PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert a.s. Donderdag, 13 November. Op de agenda komen o.a. de volgende on derwerpen voor: Voorstellen tot wijziging van het reglement der Zeevaartschool en tot uitbreiding van het personeel der secretarie, tot vaststelling eener verordening op de heffing en invordering van opeenten op de Personeele Belasting, en tot vaststelling eener verordening tot heffing en invordering van school geld op de Zeevaartschool. Voorts: voorstel om aan de Vereeniging „Openbare Leeszaal én Biblio theek" ter leen te verstrekken een kapitaal van 10.000 ten behoeve van dén aankoop van het gebouw waarin thans de Leeszaal en bi bliotheek is gevestigd, benevens de daaraan grenzende woning. Verder zijn er nog voorstellen tot aankoop van «polderwegen, tot afwijzende beschikking op een adres van de firma Nijpels dat naar hare meening ten onrechte is betaald wegens overschrijding van het gasrantsoen, id. van een adres van J. Jansen om terugbetaling van betaalde pensioenstorting, tot het aangaan van een overeenkomst inzake het aanleggen en onderhou den van graven, betreffende de in werkingtreding en wijziging der salarisverordening 1919, alsmede betreffende aanstelling van een tijdelijk wethouder. Hr. Ms. „Gemma". Hr. Ms. „Gemma" is 7 Nov. te Port Said aangekomen en 8 Nov. weder van daar vertrokken. Hr. Ms. „de Ruyter". Hr. Ms. „de Ruyter" is 7 Nov. te Algiers aangekomen. Rijkswerven. Naar wij vernemen, zullen de chef van den magazijndienst, bij 's Rijkswerf te Hellevoetsluis J. P. van Reyn en de id. bij 's Rijkswerf alhier J. Baext, resp. 1 Febr. en 1 Mei a.s. den dienst met pensioen verlaten. Eerstgenoemde wordt op gevolgd door den griffier bij 's Rijkswerf te Hellevoetsluis D. W. van Braambeek en laatstgenoemde door den chef der afdeeling Boek houding te Hellevoetsluis L. W. J. van Knaape. De heeren van Braam beek en van Knaape worden in hunne functie resp. vervangen door de hoofdcommiezen C. Smits en M. W. N. de Barbanson, beiden thans geplaatst bij het Marine-etablisse ment te Amsterdam. St. Nlcolaasfeest. Van de afdeeling „den Helder" der Onderofficiers-vereeniging van de Landmacht „Ons Belang" is een commissie gevormd, voor-het orga- niseeren van een Sint-Nicolaas Kinderfeest voor de kinderen van onderofficieren, leden dier ver eeniging. Het feest zal plaats heb ben in de bovenzaal van het Alge meen Militair Tehuis in do Spoorstraat op Donderdag 4 De cember a.s., aanvang 5ih uur n.m. Vereeniging „Pensloenbelang". In antwoord op een desbetreffend verzoek van de Vereeniging „Pen- sioenbelang" heeft de Minister van Marine goedgevonden aan gepen- sionneerden voor 8 Mei 1913, voor het toepende jaar toe te kennen: een extra-bijslag op hun pensioen boven den toegekenden duurtebij- slag. Nader zal worden overwogen of deze extra-bijslag van blijvenden aard zal zijn. Aan een nader ver zoek om aan dezen bijslag terug werkende kracht te verbinden kon niet worden voldaan. Mandolineclub Serenata. Wij herinneren aan de uitvoe ring der mandolineclub „Serenata", op Dinsdagavond a.s. in Casino. Wij herinneren aan de verga dering van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhouden de dranken, die hedenavond in Ca sino gehouden wordt, waar als spreekster optreedt mevr. A. Tja- denvan der Vlies (Enka). De vierde wijze. Wij bedoelen eigenlijk de vierde telepaat. Die trad Zondagavond op in Casino, onder den weiluiden den naam van Jansini. Vooraf gaf hij des middags een straatdemon stratie, waarvoor eenige hecren waren uitgenoodigd, die een op dracht hadden samengesteld. Op de gebruikelijke manier had deze opdracht plaats, en vermoedelijk door de kou kon hij met sommige heeren onvoldoende contact krij gen. De traditioneele envelop werd uit den traditioneelen sigarenwin kel gehaald en in den traditionee len anderen sigarenwinkel gede poneerd, en de traditioneele jeugd die in rhythmische passen mee liep met de zacht rijdende auto, gaf den strijd niet op alvorens zij totaal bekaf en achter den adem was en minstens vijftien minuten noodig had weder op verhaal te komen. Des avonds gaf de heer Jansini een seance in „Casino". Merkwaar waardig waren daarbij zijn proe ven met dieren-hypnose; de cata- lepsie van hanen en van konijnen demonstreerde luj ons. Ook liet hij ons sterke staaltjes van hypnose van menschen zien. De beurt is thans aan nommer vijf, den heer .ini. Naar men ons mededeelt komt de heer Jansini, wegens het grooto succes, nog een seance geven op een avond in de week. Uit het Politie-rapport. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.1. zijn uit een boet op een erf van een landbouwer te Koe- gras een vrouwenschort en 'zeven tien wollen kousen ontvreemd en van een land, gelegen in den Hel- derschen polder nabij den Water toren, ten nadeele van een hier ter stede wonenden landbouwer vijf zakken aardappelen. Door de politie moest aan iemand een oproeping uitgereikt worden om 14 dagen gevangenisstraf te on dergaan, welke hem opgelegd wa ren bij vonnis van de Arrondisse- nients Rechtbank te Rotterdam van 8 Januari 1918. Bij het inge stelde onderzoek bleek de man reeds 3 April 1918 te Great Yar- moutk m Noord-Amerika overlfe- den te zijn. Zaterdagavond werd er vanwege het Militair Tehuis aan den Ka- naalweg aan het bureau aan het Molenplein aangifte gedaan dat een rieten stoeltje uit de vestibule dier inrichting was ontvreemd. Een terstond in de omgeving en langs den Kanaalweg ingesteld onder zoek leverde geen gunstig resul taat op. Daarop werd vanwege ge noemd tehuis bericht dat het stoel tje weder terecht was. Een der be zoekers had het medegenomen naar een bovenkamer van het gebouw en had het later weder op zijne plaats nedergezet. BINNENLAND. De Minister van Koloniën. De Minister van Koloniën, dc heer ld en burg, heeft om gezond heidsredenen zijn ontslag aange vraagd. Mr. P. J. Troelstra hoofdredacteur? Uit Rotterdam wordt aan het Hbl. gemeld: In de kringen van den Bestuur- dersbond en de S. D. A. P. loopt het hardnekkig gerucht dat poli tiek hoofdredacteur van het nieu we soc.-dem. dagblad zal worden: Mr. P. J. Troelstra, die van uit den Haag de politieke leiding zal ver zorgen. Amerikaansche steenkolen. Het stoomschip „Kambangan" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is met een volle la ding steenkolen uit Sydney (C.B) te Amsterdam aangekomen. De diepgang van het schip bedroeg niet minder dan 81 decimeter. Groote haringaanvoer. Zaterdag kwamen niet minder dan 37 haringschepen, namelijk 1 IJmuider en 27 Britsche stoora- drifters; 1 motor- en 8 zeilloggers, te IJmuiden binnen. Deze vaartuigen voerden te zamen circa 11.000 manden ver- sche en 155 last pekelharing aldaar in de markt aan. Uitvoer van gedroogde groenten. De mogelijkheid bestaat dat een massa gedroogde groenten, die hier te lande ligt opgestapeld, wordt op geruimd. Groote hoeveelheden worden gereedgemaakt voor ver scheping naar Finland en de Scan dinavische rijken. Toelagen personeel Vliegkamp. Bij Kon. besluit is aan het perso neel van het vliegkamp der niarhm de Mok boven de oyerige inkom sten van dit personeel een tege moetkoming verleend in de finan- tieele nadeelen verbonden aan de afgelegen ligging van genoemd vliegkamp op Texel, en wel voor officieren 1.50 per dag, onderof ficieren boven den rang van kor poraal 1.korporaals en man schappen 0.75. Aan het militair personeel van het marine-vliegkamp Schelling- woude is een tegemoetkoming ver leend van ƒ1.per dag boven de overige inkomsten. Weduwen- en weezenfonds voor militairen en gepensionneerde militairen van land- en zeemacht. Ingediend zijn wetsontwerpen tot regeling van de ontvangsten en uit gaven van het Weduwen- en wee zenfonds voor militairen en gepen sionneerde militairen van land- en zeemacht voor 1920. De inkomsten voor 1920 zijn ge raamd. a. voor het fonds der landmacht op: 150.000 batig slot der reke ning over 1919; 163.584 rente vani geldwaardige papieren en door hypotheek gewaarborgde schuld vorderingen; 2000 aflossingen van obligatiën en pandbrieven en op door hypotheek gewaarborgde schuldvorderingen; 172.000 pen sioenbijdragen; 150.000 subsidie van het Rijk; b. voor het fonds der zeemacht op: 195.000 batig slot der reke ning over 1919; 113.558 rente van dé geldswaardige papieren en van de door hypotheek gewaarborgde schuldvorderingen; 1500 aflossin gen van obligatiën en pandbrieven en op door hypotheek gewaarborg de schuldvorderingen; 138.790 pensioenbijdragen; 85.000 subsi die van het Rijk. In het afgeloopen tijdvak zijn de werkzaamheden vooral ten gevolge van de inwerkingtreding van de wetten van 17 Juni 1918 (Staatsbla den nos. 404 en 405) zeer in om vang toegenomen. De gewijzigde voorschriften betreffende het beko men van toestemming tot het aan gaan van een huwelijk door de on derofficieren en de militairen be neden dien rang van de landmacht deden het aantal deelgerechtigden in het fonds der landmacht met on geveer 700 toenemen. Het kapitaal van dat fonds be droeg op 1 Juli j.1. 