COURANT DE VEIB01CEH MEI Ne. 9155 DONDERSAO 16 OCTOBER 1918 49e JAARQANO Reda»1eur-UI«ge»eri C. Dl BOBB Zr., Helder. Opl»«f- 7000 - AI>ooe»>nent»prlla i In d» s.ag I I 20, per po»t I 1.40, Bbitenlepd I g.40. - Lo»w »x. 3 cl. - AArerteetHn por reaal 20 ot. BUITENLAND. Engeland. o« floot. Het is waarschijnlijk, zoo zegt de politieke medewerker van de „Eve- ning News8, dat er, wanneer graaf Beatly zyn nieuweD post van eersten zeelord by de admiraliteit aanvaardt, er een verandering in de marine politiek zal komen. De vrienden van Beatty zeggen, dat hy gelooft, dat het oorlogsschip van de toekomst een door olie-metoren voortbewogen duik linie kruiser zal zyn en dat de plannen van de admiraliteit daarmee in overeenstem ming gebracht zullen worden. De dreadnought zal niet geheel komen te vervallen, maar vermoe delijk van minder beteekenis worden. En terwijl een modern linie-schip tusschen 2/, en 8 millioen kost, zal het nieuwe duikschip maar een vierde van die som kosten. Duitsohlini. Corruptie. De rijkskanselier Bauer meest on langs in de Nationale Vergadering scherpe woorden richten tot de rijks ambtenaren, die zich lieten omkoopen. De valuta van de burgerlijke moraal is tijdens den oorlog zeer gedaald. „Alles heeft thans zijn prijs," zei de rijkskanselier. Men kan grensambte- naren omkoopen en zoo mülioenen over de grens brengen. Men kan voor milliosuen importeereD, al» men maar bevriend is met een of anderen be ambte. En spoorwagen» zjjn er in overvloed te krijgen voer smokkel waar, niet voer transport van kolen of levensmiddelen. Vooral in het westen van Duit»ch land bloait de corruptie weelderig. Voor millioenen marken gaan er dag in, dag uit naar het bezette gebied van Duitschland, zonder dat de schatkist er eenig profijt van heeft natuurlijk. De organisatie van ambtenaren en arbeiders bij de spoorwegen in het district Elbeifeld, die nog waarde hechtte aan haar reputatie, heeft een onderzoek ingesteld naar, wat de Duitscher noemt, de „Scbieberei" in haar gebied. En deze enquête heeft onverkwikkelijke resultaten gehad. In de B-treinen, die naar het Oosten reizen, worden steeds groote collis geborgen, die noch als passa- giersgoed, noch als bestelgoed aan gegeven zyn, en ook niet by de hand bagage behooren. >s conducteur», witkielen, spoorwegarbeider», de ba- gagemeester laten zich eenvoudig omkoopen. Per paket wordt totaal 10 Mark „meer"-geld betaald. Maar dit- is nog een kleinigheid. Wagonladingen gaan Duitechland In, NtderUnd en BitgiB. De byzondere correspoudent van De Tel. te Parijs meldd9 Maandag De Belgische gedelegeerden O.ts en Segers zyn naar België vertrokken. Be onderhandelingen zijn dus letter lijk stopgezet. A's. Donderdag zullen de militaire deskundigen bijeenko men. Inlichtingen uit Belgische bron bevestigen, dat het Nederlandsche standpunt in zake de militaire kwes ties met betrekking tot de Schelde en Limburg in de Commissie van Veertien nagenoeg algemeone instem mlag vindt. Nederland zal het recht behouden de Schelde in oorlogstijd voor bewapende schepen te sluiten. Door bet vertrek der Belgiscbe tor waarde «n milliard.il, ook zonder ,„delejMrd,n !(jn de recWetreekeche vracht te betalen. Van de3B wajene, :;n(i,rh*andeiin die dageiyks bet station Dusseldorf ïteisholz verlaten, worden er gemid deld slechts vjf geboekt. De andere twintig zyn niet te vinden. Dank zj den machinist, die 4000 b 5000 Mark krygt, en den spoorassietent, die 2000 Mark belooning ontvangt. Voor een enkelen clandestienen trein vaa Keulen naar Hamburg, dia smokkelwaar vervoerde ter waarde van 140.000 Mark, werd 120.000 Mark „ameer'-geld betaald... Het gljzaliaraprmc. In het tweede moordprecea betref fende de gijzelaars te Mönchen i» de beklaagde Kannenst&dter wegen» moord ter dood veroordeeld. De be klaagden Greiner, Strelence en Debu» werden tet de hoegste straf van II jaren tuchthuis en verlie» van burgerrechten gedurende tien jaar yereordeeld. Da aardappaloaiat. Bij nader inzien biykt Bat de aard appeloogst in Duitschland lang niet zoo goed is uitgevallen al» men aan- vankeiyk dacht. In een deel van Zuid- en Wezt- Dultsebland ie de eog»t wel is waar goed, in bet Oosten daarentegen slecht. Ook in de Mark Brandenburg is door de droogte veel bedorven. Voorts is dit jaar 6 pet oppervlakte minder verbouwd en is slecht» onge veer s/4 van de aardappelen in vre- deatyd gepoot. Met het verlies door de bij vredesverdrag afgestane streken is de voorraad op zjjn hoogst 60 pet. van dien in vredestijd en men vreest, dat de steden niet voldoende voorzien FEUILLETON. door HULBERT F00TN1R. 2) Wel?" zei Ralph, zijn bezoekster met doktersoog monsterend. Ze echeen gezond. Voor een Indiaansche zag zij er zeer goed uit, maar dit werd hij zich eerst langzamerhand bewust. Haar kleeren waren jammerlijk: een platte roode hoed met een