COURANT VOGELVRIJ Nu 5125 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1919 47a JAARGANG Redflotmir-tHta*vor i C. DB BOER Jr,t Helder, - Qplacfi 7QQ0 ox. - £bcnwam»nt»prlj* a En <te stad f 1.16, par post t 1.40, Bollenland i 2.40. Lo»»e ex 3 ot. - Advortentlên per regel I71/, ot. BUITENLAND. Da Vrsdesooderhandelingsn. Hat aatwoord van Duitach-OoatanrIJk op da vredesvoorwaarden. Naar het Weensche „Tagblatt" uit St. Germain verneemt zal de B.-O delegatie Woensdagmiddag haar antwoord op de vredesvoor waarden der Entente overhandigen. Bet zeer beknopte antwoord zet uiteen dat de voorwaarden der Entente onuitvoerbaar zyn. Renner keert voor korten tijd naar Weenen terug om de leiding van het ministerie van buitenlandsche zaken persoonlijk over te nemen. Honganj». Uit Boedapest wordt gemeld: De volkscommissaris Szamuely, die aan de grens bij Wiener Neustadt gepakt was en zelfmoord gepleegd heeft, bleek een groot bedrag aan vreemd geld by zich te hebben, o.a. franken tot een waarde van 130 000 kronen en 140.000 kronen aan Duitsch-Oo8tenrljksch geld. Communiitiich bsfieer. Uit achtergebleven documenten der bolsjewiki blijkt dat het communis tische stelsel allen arbeid onmogelijk maakte. De ontvangsten stonden niet in verhouding tot de uitgaven. In eenige bedrijven, welke de regeering per maand acht millioen kostten, bedroegen de ontvangsten 16,000 kronen. De Sovjet, welks financieels com missaris Julius Lengyel was, nam den 21en Maart 800 bankinstellingen met filialen over, die gesocialiseerd werden. In de banken trof men acht milliard kronen baar geld en acht milliard aan fondsen aan. De Sovjet- regeering gaf zeven milliard papier geld zonder dekking uit en bovendien werden al het goud en voorwerpen van waarde uitde kunstverzamelingen van particulieren in beslag genomen. In ongeveer vier maanden tijd hebben de bolsjewiki 16 milliard kronen opgemaakt, terwijl de vijfjarige oorlog het voormalige Hongaaïsche konink rijk geen negen milliard heeft gekost. Er zijn officieels mededeelingen gevonden, volgens welke de Sovjet- regeering 400 millioen aan de Miln- chener Sovjet heeft verstrekt. Een poging tot overrompeling in Weenen kostte 170 millioen. Ontzaglijke be dragen zijn naar Praag en Zuid-SlaViè gegaan. In de groote Hongaarsche bank heefc de oude directie weer de leiding op zich genomen. De Sovjet- Heden werden door de bedienden afgeranseld. Frankrijk. Os koopvaardij ileot. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend om haar te machtigen een milliard 380 millioen francs ter be schikking te stellen voor den weder opbouw der Fransche koopvaardij vloot. Hat nieuwe leger. Het Fransche parlement heeft zich dezer dagen met een uitstel van voorloopig drie maanden afgemaakt van een uiterst netelige quaestie, n.1. de reorganisatie van het leger. Dit vraagstuk diende zich een oogen- blik aan by de bespreking van de tractementverhooging van de offi cieren, maar de Kamer heeft zich er niet aan gewaagd. Wat toch is het geval? Nu de „indemniW de campagne" heeft opgehouden, ver neemt men in den boezem van het leger de verzuchting: geen tracte- ment genoeg, geen bevordering meer, en een nieuw .proletariaat" dreigt zich te vormen. De legercommissie heeft verklaard, dat men slechts een behoorlijke soldij zal geven aan die officieren, die deel zullen uit maken van het kader van het nieuwe leger. De Kamer heeft een milliard frs, toegestaan voor duurtetoeslagen ge durende drie maanden. Een uitstel slechts, geen afstel van de beslissing; de strjjd zal moeten worden uitge streden, waarbij zeer zeker de finan- cieele quaestie onder de gegeven om standigheden een belangrijke factor zal blijken te zjjn. Hoe zal dat nieuwe leger er uit zien? In de Kamer is die vraag gesteld, FEUILLETON. BAVID HENNESSEY. Ned Driver en anderen hadden aan haar een kwade tegenpartij. „Jullie verwijt Mr. Beonett wat Dan Morley enandefe ellendelingen deden," zeide zij hartstochtelijk, Je weet heel goed, dat hij er niets van wist, dat Tot. Gardiner uit huis liep, en dat hij in geen enkel opzicht voor haar dood verantwoordelijk is. Tot kwam door haar eigen dwaasheid aan haar eind door de merrie van O'Brien te stelen en