meerderheid vrijzinnig is. Als vrijzin nig man moogt gij dat niet doen en men zal er u niet op aanzien als gij tegenstemt. Denk niet, dat de open bare school er niet komt. Terecht zei- de de heer Bok dit reeds. Daarom: laat ons thans de zaak uitvechten! De heer Biersteker repliceert en verheugt zich over de meerdor.e be langstelling, die men thans voor Koe- gras gaat gevoelen. Had men maar wat eerder bedacht, dat het belang van Koegras ééne school was! Spr. mankt zich inderdaad geene illusies, dat niet een tweede school erbij zal komen. Maar spr. eerlijkheid gebiedt hem v66r dit voorstel te stemmen. Ook de heer de Zwart repliceert. Spr. heeft niet de overtuiging alsof men verpliaht is hij zijne aanvanke lijke meening te moeten blijven. Van daar dat spr. tegenstemt. Do heer Kuiper meent, dat er voor Koegwis noodzakelijker uitgaven zul len moeten gebeuren dan twee scholen De heer van L o o legt zich neer bij het ambtelijk onderzoek. Den heer Biersteker roept hij het woord toe van een oud wijsgeer: mensch, herzie u zeiven. De Voorzitter, de sprekers be antwoordend, constateert dat de stem ming buiig is. In dat geval moet de nym aan 't roer kalm blijven en zich niet laten afleiden. Den heer Grun- wald antwoordt spr., dat de aanbeste ding niet kon plaats hebben, omdat de teekeningen niet gereed waren. Daar om is de kweet e weder in het college gebracht, en de meerderheid van het oude college heeft zich daartegen niet verzet. Later zou men ons steeds ver weten hebben dit te hebben doorge dreven. Do heer Biersteker: Door het vorig college was besloten de aanbe steding te doen plaats hebben. En dat is niet, geschied. De nieuwe wethou ders hadden er niet mee te maken. Do Voorzitter: De heer de Ven heeft er zich niet tegen verzet. De heer Biersteker wil maar liever zwijgen, anders ontstaat een zeer onaangename discussie. De Voorzitter: U moet zeggen wat u denkt te moeten zeggen. De heer Biersteker: Welnu, meneer de Voorzitter, u dwingt mij dan te zeggen, dat de zaak verwaar loosd is in eerste instantie door het College van B. en W., in laatste in stantie door den Burgemeester alleen. Wat waar is blijft waar. Spr. strijdt steeds voor de waarheid; zijn waar heidsliefde gaat boven zij» politiek beginsel uit. Do discussies worden gesloten. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W.: om het raadsbesluit tot stichting van een openbare lagere school aan de Doggersvaart in te trek ken, aangenomen met 11 tegen, 9 stemmen. Vóór stemden, behalve de «ansche rechterzijde, de heeren Schoef felenberger, Biersteker en Kuiper. Crediet Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hun Ooilege een blanco erudiet ta verleenen voor het Instel len van een onderzoek in het belang van Scheepvaart en Visscherlj, in ver hand met de uitvoering der Zuider zeewerken. De heer van Breda sou gaarne oonige meerdere inlichtingen hierom trent vernemen. Zoo'n blanco crediet. is zoo vaag. Waarvoor dient het? De Voorzitter antwoordt, dat liet. College de vorige week een bij eenkomst had met den directeur-gene raai der Zuiderzeewerken en de Econo mische Commissie, de Kamer van Koophandel, en nog eenlge andere heeren over de afwatering vin dat ge deelte van Noord-Holland dat inge volge de Zuidorzee-plannen afgesloten wordt. Bij den aanleg van een hier voor benoodigd kanaal zou rekening worden gehouden met de belangen van don Helder. Dit kanaal zou aanvanke lijk loopen langs den dijk van het Noord-Hollandsch Kanaal. Men behoef du dan maar 1 zeedijk ta maken. Ech lor wilde men, met het oog op de be langen van de haven te Nieuwediep dit kanaal een paar honderd metei verder graven, en dan een kade aan leggen, waardoor tevens de haven kan worden uitgebreid en verlengd. Voor het bouwen van pakhuizen e.A. bleef een strook grond over. Daar eigenlijk niemand der aanwe zigen een juist denkbeeld had van de belangen, welke daarmede voor den Helder gemoeid waren, belangrijke koeten mochten hiervoor niet worden gemaakt werd voorgesteld advies in te winnen. Als deskundige werd ons genoemd de heer Weeseling, directeur der maatschappij Zeeland. Voor dit advies nu vragen B. en W. een blanco crediet. De hoor van Breda is voor zoo'n blanco crediet altijd eenigszins huive rig. Wij hebben dat wel eens meer ge geven, maar dan nooit meer ieta van de zaak gehoord. Bestaat er niet een schema, en kunnen wij dan niet een bepaald bedrag ervoor uittrekken? De Voorzitter deelt mede, dat vóór 1 Januari de plannen der ge meente bekend moeten zijn. Na eenige discussie conform be sloten. Belastingkohieren. Ter vaststelling worden aangeboden: a. kohier 5 van schoolgeldheffing, dienst 1919, tot een bedrag van ƒ2633.50'/»; b. kohier 6 der plaatselijke dlr. bel. u. h. inkomen, dienst 1919, tot een be drag van 26896. Vastgesteld. Verordening. Voorstel tot vaststelling eeuer ver ordening betreffende de bedrijven van Goud- en Zilversmeden enz., en tot intrekking vnn enkele artikelen der Algemeeue Politieverordening. Als boven. Gemeen terekenlng 1918. Voorstel tot goedksuring via: I, do balans en winst- en verlies rekening der gasfabriek (verlies 5235.93) II. de balans, winst- en verlies rekening der waterleiding (winst 12.565.56) ~ÏII. dc balans, winst- en verliesreke ning der Reiniging (verlies ƒ20.896.42). IV. de balans, winst- en verlies rekening van bet Levensm.