2.779.000, dat van het fonds der zeemacht ƒ1.965.800. Drooglegging Zuiderzee. Ter voorbereiding van de werk zaamheden voor gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee is hier een groote stoombaggermolen met 3 sleepbooten aangekomen. De bag germolen is druk bezig op verschil lende plaatsen in zee, voornamelijk daar waar men de afsluitdijk van de van Ewijksluis naar Wieringen hoopt te leggen. De sleepbooten brengen dan de modderbakken naar Stavoren, waar de klei en de modder in kelders bewaard en ge droogd wordt om daarna te worden onderzocht in hoeverre men deze specie voor de te maken afsluitdij ken kan gebruiken. Het Zuiderzeevraagstuk. In verband met de droogmaking van de Zuiderzee zal de regeering aan de betrokken visschers scha devergoeding vcrleenen. Hiervoor is door de belanghebbenden een comité gevormd. Er zijn echter ook nog andere belanghebbenden, zooals scheepmakers, zeilmakers, vischrookers en vischventers, enz. die ook uit hun bedrijf zullen ge raken. Deze belanghebbenden uit de nevenbedrijven, zullen een actie gaan voeren om ook schadevergoe ding te krijgen. Op verschillende plaatsen zijn comité's gevestigd, waar de belang hebbenden zich kunnen aanmelden. De weclde-belasting. Naar aanleiding van het voor ontwerp van de weelde-belasting, dat in „de Telegraaf" wérd gepu bliceerd, heeft bet Hbl. zich ge wend tot een der leden van de Staatscommissie ter voorbereiding van bedoeld ontwerp. Allereerst vroeg men, in hoever re er kans is, dat het voor-ontwerp inderdaad als ontwerp zal worden ingediend. De zegsman deelde me de, dat alle gegevens, die aan de commissie verstrekt zijn, de be sprekingen, rapporten enz. onder de stipste geheimhouding zijn be handeld. Op de vraag kon daarom slechts worden geantwoord, dat het karakter van het voor-ontwerp zeer zeker de goedkeuring van de meeste commissieleden niet kan wegdragen, en dat het dus beter is, uit die gegevens geen conclusies te trekken. De commissie zal echter gaarne, zoodra deze zaak een vas- teren vorm heeft aangenomen, aan de pers de gewenschte gegevens verstrekken. In elk geval kan nu al worden meegedeeld, dat het nog lang niet vaststaat, of er op het bezit niet den aankoop van weelde-artike- len volgens een bepaalde tabel be lasting zal worden geheven. Een belangrijke arrestatie. In den nacht van 26 op 27 Oct. werd te Rotterdam ingebroken in het schoenenmagazijn van Almen, aan den Gedempten Slaak. Gesto len werden 120 ,paar schoenen. Bij een huiszoeking vond de po litie bij een bewoonster der Kapi tein Imansteeg, een paar kinder schoenen, tot de gestolen partij be- hoorende. Deze juffrouw was reeds aangehouden voor* een andere diefstalzaak. Dit spoor volgende, deed de politie een inval in het pand Lambertusstraat 133, waar ze 111 paar van de vermiste schoenen in beslag namen bij een tim merman. Deze inval bleek een gelukkige inval. In de woning van den tim merman trof men nog vier cos- tuums aan, behoorende tot een partij van 100 costuums, eenigen tijd geleden gestolen uit de fabriek van Bekker en Oster, aan de Speelmanstraat. Verder haar on derzoek voortzettende, kwam de politie tot de ontdekking, dat in deze inbraken nog betrokken wa ren een zwager van de juffrouw uit de Kapitein Imansteeg en zijn broer, leden van de vroegere be ruchte „Zwarte bende van Katen- drecht". Ten slotte behoort tot het inbrekerscomplot of althans staat in. betrekking daartoe, Jan de op- kooper; een koopman van het Ach terklooster, op wiens schoorsteen mantel een groot porseleinen klok- stel werd gevonden, eenigen tfjd geleden gestolen bij Groenteman in de Kruisstraat. Een zesde mede plichtige is een glas-in-loodzetter uit de Generaal v. d. Heydenstraat, die evenals de koopman voorloopig is aangehouden. Met dit zestal is men er voorloo pig nog niet. Er zullen nog eenige arrestaties volgen, terwijl men ver moedt, dat de inbrekersbende, die men thans op het spoor is, nog meerdere misdaden op het geweten heeft, en o.a. niet onkundig is aan de brutale oplichting bij de firma Schreuder en Baksteen, die er voor ƒ2400 aan goud en zilver inge- loopcn is. BUITENLAND. VEREENIG DE STATEN. Tegen de radicale elementen. Te New-York is Vrijdagavond het departement van justitie begonnen met een reeks invallen bij gevaarlijke agi tatoren in verschillende doelen dos lands. Er werd een groot aantal per sonen gearresteerd