven te hebben, hoewel verschillen de bijzonderheden tegen haar pleitten. Proces-verbaal is opgemaakt. In een portiek van een winkel aan den Kanaalweg is des nachts om 3 uur door een paar agenten van politie een 20 jarig meisje aangetroffen hetwelk daar den morgen wilde af wachten. Zij verklaarde alhier ge komen te zijn om een dienst te zoeken en geen geld meer te hebben. Zij is naar het bureau gebracht en den volgenden dag naar Hoorn, vanwaar zij bleek afkomstig te zijn en waar zy weder onder het ouderlijk gezag gesteld. Een meisje van ongeveer denzelfden leeftijd is, nadat hare te Prinsen hage wonende ouders met haar verblijf in een café in de Keizerstraat alhier waren bekend gemaakt, op hun ver zoek daaruit gehaald en mede naar hare woonplaats op transport gesteld. BINNENLAND. Nederland en België. De Parijsche correspondent van het Hbl. seint d.d. heden: De „Temps" publiceert opnieuw een zeer heftig artikel van Roland de Mares over het geschil tusschen Nederland en België. De bekende argumenten worden weder naar voren gebracht en verder spreekt de schrijver over de weinig mee gaande houding door de Neder landsehe regeering bü de onder handelingen aangenomen. Er wordt, voorts in het artikel gezegd, dat men zeer wel weet dat het Neder- landsch-Belgische vraagstuk niet maar brutaalweg genegeerd kan worden, en dat men het ook niet mag vertroebelen door de toepas sing van een diplomatieke formule. De zaak staat er zoo voor, dat zy, wanneer zy niet tot een prak tische. oplossing wordt gebracht, tusschen de beide volkeren een ge voel van groot wantrouwen zou doen ontstaan, dat zwaar zal druk ken op de relaties tusschen Brus sel en Den Haag en dientengevol ge op de geheele situatie in het Westen. Niemand kan dit wen- schen. Als de veiligheid van een volk op het spel staat, .nemen der gelyke geschillen spoedig een gecompliceerd karakter aan en de nationale eigenliefde is dan al da- delyk by het eerste incident oor zaak dal er een crisis ontstaat. En daarom heeft de Nederlandsc-he pers zich aan een ernstige fout schuldig gemaakt toen zij, met on- begrypelyke lichtzinnigheid zware bcleedigingen richtte aan het adres van hare buren in de jongste com mentaren op de situatie. Die toon van de Nederlandsehe polemiek heeft de Belgen in hun diepste, zin getroffen; en in den geestestoe stand waarin zy alles hebben op geofferd voor het recht en de vrij heid, zullen zy een dergelyke hef tige taal, die op haat en rancune duidt, niet licht vergeten. In alle kringen van België komt dit ge voel in meerdere of mindere mate tot uiting. Het zou verkeerd zyn het te overdrijven, maar ook verkeerd het te ontkennen. Roland Mares eindigt als volgt: De huidige quaesties die ten gevolge van de vroegere dwalingen der groote mogendheden tusschen Brussel en Den Haag zyn gerezen, kunnen langs rechtmatigen weg op billyke wyze en zonder dat van imperia lisme sprake behoeft te zyn opge lost worden. Misschien zou het later niet meer mogelijk zyn dat op die ma nier te doen, als liet wantrouwen en het gevoel van wrok in de har ten der beide volkeren zetelen en tusschen hen als het ware een mo- reele afgrond hebben gegraven. Het is in het algemeen belang van Europa en ook in het belang van Nederland zelf dat de Neder- landsch-Belgische quaesties tot een juiste oplossing woorden gebracht door eenparig zich van weerskan ten van goede wil te toonen en in een conciliante en rechtvaardige geest, want België kan niet leven met een open wonde in de zyde en het heeft zich er nog niet in geschikt om te sterven. Wy hebben dezer dagen melding gemaakt van het door het Comité de Politique Nationale aan presi dent Wilson by diens bezoek aan België aangeboden adres, inzake Limburg en de Schelde. In een correspondentie uit Brussel aan de i„Times" lezen wy nu dat president Wilson, die „naar het scheen voor het eerst vernam" dat men een volksstemming in Limburg wilde tot de delegatie van het genoemde comité zeide: „Wat gy nu vertelt is van buitengewoon belang en ik beloof u dat uwe mededeelingen zorgvuldig zullen worden bestu deerd. Een nieuw program der Belgische annexionisten. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt: De annexionistisohe bladen heb ben vanochtend een communiqué van het Comité de Politique Natio nale, waarin het programma, dat tot nu toe opzettelyk vaag was ge houden, gepreciseerd wordt. Het communiqué luidt aldu's: Ingevolge liet onderhoud, dat het comité met president Wilson gehad heeft, is dit er toe gebracht, zyn program nopens de herziening van het verdrag van 1839 nader te preciseeren. Het comité vraagt ten opzichte van Limburg: lo. ontruiming door Nederland, daar Limburg juridisch Belgisch is geworden, aangezien het in 1839 aan Nederland werd afgestaan door een verdrag, dat niet meer bestaat; 2o. onmiddellyke opening van de economische grenzen van Limburg; 3o. overgave van Limburg aan een eigen Limburgsch bestuur, in afwachting van een volksstemming, in onderaf deelingen by geheime stemming onder toezicht van den Volkerenbond te houden. Die on- derafdeelingen, welke zich voor België uitspreken, keeren direct tot het moederland terug. De be woners, die dat wenschen, kunnen, hoewel er blijvende, de Nederland sehe nationaliteit behouden. Voor het geval de meerderheid zich zou uitspreken voor Nederland, zou België het recht behouden, een ka naal te graven van Antwerppn naar den Ryn door Limburg en daarover het bestuur hebben in de enclave van de Maas; 4o. het kanaal LuikAntwerpen te verbreeden en aan de Maas het noodige water voor beide kanalen te onttrekken; vrij en zonder toe zicht van de douane te gebruiken alle verkeerswegen te land en te water voor militaire en handels- transporten; zich te verdedigen tegen Duilschland in het afgestane Limburg. Wat de Schelde betreft: lo. ves tiging van de Belgische souverei- niteit op de wateren der Schelde tot aan haar mond, behoudens ser vituten, in te stellen -ten behoeve der oeverbewoners: 2o. Belgische souvereiniteit over het kanaal en de haven van Ter- neuzen; 3o. controle door België van de uitwateringssluizen van Vlaande ren op de Schelde; 4o. recht van België voor zyn verdediging te steunen op den ge- heelen linkeroever der rivier; 5o. opening van een vrij vaarwa ter ter vervanging van de Ooster- schelde. De uitlevering van den Keizer. Wolff seint: „In verband met het telegram dat Nederland tegen de uitlevering van den keizer is en dat de Nederlandsehe socialis tische party en andere partyen op het standpunt staan, dat het asyl- reclit tot geen prijs geschonden mag worden, schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeïtung" (het officieele regeeringsblad): Te oordeelen naar de houding door .^Nederland tot nu ingenomen in de quaestie van de uitlevering des keizers, mag dit bericht wel als juist be schouwd worden. By alle Duit schers heerscht diepste verbitte ring niet. alleen over de economi sche en territoriale verminking van het rijk, maar ook, en nog meer, over den onteerenden eisch, dat door de uitlevering van Duit- schers het recht van de jurisdictie, een wezenlijk bestanddeel van de souvereiniteit, verkracht zal wor den. Gedwongen voor het geweld te wyken heeft Duitschland dezen eisch moeten inwilligen. Wanneer de Nederlanders in dit oogenblik van den hoogsten nood en onmacht aan het rechtsstandpunt de ver schuldigde eer doen toekomen gn daarmede onze eer ophouden, dan zal het Duitsche volk hiervoor innig dankbaar zyn. Geïnterneerde Duitsche schepen. De te Hellevoetsluis geïnterneer de Duitsche torpedo- en motorboo ten zullen zoo spoedig mogelyk naar België vertrekken. Hr. Ms. „Castor". Gistermorgen is Hr. Ms. Castor op 'sRyks werf te Hellevoetsluis in het openhaar Verkocht. Er wa ren 4 inschrijvers. Hoogste