-bedrijf (verlies 130.941.23) V. de balans, winst- en verlies rekening van het Grondbedrijf (ver lies ƒ6337.53'/»); VI. do rekening en verantwoor ding van: a. het Burgerlijk Armbestuur Ontvangsten 32.666.89 Uitgaven 32.213.83'/» Voordeelig saldo 753.05'/» b. Het Algemeen Weeshuis Ontvangsten 40.956.56 Uitgaven 40.956.12'/» Voordeelig saldo 0.431/» en voorstel tot voorloopige vaststel ling der Gomeenterekening, dienst 1918: Ontvangst gewone 1.252.029.36. buitengewone ƒ2.114.137.201/», totaal 3.366.466.561/». Uitgaaf: gewone 1301.199.61, buitengewone 2.956.170.34, totaal ƒ4.257.370.15. Nadeelig slot ƒ49.170,25, ƒ841.733.33'/». ƒ890.903.581/». De Voorzitter geeft ten opzich te van deze cijfers oonige toelichtin gen. Het nadeelig saldo der gemeente- rekening is ontstaan uit mindere ont vangsten voor de gasfabriek en de waterleiding tot een totaal bedrag van 49000.Hadden de bedrijven dc geraamde winst opgeleverd, dan ware de rekening met winst gesloten. ITct verlies is ontstaan door de hoogo steenkoolprijzen. De hoer Staalman bespreekt, do balans der waterleiding. In 1918 is voor ƒ20000.— aan gas gebruikt ten behoeve der waterleiding, terwijl de gasprijs 18 cent den moter was. In 1916 kostten 100 M*. wator ƒ0.96. in 1917 ƒ1.39, in 1918 zelfs ƒ4.50. Als al dat dure gas, dat steeds duurder wordt, in steeds grootere hoeveelheden ge bruikt wordt, wat is dan het gevolg? Dat hot water ook duurder wordt. Spr. boploit in dit verband aanwending eeuer andere bedrijfskracht. Op do worf bijvoorbeeld is men tot aanwen ding van oliemotoreu overgegaan toen gas te duur werd. Kan in die rich ting niet een onderzoek worden inge steld, vraagt spr. De Voorzitter merkt op. dat bij do invoering van electrische bedrijf- kracht een en ander wel beter zal worden. De hoer Staalman vraagt in lichtingen omtrent de voorraden bij liet Levensiniddelenbedrijf aanwezig (ƒ142716.Wat denkt de gemeente ermede te doen? Do heer Verstegen, wethouder, zegt, dat deze voorraden betreffen schemerlichten en kleizeep. Verder is er nog een kleine voorraad gewone zeep. Met de Vereeniging van Neder landsche gemeenten wordt overleg ge pleegd om te trachten deze voorrad en aan het Rijk over te doen. De heer Staalman vraagt nog naar voorraden griesmcel. Hieromtrent deelt de Wethouder mede, dat er een voorraad maisgries is. geschenk van de Zuld-Afrïkaansche boeren aan ons land. Op de margarine- kaarten is hiervan al een gedeelte ge distribueerd, de rest is de volgende week op de bon verkrijgbaar. De verschillende rekeningen enz. worden vervolgens aangenomen. Gemeentebegrooting. Aanbieding der Gemeentebegrootirig. dienst 1920. Benoemingen. Lid Arbeidsbeurs. (Vacature P. J. Izaksson). De aanbeveling luidt: 1. W. F. Kriek, alhier; 2. J. Bakker, alhier. Gekozen de heer Kriek met al gemeene stemmen. Twee onbezoldigde ambtenaren v. d Burgerlijken Stand. Aanbevolen worden a. voor de vacature de Geus: i. C. Adria&nse; 2. A. G. A. Verstegen. b. voor de vacature Poll: 1. A. G. A. Verstegen; 2. C. Adriaanse. Gekozen bij eerste stemming do heer Adrianse met 13 stemmen, bij nieuwe vrije stemming de heer Verstegen met 9 stemmen. Onderwijzeres school 3. 1. Mej, J. Blok, te Helder; 2. .1. G. Ilellings, Buren (Ameland); 3. G. J van Wijk. Wieringerwnard. Gekozen mej. Blok mot alguineern- stemmen. Onderwijzeres school 7b. 1. Mej. N. Swart, te Midsland (Ter schelling); 2. mej. G. J. vnn Wijk te Wieringerwaard; 3. mej. K. Si ton ga te Leeuwarden. Gekozen mej. Swart mot 11 stemmen. Onderwijzeres 6chonl 1. 