in de kleeren van baar vader van huis weg te loopen." Als Dan niet in handen van de politie gevallen mocht zijn, dan konden zy er zeker van zijn, dat hij de toorn van Mr. Bennett niet ontgaan was. .Loop naar de maan met je Mr. Bennettriep Ned Driver uit, „waar om noem je hem niet bij zyn waren - naam?" „Zoo noem ik hem altijd," ant woordde Betsy, „dat was de naam; dien hij hier had. Tusschen twee haakjes, Ned, was jy altijd als de deugdzame Edward Driver bekend Ned Driver sprong bij die woorden op zijn paard en reed, zonder verder een woord te zeggen, weg. Hij was er leelijk ingeloopen, want er was maar niemand wist er antwoord op. Clemenceau heeft onlangs het volk een aanmerkelijke vermindering van den oefening8tljd voorgespiegeldde centrumsafgevaardigden Bénazet en Guiod, resp. res. kapitein en kolonel, hebben bij het Kamerdebat schuchter de opmerking gewaagd, dat't vredes verdrag niet veel waard zou zijn, indien het den jeugdigen Franschen niet eens bevrijdde- van een drie- of tweejarig verblijf in de kazernes! Zelfs gewaagde BéDazat van het ont werp, indertijd door Jaurès ontworpen Doch verder kwam meü niet, men vond het veiliger die zaak nog maar even te laten rusten. Toch zal de strijd gestreden moeten worden en dat wel binnen niet al te langen tijd óók in Frankrijk. Ertslagen ontdekt in Elzaa-LotharingoH. Uit Saargemünd wordt gemeld, dat een Fransch-Belgische maat schappij boringen verricht in het kanton Bitsch. Op dertig verschillende puntan heeft men belangrijke erts- lagen ontdekt, vooral in de streek van het vroegere Duitsche manoeuvre terrein. Men verwacht, dat dezestreek het centrum zal worden van een belangrijke ijzerindustrie. Plaoe tux consommitrices 1 Ziedaar nu eens een schoone ge legenheid voor de moderne Eva, om te toonen wat ze kan] en dat wel geheel en al op haar gebied het huishouden, merkt Vautel op, die in zijn film natuurlijk het onderwerp den dag, de duurte, bespreekt. Nu kunnen de feministen zich met één slag populair maken! Door den strijd aan te binden met de mercantis. Zij beschikken over een krachtige organisatie, over kader, manschappen en een generalen staf. Welnu: de verbruikers staan machteloos. Daar om place aux consommatrices Laten zij toonen, dat wy mannen ongelijk hadden haar niet „au sérieux" te nemeD. Ik zou een verwoede feminist worden, indien ik hoorde, dat de verbruiksters in mijn wijk zich gevormd hadden tot een groep militante huisvrouwen, wier eeoig doel is de dagelljksche pot gecdkooper en beter te maken (ten slotte toch een quaestie, welke ba&r in hoofd zaak aangaat), en die marktpolitie uitoefende, de kleine kooplui naging, mercantis aan de kaak stelde en aan de deuren van de eerlijke win keliers een bord spijkerde, waarin het publiek wordt gerustgesteld. Dat zou wel een eenigszins pro zaïsch feminisne zijn, zoo erg gewoon en zonder geleerdheid, maarals het slaagdewelk een reuzen reuzen- succes Zelfs die weerspannige sena toren zouden moeten erkennen, dat de moderne vrouw toch werkelijk geen intellectueele behaagzieke is en zij zouden ijlings hun spot en wan trouwen laten varen. Daaromde verbruiksters vóór Engeland. Hst „vredesaanbod" van 1917. Londen, 5 Aug. In het Lagerhuis antwoordend op een vraag betreffende de verklaringen van Erzberger te Weimar inzake een beweerd vredes aanbod aan Buitschland door de ge allieerden in Augustus 1917, zeidé Harmsworth, dat de verklaringen van Erzberger te Weimar geen juiste voorstelling der feiten vormden, ïarmsworth gaf een uiteenzetting van hetgeen gebeurd was en ver klaarde, dat het duidelijk was, dat de Engelsche regeering destijds geen stappen van toenadering tot Duitsch- land gedaan had. Q« politiaitaking. De Engelsche minister van binnen- landsche zaken verklaarde in het Lagerhuis, dat de politiestaking een muiterij tegen de gemeenschap was. De regeering zal geen vergelijk met de stakers treffen, en de ontslagen ambtenaren worden niet meer aan genomen. Te Liverpool heeft de afwezigheid der politie aanleiding gegeven tot ongeregeldheden, waarna troepen ge zonden werden. Een slagschip en twee torpedojagers zijn in de Mersey aangekomen om de pompstations en andere kwetsbare punten te bescher