en een hoeveelheid propaganda-materiaal in beslag geno men. Te New-York alleen hadden meer dan 200 arrestaties plaats, waaronder acht vrouwen. Bovendien worden hier hoeveelheden voorwerpen in beslag ge nomen om hommen te maken, alsmede een volledige installatie vóór het ma ken van valsch gold, een groote voor raad nagemaakte bankbiljetten, stapels opruiende litteratuur, roode vlaggen en vuurwapens. De regeering heeft besloten tot de portatie van vreemdelingen, betrokken bij de roode propaganda. Er hebben moer dan duizend arres taties plaats gehad in Manhattan. Brooklyn en Bronx. O.a. is gearres teerd Jim Larkin, de bekende Iersche arbeidersvertegenwoordiger; hij wordt beschuldigd van misdadige anarchie. Bij de invallen werden meer dan vijf ton radicale litteratuur in beslag ge nomen. Velen dor gearresteerden had- den vlaggbn hij zich, met opschriften betrekking hebbend op een sovjet-revo lutie. De Senaat cn het vredesverdrag. De Senaat heeft met 48 togen 40 stemmen de eerste reserve op het vre desverdrag van de Senaatscommissie voor do huitenlandsche zaken goedge keurd. Do democratische senatoren Gore, Reed en Walsh van Mussachu- setts hebben er volgens Radio voorge stemd, de republikein Mc. Cumber tegen. De „N.-Y. Times" meldt, dat de repu- blikeinsche leiders verkondigen, dat de stemming hoeft geloond, dat zij over do noodige stemmen beschikken om de resolutie tot ratificatie in hun geest te redigeeren. Voor do „aanhef' goedgekeurd was, werden twee amendementen erop, voor gesteld door senator Mc. Cumber, ver worpen. Een nader bericht van Radio meldt, dat de Senaat met 50 tegen 35 stemmen Zaterdagmiddag de tweede reserve vnn de meerderheid der senaatscommissie heeft aangenomen. De „World", de ..Tribune" en andere bladen wijzen erop, dat door de bewoor dingen der aangenomen reserve, den president iedere deelneming wordt ont nomen aan de uittreding uit den vol kenbond en dat een daad van het con gres zonder goedkeuring van den pre sident een voldoenden grondslag zal vormen voor de kennisgeving van uit treding, daar voor een besluit vnn het congres, als in de reserve bedoeld, niet do onderteekening van den president noodig is. De „N.-Y. Times" zegt, dat volgens cie republikeinsehe leiders de stemming boteekent, dat schier alle, zoo niet alle vijftien reserves zullen worden aange-- nomen als deel van de resolutie tot ratificatie. Senator Lodgc heeft bij zijn verklaring dienaangaande nog gezegd, dat als de democraten de reéolutie tot ratificatie met de daarin opgenomen reserves verwerpen, zooals zij gedreigd hebben .to zullen doen, zij het heele ver drag zullen verwerpen en dat zij daar na geen middel meer zullen hebben het weder in het leven te roepen. De democratische minderheid ver zoete zich heftig tegen de reserve, wel ker behandeling de geheele zitting van Zaterdag in beslag nam. De niijnwerkersstakiiig in de Vercc- nigdc Staten. Indianapolis, 8 Nov. Nadat het hof het stakingsverbod had opgeheven, heeft het ook last gegeven de mijnwer kersstaking niotig te verklaren. Aan de vakvereenigingen is tot Dinsdag tijd gelaton bevelen tot horroeping van de staking uit te vaardigen. Deze termijn is verleend, omdat vele ambtenaren van de vakvereenigingen telegrafisch uit verafgelegen plaatsen ontboden moeten worden. ITALIË. Gevechten te Finine. Fiume, 9 Nov. Woensdag j.1. is hot tot een hevig gevecht gekomen tus- schen de Ilaliaausche regeeringstroe pen en do troepen van d'Annunzio, dat verscheiden offers eischte. LUCHTVAART. Luchtvaartverbinding GenuaStockholm. In Zwitserland heeft, men, naar wij vroeger hebben meegedeeld, eene lucht vaartmaatschappij opgeric-ht onder den naam „Ad Astra", schrijft „Svenska Dagbladet", Deze vormt een nieuwe schukel in de voorgenomen luchtvaart verbinding Stockholm—Genua. „Ad As- tra" heeft bij de Zeppelinfabiielc in Friedrichshafen een groóto hydroplane laten bouwen van 21 meter vleugel- breedte, welke reeds proefvaarten heeft ondernomen en o.a. den 100 K.M. langen afstand tusschen Zürich en Friedrichs hafen in iets meer dan een half uur heeft afgelegd. De comfortabel inge richte kajuit biedt gemakkelijk plaats voor zes passagiers. Do vliegroute van „Ad Astra" gaat van Genèvo over Lausanne naar Züricli en van daar naar Romanshorn en Frie- drlclishttfen. Daar stappen do reizigers over op het Duitsche luchtschip „Bo- denseo" en kunnen daarmee reizen naar München, Berlijn en Stockholm. Na den eersten November