grove Java Pbgco Souchon Thee VERKOOPT BE BESTE TABAK. C. G. HEITMEIER, oPEHetraioormt Technisch- en Electro-Technisch Bureau Weststraat 15. van hetWoon-en Winkelhuis SCHRIJFMACHINE- VERSTEGEN in de Spoorstraat S. VAN AMESFOORT JANZ., BLOEMIST, KERKGRACHT 5. - TELEF Aanleg en onderhouden van Tuinen. Bloemwerken en verslering 11S. elk doel Theosofische Vereeniging, LINTEN en -CARBONPAPIER P.SPRUIT, M BLIK VOGELVRIJ Ned. Afd. W. B. Fricke Loge, Sluisdijkstraat 54, Helder. Openbar* Voordracht In d. bovenzaal van h.t MILITAIR TEHUIS in ds SPOORSTRAAT op VRIJDAOAVOND 26 SEPTEMBER to 8 uur. SPREKER: de Heer M. VAN MAANEN. ONDERWERP: „De tegenweordige wereldcrisis in het licht der Theosofie; oorzaken, verloop, einde". Entrée f 0.10, ter bestrijding der kosten. Aanvangende Maandag 29 Saptamber, zal op alken Maandagavond te 8 uur in het Loge-gaboaw, Slulsdijkatraat 64, door den Heer W. VAN MAANEN een algemeen» cursus over Theosofie worden gegeven. Deze cursus kan door alle belangstellenden worden gevolgd. laderan Maandagavond 6-8 en iadaran Woensdagmiddag 2-4 uur zal in het Logo-gabauw, Sluisdijkstraat 54, gelegenheid zijn boskan uit de Loga-bibliothaek te Iszen, boeken tar laan ta ontvangan en zullen inlichtingen over Theosofie in het algemeen kunnen worden bekomen. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllll]|||llllllllllilllllllllllllllll| 1 Binnenkort OPENING van 1 van (Zie inonce in het nummer ven Zaterdag ZO Sept.) gllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli tiri KOEGRAS. Da Gamaante-Onlvangar houdt zitdag ta Koagras-ialianadorp tan hulza van dan Haar L KUIT, O onderdag 26 September a.s van 's namiddags 2 tot 4 uur. De Gemeente-Ontvanger: VAN DALEN. Woensdagl October19l9, 't morgana 10 uur, ten verzoeke van den Heer Mr. A. PRINS, advocaat en procureur te Alkmaar, ala curator in liét faillisse ment van G. J. TIMMAN, op het tarrain a/d. Bloemstraat te HELDER, van: 10.000 waalklinkere, 37, H.L. kalk, loodaen met kalk en «raa, 1000 roode dakpannen, diverse gres- buizen, betonkolken, 6 kisten met glas, diverse houtwaren, kozijnen, ramen, schoorsteenmantels, kolders, steigerdeelen, gereedschappen, lad ders, diverse ijzerwaren, draadnagels, schroeven, sloten, bussen Japan- en Oopallak, lijnolie, zinkwit, siccatief, kunstterpentijn, geeloker enz. enz. TOORTS: aan lichtdruk raam, teekenbord en al hetgeen meer zal worden aangeboden. Ta baziohtlgan daags ta voran, van 104 uur. Oeurw. W. BIERSTEKER. Ik rl hlaii mum. II Milder, zal op Wonnidig 24 Snpttmher 1919, des avonds 7 uur, in „CASINO", aan dan Kinaalweg, publiek verkoopen ail imil san ie Spoorstraat no. II, ta Haldsr, kadastraal bekend sectie E no. 2164, groot 1 a. 51 c.a. Het per ceel is breed 6 Meter en diep 25 Meter, voor vela doalaindsn geschikt. Het ia onbewoond en direct na be taling te aanvaarden. J. TILLEMA, wd. Notaris. Verbetering vin Uw hand. Onderwijzer biedt Cloblas in sohrijven aan. Succes verzekerd. Billijke condities! Brieven onder No. 64, Bureau van ■dit blad. Boekhandel, Kanaalweg 161. Reparatie van alla marken. LIJST van Ingekomen personen. van 24 cent per ons,? Zoo nint, vraagt Uw WtatfUar. Da lekknrtta Thia, da laagst* prijs. H.V. BrossltrdsrIJ v/h. A. KLIK, WESTQRACHT 9. _J. FaJ], O. da Yflon, F. Gildo. A J. P' Zonnevlllla, W. C Rohert, I da Hart, P K. Boallg, P. F. J. Keatallog. Koning, X van Dam F M S. Djndara, G. tor Brugge, F. Dekker, D Kargneker, S L. Dioogandjjk G J Boa, N. T van Goor, W. H Doorn, M, J. van dan Berg, A Daitganlns, W. Borgasan, L J. van dor KoQI. A Zoidarvllat. T. da Baan, BeroepWoonplaat»: officlar-maclilniet Ze kl Hoofdgracht E4, asrgo ntmontanr, Binnanhaven UZ. - rplaget, Polderweg LZ, plteingei- - - kaplti generale staf, D(jkatr«at 1, winkelbediende, leerllngatnnrman, bankwerker, dienstbode, kantoorbediende, aobeepmsker, zonder, eleotrlolsn, groaoier, marinier Ie kl modiste, ■childerBknecht, zonder, mrbeldor, dienstbode. Molenstraat 49, Loodsgiacht 22, Huisduinen 68 Aohtergiaoht W/z 72, C Dltostrnat 9, Hoofdgracht 17, Gravenstraat 90, Westgraoht 9, 2e Vruonairaat 89, Buitenhaven 19, RuliUxatiaat 2, Goveradwarsstr. 