PLAATSELIJK NIEUWS. - Voor het examen (piano) Ned. Toonk. Vereeniging te den Haag, slaagde o. a. de heer van der Vliet, leerling van onzen plaatsgenoot Arie D. van de Weg. Hr. Mt. „KoniR|li R«|aat*a". H. M. de Koningin heeft bepaald, dat het pantser schip ,,KoniDgin Regentes" op nader te bepalen datum buiten dienst zal worden gesteld. - Het bestuur van den Neder- landschen Vakbond van Verplegenden verzoekt beleefd of U in uw blad wilt vermelden een adres van onzen Bond, gezonden aan B. en W. van den Helder. Hoogst aangenaam zal het ons wezen indien U het adres geheel of gedeeltelijk vermeldt. Bij voorbaat onzen harteltjken dank. Namens de afd. Helder, van den Nederlandschen Vakbond van Verplegenden. Aan B. en W. van den Helder. Ondergeteekenden W. J. v. Gaaien en T. C. P. van den Bergh, respec tievelijk Voorzitter en Secretaris van de afd. „Helder" van den Nederland schen Vakbond van Verplegenden, ten deze domicilie kiezende ten huize van laatstgenoemden, Bloemstraat 81, Helder, verzoeken uw geacht college uwe aandacht te willen schenken aan het volgende: a. De salarieering voor de verpleeg sters in het Gemeente-Ziekenhuis alhier, zoodanig te wijzigen dat deze komt op: f 400 - f 700 per jaar voor leerling verpleegsters f800-f1200 per jaar voor gedi plomeerde verpleegsters f 900 f 1300 per jaar voor eerste verpleegsters alles plus vrije kost, inwoning en geneeskundige behandeling b. Den diensttijd te brengen op 45 uren per week, berekend over 6 dagen c. Eene vacantie te verleenen van 3 weken 'sjaars. In bijgaande Memorie van toelich ting hopen wij deze zaak nader te omschrijven. Hetwelk doende te Helder 1-9-19. Namens de afd. Helder van den N. V. v. V. W. J. VAN GAALEN, Voorzitter. T. C. P. VAN DEN BB»GH, Secretaris. Aan de Memorie van toelichting ontleenen wy het volgende Het salaris dat thans genoten wordt en de diensturen die thans verricht worden maken geen gun- atigen indruk. Wanneer wjj het salaris wat de verpleegsters thans ontvangen, gaan vergelijken met dat van de verpleegster in de groote zieken huizen, dan blijkt dat hier minstens 100% salaris minder genoten wordt dan ergens anders. Daar de levens standaard in den loop der tijden enorm gestegen is, wekt het be vreemding, dat de salarissen de laatste jaren niet hei zien werden. Thans geniet een leerling-verpleegster in het Gemeente-ziekenhuie minder salaris dan b.v. een dienstbode in diezelfde inrichting. En dan de arbeidstijd. De dagdienst begint 8.30 's morgens tot 's avonds 8.30 soms tot 9.30 met zeer weinig rusttijd. Wanneer men bij zulke lange dienstdagen den ge- heelen dag ernstige zieken verpleegt, kan het niet anders of de verpleeg sters worden oververmoeid. Bovendien hebben zij maar 1 vrije dag in de 14 dagen. En als zij 14 dagen nachtdienst hebben verricht, krijgen zij geen vrije dag daarvoor. Ook een vacantie van 8 weken is voor hen, die een zoo zware taakte vervullen hebben als verpleegster zeker niet te veel. Stans* van Rubini. De in ons blad aangekondigde seance van den telepaat Rubini bad gisterenavond in Casino plaats. Na alleB wat over zijne experimenten, te Amsterdam en elders verricht ten overstaan van vooraanstaande weten schappelijke mannen, door de pers is vermeld, mochten wfj eene groote belangstelling verwachten. Die belang stelling was er inderdaad ook, en zou ongetwijfeid grooter zyn gewsest, indien de entréeprljzen wat minder hoog waren geweest. Nu weerhielden de hooge prijzen velen van een bezoek. In een aan alle bezoekers verstrekte instructie kon men kennisnemen van de door deu opdrachtgever te verrich ten taak. Telepathie is geen gedach- tenlezenhet is het vermogen om een opdracht uit te voeren, die iemand in gedachten geeftvandaar dat steeds behalve de telepaat, een opdracht gever noodig is. Deze moet zich re kenschap geven van elk detail der uit te voeren opdracht; hij moet als het ware in gedachten stap voor stap den telepaat de handeling voor schrijven. Helaas mislukten vele dezer opdrachten, doordat de opdracht gever onvoldoende ztjn gedachten op de handeling concentreerde. 