PLAATSELIJK NIEUWS. -- Per stoomschip „Hembrandt" zuilen repatrieeren: Luit. ter zee -«• kl. K. van Allen, off.-mach. 2e lel. H. C. liesangon, matroos-kok •I \V. Eek hardt, matroos 2e kL P. YcrbuQs en de korporaal der ma riniers J. M. Prevoo. - Te Zaandam slaagden voor liet eindexamen H. B. S. 5-j. c. mej. .L E. Redeke en de lieeren J. A. Fray en R. Lunshof, leerlingen dei- li. H. B. S. alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen der Nederl. Toonkun st enaarsvereeniging mej. M. F. Sohötte, alhier. Naar wij vernemen, zal ds. C. Stadig, predikant bij de Gerefor meerde gemeente alhier, a.s. Zon dagavond half 6 in de Gerefor meerde kerk (Spoorstraat) afscheid van de gemeente nemen. Hr Ms. „Tromp". Hr. Ms. „Tromp" heeft 5 Juli Aden verlaten op weg naar Indië, Post naar Ned.-Indlë. De. directeur van het postkantour Ainsterdam brengt ter kerurLs, dat brievenmalen zullen worden ver zonden naar Ned. O.-Indië per s.s „Sindoro" van de Rotlei-d. Lloyd. Het zeeposttarief is op deze zen dingen van toepassing. Laatste buslichting ten postkau- tore alhier 18 Juli uur 's avonds, uangeteekende stukken tot 4 uur 's avonds. Postpakketten met deze gelegen heid te verzenden kunnen worden aangeboden tot 18 Juli 2 uur \s mid dags en moeten voorzien zijn van certificaten van oorsprong, gevi seerd door de N. O. T. Duitsche mijnenvegers. De 17 Duitsche mijnenvegers die Zondag tor reede van Nieuw ediep kwamen zijn heden weer naar de Noordzee vertrokken. De Dultschers ea de fiscus. De zeventien Duitsche booten, die tengevolge van het ruwe weder •'énige dagen op de reede alhier hebben gelegen, zijn thans, nu de wind geruimd is en het weder op geklaard, weder aan hun arbeid in de Noordzee getogen. Zij laten heel wat in der haast aangeknoopte re laties, zoowel van mannelijke als van vrouwelijke zijde, achter. De laatste dagen zijn voor rer- scheidenen der opvarenden niet zonder emoties geweest. Dinsdag' avond hebben de belastingambte naren op een der schepen voor een waarde van verscheidene duizen den marken in beslag genomen, zeer tot ontevredenheid van de manschappen. Het is begrijpelijk, dat het publiek in dergelijke geval len steeds partij trekt voor de al dus gemaakte slachtoffers. Men ziet in hen de medelijden wekken de verdx-ukten, die, om vrouw en kind in het. leven te houden, gaar ne zooveel mogelijk uit het land van belofte naar eigen uitgeput en uitgemergeld land vervoeren. Echter, er bestaan nog steeds uitvoerverboden. En ter handha ving daarvan zijn er de rijksambte naren wier taak nu is de bestaande bepalingen zooveel mogelijk na te ito men. Wat was nu het geval op deze Duitsche flotille? In de eerste da gen liet men de menschen hun gang gaan als zij aan den wal een en ander kochten om dat mee aan l>oord te nemen. Het liep echter te erg, en daarom werden de autori teiten aan boord gewaarschuwd, dat zjj, om te kunnen fourageeren, uitvoervergunningen noodig had den. Wie waren echter de autori teiten? De officieren, meerendeels zeer jonge menschen, hadden eigenlijk niet veel te vertellen; zooals wij reeds mededeelden, was de discipline, anders kenmerkend voor de Dultschers, totaal afwezig. Dus werden de z.g. „vertrouwens mannen" geraadpleegd, die op elk schip waren. Deze billijkten volko men het standpunt der belasting ambtenaren, dat liet niet aanging, om, waar van verschillende artike len nog uitvoervei-boden beston den, de mannen hun gang maar te laten gaan. Van de zijde van den fiscus werden met zeer groote vrij gevigheid uitvoer-vergunnlngen verleend. Men toonde ons lijsten voor veertig kilogram boter, vet, groote. hoeveelheden sigaren, cho colade enz., welke per sohip ver strekt wéi-den voor de fouraeee- ring. Zoolang nu de fiscus de con trole behield over deze hoeveelhe den was het niet erg. maar door het gebrek aan discipline en door dat er zooveel manschapen aan den wal liepen, was dit niet altijd mogelijk. Begrijpelijk is het dus alleszins, dat Dinsdagavond ten slotte tot in beslagname werd over gegaan. Voor de betrokkenen was dit des te onaangenamer, daar door inbeslagneming de goederen go- confiskeerd werden. Wanneer na waarschuwing de artikelen, dl« niet mochten worden uitgevoerd, nan de winkeliers werden terugge geven, kreeg men tenminste zijn geld terug. Maar dat was in dit ge