1. mej. G. Hollings te Buren (Ame land): 2. mej. M. E. OU te Potten: 3. mej. T. Troost te IJmuiden. Gekozen mej. Hollings met alge meeue stemmen. Tijdelijk leeraar in het Ho.ndt.oeko- nen aan de Burgeravondschool. Voorgedragen wordt: W. van Os tc Alkmaar. Onderwijzers in de Fransclie taal nnn de U. L. O. School. De voordracht luidt 1. E. P. Verhoosel, onderwijzer tc Clinge; 2. M. A. J. van Eerdewijk, on derwijzer te Ooy. 1. M. A. J. van Eerdewijk, onderwij zer te Ooy; 2. E. P. Verhoosel, onder wijzer te Clinge. De voorgedragen personen worden allen benoemd. (Wordt vervolgd). BUITENLAND. De Vredesonderhandelingen. Dultschers naar Washington. Berlijn, 21 Oct. Nu de Opperste Raad de toelating van Duitsche en Oostenrijksche gedelegeerden als gelijkgerechtigde leden tot de ar- beidsconferentie te Washington heeft aanbevolen, hebben de Duit sche en Oostenrijksche regeeringen besloten gedelegeerden naar Wash ington te zenden. Zij vertrekken gezamenlijk, vermoedelijk aan het einde dezer week. De Volkenbond. Londen, 22 Oct. Aan de „Times" wordt uit Pary's geseind, dat hel aan president Wilson toekomt de eerste zitting van den raad van den Volkenbond bijeen te roepen, even als de eerste algemeenc bijeen komst van dien bond. Die bijeen komst moet onmiddellijk vergezeld gaan met het van kracht worden van het verdrag, daar binnen vijf tien dagen na dien dag drie leden in de commissie voor de vaststel ling der grenzen van het Saarbek- ken moeten worden aangewezen. De Opperste Raad heeft eenige dagen geleden aan Wilson telegra fisch naar zijn meening gevraagd betreffende een bijeenroeping door hem van den raad van den Volken bond, alvorens de Amerikaansche Senaat het verdrag heeft geratifi ceerd. Wilson heeft geantwoord, dat hij met die bijeenroeping in stemde. De Opperste Raad heeft daarop aan de Amerikaansche lega tie een concept overhandigd van de bijeenroeping van den raad van den Volkenbond door Wilson. Het antwoord van den president wordt afgewacht. Zijn toestemming zal drie historische gebeurtenissen doen samenvallen, n.1.: de uitwisse ling der ratificaties, het van kracht worden van het verdrag en de eer ste bijeenkomst van den Volken bond. RUSLAND. - Een zeeslag. Londen, 22 Oct. De admiraliteit maakt bekend, dat 4 bolsjewistische torpedobootvernielers in den och tend van den 21sten October een aanval ondernamen op eenige Est- landsche vaartuigen en Britsche torpedobootvernielers, die in den Raperia-baai lagen. Twee bolsjewistische oorlogs schepen zonken. Zes leden der be manning werden opgepikt. De Brit ten en Estlanders hadden geen verliezen te betreuren. ENGELAND. De prijzen der levensmiddelen. De „Labour Gazette", het offiei- eele orgaan van het ministerie van arbeid, bevat een tabel, welke loont, dat terwijl in het Vereenigd Konin krijk de percentsgewijze stijging der kleinhandelsprijzen volgens de jongste opgave, vergeleken bij Juli 1914 122 was, die stijging in België (Antwerpen) 273 was en in Brussel 267. Voor andere landen worden d'- volgende percentages gegeven: De nemarken 112, Frankrijk (Parijs) 159, Frankrijk (andere steden) 188, Nederland (Amsterdam) 106, Italië (43 steden) 181, Italië (Rome) 107, Italië (Milaan) 226, Noorwegen 171, Portugal (Lissabon) 151, Span je 57, Zweden 209, Zwitserland 150. Ver, Staten 88, Australië 48, Cana da 94, Britsch-Indië (Calcutta) 54. Nieuw-Zeeland 48, Zuid-Afrika 36. Korte berichten. De Now-Yorksclie „World" ver noemt uit Londen dat grootvorst Ni- colaas zich in veiligheid op het Prin- kipo-oiland bevindt. De tramstaking in Brussel is ge ëindigd. Volgons berichten uit Moskou zijn Kroonstad en Petersburg nog in han den van de Sovjettroepen. Cattaro is ontruimd door do Itu- liaanscho troepen. Het wordt een vloot- basis van Jocgo-Slavië. Het complot in Elzas-Lotharingen beoogde een opstand op 9 November. Onder de gearresteerden is een. afge vaardigde en een, Fransch socialist. Het boricht'van Bela Kun's vlucht naar Italië wordt tegengesproken. Een grootc Scliotsch-Amerikaansche petroleum-maatschappij is opgericht. De staking dor havenarbeiders te New-York is geëindigd. De Roomeniërs zijn begonnen Boeda pest te ontruimen. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Amsterdam slaagden voor het examen vrije- en orde-oefenin gen de dames G. Colpa en H. C. van Duijnen alhier. Bjj K. B. is benoemd tot adj. commissaris van het loodswezen tt- Willenxsoord de tijdelijke id. C. P. van Diest. In een vorig bericht vermeld den wij, dat getracht wordt te ko men tot een centralisatie van chr. jongelingsvereenigingen. Naar men ons mededeelt, is de bedoeling de chr. jeugdorganisaties te centrali- seeren. Op verzoek zij deze rectifi catie opgenomen. Eerste Marine-Concert. In de regeling der wintereoucer- ten, welke het Stafmuziekkorps jaarlijks in „Tivoli" geeft," iswlezen winter verandering gekomen, door dat dc concerten thans maandelijks worden gegeven, inplaats van om de 14 dagen. Des Woensdags, dus daags daarna wordt hetzelfde programma een enkele kleine wijziging voorbehouden, dan her haald voor de z.g. „volks"concerten. Tengevolge van onze aanwezig heid elders bij de warme school- debatten in den Raad konden wij het eerste der reeks concerten niet bijwonen, wel dat van Woensdag. Dit laatste was, ofschoon niet over- weldigend, goed bezocht. Vermoe delijk lag dit aan de