men. De te Liverpool enBirkenhead aangerichte schade wordt geschat op 280.000 pd. st. Op de Lonöon- en South Western spoorwegen is de algemeene staking uitgeroepen om de ^politie te steunen. Veroenigde Staten. Tegen da duurte. De regeeringscommissie, die be raadslaagt over het vraagstuk der levensmiddelenduurte, zou gisteren een rapport aan president Wilson voorleggen, waarin de wegen worden aangeduid om den toestand te ver beteren. Naar wordt vermoed, zal do commissie er toe aansporen het beheer der levensmiddelen voorziening weer in te stellen, met grooter macht dan tijdens den oorlog, en maatregelen aanbevelen zooals de regeling der prijzen en den verkoop van graan onder regeeringstoezicht. Ontploffing Ir aan arsenaal. Raritan (New-Jersey). Twaalf per sonen zijn gedood en velen gewond bij een ontploffing in de magazijnen van het arsenaal der V. S. alhier. Soldaten waren bezig granaten uit wagen te lossen, toen het voer tuig plotseling in de lucht vloog en de gebouwen in de omgeving vlam deed vatten. Duitschland. M*x van Baden ca da ex-keizer. Max van Baden deelt van uit Karelsruhe bijzonderheden mede over een telefoongesprek, dat hy op 8 November des avonds met den ex- keizer gehad heeft. Dit gesprek duurde circa 20 minuten en werd door den keizer met groote heftigheid gevoerd. De keizer, zoo verklaart prins Max, was ontzettend slecht op de hoogte met de stemming der troepen ten opzichte van zijn persoon. Hij sprak van een militaire expeditie naar Berlijn en weigerde beslist de voorstellen van den prins om afstand te doen ook maar in overweging te nemen. Had het opperbevel den keizer 8 November de waarheid over de stemming in het leger medegedeeld, die het hem op 9 November toch eiudejijk moest mededeelen, dan twijfelt hij niet, of de keizer zou reeds op 8 November 's avonds afstand van den troon gedaan hebben. Dan hadden, naar menschelyke be rekening, de meerderheids-sociaal democraten het grootste deel der arbeiders aan het werk kunnen houden, zoodat bij het oproer dat zeker ook dan uitgebarsten zou zijn, nagenoeg alleen de radicale elemen ten zouden hebben deelgenomen. Ertslaag ontdekt. Volgens de „B. Z. a. M." zijn op den Hunsrück rijke ertslagen ontdekt. Door een firma te Coblenz zijn borin gen naar ijzer- en mangaanerts ge daan. Deze werkzaamheden zijn tot nu toe met volledig succes bekroond. Het is gebleken, dat het geheele Idar-bosch een grooteü rijkdom aan ertsen bezit. Het erts ligt 2 a 3 M. diep in den grond, doch komt hier en daar zelfs aan de oppervlakte. "Volgens een officieele analj'se bevat ten de ertsen 55 a 60% metaal en 30% mangaan. Een voordeeltje dus voor de Duitsche industrie. Roovors. De politie te Frankfort heeft tien jonge Polen uit Lodz en Warschau gearresteerd, die reeds maandenlang met de D treinen tusscben Frankfort, Hannover, Berlijn en Hamburg heen en weer reisden en de reizigers be loofden. Een hunner had o.m. een parelsnoer ter waarde van 50.000 mark in zijn bezit. Korte berichten. In de V. S. dreigt een algemeene spoorwegstaking. De Fransche bevolking van het Britsche eiland Mauritius vraagt reannexatie bij Frankrijk. - Be Serviörs zijn ontevreden ovef het ontzien van Bulgarije. In de V. S. wordt een verplichte militaire oefening van drie maanden voorgesteld voor alle jongelieden van 19 jaar. - Bonar Law verklaart in het Engelsche Lagerhuis, dat de regeering zich met alle middelen zal verzetten tegen een algemeouo staking van het drievoudig vakverbond. De Entente eischt ontruiming van Letland door de Duitsche troepen vóór 31 Aug. a.s. LUCHTVAART. een minder prettige episode in zijn leven, waarin hy naar een anderen naam luisterde. „Wat een kat,?' mom pelde hy, „om me aan die oude schiedenis te herinneren en m(j den „deugdzamen" Edward Briver te noe- i. Ik ben nieuwsgierig, wat er eigenlek van weet!" Weken gingen voorbij en Salathiel's troep, dien men in zijn oude schuil plaatsen in de Liverpool Ranges waande, hield zich buitengewoon rustig. Plunderingen kwamen meer malen voor, 'want er waren veel oud-dwangarbeiders in het bosch maar er viel niets voor, dat direct aan Salathiel en zH troep kon worden toegeschreven. Betsy was daarover buiten