COURANT Voordeelige aanbieding: In SPORTARTIKELEN steeds mooie keuze. HERMAN NYPELS. No. 8128 !9 OONDERB&G 14 AUGUSTUS 1918 47e JAARGANG Redacteur-UltgewfefiC. DB BOER jr.„ Helder, 7000 ex. Abonaementsprljei 1b do stad t 1.15, per poat f 1.40, Bcltec^end f £.40. - Losse ex. 3 ct. - Advertentién per reool 17' ot, DE WEEK. 12 Augustus. Midzomer 1919 wordt begun stigd door stralenden zonnegloed, 't ls nu snikheet in het oude Patria "en deze temperatuur valt samen met den tijd van rust en uitblazen, nieuwe krachten verzamelen, 't Wemelt en krioelt van „vacantie- vogels" op de wegen en paden en straten. De auto's razen voort al^of er nooit sprake was geweest van strafbepalingen op het rijden met vaart boven zeker maximum kilo meters per uur. Dag aan dag ver melden de bladen meer of minder ernstige ongevallen, te wijten aan de koortsige zucht tot het „kilome ters-verslinden". Dagelijks leest men van botsingen tusschen auto's en motorfietsen, van ..stoomfiet- sen", zooals de volksmond ze blijft noemen, die tegen muren of hoo rnen opvliegenVan ongevallen met doodelijken afloop, van kwet suren die langdurige verpleging noodzakelijk maken. De hitte lokt tot het te-water gaan, maar ook hier berokkent waaghalzerij, schro melijke onvoorzichtigheid, telkens ongelukken. De roekeloosheid, die nu zoowat ieder schijnt te beheer- schen, zegeviert over de ons toch ingeboren neiging tot zelfbehoud, 't Is of de daling der waarde van een menschenleven zich ook weer spiegelt in het dol-drieste, waarmee men z'n hachje waagt. De jeugdige, maar zich met wonderbare snel heid ontwikkelende vliegerij profi teert van deze stemming. De leuze „allemaal de lucht inl" zal weldra de zeer-oude, uit lang-vervlogen verleden dateerende van „allemaal op de fiets!" verdrongen hebben Vele duizenden genieten nu van den door zonnegloed begunstig den midzomer-vacantietijd. Maar oude en nieuwe zorgen van allerlei aard beletten degenen, op wie (le verantwoordelijkheid rust, te tre den uit het gareel van de dagelijk- sche beslommeringen. Over de Belgisch-Nederlandsche onderhandelingen, thans te Parijs in gang, ontvangt men de meest- tegenstrijdige berichten. Optimis me en pessimisme wisselen elkaar voortdurend af. De jongste tijdin gen maken gewag van de waar schijnlijkheid, dat de bespreking over wijziging der traktaten van 1839 toch nog een bevredigend ver loop zullen hebben. Wat zich achter dit „vermoeden" verschuilt, wij moeten 't geduldig afwachten. Aan invloeden, Nederland en zijn recht matige aanspraken vijandig, ont breekt 't helaas noch binnen noch buiten onze landsgrenzen. Daar is het Kamerlid mr. Henri van Groenendael, van wien verze kerd wordt, dat hij met vollen ijver het anti-Hollandsche vuurtje aan stookt en o.a. een der vurigste ver dedigers is van het denkbeeld eener volksstemming in ons Lim burg over de vraag, onder welke vlag deze provincie in de toekomst zal komenTerwijl deze man tot dusver weigerde zijn mandaat van Volksvertegenwoordiger neer te leggen. De katholieke fractie, waartoe mr. van Groenendael be hoort, heeft hem eindelijk voor het alternatief gesteld: zijn onschuld te bewijzen of zijn mandaat terug te geven aan de kiezers, die hem te onzaliger ure naar het Haagsche Binnenhof afvaardigden. Intus- sclien dook een raadselachtig ge rucht op, meldend dat 't niet dc afgevaardigde van Groenendaal, maar een ander Kamer-lid zou zijn op wien hier het „odium" behoort te drukken. In elk geval is 't hoog tijd, dat wordt uitgemaakt, waar bet „schurftige schaap" in de kud de-van honderd moet gezocht. 't Zijn nu voor Nederland zeer moeielijke tijden. Het geval van den ex-Keizer behoort tot de las tige, netelige vraagstukken, die welhaast in het „acute stadium" zullen treden. De „Sunday Times" verzekert, dat er van de berechting des ex-Keizers ten slotte niets zal komen; men den schijn wil redden door uit te lokken een weigering der Nederlandsche Regeering om aan den eiscli tot uitlevering ge hoor te geven. Inmiddels worden deze en meerdere dingen uitgebuit, met gretigheid aangevat, om haat, wautrouwen en vijandschap tegen ons land aan te kweeken. Het ver trek van den in België zoo popu- lairen Van Vollenhoven (die, naar men zegt, als minister-resident té Brussel zal worden vervangen door jhr. Van Vredenburch, thans te Stockholm in functie) wordt even zeer gebruikt als een middel om te demonstreeren de anti-geallieer- do gevoelens, in Nederland over-: hcerschend, als de benoeming van iemand, in Belgenland al uitermate gehaat, tot bibliothecaris te Rotter dam. En ook de rede, door mr. Troelstra gehouden op het soc.