sie. dat een sergeant gemiddeld heeft een diensttijd van 87 uren per week. Dit komt neer op een uurloon van ƒ0,15 voor een pus beginnend onderof- ficier. Hiertegenover -tuat dut liet loon van een werkman reeds is-ge-tegen tot minstens al) et. per uur. Ik wil daar mede niet aangeven dat die menschen veel verdienen, integendeel, maai het was noodzakelijk om dut op te noemen ton einde onze noodtoestuud duidelijk aan te geven. Om IO'/ï uur sloot ded heer Heiboer deze zeer goed geslaagde vergadering met een woord vdn dank aan inleiders en aanwezigen. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenteraad. De Raad der gemeente verga dert a.s. Dinsdag ter behandeling van de salarisverordenlng voor ge meente-ambtenaren en -werklie den, alsmede het voorstel tot ver betering van het Algemeen Wees huis. Mej. T. A. W. Corporaal alhier, is te Haarlem geslaagd voor de hoofdakte. Dr. J. E. Honcoop. Naar wij vernemen is Dr. J. E. Honcoop tengevolge van een ope ratie aan de keel, te Berlijn, over leden. Brand terrein Brikettenfabriek. Vermoedelijk door broei is gis terenavond brand ontstaan in het gruis, dat voor grondstof van de briketten gebruikt wordt, en dat in groote massa op het terrein voor de fabriek ligt opgetast. Een brandspuit, die uitrukte naar het terrein van den brand, wist het vuur te blusschen. Door den feilen wind dreigde gevaar voor de aan grenzende gebouwen der gemeen tereiniging, doch men wist dit ge lukkig te bedwingen. De fabriek zelve leed geen schade. Benoeming onderwijspersoneel. Door een zetfout is in het ver slag van den gemeenteraad van Woensdagavond (zie vorig num nier) by de benoemingen wegge vallen die van een onderwijzeres aan de o. 1. school 110. 6. Benoemd werd mej. J. de Vries, met 15 st. Uit het Politierapport. Maandagavond jongstleden is een aan een vischhandelaar toebe- hoorende bouwvallige loods, staan de tusschen Visch- en Vijzelstraat, in elkaar gestort. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Iemand, die een meisje, na het bal in Casino, naar huis braoht, vermiste bij zijne thuiskomst zijn gouden dasspeld, waarin een dia mantje en deed daarvan den vol genden dag aangifte. Bij een daar op ingesteld onderzoek werd het meisje in het bezit van de speld bevonden. Zij verantwoordde zich dat zij op een zeker oogenblik be merkt had dat de speld op de straat viel en dat zii haar onge merkt had opgeraapt en uit de grap medegenomen met het doel haar bij de eerstvolgende ontmoe ting weder terug te geven. Proces verbaal wordt opgemaakt. Door den stuurman van den Duitschen mijnenknipper M. 50 is aangifte gedaan, dat van het vaar- tlMg, liggende in de Buitenhaven, vermist wordt een zilveren chrono meter in den vorm van een hor loge; aan de achterzijde voorzien van een kroon en de letter M. en van den firmanaam en twee lum- mers. Vermoedelijk zijn de daders bekend. Door een kommies van 's Rijks belastingen is aan het Bureau aan de Zuidstraat een 13-jarige .jongen gebracht, die betrapt was toen hij tersluiks waren aan boord van een in de Buitenhaven liggenden Duit schen mijnenveger bracht. 1 Januari 1920, de jaarwedden vast te stellen volgens de aangewezen bezoldigingsschaal III van R.B.L.; de overige bezoldigingsschalen hiermede in overeenstemming te brengen en in dier voege, dat ook de onderofficieren, welke niet tul hoogeren rang kunnen worden be vorderd, een behoorlijk bestaan hebben en de aanstelling tot ser geant-majoor en adjudant-onderof ficier te doen plaats hebben respec tievelijk na 9 en 18 jaren dienst als onderofficier. Ook ingeval de voorgestelde jaar wedden mochten ingaan met terug werkende kracht vanaf 1 Juli 1919. is, volgens adressant, een dadelijk»- uitkeering van 600 een dringende noodzakelijkheid, omdat de achter stand zoo groot is en de behoeften tegen den winter nog zoo zullen stjjgen, dat de laagst bezoldigden onmogelijk de invoering kunnen afwachten. Onze wlnterboter. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een boterreserve te doen vormen uit de zomerproductie ten behoev van den a.s. winter. Deze reserve welke in koelhui zen zal worden opgeslagen zou 2 millioen K.G. bedragen. BINNENLAND. Nederland en België. De (Brusselsche) Standaard schrijft: De Vlaamsche pers schandvlekt eenparig ons (het Belgische) mi nisterie van buitenlandsohe zaken over de kwestie van het geheim dokument. De Standaard was hel eerst om het in België af te druk ken. Was het daarom, dat een ge heime hand bestaat er soms een geheime censuur? al de post abonnementen van Brussel en Mechelen van luin blad beroofde. Leven we in „bevrijd" België, of onder een nieuwe tyrannie? Bond van Marlne-onderofficferen Afd. Vlissingen. De Afdeeliug Vlissingen van den Bond van Murineonderofficieren op 19 Augustus 1019 in huishoude lijke zitting bijeen; Gehoord de besprekingen over