zichzelf van vreugde, want iedereen had voorspeld, dat er spoedig wat gebeuren zou; maar helaas, Betsy'8 blijdschap zou niet heel lang duren. Wat den dalbewoners in dien tjjd het meest opviel, was de merkbare omkeer in Betsy. Ze werd bijna bevallige en küappe vrouw en scheen in korten tijd een ernstig karakter gekregen te hebben, dat men eerder by iemand van rijperen leeftyd ver wacht zou hebben. Daar zij „monitor" was, riep zij uit eigen beweging de schoolcommissie byeen, en omdat er slechts weinig kans bestond, dat zy een anderen onderwijzer zouden kunnen krijgen, bood zij door be middeling van haar vader aan, dat zy, wanneer men de school wilde heropenen, tijdelijk de leiding op zich wilde nemen. Mr. Bennett, zeide Een groot vliegtuig gevallen Maandagochtend is in het bosch van Rauden (bij Rybniz in Opper- Silezië) het reu?,en-vliegtuig der Duitsche Luftreederei te Berlijn met zeven passagiers en vele millioenen Oekrajiensch goud aan boord neer gestort. Het vliegtuig had een aanta^ postduiven meegenomen, die echter het leven er afgebracht hebben. Spoorwegarbeiders hebben zakken vol Russisch goud bijeengeraapt. Nader wordt, nog bericht, dat het verongelukte'vliegtuig, behalve den commandant Bindoroif-reeds tijdens den oorlog bestuurder van een groote vliegmachine en vfjf man equipage, waarschijnlijk ook den vroegeren minister van oorlog der West-Oekra jiensche republiek, Witowsky, aan boord had. Deze vertoefde als lid der wapenstiistandscommissie te Parijs, waar hy voor «zijn land de onderhandelingen met de Entente voerde in zake den Poolsch-Oekra- jienschen wapenstilstand. Tijdens zyn kort oponthoud te Berlijn gaf bij het voornemen te kennen, met dit vliegtuig uit Breslau naar deOekra- jine te vliegen. Het van vijf motoren voorziene luchtschip vervoerde een aantal kis ten met gewichtige documenten en Tecten der Oakrajieusche regeering. Blijkens latere berichten is het vliegtuig door Pooleche grenstroepen naar beneden geschoten. zy, had voor- haar alle schoolboeken achtergelaten en het was jammer, dit na het prachtige begin de kin deren weer achteruit zouden gaan. Tot groote verbazing van de com missie zeide zij reden te hebben om te gelooven, dat hij later terug zou komen, en hun bewondering over de houding, die zy ten opzichte van den vroegeren onderwijzer aannam, was zoo groot, dat zij haar niet tegen spraken. Weinigen van hen toch konden zich in geest en scherpte met Betsy meten, want zij verdedigde Salathiel als een leeuwin haar welpen. Poddy Carey echter, voorspelde dat een kerel als Salathiel zeker aan de galg zou komen. De wQze, waarop Betsy de school bestuurde, verbaasde zoowel de kin deren als de ouders, want vóór dien tijd had niemand Betsy ernstig ge nomen. Het was alsof de geest van hun vroegeren onderwijzer in Betsy gevaren was, maar in een krachtiger en strijdlustiger vorm. De school was neg geen veertien dagen weer open, of sommigen van de oudere leerlingen begonnen ongehoorzaam te worden en zich tegen haar te verzetten. Maar Betsy nam ze onder handen op een manier, die den schrik erin bracht. Zy zou geeu gekheid dulden! Den velgenden dag reeds kwamen de secretaris en twee stoere commissieleden onverwachts op school. De twee belhamels werden verwijderd, een derde kreeg een on gezouten pak slaag en twee anderen maakten zich uit eigen beweging uit BINNENLAND. Nedarland an BalgiS. Men meldt uit Brussel aan de N. Rott. Ct. Het comité de politique nationale heeft een telegram gezonden aan de heeren Segers en Orts, vertegen woordigers van Belgiö in de com missie van veertien en aan den heer Laroche, voorzitter van de commissie. Het telegram luidt aldus: Het comité de politique nationale, sprekend uit naam van de 1650 Belgische gemeenten, byna 5 millioen Belgen vertegenwoordigend en uit naam van de 200,000 burgers, die zijn program aanhangen, richt op den vijfden verjaardag van de schen ding van de Belgische onzijdigheid door Duitschland een dringenden oproep aan ae commissie van veertien opdat niet langer aan Belgiö zlju rechten op de veiligheid van zijn grenzen, op de souvereiniteit over zijn wateren en op de teruggave van grondgebied ontzegd zullen worden, ;eiyk 5 jaar