de N.V. Holland te Hendrik Ido Ambacht voor 8310. De Prins op Vlieland. Z. Iv. H. Prins Hendrik, die op Terschelling vertoefde, maakte Dinsdagmiddag een tochtje naar Vlieland. Z. K. H. bracht een be zoek aan den burgemeester en de kunstschilderes mevrouw Aker sloot. Des avonds vertrok de Prins weder naar Terschelling. BUITENLAND. HET VREDESVERDRAG. De onderteekening. Parijs, 25 Juni. Volgens berich ten uit Versailles zal Herman Miil- ler, minister van buitenlandsche zaken in het kabinet Bauer, het nieuwe hoofd der Duitsche delega tie zyn. Daar de Duitsche delega tie niet voor Woensdagavond of Donderdagochtend te Versailles kan aankomen, zal de plechtigheid in de spiegelzaal niet voor Vrijdag kunnen plaats hebben. De nieuwe Italiaansche delegatie wordt Vry dagochtend te Parijs verwacht. Aan het Hbl. wordt nog uit Parys gemeld: Den avond van de onderteekening zal Poincaré een diner aanbieden aan alle gedele geerden. Men weet nog niet of de Duitschers erby tegenwoordig zul len zijn. De gewoonte in dergelyke gevallen is zoowel de overwinnaars als de overwonnenen uit te noodi- gen, doch men vraagt zich af of de Fransche openbare meening zal toeslaan, dat de Duitschers van de partij zullen zyn. Clemenceau zal vermoedelyk denzelfden avond het verdrag by het bureau der Kamer deponeeren en er een rede houden. Men ge looft, dat het verdrag tegen het eind van Juli door het parlement zal kunnen geratificeerd zyn, het geen mij wel een weinig optimis tisch lykt. Daarna zal Clemenceau zyn ambt neerleggen. Men is bezig het eenige origi- neele exemplaar van het verdrag in orde te maken, dat gedrukt zal worden op Japansch papier en in marokkyn zal gebonden worden. De inleiding met de namen der Duitsche gedelegeerden, die men nog niet kent, moet nog gewyzigd worden. Het zal voor de eerste maal zyn, dat een officieel verdrag van dezen aard wordt gedrukt en niet geschreven. De plechtigheid zal te drie uur aanvangen. Gezien het groote aan tal gedelegeerden, die zullen tee kenen en hun zegel aan het ver drag zullen hechten, verwacht men, dat de plechtigheid ongeveer twee uur zal duren. Na de onderteekening zullen voor de eerste maal militaire eer- bewyzen gebracht worden aan de Duitsche gedelegeerden. Dinsdagmiddag heeft de Raad van Vier by zyn bezoek aan Ver sailles de laatste bizonderheden van de onderteekeningsplechtig- heid vastgesteld. Behalve de leden der conferentie en het personeel zullen er 250 vooraanstaande per sonen worden uitgenoodigd, waar onder het bureau van Kamer en Senaat, alsmede een afvaardiging van Kamerleden en Senatoren, die den oorlog van 1870 hebben mee gemaakt, maarschalk Petain met zes Fransche generaals, 400 jour nalisten en eenige dames, 2ooals mevrouw Wilson. Clemenceau schynt niet geneigd te zyn een openingsrede te hou den. Hy zal de zitting eenvoudig voor geopend verklaren. BELGIE. De schadeloosstelling. Parys, 25 Juni. De Raad van Vier heeft gisteren een overeen komst getcekend, waarby aan Bel gië by de betaling der schadeloos stelling een bedrag van 2l/s mil- liard francs gewaarborgd wordt. Brussel, 25 Juni. In de Kamer heeft de minister van marine in antwoord op een interpellatie mee gedeeld dat hij voor België 300.000 ton scheepsruiinte van de Duitsche koopvaardyvloot heeft gevraagd. De verdeeling zal eerst na den vrede geschieden doch België heeft de verzekering gekregen dat het ruimschoots zyn deel krygt. DUITSCHLAND. Blnnenlandsche moeilijkheden. Berlyn, 25 Juni. In Berlyn heb ben sinds Maandagmiddag in de Noordelyke en Oostelyke wyken met korte tusschenpoozen levens middelenrelletjes met plunderingen plaats, die nog steeds voortduren en telkens weer opnieuw uitbar sten. De te Breslau uitgebroken spoor wegstaking dreigt zich uit te brei den, niet alleen in de provincie Silezië, maar ook in de aangren zende districten. Men hoopt nog te kunnen voorkomen, dat