kanten strook, die zich op haar glanzend haar moeizaam in evenwicht hield; een blauw satijnen blouse van een merkwaardig model, een wollen rok, die om haar heen hing als «en slecht gemaakto zak, en goedkoope, nieuwe, plompe schoenen. De Uitwer king was dezelfde als had een of au dere grappenmaker een klassiek beeld roet een costuum uit een kluchtspol gedrapeerd. Natuurlijk kreeg Ralph zijn eersten indruk van deze kleedij. In antwoord op zijn onderzoekenden blik zeide zij ,,Ik ben niet ziek. Ik kom u voor mijn moeder halen." Ralph greop naar zijn hoed. „Wacht een oogenblik," zeido zij. We moeten eerst oens praten." ..Gaat u zitten," uoodigde Ralph uit. Zij schudde het hoofd. „Ik blijf wel •taan." zeido zij koel. Er hing een stilte, waarin 'ze hem met ernstige, zoekende oogen aanzag. „U is nog wel erg jong om dokter te zijn," merkte zij eindelijk op. Ralph fronste de wenkbrauw#* beet vlek op de lippen. „Beat u ee* geed 4ekter?M vroeg zij kunnen worden. Van opheffen der distributie kan derhalve geen sprake zyu. Staking in d» Borlljossho gemeor.- ttbedrljvon. Dinsdagmiddag hebben de hulpar beiders der Berlijnsche gemeente werken, ten getale van 15000 man, het werk gestaakt. De staking om vat de bureaux der kolen- en brood- voorziening,de afdeelingen voor melk, boter, vleeach, de kaartenbureaux, enz. Daar de beambten besloten hebben geen stakingswerk te ver richten, kan het plan om onderwy- zers en ambtenaren, die tijdelijk ge mist kunnen worden in de bureaux werkzaam te stellen, niet worden uitgevoerd. De eischen der stakers zouden het gemeentebudget met 45 millioen mark verhoogen. Deze staking is een contractbreuk, daar de arbeider» zich niet aan den voorgeschreven termljD van kennisgeving hebben gehouden Rusland. Een opstand tegen do sovjet-rogeorlng? Volgens de Fransche bladen zou i bevolking van Petrograd in op stand zyn gekomen tegen de sovjets Geruchten uit Finland melden, dat Lenin zou gevangen genomen zijn Noorwegen. Do Moirmanakuot aso Noorwegen T Berlingske Tidende" meldt uit Christianta, dat de minister-president Knudsen aan een feestmaaltijd heeft medegedeeld, dat Noorwegen behalve Spitsbergen ook de Moermaukust van de vredesconferentie zou krygen. Het regeeringsorgaan „Dagblad" ziet in deze uitlatingen een bewijs, dat reeds een voorstel is gedaan om de Moermaukust bij Neorwegen te voegen. BINNENLAND. onderhandelingen over de economi sche kwestie tijdelijk onderbroken, deeh men verwacht, dat deze spoedig zullen worden hervat. Do broodkoart. Als wittebrood kaart voor het 118de tydvak, dat loopt van 16 tot en met 14 October zal dienen de Rijksbrood- •kaart in de oranjekleur op groenen 'ondergrond. De AnorlktoRsoho schoenen te Amsterdam. Ie geaameniyke schoen winkeliers organUatiên hebben een schryven tezonden aan den Directeur van het .eTen»middelen-bedryf, waarin zy zich bereid verklaren de door de ge meente aangekochte Amerikaansche i schoenen te verkoopen, mits alle risico »vcor hen uitgegoten is en hun een winstmarge van 10 kan worden verstrekt. Onze hifidsl met Duitsohland. Een der grens-correspondenten ischryft aan het „Hbld.8: We vermeldden dezer dagen, dat idoor Nederlandsche kooplieden en particulieren zeer veel artikelen in Duitschland worden opgekooht, omdat dit wegens den lagen markenkoers voer de koopera in de eerste plaats •voordeelig is. Echter niet alleen voor dsze»; ook de verkoopers maken goede zaken door het opdrijven der pryzen voor de buitenlanders. Nu wordt echter in verschillende Duitsche bladen met klem aangedrongen op •en verkoopen aan buitenlanders uit sluitend tegen het zes-è, zevenvoudige Hij lachte,hoewel nog ecu beetje ge ërgerd. „Wat moet ik daarop antwoor den?" Ziju lachen verwarde haar. „Ik be doel een gestudeerd dokterhebt u pen getuigschrift?" Ralph gaapte haar aan. „Wat een yraag van een Indiaansche!" dacht hij Hij begon te merken, dat hij eên niet alledoagschc persoonlijkheid voor zich had. en dat de groteske uiterlijke schijn pon klassieke schoonheid verborg. De anatoom in hem beoordeelde goedkeu rend de bewonderenswaardige lijnen van haar lijf, en de schoonheidsminnaar werd wakker. Een harer grootste be koorlijkheden lug in do wijze, waarop haar hoofd op haar hals was geplaatst. Indiaanschen hebben in den regol geen halzen, die opvallend mooi zijn. Zijn verbaasde blik trof haar oogen. en verloor zich daar oen oogenblik in. Alle Indiaanschen, die hij tot dusverre gezien had, hadden harde, vlakke, niets zeggende oogen; de hare bezaten diep te, gevoel cn ziel. „Buitengewoon mooie oogen!" dacht hij, mot een gevoel als had hij een zeer bijzondere ontdekking gedaan. Zijn goed gehumeurdheid had de wolk van zooevcn weer doen afdrijven hij toonde haar zijn diploma's, die hij, met den vinger bijwijzend, overluid voorlas. „Ik kan lezen," zeide zij rustig. Ralph voelde