geleden zijn recht van jestaan bekend werd. De komende tijden zullen alleen dan de te Ver- sailles neergeschreven vrijmaking der volkeren zien, wanneer eerst uit de geschiedenis de onrechtvaardige be palingen verdwenen zijn van de tractaten van 1839, die gij geroepen zyt te herzien. Da mIJneaveldeR opgeruimd. De mijnenvelden in de onmiddellijke nabijheid onzer kust schijnen door de Engelsche mijnenvegers opgeruimd te zijn, want Maandag vertrokken deze schepen voor goed uit de haven van IJmuiden om zich naar Zeebrugge te begeven. Vanuit deze haven zullen dan mijnenvolden langs de Belgische kust verwijderd worden. Hr. Ms, mljnanleggar „Van Meerlaet". Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin toestemming verleend om een der nieuwe mijnenleggers, die voor de Marine hier te lande in aanbouw zijn op de werf „Gusto" te Schiedam, den naam te geven van ^Van Meerlant", zulks ter nagedach tenis van den verdienstelijken kapi tein-luitenant ter zee R. H. van Meer lant, die gedurende den mobilisatie tijd als commandant van den mijnen- legger Hr. Ms. „Balder" buitengewone diensten presteerde. De kapitein-luitenant ter zee Van Meerlant, die den 14 Juli j.1. overleed, was gedurende al de mobilisatiejaren ziel van den mijnendienst en een voorbeeld van kalmte en persoonlijken moed voer alle by dien tak van dieost dienende offlcieien, onderofficieren en overige schepelingen. ~e opleiding van het meerendeel der commandanten van dé mynen- leggers geschiedde door hem, terwijl hy verder zitting had in de verschil lende commissies voor het nemen van proeven op mynengebied. Aan zyne bekwaamheden, initiatief en hooge plichtsbetrachting is h6t voor groot deel te danken, dat het leggen en periodiek verwisselen der Nederlandsche mijnversperringeu in het Zuiderfrontier steeds tot groote tevredenheid van de regeering ge schiedde, waarom de Koningin hem in 1918 begiftigde met de medaille voor voortvarendheid eu vernuft. Bij het corps zeeofficieren stond hij in hoog aauzien en het zal zeker door diijcorpsjmet genoegen worden vernomen, dat de verdienste van den kapitein-luitenant ter zee Van Meer lant op deze wijze worden gehuldigd zijne nagedachtenis voor de Koninklijke Marine bewaard blijft. Huiswaarts zaadsR dienstplichtigen 1917 sr 1918. Officieel. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen huiswaarts worden gezonden: 1. op 15 Aug. e.k.: de dienstplich tigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 3-7 Juni 1918 zyn inge lijfd en de wielrijders; 2. op 13 Sept. e.k.: a. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 17—20 Juni 1918 zijn ingelijfd bij de genie en bestemd voor opleiding tot milicien telegrafist of -telefonist; b. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in dit tijdvak van 17—20 Juni 1918 zijn ingelijfd bij de pon tonniers 3. op 1 Oct. e.k.: a. de dienstplichtigen der lichting 1917, die in het tijdvak van 1-4 Augustus 1917 zyn ingelijfd bij de cavalerie b. de dienstplichtigen der lichting 1917, die in het tijdvak van 1—6 Oct. 1917 zyn ingeiyfd by de bereden artillerie de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 1-4 Mei 1918 zyn ingelijfd bij de regimenten infanterie (bieronder begrepen de grenadiers en jagers); d. do dienstplichtigen der lichting 191S, die in het tijdvak van 3-7 Juni 1918 zijn ingeiyfd bij de vesting artillerie e. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tydvak van 8-12 April 1918 zijn ingelijfd bij de genie; 4. op 22 Oct. e.k.: de dienstplich tigen der lichting 1918, die in het tydvak van 22—26 October 1917 zyn ingelijfd bij de bereden artillerie; 5. op 31 Oct. e.k.: de dienstplich tigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 1—5 October 1918 zijn ingelijfd bij den motordienst 6. op 3 Dec. e.k.: de dienstplich tigen der lichting 1917 die in het tijdvak van 3-6 December 1917 zijn ingeiyfd by de cavalerie; 7. op 13 Dec. e.k.: de dienstplich tigen der lichting 1918, die in het tydvak van 1 5 October 1918 zijn ingeiyfi by de genie en bestemd voor opleiding tot milicien-telegrafist of -telefonist. Ambtenaarssalarissen. Vertegenwoordigers van de Fede ratie van P. T. T.