Adriaanse stemt thans tegen het ar tikel. Verschillende amendementen wor den nog ingediend. Ze zijn echter niet van groot belang, en verscheidenén er van worden na ampele discussies weer ingetrokken. Wij zullen ter wille van de plaatsruimte en het minder belang rijke er dan ook maar niets van ver melden. Daar bij artikel 44 de men staakten, kan de verordening niet worden afgedaan, zoodat Woensdag avond verder gegaan wordt met de be handeling. De heer De Zwart dankt namens de fractie de Commissie voor haar werkzaamheden. Gebleken is, dat het huidige reglement, trots de ge breken, die het aankleven, den geest des tijds ademt. De vergadering wordt daarna ge sloten. Vergadering van Woensdag 20 Aug. Afwezig de heeren Spangenberg en (aanvankeijk) Baak, alsmede de secre taris. Twee vacatures. Aan de orde is herstemming over art. 4 van het Ambtenaren-reglement, waaromtrent ten vorigen avond stemmen staakten. Het amendement Zwart, bedoelende georganiseerd over leg mogelijk te maken óók voor larisregeling wordt verworpen met 97 stemmen. Tegen de heeren Zan der, Verfaile, Grllnwald, Boon, Ploeg, de Ven, de Geus, Poll en Krij- nen. De heer Biersteker blijft buiten stemming. Het tweede amendement (20 leden van een vakvereeniging in- plaats van 5) wordt door den heer de Zwart ingetrokken, en het artikel ver volgens aangenomen. Nog een tweetal wijzigingen worden aangebracht, en het geheele reglement vervolgens aangenomen. Daarna komt in behandeling Reglement voor do werklieden. Besloten wordt dat hiervoor dezelf de beslissingen gelden als voor het ambtenaren-reglement. Bij art. 10 door den heer De Zwart een am> dement ingediend om ingeval van sta king het werk in eigen beheer te ne men. Van de zijde van B. en W. wordt dit amendement ontraden. De heer D Geus vindt aanneming gevaarlijk, betwijfelt zelfs of die mogelijk is. De heer K r ij n e n merkt op, dat dan eene clausule in het bestek dienaangaande dient te worden opgenomen. Het amen dement wordt door den heer d Zwart uitvoerig verdedigd. Een amendement K r ij n e n, bedoe lend om het eigen beheer te bepalen tot den termijn van de staking wordt verworpen; het amendement-de Zwart ingetrokken en het artikel aangeno men met de stemmen des heeren de Zwart, Zondervan en Spruit tegen. Het gansche reglement wordt ver volgens aangenomen en de Voorzit ter dankt namens den Raad de Com missie voor de samenstelling en de ad- haesie, die het in den Raad vond. Thans is aan de orde: Salarisverordening. VoorBtel tot vaststelling eener nieu we salarsverordening voor gemeente ambtenaren en werklieden. Held. Crt. 14 Aug. De heer van Breda brengt hulde aan den wethouder van financiën, die zich alleen capabel gevoelde dit klaar te spelen. Spr. waardeert de goede be doeling, betwijfelt echter of de belang hebbenden genoegdoening hiervan hebben. Spr. vindt het gevaarlijk dat eene sa larisregeling door één persoon wordt samengesteld. Spr. heeft er elders reeds op gewezen, dat het wenschelijk was, dat dit door eene raadscommissie geschiedde. Men krijgt thans niet de meening der betrokken ambtenaren en werklieden. Was er eene raadscom missie ingesteld," dan was veel onder vangen. We kregen dezer dagen ver zoek van verschillende fracties om ook gehoord te worden. Ze zijn ook ge hoord door den wethouder, maar deze is niet tegemoetgekomen aan hun bil lijke eischen. Het zal voor den raad een groote moeilijkheid zijn om een beslissing te nemen hedenavond. Als wij iets aan namen zou het ongewijzigd moeten zijn, maar dan kwamen stellig binnen enkele weken verscheidene verzoek schriften in. Namens de rechtsche frac tie doet spr. het voorstel om dit stel naar den nieuwen Raad te verwij zen, die eene commissie benoemen kan. B. en W. zeggen: er is een noodtoe stand. Spr. kan dit onderschrijven, zaak kan niet wachten. Bij verdaging zou zij nog langer worden uitgesteld: daarom wil spr. tevens voorstellen aan inkomens beneden ƒ2000 een voor schot op de a.8. nieuwe salarisherzie ning te verstrekken. Dan is men direct geholpen. De heer Grtinwald: Toen de heer van Breda hulde bracht aan den wethouder van financiën voelde die, dat dit afbrekende critiek zou betee- kenen op het werk van B. en W. Toen besloten werd tot eene sala risherziening heeft de wethouder van financiën zich geroepen gevoeld de betrokkenen te hooren. Met bekwamen spoed ie gewerkt en de vrucht der be preking ligt thans voor u. Tal van tevredenen zullen er blijven, waren er ook bij eene vorige vaststelling. Ook de heer van Breda zou het niot heb ben klaargespeeld precies ieder haar wensch te bedienen. Maar het bedrag is groot en we moeten rekening hou den met andere gemeenten. Voor een zeer groot deel zijn de organisaties te vreden, de eischen van andere zijn te hoog. En nu moge het waar zijn, dat andere regelingen zijn gekomen van verschillende