is de prijs der bil jetten van Friedrichshafen naar Berlijn verhoogd tot ongeveer 700 mark, maar desniettegenstaande is iedere plaats in de „Bodenseo" voor de komende dagen bezet. Men ziet voorts verbinding tusschen Genève en Genua tegemoet door middel van eene Italiaansche vliegmachine of een klein luchtschip van het halfstijve type en van Italië zullen dan misschien in een niet al te lang tijdstip vlieg routes worden ingericht naar Sardinië, Sicilië, Tripoli en misschien ook naar Algcric. De gedwongen leening. In het nieuwe nummer van „De Nederlandsche Nijverheid" be spreekt mr. Joh. J. Belinfante het wetsontwerp op de gedwongen lee ning. Hij merkt op, dat in een der bladeiWverd beweerd, dat de lee ning overbodig zou zijn met het oog op de te verwachten verster king der middelen door de vermo gensheffingen en de daarmede sa menhangende snellere delging der crisisschuld, welke meening hij niet onderschrijft, deels omdat hij een tegenstander is van deze heffin gen en ten deele omdat z.i. een lee ning in elk geval noodig zal zijn, daar de gelden uit een vermogens heffing eerst in den loop van tien jaar zouden binnenkomen. Ingeval de opmerking van mr. Belinfante mocht slaan op wat door den fin. redacteur van het Hbl. in een van zijn weekoverzichten te berde is gebracht, merken wij op, dat hier in niet de overbodigheid van een leening werd bepleit, doch alleen werd opgemerkt, dat ingeval tot een vermogensheffing mocht wor den besloten, de leening een ander karakter zou kunnen dragen, daar dan zou kunne» worden volstaan met het uitgeven van notes, die uit de opbrengst der heffing zouden kunnen worden gedelgd. Om deze reden achtten wij het wenschelijk, dat over het leeningsvoorstel geen beslissing zal worden genomen, al vorens over het principe der ver mogensheffing zal zijn beslist. Mr. Belinfante deelt verder mede, dat hij zich de moeite heeft ge troost, op grond van de officieele gedetailleerde cijfers over het be lastingjaar 1917/'18 uit te rekenen, wat de opbrengst zal zijn van een gedwongen leening, hetgeen, zoo als men weet, in de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp niet was medegedeeld. De schrijver kwam tot het resultaat, dat voor de physieke personen, aangeslagen in de inkomstenbelasting, het totaal van hunne deelneming in de lee ning zou bedragen 7192.754.300; voor de physieke personen, aange slagen in de vermogensbelasting, 323.041.500, en voor de hier te lande gevestigde naamlooze ven nootschappen, commanditaire ven nootschappen op aandeelen, coöpe ratieve en andere vereenigingen en onderl inge verzekeringmaatsch ap- pijen 48.355.100; te zamen dus 564.150.900. „Houdt men rekening met het accres der belastingen, dat dit jaar zeer merkbaar is geweest, dan kan men zonder vrees voor overdrij ving profeteeren, dat de leening volgens deze tarieven de 600 mil- lioen waarschijnlijk een heel eind zal overschrijden, in elk geval veel meer dan 100 millioen zal komen hoven het benoodigde bedrag. „Waar dit vaststaat, kan men er zeker van zijn, dat ondanks de fa culteit, om de verdedigingsbelas- ting Ib en II te betalen in obligaties der leening h pari, de koers van de obligaties aanmerkelijk zal dalen, zoodat menigeen er een „strop" aan zal hebben. De eenige die profitee-- ren zal is het Rijk, dat op zijn meer dan 100 millioen, die het van deze leening zal overhouden, een zoet winstje zal maken, door de pas tegen 100 uitgegeven obligaties terug te koopen tegen 95 of nog lager misschien. „En nu misgunnen wij den Staat dit winstje niet, maar wij vragen ons alleen af: is dat een faire methode van leenen? Waar men op zijn vingers kan narekenen dat men met dit tarief véél te veel mil- lioenen binnen krijgt en dat, hoe grooter de leening wordt, des te grooter ook het aanbod van stuk ken en dus de depreciatie worden zal, daar diende de regeering óf alsnog het tarief te wijzigen óf doeltreffender te waken tegen de preciatie der obligaties. Een middel daartoe ware, ook de betaling van andere belastingen dan alleen de verdedigingsbelastingen in obliga ties dezer leening pari toe te laten. „Wordt echter nagelaten, hierin op een of andere wijze to voorzien, dan zal men straks de grove on rechtvaardigheid aanschouwen, dat het Rijk profijt zal trekken van de schade, welke het zelf door zijn slechte regeling aan tal van reeds zwaar onder de belastingen gebukt gaande particulieren en onderne mingen heeft berokkend." In een naschrift deelt de