HELDERSCHE COURANT VOGELVRIJ No. S136 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1819 47a JAARGANG Rd«»«f ur-Ultgwr i C. PB BOER Jr., Mel«Ur. Oplaag 7000 ax. ft bannementapHj» i 8a da *tmd f 1.16, per post f 1.40, BaKcnlond 1 2.40. - Loaaa ex. 0 ot. ftdwtantlên pr regel 17 ot. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Licht in de duisternis. Twee goede berichten, niet alleen voor Duitschland, doch voor de ge- lieele wereld. De Berlijnsche bladen deelen mede, dat de Fransche regeering voorloopig genoegen neemt met de levering van 20 millioen ton Duit- sche kolen per jaar, in plaats van met de in het vredesverdrag ge noemde 40 millioen ton. En, wal nog meer zegt, de entente heeft zich bereid verklaard naar vermo gen grootere hoeveelheden levens middelen dan tot nu aan Duitsch land te leveren om de werklust aan te wakkeren. Meer levensmiddelen vormen in derdaad het eenige middel om in Duitschland de werklust aan te wakkeren, de „Streikfaulheit" te vergrooten. En indien de Duitsclie arbeiders bespeuren, dat sterkere inspanning van hun krachten niet alleen den gewezen vijand ten goe de zal komen, die vrijwillig de voorwaarden verzacht, doch in de eerste plaats zich zeiven, dan keert de geestelijke genezing misschien nog vroeger terug dan de licha melijke. De hoop van het Duitsehe volk, dat het goed meent met het Duit sehe vaderland, is, dat de entente, ook om eigen voordeel, de in de vredesvoorwaarden wat al te strak gespannon boog losser zal vieren. Rik bewijs, dat deze hoop niet ijdel is en de concessie thans gedaan, is een zeer belangrijke zal de stemming in Duitschland verbeteren. Daarom is het ook zeer toe te juichen, dat de opperste raad te Parijs heeft besloten, ten einde liet lijden van den oorlog te verzach ten, een begin ie maken met het terugzenden der Duitsolie gevan genen vóór het vredesverdrag be krachtigd is. Valsche bankbiljetten. Alweer zijn twee fabrieken van valsche 50 markbiljetten ontdekt. Te Leipzig is een bende van 8 personen overvallen toen zij bezig waren de machines, waarmede ze de Valsche biljetten gedrukt had den, te demonteeren. De leiders waren een juwelier en een drogist. In zes weken t|jds hebben ze 6100 biljetten vervaardigd en gedeelte lijk reeds n Berlijn, Munchen, Leip zig, Frankfurt, Pforzheim en an dere plaatsen in omloop gebracht. De tweede fabriek bevond zich te Bannen; daar zijn eveneens acht man gearresteerd, die juist met de vervaardiging bezig waren. In hun bezit werden groote hoeveel heden valsche biljetten gevonden. ENGELAND. Door de patroons en de v.akver- eenigingen in het machinebouwbe drijf zal een gemeenschappelijk on derzoek worden ingesteld naar de economische verhouding van de werkuren tot de productie. Intus- schen hebben de gedelegeerden dei- arbeiders het voorstel der patroons aanvaard en met den eisch tot in voering van den 44-urige werk week voorloopig te wachten. Havenstakingen. Tweeduizend transportarbeiders in de havens van Grimsby en Im- mingbam hebben Vrijdag het werk neergelegd# De havenarbeiders te Plymoutli weigeren na yjjl uur 's namiddags nog te werken, tenzij tegen dubbele betaling wegens overwerk. FRANKRIJK. Massa-diefstal. Een trein bestaande uit veertig goederenwagons kwam Woensdag te Dyon aan. De wagens waren op het station van afzending geladen niet Amerikaansclie legervoorraden als schoenen, kleeren, chocolade, tabak, enz. Te Dyon kwam men tot de ont dekking dat alle 40 wagens leegge stolen waren. FEUILLETON. DOOB •AVID HENNESSEY. 44.) De bijzetting stelde den advocaat in de gelegenheid bijna al de bewoners van bet daL te zien, en hij stond ter zijde, teen twee mannen den stoet met bet, lijk van Dan Morley openden; dan volgden de lijkon der drie vrouwen, vervolgens die dor zeven kinderen. Ned Fenton, Dandy Snow en drie schildwachten ontbraken; doch er wa ren anderen, die als rouwdragers volg den, waaronder Salathiel en Sir James dc voornaamsten waren. Er was geen rouwkleediug, geen bloemen, geen uiterlijk rouw vertoon; maar hun smart was niettemin oprecht, toen zij zwijgend over de nog warme ascli van do kamer der dooden liepen. Sir James vroeg niets; maar hij was benieuwd w»c zij met al die lijken zouden doen, dat zo weer getoond zou den kunnen wordon, wanneer dit noo- dig mocht zijn. Ten slotte kwamen zij-bij een bocht in hot dal, waar een klein aantal tre den in de rots was uitgehouwen. De dragors liepen, zonder stil te staan, de treden op en gingen het groote hol binnen. De atmosfeer in de grot was heet,, zooals