val niet zoo. Vandaar de ontstem ming der menschen, die echter de- zo inbeslagnemingen aan zichzel- ven te wijten hebben. Waarschijnlijk zal deze of een andere flotille - nog wel eens weer onze haven binnenvallen indien het weer slecht wordt. Dan zullen wel meer afdoende maatregelen kunnen worden genomen dan nu mogelijk was. En dan zal de con trole wel kunnen voorkomen, dat inbeslagnemingen, die uit den aard der zaak altijd onaangenaam zijn voor beide partijen niet meer noodig zijn. daar, met voorloopig 75 leden. Een bestuur werd benoemd, beslaande uit de lieeren: Ds. van Griethuysen voorzitter, F. de Vries, 2e voorz., J. Slikker Sr., secr., L. Koolstra, 2e secr., W. van Die, peimingm. Hoorcnsma Sr., 2e pe-nningin. Reeds werd toezegging ontvan gen van de ouders van 70 leerlin gen, zoodat kan worden overgegaan tot den bouw eener dricklassigi school. Overleg zal worden ge pleegd met liet bestuur der Chr. School te Breezaml ten"einde zoo spoedig mogelijk de aanbesteding te doen plaats hebben. BINNENLAND. Nederland en België. De Raad van Vijf heeft gisteren besloten, dat de commissie, die be last- is met- de regeling van de han gende vraagstukken tusschen Ne derland en BelgitNden 29en Juli bijeenkomen zal. De „Echo de Paris" meent te we ten, dat er eerst een belangrijke quaestie moet worden geregeld, n.1. of de commissie bevoegd zal zijn over territoriale wijzigingen te be slissen. Alhoewel de Raad van Vier deze vraag ontkennend heeft be antwoord, merkt het blad op, dat België deze uitspraak niet schijnt te hebben aanvaard en dat de aan gelegenheid opnieuw zal moeten worden onderzocht. I>e berechting van den ex-keizer. In een lang hoofdartikel verd digt de „Times" de berechting van den ex-keizer, zeggende dat in het vredesverdrag de berechting van den keizer is opgenomen als zijnde deze de hoeksteen van het gebouw der internationale gerechtigheid en dat het- verzet daartegen onze hoop op een nieuwe heerschappij het recht den bodem inslaat. Verder zegt het blad: we moeten den ex-keizer voor een rechtbank roepen al was het alleen omdat wij, indien wij«het niet doen, ook de anderen niet kunnen doen terecht staan zonder uit te spreken dat ook in internationale aangelegenheden een wet geldt voor den Koning en een andere voor de onderdanen. Men voert als een bezwaar aan dat Engeland te groote verantwoorde lijkheid op zich zou nemen indien de beslechting in Londen plaats had en dat- daardoor alle woede zich tegen Engeland zou keeren, Inderdaad werd Londen gekozen, omdat men de overtuiging had dat de Engelsche rechtspraak zich niet meer maar minder wraakgierig zal toonen dan de andere en het is een compliment aan de Engelsche wet, dat wij liever om zuiver zelfzuch tige redenen niet hadden ontvan gen en dat de eerste minister naar onze meening zich heeft- laten wel gevallen zonder zijn collega's te raadplegen. Het ware karakter der berechting ware veel beter tot zijn recht gekomen indien men Genève had gekozen, dat als zetel van den Volkerenbond tot extra-territoriaal gebied is verklaard. Aan den anderen kant zal de be rechting in Londen sneller te werk gaan en de geheele opdracht om Internationale .rechtvaardigheid te oefenen is wel is waar niet iets dat dit volk gezocht zou hebben, maar toch evenmin iets wat we weigeren mogen uit- het oogpunt van voor zichtigheid. Ernstiger zou, indien het waarhoid bevatte, bet bezwaar zijn dat de berechting niet krach tens de wel kan geschieden er daarom door de wet niet zou kun nen gerechtvaardigd worden. He is duidelijk dat er alleen recht gi sproken wordt door bestaande rechtbanken volgens geschreven recht. De misdaad van den inval in Bel gië staat in geen enkel strafwet boek strafbaar gesteld, maar de keizer zal terecht staan voor een internationaal hof wegens een in ternationale misdaad en onderwor pen worden aan een procedure die door de hoogste motieven van in ternationale gerechtigheid zal wor den geleid. We zouden het kunnen noemen een daad van internationa le politiek in wettelijken vorm ge kleed, gelijk de uitspraak van een Krijgsraad is een daad van oorlog gekleed In een wettelijken vorm. Chr. School te Koegras. Dinsdagavond 15 Juli is te Koe gras opgericht de „Vrije Protes- tant-sche Sch ooiver eeniging tot stichting en onderhoud eener Chr. School" in