's Heeren Rubini'simpressario zette in een uitvoerige, in grappig Hol- landsch uitgesproken rede, een en ander uiteen, en betoogde hoe er hier geen sprake is van bedrog of humbug, doch alle experimenten zuiver weten schappelijk waren. Wetenschappelijke mannen hadden de handelingen van den heer Rubini trachten te verklaren door ze toe te schrijven aan uiterst fijne reacties van het zenuwgestel, die men ook bij het concentreeren van gedachten in werking stelt. Om deze beweringen te weerleggen, had de heer Rubini als contant-instrument een buigzaam staaldraad, die de eventueele bewegingen niet overnam, en bovendien liep de opdrachtgever steeds achter den heer Rubini aan. Ten overvloede zouden nog eenige experimenten zonder contact worden gegeven. Alle personen, met wie handelingen zouden worden verricht, moesten op het tooneel komen, zoodat iedereen de opdracht kon volgen. De meeste experimenten gelukken; en de mislukking of gedeeltelijke mislukking - want van mislukking als zoodanig was geen sprake - was steeds toe te schrijven aan het feit, dat de opdrachtgever onvol doende zijn gedachten concentreerde. Zoo was er een experiment met een dame, die op het tooneel geleid werd, toen plotseling het experiment hokte, de opdrachtgever werkte niet meer. Later verklaarde deze persoon ons de oorzaak daarvan. Rubini zou bij de dame in kwestie de lorgnet af nemen en dezen een heer op den neus zetten. Wat gebeurde echter? Tijdens het ten tooneele leiden dei- dame zette deze haar lorgnet af en borg het weg; hierdoor kwam de opdrachtgever in verwarring, wist zoo gauw geen andere opdracht te bedenken, en het—experiment mis lukte. Beter gelukte de proef waarbij wij zelf betrokken waren. Rubini moest uit een der zakken van schrijver dezes een lucifersdoosje balen, een der voorste gaslampen uitdraaien en een andere met een lucifer aansteken. Maar Rubini deed meer; bij haalde uit de zaal nog een tweetal heeren, liet een hunner een cigaret aansteken, en dit hoorde niet bij het experiment. Nu zeide Rubini tegen zijn opdracht gever gij hebt mij niet gecorrigeerd toen ik den bedoelden persoon uit het publiek haalde en een cigaret uit zijn zak haalde (hoe wist hij, vroeg ons dit jongemensch, dat ik cigaretten in dien zak had? De op drachtgever zelf kon dit niet weten), en de opdrachtgever verklaarde wil Rubini gecorrigeerd te hebben en hem in gedachte op zijne fout te hebben gewezen. Wat hiervan nu de ooi zaak was: of Rubini indezen faalde, dan wel de opdrachtgever op dit moment niet sterk genoeg was, merkwaardig was het zeer zeker Rubini bezig te zien. Met absoluut afwezigen blik, als het ware in trance-toestand, doorzocht hij onze zakken. Zwaar ging zijn adem af en toe kreunde hij als onder zware inspanning. Zenuwachtig waren zijn gebaren bij het onderzoek, dat maar zeer kort duurde, want weldra had hij gevonden wat hem opgedragen was. Uiterst interessant waren eenige proeven met de wichelroede. Deze bestond uit een gebogen staaldraad; de opdracht geschiedde zonder contact en met verbluffende snelheid en juist heid wees de heer Rubini een tweetal personen aan. Daarbij sloeg de roede geweldig aan en draaide eenige malen tusschen de handen van Rubini in 't rond. Schitterend slaagde zoowel de proef met de dame als die met den heer. De volgende proeven weiden even eens zonder eenig contact verricht. De opdrachtgever bleef dicht achter den telepaat; raakte hem echter niet aan. In een minimum van tijd haalde R. twee spelden voor den dag, die verstopt waren op verschillende plaat sen. Vermoedelijk had hij hierbij goeden steun van zijn opdrachtgever, waarvoor een bijzonder sterk persoon gekozen was, terwijl natuurlijk het geheele publiek eveneens medehielp door gedachte-concentratie. De experimenten, die het publiek opgaf, waren meestal vrij eenvoudig, om niet te zeggen kinderachtig. „Et- was humoristisches", dat op verzoek van den telepaat tenslotte word ver toond, bl8ek nog vrij laag bij den grond te zijn. Het tweede gedeelte van den avond was gewijd aan hypnose en suggestie. Hierbij, deed zich een groote moeilijk heid voor. Rubini namelijk kon alleen in het Duitsch werken en slechts weinig personen bleken bij onderzoek deze taal te verstaan. Hij was dus voor zijn proeven op deze wéinige personen aangewezen en moest dan nog afwachten welke daar van geschikt- waren, zoodat deze experimenten lang niet alle gelukten, en zich tot een voudige gevallen bepaalden. Niettemin slaagde R. er in eenige proefpersonen onder wakende sug gestie te brengen zeer merkwaardig was het de twee personen te zien, die op de massa-proef reageerden. Die proef voor massa-suggestie ge schiedde, doordat R. bevel gaf om krachtig de handen te vouwen en dan zijn publiek onder suggestie bracht, dat ze, zonder zfjn uitdrukke lijk bevel, niet losgemaakt konden worden. Zooals gezegd, reageerden bi nop slechts twee personen, zoodat hij andere sujetten uit het auditorium opzoeken moest. Niettemin gelukten nog verscheidene proevenmerk waardig vooral was de proef van het tot tien tellen, waarbij de proef persoon bij het getal 7 steken bleef. De dame, die hij een neuskriebeling