1 PLAATSELIJK NIEUWS. Onze plaatsgenoot, de heer G. Warner, slaagde 22 Aug. te Utrech» voor de arde Schoonschrijven M. O. Itallaansche vliegtuigen. Gisteren werden de bewoners van den üelder vergast op «enige interessante vlicgdemonstraties dei van de EIta teruggekeerde ltaliaan- sche watervliegtuigen, die Zondag morgen na alliier aan de Mok ge monteerd te zfyli, naar de EIta op bezoek waren geweest. Het was een prachtig gezicht, de kleine met helle kleuren beschilderde bydio- planes, verschillende „loopings" en wat dies meer zij, te zien maken. Een eigenaardig effect maakte het laag-vliegen der machines; zij scheerden over de huizen en vlogen als het ware in de straten. Bijzon der interessant was de vlucht langs den Kanaalweg, waar een der avia- teurs zijn machine van de Mosterd- brug tot de Postbrug, tusschen de hoornen hield en toen plotseling regelrecht de hoogte in vloog. Het geheel was een buitenge woon staaltje van durf en bewees dat de Italianen hun machines won derwel in hun macht hadden. Een onzer plaatsgenooten, mevr. Hetter- schjj, had het voorrecht gisteren met de bekende Italiaansche vlio ger Huberto Magdalene een tochtje boven den Helder te maken. Heden zullen wederom denion straties gehouden worden. Op welk uur deze zullen plaats hebben is echter nog niet bekend. Spoorwegongeval. Gisteravond omstreeks 11 uur werd de omgeving van liet Ko ningsplein opgeschrikt door een zwaren slag. Deze bleek ver >r- zaakt te zijn doordat een rangiv- rende goederentrein blijkbaar door verkeerden wisselstand op een tweetal goederenwagens liep. Deze wagens werden door het stootblok aan het einde van het ran geerterrein gereden. Het stootblok werd totaal ver nield. De achterste wagen, een le dige veewagon, werd gedeeltelijk tot over de palisadeering gedrukt, waarop hij verder bleef rusten en waardoor voorkomen werd dat de wagon op het Koningsplein terecht kwam. Kunstreis. De stafmuziek der Kon. Marine, directeur de heer A. L. Hazebroek, zal van 2 tot 16 September a.s. uit den Helder afwezig zijn tot het on dernemen van de z.g. jaarlijksche kunstreis. De n.v. plaatsen zullen worden bezocht: Lelden, Vlissin gen, Rotterdam en Dordrecht. Woestelingen. Een vijftal beschonken jonge vis- scherlui hebben Zaterdagavond de Spoorstraat weder eens onveilig gemaakt. Nadat zij eerst getracht hadden toegang te krijgen in café Neutraal en in café Woud het geen hen niet gelukte drongen zij met geweld binnen Ln café „de Toelast". De gerant, die ook daar de toegang wilde beletten, werd bU de keel gegrepen en achteruit, tot in het café gedrongen. Hij zag toen kans een bierglas te grijpen, waar mede hij een der aanvallers duchtig trakteerde. In minder dan geen tjjjd ging daar de boel overhoop: een groote gaslamp werd vernield, een nieuw biljart ernstig beschadigd, stoelen werden stukgeslagen en zou voort. Het was een onbesehrijfe lijke herrie. De talrijke bezoekers zochten een goed heenkomen, terwijl de van alle kanten ingeroepen politiehuln lang op zich liet wachten. Een tweetal tot de militaire politie behoorende personen men noemt ze hier ma- réchaussé's kwamen het tooneel verkennen, doch zij durfden, zoo als men ons mededeelde, zich niet met het geval te bemoeien. De woestelingen werden ten slotte door het café-personeel, geholpen door een waker van den nachtveilig heidsdienst met veel moeite naar buiten gewerkt, Tegen half twaalf verschenen eenige poliüe-agenten, die twee der voornaamste herriemakers arres teerden. Een van hen, zekere M. P.. had een paar bloedende wonden opgeloopen. De anderen wisten te ontkomen. Het wordt tijd, dat in dit drukke gedeelte der gemeente een politie post wordt gevestigd. Wjj verna men trouwens, dat het de bedoeling is een politie-bureau in te richten i:i het huis op de hoek van de Sta tionstraat en Spuistraat, waarin vroeger de controle der gemeente belastingen was gevestigd. ITIt het politierapport. Gisteren, Maandagavond, ten om streeks 9'/a ure kreeg een burger op de Prins Hendriklaan nabij de Spoorstraat ruzie met een marine matroos, die een jongen baldadig tegen hem aangooide. De burger gaf den matroos een klap, waarop een vechtpartij zou ontstaan zijn wanneer de politie niet tusschen- heide was gekomen en den burger voor zijne eigen veiligheid mede naar het bureau aan het Molen plein had genomen. Een en ander veroorzaakte een grooten volksop loop. