HELDERSCHE COURANT No. 6118 DINSDAG 22 JULI 1919 47e JAARGANG Redootour-Weever i C. PB BOBR Jr., Heldor. Opleafi 7000 ox. - Abone.-».iijiit*prl]si.i> de, 11.16, por pa»l 1.4Q B«.ltr.,l»nd 1 g)40. low» «i. 3 cl, Ajdoortontlênpor rage! 17'/. ol. SUITENLAND. De VredeseoBferentie. Onder iavloed »sn Tittoni. Niet zonder ergernis constateert gt. Bvice in het „Journal" dat na het vertrek van Wilson en Lloyd George, Tittoni de leiding der con ferentie in handen heeft. Gegeven de middelmatigheid van en de weinige aamenwerking tusschen de leden der conferentie, wordt het debat geheel geleid door en staat het geheel onder den invloed van dezen Italiaan. Door zijn schrander intellect in dienst te stellen van een volkomen realistische politiek, heeft Tittoni zich losge maakt van de moeilijkeAdriatische quaestie door zijn veld van actie uit te breiden. Reeds heeft deze tegen stander van de Grieksche eischen weten gedaan te krijgen, dat hij belast werd met het doen van voorstellen om- trentdeverdeelingderbezettegebieden in Klein-Azië en met het zoeken van een oplossing der Bulgaarsche grens regeling, wat den Serviërs wel niet aangenaam kan zijn. Men moet weten, dat de Bulgaarsche grenzen reeds door de territoriale commissie waren afgebakend, die uitging van het beginsel het Bulgaarsche element zoo veel mogelijk te beperken. Door de schuld der Amerikanen en Italianen echter is alles weer dubieus geworden en er bestaat verschil van meening omtrent de vraag of Bulgarije al dan niet een uitgang zal hebben naar de Aegeïsche Zee, hetgeen de verklaring vormt van het feit, dat de Bulgaren hun voornaamste diplomaten en politici naar de conferentie zenden en alles doen om van de oneenigheid tusschen de geallieerden voordeel te trekken. Oa Raad van Vijf. Parijs, 19 Juli. De Opperste Raad der Geallieerden heeft de provincie Oost-Galicië aan Polen toegewezen. De Raad heeft thans het definitieve vredesverdrag met Oostenrijk gereed gemaakt, hetwelk Dinsdag door de Oostenrijksche vredesgedelegeerden te St. Germain in ontvangst zal worden genomen. De Raad zal Dinsdag de plannen vaststellen betreffende de bezetting van den linker Rijnoever en den te rugkeer regelen van de geallieerde troepen. In tegenstelling met dit bericht, meldt het N. T. A. uit Berlijn dat OostGaliciö, volgens de bladen in Krakau, autonomie,zal krijgen, waar- - bij een eigen parlement deonderwfis- verkeersaangelegenheden, enz. zal re gelen. Naast de Poolsche taal zal de Oekrajiensche de offlcieele taal wor den. Da bazatting van Rijnland. Parijs, 19 Juli. De vredesconferen tie zal Maandag in tegenwoordigheid van Foch het vraagstuk in behan deling nemen betreffende de vast stelling van het effectief van het bezettingsleger in de Rijnstreken en de verdeeling der contingenten onder de geallieerden. Men zegt, dat het effectief, benoodigd voor de bezetting van den linkeroever, niet veel meer dan 100.000 man zal bedragen. Pertinax beveelt voor de Rijnlan den een militair stelsel aan, niet al leen gegrond op een verdrag tusschen Frankrijk, Engeland, en Amerika, maar op een overeenkomst tusschen deze landen en België. Het garantieverdrag zal waarde loos zijn, indien Duitsohland er zich geen rekenschap van geeft, dat het vier groote militaire organisaties sa menbindt. Duitschland. Da vermoorde FriRsoho aargaaat. Berlijn, 18 Juli. Het antwoord der Duitsche regeering op de nota van Foch, den doodslag op sergeant Man- heim betreffende, is afgezonden. In dit antwoord wordt er op gewezen, dat aan een deel der Fransche eischen inzonderheid die betreffende een onderzoek naar de daders, de veront schuldiging, en de bekostiging der begrafenis, reeds voldaan was alvorens de nota was ontvangen. De gevraagde schadevergoeding aan de familie van den gedoode is, alhoewel men rech tens daartoe niet verplicht was, hfi wijze van een tegemoetkoming uit gekeerd. De Duitsche regeering echter wei gert de stad Berlijn te straffen door oplegging: van een boete van een millioen franc, daar deze eisch niet steunt op het volkenrecht. In geval de Fransche regeering zich in dezen niet met het Duitsche standpunt vereenigen kan, is de Duitsche regeering bereid de quaestie aan het oordeel van een gemengd scheidsgerecht te onderwerpen. Eaa Zwabiaeha vrijstaat. De „Hanaoversche Kurier" ver neemt uit KarlsruheDe pers in Baden bespreekt, opnieuw het denkbeeld Yan een voreeniging van Würtemberg en Baden. Hierbij staat