suggereerde, waarvan zy werkelijk niezen moest, en die hij een mug suggereerde op haar neus, veroor zaakte groote hilariteit. Tenslotte liet hij een bekend stadgenoot door één slokje water de allures aanne men van een totaal beschonken maD. Suggestie op afstand van al deze proefpersonen tjzamon mislukte ten eenenmaleslechts enkelen waren er, die hij door zijn wil wist te bannen, maar de meesten reageerden niet. Hoewel dergelijke proeven volstrekt niet nieuw zijn - ze' zijn honderden malen en steeds met succes vertoond blfjven ze steeds interessant, en zoo volgde men dan ook vol belangstel ling deze experimenten. Neen, een wondermensch ia de heer Rubini geenszins, zooals zijn impr6Ssario verklaarde. Wel een zeer merkwaardig man, die eens te meer de waarheid van Shakespeare's vers regels demonstreert: „There are more things bet ween heaven and earth, Horatio, than you have dreamt of in your philosofy." Dat is in goed HollandschDaar zijn meer dingen tusschen hemelen aarde, Horatio, dan waarvan gij in uw pbilosofle hebt gedroomd. Jubllaum-Opwakkings-Valdtocht vsa het Lagar d*s Htlls. Heden wordt in verband met den Veldtocht in de Legerzaal „Een dag met God" gehoudende samen komsten, vanmiddag drie uur en vanavond acht uur, worden geleid door brigadier Schuurman van Am sterdam. Enkele officieren zullen assisteeren, het zangkoor zal zingen. Morgenavond (Vrijdag) half acht wordt een openluchtmeeting in het Tuindorp geleid door kapts. Bouwens. A.s. Zaterdagavond acht uur wordt het Jubileum-Muziekfeest gehouden, onder presidium van brigadier Marte, bijgestaan door stafkapitein Gorter. Het zangkoor zal feestliederen zingen, een gemengd kwartet en een mannen- kwartet zullen enkele nummers ten beste geven, en de solozang van Zr. Blom van Rotterdam zal zeer zeker een der grootste en meest gewaar deerde attracties zijn. De samenkomsten a.s. Zondag zullen eveneens worden geleid door bovengenoemde- officieren, en wel als volgt's Morgens tien uur een plech tige Heiligingssamenkomst, 's mid dags drie uur een openluchtmeeting op het Stationsplein en 's avonds acht uur een groote opwekkings samenkomst. Brigadier Maste is de leider van het omvangrijke maatschappelijke weik van het Leger in Nederland, stafkapitein Gorter is eveneens daarin werkzaam. Beide officieren behooren tot de beste sprekers vanhetNeder- landsche" Leger des Heils. Treurig. Gistermiddag is de vioaw van den arbeider H. te Koegras met haar 5 jarig kind in een aanval van zwaar moedigheid in de Lange Vliet ge sprongen. Na op het droge gebracht te zijn, trachtte Dr. Oldendaal uit Ztjpe nog de levensgeesten op te wekken, echter tevergeefs. Mijnen aangaspoaid. Hedenmorgen zijn aan den zeedijk alhier 2 mijnen aangespoeldeen achter de Marineclub en een achter de Oostbatterij, welke later weer is weggedreven en achter het post kantoor aangespoeld. Het verkeer oyer den zeedijk is voorloopig gestremd. BfëNENLANO, De giwazen Duitsche keizer. Reuter meldt- uit Londen: In antwoord op een vraag ver klaarde Bonar Law in het Lagerhuis, dat de geallieerden niet yan meening veranderd zijn ten opzichte van het te Londen terecht doen staan van den gewezen Duitschen keizer;maar er kon niet gehandeld worden vóór dat het verdrag geratificeerd was. De Berlijn8che corr. van de Tel. meldt, dat volgens den Westf&üsche Anzeiger graaf Eulenburg als ver tegenwoordiger van den koning van Pruisen aan de Pruisische regeering het voorstel heeft gedaan, uit het particulier vermogen van den ge wezen keizer 2'/s millioen Holland sche guldens tot aankoop van eeu landgoed voor den gewezen keizer als koning van Pruisen, beschik baar te stellen. Het voorstel Van Eulenburg zal heden bij de Pruisische Landsver gadering worden ingediend. De verwijdering der mijten. Keulen, 6 Aug. Het Rijksdeparte- ment van marine maakt het volgende bekend over do verwijdering van mijnen. Bij onderzoek is gebleken, dat het ganache zeegebied der Duitsche Bocht vol mijnen lag en wel met 43.289 Engelsche en 10.198 Duitsehe, totaal dus 53.487 mijnen. De marine is in Maart haar werk zaamheden begonnen, Tnans is de heele Duitsche Bocht gezuiverd. Er zijn twee breede wegen gebaand voor de groote scheepvaart, n,l. een langs de Nederlandsche kust en een van Helgoland in N.W. richting. Een derde, welke naar het N. langs Jut land loopt, zal binnenkort vrij zijn van mijnen. In de Oostzee zijn de Groote Belt en de Sond van mijnen gezuiverd. Ook in het midden der Oostzee zijn reeds uitgestrekte gebieden vrij. De werkzaamheden zullen minstens twee jaar in beslag nemen. Dat er nog zooveel ongevallen ge schieden, komt, doordat de