- democratisch Congres te Lüzern;; waarin hfj aanspoorde tot revolu tionaire actie in de landen der En tente, zij wordt uitgelegd en toe gelicht op een wijze, welke erop is aangelegd te verduidelijken, hoè weinig vriendschappelijk dat neu trale Nederland in wezen en wer-, kelijkheid staat tegenover de En ten tel 't Zijn moeielijke en zorgwekken de tijden, ook wat de zorgen voor het bhmenlandsch beheer, voor den economischen toestand, betreft. Al- geheele opheffing van de N. U. M. is nog onmogelijk, want de stijging der prijzen zou dan nog veel erger worden. En de noodzakelijkheid om wiet spoed, met kracht tegen die stijging en opdrijving, ten aanzien van vele artikelen gansch-ongemo- tiveerd, maatregelen te treffen, zij dringt schier met 't weer sterken. De actie voor lotsverbetering openbaart zich nu met snel-aanwas- sende kracht in allerlei categorieën. Do Regeering deed haar plannen aankondigen tot toeslag voor alle Rijksambtenaren, die beneden de 10.000 jaarwedde vallen, en het bedrag voor deze toelage benoo- digd, zal een respectabel cijfer ver tegenwoordigen. Zoodanig, dat het de ontevredenheid zal vermogen te bedwingen. Op het „groot demon stratief Congres" dat het Rijksper soneel begin September in Den Haag belegt, zal 't moeten blijken. Men bereide zich echter wijselijk en voorzichtiglijk voor op eeue groote teleurstelling voor de Re geering De wijze, waarop in de kringen van het P. en T.-personeel het plan tot uitkeering van een extra-maand salaris werd ontvan gen, kan in deze tot waarschuwing strekken. Rechtmatige, sinds jaar en dag vruchteloos-aangeheven, toch zeer- gegronde klachten vindt men ver mengd met dusdanige, welke blijk geven van de zucht om te halen wat men kan; het oude kunstje toe te passen der visscherij in troebel waterIn tijden, als welke wij nu doorleven, is 't uitermate moeie- lijk, vaak onmogelijk, een grenslijn te trekken, die juiste en billijke scheiding vormt tusschen het echte, het door zuivere, rechtmatige eisohen en gevoelens gevraagde, en de valscke, aangedikte leuze, waarmee men de buit binnen tracht te halen, de zoo groot en vet moge lijke liefst 't Zijn al deze en nog meerdere omstandigheden, welke berokkenen, dat ondanks stralende zon en koesterenden midzomer toch de korte, zalige, verkwikkende vacan- tie-drooni door zoovelen thans vruchteloos gezocht wordt Mr. ANTONIO. DUITSCHLAND. Het Duitscke leger. De draadlooze dienst van Nauen meldt, dat de ontbinding van het oude leger regelmatig voortgaat. "Verschei dene afdeclingen, staven enz. zijn reeds opgeheven, andere, zooals bij voorbeeld de opmetingsdie st zijn tot andere departementen overgegaan. De generale staf zal den len October op gehouden hebben te bestaan. De „pres- ieabteilung" verdwijnt eveneens voor goed. De Spartaciërs in Beieren. Berlijn, 12 Aug. Volgens de Lokal Anzeiger komen al sinds weken de Spartaciërs uit alle streken van Duitschland te Hof in Beieren bij ol- kaar. De stad wordt door onafhanke- lijken en communisten geheel geterro riseerd. De redenaars prediken overal het gewapend verzet tegen de bour geoisie. terwijl de burgemeesters van do stad en van de plaatsen in den oni- tiek weigeren affiches der vrijwilli- gersbataljons te laten aanplakken. Belastingontlieïfing voor oud-strijders. Berlijn, 12 Aug. Te Neurenberg beeft een vergadering plaats gehad, die door vele duizenden oude soldaten, invali den en familieleden van gevallen sol daten bezocht was. Men besloot geen belasting meer te betalen. De betoo- gers verlangen belastingvrijheid voor allen, die 3 jaar soldaat zijn geweest en minder dan 6000 Mrk. verdienen. Wie langer dan 2 en korter dan 3 jaar heeft gediend, zou slechts 1U moeten betalen, wie langor dan oen jaar en korter dan 2 jaar soldaat was de helft enz. Men zal daarover met dc regeering onderhandelen. Een mijn ontploft te Kiel. Kiel, 12 Aug. Vanochtend heeft op do rijkswerf te Kiel een ontploffing plaats gehad op een lichter met mij nen. Door den geweldigen luchtdruk zijn tót diep in de stad de ruiten ge sprongen. Volgens de eerste berichten zijn er zes dooden en vier gewonden. Op de werf Germania zijn ho vend iep twee arbeiders door neervallende stuk ken metaal gewond. Dc afstempeling der Dpitsche bank biljetten. Tegenover de verschillende meeniu- gen in Duitsche kringen, dat de af stempelingen der Duitsche bankbiljet ten niet zal geschieden omdat de tech nische moeilijkheden te groot zijn en liet financiccle voordeel