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELGIE. Wij lezen in de „L. K.": In een brief uit België in de Pc- tite Républiquc schrijft Raymond Colleye, dat in de Belgische bios copen landkaarten vertoond wor den, die van de prestaties der Bel gische annexioni8ten spreken. Na verteld te hebben, dat deze betoo ging slechts matige instemming ontmoet, schrijft Colleye: „Dat is maar goed ook. België moet zijn roem niet besmeuren door uiting te geven aan een belachelijke heb zucht". Colleye zet dan verder uit een, dat de annexionlstische theorieën weinig kans van slagen hebben bij het vredescongres, dat als grondslag voor den herbouw van Europa de beginselen van het recht aanvaard heeft. Hij vervolgt: „De bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen en Nederlandsch-Lim- buig verlangen er volstrekt niet naar Belgisch te worden, en er is in Limburg of Zeeuwseh-Vlaande- ren nooit eenige pro-Belgisobe be weging geweest, zooals er bijv. een pro-Fransdie beweging was in Lotharingen". Colleye wijst voorts op het ver schil in taal en opvatting tusschen de Limburgers en de Walen en zegt dan: „Indien wij het nationaliteits beginsel zouden inroepen om Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg te annexeeren, dan zou Nederland evengoed Vlaanderen als Neder land kunnen opeiscben. Wat de militaire en economische redenen betreft, Colleye meent, dat uien op dat gebied nimmer hopen kan Wilson te overtuigen. De Bel gische diplomaten zouden veel be ter gedaan hebben nooit de terri toriale bepalingen ter sprake te brengen. Dat zou hun meer dan één kras échec en de faam van imperialis ten, die zij zich te Parijs verwier ven, bespaard hebben. „Voor Ne derland bestaat in België veel sympathie. Alle Belgen wenschen met den noorderbuur in goede ver standhouding te leven. Men be grijpt gemakkelijk, dat Nederland gekwetst is door onze houding. Wij hebben te zijnen opzichte een er gerlijk ding gedaan. Wij moeten het de verzekering geven, dat die poging alleen maar gedaan is door diplomaten, die geenszins de Bel gische openbare meening weer geven." Belgische persstemmen. De (Brusselsche) Standaard schrijft: De storm rond het confidentieel dokument van Minister Hymans is wat geluwd en me.n richt nu weer meer de aandacht op wat er te Parijs gaat voorgelegd worden. Want het past wel te wijzen op het ernstige van den toestand Oogenschijnlijk zijn de vertegen woordigers der twee landen op een dood punt aangeland, en het is nu de taak der andere mogendheden een oplossing te vinden die de twee met mekaar weer op een terrein van samengaan kan brengen. Van weerszijden wordt er gespro- van terugtrekken, en dan mokkend op mekaar gaan loeren, en twist stoken en bij dikke broers gaan aanbellen, en kwaad vertellen, en de boel hopeloos in de war sturen. Hier bij ons is er een misdadige bende die seffens te paard wou springen en den heiligen oorlog verklaren. Alle middelen worden meest ter sluiks met dat doeleinde aangewend. Alles doet ons de geschiedenis van liet conflikt tusschen Italië en Yugoslavië te binnen komen. Was er geen volksvertegenwoordiger die in den treurigen Soir ons de Italiaansche politiek ten voorbeeld stelde? Wist die wel wat een on heilsbode hij dusdoende voor zijn genooten speelde? Ook daar was er een regocring, die met losse hand de teugels over liet aan een razende jingo-pers, die alle dagen hooger schreeuwde en huilde, totdat er niets meer over bleef dan een delirioso dat barsten moest of in de sferen der hemel- sche voldoening aanlanden. Er was maar eene alternatieve: totale ver nedering voor de eene of andere partij. En Italië liep te pletter tegen de dwaasheden, door Sonnino uit gelokt. Is het concert, dat we hier nu bijna dagelijks in onze junkcr-pers te hooren krijgen, slechts nog maar een voorspel van futuristische mu ziek? En moeten we het woord tot het uiterste drijven, dan zouden we bijna zeggen: Roert de trom! Hoo ger de muziek! Straks barst de boel en tuimelt de minister uit de ein- delooze sferen der verwaandheid in de burgerlijke alledaagsehheid van een mislukt diplomaat. Of moet het eerst ergens tot handtastelijkheden komen? Moeten onze jongens weer in 't strijdgareel gedreven? Dat er zijn die 't in den grond van hun hart wenschen is een stellig feit. Maar een ander is het ook dat onze Vlaamsche offi cieren zich dien dag de tallooze verklaringen der franskiljons zul len herinneren, waar die verklarci dat ze liever hun sabel hadden ge broken dan tegen Frankrijk opd rukken! De vergelijking kan worden ver der gedreven wanneer we geden ken dat- Sonnino in al bet buiten- landscli gedoe heelemaal den inner- lijken toestand van zijn land ver geten was, en zijn opvolger stond voor een kleine omwenteling. Werd bet niet door de meest ge zaghebbende stemmen in Parijs ter conferentie gezegd, dat, zoo België zoo weinig bekwam, dit enkel te wijten was aan zijn regcering, die vergat iets te vragen in den roes van politiek gekonkel. Hebben wij ook zoo bijna geen algemeene sta king gehad? Arm Vlaanderen, arm land, dat zoo met zijn eer moet zien spelen! We weten echter dat het Vlaam sche land in geendcele die men- schen steunt die oneerlijke oplos singen voorstaan. Wel vraagt het dat de noodigc toegevingen waartoe Holland zich bereid ver klaarde worden gedaan; en de hoffelijke bewoordingen van vroe ger komen daar ook nu