schrij ver mede, dat hem gebleken is, dat het departement van Financiën het tarief had samengesteld op den grondslag van de belastingstatis tiek 1916/'17, dat het departement heeft erkend, dat het tarief herzie ning behoeft en dat binnenkort daartoe een'nota van wijziging zal worden ingediend. (Hbl.) Rechts- en linkshandigheid. In een aulavoordracht over rechts- en linkshandigheid hesprak prof. dr. L. Bolk de begeleidings- verscliijnselen der linkshandigheid en de anatomische verklaring ervan. Spreker merkte op dat linkshan digheid in sommige families veel vuldig voorkomt en dus een erfelijkheidsverschijnsel is. De Duitsche onderzoeker Stier, die recruten op linkshandigheid onder zocht; vond bij 10292 linkshandigen 3500 linkshandige bloedverwanten, dat is 34 waaruit dus de groote rol van de erfelijkheid spreekt. Bij de rechtshandigen waren neg geen 5 die linkshandige familieleden liad. Stier is overtuigd, dat er geen linkshandige is, die niet een links handigen bloedverwant £eeft.. Prqf. Bolk acht dit wat overdreven. Bij de 3500 linkshandige bloedverwan ten van de linksche recruten wa ren de vaders linkshandig in 19%, de moeders in 17 de broers in 35 de zusters in 19 der ge vallen. Die verhouding tusschen broers en zusters laat weer zien, dat de mannen ongeveer in tweemaal zoo veel gevallen linkshandig zijn als de vrouwen. Nu zijn er evenveel vaders als moeders, en de verhou ding tusschen de linkshandigheid van man en vrouw blijkt niet te zijn als 2 1. Maar de zaak is, dat een linksche moeder 2X zooveel kans heeft linkshandige kinderen to krijgen als linkshandige vaders. Spreker -citeert een geval, waarin oen linkshandige moeder 14 links handige kinderen had. Prof. Bolk besprak vervolgens de begeleidingsverschijnselen van linkshandigheid: enuresis noctur- na, spraakgebrekkigheid (stotte ren, stamelen). Stier vond, naar spr. meedeelde, bij de 10292 link sche recruten 12.3 die stot terden. Prof. B. vermoedt, dat dit per centage in den schoolleeftijd groo ter zal zijn, daar vele kinderen la ter beter leeren spreken. Maar er zijn schrijvers, zegt spr., die aan nemen, dat kinderen die "linkshan dig zijn onder den invloed van het schoolonderwijs beginnen te stot teren, doordat ze gedwongen wor den rechts te leeren schrijven, toe ken en, enz. Stier vond verder, dat de 10292 linkshandigen 5.3 stotterende bloedverwanten hadden, waarbij niet minder dan 435 manlijke en slechts 118 vrouwelijke, waarbij dus weer de manlijke in de meer derheid zijn, evenals bij linkshan digheid. Een ander begeleidingsverschijn sel is het vermogen van linkshan digen, waarvan ze zich niet eens altijd bewust zijn, om veel gemak kelijker spiegelschrift te kunnen schrijven dan reehtshandigen. Prof. Bolk noodigde dan een linkshandigen hoorder uit, een aantal woorden in spiegelschrift op het bord te schrijven, wat deze goed volbracht. Nu kwam aan de orde een be spreking van de oorzaken dei- linkshandigheid en der begelei dingsverschijnselen. De verklaring is een zuiver anatomisch-physiolo- gische. Het beenderstelsel en de spieren van den rechterarm zijn zwaarder dan die van den linker; ook is de rechterarm gemiddeld 1 cM. langer dan de linker. Is (dat nu een gevolg van 'n meerder gebruik van den rechterarm of is omgekeerd die meerdere zwaarte de oorzaak van het meerdere gebruik? Spr. zegt dat de rechtshandigheid het pri maire verschijnsel is. Men heeft de linkshandigheid van kinderen wel eens gepoogd te verklaren, door het dragen van kinderen in den linkerarm door moeders en kindermeisjes. Maar elke gewone moeder (niet een luxemoeder) draagt steeds alle kin deren links en toch worden niet alle kinderen links. Spreker vestigde ook de aan dacht op het feit, dat vrouwenklee- ren de knoopen links hebben, man- nenkleeren rechts en geeft hiervan een verklaring in verband met het zoogen, waarbij het links zitten der knoopen gemakkelijker is. Door een schema op het bord verduidelijkte spr. dat de bewe gingscentra voor de rechterledema- ten in de linkerhersenhelft liggen, die voor de linkerledematen rechts. Hersendefecten rechts hebben be wegingsstoornissen links ten ge volge en omgekeerd. Daar de menseh rechtshandig is, is de linkerhersenhelft, die de rechtsche bewegingen beheerscht, beter ontwikkeld dan de rechter- hemisfeer. De mensch is rechtszjj- dig, maar linkshersenig. De supe rioriteit van de linkerhemisfeer staat, zegt spr., wel vast. Dit blijkt ook hieruit, dat de spraakspieren, die