de Friesclie Buurt al- De Londensche redacteur van de Manchester Guardian schrijft: Ten aanzien van het gerucht, dat kortgeleden door een Londensch blad is verspreid, volgens hetwelk de Nederlandsehe regeering bereid zou zijn, den gewezen keizer uit te leveren, kan ik op goed gezag ver klaren, dat dit niet waar is. De Ne derlandsehe regeering beeft tot- dusver geen verzoek om uitleve ring van de geallieerden ontvan gen, en daarom is het voor haar niet noodig geweest een beslissing te nemen. Indien het verzoek ge daan wordt, gelooft men hier in Nederlandsehe kringen, dal zij, ge lijk ik al gezegd heb, het verzoek om uitlevering niet zal inwilligen. Wat het proces zelf betreft, moet ik, hoewel ik nog altijd geloof dat de regeering er ten slotte toe zal besluiten het niet door te laten gaan, erbij voegen, dat de zaken in die richting nog niet zoo ver zijn gevorderd als ik verwacht had. Of ficieel wordt althans zeer stellig verklaard dat het proces voortgang zal hebben. De opvatting van de verstandiger kringen en van bijna alle juridische autoriteiten onder de natie, dat het geheele denkbeeld dwaas is en tot niets goeds kan lei- wordt, naar ik meen, door I den van het- kabinet gedeeld, maar totdusver heeft deze partij nog niet. de bovenhand gekregen. Japan en onze koloniën. De Japansche legatie te 's-Gra- venhage deelt het volgende mede: De dagbladen hebben onlangs tendentieuse geruchten verspreid, door middel van een telegram waarin beweerd werd dat Duitsch- land tijdens den oorlog bij de re geering van Japan verschillende pogingen had aangewend ten einde dit land los te maken van de gealli eerden, Duitschland zou, onder an deren, Japan de vrije hand hebben aangeboden ten opzichte der Ne derlandsehe koloniën. De Japansche legatie is gemach tigd tot- besliste tegenspraak dezer geruchten, die van allen grond ont bloot zijn." De broodkaart. De brodkaart van het 103e tijd vak loopt van 18 tot en met 2fi Juli Certificaten van oorsprong. Postpakketten voor Ned.-Oost en West-Indië behoeven noch bij ver zending over Engeland, noch bij verzending per zeepost vergezeld te zijn van certificaten van oor sprong. Tramstakihg in Twente. De directie der Twentsche Elcc- trische Tram heeft naar aanleiding van een protest-staking, den dienst tot nadere aankondiging gestaakt en het personeel ontslagen. Voor 1.000.000 aardbeien. Zaterdag is het millioen dit jaar besteed aan aardbeien op de vei lingen der R.-K. Tuindersvereeni- ging „Kennemerland" tc Bever wijk volgemaakt. Het bestuur bood én kooper èn verkooper die zulks déden een aardig souvenir aan. De opbrengst der aardbeien is bijzonder meegevallen. Vreesde men eerst dat deze laag zou wezen, omdat Duitschland niet kom koo- pen, al spoedig bleek het tegen deel. Dank zij den aankoop voor de Engelsche jamfabricatie waren de prijzen bijzonder hoog en maakte menig tuinder goede zaken. ffi. O.). Onderwijzerssalarissen. Uittreksel ontwerp-de Visser. I. Grondsalaris onderwijzer. 02 dienstjaren 2—4 ƒ1000.— ,1150.— 4—6 1300.— 6—8 „1450.- 810 1600. 10—13 ..1800.— 13—16 „1950. 16—19 „2100 19 en meer „2300. De laatste drie. veiiioogin-gen worden slechts toegekend aan hen die gehuwd zijn of gehuwd geweest Verlioogingen van dat salaris. a. Voor elk kind beneden 18 jaar f 40. b. voor hoofdakte 300. e. voor de bevoegdheid tot liet lesgeven .in de vakken k, 1, m, n, p. q, r, rhis 50.per vak (onge acht of men die bevoegdheid bezit door oude hoofdakte ol' akte voor onderwijzeres of krachtens M. akte); d. bovendien voor het lesgeven in een of meer dier vakken (geen M. U. L. O.) per vak (behalve k en q) 100.per vak (in het 4e, 5e en 6e leerjaar voor ten hoogste 2 vakken); e. voor het lesgeven in het 7e of hoogerc leerjaar eener M. U. L. O. school voor elke lagere akte (behalve k en q) ƒ200.of voor elke middelbare akte ƒ400.--: (één van de beloouingen sub e. en e. is slechts toepasselijk). 11. Grondsalaris hoofden van scholen met minder dan 200 leer lingen. 0—2 dienstjaren ƒ1900.- 2—4 2050.- 4—6 2200.— 6—8 2350.— 8—10 „2500.— 10—13 „2700.— 1316 „2850.-- 16—19 „3000.