voorop de ge dachte aan de stichting van een grooten „Schwabiachen Freistaat" De Badensche regesriog-ataat tegen over dit plan zeer terughoudend, in tegenstelling met de W ftembergsche. Het denkbeeld stuit in Baden op zeer krachtig verzet, vooral bij de groote massa van het volk, daar men vreest dat Baden, in geval beide vereenigd worden, een zeer ondergeschikte rol zal vervullen. Da vaa-uitlovsring aan FraakrIJk. Volgens de „Westf. Anzeiger" heeft de commissie van de verwoeste pro vincies, te Parijs, het Duitsche aanbod, om, in plaats van de volgens het vredesverdrag uit te leveren 160.000 koeien, een evenredige geldsom tot aankoop van het vee in andere landen, waar overvloed heerscht, niet. aan vaard. Frankrijk staat op de uitlevering van koeien, waarmede in Augustus zal worden aangevangen. Da Nationale Vergadering. Zaterdag kwam het in de Nationale Vergadering bfi de eerste lezing van het ontwerp betreffende de vergoe ding voor actief dienende officieren tot stormachtige tooneelen. De oorzaak daarvan was de onafh. soc. Seger (Leipzig) die in zfin rede o.a. zeide dat de oorlog slechts een massamoord was geweest en dat de toekomstige taak der troepen daarin zal bestaan dat zy tegen hetfeigen volk worden aangewend. Noske, de rijks-minister van Ver dediging, antwoordde dat het voorstel wel overwogen is, en gegrond is op de rechten die de troepen, door hun optreden in de laatste maanden, toen zij Duitschland voor een chaos be waard hebben, kunnen doen gelden, (luide toejuichingenkabaal bij de onafhankelfiken). In scherpe bewoordingen polemi seerde Noske tegen de Onafhan kelfiken, die geweld voor recht laten gaan. Seger en zijn vrienden te Leipzig hebben een gemeen wanbestier ge voerd. Deze woorden verwekten een minutenlang aanhoudend kabaal bij de Onafhankelijken. President Fehrenbach, die zich nauwelijks verstaanbaar kon maken, zeide, zich tot Noske wendendHet gaat niet aan dat men van een lid dei- Vergadering zegt, dat hy.een gemeen wanbestier gevoerd heeft. NoskeDe beide onafhankelijke afgevaardigden, die bij de voorvallen te Leipzig betrokken waren, zouden reeds lang in de gevangenis zijn, indien zij niet door hun parlementaire immuniteit gedekt waren. (Geroep gemeen misdadig Noske bleef hevig tegen de uiterste linkerzijde te keer gaan, en verzekerde dat hij met alle strengheid tegen de schuldigen, zal optreden. Seger antwoordde dat zonder Nos- ke's troepen Leipzig de eenige stad in Duitschland zou zijn, waar niet gestolen wordt. (Daverend gelach). Toen hij hierop Noske verweet dat deze op lasterlijke wijze tegen de Onafhankelljken was opgetreden ver klaarde Fehrenbach deze uitdrukking voor ontoelaatbaar. De minister van Oorlog, Reinhardt, zeide onder luide toejuichingen De heldendood op het slagveld staat van massamoord even ver verwijderd als de Spartacistische terreur van. de werkelijke vrijheid. De beide voorstellen, waaruit het ontwerp bestaat, werden naar de commissie verwezen. Conflict t« Wlihelmahafen. Te Wilhelmahafen dreigt een con flict tusschen de regeering en du matrozen van een afdeeling mijnzoe- kers, waarvan men 8000 man ontslaan wil. Elk had 300 mark ontvangen aen levensverzekering vau 10.000 mark. Niettemin zijn de mannen door dit ontslag org ontstemd en het schijnt, dat zij er zich tegen zullen verzetten. Ze weigerden de wapens af te geven en de kazernes te verlaten. Het rijksmarine-departement onderhan delt reeds. Er wordt ook beweerd, dat reeds troepen naar Wilhelmsha- fen onderweg zijn. Uit hat Rijnland. Men schrijft uit het Rijnland aan de „N. Rott. Ort." De vrede is gekomenAls blijde voorboden waren eenige dagen te voren de prijzen van enkele levens middelen gedaald. Rijst kostte rn 3.60, koffie slechts 1.60 per VU pond. Varkensreuzel, vroeger begeerde waar, die men met 30 a 35 mark moest betalen, ligt nu in de winkels te koop voor 10 mark per pond. Hooge prijzen weliswaar, doch vergeleken bij vroeger, goedkoop, en men kan zich weer de weelde gunnen een schotel blanke rijst op tafel te zien, een weelde, die alleen degene begrijpen kan, die de lange oorlogsjaren heeft doorgemaakt. Voorloopig is dat alles, wat de vrede ons gebracht heeft. Dat wil zeggen, de vrede met het buitenland Die in het binnenland is er nog Diet en donker is de toekomst. Als barometer voor den binnen- landschen toestand dienen de politie posten op straat. Ziet men naast den politieagent een burger met geweer, dan