overal in het dal, doch het rook er vreemd naar zwavel; op een ndiuiu afloopende plank lagen naast elkaar vijf lijken, alle goed geconser veerd, behalve dat het vleesch bijna sneeuwwit was, alsof het door het een RUSLAND. Einde Juli waren de prijzen der levensmiddelen te Petrograd als volgt: Paardenvleesch (zeer zeld zaam) 100 roebels per Eng. pond, ongeveer gelijkstaande met een Nederlandsch pond, brood 150 tot 180 roebel per pond; suiker (zeld zaam) 250 roebel per pond; aard appelen 45 roebel por pond; melk 30 roebel per flesch; eieren 20 roe bel per stuk. Aanval op Petrograd. Volgens een bericht aan de „Vos- sisclie Zeitung" is in de Oostzee een groote Engelsche vloot gezien. Men brengt dit in verband met het aanstaand offensief tegen Petro grad. 14.000 Boisjewiki gevangen. De „Morning Post" publiceert een door het Russisch bevrijdings comité te Londen uit Omsk ontvan gen telegram, gedateerd op 25 Augustus, volgens hetwelk Kolt- sjak's troepen ten Z.-W. van Troitsk de boisjewiki tot den terugtocht ge dwongen en een sovjet-regiment vernietigd hebben. Veertiend u izend krijgsgevange nen werden gemaakt en kanonnen, waggons en ander materiaal ver overd. Een prijs op het hoofd van Yoedcnitaj. Het. ontbreekt den boisjewiki niet aan geld. De „Times" maakt bijv. melding van een bolsjewistisch strooibiljet, dat onder de pro-geal lieerde troepen in het Noorden van Rusland is verspreid en waarin de boisjewiki groote sommen beloven aan de overlöopers, ilie wapens uitleveren, zooals 10.000 roebels voor een mitrailleur, 10.000 voor de. broek van een kanon, 500 roebels voor een geweer. Voor eiken offi cier, die levend wordt uitgeleverd, wordt eveneens 10.000 roebels be loofd. Ten slotte worden eenige generaals, o.a. Rodzianko en Yoe- denitsj, ais de „voornaamste scha vuiten" aangewezen en wordt 500.000 roebels beloofd aan ben, die deze dood of levend den bois jewiki in handen speelt. VEREENIGDE STATEN. Een ultimatum aan de „Steel Corporation". De vakorganisaties in de staalin dustrie hebben een ultimatum ge zonden aan Gary, den voorzitter van de „Steel Corporation", waar in zij met een staking dreigen wan neer de „Corporation" niet binnen een bepaalden termijn een tege moetkomende houding aan den dag legt. (De Steel Corporation heeft dezer dagen verklaard de vakvereeniging niet te willen erkennen). Carnegie. Blijkens het testament van Car negie heèft deze 10.000,000 dollar vermaakt aan vrienden en aan filanthropische instellingen. Het geen* hij bij zijn leven in totaal heeft weggegeven wordt geschat op 871.000.000 dollar. Luchtvaart. ParijsDakar. Sinds het bericht kwam dat dc Goliath gevonden was bij Koufra, een negerdorp in het Zuiden van Mauretanië, en uiel ver verwijderd van Dakar, zijn nu reeds zes dagen verloopen en men beeft tot Jjn verwondering na dien tijd niets meer van liet toestel vernomen. Een zeker mysterie schijnt er op die zaak te rusten. De firma Vickers Ltd. zal, zoo meldt de Haagsche Crt., eenige luclitdiensten over ons land gaan exploiteereh. Deze plannen zullen in liet volgende voorjaar verwezen lijkt worden. Voorloopig zullen kleine en middelmatig groote vliegtuigen, respectievelijk voor 2 k 3 en voor 12 passagiers in ge bruik worden genomen. Een lucht reis den HaagGroningen zal on geveer/25 kosten;-de overige tra jecten naar verhouding van den af- of ander chemisch praeparaat gebleck' was. Toen allen binnen waren, legden do dragers de lijken naast, elkaar op den grond en bleven met gebo; hoofd staan, terwijl Salathiel een ge bed uitsprak en den negentienden Psalm las; elk lijk werd toen volgens Joodscheu ritus met wat water be sprenkeld en eerbiedig op de-schuin ufloopende plank neergelegd. Nog een psalm werd voorgelezen, de Hebreeuw- scho dankzegging uitgesproken, waar na de rouwdragers zwijgend naar d< zuidelijke holen terugkeerden. Sala thiel was de laatste, die de grot ver liet; hij sloot do zware deur af en gren delde die. Nooit misschien was een begrafenis droeviger of eenvoudiger geweest. Het was alsof hot vuur hen niet alleen van die dooden, maar ook van alle hoop boroofd had. Des avonds woedde or een zwaar on weer en viel de regen in stroomen neor, en den volgenden dag uuiu Saln tliiol maatregelen voor zijn bezoekers, om liet dal te verlaten. Hij nam zes van zijn manschappen mede, want. er moest goed gezorgd worden voor zijn gasten, wier paarden in gloeiende aseh kon den trappen en daardoor schichtig zou den kunnen worden; bovendien achtte Salathiel hel niet onwaarschijnlijk, dat zij in den