te klein is, houd de Deutsche Allg. Ztg. staande, dat minister Erzbprger hij zijn plan blijft en liet;, allen moeilijkheden ten spijt, zal doorzetten. Dr. Dorten. Dr. Dorten, de zoogenaamde presi dent van de, onder Franschen invloed benoemde voorloopige regeering der Rijnsche republiek is naar Parijs ver trokken, om daar te onderhandelen. Er bostaan voorteekenen, dat opnieuw ge tracht zal worden de Rijnsche republiek uit te roepen mot sterke toenadering tot Frankrijk, en dat de toonaangevende Centrumpers achter deze plannen staat. Von Falkcnliayn stelt zich niet ter beschikking. Generaal von Falkenhayn stelt er prijs op te constateeren, dat de verant woordelijkheid voor de met de oorlog voering verbaud houdende besluiten en bevelen van den vroegeren „obersten Kriegsherr" gedurende den tijd van September 1914 tot Augustus 1916 op hem rust. Overigens denkt hij er niet aan, zich vrijwillig ter beschikking van de vijanden te stejlen en daardoor hun met iedere rechtsgevoel, strijdend op treden te erkennen. BELGIE. De Belgische troepen in Malmedy. De Belgische troepen hebben Mal medy bezet. Ze werden op het Stad huis door den waarnemenden burge meester ontvangen die hen verwel komde. De Duitsche burgemeester had Malmedy verlaten. De bevolking ver welkomde de troepen hartelijk. Overal zag men de Belgische kleuren. Dreigende ambtcnaarsstakiug. Het buitengewoon nationaal congres van het nationaal verbond van spoor weg-, post-, telegraaf- en marine-per soneel bijgewoond door de vertegen woordigers van den bond van perso neel dor Departementen, beeft Dins dag in Brussel plaats gehad. Op die bijeenkomst is het beginsel van de algemeene staking aangenomen met 72539 stemmen tegen 4000. De uiterste termijn is bepaald op Zondag 17 Au gustus te middernacht, Intusschen werd besloten zoo mogelijk nog een laatsten stap te doen bij de regeering. FRANKRIJK. De voorgeschiedenis van den oorlog. De Humanité dringt er op aan, dat de voorgeschiedenis van den oorlog en de geschiedenis van den oorlog ten volle aan de arbeiders- en boerenmassa be kend worden. Wij hebben, zegt bet blad, geleefd acjiter een sluier, die op wille keurige en misdadige wijze voor ons was gespannen. Deze sluier moet ver scheurd worden, het land heeft or recht op, alles te weten. De uiteenzetting van Barthou is niet voldoende. Wij kennen de verantwoordelijkheid van Oostenrijk en Duitschland en wij oukenncn die niet, maar overal moet het proletariaat bet proces van zijn regeering instru- eeren en zoo moeten, voor de instructie van het proces onzer regeering, alle stukken uit de archieven belcond ge maakt worden aan het publiek. Voor het debat, dat in de Kamer gaat begin nen, moest eerst als voorwaarde ge steld worden, dat alle elementen, die voor bet vaststellen van de waarheid noodig zijn, gepubliceerd worden. Men weet, in verband met het Fransch-Rus- sische verbond, nog niet, welke ver plichtingen Frankrijk op zich genomen had en welke er jegens Frankrijk aan gegaan waren. Ook moeten alle stukken betreffende de vretjesaanbiedingen van Oostenrijk in 1917 bekend gemaakt wor den. ENGELAND. De woningnood. De „Times" bericht dat de regeering het ministerie voor den gezondheids dienst gemachtigd heeft de gouverne mentsgebouwen die tijdens den oorlog over het gansche land voor tijdelijke huisvesting waren ingericht, in orde te brengen overeenkomstig de woning wet. In deze gebouwen, waarvan een groot gedeelte in Londen staat, kun nen vele duizenden menschen worden ondergebracht. De Regeeringsinspec- tie is nu bezig de ledige huizen na te zien en te beslissen welke huizen tot étage-woningen kunnen worden inge richt. Binnen den tijd van een maand of zes weken zullen de eersto dezer otage-woningen roeds betrokken wor den. HONGARIJE. Hongarije en de entente. Theodoor Wolff schrijft in zijn jong ste Maandagartikel: In Mei 1808 schreef Napoleon zijn broeder Joseph: „Het volk het Spaansehe verlangt van mij een ko ning. Deze kroon heb ik voor u be stemd." Zooals Napoleon zijn Joseph van Napels naar Madrid duwde, duwt de entente thans, haar Joseph naar Boe dapest. Toen na den liefdesdood van Felix Faure de strijd om het president schap van de republiek hevig ontbrand de, besloot Clemenceau zijn artikel, waarin hij de keuze van den beschei den en sympathieken Loubet aanbeval, met de woorden: „Loubet, gij zult ko ning zijn!" Nu zet Clemenceau werke lijk koningen op den troon. Ongenees lijke illusionisten verbazen zich er over, dat de alliantie van de zooge naamde democratische staten