onvoldoende voorbereiding, waarvoor echter de tijd ontbroken had. De heer Hazcbroek opende met een fraaien marsch van Berlioz uit diens „Damnation de Faust"; een prachtig openingsnummer. Hot eerste deel was verder gewijd aan Beethoven; diens „Promctheus"- óuverture en eerste symplionie werd in ademlooze stilte aange hoord. Prachtig is dat coloriet in de symplionie, heerlijk dat andante cantabile, verrukkelijk het allegro. Beethoven is hier nog niet de som bere, in zichzelf gekeerde, integen deel, alles blinkt van levensvreugde en levenslust. Na Beethoven den ietwat zwaar op de handschen Wagner in zijn Meesterzingcrs. De heer Nap toon de zich in het Preislied uit deze opera, door den heer Hazebroek gezet voor viool-solo met orchest begeleiding, een violist van schitte rende capaciteiten, van grootc mu zikaliteit en veel gevoel. Heerlijk is het op zoo'n concert de mensch en te bestudeeren. Hoewel het Heldcr- sche publiek gemeenlijk bij concer ten niet tot de rustigste behoort en er nogal eens van houdt al „luiste rende" te praten en te lachen, is op deze concerten daarvan geen spra ke. Muisstil zitten ze, al duurt een nummer ook nog zoo lang. En dat er genoten wordt, bewijst wel het hartelijke applaus. Een „A-B-C-potpourri" was het slot. Deze potpourri een der bes te, die wij ooit hoorden is samen gesteld uit fragmenten van werken van verschillende, in het werk al- phabetisch gerangschikte, compo nisten. Origineel en geestig, en dat de keuze goed is, bewijzen de frag menten van Beethoven's „Adelai- dö", Gluck's Gavotte uit „Paris und Helena", de prachtige „Osterhym- ne" van Palestrina en nog zooveel andere, die elkaar opvolgen, 't Was een dankbaar nummer, dat onge twijfeld wel eens zal worden her haald in den loop van den winter. Wij verwachten, dat een volgend maal nóg meerderen van deze eeni ge gelegenheid om goede muziek 'goedkoop te hooren, zal willen ge bruik maken; Tivoli kan er nu heel wat bergen. BINNENLAND. I)e Vermogensaanwasbelasting. Naar „De Noderl." verneemt, zal minister De Vries het wetsontwerp op de vermogensaanwasbelasting handhaven, doch zeer belangrijk wijzigen. Men verwacht de indie ning van deze wijziging nog vóór de verschijning van het voorloopig verslag. Gedwongen lecning. Bij (lo Tweede Kamer is oen wets ontwerp ingediend lot liet aangaan van cene gedwongen goldleening ten laste van het Rijk. groot 450 millioen. Blijkens de Memorie van Toelichting bedroeg op den -Iden October j.L du vlottende schuld ten laste van het Rijk ecne som van 583.161.380. De Minister van Financiën meent, dat niet langer met consolidatie van vlottende schuld mag gewacht worden. De uitgifte van oene vrijwillige lee ning tot een bedrag van niet minder dan ƒ450 millioen, acht hij uitgesloten. Dc gekozen oplossing zal bovendien voor den Staat een niet onbelangrijk geldelijk voordeel brengen, aangezien, zooals van zelf spreekt, Lu dit systeem het toekennen van provisie aan tus- schenpersonen geen zin zou hebben Naar den maatstaf van de in artikel 10 der Leeningwet 1918 vastgestelde pro visie van 3/10 ten honderd zal dit voordeel berekend over het totaal bc drag der loening 1.362.000 beloopcn. De voorwaarden der uitgifte vnn do lecning hangen uit den aard der zaak samen met den termijn van aflossing. Zij kunnen voor don Staat gunstiger gestold worden bij een korten looptijd dan wanneer, zooals bij de jongste lee ning het geval was, de aflossing der schuldbekentenissen over 40 jaren ver deeld wordt. Hierbij komt, dat de Mi nister het wcnschclijk acht, don termijn van aflossing dor crisisleeningen in tv krimpen en tc brengen op omstreeks 25 jaren. Met liet. oog op een en ander wordt voorgesteld den looptijd der lee ning op 15 jaron te bepalen. Niettegenstaande het bedrag der uit to schrijven lecning dat der leening 1918 met 100 millioen overschrijdt, is de deelneming voor de rechtsper soon teruggebracht van 50 tot 25 tei. honderd der in dit artikel omschreven belastbare uitdeélingen. Blijkens artikel 1 van het wetsont werp is do koers dor looning 100%. Do schuldbekentenissen dragen een rente van 5 'sjaars, betaalbaar oj> halfjaariijksche coupons verschijnende 1 April en 1 October. Artikel 2 bepault: Zij, die voor het belastingjaar 1918 1919 zijn of worden aangeslagen in de vermogensbelasting naar een ver mogen van 25.000 of meer en de bin nen bet rijk wonende natuurlijke per sonen, die voor liet belastingjaar 1918; 1919 zijn of worden aangeslagen in dc inkomstenbelasting naar oen belast baar inkomen vuu /TO.OOO of meer, zijn verplicht deel te neiuen in de in art. X bedoelde ieening tot zoodanig bedrag als voor elk vermogen en inkomen volgt uit liet onderstaande Vermogens: 25.000 of meer. doch minder dan ƒ35.000, ƒ100: 35.000 of moer, doch minder dan ƒ45.000, ƒ200; 15.000 of meer, doch minder dan ƒ50.000, ƒ300; ƒ50.000 of moer, doch minder dan 100.000, 400, vermeerderd mot 100 voor elke ƒ4500, waarmede het vermogen ƒ50.000 te boven gaat; itlO.OOU of meer, doch minder dan ƒ200.000. 