COURANT Groote diefstal Het allergoedkoopste, hot allerdegelijkste Mo. «34 DONDERCAts 28 AUGUSTUS 1919 47» JAARGANS Beilaet«iiM)IAww^*£j«tRJMj«ldiir|—3 c(. Ad»orl«ntl*n par r»a«l"Ï7 DE WEEK. 26 A u Op Zaterdag 23 Augustus is jhr. De Marees van Swinderen uit FJa- rijs naar de Nederlandsche resi dentie vertrokken. Mr. Struyck^n heeft, ten aanzien der vraag* o£ Ne derland V(>or de nQqdzakelijicfreid zou kunnen worden gesteld om ziqh te verzetten tegen eischen tot që- hiedsaistand, door de Geallieerden te stellen, geruststellendeverkla ringen afgelegd. Maar niemand ter wereld zal in ernst durven getui gen, dat 't er, met de Belgiscp- Nederlandsche onderhandeling* over de tralctaten-1839, rooskleurj uitzietl... Van Belgische zijde wordt volgens den „Intransï- geant'.' hetgeen als „desiderata" is kenbaar gemaakt, als „een mi nimum" aangeduid. De Brusselsche correspondent, van de „Temps" gaat zoo-ver om te gewagen van „een pijnlijken indruk", door de uiteenzetting van het Nederland sche standpunt op de commissie van veertien gemaakt. In zekere Belgische kringen, aldus het Parjjsche blad, over weegt men de terugroeping van de Belgische afgevaardigden, want men vindt dat Brussel niet verder kan gaan op den weg der conces sies (sic!In geen geval zal men zich leenen tot directe onderhande lingen tusschen den Haag en Brus sel, gelijk Nederland.wenscht. De Volkenbond moet dan maar een plebisciet in Limburg uitlokken. Feitelijk is men sinds den 20en, de „Éclair" wijst er, niet zonder reden op gekomen op het doode punt. Et voilé 1 De „Daily Telegraph" zinspeelde reeds op de mogelijkheid der af breking van de onderhandelingen. De Geallieerden moeten Nederland dan maar „tot redelijker ziens wijze" brengen. Aldus zong de Pa- rijsche man van het Londensche orgaan. De geheime nota van den Belgi schen minister Hymans zou 20 Mei de wereld ingezonden.zijn. En met zeldzame „durf" wordt daar, van Belgische zijde, weer uit gedistil leerd de bewering dat het program, namens België te Parijs uiteenge zet, volstrekt niet in strijd is met het besluit van 4 Juni. Men moet maar durven! Een Romeinsch spreekwoord zegt dat „audaces fortuna juvat" zullen ook hier de brutalen de „halve wereld" krijgen?Zeker Is, dat nu reeds de verhouding.; tus schen Nederland en België het vriespunt heeft bereikt. B.. en W. van den Haag lieten eene inzen ding voor de Brusselsche tentoon stelling ten bate van den weder»- opbouw van België, die reeds onderweg was terugkeeren. De Belgische Regeering schijnt haar consulaire ambtenaren een „hint'f te hebben gegeven om Nederlanj ders, die regeling van passen vra gen e.d., zooveel mogelijk te „taqui- neeren", te plagen, in de wielen te rijden. Hoe 't ten slotte loopen.zal* valt moeielijk te voorspellen. Brus sel zal, naar men verzekert, straks zetel van den Volkenbond worden in plaats van Genève. Sommigen beschouwen deze tijding, mocht ze. geen „canard" blijken te wezen* als het bewijs, dat men België een „prix de consolation" wil toe kennen, een pleistertje op de wom de of te wel doekje voor 't bloe den... Zeker is, dat de oude vee ten van tachtig jaren hèr -tusschen Noord en Zuid herleefd zijn; En dat ze stellig, ook zonder bloedig conflict, niet zoo spoedig zullen worden vergeten als in 1880 het geval was! Bind Augustus komt in zicht. Het vaderlandsch-hifltoriflch Volksfeest, te Arnhem voorbereid, zal ditmaal! de overgang vormen naar het met rassche schreden naderend herfst-., en werkseizoen. De zorgen vermenigvuldigen zich voor midden- en andere stan ders, ondanks het feestvertoon van; vaeantie-tijd, geenszins den indruk; wekkend van periode, waarin dei levenszorgen menigeen drukken, i Toch is dit het geval. De duurte houdt aan, neemt zelfs toe. Minis ter Van Ysselsteyn heeft, dn- een vraaggesprek, beloofd eene Staats-1 commissie van onderzoek, raaari het -wachten op de uitkomsten ha- rer bepeinzing duurt te lang, Daar-, om sluiten in verschillende deelen des lands de consumenten zich aan-; «en, en „viribus unitis", met ver eende krachten, in forsche coöpe-i ratie, zullen zij daling der prijzen pogen te bereiken. De pogingen hebben reeds aanvankelijk succès en 't zal misschien, zelfs waar schijnlijk deze beweging zijn, welke herademing zal brengen. De actie voor lotsverbetering openbaarfc zich in alle kringen der maatschappij en zij is volkomen begrijpelijk, 't Heeft een haartje gesoheeld, of de typo's waren in algemeene staking gegaan. Maar niets of niemand waarborgt,, dat zjj, gelijk zoovele andere categorieën, voor 't oogen- blik bevredigd; niet morgen-den dag met nieuwe eischen zullen komen. Wij draaien beseft en zegt thans ieder in vicieusen cirkel. Misschien zal de coöperatie, de hechte samenwerking der verbrui kers, uitkomst geven? De Staat heeft; al-maar inkom sten noodig. Juli 1919; overtrof Juli '18, wat de Rijksmiddelen be treft, met niet minder dan 0i7»-rall- lioen gulden. Grooter maand-accrès herinnert men zich niet. 