- 19 en meer „3200 de laatste 3 verhoogingen slechts voor hen, die gehuwd zijn of ge huwd geweest zijn. I!y meer dan 200 leerlingen, alles ƒ100.meer, bovendien dezelfde vt-rhoogiingen als de onderwijzers bedoeld onder a, c, d en e, met dien stande dat het hoofd voor de verlioogingen sub e niet behoeft aangewezen te zijn voor het-geven van onderwijs in een of meer dier klassen. Bovenstaande regeling is geldig voor gemeenten der le klasse waar toe behoorenAmsterdam, Arn hem, Delft, 's-Gravenhage, Gronin gen, Haarlem, Heerlen, Leiden, Rotterdam, Schiedam, Sloterdijk, Schoten, Utrecht, een deel van Veisen. Watergraafsmeer en Zaan dam. Voor de gemeenten der 2e klasse (155 in getal) en voor die. der 3e klasse moet men het totaal salaris erst berekenen volgens boven staande maatstaf en daarna dit be- Irag verminderen onderscheiden lijk met 4 en 8 pCt. en dan naar bo\en afronden tot 10 tallen van guldens. Verloopt het getij? Vóór heBaknnemen van de nieu- salariswet solliciteerden her haaldelijk hoofden van scholen uit kleinere plaatsen voor onderwijzer in groote plaatsen. De beweegreden was in de meeste, misschien alle jovallen, het grootere salaris. Dit is nu al anders geworden. „Het Vaderland" vernam, dat onder de sollicitanten voor hoofd van een school tc Wadenoyen onderwijzers waren uit Den Haag, Haarlem en Amsterdam. Hierin is een aanwij zing te zien, dat het getij bezig is te- verloopen. Maar er is nog meer; ,Het- Onderwijs" weet te berichten, dat te .Amsterdam vier pas-be noemde leerkrachten intrekking erzochten van hun benoeming ier tegelijk, wat nog nooit voor gekomen was en dat reeds ver scheiden candidaten van de lijst hij voorkeur benoembaren zich hadden teruggetrokken, toer. ze 't „gevaar" van een benoeming zagen naderen. Voorheen richtte de stroom van sollicitanten zich naar de groote steden, omdat die een veel hooger salaris konden ge en dan de kleinere gemeenten, maar reeds heeft de stroom zich erlegd: in Lochein meldden zich oor 4 vacatures bij het gewoon la ger onderwijs niet minder dan 219 sollicitanten aan, in Hulst, een klein dorp, 74 voor één vacature, in Egmond 80 en ln Schagen 66. Al deze gemeenten behooren tot de derde klasse, die het minste salaris betaalt volgens de nieuwe wet. (Ook voor tal van andere dorpen melden zich groote aantallen aan). De vele voorspellingen in ondci wijsbladen, dat de classificatie noodlottig zou zijn voor het platte land, doordat de meeste sollicitan ten naar de steden zouden trekken, zijn dus niet uitgekomen, integen deel. Bedenkt men dat onze pro vinciesteden met de groote steden samen slechts 1,8 millioen inwoners tellen, dat is ongeveer 3/10 deel van onze geheele bevolking, dan moet gezegd worden, dat de classi ficatie in het belang is van liet on derwijs in verreweg het grootste deel van liet land. Naar liet zioh laat aanzien, ve loopt het getij voor de groote ste den; de naaste toekomst zal leeren of dit zoo blijven zal en of het noo dig zal zijn, de bakens te verzetten of n.1. de groote steden een tekort aan voldoende aantallen sollicitan ten zullen krijgen en of inderdaad een uittocht van in dienst zijnde onderwijzers van de groote steden naar het platteland zal plaat.9 heb ben. Inmiddels is waakzaamheid noodig en als inderdaad blijken mocht, dat het recht der „minder heden", de groote steden, in het ge drang zou komen, dan moeten maatregelen getroffen worden, om de belangen der steden te waar borgen. Dat zou op twee manieren kunnen geschieden: door voor de groote stéden met den blijkens de sollicitatie naar de kleine duurderer levensstandaard, een hooger* sala ris te geven, of door de onderwij zers tot rijksambtenaren te maken waardoor het mogelijk zou zijn hun een standplaats aan te wijzen. Te gen dit laatste middel zijn evenwel zulke ernstige bezwaren aan te voeren, dat- we het liever niet zien toepassen. (Hbl.) OOST-INDIë. Relletje in de Preanger. Batavia, 8 Juli. Een opstootje zonder eenige beteekenis had plaats in het district TwikendaK?) bij Garoet, waar zekere hadji Has- san en zijne volgelingen weigerden eene bepaalde hoeveelheid pad-f aan de regeering af te leveren. Toen de resident van de Preanger, vergezeld van den assistent-resi dent van Garoet ter plaatse kwam, waren allen, ten getale van 84, ge wapend met sabels en krissen, ver- eenigd ten huize van hadji Hassan. De resident, achtte het noodig eeni- gen hunner in hechtenis te nemen, maar (lezen waren onwillig om zich over te geven. Na veel gepraat en een vergeefsche sommatie vuurde de gewapende politie ter waar schuwing een salvo in de lucht af en toen dat niet hielp twee salvo' op den troep weerspannigen, van wie 4, o.w. de leider hadji Hassan. gedood en 18 gewond werden. Het Hbl. teekent hierbij aan: Vier dooden en achttien gewon den en dan „zonder eenige betee kenis?" Het .geval dat te Garoet werd afgespeeld is o.i. een zeer be treurenswaardig gevolg van het gestook van S. I.