omtrok politie zouden vinden, uitziende naar den een of an dereu hulpeloozon reiziger, die aan de vlammen ontsnapt was. Onderweg zeide hij tegen Leuuox: „Kapitein Moore zal wel oen beroerte krijgen, als hij ons vandaag ziet. Niettegenstaande zijn branden zijn wij met ons zevenen goed gekleed, goed bereden en goed bowapend; en als hij mij dwingt het. te doen, zal ik het dal even veilig 011 comfortabel makon als het vóór den brand was." stand meer of minder. Voor het postverkeer zal een speciale luchtpostzegel worden in gevoerd. Het port voor een brief in binnenland8ch verkeer per vlieg machine zal vermoedelijk 10 cent bedragen en voor het verkeer met Engeland 25 cent. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELG IE. Het „Laatste Nieuws" publiceert een hoofdartikel, waarin het blad krachtig opkomt egen de „Junker' politiek van de Belgische regeer ders. „Ons volk", schrijft het blad, „moet eindelijk uit zijn roekeloozs onverschilligheid ontwaken. Het moet begrijpen, dat in zekere krin gen op een doel wordt aangestuurd, dat nooit het doel van ons betrach- en kan zijn. Het moet weten, dat er met alle middelen naar het uitlok ken van een conflict, tusschen Ne derland en België wordt gestreefd, een conflict, dat niet alleen geheel overbodig is, zoo de onderhandelin gen tusschen beide landen op fat soenlijke wijze worden gevoerd, maar dat de ernstigste gevolgen met zich kan sleepen. Men gewaagt reeds van het afbreken der diplo matieke betrekkingen en in som mige militaire kringen wordt zelfs de mogelijkheid van gewelddadig optreden onder de oogen gezien, waarover deze ijzervreters zich op den koop toe schijnen te verheugen. Zoo worden we, ondanks onszelf, in conflicten gesleept, die opzette lijk worden opgeblazen en door mid del eener systematische leugen campagne, verkeerd en verdraaid voorgesteld." Het blad gelooft niet, dat de za ken een tragisch verloop zullen ne men. Daarvoor bezit de Entente te veel gezond verstand en hebben de annexatieridders ten slotte te wei nig invloed in eigen land. ,De natie kan niet solidair ach ter hunne practyken staan. Wij moeten ze verloochenen met alles wat in ons is aan zien voor eerlijk heid en oprechtheid. Het is nu goed genoeg geweest; aan het taaiste ge luld komt een einde. Wij zijn voor het recht in den strijd gegaan en zeker niet om de plannen te dienen van een handjevol onverantwoor delijke», die onze traditie, onze mo raliteit en onze eer verloochenen en verraden." Treedt Minister Hijmans af? Volgens de Antwerpsche „Volks gazet" zouden geruchten de ronde doen als zou minister Hymans zyti ontslag krijgen als minister van buitenlandsche zaken. Er zou eene zachte druk geoefend zijn vanwege de Parijsche vredesconferentie. In lk geval, voegt het blad er aan toe, mist minister Hymans in het vervolg het noodige gezag om voor België's rechten op ie komen. Het ware dan ook maar heter dat hij aftrad. De Kroonprinses naar Wieringen. Naar de „Tel." verneemt, wordt de voormalige kroonprinses van Duitschland met twee van liaar zoons den 5den September op het. eiland Wieringen verwacht. Dc prinses zal haar intrek nemen bij den ex-kroohprins, terwijl de kin deren de gasten zullen zijn van den burgemeester. De prinses is voor nemens een 10-tal dagen op het ■iland te. vertoeven. Civielrechtelijke regeling collectieve arbeidsovereenkomst. Naar „de Tijd" verneemt is op jen desbetreffende vraag, door inr. Kortenhorst als directeur van het R.-K. Verbond van Werkgevers- Vakvereenigingen tot den Minister van Arbeid gericht, het antwoord ingekomen, dat het ontwerp tot ci vielrechtelijke regeling van de col lectieve arbeidsovereenkomst zóó ver is gevorderd, dat hèt weldra aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies kan worden verzonden. Een windhoos. Vrijdagavond heeft het bij Bar- ncveld gelegen dorp Voorthuizen Toen zij naast elkaar weer in meel open terrein reden, zeide Sir James „Wat is liet geheim van die grot. waar in jullie jc dooden begraven? "Wat cc servcfert. de lijkou cn maakt ze z wit?" „Zwavel," antwoordde Jaclc; „wan neer de grotten dicht zijn, vullen ze zich mol. zwaveldampen. Zoo als je weet ligt. een van de weinige vulkanen van Australië niet ver hier vandaan, en we vermoeden, dat die op dé.een of andere wijze met de grot in verbinding staat: maar vraag me niet je de zaak- uit te leggen, want dat zou ik niet kun nen. We ontdekten do conservccremh eigenschappen bij toeval, en nadat w< oen deur voor de grot gemaakt hadden, schijnen ze zeer toegenomen te zijn. Wat