nog bij te stade. De Schlppcrsactle. Gistermorgen halfvgf rukte te Zwolle een sterke macht, ruim hon derd man rijksveldwachters, mare- chaussée, militaire politie en ge meentepolitie, m alle stilte, zwaar gewapend, naar de Friesche Wal, waar het groote complex, een ze- vent gtal schepen door de schippers aan elkander verbonden is. Uif Kampen was een motor-politieboot gerequircerd, bemand met rijks veldwachters. Een sleepboot, waar op torpedisten, onder bevel van een luitenant, was aangewezen de hin dernissen op te ruimen. Alle voor zorgsmaatregelen waren genomen om krachtig en snel te kunnen doortasten. Alles was nog in diepe rust. Toen de schippers bemerkten, wat er gaande was, waren de voorberei dende maatregelen reeds zoo ver, dat er geen sprake meer kon zijn van samenscholen. Waar spoor van verzet is wordt direct, ingegrepen. Plotseling komt er verzet op een viertal schepen, als reeds negen zijn weggevoerd. Het verzet wordt echter overwon nen, zonder ongelukken te veroor zaken. Op 't oogenblik zijn er 13 schepen losgemaakt en weggevoerd Proteststaking van gemeente werklieden. Gisteravond is door de te Am sterdam gevestigde afdeelineen dei- Federatie van gemeentewerklieden en van den Algemeenen Bond van gemeentepersoncel „De Pionier" in de Beurs voor den diamanthandel een algemeene ledenvergadering gehouden die door ruim twee dui zend gemeente-geëmployeerden was bezocht. Door verschillende sprekers is de noodtoestand waarin de gemeen tewerklieden verkeeren uiteenge zet, en scherp gehekeld de spoed- voordracht, door B.. en W. tot on middellijke tegemoetkoming in dien nood ingediend. Manifesteeren, petitioneeren, de- monstreeron, aldus de sprekers, baatten niet meer, uit het korps gemeentewerklieden zeiven kwam de drang, om de besturen tot krach tiger maatregelen op te wekken. Er moest een daad gebeuren, een pro test dat tot uiting zou komen door een 24-uurs-staking van het ge- mecntepersoneel. Om duidelijk aan de autoriteiten te doen weten waarom het gaat, zou dit in een motie worden uiteen gezet. Tndien die motie werd aangeno men, zou tot de daad zijn besloten. Er werd schriftelijk gestemd. De motie is niet groote meerder heid aangenomen en daarmee de algemeene staking van liet Amster- damsehe gemeentepersoncel, in gaande te elf uur gisteravond en voor den duur van 24 uur, gepro clameerd. Deze uitslag werd met toejui ching en het zingen van de „Inter nationale" begroet. Daarna is meegedeeld dat. (li- werklieden der verschillende ge meeutebedrijven in daarvoor aan gewezen vergaderlokalen zouden samenkomen. De gnsarbeiders zou den zich naar de gasfabrieken be geven om de nachtploegen te bewe gen, het werk te verlaten; hetzelf de zou worden geprobeerd niet het personeel der electriciteitswerken en in de vroegte zouden de stakers van „Publieke Werken", van (le veren, de „Reiniging", de Handels inrichtingen, het Petroleumentre pot, de tram en de „Waterleiding" trachten, ook deze bedrijven voor den duur van één etmaal stop te zetten. Tegen half twee vannacht was in „Handwerkers Vriendenkring" een vergadering belegd voor het tram personeel. De besturen der Fede ratie en van den Algemeenen Bond verzekerden dat ook daar de groo te meerderheid vóór de proteststi king zou zijn en lieden trammend Amsterdam zou moeten loopen. De groote vergadering in d< Beurs voor den Diamanthandel ging kalm uiteen. De christelijke gemeentewerklie- denorganisaties en de moderne Bond van werklieden in openbaren dienst nemen aan deze. staking geen deel. In het orgaan van den modernen Bond schrijft men over dit drijven naar een staking o.m.: „Er wordt de laatste weken een walgingwekkendc vertooning opge voerd van de zijde van de Federa tie en „de Pionier". De stakingsbaeil heeft de inge wanden dier organisaties aange-, vreten zoodat de kwaal eenmaal naar buiten moet treden. Daar helpt geen lieve moederen aan. Daarbij komt, dat een uitbarsting van dit proces op den bef aam don 21en Juli nog al zonder ge vaar is afgeloopen. De heeren heb ben toen gestaakt ten koste van d( machtspositie der beide socialis tische wethouders en hunne raads fractie. Hierdoor aangemoedigd, laten zij dit proces haar vrijen en kweeken bet zoo sterk mogelijk aan. De besturen der organisaties die de staking proclameercn hebben uitdrukkelijk bepaald dat het per soneel der gasthuizen niet zal sta ken, omdat daardoor de arbeiders klasse wordt getroffen. Het blad veroordeelt verder op scherpe wijze bet genomen besluit Onmiddellijk werden, nadat het besluit bekend was geworden, dooi den hoofdcommissaris van poli'/e. den heer Marcusse, de noodigc maatregelen getroffen. Verschillen de gebouwen werden onder politie bewaking gesteld, terwijl de hek ken en poorten gesloten werden. Ook werden politie-agenten bq de pont geplaatst. Om één uur was van onderbreking van het gas en de electrieiteit niets te