-zjjde om, toen re geering en Volksraad niet bereid bleken óm de inkrimping van het suikerriet-areaal nu geheel 011- noodig gebleken onmiddellijk te gelasten, de levensmiddelen-poli tiek der regeering, welke er op is gericht eene groote hoeveelheid padi van de bevolking op te koo- pen om die voor den tijd van voed- selschaarschte op Java op te. leg gen, -te dwarsboomen. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De grondwet. Het W. B. meldt uit Weimar, dat bij de voortgezette behandel in; van het grondwetsontwerp art. 10 5 (ever de grondrechten en plichten van Duitsehers) in den door de commissie voorgestelden vorm is aangenomen, luidende: Alle Duit sehers zijn voor de wet gelijk. Man nen en vrouwen hebben dezelfde staatsburgerlijke rechten en plich ten. Voorrechtenen achterstelling tengevolge van geboorte en stand bestaan niet. Adellijke titels gelden slechts als deel van den naam en mogen niet meer verleend worden. Titels mogen slechts ambt of be roep aanduiden, uitgezonderd aca demische graden. Orden en eeretee- keus mogen niet meer door den staat worden verleend. Duitsehers mogen geen titels en orden aanne men van een buitenlandsche re- geering. Een soc. dem. amendement ver langde afschaffing van den adel. Bij het hoofdstuk over het onder daanschap verklaarde minister-pre sident Bauer, in antwoord op een uitgesproken wensch, dat alles ge daan zou worden om aan die staats burgers, die Poolsch onderdaan moeten worden, voor later de terug keer in het Duitsche staatsverbond mogelijk te maken. Ik kan, ofschoon natuurlijk liet besluit van de regeering nog niet is genomen, verklaren, dat naar mijn overtuiging de regeering de opvat ting heeft, dat naar krachten aan dien wensch gevolg zal worden ge geven. Woensdag voortzetting. De moord op den Franschen sergeant. Parijs, 16 Juli. De Fransche re geering heeft besloten, naar aanlei ding van den moord op den Fran schen sergeant in Berlijn, van de Duitsche -regeering niet alleen te eischen de bestraffing van de schuldigen en waarborgen, dat der gelijke feiten niet meer zullen plaats hebben, doch eveneens de betaling van een schadevergoeding van 100.000 francs aan de betrek kingen van het slachtoffer en een millioen francs bij wijze van boete. Algemeene staking te Stettln. Stettin, 16 Juli. Het vakvereeni- gingskartell van de onafhankelijke socialistische partij in Duitschland en de partijvereenigingen hebben de algemeene staking aanbevolen, tot de staat van beleg in Pommeren opgeheven zou worden en een reeks van daarmede samenhangen de politieke eischen ingewilligd zouden zijn. Hedenmorgen zijn de arbeiders in alle fabrieken te Stettin in sta king getreden. De trams rijden niet. Gasfabriek, electrische cen trale en waterleiding zijn gesloten. De staking der landbouwarbelders. Berlijn, 16 Juli. De „Vossische Zeit-ung" verneemt uit Mohrungen in Oostpruisen, dat de staking on der de landbouwarbeiders daar ge ëindigd is. Zij heeft ongeveer acht (lagen geduurd en strekte zich uit over 70 dorpen. De arbeiders wil den vuor het grootste gedeelte wel werken, werden echter door enkele belhamels geterroriseed. Nadat aan het eind van de vorige week mili tairen aangekomen waren, die de werkwilligen beschermden, werd liet werk herval, behalve in zes of zeven dorpen met een oppervlakte vmi 24.000 morgen. Berlijn, 16 Juli. Sedert November is in 12 districten en 56 plaatsen door 5000 tot 6000 landarbeiders gestaakt. De stakingen duurden slechts een paar dagen. Op het oogenblik staken in Pruisen ten hoogste 1500 landbouwarbeiders. Voorloopig wordt de oogst niet be dreigd. De hooioogst is bijkans in zijn geheel geborgen. De tarief- overeenkomsten op wettelijken grondslag, d.w.z. op een overeen stemming tusschen werkgevers en werknemers, zijn overal voldoende geweest om de staking te doen eindigen. Toller. München, 15 Juli. Voor de arron dissementsrechtbank