't. Blijft in brouwketel. Minister De Vries is gekomen met duchtige verhooging van de Successie-belasting, alsmede met die op den Vermogens-aanwas, de welke 125 millioen per jaar zal op brengen. 't Blijven nietig-armzalige vlieg jes in ommetelijken „brouwketel?'! Waarheen gaan wij? De heer Troelstra, na zijn Zwit- sersche vacantie. weer frisch en van zessen-klaar, heeft de idealen van de S. D. A. P., ter gelegenheid van het zilveren feest dier partij, nog eens geteekend. En 't werd er gelijk voorspeld was een ver broedering en verzustering, waar bij alle kwesties, welke de. soc.-de- mocratische broeders en zusters schenen te zullen verdeelen, ver geten werdenInderdaad? Of slechts schijn? Over enkele dagen komen de gemeenteraden in Patria bijeen; zullen de communistische leden aan.'t getuigen kunnen gaan; zal blijken,, hoe thans de verhou ding is tusschen rood en vuurrood, dat reeds overtroffen is door de extra-vuurroode Lutheraan-scha keering. De rusttijd, hét recès van de Sta- ten-Generaal, loopt gaande weg ten einde. Bij zijn weder-bijeenkomen ziet het Parlement zich gesteid voor een.groote reeks van kwes ties, waaronder uiterst belangrijke, de levensbelangen van ons volk rakende. Wij staan nu op de kentering. Generaal Snijders, de oud-opper bevelhebber, die op 4 September, bij de aanbieding van zijn borst beeld, zal worden gehuldigd, heeft in 'n reeks zeer belangwekkende artikelen pas gewezen op de nood zakelijkheid dér beveiliging van onze nationale onafhankelijkheid, op de waarde daarvan voor ons volk, ook uit ander dan zuiver-mi- litair oogpunt. Wij leven nu in een periode van gisting, waarvan niemand kan voorspellen, wat er ten slotte uit zal, voortspruiten. Gelijk niemand vermag,te profeteeren, of 't moge lijk zal zijn de misdadigheid, die zich nu in zoo. gruwzame en ijzing wekkende vormen openbaart, mees ter te worden. Of de levensmoed zal zegevieren over de wanhoopsstemming, nu zoovelen bevangend. Heel-sterken geest.en kinderlijk vertrouwen zijn nu,: noodig hoe zonderling de samenvoeging ;scbijne om het. hoofd rechtop te houden in de felle branding van deze dagen! Mr. ANTONIO. BINNENLAND. Nederland; en België. Heuler meldt uit Parijs dd. 26 Aug.; D« commissie voor de herziening tan. de traclateu van 1889 ia; in verga- dAring 'ibijeen; geweest zonder de Ne- (lerlandsclie en Belgische leden. In de leringen der Vredesconferen tie heeft men. den indruk, dat men tot een overeenkomst zal geraken. Het-Laatste Nieuws, liet Brusselsche blad bevat een artikel onder het op schrift: De onverantwoordelijken; hoe een land,.benadeeld wordt. Daarin le- •.n .wij o.m. het volgende: Wij hebben dan het fameuse „dienst order" betreffende; de Belgische pro paganda. in Nederlandacb-Limburg. De openbaarmakingervanheeft een ze ker geheelgewettigde ontroering te- eeg gebracht. Verwonderd waren .wij echter niet: zooiets .hadden we te ver wachten! In zeker© kringen wordt tegen Ne derland gestookt: dat is geen geheim. We hebben organen, die openlijk voor hun annexionistieche politiek uitlco- »ép. Er zijn coraité's die aan, z.g. „po- itique nationale" doen en daarbij zoo- re«l benul bobben van wal eigenlijk ,natiopaaI" beteekent. dat ze de naiio- laliteii vananderen eenvoudig met de voeten treden. We hebben onze kleine Pruisen, die uitmuntend van de lessen der .Junker hebben,.geprofiteerd. Dit alles weet iedereen. En hot is yoor niemand een geheim, dat in som mige kringen ook wij hebben Lu- dendorff's en Michaëlissen in minia tuur! jhet streven van al die land- hongerigen: .met sympathie wordt be groet., Dit alles ontneemt zelfs aan het „dienstorder'" zijn karakter van hui chelachtigheid: Nooit hebben boven- temelde elementen verloochend, dat zij s'ederlandsch gebied wilden inpalmen. Hoe staan zij, hoe staat echter het volk tegenover deze zonderlinge prak tijken? Het grootstei-gedoelte, al wil het ook van :geen annexaties booren, betrekke lijk onverschillig., Ook het volk geeft zich over het ,al- gorneen weinig,rekenschap van verant woordelijkheid. Men zal er zich dus nlot druk over maken en de zaak laten betijen. En hot -resultaat zal zijn, dat hot geheel tege ons uitvalt; dat we ook in deze onderhandelingenhet -kortste eind zullen trekken. We hebben een speci aal talent om zaken te bederven, zelfs zoo zij in principe goed en verdedig baar zijn. „L'Ame beige" belaas is al te vaak een „óne beige" Dat liet, op den duur toch zoo niet. kan blijven doorgaan, dat we toch eens ernstig nioetón worden en ons reken schap geven van onze dadenwij -zijn het daarover met alle weidenkenden oens; i Er zijnechter oogenblikken, dat. men den moed dreigt te verliezen, wanneer alles zoo