PLAATSELIJK NIEUWS. Bij Let te 's-Gravenhage ge houden examen slaagden voor der den officier groote stoomvaart de hoeren .7. de Groot en W. van Dijk alhier. Mej. J. M. C. 'Adriani. onder wijzeres alhier, is benoemd tot on derwijzeres aan een openbare bur gerschool in den Haag. Hr. Ms. „Zeeland". Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen bericht is Hr. Ms. „Zeeland" onder bevel van den kapitein ter zee Noordhoek Hegt, Zaterdagavond j.1. te 9 uur Kaap Finisfcère gepasseerd. Hr. Ms. „Gemma". Hr. Ms. stoomschip „Gemma" is op de uitreis naar tjfidië Zaterdag 2a;4 uur Plyniouth gepasseerd. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel hield j.1. Zaterdagmiddag ten Raadhuize eene vergadering, ter bespreking met den Wethouder van Financiën over eene eventueels vestiging van een agentschap van den Postche que- en Girodienst. De voorzitter wijst er op, dat de zer dagen een wetsontwerp is aan hangig gemaakt, waardoor de Post- cheque- girodienst tot een zelf standig Staatsbedrijf zal worden in gericht en u elke dienst zal wordei ondergebracht onder»-het--Departe ment van Financiën, terwijl het voornemen schijnt te bestaan om op ongeveer een 25-tal plaatsen in ons land agentschappen van dezen op nieuwe leest ge.schoeiden' dienst te vestigen. In verband daarmede rees de vraag of het niet wenschelijk zou zijn om reeds thans pogingen aan te wenden, die er loe zouden kunnen leiden, dat den Helder als één dier. plaatsen werd aangewezen. De Voorzitter deelt daarbij mede, dat van het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente de vraag werd ge steld of de Kamer daaromtrent haar gevoelen wil uitspreken, op dat. met gezamenlijk optreden re sultaat kan wordei) bereikt. De heer Adriaanse het woord verkrijgende, deelt mede, dat B. en W. overleg met de Kamer willen plegen en dat getracht moet worden hier een agentschap te verkrijgen omdat deze gemeente reeds vee mist, b.v.i Botaalmeesterskantoor enz. Wordt niet. dadelijk met kracht gewerkt, dan zal missohien een agentschap deze gemeente voort gaan, terwijl, in dat geval in a zienbaren tijd geen dergelijk agent schap alhier zal gevestigd worden Als idee geeft spreker aan den heer Westerveld, als oud-inwoner dezer gemeente, persoonlijk te be zoeken en hem, als Directeur-Gf neraal der posterijen en telegrafie, de belangen dezer gemeente voor te leggen, vóórdat met den Minister van Financiën deze aangelegenheid wordt besproken. Na eenige discussie besluit de Kamer, overeenkomstig het voor stel van den heer Adriaanse, en zal aan genoemden Directeur-Generaal verzocht worden een onderhoud te willen toestaan aan afgevaardigden der Kamer en van het Dagelijksch Bestuur. In verband met een ingekomei klacht over de slechte verbindin j met het Zuiden van het land, n. Helder Amsterdam Maastricht WQrdt goedgevonden aan de Direc tie der Ned. Spoorwegen ie verzoe ken den trein, die om 0.28 uur n.rn uit Amsterdam vertrekt naar Maas tricht, enkele minuten later te doen vertrekken, opdat, de gewenschte aansluiting verkregen worde. Daarna deelt de voorzitter mede, dat van den hoer A. Fokker bericht is ingekomen, naar aanleiding van do uitnoodiging der Kamer om al- Iiier gronden aan te koopeu voor het. vestigen van een vliegdienst- onderneming, dat reeds elders ge zocht wordt, de vereisobte terreinen te verkrijgen. Iji verband hiermede deelt do voorzitter nog mede, dat van den Minister van Waterstaat en van den Directeur-Generaal der P. T. nog geen bericht is ingekomen op de verzoeken dor Kamer tot vesti ging van een postvliegdienst alhier Naar aanleiding van een in de vorige vergadering behandelde klacht; over de te weinige postbe stellingen, deelt dp Voorzitter het ontvangen antwoord van den Direc teur van liet postkantoor mede. waaruit blijkt, dat er geen voldoen de redenen aanwezig zijn het aan tal bestellingen uit te breiden. Na bespreking van enkele on derwerpen, waarover nader zal worden vergaderd, wordt de ver gadering door den voorzitter ge sloten. Steun aan de Weener kinderen. Nog een paar dagen en den Hel der zal kunnen toonen het goede hart dat het kinderen, van welke nationaliteit ook, toedraagt. De na derende winter is voor die arme stakkers in Weenen wel het vree- selijkste wat. hen besluipt, Met ge heel ondervoedde lichamen, waar in de tuberculose met kracht voort woekert. zal het vernietigingspro ces gemakkelijk spel hebben. Het sterftecijfer is gestegen tot 2.4 ten honderd. Melk, tot ten hoogste 1/8 liter per dag, wordt slechts verstrekt aan kinderen be neden 6 jaar en dat al 2 jaar lang. Zij die de kinderen, welke