is de toestand normaal. Een agent met twee bewapende burgers wijst op hoogen winddruk, een met drie of vier mannekes op storm. Dan wacht men maar geduldig af, wat komen zal om de doodeenvoudige reden, dat men er toch niets aan doen kan. In Barmen is het verleden week tot opstootjes gekomen, zegevierend resultaat van langdurige bemoeiingen der Spartaciërs. Ze hadden moeite genoeg gedaan om in een der beide Wuppersteden tumulten te verwekken en dit succes was dus wel verdiend. lerst hadden ze te Elberfeld en Barmen de oorlogsweduwen laten manifesteeren tegen de hooge levens- middelenprijzen. Daarna werden de oorlogsinvaliden te hoop geroepen om hoogere ondersteuning te ver krijgen. Ook nu schoolde men voor het stadhuis bijeen, redeneerde druk, dteigde met woorden en ondertus- schen onderhandelde een deputatie niet het stadsbestuur, dat toch al niet weet, waar het 't noodige geld vandaan halen moet. Een derde poging werd met werk- löozen gedaan. Deze eischen naast de hooge onderstenningen een uitkeering in eens Yan 200 mark. Vrijdagmiddags schoolden ze voor het stadhuis bijeen en eischten een onderhoud met den .plaatsvervangenden burgemeester. Deze had de kordaatheid te weigeren om de deputatie te ontvangen, daar deze niet 24 uur te voren aangemeld was. Den anderen dag kon dit eerst plaats vinden en om den eischen na druk te geven, werden de tramwagens tot stilstand gebracht en men besloot vóór het stadhuis te blijven domon- streeren, tot het bestuur murw was gemaakt. Afgezanten onderhandelden en men verkreeg de toezegging, dat er waarschijnlijk aan iederen werk- looze 50 mark als toelage voor één keer uitbetaald zou worden. Des Maandags daarna hetzelfde spelletje in Barmen, waarbij de Eiber- folder werkloozen ditmaal ais figu ranten dienst deden. Men manifes teerde, demonstreerde en als variatie op de Elberfelder tramwagens sloeg men ditmaal een aantal winkelruiten kapot en plunderde de uitstallingen. 's Nachts rukten regeeringstroepen binnen en na wat schieterij was de rust hersteld. Doux pays Vergenigde Staten. Uit da Senaat. De Senaatcommissie voor de üuL tenlandsche aangelegenheden heeft een door Johnson voorgestelde reso lutie aangenomen, waarin aan pre sident Wilson wordt verzocht af schriften over te leggen van zoo goed als alle documenten, die door de Amerikaan sche delegatie ter vredes conferentie waren over wogen Voorts wenscht de resolutie John son - en dus nu ook de Senaat een stenogram van alle formeole vergaderingen der conferentie. In den Sénaat zelf heeft het danig gestormd tegen Wilson, bet Vredes verdrag en den Volkenbond. Senator Williams, uit Mississippi, een Democraat, die tot de meest enthousiaste partijgangers van Wil son behoort, gaf openlijk toe dat het prijsgeven van Sjantoeng aan Duitsch land, onrecht was geweest. Maar vroeg Williams wat konden de Ver. Staten doen, toen Japan op het bezit van Sjantoeng aandrong als prijs voor zijn toetreding tot het nieuwe plan voor den wereldvrede, en Engeland en Frankrijk er hun toestemming toe hadden gegeven. „Japan zal Sjantoeng niet prijs geven, tenzij het daartoe door een oorlog gedwongen wordt. Zijn wij bereid om onze vloot naar den Stil len. Oceaan te zenden jen onze troe pen naar die kust?" Deze verklaring van Williams maakte groote indruk, vooral omdat Williams in z;o hooge mate het vertrouwen geniet vau president Wilson. Maar het antwoord op Williams' vraag werd dadelijk gegeven door senator Borah: „Ik geloof niet dat er oorlog zal komen met Japan maar ik ben er zeker van dat het Araerikaansche volk nooit bereid zal zijn om dit vergelijk te onderschrij ven of medeplichtig te wezen aan het door Japan tot slaven maken van 40,000,000 huipelooze Chineezeu. (ndien oorlog het eenige alternatief is, ben ik bereid hem onder de oogon te zien. Wij zouden dat best thans kunnen uitmaken. Al de groote naties die dit tractaat hebben onderteekend, hebben ook tractateu met China, waarin, beloofd wordt de integriteit van het Chineesche gebied te be schermen. Willen Engeland en Frank rijk die verdragen breken, iaat hen dat dan doen. Maar ik zal niet werke loos blijven toekijken, wanneer de Ver. Staten het willen doen." Enggiatid. Da spooiwagstaMeg in Engeland. Het bestuur van den bond van spoorwegarbeiders is druk bezig om het conflict by de North-Eastern Railway bij t.e leggen. De toestand in het Noorden van Engeland is ernstig. Het publiek is ten zeerste