het tot een algemeene spoorwegstaking komt, doch te Berlyn en in den omtrek werd Dinsdag ook reeds op eenige baanvakken op de Silezische lynen gestaakt. Volgens de voorloopige kenteekenen schynt echter de lust tot staken by het meerendeel der spoorwegarbeiders niet zoo heel groot te zyn. Onlusten te Hamburg. Hamburg, 25 Juni. In den loop van den nacht hadden Spartaciërs zich meester gemaakt van het station, 11a de daar geposteerde af- deelingen der burgerwacht te heb ben ontwapend. Daardoor in het bezit van geweren en machinege weren geraakt, hebben zy den ge- heelen nacht een levendig vuur on derhouden. Tegen twee uur is het station door de burgerwacht heroverd. Ook de omgeving van het raadhuis is van Spartaciërs gezuiverd. Som mige Spartaciërs zyn zwaar en an dere licht gewond. Velen zyn ge vangen genomen, gewapende bur gers in hechtenis gesteld en epn aantal plunderaars uit winkels te voorschyn gehaald. Van de twaalf machinegeweren door de Sparta ciërs bij het station genomen, zyn hun elf weder afhandig gemaakt. De staat van beleg is afgekondigd. Parys, 25 Juni. De Raad van Vier heeft hedenmorgen besloten gezamenlijk stappen te doen ten einde herstel van schade en de noodige waarborgen tegen herha ling te verkrijgen in zake de inci denten in de Scapabaai, het ver branden der vlaggen te Berlyn en de Duitsche bedreiging tegen Polen. ENGELAND. Het zinken van de Duitsche vloot. Parys, 25 Juni. Leygnes, de mi nister van marine, heeft in de com missie voor marineaangelegenhe den uit de Kamer meegedeeld dat hy Clemenceau onmiddellyk in kennis had gesteld van de vernie tiging van de Duitsche vloot en voor de Fransche marine vergoe ding geëischt had. Hy voegde erby dat de Raad van Vier daarover be raadslaagden. Leygnes zeide dat Frankrijk besloten was, van Duitschland volledige vergoeding voor de schending van .-de wapen stilstand af te dwingen. Men vermoedt, dat de Duitschers de schepen hebben laten zinken door de buitenboordkleppen open tezetten. Als het werkelyk blykt, dat dit het geval is, hoopt men dat het gelukken zal, die kleppen door duikers te laten sluiten en de sche pen daarna leeg te pompen, zoo dat zy geborgen zouden kunnen worden. Zyn de schepen echter door ontploffingen naar den kel der gegaan, dan zal de berging veel moeilyker zyn. Op de plaats waar zy liggen is het water 60 tot 120 voet diep. Het drievoudige verbond. Londen. 24 Juni. Het drievoudig verbond van de mynwerkers, spoorweg- en transportarbeiders besloot vanavond in zyn vergade ring te Southport om een voltallige bijeenkomst te houden te Londen op den 23en Juli teneinde de mid delen te overwegen waarmee men de regeering zal dwingen de eischen van het verbond in te wil ligen. De voornaamste eischen van het verhond zyn de afschaffing van den dienstplicht en het terugtrek ken der Engelsche troepen uit Rus land. Het bestuur van de Engelsche arbeidersparty zal aan het congres ook moties voorleggen, strekkende tot herziening van het vredestrac- taat en Duitschland's onverwylde opneming in het volkerenverbond. Volgens een mededeeling van Hen- derson, die secretaris van het be stuur is, staat de party op het standpunt, dat die gedeelten van het t-ractaat, die onvereenigbaar zyn met de voorwaarden voor den wapenstilstand en met de opvatting van. de arbeiders aangaande inter nationale gerechtigheid en demo cratisch recht- herzien moeten wor den en dat Duitschland zoo spoe dig mogelyk tot het verbond moet toegelaten worden. Aan het congres van de arbeï- dersparty zullen ongeveer duizend afgevaardigden van plaatselyke af- deelingen van de arbeidersparty, vakvereenigingen enz. deelnemen en ook verscheidene vreemde gede legeerden. Tegen hooge reizigerstarieven. Het nationale verbond van spoor wegreizigers heeft een groote ver gadering te Londen gehouden, waarin geëischt werd dat de 50 pCt. die nog altyd op de spoor