de steeds hooger stijgende prijzen der levensbenoodigdheden; Gelezen dat er plannen bestaan bÜ de S. D. A. P. en het Neder- landsch Vakverbond een actie te voeren om die sUjging tegen te gaan; Van oordeel dat liet Marineper soneel niet uit haar noodtoestand geholpen wordt als haar eventueele salarisverbetering niet tevens ge paard gaat aan een algemeenc prijsdaling; Juicht deze eerste beweging in die. richting van de S. D. A. P. en het N. V. V. toe; Draagt haar Hoofdbestuur op aan alle plannen van actie die uit de arbeidersbeweging mochten voortkomen en waaraan onze bond vanwege haar eigenaardige positie als militaire vakorganisatie kan deelnemen, daadwerkelijk te steu nen; Besluit tot publicatie dezer motie. „Ons Belang". Het hoofdbestuur van Ons Be lang, vereeniging van onderofficie ren, enz., heeft in een adres aan den minister van oorlog verzocht, om zoodra doenlijk aan alle onder officieren over 1919 een bedrag uit te doen keeren van 600, vermin derd eventueel met dc toegezegde salarisverhooging en extra uitkee- ringen, teneinde in den achterstand te kunnen voorzien; zoodra moge lijk, doch uiterlijk met ingang van Wij vernemen dat dc verkoops- organisaties zich t^enover den Mi- ister van Landbouw verbonden hebben voortaan geen boter aan den groothandel te leveren boven den prijs van 2.80 per K.G. Dit komt hierop neer dat. indien den kleinhandel geen liooger winstmarge gemaakt wordt dan was toegestaan in den afgeloopen winter bij het toen geldende stelsel van de maximumprijzen voor dc boter, de boterprijs in den klein handel 3.15 per K.G. zal bedragen. Nederlanders gevangen genomen. Blijkens bij het Departement van Buitenlandsche Zaken ingekomen bericht zijn op 2 Juni 1.1. en vol gende dagen de Nederlanders Schim van der Loeff, de Groen, de Graan, Jan Hoek, Cohen Stuart, Carel Cool, Kamp, Corn. Brinken Blees, te zamen met een aantal an dere nog te Pelrograd gebleven vreemdelingen, niet name diegenen die belast waren met de bewaring van de archieven der buitenland sche gezantschappen, gevangen ge nomen. Tegelijkertijd werd bq hen huiszoeking gedaan, waarbij, ne vens de archieven en geldswaardi ge papieren, ook de inboedels groo- tendeelg werden in beslag genomen en weggehaald. Naar Moskou over gebracht, zijn de gevangenen daar in een concentratiekamp geplaatst, waar zij volgens de laatste berich ten door de zorgen van liet Deen- sche „Roode Kruis" van levens middelen werden voorzien. Op een mijn geloopen. Het Noderlandsche stoomschip Luna, van Amsterdam naar Lissa bon vertrokken, is nabij het Good will Sands op een mijn gelooper en gezonken. De bemanning 5: gered. (De Luna, groot bruto 1269 en netto 743 reg. ton, werd in 1912 te Capelle a. d. IJsel gebouwd en In boorde aan de Kon. Nederlandsch» Stoomboot Mij. te Amsterdam.) Onze kolenvoorzlening. Ou vragen van het Tweede Ka merlid, den heer van Rappard, om trent de vooruitzichten van onze koleuvoorziening heeft de winiste van landbouw, nijverheid en hande geantwoord: In aanmerking genomen de zee ongunstige kolenpositie, waarin de meeste Europeesehe landen ver keeren, kunnen de vooruitzichten van onze kolenvoorzicning niet on bevredigend worden genoemd: d aanvoeren van de laatste maanden hebben tot eenige/ voorraad vor ming in staat gesteld, terwijl thans de aanvoer nog in bevredigend» mate plaats vindt. Gelijk echter reeds e enige malen is gepubliceerd zijn niet alleen de vooruitzichten niet van dien aard dat volop kolen beschikbaar zullen zijn, doch zou de toestand zelfs on bevredigend worden, indien onver hoopt de Duitsche kolen niet zou den geleverd worden. Met turf en bruinkolen als aanvulling zal ech ter dan naar de meening van on- dergeteekende de brandstoffen- voorziening een redelijk verloop hebben. Bij de Rijkskolendistributie ko men herhaaldelijk offerten in voor kolenlevering, die bijna zonder uit zondering vrijblijvend worden ge daan. Welke firma in de bovenge stelde vraag bedoeld is, is aan on dergetekende niet bekend. Of di» kolen op aannemelijke voorwaar den aan de Rijkskolendistributie zijn aangeboden, geweigerd en per slot naar Zwitserland zijn gcffaan, kan dus niet met zekerheid worden gezegd. Het behoeft echter geen betooe dat een doelbewuste aan kooppolitiek van Amerikaansche kolen niet kan bestaan in het af wachten eu acceptcercn van offer ten, welker uitvoering blijkens op gedane ervaring geenszins vast staat, doch dat, rekening houdende met behoefte en prijs, aangekocht moet worden op zoodanige wijze, dat de grootste kans op uitvoering van de aanknopen bestaat. Ondergeteckende stelt er prijs op, Ir* dit verband nogmaals mede te deelen, dat thans van de Neder- landsche scheepsruinite een zooda nig gedeelte is bestemd voor den aanvoer van Amerikaansche kolen, dat maandelijks 50.060 ton kunnen worden aangebracht. Daarenboven