ellendig spaak loopt en een aantal personen steeds alle za ken zoo vertroebelen, dat zij bij voor baat den pas voor alle eerlijke en doel treffende oplossingen afsnijden: of zij er voor betaald werden, hun eigen land den kelder in te helpen! Hst conflict in de typografie. Zooals bekend, zijn de hoofdbestu ren der drukkerspatroonsbonden en het hoofdbestuur van den A.N.T.B. over eengekomen de gerezen moeilijkheden te onderwerpen aan liet oordeel van een commissie van arbitrage. Deze commissie heeft Dinsdag haar eerste vergadering .gehoudenter benoeming van een zevende lid, tevens voorzitter. Met algemeene stemmen werd be noemd mr. .dr. J. H. van Zanten,refe rendaris, v.an. arbeidszaken ter .gemeen te-secretarie te Amsterdam. Deze heeft Ie benoeming aanyaard. L In de vergadering van den Ned. Bond van Boekbinderspatroons werd de vó' geilde motie aangenomen: De Ned. Bond van Boekbinderspa troons in vergadering bijeen te Hil versum op 26 Aug. 1919, kennis geno men hebbende van het conflict in de typografie, waarbij de bestaande col loctieve arbeidsovereenkomst,door een der partijen, eigenmachtig is verbro ken, gezien het feit. dat een dergelijke overeenkomst hare totale waarde ver liest,, indien deze niet op wettelijke regeling is gebaseerd, wendt zich tot den Minister van Arbeid met hel: ver zoek ten spoedigste te willen over gaan tot liet indienen van een derge lijk wetsontwerp." Naar Mr. Kovtenhorst in „de. Tijd" mededeelt, wordt op het Departement van Justitie reeds gewerkt aan een wetsontwerp, waarbij de arbeiders ge dwongen worden zich aan Collectieve Arbeidscontracten tc houden. Mr. Veraart, de vroegere vertrouw man van don Bond van Boekdrukkers, thans professor iu de economie te Delft, bestrijdt in datzelfde blad de noodzakelijkheid van een dergelijken maatregel. DE STAKING DHR GEMEENTE WERKLIEDEN TE AMSTERDAM. Amsterdam heeft de staking der syndicalistische gemeentewerklieden op Dinsdag j.1. uiterst kalm aanvaard, Omtrent het aanzien van de stad schrijft- het Hbl.: De stad zag er in den vroegen morgen ongewoon druk uit, nu ieder zich te voet naar zijn werk spoedde; de fietsers namen een trotsch air aan en voelden zich als rui ters te paard en degenen, die per auto zich lieten vervoeren, poseerden als hoogwaardigheidsbeklecders. En die ongewone drukte, in 4iet waarin anders alles per tram wordt vervoerd, viel een ongewone stilte, omdat nu overal tramgeklingel eu rail- gesuis ontbrak en omdat men overal miste die zwa.ro, bruine, voortschui- vende wagens, die nu eenmaal zoo on ontbeerlijk zijn geworden in het as pect van do groote stad, en waar wij niet meer buiten kunnen. Wat opviel, waren de groepjes wan delende tramconducteurs en wagenbe stuurders. gaande naar of komende van oen remise, waar zij hadden kunnen oonstateoren, dat het stakingsparool stipt werd nagevolgd en ook tTok de aandacht een enkele vuilniswagen, rvan de werkwillige berijder, die doodbedaard zijn kistjes en bakken leegde, door honderden toeschouwers werd aangegaapt en gevolgd, toen hij op den bok van zijn wagen klom en de zweep over het paard legde, dat hem ■oorttrok tot don volgenden gereed - staanden vuilnisbak. Telkens als de man het vuil had geleegd, applaudi- eerde de wachtende dienstbode en al de uit de ramen hangende buren onder steunden die toejuichingen. Ook kwamen uit het Parkkwartier eenige melkkarren naar het centrum der stad, waarop oen groot, aantal hee- ren hadden, plaats genomen, die voor zaken in de stad moesten zijn. Betreffende den omvang van de sta king werden nog .de volgende bijzon derheden gemeld: Hot. trampersoneel staakte bijna geheel. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling trams to laten rijden, indien per remise personeel voor vijf wagens, beschikbaar was. Dit was echter niet het, geval. Later op den dag, tegen ongeveer 4 uur melden zich vele katholieke en Christelijke werklieden aan, blijkbaar in verband met een manifest dor besturen, waarin de staking scherp werd afgekeurd doch men besloot toen geen trams meer to laten rijden. Bij do electrische centrale en de gas fabrieken beschikte men wel over minder personeel, doch kon de dienst doorgaan. Ook bij de gemeentereini- ging ging de dienst door. De wagens reden op liet gewone uur uit, doch al spoedig moest, een aantal terugkeeren. daar het werken onmogelijk gemaakt, werd. Van de gemeentelijke Veren bleef alleen de kettingboot naar het Tolhuis in dienst. Do overige werden stilgelegd- Om eventueel de verbin ding tusschen do- beide Y-oevers in stand te houden werden 20 man mari nepersoneel geroquireerd. Op hot werk van.ido Brandweer en Politie liad do staking geen invloed. In totaal omvatte de staking vol gens de stakingsleiders Dinsdag middag te drie uur 6300 man, waarvan '2200 behóórdon tot liet trampersoneel. In hot particulier