hot als een berisping. „Maar het is erg raar gedrukt," l kende zij. Ilaar volgende vraag verrastte hem opnieuw. „Kunt u snijden?" „Snijden?" echode Ralph verbaasd. „O u bedoelt chirurgie? Ja zeker!" „Mijn moeder, die breekt baar unn, legde het meisje uit. „11c zet hem zelf. Ifc ke* iet. Duuraw meet ik weg. Bij der waarde, welke de begeerde arti kelet> in Duitschland hebben. Dit beschouwt men volstrekt niet als woeker, maar als iets, dat een recht mag heeten. Biedt Amerika b.v. in Holland waren te koop aan voor 600 gulden aldus redeneert men dan most de Duitsche fabrikant die zelfde waar aanbieden voor 5000 Mark. Eq zoo is hij nog lager dan zijn con current. Ditzelfde wil men doen gelden voor engros- en detailhandel en op allerhande gebied; zelfs in hötels, pensions, restauraties, enz. Betaalt een Duitscher b.v. voer't een of ander 20 Mark, dan moet een buitenlander daarvoor 100 k 140 Mark betalen; betaalt een Duitscher voor een hötelkamer 15 Mark, dan moet prijs voor een niet-Duitscher minstens 75 tot 105 Mark zijn. Komt het zóóver, dan zal, we zijn er van overtuigd, weldra elke handel, als we hier bedoelen, van Nederlan ders met Duitschland tot het verleden behooren. Ook zullen hêtels en restau ranis dan zeer spoedig uitsluitend op klandizie van „eigen volk" zijn aan gewezen. Want uitsluitend de lage verkoop- pryzen veroorzaakt door den lagen Markenkoers drijven zooveel Hol landers over de grens. Zyn in dit opzicht geen „zaken" meer te doen, zonder twy'fel zal onmiddellijk dé stroom van Nederlanders, die dage- lyks over de grens gaan koopen, worden afgedamd, want verder is er in Duitschland hoegenaamd niets, dat ean tochtje over onze Oostgrens aanlokkelijk maakt. Binnenvaarivraehtprljzen verhoogd. Op advies der Tariefscommissie in het binnenscheepvaartbedrijf heeft de Minister van Landbouw enz. met in gang van Maandag de binnenvaart vrachtpryzen met 35 procent verhoogd met dien verstande, dat de jongste verhooging met 20 procent vervalt. De Lichting 1919 eaar hu Behoudens onvoorziene omstandig heden, zullen gelijk reeds door ons was vermeld op 1 November a.s. huiswaarts worden gezonden de dienstplichtigen van de lichting 1919, die in het tydvak van 5 tot 9 Augustus van het vorige jaar zyn ingelijfd by de regimenten iofanterie, grenadiers as en by de compagnieën wiel ryders. Ten aanzien van bedoelde dienstplichtigen is het n.v. bepaald: Set vrijwillig nadienen wordt als regel niet meer toegestaan; uitzon dering hierop kan door de daaitoe bevoagae autoriteit slechts gemaakt worden voor dienstplichtigen, te wier aanzien de belaogen van den dienst het verloenen van zoodanig* toestem ming uoodzakeiyk maken. Reorgonlsatio-plonnen vaa de» minister van oorlog. „De Maasbode" verneemt, dat in liet wetsontwerp tot wijziging der Militiewet, thans aan het departe ment van oorlog in bewerking, de mogelykheid zal worden geschapen om voor de onberedenen aooeeiste- oefentijd onder Ue wapenen terug te brengen tot pl.m. twee zomermaan den in een oefeningskamp voor hen, -die gedureDde drie jaren met vrucht hebben deelgenomen aan vóór oefe ningen buiten het leger. Deze oefeningen omvatten zoowel militaire bekwaamheid als lichame lijke ontwikkeling en wel voorname lijk schieten, marcheeren, behande ling en onderhoud van wapenen, ele mentaire exercitiën en gymnastiek. Door diploma's en door een examen zal worden uitgemaakt wie een vol doenden grendslag hebben om met een eerste oefentyd van slechts twee maanden te kunnen volstaan. Indien het instituut der twee-moan- ders bij de bevolkiDg inslaat, zal het verblijf in de kazernes zeer kunnen worden beperkt Eindelijk zal het ontwerp gewijzigde bepalingen bevatten omtrent de vor ming van kader en officieren uit de dienstplichtigen, om tegemoet teko men aan de bezwaren, dietydensde mobilisatie zyn ondervonden. Het jaarlykschö militie-contingent blijft gehandhaafd op 88,000 man en de diensttyd op 11 jaren. Twee herhalingsoefeningen zullen worden gehouden in het leger, terwyi in de plaat» van volgende herhalings oefeningen eene verplichting zal wor den opgelegd tot deelneming aan oefeningen buiten het leger 1d schie ten en marcheeren. [wegnemen de hoe noemt u dat. de ^tokken?" Zij wees met de hand. „Spalken," hielp Ralph. „Ja zij nemen af de spalken te vroeg, en probceren te werken: als ik thuiskom, is haar arm heelemaal krom gegroeid. En hij wordt maar steeds kromgegrooider. Zij heeft zoo'n ver driet, dat ze ziek is. Kunt u het weer In orde maken?" vroeg zij in spanning. „Zeker," zeide Ralph. „De arm moet opnieuw g broken en dan goed gezet. „Opnieuw gebroken?" vroeg bet meisje met een angstigen blik. „Dat zal haar pijn doen; dat zij niet zal wil len, denk ik. Kunt u haar in slaap maken?" „Narcose? Zeker!" zeide Ralph. „Waar heeft u daarvan gehoord?" vroeg hij nieuwsgierig. ..Ik