zijn niet onbelang rijke hoeveelheden Amerikaansche kolen gekocht die met vreemde tonnage zullen worden aangevoerd. De op deze wijze hierheen ge brachte kolen zijn echter zeer kost baar, in verband met de voor vreemde tonnage geldende vrach ten. De hooge prijzen maakt het ge raden voorzichtigheid te betrach ten bjj het doen van aankoopen, daar aanvoer van zeer groote hoe veelheden Amerikaansche kolen met vreemde schepen een aanzien lijke verhooging van de kolenprq- zen ten gevolge zou moeten hebben. Dat verdere verhooging van de in ons land toch reeds hooge steen- kolenprijzen voor de industrie en het geheele economische leven van Nederland zeer ongewenscht zou zijn, zal niet nader behoeven te worden uiteengezet. Do Rijksmiddelen. Het wan te voorzien, dat de Rijks middelen In -Juli weder zeer ruim zon den vloeien, evenals in de laatste maanden liet geval i.- geweest. De ge leidelijke terugkeer tol meer normnlo verhoudingen brengt mede. dat de schatkist belangrijk hoogere baten ont vangt uit tal van belastingbronnen, terwijl daarnevens de jongste verhoo ging vmi hel tarief van verschillend; heffingen meer en moor haar invloed doet gevoelen. Zóó sehitèrond als in do afgeloopen maand is het eclitci met de Staatsontvangsten hier te lande nog nooit geloopen. Blijkens den maand staat. is in Juli aan gewone middelen ƒ31,82 millioen ingekomen, tegen ƒ22.32 milioen verleden jaar. d.i. dus een vooruitgang van ƒ91/-- millioen, of van ruim 12'/- "ia. Do/.o veiiacordoriiij is des Ie opmerkelijker, daar de over oonkomstigo maand van verleden jan reeds recoi-donlvangsten had opgele verd. liet is voor do allereerste keei in do geschiedenis van onze Rijksfi nanciën. dat de gewone middelen in één enkele maand meer dan ƒ30 ruil- lioon hebben opgebracht In Juli 191-1. de laatste vredestnuaiul. kwam ƒ18.79 millioen binnen. Dc tTinns gerappor teerde opbrengst is derhalve niet heel veel minder dan dubbel zoo groot al; die v'an vijf jaar geleden. Gaan wij de onderdooien van dei staat na, dan blijkt, dat bijna alle mid delen tot het enorme accres hebben medegewerkt. De 'oonigc uitzonder! gen van bctcekenis zijn de suiker de zoutaocijns. alsmede* de registrnt; rechten. Uit eerstgenoemde heffing kwam ƒ2.91 millioen binnen, d.i. bijna 7 ton minder dan verleden jaar. Een bijzonder gunstig figuur heb ben in dc afgoloopcn maand do eigen lijkc verkorslioffingeii gemaakt! invoerrechten, die in Juli 1914 ƒ1.31 m'ïRïooii en in de overeenkomstig» maand van 1918 slechts ruim 7 tui Imdden opgebracht, leverden in d< thans verloopen maand een bate vai bijna /2lh millioen op. evenals trou wens reeds in dc vorige maanden van hot loopende jaar. Het statist iek recht waaruit verleden jaar Juli slechts ƒ85.000 was hinneiigofcomon: hoeft hc nu tol. ƒ384.000 gelvracht. Dé loodsgel den die verleden jaar op 't noodpeil van ƒ15.000 waren aangeland, zijn vooruitgegaan tot ƒ88.000, wat achter nog altijd slork achterblijft bij <1 laatste vredesjaren, toen zij gemiddeld 3 ton per maand opleverden. Uit dez» «liie heffingen tezamen is in Juli ruim 2 milioen meer ingekomen dan ver- Inden jaar. Behalve de ƒ31.82 injjlioen uit dc gewone middelen ontving het Rijk in Juli ƒ23.36 millioen „belastingen in verband mol do huit ongewone omstan digheden'. (oorlogswinst- en iligi11gsbelasli11go11eu /-1.37 millioen opcenten voor het lecniugsfonds. T ze.iiicn maakt dit ƒ27'1/millioen. Yoi h<-t. eerst sinds goruimen tijd heeft d< si hatkist derhalve uit deze buitenge wone middelen minder ontvaii; uit do gewone. Niettemin zijn ook deze haten veel hooger geweest dan leden jaar, toen in Juli uit de O.W en verdcdigingshelastingen ƒ16.76 mil Hoen en uit dc loeniiigsopceuten 3,8: millioen werd vorkregen. Do oorlogs winstbelasting hooft in Juli ƒ17." (v. j. 12.22) millioen ingebracht sinds J .Januari 111.77 (v .j. ƒ100.5' millioen). Dc buitongcvrouc middelen leverden dc eerste 7 maanden ƒ158.17 millioen op en de leeningaprocouten ƒ25.29 mil Hoen. tezamen derhalve ƒ178.10 mil lioen, of nog iets meer dan alle ge wone belastingen Ie zinnen. Van deze ƒ1781/-.' millioen aan buitengewone ontvangsten in de eerste 7 maanden dos juars komt ƒ1113/* millioen op re kening van de oorlogswinstbelusting. Van de totale stuutsoulvangsten ad ƒ348.63 millioen is derhalve bijna oc derde afkomstig geweest uit deze te doode opgeschreven heffing. De t«» tale opbrengst van de oorlogswinstbc lasting heeft, tot, nu toe ƒ411 millioen bedragen, eu vau do oorlogswinst- e verdodigingsbelastiilgoii te zame ƒ592.77 millioen. Voegen wij hierbij de opbrengst, der opcenten van het looningsfonds. met uitzondering van die op suiker, welke geen verzwaring van druk beteokent, daar de hoofdsom indertijd overeen komst ig is verlaagd, dun blijkt, dat sinds hot uitbreken vau den oorlog ƒ713'h millioen is ontvangen