mij betreft, zou ik onze dooden liever begraven; maar onder de gogo ven omstandigheden is hét heler ii staat, to zijn de lijken te kunnen too nen aan de autoriteiten, voor het gé val er vermoedens moeiden ontstaan omtrent de doodsoorzaak. Doch hoe liet zij, je kunt, geloof ik, voor zeven ervan instaan." Zij waren nu hui ton de vuur zone en stegen af hij oen kreek, om wat to oton en, de paarden te laten grazen. „Ik,- hoop over drie of vier dagen in Sydney te zijn," zcidc de advocaat. „Ik zal nooit vergeten, wat ik hier gezien, heb, en ik zal al den invloed, dien ik beziU aanwenden, om verlof voor je te krijgen Australië to verlaten; doe jij nu in dien tusschontijd niets, waardoor mijn pogingen schipbreuk kjinuch lij den. Niet mot kapitein Moore vechten' Geen oog om oog of tand om tand' Blijf hem uit deu weg en laat. ik pro hoeren hem op een undere wijze te la t.en boeten. Neem de levensmiddelen, dio jo noodig hebt, on betaal orvoorf Ingezonden mededeelingen. EEN GROOTE MISDAAD is het zijn gezin te bestelen. Dit doet iedereen die zijn costuum of winterjas niet op de allergoed koopste kleermakerij van den Hel der Iaat aanmeten. Prima jas vanaf 30 Prima costuum „35 alles naar maat. I. GRUNWALl), Keizerstraat 108. geweldig van een windhoos te lij den gehad. Tegen .10 uur ongeveer kwam, tijdens hevig weerlichten, uit Zuid-Westelijke richting, een windhoos aangetrokken, die alles vernielde wat zij op haar weg ont moette. Honderden, soms zeer dik ke hoornen, zyn als lucifersstokjes afgeknapt of stukgedraaid. Onder meer was de straatweg tusschen IIoll. Spoor en Voorthuizen door afgebroken hoornen totaal ver sperd. Vooral op de hofstede „De Holzenbósch", bewoond door A. Pater en toebohoorerule aan den heer B. Harrensteyn, te Amster dam, is de schade ontzaglijk. Een groote schuur is daar geheel tegen den grond gedrukt. Een achttal varkens nioeslen later worden uit gezaagd, doch een stier redde zich zelf door uit het over het beest heenliggende dak te beklimmen. Een kleine schuur is zelfs geheel verdwenen. Op ongeveer 20 minuten afstand is later een deur hiervan terugge- onden. Verwonderlijk genoeg is de oude huisgevel van 1716 intact gebleven. Alleen de schade op deze hofstede aangericht wordt op 10.000 geschat. Vervolgens heeft de hoos haar weg naar het dorp Voorthuizen ge nomen, dat uitziet alsof het een bombardement heeft ondergaan. Meer dan de helft der daken mist daar een groot aantal pannen. Van de Geref. Kerk zijn zóóveel pannen afgerukt, dal men van bui tenaf dwars door liet dak kan zien. Ook de verschillende boomgaarden hebben verschrikkelijk geleden. Op enkele plaatsen is zoo goed als geen vruchtboom blijven staan. -Dc hooswind, die een breedte had van ongeveer 500 M., kwam, volgens verklaringen van verschillende per sonen, mét een verschrikkelijk lawaai aanrollen. Sommigen ver geleken het geluid bij een wed strijd tusschen honderden auto's, terwijl weer een ander liad gedacht aan een „op hol geslagen" snel trein. Een der bewoners vertelde ons zelfs VooraLoen sterke trilling, als by een aardbeving, te hebben gevoeld. Het vreeselyke natuurverschijn sel, dat slechts een paar minuten duurde, lieeft gelukkig geen per soonlijke ongevallen veroorzaakt. HELDER VOORUIT. (Slot.). De hiervoor gegeven regelen gaven iil hoofdzaak oen beschouwing over ilen plaatselijkon hnudcl, de vestiging van industrie en het. verkrijgen v.r eenige scheepvaart. Er is in onze gemeente nog een be langrijke faetor aanwezig waardoor de plaatselijke toestanden voel kunnen worden verbeterd. Ook daarbij spoelt verkeer' oen groote rol. luisduinen, liet, Sclieveningen van Helder, dat tot heden de grootste vcr- wnarloozing heeft ondervonden, moet worden ingericht als Badplaats.' Jaarlijks groeit de trek naar bad plaatsen: de geheel o Noordzeekust voorzoover deze is gelegen in de nabij heid van grootoro plaatsen, doet diens! om van heinde en verre de badgasten to herbergen. Huisduinen blijft een zaam en waclit roods oen reeks van ja ren op ondernemers, die tot het inzicht komen dat ook hier. evengoed als el ders, oen badplaats kan worden ge sticht. Wat een martelgcschiodenis hebben wij al doorgemaakt, mot onze bndplaaN. Hel vroeger bestaande stoomtrainmetje was wel een middeleeuwsch vervoer middel, maar toch in ioder geval een gelegenheid om naar 't strand te ko men. En nu? Huisduinen is niet anders meer te hereiken dan loopemle. 