17, Boogstrsat 69a, Weezenatreat 7, 2e luitanant infante) ia, Lvan 63, verplvgar, Achteiatraat 63, ondarwUzsr, Binnanhaven 186, Dlr Handeladagachool, Hoofdgracht Zla, zonder, Spooratiaat 72, Van: Aauterdam. Teietlngen Lelden. Avenhorn Amate-dam. Rotterdam. Utrecht. Aljhan a/d. Rijn. Warmond. Borne. Bergen. Amaterdam Utrecht, Sjjbaksrwpal, Delft. Zijp». Caifsnteoog. Gouda. Amersfoort. Texel. Amaterdam. Hage. Geloof R.Cath, Ned.-Herv- Ger. E. Ned-Herv. R.-Oath. Ned.-Herv. Gei. E. R.-C&th. Ned.-Herv. R.Cath. Ned.-Herv. VOO lt VEBPA KtVI N O DORDRECttTSChE METAALWARE NFABRIEK J orheen Wed: J.BEKKERS 4 ZOOM- DORDRECHT. Tandarts DE MUNCK (voortaan ds Tandarts van ds firma FRAENKEL Co.) is zelfstandig te spreken: lederen WOENSDAG van 12 4 uur bij Mef. Wed. VISSER Loodsgracht 15, don Helder. Kunsttanden (nu solide gemaakt). Beslist pijnloos trekken en vullen van tanden en kiezen. Hut pijnloos trekken van tand of klus blijft 11.— kosten. Een Diamond-Apparaat maakt ieder Scheermes of Veilighaidsmea vlijmscherp, prijs f 1.50, naar buitan f 1.70. Scheerriem pasta por d. f 0.40. Wederverkoopers aanz. rabat. HERMAN KOPPEN, HOOFDGRACHT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Helder maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan G. VAN BA AREN en zijn rechtverkrijgenden tot oprichting van een smederij in het perceel Breewaterstraat no. 2, kad. bekend Sectie E no. 868 aan J. VERFAILLE en zijn recht verkrtfgenden tot uitbreiding van de koek- en banketbakkerij aan de Spoor straat no, 67, kad. bekend Sectie E no. 2162 en aan M. KUIPER en zyn recht verkrijgenden tot uitbreiding van het bioscooptheater aan den Kanaalweg no. 110, kad. bekend Sectie D no. 3464, onder de bekende voorwaarden. Helder, 16 September 1919. DE DISTRIBUTIE. Dua Heldsr. Vanaf Maandag 22 Sept. tot en met Zaterdag 27 Sept. a.s., zal bij den ge wonen handelaar- per persoon worden verkrijgbaar gesteld: Op bon No. 76: 3j ons Suiker, tegen de geldende maximumprijzen. Klnderkairf: Op bon Ne. 17: 3J ons Suiker. Op bon No. 18pond Kindermeel. Kinderméalkaart: Op bon No. 11jr pond Kindermeel. Tsial. Van 21 Sept. tot en met 27 Sept. a.s. is bij de winkeliers te Texel ver krijgbaar op elke witte bon gemerkt S 17: 3J ons suiker, a 30 ct. p. pond. Callaatsoog. Verkrijgbaar in de week van 22—28 September op bon no. 428 levensmiddelenboekje en bon no. 7 kindersuikerboekje elk 3£ ons suiker; in de week van 29 September—5 October op bon no. 429 levens middelenboekje en bon no. 8 kinder- suikerboekje elk 3J ons suiker. Arm Paulowna. Wederom zal Rijst voor zieken en zwakken beschikbaar worden gesteld. Aanvragen mondeling of schrifte lijk te richten tot het distributiekan toor onder opgave van duidelijk adres en vermelding van den persoon voor wien de rijst bestemd. i«p». Verkrijgbaar van 22-28 Sept. 1919 op bon no. 71: 8J ons suiker, op bon no. 26Kindersuikerk.3J ons suiker. IH9EZ0N0EN. (Buiten verantwoordelijkheid van de lledactie) Uit den tijd. Geachte Redactie! Door plaatsing van onderstaande regelen zoudt U mij ten zeerste ver plichten. Toen ik gisterenmiddag huiswaarts ging, bemerkte ik op een der muren van het politiebureau, staande aan het Westplein, een aanplakbiljet ter grootte van ongeveer een M2. Ik was zoo nalf te denken, dat hier een mededeeling werd gepubliceerd, dat ook onze gemeente-autoriteiten actief waren en goedkoope schoenen, kousen enz. verkrijgbaar werden gesteld, evenals elders. Bitter was echter mijne teleurstelling, toen ik moest ontwaren, dat dit groote plakkaat een reclamebiljet was voor Huls't- kamp's OraDje-bitter,' Qude Jenever enz. en dat de muren van een politiebureau gebruikt werden om er reclamebiljetten op te plakken voor het „vergift der menschheid". Weet men niet meer, dat bij ditzelfde bureau voor ongeveer 19 jaren terug een agent in de kracht