hier te •lande liefderijk verpleegd worden, zagen aankomen, verklaren allen, dat het meer dan in-droevig wa6 zooals de schepseltjes eruit zagen, Moeders van den Helder, deze feiten zeggen voldoende. Wanneer dan weldra de colleotrioes rond gaan, wqst ze niet af, zeg niet Wee nen is zoo ver weg, maar bedenk in de eerste plaats dat ook deze kinderen moeders hebben, wier harten ineenkrimpen dooi' het ge brek dat ze niet in staat zijn te lenigen. Offer uw penningske voor dit liefdewerk. En overleg thans reeds hoeveel ge meent te kunnen missen. Ook levensmiddelen in natura (welke niet aan bederf onderhevig zijn) worden gaarne in ontvangst genomen: Hoofdgracht 26. Afwateringskanaal In Noord- Holland. Dezer dagen had ten raadhuize alhier eene bespreking' plaats tus- schen den directeur-generaal der Zuiderzeewerken, he t dagelijksch bestuur dei- gemeente, en eenige vooraanstaande personen alhier over de mogelijkheid om een in •band met de droogmaking der Zuiderzee te graven afwaterings kanaal, loopende van het Balgka naal bij de Kooi, langs den ïvnr- grasserdijk, tot in de haven van Nieuwedicp. dienstbaar te maken aan de scheepvaart en de' vissche- rlj. Algemeen was men het er over eens. dat die mogelijkheid wel be stond, nu het kanaal kan worden gegraven op een afstand van pl.m. 200 M. van den zeedijk, waardoor zal worden verkregen, dat er langs het kanaal een kade kan worden gemaakt van ruim 100 M. breedte en 1200 M. lengte. Het kanaal, dat een bodeiiibroed- te van 40 M. bij een diepte van 4.GO M. zal verkrijgen, zou althans dienst kunnen' doen als ligplaats van koopvaardij- eu vissclierssche- pen. Het gemeentebestuur zal na overleg niet een bevoegd deskun dige nader Z.y.i) wensohen aan de directie der Zuiderzeewerken ken baar maken. - (TéJ.)- BINNENLAND. „Een Marine-monument." Onder dezen titel namen wij in ons blad van Zaterdag 18 Getobd een feuilleton over, dat Jan Feith in liet „Handelsbl." publiceerde mei de bedoeling gelden bijeen te bren gen voor een marine-monument ter eerc van de in den mobilisatie tijd door mijn- én andere ongeluk ken omgekomenen van de Marine. In dit artikel komen eenige uit drukkingen voor ten opzichte van de zoo tragisch om het leven geko men kinderen van Roekei, die. hor- wel niet als zoodanig bedoeld, grie vend zijn voor de nagelaten betrek kingen van deze beide jongens. Zoomin ais Jan Feith in liet vuur van zijn betoog bedoeld heeft met de woorden, die lili zijn zegsman in den mond gal' -- en die deze na tuurlijk niet letterlijk aldus heeft gezegd de gevoelens der ouders te kwetsen, zoo min heeft onze re dactie, bij do overname van bet stuk, de bedoeling gehad de ouders van de beide zoo tragisch om hel leven gekomen en als oppassend bekend staande jongens te grieven. Op verzoek van de betrokkenen zij dit hier uitdrukkelijk geconsta teerd. „Inter Nos". Dinsdag 28 October geeft bo vengenoemd dubbelmannenkwartet onder leiding van den lieer A. J. Leewens, een concert in Casino, waaraan welwillende medewerking zal worden verleend door mej, Aunie Hoogenbosch (sopraan). Betreffende de pracstatiën van het kwartet in het vorig seizoen op twee marine- en een eigen concert, waren de pi. bladen vol lof: samen zang, voordracht en nuanccering wei-den zeer geroemd. Het zal tevens in zekere mate een feeststonde zijn, daar op het programma van dezen avond voor komen de beide nummers waar mede „Inter Nos" op het concours te Alkmaar 2e Paaschdag den sten prys verwierf. Mej. Hoogenbosch die in Mei hij de uitvoering der „Jaargetijden" met zooveel succes de Hanna-partij zong, zal een Aria en verschillen de liederen zingen. Betreffende entree raadplege men de biljetten en de adverten ties, die a.s. Donderdag en verd geplaatst zullen worden. Motie. Men verzoekt ons plaatsing van de volgende motie: De Arbeiders-Muziekvereeniging „Helder", instelling der modern georganiseerde arbeidersbeweging hier ter slede, bijeen in huishoudelijke vergade ring in het Marine-Gebouw, den l?en Oct. 1919. kennis genomen hebbende het ongemotiveerde en onrecht vaardige ontslag van den Directeur van het „Stedelijk Muziekkorps", tien heer (i. H. J. v. d. Bogaerde, gehoord de uiteenzetting ter ver gadering van de genoemde, en zëei gezochte redenen, die dit ontslag zouden moeten rechtvaardigen, gelet op de groote toewijding. Ijver en nauwgezetheid, waarmede genoemde Directeur gedurende don tijd van zeve n t, i en j a a r deze vereeniging heeft gediend en tot groot-en bloei heeft welen te bren gen, waardoor het mogelijk werd, dat deze vereeniging op verschil lende concoursen 23 eerste