wegtarieven gelegd wordt, afge schaft zou worden. Het parlements lid Higham die presideerde, zeide dat 120 parlementsleden zouden eischen, om de verhooging in te trekken. Het verbond vertegen woordigde het gros van de kiezers en de regeering zou onmogelijk den wil van het volk kunnen trot- seeren. Het bekende parlementslid Bot- tomley zeide, dat de regeering het publiek voor de mal hield en de spoorwegmaatschappijen het be stalen. Het publiek moest duide- lyk zeggen, dat het zich niet lan ger aan zulk een behandeling zou onderwerpen. Een motie waarin de eisch van de vergadering was neergelegd, werd met algemeene stemmen aan genomen. Hongarije. Weenen, 24 Juni. Het Acht Uhr- Blatt verneemt telegrafisch uit Boedapest, dat de ruwyzer- en me taalbewerkers, die steeds de vyan- den zyn geweest van de communis ten een demonstratie tegen de re geering hebben op touw gezet. On geveer tienduizend arbeiders trok ken gewapend naar het hotel Hun- garia, waar de volkscommissaris sen verblyf houden. Op stormach tige wijze eischten zij het ontslag van Bela Kun. De troepen van het schrikbewind vielen de arbeiders van twee kanten aan. Na een straat gevecht, dat twintig minuten aan hield en waarby van beide kanten dooden en gewonden vielen, werd de betoogende menigte uiteenge jaagd. Sedert wordt het Hungaria- hotel door troepen van het schrik bewind bewaakt. In de Raden-regeering is een crisis uitgebroken. De volkscommissaris voor justi tie, Laddy, is afgetreden wegens de afkondiging van den staat van beleg en de toenemende groote verduisteringen, gepleegd door ambtenaren. Hy is uit Boedapest vertrokken. ZWEDEN. De Eerste Kamer ontbonden. Na verwerping der regeerings- voorst-ellen inzake den achturendag en de vermindering van den mili tairen dienstplicht is de Eerste Kamer ontbonden. Er zullen in Juli nieuwe verkiezingen plaats hebben, In Augustus wordt een buitengewone zitting van den Ryksdag gehouden. Korte berichten. Hindenburg en generaal Grö- ner, de chef van den Duitschen ge- neralen staf hebben hun ontslag gevraagd in verband met de onder teekening van het vredesverdrag. Om dezelfde reden heeft graaf We- del, Duitsch gezant te Weenen, zyn ontslag aangeboden. De algemeene staking te Win- nipez is geëindigd. Onder de Poolsche troepen breidt het Bolsjewisme zich uit. er nog een paar bygerechten op don gemeentelyken disch. Een aanvrage om verhoogd bouwvoor- schot door de Vereeniging „Volks huisvesting" gaf den heer Spruit aanleiding tot een philippica tegen den duren en tragen bouw der wo ningen. Maar uit de discussies bleek, dat het zoo'n vaart niet loopt, althans vergeleken met an dere plaatsen. En dat tegenwoor dig nooit precies te ramen is hoe veel men noodig zal hebben. Verder was er nog een voorstel omtrent den bouw eener nieuwe u. 1. o.-school, daar de school aan de Molenstraat reeds dadelyk na den bouw te klein bleek om alle leerlingen te bevatten. De toeloop voor het u. 1. o. was zóó groot dat dit noodig bleek. De raadsbeslui ten van 22 Aug. 1916 en 27 Dec. 1917, waarbij bepaald werd, dat de nieuw-opgerichte m. u. 1. o.-school in school 8 aan de Hoofdgracht, en de u. 1. o.-school in het nieuwe gebouw aan de Molenstraat zou worden gevestigd, moesten daar toe worden ingetrokken. Óver de vermoedelyke plaats dezer aller nieuwste school ontstond een nog al scherpe discussie tusschen den Voorzitter en eenige leden. Het schynt, dat men daarvoor een plaats bestemd had, die in het nieu we bouwplan der gemeente voor plantsoen is bestemd, en de Bur gemeester verzette zich tegen een zoodanige schending. De heer van Boven, de schoolopziener, moet er aan te pas komen. De rest der agenda werd, zooals we zeiden, verdaagd. Hierby was ook een voorstel om een vacantie- toeslag te verleenen aan perso neel dor gemeente. Dat zal, meen de de lieer Biersteker, nog wel een langdurige discussie veroorzaken. Wy vreezen er ook voor. medaille van de Vereeniging boots man Ardonne. ^Klasse Bj en B, modeltuig. Eerste irljs kunstvoorwerp van Z.K.H. den 'rins der Nederlanden (stel gouden manchetknoopen), opperachipper Lan- gerak, bemanniug vier kleine bremzen medailles: bootsman J. Sybesma en J. C. A. D. Volker, matroos le kl. K. Runia, matroos 3e kl. H. J. Bos boom, tweede prijs groote zilveren medaille der Vereenigingsergt-sei- ner Peeman, 3e prijs groote bronzen medaille der Vereeniging korp.