HELDERSCHECOURANT Eerste Blad. VOGELVRIJ No. 6150 ZATERDAG 4 OCTOBER 19l9 47e JAAKUAflü Bedaoteur-Ultgover i C. PB BOBB Jr., Melder. Oplaag 7000 ax. - ADonnamcptaprlJ»i in do *tmu i 1 20 post t 1.40 B^ltenia^d t 2.40. - Lo»>e et. 3 ot. Advonentlèn per repel 2O ot. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor liet Machinisten-diploma A de lieer J. W. Fritz, alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het aete-examen vrije- en orde-oefeningen de heer W. Slort, alhier. Bij Besluit van 25 Sept. 1919 onder no. 29 is aan de vereeniging „de Heldersche Burgerwacht" de Kon. goedkeuring verleend. Concert. Bij gunstig weder zal de muziekver- eeniging „Winnubst" Zondag a.s. van 3 tot 4'/a uur een concert geven in liet plantsoen. Prog ramma 1. Kon. Ned. Weerbaarheids- veroeniging, marsoh Diepenbeek. 2. Ouverture de concert Mehul. 3. Fiancailles, valse Wesly. 4. Fantaisie Fleur des Bois v. Perck. 5. Festival-Marsch J. ter Hall. 6. Le crèdo du Paysai. (celèbre chanson) Goublier. 7. Gemengde berichten, potpourri J. ter Hall. 8. Bienenhaus Marsch Schneider. Belastingaftrek etc. Door het dagelijksch bestuur van de afdeeling Helder van den Ned. R. K. Volksbond en den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, is het volgende adres aan den Raad dezer gemeente gericht: Overwegende: le. dat in elk stel sel van inkomstenbelasting steeds een bedrag wordt afgetrokken voor absoluut noodzakelijk levens onderhoud; 2e. dat dit bedrag voor gehuwden grooter moet zijn dan voor ongehuwden; 3e. dat dit be drag voor gezinnen met kinderen grooter moet zijn dan voor gezin nen 2onder kinderen; 4e. dat, om consequent met de draagkracht re kening te houden, dat hoe grooter het kindertal is, de draagkracht zooveel .te minder is en de kinder aftrek daarom progressief moet zijn; 5e. dat het aangaan van een begrafenisverzekering evenzeer be hoort onder levensverzekering; hebben ondergeteekenden de eer, uwen Raad voor te stellen, de na volgende wijzigingen te brengen, in de bestaande verordening der plaatselijke directe belasting naar het inkomen in deze gemeente. Ter vaststelling van het belaste baar inkomen, wordt van het zui ver inkomen afgetrokken: 600 gld. voor een belastingplich tige die ongehuwd is; 800 gld. voor een belastingplich tige die gehuwd, weduwnaar, v.eduwe, of kostwinner is, benevens 40 gld. voor het eerste kind; 60 gld. voor het tweede; 80 gld. voor het derde; 100 voor het vierde, enz., met dien verstande, dat de kinder aftrek in geen geval meer dan 1300 gld. zal bedragen. Onder kin deren worden verstaan: Eigen of aangehuwde kinderen; kleinkinderen of pleegkinderen, die op 1 Mei van het belastingjaar den leeftijd van 16 jaar niet heb ben bereikt en niet zelf in de be lasting zijn aangeslagen. Met kinderen worden gelijkge steld, inwonende ouders of groot ouders, wier onderhoud geheel ten laste van den belastingplichtige is. Mede worden onder kinderen verstaan, eigen of aangehuwde kin deren, kleinkinderen of pleegkin deren boven de 16 jaar, die door lichaams- of zielsgebreken, buiten staat zijn in hun onderhoud te voor zien en die geheel of uitsluitend door den belastingplichtige worden onderhouden^ Een aftrek van 5 gld. per ge zinslid voor te storten premie be grafenisfonds. De wijziging op de heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, wordt voor de eerste maal toegepast over het belasting jaar 1920. Voor de samenstelling wordt genomen, de toestand op 1 Januari van het belastingjaar. Tevens verzoeken adressanten te willen bepalen, dat voor hen, die zulks wenschen, de gelegenheid PBU ILLETON. Dxvrn R^vnirssey. HOOFDSTUK XLI. De wolken scheuren. Sir James Benuelt bewoonde een mooie suite in Ternple Court, Castle- reaghstroot, maar bet drietal, dat er dien avond, toen de advocaat het resul taat van zijn bezoek aan het gouver nementshuis vertelde, bijeen was, ver keerde in een allesbehalve opgewekte stemming. Do tijd voor Salatbiel en Betsy be gon intusschen op te schieten. De vol gende wook zou het volle maan zijn en de schoener zijn passagiers in New- castle Habour wachten. Salathiel en zijn zuster Ruth en andere vrienden hadden met het oog op liet aanstaande huwelijk en het vertrek van het schip, reeds allerlei maatregelen getroffen; maar nu zoowel de politie als de mili tairen, in verband met de poging van den woudlooper om het land te verlaten, scherp toezicht hielden op de bewegin gen van elk schip, scheen het vrijwel onmogolijk, dat hun plannen voor een afscheidsfeestje aan Betsy en Salathiel ten uitvoer gebracht zouden kunnen worden. Sir James meende, dat hun vertrok uitgesteld moest worden. Hij vond het beter, dat Betsy nog wat te Kingdon Ponds of Morpeth bleef en dat Salathiel zich nogmaals in de Ranges geopend wordt, het schoolgeld we kelijks te betalen. In