heb drie jaar in Prince George en Winnipog gewerkt," antwoordde zij. „Ik ben wri eens in een gasthuis ge- Weest." „Ik zal naar uw moeder komen kij ken,'' beloofde Ralph. In zijn manier van doen was nog iets van den dokter, die minzaam tot oen bescheiden patiënt spreekt. „Waar woont u?" Zij zweeg een oogenblik voor zij antwoordde, en keek hem eenigszins vreesachtig, aan. „In het Noorden," zei de zij toen langzaam, „zeven dagen rei zen van hot station Gisborne." Hij viel absoluut uit zijn rol van oen- zich-minzaam-verwaardigen. „Zeven da gen!'1 riep hij uit. „Hoe ter wereld kunt u van mij verwachten, dat ik dat doen zal?" „Ik neem u in mijn kano," zeide zij. „U bent terug binnen drie weken of eeu maand." Toen hij van zijn eerate verrassing wus bekomen, trof hem bit komische ▼a* het geval: stel je veer, ee* Trawier» gszaskan. Maandagnacht is de Engelsche stoombaringdriftor Lowestoft 10 te IJmuiden by binnenkomst op den Noorderstrekdam gestrand en gezon ken. Het volk is gered. De groote sleepboottroiler Cres cendo II, IJM 66, van de reederij Joh. Hoogerduyn, is door het stooten op een wrak op de Noordzee gezon ken. De bemanning is gered door den sleepboottreiler Maria Cornelia. Tar waarschuwing. Een firma te Deventer ontving de zer dagen van een ontvanger der registratie een schryven, waarin zy verplicht werd binnen acht dagen een boete van 2 X1100 ten kantore van dien ambtenaar te storten ter zake dat zy verzuimd had den datum op twee plakzegels aan te geveu. De firma heeft by den Minister van Financiën een request ingediend en geprotesteerd tegen een dergelijke wetstoepassing, die misschien wel volgens de letter, maar niet volgens den geest der wet is. Een groot aan tal bonafide handelslieden bedrlift dagelijks te goeder trouw deze „on regelmatigheid". Het geldt hier geen ontduiking der Zegelwet, doch eeu licht verzuim, dat als grof opzet wordt aangemerkt. Ook heeft de fir ma, ter waarschuwing, op deze kwes tie de aandacht van verschillende de lscolleges gevestigd. LUCHTVAART. Oe Ntderlond-ladië-viueht. Hot „Nieuws v. d. Dag v. Ned.-Indië" stelt voor, den regeeringsprys van f 10,000, ten behoeve van de eerste vlucht van Nederland naar Indië, te brengen op f 50,000 en doet een be roep op de Indische en Nederlandsche pers om ten behoeve van dit Groot- Nederlandsch belang de beDoodigde f 40,000 byeen te brengen. Het blad is zelf bereid, f 1000 by te dragen. QEM£NfiD NiLU#S. Een blad dat niet vorsehaen. Wij lezen in het Antwarpsche blad De Schelde" We hebben zoo dikwyls gehoord van vreemd geld, waarmee bladen zouden betaald worden die in België verdachte propaganda moeten maken, dat we eens een ander geval willen vertellen, waarover de patriotieke pers, die zoo gewichtig do9t, en wil doen onderstellen dat zy alles en nog wat weet over loecsche kuiperyen, ons misschien zal kunnen inlichten. Enkele maanden geleden werd in Holland, ia een stadje dicht by de j rens, vermaard in de historie, een agblad gesticht. Dat wil zeggen, er werd een drukkerij ingericht op grooten voet; een groot huis werd gehuurd voor de redactieopstellers waren aangeworven, waartusachen ook verscheidene Belgende datum van verschijnen was vastgesteld. Het blad zou als titel hebben den naam van een der merkwaardigste uitvindingen der jongste tijden, waaraan de naam van Grabam Bell verbonden is. Alles was klaartoen korts voor dat men zou verschynen de kassier verdween met de Noorderzonen met al de vooruanden zynde fondsen, die beliepen tot eene zeer hooge som. Merkwaardig feit: het blad ver scheen niet, en er werd geene klacht by de Nederlandsche justitie neerge legd er is geen stap godaan om den plichtige en de centen in handen te krygen. Tweede merkwaardige byzonder- heid: het bijeengebrachte kapitaal, zeer aanzienlyk en door den hoogen wissel van den gulden nog aanzien lyker, werd geleverd door Franscho en Belgische kapitalisten. Andere merkwaardige by zonderheid: het blad moest hoofdzakeiyk dienen om in Zeeland, in Noord-Brabant en in Hel- landsch Limburg verspreid te worden. Hoofddoel wasbevordering van de Fransch-Hollandache handelsbe langen Is dat niet een aardige geschiedenis? En zou "het niet goed zijn, als men kon te weten komen waarom de bestolen kapita listen zoo' angstvallig vermyden de Holland8che justitie te meDgen in hun zaken? reizen om een zieke Indiaansche vrouw te bezoeken! ,Wel heb ik van mijnbegon hij, maar de blik harer oogen deed het zelfstandig naamwoord achterwege blij ven. „Een maand!" riep hij uit. Zij voelde, dat hij het bespottelijk rond; oen trotsche verdrietige uitdruk king kwam over haar gelaat. „Ik betaal zeide zij haastig, „ik betaal u, wat wilt." Ralph lachte goedig. „Ik vrees, dat u de waarde van mijn tijd onderschat,' zeido hij. „Een maand van een dokter zijn tijd! Dat is mot driehonderd dollar