bespeuren. In de motie werd de oiscli ge handhaafd om een toeslag van 200.over het le halfjaar, en een loon van 67 cents per uur van af 1 Juli 1.1. l)e Rljkswerkliedenaktie. Een onderhoud met den Minister. Namens den Alg._ Ned. Rijks werk] iedenbond schrijft men ons: Het dagelijkseh bestuur van den bond had Vrijdag een onderhoud met den Minister van Financiën in zake de duurtewet 1919. Na een zeer langdurige bespre king over de toepassing, welke in al de details werd bekeken, gaf de minister te kennen dat het in ieder geval zijn bedoeling is geweest meer aan toeslag te geven dan (le norgaande jaren, doch dat de be rekening der 60-nrige loonweek over 1 Januari 1918 juist is te achten. De Minister beloofde zich onmid dellijk te zullen overtuigen, door de betalingsstaten der Artillerie-In stellingen te laten toezenden, ten einde de bedragen van hoofd- en kinderbijslag, zoomede overwerk, stukgeld, en het verschil van de belde jaarloonen ln berekening te nemen. Tevens werd ter sprake gebracht ons laatst gezonden loonadres, waarbij de Minister verklaarde dat ook de Rijkswerklieden zouden worden opgenomen in het ontwerp tot uitbetaling van het maandsa a- ris met een minimum van 100 gid. bedoeld voor rijksambtenaren. Het vraagstuk der meerdere uni formiteit in de loonen van ver schillende Departementen, volgens het ontwerp der salariskommisnie voor ambtenaren-werklieden, zal in den Ministerraad een ernstig punt van bespreking uitmaken. Met betrekking tot de loonvoor- stellen inzake de Rijksmunt en de Landsdrukkerij, verklaarde de Mi nister, voor zoover het financieele gedeelte zijn Departement betreft, in den meest, gunstigen zin te wil len pleiten. Actie der typografen. De brief, welke het dagelijkseh bestuur van de drukkerspatroons bonden Zaterdagavond van het hoofdbestuur van den A. N. T. B. heeft ontvangen, is door de troons als vrijwel afwijzend be schouwd. In verband met deze op vatting van de patroons heeft gis termorgen een conferentie plaats gehad tusschen het hoofdbestuuv van den A. N. T. B. eu de heerer Wierdels en Reese. Op deze con ferentie bleek, dat er een misver stand heersebte over de laatst ge voerde correspondentie. Het hoofd bestuur van den A. N. T. B. heeft nu een brief aan de patroons ge richt, waarin het zijn standpunt nader toelicht. Mocht op dezen brief gunstig worden geantwoord, dan stelt het hoofdbestuur van den A. N. T. B. zich voor de stakers te adviseeren Woensdag weer aan het werk te gaan. Voorloopigvergelijk. Gistermiddag heeft, naar aanlei ding van den jongsten brief van het hoofdbestuur van den A. N. T. B. aan het hoofdbestuur der pa troonsbonden, opnieuw een confe rentie plaats gehad tusschen de beide genoemde hoofdbesturen. Deze conferentie beeft tot een voorloopig vergelijk geleid, n.1. dal een arbitrage-commissie zal wor den benoemd, welke alle hangende geschillen zal hebben te bespreken. Ook de quaestie, wat het eerst aan de orde dient te komen de schuld vraag of de loonkwestie, zal dus door de genoemde commissie wor den behandeld. Zooals men weet zal de arbitrage commissie uit zeven leden bestaan, van wie drie aan te wijzen door de patroons en drie door de werkne mers. Verder zal een onzijdig voor zitter worden gekozen. Hedenmorgen zal de commissie haar werkzaamheden aanvangen met de benoeming van den voor zitter. Naar men ons mededeelde, zullen de stekende gezellen uiterlijk Woensdagmorgen weder aan den arbeid gaan. 25-jarig bestaan der S. D. A. P. In verschillende plaatsen is het 25-jarig bestaan der S. D. A. I'. feestelijk herdacht. Te Amsterdam werd Zondagmid dag in het Concertgebouw door het partijbestuur gerecipieerd en latei- een feestelijke bijeenkomst gehou den. Te 's-Gravenhage werd het 25- jarig bestaan gevierd met het hou den van een optocht, 's avonds ge volgd door een bijeenkomst in den tuin van het Volksgebouw. De afdeeling Helder houdt he denavond een feestverg'adering in Tivoli. De ophouw van barakken in Frankrijk. Onder directie van den ingenieur H. Sangster zal worden begonnen met het vervoeren en opbouwen van een 60-tal barakken voor de steden Lens en Lievain, in Noord- Frankrijk, die geheel in puin lig gen. Die barakken worden van uit Nederland in een 5 k 600 spoor wegwagons daarheen overgebracht; ze zijn vroeger gebezigd voor de vluchtkampen te Nunspeet en elders. Aan bovengenoemden ingenieur zijn toegevoegd de architect W. C. L. van den Arend uit Utrecht en onze vroegere plaatsgenoot, de op zichter H. Meijer. Do Rpgcpruig en de dnnrtc. „Dc Tijd" hoeft con onderhoud niet minister Van IJsselsteijn gehad over do vraag, wat dc regeeriug kan doen te- gon de duurte. Aan dit interview out - Iconen wij het volgende: De regeering kan invloed oefenen op de prijzen van de producten van eigen bodem en in het bijzonder op die. welke voor een deel worden ge ëxporteerd. door aan den export bij- zondore voorwaarden