niet tracht een verstandig democratisch regime in Hongarije op te richten. Het was stellig verdienstelijk, dat de entente Bela Kun en diens paladijnen terugslingerde in het niets, maar was het noodzakelijk, het communisme kistende, den Uabs- burgschen grafkelder te openen? Niets ter wereld is de entente-regeeringen en haar journalisten onverschilliger dan datgene, waarover zij het meest spre ken, over do vrijheid, de evolutie en de democratie. Zij vorklaren, een beetje veeleischend, dat de Duitsche republiek nog niet republikeinse!» genoeg is. En zij bevrijden Europa naar de methoden van de Heilige Alliuntie. Op haar vaan del staat „humaniteit on gerechtigheid'- en in Versailles hebben zij millioenen menschen verkocht in vreemde slaver nij. Zij hebben de volkeren opgeroepen tegen de tyrannie der oude dynastieën en in Boedapest herstellen onder hun bescherming de helpers van Joseph den geheelen beschadigden rommel van de meest reactionaire Habsburgerij. De orde keert weer. De vroegere ambtenaren zijn over het gansche land in hun ambten hersteld en hebben het bestuur weer op zich geno men. De minister van oorlog deelt me de dat, afgezien van onbeduidende plaatselijke rustverstoringen, alom orde en rust heerscht. De toestand iu Hongarije. Boedapest, 12 Aug. De koninklijke prins Josef (Koeniglichen prins Jo seph, zegt het telegram letterlijk) heeft de politieke partijleiders opge roepen tot besprekingen. Zij hebben daaraan gevolg gegeven en er hebben thans besprekingen plaats, die van daag nog tot een einde gebracht moe ten worden. De entente en Roemenië. Berlijn, 12 Aug. Uit "Weenon komt hot bericht, dat het Roemeensche pers bureau verklaard heeft, dat do entente het met de militaire maatregelen van Roemenië geheel eens is. Het bericht uit Boekarest volgens hetwelk de en tente geen troepen naar Hongarije zou zeden, 6chijnt juist to zijn, want de Vereenigde Staten weigerden reeds soldaten naar Boodopest te sturen. Verschillende bladen geven over zichten, waarin het heet dat geduren de de radenregeering enorme bedrugen zouden zijn verduisterd. De directie van de Duitsch-Hongaarsche bank en van do Weensche bank hebben verte genwoordigers naar Boedapest ge stuurd om den toestand te onderzoe ken. Uit het hoofdkantoor van de Oostenrijkseb - Hongaarsche bank zou een bedrag van ongeveer 2 miljard aan blauwe bankbiljetten verdwenen zijn. De Oostenrijksch-Hongaarsche bank zal do Hongaarsche regeering daar voor aansprakelijk stellen. De alge meene schade kon tot dusver nog niet worden vastgesteld. Het Berliner Tageblatt verneemt uit Boedapest, dat niet de Fransche di plomaten, maar wel de Fransclic mili tairen de monarchistische beweging in Hongarije ondersteunen. Men noemt twee namen ven Fransche gonc-aals, waarvan de een, graaf Gondrecourt., die te Szegedin vertoeft, een intieme vriend van Leon Daudet, den leider van de monarchistische Action Fran- VEREENIGDE STATEN. De niuuwc militaire weigering. Voor ons, kleine neutrale landen, die theoretisch warme voorstanders van ontwapening mogen zijn, maar prak tisch slechts liêbben te volgen, is het. von belang met aandacht do gedragin gen ten deze van dc groote hooren om ons heen gade te slaan. En dan zullen velen, die groote verwachtingen koes terden van het land van Wiison, met ontsteltenis en teleurstelling kennis hebben genomen van het bericht, waarin wordt medegedeeld, dat de Amerikaansche minister van oorlog Bakor een wetsontwerp heft ingediend bij hot parlement tot vorming van een leger van 1.350.000 man. Immers voor den oorlog telde het leger van de Vereenigde Staten 137.000 man; een dergelijke uitbreiding schijnt te wij zen op een volkomen gebrek aan ver trouwen in de verwezenlijking van de vo1korenbondsgedachte. Thans heeft Amerika de verpliqh- tlng aanvaard, 30.000 man aan den Rijn te handhaven, hetgeen botoekeiit een vermeerdering met nog een 30,000 man van bet leger in Amerika om af- los6ingst.roepen te kunnen leveren. Verder moet Amerika rekening hou den met zijn verplichtingen, voort vloeiende uit het herverzelceringsver- drag met Frankrijk, terwijl bot, indien hot een mandaat over Armenië mocht aanvaarden, ook daar garnizoen zal moeten leggen. Het ontwerp-Bakor is blijkbaar een poging om aan do wenschcn van de militairen naar meer soldaten tege moet te komen en tevens oen stelsel van gedwongen militaire oefening aan te passen aan het algemeene opvoe dingssysteem van het land. Voorge steld wordt nl dat iedere manlijke Amerikaan op 19-jarigen leeftijd een oefeningstijd