1600, vermoorderd met 100 voor elke 3000, waarmede het vermogen 100.000 te boven gaat; ƒ200.000 oi meer, doch minder dan ƒ300.000, ƒ5000. vermeerderd met 100 voor elke ƒ2200, waarmede het vermogen ƒ200.000 te boven gaat; ƒ300.000 of moor, doch minder dan ƒ500.000, ƒ9600, vermeerderd met ƒ100 voor elke ƒ1800. waarmede hot vermogen ƒ300.000 te boven gaat; enz. Inkomens: ƒ10.000 of meer, doch minder dan 20.000, 100 vermeerderd mot 100 voor elke 500, waarmede het inkomen ƒ10.000 te boven gaat: 20.000 of moor, doch minder dan 30.000, 2100, vermeerderd met 100 voor elke 400 waarmede het inkomen ƒ20.000 te hoven gaat; ƒ30.000 of meer, doch minder dan ƒ40.000, ƒ400, ver meerderd mot 100 voor elke 30 waarmede het inkomen 30.000 te bo ven gaat; ƒ40.000 of meer,'doch min der dan ƒ50.000, ƒ8000, vermeerderd met 100 voor elke 250 waarmede liet inkomen ƒ40.000 te boven gaat.. ƒ50.000 of meer, doch minder dan f 70.000, 12.000, vermeerderd mei 100 voor elke 220 waarmede liet in komen ƒ50.000 to boven gaat; enz. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag werd liet debat over de duurte voortge zet cn beëindigd. De heer Snoeck Hencke- ïn ans (C.-H.) bepleitte in- en ver koop door de genieenten. Spr. be streed den lieer Sannes, die alles wat deze minister deed „kleine maatregelen" noemt. De prijsopga ven van den heer Sannes noemt spr. onjuist, daar zij van September waren. Uit de opgaven van October blijkt, dat de prijzen dalen: zachte zeep kostte volgens den heer San nes 45, ze is thans allerwegen voor 40 cent verkrijgbaar; gort kost niet 60, maar 36 et., rijst, hoe schaarscli ook, 50 cent. De minister draagt geen verantwoordelijkheid voor het gebrek aan rijst, hij durfde de ri sico van de mogelijke prijsdaling niet aan. De handel heeft zijn taak echter niet gedaan, hij had voor voldoende aankoopen moeten zor gen. Dc bedreigingen van den heer Sannes vreest spr. niet. Andere leden wezen onder de oorzaken der duurte in 't bijzonder op de geweldige loonstijgingen; dit deden o.a. de beide heeren Staal man, van wie de heer A. P. (C.-D.) o.a. zeide, dat er, tegenover woeker- winsten, tegenwoordig ook wel woeker 1 o o n e u worden gemaakt. De hee R u t g e r s (A.-R.) wijst erop, dat men in Duitschland met de socialisatie geen weg geweten heeft. De heer W ij n k o o p (Commun.) betoogt, dat de minister geen klaarheid heeft willen brengen. De heerscliende duurte is echter niet alleen te wijten aan deze regeerlng maar ook aan de arbeidersklasse, die te laf is om zelf krachtig voor haar belangen op te komen. Het resultaat van dit debat zal hetzelf de zijn als van de levensmiddelen- debatten bij den heer Posthuma. Elke motie wordt verworpen en de minister gaat kalm zyn gang. Wij willen de vrijheid over het bedrijf, over den staat, over de ge- lieele gemeenschap. Wij willen de socialisatie in haar volkomen vorm. Een chaos dreigt alleen als men de arbeiders er onder wil houden. Zij willen vrij zÜn en bedanken ervoor, nog langer zich dood te werken voor anderen. Wil men den chaos niet, dan brenge men de socialisa tie uit de sfeer der theorie naar die der practijk. De heer Van Beresteijn (V.-D.) betoogt, dat de Kamer ge brek heeft aan gegevens. Aangaan de de kolenkwestie acht spr. de mededeel in gen van den minister onbevredigend. Waarom mogen do goedkoopere Belgische kolen niet ingevoerd worden door de indus trie, die ze wenscht en de slechtere kwaliteit %rvan kent? De heer Trcub (E. b.) wijst erop dat de gemidd. inkomens 300.000 tot 10.000) lang niet in die mate gestegen zijn als de arbeidersloo- nen. Spr. merkte op, dat hier te lande l'/« millioen aan Russen is verloren, dat de oorlogsschuld met een gelijk bedrag is toegenomen, dat het totale kapitaalverlies zeker op 3 milliard is te stellen, dat de waarde van het geld tot op de helft is verminderd en dat het de „bezit ters" zyn, die de groote oorlogs lasten dragen. Spr. wees er verder op, dat in Duitschland een professor tegen woordig minder verdient dan een werkvrouw; symptoom der gering schatting van geestelijken en der overschatting van lichamelijken ar beid. De arbeidsschuwheid heerscht overal, óók in Duitschland in be drijven die in handen der arbei ders zijn en waarin ze dus niet kunnen beweren, voor kapitalisten tc werken. En hier in Nederland sporen sociaal-democraten als de heer Sannes de arbeiders aan om niet hard te werken, terwijl ieder een weet, dat productievermeerde ring het meest noodige is. (De heer Treub