't. Moge een gc- zonde sport zijn. maar in warme dagen gaat alle verkwikking van liet straud- bczoek af, wanneer men l'/s uur in de brandende zon moot loopen om van de zee te genieten. Toch zijn hot dc war- me zonnige dagen, waarvan een bad plaats het hebben moet. Ondanks het feit, dat. alle verbinding I met Huisduinen is verbroken, blijft liet oen trekpleister voor de inwoners van Helder, :t wordt bezocht tegen dc ver drukking in. Weliswaar kan een bad plaats geen bestaan vinden niet. uil - i sluitend bezoek van z.g. dagjesgasten, toch werken deze mede om het aanzien te brengen aan een zeestrand zooals dit nu eenmaal gaarne bezocht Wordt. Huisduinen verkeert als badplaats in zeer slechten toestand, 't Is er alles oven ongerjofelijk en onbeholpen. Wel iswaar is de bestaande kringenwet een belemmering voor uitbreiding, zooals echter nu dc opvatting is van eenige strandexploitatio, zoonis Huisduinen er nn uitziet, zal men geen tweede strook zeestrand, gelegen in de onmid- (1 olijke nabijheid van een stad met 30.0000 inwoners, vinden. Al is dan de kringwet. een belemmering voor het bouwen van groote hotels en liet in richten -van eenige straiulgenoegens. hot. strand zelve, de weg daarheen, de beplanting dor duinen enz., zou toch met eenige koslcn en moeite meer aan de e.isehen des tijds kunnen voldoen. De Economische Commissie heeft zich o.m. tot laak gesteld om Huisdui nen tot badplaats te verheffen. Naasl do vele gezichtspunten, welke zich voordoen om de oconomische positie van Helder te verbeteren, raag hel plan om van Huisduinen een badplaats te maken zeker wel een van de meest, voor de hand liggende verbeteringen worden genoemd. Huisduinen komt in aanmerking om zoo spoedig mogelijk als hadplaats te worden ingericht.. Het eerste gedeelte ten genoogen van de dngelijksche be zoekers uit de stad en omstreken, een verderop (voorhij do donkere duinen) golögeu gedeelte speciaal voor de bad gasten. Do kringenwet, die naar wij hopen door de veel gewijzigde militaire toe standen milder zal worden toegepast, mag niet lauger de uitbreiding van Huisduinen als badplaats belemmeren Daarnaar ga men informeeren. Blijft bij de militaire autoriteiten de opval ling omtrent het bouwen in den z.g. verboden kring voortbestaan zoon Is tot lieden liet geval ia, dan verplaats»; men bet verkeer zooveel verder als noodig is. Spoedig worde een aanvang gemaakl j om den toegang van af den zeedijk naai hel strand mogelijk te iuake. men lueiige eenig comfort en drage er zorg voor, dat. bjnderlijke zandverstuivin gen geregeld worden opgeruimd. Zoo- vee,1 mogelijk ontwerpei men bepalingen die oen druk strandbezoek in de hand werken. Het verderop gelegen rustiger ge deelte worde, bestemd 'voor badgasten Do plannen welke bestaan om op dal godcclte een aantal kleine villa's of landhuisjes, zooals men ze noemen wil. te bouwen, zullen den grondslag moe ten vormen voor de vestiging van een badplaats. Wie Uwer lieeft niet bezocht liet verderop gelegen duingedeelte voorbij de z.g. donkere duinen? Welk een indrukwekkend schouw- spol bieden U daar die hooge schitte rende duinkoppen! Met het gezicht naar Helder gekeerd ontwaart ge rechts vruchtbare landerijen die U een rustige stemming geven en in Uw geest een beeld vormou, zooals de na tuur (fat alleen geven kun. Links ziel ge een eindeloozc duinenrij met val leien, waartusschen op korten afstand do immer afwisselende zee, als 't wur>- wedijverende inet Let rechts gelegen woiland wie liet meest Uw aandacli' trekken zal. Achter U, voor U. overal oiivervalsehte natuur. Zou inderdaad dit sclioone oord, deze mooie plek Noord-llollandsch duin aun do vergetelheid moeten worden prijs gegeven? Huisduinen moet als badplaats wor den ingericht, kan als zoodanig van voel boteokenis wordon, als inen den durf maar heeft dit met de noodige vastberadendlieid aan te pakken. Er zijn twee wegen. De eene weg is die welke gaat, zooals men dat noeml, op oen koopje, waarbij men steeds zal t,<2 kampen hebben met slechte exploi tatie, met als slot een jammerlijke mislukking. Do andere weg is om van den beginne af de zaak flink aan Houd je mannen goed onder controle en zorg. dat ze niet slaags raken inel de politie, die hiér in den omtrek L. Treed alleen defensief op; maar houd je de eerste veertion dagen kalm, in dien tijd zal je nader van me hooren!" „Je vraagt 1110 iets moeielijks, vriend," zeide Jack, „maar voor zoo ver .liet van mij ufliangt, zal ik het doen. In hel allermooiste govul zullen zij oogluikend toolalen. dat ik Austra lië verlaat: maar daar ben ik zelfs nog niet zeker van. Maar laat ik je één ding zeggen: ik zal liever