goedkoop betuald." „Ik wil u niet goedkoop hebben," zeide zij, waardig als een prinses. „Ik betaal meer." Ralph keek naar den bespottelijken hoed. dien zij droeg, en had moeite lach te onderdrukken. Zij was mooi. was buitengewoon, maar zij wus ook onweerstaanbaar gruppig. „Wat heb ik nü aan de hand?" dacht hij. Vriendelijk zei hij: „Dat is een massa geld. Vertol mij iets over u zelf en uw volk. Hoe heet u? Waar wilt u zooveel geld van daan halen?" Maar zijn lachen had haar boos ge maakt; zij keek strak voor zich uit, en antwoordde niet. „Hoe heet u?" herhaalde Ralph. „U tuoot op mijn vragen antwoorden, be grijpt u?" „Ik u vert 1, wat ik wil," antwoordde lij roiuachtend. Dit prikkelde Ralph. „Denk je dat ik mo daar zoo maar op een wilde ganzen- jacht de wildernissen in zou trekken, zonder te weten, waar ik me in be geef?" zeide hij scherp. „Ik kotaal u voor wij weggaan," zeide lij hooghartig. Dat stemde hem eekter ie 't geheel Eon nieuw* brandstof voor motoren. Zaterdag zyn te Nottingham pi oe ven genomen met een nieuwe brandstof voor motoren, uitgevonden door zekc- reD Andrade, een Zuid-Amerikaan van Portugeesche afkomst. De brandstof is poedervormig en de samenstelling is alleen aan den uitvinder bekend. Gemengd met water wordt het op dezelfde wijze gebruikt als petroleum en de resultaten moeten uitstekend zyn. De proefnemingen worden nog voortgezet. De uitvinder beweert, dat een gallon (4*5 L.) brandstof vijf pence kost. Een opliobtsr. De laatste weken had een sluwe oplichter Apeldoorn en Hengelo tot zyn operatieterrein uitverkoren, Be man deed zich onder valschen naam voor als agent van het 's Graven- baagsche Premieobligatiekantoor, en vervoegde zich by tal van personen met het verzoek h6t nummer hunner obligatie te mogen zien. Was hem de obligatie vertoond, dan feliciteerde hij den bezitter en deelde hem mede, dat hy een prijs van f 1200 of f 800 had getrokken. De eigenaars vroegen dan doorgaans inlichtingen hoe ze aan het geld moesten komen, waarna de paeudo-ageut een ingewikkeld verhaal opdischte. De gelukkige obligatiebezitters moesten beginnen de obligatie vol te storten, vervolgens in Don Haag een bewy» halen, dat laten afstempelen te Am»terdam, om daarna hun prys te 's Gravenhage te kunnen innen. Meestal vonden de obligatiebezitters dit wat omslachtig, waarom ze den agent verzochten dit zaakje op te knappen, waaraan hy tegen een bepaald tarief van ongeveer f 25 graag voldetd. De maa vertrok dan met het bedrag, dat hy vooruit moest hebben, en de premie-obligatiön. Tal van obligatie-eigenaars zitten nog te wachten op den slimmerd, die er met het geld en de obligatiën, die hij elders te gelde maakte, vandoor ging. Thans is hij te Hengelo gearresteerd. Onze wintervoorraad. De laatste jaren hebben wij aan den lijve gevoeld, wat het zeggen wil, als er eeu tekort is aan de voornaamste levensmiddelen. Krap, zeer krap is het meermalen geweest. Aardappelen vaak mondjesmaat, en dan dikwijls ook nog van slechte kwaliteit. Geen melk voor do koffie, soms zelfs niet voor de zui geling. Biood op de bon, en vooral voor den werkman veel te weinig; boter en vet uiterst karig ons toebedeeld, terwijl vleesch op de meeste tafels tot de groote zeldzaamheden bohoorde. En zoo zouden wij het lijstje kunnen volmaken de noodzakelijke levensmiddelen, I waaraan het ons in de crisisdagen som- Wijlen geheel en in den regel althans gedeeltelijk heeft ontbroken, zoodat wij niet zonder huivering torugdenken aan dien tijd van schaarschte en gebrek. Geen wonder, dat, nu de winter weer in aantocht is, menigeen zich afvraagt hoe wij er thans voorstaan in ons land. Is er een voldoende voorraad aanwezig die levensmiddelen, welke beslist tot de noodzakelijke levensbehoeften moeten worden gerekend en daarom onder het bereik van eiken burger moe ten zijn? Er zijn er in den lande, die vreozen en beweren, dat het er nog -olstrekt niet rooskleurig uitziet, zoo dat wij straks weer moeilijkheden en relletjes mogen verwachten. Doch mag men geloof slaan aan de verklaringen van hen, die als meer of minder des kundigen den toestand in dezen beter kuuuen beoordeelen, dan staan wij er geenen deele slecht voor en kunnen wij den wi tor met gerustheid tegemoet gaan, natuurlijk op voorwaarde, dat een ieder zich ernstig voorneemt zuinig te wezen en niet meer te ver bruiken dan voor het behoorlijk lev onderhoud bepaald noodig is. De altijd nog abnormale prijzen zullen trouwens de meesten onzer wel dwingen tot die •ischte zuinigheid, want met een gulden, zelfs met een rijksdaalder be gint de huisvrouw tegenwoordig niet. eel, als ze inkoopen gaat doen. Do rijstliefhebbers zullen er v loopig wel het slechtst aan toe zijn. Dit product toch, dat van over de zee moet komen, is uiterst schaarsch en zal dit de toekomst ook wel blijven. Vooral voor zieken, die niet anders don zooge naamde zachto kost mogen gebruiken, is het rijstgebrek ongetwijfeld een niet te onderschatten inconvenient. De suikervoorraad schijnt daarente gen voldoend.e te zijn, zoowel door den invoer als door de eigen productie. Zeker is het jammer, dat de grossiers, die overigens wel geen voorstanders van staken zullen zijn, dezer dagen zelf in staking zijn gegaan en zoodoende de suikerdistributie in de war hebben gebracht, tot groot ongerief der burge rij. 