te verbinden, ton einde de consumptie-prijzen te doen dalen. In dier voege kan, ging de Minister voort, oen groote invlooil worden ge oefend op de prijzen der zuivelurlikc- len. De Minister gaat daarmede nog vorder door te zorgen, dat de melk dezen winter niet te duur zal worden. Daartoe zal hij den melkboeren goed koop veevoeder doen vorschaffen. dat- door de reeders tegen een zeer matig tarief wordt aangevoerd. Met boler-produeonten is een over eenkomst getroffen, waarbij dezen op zich ncmon niet alleen voldoende melk voor de groote steden aan te voeren, maar ook voldoende boter-voorradon op te slaan. Wat do kaas betreft, ton opzicht,o van dit product is nog geen bevredi gende regeling getroffen. Er is een groote speculatie in dit product ont staan, en om deze stop te zetten, is tot nog toe de uitvoer geweigerd. Immers, nis voor kaas hoogere prijzen kunnen bedongen worden dan voor boter of molk, dan ontstaat er bij de boeren natuurlijk een neiging om kaas te ma- kon en dientengevolge een schaarsehte van melk. Door de weigering van uit voer loopen de prijzen der kaas terug. Maatregelen tegen speculatie Toch zijn zij nog niet genoeg ge daald en nog niet in overeenstemming met de prijzen van melk en boter. In dien aan de speculatie geen einde komt zullen andere maatregelen noo- dig ziju. Daardoor ontslaat echter het gevaar, het bedrijf te ontwrichten eri de neiging tot knoeien in de hand te werken. Zoo bijv. het verbod van kaas maken. Hierdoor zou groote ontwrich ting ontstaan in dit zeer nuttig bedrijf. De bedoeling der Rogeering is. voor de producten van Nederlandsehen bo dem een matigen uitvoer toe te staan, ook om de buitenlandscbe markten, die we In dc toekomst noodig bobben. Aiiot te verlaten. De Minister deelde op een vraag naar de plannen der Regeering om trent de aardappelenvoorziening mede. dat. hieromtrent een bijzondere rege ling zal worden getroffen. Het voor nemen beslaat, om aan coöperaties en vorbruiksvorecnigingen van arbeidors en kleine ambtenaren tegen goodkoo- per prijzen aardappelen beschikbaar te si ellen. Vlecsch is inderdaad hoog in prijs, gaf do Minister toe. Elke uitvoer is echter stopgezet. Ook levende dieren worden in zeer geringen getale ge ëxporteerd, voornamelijk naar Noord- Frankrijk, hetgeen uil. internationale overwegingen en ook, en wel groo- t, ondeels. uit overwegingen van mensehlievendheid wenschelijk wordt geacht. Daar t§ch is de veestapel ge heel verwoest en Nederland acht hel oen plicht dien te herstellen. Die uitvoer bestaat echter alleen drachtige koeien en kalveren. Slacht rijp vee wordt niet uitgevoerd. Te voorzien is een daling der vleeschprijzen in het najaar. Dan is er veel slacht rijp vee en wegens het kostbaar stal voeder hebben de boeren reden te ver- koopen. Ook dan zal een strenge uit- voerpolitiek waken tegen opdrijving van prijzen. Tot heden is de uitvoer van slacht- nfvallen levers, harten, koppen enz. geweigerd. Deze vormen een goed roodset voor tal van minder hemiddel- len.-De bandelaren hebben ze echter opgekocht en ingezouten, in de hoop ze te kunnen uitvoeren. Het verlof tot uitvoer is echter niet gegeven en ik ben niet van plan, vervolgde de minis ter, om liet te doen. Ik hoop echter, die afvallen in worst te doen verwerken, opdat dit artikel meer in het bereik der minder bedeelden kome. De Ivleerenvoorziening. Een zeer moeilijk vraagstuk kleoreuvoorziening, omdat (le oer- grondstoffen katoen en wol van het buitonland moeten worden betrok ken, zoodat voor die grondstoffen de weroldprijs geldt. Als kleine afnemer kunnen wij op dien prijs geen invloed uitoefenen. Wel zou, door het stopzet ten van den export, kunnen getracht worden, den prijs der fabrieken te doen zakken, maar wijl onze nijverheid een exportnijverheid is, zou dit gepaard gaan mot werkeloosheid. En clan vie len we weer terug in die werkeloos heid, welke thans voor een belangrijk deel is bezworen. Toch worden maatregelen voorbe reid, welke tegen een te groote prijs- verliooging zullen waken. Maar ook hier kan men door te forseh ingrijpen van overheidswege slechts andere kwalen verwachten, weinig minder dan wellicht de duurte. Ten slotte deelde de Minister nog, ongevraagd, mede, dat de Regeering voornemens is, een commissie in het leven te roepen, teneinde het duurte- vraagstuk te bestudeeren. Deze instel ling zal echter allerminst een kapstok worden-, de Minister neemt de noodige en nuttige maatregelen. doch stelt het op prijs, zich te doen voorlichten. Inbraak bij het Prov. Electrlsch bedrijf te Bloemendaal. In ons nummer van Donderdag 1.1. maakten wij melding van den brutalen inbraak in het kantoor van het Prov. Eleetrisch bedrijf aan de Kleverlaan te Bloemendaal. In verband daarmede zijn Zater dag gearresteerd drie Amsterdam sche jongelieden, die in het bezit waren van een volledig stel in brekerswerktuigen. Aanwijzingen