verontwaardigd om de onbeduidende oorzaak van do staking. (De stakers wilden zich n.1. niet onderwerpen aan de keuring voor gezichtssterkte). Het Centraal-station te N6w<astle is 'gesloten, daar de goederendienst volkomen stil ligt. De staking is voor de plaatselijke industriën een harde slag. Ook do levensmiddelen worden schaarsch, vooral het vleesch, met het gevolg, dat de prijzen stijgen, waardoor vooral de arme klassen worden getroffen. Het bestuur van don bond heeft de spoorwegarbeiders aangespoord dienst te blijven verrichten, doch de meerderheid van de arbeiders te Leeds heeft besloten eveneens tot staking over te gaan. Hongarija. Q« toestand te Boedapest, In Boedapest heerscht, volgens do „Westf. Anzeiger", eon vreeselfik opgewonden stemming. De agitatie van de uiterst-linksche elementen is in de laatste dagen zoo sterk, dat een overwinning van de Roode Ter roristen in haar ergsten vorm te vreezen is. De zoogenaamde terro ristische troepen hebben de hoofdstad thans geheel in hun macht. Rusland. Teganslagan voor Koltsjak. Berlijn, 18 Juli. Een telegram uit Wiborg meldt dat volgens de„Prawda" de roode legers een offensief tegen Denikin hebben aaugevaugen en Ba- Jasehouw door hen heroverd is. Bij Perm maakten de Russen 30.000 gevangenen, en namen ze levens middelen en oorlogsmateriaal. Naar men zegt zijn drie regimenten van Koltsjak gedeserteerd. Frankrijk. Ontploffing. Ruim een jaar geleden had te Cour- neuve bij Parijs, in do daar gelegen munitiedepots een geweldige ont ploffing plaats, die. houderden slacht offers maakte. Donderdag heeft in dezelfde plaats weder een ontploffing in een machine-depót plaats gehad. Het aantal dooden is ditmaal niet groot, men spreekt van 3 of 4, maar de materieele schade is ontzaglijk. Een benzinedepót is ook in bi and gevlogen en verscheiden van de vlieg- loodsen van het vliegkamp van Le Bourget, dat in de onmiddellijke na bijheid ligt, zijn verbrand. Een twin tigtal vliegtuigen zijn vernield. De slag van de ontploffing was geweldig. In eon omtrek van 5 K.M. is schade aan huizen aangericht. Vragen van Kamerladir,. M Ij n e n. Op vragen van den heer van der Waerden betreffende maatregelen tot het keeren van gevaar in verband met drijvende en aangespoelde mijnen, antwoordde de Minister vau Marine: Door den Ministor van Buitenland- scho Zaken werd mij voorgesteld een regeling te ontwerpen, om pre mies uit te loven voor het vernieti gen van dryvende of verankerde mijnen en voor het rapporteeren van drijvende mijnen, zulks in overeen stemming met de in Engeland van klacht zijnde regeling. Ik heb gemeend, na overleg met onzen ambtgenoot van Landbouw, niet tot het treffen van een derge lijke regeling te mogen overgaan en wel om de volgende redenen: a. het is niet mogelijk voldoende contróle te oefenen op de aanspraken op premies voor in den grond ge schoten mijnen, zoodat gevreesd wordt, dat zulks aanleiding tot de misbruiken en onjuiste opgaven zal geven b. het rapporteeren van veranker de mynen heeft na het sluiten van den wapenstilstand geen zin meer* aangezien alle mijnenvelden ter ken nis werden gebracht van het inter nationaal Mine-dearing committee, zetelende te Londen, en waarin de Nederland8che marineattaché te Lon den zitting heeft; c. het rapporteeien vau drijvende mijnen nabij de Noderlaudsche kust heeft alléén zin, wanneer'over mid delen wordt beschikt om op inge komen rapport dadelijk liaudelond op treden, d. w. z. een vaartuig naar bïiiten te sturen om de nifin op te zoeken en in den grond te boren. Het materieel dor koninklijke ma- rino en het beschikbare personeel laat niet toe op verschillende punten onzer kust Terschelling, Nieuwe- diep, IJmuide», Hoek van Holland en Vlissingen steeds vaartuigen stoonrklaar te hebben liggen om op bet eerste alarm dadelijk uit tu stoomen, Ia den mobilisatietijd was zulks wel het geval en zijn toen zeer hooge eischen gesteld moeten worden aan het personeel en materieel, die thans niet meer vol te houden zijn; het materieel heeft grondige herstel lingen en voorzieningen noodig na ingespannen diensthet personeel is thans absoluut ontoereikend door de plaats gehad hebbende demobilisatie, door de vele ontslagaanvragen en het uit don werkelfikcn dienst treden van vele reserveofficieren die thans onmisbaar zijn op onze koopvaardij vloot. Een gedeeltelijk voldoen aan don boven gestelden eisch van het voort durend stoomklaar hebben liggen