't Is echter te verwachten, dat hier spoedig h tzij door ingrijpen van h'oo- ger hand, hetzij op andere wijze, een oplossing gevonden zal worden. Is het gocn rare wereld tegenwoordig? Met de aardappelen, de volksvoeding bij uitnemendheid, staan wij er goed voor. net beschot is ruim on de qualw teit laat niets te wenschen over. Aan gemoedigd door den garantieprijs der regeering, hebben vele boeren zelfs meer aardappelen verbouwd dan in rige jaren. Als er nu straks maar niet te veel wordt uitgevoerd en als de prij-< zen maar niet kunstmatig te hoog wor den gehouden! In Duitschland, waar dé aardappel in de volksvoeding een plaata inneemt grooter dan bij eenig ander' volk ter wereld, schijnt nu reeds ge brek te zijn, zoodat de knollen dagelijks in niet geringe hoeveelheid over onze grenzen worden gesmokkeld. Ook be staat er reden voor de vrees, dat. onze regeering door onvoldoende maatrege len te troffen voor de bewaring of dooi de opgekochte voorraden te lang hij de boeren te laten zitten, evenals in vorige jaren, ook thans weer heel wat zal laten bederven. Wie het geld kan missen en over een behoorlijke bewaar plaats te beschikken hooft, koope daar- o spoedig mogelijk zijn winter voorraad. Hij weet dan, wat hij heeft en hij zij er zuinig op. Onze bouwers; bieden op het oogenblik goede eet-aard-> appelen aan tegen den prijs van ƒ3.50' i\ 4.de hectoliter. Over den groentenvoorraad behoeven! wij ons allerminst ongerust te maken. Kool b.v. is er in overstelpende hoe veelheid en ze is zeer goedkoop. Op de Noord-Hollandsche veilingen gaat de witte kool tegen Vs cent per kilo of 80 gulden por wagon, terwijl de roode kool; (groot soort) niet meer dan 5 6 cent per stuk kan opbrengen. De vorige week zijn te Helder zelfs 100 kooien aangebracht, die gezamenlijk de kolÓB- sale som van 90 cent opbrachten. Zeker zijn deze niet van de eerste soort ge weest, doch de besomming wijst er on tegenzeggelijk op, dat deze groente een zeer lage handeiswaarde heeft. Hoe komt het dan, dat wij, burgers, altijd nog zooveel moeten betalen voor een enkel kooltje? De uiterst lage markt prijs zal oorzaak zijn. dat verscheiden bouwers hun product, voor zoover dit mogelijk is, zullen vasthouden, in de hoop later meer geld te zullen krijgen, wat natuurlijk tengevolge heeft, dat ei- straks in de wintermaanden ook nog een voldoende voorraad zal zijn. Bo vendien zijn er in ons land nog groote hoeveelheden van gedroogde en gezou- groenten, en ook van erwten boonen aanwezig, zoodat voor vrees in dezen geen reden bestaat. Met onze vleeBch- en spekvoorzieuing blijft, het voorloopig een twijfelachtige zaak. Het is wel zeker, dat wij den toe stand-van vóór den oorlog voorshands niet terug krijgen. Al is onze veestapel niet onrustbarend geslonken er is genoeg toch blijken de boeren niet voldoende te hebben gemest, hetzij wegens gebrek aan krachtvoeder, hetzij uit vrees voor eene daling in de grijzen van liet slachtvee. Hoé het dan ook moge zijn, wij moeten er op rekenen, dat de vleesch- en 9pekvoorraad in de naaste toekomst wel beneden het nor male blijven zal. Wij twijfelen echter, of deze omstandigheid de hooge en te vens verschillende prijzen wel geheel rechtvaardigt. Zoo is ons bekend, dat goed vleesch in Gelderland aanmerke lijk goedkooper is dan hier ter plaatse, terwijl ook te Purmerend, Den Haag en in meerdere steden niet onbeduidend minder gevraagd wordt van een pond an dit natuurproduct, dat tegenwoordig veel te weinig komt op de tafels van gewone stervelingen. Wie geld heeft, kan huizen bouwen, zegt inen wel eens, en zoo is het ook hier. Wij moeten niet verwachten, dat de regee ring in dezen zal ingrijpen door een toeslag te geven en zoodoende de prijzen dragelijker te maken. Als dit ook niet geschiedt roet het door de regeering zelve ingevoerde bevroren vleesch, dan zal zelfs dit voor den werkman 'te duur blijven. En eindelijk: hoe staat het met melk? .Uit de prijsverhooging van de orige week zou men de gevolgtrekking willen maken, dat de schaurschte in aantocht is en dat het straks met de oorziening wel eens zou kunnen hape ren. Van bevoogde zijde is ons echter verzekerd, dat er voor deze veronder stelling geen gegronde redenen bestaan. Op het platteland zal men zich natuur lijk wel weten te redden, terwijl bij zuinig gebruik en bij een goed geregel- den uanvoer ook