Tn S fregeering om een toeslag in eens aan de aanlegplaats. De kroonprins begaf zich er heen. Nauwelijks vastgemeerd, stapte de kroonprin ses met haar 2 kinderen aan wal en werden ze door den kroonprins met een flinken zoen en handdruk verwelkomd. Deze aankomst van vrouw cn kinderen was een aan doenlijk oogenblik. Wat moet er op dat moment veel in beider harten alsmede voor den driejarigen cur sus. Marine onderofficieren. In een Vrijdag j.1. gehouden huishoudelijke vergadering van de afd. Willemsoord van den Bond van Marine-onderofficieren, zijn de volgende moties aangenomen: I. „De afdeeling Willemsoord zijn omgegaan. van en Bond van Marine onderof- Terstond gingen allen in de f}cu.,.ftn( enz< auto s; in de voorste de kroonprin- Gehoord de besprekingen in ver sos, de kroonprins en de kinderen foamj niet de steeds duurder ivor en 't gevolg in de andere. Hierna <jen(je levensstandaard en de nog reed men naar de woning (de pas- steeds niet daaraan voldoende te- torie) te Oosterland. gemoetkoniende houding der re- Aangezien de ruimte in de kleine geerj„g pastorie zeer beperkt is, logeeren Vertrouwen stellende in het werk de beide prinsen met hun gouver- sujj(.,onunissie (bestaande uit nante in liet huis van den burge- <jRr commissie voor de her- moester. ziening der rechtspositie), welke belast is met eene herziening der huidige salarisregeling, j Gelet echter op het feit, dat deze nieuwe salarisregeling niet eerder 1 dan 1 Januari 1920 in werking zal treden. Gezien den noodtoestand van liet op Woensdag, den 10 September oogenblik, mede in verhand met 1919, des avonds ten 7 uur. den a.s. winter en de daarmede ge- Onderwerpen ter behandeling: P»™ kozen ^tigdennh^ Gelet ip de toezegging van de S. ingekomen en w deelingen. 4. Voorstel betreffende de rtor- PLAATSEL1JK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, ganisatie van den geneeskundig-41 dienst. 5. Verhooging subsidie bewaar scholen. 6. Samenstelling Commissiën van Lystand. Subsidie bewaarscholen. B. en W. stellen den Raad voor, in verhand met een ingekor; ;i verzoek, om aan de besturen :ier bewaarscholen over 1919 een sub sidie te verleenen van 2.50 per leerling, onder voorwaarde, dat het verhoogde bedrag van ƒ2.50 uit sluitend moet worden aangewend tot verbetering van de salarissen van liet personeel der scholen over 1919. Berekend naar het aantal 14 tr- lingen op 15 Januari 1919, zal hier voor een totaal bedrag van 3.199.50 noodig zijn. Wethouders. B. en W. deelen den Raad mede, dat de werkzaamheden tusschen de leden van liet College opnieuw n z»jn verdeeld en dat die verdeeling dag. is als volgt: I De Burgemeester: Grondbedrijf, Volkshuisvesting, Gemeentebedrij ven, Politie, Brundwezen en Militie. De Wethouder de Ven: Onder wijs, Ziekenhuis en Keurings dienst, De Wethouder Adriaanse: Fi nanciën, Armwezen en Belastingen. De Wethouder Verstegen: Dis tributie, Sociale aangelegenheden. Rechtspositie, Werkloosheidsver zekering, Vischafslag, Publieke Werken en Gemeente-Reiniging. uitbetalen. Overwegende dat hiermede lang niet voldoende wordt tegemoet ge komen om aan deze dure tijden het hoofd te kunnen bicden, en ei ook dan nog steeds een groote ach- terstand is in vergelijking met de loonen ter koopvaardij en deze loo- «en wederom deze maand worden herzien. Draagt het Hoofdbestuur op, om in samenwerking met de ander militaire organisaties er bij den Minister van Marine op aan dringen om alsnog aan alle onder officieren een toeslag ineens uil ti betalen van minstens 600.ei besluit deze motie te publiceeren in de pers en liet Midden. En gaal over tot de orde van den dag." 1 IJ. „De. afdeelïng Willemsoord van den Bond van Marine onderof ficieren, enz. Spreekt hare verontwaardiging I uit over de nalatigheid van bei j Ministerie van Ylorlog om de mari ne onderofficieren uit te sluiten van het reizen in hurgerkleeding voor militair tarief. En gaat over tot. de orde van den Goed, maar breng er voor in de wanbeleid der Regeering en geeft plaats, wat .voor de arbeiders aan- den besturen der organisaties op- nemelijk is. Geef hun werk. Do 1 dracht eventueel door middel van bedrijven zijn echter nog niet nor- j demonstratieve stakingen in liet rr.ooi an i\i, ovituijane h.iiio" transportbedrijf van Nederland, krachtige uiting aan het protest te geven." Deze wordt aangenomen en di rect naar het hoofdbestuur geseind. De voorzitter hoopt, dat allen de motie kracht zullen bijzetten om eventueel den arbeid neer te leggen. Hij laakl de houding der Ohr. ar beiders. De. heer Viancn uit den Haag wilde ook nog iets zeggen over het geen hij van enkele bezoekers hier had opgevangen, n.1. dat ze als oude wijven meeklappen in de hoop een potje bier te krijgen. Spr. protes teert tegen dergelijke uitlatingen en zet uiteen, dat, wil men den strijd tegen het kapitalisme aanvaarden, men tevens drankbestrijder moet zijn. Spr. was verbaasd over het groote aantal kroegen dat hier is en hoopt dat z.ij ook daartegen, •venals tegen de Christelijke orga nisaties wier houding hij sterk afkeurt stelling zullen nemen. D; heer de Vries dankt den spr. voor zijn korte, maar krachtige woorden. Spr. deelt nog mede dat ook de Chr. hedenavond een vergadering had den belegd opdat hun leden maar niet bij ons zouden komen luisteren De beer Boogaard wekt allo leden op zich te abonneeren op liet Volle, liet blad, dat het best hun be langen voorstaat en sluit daarna do ergadering. 