organisaties, spr. vraagt of dat een sorieuse eisch is. Dan zou den wij aan de spits staan van alle ge meenten. B. en W. hebben getoond een breede kijk te hebben op de zaken. Als aan de wenschen van den heer van Breda tegemoetgekomen werd, zouden velen teleurgesteld zijn. Spr. ontraadt aanneming van diens voorstel; dit be- teekent een dubbel gevaar. De heer Breda zegt: ze kunnen niet langer wachten en wil een voorschot geven. Noemt echter geen bedrag. De heer van Breda: Zal dat direct doen. De hr. Grtinwald: De hr. van Breda zegt men komt niet tegemoet aan bil lijke eischen. Thans is het minimum loon ƒ24.ook de vorige maal was men niet tevreden; de commissie meende ook toen in dezelfde lijn te blijven. Het voorstel-Breda om uitstel tou denzelfden weg gaan als verleden toen het ook verscheidene maan- ien duurde voor het weer behandeld irerd. De heer van Breda heeft ver een bedrag te noemen; spr. 9telt roor do werklieden voor ƒ200,voor- lehot, ook voor ambtenaren beneden De heer Grtinwald is toch ivertuigd dat door niet in stellen van en commissie de zaak gerekt werd. tpr. weet niet wat de Raad thans zou noeten aannemen; wij staan niet aan e spits zooals de heer Grtinwald zegt; i Amsterdam b.v. wordt een kinder- leslag van ƒ15,gegeven. De heer trünwald weet zelf dat er een nood- oostand is, voor spr. blijft het be waar, dat wij de eischen niet kennen an de organisaties. Die kent alleen b heer Grllnwald. De heer Adriaanse vraagt waar opmerkingen over groepeeringen. Spr. gaat daarmee accoord; de organisaties gaven zelf verschillende wijzigingen. Bij de overladen agenda van thans was toch het idéé van de heeren om enkele belangrijke dingen te verdagen. Het ook beter dat de nieuwe Raad de sala- rieoring goedkeurt. Hij heeft die toch ook uit te voeren. We hebben nu zien wat met de rechtspositie ont wachten stond, en dat het onbegon nen werk is thans. Dan mogen er nog wol een paar avonden bij. Men spreekt van georganiseerd overleg; dat is dan toch overhaast en beperkt geweest. Spr. noemt hiervan een voorbeeld. Op het oogenblik wordt het idéé gewekt alsof men op deze laatste vergadering alles en nog wat wil behandelen-, er staan dingen op, die de Raad niet kèn bohandelen. De cijfers van de heer van Breda zijn persoonlijk, maar tegen het voor stel als zoodanig is toch geen bezwaar. Men erkent de urgentie en heeft den tijd alles na te gaan. De Voorzitter meent dat het voorstel niet erg prakisch is. We heb ben dit ondervonden met den duurte- toesag; die was nog niet een9 gegeven of men kwam om een tweede. Spr. acht het op praktische gronden be zwaarlijk zoo'n voorschot in eens te verstrekken, dat al op is als de rege ling pas gemaakt wordt. En men maakt het al bij voorbaat voor den nieuwen Raad onmogelijk om minder te geven. De loonen zijn zoo gering, zegt de hoer van Breda. Wat het-personeel P. en T. aan het Rijk voor eischen stelt, is gelijk aan onze voorstellen, en toen de heer van Hinte zeide op de vergadering alhier: we moeten komen tot ƒ24, minimum daverde de zaal van het applaus. Do heer van Hinte in het college geweest en heeft over leg toegezegd. Hij ging accoord om ter bespoediging dor zaak geen verande ring in de groepen te brengen. De heer de Geus: De heeren zijn bevreesd den nieuwen raad voor een fait accompli te plaatsen. De huidige raad echter is. volkomen bevoegd; de raad vond. destijds goed geen wijzi ging in de groepen te brengen, en thans ligt het concept klaar. De hee ren zijn angstvallig finantieele ver plichtingen aan den nieuwen raad op te leggen, maar dat doet gij zelf door uw voorschot. U weet niet op welk peil die salarisregeling zal ko men. De heeren hebben do consequen tie te aanvaarden en 't reglement te behandelen. Een voorschot moet wor den terugbetaald, en u kunt geen ver plichtingen op den nieuwen raad leg gen. Had men 't liever met den nieu wen raad behandeld, dan had men dat moeten zeggen. Nu te komen is niet fair. De heer Adriaanse merkt dat in vele gemeenten zulke voorschot ten worden verleend. De heer de Geus zwijgt over spr.'s bezwaren, dat thans geforceerd alles en nog wat er door moet halen. De heer de Gei toch niet eerder. s: Wij konden Do heer Adriaanse: Men moet billijken, dat wij de klachten der or ganisaties overbrengen, en dat geen verandering in groepen is gebracht, is engroot bezwaar. Als do organisa ties kennis hadden van de bespreking met den heer van Hinte, haddon zi niet móeten komen. Nu komen zij we en daarom vragen wij verdaging. Spr. vraagt om in stemming te brengen of de zaak zal behandeld worden. En dan kan het finantieele nog wel nader ge regeld worden. De heer Grtinwald: Als de Raad de meening doelt van den heer Adriaanse, moet hij dat weten. Maar dan geeft men eene verhooging aan sommigen die hooger is dan de nieuwe regeling. De secretaris van de groote werkliedenorganisatie