uit bu: lengowone heffingen, geheel afgezien van do enorme verzwaring der directe belastingen, welke ju de laatste jaren tot stand is gebracht, en die trots hel ruime vlooien der süuitsontvaugsteii nog verder zullen moeten worden op gevoerdom liet hoofd te bieden aan de snel wassende uitgaven van aller lei aard. De staking der typografen. Zooals in eeii bericht op de eer ste pagina van dit blad reeds werd gemeld, heeft de vergadering van de drie patroonsbonden de bemid deling van prof. mr. Veraart aan vaard, op voorwaarde, dat de thans uitgebroken stakingen onmiddel lijk zouden worden opgeheven en geen nieuwe stakingen zouden uit breken. Bü de werknemers heeft icliter deze voorwaarde niet veel succes gehad. De nog stakende personeelen verzekerden, zoo meldt het „Hbld.", uitdrukkelijk er niet aan te denken, hun strijd op te ge ven en bij ingewonnen inlichtingen bleek het ten kantore van den Alg. Nederl. Typografenbond, dat de stemming onder hel typografen- personeel te Amsterdam uiterst verbitterd is. in verband met de Ir eigende uitsluiting tegen 36 Augustus. Het afdeelingsbcstuur heeft verschillende personeelen slechts met de uiterste moeite er- an kunnen afhouden Vrijdagmor gen in staking te gaan en aan •en paar kleinere drukkerijen was reeds het werk neergelegd. Het af- deelingsbestuur vreesde, dat vele personeelen van grootore drukke nen zouden volgen. Dc heer Ponstoyn, lid van het afdeelingsbestuur, was van mee ning, dat het voor de arbeiders-or ganisaties zaak was om, nu de pa troons met een aanval dreigden, lezen vóór te zijn. De leiding van den A. N. T. B. zou dus een andere lyn moeten gaan volgen, dan zij tot nu toe had gedaan. Intusschen dit was zijn persoonlijke meening. De heer Ponsteyn zag in de uit sluiting, waarmee wordt gedreigd, »en wanhoopsdaad van de pa troons. Hij geloofde ook niet dat zij practisch veel zou beteekenen, om dat de meeste patroons, na het con tract te hebben opgezegd, toch de werklieden individueel opnieuw in dienst zouden nemen. A* het ech-1 ter zoover komt. staat de organisa tie vrij in de te volgen strijdwijze. Naar het Hbld. van de zijde van liet hoofdbestuur vernam, stelt het zich echter op het standpunt, dal als er bemiddeling komt, welke verbetering kan brengen, deze ■rustig zal moeten worden in over weging genomen. Aangaande de Donderdag gehou den vergadering der boekdrukkers patroons vernemen wij. dat de wij ze waarop prof. mr. J. A. Veraart zijn aanbod tot bemiddeling heeft kenbaar gemaakt, een nogal zon derlingen indruk teweegbracht. De hooglceraar had over zijn poging onmiddellijk alle dagbladen inge licht door aan de pers deu letter lijken tekst van zijn aanbod te ver strekken en dit zonder dat het vast stond dat de bemiddeling van den professor zou worden aanvaard. Daarbij werd ter vergadering mee gedeeld dat hjj zich niet vóór a.s. Maandag beschikbaar stelde. In middels heeft de vergadering, om geen enkel middel dat tot een be vredigende oplossing zou kunnen leiden, te veronachtzamen, zich op de bepaalde voorwaarden tot het aanvaarden der interventie bereid verklaard en zal het algemeen hoofdbestuur afwachten, welke stappen in die richting zullen wor den gedaan. Wegens staking ter drukkerij der firma Tjabring Jutting zal H. D. de Vos' Wekelijksche Uitl-o- tings Courant heden niet ver schijnen. Oplossing van het conflict. Namens de hoofdbesturen van de drie werkgeversorganisaties in de ty pografie is Vrijdagmiddag liet volgen de schrijven verzonden aan het. hoofd bestuur van den Alg, Ned. T.vp., Btfhd te Amsterdam: M. M. Bevestigend bel onderhoud, dut wij hedenmiddag met uwe lteeren voorzit ter en secretaris ten onzen kantore mochten hebben, deelen wij n hierbij mede-. Do besturen dei drie werkgeversor ganisaties stelden ii voor de gerezen moeilijkheden te onderwerpen aan hel beslissend oordeel van eene commissie van arbritage. Deze commissie zou worden samen gesteld als volgt: Drie l«ïden te benoemen door de be sturen der bovengenoemde werkge versorganisaties. waarvan twee werk gevers uit het Ivpografise.h bedrijf. Drie loden te benoemen door liet hoofdbestuur van den A. N. T. B„ waaronder twee werknemers uit ty pografisch bedrijf. Deze zes kiezen een zevende lid buiten het, typografisch bedrijf, die al: voorzitter met stom fungeert. Aun deze commissie zon o. m. de vraag worden voorgelegd of de rede nen. die vele gezellen, georganiseerd in den A. N. T. B.. meenden te hebben oni in ..wilde" staking te gaan. zijn te billijken en of de werkgevers at dan niet redelijk on billijk handelden, toen zij nu de reeds ingewilligde loonsver hoogingen weigerden, mede op grond van vroeger te dezer zake gemaakt afspraken, opnieuw Ioonsverhoogingon too te staan. Voorts zou dc commissie in a&nslui ling aan de beantwoording dezer vit gen moeten beslissen op welke