'k Zal 't nooit weer doen". Over Henri ter Hall's nieuwe Verhuring van een woning. Door A. W. Miehejs is liet ver zoek aan B. en W. gericht, om te mogen beschikken over het benv- dengedeelte van de door de ge meente aangekochte woning aan de Prins Hendriklaan no. 6 ten einde hem in de mogelijkheid te stellen huisvesting te vinden gedurende den tijd, gelegen tusschen het tijdstip waarop hij 't beschikkings recht over zijn tegenwoordige wo ning verliest en dat waarop hij de huur van een andere woning Kan aanvaarden. Wijl de betrokkene met den tyl van 3 maanden is geholpen en dé gemeente de bedoelde woning toen niet voor dien tijd aan haar nieuwe bestemming kan dóéh beantwoor den, komt het B. en W. voor, dat tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaren bestaan; de huur prijs kan, evenals Vroeger, bere- kend worden naar 400 'ajaars. B. en W. stellen derhalve voor onder bepaalde voorwaarden hel verzoek toe te slaan. Gratificatie. Gedurende het eerste halfjaar van 1919 moest van de ambtenaren bij den controledienst der belastin gen, buiten den gewonen werkfyd, arbeid gevorderd worden, ten ein de rog tijdig met bepaalde werï.- zaamheden gereed te kunnen komen. Op grond hiervan verzoeken B. en W. den Raad hen te machtigen aan de betrokkenen een gratifica tie te doen uitkeeren, waarmede een totaal bedrag van 156.— is gemoeid. Centr. Bond van Transport arbeiders, afd. Helder. Bovengenoemde bond hield Maandagavond een protestverg.i- dering tegen de voorgestelde Wer- keloozenzorg van transportarbei ders door de regeering. De zaal van Tivoli was slecht bezet. De voorzitter der afdeelïng, de heer Boogaard, opende do verga (lering en deelde mede dat op 20 plaatsen iu ons land groote pro- iestvergaderingen waren beleg'! togen de voorgestelde werkelon/on- zorg van onze regeering voor de transportarbeiders. Wij moeten door moties of telegrammen bij do opening der Tweede Kamer protes- tceren tegen de opheffing der Steuncomités zonder hiervoor "ets in de plaats te krijgen. Ik geel' del woord aan den lieer do Vries uit Amsterdam, die dit voor ons liii- een zal zetten. De heer de Vries het woord ver krijgende. herinnert er aan, dat bij het uitbreken van den oorlog werd gezegd dat er in Nederland geen honger zou worden geleden. De ai- l»eidersklasse heeft echter iets mee gemaakt van armoede en ellende on niet in het minst van honger. Dat. er honger is geleden bewij zen de statistieken en ook niot het minst de ziekteprocessen, die op den arbeider drukten als gevolg van den oorlog. De arbeiders hebben ellende geleden tot in hun ziel. De regeering heeft hier tegenover wel iels gedaan. Zij was verplicht ni te grijpen, door «1e groote vormen die de werkeloosheid aannam. In een groote plaats werkten voor den oorlog 3500 a 4000 arbeiders en in oorlogstijd eenige honderden. Het heeft heel wat moeite gekost om het stelsel werkeloosheidsver- zekeriug ingang te doen vinden, liet duurde wat, het in te voeren, maar men heeft er zich bij aange past. De regeering wilde echter een bijslag op de premiën leggen, opdat, do uitkeering liooger zou worden, maar de arbeiders moes tem, het zelf betalen. Verscheidene bonden en duizenden ongeorgani seerden zeiden, toen werkeloosheid zoo'n omvang aannam, dat er iet: gedaan moest worden en op dien - Te 's-Gravenhage alaagde voor >l0"r h' de heer H. ten Bosch alhier. heeft mcn er weinig kennis mee gemaakt en met de werkverschaf fing hieraan verbonden. Electrificatie te Helder. Blijkens een advertentie, welke in dit nummer voorkomt, zullen 'de besturen der Algemeene He'Ier se!.c Winkeliersvereniging en cl afd. Helder van de R.-K. Mi.'c'en- s'andsvereeniging een lezingavon 1 organiseeren op Woensdag 10 Sept. 's avonds 8 uur in de boven zaal van het Militair Tehuis a. d. Kanaalweg. Als spreker zal optreden de heet' A. J. Dingemans van Amsterdam met een belangrijk onderwerp, dp electrificatie zoowel voor licht- als krachtdoeleinden betreffende. Deze vergadering is toeganke lijk voor de leden van beide ver- eonigingen. Ook belangstellenden hebben vrijen toegang. Waar het te behandelen onder werp met het oog op de komen Ie electrificatie van zeer veel belang mag worden geacht, zullen onge twijfeld velen dezen lezingavond bezoeken. Vakschool voor meisjes. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de in dit nummer voor komende advertentie van de Vak school voor Meisjes, betreffende de gelegenheid tot inschrijving voor verschillende cursussen, n.1. kook cursus, cursus in costuumnaaien, Wij zijn principieel niet tegen Werkeloosheidsverzckcring. De re geering wilde de Steunconiité's op heffen en de werkeloozenverzekc- ring hiervoor in de plaats stellen. Dit is nu praetisch onuitvoerbaar. Het standpunt, waarop de regeering zich plaatst, is voor dc transportar beiders onmogelijk. Men zegt, dal de arbeiders 4 jaar lang den luilak hebben uitgehangen. Wij houden echter niet zooals zij denken -- vast aan het steuncomité. Integen deel, wij hebben het verwenscht. Wij hebben moeten vechten voor 1.meer uitkeering per week van het Steuncomité. Het steuncomité was een moreele inzinking van de arbeidende klas se. Wij hebben ons verzet tege.i gezinsuitkeering. Daarin zien wij een inzinking van de arbeidende klasse in hun moraliteit. Het Steuncomité zegt, dat van wat er i in een gezin inkomt, men moet j leven. Spr. licht het verkeerde hier van met eenige voorbeelden toe. Daarom wensclien wij geen Steuncomité meer terug om de rao- reele inzinking, die er inzat. Hel peil van de arbeidersklasse moet omhoog door hoogere uitkeering. De bourgeoisie zegt: „weg met het Steuncomité en de luilakken". maal en de arbeiders zijn buiten hun schuld zonder werk, daarom moet de gemeenschap hen steunen. Geel' hun een bestaan, waar een niensch recht op heeft. Wij zijn niet. tegen een wérkoloozenverzo- kering, maar liet moet er een zijn met waarborgen - niet van f 6.- - per week, maar waarvan men kan leven. De regeering zegt, zij wen- hen te bepalen dat de uitkeering behoorlijk zal zijn. Wat is dat? Het zal wel een verschil zijn bij wat wij zullen noemen. Het Steuncomité noemde, een uitkeering van ƒ8.-- 9.- mooi, terwijl men 24. - noodig heeft om althans een beetje kunnen leven. De regeering wil het verdeden in klassen met bij dragen van ƒ0.15 tot ƒ0.30 per .•eek. Dan krijgen we een stelsel an zegels en als dan de bode .omt om zijn geld op te haten, .jouwt hij een gonjelak met zegels mee. l)e administratieve werkzaam- iii den zonden dan niet. te volvoe ren zijn. Dit stelsel is ook anders- deels niet te aanvaarden, omdat de bijdrage veel te hoog is. Wij weten hoe ons leven is, hoe ui' n zich er doorheen moet slaan éi- dan is het buitengesloten, dat men die premie kan betalen. •Spr. zd de premiebetaling uit een, v. ooruil blijkt, dat men bij groote werkeloosheid 30 cent moet betalen. En dat terwijl de he.de af- deeling Temeuzen zonder werk is en er in andere plaatsen ook dui zenden nog regelmatig zonder werk zijn. Dat kunnen onze arbei ders niet betalen. Wij hebben alles bij den minister uiteengezet, maar hij blijft op zijn stuk. Mor:,'.--: wordt liet behandeld en a's hel wordt aangenomen zijn alle transportarbeiders van werkeloos- lieidsverzekering uitgesloten en on dergebracht bij armenzorg. De r geerbig kan doen, wat zy wil. Wij zijn bereid van onze leden 5 cent te vragen en als de regeering hiertoe niet wil besluiten, zullen we ons verzetten door demonstratieve sta kingen. De geest van reactie is overal zichtbaar. De heerlijke No vemberdagen zijn bij de bourgeois weer vergeten en zij denken w te. kunnen Jieerschen. Wij zijn e ter bezig aan een nieuwe wereld, medezeggingscliap in liet bedrijfs leven. De Chr. arbeiders schijnen den druk van liet leven, niet zoo te voe^ len als de z.g. niet-Christelijki beiders. Zij doen niet moe. Zij steunden de regeering na de No vemberdagen en doen dat ook nu. Als de Chr. arbeiders niet viller, zal ons dal niet weerhouden. Wij trekken ons er niets van aan, nv zullen er alleen even rekening e houden. De regeering steunt thans op burgerwachten, maar kan nii meer op de onderofficieren «lei. nen. Als liet tot troebelen komt, dan mag de regeering de burger wachten hebben, maar wij hebben de onderofficieren en de schappen. Er zit echter veel ineer aan vast als dc arbeiders naar lie armbestuur worden verwezen. Een verbeterd armbestuur is er niet en zal er ook misschien wel niet ko men'. Het. armbestuur is gebonden aan vaste wetten en die wetten voor armlastigen moeten dan ook druk ken op de valide arbeiders. Dat zal echter niet gebeuren. Ellende en kommer aan\aarden we niet en dulden we niet. Spr. deelt clan iets mee over de verschillende manie ren van werkverschaffing. Toen liet loon nog ƒ4.