de heer van Meurs, wilde geen verandering in de groepeering. Ook de neutrale bond niot. Aan hun wenschen is voldaan. De afd. St. Paulus komt nu met cij fers, waaraan wij niet konden vol doen. Dan werd het bedrag zoo hoog, dat spr. dit niet op den nieuwen raad zou willen brengen. Laat men dan •oorstellen van B. en W. zóó amen- deeren, dat de organisaties tevreden zijn. De heer van Meurs verklaarde, dat een groepeering als de onze ieder tevreden zou stellen. Spr. is niet bang voor de verant woordelijkheid; laat de heer Adriaan se dus niet bevreesd zijn, die aan den nieuwen raad te geven. Spr. verwijt heeren niet, dat zij het werk aan en W. opdroegen, wel dat zij ƒ200 len voorstellen. Terecht zeide de heer de Geus, dat dat aan banden leg gen was van den nieuwen raad. De hoer de Zwart merkt op, naar aanleiding van wat de heer Grünwald omtrent tevreden zijn met de regeling door do organisaties, dat men niet weet tot welk uitvloeisel het ge pleegd ovefleg heeft geleid. Na het overleg eerst bemerkte dat wijzigingen waren aangebracht. Laat de heer Grünwald consequent blijven en niet vasthouden aan zijn voorstel. (De heer Baak komt ter ver gadering.) De heer Biersteker zou de zaak niet vanavond willen behandelen. We krijgen hetzelfde als bij het ambtena renreglement, dat er allerlei ame menten komen. Hoe eerder hoe liever moet de zaak worden afgehandeld, maar niet vanavond. Er is een heel wijzigingen. Er is iets waars in de redeneering om uit te stellen tot den nieuwen raad. In het voorstel van B. en W. heeft men zich niet conse quent gehouden uan de oorspronke lijke groepeering, dus er komen thans wijzigingen. De heer van Breda wordt meer en meer gesterkt in zijn voorstel om uitstel. En dan zal September wel noo- dig zijn voor een onderzoek, daarom heeft spr. een voorschot voorgesteld. De Voorzit te r deelt mede, dat het College wel genegen is een week uitstel te geven. Van den nieuwen raad kan men niet verwachten, dat die dat ineens behandelt. Allerlei nieuwe leden moeten zich inwerekn, dan is nog do begrooting, dus dat wordt tot- onafzienbaren tijd verdaagd, De heer Biersteker: En dan niet meer zoo'n ellenlange agenda. De heer de Zwart stelt voor in afwachting van de regeling voor werkileden van 1 Juli af ƒ8, ƒ400,voor de ambtenaren too te kennen. Dat is het minimum van de huidige regeling en praejudicieert niets op den nieuwen Raad. De heer Biersteker stelt voor ook dat de volgende week te behan delen. En dan amendementen uiterlijk in deze week indienen. Het laatste amendement van den heer de Zwart op art, 10 is b.v. van ingrijpenden aard. De heer Baak trekt zijn voorstel L De heer de Zwart handhaaft zijn voorstel. De heer Grünwald geeft den de Zwart in overweging zijn amendement tot de volgende week te verdagen. Er zouden thans ambtena- i de vooretellen komen. Wij hooren ren onder vallen die niet in aanmer king kwamen voor die verhooging. De heer de Zwart trekt zijn voor stel in. De verdere behandeling wordt alzoo verdaagd. Brikettenfabriek. Voorstel betreffende het stopzetten der Brikettenfabriek. Held. Crt. 14 Aug. De heer Adriaanse: Is hierom trent een expoitatierekening? De Voorzitter: Deze berust bij B. en W. De heer de Zwart vraagt of om trent de werklieden nog een nader voorstel is te wachten buiten hetgeen in hot voorstel der Commissie staat. Spr. licht dit toe. De Voorzitter: Het College is het hier nog niet over eens. De heer de Zwart: Kan dan niet overwogen worden een aantal van die mensehen bij andere takken-van dienst onder te brengen. De heer Biersteker: Ze wiBten het, dat ze tijdelijk waren. We hebben uitdrukkelijk vastgelegd van niet. Do hoor de Zwart: Do mcnschen zijn gekeurd voor Gemeentedienst. Dus het is wenschelijk dat de ge meente onderzoekt of hiervoor verder iots te doen is. De heer Geus: Als er vacatures zijn bij de gemeente, is er niets tegen. Bij de aanstelling is gezegd dat zij los zijn zoolang niet besloten is dat het een permanent bedrijf was. Thans zijn zij behandeld op den voet van crisis- personeel. Het voorstel wordt aangenomen met algemeeno stemmen. Overplaatsing van Hoofden v. Scholen. Voorstel inzake do overplaatsing van de hoofden der scholen B. Th. Avenarin8 en C. D. Colpa. Held. Crt. 14 Aug. Aangenomen. Belastingkohier. Behandeilng van het register van aanslagen voor de plaats, directe be lasting naar het inkomen, dienst 1919 (laatste ged.) Aangenomen. Algemeen Weeshuis. Voorstel tot verbetering van het al gemeen weeshuis. Held. Crt. 19 Aug. De heer de Zwart stelt voor dit voorstel van de agenda af te voeren. De Voorzitter vraagt naar de motieven daarvoor. De heer de Zwart: We hebben het onvoldoende kunnen bezien in ver met de lange agenda. En een voorstel van zóó groot financieel be lang verdient nog wel nadere over weging. De heer Adriaanse wil ook ver daging. Hoe staan we tegenover onze verpleging? Het aantal w.