links en rechts gelijktijdig moe ten functioneercn, beheerscht wor den door het spraakcentrum, dat in de linkerhemisfeer ligt. Het overeenkomstige hersenveld rechts oefent geen functie meer uit. Wan neer er afwijkingen zijn waardoor als bij de linkshandigen de linker hersenhelft in beslag wordt geno men voor bewegingen, dan kan het spraakcentrum in 't gedrang ko men, hetgeen men vaak ziet bij linkshandigen; ze hebben vaak spraakgebreken. De mensch is rechtszijdig, omdat hij linksherse nig is. Bij de linkshandigen is het omgekeerd, ze zijn rechtshersenig; er is dus een omwenteling in de meerwaardigheid der linkerher senhelft tot stand gekomen. MARINEBERICHTEN. Officier-machinist 3e kl. M. Tjaarda is per particuliere gelegenheid uit Oost- Indië hier te lande teruggekeerd. Bij Kon. Besluit van 28 Oct. 1919 zijn de officieren-vlieger der 3e kl. H. M. Smidt Crnns, W. Verploegh Chasséó, C. P. Auwefda en jhr. E. L. F. van der Maesen de Sombreff met ingang van 1 Nov. 1919 bevorderd tot officier-vlieger der 2o klasse. Bij Kon. Besluit van 28 Oet. 1919. no. 117, is aan den luitenant ter zee le kl. H. Nieuwenhuis op zijn verzoek met ingang van 16 Nov. 1919 eervol ontslag uit den zeedienst verleend en hij be noemd tot buitengewoon luitenant ter zee le kl. bij de Kon. Marine-Reserve. De officier van administratie lo kli J. lt. J. de Raadt is bestemd om naar Oost-Indië te vertrekken met het par ticulier stoomschip „Oranje" van d<? Maatschappij „Nederland", waarvan het vertrek is bepaald op 24 Januari 1920, en de officier-vlieger 2e kl. W. Ver ploegh Chassóe per particulier stoom schip Rindjani van de Rotterdamsche Lloyd. waurvan het vertrek*is bepaald op 10 Januari 1920. Luitenant ter zee le kl. K. P. F, Schmitt is ter beschikking gesteld en als le officier bij de marinekazerne te Amsterdam vervangen door den on langs uit Oost-Indië teruggekeerden luitenant ter zee lo kl. jhr, J. C. A. van dor Wijol«. Do officier-machinist 3e kl. J. Ja- ring. A. Broere en J. C. Breo zijn be stemd voor het eskader in Ned.-Indië. Luitenants ter zee 3e kl. J. J. A. Schagen van Leeuwen, P. Rouwenhorst, A. C. H. Kuijck, J. F. P. Opwijrda, J. J. Plieger en J. A. L. Muller zijn Zater dag per s.s. J. Pz. Coen naar Oost- Indië vertrokken. Hr. Ms. mijnenlegger Triton is heden te Hellevoetsluis in dienst gesteld on der bevel van luitenant ter zee le kl. C. C. Kaijser. LEGERBERICHTEN. Aan den sergeant B. C .Saundors, van het 4e reg. vesting-artillerie, is de bronzen medaille toegekend voor 12- jarigen trouwen dienst. Bij het 21e reg. infanterie zijn be vorderd tot korporaal de hierna ver melde miliciens: H. Spoelstra, C. de Jong, J. Kieftenburg, C. Korff, J. P. Meester, J. Doef, K. Nijdam, G. Haak man, E. Brckeveld, I.Langereis, P. Rollcma en L. Pruiksma. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan den res.-Iuitenant A. Reijne. van het 21e reg. infanterie, toestemming verleend om zich in Suri name op to houden tot 1 October 1920/ De sergeant B. M. D. Fhijnbeen, van het 21e reg. infanterie, te Den Heldor, is toruggekeerd van zijne detaeheering hij. het leger in Ned. Oost-Indië. Do 3e compagnie van het le bat., 21e reg. infanterie wordt van 18 November a.s. tot 2 December d.a.v. gedetacheerd to Legerplaats-bij Laren tot het houden van oefeningen. De vaandrig E. C. Bruins, van het 2le reg. infanterie, die wordt overge plaatst bij hot 12e reg. van het wapen, zal op 11 November a.s. zijn nieuwe bestemming volgen. De bij het 21e reg. infanterie benoenj- de vaandrig D. P. Honijk is ingedeeld bij het le bat. van het korps, doch dienstdoendo gesteld bij het 3e bat. te Den Helder. Bij Kon. Besluit is de vaandrig C. W. Seigers, van het 21e reg. infanterie to Den Helder, benoemd en aangesteld tot res.-tweede luitenant bij het korps. In verband mot het feit, dat den In specteur der Infanterie klachten hebben bereikt, dat sergeanten-majoor-admini- stratcur na hunne aanstelling ulszoo- danig blijken geven niet ten volle be rekend te zijn voor hun taak, is door die autoriteit bepaald, dat, wanneer in den vervolge oen voordracht tot plaat sing op dc bevordetingslijst voor admi nistrateur wordt ingediend, de korps- commandant daarop uitdrukkelijk mout verklaren, dat de canclidaat geheel be rekend is voor de vervulling van deze administratieve functie; zoo noodig móet de candidaat daartoe een vol kwartaal de administratie voeren over eene compagnie. Haven te Nieuwediep. 