— per dag was thans is het 5.50 wilden zij 2.50 geven, maar zij hebben voor de bootwerkers altijd nog een uit zondering gemaakt, want die vond men een beetje gevaarlijk. Spr. ver haalt, dat dit ook hier niet zuiver is en als men hier ook genoodzaakt mocht zijn, van de werkverschaf fing gebruik te maken denk daji om de loonen door uw organisatie gesteld. Wij waarschuwen voor on derkruipers en 'l gevaar wat daar aan is verbonden. Wij zullen staan achter onzen eiseli. in Rotterdam zullen vandaag wel 7 a 8000 perso nen onze vergaderingen bezoeken. Wij zullen overal moties voorleg gen, waarin wij vierkant stelling ueiuen tegen de voorstellen der re geering. Wij moeten allen op u kunnen rekenen. Zy" kunnen liet doorvoeren met macht, maar zullen bemerken, dat, er een macht tegen over staat door stagnatie te bren gen met een werkstaking. Wij wil len niet leven als voor den oorlog. Wij moeten de productiviteit ver- lioogen en moeten daarom lang werken, maar voor een laag loon. De Nedcrl. arbeiders zijn bewust geworden en zullen in geen onkel opzicht langer werken voor een laag loon, maar korter voor een hoog loon. Het stelsel der regee ring leidt tot vernietiging der be schaving. Zij zyn niet, meer de dragers van de gemeenschap, maar dat zijn de arbeiders. Wij aanvaar den alleen een stelsel zoo wij dat verkiezen, Is dat niet goed, bereid je dan voor op stagnatie en met alle macht zullen we dat volbren gen. Wij hopen op aller medewer king bij een eventueele staking tot redding in den nood. Daverend ap plans. Spr. stelt voor de volgende motie. „De vergadering van transport arbeiders te Heldet, uitgeschreven door de Centr. Bond v. Transport arbeiders afd. Helder, gehoord de plannen der Regee ring tot opheffing der Steuncomi té's en verwijzing van niet tegen werkloosheid verzekerde werkloozc arbeiders naar instellingen van armenzorg; van oorcieel dat verzekering te gen werkloosheid der transportar beiders onuitvoerbaar is; dat de crisis in handel en trans port nog geenszins geweken is en nog altijd duizenden transportar beiders door ernstige werkloosheid worden getroffen; dat verwijzing der valide arbei ders naar de vernederende en scha mele armenzorg niet kan worden aanvaard protesteert tegen deze daad van revue, die van Donderdag 11 t/m Zondag 14 Sept. in „Casino" wordt opgevoerd, schreef het „Handels blad": Het positieve, der revue zijn de hoeren S. A. Nieuwcnlniizen Buziau, die. samen met de com- mime, mevr. Köhlervan Gbelde als een veelkleurige draad door alle tafereelen loopen of liever sprin gen 011 dansen, verder de goed uit gevoerde muziek en de rykc mon ie ering. Wat dil laatste betreft, zo: ik zelfs zeggen, dat de smaak A'an den heer Ter Hall is vooruitge gaan; in de drie finales (een oogst feest, een Egyptische apotheose een Amerikaansche sterren- streep en fantasie) maakt de kien rencombinatie een aangenamen in druk en de verschillende dansen worden met gratie uitgevoerd. i „Avondpost" schreef: De lieer Ter Hall beschikt i zyn gezelschap blijkbaar over ec stel acteurs, die van alle markte thuis zijn, die, zoo noodig, acroba ten, dansers, snel modelleurs, goo chelaars of slangenménschen kun nen zijn óók. En van hun kwalite' ten maakt hy gaarne en met groo te handigheid gebruik. Geef hem ongelijk! „Ik zal liet nooit*weer doen" daardoor een vermakelijk en een onschuldig tijdverdrijf geworden waarvan liet groote succes volko men verklaarbaar is. Door de volle, stampvolle zaal gelachen en geapplaudisseerd, da het daverde. En dat is toch imme maar de bedoeling. Winnubst. Door omstandigheden heeft Win nubst- 7 September niet deelgeno men aan 't groot concours te Wijk aan Zee, doch zal a.s. Zondag 14 September uitkomen in de afdee- ling Uitnemendheid. 25-jnrig bestaan der Rooniseli-Katho lieke Militaire Vereen. „St. Miehaël. Vrijdagavond lnul in do voorzaal don Ncd. 11. K. Volksbond de feestelijk! herdenking plaats van hot 25-jarig be staan van bovengenoemde voroenigint. Voor achten nas de groote zaal gchee gevuld mot feestelijk gestemde mannen on vrouwen, toen do Minister Oorlog en een schare van hoogge plaatste militairen werden binnc: leid. terwijl liet Propaganda koor don heer A. J. Pcewens zeer verdien stclijk het Wilhelmus liooron liet. Pi halve .Minister Ailing van Geusau ren o.m, aanwezig kolonel De llne; vertegenwoordiger van dei» Minisl» vu» Marine en van den Commandant oiii.or Stelling; de hoofd-aulinoo dor landmacht;. Br. Evers; de Burg' moester van Heldor en Wethoude: Adriaanse. Ook merkten wij op d< vlootpredikantcn I's. Buiskool en 1.' Warncrs. Luitenant I». Th. Luyokx opende ah voorzitter deze feestelijke bijoonkoinst met eou woord van welkom aan allen en in het. bijzonder aan don Minister. Daarna schotste hij hel groote nut, dat gedurende een kwurt. eeuw van St. Miehaël, stichting van pastoor Huig. wus uitgogauil en huldigde verder do bestuursleden, do heeren B. A, Meijer en L. Beenaerls, die van don beginne af hunne boste krachten aan de vci- couiging hadden gegeven. Ook de vbiot-aulnioczcnier Alink. als directeur de opvolger van pastoor Huig, had vele bctuigingon van waardeering in ontvangst te nemen. Op het openingswoord volgde oen induik wekkend moment. De Minister van Oorlog stond n.1. op en verklaarde, dat het hom om vole rodenon, cenc groote vreugde was dil, jubileum van St. Michaoi te mogen bijwonen, temOer orndat hijzelf oen Hehlorscho jongen was. In warme bewoordingen wenscote bij deze verdienstelijke 11. K. militaire vereenigiiig geluk met baar feest, en zegde toe. dat. zoowel Protestuntschc als E.