éezen is ge lukkig gering en het gebouw is zoo groot; is hot dan niet gewenscht daar omtrent eens iets anders te overwe gen? Zoo urgent is het niet, dat het zich niet leent voor verdaging. Want bij het genoemde bedrag komt nog wel wat hij. Misschien is wol een andere te vinden. De heer de Geus heeft van het be stuur van 't weeshuis het verzoek ge kregen om te bevorderen dat dit voor stel hedenavond tot stand komt. 't Plan dateert al van eenige jaren terug; door de mobilisatie en distributie is hot echter stobds uitgeBtold. Thans het moment van uitvoering. Als men een kijkje neemt, zal men het«met spr. eens zijn, dat het noodig is. De heer Adriaanse begint al met „weinig wee- en wil dus bezuinigen; de heer de Zwart wil misschien een nieuw ge bouw. Spr. bepleit de urgentie der zaak. Met de voorgestelde veranderin gen bereiken we voldoende verbete ring. Misschien kan 't ook de volgende week wel, hoewel spr. niet graag het systeem van uitstel wi volgen. Straks winter er en is het bezwaarlijk dan te beginnen. Zien de heeren kans hot de volgende week te behandelen? De heer Spruit: Hef Weeshuis heeft al lang gewacht op hervormin gen. Meer dan dringend zijn ze noodig. Spr. zou het bejammeren als er uitstel kwam. In ieder geval is het noodig dat de artikelen, slaande op de hygiëni sche toestanden, worden aangenomen. Dio mogen we niet uitstellen. De heer de Geus: Dan is het juister datm en zich nog beraadt en de volgende week besluite. De heer Spruit: W. C.'s en der gelijke hebbon heel dringend voorzie ning noodig; die kunnen niot wachten. De Voorzitter had verwacht dat men eenige richting had aange duid omtrent do verbeteringen. Het artikel in do Held. Crt., hoewel spr. het er in hoofdzaak mede eens is, gaat wel wat ver. We hebben toch ook onze, commissies, en de raadsleden zijn ten* opzichte van technische dingen lee- ken, en zullen toch adviezen moeten volgen. En wat die lange agenda be treft, in Amsterdam zijn vaak 130 punten op de agenda, die worden afge daan. Straks wilde men alleen larisherziening verdagen en thans komt dit-er al weer bij, en zoo voort. Spr. gevoelt na het artikel in de Held. Crt., dat men wel een andere koers zou kunnen wenschen in te slatin. Maar we kunnen toch geen aan schrijvingen van de Gezondheidscom missie afwachten als thans is geschied. De heer de Geus: Dut betrof al leen de W. C.'s, men moet niet den in druk wekken alsof het gebouw onbe woonbaar was. De heer Spruit: De toestand van de privaten is meer dan ergerlijk. Op de ziokenzalen zijn nergens W. C.'s. De heer Adriaanse heeft hier omtrent een ander inzicht. Voor spr. is de vraag of een inwendige verando- ring oen verbetering is. Vroeger heeft spr. al een andere wijze van verple ging besproken. Toen heeft men een proef toegezegd. De Voorzitter; De bedoeling was, dat men meer omlijnd wist wat men wilde. De heer Biersteker: De ge meentebouwmeester heeft al heel wat wenschen van 't botsuur besnoeid met het oog op de financiën en door bespre king is men tot deze noodzakelijke verbeteringen gekomen. Het voorstel wordt verdaagd. Verordening Grondbedrijf. Voorstel tot wijziging dor verorde ning op het Gemeentelijk Grondbedrijf van 3 October 1917. Aangenomen. Ontheffing Bouwverordening. Voorstel betreffende het verleenen van ontheffing van art. 16 le lid der verordening op het bouwen en op de bewoning ten aanzien van den ver bouw van perceel Spoorstraat 33. Aangenomen. Uitbreidingsplan. Voorstel tot vaststelling van het nieuwe uitbreidingsplan der gemeente gedeelte) Aangenomen. Volkstuintjes. Voorstel berteffendo het ten behoe ve van de Coöperatieve Vereeniging tot exploitatie vau volkstuintjes Koegras „Eendracht maakt macht" schikbaar stellen van een bedrag uit de gemeentekas van ƒ100,— per H.A. in verband met den aanleg van volks tuintjes. Held. Crt. 12 en 16 Aug. Aangenomen. Suppl. Bcgrootingen 1919. Voorstel tot vaststelling der 2e en 3o suppletoire begrooting van inkom sten cn uitgaven der gemeente, dienst Aangenomen. De soc. dem. fractie stemt tegen de burgerwachtcredioten. Subsidie Plaats. Steun-Coiuité. Voorstel om aan het plaatselijk steuncomité tn behoeve van de steun regeling voor gedemobiliseerdeu een bijdrage uit de gemeente-kas te verlee nen van voorloopig ƒ4000, Held. Crt. 12 Aug. De hoer de Zwart ondersteunt dit voorstel, doch vraagt of nog iets door andere gemeenten wordt gerestitueerd. Het wekte spr. genoegdoening dat het College zich die ƒ4000,— niet door den neus heeft laten boren. Zoo men er iets tegen hebben bij de vereeniging van Ned. Gemeenten eene adresbewe ging op touw te zetten om den Minis ter te laten zien dat hij niet heeft vooruit, te loopen op de geldmiddelen eener gemeente? De heer de Ven antwoordt dat de kosten alleen deze gemeente betreffen. Het is een gemeentebelang, maar niet