wijze on langs welke weg hot geschil tot op lossing dient te worden gebracht. Hiertegenover zou moeten staan, dat voor de uitspraak dezer commissie geen tiïouwe stakingen zullen uitbre ken en dat zij. die thans staken, in af wachting van de uitspraak, op de oude voorwaarden hel; werk zouden moeten hervatten. Aan de commissie zou worden ver zocht uitspraak te willen doen uiter lijk Woensdag 3 September e.k. Partijen zouden moeten verklaren de uitspraak dei arbitrage-commissie onvoorwaardelijk te aanvaarden en deze dientengevolge met alle kracht in hunne reep. ledenvergaderingen te verdedigen. Wij hopen van harte, dat op deze- wijze aan het conflict, dat wij zoo ern stig betreuren, alsnog een bevredigen de oplossing zal worden gebracht. Uw antwoord zien wij gaarne in< gen Zaterdag vóór 11 uur tegemoet. In de gisterenavond in het Concert gebouw gelioudon vergadering der af- doeling Amsterdam van den A.N.T.B is besloten, de verschillende wilde' stakingen op te heffen, in afwachting van het resultaat van de door de arbi trage-coinniisslc te voeren onderhan delingen. Het bestuur deelde mede, dal hot do grootste moeite heeft gekost om de stakers tot het. opheffingsbi sluit over te halen. Het is hierin slechts geslaagd door de stellig gege ven verzekering, dat. mochten dc pa troons in de C. A. O. een middel blij ken te zien, om do loonen te drukktu beneden de eischón van de buitenge woon moeilijke bestaansvoorwaarden, oen al gemeen e scherpe actie, onder leiding van het organisatiebest uur, zal wordon ingezet. En dan niet voor de cischen, als waarvoor thans is ge stuukt. maar voor de veel verder strek kende eisehon, geformuleerd op hel jongste typografencongrcs. Hot bestuur wees er ons op, dat do opheffing niet is geschied uit vrees voor de dreigementen van putroons- zijde, doch alleen, omdat dc typogra fen do noodzakelijkheid inzien ln den (ogetiwoordigen strijd ecu vast aaneen- resloten massa achter het bestuur te 'ortnon. Als gevolg van het gisterenavond genomen besluit, zouden dus heden alle stakers, ongeveer 350 man, zich weer -p liuu werkplaatsen aaumcldcu. Dc vergadering heeft zich verder bezig gehouden met de bespreking ener steunregeling voor degenen, die hebben gestaakt. De gezellen dringen er op aan dat de arbitrage-commissie binnen een week haar conclusies zal hebben gefornm- locrd. LUCHTVAART. De E. L. T. A. Kapitein-luitenant ter zee L. J. Quant, van den marinestaf, is gis teren naar Amsterdam gegaan, ten einde op de E. L. T. A. een demon stratie van draadlooze telefonie en telegrafie met vliegtuigen bü te wonen. De chef van den marinestaf, schQUt-bq-nacht W. J. G. Umb- jrove, gaat vandaag, vergezeld van uitenant-ter-zee van de Wetering de Rooq, van den marinestaf, en Initenant-ter-zee Nieuwenhuisen, waarnemend commandant van den marineluchtvaartdienst, naar de E. L. T. A.,-tot het maken van een vliegtocht met de Gbsport-vlieg- boot. De startlqst vermeldde Donder dag niet minder dan 124 vluchten, behalve de 109 vluchten voor beta lende passagiers. Beide cqfers zijn record-cijfers. In de hangars thans 87 llegtuigen. Duitsche vliegmachine. Heden komt op de Regata-ten- toonsteiling een Duitsche vliegma chine aan, een Rutnpler D. F. W., die nog door een viertal zal wor den gevolgd. Zq zullen op de Regata demonstraties houden. Het ia te hopen, dat dit niet zal leiden tot vijandelijke demonstra ties in de lucht. EEN DRAMA IN DB LUCHT. Held tegen wil eu dank. De heer Kessner, die Zondag met een parachute een sprong uit een vliegtoestel deed, deelde aau de Tele graaf mede, dat hij vau plan is Zoudag wederom een sprong met een pura- liute te doen uit een Fokker-machine. Naar aanleiding van bovenstaand be richt geeft de Telegraaf het verhaal vau de omstandigheden, waaronder Kossner Zondag 11» zijn „sprong" deed 011 in verband met de verhaalde fei ten, spreken wij de hoop uit, dat of het El t a-bestuur. öl dc hoer Fokker een verbod zal uitvaardigen om Kessner nog eens als parachutist mee te nemen. Immers uit hetgeen Zondag in de lucht is geschied, bleek afdoende, dat de hoer Kessner niet alloon in het ge heel niet berekend is voor zijn werk, als parachutist, maar bovendien oen groot gevaar oplevert, zoowel voor de bemanning van het vliegtoestel, waar mee de evoluties plaats hebben, als voor het. publiek, dat de kunststukje» van dep luchtnrtist gadeslaat. Zoo heeft zich door de onbedreven huid vau den „parachute-springer' Kessner, Zondag eon drama in de lucht afgespeeld, dat wonder hoven wonder zonder ongelukken is afgeloopen. En (loze gelukkige afloop is alleen te dan ken aan de koelbloedigheid en hol, doortastend optreden van de lieeren Parger, den bestuurder van de machine en J. A. Jeus, chef-mechaniciën van Fokker, die in het toestel had plaats genomen om Kessner behulpzaam zijn bij zijn daling. Ziehier