-personeel, de R. K. Bond St. „Petrus" en den Chriat. Prot. Bond „Door Plicht tot Recht" deelen omtrent; eene bespreking tusschen hen en den Minister van Financiën over den noodtoestand onder het Rijkspersoneel, mede, dat de Minister hen machtigde tot de volgende publicatie De Regeering is voornemens een wetsontwerp in te dienen strekkende om op 1 October a.s. aan alle Rijks ambtenaren, gehuwd en ongehuwd, die minder inkomen hebben dan f 10,000, als tegemoetkoming in den achterstand te kunnen uitbetalen een maand salaris over de op 1 Oct. geldende tractementen tot f 2400, plus een halve maand salaris over het meerdere met eens minimum van f 100. Het tijdelijk personeel dat gedurende de drie aan dien datum voorafgaande Programma van het 4de Concert, te geven door het „Stedelijk Muziekkorps", Directeur G. H. J. v. d. Bogaerde, op Zaterdag 9 Augustus, 's avonds van 8—9.80 uur in het Plantsoen. 1. Les Cadets de Brabant, Marsch 2. Stella, Concert-Ouverture 3 Menuet „<Princesse" 4. a. Fairy Land, Waltz, (op verzoek) b. Mascarade, Wals uit „Oom Samuel" Osman Pacha, Marsch 6. ThaUa, Ouverture de Concours 7. Grande Fantaisie „Martha". 8. Marsch, Finale. N.B. 4 a onder directie van den componist. Bij ongunstig weer zal het Concert plaats hebben op Woensdag 13 Aug. v. Turini. L. Boyer. F. Andrieu. Joh. Pala. G. H. v. Suchtelen. arr. G. H. J. v. d. Bogaerde. Steenebrugen. N. A. Bouwman, v. Flotow. maanden in dienst was en in dit tydvak 400 of meer diensturen ver vulde valt mede onder deze bepa lingen. De Minister meende te mogen ver wachten "dat na deze toezegging de onrust onder het personeel zal bedaren 1 een beroep op de vertegen woordigers om er toe mede te werken dat de praestaties van de ambtenaren tot het uiterste worde opgevoerd. Sslarisactis-rlJkspersoiieBl. De Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's-Rljks dienst meldt dat Maandag de minister van finan ciën in particuliere audiëntie heeft ontvangen de heeren Bossen, Lintjens, Perdok en Vermeulen, vertegenwoor digende alle ryksambtenaren, aan gesloten by de Centrale van Hoogere Ryksambtenaren, de Algemeene R. K. Ambtenaarsvereeniging, de Centrale van Vereenigingen van Personeel in i dienst en het Permanent Comité uit de by het Christelijk Nationaal Vakverbond aangesloten organisaties van personeel in publieke diensten. Zy verzochten met klem de voor genomen algeheele salarisherziening van kracht te doen zyn van 1 Juli 1919 af. De minister echter wenschte het eenmaal door de regeering inge nomen standpunt te handhaven, dat bedoelde regeling niet vóór 1 Jan. :al gelden, waarover de ver tegenwoordigers namens hun centrale organisaties hun zeer ernstige teleur stelling te kennen gaven. Bij deze besprekingen deelde de minister mede, dat de regeering de door de salariscommissie voorgestelde bedragen als voldoende zou beschou- voor een gezin met 2 kinderen, zoodat het voornemen bestaat, over 1920 een kindertoelage toe te kennen, beginnende met het derde kind. De ter sprake gebrachte middelen tot oogenblikkeiyke leniging in den nood, konden by den minister geen ingang vinden. Door de vertegenwoordigers werd het plan der regeering betreffende de uitkeering van een maand extra- salaris niet voldoende geacht. Zjj oordeelden in het regeeringsvoorstel het minimum-bedrag te laag, terwyi elke beperkende bepaling, waardoor niet aan alle ambtenaren met volle maandloon, ongeacht de grootte van het salaris, zou worden toegekend, onredeiyk werd geacht. De besturen van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond en den Centralen Bond van Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel hebben te Amsterdam vergaderd ter bespre king van eventueele samenwerking inzake de salarisactie van het rijks personeel en ter vaststelling van de aan te wenden strijdmiddelen. Een gemeenschappelijk program van actie werd vastgesteld. Over het geheele land zullen open bare vergaderingen worden uitge schreven; verder ligt het in de bedoeling in Rotterdam, Amsterdam en 'sGravenhage op nader vast te stellen data straatbetoogingen te organiseeren. Een verzoek van de Onderofficieren- vereeniging „Ons Belang" om samen werking weid in handen gesteld van het uitvoerend comité. Da