prijzen voorname onderscheidingen heeft behaald en verkregen. overwegende het feit, dat ge noemde Directeur ook de muzikale leider onzer vereeniging is, protesteert ten sterkste tegen deze schanddaad van willekeur en brute, niet te rechtvaardigen daad van onbillijkheid, spreekt ais haai- overtuiging uit, dat voor ons door dit ontslag de eer en goede naam van bedoelden Directeur, ook als musicus, geen oogenbllk in gevaar is gebracht, dringt er bij genoemde vereeni ging ten sterkste op aan, dit ont slag. wat hun vereeniging blameert, ten spoedigste ongedaan te maken en lmn ouden leermeester en Di recteur, waaraan zij alles op muzi kaal terrein te danken hebben, als nog eervol ontslag te verleencn opdat deze onvergelijkelijke fout spoedig mogelijk hersteld en dé vriendschappelijke verstandhou ding tusschen beide vereenigihgen, waarvan na dit voorgevallene na tuurlijk onmogelijk sprake kan zijn, wederom verzekerd worde, besluit deze motie toe te zenden aan genoemde vereeniging en te publiceeren in de plaatselijke pers. Nederland en België. Aan de „Libre Belgique" wordt uit Parys gemeld, dat de Holland- sche gedelegeerden aan België de vrije vaart op de Benedenschelde willen toekennen,'met het recht de daartoe noodige werken te laten uitvoeren. Wat echter de vrijheid der Schelde in oorlogstijd en de militaire waarborgen voor België betreft en met name de enclave van Maastricht, blijft Holland op zijn stuk staan. In verband met do herziening der verdragen van 1.839 beweert de „Soir", dal de openbare opinie is ontroerd loor de ongunstige berichten wel ke de ronde doen. Van den oenen kant. schrijft het blad. eischt Frankrijk 't gebruik der Luxem- burgsche spoorwegen op, na eerst te hebben verklaard, dat hej in liet Groothertogdom geen belang stel de. Van den anderen kant schijnt de Brilsche admiraliteit van oor deel, dal de Schelde in oorlogstijd gesloten dient te blijven. Het slui ten cener economische unie met Luxemburg en hei openen der Schelde waren nochtans de twee voornaanlste doeleinden der Bel gische politiek. Het land kan ver deeld zijn. wa( sommige eischen betreft, besluit hei blad, lm! heel land is echter op de hand dej- Re- geering in zake de minimum eisehen eji niet name zal het Hevel de onderhandeHngeju zien afbreken dan in het status quó in de Schel decpiaestle toe te stemmen. De Brusselsebe correspondent van de „Gazette de Huy" schrijft: Het gerucht wordt bevestigd, dal een groep politieke personen er aan werkt, de Brusselsebe en Haagsche regeeringen over te halen tot een Nederlandscb-BeigSsch verbond. De lieer Segers zou dit denk beeld gunstig gezind zijn, cn ook bereid van militaire waarborgen aan de Maas af te zien, oiu zich te vreden te stellen met concessies van economischer! aard en eene toenadering tot de Noorder hviren. Sulkerkaart. De minister van landbouw, nij verheid en handel maakt hekend, dat in het tijdvak van Maandag 20 tot en met Zondag 26 dezer geldig zullen zijn de bons no. 1. 2 en 3 van liet eerste tijdvak der Rijks- suikerkaart. Verhooging der (elegraaïtarteveH. Naar het Hbl. verneemt, zullen binnenkort de lelegraafiarieven op nieuw belangrijk worden verhoogd. Een nieuwe campagne om den ex-Keizer. De Parijsche correspondent van het Hbl. meldt: De „Matin" bevat de volgende mede.deeling over den ex-keizer. Wij vernemen uit goede bron, dat- er in de omgeving van den ex-keizer en den ex-kroonprins in Nederland royalistische kuiperijen plaats hebben. In den laatsten tijd zijn tal van verdachte personen hetzij naar Anierongen, hetzij naar Wieringen gekomen,. Ook bood schappers van Ludendorff hebben zich daarheen begeven. Het schijnt, dat de bewaking, welke de Ne- derlaiidsche regeering heeft be loofd te zullen uitoefenen, dezer dagen zeer is verslapt. In een tendentieus telegram van den Brusseisclien correspondent van het „Petit Journal" wordt ge zegd. dat de Keizer en de Kroon prins zich met elkaar hebben ver zoend. 'De Kroonprins zal de eeni ge pretendentop den troon van Duitschland blijven. Om deze rede nen zal hij machtiging vragen zijn verblijf naar de nabijheid ven d' Nederlandsch-Duitsche grens te mogen overbrengen. De correspondent voegt er nog aan toe: Men zegt dat Wilhelm niet meer vreest te worden uitgeleverd, De tegenstand van Nederland ten opzichte van het Belgische stand- piuit moet het Nederlandsche Ka binet aanmoedigen tot het weigeren der uitlevering. Op deze wijze beginnen de Fransche bladen zich opnieuw met den Keizer bezig te houden. Zij schijnen een nieuwe campagne in te luiden om de uitlevering te vra gen. Ik herhaal hetgeen ik reeds heb geseind, dat ik reden heb te geloovcn dat een verzoek om uit levering weldra officieel zal wor den gedaan. De Huurcommissiewet. Het Nederl. eorr .