in München is na een behandeling van drie da gen de student en letterkundige Ernst Toller uit Samotschin (dis trict Bromberg) wegens hoogver raad, met aanneming van verzach tende omstandigheden, tot een wet telijk toegestane minimumstraf van drie jaren vesting veroordeeld. Er konden bij den beklaagde geen eer- looze drijfveren worden vastgesteld. Ernstige ontploffing. Berlijn, 16 Juli. Hedenochtend tegen 10 uur werden de bewoners van Hohenschönhausen, een dei- voorsteden van Berlijn, opgeschrikt door voortdurend hevige ontplof fingen. Het bleek, dat in een ma chinefabriek ongeveer een millioen na afloop van den oorlog ingele verde granaat-ontstekers ontploft waren. De uilwerking was geweldig. In den omtrek sprongen alle venster ruiten en verschillende huizen in de buurt- liepen gevaar in brand te raken. De ontploffingen bleven ruim een uur voortduren. Toen eerst was de brandweer liet terrein meester. Het staat nog niet vast of menschenlevens te betreuren zijn. Onwillige Duitsche matrozen. De „Westf. Anzeiger" verneemt uit Wilhelmshaven: door het ont slag van de 8000 matrozen der mijn- vegersafdeeling, die weigeren hun wapens in te leveren en daarmede Wilhelmshaven willen verlaten, zal waarschijnlijk het ontbieden van een groote troepenafdeeliing ter ontwapening noodzakelijk zijn. FRANKRIJK. De soc. partij en het vredesverdrag. Parijs, 15 Juli. De Nat. Raad van de soc. partij heeft in een zitting van twee dagen de bepalingen van het vredesverdrag onderzocht. De op den vrede van Versailles ge oefende cri-tiek is reeds herhaalde lijk in de soc. pers tot uiting ge komen en kan als volgt worden samengevat: tegenspraak van het verdrag met Wilson's program; ge heime besprekingen; vaststelling buiten het volk om; onvoldoend heid van het Volkenbondsverdrag; het ontbreken van elke wereld- economische regeling. Bjj het de bat werd erop gewezen, dat twee stroomingen hebben voorgezeten bij de redactie van het verdrag, n.1. eenerzijds de wensch om aan de Entente-mogendheden de opper macht te geven, anderzijds het doen van concessies aan het ideaal van Wilson. Een der sprekers betoogde, dat, indien de oorlogsonkosten voor alle oorlogvoerenden van de Entente geschat worden op 750 milliard, terwijl het Duitsche vermogen volgens de gunstigste schattingen nog geen 400 milliard haalt, dege nen, die gezegd hebben1 dat Duitsch land zal betalen, domooren of mis dadigers zijn. Betreurd werd, dat de protectionistische geest, welke heerscht, niet te vereenigen is met een politiek van finantieele solida riteit. Sembat bleek van oordeel, Mat de Volkenbond den vrede niet zal erzekeren, maar Renaudel ziet er een kiem in, welke tot ontwikkeling kan worden gebracht-. Longuet acht het verdrag voor Frankrijk heilloos, omdat het zal leiden tot de Balkanisatie van Europa, waar de onderdrukte vol ken thans als onderdrukkers op treden. Zijn politiek, zoo verzeker de Longuet verder, zal zuiver Framsch blijven, terwijl hij den imperialistischen vrede afwijst. Inghels, afgevaardigde van het Noorder departement, een dei- weinige voorstanders van ratifica tie, schetste de gevaren van een er werp ing, terwijl hij de ellende schilderde van de bevolking der bezette gebieden. Albert Thomas ■ilde ratificeeren om een emsti- gen en juridischen grondslag te geven aan den Volkenbond. Hij wees erop, dat ook thans weer de partij verdeeld is in hen, die her vormingen, zelfs onvolledige, wil len aanvaarden en degenen, die bij voorbaat al alles veroordeelen wat van de zijde der kapitalistische bourgeoisie komt. Na hartstochte lijke debatten werd gestemd. Van de 1986 gedelegeerden verklaarden zich 1420 voor weigering der rati ficatie, o. w. de vertegenwoordi gers der Elzas-Lotharinèsche so cialisten. De partij heeft dus, schrijft Cachïn in de „Humanité", haai' vrij heid van handelen zich voorbeliou- den voor liet werk der revisie. Aan „de Telegraaf" wordt uit Parijs bericht dat de partijraad met groote meerderheid van stemmen besloten heeft de leden de Kamer- fraklie te royeeren die zich aan het besluit dat de bekrachtiging van het vredesverdrag verbiedt, niet zouden willen houden. Tegen de duurte. De Fransche regeering komt ter bestrijding van de levensduurte onder meer ook weer met een wets ontwerp tegen de speculatie. Spe culatie zal