zeelieden zich niet steeds aan de bepalingen houden. Het gevaar voor drijvende mijnen blijft bestaaD, hoewel het vaak wordt onderschat. Een aantal vaartuigen zal perma nent in de Noordzee kruisen om drij vende mijnen te zoeken. Kaas-uitvo§r. Officieel. In verband met de vele aanvragen om vergunning tot uitvoer van kaas wordt nogmaals uitdrukke lijk onder de aandacht van belang hebbenden gebracht, dat er in de eerste tijden van uitvoer van kaas geen sprake kan zijn. intrekking rechtipiraoofilljkhald Central* S. I.? Soerabaji, 4 Aug. Het „Soer. Hbl." verneemt dat de regeering, in ver band met de Garoet-affaire, intrek king der rechtspersoonlijkheid van de Centrale Sarikat Islam overweegt. Quurtewat en Rijkswerkiiedsn. De hoofdbestuursleden J. C. Vier gever, Joh. van Bergen Henegouwen en G. Emmer, van den Algomeenen Nederl. Rljkswerkliedenbond deelen het volgende mede omtrent een* be spreking, door hen aan het ministerie van Financiën gehouden met betrek king tot de duurtewet 1919. Betoogd werd, dat er groote teleur stelling verwekt is onder 't personeel door de toepassing der berekening van de 60 urige loonweek bij het vaststellen van den duurtebijslag, hetgeen in strijd werd geacht met de toezegging van den minister van Financiën op 18 Juli j.1. aan het bestuur van den R.-K. Bond St. Paulus gedaan. Namens de regeering werd ver klaard, dat het niet de bedoeling heeft kunnen zijn een andere op vatting toe te passen als thans is geschied en dat derhalve geen prin- cipieele wijzigingen kunnen worden aangebracht. Bij de bespreking van de besluiten over het toekennen van eeij maand extra salaris, met een maximum van f 100, aan het Rijkspersoneel, bleek niet de bedoeling voor te zitten de werklieden hiervan uit te sluiten. Bij een bespreking aan de afd. van het departement van Oorlog betreffen de de positie van de buiten-kleer makers in verband met het uitblijven van de toegezegde gratificatie voor de op 1 Aug. ontslagen zestigjarigen en anderen, werd medegedeeld dat in deze een beslissing is genomen, welke aan de hoofden der desbetref fende inrichtingen ter uitvoering is toegezonden. BUITENLAND. Hongirije. 0. Koimii... in Bo.dapnit. Weenen, 5 Aug. De intocht van de Roemenièrs in Boedapest heeft onder de bevolking de grootste ver slagenheid veroorzaakt. Alle vensters en winkels waren gesloten, terwijl de bevolking uit de straten weg vluchtte. Dientengevolge trokken de Roemeniërs een doode stad binnen. In de buitenwijk van de stad hebben men zegt naar aanleiding van het optreden van de Roemeniërs botsingen plaats gehad tusschen de binnentrekkende troepen en de ar beiders. Over het algemeen is men zeer bevreesd voor gewelddaden en plunderingen, die door de RoemeDiërs zullen worden bedreven. Deze vrees is spoedig bewaarheid. In de voorsteden werden verscheidene arbeiders doodgeschoten. Boedapest 6 Augustus. De minister raad heeft besloten om de in gemeente- bezit genomen floancieeleinstellingen, fabrieken en werkplaaten weer aan 'de particuliere eigenaars terug te geven en de desbetreffende verorde ring van de radenregeeriDg buiten werking te stellen. Be bijzondere toestand, waarin Boedapest verkeert, heeft tengevolge gehad, dat het personenvervoer op de spoorwegen beperkt of geheel opge heven is. Berlijn, 6 Augustus. De Hongaar- sche hoofdstad is nu niet meer alleen door Roemenen, maar ook door troe pen van andere ententelanden bezet. Dinsdag trokken Fransche troepen de stad binnen, Woensdag Engelsche onder generaal Gordon en Amerikanen onder kapitein Nyss. Er is ook een Tsjecho-Slowaksche afdeeling de stad binnengerukt. Mardaroscu de Roe meensche generaal, heeft den minister van oorlog als commandant van Boedapest afgezet en 500 gijzelaars geëischt onder de bedreiging, dat hij voor elke Roemeen die gedood mocht worden, vijf Hongaren zqu laten neerschieten. Haubrich wees dezen eisch van de hand. De toestand der bevolking is allerellendigst, daar er tengevolge van de Roemeensche be zetting van bijna geheel Hongarije geen levensmiddelen meer naar Boe? dapest komen. Het heele spoorweg verkeer in Hongarije staat stil. Een nieuwe regeering kon nog niet ge vormd worden, daar de burgerlijke partijen op het oogenblik weigeren deel van de regeering uit te maken en den uitslag der verkiezingen gillen afwacht ea. Roemenië heeft aan de Hongaar- sche regeeriDg de volgende wapen stilstandsvoorwaarden opgelegd: Ia- kripiping van het leger tot 15.000 man, stopzetten of overgeven van de munitiefabrieken en van de fabrieken voor andere legerbenoo? digdheden, uitlevering van 50 pCt. van het spoorwegmaterieel, 30 pCt. van