van zijn leven is gevallen door de hand van een beschonken marinier op den dag van diens binnenkomst met Hr. Ms. „Emma" en dat de gemeente de weduwe van dien agent moest pen- sionneeren? Onze agenten zouden boekdoelen kunnen mededeelen over den last en het gevaar waaraan zij immer blootstaan door koning alcohol veroorzaakt. En het druischt in tegen den geest van onzen tijd, dat van gemeentewege nog wordt geduld, dat op gebouwen en zuilen, door haar geplaatst en onderhouden, bil jetten enz. prijken, waarop men alcohol aanprijst. Laat men dergelijke reclamepapieren plakken op de deuren en ramen van hen, die hun bestaan hebben te danken aan den verkoop van alcohol, wat mij ibetreffc desnoods op hunne ruggen en in het laatste geval dan hoe zwaarder hoe liever, maar nimmer op eigendommen van de gemeente, zulks is uit den tijd. Hopende dat deze regelen het Hoofd van de Politie, i.c. den heer Burge meester, aanleiding zullen geven een order in dezen geest uit te vaardigen, dan zijn We al weer een stap in de goede richting. Met dank voor de plaatsing, heb ik de eer te zijn, Uw dw., B. Heringa. 20 September 1919. Helder, 21 Sept. 1919. De Minleter van Marine en zijn paraoneal. Geachte redacteur vergun ons een plaatsje in uw veel gelezen blad. In uw blad van 18 dezer lezen wij in de memorie van toelichting op de marine begrooting het volgende: In verband met gebrek aan per soneel is het denkbeeld gerezen om voor het onderhoud van gebouwen, bediening, ordonnansdiensten een korps militaire vaklieden in te stel len, hetwelk zal worden samen gesteld uit gepensionneerde mili tairen, die bij de zeemacht geen hoogeren rang dan dien van korpo raal bekleed hebben. Z(j zijn gelijk gesteld met matroos der le klasse en ontvangen boven hun pensioen een soldij vanf 2,50 per dag, welke zal kunnen stijgen tot f3,—. Dit willen wij nu even onder de bijzondere aandacht brengen van de marine-menschen die gepensionneerd zijn of zullen worden. Is er nog er- gelijker uitbuiting denkbaar om te parasiteeren op het pensioen van het Op het materiaal kan niet. bezuinigd worden, daar moeten ettelijke mil- lioenen opgelegd worden, doch op het personeel moet alle mogelijke bezui niging toegepast worden. Maar erger wordt het nog, als er aan het marine-hospitaal alhier 25 aSO men- schen werkzaam zyn/waaronder een 13-tal niet geponsionneerden allen voor een loon vanf 18,— zegge acht tien gulden, zonder rechtspositie. De minister zegt dus doodleuk ga jelui nu maar heen, want als ik jelui houdt moet ik je een goed loon en een behoorlijke rechtspositie geven. Zou dit de polslag van den tijd zijn? Wij zullen hopen dat de marineman zooveel eergevoel zal hebben dat hij dit met verachting van zich afwijst. Van de zijde van de Alg. Ned. Rykswerkliedenbond zijn al meer malen stappen gedaan deze menschen een behoorlijke rechtspositie te ver schaffen. ,,Het laatste woord in deze is niet gesproken. Dankend voor de verleende plaats ruimte. J. Polling, Bestuurslid van den Alg. Ned. RJjkswerküedenbond afd. Helder. Den Helder, 22 Sept. 1919. Geachte Redactie! Gaarne zag ik onderstaande regels in uw blad opgenomen, waarvoor ik u bij voorbaat dank zeg. Toen ik dezer dagen op de Alge- meene Begraafplaats een bezoek bracht; kon ik nergens het graf van de slachtoffers der „Frans Naerebout'' ontdekken, waarom ik mij wende tot den doodgraver. Deze toonde mij een kale plek grond waaronder de vijf jonge menschen rusten. Echter dit was het dat mij tegen den borst stuitte, geen enkel teekea' hoe klein ook, duidde, aan, dat deze flinke men schen, die de autoriteiten op den dag der begrafenis allen om 't zeerst roem den, niet vergeten waren. Dat zij, de slachtoffers hunner plicht, volgens de verschillende sprekers bij den groeve, nooit vergeten zouden worden, logenstraft het bovenstaande. Wat moet er .in de harten der na bestaanden omgaan, wanneer zy die kale plek grond beschouwen. Zoo ik vernam, zijn er nabestaan den der omgekomenen welke zelf het graf