gestraft worden met ge vangenisstraf van 2 maanden tot 2 jaar en geldboete van 500 tot 50,000 frank, indien zij levensmiddelen, dranken, brandstoffen, kustmest- stoffen, kleeren of schoenen be treft. De gevangenis kan tot vijf jaar en de geldboete tot 200.000 frank stijgen, indien -het waren be treft, die vallen buiten den gewo nen handel of buiten het beroep van den speculant. De boete kan steeds gebracht worden op het dub bele van het ongeoorloofde profijt, wat ook het bedrag van dit profijt moge zijn. ENGELAND. Een mijnwerkersstaklng. Londen, 16 Juli. In Westelijk Yorkshire hebben gisteren 150.000 kolenmijnwerkers gestaakt, ten ge volge van het afbreken der onder handelingen met de mijneigenaars over de door de Coal Oommission vastgestelde loonregeling. Een rookersstaklng. Te Croydon is een protestver- bond van rookers opgericht. De be doeling van deze Tobacco Prices Protest League is, dat de aangeslo ten leden zich zullen verbinden het gebruik van tabak te staken totdat de prijzen op redelijke wijze zijn verlaagd. De datum van het ingaan van de staking zal nader worden vastgesteld. In Australië dreigt, naar de Ti mes van 11 dezer uit Sydney ver neemt, een algemeene staking van de transportarbeiders, daar de zee lieden, die hun strijd dreigen te verkiezen, de andere vakbonden verzocht hebben eveneens te sta ken. De griep maakt op Mauritius zeer veel slachtoffers. Volgens dé Times in de laatste twee maanden ongeveer 400 per dag. Handel en nijverheid zijn door de ziekte lam geslagen. Het is zoo erg, dat de dagbladen niet meer verschijnen en de treinen nog maar bij onregel matige tusschenpoozen rijden. De suikeroogst kan ook niet tijdig in zijn geheel binnengehaald worden en er zijn geen lijkkisten genoeg meer te maken voor de dooden, die bij dozijnen langs den weg neerval len. Zij worden bij hoopen tegelijk in een gezamenlijken grafkuil ter aarde besteld. RUSLAND. Een nederlaag der Bolsjewisten. De „Hamburger Nach richten' verneemt uit Odessa: Een offici- eele mededeeling van het Russi sche Zuider-leger meldt: Nadat wij den Rooden een be slissende nederlaag hebben toege bracht, hebben onze legers ver scheidene steden bezet. De vijand trekt in allerijl achter zijn oude li nies terug. De geheele Krim is ge zuiverd. Een groot aantal gevange nen, kanonnen en machinegeweren zijn ons in handen gevallen. HONGARIJE. Opstanden tn het bezette gebied. Boedapest, 15 Juli. „Vörüs Ujzag' meldt, dat in het bezette gedeelte van Hongarije een opstand is uit gebroken. Een gedeelte van het te Szawat- ka gestationeerde Servische leger heeft zich vóór het Bolsjewisme verklaard. Bij een ander gedeelte is de discipline geschokt. De solda ten verlaten in groote massa's hun regiment en vormen troepen, die de veiligheid in gevaar brengen. De Serviërs hebben order gege ven tot de recruteering onder hun stamgenooten in Hongarije, het geen groote verbittering heeft te weeggebracht. In de door Roemenen en Hongaren bewoonde plaatsen Apatfalva, Mag- varoszonad en Nagylak is de be volking in verzet gekomen tegen de gewelddadige requisitie van le vensmiddelen. De bezettingstroe pen werden ontwapend, waarop uit Arad en Mezökegyes hulptroepen werden gezonden. SPANJE. Het kabinet afgetreden. Madrid, 15 JulL Te middernacht is de regeering afgetreden, tenge volge van een stemming der Ka mer betreffende de verkiezings- misbruiken. Maura zal morgen den Koning zijn ontslag indienen, wanneer de ze uit Santander zal zijn terugge keerd. TURKIJE. De oude leiders veroordeeld. Uit Konstantinopel wordt aan de Engelsche bladen geseind, dat de Turksche krijgsraad, die te oordee- len had over de voornaamste leden van het oude regime, uitspraak heeft gedaan. Talaat, Enver en Djcmal zijn bij verstek ter dood veroordeeld, terwijl de vroegere Sjeik ui Islam, Moesa Kiazim, en de oud-minister van financiën Djavid bey tot 15 jaren gevange nisstraf zijn veroordeeld. Rifaat bey, de ex-president van den Se naat en Hachim bey, de oud-minis ter van posterijen, zijn vrijgespro ken. VEREENIGDE STATEN. Mijnenveger vergaan. Washington, 15 JulL De Ameri- kaansche mijnenveger Richard Buckley is op 12 Juli in de Noord zee vernield tengevolge van de ont ploffing van een mijn. Er zijn één officier en zes man omgekomen; twee officieren zijn gekwetst. Staking