werd hier geïnter rumpeerd door heftige uitroepen van de socialisten en communisten „Dat lieg jel" riep de lieer Schaper en „Dat is nooit gezegd!" de heer Koltliek. Waarop de heer Treub de woorden van den heer Sannes uit de. „Handelingen" aanhaalde, om aaii te toonen, dat deze het zeer verklaarbaar bad geacht, wanneer de arbeiders er voor bedankten, om voor het kapitalisme te werken. De heer Sannes legde hiertegen over in zijn repliek uit, dat hij de arbeiders niet had aangespoord tot arbeidsschuwheid, maar alleen een verklaring had gegeven van huif mentaliteit). Spr. betoogde' tenslotte, dat het kapitalisme reeds bezig is, lang zaam te verdwijnen; wanneer men plaats laat voor de particuliere energie, dan en dan alleen begroel hij de socialisatie als een groot voordeel. De heer Van der Waerden (S.-D.) acht verhooging* van de pro ductie een middel om uit den vici- euzen cirkel te komen en tevens om de algemeeue positie der arbeiders te verdedigen. Spr. erkent, dat hel kapitalisme de productie een stap vooruit gebracht heeft, maar we stikken in zijn uitwassen! Hij her innert aan het algemeene standpuni der partij inzake staatsexploitatie. Wij maken onderscheid tusschen de bedrijven, welker winsten de staatskas onmiddellijk zouden kun nen stijven, en die, welke eerst tot betere* organisatie moeten komen, alvorens door den staat overgeno men te kunnen worden, zooals de spoorwegen, op welke eerst tal van verbeteringen ingevoerd moeten worden. In enkele woorden wil spr. zeggen, wat socialisatie beteekent: door een rationeele productie, door een uitroeiing van de parasieten, door het richten van alle energie op de productie, door een redelijke organisatie van de productie de ge meenschap dienen. Bij de algemee ne beschouwingen zal spr. deze be ginselen uitwerken. Maar wat wil men nu inet de hetze tegen ons? Wat heeft men zelf gedaan? De minister zou met een weeldebelas ting komen, maar waar blijft zij? Zij zal ons slechts kunnen bevredi gen, als zij alle uitspattingen van do weelde tegengaat en dwingt tot grooten eenvoud. Als het daartoe niet komt, ais de burgerlijke par tijen niet willen medewerken aan een vereenvoudiging van het leven, welke de scherpe kanten zal weg nemen., dan zal de chaos moeten komen, die niemand wil, ook wy niet. De Minister merkt op, dat hij niet in de communistische be schouwingen wenscht te treden, die in strijd zijn met art. 151 der Grond wet. Als de schepen onteigend wor den legen de werkelijke waarde van het oogenblik, dan is er geen sprake van, dat de aanvoerkosten van de productie verminderen. De staat kan het niet minder doen. En al zegt men nu: er is zooveel ver diend, dan is men daarmede voor de toekomst niets verder. De alge meene indruk onder de economen is, dat het in het buitenland duur der is dan hier. De groote scheep vaartmaatschappijen hebben hunne winsten niet behaald op de regee- ringsvrachten. Deze waren normaal, zelfs laag, Spr. heeft een rekening ontvangen, waaruit blijkt,-dat in 1913 voor een ton vracht naar Londen 4ge vraagd werd en thans f 13.32. Daar tegenover staat, dat het arbeidsloon gestegen is van 1.57 tot f 4.98; .de gages van 0.40 tot 1.10, terwij! de kolenprys opgeloopen is tot 2.32 en de tocht naar Londen niet meer 4 dagen, maar 7 dagen duurt. De transportkosten zullen dus niet meer omlaag gaan, omdat er facto ren van blij venden aard in zitten. De Belgische kolen wil spr. niet aanvaarden, omdat de Belgische regeering ze voor ƒ- 60 heeft aange boden, terwijl ze in België 36 kosten. Dat is te duur. Men moet er ook niet op rekenen dat de prijs van de kolen, in ons land gewonnen, zakken zal. Op aanvulling van den huisbrand kan voorloopig niet gerekend worden, men moet zuinig zijn. Wat het graan betreft, de kolen- voorziening ging vóór den veevoe- deraanvoer. Thans wordt er meer aangevoerd. Voor de door den heer Braat voorgestane melkprjjsverhooging is spr. niet te vinden. Spreker wil de coöperaties steu nen, op grond van een overleg met zijn ambtgenoot van financiën en het bestuur van de Handelskamer, op dezelfde wijze als tot nog toe het crediet werd verleend aan den mid denstand. Spreker is niet bereid, een studie commissie te vormen voor de soci alisatie. De motie-Sannes is èn door inhoud èn door toelichting een mo tie van wantrouwen, als hoedanig spr. haar ook zal opvatten, wanneer zij wordt aangenomen. Met de motie-Braat kan hij zicli niet vereenigen. Hij zal een zoo nuttig mogelijk gebruik maken van de opmerkingen van de heeren,' maar eenige toezeggingen wil hij niet doen. De motie-Sannes en die van den heer Braat werden beide verwor pen. De eerste met 59 tegen 22 st., (vóór de sociaal-democraten, de re- volutionnairen en de heeren Van de Laar en Teenstra). Die van den heer Braat met 77 stemmen tegen 1 De heer Sannes heeft medege deeld, dat deze interpellatie het punt van uitgang zou vormen voor een actie in het land. In haar zitting van Woensdag 22 October werd aangenomen een wetsontwerp tot regeling van het staatstoezicht op de volksgezond heid, waarbij van de zijde der s.