-Katholieko vcreoiiigingen van dien aard steeds op zijn vollen steun kunnen blijven rokonou. Ben langdurig uppluus bewoos', dat deze golukwensch bij do vergadering insloeg. Ook do ;h van kolonel De Ilacs werd lier haaldol ijk door applaus onderbroken en eveneens wisl Dr. Evers de aanwe zigen te boeien door zijn krachtige rede. die natuurlijk ook aan het jubi leum van St. Miehaël, cn den zegen, door deze veroouiging uau lallooze mi litairen gebracht, gewijd was. Onderwijl liet het Propagundakoor oh nogmaals hooren en vergastte mej. Hoogcnbosch do aunwezigen op een unchtigo solo, waarvoor haar door den oorzitter een mooi bloemstuk word aangeboden. 'I Was alzoo een en al feeststemming! Daarom is het zoo jam mer, dat er toon een kink in de kabel kwam, waardoor het verdere van den feestavond geheel bedorven werd Ovcroenkomstig liet programma trad do heer P. J. S. Serrarons van Utrecht op als fooslrodonuur. In liet begin van zijn rede, die slechts voor een kort doel werd gehouden, bezigde hij ton opzichte van de toestanden in ons le ger, vooral gedurende de mobilisatie, uitdrukkingen, die den Minister blijk baar ergerden, zoodat deze weldra de verliet, gevolgd door ulle aanwe zige hoogere militairen. Welwillende gingen van den directeur, om liet feest toch nog te laten doorgaan, had den niet het gewenschte succes, zoodut de officieelo sluiting weldra moest olgen. (Dagblad.) i lucnioriam Jan limit Honcoop. Au een schrijven van geachte zijde ui het Ilbl. gezonden, ontleenen ij het volgende: Den 22en Augustus overleed te Ber lijn in den ouderdom van 40 jaren Jan Biuil lloucoop, arts, officier v. gezond heid le klasse b/d Kon. Marine. Door het heengaan van dr. Honcoop lijdt dc marine een zeer gevoelij iies. Maar niet. alleen do marine; in jkoren zin ook liet Nederlandscbo olk. Aan groote gaven van goost en hart, ion onverzettelijke wil en doorzettings- ■mogeu, paarde hij een groote mate .ui organisatorisch talent. Mocht dr. Honcoop reeds vroeger eerdere tevredenheidsbetuigingen ontvangen van zijn hoogste chefs voor zijn toewijding, ijver en plichtsbclraeh- iug, tot volle ontplooiing kwam hij erst, toon hij, na eene opleiding in uid- cn geslachtsziekten, belast werd mot; de oprichting en leiding Iermato-VeneA)logisaho alileeling bij •t marinohospilaal te Willemsoord. Daartoe maakte hij alle voorbereidin gen en ontwierp bij do nuodige hriftcn, waarbij duidelijk zijn geniu- iloit bleek. Door oen vernuftig kaart systeem zal liet in de tookomst bijdn gen tot opheldering van zaken op het diied dor geslachtsziekte die nu nog i het duister liggen en zullen in nog rootere mate dan thans reeds het ge il is, do onheilen kunnen worden af gewond van de lijders min bovenge noemde ziekten. Door dit kanrtsystee 'P dil punt het verleden en lieden eiken goïnfectcerdon patiënt be kciul en kan de toekomstige behuild' ling vanuit dc centrale inrichting 1 Willemsoord worden geregeld. Ho zelfde systeem toegepast voor de vrou wen en kinderen der lijdors zal hc mogelijke er toe bijdragen (1e onheilen iiT te wenden over de gezinnen direct dus ook van een groot gedoolt' van liet Ncdorlandsche volk. Neigen heter dan in de marine is men than ii staat de lijders en hunne gezinnen jaren en jaren te blijven observeeren cn behandelen. Waar (le patiënt zich ik moge bevinden steeds zal een koud oog worden gehouden op ih stand van zijn ziekte. Dank zij dit systeem, kan than: praetisch goon lijder meer onopg' merkt; blijven en wanneer inch wei luie gemakkelijk oen lijder aan een v norïsclic ziekte zich gezond waant, c zich (lus aan behandeling zal trnchtc le onttrekken, om dan later, na ve lijden soms, in een krankzinnigeiige sticht zijn leven te eindigen, zal te meer beseffen van hoe ontzettend vee! gcwielif deze opzet was. Ken ander kaartsysteem, bevattende de litteratuur uit, alle mogelijke tijd schriften, draagt zorg dat men gein- ..ui» to dato" blijft. Ook naar buiten werkte dr. Honcooi; In verschillende plaatsen van ons land hield hij populaire voordrachten ov< geslachtsziekten cn hare gevolge verduidelijkt door licht heelden en wa modellen, die voor het grootste deel door hem zelf vervaardigd waren. Zijl plannen om de bestrijding der risclie ziekten te maken tot een natio nale en zoo mogelijk, international' hoeft, hij helaas niet meer kunnen uit werken. Hot kan niot verwonderen, dat, zij werk, dal brak met alle Verouderde i ingeroeste opvattingen, alleen slngi kon na voel strijd. In zijn laatste le vcusraaaudcii ondervond hij een open lijke erkenning van zijn verdiensten, ui. na dc interpellatie van den heer Oud, in dc Tweede Kahicr, Ook de te genwoordige Minister van Marine gaf (oen le kennen Iloncoops worko te waardecrcn. Door zijn vole patiënten word dr Honcoop o)i