-bureau in den Haag meldt: In den laatsten tijd doen in de pers allerlei geruchten de ronde over een aanstaande wijziging van de Huurcommissiewet, die met een aanzienlijke huurverhooging ge paard zou gaan. Men noemt aller lei bedragen. „Het Volk" meldde onlangs, dat de huren met 50 pet. verhoogd zouden worden, doch naar men ons ter bevoegder plaat se mededeelt, is dit bericht van allen grond ontbloot. Ondersteuning Gedemobiliseerden. Zooals wij reeds mededeelden wordt de gelegenheid gesloten tot het indienen van bezwaarschriften bij de beroepscommissie Ondersteu ning Gedemobiliseerden. Belang hebbenden kunnen thans schrifte lijk bezwaren aanhangig maken over de toepassing van de steunre geling van 9 Juli 1919; de toezen ding van bezwaarschriften moet ge schieden onder het volgende adres: Aau het Dep. van Oorlog, „Bezwa- rencommissie steunregeling mili tairen", Hartogstraat 18, 's-Gra- venhage. Met groot verlof. De dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 22 tot- 26 October 1917 zijn ingelijfd bij de bereden artillerie, worden op 22 October a.s. in het genot van groot verlof gesteld. Aardappelen. ■Een aantal verbouwers, vooral in Friesland, sporen hun collega's in de provinciale bladen aan om geen aardappelen meer in den vrijen handel af te geven dan tegen den koers van den garantieprijs óf alles aan de regeering aan te bie den en dus elke aflevering momen teel stop te zetten. Volgens „het Volk" zal deze raad vrij zeker al gemeen worden opgevolgd. Wan neer dit inderdaad geschiedt, is, volgens dit blad, straks een tekort in de groote steden vooral, te wach ten, óf een marktprijs die den te- genwoordigen belangrijk overtreft. „De Regeering kan zich niet verdedigen met te verwijzen naai de door haar aan gemeenten en particulieren geboden gelegenheid tot inslag van aardappelen tegen inkoopprijs. Wie cenigszins deskundig is en voorzichtig, die weet dat de Regee- ringsconditiën niet aannemelijk zijn. Wjj meénen aldus „het Volk" dat- er een commissie van advies i. z. aardappeiaangelegen- hede-n bestaat! Is deze commissie over al deze dingen gehoord? Hoe ook," er dreigt gevaar en dat dient afgewend." Salaris-actie onderwijzers. „{Iet uitvoerend Komité voor salarisaktie van onderwijzers" (J. J. Lgmers, J. v. d. Bijl |en L. Noo- ten heeft jp ee» adres aan den mi nister van onderwijs, d.d. 7 October verzocht ten spoedigste een nood wet te willen indienen, waardoor het aanvangssalaris gebracht wordt van 1001) oi) 1300, terwijl de vijf eerste periodieke yephoogingen ipdéï met 100 zullen stijgen, zoo- dat hoi- maximum voor eiken onder wijzer met 800 omhoog gaat. Als motieven voor dit verzoek \vo),-den o. m. aangevoerd, „dat in- plaats van de yerwacte daling van prijzen in de meeste geval jen eer der een stijging is waar te nemen, „dal er naar het thans algemeen heerschende gevoelen, van een te rugkeer der prijzen van voor den oorlog geer. spi'jike zal zijn, wat ini- mef.f jpède tengevolge van den al gemeen ingevoerde 'achturige ar- heidedag, én' de enorme stijging der arbeidsjoonen niet mogelijk zal wezen, „dal dientengevolge de wet van 14 Juli '19 voor vele onderwijzers slechts in naam verbetering, doch in werkelijkheid eer achteruitgang heeft gebracht, „dat dus een zeer spoedige her ziening van de iq d.eze wet genoem de bedragen dringend iHiodzakelijk i.y, wil men niet een deel der Onder wijzers t.en prooi doen worden aan feitelijke armoede, „dat de regeering dit zeer zeker ook wel zal willen erkennen, gezien haar voornemen de salarissen der Rijksambtenaren opnieuw te rege len, hoewel deze pas den 8#n Sent, 1918 hij Kon. Bcsl. werden vastg< stel cl, „dat adredBÉiien voor vergelij king me,ene» mogen vej-wijzen naar het Re_ M _dcr SalarisCom- miösle voor'f^fj'nbtenaren, spe ciaal wat y -;ft de voorstellen voor de anfaren bij de Poste-- rijen en Telegrafie, „dat naar hun oordeel de onder wijzer in rang (duur der opleiding, beteekenis voor de maatschappij) het best is te vergelijken met een Öpmpiiëi? hij de posterijen." Logger gezonken. Gisterochtend is de geheel e equipage bestaande uit 3 man va» den vrachtlpgger M.L., van de reederij H. J. Wirgers te Rotter dam, welk vaartuig op 15 October bij stormweer in de Noordzee is gezonken, door den schipper van don logger SOH. 308 behouden in de haven van Schevepingen bin nengebracht. De M.L. was geladen met sleep koléh on was op weg van Seaham naar Qaen. Inlijving van de