wel op willen sierendoch daar het graf is aangekocht door het Rijk en de papieren hiervan in hun han den berusten; mogen zij volgens de statuten er niets op plaatsen. Doch Mijnheer de Redacteur is het niet de plicht der autoriteiten hier voor te zorgen. Reeds ruim een jaar is het geleden, dat het ongeval plaats heeft gevonden; tijd genoeg om een ieder welke het kerkhof bezoekt door een gedenkteeken aan te toonendat daar rusten vy'f jonge mannen welke in de uitoefening van hun plicht vallen zfin. U Mijnheer de Redacteur beleefd dank zeggend voor de plaatsing. Een bezoeker. Zoudt u onderstaande ia uw blad willen plaatsen. De aanvoer van benoodigde goede ren voor de vele Heldereche winke liers is groot. Zeor vele goederen worden door de bestaande stoombootdiensten op Amsterdam aangevoerd, welke hooge, soms buitensporige vrachtprijzen be rekenen. Verdere uiteenzetting acht ik niet noodig; een ieder, die goede ren aangevoerd krijgt, kan zulks beoordeelen. Zou in deze voor de Helderache Winkeliers-vereeniging geen ingrij pend en grootsch werk aan den winkel zijn, door b.v. in samenwer king met kapitaalkrachtige winke liers een motorvrachtéienst in te stellen, ten dienste der Winkeliers- vereeniging? Dan zullen zeer zeker alle winkeliers, ook zij, die lid ge weest zijn, zich opnieuw aansluiten, tegen een contributie 2 a 3 maal hooger dan de thans bestaande. Mocht de Heldersche Winkeliers- vereeniging voor dezen zeer zeker loonenden motordienst iets gevoelen, dan niet talmen maar aanpakken, want in deze is ook voor den kleinsten winkelier groot voordeel gelegen, hetwelk ook ten goede komt aan het publiek. Met dank voor opname, Een Winkelier. PORT. Vootbal. Halder N.O.S. 2-1. Een onverwachte overwinning. Onze Heldersche 3e klasser heeft zijn len thuiswedstrijd gewonnen, hoewel op zeer bijzondere Wijze. Vreemdsoortiger afloop hebben 'we zelden bijgewoond; nadat iedereen reeds de overtuiging had ook wij met een verloren wedstrijd te doen te hebben en reeds het grootste ge deelte der toeschouwers het terrein (sic.verliet, deels uit ergernis, deels door den geweldigen regenbui, toen werden binnen de minuut 2 goals gemaakt en was een Helderache overwinning bevochten. Het scheen dat het hemelnat er bij „Helder" het noodige vuur in bracht, hoewel dit een tegenstrijdige opvatting lijkt; maar inderdaad was het zoo. De vijf of zes minuten die toen nog te spelen waren, waren geheel -voor de in het wit gekleede spelers en had men langer tijd over gehad, misschien dat de zege nog grooter was geweest. Van een volkomen neutraal standpunt beschouwd, moe ten wij zeggen, dat „Helder" meer kreeg dan het toekwam. Een ieder zal het met ons eens zijn, dat de Amsterdamsche club geen nederlaag verdiend heeft, als men den geheelen wedstrijd in aanmerking neemt, N.O.S. was meer een geheel, combi neerde beter en was veel vlugger. Het schieten was bepaald slecht, want werkelijk moeilijke ballen heeft Balk niet gehad. „Helder" zal zijn spel danig dienen te verbeteren wil het zijn Zondag behaald succes ver volgen. Want N.O.S. is niet de sterkste uit deze afdeeling. De linkervleugel voldeed niet, terwijl Tiessen evenmin een voorspeler is en daarom zeer verstandig zich al gauw in de ver dediging terugtrok en daar de steun was. Vrijdag bracht er heelemaal niets van terecht, met al zijn gesjouw en gezwoeg wist hij niets te bereiken, steeds moest hij den bal aan de tegen partij overlaten en de kleine Am sterdamsche rechtsbuiten had dan ook steeds gemakkelijk werk, daar ookDuinker hem niet aankon. Alberts en Tiessen, dat waren de spelers die „Helder" uit menige benauwde situatie gered hebben. Eerstgenoemde mocht tenslotte zelf de genoegdoening smaken, het gelijkmakende punt te maken, toen hij als rechtsbuiten een hoogen bal inzond, die net onder de lat door achter den keeper neerkwam, die nog een wanhopige poging deed om het leer te grijpen. Alberts dient echter meer overleg te gebruiken, het gaat af en toe wat te onstuimig. Tiessen