temin staan wij op het standpunt, dat het rijk het moet betalen. Er is wel wat voor te zeggen de zaak bij de Ver. v. Ned. Gemeenten aanhan gig te maken. Spr. stelt voor zich wenden tot de Ver. van N. Holl. Ge meenten. Aangenomen. Vervanging Brugwachter. Voorstel om de belooning voor de ge heele tijdelijke vervanging van de be trekking van brugwachter der Willems brug als die voor dienstzaken afwezig is, 'ast te stellen op 50.'s jaaars. Aangenomen Onvoorziene Uitgaven. Voorstel tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gem. begroo ting dienst 1919 van 925,14. Aangenomen Periodieke Salarisvorh. J. Kerkhof. Voorstel betreffende de uitkeering van periodieke salarisverhoogingen aan den gasfitter J. Kerkhof Aangenomen. Aanstelling Werklieden. Voorstel betreffende de vaste aanstel ling van werklieden bij de gemeente-be drijven. Held. Crt, 14 Aug. Aangenomen. Schadevergoeding. Voorstel tot het verleenen van scha devergoeding aan P. Schilder. Held. Crt. 14 Aug. Aangenomen. Vacantietocslag. Adres van gemeente-vroedvrouwen 01 toekenning van vacantietoeslag met af wijzend advies. Held. Crt. 14 Aug. Aangenomen. Bijdrage. Voorstel tot het verleenen van een bij drage ad 50.aan het Centraal Nor- malisaticbureau. Aangenomen. De heer Biersteker merkt op, dat deze bijlage in handen gesteld is van de Commissie voor de Rechtspositie, terwijl er een commissie bestaat voor geschil len. Laten B. en W. denken om het goede adres. Nu was er wat te behan delen en men passeert de Commissie. Genecsk. Dienst. Voorstel betreffende de reorganisatie v. d. geneeskundigen dienst. Held. Crt. 19 Aug. De heer Biersteker merkt op, dat men toch niet verlangen kan, dat wij dit thans behandelen. Laat dat de nieuwe Raad nu maar doen. Spr. bewondert B. en W. dat ze alles bijeen hebben ge haald om door dezen raad te laten be handelen. De stukken zijn laat aan de leden verzonden. D&-Yoofzitter antwoordt, dat dit niet de schuld is van het College. Ieder jaar is aangedrongen op regeling van deze materie; wij hebben haar ontwor pen, zooals wij meenden dat moest ge schieden. We zijn thans al te laat, het geen de schuld is van het vele praten. Spr. heeft ook gelezen wat in de courant stond, maar als men er over ging pra ten, zou het blijken dat de toestand niet zoo ernstig was. De heer Biersteker onderschrijft hoofdzakelijk wat de Voorzitter zegt. Wat den anonymus in de courant be treft, wat hij deed was misselijk. Laat hij dan zün naam noemen. Spr. wil wel wat meer over de vrije artsenkeuze weten. Dordrecht heeft ze ingevoerd. De Voorzitter. Men heeft nog geen ondervinding omtrent de kwestie der vrije artsenkeuze. De bezwaren der Gezondheidscommissie b.v. meent spr. te kunnen weerleggen. De heer Biersteker heeft het niet kunnen overzien. De stukken zijn Zater dagavond bezorgd. De heer de Ven geeft-vtoe dat dit voorstel overhaast in den Raad is ge bracht, maar de Raad kan het onder werp toch niet beoordeelen; hij moet afgaan op de verschillende adviezen. Ver schillende corporaties zijn gehoord, cn de urgentie is den laatsten tijd vooral ge bleken, zoodat het noodig is verandering te brengen in den toestand. De moeie- lijkheid was de finantieele zijde. Een analoog geval hadden we een paar jaar terug met den keuringsdienst der levens middelen. Ook dit voorstel ondervond veel tegenstand, terwijl thans ieder toe juicht dat hij er is. Datzelfde beginsel ligt er voor spr. in het voorstel. Voor geneesheer-directeur is er onvol doende werk. In het ingezonden stuk in de Held. Crt. staat veel onzinnigs. Ook groote onbescheidenheid gepleegd eenigen tijd geleden toen plannen zijn ge publiceerd, die nog niet bekend waren. Spr. begrijpt niet hoe men den onzin kan schrijven van 8000 vi»ïtcs per jaar De heer Biersteker merkt op niet voorbereid te zijn. De wethouder gaat thans al besprekingen houden over het voorstel. De heer de Ven betoogt alleen de urgentie. Men kan de adviezen niet be oordeelen, moet afgaan op wat deskun digen zeggen. Wat betreft die 8000 visi tes. Spr. heeft de recepten opgevraagd in de apotheek. Te zamen nog geen 3000. Spr. maakt voor de ziekenfondsen 5000 klaar, dus over de stad taxeert spr. die op 15000. Die zijn voorgeschreven door twee doktoren. Men kan dus nagaan wat de armendoktoren te doen hebben. Spr. wijst er op om een verkeerden indruk weg te nemen. Het aantal recepten over treft het aantal visites. De heer Biersteker wil in gaarne enkele vragen stellen. De heer de Ven: Ook in de plaatse lijke bladen stond dat B. en W. een chirurg wilden aanstellen; er staan meer onjuistheden in. De heer Spruit: De zaak wordt steeds ernstiger. Spr. is ook voor uit stel, weinige leden zullen de adviezen hebben gelezen. Spr. vindt het verkeerd, dat de heer de Ven zoo uitvaart tegen een stukje in de krant. Dat er 3000 recepten worden afgegeven, is zoo erg niet als