do handen gedragen, dooi zijn vele vrienden wordt hij oprecht betreurd. Voor de Murinedoktoren zal dr. Honcoop blijven een voorbeeld ijver en plichtsbetrachting, een voor beeld van wat men met energie ijver bereiken kan. (Hbl.) elke de publicatie bad gewekt, weg te nemen, liet is verre daarvan, de da tum van 3 Juli een vergevorderde om standigheid zou opgeleverd hebben, omdat hij de goede trouw van de Bel gische regeering op het oogenblik zelf waarop zij de resolutie van 4 Juni aan vaardde, in liet geding zou hebben ge bracht, is het intusschen duidelijk, dat niet in de eerste plaats de dagteeke- ning, doch de tekst van de nota, even als de geest en de strijdmiddelen, die door dat, document ontsluierd werden, het Nederlandsche volk zoo pijnlijk errast hebben. Het is om deze redenen, dat ik, het oorgaande ter kennis Uwer Excellen tie brengende van mijne regeering opdracht heb tegen de bewuste nota oen formeel protest uit te brengen ia naam der verkregen beginselen door welke de betrekkingen tusschen staten bohooren te worden beheorscht en waarvan de eerbied voor het recht en het wederzijdsch vertiouwen de grondslagen behoort uit te maken. BINNENLAND. Het conflict in het typografenbedrijf. Naar wij vernemen, is de eenige ken geleden samengestelde arbitrage commissie, bestaande uit leden van de werkgevers en werknemersorganisa- in het typografenbedrijf, welke commissie tot taak had een onderzoek in te stellen naar de klachten, zoowel an werkgevers als van werknemers- zijde geuit over de naleving van het .ollectief contract, en naar de wensché- lijkheid van verhooging der loonen, met linur werkzaamheden gereed ge komen. Wij vernemen, dat de uitspraak doo do commissie met. algemeene stommen genomen, waaruit zou blijken, dat algelicclc overeenstemming is bereikt. Demonstratief Congres van Rijks personeel. De Centrale Nederlandsche Ambte- larsbnnd en de Centrale Bond van Post-, Telegrafie- en Telefoonperso neel heeft Zondagmiddag in liet Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen een demonstratief kongres gehouden, dat door meer dan drieduizend perso- word bijgewoond. Ook het hoofd bestuur van de Onderofficiors-ve ooniging „Ons Belang" was aanwezig. De voorzitter, dc hoer Noordhoff ineikte op. dat men, door wat minister De Vries hoeft gegeven, niet de gaten kan stoppen der prijsstijgig, die <le minister van Landbouw haar gang laat gaan. Wij hebben de publieke opinie voortdurend gewaarschuwd, dat gist onder hel rijkspersoneel. Naarmate de christelijke en rooinsélie arbeiders meer vertrouwen stelden i (le regeering, trok deze regeering zie meer terug. Onder gefluit dor verga dering noemde spr. de geheime dienst, circulaire van den chef van den gene den stuf. die in „Het Volk" is gepu- onder valsche leuzen de menschen mee tc sleuren in een heillooze beroering, indien de Landsvrouwe komt, terwijl ontelbare scharen loyale, getrouwe on derdanen, die nu in stilte bun weg gaan. gelegenheid krijgen, op overwel digende wijze te demonstreeren, hoe deze landen in Koningin Wilhelmina het symbool van gezag en van groote eenheid van Nederland en Indii5 huldi gen en vereeren. De „Javabode" meldt, dat de tegen woordige vlootvoogd, vice-ndmiraal J. M. Bron. spoedig naur Nederlund terugkeert. Hij zal waarschijnlijk worden opge volgd door den scnout-bij-nncht W. J. Umbgrove. KORTE BERICHTEN. De Bond van Ned. Onderwijzers heeft de andere onderwijzersvéreeni- gingon uitgenoodigd een actie op touw te zetten voor salarisverhooging. liet Amsterdamsche Panopticum ver dwijnt. schande voor beschaafd NEDERLAND EN BELGIE. Een protest van onze regeering: In antwoord op de vragen van den heer Scheurer betreffende de gelieinu Belgische nota, heeft de minister van Buitenlandsclie zaken de volledige correspondentie medegedeeld. Na de aandacht van de Belgische regeering op do uitgifte van het geheime stuk te hebben gevestigd, werd het indertijd reeds gepubliceerde antwoord der Bel gisclie rogeoring ontvangen, waarin do aandacht erop gevestigd werd, dat do dagteekening van het stuk niet- Juli, doch 20 Juli was. In antwoord op dit schrijven heeft de Nederlandsche Regeering aan Hr. Ms. Gezantschap te Brussel opgedragen, tot den Belgischen minister van Bui tenlandsclie Zaken dc volgende mede- dooling te richten: In antwoord op mijn verzoek om in lichtingen betreffende de vertrouwe lijke nota, welke volgons een publica tie in de Ncderlandseho dagbladen, Uwe Excellentie tot het Groote Alge meene Hoofdkwartier zou hebben ge richt, heb ik de eer gehud de mededee- ling te ontvangen van 20 Augustus, waarbij Uwe Excellentie mij den vol- ledigen on autlientieken tekst van de- zo dienstnota heeft overgelegd. Ilarer Majesteits Regeering heeft mij opgedragen Uwe Excellentie don hoogst pijnlijken indruk kenbaar te maken, bij haar gewekt, toen zij ken nis nam van dat authentieke stuk. dat bewijst, dal de Belgische