lichting 1920, De inlijving van de lichting 1920 zal geschieden in het jaar 1020 cn wel in de gewone tijdvakken (art. 72 Militiewei). De lotelingen der lictlng, toege wezen aan de genie (motordienst), worden ingelijfd in twee gedeelten; het eerste gedeelte^in het tijdvak van IC20 Januari, het tweede ge deelte in dat van 1620 Juli. nabijheid van den Rijn, op den linker oever, zich verder uitbreidt. Heden hebben de Rijnschippers zich met de takers solidair verklaard en gedreigd, in geval dat er met geweld tegen hen wordt opgetreden, de Pijnseheepvaart, die voor de koleulevering der Entente an de grootste beteekenis is. stop te zetten. Ter verantwoording geroepen. Betlimann Hollweg, Jagow, Zimmer- mami, Helfforich, Capelle en Luden dorff zijn uitgenoodigd om in de eerste openbare zitting der tweede sub-com missie van de commissie van onder- zook naar de schuld van den oorlog te verschijnen. De Oost zeeblokkade. Berlijn, 20 Oct. Uit de havensteden komen nieuwe berichten die de ge weldige uitwerking van de Oostzee- blokkade opuieuw aantoonen. Uit Swinemunde meldt men, dat bui- tenlandsche schepen de Oostzee beva- maar dat het verkeer in de haven nagenoeg stil staat. Gisteren liep een Noorsclie stoomboot, uit Engeland ko mend geladen met haring voor Duitsch land, de haven binnen. Onlangs wer den Fransche torpedoJagers in de wa teren van Swinemunde gesignaleerd. Iu Lübock lipt. liet havenvereke.r vol komen. stil. Alleen buitenland sclie liepen passeoren ongehinderd. Staking in het Saargcbicd. Mannheim, 20 Oct. Voor lieden werd i hot geheelc Saargebied de algemeene staking verwacht. In het Lotharinger gedeélte is zij feeds uitgebroken. De beweging is gericht tégen hét F schc militaij-o béstuur. De niotajilbowcrkersstaking. Berlijn, 20 Oct. Het „Acht Uhr Abendblatt" meldt: Het werk is in de metaalindustrie-nog niet hervat. Dit zal waarschijnlijk pas in het begin ilei- vólgende tyepk. het geval zijn. In arbeiderskringen gelooft men, Rat de besprekingen van het scheidsgerecht wolke morgen beginnen, tot een goed einde zullen voeren. De gearresteerde loden vdn den arbeidersraad zijn in vrijheid gestold. liét werk is door de machjnisten en stokers bij qlle bedrij ven >n vollen omvang hervat. De toestand Berlijn, 2Q Oct. BUITENLAND. Het vredesverdrag. Parij6, 19 Oct. De opperste raad heeft zich Zaterdag bezig gehouden onder voorzitterschap van Clemenccau mot liet in werking treden van het vredesverdrag. Pas na de bezetting der door dc Duitsche troepen ontruimde gebieden zal de datum voor de plechtigheid do definitieve ratificatie worden vast gesteld. De bezetting der ontruimde gebieden. Maarschalk Foch heeft 0)>dracht ge kregen van den oppersten raad om overleg te plogeu mot, de generale sta ven der andere geallieerde en geasso- ioerde landen over de te nomen mili taire maatregelen voor de bezetting dor gebieden, welke door de Duitsche troopeu moeten worden ontruimd, u.1. Oppor-Silezië, Memel, Sleeswijk. On middellijk na de ontruiming moeten deze gebieden bezet worden door ge mengde contingenten cn niet door con tingenten van een bepaald land. Ver der werd een algemeene rogeling ge troffen voor de sterkteverdeeling der intergeallieerde afdeel ingen in elke be zettingszone en de mogendheid aan gewezen, wier militaire vertegenwoor diger het bevel op zich zal nemen iu elk dier zönes. DUITSCHLAND. Beperking van het spoorwegverkeer. In de republiek Saksen zal van 26 October af Zondags het vervoer van porsonen op de spoorwegen geheel ge staakt, worden. Do staking in hot bezette gebied. Uit Duisburg wordt gemeld, dat de proteststaking tegen de houding dei- Belgische bezetting in plaatsen in de an HagSQ. Hedenmorgen Haase voor do tweede raaul geopereerd, De toestand van dén patiëjjt was de operatie niet gqnslig, HONGARIJE. l)e Monarchistische beweging. Boedapest 19 Oct. Thans kat) rei worden medegedeeld, dat de monar chistische beweging h) Hongarije zoo sterk is. dat waarschijnlijk dc meer derheid van de Nationale Vergade ring zich voor het koningschap zal verklaren. Zeer waarschijnlijk zal, zoo long nog geen keuze is gevallen, een staatsraad de opperste leiding in hnn- d.oj) nemen. OOSTENRIJK Renner over den nood te Weenen. Weenen, 20 Oct.. Staatskanselier Renner heeft iu een onderhoud met den Amerikaansctien cóireSpondeut Wiegand 'den toestand beséhréven, waarin Weenen verkeert. Van verwar ming der hulzen is geèp sprake, zelfs de hospitalen hebben geen Jtolén. Reeds zijn duizenden personen tén geyolgc van onderyoediu'g gestorven. Vooral dc kindersterïtp js buitengewoon groot. Wannéér het Amerlkaenscbc volle een denkbeeld'had van de ellende tp Wee nen, aldus Renner, dan zou het zeker zijn hulp niet weigeren. ENGELAND. De strijd tegen de woekerwinst. In de enkele weken, sedert de wet te gen de woekerwinst is ingevoerd, heeft het rainsterie v. d. voedselvoorziening 1350 vervolgingen ingesteld, 1320 ver- Qordeelingen verkregen en: boeten op- gelegd 'tót een 'totaal van 7060 pond De gevolgen van de spoorwegstaking. Het verlies, aan do kolenindustrie van Zuid-Wales berokkend dóór de spoorwegstaking wordt geschat op vijf niiljj'opp poricl. De „nieuwe armen'.'