viel eerst in de 2e helft op, toen hij als spil steeds het spel wint te verplaatsen en er forsch«door heen joeg. Maar over het geheel genomen voldoet deze combinatie niet, de vijf voorhoedespelers moeten leeren meer op één lijn te blijven en gezamenlijk op te trekken, niemand moet achter blijven, daar het combinatiespel dan gefnuikt wordt. Als „Helder" goed naar N.O.S. gekeken heeft, zullen ae wel gezien hebben, wat w® bedoelen. We zagen nu b.v., hoe Frits Selderbeek er alleen van door ging ®n de andere vier een afwachtende houding aan namen. Bovendien moet de verdedi ging versterkt worden; de links midden en rechtsachter-spelers dienen vervangen te worden. Bak won den tosB en laat zijn vereeniging tegen den dwars over het veld staanden wind in deze op stelling aftrappen Balk Eraan Doinkar Alberte Bak Vrijdag Groote Titaiin Fr. Saldarbaak JTrlna Lemar N.O.S. is dadelyk in den aanval en heeft spoedig succes ook, als den rechtsbuiten Vrijdag omloopt, Duin- ker verschalkt, doorloopt en over den vallenden Balk heen een schot inzendt, dat doel treft. De ontgoocheling van de toeschouwers die een plaatsje op de landerijen van de heeren Thijs- sen en BruiD hadden gekreg®n, is zichtbaar 'groot. Het spel gaat vlug op ®n neer, maar N.O.S. is beslist gevaarlijker en brengt de Heldersche verdediging steeds in het nauw, die daarbij erg zenuwachtig doet. Wel breekt men af- en toe eens door en komt ook wel eens voor het doel der tegen partij, maar gevaar is er niet veel. Steeds valt N.O.S. fanatiek aan, zij spelen steeds op rechts, wat goed gezien is, want daar kwamen de gevaarlijkste oogenblikken, daar Vrij dag absoluut niets tegen deze wing kon uitrichten. Den Amsterdammers ontgaat dan een verdiend punt, als de rechtsbuiten prachtig hoog voor zet en een zijner medespelers juist over den lat kopt. Alberts en Bak werken wat zij kunnen om de steeds terugkeerende Amsterdammers te weerstaan, maar tenslotte wordt hen dat te machtig, waarop Tiessen be sluit zich in de verdediging terug te trekken en Bak tot de rust naar voren gaat. Wonder boven wonder is de stand met de rust nog 1-0 voor N.O.S. De tweede helft kenmerkt zich eerst door een kort overwicht van N.O.S., maar dat verandert spoedig. „Helder" heeft zyn opstelling ge wijzigd, Tiessen is spil, Bak heeft de plaats van Alberts ingenomen, terwijl laatstgenoemde rechtsbuiten speelt. De Heldersche spelers krijgen nu wat meer in te brengen en de N.O.S.-keeper krijgt nu ook werk. Fiksch wordt er doorgezet; Frits schiet tweemaal in de handen van den Amsterdamschen doelmanals een bal dreigt uit te loopen, heeft Alberts het aan z(jn snelheid te danken, dat hy hem nog bereiken kan, maar komt adem tekort om behoorlijk te richten, zoodat het leer langs den paal suist. Het Amster damsche doel beleeft gevaarlijke oogenblikken, maar N.O.S. heeft vrouwe Fortuna op haar hand. Het schijnt „H®lder" te ontmoedigen en hun spel gaat verslappen, waarvan de tegenpartij profiteert, maar TiesBen is ongenaakbaar, als hij de bal heeft is de kans verkeken. Er zijn geen 10 minuten meer te spelen, als Al berts den bal t® pakken krijgt en weet te scorenaanvankelijk onder protest van de Amsterdammers, die meenden dat de bal niet gezeten had. Nauwelijks is er weer afgetrapt, of Tiessen plaats naar Groote, die inmiddels op de linksbuitenplaats was verzeild geraakt. Daar deze een ge heel vry veld voor zich heeft, heeft hij voldoende tijd om te richten. Doch de keeper weet te stoppen, maar heeft geen tyd meer om weg te werken, daar Frits fluks doorloopt en de bal in het net deponeert. Groot is nu het gejuich van de nog weinige overgebleven toeschouwers. „Helder" ia de laatste minuten niet meer le houden en ondanks de neerplassende regen speelt men den resteer end en tijd met groot enthousiasme. Verder gedoelpunt wordt er echter niet meer. De officieele scheidsrechter waB niet opgekomen; dat schijnt tegen woordig mode te worden. Zondag a.s. moet „Helder" naar Amsterdam. Dan gaat