er 8000 visites voor gemaakt zijn. Het voorstel wordt aangehouden. Benoemingen. Nieuwe school aan de Molenstraat (5 onderwijzers en 2 onderwijzeressen). Be noemd worden de dames en heeren G. D. Hagenaar (16 st.), D. Blom (15), M Koolhaas (14), J. Reitsma (15), Gomes (15), J. C. A. Cornelissen (14) L. W. Emde (14 st.). Personeel U.L.O. School. Benoemd worden de heeren C. Rab te Helder en J. M. C. Adriani te Helder, met alg. stemmen. O.L. School No. 3 (2 onderwijzeressen) Benoemd worden de dames E. J. I, Sennekes en F. J. H. Nettenbreijers, resp. met 15 en 12 stemmen. Storten gelden in rek. courant. Voorstel tot liet aangaan eener over eenkomst met de Bank van Wisselink betreffende het opnemen en storten var. gelden in rekening-courant. Held. Crt. 16 Aug. De heer Boon vraagt of de andere banken uitgenoodigd zijn tot insclirij ving. De heer Grünwald antwoordt, dat de Bank van de Vereeniging van Ge meenten het credict heeft opgezegd, daar om is met eene andere bankinstelling een contract aangegaan. B. en W. hebben gemeend langs dezen weg de regeling te doen. Deze regeling verdient aanbe veling, de voordeelen zijn belangrijk grooter dan de Gemeentelijke Bank deed. Spr. somt de voordeelen op, de Bank rekent o.a. voor haar bemoeiingen slechts 800.per jaar. De heer Boon merkt op, dat dit geen antwoord is op zijn vraag. De Voorzitter zegt, dat geen an dere banken gevraagd zijn. De heer Adriaanse zegt, dat nog een schrijven is ingekomen en vraagt voorlezing. De Voorzitter leest een schrijven voor van de Nationale Bankvereeniging en de Middenstands Credietbank om óók te mogen inschrijven. De heer Adriaanse meent, dat men t verzoek toch alleszins billijk zal vin den. Als men een kassier behoeft, gaat toch inschrijven en niet zóó maar een of andc-re instelling. Belang- rijk goedkooper dan bij de Bank v. Ned. Gemeenten zegt men, maar hoe komt cr toe op deze wijze een zaak te regelen? Doet de heer Grünwald dat ook voor zichzelven aldus? Spr. bepleit me dedinging van andere bankinstellingen. De heer Biersteker: Is ér in '1 geheel niet met andere banken onder handeld? De heer Grünwald. Spr. heeft het voorstel gedaan met de overtuiging dat dit een voordeeligc conditie is. Van den zomer hebben wij bij tal van instellin gen bot gevangen, toen wij geld noodig hadden. Door de Bank van Wisselink is op soliede wijze geld verschaft. Er was bijna een overeenkomst afgesloten met eene andere instelling, maar te elfder wilde die niet. Dit voorstel is de vrucht van eene bespreking, en e dcre bank zou dit niet hebben aangebo den. Aan de Middenstandscrcdietbank heeft spr. in de laatste plaats gedacht, die is voor den middenstand. En waar de condities zoo billijk waren, gaat men toch niet venten. En de president der Ned. Bank adviseerde om toe te treden tot een bankinstelling. De heer v, Breda: En de Nationale Bank dan De heer Grünwald heeft de over tuiging, dat deze geen voordeeliger con dities -zou hebben aangeboden dan deze. Even groote misschien wel. En het lag op den weg van het College bij eene instelling, die ons goed bediend heeft, te blijven. De heer Adriaanse wil op enkele zwakke punten wijzen in het betoog. Spr. is al op het raadhuis geweest om aan den secretaris te vragen bij even- tueele transacties ook alle plaatselijke banken te vragen. De heer Gr. spreekt van in verlegenheid zitten, maar het is spr. destijds verkeerd voorgesteld. De heer Gr. zegt, dat de Middenstandbank daarvoor niet is. Terwijl meerdere Mid- denstandbanken aan gemeenten geld ge leend hebben. Spr. betoogt voorts het voordeelige van de Middenstandsbank. In ieder geval ware de gemeente het best gediend als oojt andere instellingen gevraagd waren. Dat valt niet goed te praten. Uw goede hart heeft u hier par ten gespeeld. Het zijn geen van allen in stellingen van liefdadigheid. De Bank van Wisselink heeft ook alle distribu- tiegelden beheerd; is dat dan geene be voorrechting? Het is niet te verdedi gen, en spr. geeft in overweging alsnog de gelegenheid tot mededinging te geven. De heer Grünwald. Wij moesten rekening houden met de door den presi dent der Ned. Bank ontwikkelde bezwa ren. Het zou niet mogelijk zijn geweest een goedlïoopere offerte te maken. Den heer Adriaanse spijt het dat de heer Gr. dit standpunt blijft inne men. De secretaris heeft het ter sprake gebracht, nu is spr. verplicht het in openbare vergadering te brengen. De Voorzitter wil het voorstel van B. en W. in stemming brengen. De heer Adriaanse stelt voor de andere banken ook gelegenheid te geven tot inschrijving. De heer d e V e n gelooft dat de heer Adriaanse te ver gaat. Er liggen hier bepaalde voorstellen, het zou thans on billijk zijn bij andere te komen. De heer Adriaanse: Het is zuiver zaken doen. Van kwade trouw De heer de Ven: Het is thans offi cieel ter kennis van den Raad gekomen. De heer