van drie maanden moet doormaken; elk jaar verwacht men 750,000 man te moeten oefenen. De leeftijd van 19 jaar is gekozen om zoo weinig mogelijk storing te brengen in de industrie. Bovendien zal or een staand leger zijn van 510,000 man met tweejarigen diensttijd, waarvoor men hoopt te kruinen putten uit de drie- Diaanders als vrijwlligers. De strijd tegen dc duurte. De verschillende stautsbureaux voor de voedselvoorziening, welke onder Hoover gewerkt hebben, zullen weder in het leven worden geroepen. De At- torncy-goneral Palmer heeft, naar „Ra dio" meldt, deze bureaux gevraagd zich opnieuw te vormen ten einde een cam pagne voor redelijke prijzen to voeren. De bedoeling is. dat ~or door het ge- heele land prijzencommissies zullen worden gevormd, om gegevens te ver zamelen betreffende plaatselijke prijzen omstandigheden. Deze lichamen zou den volledige bevoegdheid hobben om prijzen vast te stellen. Die prijzen zou den dan worden gepubliceerd om den verbruikers gelegenheid te geven te be palen boven wellcon prijs van ongeoor loofde winst kan worden gesproken. De commissies zullen bestaun uit een vertegenwoordiger van do kruideniers, van de kleed ingindustrie, een van het levensmiddelenbureau en drie ver tegenwoordigers van het publiek. TURKIJE. Dc Turksche anarchie. Uit de Fransche pers spreekt een toenemende onrust over hetgeen in Kleiu-Azië gebeurt. Het „Journal des Débats" geeft iu een geharnast artikel tegen de vredes conferentie de vrijwel algemeene opi- weer: de traagheid waarmede deze workt, schrijft Gauvain, zal leiden tot een catastrofe in Azië. Sinds Nov. is n Turkije geen regeering meer. De nieuwe sultan, hoewel doortastender dan de vorige, staat machteloos. Hij beschikt over wereldlijke noch geeste lijke macht. Te vergeefs zoekt hij er gens steun. Schaart hij zich aan dc zij- do dor Christenen, dan verliest hij da delijk alle gezag bij de Muzelmannen. Tracht hij de Muzelmansche krachten urn zich te verzamelen, dan lokt hij de vijandschap uit van alle Christenen en in dezen oorlog zijn dc Christe nen de overwinnaars. Het eenige wat hem rest is zijn eerzucht to beperken tot Turksch Turkije. Hetgeen ook het stelsel scheen te zijn, door de gealli eerden aanvaard, maar dat zij sinds dien aarzelen om toe te pussen. Zij aarzelen sinds acht maanden en in dien tijd groepoeren de vijandelijke ele menten zich tegenover en tegen de. volken, aan wien wij plechtig de on afhankelijkheid hebben beloofd. Do medestanders van hot comité van Eenheid en Vooruitgang, o. w. z. do partij van het Turksche nationalisme, zijn in de Klein-Azié weer do baas. Zij hebben daarvan gebruik gemaakt, zoo betoogt Gauvain verder, om de verant- oordelijkhcid voor bun eigen misda den op hun vijanden te werpen en voor de onwetende massa te verschijnen als dc uitsluitende vertegenwoordigers van de heilige zaak vaa de Islam. Aan gezien do geallieerden met hen onder handelingen hebben aangeknoopt, in- plaats van streng tegen hen op te tro elen, hebben de Turken daaruit gecon cludeerd, dat, niettegenstaande alles, het comité van Eenheid en Vooruit gang toch do eenige werkelijke macht, vormt. En inderdaad dient te worden erkend, dat de schijn dezen eenvoud) - gen van ziel recht gaf. Zij konden niet begrijpen evenmin als wij zelf trouwens dat de overwinnaars, te gen wien de Padiaja den heiligen oor log had uitgeroepen, als gelijken on derhandelen mot de vijanden, die zij ter neer hadden geworpen; Zij hebben gedacht, dat de Christenen pochten op een schijnoverwinning en gedragen zich dienovereenkomstig. Moesafa Kómal pasja, inspecteur- generaal van het Oosterleger, treedt thans in Anatolië op als dictator. Uit Konstuntinopel vertrokken niet een of ficieels zending, gedraagt hij zich vol komen onafhankelijk van Konstanti- nopel. Hij verklaart, dat de regeering te Konstantinopel liet vaderland ver kocht heeft aan de geallieerden en hij noodigt de bevolking uit zich aan z"n zijde te scharen. Roeds heeft hij ver schillende militaire chefs voor zich gewonnen, zoodut hij over verscheide ne tienduizenden soldaten beschikt cn zich gereed maakt de „moreele een- lng«zond«n mededeoling Witte Ventilatie-Overhemden met losse boerd, f 4.50. Etkl.Zellbinders f 0.45,0.60,0.15,1.