bedrijf ver klaarden een 50-tal arbeiders van de fabriek „Trompenburg" zich solidair met de 6takers, omdat zij niet met „be smetten" stroom wilden werken. Om dezelfde reden hebben ook een aantal kraanwerkers uit de haven en eenige diamantslijpers het werk neergelegd. Verschillende bouwvakarbeiders, die de overzijde van het IJ werken, weigerden over te varen, omdat de ge meenteponten door onderkruipers zou den worden bevaren. Persstemmen over de staking. Het Volk (S.D.A.P.) noemt de pro teststaking der Amsterdamsohe ge meentewerklieden een syndikalisti6ch avontuur en schrijft: De staking van een deel der gemeen tewerklieden, waardoor o.a. do tram en de pontveren stilliggen, wordt door het publiek niet ui te tragisch opge nomen. De staking toch was verwacht, men as er op voorbereid dat zij een dezer dagen moest, komen. Niet alsof de staking gewettigd zou zijn: verre vandaar. Er was door de gemeentewerklieden een uitkeoring van ƒ200 gevraagd en zij krijgen ƒ100 plus ƒ15 per kind, waardoor voor de meesten de uitkeering om en bij de ƒ150 zou zijn. Niemand, die gelooft, dat de overige ƒ50 het stopzetten van het geheele verkeer in een groote stad zou wettigen, te minder waar de be slissing over het bodrag der uitkoe- iug nog iet eens gevallen is, aange zien het de gemeenteraad is die deze beslissing nemen moet. De staking eclitor was verwacht en het protest, dat er mee bedoeld is, maakt niet, den geringsten indruk, om dat het allang duidelijk was, dat de anarcliistisch-gezinde gemeentewerk lieden met alle geweld staken wilden en wel nog tijdons het bewind van den sociaal-democratisclien wethouder van arbeidszaken. Uit de krantenberichten is bekend geworden, dat begin Septem ber hoogstwaarschijnlijk als wethou der van arbeidszaken een katholiek zal optreden. Dan zou er voor den wa ren auarebo-syndiko-tribunist niet zoo- voel aardigheid meer aan zijn om te staken. Het moest nu gauw gebeuren, zoolang Wibaut nog iu funktie is. De motie waarin de staking gomoti- veerd heet te worden, draagt van dat gewilde der staking duidelijke sporen. Zij bevat de meest permanente on waarheden en de meest belachelijke te genstrijdigheden. Volslagen onwaar ,is de bewering in de motie, dat door B. en W. oen loorisverhooging „beslist afgewezen" zou zijn. Het tegendeel is waar. In de toelichting tot de desbe treffende voordracht staat duidelijk dat naar de meening van B. en „eerst na eenïgen tiid lean worden overwogen, ol' blijvende verhooging van het loon noodig zal zijn." In plaat: van een besliste afwijzing is dus een boslisto toezegging van nadere o weging. De „vrije" leiders weten dit natuurlijk heel goed, en dat zij met zulk een leugen de staking moeten motiveeren, toont ten duidelijkste aan, dat zij zelf beseffen, hoe zonder on waarheden de staking niet, goed te praten is. De N. Rolt. Crt. zegt-. liet is een poging tot. afdreiging in het groot, zooale Amsterdam er nog geen gekend heeft. Er zijn er geweest, do nnieven die zich bezorgd heb ben gemaakt over den toestand naar aanleiding van het voorstel van B. en YV., om een duurtetoeslag van ƒ100 ineens aan eiken gemeentewerkman (e geven plus 15 voor elk kind. Dit zou aan de gemeente kosten ruim één en een kwart milli oen gulden en men vroeg zich be zorgd af, waar moet al dat geld van daan komen? Men voelt echter wel, dat hot, niet gaat om ƒ100 meer oï minder. De fe deratie vraagt, eenvoudig zóóveel, dat B. en W. daarvoor de verantwoording niet durven aanvaarden, en. zelvcn hebben deze werkliedenleiders geen verantwoording te dragen, nocli geven zij blijk van eenig verantwoordelijk heidsgevoel jegens de gemeenschap. Hun bedoeling is, louter on alleen een conflict in het leven te roepen, met al de gevolgen van dien, want in troebel water is liet immers goed visschen! De toestand i9 dus nu zóó, dat de fe deratieve gemeentewerklieden de sle- demnagd het mes op de keel zetten en door middel van afdreiging het geld trachten te verkrijgen, dat. zij niet goedschiks kan en wil geven. Wij ho pen, dat B. en W., krachtig gesteund door de moderne en christelijke vak beweging, die zicli nog steeds niet so lidair hebben verklaard met de sta kers, dit voornemen zal weten te ver ijdelen, dat de „aanslag op Amster dam" moge worden afgewend 1 Auto-ongeluk. Zondagmiddag bad te Haarlem op de Groote Markt hoek Barteljorisstraat oen botsing plaats tusschen een auto uit Amsterdam en een tramwagen. De auto werd zwaar beschadigd en van de vier inzittenden word de heer W. nog al ernstig gewond, terwijl mej. B. er niet eenige kneuzingen afkwam. Op dit gevaarlijko kruispunt, waar reeds meer ongelukken zijn voorgeko men, dient ter beveiliging van het pu bliek eindelijk eens een verkeersagent, te worden geposteerd. UIT OOST-IN DIE. Men seint uit Weltevreden d.d. 19 dezer aan do N. R. CL: Het grootste gedeelte van .den Ja- pansohen handel te Seraarang staat stil. De Chineezen zogden alle giro's en deposito's bij de Japansclie banken De kapitein van het Japansclie stoomschip Tokomaru ontving een te legram, dat de boycotbeweging in Snn- dakan zoo 6rnstig is, dat l onraad zaam is de haven aan te doen. fitMEEMTERWDJAH HELÖE8. Vergadering van Dinsdag 26 Aug. Afwezig de heeren de Ven on Spangenberg. 