Regeering ge meend heeft, zich in Nederlaudsch Limburg de organisatie te mogen ver gunnen van een politieke propaganda, ten dool hebbende die provincie van Nederland los te maken en hare an nexatie bij België voor te bereiden. Gelet op de vriendschap en de goede verstandhouding, welke tusschen de beide landen hoerschton, had Harer Majesteits Regeering het niet mogelijk geacht, dat de Belgische Regeering er zich toe zoude geleend hebben, heime lijk een politiek doel na te streven, dat uitteraard met die gevoelens niet le vcreenigon is. De wijze waarop Uwe Excellentie de misnoegdheid opvat, welke in Neder land is opgewekt door de openbaarma king van de voornaamste gedeelten van de nota. toont overigens den afstand aan die er bestaat tusschen de denk beelden, door welke Uwe Excellentie blijkt te worden geleid cn de beginse len die steeds Uwer Majesteit's regee ring tot richtsnoer hebben gediend. Na to hebben doen uitkomen dat de authentieke nota de dagteekening draagt van 20 Mei 1919, ie niet die van 3 Juli, haar toegeschreven in de Ne derlandsche dagbladen, beeft Uwe Ex cellentie de meening geuit, dat bet vaststellen van dien datum voldoende moet zijn om den onaangenamen indruk bliceerd, een Nederland. Onder luiden bijval werd bij aoola matie de volgende motie aangenomen „De O.N.A.B. en de C. B. P. T|T enz. Konnis genomen hebbende van den inhoud van de in „Met; Volk" vau Vrij dag 5 September j.1. gepubliceerde, ge heime circulaire van den Chef van den Generalen Staf van het Nederlaudsche Leger cn waarin aan het slot als het oordcel van den militairen elie^ wordt uitgesproken: dat aan straatdenionstraties als regel het „schuim van de straat" het belang rijkste aandeel heeft, fiïo test eert met kracht tegen deze schandelijke ver dachtmaking vau een der middelen, welke het overheidspersoneel en de ai-bcidorsoTeiuiïnulles bezigen om hu rechtmatige eischen inzake positi' verbetering kracht bij te zotten, en besluit deze motie te zenden aan do Regeering en nau de Tweede Ka- mer der .Stalen Generaal en te publi cccren in de pers.'" Vorvolgens werd liet woord gevoerd door dc heeren Freen, voorzitter den C'. B. P. T. T. en door den heer Wcsteuburg. hoofdbestuurder vnn den C. N. A. B. Aan dc vergadering werd len slott» een resolutie Voorgelegd, waarin onde meer het volgende wordt verkluard: liet kongres waarschuwt de regee ring, dat indien zij voortgaat ondanks al de waarschuwingen van de bonden, op deze manier het op volkomen nor male wijze tot uiting komend verlan gen van het personeel naar opheffing uit den nood, waarin het zich bevindt, logemoet te treden, de ontevredenheid en ontstemming steeds ernstiger vor men zullen aannemen, en hieruit; ern stige konflieten kunnen voortkomen.. Daarom richt het kongres, zich ten volle bewust van de groote verant woordelijkheid, welke het in deze ak tie draagt, zich thans in het bizonder tot de Tweede Kamer met het ernstige verzoek, mede al haar invloed op de regeering aan te wenden, opdat in .de verhouding tusschen regeering en per soneel verbetering worde gebracht, di nieuwe salarisregeling welke voor be. P.T.T.-personeel reeds geheel in ont werp gereed is, zoo spoedig mogelijk in behandeling worde genomen en daaraan terugwerkende kracht worde verleond tot 1 Juli '19." De motie werd door velen uit de vergadering te slap gevonden en met daveronden bijval werd een voorste! uit de vergadering begroet, die geen waar schuwing aan de regeering zou stellen, doch een ultimatum. Een Heldersche-Italiaansche vlieger te Rotterdam. Een der alhier tijdelijk verblijvend' Italiaansche vliegeniers, de heer Mad- dalenad, vertrok Zondag tegen 1 uur van hier naar de Elta. Hij had het daar echter dien dag „een beetje ver velend" gevonden, en ondernam toen maar een tochtje naar Rotterdam, waar hij op den Kraliugschen Plus neerstreek. Hij heeft, evenals hier, de belangstelling van duizenden Rotter dammers bevredigd. Hij gaf een looping te zien, een rualglijvlucht naar beneden, een lage vlucht vlak boven de huizen en de hoornen, om voor de oogen der men- sclienmenigte plotseling steil schieten. BUITENLAND. UIT OOST-1NDIE. Koninklijk bezoek aan Indië? Een Reuterbericht uit Batavia meldt nog dat eene commissie is gevormd, waarbij zich de voornaamste vertegen woordigers van den handel en alle in landsclio vorsten hebben aangesloten met dc bedoeling om bij Hare Majes teit de Koningin er op aan te dringen, om zoo spoedig als mogelijk is een be zoek aan Nederlandsch-Indië te bren gen, ten einde de banden, die de kolo niën mot het moederland verbindt, nau wer aan te halen. Het „Bataviaasch Nieuwsblad", het .Bataviuusch Handelsblad", „de Soera- bnjasche Courant" cn de „Mukas- saarsche Courant" juichten het denk beeld van een bezoek der Koningin in Indië warm toe. De „Preangerbode" zegt Snel zul len ter zijde vallen de onbeteekenende opdringerige enkelingen, die trachten