van vaartuigen in de reods genoemde zeegaten, zou te recht aanleiding geven tot veel reclames en critiek, wanneer naar aanleiding van een ge rapporteerde drijvende mijn, niet kan worden uitgestoomd om deze te ver nietigen en dus geen premie zou kunnen worden uitgekeerd. De minister van Landbouw, dien-1 aangaande om zijn medewerking ge vraagd, heeft verklaard evenmin vaar tuigen voor dit doel beschikbaar te stellen. Het voorgaande sluit natuurlijk geenszins uit, dat wanneer door eenig vaartuig een drijvend» mijn wordt gerapporteerd aan een buitengaats oefenend oorlogsschip, dit in de meeste gevallen, wanneer er kans bestaat de gerapporteerde mijn terug te vin den, wel gelegenheid zal hebben deze op te zoeken en te vernietigen. Het opzoeken van een gerapporteerde dryvende mijn, zonder zeer nauw keurige plaatsbepaling, is in de meeste gevallen een niet uit te voeren werk, terwijl niet uit het oog moet worden verloren, dat zelfs met die nauw keurige plaatsbepaling dit nog zeer moeilijk is, wegens don invloed van wind en stroom, die na eenige uren de mijn aanmerkelijk van plaats kan doen veranderen. Daarom is het van meer waarde als de koopvaardijvloot beschikt over middelen om zelf in voorkomende gevallen drijvende mijnen te ver nietigen. De marine stelt tot dit doel gratis geweren in bruikleen ter be- schikkiug van de verschillende roede llen en geeft de munitie er zonder verrekening bfi. Deze maatregel is beperkt tot stoomschepen en is niet van toepassing op de visschersvloot, daar hiertoe de voorraad onvoldoende is en ik bovendien niet de verant woording op mij kon nemen, dat dan de geweren niet in onbevoegde, of erger nog, in vorkeerde handen zouden komen, met alle gevolgen van dien, als ongelukken en wellicht dooden en gewonden. Van de verkrijgbaarheid van ge weren en munitie werd de Neder- landsche Reedersvereeniging in ken nis gesteld, die er haar leden per circulaire van inlichtte. Er werd reeds een zeer ruim gebruik van dit voorrecht gemaakt. Ook het hospitaal-kerkschip „De Hoop" werd van geweren en munitie voorzien. In het noorden, nabij de Wadden eilanden, visschen 4 Nederlandsche mijnenvegers de wateren nabij de eilanden schoon. In het noord-oosten wordt daarmede aansluiting gezocht met den Duitschen mljnenzoekdienst, terwijl zuidelijker nabij onze kust ge-ischt wordt door de Engelsche mfinenvisschers. Ook als gevolg daarvan spoelen meermalen dryvende mijnen op onze kust aan. Voor zoover betreft de noordelijke eilanden wordt door de zorg van den. commandant van de stelling Den Helder en voor zoover betreft de zuidelijke eilanden door de zorg van den commandant van de stelling Monden Maas en Schelde zorg gedragen, dat deze mijnen zoo spoedig mogelijk onge vaarlijk worden gemaakt.. Het ovorige deel der kust wordt van uit centra: Amsterdam, Scheveningen en Loou- warden bewaakt en de aangespoelde mijnen ongevaarlijk gemaakt. Deze 8 centra ressorteeren onder den chef van do militaire kustwacht. Voor al deze diensten zijn actieve officieren der marine aangewezen mot bljbe- hoorend personeel, die waar noodig over auto's beschikken, om zoo spoedig mogelijk ter plaatse te zijn on die zoo noodig ook des Zondags met deze werkzaamheden doorgaan. Het aantal op onze kust aange spoelde mynon gaat het, getal van 6350 reeds te boven; al dezemfinon zijn door genoemde officieren ver nietigd of gedemonteerd, (dan wol door onze schepen in den grond ge schoten. Ten slotte wordt door middel van de Berichten aan Zeevarende en dooi de zoogenaamde Visscherij-circulai res zooveel mogelijk algemeene be kendheid gegeven aan alles wat op het mijnengevaar betrekking heeft. Met name werden de schippers meer malen gewaarschuwd voor de ge vaarlijke gebieden nabij onze kust. Desondanks werden zeer dikwijls visschers in die gebieden aangetrof fen, zoodat na herhaalde malen hier op rechtstreeks de aandacht te heb ben gevestigd, de Engelsche Mine- dearing Officier ten slotte zich genoodzaakt heeft gezien langs diplo- matieken weg de aandacht onzer Regeering te vestigen op den last, dien zij van de visschersvloot onder vond en op het gevaar waaraan deze zich blootstelde. Deze laatste klacht betrof niet minder dan 50 visschers- vaartuigen, die in het bij herhaling aangekondigde mijnenveld op onze kust aan het visschen waren. Er zal thans wederom per circulaire op het gevaar worden gewezen. Het ware evenwel te wenschon, dat de visschers in