heeft men echter nog niet. Het eenige feit, dat tot de verdenking aanleiding geeft, is, dat men hier ook met drie geroutineerde inbre kers te doen heeft, evenals bij de brutale inbraak der drie gemasker- den in de Centrale. Het is gebleken, dat de inbrekers de verkeerde brandkast hebben te pakken gehad. Voor hen wel pech. want de met een zuurstofannaraat opengèvlamde brandkast bevatte geen stuiver en de andere 84.000. Voor de Provincie Noord- Holland een bofjel De machinist Kroese, die nu wat bekomen is van de hardhandige wijze, waarop de drie gemaskerden hem hebben getracteerd vertelde, dat de drie mannen hem des nachts om kwart over drieën hebben over vallen, terwijl hij achter het scha kelbord den stand stond op te ne men. Daar de voordeuren gesloten waren met een Lipsslot, moeten de inbrekers aan de achterzijde zijn binnengekomen, door overklim- ming van een hek. Kroese dacht aan een grap, toen hij een doek voor z'n oogen voelde en hij zei daarom, naar hij meende tegen den nachtwaker, dat hij uit moest schei den met z'n grapjes. Maar toen de doek werd aangedraaid en anderen hem op den grond wierpen, be greep hij, dat 't ernst was. Hij heeft stevig tcgengeworsteld en een der mannen blijkbaar flink te pakken gehad. Die kreunde erg. Maar tegen drie was de geblinddoekte machinist niet opgewassen. Ter wijl een der inbrekers hem een handdoek in den mond stopte, en die met een touw om z'n hals bond, bonden de anderen hem handen en voeten vast en legden hem met het hoofd op een ijzeren meterkast neer. Toen werd de blinddoek weg genomen. Kroese zag maar één persoon, met een zwarten lap met ooggaten, gekleed in een donker colbertje. Het drietal is niet meer bij hem terug geweest, wel nog vier maal bij den nachtwaker van der Werf (die eveneens stevig was gebonden en in de spreekkamer opgesloten zat), om te vragenof die wel goed lag! We zijn geen moorde naars, hadden ze gezegd, toen van der Werf smeekte: „Denk om m'n vrouw en m'n kind." Om 5 uur kwamen de inbrekers van der Werf beleefd goeden dag zeggen, omdat heen gingen. Van der Werf kon om zes uur z'n handen, die op z'n dij gebonden waren, los krijgen, en kwam z'n maat te hulp door het paneel van de spreekkamer in te trappen. Die had toen van kwart over 3 tot 6 uur in zijn lastige po sitie gelegen. Merkwaardig heeft de politie niet gemerkt, dat de straatverlichting te Bloemendaal dezen nacht 1'/» uur te lang heeft gebrand. Anders was het geval eerder ontdekt. Nadat de brandkast uit hel kan toor gesleept was, hebben de inbre kers het autogeenlaschapparaat te voorschijn gehaald uit de smederij en een grooten zuurstofcylinder, bovendien haalden ze uit de garage carbid voor het laschapparaat, waarmee ze de kast open brandden. Een bewijs, dat de bezoekers er goed mee wisten om te gaan. Dat ze alleen om geld kwamen, blijkt wel hieruit, dat ze de auto's, fietsen en verdere dingen van waarde ongemoeid hebben gelaten. Korte berichten. Uitbreiding van den dienst der Mg. „Zeeland" wordt overwogen. De S. D. A. P. te Haarlem wei gert een wethouderszetel te aan vaarden. LUCHTVAART. De „Goliath" terecht. Casablanca 25 Aug. Eea officieus te legram te 5 uur 's middags uit C-asa- blanca ontvangen, meldt dat de „Go liath" gevonden is. De passagiers zijn behouden. Het vliegtuig was ten Noor den van Dakar gedaald wegens het breken van (le schroef. DE E.L.T.A. De Koningin en de Prin9 op de EIta. De Koningin zal Woensdag a.s. de EIta bezoeken vergezeld van den Prins der Nederlanden. Gistermiddag is op de EIta aange komen de groote Capronl-driedekker. die sinds eenige dagen reeds werd ver- ht. Het vliegtuig is voorzien van drie Libety-motoren, elk van 380 P.K. De reis Antwerpen—Amsterdam werd in VI? uur volbracht. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Noske aan liet woord. In een interview met den Berlijn- schen correspondent- van den „Matin" heeft minister Noske erop aangedron gen, dat de Entente de krijgsgevange nen in vrijheid stelt en dat zij niet de uitlevering door DuitschlaDd zal eischen van zijn officieren Anders, zeide Noske. wordt onze regeering on mogelijk. Na verzekerd te hebben uls soc.