een memorie van toelichting zeggen adressanten: De kinderaftrek ondergaat, vol gens hetgeen wij in ons adres voor stellen, een belangrijke wijziging en begint met 40 gld. voor een kind, waarna dit bedrag voor de meerdere kinderen telkens met 20 gld. per kind wordt verhoogd. Het hebben van een begrafenis fonds is van evengroot belang als een levensverzekering en heeft dus eveneens reden voor aftrek. Een belastingplichtige zal dus een aftrek kunnen hebben als volgt: ongehuwd 605; gehuwd zonder kinderen 810; met lk865; met 2 k. 920; met 3 k. 1005; met 4 k. ƒ1110; met 5 k. ƒ1235; met 6 k. 1380; met 7 k. 1646; met 8 k. 1730; met 9 k. 1936; met 10 k. ƒ2160. Daar bij deze wijze van heffing rekening wordt gehouden met de draagkracht der gezinnen, bevelen wij ons voorstel ten zeerste aan en vertrouwen, dat het gunstig mag worden ontvangen en door B. en W. overgenomen. Zilveren feest echtpaar Teltsma. Men meldt ons hieromtrent nog het volgende: De dag van gisteren was voor bij. Een onvergetelijke dag, waar in het Vader en Moeder Teitsma niet ontbroken had aan warme hul deblijken en hartelijke geluk- wenschen. Thans was de tijd daar, om dien gullen dag van den kant van Vader Teitsma met een prettigen avond voor soldaat en burger te beantwoorden. De feestleider, oudste zoon van de jubilarissen, sprak een openingswoord, liet zingen Ps. 68 10, waarna de heer Staalman met gebed opende. Verschillende voordrachten en toespraken volgden elkander op. Familieleden hebben vooral veel tot het welslagen van den avond bijgedragen. De voozitter van de Ohr. Mil. Jongelingsvereeniging sprak uit, wat Vader Teitsma voor haar deed en overreikte hem een prachtige wandelstok met zilveren knop en inscriptie. Hierna prees de heer Staalman nog eens het vele goede, dat de Huisvader deed, vooral in den mo bilisatie-tijd, en nog doet, voor het Tehuis, en zijn jongens, de solda ten, en sprak de wensch uit, dat hij nog lang mocht doorgaan met de verzorging van de geestelijke en maatschappelijke belangen van de militairen. Een achttal dames toonden ons zeer aanschouwelijk het voordeel van de „Vrouwenweerbaarheid". Als de flinkste soldaten marcheer den, zongen, salueerden ze. Dit werd met schitterend applaus be antwoord. Verder blonken uit: „Het Paartje van Krabbendijke"; „Theevisite"; „Omke kon wol fiet- se!"; „God mee üs" en „Uit het Leven". Na dit alles deelde ons een be stuurslid mede, dat er ongemerkt een „ware" wedstrijd-was gehou den in het reciteeren, daar er in het geheim een jury was gevormd en een 4-tal prijzen uitgeloofd zou den worden. De voorzitter van de „Ver. v. h. Chr. Mil. Tehuis" sprak nog een woord van-dank aan Vader Teits ma, liet zingen: Wil U, O God, mqn dank betalen!", verzocht den jubilarissen toe te bidden Gods besten zegen met de woorden van Ps. 134: „Dat 'sHeeren zegen op U daal" en ging voor in dankgebed. Veel versnaperingen werden ge geven. De militairen keerden zeer voldaan naar hun „kribben" weer. Concert Noordewier, de Haan, Verhey. Naar men ons mededeelt, heb ben bereids de dames: mevr. de BoerJongkees, Dekker—Klik, van MaanenMartin, RühlPetri, Schokking en de VenBoon zich tot een comité vereenigd ten eindu bovengenoemde artisten bij hun ooncerteeren op 11 October alhier een waardige ontvangst te bereiden zou verschansen. De besliste houding van den gouverneur was voor den ad vocaat geweest wat boksers een „knock- out" zouden noemen; maar Sir James aarzelde zijn troef uit te spelen, want hij wist, dat het slechts een troef was, zoolang zij in zijn handen bleef. Na zijn torugkomst van het gouver nementshuis hadden reporters, hunke rend naar copie, Sir James bestormd. Er liepen geruchten in de stad, dat hij, wanneer hij wilde, een vreemde ge schiedenis omtrent Salathiel en den dood van kapitein Moore kon vertellen. Voor het blad, dat dit verhaal zou kun nen geven, zou het een heel buiten- kunsje zijn; maar de advocaat weigerde alle inlichtingen; zij moesten morgen maar eens terugkomen, hij was nu to moe. Zelfs kwam een tweede redacteur aandringen op een afspraak om bij zijn chef op het bureau te komen; maar hij hield voet bij stuk, hij wilde niets los laten. Zijn aangeboren voorzichtigheid zoide hem, dat ter wille van Salathiel het onderhoud met den gouverneur ge heim gehouden moest worden. Volgens afspraak kwamen Salathiel'-s vrienden dien avond bijeen, om een nieuw plan uit te denken, teneinde de politie om den tuin to leiden en het vertrek van den vogelvrij verklaarde mogelijk te maken; maar niemand wist een verbetering van het Newcastle-plan dat nog het best uitvoerbaar scheen. „Maar nu de regeering gewaarschuwd cn op haar qui-vive is, ben ik bang,dat het risico op het oogenblik te groot is", zeide kapitein Fraser. „Zij zullen moe ten wachten, tot deze zaak wat ge luwd is". „Zou je denken, dat het eenig nut zou hebben, om naar den President van het Hooggerechtshof te gaan?" vroeg de luitenant; „hij is een vérziend man R.