. De Daily Mail" breekt een lans voor de ,,new poor", de nieuwe armen, de menscheu, die voor den oorlog van vaste inkomens behagelijk kpnden le ven en nu aldoor op hunne uitgaven moeten besnoeien, waardoor zij 'zich alle genoegens gn ontspanning moeten ontzeggen of in zorgen zitten. Als voorbeeld noemt zij den romanschrij ver Phillips Oppenheim, die nu, gelijk vóór den oorlog, 4000 inkomsten •heeft. Vroeger moest daar 440 aan belasting af en kon hij £750 in het jaar sparen, nu verslindt de inkomstenbe lasting met opcenten elk jaar 1620 en zijn dc kosten van zijn huishouding niet. 80 pet. gestegen. Iu de gelukkige dagen van vroeger, zegt Oppenbeim, kon ik er een kleiu buitenhuisje op na houden, een boetji jagen, af en toe Londen bezoeken en nog overleggen. Als lk op dezelfde ma nier wilde leven als vroeger, zou ik in plaats van elk jaar 750 over te leg gen, £2000 meer uitgeven dan mijn in komen is. Do „nieuwe armen" kunnen hun in komsten niet vermeerderen. Al6 zij hun spuarduitjes opmaken, staan zij op hun ouden dag voor het bankroet Zij moeten dus öf hun huis verlaten en ouder andere omstandigheden een nieuw leven beginnen öf een ander land opzoeken, „dat niet zoo gelukkig is geweest om een Europeescheu oor log te winnen." Tot de categorie van de nieuwe armen behooren: penBioentrekkenden weduwen van ambtenaren en offi cieren, advokuten, schrijvers, tooneel- spelers, musici, audore kunstenaars, dokters en geestelijken. De voornaamste middelen om te be zuinigen, zijn voor do nieuwe armen: goedkoopore huizen (als die te krijgen zijn), minder bediening, goedkooper onderwijs voor de kinderen, veel goed- koopere kleoren cn minder krachtig -oedsel. Maar er zijn nu aanwijzingen, zegt de Daily Mail, dat do nieuwe armen uiet verder bezuinigen kunnen. Voor arbeiders, zeggen zij, zorgt de re- geeriug, die beducht is voor buu macht. De handelsstand kan voor zichzelf zorgen. Maar de menscheu van de vrije beroepen en de gepensioneerden heb ben niemand, die hun belangen behar tigt. Zij kunnen niet. staken en niet dreigen en toch zijn zij er erger aan toe, dan in de donkerste dagén van den oorlog. SPANJE EN FRANKRIJK. Engeland als scheidsrechter. De Londensche correspondent van de „Manchester Guardian" Beint uit goede Spaansche bron te vernemen dat het aanstaande bezoek van koning Alfons erband houdt met de netelige quaestie betreffende Tanger. Duitschland's in terventie in Merokfco 'a door het ver drag van Versailles volkomen uitge schakeld; de eenige mogendheden, die oenig belang bij de aangelegenheid hebben, zijn Spanje. Frankrijk en En geland. Het Fransche en Spaansche stand- )unt in Marokko verschilt ten zeerste. De Spanjaarden zeggen, dat het Fran sche standpunt iB dat. Marokko een Fransch protectoraat is, waarvan Frankrijk een strook afsnijdt, de Spaansche zone, en deze aan Spanje overhandigt. Hel acht zich daarom ge rechtigd Tanger voor zich zelf als sub-protectoraat te behouden. Geogra fisch echter is Tanger het centrum der Spaansche zóne. Uit militair zoowel als commercieel oogpunt zou de Spaansche zóne zonder Tanger een lichaam zonder hoofd zijn, doch Frankrijk stelt den eiscli tot volledige Fransche souverei- uiteit over Tanger, dat thans geïnter nationaliseerd is. Het Spaansche standpunt is, dut hét hopeloos is iets in de zóne te onderne men zonder beheer van Tanger, en dat de Spaansche rechten op Tanger on aantastbaar zijn op historische, geogra- pliische, economische en politieke gron den. Het bezoek van koning Alfons, die persoonlijk belang in de Marokkaan- sche aangelegenheden stelt, zal hem gelegenheid verschaffen de Spaunsche zaak tegenover de Franschen en Brit- sche regeering uiteen te zetten. Enge land zal ongetwijfeld een arbitrale macht in deze aangelegenheid hebben. RUSLAND. St. Petersburg. Parijs, 19 Oct. Het leger van Joede- denits staat inderdaad voor de poorten van St. Petersburg. Na den val van Gatsjina en van de Krasnoje Selo en Krasnaju Gofka beeft het roode leger de oevers van de Newa