Roemenië en liet verdrag met Oostenrijk. Parijs, 8 Sept. De opperste raad der geallieerden heeft Maandag kennis ge nomen van een nota, waarbij de Roe- meensche delegatie laat weten, dat zij van haar regeering instructies ontvan gen heeft, die hnur machtigen Dinsdag het vredesverdrag met Oostenrijk te onderteekenen, maar dat, zij daarbij voorbehoud moet. maken in zake arti kel 60 nopens de bescherming vun de minderheden, inzake de kwestie van het transito-verkeer ën van hel econo misch stelsel. De raad heeft deze me thode niet toelaatbaar geoordeeld. Hij is van meening, dat Roemenië, iudien het teekent, zonder voorbehoud teeke nen moet. DUITSCHLAND. Nieuwe onlusten te Breslan. Borlijn, 8 Sept. Te Breslau hadden vandaag opnieuw ernstige onlusten plaats. Tengevolge vau de stijgende duurte zijn tal van sigai-pn-, schoen- en levensmiddelenwinkels bestormd en de en tegen spotprijzen verkocht. Een groot aantal winkels is heel en al leeg gehaald. Het kwam tot woeste plunde ringen. Troepen, die toesnelden, zetten dc straten met machinegeweren af. De soldaten werden met gejuich ontvan gen. Daar de menigte niet wilde uit eengaan is er herhaaldelijk met scherp gevuurd. Met aantal slachtoffers is nog niet bekend. OOSTENRIJK. Het vredesverdrag. Parijs, 8 Sept. Woensdagochtend om tien uur zul in het kasteel vnn St. Ger- niaiu de plechtigheid van de ondertee- keniug van het vredesverdrag met Oos tenrijk door Renner plaats hebben. Er zal eenuitgebreide orde-dienst ingesteld worden en een batterij vau 75 zal den vrede aankondigen. Fiuancieele kringen te WTeenon schatten het deel van de Oostenrijksoh- Ilongaarsche staatsschuld, dat ten laste van Duitseh-Oostenrijk zal komen op 50 inilliard komen "en zijn van oordeel, dat de tot zes millioen inwoners be perkte kleine Alpenstaat oen derge lijke schuldenlast niet zal kunnen tor sen. HONGARIJE. Communistische «licfwtal. Boedapest, 8 Sept. Een officieel on derzoek heeft uitgemaakt, dat de lei ders der communisten, na hun 'val. de buitenlandsclie effecten en al liet geld der Oostenrijksch-Hongaarsc.be bank. voor een totale waarde vau 25 millioen kronen, op hun vlucht, naar Oostenrijk hebben meegenomen. FRANKRIJK. Nieuwe stakingen. Twee nieuwe stakingen brengen op nieuw beroering in het Parijsclie le ven. Eenerzijds heeft het conflict van directeuren van schouwburgzalen en het personeel tot een uitsluiting ge leid, in die mate. dat de hoofdstad zon der cinema's, music halls of concerten is. Anderzijds dreigen de gemeenti- beambten en arbeiders der 68 gemeen ten van de Seine Maandag hot werk neer te leggen, tenzij er overeenslem- "ming wordt bereikt. De vakvereeniging van beambten en arbeiders w;l de in voering van den achturendag, rt'. Kn- gelsche week en de verhooging der loouen, doch de vereenigiug van bur gemeesters van de Seine heeft zich te genstandster van het door den vakbond ingediende voorstel getoond. Dnnr «Ie arbitrage eener bizondere commissie op de lange baan is geschoven, heeft de vakvereeniging zijn toevlucht tot de staking genomen om voldoening te krijgen. Aanslag op gouverneur van Korea. Sjanghai. 6 Sept. Uit Sëoel van 3 dezer: Er is een bom gegooid naar ba ron Saïto, den nieuwen Jnpanschen gouverneur van Korea. De baron is niet gedeerd. Verliezen van Engelsche torpedojagers Helsingfors, 7 Sept. Blijkens een hier ontvangen bericht hebben de Engel- schen behalve de Victoria (die op 30 Aug. is getorpedeerd) nog de torpe dojagers Verulam en F 95 verloren. KORTE BERICHTEN. Dunaburg is door de Letten geno men. De bekende Engelsche Admiraal Sir Charles Boresford is overleden. die LUCHTVAART. De Rondvlucht. De uitslag van de Rondvlucht Vrijdag gehouden werd is i ver de prijswinnaars betreft als volgt: I. Luitenant Damelincourt (Farinan) 38 m. 44 1/5 sec., le prijs (ƒ3000); II. luit. Van Weerde Poelman (Rumpler) 44 m. 271/» sec., 2e prijs (ƒ2000); III. kapt. R. Fonck (Spad) 46 m. 58 sec., 3e prijs (ƒ1000); IV. kapt. Saint (de Hh- villand) 47 m. 4/5 sec., 4e prijs (ƒ750) V. De Waal (Fokker) 48 min. 313/fi 5o prijs (ƒ500); VI. luit.. Durhe roux (Farman) 49 m. 59 2/5 sec., gc- disqualificeerd wegens fouten; Vil- luit. Ferrari (Balila) 50 m. 8 4/5 sec.. 6e prijs (ƒ250). De tweede prijs voor verkeerstoe- stellen (ƒ500) werd gewonnen door ka pitein Cockerill met de Vickers VImy. De door de gemeente Rotterdam aan geboden gouden medaille, die bestemd was voor het vliegtuig met de meeste passagiers, was voor kapitein Woolley met do Kangaroo (Blackburn). Deze ontving ook den consolatieprijs, ecu gouden horloge, aangeboden door de Elka Watch Co. De prijs voor liet snelste eenpersoons toestel (ƒ500) was voor kapitein Fonck, die voor het snel ste tweepersoons (ƒ500) voor kapitein Saint. Voor de deelnemende Spijker toestellen (tweezittere) waren eenige kunstvoorwerpen en medailles uitge loofd.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2