2 vacatures. De voorzitter doet mededeeling van oen ingekomen bericht van den heer Spangenberg, waarin deze medeeling doet van het overlijden zijner echt- genoote. Spr. vraagt den -Raad machti ging namens den Raad deelneming to betuigen. Goedgekeurd. Aan de orde is vervolgens de Salarisveroi'ilening voor de Gemoentc- Ambtcnaron en Werklieden. Na hetgeen in de vorige raadsverga dering omtrent de Salarisverordening was besproken is door B. W. met de verschillende Raadsfracties nader overleg gepleegd. In verband hiermede stelden B. W. de volgende wijzigin- ;en voor: Werklieden. 1. Het laten vervallen van don titel .Werkman bij de ontsmettingsdienst der Reiniging." 2. om den magazijnmeester der be drijven 1 groep lager te stellen. (Deze was geplaatst in de salarisgroep van 28—31 gld. per week en komt, thans in do groep van 2730 gld. met 4 een- jaarlijksche verhoogingen van 75 ct. per week.) 3. Om de titel „Controleur der Rei niging" (geplaatst in den groep van 28—31 gld.) te laten vervallen, en in- plaats van „voorman op de Bell" (ge plaatst in den groep 27—30 gld.) to lezen: „Voorlieden Stad on Bolt". Ambtenaren. De ten opzichte van de salarisrege ling der Ambtenaren voorgestelde wij zigingen waren de volgende: 1. groep 2 1100—1500) te laten vervallen en de daarin geplaatste amb tenaren in te deelen als volgt: a. den Doodgraver te plaatsen op staat C (niet i groepen ingedeelde personen) en zijn salaris to bepalen op min ƒ1100.— max. ƒ1500 (4 éénj. vork in ƒ100.-.) b. den Schoolarts te plaatsen op staat C en zijn salaris te bepalen op ƒ1200, c. de Incasseerders en Kommiezen der PI. Belastingen te plaatsen in groep 3 (ƒ1200 - ƒ1600.) 2. Groep 6 (ƒ2000—ƒ2400) te laten vervallen en de Opzichters der Ge meentewerken te brengen in groep 7 (ƒ2400ƒ2800.) De heer Van Breda deelt mede, dat de door zijne fractie ingediende motie wordt ingetrokken, in verband met het door het college met de raads fracties gepleegde overleg. Na aanneming z.h.s. van de artike len 1 t/m. 10 wordt de geheele veror dening met algemeene stemmen aan genomen en eveneens de volgende voorstellen van B. en W.: 1. Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie in overweging te geven de jaar wedden van den Burgemeester, Secretaris en den Ontvanger te rege len als volgt: Burgemester ƒ5500—ƒ6500, 4 éénj. verhoogingen van ƒ250; Secretaris ƒ5000—ƒ6000, 'I óénj vorlioogingen van ƒ250; Ontvanger ƒ3500—ƒ4000, 4 éénj. verlioogingeu van ƒ125. 2. De Kroon in overweging te geven do jaarwedde van den Commissaris van Politie te regelen als volgt •ƒ3500ƒ4000, 4 éénjaavlijksche ver hoogingen van ƒ125. 3. Den Bovolkingsagent L. Labout met ingang van. 1 Juli 1919 op het maximum der voorgestelde wedde 1, brengen. 4. De Brigadiers van Politie J. Güd- deko, J. de Glopper, J. Duif, P. de Boer en D. A. v. d. Wedden met in gang van 1 Juli 1919 op het maxiuiuhi der voorgestelde wedde to brengen. Verbouwing Weeshuis. Vervolgens komt aan de orde liet. voorstel tot verbouwing van hot. Alge meen Weeshuis. De heer De Zwart zegt do vórige uiaul verdaging van deze zaak te heb ben voorgesteld, omreden spr. de zaak niet voldoende had kunnen bekijken overwegen. Spr. kwam nog voor eenige wenschelijkheden te staan, doch wenschte daar bij nadere beschouwing niet op in te gaan en gaal. thans ac- eoord met het voorstel van B. W. De gevraagde verbeteringen zijn drin gend noodzakelijk on kunnen niet wachten op nieuwbouw en verdere plannen. Daar gaat geruimen tijd moe heen en zoolang kan men niet wachten. Do heer Ad riaanse sluit zich bij den heer de Zwart aan. Na nader on derzoek en voorlichting heeft spr. thans geen reden meer het voorstel van B. W. te bestrijden al is spr. het niet. oens met de wijze van verpleging op zichzelf. De heer D o G e u s spreekt zijn vol doening uit over de eenstemmigheid die ten opzichte van dit punt werd be reikt. Het, voorstel wordt, vervolgens niet algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer Poll heeft aan het col lege- een verzoek doen toekomen betreffen de de salarieering van den uecretaris- penniDgmeester, den vader en moeder en don conciërge van het armenhuis, en vraagt dieuaangaande eenige inlich tingen aan B. W. Do heer G r u n w a 1 d zegt, dat het oorspronkelijk in de bedoeling van B. Sc. W. heeft gelegen bovengeoemde per- in de ontwerpsalftris-vevorde- ning op te nemen. Echter ressorteeren deze personen