ontruimd. Reval, 17 Oct. Gatsjina is na hevige straatgevechten genomen. De witte ka- vallerie staat op 12 K.M. van Sl. Pe tersburg. Het draadlooze station te St. Petersburg werkt sedert 24 uur niet meer. Een dure commissie. Op de Russische begpoting 348.000.000 roebel voor het eerste half jaar van 1919 uitgetrokken voor de „Buitengewone commissie ter bestrij ding van tegenrevolutie, epionnage en speculatie". Dit bedrag is evenwel te klein gebleken en voor het tweede halfjaar is het bedrag vastgesteld op 57.100.000 roebel. Deze bloedraad kost het Russische vp]k dus bijna epn mil- liard'por'jaar. YEREENIGDE STATEN. Po Senaat en het vredesverdrag. Een „Exphauge"-telegi am uit Wash ington zegt, dat de doodsklok over de verwachtingen der republikeinen in zake liet amendeeren van hot vredes verdrag in den senaat geluid is dooi den republikein Hale uit Maine, die zijn voornemen te kennen gaf om tegen alle amendementen van de senaats commissie voor de buitenlandsche za ken te stemmen. Dit wordt een zware slag genoemd voor de republikeinsche lejrtei-b, die verwacht, hadden de aanne ming van liet amendement van John son om de V. S. hetzelfde aantal stem men als Groot-Brittannië te »geven in de vergadering en (jen raad van den volkenbond; mot één stem meerderheid door te zetten. PERZIE. Opstandige beweging tegen Engeland. De correspondent te Genèye van „Daily News" verneemt uit goedinge- iiehie Perzische bron, dat de geheele Perzische provincie Azerbaygn tegen de regeering te Teheran is opgestaan, tengevolge van de Britscb-Perzjsche overeenkomst. De gouverneur-generaal van Tabriz is door de opstandelingen uit zijn ambt gezet. 400 voet lang, voorzien van zes moto ren van 500 P.K. elk. Met één motor kan bet luchtschip een snelheid ver krijgen san 60 h 70 K.M. per uur, met twee motoren 80, met alle zes 120 De uitvinder heeft gezegd, dat het toekomstig succes van luchtscheep vaart zal afhangen van de mogelijk heid om met zoo'n luchtschip te anke ren, hetzij te land of ter zee; maar bovendien moet het de kracht van stor men eu orkanen weerstaan. Hij js bezig dit probleem op te lossen. Amerikaanschr trans-continentale vlucht. De „Daily Ohroniele" verneemt uit. New-York, dat weer twee vliegers hel leven hebben verloren in den wedstrijd dwars door Amerika. Het aantul doo- den, dat deze wedstrijd geëiaeht heeft, bedraagt thans reeds negen! Luit. Fr. Kirby en luit. Standey C. Miller zijn n.1. vlak bij Castle Rock (Utak) met hun De Havilland geval len on gedood. Major Carl Spatz en luit. Lowell Smith vertrokken Woensdag van Miu- cola naar San Francisco: de eerste deelnemers, die het tweede gedeelte van den wedstrijd ondernamen. Beiden vlogen op De Havilland „Bluebird". Beiden bereikten Buffalo des avonds. Toen Smith's machine naar de controle gereden werd, vloog zij in brand en sverd totaal vernietigd. ParijsMelbourne. De Fransche vlieger Poulet is. Vrij dag te Rome aangekomen. De Fransche bladen melddendat hij Maandagoch tend naar Salouiki zou vertrekken. AUSTRALIË. Te Port Darwin, in N.W. Australië, is een zonderlinge toestand ontstaan. In een vergadering van burgers van het Noordelijke territorium, waarin de burgemeester het voorzitterschap be kleedde, jg een-potje aangenomen, ver klarende dat het stelBel - van bestuur dooi- een adviseerenden raad een fiasco was en het ontslag eischende van rechter Revan, 'Cohoy, den directeur van bót territorium, en van Evahs, den ï-egeoringssëcretaris. Eén ahdere'motifc, die aangenomen is, verlangt dat de gen'oëmdè ambtenarèu Port Darwin met de eerste stoom boot zouden verlaten, waarin zij schij nen toegestemd te hebben om een revolutie te vermijden. De bewoners vaii hét gebied hebben al lang geklaagd, dat zij belastingen bètalén, maar geen stemrecht hebben, en zij eischen hu een voorloopigen bestuursraad, Een telegram qit Port Darwin van den 20sten meldt.: Een deputatie van burgers heeft opnieuw de regeèrings- ambtonaren verzocht, om heen te gaan. Deze ambtenaren zijn tenslotte gezwicht vopr bedreigingen en zijn Zondagochtend met een stoomschip vertrokken. Er hadden geen botsingen plaats. Korte berlphten, Volgens de Lidove Noviny beginnen de Rooiueniërs het gebied van de Roe- teeneche Karpathen e ontruimen, alller- eerst het comltaat Maramaros—Sziget. Verschillende steden in Rijnland hebben verzoekschriften aan de enten te laten toekomen, met het verzoek een Rijnrepubllek te vormen. De Ger- mania schrijft naar aanleiding daar van: voor zoover leden van het cen trum hieraan mee hebben gedaan, moeten zij uit de partij geworpen worden. 