-konst. de Wolf. Klasse Bs modeltuig. Eerste prijs zilveren klokje vrn H.M. de Koningin opperachipper Kraay, bemanuiDg drie kleine bronzen medailles: ma trozen 3e kl. F. Worm, J. A. Riks man en A. J. G. Klokkemeljer, tweede prijs groote zilveren medaille: schip per Breedvelt, derde prijs groote :>ronzen medaille: mar. lekl.Alphe- naar. Prijs van H. M. de Koningin (zilveren polshorloge) voor den min deren schepeüngen, die de meeste punten haaldemar. le kl. Alphenaar. Prijs van den Schout bij nacht van Asbeck (troostprijs), kunstvoor werp voor dengen e, die geen prijs kreeg en de mee3te wedstrijden mee zeilde bootsman Koek. (Ongecorrigeerd). Raadsoverzlcht. Neen, dat doen we niet weer: overdag vergaderen. Voor een keer kan het, als de agenda niet te be langrijk is. Maar we maken er geen gewoonte van. Want de mees te raadsleden kunnen niet zoo lang uit hun werk of zaken. Om vier uur byvoorbeeld zat de heer Bier steker al weer te popelen om weg te komen, en toen moesten we de Burgerwacht nog subsidieeren, nog een directeur voor de reiniging benoemen enz. U begrijpt dus, dat het heusch niet gaat. Het welbe grepen gemeentebelang is een avond-vergadering. Bovendien, welk een soesah ook voor de persl Onze katholieke collega, de Nieuwe Heldersche Courant, had een specialen ver slaggever uit Alkmaar moeten zen den om deze vergadering waar te nemen, en toen deze om half vier weer naar den trein moest, was nog lang niet alles afgehandeld. Gelukkig voor hem maakte de Raad om vier uur een einde aan zichzelf. Maar overdag vergaderen, neen hoor! Wat er dan voor dringends moest worden behandeld, dat deze vergadering niet wachten kon? vraagt de lezer. Het was het voor stel betreffende de gedeeltelyke electrific-atie der gemeente. De door het Prov. Electrisch Bedrijf gestelde tei-myn voor den prijs van materialen liep des Dinsdags af; er moest dus thans beslist worden. Natuurlyk viel die beslis-, sing gunstig uit, want electrificee- ren eener gemeente is altyd in haar belang. Wel tastte de Raad ten opzichte van de begrootingen en winst- en verliesrekeningen vrijwel in het duister. Er was, door B. en W., een begrooting overge legd, waarin over het eerste jaar een aanzienlyk tekort geraamd werd, maar het is duidelyk, dat zoo'n begrooting op zichzelf weinig zegt. By een dergelyk bedrijf moe ten in den beginne altyd tekorten worden gedekt, op den duur zal het natuurlyk rendeeren. De heer Bok wilde een jaar wachten tot de materialen wat goedkooper zouden zyn, en was de eenige, die tegen stemde. De Raad zag unaniem geen heil in eenig uitstel en liet dien heer alleen staan. De heer Van Breda wilde den prys verhoo- gen om daardoor het tekort te dek ken, maar uit de discussies bleek, dat dit niet wel mogelyk is, omdat naar -een vasten maatstaf dc prys berekend wordt, en oprichtings- en exploitatiekosten e.d. nu een maal onvermydelyk zyn. Boven dien zou het zeer onbillyk zyn de eerste verbruikers deze kosten te laten betalen, terwijl men later de tarieven goedkooper zou kunnen maken. En dus werd conform d-e voordracht besloten en binnen een paar maanden mag men electrisch licht verwachten in een aantal der rondom de werf gelegen straten. Inderdaad, een felicitatie waard! Behalve deze hoofdschotel waren GEMENGD NIEUWS. Verduistering? De notarisklerk V. te Drunen, die Maandag by de kassiersfirma Timmermans te Waalwyk 12.000 