eigenlijk onder liet. Bur gerlijk armbestuur, zoodat B. IV. nader besloten voorstellen van dit 'col- loge af te wachten. De heer Poll merkt nog op, dat juist in verband hiermede gedacht werd aan de mogelijkheid, dat. hot niet noemen van deze functies in de sala risverordening op een abuis berustte. De opvatting van B. W. aclit spr. ©enigszins vreemd, daar genoemde per sonen toch eigenlijk gemeente-ambte naren zijn. De heer G r u n w n 1 d merkt op, dat genoemde personen zijdelings in dienst der gemeente zijn. De opvatting vnu B. W. berust alleen hierop en niet op mindere waardeering. Alvorens de vergadering t.e sluiten wenBchte de Voorzitter nog een woord van afscheid te spreken tot de heeren, die van de volgende vergade ring geen deel meer zullen uitmaken, nl. de heeren Zander, Krijnen, de Geus, Verfaille, Boon, Spangenberg en Poll. Spr. zal zich niet tot elk der heeren persoonlijk wenden, ten einde niet in herhalingen te vervallen. Een uitzon dering wenscht hij evewel te maken voor de lieeren de Geus en Verfaille, met wien spr. gedurende zijn burger meesterschap steeds in nauwe aanra king is geweest,. Met don heer de Geus hoeft spr. in hot college tijden meegemaakt, zooals niet vele collegos ze medegemaakt, zul len hebben. Spr. dankt den heer dé Geus voor de medewerking en den steun, daarbij van hem ondervonden. De heer de Geus was daarbij niet. al tijd een gemakkelijk lid, en soms was bij hem een streven merkbaar om den burgemeester er aan te herinneren, dat er behalve den burgemeester ook nog wethouders waren. Dit. was soms -erbodig. In den heer de Geus waardeert spr. echter liet steeds rond uit komen voor zijn meoning. De lieer de Geus was steeds een man uit óén stuk die op kwam voor de belangen van zijn partij en van de gemeente. ITij zag «'iet. op togon de werkzaamheden, die hij op zich nam, ook niet al6 deze minder aangenaam waren. Vervolgens memoreert spr. de wel sprekendheid van den hoor de Geus, waarvan deze ook nog tijdons de be handeling van de ontwerp saluris-regc- ling in de vorige vergadering blijk gaf. Ook den heer Verfaille dankt spr. oor zijne medewerking. Toen spr. in den winter van 1915 tot burgemeester word benoemd en voor de moeilijkbe den der distributie geplaatst werd, wenddo hij zich tot den heer Verfaille om bijstand. Deze liet zich eindelijk overreden, waardoor spr. zich de me dewerking verzekerd had van iemand, waarop te rekenen viel. Als het hier dan ook goed ging mot, de distributie is dit in'hooge inato te danken nan den heer Verfaille. Ten slotte dankt spr. alle scheiden de leden voor hetgeen zij in het belang der gemeente hebben verricht. De lieer De Geus dankt voor woordon tot hein gericht., en spreekt den wensch uit dat in het volgendi college een even aangename samen werking zal bestaan. Waar de voorzit ter de persoonlijke opvatting van spr. ter sprake bracht, merkt hij op dat hij altijd eerlijk en trouw voor zijn mee- ning is uitgekomen. Een enkel on vriendelijk woord, dat daarbij nl eens gevallen moge zijn, heeft nooit sporen nagelaten. Tegenover den voorzitter kan men zijn moening ronduit zeg gen. Dit heeft spr. gewaardeerd, en ook hij dankt voor de samenwerking. Vervolgens richt spr. zich tot den Raad. Het doet hem leed, dat hij, voor loopig zeker, niet ineer In hun midden zal zijn. Spr. hoopt dat de volgende Raad met vorstand en overleg werk zaam mag zijn in het belang der Ge meente. De heer Adriaanse wendt zich hoewel zonder opdracht dor overige leden tot de aftredende leden. G> [durende de laatste jaren werd er voel van College en Raad gevorderd; Bijna unaniem bleef de goede toon gehand-., haafd al vielen soms woorden, die op hot moment zelf pijnlijk aandeden. Spr. meent dat de Rand zal instem men mot den wensch, dat de scheiden de leden vele aangename godaohton zullen behouden aan hetgeen in den raad werd verricht, dat de vriend schappelijke verhouding mag blijven bestaan en dat het hen wel moge gaan. Daar niemand meer het woord langd, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. INGEZONDEN. Het Weeshuis verhouwen 1 Voor de eerste maal grijp ik Haai de pen om tegen een courant.enbetoóg op te komen, niet zoozeer om de strekking van dat opstel te bestrijdepi dan wel om daaruit te breken wat mij niet bevalt. Ik kreeg heden morgen het nummer van 19 Augustus in han den en dacht wat heeft steller daar mede in den zin. Is "t om den gomoeL teraad een les te geven, waarbij hij mot een rondschrijven aan de leden had kunnen volstaan, maar dan wat minder stroef, want geloof mij met wat humor hier en daar in te lasschqn bereikt u bij die lieden tienmaal mee dan anders bet geval isof om n do grootste courant van deze plaa zaken te bespreken waarvan hel groo publiek weinig notitie neemt en otn verder als slotwoord in dat stukje de gezamenlijke bouwkundigen