schippersstaking. Minister Van IJsselsteijn heeft toe gezegd dat hy de vordering der schepen krachtiger zal doen door voeren. Mr. Troslstra an do gsailieardaH. Een Parysche correspondent van het „Hbld." meldt d.d. heden: Men weet nog niet welke besluiten het socialistisch congres in Lucerne zal nemen, maar het lijkt my zeer twijfel achtig dat de Fransche socialisten de aansporing van mr. Troelstra zouden waardeeren die de socialisten der entente uitnoodigt in hun land revolu tionaire manifestaties te organiseereD. Gachin en Mac Donald hadden dit reeds eerder voorgesteld en Troelstra, die in Franki y k nog steeds de reputatie heeft van pro-Buitsch te zijn, zou verstandiger gedaan hebben er niet op aan te dringen, afgescheiden van de vraag of een dergelijke houding van een socialistisch standpunt bezien, noodig was. Zeer Z6ker zal de Fransche pers zyn redevoering aanhalen als een nieuwe illustratie van de Hollandsche neutraliteit. Het „Journal" publiceert het telegram uit Lucerne onder het hoofd: Een Nederlander eischt de revolutie by de geallieerden. Vrr da Oostgrens. Men meldt uit Oldenzaal De reizigers voor Duitschland, die wenschen te proflteeren van de ge legenheid, om 4 K.G. levensmiddelen, 100 sigaren en sigaretten, enz. mede te nemen, komen aan de Duitsche grenscontróle meestal zeer bedrogen uit. Van deze artikelen toch eischt de Duitsche fiscus een zeer hoog in voerrecht, te betalen in goud. Zlju de reizigers tot dit laatste niet in staat, dan stelt men zich aan het Zollamt ook tevreden meteen betaling in andere „specie", echter tot een bedrag van 240 procent van de waarde der aangegeven artikelen. Dt Russischs boeven. Er zijn ernstige vermoedens ge rezen, dat de personen, die Zondag nacht te Deventer een aanval deden op de twee marechaussees, reeds 's middags elders een misdaad hebben gepleegd. Men heeft n.1. te Aterloo, op het landgoed „De Haere" onder Doornspyk, den jachtopziener W. Vlieger, dood gevonden, door een schot uit. een browning revolver in den rug getroffen en beroofd van zijn eigen wapen,een z.g.Indischerevolver. Een dame, die op het geluid van bet schot kwam toesnellen, zag juist een persoon, gekleed in een lichtgryze jas en met een bruine fantasiehoed op, in de struiken wegkruipen. Zyn signalement komt vrijwel overeen met de beschrijving, die verschillende personen, die de twee vermoedeiyke daders van den moordaanslag te Deventer hebben ontmoet, van een hunner gegeven hebben. Gebleken is, dat de politie gisteren aanvankelijk in een verkeerde richting heeft gezocht en wel op aanwijzing van een boer uit Holten, die het tweetal aldaar 's morgens in de vroegte meende gezien te hebben. Achteraf heeft zich ten politiebureele de nacht portier van de firma Neringh Bögel aangemeld, en medegedeeld, dat hy 's nachts tegen 4 uur twee personen op de fiets waarvan een hevig kreunde, had zien voorbykomen. Een uur later werden twee dergelijke individuen te Raalte opgemerkt. De nieuwste automachine heet autoped. Legt "men een specialen weg aan voor zulk een rytuig, dan heet dit een autöpedpad. Komt er in zulk een weg een oneffenheid, dan heet dit een autopedpadputje. de voeten, en het resultaat was, dat de geheele schoei bet nieuwe de tieke gezag van orde en regel aan vaardde. In dien tyd kwam Betsy's bekende onbevreesdheid voor paarden en vee haar goed te pas bij den bonten troep jonge kinderen, dien zy op zich genomen had te onderwij Zij zagen op tegen en hadden eerbied voor haar buitengewone onverschrok kenheid. Enkele ochtenden, vooral wanneer zy laat was, kwam zy in vollen galop op Loiterer aanrijden met de zweep in haar hand en sprong over het hek voor het school gebouw, alsof dat de meest gewone manier was. Dan vooral was er kalmte en aandacht in alle klassen. De oudere jongens zeiden: „Pasop Betsy is niet in haar humeur! Zy is over het hek gesprongen!" Bovendien studeerde zij Ijverig om des te beter onderwys te kunnen geven, sloot vriendschap met Mercy Lord en stelde haar als haar „moni tor" aankortom het succes van de school ging haar zoo ter harte, dat Mrs. Carey, trotse b op haar succes, verklaarde, dat er genoeg menschen waren om het huishouden zonder haar