liet verloop der feiten. De Fokker mot de drie mannen aan boord steeg op, nadat Kessner reeds eeüiae dagen te voren alle inlichtingen had ontvangen omtrent de wijze, waarop hij wanneer eenmaal een voldoende hoogte bereikt was de machine moest verlaten. Toen de Fokker echter op 1000 nie ter hoogte boven het vliegveld ma noeuvreerde, ging Kessner, niettegen staande de waarschuwingen van den hoer Jens, niet naast de zitplaats van het toestel hangen, doch liet zich, reeds bevestigd aan de parachute, langs deu romp naar do achterzijde vun de machine glijden en klemde zich daar vast bij de stabilisalievlakken, waardoor groote kans ontstond op de fect raken van de machine. Toen bleek deu anderen inzittenden duidelijk dat zij hier te doen hadden met een volslagen leek, die zich in het toestel niet alleen allesbehalve veilig gevoelde, niaur bovendien door zijn zenuwachtigheid en onbedreven optre den, gemakkelijk de oorzaak kon wor den. dat de stuurinrichting van de Fokker-machine defect raakte, waar door ze groote kans liep naar beneden te storten. Allo wanrscliuwiiicou van Jens J'arger om Kossner te bewegen p normale wijze het toestel te verlaten, waren vruchteloos en ten slotte moest dc chef-mochanicien. een groote. krachtige kerel, Kessner met gewold dwingen zijn gevaarlijke plaats bij de stabilisatie-vlakken te verlaten. Jens. die op zijn plaats zat vastgebonden, moest zicli eerst losmaken en slaagde or toon in, dank zij zijn groote han digheid en kracht, om Kessner, die in doodelijken angst verkeerde, naast de zitplaatsen te trekken. Het waren lange minuten vol span ning, welke de drie menschen daar bo ven in do lucht moemaakten en nie mand vau de duizenden toeschouwer.- beueden kon vermoeden wat zich in het kleine toestel boven hun hoofden afspeeldeParger en Jens, bevreesd. dat Kessner in zijn angst, het toestel of de besturingsdraden zou beschadi gen, waardoor de machine onherroepe lijk tegen de aarde misschien tus schen honderden menschen te plette! zou vallen, Kessner, die op het kritie ke moment zich zijn moed voelde ont zinken eu deu sprong in den 1000 me ter diepen afgrond niet durfde wagen! Do toestand was buitengewoon hachelijk: Kessner klampte zich in doodsangst vast aan Jens, die 'tever geefs trachtte den Belg weer in het toestel te trekken. Toen dit mislukte drongen de aviateurs er bij den para chutist op aau zich los te laten, ter wille vau hun aller leven, en toen Kessner in zijn angst dit bleef weige ren, was Jens genoodzaakt den man mot geweld van de machine los te ma ken. waardoor het gevaar, dat het toe stel zou verongelukken, geweken was. Kessner viel en de parachute, die door de wilde bewegingen van den doodsbenauwden parachutist eeuigs- zius onklaar was geraakt, weigerde eerst, te worken. In plaats van 25 me ter viel Kossner bijna 150 meter, toen opende het valscherm zich langzaam, hot werd gevuld met lucht en Kessner duulde veilig op het terrein van de Plontenboterfabriek. Een kwartier later werd de held tegen-wil-en-dank gehuldigd Maar de beide flinke kerels, die door hun kordaat optreden aan een wissen dood waren ontsnapt en mogelijk ge vaar voor honderden toeschouwers hadden afgewond, landden stil ergens in een hoek van het terrein en roden de Fokker-machine naar den hangar. hoofdwonden werd hq opgenomen en per brancard naar het zieken huis gebracht, waar hq kort daar na ia overleden. Een beschonken wls&ellooper De wlssellooper van V., van het bijkantoor der Amsteixiumsehe Bank te Leiden, die Woensdag was uitgezonden öm in Noord- wqk, Voorhout en enkele andere buitengemeenten wissels te Innen, is Woensdagavond in beschonken toestand door vier personen thuis gebracht. Een bedrag van ƒ3500, dat hq had ontvangen, benevens hem ter incasseering meegegeven wissels, een vrij aanzienlijk bedrag vertegenwoordigende was hü kwüt. Waar liet geld en de wissels ge bleven zq*n, kon hij niet opgeven, Hü is voorloopig opgesloten. Een later bericht meldt, dat de politie aan Kesner verboden heeft den parachute-sprong opnieuw te doen. GEMENGD NIEUW& Oplichter aangehouden. Te Haarlem is iemand aange houden, woonachtig te Heerlen, die aldaar verschillende oplichtingen, tot een bedrag van meer dan ƒ30.000, zou hebben gepleegd. Gedood. Toen -de heer A. J. Huqgens Donderdagmiddag op zqn driewie ler pit den Blljoenschen weg den Rqksstraatweg naar Velp wilde in draaien, bleef een der wielen van Ijn rijwiel achter de rails vastzit ten, juist op het oogenblik, dat een stoomtram uit de richting De Steeg in aantocht was. Een aanrq- ding was onvermüdelük, waardoor de heer H. een eind werd meege sleurd. De wielen van de tram gin gen hem over de linkerhand, welke jeheel vermorseld werd; de lin kerarm brak, en met ernstige BUITENLAND. HONGARIJE. Westelijk-Hongarije. Berlijn, 21 Aug. Volgens een tele gram