van bemanningen van bui tenlandsche schepen. New-York, 16 Juli. De beman ningen van een twaalftal buiten landsche schepen, waaronder een Britsch schip, alsmede Nederland sehe en Skandinavische schepen, zijn in staking gegaan, niet uit sympathie met de Amerikaansche zeelieden, doch voor den eisch tot gelijkstelling van alle loonen rooi de groote zeevaart. Een hevige orkaan. Londen, 15 Juli. Naar uit Val- paraison wordt gemeld heeft in de haven aldaar Zaterdag en Zon dag een hevige orkaan gewoed. Er zijn minstens 87 dooden, 40 groote en meer dan 100 kleine schepen gezonken. Er zijn geweldige mas sa's waren verloren gegaan. De. materieele schade wordt geschat op 200 millioen pesos. LUCHTVAART. De zeeofficieren B,aeker en Beek- mann maakten gisteren een vlieg tocht met een tweedekker van Nieuwediep naar Groningen en terug. Het grootste luchtschip. In Engeland is uien bezig met den bouw van de R. 39, dat het grootste zal zijn van de bestaande luchtschepen. Het zal een last kunnen dragen van 40 ton en een snelheid van II?» K.M. per uur. Het kan ongeveer 6 millioen ku bieke meter gas bevatten en is voorzien van 6 motoren, elk van 350 P.K. De lengte is 201 meter, terwijl de grootste diameter 2b meter bedraagt. Navarre doodgevallen. De aviateui- Jean Navarre ia Donderdag j.1. bij Villaooublay ver ongelukt. De bekende vliegenier daalde in vol plané, toen Kg, op on geveer 30 M. van de aarde, be merkte, dat hij niet genoeg vaart had om een hevige botsing met de hangars te vermijden. Tevergeols beproefde hij zijn toestel weder te doen stijgen; met den kop hotste het tegen de loods. Men had de grootste moeite het lichaam van den ongelukkige/! vliegenier onder den motor uit te halen. Toen men hem opnam haal de hij nog adem. Men legde hem zeer voorzichtig op een draagbaar en vervoerde hem naar het hospi taal te Versailles, onder welk ver voer hij echter den laatsten adem uitblies. GEMENGD NIEUW». Trouwlustige oudjes. Te Vlaardingen is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruidegom den jeugdigen leef tijd van 81 jaar heeft bereikt en het bruidje 74 lentes telt. Voor bei den is het trouwen geen nieuwtje meer, daar de man voor de 4e maal en de vrouw voor de 2e maal in het huwelijksbootje zal stappen. Een fabriek ingestort. Maandagmiddag is in de Gent- sche straat te Antwerpen de sui kerfabriek „La Tirlemontoise" in gestort. Het gekraak werd tot op verren afstand gehoord. Over een breedte van twintig meter was de gevel op straat gevallen, een deel van den binnenbouw medesleepend. De fabriek werd tijdelijk als maga zijn gebruikt, gelijkvloers door het leger en de étages door particulie ren. 7 dooden en eeri"ll-tal gewon den zijn reeds onder de puinen uitgehaald en nog altijd hoort men gekerm en geklop. Soldaten en brandweer werken met koortsach- tigen ijver. In de magazijnen van het leger waren Duitsche krijgsge vangenen aan het werk, vier hun ner zijn zwaar gewond te voor schijn gehaald. De magazijnen zijn langen lijd met salpeter gevuld geweest, waar door de muren zouden zijn aange tast. UIT DEN OMTREK. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot heemraad van den polder Eij ei land op Texel, B. Dros Pz. te Texel; tot heemraad van den Terscliellin- gerpolder K. S. Smit te Midsland. Texel, 16 Juli. Had men hieï verleden jaar vaak gebrek aan voldoende hoeveelheid jrandstof, thans is er in den laat sten tijd zooveel turf aangevoerd, dat veiling van een lading wordt gehouden. Voor vele visschers van kleino vaartuigjes, is thans een moeilijke tijd aangebroken. In de Wadden zee valt bitter weinig te verdienen, en de vaartuigjes zijn te klein om er de Noordzee mee te bevisschen. Ook de bewerkers van zeegras ma ken moeilijke tijden mee. Door de verkeerde windrichting, kwam er aan de kust nog zeer weinig zee gras aandrijven. Ter markt waren Maandag, be halve wol vee, nog aangevoerd: 4 koeien, prijs ƒ375 ƒ425; 6 kalve ren, 85 745; 7 pinken, ƒ60 15 en 5 biggen 35. Naar wij vernemen, is Mej. S. de Wijn, die hier in functie was bij de Brandstoffehcommissie, benoemd tot ambt. bij den Arbeidsraad te Zaandam. Naar de markt te Purmerend zijn deze week van hier verscheept 636 lammeren, 81 schapen, 16 koeien, 14 kalveren, 1 paard en 8 varkens.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2