af te kunnen. Maar Betsy was ernstig geworden en onttrok zich aan geen enkelen plicht in het huis houden. Toen begon haar moeder bang te worden, dat zy te veel van Salathiel hield. Natuurlijk had Jack zyn vyanden in het district welk flink karakter heeft die niet en als woudlooper stelde hy zich aan veel vijandschap bloot, maai- het opmerkelijkst was, dat sommigen van hen, die nooit iets anders dan vriendschap en harte lijkheid van hem hadden ondervonden, hem het meest haatten. Majoor Browne kon het niet over zich ver- krygen iets goeds van hem te zeggen, en Silas Stump was zijn gezworen en bittere vijand. De laatste echter was zoo verstandig daarvan tegenover Betsy niets te laten blijken. Noch op haar onderwijs, noch op haar gebruik maken van de roede en het kalfsvel kon hij aanmerkingen maken. „Ik had het nooit achter haar ge zocht," zeide hy op een goeden dag, „de meeste kinderen houden veel van haaf en leeren.goed, maar als er een kwajongensstroken wil uithalen, gaat zij geducht tegen hem tekeor, neen, op haar manier van onderwijs geven valt niets te zeggen Wat een wondervol, scherpzinnig en scheppend iets is liefdel Welk een besueling geeft zij 1 Welke ou- geloofiyke veranderingen zyn bewerkt, welke daden voltooid onder haar be zieling, zelfs wanneer zy een zoo goed als hopelooze hartstocht was, zooals Dante's liefde voor Beatrice. Het zou niet juist zijn die van Betsy voor Salathiel daarmede te vergelij ken, maar zooals de zaken nu liepen, was het zeer onwaarschljniyk, dat haar liefde voor den woudlooper ooit meer zou kunnen zijn dan een be zielend en schoon ideaal. Salathiel's leven scheen na zijn bezoek aan I Sydney op een hellend vlak te zyn I beöindigd worden; en was dat niet het geval, dan zou het zoo door misdaden bezoedeld kunnen worden, dat zijn mooi beeld in Betsy's her innering ontsierd en vernield werd. John Bennett, den onderwijzer, had Betsy leeren liefhebben niet Jack Salathiel, den woudlooper. „Er staat een mooie geschiedenis in de couranten over je ouden school meester, Betsy," zeide Silas op een goeden dag tegen haar. „Bakerpraatjes zeker," antwoordde Betsy. Haar hart begon echter sneller te klopper), want zij wist meer van Salathiel dan de anderen, en juist omdat zij meer wist, was haar angst grooter. Zy wilde er echter niets van laten blijken aan Silas Stump, dien zij als een natuurlijken vijand was gaan beschouwen. „Hier, lees het dan zelf," zeide Silas en gaf haar een courant. Het artikel had tot opschrift: GEWAPENDE OVERVAL 8ALATIÏIEL EN ZIJN TROEP BIJ BAKEB'S CREEK. Er was echter „een vlieg in Sala thiel's pot kostbare zalf", waarvan de journalisten toen absoluut niets wisten. HOOFDSTUK XXIV. Een vergulde pil voor Salathiel. In plaats van over te drukken en kon ieder oogenblik plotseling 1 wat Betsy in de Sydneysche couran ten las, wat bovendien slechts ten deele juist was, achten wy het beter Joé Crócker's verhaal van dit avontuur grootendeels in zijn eigen woorden weer te geven, want hy maakte de geheele geschiedenis mee en vertelde die aan de pers. Vooraf mag hier wel gezegd worden, dat, hoewel de ontdekking van goud door Hargreaves niet voor Februari 1951 bekend gemaakt werd, er toch reeds hier en daar in 1839 en 1850 van dit kostbare metaal gevonden werd, dat, uit vrees voor de regeering, die het zoeken naar goud verboden had, in het geheim bewerkt werd. Een dergeiyke vondst was o.a. gedaan op een plek, Baker's Creek genaamd, op - ongeveer 80 myien ten N.-W. van Maitland. Joe Crocker, toentertijd een jonge man van twee en-twintig, werkte nog veel verder noordelijk in een kopermijnen was met een groot monster kopererts naar Maitland onderweg. Hij had dien dag veertig mijl gereden, zoodat hij nog eenzelfden afstand moest afleggen, voor hy by Baker's Creek was. Toen hy zag, dat aan den kant van den weg een troep gekampeerd was, dacht hij, dat hij daar den nacht wel zou kunnen biyven, daar er overvloed van gras en water voor zijn paarden in de nabijheid was. Hy nam zich voor den volgenden ochtend vroeg naar Baker's Creek te ryden. (Wordt vervolgd.) l) Koper werd in Nieuw Zuid- Wales in 1829 ontdekt.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1