moest gaan wisselen, is tot heden niet teruggekeerd. Amerika „droog". De „Times"-correspondent te New York meldt, dat er plannen worden gemaakt om den 30sten Juni, den laatsten dag voor het in werking treden van het drankver bod, vroolyk te vieren. Het Ma- jestic Hotel kondigt aan, dat het diner dien dag om vier uur zal be ginnen. Even voor middernacht zullen de flesschen die nog in de kelders zyn, by opbod worden verkocht. De gasten kunnen ze dan naar hun tafeltjes meenemén en het feest tot zes uur 's morgens voortzetten, waarna de overleven den van dit bacchanaal na#r huis worden geëxpedieerd. Het Café des Beaux Artis zal alleen dien avond een bar voor vrouwen openen. De eenige man nen, die toegelaten worden, zyn de vertegenwoordigers der New York- sclie bladen, die tegen het einde van het feest door een kier mogen gluren om te boekstaven wat er gebeurt. De acteurs hebben een indruk wekkende lykplechtigheid voor Bacchus voorbereid. Particulieren treffen eveneens voorbereidingen. Men heeft nooit zulk een druk ken tyd gekend. Een groothande laar zeide, dat zyn omzet in de af- geloopen week het drievoudige van den normalen was. Een andere kreeg een bestelling voor cham pagne tot een waarde van 20,000 dollar. Bestellingen van 5000 en 10,000 dollar zyn heel gewoon. Piriadiaka ZailwadatrQdaR Kon. Marlae. Hedenmorgen had de laatste serie wedstrijden plaats. Evenals de vorige malen was oók thans het weer niet zeer gunstig. Zooals wy reeds be richten, zou de prijsuitreiking plaats vinden door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, die daartoe van Ter schelling, alwaar Z.K.H. op de jacht was, was gekomen. Deze prijsuitrei king geschiedde te kwart voor twaalf in de groote zaal van het Kon. In stituut. Aldaar hadden zich de adel borsten en haie gesteld, terwijl de prïjswinners met enkele dames ron dom de tafel met de uitgestelde prjjzen stonden geschaard. Z.K.H., die het vliegkamp de Mok had bezichtigd, en met het bootje van het vliegkamp naar den Helder terug keerde, kwam omstreeks kwartier voor twaalf in het Instituut. Z.K.H. was gekleed in de uniform van vice- admiraal. In een korte teespraak wees de Prins op de beteekenis dezer zeil wedstrijden, die uit e«n oogp.qnt van oefening zeer groot is. Z.K.H. hoopte, dat alle deelnemers van thans ook weder zich voor de najaarswedatrü- den zouden doen inschrijven. Zonder iets te willen afdingen op de be kwaamheid der anderen, wees Z.K.H. op de bizondere prestaties van de mededingers Kraalj en Langerak, die zoo'n mooi resultaat wisten te be reiken. Ook de marinier Alphenaar moet worden vermeld, die met groote handigheid en durf zijn kleine sloep overal wist door te sturen. Thans werd tot de uitreiking der prijzen overgegaan. De winners ont vingen allen uit de handen van Z. K. H. hun eeremetaal of kunstvoorwerp, soms met een aanmoedigend woord overhandigd. Meteen „Leve de Prins!" gevolgd door een driewerf „hoera!" verliet Zijne Koninklijke Hoogheid daarna het gebouw. Hieronder volgt de jiitslagklasse fantasietuig. Eerste prijs zilveren tabaksdoos van H. M. de Koningin, Luitenant ter zee Heckman, beman ning (5 kleine bronzen medailles): buitengewoon adelborst M. R. v. d. Burgt, matroos-vliegtuigmaker Sie- besma, matrozen 3e klasse Arond, Kaagma en van der Horst. Tweede prijs groote zilveren medaille van de VereenigingLuitenant ter zee 2e kl. Zimmerman, derde prijs: bronzen. TWEEDE KAMER. Vergadorlng van Dinsdag 24 Juni. De Kamer behandelt het wetsont werp tot regeling van het Nijver heidsonderwijs. Het doel van dit ontwerp is een einde te maken aan de stelsellooze en onvoldoende ver zorging van het nijverheidsonderwijs van Rijkswege. En dit ontwerp vond dan ook algemeene instemming in de Kamer, al bewogen zich de discussies rondom de twistvraag overheidszorg of particulier initiatief. De Min. wilde net laatste op den voorgrond