de landbouwwerktuigen, 30 pCt. van den veestapel, 10.000 wagons mais en 36.000 wagons ander graan. Deze voorwaarden moeten voor 15 Augustus 's middags om 2 uur onvoorwaardelijk aangenomen wor den. De Hongaarsche regeering be sloot om zich nopens deze voor waarden te wenden tot de entente. Zij zijn aan generaal Gordon bekend gemaakt met de opmerking, dat de Hongaarsche .regeering niet in staat is deze voorwaarden na te komen en dat de geallieerde regeeringen verzocht worden zich als scheids rechter op te werpen en zelf een regeliDg te treffen. Het Berliner Tageblatt meldt over het optreden der Roemenen in Hon garije o a. het vokendeIn de pro vinciesteden woraen de bolsjewisten vervolgddeze vervolgingen «taan onder bescherming der Roemenen. Ook de sociaaldemocraten worden niet gespaard. Verschillende socia listische leiders zijn gedood of door de Roemenen gevangen genomen. Groote troepen gewapende boeren trekken naar de steden om de bur gerij in öeD strijd tegen het bolsje wisme te helpen. In de provincie zijn op tal van plaatsen reeds com munistische leiders vermoord. De uitspattingen nemen het karakter van pogroms aan. 20.0 soldaten van het regiment Lenin, die zjch op een berg in de nabijheid van Boedapest verschanst hadden, zjjn Dinsdag? middag gevangen genomen en ont wapend. De broeder van den yroegeren volkscommissaris Szamuely, die zelf moord gepleegd heeft, is ook aange houden. Maandag heeft Friedrich Adler den arbeidersraad te Weenen verklaard, dat de dagen van het proletariaat geteld warendat men moest trachten deze nederlaag zoo klein mogelijk te maken. Adler viel de communisten aan, die het prole tariaat tot onverantwoordelijke daden opgehitst hebben, die het vredes verdrag niet wilden onderteekenen en die met eisehen komen, die hun eigen aanhangers overdreven vinden. De Deutsche Tageszeitung meldt nog uit Weenen, dat men in de kringen der entente vast besloten is met de meest mogelijke energie op te treden tegen de Roemenen, die zich slechts door zucht naar verove ring hebben laten leiden. Indien generaal Mardarrescu de bevelen, die prins Borghese hem brengt, niet opvolgt, zal de entente in de houding van de Roemenen een daad tegen de besluiten van de vredesconferentie en tegen den volkerenbond zien. Men zal dan met de grootste kracht op treden, daar men in geen geval zal dulden, dat het juist een staat dei- entente zou zijn, die de besluiten der vredesconferentie tot een aanfluiting zou maken. Over Weenen wordt verder gemeld, dat de regeering van Szegedin de Hongaarsche kroon aan Koning Fer- dinand van Roemenië aangeboden heeft. Deze regeering zegt, in een manifest, dat het vredesverdrag een groot deel van Hongarije met vele millioenen Hongaarsche bewoners aan Roemenië heeft toegekend. Men kan het in deze streken slechts redden door een personeele unie tusschen de twee landen tot stand te brengen. Weenen, 6 Augustus. Volgens het Extra-blatt hebben de Ententemissies te Weenen stappen te Parijs gedaan ten gunstige van een spoedige ver wijdering d6r Roemeensche troepen uit Boedapest. Wellicht zullen Engel sche en Italiaansche troepen de Hongaaarsche hoofdstad bezetten in geen geval echter Fransche. Duitsch-Oostanrljk aa da Neutralen. Enkele Zwitsersche bladen wijzen op de gevaren, welke een bankroet van Duitsch Oostenrijk voor de neu trale staten, als Zwitserland en Nederland, die vorderingen op Duitsch Oostenrijk hebben uitstaan, met zich zou brengen. De Tribune de Lausanne schrijft, dat een ver vulling van de wenschen der nieuwe nationale staten, in het bijzonder die. der Tsjechen, het bankroet van Weenen zou betlbkenen, wat tevens een zware slag voor de neutrale spaarders zou zijn, in wier handen zich honderden millioenen kronen aan Oostenrijksch-Hongaarsche bank biljetten en ander Ooscenr.-Hong. papier bevinden. Het lid van den Bondsraad Motta heeft, zooals bekend, onlangs verklaard, dat hij de Zwit sersche belangen in Oostenrijk op een milliard raamt. Thans heeft de regeering te Bern een deputatie naar Parijs gezonden em met de gealli eerden flnancieele commissie over deze ernstige gevaren te beraadslagen. Men hoopt in Zwitserland, dat ook de Fransche belangen zelf zullen indruischen tegen een flnancieele politiek, welke duizenden neutralen ernstig zou benadeelen. De „Temps" beantwoordt in eon hoofdartikel deze klachten met een aanval op de onzljdigen. Indien de neutralen hun geld geleend hebben aan het oude Qostenrljk-Hongarye, zegt het blad, en indien zij op de oorlogsleeningen der Donaumonarchie hebben ingeschreven, dan hebben zij in zekere mate de partij van Oosten