Adriaanse: Dat is toch onze schuld niet. De Voorzitter. Men mag het eens zijn of niet met den heer Adriaanse, maar het College heeft een voorstel, en de Raad kan dit toch niet verwerpen. Het kan wel voor 't vervolg veranderd worden; laten we dit aannemen er is geen kwade trouw in 't spel, De heer B c is geen sprake. De heer Adriaanse kan het voor stel niet terugnemen omdat hij vooraf gewaarschuwd had. Het ontsiert het College niet een abuis te erkennen, De heer Grünwald: De zaak was al besproken en behandeld vóór de heer Kamman bij het College kwam. De heer Adriaanse: de heer Kamman had gezegd dat het in het Col lege ter sprake was gebracht. Toen moest de beslissing nog vallen. De heer de Geus heeft ook het voor stel gesteund te goeder trouw. Het gaat niet aan dit thans te veranderen. Vroe ger zijn stemmen opgegaan dat het keerd is als leden.van den raad voor- of nadeelen genieten van instellingen. De vraag is of dit wenschelijk is. Daar om is het niet geplaatst than9 nog met andere zaken te komen. Spr. verdedigt verder het voorstel B. en W- De heer Adriaanse is geïnteres seerd in een der zaken, maar zonder eenig voordeel. Dus spr. kan des te beter het goed recht voor de Nationale Bank bepleiten. De heer de Geus benauwdheid laten Bank van Wisselink Die heeft ons zitten, terwijl de hielp. De heer Adriaanse vraagt stem ming van zijn voorstel. De heer Boon: In Enschedé hield de gemeente cr drie kassiers op na. De Voorzitter. De president der Ned. Bank adviseerde één instelling. De heer Biersteker vindt het juist over het voorstel B. en W. stemmen. Het voorstel Adriaanse is slechts een uitstel, daarom moet daar over eerst gestemd worden. De Voorzitter is het er niet mee eens. We zijn met de agenda bezig, en daarop komt dit voorstel voor. De heer Biersteker wil dan voor stellen dat voorstel te verdagen. Daartegen zal de Voorzitter zich verzetten. De heer Biersteker meent, dat de Voorzitter daartoe niet het recht heeft. Als we dit voorstel afstemmen, hebben we niets en dat is toch niet de bedoeling. De heer Grünwald vraagt of de Raad meent, dat de Bank van Wisselink weer zou inschrijven als wij anderen vroegen? Spr. meent van niet. Als het voorstel van B. en W. wordt verwor pen, zou men zich moeten wenden t§t de Midd. Bank. Dit voorstel was reeds eerder klaar. De Voorzitter stelt voor te stem men over het voorstel van B. en W. De heer Biersteker stelt voor het verdagen. B. en W. handhaven het voorstel. (De leden loopen weg, zoodat de raad on voltallig is). De Voorzitter sluit daarna de verga dering. PLAATSELIJK NIEUWS. J.L Dinsdag slaagde te 's-Gra- venhage voor de akte Duitseh L. O. de heer J. C. Boon, onderwijzer a. d. Groen van Prinstererschool alhier. Afloop veiling van hulzen. De afloop der openbare verkoo- ping van huizen en erven, Woens dagavond gehouden in „Tivoli'' ten overstaan van notaris Baas, luidt als volgt: Het winkelhuis en erf en driï huizen en erven Hartestraat 2, 4, 6 en 8. Kooper de heer I. L. van Os qq., voor 5584. Het huis en erf Hartestraat 10. Kooper de heer S. P. W. Crone qq,, voor 1380. Het huis en erf Hartestraat 12. Kooper de heer G. J. Walboom qq voor 1480. Het huis en erf Hartestraat 14. Kooper de heer K. Kuiper, voor ƒ1260. Het huis en erf Hartestraat 16. Kooper de heer J. C. van der Plas qq., voor 1447. Het huis en erf Hartestraat 18. Kooper de heer H. van Pelt qq., voor 1440. Het huis en erf Hartestraat 20. Kooper de heer Jb. Graaff qq., voor 1400. Het huis en erf Hartestraat 22. Kooper de heer W. de Jong qq voor 1360. Het huis en erf Hartestraat 2 Kooper de heer G. .7. Walboon. qq., voor 1360. Het huis en erf Oranjestraat 40. Kooper de heer A. F. lsaksson qq. oor 1750. Het huis en erf Stekman Bosse straat 4. Kooper de heer P. van der Leek qq., voor 1600. Rechtspositie Marinepersoneel. De Staatscommissie tot regeling der Rechtspositie van het Marine personeel benoemde uit haar mid den een Sub-Commissie voor de herziening der traktementen. Deze commissie, bestaande uit de _hee- ren Hendriksen, Staal, De Zwijger, Prins, Michels en Dijkema, onder voorzitterschap van het lid der Tweede Kamer van der Voort v. Zijp, kwam, naar ons gemeld wordt, dezer dagen met haar arbeid ge reed. Verwacht mag worden, dat haar rapport begin September in een pleno vergadering kan worden behandeld. Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurlus". Op Dinsdag 19 Augustus had in Hotel Believue alhier een ledenver gadering plaats van de afdeeling den Helder van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius". Op deze ver gadering werd na afhandeling van eenige interne aangelegenheden de kwestie inzake de salarisaktie be sproken en een subcommissie be noemd om in samenwerking met het Comité van aktie pogingen in het werk te stellen de salarissen van de kantoorbedienden te bren gen op een peil dat voldoet aan de minimum eischen zooals die dooi den Bond zyn vastgesteld. De afdeeling telt thans 21 leden en het bestuur hoopt allen te be reiken, die zich nog niet voor het lidmaatschap opgaven, om lid van den Bond te worden. Omtrent de organisatie van „Mer curius" kan worden medegedeeld, dat deze thans ruim 10300 leden telt, terwijl het ledental maande lijks pl.m. met een 400 nieuwe leder, stijgt. Het tijdstip zal dan ook niet ver af meer zijn dat alle kantoorbe dienden zullen zijn vereenigd. De bond geeft een eigen orgaan uit dat wekelijks verschijnt (den laat sten tijd door de duurdere prijzen van papier en drukloon eenmaal in de twee weken), terwijl verschil lende fondsen en kassen ten dien ste staan van hare leden ingeval van finantieele nood, werkloos heid, enz. Leger des Heils. Zoo als onze lezers uit verschil lende advertentiën en berichten zullen gelezen hebben, heeft het Leger des Heils van 217 Aug. zijn 50-jarig bestaan gevierd. De officier in 't bevel over den L. d. H.-arbeid alhier, Kap. Bouwens, mag met voldoening op zijn werk terugzien. Het was voor het L. d. H. een werkelijk succes. Dezen flin- ken en actieven officier wenschen wij daarmee van harte geluk. Men moge over het L. d. H. denken zoo men wil, een feit is het, dat door niemand zal worden weersproken, dat de Heilsoldaten moedig en on versaagd zijn. Den Helder had eens de eer, den stichter van het L. d, H. binnen haar veste te zien. De man, die voor 50 jaar terug den L. d. H.- arbeid stichtte en die het in die 50 jaren tot een wereld-organisatie maakte. In alle landen wappert de L. d. H.-vlag. Dat het Leger bruik bare menschen maakt, daarvan is ook de Commandant over Neder land, Commandant Howard, een treffend bewijs. Deze officier ar beidde in Australië, Engeland, De nemarken, Frankrijk, Finland, Zwe den en sedert Mei 1.1. in ons land. Schier in alle talen weet hij zich verstaanbaar te maken en alhoe wel hij enkele maanden iu ons land is, spreekt hij al tamelijk goed Ne- derlandsch. Het is een krachtige aangename verschijning, die met zijn sympathieke vrouw den L. d. Heilsarbeid in Ned. vooruit zal brengen. Het Leger hield gedurende deze 14 dagen 24 samenkomsten, waar aan 12 officieren deelnamen en welke werden bezocht door 14500 personen. Zondagavond 1.1. werd de laatste samenkomst gehouden in Tiveli, geleid door Commandant Howard. Deze samenkomst was zeer druk bezocht. Het L. d. H., dit bleek dien avond, beschikt over flinke vurige sprekers, mooie zangers en zeer actieve menschen. Wij twijfe len niet of het L. d. H. dat zich in deze stad een plaats heeft ver overd, zal van deze reeks samen komsten de goede gevolgen onder vinden. Schouwburg Tivoli. Naar men ons mededeelt, zal de schouwburgzaal Tivoli een groote verandering ondergaan. Er zal n.1. een groot balcon ingebouwd wor den, ruimte biedend voor 300 per sonen en voorzien van klapstoelen, zoodat wanneer dit gereed is Tivoli voor 1200 personen plaats biedt. Verder zal boven de tegenwoordi ge rookzaal nog een groote verga derzaal gebouwd worden, die even eens als rookzaal kan dienst doen. De bouw van een en ander is opgedragen aan den aannemer W. Ran onder architectuur van den heer J. Krijnen. Het gebouw zal tevens van een electrische in stallatie voorzien worden door de firma Heitmeyer alhier. Itallaansche vliegtuigen. Gisteravond zijn alhier aangeko men 3 Italiaansche vliègerofficie- ren en 12 mechaniciens. Deze hee ren brengen met zich mede 3 kleine water vliegen, welke aan het Vliegstation de Mok op Texel, ge monteerd zullen worden. Als bijzonderheid wordt gemeld dat deze vliegtuigen in plaats van met flotteurs, zooals onze water vliegtuigen, voorzien zijn van een bootje. Deze vliegbootjes zijn alleen ge schikt voor kleine tochten en ko men dus gedemonteerd uit Italië hier aan. Na gereedheid zullen zij zich naar de Elta begeven, voor het houden van demonstraties en later op de tentoonstelling geëxpo seerd worden. BINNENLAND. Prof. Fablus. De „Staatscourant" van gister avond vermeldt de benoeming tot lid van den Raad van State (vaca ture jhr. Elias) van mr. D. P. D. Fabius, hoogleer aar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, lid van den Amsterdamschen Gemeente raad en oud-lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Inbraken. Gisternacht om drie uur is inge broken in het gebouw van het Pro vinciaal Electriciteltsbedrijf, vroe ger de K. E. M., te Bloemendaal. Drie gemaskerde personen dron- en het gebouw binnen, overman den den nachtwaker en den machi nist en sleepten daarna de brand kast uit het kantoor der quitantie: loopers naar een zijgang, waar zij haar met een uit de smederij ge haald autogeen laschapparaat open den. Zij vonden de kast echter leeg. Het onderzoek was hedenmorgen in het gebouw in vollen gang.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2