in de steden deze zaak wel zal marcheeren. En de prijs? Ja, nu de regoering zelve den maximum prijs heeft bepaald, trachten de produ centen van den burger te halen, wat er te halen is. Op de duurte van het vee en van hot veevoeder het ligt zoo do hond kan heel veel door. Zoo is de natuurboter ook al weer aan merkelijk in de hoogte gegaan. Zou liet waar zijn, dat vele producenten handelaren hun voorraad voorloopig asthouden om straks een nog hoogeren prijs te kunnen bedingen? Laat de erheid toezien en zoo noodig ingrij- Pf- Pe?7 Want bler broeit wel iets. Met het oog op het bovenstaande kunnen wij confltateeren, dat de voor- uitzichten, wat vrijen wintervoorraad betreft, niet ongunstig zijn. Ongetwij feld staan wij er veel beter voor dan het vorige jaar. Bij een zuinig verbruik door de consumenten behoeft het noo- dige ons niet. te ontbreken. Als de prij zen nu maar van dien aard zijn, dat een ieder ia »Uat ia om zich dat. noodige aan te acèaffea. SPECTATOR. TWEEDE KAMER. niet milder. „Och, wat drommel!" riep hij uit. „Ik ben niet te koop. Ik begin nergens aan of ik moet weten, dat het een zuivere zaak is!" Ze liet zich door zijn stemverheffing in 't minst niet afschrikken. „U hebt alleen maar dokterswerk te doen," zeide zij ijzig. Ralph staarde haar aan, verward cn overbluft door de verschillende emoties dio zij in hem opwekte. Haar schoon heid zette hem ia gloed, lmar onver schilligheid stak hem, en haar ondoor grondelijkheid prikkelde zijn nieuws gierigheid in den hoogsten graad. Hardnekkigheid bij een ander wekte steeds dezelfde koppigheid bij Ralph op. Hij zeide koel: „Het lijkt mij een raar zaakje. Ik bemoei me er niet ee." Blijkbaar hield zij nog aan het idee vast, dat het bij hem oen kwestie van betalen was. Zijn blik van spottende geamuseerdheid op haar kleeren, was haar aandacht van vrouw niet ontgaan. ,,U denken, dat ik arm ben," zeide zij. „U denken ik niets heb. Ik veel hebben." „Hot kan me niet schelen, wat je hebt," zeide Ralph. „Wees openhartig tegen me, dan zal ik je ook tegemoet komen." Haar hand tastte in de blouse, en groep iets, dat daar verborgen scheen te zijn. „Als ik u iets laat zien, belooft u dan niet te vertellen?" zeide zij. met plotselingeu ernst. „U geeft uw hand en belooft niet te vertellen?" Nog meer geheimzinnigheid! Nieuws gierigheid kreeg in Ralph do overhand op zijn geprikkeldheid. „Dat volk toch! Je weet nooit wat ze in hun schild voe ren!" Onvriendelijk zei hij: „Ale het een eerlijke zaak ia, beloof ik je te zul len zwijgen." „Hij i s een eerlijke zaak," antwoord de zij trotsch. Hij beloofde het nogmaals op hand slag. Zij trok een klein hertenleeren zakje uit haar blouse, en maakte het koord los, dat de opening samenhield. Scherp de oogen op Ralph's gelaat ge- estigd houdend, om de uitwerking van wat zij deed, te kunnen nagaan, keerde zij plotseling het zakje om boven zijn Schrijftafel, en een kleine stroom van grof geel zand stortte er op neer, met oen zacht-schuifelend geruiech. De glans ervan was onmiskenbaar. Ralph sprong op. „Goud!" riep hij verbaasd uit. ,Dat is voor u," zeide zij met lachje. „Ik geef u meer als u mijn moe ders arm weer recht maakt." „Hoe kom je er aan?" vroeg Ralph scherp. „Ik heb zelf gegraven," Reide zij. „Denkt u, ik het stelen?" Ralph staarde op het gele stofgoud, als hypnotiseerde het hem. „Doet u het liever weg," ried het meisje. „Misschien iemand komen. Goud maakt blanke mannen dol." Bij handjesvol stortte hij het weer in het zakje terug. Er was iets in het voelen van de groote, scherpkantïge korrels, en van het buitengewoon zwa re gewicht, dat hem het vuur naar de wangen joeg, en zijn oogen deed schit teren. Te oordeelen naar de zwaarte van het zakje, had hij thans reeds het dubbele val het door heri» genoemde honorarium in zijn hand. Eindelijk zeide zij„Gaat u nu mee?" Ralph fronste de wenkbrauwen. „Waarom doe je zoo geheimzinnig met dien tocht?" „Ik zou u kunnen voorliegen, als ik dat wilde, zonder dat u het witt," luid de het antwoord. .„.T;SïCHfSËS'ÏSS zaak-Van Groenendncl. In de Kamerzitting van Dinsdag 14 Oétober la zegt de overzichtschrijver van het Hbld. - bijna anderhalf uur over de zaak-Van Groenendael gespro ken zonder dat men heel veol wijzer is geworden. Genoemd Kamerlid bond zelf de kat de bel aan met een zeer lange verklaring, waarvan het voor naamste was: de mededeeling, dat hij reeds vroeger op een onderzoek had aangedrongen, maar dat, nadut aanvan kelijk vijf leden bereid waren om dat onderzoek te leiden, dezen daarop later terugkwamen. Hij had, zoo verzekerde hij voorts, nooit iets gedaan togen 'de wetten of in strijd met het belang van ons land. Alleen was hij voorstander van een volksstemming in Limburg en daérom was hij uit de Roomsche Club gezet. Eenige anti-Nederlandsche pro paganda zou hij trouwens niet