rijk-Hongarije gekozen en gespecu leerd op de nederlaag van de ge- allieerden. Het is derhalve werke lijk niet de zaak der geallieerden aldus de „Temps" deze lieden in de neutrale landen te hulp te komen, nu ze aan het jammeren slaan, omdat hun speculatie is mislukt. Onlusten ta Triist, Berlijn, 6 Aug. Te Triëst is het in den nacht yan Zondag op Maandag tot bloedige'botsingen tusschen arbei ders en gendarmen gekomen. Er yielen dooden en gewonden, Maandag werd daarop de algemeene werksta king geproclameerd, waarbij het tot nieuwe onlusten kwam, die ook doo den en gewonden vergden. Interna tionale troepen hebben het redactie gebouw van het socialistisch blad Lavatore bestormd, en ook de Slo- waksche scholenen gebouwen. Frankrijk. Men herinnert zich, dat er, toen de Duitsche delegatie met von Broek dorff Rantzau aan het hoofd, die te Versailles de vredesvoorwaarden in ontvangst genomen had, naar het station reed, eenige onaangename incidenten zijn voorgevallen. Er is toen- van Fransche zijde dadelijk gestreng opgetreden en Chaleil, de prefect van het Seine en-Oise-depar- tement, werd afgezet. Inmiddels is er een gestreng onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het incident, waarbij gebleken is dat eenige der vertrekkende Duitschers door onge paste gebaren een niet-malseh ant woord uit de Fransche volksmenigte uitgelokt hebben. Chaleil, de ontslagen prefect is, naar men ons uit Parijs meldt, dan ook weer in zyn ambt hersteld. Frankrijk an Engeland in hat Oosten Parijs, 5 Aug. In den laatsten tijd heeft de Fransche pers zich bazig gehouden met de quaesties van het Oosten en vrij scherpe critiek ge oefend op de houding der Britsche auto riteiten in Klein-Azië, die handelen zonder eenige rekening te houden met de Fransch-Engelsche overeenkomst van 1916, waarbij de invloedssferen werden afgebakend. De Syrische quaestie wordt netelig en bijna even lastig als die van Fiume of Türacië was. Men meent hier, dat het betreurenswaardig is dat juist de Fransche pers het eerst heeft moeten protesteeren tegen de houding der Engelsche ambtenaren, die in Klein- Azië een anti Fransehe politiek voeren en men had gewenscht, dat na de eerste waarschuwing de pers van de overzijde van het Kanaal, bij gebreke van de Engelsche regeering, had ge protesteerd tegen deze onduldbare handelingen. Vanmorgen schrijft een Parljsch blad, dat de moreele invloed van Frankrijk in het Oosten bestreden wordt door Engelsche agenten. Met Britsch goud worden te Beyroet de Sherifijnsche soldaten betaald, die de aanplakbiljetten in de Fransche taal afscheuren, terwjjl men in Palestina, met behulp van goud, de jonge Joden verwijderd houdt van de scholen, die de Franschen er gedurende meer dan een halve eeuw besturen. De onver schilligheid van de Engelsche regee ring wordt onmogelijkook hier is een oplossing noodig. Eng.land Dl polilisstaking. In den loop eener vergadering, Maandag te Londen gehouden, heeft, naar Reuter meldt, de president der politieorganisatie een telegram voor gelezen van de politie te Parijs, waarin sympathie werd betuigd met de sta king en de Parysche politie zich bereid verklaarde, zoo noodig een solidariteitsstaking te proclameeren. Mljawsrkersstaking ia Schotiaad. Londen. 6 Aug. De noordelijke mijn werkersbond heeft voor de Schotsche districten Midlothian en Eastlotbian de algemeene staking afgekondigd wegens het niet inwilligen der ge stelde eisehen. Ruim 11.000 arbeiders zijn hierbij betrokken. Polen. Opstand ander da troepen. Berlijn, 5 Aug. Te Posen en Gno- sen, in het Warthe-kamp en aan het front zijn Poolsche troepen in opstand gekomen. Volgens de „Vorwavts" zeiden heele compagnieën en batal jons hun gehoorzaamheid op. Offi cieren werden mishandeld, zwaar gewond en zelfs doodgeschoten. Ge neraal Dowbormusnicki heeft ontslag genomen. De oorzaak dezer od lusten is de bij den dag sterker wordende onte vredenheid der soldaten over het Russische systeem, ingevoerd door een generaal van de Russische school. Italië. Oaiustaa ta Turijn. Berlijn, 6 Aug. Naar de Vorw&rta uit Turijn meldt, hebben daar sedert Dinsdagmorgen bloedige straatge vechten plaats gehad. Er zijn dooden bij gevallen en eenige gewonden. De politie zou arbeiderskinderen, die uit de school'kwamen, hebben tegen gehouden en daarbij zou een kind zijn gedood. De menigte moet daarop steeneh ïfaar de politie hebben geworpen, die daarop geschoten heeft. De socia listische party heeft gisteren een al gemeene werkstaking van 24 uur afgekondigd, 's Avonds vonden he vige gevechten plaats, maar de rust moet nog niet hersteld zijn. Griekenland. Eau preoas