plaats van zich te beklagen over de drijvende mijnen, die toch als regel ongevaarlijk zullen zyn, wat meer aandacht, schenken aan de van rogeeringswego gegeven waarschuwingen in verband met ge bieden waar vorankerde, dus gevaar lijke mijnen verwacht kunnen worden. Os Rijksmiddels*. Het zal de eerste maanden nog wel steeds het geval zijn, dat de ont.vaiigslen vau de schatkist, in ver gelijking met die van de overeen komstige maand vau het vorig jaar, op een vermeerdering wijzen. Ver leden jaar toch heerschte de oorlogs toestand met al zijn beperkende be palingen voor het economisch be staan thans is er vredo, welke ten opzichte vau het laatste, ontspanning overal teweegbrongt. Zoo is ook de opbrengst der ontvangsten in de af- geloopen maand, in vergelijking met Juni 1918, zeer gunstig geweest, aan gezien het totaal generaal f 28.914.065 groot is, t egen f' 24.007.428 het vorig ?aar, of bijna f 5 millioen meer. Ver geleken bfi de maand Mei van dit jaar zijn do ontvangsten bfina de zelfde gebleven, want toen werd f28.857.970 opgebracht. Aangezien in genoemde maand verschillende n ruim gevloeid hebben, kan ook de opbrengst der afgeloopen maand, vergeleken bij Mei 1919, oveneens gunstig genoemd worden, wanneer doze daarmede ongeveer gelijkstaat. Het groot verschil met verleden jaar is voor een groot gedeelte tc danken aan de accijns op het ge distilleerd, dat, met het oog op de verruiming dor grondstof!en, l1/* millioen meer in het laadje bracht, zijnde f2.759.975, tegen f 1.504.962 verleden jaar. Ook het accijns op het geslacht gaat langzamerhand vooruit; de dure vleeschprijzen vor men echtor nog een ware belemme ring. De opbrengst was fl.083.479, tegen f679.994 verleden jaar. Een zeer belangrijke toename valt te constateeren in de registratie- en zegelrechten, die hfi de ontspanning in het zakenleven, ter beurze als op emissiegebied, niet anders doen ver wachten. De eerste rechten brachten bfina VU millioen meer op dan ver leden jaar, do zegelrechten bfina 5 ton, respectievelijk f3.168.593 en f 1.399 243, tegeu 1.671.222 en f941.866 iu Juni 1918. Ook de suc cessierechten hadden eon groot aan- dcol in de belangrijke toename, want hieruit werd f l'*/s millioen meer ont vangen, f3.265.865 tegen f 1.784.273. Verheugend is het feit, dat de rech ten op den invoer gunstig blfiven; bijna f 2 millioen werd hieruit meer ontvangen dan verleden jaar, zijnde f2.597.317 tegen f582.878. De loods gelden gaven ten opzichte van Juni 1918 ook weder een flinke vooruit gang te zien. In dat jaar was de opbrengst f 11.872 terwijl in de af geloopen maand f 150.866 ontvangen werd. J In kleinere bedragen droegen ver der de rechten op gouden en zil veren werken, op domeinen iets. bfi afzonderlijk dient hierby gewezen te worden op het gunstig figuur der loodsgelden, met een bedrag van f 150.866, tegen f 11.872 verleden jaar. Nog gunstiger zou de totale ont vangst geweest zijn, indien sommige baten beter gevloeid hadden. Zoo o.a. leverde de auikeraccfins f 2.355 mil lioen op, tegen f 4.117 millioen ver leden jaar, of ruim ll/s millioen min der, hetgeen verband houdt met de ruime voorziening verleden jaar aan de fabrieken, waartoe de drang thans zoo groot niet is, omdat de distri butie ook van suiker waarschijnlijk spoedig komt te vervallen en vrfie sui ker voor de industrie verkrijgbaar is.1 De belastingen op bet inkomen en. het personeel stonden bij verleden» jaar ten achter. Do belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden zyn; bij die der vorig6 maand bijna 12- millioen ten achter gebleven, hetgeen; voor het grootste gedeelte op reke ninh komt der O. W.-belasting, welkej bfina 10 millioen minder opbracht. (T). SEMENGD NIEUWS. Van een simulant. In 19IC meldde zich aan het Hoofd bureau van politie te Amsterdam een doofstomme aan. Zoover men uit de schriftelijk gevoerde besprekingen kon opmaken was do ongeveer 20 jarige uit Duitschland over de Nederlandsche grens gekomen. Van welken landaard hij eigenlyk was wist men niet vast te stellen. Uit zijn schriftelijke mede- deeling zou hij van Engelschen oor sprong zijn en het levenslicht aan schouwd hebben ergens op den Oceaan. Zijn vader en moeder waren op zee omgekomen. Ergens in Ierland, ver moedelijk Edinburg, vas hfi in een inrichting voor doofstommen geweest. Een onderzoek in deze en andere richtingen kon geen oplossing brengen wie de ongelukkige eigenlijk was, met den Engelsch