het tegen D.W.S. Schsidsrechtors Haldersoh® oompotitie. De heer P. B. ter Laag, competitie leider van den N. H. V. B., verzoekt opgave van personeD, die zich bereid verblaren als scheidsrechter te willen fungeeren in de wedstrijden voor de Heldersche competitie. Men kan zich hiervoor opgeven bij den heer Com. Goes, Graven straat 81, alhier. Deze zal dan wel voor de rest zorgen. BOEKAANKONDIGING. Is wettelijke regeling van do opleiding van ziekenverple gers en verpleegsters ge- wenscht? door E. J. Abra hams. Overdruk uit „De Op bouw", Juli 1919. Uitg. A. W. Brirna Zoon's Uitg. Mij., Utrecht. De arts Abrahams bepleit in deze verhandeling betere opleiding van verplegers en verpleegsters. Na eene vooropleiding waar zij onder richt krijgen in de elementaire theoretische ziekenverpleging ko- ine de praktische opleiding. De zie kenverpleging zal beter worden, men zal minder mieuwe krachten noodig hebben, en bij het aanne men meer op geschiktheid kunnen letten dan tot dusver en den ar beidstijd belangrijk kunnen bekor ten. De Staat zal hier regelend moeten optreden zoo noodig met finantieelen steun. Hoewel dit alles geld zal kosten, is het een groot praktisch belang, en de finantieele opoffering ten volle waard. Jaarverslag Vereen. Tot Steun. Wij ontvingen het Jaarverslag der Vereeniging Tot Steun over het jaar 1918, waaruit blijkt, dat de ver eeniging trots alles (niet in ongun- stigen toestand verkeert. Het kapi taal is nagenoeg hetzelfde geble ven, en steeds is er, zooals het ver slag zegt, op het onverwachtst, als het water aan de lippen kwam, een milde hand gekomen, die redding bracht. Hopen wij, dat het zoo blij ven moge. FEUILLETON. DOOR 1AVIB HENNESSEY. 53) ..Dat komt, Betsy", zeide Jack. „Ik lieb een brief in mijn zak. dien ik je voor zal lezen. Hij ia van kapitein Fraser van de „Naney Lee.'" Luister. „Waarde neer, Met vrienden in Sydney heb ik alles in orde gebracht. De volgende maand zal een geschikte tijd zijn voor een reis naar bet oosten. Mot volle maan zal de „Naney Lee met volle lading in de haven van Nowcaetle liggen. Houd dit geheim en nocin uw maat regelen zoo spoedig mogelijk. Uw dienstwillige, DONALD FRASER." „Betsy", ging hij voort, „ik heb ook mijn maatregelen genomen. Je familie stemt toe en db'riimóe McEwan zal ons, voor dat. we uitzeilen, trouwen. Wil je?" Betsy deed wat menige vrouw voor haar gedaan heeft en nog zal doen, stelde haar volle vertrouwen in dén man, dien zij liefhad, en beloofde „ln voor- en tegenspoed." Verscheidene uren waakten zij samén nog aan hot bed van den majoor, terwijl Jack Betsy vertelde, welke-symptomen zich waarschijnlijk uog zouden voor doen en hoe zij moest handelen. Samen ontbeten zij met Bob. Toen werd Fleetfoot uit den stal gehaald en ditmaal verdween Jack in zuidelijk- richting. ..Is hij niet hang?" vroeg Bob aan Betsy on Morrison, terwijl zij liom na keken. toen hij over de kreek reed. „Wel neen", zoide de herbergier, „lii.i weet. heel goed hoe hij voor zichzelf moet zorgen; maar op liet oogenblik behoeft hij heelemaal niot bang te zijn." Een week later was de majoor geheel buiten gevaar, en op oen goeden dag logdo Betsy haar koele hand op liet voorhoofd van haar patiënt. „Ik zal u vandaag een coleletjo voor uw lunch geven", zeide zij; „hot is wonderlijk hoe gauw jullie Schotten horstellen, wanneer de crisis voorbij is; u zult liet spoedig zonder verpleegster kunnen stellen." „Ik wou. dat ik u altijd bij mo kon hebben", zoide do majoor vermoeid; „zonder u zou ik lang onder den grond liggen. 