wege«8 hoogvarrsad. Londen, 5 Aug. De „Times" ver neemt uit Athene, dat het voorloopig onderzoek naar de beschuldigingen tegen den vroegeren chef van den staf oud-generaal Doesmanis en kolonel Metaxas geëindigd is. De magistraat, met het onderzoek belast, stelt voor hen voor een krijgsraad te doen terechtstaan. De beschuldiging tegen deze beide officieren en tegen de kolonels Exadachylos en Strategos als medeplichtigen omvat verschillende punten n.1. dat zij door gewelddadige middelen getracht hebben een revo lutie teweeg t,e brengendat zij de forten Rupel en Kavala aan de Duitschers en Bulgaren hebben over gegeven na overleg met dezen; dat zij burgers bewapenden voor den burgeroorlog en dat zij aan agenten van. Duitschers en Bulgaven staat» geheimen verrieden en de archieven van den staf vernietigden om hun schuld te verbergen. De Ver. Stelen en de Antillen. Wij lezen in de „Dépêche Coloniale", dat de quaestie der Antillen in de Vereenigde Staten aan de Ameri kaansche openbare meening wordt voorgelegd op een wijze, die niets te raden laat. Het Fransch koloniale blad brengt daarbij in herinneriug, dat eenige maanden geleden op Martiniqutf en Guadeloupe groote opwinding heersch- te over het bericht in de „World", dat die eilanden aan de Vereenigde Staten zouden worden afgestaan. Een week lang was heel Martinique in opwinding straatbetoogingen, eon groote vergadering in dan schouw burg, alles werd in het werk gesteld om te doen uitkomen, dat Martinique Fransch wil blijven. Er was niet minder noodig dan het categorisch antwoord van den minister van koloniën aan den gouverneur van Martinique, dat de republiek aan geen afstand dacht, om de rust te Fort de FraDce te doen terugkeeren. Thans houdt de Amerikaansche pers zich weer met dit onderwerp bezig, waarbij dan echter niet alleen van de Fransche, maar ook van de Engelsche en Nederlandsche ^.ntillen sprake zou wezen. Wat de bezittingen van Engeland en Frankrijk in de Caraïbische Zee aangaat, men heeft er in de Ver eenigde Staten al iets op gevonden om de eigenaars „tevreden te stel len". Die beide landen hebben tijdens den oorlog groote schulden in de Vereenigde Staten gemaakt. Voor den afstand der Antillen zou een deel van die schuld kunnen worden kwijtgescholden, meende de „New Vork Herald". Een Fransch blad, de „Dépêche" van Toulouse, vond, dat er wel iets voor zulk een transactie te zeggen viel, waarbij dan Fransch Guyana, arm en schaars bevolkt, mede in den koop zou kunnen worden ge geven. Voor de Deensche West- Indische eilanden betaalden de Ver eenigde Staten wel 125 millioen francs. De „Dépêche Coloniale" noemt dit de zaak van den minst eervollen kant bekijken. Frankrijk verkoopt zijn koloniën niet als een kudde schapen. Zelfs wanneer de Unie milliarden zou aanbieden, dan nog zouden plicht en waardigheid er Frankrijk toe nopen niet alleen niet aan te. nemen, maar er zelfs niet over te praten. Zoo staat de zaak ook voor ons, wat Suriname en Cura^ao betreft, en wij gelooven wel aan te mogen nemen, dat ook Engeland niet aan zulk een transactie ten opzichte van zijn West-Indische bezittingen denkt. (Hbl.) Kort* berichten Te Parijs is een intergeallieerde Europeesche raad gevormd voor de productie en distributie van steenkool. De Prins van Wales naar Canada en de V.S. vertrokken. In de Engelsche arbeiderswereld wordt binnen enkele dagen een crisis verwacht. De „Brussels", het schip van Fryatt, gelicht. Een succes der EDgelschèn tegen de bolsjewiki. De eerste Duitsche krijgsge vangenen zijn uit Frankrijk te Frank fort aangekomep. Het eerste stoomschip is uit Hamburg rechtstreeks naar Amerika vertrokken. GEMENGD NIEUWS. Autehetsing. Te Hasselt is de auto van den heer P. H. van der Saag, van Almelo, in aanraking gekomen met de tram. De botsing was vrij hevig. Mevr. Van der Saag brak een sleutelbeen en een rib, de dochter werd licht gewond. De b8er Van der Saag en de chaffeur kwamen mot don schrik vrij. De auto werd geheel vernield. De gewonden zijn per ziekenauto naar Almelo ver voerd. Gearrastaerd. Uit Epe werd gistermorgen ge meld Een der vermoedelijke daders van den moordaanslag te Deventer is vannacht in de legerplaats bij Olde- broek gearresteerd. Dinsdag was hfi blootshoofds in het kamp gekomen en had de aandacht der politie ge trokken. Men vond hem in de keu ken, waar de koks hem eten gaven. Hij vluchtte door een gebroken ruit en werd eerst gevonden nadat men den geheelen nacht naar hem had gezocht. Vermoedelijk is hij ook schuldig aan. den moord op den jachtopziener Vlieger te Doornspijk. Uit Deventer wordt nader gemeld: Het is den commissaris