klinkenden naam. Men wist feitelijk niet wat men met hem doen moest en ten slotte kreeg hfi plaatsje in de doofstommeninrich- ting aan de Westermarkt, Amsterdam. Tot Maandag heeft hij daar vertoefd, toen werd hfigearresteerd.Inden laatsten Ifid waren in de buurt ver schillende diefstallen gepleegd, de politio kon maar geen spoor vinden van den dader. Eindelijk kreeg zfi een aanwfizing die leidde naar de inrichting voor doofstommen. Eerst meende de politie nog niet het spoor te pakken te hebben, maar steeds werd het duidelijker dat de dader daar moest schuilen en kwamen er aan wijzingen tegen den doofstomme. Een rechercheur ging Maandagmorgen tot arrestatie over en toen deze den doof stomme plotseling een revolver voor hield zeido hfi geen tegenstand te zullen bieden. De rechercheur schrok misschien oven erg als de arrestant toen hfi den doofstomme hoorde spreken. 2J jaar heeft de jonge man, die Dullscher bleek te zfiu, gesimu leerd doofstom te zijn. Bfi het onder zoek dat nu verder volgde en geleid werd door den hoofdinspecteur van hot bureau aan de Lauriergracht, den heer G. H. van Empel, bleek dat men hier te doen bad met een zeer ge vaarlijk en goed geoutilleerd mis dadiger. Hfi had een stel loopers bfi zich waarvan eerste klasse inbrekers zouden watertanden. In zfin kastje in het gesticht werden verschillende voorwerpen van diefstal afkomstig gevonden. Uit verschillende verhooren is ten slotte gebleken dat de man uit Berlijn kwam, waar ook zfin ouders wonen. Twee maal is hfi gedeserteeerd uit het Duitsche leger, nadat hfi voor zfin vaderland gevochten had voor Verdun. Bfi de Nederlandsche grens werd hfi aangehouden, doch hfi wist te ontsnappen en ten slotte over de grons te komen. Hij hield zich doof stom, omdat hij begroop naar Bergen te zullen moeten 6n wellicht te worden uitgeleverd. In 1916 had reeds in de Duitsche couranten eeD oproep ge staan oni hem aan te houden. Het is, naar hij mededeelde, hem dikwfils zeer moeilfik gevallen niet uit. zfin rol te vallon. Als hij alleen was sprak hfi dikwfils in zichzelf om zich te overtuigen dat hij het spreken niet verleerd had. Vrijdag is hfi ter be schikking van de justitie gesteld. Aulo-angaluk. Zaterdagmorgen is een auto, waarin eon dame en een heer gezeten waren, hij het Victoria-Hotel te Amsterdam tegen de ateenen leuning van de brug gereden. Beide inzittenden werden uit, de auto geworpen on kwamen in het water terecht. Do dame werd bewusteloos hot Victoria-Hotel binnen gedragen, de heer was ongedeerd. De aüto werd geheel vernield en de brug •rustig beschadigd. Oa moard t« Arabam. De Arnhemsche politie meent den dader van den in den avond van 1 Februari "j.1. te Arnhem gepleegden moord op den gep. kolonel van Hille op het spoor to zfin. De recherchs, die nog steeds zoe kende was, kwam n.1. dezer dagen tot de wetenschap, dat. in Nijmegen door de recherche een gouden heeren horloge was iu beslag genomen, dat het eigendom bleek te zijn van den heer dr. Goldberg, op wien in Janu ari vau dit jaar onder dezelfde om standigheden als op den kolonel-van Hille, te Bussum een aanslag was gepleegd. Dit horloge werd gevonden bfi zekeren Goris, een jongeman, die met een Duischs vrouw gehuwd is. Omdat de beide aanslagen zooveel gélfikenis met elkander hadden en het bleek, dat Goris het horloge had gekocht van een Duitschen deserteur, die zich dan eensMeinke, dan weder Reiter, vervolgens Barsch noemde en wiens ware naam Alwin Pörkert is, werd het onderzoek in die richting met kracht aangepakt. Toen de moord op den kolonel van Hille was gepleegd, was de aan dacht dor politie reeds op Pörkert' gevallen. Hij was in het begin van Februari als verdacht van brand stichting to Zutfen in het huis van bewaring gedetineerd. Pörkert is terzake al deze bezwa rende omstandigheden, die tegen hem zijn gevonden, in de strafgevange nis alhier gehoord, doch hfi blyft tot heden hardnekkig ontkennen de dader to zijn. Naohtalljka stroopars. Het is aan de politie te IJmuiden gelukt de hand te leggen op twee jeugdige personen, die des nachts van het visschersvaartuig af, waarop zfi de wacht moesten houden, met, een roeiboot strooptochten iu de Vis- schershaven bielden. Een deel van het op verschillende vaartuigen ver miste is reeda opgespoord, terwfil naar een ander' deel 'wordt gedregd, omdat zfi dit vermoedelijk bij de aanhouding te water hebben gegooid. Onearlijka postbeambte. In den nacht van 