1 Do Soir meldt, dat de procureur-ge- noraal aan het parket te Brussel ge last hooft een vervolging in te stellen tegen het blad „Le Socialiste Beige", dat in Nederland uitgegeven werd door Camilly Huysman6, Jarnar en Long- vil Je. Nitti verklaarde aan een commissie van politieke partijen in Zuid-Tirol, dat de Italianen van plan zijn aan dit land een verstrekkende politieke en administratieve autonomie te ver- leenen. LUCHTVAART. Per luchtschip naar Zuid-Amerika. De „Westminster Gazet" verneemt uit Rome, dat kapt. Celestlns Uenelli, de uitvinder van een nieuw type be stuurbare ballon, binnen enkele dagen klaar zal zijn, om daarmede proeven te nemen. Slugen deze, dan zal zoo spoedig mogelijk een tocht met zoo'n luchtschip worden gemaakt naar Zuid- Amerika. Die tocht zal waarschijnlijk dagen duren-, gerekend wordt, dat de Oceaan zelf in 36 uren wordt over gestoken. De route iB nog niot vastge steld, maar vermoedelijk zal Dakar worden aangedaan. Het Uanelli-luchtechip ie ongeveer GEMENGD NIEUWS, GevaarRJke anthraeiet. Voor de tweede maal ia enkele dagen is te Rotterdam een kachel uiteen geslagen. Het schijnt dat men bjj de kolendelving niet de hoog noodige voorzichtigheid be tracht met dynamiet of andere ont- ploffingsmlddelen, waarmede in do mijnen wordt gewerkt. Beide gevallen zijn zonder per soonlijke ongelukken afgeloopen. In de kamer waarin de ieqtste ontploffing plaats had, ten huize van een pensionhoudster op den Schiedamscheu Singel, is vrijwel alles vernield. De kachel sloeg niet een geweldigen knal uiteen om streeks één uur in den nacht, ter wijl men haar reeds om 12 uur mot anthraeiet bijgevuld had, In de wanden en het plafond werden groote gaten geslagen en al het glaswerk, spiegels, enz. zijn verbrijzeld, terwijl stukken ijzer terecht kwamen in een der andere kamers, waar de bewoners sliepen. Het wordt een gevaarlijke onder neming een kachel te stoken! Moord. Tusschen Ede en de Duitsche grens is Zondagnacht vermoord langs den weg gevonden D. ulf Echt, gehuwd en vader van eenige kinderen. Berooving. De Haarlemsche recherche heelt aangehouden een dienstbode uit ZandvQQrt' en één chauffeur uit Haarlem, verdacht van heling van 13.000, deel uitmakende van een bedrag van f 20.000, waarvan iemand in de maand Mqart te Am sterdam beroofd is. De aangehou denen zijn ter beschikking van den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam gesteld. 1600 gulden vermist. De heer C. te Maastricht heeft, naai- de „Limb. Koer." meldt, bij de politie aangifte gedaan, dat uit een aangeteekenden brief niet met aangegeven waarde van dén ini houd 1100, duizend gulden bij aankomst in Vlaardingen werd vernist. De gelden waren afkomstig van de opbrengst van een bloemen dag en een concert en bestemd ten bqte Van'een heystellïpgsöptd' vó'üi! handelsreizigers!v 1 De gestolen Russische Juweelen. De politie deelt mede, dat de bij prins 'Yoésoepof' te Londen gesto len jüwéeleri diens eigendom wareii en niets te makèn hébben met de kyoonjuweelen yan den vroegeren Tsaar. De geheimzinnige geschie denis van de „Daily Herald" blijkt dus slechts een gewone diefstal te zijn. UIT DEN OMTREK. WlirlagtH, Onder presidium van den heer W. T, Lub vergaderde j.1. Zondagnamid dag in 't Hótel van den beer C. Scheltus onze afdeeling van de 8. D. A. P. met IS aanwezige leden. Na voorlezing der notulen en ge dane rekening en verantwoording welke met een batig saldo sloot, door den secretaria-penningmeeater, den heer D. Oden, werden beiden onder dankzegging goedgekeurd. Nu volgde de bestuursverkiezing wegena perio dieke aftreding der beerenD. Oden en J. Metselaar Jz. De heer Oden werd herkozen en in de plaats van den heer J. Metselaar werd gekozen de heer 0. Scheltus, beiden namen 't aan. Thans was bespreking van een propaganda-avond aan de orde. Be sloten werd voor een spreekbeurt in 't a.s. winterseizoen uit te noodigen den heer A. B. Kleerekooper te Amster dam en zoo die verhinderd mocht zjjn den heer J. E. W. Duys van Zaandam. Tot afgevaardigden werden be noemd; le. voor de vergadering van de Arbeiders Woningbouw vereen, te Amsterdam, te houden aldaar op 28 October a.s., de heer D. Oden 2e. voor de Gewestelijke federatie vergadering te Alkmaar, te houden op den 2 November a.s. de heer R. Windsma, welke beiden hun benoe ming aannamen. Yerder werden nog enkele huis houdelijke zaken bespreken en sloot de voorzitter de vergadering. Wegens gezondheidsredenen is aan onzen burgemeester, den heer Peere- boom, door den Commissaris der Koningin, een maand verlof toege staan.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2