plaatsen, d.w.z. dit zal de leiding moeten geven. Vsrgadaring van Woensdag 25 Juni. Woensdagmiddag wordt art. 1 van het ontwerp Nijverheidsonderwijs aangenomen, nadai een paar amende menten waren verworpen. Thans zyn een groot aantal wets ontwerpen en conclusies op verslagen e. s. aan de orde, die worden aan genomen zender stemming. Daarna wordt met het nijverheids- wetje voortgegaan. De Minister neemt verschillende wijzigingen over; ook een van den heer Van de Bilt om voor de Zeevaartscholen ver hooging van het subsidie van 60 °/o tot 75 mogelijk te maken. Een amendement van den heer G e r h a r d om die mogelijkheid voor alle scholen open te stellen, wordt met 42 tegen 16 st. verworpen. De artikelen worden vastgesteld, terwijl de eindstemming nader zal worden bepaald. SPORT. AJax in Scandinavië. Ook de tweede wedstrijd tegen een Kopenhaagsch elftal werd door de Ajaciden verloren en wel met 3—1. Ajax had invallers voor Terwee en Hordijk. Het tegenpunt werd door Gupfert gemaakt. De wedstrijd was zeer ruw en werd door den scheidsrechter op onvol doende wijze geleid. De wedstrijden in Scandinavië zijn hiermee afgeloopen. Van de 4 wedstrijden zyn er 2 gewonnen en 2 verloren. Het aantal gemaakte doelpunten bedraagt 8, waartegen de Ajax doel- verdediger 7 maal moest visschen. Tegen de Zweden werden 5, tegen de Denen S doelpunten gemaakt. Met dit al heeft Ajax in het buitenland geen slecht figuur gemaakt. Burgerlijke Stand v. Helder, van 24 en 21 Juni 1919. ONDERTROUWDC. van de Poll en T. van Rijn; K. Bakker en R. Koster; B. Harjer en G. v. d. Graaff W. Noordberg en C. J. WIjker; J. J. Morsch en C. M. Snel. GETROUWDJ. v. Amersfoort en M. M. Hertsworm. BEVALLENJ. van de Voorde- Dienaar, z.F. Bakker—Post, z.; W. E. M. MulckhuljseKrijnen, z.;J. F. Bais—Domerghi, d.B. Boerdijk— Groen, z. OVERLEDENM. de Boer, 5 w. LBQERBERICHTEN. By h#t T«(l**n«n van ond«r«ohoidlngon voor «•ïfijlcón «n trouwtn dianst, w«d tot nog tou aan militairen beneden den rang van sergeant of foarler, een loldUfeikooglng toeiekena van 9W cent per dag- belooning le tkaus ver vallen. Alleen 4e f tl gratlflcatle bj) toekenning Tan de ronden medaille voor 8f jaar tioawen dlenet bl|(t gehandhaafd. STOQMVAARTBERICHTEN, Stoomvairtraaatiohipplj Nadarland. Java, van Bnenos-Ajies naar Xe der land, vertrok go Juni van at.,Vincent •ranje, ultrela, pass. M Juni Oueiaant. Prlna dar Nederlanden, ultr., vertr. g4 Jnnl van Jalmouth. Vondel, uitrei», ariiv. 1« Juni te S «beug. Rottardamaeha Lloyd. Kawl, ultrela, arriv. 17 Juni te Padang. Bindjanl, ultrela, vertrok 18 Juol van Suen Baroet, v. Botterdam naar New Tork, paneerde 19 Juni Lliard iVerb Inaallnde. ultrela. vartrok 31 Jnnl van Londen en paaa. 25 Jnnl Ontstaat. Ifalang. van Botterdam naar Hasapton Roads, paaa. 38 Juni Prawlepolnt. PJoqja, nl trela, paaa. 16 Jnnl Farlm. Kon. Holl. Lloyd. Delfltad vertr.83 Juni v. Boearlo n. A'dem. Idiii, ultrela, arriv- 28 Jnnl U Montevideo. Gelrla, ultr., vertrok 31 Jnsl v. Lte Palxnas. Holl. Amorlko lijn. AadOk, v- Xewport Ne we neer Kottel dam, arriv. 2j Jnnl te Baltlmore. Noordam. nltrele, vertrok 38 Jnnl dee nam. 6 n. 16 van Fatmoutk. Stoomvaortmaiischapplj Dosaan. Btrlanna arriv. 14 Jnnl v A'dam te Batavia. Java-China-Japan Lijn. Tjllatjap vertr. II Jnnl v. Vokokama n. Batavia. TJlmanoek vartr 11 Jnnl v. Tokonama n- Batavia. VltSCHERIJBERICHTEN. Aangakracht te Nleawediep. 14 Jnnl. Door 16 kordera6 kitten kleine aehol, per klat f 0.- a t .0.-; 3 kisten sokarren, par kist f 8 a l 0.- 4 kiften pietermannen, per klat f 10.- n f 0.-. Door geenvlntchereSS talgeee.per UI f 10.60 n 1 1460 2800 makreelen, ver 100 atnks fSSO Door roggenvlaachets81 roggen, per stok f 140 a f 0.-. 36 Jnnl. Door geepvleichere16 tal gaap, per tal f a 117,M. Door rogganvlaeebera60 roggen, per «tuk t LM n I 0.-.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2