hier als een „quanlité négligeable" te brand merken. De schrijver heeft een goed plan netje: Gaat eens verder in de wereld zien en steekt er wat van op voor je weeshuis, 't is een goed maar een oiul recept en niemand zal hom dat be twisten. De vorm waarin die lieeL aanbeveling gegoten is, is allerkeu rigst. verzorgd en geatyJeerd ik z< mij wel wachten om dat artikel n< te tasten als liet niet de zwakheid vei ried van steller's totale gemis bouwkundige kennis. Primo liet, verhaal van den onna - gang met den timmerman door lu t weeshuis, 't Is do laatste man die e r bijgehaald wordt, moet u weten: c timmerman is de uilvoerder, in ons i eener verbouwing heeft deze geen aai - wijzing te doen, zelfs geen advisei rondo stem. Ook over de uilkomete i van de aanbouwen der perceelen voc den publieken dienst, waarbij het jan - merlijk effect goed naar voren ie g<- bracht, door de koddige opsommin van al die flaters, valt het mij op, dt t de schrijver de zondebok juist aan de i verkeerden kant zoekt. De fout. di hier beguan i6 wordt over 't algemee i gemaakt. Wanneer er quaeetie is ove 1 hot verruimen van een gebouw bi moeit zich rijp en groen met, de vooi genomen verandering in stede va i zich te beperken met het geven va i een programma, met dat, gevolg, da. de totstandkoming van de verbouwin het werk niet van één maar van vele i is, waarbij de betweters niet bewut zijn dat het maken van een grondpla het, moeilijkste vraagstuk voor «e architect is, waarbij om eene vergèli, king te maken het berekenen va een dwarsprofiel nog jongenswerk is, Over de keus van een architect bui ten den Helder, mag de anonyme selirlj or het werkelijk goed bedoeld heb ben, daarbinnen kent hij ze vast niet, ten minste de personen van naderbij die dat ook beoefenen Ik heb met klim mende verontwaardiging do slotcon clusiën gelezen, inplants van óén to treffen, dat 's mans bedoeling is slaat hij met den stok in het rond ert doelt, daarbij de striemen auderen oni verdiend toe. Wat mij zelf betreft bei dank ik er voor om door een jongeiÜ man afgemaakt, te worden. A propos, van een Weesbuis. 't I» i 31 jaar geleden dat ik onder d« eerste gunstig beoordeelde plannen) behoorde van de 90 ingezonden ont worpen voor bet. Burgerweeshüia Kampen. Sedert heb ik niet op eei onbewoond eiland gezeten en nogal wat in de practijk gepraèsleerd. Of d< andere collega's dat artikel plezierigi zullen vinden? Ik zou het wel niet) meenon; ieder onzer hooft zijne eigeü-: aardige talenten, die vaak sluimeren,! omdat men gebonden is dan aan de- decreten van dc lastgevers, dan aan! de geldmiddelen, ook wol omdat er weinig mooi werk aan de markt is i zodat men of wij de vleugels niet kun-! nen uitslaan. De gelukskinderon diei elders geroepen worden zijn dood-i gewone architecten. Ze zijn evenals wij geschoold, maar hebben door den in vloed van met heel veel meiischen om! te gaan, hier en daar goed werk kun-, nen leveren, liet meerderheidsgevoelj bij vele hunner bewonderaars bestaat.^ echter niet. 't, Zij die heeren komen uit een groote of uit een kléine stad, voor nieuw werk gebruiken ze allen het oude recept en gaan voor dat spe-' ciale doel op studiereis. Moeten wij, nu u~ dat bekend wordt' gemaakt, nog ten achter staan? ANTON J. SALM, Architect B. N. A. 21 Augustus 1919. Mot schrijven van den heer Anton J. Salm bevat, één insinuatie en óén op merking van insinueorende strekking. De insinuatie is de bewering, dat het onze bedoeling geweest zou zijn om één bepaald persoon te treffon. Insinuaties weerlegt men niet. Wie uit ons artikel leest wat de heer An ten J. Salm erin leest, die leest willens of onwillens verkeerd. Het eene ie al even bedenkelijk als het andere. Insinuoerond van strekking ia de opmerking, dat de heer Anton J. Salm zich niet, door een jongen man laat „afmaken." De heer Anton J. Salm, die niets weet van den leeftijd van den schrijver van hot door hem bestreden artikel, tracht, den man met oen vor- wijzing naar zijn beweerde jeugd to disqualificeeren. Overigons bedenke de heer Anton J. Salm, dat in verband met geestelijke zaken de vraag, of iemand oud dan wel jong is, niet nood zakelijk van het getal zijner jaren af hangt. Het is een van onze grootste wonsclien, dat wij jong mogen blijven tot b.v. ons 70ste jaar. De lieer Anton J. Salm herinnerc zich den ouden dicht regel: „men kan wel jong van jaren en oud van uren zijn", eri bedenke, dat van deze ötelling ook het omgekeer de waar is. De opmerking, dat hij niet door dien „jongen mnn" wil afgemaakt worden, sluit een zekere waardeering van eigen persoon en ga ven in zich, die wij gaarne onbespro ken laten. Dat de heer Anton J. Salm ons ar tikel niet goed gelezen heeft, blijkt overigens uit de zinsnede, waarin hij hel heeft over een omgang met een timmerman door het Weeshuis. Wij hebben daarvan nooit gerept. Een goed lezer, en vooral een bestrijder. in eip«n zak pleegt iedere militair, die den dienst ver laat an zijn burgerkleedlng niat koopt op onze kleeder- makerij. adres van den Helder; Firma I. GRUNWALD Keizerstraat 108. Prima eoupo. - Praehteorteeilng Stoffen. Deze week extra aanbieding: Costumes nnr maat vanaf i 35.