hebben kunnen voeren, want hij kwam, na een rustkuur, te Brussel, nadat de be slissing, dat van gebiedsafstand geen sprake kon zijn, te Parijs reeds was gevallen. De heer Kooien (de heer Nolens ic onderweg naar Washington) kwam op deze mededeeling eenige correctie aan brengen. De vijf leden, waarop de heer Van Groenendael doelde, hebben per slot v«u rekening de enquête wet niet toepasselijk geacht op Kamerleden en hem aangeraden, een eere-raad te doen benoemen. Doch daarop is hij niet in gegaan. Eh wat het uitstooten uit de Roomsch-Katholieke Kamerclub betrof, dit is niet geschied wegens de over tuiging van den heer Van G. in znke een plebisciet, maar omdat hij erkende, de wenachelijkheid van zoo'n plebisciet (in Limburg) op 20 Juni te Brussel te hebben heeproken op een plaats, die daarvoor allerminat geschikt was. Er oatapeu zich nu een discussie, waarbij bleek, dat er leden waren, zoo als de heeren Duys en Wijnkoop, dia de zaak eigenlijk maar een relletje te gen den heer Van Groenendael achtteu, maar ook aadcren, die verlangden, dat hij, met aam# inzake het onderhoud te Brussel, man en paard zou noemen. Met name de heer De flavornin Lobman deed «lat en verzocht pertinent den heer Van G. te zeggen waar het onderhoud had plaata gehad en wie was begonnen te spreken. De heer Van G. moendo op de eerste vraag niet te moeten antwoor den; dat moest de beschuldiger maar doen. Ba ep de tweede vrhag ant woordde hy, dat Biet hij het onderhoud was begonnen. De heer Ixihman droug daat-na nóg eena aan op het beantwoor den van de eerste vraag; had het onder houd, zoo vroeg hij nader, plaats in oen vreemde legatie of met eenige Belgische autoriUit? Waarop de heer Van G. ant woordde, dat hy niet met eenige Bel- [ische autoriteit had geeproken. Daar hij dus het zwijgen deed tot de eerste onderstelling van den heer Lobman, kreeg men den lidruk, dat die julat was (er wordt Inderdaad gezegd, dat het onderhoud in een vreemde legatie te Brussel heeft plaat* gehad en wel in de Amerikaanaohe) Er werd nog w«t heen en weer ge praat de heer Merchant deed den heer a* G. opmerken, dat het heel iets anders wee, fa 't algemeen voor stander vaa eeu plebisciet te zijn of propaganda tg makelt foor een volks- atemmlng la Limburg op een oogenblik dat wij een «naeéti* inet Belgie hebben, en de heer Tan Doorn gaf te kennen, dat de satk de p(j*e niet waard was en dat men de* heer Van G. maar links moest, latea liggen maar men kwam niet verder. De heer Van G. bleef staan op het ataadpuat, dat de beschuldiger □arden meaat aoomen (ook "nadat de voorzitter taaaJotto gevraagd had of hij misschien veertien dagen uitstel wilde, teneinde te kannen vragen of hij den naam van 4e plaata des ondorhouds mocht leeman) «o de heer Kooien heen. zich ook niet geroepen te achten n net te loen. Men zal due dienen af te wachten, wat er mleeohlen openbaar wordt go- maakt (a het proces, dat de heer Van G. den heer Krijna heeft aangedaan. En of .er mieachien aog iets komt van de klacht, die hij tegen den heer Nolens wil indienen. Er werd yoorta anderhalve interpel latie afgedaan én er werden weer twee nieuwe interpellaties (door den heer Braat en door den heer Wijnkoop) aan gevraagd.-De eerate interpellatie, die van den heer öesendorp over het óók uitkeerea van de extra maand salaris der Rijkeambtenaren aan de onderwij zers van openbare en bijzondere scho len, liep in hoofdzaak (geheel tevreden warest deribferpelllmt en zijn medestan ders niet) bevredigend af. De onderwij zers krijgen die oxtra-maand, en wel omdat ze als seml-ambtenaren worden beschouwd en de Gemeente, krachtens de laatste ealarie-wet, de salarissen niet mag vorhoogen boven het wette lijke maximum. Hot Rijk betaalt dus die extra-maand evenals het tegenwoor dig de salarissen.betaalt. Dat kost, naar Minister De Visser mededeelde, alweer rijf millioen. Ralph's oogen gaven de waarheid dezer bewering toe. Zy zweeg een oogenblik peinzend, als had zij zëggen. dat zij raoei- Ilijk onder woorden kon brengen. „Ik u niet zoo maar alles van mij vertellen," ging zij langzaam voort, „want ik u toch niet goed kennen. La ter Ck zal vertellen, wat ik kan." Hij keek haar met toenemende ver bazing aan. Wat zij ook mocht zyn, goed of slecht, een gewoon lodia&nsch meisje was het niet. De ontevreden heid, die'zijn lachen bij haar had opge wekt. was alweer vergeten, en haar oogen blikten hem thans open aan. Zij spraken van trota on droef verlangen; het .jvaran oogen van een vrouw met een .zioi. Wat hij iu hen lus, deed hem het hart sneller kloppen. Hij merkte nu ook op, hoe fijn cn zacht haar pro fiel'was, hoe de teero huid der wangen zich telkens weer kleurde, hoe haar lippen friieh ea vel waren als rozen. .„Je bent blanke afkomst," zeide hJj.p {Werdt vervolgd).

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1