uit Weeuen aan de Lokal Anzei ger zullen de Hongaren de gemeenten van Westelijk Hongarije, die zich van den ITongaarsehen 6taai willen afschei den, door troepen laten bezetten. Alle wapens moeten worden ingeleverd. Geschiedt dit niet. dan zullen de weer- spannigen worden neergeschoten en hun woningen verbrand. In verschillende West-Hongaarsche gemeenten kwam het reeds tot botsin gen tusschen Hongaren en aanhangers van de aansluiting bij Duitsch-Oos- tenrijk. Aartshertog Jozef trekt zich terug. Berlijn, 21 Aug. Hot schijnt nu wel zeker, dat aartshertog Joseph heen zal gaan. Hij heeft begrepen, dat de soci aal-democraten geen deel willen uit maken vau het kabinet, zoolang hij re gent blijft. Bovendien eischt de En tente, dat men het den sociaal-demo craten mogelijk zal maken om deel van de regeering uit te maken. De goering van Szegediu heeft zich ook tegen den aartshertog uitgesproken vanwege het bondgenootschap, dut zij met. de Servische regeering heeft ge sloten. Men wilde destijds de radenre- geerlng ten val brengen en daarna een economisch verbond met de Zuid-Sla ven sluiten. De beste kansen zijn thans voor kabinet-Lovassy, met de sociaal-demo- craten Garami, Peidl en Prager. De sociaal-democraten vragen echter nog waarborgen voor een democratisch plaats vinden der verkiezingen. Voor het geval dat de sociaal-democraten de portefeuilles aanvaarden, zouden nister-president Friedrich en generaal Schuet/.er, de minister van oorlog, af treden. DUITSCHLAND. Dc verliezen der Duitsche vloot. „Die Flotte", het officieele orgaan van de „Deutsche Flottenverein", geeft als volgt de totale verliezen op, door de Duitsche marine gedurende den log geleden; Verloren in een open zeeslag: 1 slag schip, 7 groote en 17 kleine kruisers, 1 speciaal schip, 111 torpedobooten (waarvan 49 jagers, 21 groote en,41 kleine booten), 178 duikbooten, n.1. 82 in de Noordzee en den Atlantischen Oceaan, 8 in de Oostzee, 72 op de kust van Vlaanderen on 10 in de Middel landsche Zee. Zeven kanonneerbootcn, 21 duik booten (10 in de Middellandsche Zee, 4 op dc kust van Vlaanderen en 7 in noutrale havens) werden door de be manning opgeblazen of op andere wij ze vernield, ten einde te voorkomen, dat zij in handen van deu vijand val len. Zes rivier-monitors of bewakings booten werden geïnterneerd of tot zin ken gebracht. Voorts verloor de vloot 28 mijuvegers, 9 hulpkruisers, 100 vis- schersschuiten en loggere en 22 andere hulpvaartuigen. Door den ondergang van al deze schepen verloren het leven 946 hoofdofficieren, 5222 gegradueerden en 12.686 minderen. Dc kolennood in Duitscliland Oostenrijk. Berlijn, 22 Aug. De kolennood neemt nog steeds toe. Het tramverkeer te Breslau staat stil bij gebrek kolen. Het gemeentelijk electriciteits- bedrijf te Maagdenburg heeft zijn deu ren'gesloten. al rijden de trams voor loopig nog. Te Weenen vreest men het ergste. Gas en electriciteitswerken zullen waarschijnlijk geheel stilgelegd moe ten worden. Woensdag werd ln den gemeenteraad verklaard, dat het eenige middel om den bestaanden toestand nog wat te rekken, daarin zou bestaan, dat aau de bedrijven die met gas- en electrisctfé motoren werken slechts vergund zou worden om vier dagen in dc week en dan nog slechts 6 uur dag te werken. liet tramverkeer zal slechts gedurende twee uur per dag, in den ochtend, kunnen worden gaan do gehouden. Duitscliland moet de orde handhaven. De Opperste Raad te Parijs heeft besloten, dat de Duitsche regeering be voegd is de orde in Opper-Silezië te handhaven, 't Is den Poolschen troe pen niet geoorloofd het land binnen te trekken, tenzij op verzoek Duitschiand. ENGELAND. Het goudschip. Volgens de Daily Herald blijven de duikers, die bezig zijn het goud uit het wrak van de mailboot Laurcntlc te bergen, goed opschieten. Het mooie weer begunstigt het werk uitermate, want het is alleen bij kalme zee mo gelijk naar beneden te gaan. De Lau- rentic van de White Star lijn is in Ja nuari 1917 bij de kust van Donegal op een mijn geloopen en gezonken. Het schip had 7 millioen pond sterling goud aan boord voor de Ver. Staten. Daarvan is nu ongeveer l1/* millioen pond geborgen. Het zijn baren van 7 duim laug, 4 duim breed en 2 duim "liep; elk heeft een waarde van ouge- 'eer 1600. DE STRUD TEGEN HET BOLSJE WISME. Medewerking vu de neutralen verzocht. De Oppersten Raad der Geallieerden heeft besloten, de neutralen uit te noo- digen, te melden, op welke wijze zij kunnen medewerken aan een econo mische afsluiting van bolsjewistisch Rusland. De Opperste Raad besloot erder, Duitschiand nadrukkelijk te erzoekeu, ten aanzien van den Duit schen handel in Rusland de beperkin gen in acht te nemen, welke de neu tralen ook aan zichzelven zouden moe ten opleggen. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek zijn eenige ingezonden stukken blijven liggen. ingezonden msdodeollng. WIJ verhullen binnen en bulten <e lemeente Tul en Mlt Alkmaar over den w«g, tpooiale prijzen. Iilfascke Mnbelttansport- en Vartsginwoerdlgsr: F. O. v. d. HAAOEN, SPUISTRAAT S. INGEZONDEN. Zeer geachte Redactie, Als lezer van uw blad zij het mij vergund een enkele opmerking te ma ken, betreffende het ingezonden stuk „Het Weeshuis verbouwen?" voorko mende in de Heldersehe Courant, d.d. 19en dezer, mot. beleefd verzoek tot, plaatsing. In vele door den schrijver aange haalde gevallen, n.1. dat aan bouwen ver bouwen enz. van door hem ge noemde inrichtingen na verloop vau zeer korten tijd financieel schadelijk voor de gemeente is, ben ik het met den Heereens van meening. Echter vind ik het eenigszins on doordacht te beweren, dat de gemeente alleen door iemand van b u i t e n en wel iemand die meer groote inrichtin gen reeds in zijn praktijk heeft ge maakt, in dergelijke gevallen gebaat, zou zijn en, slechts a 11 e e n zoo iomaud in een adviescommissie, met eenig uitzicht op goede resultaten kan gebruiken. Zeer sporadisch is zoo iemand te vin den, geachte inzender! Men zou moeten beginnen per aii- uonce's te vragen: Wie is specialiteit in het ontwer pen cn adviseeren van Weeshuizen? Wiein Raadhuizen'? Wiein Zeevaartscholen enz. Bij voorkeur zijn dus volgens uwe meeuing alle opkomende goede krach ten torn niet te spreken van uitsle kende) met goede kwaliteiten niet ge schikt om als adviseur in een duur voor aangestelde commissie op te tre den. Zelfs niet na hunnerzijds vèel on derzoek, hetwelk toch een ieder, dus ook specialist met ervaring van bui ten, ter plaatse en buiten, móet doen na eventueeie opdracht. Mijne meening in deze is, dat men in hoofdzaak iemand daarvoor te werk stelt met onderzoekingsgeest, iemand die zich in alle toestanden, van wel ken aard en voor welke inrichting het ook zij, kan plaatsen. Zou men daarentegen uwe meening als stelregel aanhouden, dan zal er uu verloop van ettelijke jaren niemand als zoodanig meer te 'vinden zijn, om de eenvoudige reden dat een niet specialist nimmer in de gelegenheid wordt gesteld zijn talenten te loonen. Met beleefden dank aan den Redac tie. teekenend met hoogachting, H. A. MENSINK, Architect, suo tempore Helder. De geachte inzender vergist zich. Wij wenseheu niet voor de 1001 vraag stukken, waarvoor een gemeentebe stuur te staan komt, 10Ö1 specialitei ten. Wij wonschen, dat, waar de ge meente in de naaste toekomst komt te staan voor verschillende belangrijke bouwwerken en verbouwingen, zij be ginne met een behoorlijk werkplan op te maken eu zich daarbij doen voor lichten door een man vun erkend ge zag, ervaring en artistiek inzicht. Slechts daardoor heeft men den, grootst, mogelijken waarborg, dat geen geld weggegooid wordt aan verbouwingen, die later weer ongedaun moeten wor den gemaakt, ol die beter achterwege waren gebleven, terwijl men ook kans heeft, dat er op architectonisch gebied eens wat behoorlijks tot stand komt. Dat is geen overdaad in onze stad. waar het huis _vau den matrozenhond haast het eenige gebouw is, dat liet. aankijken waard Is. Voetbal. Zondag a.a. voetbalwedstrijd tua- fltoben Concordia—Sterk Studenten- elftal. Aanvang half drie. Terrein Tuindorp. Oonoordia komt uit met: Bakker Ike Veldhuizen Vechgel Diedenhoven Baas Brinksma Gode J. Augustijn Prins Smit OorBpronkelqk was morgenoch tend vastgesteld een wedstrqd tus schen Helder en Concordia, maar hiervan kan niets komen. De leden van „Helder" worden nu verzocht om half elf op liet terrein aanwe zig te zqn om te oefenen. Met het oog op de competitie-wedstrq- den, die niet ver al meer zijn, wor den alle leden verzocht aanwezig te zqn- Het tenue van. „Helder" voor de bondswedstrijden is als volgt vast gesteld en als zoodanig door den N. V. B. goedgekeurd: wit shirt, met rechte het wapen van onze ge meente en zwarte broek. Hagenaar, die oorspronkeUJk voor „Helder" zou uitkomen, moet van dit voornemen afzien, omdat de dokter met het oog op zqn ge zondheidstoestand, hem verder voetballen in zijn eigen belang af geraden heeft. Zulks heeft bjj aau iet bestuur bericht. Het praatje, als zou hjj voor een andere ver eeniging uitkomen, is hiermede uit de wereld. Getracht wordt, om Balk weer als doelman te krijgen. Helder II benevens Stormvogels, Concordia, H. V. V., Victoria en Trekvogels zullen voor dit seizoen deelnemen aan de competities van den N.-H. V. B. Deze nieuwe vereenigingen zij hierbü veel succes toegewensclit in lar nieuwe omgeving. We hopen dat zq in deze com petitiewedstrijden steeds zoo sterk mogelijk zullen uitkomen om een alleszins waardige tegenpartij te vormen. Zondag a.s. wedstrijd tusschen H. V. V. I en Trekvogels 1 op het H. V. V.-terrein naby het Tuin dorp, van lfr—li uur.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2