-de mocraat volkomen in te stemmen met de politiek van de Duitsche regeering, gaf Noske uiting aan zijn verlangen naar verzoening tuschen de volkeren, Ik denk, zeide hij, niet aan een waan zinnigen revauche-oorlog, noch in de naaste toekomst, noch later, een denk beeld, dat in den staat van uitputting waarin Europa. en inzonderheid Duitschland, verkeert, slechts kan op komen in zieke hersenen. Wij ^pannen alle krachten in om het verdrag na te komen. Maar begrijp toch in welke buitengewoon moeilijke omstandighe den ik, als minister van nationale ver dediging, verkeer. Overal in Duitsch land zijn nog Bolsjewistische nesten, en er komen er nog steeds bij, geloof ik. Een tweede revolutie is zeer goed mogelijk in den a.s. winter. De eerste heb ik kunnen onderdrukken, zoodat ik voorkomen heb, dat in het centrum van Europa een woestenij ontstond, Men moet mij de middelen laten om, zoo noodig, een tweede maal te kun nen optreden. Noske verklaarde verder, dat hij be schikt over slcehts 400.000 man, welke strijdmacht hij vóór April tot 100.000 man moet terugbrengen. Ik verminder reeds de effectieven, zeide hij, maar tegen 1 Oct., wanneer het verdrag in werking treedt, moet ik in twee maan den 150.000 man op straat zetfen. Voeg deze 150.000 man bij de werkeloozeu. die wij reeds hebben, en ge begrijpt hoe een communistisch blad dezer da gen kon schrijven, dat „de mannen, die Noske zal moeten ontslaan, onze ge lederen zullen versterken." De minister vreesde, dat dit blad het bij liet rechte einde had. Met 100.00 man, ging hij voort, kan ik do rust niet In het land handhaven. Wijs mij den man, die, te midden van de economische crisis, na al de gebeur tenissen, welke het land geschokt heeft, midden in den winter, terwijl er gebrek is aan werk en levensmiddelen, zulk een verantwoording op zich zal nemen! Ik zal dat niet doen. Herhaal delijk heb ik er op aangedrongen, dat de Entente bevoegde personen zou aan wijzen om met mij dat vraagstuk op te lossen-, maar zoolang gen zoodanige commissie is benoemd, meen ik niet het recht te hebben daarover met iemand te spreken. En toch verzeker ik u, dat de gevolgen van hetgeen men van mij eischt, zich krachtig kunnen doen gevoelen in geheel Europa. v Vervolgens wees Noske op de drin- goDde noodzakelijkheid van de spoe dige repatrieering der gevangenen; hij waarschuwde voor een noodeloos vasthouden dier lieden, waardoor -in Duitschland geweldige haat en wrok wordt gekweekt niet alleen, maar ook do positie van de reactie wordt ver storkt. Thans reeds beschuldigd deze- de regeering zich niets gelegen laten liggen an deze Quaestie, om zoodoende liet volk tegen haar op te zetten. Denkt aan de gevolgen in verband met de a.s. verkiezingen, waaraan thans ook de vrouwen en dochters dier krijgsgevangenen meedoen. De houding der Entente, die mij dwingt hulptroe pen aan de Spartacisten te leveren, versterkt aan den anderen kant de rechterzijde en vroegere militaire par tij, door haar een wapen in handen te geven tegen de republikeinsche regee ring. Ten slotte besprak Noske den eisch tot uitlevering der officieren, waarbij hij betoogde, dat de Entente tot dus verre geen enkel concreet geval ten luste der Duitsche officieren heeft aangevoerd. Met een beroep op de ge voelens der Fransche officieren ver klaarde hij, dat hij niet aan een leger kan vragen zijn tusschenkomst te ver- loenon om zijn eigen chefs aan een vijandelijke rechtbank over te leveren. Dat zal ik nooit doen, zeide Noske. Hij achtte dit een moreele onmogelijkheid. De minister eindigde mot nogmaals niet klem erop te wijzen, dat hij de ge ringe macht, waarover hij beschikt, hard noodig heeft om het laud te be hoeden voor anarchie, welke de tenuit voerlegging van het vredesverdrag in gevuar zou brengen. „Gij moet geen doode maken van een land. waarvan gij herstel verwacht, zonder hetwelk gij zelf ook niet een nieuw leven kunt beginnen." Verwildering van zeden. De Pruisische minister van spoorwe gen heeft, in een communiqué, gericht tot de arbeiders van de spoorweg- werkplaatsen te Berlijn eu voorsteden, gewaarschuwd tegen diefetal va» me taal. werktuigen enz. door de werklie den. Deze waarschuwing heeft onder de arbeiders groote verontwaardiging gewekt. Onmiddellijk werden vergadc ringen bijeengeroepen om tegen hel minlsterleele schrijven te protesteert-] i. En in een dezer vergaderingen, be zocht door 5000 werklieden, ging het zeer rumoerig toe. Zulke beschuldigin gen kon men niet op zich laten zitten, enz. enz. Maar een lid van den arbeids raad constateerde, dat deze diefstallen inderdaad zoo'n omvang hadden aan genomen. dat de arbeidersraad het niet langer met zijn geweten in overeen stemming kon brengen het stilzwijgen daarover te bewaren. Van menschel ijk standpunt kon men het begrijpen, dat arbeiders brandhout mee naar huis na men, maar het mocht- niot langer go- duld worden, dat- openlijk stukken me taal van waarde en werktuigen uit de werkplaatsen weggesleept, werden. De arbeidersraad heeft aan de uitgangen van de werkplaatsen mannen gepos teerd, die contróle moesten oefenen, en ile ergste diefstallen verhinderen. Het is gebleken dat aan deze diefstallen vooral de jonge arbeiders zich schul dig maken. ander lid van den arbeidsraad klaagde over den onwil bij vele werk lieden om te werken. Hun „werken" herinnerde meer aan saboteeren dan aan repareereu. Voortaan zal men deze luilakken tweemaal waarschuwen Helpt dit niet, dan worden zij ontsla gen. De arbeidersraden krijgen al aardig te doen met werkgevers-misère! FRANKRIJK. Kroonprins Rupprccht van Beieren voor den