-K. Volksbond. Zondag a.s. wordt in het gebouw van den R.-K. Volksbond opnieuw opge voerd het sociale propagandastuk „De Familie van Ingen", strijd uit het hodendaagsclie leven. Dit stuk, dat te vens als propaganda-stuk voor den drankstrijd is bedoeld, is geschreven door onzen plaatsgenoot, den lieer Vocks, die daarvoor, naar we in do „N. Held. Crt." lezen, het drankbestrij dersinsigne verkreeg. De „N. Held. Crt." vermeldt woorden van lof over den inhoud van het stuk en de opvoering. Er gaat. een sterke sociale tendenz ten goede van uit, zoo zegt het blad, en de drankbestrijding is niet overdreven tendentieus aange- aangebracht. Het stuk boeit bij goed spol van begin tot eind en is als dilet- tant-tooneelworlc mooi. Hoewel het spel der opvoerenden nog wel wat te wen schen overliet, is er over het algemeen aardig gespeeld, zoodat er ten zeerste genoten is. Wij twijfelen dan ook niet of ook de tweede opvoering zal een voile zaal trekken. Uit het Politicrapport. Door eene bewoonster van de Dijk- straat werd Woensdagavond omstreeks 9 uur politiehulp gevraagd, omdat er zich een man in hare woning ophield, die er niet thuis behoorde. Twee agen ten begaven zich er heen en troffen aldaar een man aan, een zekere J. M., die beschonken was en door het raam pje van het privaat naar binnen geko- nen was. Hij verklaarde, dat hij een onderhoud met de dochter des huizes had willen hebben en dat hij op deze wijze was binnengekomen, omdat hem de toegang geweigerd zou zijn. De man is naar het bureau aan het Westplein overgebracht en in bewaring gesteld. Woensdagmorgen omstreeks 81/» ure werd een 12-jarige jongen nabij de Kei- zersbrug door oen motorrijwiel over den linkervoet gereden, waardoor dit lichaamsdeel volgens in de nabijheid wonenden dokter, bij wien de jongen werd binnengebracht, niet ernstig werd verwond. De berijder van het rijwiel, iemand uit Heemstede, bleek bij het ingestelde onderzoek geen schuld uan het ongeval te hebben. De jongen was spelenderwijze tegen het rijwiel opge- loopen en had geen acht op de waa,- schuwingseeinen geslagen. Raadsoverzlcht. Opnieuw is de schoolkwestie .op gelaaid in den Raad; opnieuw stonden wij, belangstellend publiek en plichtsgetrouwe persmenscben, anderhalfuur te antichambreeren in de vestibule van het raadhuis. O, die comité's! Dat de raad er niet aan ontkomen kan, is duidelijk. Maar niet duidelijk is het ons, be langhebbenden, waarom men die dingen niet bekend maakt. Thans was, ouder gewoonte, de vergade ring uitgeschreven om 7 uur. Dat wil zeggen, dat zij om half acht be gint. Dat weten we nu eenmaal, dus bekommeren we ons niet om de eigenwijsheid van de convocatie die ons wijs wil maken, dat zij om half acht begint. Maar als de Raad nu niet om half acht, maar om kwartier voor negen begint, heb ben wij een uur en eeA kwartier gewacht. En ditmaal was het een talrijk publiek, waaronder ver scheiden dames. Behoorlijke wacht- gelegenheid is er voor al die men- schen niet; met wat goeden wil kunnen er in het bodekamertje een zestal zitten. De rest mag staan, hangen of liggen. O, die comité's! Een paar verhitte raadsleden- hoofden daalden achtereenvolgens af van de hoogere regionen naar een vreedzamer en vooral een zamer oord, ergens in den gang. Dat was het begin van het einde dezes comité's. Juist, toen ook de geduldigste het geduld begonnen te verliezen, toen al ettelijke be zoekers gesneuveld waren en den aftocht hadden geblazen, klonk het verlossende belletje. Eindelijk 1 Wel, de sensatielustigen, die zich gespitst, hadden op een senea- tioneele rechtszitting, waarin het college van B. en W. een ongezou ten uitbrander zou hebben gekre gen over haar houding in de schoolkwestie, ze zijn teleurge steld in hun verwachtingen. Want weliswaar verliep, dank zij de strijdvaardigheid van den heer Grünwald, de zitting niet in wind stille kalmte, maar toch: van sensationeele incidenten was geen sprake. De Voorzitter begon met de rede nen uiteen te zetten, die het Colle ge genoopt hadden te doen zooals en begrijpt den aard der volkspartij beter dan de gouverneur". „Geen enkel nut", zeide de luitenant; „absoluut geen nut. Hij is nog meer vooringenomen tegen Salathiel dan de gouverneur". „En je vader, luitenant?" vroeg de kapitein der „Nancy Lee"; „hi'.is opper bevelhebber der militairen en heeft heel wat invloed". „Ik heb den ouden heer nooit ge polst", zeide luitenant Thompson; „hij laat zich, zooals je weet, weinig in met openbare zaken. Misschien zou hij or toe over to halen zijn iets te doen, in dien Salathiel hem Fleetfoot zou willen verkoopen; maar ik hoor, dat hij het paard op do „Nancy Lee" wil mode- Zij moesten om die