16 op 17 Mei j.1. verdween ten postkantore te Eind hoven, op onverklaarbare wijze een verzegelde postzak met aangetee- kende stukken, ter waarde van f13000 aan bankpapier en een cheque van f7000. By een groot aantal ambte naren en beambten werd toen huis zoeking gedaan, echter zonder gunstig gevolg. De rijkspolitie echter vernam dat van een brievenbesteller van het postkantoor te Eindhoven de moeder een bankbiljet van f 1000 in een winkel te Woensel had trachten te wisselen, terwfil het reeds eerder de aandacht trok dat hy en zfin meisje uitgaven deden boven hun middelen. Hy had in den nacht van de ontvreemding dienst op het postkantoor. Hij werd gearresteerd, en bekende den postzak te hebben opengesneden, en zich het geld ter waarde van f 13000 te hebben toegeëigend. De ledige zak en de cheque had hfi weggeworpen. Hfi weigert echter te zeggen, waar het geld, of het eventueel overschot is. Hij ls ter beschikking van de justitie gesteld. Oa dubbala moord to Hongslo (0). In het volkslogemênt „De Vriend schap" te Deventer hebben twee in specteurs van politie gisteravond, Afgaande op het uit Ruurlo geseinde signalement, een Duitscher en een Hollander weten op te sporen, die blykbaar op goede gronden verdacht worden den dubbelen moord te Hen gelo te hebben gepleegd. De verklaringen, die beiden tegeu- jover den commissaris aflegden, klop ten in geenen deele. Nu eens beweer den zfi alleen buiten Hengelo geweest, te zfin, dan weer zeiden zij zich niets te herinneren. Vast staat onder tus schen, dat zij den dag van den moord Hengelo hebben vertoefd. Een der den vertoonde op zijn hemd bloed- Bpatten, waarvan de politie meent te veronderstellen, dat zij afkomstig zfin uit een spuitende wonde. De vermoedelijke moordenaars zfin •overgebracht naar den brigade-com mandant der marechaussée te Ruurlo, die met het onderzoek in deze zaak is belast. Vossen. Naar aanleiding van een onlaDgs medegedeeld bericht over het veel vuldig voorkomen van vossen op de Veluwe en de schade, door die dieveD in de kippenhokken aangericht, be richt men ons, nader, dat op Tongeren reeds vier en in Weina één vos werden buitgemaakt. Een boer hield van zijn 82 kippen nog 3 over. Vermoedelijk is de vermeer dering van het aantal vossen te wijten aan het beschermen en uitzetten dezer dieren door het Sraatsboschbeheer ter ljestrfiding van de wilde konijnen Waardoor men dus van het eene kwaad ih het andere vervalt. PLAATSELIJK NIEUWS. Aficblid dt C. Stadig. Zondagavond j.1. hield ds. C. Stadig, predikant der Ger. Gemeente alhier, voor een groote schare belangstel lende toehoorders, zfine afscheidsrede haar aanleiding van Markus 9:50 b. Na de afscheidsrede sprak een der opzieners in een hartelijke toespraak den scheidenden leeraar toe en bracht, den dank der gemeente over. Doze zong den vertrekkende vervolgens toe Psalm 184 vers 3 en Psalm 121 vers 4. Ds. Stadig heeft gedurende 40 j3ar jjn ambt vervuld, waarvan 24 in déze gemeente. Karkcofioarten. Trio Noordawiar-da Haan-Vsrhey. Het concert-bureau Reddiogius te Hilversum publiceert een lfist van plaatsen, alwaar door bovenstaand trio gedurende de maanden September en October a.s. kerkconcerten gegeven zullen worden, behoudens de toe stemming der resp. kerkbesturen. Ohdor de genoemde steden, komt ook dèn Helder voor. Inmiddels vernemen we, dat. het. kerkbestuurder Ned. Herv. Gemeente alhier zfin toestemming gegeven hééft en zal dit concert hoogstwaar schijnlijk begin Octóber alhier worden gegeven in de Nieuwe Kerk. Jubllaum-Opwakkings-Valdtocht wan hat Logar dat Hailt. Van 2 tot 17 Augustus zal door hét korps van het Leger des Heils hier ter stede een groote Jubileum- Opwekkings-Veldtocht worden gehou den, ter herdenking van het vijftig jarig bestaan van het Leger des Heils. Tengevolge van den oorlog werd de viering van dit Zilveren Jubileum in 1918 uitgesteld en heeft nu plaats in' 1919, het jaar des vredés. De Generaal van het Leger des Heils heeft besloten dat het Jubileum feest dit jaar zal plaats .hebben over de gehèele wereld, overal waar het Leger 2fin gezegenden arbeid ver richt. Zaterdagavond 2 Augustus zal de Jubileum-Veldtócht te Holder worden geopend door Kolonel Ranch van Amsterdam, in de Legerzaal op de Spoorgracht. Verschillende Hoofd- en Stafoffi- cierenzullan^ödurende den Veldtocht hierheen komen tot het houden van bijzondere Samenkomsten.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1