-. Lederen Sportriemen.12.25,2.15. heid" van Turkije te herstellen. D.w.z. door do Christenen te vermoorden. De Armeniërs komen daarvoor bet. eerst aan bod. In de Armenische vilajots zijn de Christenbevolkingen volkomen aan hun lot overgelaten. Elk verzoek om hulp en bescherming blijven onbeantwoord. Zoodat, wan neer de Conferentie eindelijk een nieuwen Armeenschen slaat zal heb ben gesticht, er wellicht geen Arme niërs meer in Turkije zijn zullen. De Turken toch passen sneller methoden toe dan do Conforenlie! HET RIJN-KANAAL-PLAN. Ononderbroken verkeer van Rotterdam naar Bazel. Over het Fransche plau voor den aunlcg ven een kanaal langs den Rijn van Bazel tot Straatsburg kunnen dc volgende bijzonderheden worden me degedeeld: Het plan, dat is uitgewerkt dooi den ingenieur Koechlin uit den Elzas, is gebaseerd op het artikel van hot vredesverdrag, waarbij aan Frankrijk do beschikking wordt gegeven over al hot water van den Rijn over de ge- lieele breedte der rivier, zonder eenig voorbehoud ten gunste van Duitscli- land. Do oude Riiu zal door een waterkee- ring te Kembs. 5 K.M. stroomafwaarts van Bazel, worden afgesloten. Beneden Kembs wordt het water niet meer te gengehouden, zoodat slechts een smalle rivier, door do breede zandbedding naar Straatsburg verder zal stroomen. Het opgehouden Rijnwater wordt ge bruikt voor bot nieuwe kanaal, een reusachtig werk, met een breedte van 90 meter, dat in belangrijkheid te ver gelijken is met het Suez-kanaal cn liet Panama-kanaal. Tusscbeu Kembs en Straatsburg zal hot kanaal op ongeveer 300 meter af stand van den linker Rijnoever loopeu en door acht sluizen worden verdeeld, waarvan vier stroomopwaarts en vier heueden Brisach. De sluizen zullen 170 meter lang en 25 meter breed zijn, zoodat eon sleepboot van 1000 p.k. cn twee vrachtschepen van 1200 ton or tegelijk door kunnen passceren. Indien hot kanaal eenmaal voltooid is, zal een druk scheepvaartverkeer kunnen plaats hebben van Rotterdam tot Bazel zonder onderbreking en zon- dor dat éénmaal behoeft to worden overgeladen. Het plau van Köchlin, berekent voor elk der acht sluizen van het kanaal een waterval van 10 ii 13 meter diepte. liet totaal van do drijfkracht, welke aldus door den Rijn zal worden geleverd, be draagt 650.000 p.k. Dit zou do grootste drijfkracht Ju geheel Europa zijn. De Nederlandsche. Rijncommissie zou reeds haar instemming met Köeh- lin's plan hebben betuigd. Het plan is door don Conseil Supérieur van Elzas- Lotharingen goedgekeurd. BINNENLAND. Nederland en België. De Parijsche correspondent van het Handelsblad schrijft: Ik kan thans meer omstandig bijzonderheden geven over den aard van do uiteenzettingen, die de beide Belgische gedelegeerden Se- gers en Orts in de zitting der com missie van Zaterdag j.1. hebben be ëindigd. Zooals men weet, heeft de heer Segers behandeld de economische vraagstukken in verband met de Schelde, het kanaal GentTerneu- zen, de verbinding tusschen Ant werpen en den Moerdijk en het kanaal dwars door Limburg naai den Rijn, terwijl de heer Orts zicb bezig gehouden heeft met de poli tieke en militaire quaesties, door de herziening van de tractaten van 1S39 aan do orde gesteld. Mijn indruk, dat de grondslag der onderhandelingen geschokt was, is zonder twijfel weggenomen, door wat ik te weten gekomen ben, zonder evenwel gehéél door de fei ten te zijn geloochend. De beide Belgische gedelegeer den hebben volledig vrijheid ge kregen om hun standpunt uiteen te zetten. Zooals ik reeds in vroe gere telegrammen meldde, waren hun redevoeringen van een derge- lijken aard, dat zij bij de Neder landsche gedelegeerden twijfel op wekten ten opzichte van het hand haven als basis van alle onder handelingen der resoluties van den 4en Juni, die stipuleerden, dat van overdracht van grondgebied noch van internationale servituten sprake zou zijn, en dat de quaesties van de waterwegen zouden worden geregeld tusschen Nederland en België. Deze basis werd van de eerste zitting der Commissie van Veer tien af, opnieuw vastgelegd, en herhaalde malen, door alle delega ties, die van de Commissie deel uit maken. Toen, de Nederlandsche gedele geerden hun ongerustheid over de Belgische opvatting hadden ken baar gemaakt, antwoordde de Bel gische delegatie, dat zij overtuigd was, dat de conclusies van haar uiteenzettingen niet de grenzen overschreden van de resoluties van 4 Juni. Deze conclusies kunnen, naar ik vernam, als volgt worden saam- gevat: Terwfjl minister Hymans vroe ger sprak van attributen van soe vereiniteit op de Schelde en het kanaal GentTerneuzen, spreekt nu de Belgische afvaardiging van het beheer (maïtrise) over die wa teren, opdat België in staat gesteld zou worden alle werken uit te voe ren, die door België op die wateren noodig geacht worden en zoo noo dig op het oevergebied. België zou