van po litie gelukt, afgaande op de aanwij zingen van een nachtportier van de firma Neriugh Bögel en op de ver klaringen van den landbouwer G. J. Ordelman te Weisum, die een der verdachten in den nacht van Maan dag op Dinsdag meende gezien te hebben een der vermoedelijke daders van den moordaanslag op de mare chaussees te Deventer te arrestee ren. Door de aanwijzingen van den landbouwer werd bij den commis saris het vermoeden bevestigd, dat de Russen zouden trachten langs Weisum en Epe weer het kamp van Oldebroek te bereiken. Het komt n.1. wel meer voor, dat de daar ge ïnterneerden uit het kamp weggaan, eenige dagen onder water bly ven, en als de honger hen begint te kwellen weer terugkomen. Gistermiddag ver trok de commissaris, de heer Van Tricht, naar Oldebroek, om er de militaire bewaking op attent te maken, dat het mogelijk zou zyn, dat Sotkow zou trachten terug te komen, terwijl de andere Rus, Ki au - sow genaamd, waarschijnlijk gewond aan den weg zou blijven liggen. Het eerste vermoeden is juist gebleken Sotkow is in de nabijheid van het kamp gearresteerd. Zeer koit nadat het bericht van den aanslag te Deventer in de pers was verspreid, ontving de commis saris van pelitie aldaar een tele gram van een candidaat-notaris te Tiel, waarin deze vroeg, of de moord aanslag misschien in verband kon staan met een inbraak, gepleegd in de schaapskooi van het Tielsche padvinderskamp te Elspeet in den nacht van 30 op. 31 Juli. Bij het doorzoeken van den door een dei- daders weggeworpen rugzak bleek, dat zich daarin bevond een zakdoek, waarop een naam stond en de plaatsaanduiding: „Eek en Wiel", bij Tiel. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat alle in den rugzak zich bevindende voorwerpen uit het padvinderskamp ontvreemd waren, terwijl ook het door Sotkow achter gelaten rijwiel als uit het kamp af komstig werd herkend. Gelijk bekend, werd de jachtop ziener De Vlieger te Doornspijk den 3den Augustus doodgeschoten ge vonden. Bij de sectie van het lijkte Zwolle is een browning kogel met koperen mantel gevonden. Soortge lijke kegels zijn in ons land zeer zeldzaam*. Ze zijn ook gevonden bij den aanslag op den marechaussee, te Deventer, zoodat de aanwijzingen, dat beide aanslagen „door denzelfden dader gepleegd zijn, zeer sterk zijn. De Vlieger werd beroofd van jeen Indische revolver, met II m.M.dum- dumkogels geladen. Dit wapen is waarschijnlijk bij den aanslag op den wachtmeester Van Oosten gebruikt. Sotkow is naar Deventer overge bracht om door den commissaris -te worden gehoord. Men verwacht, dat bij dit verhoor nog verschillende be langrijke zaken aan het licht zullen komen. De toestand van den Wachtmees ter is naar omstandigheden bevre- tijgend. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest een ingezonden stuk van den heer Z. tot een volgend no. blijven liggen. Posterijen. Zeepost Nod.-IndiB. Brievenmalen zullen worden ver zonden naar Ned. Oost Indië per s. s. „Patria" van den Rotterd. Lloyd. Het zeeposttarief is op deze zen dingen 'van toepassing. Laatste bus lichting ten po3tkantore alhier 8 Augustus 5 uur 's middags, aange- teekende stukken tot 3 uur 's mid dags. Voor groote partijen drukwer ken aanmerkelijk vroeger. Postpakketten met deze gelegen heid te verzenden kunnen worden aangGboden tot 12 uur 's middags. Ge mail voor Noard-Amerika. De directeur-generaal der Poste rijen maakt bekend, dat voortaan wederom gelegenheid bestaat tot verzending van correspondentie naai de Vereenigde Staten van Noord- Amerika met de uit Rotterdam ver trekkende stoomschepen van de „Holland-Amerika Lijn", en dat de correspondentie van eene aanwijzing daartoe behoort te zijn voorzien. Luchtvaart. De luitenants ter zee Nieuwenhuis en Backer hebben gisteren een aardig stukje uitgehaald. Zij ztjn, ieder in een watervliegtuig, de eerste met als passagier dr. Roosegaarde Bisschop, van hier naar Engeland gevlogen. Om II uur opgestegen, waren zij na drie uren vliegen Je Felixston. Het was mistig en de wolken hingen laag, zoodat de Engelsche kust moeilijk te peilen was. Maar dank zij de groote vaardigheid van deze beide Hollandsehe piloten waren zij spoedig goed en wel in de vlieghaven aangeland. Beide vliegers bleven tot half zeven bij hun Engelsche confraters. Daarna namen zij afscheid en met den wind achter ging het full speed terug naar Holland. Om half negen zagen wij beide watervliegtuigen weer boven het Elta-terrein. Lt. Nieuwenhuis landde daarna in de Schellingwouder vlieghaven, luit. Backer streek neer in de hydrohaven van de E L.T.A.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2