krijgsraad van Naney. Voor den krijgsraad van Nancy zul len over uiterlijk twee maanden een aantal Duitsche officieren, onder-offi cieren en soldaten terechtstaan, be schuldigd van wreedheden, gepleegd in Lotharingen. Onder de beklaagden is kroonprins Rupprecht van Beieren. De krijgsraad zal met het oog op het feit, dat de Beiersche kroonprins veldmaarschalk is. op bijzondere wijze zijn samengesteld. Men gelooft, dut liet. voorzitterschap zal worden bekleed door een der Fransche maarschalken. De verrader van miss Cavell. Te Parijs begon gisteren voor den zesden krijgsraad het geding tegen Quien, den man, die er van beschul digd wordt miss Cavell bij de Duit- schers aangebracht te hebben. Quien was te Brussel gekomen, ontsnapt uit, Charleroi. Te Brussel werd hij door miss Cavell opgenomen. Het Laatste Nieuws, het Brusselsche blad, deelt omtrent Quton nog een en ander mede. waaraan het. volgende is ontleend Quien, Georgee-Gaston, wordt be schuldigd miss Cavell, mevrouw i,oui- se Thuliez, van Rijsel, gravin de Bel- leville (beiden naar Duitschland weg gevoerd), den heer Baucq (doodge schoten) en anderen aan de Duitechers vervaden te hebben. Quien is 40 jaar oud en afkomstig uit het Aisne-departement. Om zijn lange gestalte (1 m. 97) werd hij „de dubbele meter" genoemd. Bij de mobi lisatie zat hij in de gevangenis van öt. Quentin, wegens bedrog. In Sep tember 1914 kwam hij er uit en dade lijk was hij goede vriend met de Duit- schers. Hij ging met hen uit en genoot allerlei voordeelen. Talrijke Fransche, Belgische en En- gelsche officieren en soldaten waren na den slag bij Charleroi van hun re giment verdwaald. Velen waren in hel. woud van Marmal verborgen en kre gen in den nacht van de bevolking voedsel. Al deze mannen wilden terug naar 't leger. Een bond vormde zich om hen te helpen. Dit moest in 't grootste ge heim geschieden. De vluchtelingen werden naar het kasteel Belligniea ge leid aan de Fransch-Belgleche grens, toebehoorend aan prins Reginald de Croy. Daar kregen ze kleeren en geld. werden dan naar Bergen geleid en ver der naar Brussel. Men weet hoe miss Cavell er dan voor zorgde, dat ze Ne derland bereikten. Elk der bovenge noemde personen had bij dezen gevaai- lijken arbeid een zekere bepaalde rol. Eenige onvoorzichtige woorden van een boerin bij Landrecies brachten Quien op 't vermoeden van het bestaan dezer organisatie. Als Fransch officier bood hij zich op de hoeve aan. O, ze! deze, als ge naar Nederland wilt, gaat ge maar met mijn groeten naar M. Maillard, te Maroiles, dan op het kasteel Bellignies, vervolgeus te Bergen en eindelijk in 't gesticht van miss Cavell te Brussel. Toen deed Quien al vreemd. Hij stel de zijn vertrek naar Nederland uit, gaf eindelijk toe en overschreed de grens. Hij bleef slechts twee dagen in Nederland. Eenige dagen later hadden de eer ste aanhoudingen plaats, en weldra waren alle leden der geheime vereeni- ging in de macht der Duitechers. De debatten zullen verscheidene da gen duren. HONGARIJE. Berlijn, 24 Aug. Tegen Bela Kun en consorten zijn, naar aan de Daily Muil uit Boedapest gemeld wordt, meer dan 700 aanklachten wegens moord inge diend. De nieuwe regeering zal, n»ar verluidt, alle door Bela Kun gelaste executies als moord zonder meer be schouwen en vervolgen. Roemenië en de Entente. Parijs, 24 Aug. De Entente heeft op nieuw een nota aan de Roemeensche regeering gezonden, welke evenals de vorige betrekking heeft op de bezet ting van Hongarije en de requisitles in dat land. De nota verlangt van Roe menië inachtneming van het beginsel, dat bij alle vredsonderhandelingen vooropstaat, t. w. dat geen mogend heid op eigen houtje zich schadever goedingen mag verzekeren. Dat is een bevoegdheid van de Ententemogend- heden gezamenlijk. Bijgevolg noodigt de Entente de Roemeensche regeering uit opgave te doen van alle requisi tles en schadevergoedingen aan Hon- opgelegd. Deze zullen geheel of gedeeltelijk ln mindering worden ge bracht, van het aandeel dat bij het vre desverdrag met Hongarije aan Roeme nië wordt toegekend. VERBENIGDH STATEN. Agitatie onder de negers. De „N. Y. Times" meldt uit Was hington, dat er een campagne is be- m, volgens bet blad gesteund door bolsjewihi en andere radicale elementen, om het zelfbeschikkings recht te eischen voor de negers over geheele wereld. Volgens het blad negers te New-York, is er een <-o- i gevormd teneinde de zoogenaam- West-Indieche federatie" te sten- Genoemd blad pryst Lenin de der mité de nen. nen. iienoemu uiou Trotzky en zegt, dat de negers van hen de emancipatie van de zwarte volke en der aarde verwachten. De Senaat en het vredesverdrag. Washington, 24 Aug. De commissie oor de buitenlandscbe betrekkingen it den Senaat heeft een amendement an senator Lodge op het vredesyei- rog aangenomen betreffende Sjon-

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2