strijdend hier in de bergon sterven dan de man nen in don steek lutén, die mij hebben bijgestaan en hun leven zoo dikwijls voor mij hebben gewaagd." Zij waren nog eon paar mijl van den weg naar Maitland; op verzoek van don advocaat gingen Salathiel en zijn manschappen niet verder mede. zoodat Sir James, Amos en Bob met hun drieën verder trokken. De brief, dien Amos aan Betsy go Söhrevou had, was een van dc vele, die aan Sir James Bcnnett ter bezorging waren toevertrouwd. Salathiel vond, dat zo bij hom liet veiligst zouden zijn, voor liet geval zij door kapitein Moo ros politie aangehouden en gefouil leerd zouden wordon. HOOFDSTEK XXXI. Da militairen worden t e li u I p geroepen. Zo bosloten dien dag niet verder te gaan dan Kiugdon Ponds, oen dorpje aun den noordelijken weg aan den voet der Ranges. Amos was blijkbaar zwak en moe, hoewel do oude man liet pakken, zorg te dragen dat de exploi tatie zoo doelmatig mogelijk zij, en in aansluiting is met do opvatting van het hedendnagsche strandleven. Ook bier speelt bet verkeerswezen oen groote rol. Een zeestrand, dut men mot. bijna twee uren uit en terug loo pen bereiken moet, moet noodgedwon gen achter blijven bij een badplaats, waar men met moderne verkeersmid delen komen kan. Huisduinen staal ver achter bij iode- rc badplaats' in óns land, en zal dit blijven als niet een behoorlijke ver binding daarheen wordt tot stand ge bracht. De ontwikkeling van een be- puulde streek houdt onmiddelijk ver hand met het verkeer. Is dit verkeer gemakkelijk dan is in de meeste ge- ■allon succes verzekerdin het togen- •vergestelde geval blijft, hot. tobben •an 't begin tot 't eind, is voornitgnng uitgesloten. Herinneren we ons de vroegere stoomtram naar Huisduinen. Ondanks de gebrekkige inrichting, ondanks de groote nioeielijkhoden met materiaal n andere zaken, was bij. gunstig weer lo tram stampvol, en had men geen handen genoeg om het. publiek te be dienen. Huisduinen zal zich spoedig mogen diaren onder de druk bezochte bad- plaatsen, mits men zorge voor een goed geregeld verkeer. Daar staat en valt alles mede. Wat zou het strandleven van Bergen aan Zee, Zandvoort. Katwijk, Noord- wijk, Scheveningen 1e het-eekenen heb ben wannoor naar deze plaatsen geen voermiddel bestond? Vergelijken wij eens de kostbare lange straat- en grintwegen^ naar 't strand, daar aange legd voor wandelaars, bij de kosten voor dat doel ten onzent besteed. Deze badplaatsen liggen allen in de nabij heid van grootere steden, van waaruit- spoedig de communicatie door een eiectrisehe trum werd tol stand ge bracht. Ook Huisduinen moot bereikt kun-1 •n worden met een naar de heden dnagsche opvatting ingericht vervoer- j middel. De totstandkoming daarvan, het moet erkend, zal in den beginne op heel wat moeielijkbeden stuiten, men zal de ren tabiliteit in twij-fel trekken. Toegege ven moet worden, dnt in den eersjen tijd geen sprake zal zijn van koeten- dekking. Dit risico moet de onderne mer dragon. Na vorloop van tijd zal Huisduinen zich door dit verkeersmid del ontwikkelen en zul het oorspronke lijke nadoel zich herstellen, vooral als •n de exploitatie zoo uitgebreid mo gelijk maakt. aar toch binnenkort onze gemeente bij het Provinciale Electriciteits Be drijf zal worden aangesloten zou hot volgendo plan overweging verdienen.' liet- vervoer geschiede door inijdel van een oloctriseho tram, beginneiide >p hot .Stationsplein, gaande vin den Iluisduinerweg tot eon nabij het eer ste strand gelegen punt ter hoogte van de plaats waar nu do z.g. tuintjes ge logen zijn. Van daaruit buigt deze lijn zich, om deu Stroowog te bereiken en e komen aan het tweede strandge- deelte aan de landzijde van de duinen, waar volgens de bestaande plannen villabouw tot stand znl komen. Dezplf- de lijn gaat nu langs kortste rojite voort naar Julianadorp, steekt van, daaruit over naar het N.-H. kanaal en gaat via de spoorbrug bet kanaal langs, pasaeerende het vliegkamp, de gemeentebedrijven en de aan het N.