woorden hartelijk lachen, want de bewondering van den kolonel voor het lievelingsdier van den vogelvrij verklaarde was reeds dikwijls een onderwerp van scherts geweest; en die lach deed alle drie goed, want zij begonnen langzamerhand verbitterd te worden. „Was Salathiel zelf maar hier", zeide de advocaat, „misschien zou hij ons iets aan de hand kunnen doen, dat ons wat meer licht gaf". Op dat oogenblik kwam de kamer dienaar van Sir James Bennett zeggen, dat het avondeten gereed was, en dut or heneden iemand was, die hem gaarne wensebte te spreken. „Zeker weer een van die vervelende journalisten", riep de advocaat uit. „Jullie wilt zeker wel beginnen, dan zal ik den man in dien tusschentijd oven. afpoeieren. Ik- hen dadelijk weer terug!" Hij bleef echter vrij lang weg en kwam eindelijk in de eetkamer terug in gezelschap van een zeeofficier van Dagboek van een Heldersche winkelier. Mijnheer, heb ik het genoegen de schrijver van het „Dagboek van een Amsterdammer" van de „Telegraaf" te spreken? Oin U te dienen, mijnheer. U heeft vorige week met Amster- damsche kleermakers getelefoneerd, mijnheer. Juist, mijnheer. Maar duur hoef je nu juist geen Rubini, Morini of Ro- mijn, voor te zijn, om dat te weten, mijnhoer, want dat heb ik heel duidelijk in de courant geschreven. Ook dat ik razend op ze was, omdat ze mij in Am sterdam 180.voor een pak wilden laten betalen. Precies, mijnheer, U had schoon gelijk, en ik, die tot Uw bewonderaars behoor, vond ook Uw ironische schets ditmaal zoor raak. Maar toch dacht ilc: als die Amsterdamsche Dagboekschrij ver eens telef. No. 8 in Den Helder had opgebeld, alwaar de Firma I. Grünwald, reeds sedert 50 jaren haar bedrijf uit oefent, dan zou hij vernomen hebben, dat hij daar voor een spotkoopje, voor veel minder dan do .helft van het be drag, dat hij te Anwitfnm moet beta len, aldaar oen prima costuura geleverd kan krijgen. Dus, mijnheer, volg het voorbeeld van onze Heldersche olieutèle en bostol Uw costuum niet meer te Amsterdam, maar bij ons, en U zult tevreden zijn. Wij beroizeu Amsterdam geregeld. FIRMA I. GRÜNWALD, Keizerstraat 108, bij de Keizersbrug. Aan onze Heldersche clientèle berich ten wij, dat wo niet alleen in Heeren- stoffen, doch ook in Damesstoffen en fluweelcn een zóó voordeeligo aanbie ding bobben, dat iedere concurrentie uitgesloten is. Doot dus, inwouors van Den Holder, Uw voordeel en koopt bij de firma 1. Grünwald. Adv.) liet deed: de school te Koegras te verloten. En dadelijk daarna ver raste de heer de Zwart ons door te getuigen van zijn veranderde hou ding in deze aangelegenheid. Aan vankelijk van meening, dat het be ter was ééne school, zij liet des noods een christelijke, dan twee, en dus meegaand met het voorstel van B. en W., wilde de heer de Zwart thans een ambtelijk onder zoek doen instellen naar de gezind heid der bewoners. Tot nu toe was alles wat geschied was, onofficieel en huiselijk; nu zal dan een offi cieel rapport zekerheid moeten brengen of waarlijk onder de be trokken bewoners 70 zooals de statistieken uitwijzen, links is en dus principieel voor een openbare school stemt. Het spreekt vanzelf, dat de rech terzijde niets van dit voorstel heb ben moest en allerlei tegenargu menten te berde bracht. De heer Adriaanse vreesde, dat uitstel de zaak zou schaden, de heer van Breda meende, dsw men op die ma nier wel aan den gang kon blijven. De heer van Osja, de heer van Os? Wat ter wereld bezielde dien heer om zoo tegen dit voorstel te fulmineeren? Ging het hier per soonlijk tegen den heer de Zwart, die „als een weerhaan was omge draaid"? Toen de heer Schoeffelenberger begon te zeggen, dat het gemeen tebestuur ten opzichte van het on derwijs zijn plicht verzaakt had, stoof ex-wethouder Grünwald, zoo juist ter vergadering gekomen, op, sprak van een „idiote redeneering" van dien heer en betoogde, met klem van woorden, dat de heer Schoeffelenberger, niets, maar dan ook niets, geen verstand van onder wijszaken had. Met de hand op het hart, le^er: hoeveel raadsleden zouden inder daad wèl verstand van onderwijs zaken hebben? Een andere vraag is: hoeveel raadsleden denken, dat ze er verstand van hebben? Maar wij stellen die vraag thans niet. De heer Grünwald werd voor zijn booze woorden tot de orde ge roepen, hetgeen hem nog nijdiger maakte. Waarom, zoo slingerde hij den Voorzitter toe, roept u dan de heeren van Os en Schoeffelenber ger niet tot de orde, die nog heel wat erger uitdrukkingen hebben gebezigd? Nu moge dit waar zijn, men bedenke, dat die beide hee ren zuigelingen zijn in de gemeen tepolitiek en nog niet genoeg stad huiswoorden kennen om zich par lementair te kunnen uitdrukken. Dat komt wel. Maar de heer Grün wald, lacy, is een oude, parlemen taire rot middelbaren leefüjd. „Heeren, mag ik u voorstellen mijn vriend, die