-d. en der communisten betoogd werd, dat het bij lange na niet ver genoeg ging. Verschillende kleinere wetsont werpen passeeren den hamer, waar na aangenomen wordt een wetsont werp tot aankoop van gronden ten N. van het Noordzeekanaal, met een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de oorlogswinstbelasting, dat dan in behandeling komt, komt de Kamer niet gereed. Van de zijde der s.-d. en communisten komt ver zet tegen de opheffing van deze be lasting. Hedenmiddag voortzetting. Houten woningen. Men schrijft ons! In uw blad las ik reeds verschil lende berichten over den bouw van houten woningen. Vooral in Enge land denkt men in het groot die zaak aan te pakken en dgn hoofd zakelijk die woningen uit Amerika te betrekken. Ze worden uitneem- baar geleverd. Men heeft ze dan slechts bij aankomst in elkaar te zetten en klaar is Kees. Zoo eenvoudig zal 't nu juist niet gaan, maar indien die Woningen niet te duur zijn en de gemeenten dispensatie verleenen voor het bou wen, zal het misschien een oplos sing kunnen zijn voor den woning nood» Het vraagstuk is urgent. Reeds zijn er vele houten noodwoningen verrezen en vele geiheënten hou den zich reeds met deze sociale taak bezig. Het moet dan echter de bedoe ling zijn om er geen nood- doch permanente woningen van te maken. Hoe de verzekering-maatschap- pijen deze zaak zullen beschouwen, is m. i. een der groote factoren ol het denkbeeld verwezenlijkt kan worden» bat er hier te lande ook indus- trieelen zijn, die de zaak durven aanpakken, geeft hoop, dat in af- zienbaren tijd het woningnood- vraagstuk zoo goed als opgelost zal zyn, mits de bouwverordeningen gewijzigd worden en de industrie van voldoende capaciteit zal zijn om aan de enorme vraag te kun nen voldoen. Een hoofdartikel in het ;,N. v. d. Dag" van Zaterdagochtend behan delt dit onderwerp en vermeldt, dat de firma „Padox" te Warmond deze huizen in massa gaat vervaar digen. Voor 2500 a 3000 gulden zou men dan een huis kunnen hebben, dat aan bescheiden eischen voldoet. De firma heeft groote woudên in Duitschland en Scandinavië aange kocht, zoodat ze van materiaal niet verstoken zal zijn, indien althans de verkeersmoeilijkheden zich niet telkens en telkens voordoen. Misschien is voor Den Helder het woningvraagstuk in die rich ting op te lossen. GEMENGD NIEUWS. Een logger vergaau. De vrachtlogger „Boreas", kapi tein H. Veenma, behoorende aan baron Sloet tot Everloo te Hilver sum, vertrok 18 Oct. j.1. met eene lading zuurkool en een motor van Rotterdam met bestemming naar Riga. Den 19en October bevond het vaartuig zich op 53 gr. 13' N.br. en 3 gr. 5' O.l. en bemerkte men, dat het stootte, vermoedelijk op een wrak. Het vaartuig sloeg lek en zonk. Schipper M. Dijkhuizen van de SCH. 458 bevond zich in de visch- gronden, zag den vrachtlogger stakelen en begaf zich er heen ter assistentie. Inmiddels ging de equipage van den vrachtlogger over in de scheepsboot. Het Scheveningsche vaartuig heeft de equipage van het gezonken schip gistermiddag te Schevenin- gen in de haven aangebracht. Een koopje voor Gooiland. In de oorlogsjaren heeft de „Scheepvaart-onderneming" bij wij ze van werkverschaffing in het Gooi uitgestrekte heidevelden met hout laten beplanten. Deze be- shlng heeft aan de Scheep- vaartvereeniging ruim een millioen gulden gekost. Thans zal. naar wy vernemen, de werkverschaffing ilei Scheepvaartvereeniging de be- bosehte terreinen voor 20.000 aan Stad en Lande van Gooiland over doen. Stoomtramongeluk. Doordat twee koeien, die naar de veemarkt te Doesburg werden ge leid, plotseling voor dn tram spron- ;en, is heden op den Dierenschen lijk, nabjj de Ellekomsche draai de stoomtram ontspoord. De machine sloeg ondersteboven en ook de ba gagewagen ontspoorde. Van de aeide machinisten werd de 28-jari- ge Addink uit Doetinchem terstond gedood, terwijl zijn collega onge deerd bleef. Addink laat een wedu we met vier kinderen na. Een gevaarlijke proef. Een 18-jarig jongmensch heeft een 40 pond zwaren steen op de rails van den spoordijk nabij Gou da gelegd om te probeeren, zoo als hij bij zijn verhoor voor den commissaris van politie aldaar ver klaarde, of de locomotief den steen stuk zou rijden. De gevaarlijke proef is wel ge lukt, de steen werd door den baan- schuiver voor de locomotief ver brijzeld, maar voor alle zekerheid is de proefnemer nagr het Huis van bewaring te Rotterdam over