-H. kanaal gelegen industrieterreinen, .onv daarna vin Binnenhaven, Zuid- en Kei-- zorstraat wederom liet Stationsplein t,0' bereiken. Met de totstandkoming van deze eint.iiurbnan zijn heel wal verkeers- belaiigen gemoeid. Teu eerste het yer- voer van Helder nuur Huisduinen (dog-, bezoek)ten tweede van Helder via Huisduinen naar bet- straudgede^lte istenid voor pension-badgasten. Icn derde de verbinding met Julianadcfrp- Koegras, t.en viordo du verbinding ïjriet dc aan hot kanaal gelegen gemeente en marinebedrijvon, on de te verwacli-' ten uitbreiding op dat punt van indus trieterrein. Op drukke zomerdagen kunnen ,de diensten Melder-Huisduinen vermeerderd, zonder dat daarv lieele ceintuurbaanront-e noodzakelijk iel De bewoners van Anna Paulowjiu. Breezand, Koegras-Julianadorp, kun nen door deze verbinding gemakkolijk m hét strand gebruik maken. Als de verkeersweg er eenmaal is, doen do gunstige omst&ndighi niet over- zijn hart kon verkrijgen Lot lo bekennen. Zij reisden langzaam tot zij bun plaats van bestemming hadden bereikt, waar zij liun intrek namen in de herberg en hun vermoeide paarden aan de zorgen van een bediende over lieten. llier word alles gedaan om hol Sir James en zijn reisgonooten mukko- lijk te maken. Het viel don advocaat echter op, dat, de herbergier in het ge heel niets vroeg; Lot. scheen den i volkomen koud te~ laten waar zij van daan kwamen cn waar zij heen gingen. Amos vermoedde dadelijk.'dut dit zwij gen het gevolg was van Salatliiel's on middellijke nabijheid. „Deze men schen," dacht hij, „dio dicht bij de ves ting in vrede en rust. loven, zoggei waarschijnlijk niet veel"; doch Sir Ja nies, die, al wus hij nog zoo'n schran der advocaat, vastgeroest zat in liet klassevooroordeel, dat iemand voor di gevoelens en gedachten van broeder.- uil. mindere klassen blind mankt, schreef liet aan boersche onverschil ligheid toe. Toch had hetgeen hij in bét dal Adullani gezien luid, .Sir James oen an doren kijk op verschillende dingen ge geven. Hij begon alles uit oen andoi oogpunt te beschouwen, en vroeg zich zelf af of 7.ij, die togen de maatschap pelijke orde zondigden, per slot. van re koning toch geen zedelijke rechten luidden; en of ketenen, handboeien, knoet -en galg wel de beste zalven waren voor de wonden van het staats- I ie haam- Het meest had hem misschien getrof fen, dat die beruchte individuen, welke geheel en al aan zichzelf waren ov gelaten, do vlag van hun vaderland lieten wapperen over de eenzame berg vesting, zelfs wannoor zij door de po litie als roofdieren werden achter worden ivoor èen Jgd. Het was een nieuw gezichts punt, dnt ecu vogelvrij verklaarde ten patriot kon zijn. Hoe zou hij zich an ders kunnen verklaren, dat de L'ulon Jack over do wanhopige Adullani-hróe- dorschup woei? „Wentworth had ge lijk," zeide hij tot zichzelf. „We heb ben behoofle aan meer menschel jjklijBld en rechtvaardigheid. Feitelijk zijn mannen als Salathiel overgeleverd aan de willekeur van burgerlijke en mili taire autoriteiten. En de autoriteiten hier zijn machines zond'.- geweten of hart." Met zulke gedachten bezield, kat' hij, ouder het genot van een sigaar.; op de veranda \uu do herberg naar hem vreemde landschap te staren. Het was ui laat, in den namiddag. Amos was wat gaan rusten en Bob zat op hem to wachten niet de liefde van een zooniof jongeren broer. Kingdom Ponds leek op dat oogen- blik wol hel rustigste dorpje yan Nieuw-Wales. Hel was werkelijk •lig gelegen tegen de helling van $en kleinen heuvel, ann een door wilgen omzoomde kreek en was bijna geheel door bergen omringd. liet lag ten zuid oosten van de zwartgebrande Ranges en do advocaat vroeg zich af 'hoe Tiet mogelijk was, dat het dorpje gospngrd was gebleven. Plotseling hoorde 'Jiij oen aantal ruiters naderen. Toen |zlj dichterbij kwamen, zug hij, dat het on geveer twintig soldaten waren. De pd- vocnat trok zich in de schaduw van èen paar heesters terug en zag ze, zonder halt te houden, door het dorp rljcfen, ■alsof ze haast hadden. „Wat betoekent dat?" dacht hij. „Waarschijnlijk komen zij van Mèit- land en gaan naar Murrnrundi, jEn waarom bobben ze zoo'n haast?" Toen gingen zijn gedachten als vanzelf naar Salathiel en de recente poging van ka- waarin het mooie Noordelijkst strand verkeert de rest. Immers, voor badgas ten zoowel uit. Nederland als uit 't buitenland, biedt Huisduinen, wanneer het als badplaats is uitgerust, inder daad veel afwisseliug. Het mooi gelegen rustige strand, do natuurlijke toestand waarin de duinen zich bevinden, is daarvan niet alleen oorzaak. De onmiddelijkc nabijheid van de marinehaven te Helder, en de vis- schersvloot is oorzaak dat- de zee op onze kust veel bevaren wordt, hetgeen voor een strandbezoeker veel attractie geeft. Al mogen de vliegmachïnos door het veelvuldige vliegen thans op ver schillende plaatsen in ons land niet zooveel bekijk moer hebben, de om standigheid, dat te Helder twee mili taire vliegkampen zijn, waardoor zelfs in hoogere sferen voor de noorligc variatie wordt gezorgd, is voorzeker gunstig te noemcu. De badgast- van