zoo goed is met on9 mede te eten kapitein Jack Salathiel!" „Het is een illustratie van oen oud spreekwoord, Jack", zeide de luitenant, hem hartelijk do hand schuddend. „We waren juist ovor jo aan het praten, maar ik zou je nooit herkend hebben, vooral in deze uniform niet". „Te oordeelen nuar wat Sir James me vertelt", antwoordde Salathiel glim lachend, „geloof ik, dat mijn komst beter oen ander spreekwoord illus treert". „Welk dan?" vroeg kapitein Fraser, op zijn beurt den woudlooper de hand drukkend. „Je vangt meer vliegen met honig dan mot azijn", antwoordde Salathiel. „Ik geloof, dat ik op ecu prachtig oogenblik gearriveerd ben; niet alleen omdat hot souper klaar is, maar omdat ge me iets te zeggen hebt. dat een ver andering in onze plannen noodzakelijk zou kunnen maken. Ik hoor, dat het beroep op Caesar vergeefs is geweest, wat ik trouwens Sir James van den be ginne af voorspeld heb", „Is het niet gevaarlijk voor u hier in Sydney to zijn?" vroeg kapitein Fraser zenuwachtig. „In het minst niet", antwoordde latbiel, „dat wil zeggen, zoolang ik nuchter blijf en mijn vermomming en gezond verstand behoud. Zou een van jullie me aan mijn houding of aan mijn stem herkend hebben?" „Geen kwestie van!" riepen zij tege lijk uit, daarbij hurtelijk lachend, want bij bad in het keel-Engelsch van een geboren Berlijner gesproken. Onder het eten bespraken zij het on derhoud met den gouverneur maar Sa lathiel bezwoer, dat noch de gouver- Het voorstel-de Zwart werd ten slotte aangenomen. Of het veel ef fect zal hebben? En of hierdoor een betrouwbaar beeld wordt ver kregen van den toestand? Wij vreezen ervoor. Intusschen zit de gemeente nog altijd met de gebakken peren. Het pannetje staat wel wat lang te vuur, het vuurtje wordt wel wat erg fel opgestookt. Wij vreezen zeer voor aanbranden De heer Spruit was zoo vriende lijk de gemeente te waarschuwen voor een procedure met een drietal bioscopen ter zake van hun weige ring om de gasboeten te betalen. De heer Spruit sprak, meenen wij, als man van ondervinding; doch de raad ging er niet op in. Tenzij de bioscoop-directies eieren voor hun geld kiezen en de boeten be talen, worden ze door de gemeente gedagvaard. Nog eens weer werd getracht den brugwachters oen vacantietoe- slag te geven: nog eens weer werd het, door de verordeningen van den raad zelve, verboden. Met de Bank van Wisselink werd thans eene overeenkomst gesloten inzake de financieering der ge meente. Niet alle raadsleden waren het eens met B. en W., maar met 13 tegen 6 stemmen werd het voor stel ten slotte aangenomen. Trots de goede bedoelingen des heeren Heyblok, die aan het begin van den avond bepleitte de verga dering om elf uur te doen eindi gen, werd het weder na midder nacht. Een belangrijk voorstel tot werkverschaffing, dat in behande ling kwam, gaf verschillenden raadsleden aanleiding hier nog eenige desiderata aan toe te voe gen, die nader onder de oogen zul len worden gezien. Totdat tenslotte de rondvraag nog verschillende kwesties opwierp, waaromtrent de lezer zich in het verslag zelve kan vergewissen. GEMENGD NIEUWS. Gebroeders Haak te Rotterdam, die 16 September van Rotterdam naar Gran- gemouth vertrokken en geladen met ijzer, in de Noordzee gezonken. De be manning bevindt zich aan boord van den logger „Elsa", gemerkt IJM. 85. Een drama. Donderdagnacht is te Ede in het Maandorpark een bloedig drama afge speeld. Een zekere R., die in ongeoorloofde verstandhouding stond tot de vrouw •au den arbeidor W., vertoefde ten baren liuize, toen haar man, die elders werkzaam was, onverwacht thuis kwam. Er ontstond een heftige, woor denwisseling tusschen de twee mannen. R. nam een bijl en sloeg daarmede W. up het hoofd. Met den bijl in de wond liep W. naar den veldwachter, die juist afwezig was. Een kwartier ongoveer hoeft de getroffene op de stoep dor eldwachterswoning gezeten en was nog bij kennis, toen de inmiddels inge roepen hulp van de politie en een arts ter plaatse aanwezig waren. Drie per sonen waren noodig om den bijl uit de wonde to halen. Na verbonden te zijn legde de getroffene nog een verklaring af en werd daarop per auto naar Arn hem vervoerd. De dader werd gearres teerd. De toostand van den getroffene is vrijwel hopoloos. Een verrader. Op de beurs te Brussel is eenige beroering gewekt door do inhechtenis neming van een bekend makelaar in effecten, die zich aan verduistering van groote bedragen hoeft schuldig ge maakt. De man, die werd opgepikt, toen hij op het punt stond de Noderlandsche grens te overschrijden,, blijkt een indi vidu te zijn, die tijdens den oorlog ernstig verraad heeft geploegd. Hij had Den Haag bij de Passago een wissel kantoor opgericht, waar hij de uit het bezette gebied gevluchte Belgen be diende. Zoodoende kwam hij vaak te weten op wolko plaats zijn