zich dan belasten met de bebake- ning, de verlichting, den loods- dienst, de draadlooze telegrafie, de afwatering van Zeeuwsch-Vlaande- ren, enz. Wat betreft de verbinding van België met het achterland en den Rijn, wenscht de Belgische de legatie verbreeding van het kanaal door de zoogezegde enclave van Maastricht en beheer van dat ge deelte van het kanaal door België; vervolgens een door België beheerd Rijn-Maas-Schelde-kanaal, en cor respondeer end e spoorwegverbindin gen; een economische overeenkomst betreffende het vervoer door Lim burg en ten slotte het aanleggen van een kanaal AntwerpenMoer dijk. De politieke en militaire ver langens komen neer op een militai re conventie voor de gemeenschap pelijke verdediging van Limburg en openstelling van de Schelde in tijd van oorlog voor de schepen van België en zijn bondgenooten. Zooals men ziet is het geheel wel eene vermindering in vergelij king met de eischen, die zekere personen en organisaties voor eenigen tijd durfden stellen. En zelfs nog dezer dagen! Daarentegen is de Belgische uit legging van de resolutie van 4 Juni, gelijk zij uit de hierboven verstrekte gegevens kan worden opgebouwd, eene zoodanige, dat zij vatbaar is te worden bestreden, in weerwil van de overtuiging, door de gedelegeerden van het Brussel- sche gouvernement geuit, dat zij op den grondslag van de" resolutie van 4 Juni staan. Men mag aannemen, dat de Ne derlandsche delegatie, die haar antwoord voorbereidt tegen den 20en Augustus, wanneer de zittin gen zullen worden hervat, de gren zen zal aangeven welke volgens haar meening moeten worden in acht genomen ten aanzien van de resolutie, waarop de onderhande lingen gebaseerd zijn. P. H. Gallé. Bij K. B. is benoemd tot direc teur van de filiaalinrichting van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Arasterdam P. H. Gallé, adj. direc teur van genoemde inrichting te De Bilt. C. J. K. van Aalst. De heer C. J. K. van Aalst, pre sident der Nederlandsche Handel maatschappij, is door de Fransche Regeering benoemd tot Groot- Officier in de Orde van het Le gioen van Eer. Minister Idenburg. De Minister van Koloniën, dc heer Idenburg, zal dezer dagen met een buitenlandsch verlof voor den tijd van drie maanden de residen tie verlaten. Te water gelaten. Van de werf der Kon. Maat schappij „De Schelde", is Maan dagmiddag te water gelaten de onderzeeboot K B, gebouwd voor het Departement van Koloniën. Zomertijd. Gelijk bekend, heeft het Neder- landsch Landbouw Comité een adres gericht aan den minister, ver zoekende het volgende jaar den z.g. zomertijd niet opnieuw in te voeren, gezien het groote ongerief, dat de landbouw cr van ondervindt en den grooten tegenzin, die in landbouwkringen tegen deze rege ling heerscht. Het is misschien goed te consta- teeren, dat het Nederl. Landbouw Comité dit adres met toelichting heeft verzonden, zonder overleg te plegen met die categorie, wier be langen zij zegt te vertegenwoordi gen, n.1. de landbouwers zelf. Een landbouw-specialiteit uit Aalten, zelf landbouwer, verzekert in het „Algemeen Landbouwblad", dat „er heele streken zijn, waar de landbouwers niet alleen geen be zwaar hebben tegen den zomertijd, maar dien op hoogen prijs stellen", en het blijft voor hem „zeer de vraag of de tegenstanders van den zomertijd de meerderheid vormen". Het verzenden van het adres aan den minister noemt hij dan ook „een zeer eigenmachtige daad". Een staking. De staking te Apeldoorn in de bouwvakken begint een ander ka rakter te krijgen. De R.-K. en Chr. vakvereenigingen sporen aan om den arbeid te hervatten. Hier voor konden de gezellen zich tot Maandagmiddag 5 uur schriftelijk bij de patroons vervoegen. Naar men ons mededeelt hebben hieraan 87 personen gevolg gegeven. Zij doen dit onder voorwaarde, dat hun persoon en eigendom vol doende door politie zal beschermd worden. Met het oog hierop is de politiemacht met een aantal mare chaussees uitgebreid. Tot dusverre waren er de laatste weken slechts twee werkwilligen, waarvan de wo ning dag en nacht onder politiebe waking was, terwijl zij zelf naar hun werk fietsten, voorafgegaan door twee marechaussees te paard, omringd door een cordon van acht tien politie-agenten met inspec teur, en gevolgd door 80 h 120 sta kers, alles per fiets. Een en ander gaf vier malen per dag eene heele vertooning. Rijkswerkltedenactie. Het hoofdbestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Rijks- werkliedenbond heeft Dinsdag een adres verzonden aan alle ministers, in verband met den noodtoestand, waarin