Huisduinen kan, als er een gemakkelijk verkeer bestaat naar de stad, veel afwisseling in liet strandleven ondervinden. Een zeereisje naar Texel is eon uitspanning, welke geen andere badplaats hem verschaf fen kan. De Mnriuo-basis té Helder, de Buitenhaven met de daarin gemeerde schepen, dé onderzeebooten, de Zuider zee met Wieringen. het Marsdiep met Texel, de zeedijk, het is alles nieuw oor hem, en voor den vreemdeling het bezoek overwaard. Naarmate het strandleven groolor omvang neemt, zal do stad Helder van zelf zich daarbij aansluiten. De inwo ners in het algemeen, de plaatselijke handel in t bijzonder, varen er wel bij, de gemeente zal spoedig een ander aanzien verkrijgen. Bij een flinken opzet moet Huisdui- 'ii zich uitbreiden, steeds meer wordt het strandleven gezocht. Vooral in de komende tijden, nu een reeks van oor logsjaren zijn voorbijgegaan, dio een groote beperking aan het reizend pu bliek hebben opgelegd. Bijzondere aandacht verdieuen de aanleg en verbetering van wegen naar i in de duinen. Voor badplaatsen is een aanhoudende pokkende reclame hoofd vereisclite. Jaar in jaar uit moet niet alleen in Nederlandsche, doch ook in buitenland sche bladen de aandacht daarop geves tigd worden. De taak om ook deze plannen ten uityper te brengen, mag niet worden onderschat. Ook hiervoor zal het noo dig zijn dat een inlichtingsdienst de -orschillende aanvragen welke bij eenige actie spoedig inkomen behan delt. Onze indruk naar buiten moet vóór alles gunstig zijn. Van de leden der Economische Com missie, zooal» deze is samengesteld, mag eri kan niet worden verlangd, dat. zij al deze zaken daadwerkelijk zullen uitvoeren. Dé Economische Commissie is het instituut, dat plannen beraamt, initia tief neemt-, en door onderliuge bespre king de verschillende voorstellen in goede banen leidt.. Daarnaast kome te staan eeu instel ling, welke de: genomen besluiten ten uit voor brengt- Aan het hoofd hiervan worde geplaatst een veelzijdig ontwik keld man, inetaat de verschillende vQoratellpn overzien en zoo moge lijk tot uitveoring te brengen. Dezen hoofdambtenaar verschafte men een speciaal daarvoor ingericht, bureau, en geve men bij uitbreiding voldoend# personeel. Hij staat onder het Dag. Bestuur der Economische Commissie en is tegenwoordig op de vergadering der subcommissies, waar van hem tevens het secretariaat wordt toevertrouwd. Alle correspondentie ge schiedt offieieel namens do Economi sche Commissie der gemeente Helder. Aan het einde van deze beschouwing gekomen zal men zich afvragen: Wie zul dat be|alen? De vtpag is niet misplaatst. Indor- daad,, ons belastingpercentage is be duidend. Als rente eu aflossing van het benoodigde kapitaal uitsluitend door de gemeentenaren moet worden opgebracht, dan is zulks in de eerste jaren ondoenlijk. Toph moeten wij ergens heen. De gemeente Helder moot zich een goed economisch bestaan verzekeren, mng niet stilzitten en afwachten. Het Rijk zou bereid gevonden inoe fen wyrden, onzen econoinisolien toe stand te heipen verbeteren door een loening waarvan de eerste jaren geen rentebetaling en aflossing plaatsvindt. pitein Mooro om bom „uit te rooken." De herbergier kwam juist kijken, toen de troep om een bocht van den weg verdween. „Wat- doen dio hier?" vroeg de ad vocaat, „Weet u dnt niet., sir?" antwoordde do man. „Ik zal u de couranten bren gen. Ze zitten kapitein Jack nu." Indien Sir Jamos een kwartier latei- een eindje, deu heuvel was opgegaan en links af het bosch ingeslagen was, zou hij gezien hebben, dat de bediende, die linhpaardenop stal gebracht bad, in den töp vau een reusachtig hoogen eucalyptus klom. De man bad een klei nzen spiegel bij zich, waarmede hij door uiiddel van een systeem van afgespro- keil stralen, door Salathiel Uitgedacht, soinen gaf aan don uitkijk van deu woiidlooper boven het dal. Hij bad ge vaar geseind en antwoord gekregen, waarna-hij bijzonderheden meldde om trent het aantul soldaten en verder nieuws, dat hij uit de couranten ge haald had. Het was een ruwe toepas sing van het principe van den helio- ètaftt, en daardoor word Adullani, hoe wel op achttien mijlen in rechte lijn van Kingdom Ponds gelogen, op de hoogte gehouden van veel wat er in do buil-pnwereld gebeurde. In werkelijk heid was'do herbdrg, dio voor buiten staanders precies geleek op alle andera aan den weg, eeu .stapelmagazijn voor Salathlél. Dè laatste week was echter door de boechbranden alle gemeenschap met «fgMlea verbroken. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1