landgenoo- ten onder de electrischo draad waren doorgekropen, hetgeen hij aan den Duitschen spionnagedienst mededeelde. Hij werkte samen met. den hier te lande bekend geworden Duitschen propagan dist Reichmann. Dieveggen. Te Delft zijn vijf werkvrouwen gearresteerd, die eenige honderden stuks tafelzilver en ander servies ten nadeele van de studentenso ciëteit Plioenix, waar zy in dienst waren, hadden gestolen. Bij huis zoeking werden tal van gestolen voorwerpen gevonden. Noodlottige twist. Woensdag heeft te Ede een mo lenaarsknecht een arbeider met een bijl een vreeselijke verwonding aau het hoofd toegebracht. De getrof fene is naar Arnhem vervoerd. Zijn toestand moet hopeloos zjjn. De dader is gearresteerd. Spoorwegdieven. Donderdag stonden terecht voor do arrondissements-rechtbank tc Zwolle een rangeerder bij de S. S., beschuldigd van acht diefstallen in Aug. op het rangeerterrein te Zwol le, en een rangeerder bij de S. S., beschuldigd van heling bij die diefstallen. Tegen beiden werd vier jaar geëischt. Tegen een machinist werd we gens, drie gevallen van heling b(j deze diefstallen, twee jaar en zes maanden geëischt, terwijl tegen een ander persoon wegens een ge val van heling zes maanden ge- eischt werd. Gezonken. Woensdagavond is de sleepboot- trciler IJmuiden 373, van de reede- ry Goedhart, te IJmuiden, ter hoogte van het lichtschip Haaks, op een wrak gestooten' en onmid dellijk gezonken. De opvarenden konden zich in de scheepsboot red den, doch konden niets van het schip meenemen. Na 11 uur rond gezworven te hebben, werden zij opgepikt door een logger, welke hen op het lichtschip Haaks afzet te. Van daar zijn ze Donderdag morgen met een Deensch stoom schip te Vlaardingen aangebracht, waar zij van kleeren en voedsel werden vo.orzien. Vracbtlogger gezonken. Volgens te Hoek van Holland ont vangen bericht, is de Nederlandsche vrnchtlogger „Regina" van de roederij ncur, noch de regeering hem er toe zouden kunnen brengen, zijn voorne mens to veranderen. Hij zou zijn plan non doorzetten, met Betsy trouwen cu mot volle maan Australië op den schoe ner verlaten. „En wanneer je gearresteerd wordt, Jack?" vroeg luitenant Thompson. „Je ziet, dat de politie erg op haar qui-vive is; en wanneer ze nog 1000 pond op je hoofd zetten, zal dat een groote verlei ding zijn voor ieder, die ook maar even vermoedt je te herkennen." „Hol) ik er goed aan gedaan vanavond hier to komen?" vroeg Salathiel, tor- wijl hij den advocaat aankeek. „Zeker," zeide Sir James, „het is prachtig voor onzo plannen cn wij zijn blij je in ons midden te zien" „Weina dan, ik ben vandaag op Fleet foot van Newcastle naar hier komen rijden, en wel gevolg gevend aan een halfbewuste, waarschuwende stem, die me aanraadde onmiddellijk naar Sir James to gaan; deze stem. die zoo dik wijls van binnen tot mij spreekt, zeido me, dat ik veilig kon gaan en veilig zou torugkeeren; en heeren, ik geloof in die stem, zooals ik in God geloof. Acht tien maanden lang hoeft ze mij nooit misleid of bedrogen." Na de komst van Salathiel had Sir James zijn bediende gezogd niet zonder kloppen binnen te komen; toen Sala thiel de laatste woorden sprak, hoorde de advocaat op do deur kloppen. Een klok in de stad sloeg toen juist half elf. Sir James, die voorzichtigheidshalve do deur op slot gedraaid had, stond op, om open to doem; cn de heer en bedien de stonden een volle minuut aan de deur te praten. ("Wordt vervolgd). INGEZONDEN. Een mislukking. Geachte Redacteur, vorgnn mij een plaatsje in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Op de vergadering van de Consumen- tenveroeniging het woord niet mder kunnende krijgen, tracht ik langs dezen weg mijn gedachten omtrent deze ver eeniging te uiten. Eerstens wil ik dan opmerken, hei meer dan kleinzielig verwijt aan de winkeliers, dat zij niet krachtdadig zijn opgetreden tegen den groothandel. Zou men nu werkelijk meenen, dat dit vér- wijt ernstig genomen wordt? Zou dit verwijt niet terug te wijzen zijn 'op hen, die hot uitspreken? Heeft men- al deze oorlogsjaren éón stem van protest golioord van hen? Waren het niet stcods de S.D.A.P., de moderne vakbe weging en den Bond van Arbeiders- Coöperaties, die protesteerden? Stón den in de openbare lichamen zij, wan neer het in allen ernst ging om de voedselvoorziening, niet steeds alloqn? Neen, zij zelf zijn mede schuldig aan dozen onhoudbaren toestand. En hu willen zij het den winkeliers verwijten, zeker, voor oen debl zijn zij mode schuldig, maar de grootste schuldigen zijn de groothandelaars, de grossiers, do scheepvaartmaatschappijen, -enz. Of moet ik nog herinneren aan de ontzag lijke winsten, door hen gemaakt? Wa- het niet de Mij. „Nederland" èn en kele anderen, die het lieve sommetje van ruim 50 millioen te verdeelen kre gen, in het jaar 1918 vordiend. Of de II, A. M.