gebracht. Moord. De arbeider W. uit Echt is ge vangen genomen als verdacht Zon dagavond G. D. in het Echterbosch vermoord te hebben. Er moet een vechtpartij ontstaan zijn tusschen W. en den vermoorde, waarbij W. van het mes gebruik maakte. Stroopers-drama. In den Zimmermanpolder in Zuid-Beveland loste de vorige week een persoon uit Krabbendyke een schot op een rijksveldwachter, dio op zijn beurt den wildstrooper trof. De strooper is na eenige dagen overleden. Vliegtuig boven op taxi. Eenige dagen geleden deed een Vickers bombardementsvliegtuig een proeftocht boven Farnborough in Engeland. Toen de bestuurder wilde landen,, maakte hij een ver keerde berekening en kwam mid den in een der straten boven een taxi terecht, waarin zich twee pas sagiers bevonden. De taxi werd wat ingedeukt zonder dat evenwel dc passagiers werden gewond. Het vliegtuig bleef heel en de bestuur der ongedeerd 1 Vergiftiging. Voor de rechtbank te Alkmaar werd Dinsdag de geruchtmakende zaak be handeld tegen Anna Berkhout, wonen de te Anna Paulowna, thans gedeti neerd, beklaagd dat zij omstreeks half December 1918 tot 5 Januari 1919 na kalm beraad en rustig overleg het plan to hebben beraamd en hot besluit to •hebben genomen haar echtgenoot. J«.. landbouwer Petrus Meyne, van hot leven te befooven. opzettelijk dezen vergif, hetwelk gebleken is arsenicum te zijn, heeft toegediend, waarna deze op of omstreeks 10 Januari 1.1. aan ar- sonicum-vergiftiging is overleden. Bij haar verhoor ontkende bekl., die zoel* Kalm was. zoowat alles on wist zich overïgejis niet veel te herinneren. De president, rnr, van BeusoKom, er haat' op. dat deze houding zekér niol in haar Voordeel zóu zijb, Indien «e dit mocht mecnen en herinnerde or aan, dat zij in het „stille verhoor" had bekend, dat een Belg, die bij haar in woonde, haar tot de daad had aangezet. Als getuige wordt gehóórd dr. Dlreo te Auna-Paulowna, die verklaarde op 8 Jan. bij bekl.'s man ontboden te zijn endaar deze kla,ugd,e pv,er keelont steking en pijnen in de ledematen iifttl griep dacht. Hij had een gorgeldrank voorgeschreven, doch geen medicamen ten, die later aanle.iding konden geven tot hen darmentarrh Toon dr. Olroe op 10 Jan. terugkwam was Meyne overleden en vond hij dit vreemd. Bekl. was toen ^eer k^lm deed den dokter een verhaal uat naai" man veel gebraakt had on diarrheo had gehad, waarschijnlijk tengevolge van het eten van bedorven vleosch. In dit verhaal vond dr. Olree aanleiding don burgemeester te waarschuwen en een gerechtelijke 6ectie aan te vragen. Op 13 Jan» was deze sectie met dr. Üchoo verricht; men had geen zieke lijke afwijkingen van verschillende or ganen geconstateerd, wel éfen ontzet- tendo darmontsteking, hetgeen het ver moeden van arsenicumvergiftiging wekte» Bekl. nu verder ondervraagd, blijft bij hare ontkentenis en weet ook niets van een briefje dat door haar geschre ven zou zijn om het to doeh Voorko men alsof haar mun zelfmoord had ge pleegd, welke briefje in den zak van liaar mans jas was gevondon. De rijksveldwachter te Anna Pau lowna, van der Veen, verklaarde bij de huiszoeking, dat bij bekl. op zolder een flesch is gevonden tusschen andere flesschen in, Deze flesch met inhoud zegt bekl. van den Belg te hebben go- kregen cn deze daarna in haar linnen kast te hebben gelegd, daar de Belg gezegd had dut de inhoud van eeu 6lecht soort was. Prof. van Itallie en zijn adsistente, mej. Steenhouwer, beiden uit Leiden, vorklaren bij hun onderzoekingen ar senicum te hebben gevonden, echter niet voldoende om den dood van een volwassen persoon ten gevolge te kun nen hebben. De voorraad gevonden arsenicum was echter te groot om tn concludceren, dat slechts éénmaal arsenicum zou zijn toegediend. Br. Mees, geneesheer aan 't, gesticht „Duin en BoBch" verklaarde bekl. toe rekenbaar te achten; zij is echter een hysterica. De zuster van bekl. Maartje Berk hout, zegt, dat zij nooit van een slech te verhouding tusschen Meyne en bekl heeft gehoord. Omtrent den Belg, dio Maarten Brognier blijkt te hoeten. ver telde get. dat hij het paard van den slager Schenk had vergeven omdat hij dien man niet lijden mocht. Een agent van de Levensverzeke ring Maatschappij R. V. S. verklaarde, dat bekl. gepoogd had bij hem zonder dat haar man 't wist eene verzekering van ƒ5000 te sluiten, hetgeen echter niet kon. Een ag<jnt van de Eerste Ne- derlandsche Levensverzekering Maat schappij legde in gelijken zin eene ver klaring af, echter zonder dat een be paald bedrag genoemd was. Ook deze post kon niet gesloten wordon omdat, Meyne er onkundig van was. Ecu buurvrouw van bekl., juffrouw Kooy, kwam vertellen dat bekl. haar had medegedeeld, dat de Belg wel eeu

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2