de Rijkswerklieden verkee- ren, met verzoek: le. een extra bedrag van 200 toe te kennen, aangezien een algemeene herzie ning der loonen van af 1 Juli 1918 nog steeds in voorbereiding is; 2e. met ingang van 1 Januari 1920 de algemeene verhooging der loonen te doen plaats hebben van af den door de regeering vastgestelden datum: 1 Juli 1918, en spoedig een begin te maken met de uitbetaling van de rechthebbende bedragen; 3e. de loonregeling gelijkluidend te doen zijn overeenkomstig de ont worpen salarisregeling, door de Salaris-Commissie voor Burgerlijke Rijksambtenaren voor ambtenaren- werklieden, waarbij de loonen in vijf loonklassen worden onderge bracht en de maxima na zes dienst jaren bereikt; 4e. in verband met het eerstdaags te verschijnen wets ontwerp tot toekenning van vier weken salaris of 100, dit bedrag te stellen op 200, gezien de groote teleurstelling als gevolg van (1e toe passing der duurtetoeslag-regeling 1919. Magnetische storing. Maandag en Dinsdag werd aan het Meteor. Instituut in de Bilt een bijzonder heftige magnetische sto ring geregistreerd, zooals in geen jaren is voorgekomen; sterker dan die van 17 Juni 1915. De storing begon Maandag met een plotse linge inzet om 6 u. 57 m. voormid dag, tijd vam Greenwich; in de de clinatiedraden werden soms ver anderingen van_ een halve graad gedurende 1 minuut opgeteekend. In het geheel bedroeg de veran dering meer dan 2 graden. Aan den hemel waren 's avonds en 's nachts noorderlicht-verschijnse- len waar te nemen, doch slechts zwak, wegens het sterke maanlicht. Op dc zon kwamen drie, niet groo te vlekken voor, waarvan een on geveer op het midden van de zon neschijf. Zwemmen in zee. De Koninklijke Nationale Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp btf Ongelukken „Het Oranje Kruis" en de Nederlandsche Ver- eeniging voor Thalassotherapie hebben zich, na een grondig onder zoek, tot de gemeentebesturen der Nederlandsche zeebadplaatsen ge wond om ben opmerkzaam tc ma ken op de wenschelijkheid eenige maatregelen te treffen, die een greotere veiligheid bij het baden en zwemmen in zee zouden waar borgen. Zij hebben hunne mede werking aangeboden om hiertoe te kunnen geraken. De gewezen Duitsche Keizer. In het Lagerhuis heeft Bonar Law, in antwoord op een vraag no pens de berechting van den gewe zen keizer, in het bijzonder of er stappen waren gedaan bij de Ne derlandsche regeering in verband met zijn uitlevering, verklaard, dat er niets kon worden toegevoegd aan hetgeen reeds vroeger van re- geeringszijde was gezegd. Het ant woord op het laatste gedeelte van de vraag (omtrent stappen tot uit levering) was ontkennend. (N. Rott. Ct.) De ex-kroonprins. Zondag j.1. woonde de voormali ge Duitsche kroonprins met een adjudant, alsmede de burgemees ter van Wieringen en zijn gezin, de godsdienstoefening bij in het Evangelisatie-lokaal Rehoboth. De heer Stavinga, voorganger van Rehoboth, sprak naar aanlei ding van Matth. 22 vers 21b: „Geef den Keizer wat des keizers is en Gode wat Gods is." Een voor Wieringen groote schare was bij de godsdienstoefe ning tegenwoordig. (Hbl.) Rijst. In verband met de klachten over ontoereikende voorziening in de be hoefte aan rijst welke hem in den laatsten tijd ter oore kwamen, heeft de Minister van Landbouw enz. aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat boven de hoeveelheden welke door den handel zijn aangevraagd cn door de Vereeniging van Rijst- pellers afgeleverd zijn of zullen worden, deze Vereeniging nog de beschikking heeft over ca. 8000 ba len rijst. In overleg met genoemde ver eeniging heeft de Minister besloten (lat deze hoeveelheid niet aan den handel zal worden afgeleverd doch verdeeld zal worden over de ge meentebesturen ten behoeve van de zieken en zwakken. Elke gemeente kan zoodoende de beschikking er langen over het haar naar evenre digheid toekomende deel; indien sommige gemeenten geen rijst wen- schen te ontvangen dan zal de daardoor vrijkomende hoeveelheid pondsponds gewijze over de overige gemeenten worden verdeeld. De aanvragen hiertoe moeten vóór 16 Aug. e.k. telegrafisch bij het Rijks Centraal Administratie kantoor voor de Distributie van Le vensmiddelen worden ingediend. Wanneer méér rijst verlangd wordt dan het toe te wijzen evenredige deel, behoort zulks uit die aan vraag te blijken. De rijst wordt aan de gemeenten afgeleverd tot denzelfden prijs als aan de grossiers in rekening ge- bracht* t.w. ad f 48 per 100 K.G. C,St.-Ct.")

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1