-Lijn, die een dikke 20 millioen voor zi'cli alleen had, en dat ondanks de weinige scheepvaart. Of moet ik soms herinneren a&n de winsten der boeren (de producenten)? Ik zou zoo door kunnen gaan, doch deze uitbuiters valt men niet aan, want dan zou men oen tipje van de sluiers van de prak tijken van deze heeren moeten oplich ten en dat mag nooit gebeuren, want dan zou hot volk in opstand kunnen komen. Als men de rede van den heer Bunk hoort, zou men denken nnn David Wijn1 koop, zulke groote en dikke woorden gebruikt hij. Maar als liet op daden aankomt, dan zegt hij„niet thuis". De hoofden opwarmen verstaat hij uitste kend, doch den goeden weg wijzen, bo maar. Déze heer had het over een schoen maker, die 1.60 per uur verdiende. Iemand in do zaal vertelde, dat hij een schoenmaker kende, die 40.aan zijn gezin gaf en noemde dat een schande. Ik vraag aun elk eerlijk geschoold ar beider op de Marinewerf, welk salaris hij vraagt aan de regoering met 1 Ja nuari 1920, en mot terugwerkende kracht. Dan zal hem het woord schande niet uit den mond komen, hij vraagt lers ook 2000.— of 2200.—. La ten zij het dan ook een ander niet mis gunnen cn dan moet die schoenmaker heel wat langer werken dan hij. van de rest nog maar gezwegen. Ook de heer Baak moet dit bedenken, hij kan dit ai: ukbewegingman heel goed weten en ik geef hem den raad eens bij een schoenmaker te gaan kijken. Noen, als men de duurte wil bestrlj den, moet men beginnen met het kwaad zijn hartader aan to tasten en dat is het grootkapitaal te dwingen afstand tc* doen van zijn uitbuitingssysteem. En dat kun alleen de regeering doen. .\fen zal mij toeroepenals de regeering het doet, duurt bet te lang of dan gaat het niet goed. Neen, als liet de heeren ernst is, laten zij dan met oen groot élan optrokken en de regeeriug dwin gen hot spoedig cn goed to doen. Thans steunt ge do regoering in het uiols doen. Ik roep u toe, doe het met die geestdrift en vastberadenheid, welke liet streven van de moderne arbeiders beweging kenmerken. Zooals het thans guut, wordt het geen mislukking, maar is hot al. J. POLLING.' De Consunmntenvereeniging. Do onder de consumenten meer en moor stijgende wrevel, veroorzaakt door de stoods toenemende duurte, heeft ook in dezo gemeente geleid tot stich ting eener consumentonvereeniging, welke in duisternis geboren Vrijdag 1.1. voor het voetlicht trad, aan do goege meente haur bestaan openlijk vör- kondde en van de door haar genomen maatregelen en reeds gedane stappën kennis gaf. Dat do behoefte wordt ge- voold, dat er iets gedaan moet- worden om hot monster „duurte" tc bedwingon, bloek voldoende aan do meer dan volle zaal, welke, trots het slechte weer, op aankondiging in het plaatselijk blad was verkregen. De voorzitter wees In zijn openingswoord dan ook terecht op dit feit, hetwelk overduidelijk den nood der tijden demonstreerde. In haar kort bestaan reeds aangesloten bij do lande lijke organisatie, was door haar een vertegenwoordiger gezonden naar het Congres van dezen bond, gehouden te TJtreeht, welke vertegenwoordiger thans het woord verkreeg. Krasse staal tjes van prijsopdrijving waren volgens 'spr. daar verteld, 011 men kwam daar tot de conclusie; dat door de winkeliers gedurende de oorlogsjaren geen stelling was genomen tegen de prijsopdrijving door de fabrikanten. Op dit congres werd bepaald, dat thans door de georga niseerde consumenten wel stelliug zou worden genomen, doch niet tegen de prijsopdrijving dor fabrikanten, maar tegen do wipkeliers, welke zich niet tegen de prijsopdrijving der fabrikan ten hadden verzot, Want, zeido do spr., ,als do winkeliers onwillig mochten zijn om to leveren, dan hebben wij den steun van de regcoring achter ons, die ons is toegezegd. De regeering dus, welke maatregelen zou kunnen en moe ten troffen van boven af, is door het ontstaan dor consumentenvereenigin- gen hiervan gelukkig ontslagen. Zij be hoeft niot op te trodon tegen de groot magnaten in handel en industrie. Zij heeft thans ongevraagd het middel, waarmee zij hoopt de groote massa te bevredigen. In hoeverre zij hierin zal slagen, zal afhangen van hen, die be grijpen kunnen en willen, dat met oen actie tegen de kleinwinkeliers weinig uit te voeren. Indien de Consumen- tenvereeniging hen zal dwingen te le- oren tegen de laagst mogelijke prijzen, zal dit op het huishoudbudget nog maar luttele centen kunnen bedragen, vooral in de branches van hot kruidoniersvak. Nu is iets teekenend en wel dit: In hot debat werd gewezen op het bcstuan van coöperatieve instellingen, welke toch ingevolge haar beginsel verplicht zijn tegen de laagst mogelijke prijzen waar van goede kwaliteit te leveren. Dit kunnen de leden-verbruikers niet alleen controleeren, doch zij hebben alle in vloed op in- en verkoopen, die