-. Winterjassen130.-. behoort een voorbeeld van eou be- sch rij ving der werkelijkheid te onderscheiden. Wij hebben ook niet getracht aan te geven, waarom.de door ons gesignaleerde verbouwingen als mislukt beschouwd moeten worden door de schuld van den architect of door die van den lastgever. Wij heb ben Biecht# een weg aangegeven oio tot hetere uitkomsten te geraken. PLAATSELIJK NIEUWS. Aanbesteding. Door dt, Direct je van 's Rijkswerf to. WUloiBfoord werd Dinsdag aanbe steed, het vernieuwen van vloeren en het aanmaken van stellingen iu de Magazijnen der Marine te Wieringen en de daarmede in verband staande werkzaamheden. Ingeachreveu werd door; A, v. d. Wouw, Helder ƒ8565, Langhand Win der, Koegrae ƒ9270, J. Smit, Helder ƒ9420, E. v. Bos, Noord-Scliarwoude ƒ9425, W. Braggaar, Helder ƒ9440, J. Sprulï, Hélder ƒ9624, J. Keoman, Scha ffen ƒ9689, T. Drijver, Helder ƒ9727, P, Tuih, Zijpo ƒ9800, J. Klein en Co., Wieringen ƒ9852, S. Blaauboer, Wie- ringen ƒ9900, Sterrenburg en Boerdijk, Helder ƒ9900, Th. H. Boerae, Wierin gen ƒ9996, G. Timmerman, Wieringen ƒ10622, A. Krijnen, Helder ƒ.10890, J. de Vriea, Helder ƒ11000, Gebr. v. Pelt, Helder 11217, H. Wijker, Helder ƒ11225, R. N. Os, Helder ƒ11273, I. L. v. Oa, Helder ƒ11698 en H, Riemen, Helder /US«8. 25-jlrlg butaan S.D.A.P. Dinsdag was het 25 jaar geleden dat de S.D.A.P. in Nederland werd opgericht. Ter herdenking van dit feit werd dien avpnd door de afd. Helder een feestvergadering belegd, waar als 'spréke,fB optraden de heer Gerhard en n^pvjr. Bakhuis. De zaal van Tivoli was geheel met belang stellenden gevuld. Nadat de muziek vereeniging eenige nummers had laten hooren, opende de heer Verstegen deze vergadering en herinnerde aan de hoogst gewich tige dag die bet heden was voor de Nederlandsche arbeidersklasse. De heer Heljblok, voorz. van den Hel- dèracbe Bestuurdersbond, sprak een woord van geluk wensch en overhan digde een fraaie bloemenmand als bewijs van sympathie en dank voor hetgeen de S.D.A.P. steeds voor de arbeiders heeft gedaan. De heer Ver stegen dankte en gaf nu het woerd aan den hèsr Gerhard. Het is de eerste keer in den Helder, aldus spr., dat ik tot zoo'n talrijke vergadering spreek. Deze vergade ring is éen volmaakt beeld van de aatschappi), waarin wij thans leven. Het is in de maatschappij een donkere tijd als in deze donkere zaal. Hei licht wat thans in de maat schappij wordt uitgestraald Is even slecht als het licht Id deze zaal. De nieuwe tijden die in den Helder zullen lichten, zullen lichter zijn dan dit licht. Ir is een plaatje uitgegeven waarop staat: „feest der S.D.A.P." Het plaatje stelt veor 'een stoere stevige arbeider en daaronder: „Omdat niemand hem feliciteert, feliciteert hij zich zelf." En dat is juist het mooie hieruit dat de S.D.A.P. de eenige is, die uit volle overtuiging zich zelf kan feli citeeren. Alle bourgeoispartijen heb ben een gruwelijke haat tegen de S.D.A.P., maar in den grond van hun hart voelen ze dat de redding alleen van ons kan komen. Mijn opdracht is iets uit de oude geschiedenis te vertellen, maar lk wil eigenlijk over de toekomst spre ken en daarom moet ik iets uit de oude geschiedenis halen. Verstegen zei dat de S.D.A.P. 25 jaar geleden werd opgericht, maar hij weet het niet, 25 Jaar geleden is de partij opnieuw op pooten gezet en de S.D. A.P. die wij nu kennen, is thans 25 jaar. Maar om te weten wat dat betee kent, moeten we nog vroeger terug. Wat de Btichting der S.D.A.P. was, wat zjj beteekent, en welke lessen zij voor ons heeft. In 1871 is op het congres van Noord- en Zuid Nederl Werkl. Ver. te Arnhem verkondigd en duidelijk uitgesproken, dit soeiaal- democratte de grondslag moest zijn voor de arbeidersbeweging. Ik zal de naam noemen van den man die de eigenlijke stichter van de Nederlandsche arbeidersbeweging is en dat 1b mijn vader. Ik was nog jong, maar herinner me nog hoe met geestdrift werd gesproken over het succes wat van die jonge bewe ging werd verwacht. Van die ver wachting kwam niets uit en na eenige Jaren wa» er niets meer van die beweging over. Spr. herinnerde aan de twisten v»n Karl Marx en het verloopen van de Ned. arbaidera- beweging. Ia 1875 bestond niets anders dan een kleine geheime vereeniging, die niet meer dan 20 leden telde. Die kleine vereeniging noemde zich „Vox populi". dat beteekentde stem des volks. Je moet de brutaliteit van een soclaal-demoersit hebben om motje

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1