11 hebt me zoo tot uw schul denaar gemaakt, zuster, dat het niot in mijn macht ligt u terug to betalen". „Zoudt u wat voor. mij willen, doen, majoor, als ik uw hulp hard noodig heb?" vroeg Betsy, terwijl zij hem aan keek, alsof zij in zijn ziel wilde lezen. „Betsy", zeide de majoor, haar voor het eerst bij haar voornaam noemend, „ik zou mijn leven voor je willen geven". i,U bent. nu nog niet .sterk, majoor; menschen zeggen zoo gauw wat, wan neer zij herstellende zijn. U zult. me gauw vergeten zijn!" „Jk zog- liet op mijn woord van oer als soldaat", antwoordde McFarlane. „Nu kun ik niet meer zeggen; doch 'wacht maar tot ik heelemaal beter bon. Ik ben voor eeuwig uw vriond". „Ik wil u gelooven. majoof', zeide Betsy, verrast dooi' zijn ernst. „Mijn vader iB vroeger soldaat geweest, en Ik heb hem dikwijls hooien zeggen dat een goed soldaat zijn woord houdt" Hun blikken ontmoetten elkaar, en in de eerlijke oogen van den majoor was iots dat Botsy overtuigde, dat hij zijn woord niet. zou breken, zelfs wanneei haar verzoek tot onvoorziene moeilijk heden zou loiden. Tegelijkertijd hadden opzienbarende gebeurtenissen plaats te Sydney, waar Sir James Bonnetl. weer gearriveerd was: gebeurtenissen, die Salatliiel's ontvluchting bijzonder zouden begun stigen, indien hij er maar tijdig genoeg kennis van kreeg, om er gebruik van to maken. Dc brief van kapitein l-'raser had hem tot krachtige actie geprikkeld, want er moest nog lieel wat voor de menschen in het dal gedaan worden, voor hij aan zichzelf en aan zijn eigen veiligheid en geluk kon deuken. HOOFDSTUK XXXVII. De ,,B a, ndi t ti"- part ij. Sir James Bennott stond met don goedmoedigen kapitein van de New- ciistlo pakketboot op de brug van het binnenvarende stoomschip, dat door een kalme zee om de Noordpunt en het quarantaine-station voer. „Bent u vroeger wel eens met zons ondergang de haven van Sydney binnen gevaren. Sir James?" „Neen, nog nooit", antwoordde de advocaat. „Dan zult u binnen een paar «minuten een- van do mooiste uitzichten hebben", zeide de kapitein, en de oude zeeman liep naar het andere einde der brug, in zichzelf neuriënd: O, baai van Dublin, gij verontrust [mijn gedachten, Uw schoonheid kwelt mij als een [koortsachtige droom Toou de boot om North ITead v kwam hij terug en liep uit: „Ik ben nu zeker wol honderdmaal Port. Jackson in- en uitgevaren; maar op oen avond als dezen voel jk altijd oen soort geeste lijke dronkenschap, wanneer de liaVen zich voor ons uitstrekt. Kijk eens! Ts het geen schilderij? Het is vóór mij dc eenige haven in de lieele wereld, en ik heb San Franeisco, Napels en Dublin gezien. Maai' dit overtreft alles!" Het was oen prachtige avond in den nazomer no. een dag met zware rogen- buïéh, en als een bloeiende, zich van haar bekoorlijkheden bewuste, lande lijke schoonheid, stoud de natuur daar als het ware ademloos om zich te laten bewonderen. De boot bad haar snelheid verminderd en voer nu langzaam door de zacht, kabbolende, schitterende gol ven van do haven, die met het glan zende gebladerte van haar schilder achtige omgeving, rossig in (le onder gaande zon lag. „Wat een prachtig land!" zeide de advocaat, zoowel tot zichzelf als tot den kapitein sprekend, „maar hoe jam mer, dat. al die pracht en kalmte zoo weinig invloed hebben op het karakter en do gezindheden van hel. volk en van (le bestuurders; doch'dat zal wel lcohnjn dat moet komen." De kapitein, die liet hoorde,, glim lachte, maar hij had het op dat oogen blik te druk met het geven van com mando's, anders zou hij waarschijnlijk ook nog wel wat te zeggen hebben. Middle Harbour cn Bradley's Heiid passeerden zij veel te snel naar den zin van den advocaat, die in het mooie top- neel opgiiig. Toen kwumen Rosé Bay on Doublé Bay en Garden Island. Een heele vloot schepen lag rustig voor anker, waarbij niet minder dan vijf landverhuizersschepen en een schip van duizend ton met dwangarbeiders. „Hallo!" riep de kapitein, toen zi„ Farm Cove naderden; „zij hebben hot oorlogsschip naar do andere kade ver haald, waar zou dat goed voor zijn?" Toen zij langzaam om de Man-o'War steps voeren en de kade voor hen zicht baar werd, zagen zij, dat (le Circulair Wharf aau het einde van de, George- street vol menschen stond. „Do duivel mag me halen, als de kanonnen niet op de menigte gericht zijn!" riep de verbaasde kapitein, ter wijl hij bevel gaf de machines stop te zetten. „Wat zou er gebeurd zijn?" vroeg de