hun dit waarborgt. Nu is do coöperatie alleen in het kruideniersvak en het bakkerij- bedrijf van zoodanigen omvang, dnt de particulieren in die bedrijven hun prij zen naar die coöperaties moeten rege len en zij verplicht zijn om, willen zij den groei der coöperaties belemmeren, wat voor hen een levensvraag is. in liün prijzen zelfs zoo laag to zijn. dat de coöperaties, welke een behoorlijke levenspositie tevens aan hare beambten heeft te verzekeren, veelal niet kunnen volgen. Terecht word or dan ook met voorbedden op de geringe winst gewe zen in doze branches met eerlijken handel gekweekt. Hun O.W. word ver kregen door oneerlijke practijken, waar geen coöperaties aau hebben deolgeno- mèo. In deze branches is dus weinig te •erhigen, in tegenstelling met de klee ding- en sohoeiselbranches, waarin geen coöperatieve instellingen hun invloed doen gelden en waar de prijzen wel aan merkelijk zijn te verlagen. Ilct ant woord op doze naar voren gebrachte bemerkingen door den spreker, als zou den ook de éoöperaties in oorlogstijd niets bobben gedaan om de prijzon laag le. honden, ouulat zij vastzit!en o.an de groot,liandolsveroeniglng, de „Handels kamer" gotuigt van een absoluut gemis aan kennis der structuur van den han- dol. Dat ook deze groothandolsverceni- gïng „De Handelskamcr" door zijn coöperatief beginsel strijd voert tegen de bestaande structuur in den handel, dus in het belang der consumenten, schijnt niet tot den spreker te zijn door gedrongen en zijn uitlatingen, als bo ven door hom gebezigd, dan ook zeer te laken. Wel word toegezegd, dat als de coöperatie de Consumentenverëeni- ging in haar streven wilde helpen, zij doze gaarne aanvaarden. Doch. waar uit het debat bleek, dat deze voreeai- ging niets wil weten van protest aan do regooring, omdat zij de groothande laren en vooral de transportmaatschap pijen, welke door hunne enormo vracht kosten op het vervoer der goederen, deze belangrijk duurder maken, onge moeid laten, terwijl doze reuzenwinsten op hun aandeelen uitkeeren, resumee- rend dus niets wenschen te doen om de grondoorzaken der duurte aan te tasten, misschien wel omdat eigen aandeelen wel eens konden dalen, daar staat niet vast hoe wij coöporatoren, hun en hun streven kunnen helpen. Indien zij en kele winkeliers kunnen overhalen hun goederen togen verminderde prijzen te levéren, zal hun dit waarschijnlijk, door den alsdan grooteren omzet, go'.ukken, de gezamenlijke winst van alle winke liers zul dan komon in de zakken Van die enkelingen, behalve dan het gedeel te wat in dit geval den consumenten ten goede zal komen. Zij zullen er dus niet voor terugdeinzen om plotseling een gedeelte broodeloos te maken. Dat erschoidene aanwezigen mot deze voornomens niet bijzonder instemden, blook uit de velen, welke het woord vroegen, doch de voorzitter, bekend om zijn optreden als voorzitter dor vrijzin nig-democratische kiesvereeniging, zag kans doze alle te negeeren, vermeende aan niemand het woord te mooten ver- lcenen. Vertrouwen werd afgedwongen in het bestuur, want, zoo zeido de voor zitter, een vergadering, bestaande uit zoovelo heterogene bestanddeelen, gaf aanleiding tot zooveel pro en contra, en daar waren zij niet voor gekomen, dat het eind er van zoek was. Zij had den eenmaal aangegeven hoe zij dach ten do duurte te bestrijden, or was dus alleen nog maar het vertrouwen in dc leiding noodig en alles kwam terecht. Men kon nu nog aanschouwen hoe het 't bestuur reeds gelukt was een goed- koope partij schoenen te bemachtigen vergadering werd gesloten ver klaard. Ziehier dus de eersto bewogin gen der jonggeborene, waarvan de ba ker roods voorspelt, dat hot geen blij vertje zal zijn. Zij toch, die dc consu mentonvereeniging in het leven riepen, hobben vroeger nooit iets gevoeld voor de belangen der verbruikers en hebben uit misplaatst standgevoel verzuimd de coöperaties te vorsterken. Thans, nu hun 't. water tot aan de lippen komt, brengt hun liefde voor het separatisme mede, dat zij inplaats van de coöpera ties to versterken, waardoor zij beter aan hun doel boantwoorden, meerdere verdeeldheid brengen onder de verbrui kers, om aldus, misschien ongewenscht, in do kaart to spolen van den winst- handel. Dit te voorkomen, deed mij naar do pen grijpen, wijl op de vergadering het woord ons werd onthouden, en wensch dan ook allen, die do duurte als een kwelgocst des tijds gevoelen, toe te roepen: 'Uw plaats is niet in de afzonderlijk opgorichte Consumenten- vereeniging, doch in de rijen der reeds jaren georgamseordc verbruikers, wel ke hpn middel, de coöperatie, bezitten cii hiermede, mits flink versterkt, beter iij. staat zijn do duurte, te, bestrijden. ;U," Mijnheer do Redacteur, dankzeg gend' voor de toegestane ruimte, J. GOTTMER.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1