advocaat. „Ik heb in New-Castle gehoord", zeide de kapitein grimmig, „dat de Anti-traus- portation-League*) vandaag weer een vergadering zal houden, en het. lijkt wel, alsof do Gouverneur en de Ban- ditti-partij zich daartegen verzetten willen". Sir James voelde zich heelemaal niet op zijn gemak, want van de zooge naamde Banditti-partij waren lid dje gouverneur, de raadsleden, de militai ren, de politiemannen en ook enkele kolonisten, en het was ook de politielcp partij van Sir James. Doch het klassó- voordeel was hij den laatste aan hot verdwijnen. Zijn jongste ondervindingeh hadden zijn inzichten omtrent het leveh in Australië zeer gewijzigd, want vóój- hij Salathiel ontmoette, had hij alleen in conservatieve en officieele kringen verkeerd, was hij koele en ei met (lp machthebbers geweest. Maar ofselioop het zich voor het oogenblik nog nipt. bewust, was hij langzamerhand bekeer(l 1 Vereeniging tot beatrijding def deportatie. tot de nieuwe orde van zaken, en had zijn oordeel omtrent Australië en zijn toekomst zich verbreedt en verdiept. Nog in 1850 zagen de conservatieven niets meer dan een strafkolonie in Australië, die door soldaten en politie mannen geregeerd moest worden, en een Parlement aan den andoren kant van den aardbol; maar de nieuwe richting had oen heel ander inzicht, zoowel om trent het verleden als de toekomst, en kwam in verzet tegen de willekeur van de officieele autoriteiten, die soms zon der vorm van proces vrije burgers zoo wel als veroordeelden beleedigden, ja zelfs geeselden, en die,wanneer 't volk 'n openbare vergadering durfde houden om tegen die officieele onmenschelijk- trid te protesteeren, zich niet ontzagen een charge op de betoogprs te laten maken en hen met stokslagen uiteen te drijven, ja zelfs, zooals nu het geval was, de kanonnen van een oorlogsschip op hen te richten. In de laatste jaren was rr niet veel gelegenheid geweest een beroep op de rogeering te doen, want do gouverneur leefde in weelde en overdaad en bekom merde zich, evenmin als Gallio, om die dingen. Klachten legde hij terzijde en in de rapporten.aan de rogeering noemde hij de volkspartij „een paar luie knorre potten, die zich volstrekt niet voor het algemeen welzijn intoresseeren." Het was blijkbaar geen buitengewoon ge schikte tijd voor den advocaat, om hij do autoriteiten aan te komen met een voorstel, Salathiel toe te stuan het land te verlaten, maar „aan den anderen kant", dacht hij, „zou er. wanneer Sala thiel slechts doorging met zich te ver dedigen en zijn manschappen en invloed te gebruiken voor de handhaving va» orde en wet in het noordelijk district, kans zijn, dat zijn dapperheid en uit tarting der autoriteiten hem tot een af god van het volk zouden maken (zooals Robin Hood eens in Engeland was), voor de gemoederen van duizenden vrije mannen niet alleen den oorlog van eèn vogolvrij verklaarde tegen onrecht en tyrannie verpersoolijkende, maai' ook het verzet van het volk zelf tegen de eigenmachtige regeering van een on- menschelijke en knoeiende bureau cratie." Toen Sir James aan wal stapte, voud hij de stad iu groote opwinding en blijk baar op den vooravond van een revolu- tionnaire volksbetooging tegen de re geering. De expeditie van kapitein Moore om Salathiel gevangen te nemen, de bosohbranden, in het kort alles wat buiten Sydney omging, raakte op den achtergrond voor de beroering van. hel oogenblik. Dubbelposten stonden voor het gouvernementsgebouw op waelit, en de kanonnen van een Britsch oorlogs schip. waren, zooals reeds gezegd, go- richt op het kazerneplein, waar groote menschenmassa's protestmoties aanna men tegen de herleving van. het depor- toeren van veroordeelden en de voort- leving van het dwangarbeidsstelsel. Dit alles was des te ernstiger, omdat do regeering zich openlijk ten gunste van het bestaande stelsel had uitgesproken en zelfs liet Engelsche gouvernement, verzocht had weer met het deporteeren te beginnen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 4