8 Nov.: Aangekomen van Harlingen en ver trokken naar Huil het Ned. s.s. Prof. Buys. 10 Nov.: Aangekomen van Rotterdam en ver trokken naar Bremen de Duitsche sleepboot Centaur met den lichter Zukunft, geladen met suiker. Aangekomen van IJmuiden en ver trokken naar Embden de Duitsche sfeepboot Cornelie Wessel met twee loggers. Aangekomen van Harlingen en ver trokken naar Londen de Ned. zee tjalk Norman, geladen met hout. Aangekomen van Goole en vertrok ken naar Harlingen het Ned. s.s. Friesland. Aangekomen als bijlegger van Rot terdam en vertrokken naar Kopen hagen de Duitsche sleepboot Meteor met lichter, geladen met olienoten. 5TOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Jan Pietersz. Coen, uitr., arriv. 9 Nov. te Southampton. Celobes, thuisr., arriv. 7 Nov. to Ham burg. Krakatau, uitr., arriv. 5 Nov. te Sabang. Lombok arriv. 3 Nov. van Amsterdam te Batavia. Orange, uitr., arriv. 5 Nov. te Sabang. Riouw, uitr., arriv. 6 Nov. te Sabang. Roepat, uitr., pa-ss. 7 Nov. Gibraltar. Kambangan arriv. 9 Nov. van Sydney (C.B.) te Amsterdam. Ambon vertrok 6 Nov. van Buenos Ayres naar Rosaria. Bali arriv. 3 Nov. van New-York te Hongkong. Banka arriv. 1 Nov. van Amsterdam te Batavia. Billiton, (huisr., vertrok 8 Nov. van Port Said. Prinses Juliana, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 9 Nov. te Port Said. Boeton, thuisr., pass. 9 Nov. Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd. Deli arriv. 4 Nov. van Rotterdam te Norfolk. Djebres, uitr., pass. 6 Nov. Dover. Malang vertrok 8 Nov. van Rotterdam naar Sydney (C.B.). Tabanah arriv. 8 Nov. van Batavia te Rotterdam. Arakan arriv. 7 Nov. van Norfolk te San Francisco. Birma, thuisr., vertrok 2 Nov. van Pa- dang. Buitenzorg, van New-York naar Bata- t via, vertrok 3 Nov. van Barbados. Coylon, thuisr., vertrok 1 Nov. van Pa- dang. Djambi, uitr., pass. 8 Nov. Pantellaria. Djebres, uitr., pass. 7 Nov. Dover. Garoet, van Batavia naar New-York, vertrok 5 Nov. van Kaapstad. Kawi vertrok 1 Nov. van Batavia naar Rotterdam. Malang, van Rotterdam naar Sydney, (C.B.) pass. 9 Nov. Lizard. Patria, thuisr., pass. 7 Nov. Pantellariu. Tambora, uitr., pass. 9 Nov. Sagres. Ternate, van Norfolk naar Java, ver trok 6 Nov. van Calcutta. Kon. Holl. Lloyd. Maasland arriv. 8 Nov. van Buenos- Ayres to Amsterdam. Hollandia, thuisr., vertrok 6 Nov. van Pernambuco. Kon. West-Tnd. Maildienst. Almelo arriv. 10 Nov. van Valparaiso te Amsterdam. Crijnssen, uitr., pass. 8 Nov. Dungenes9. Oranje Nassau vertrok 5 Nov. van Co- Ion naar Curacao. Prins Frederik Hendrik, uitr., arriv. 3 Nov. te Trinidad. HollandAmerika Lijn. Zuiderdijk arriv. 8 Nov. van Philudel- phia te Rotterdam. Amstoldijk vertrok 8 Nov. van Rotter dam naar Havanna. Beukelsdijk, van Rotterdam naar Mon tevideo, pass. 7 Nov. Lizard. Amsteldijk, van Rotterdam naar Ha vana, pass. 9 Nov. Prawlepoint. Poeldijk arriv. 7 Nov. van Rotterdam te New-Orleans. Sloterdijk, van Chili naar Rotterdam, vertrok 4 Nov. van St. Thomas. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Antenor, van Amsterdam naar Java,- arriv. 9 Nov. te Port Said. Elpenor, van Singapore naar Amster dam, arriv. 6 Nov. to Gravesend. Java Bengalen Lijn. Ceram vertrok 2 Nov. van Java naar Calcutta. Burgerlijke Ptau.1 vau Helder van 810 November. BEVALLEN: E. R. van Duinen-Cor- niclje, <L: M. J. Koningstein-Bras, 4.: E. Vorsnel-Koopmans, z.; A. M. van der Reest-Scheltinga, z.; E. C. Broelchui- zeu-Silleman, A. M. de Boer-Sehuh- macher, d.; A. Kwinkelenberg-Veld- huizen, z. ONDERTROUWD: J. Beunder en S. de Boer. VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht te Nieuwediep: 8 November door 44 korders: 50 ton gen p. stuk 1.50; 250 middeltongen p. stuk 0.90; 400 kleine tongen p. stuk 0.25; 80 roggen p. stuk 1.75; 7 tar botten p. stuk 6.— 10.— 14 kis ten schelvisch p. kist 16 20; 80 kisten zetschol p. kist 13 k 16; 140 kisten kleine schol p. kist f 8 tx f .10; 120 kisten schar p. kist 6 a 8.50. 10 Nov. door 6 korders: 40 tongen p, stuk 1.50; 120 middellorgen p. stuk 0.85; 180 kleine tongen p. stuk 0,20; 4 tarbotten p. stuk 6 a 9: 40 roggen p. stuk 2; 30 kisten zetschol p. kist 13 a 15, 32 kiAen kleien whoi p. kist 8.50 9.50; 4 kisten schar p. kist 7; 4 kisten schelvison p. kist 20. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 10 November. Bravo's 5.80, roode kool 3—5.80, kleinere 2.102.40, gele kool f 3.10 4.20, kleinere 1.80—2.10, witte 1— 1.40, grove uien 9.70—12.90, nep 10.80, peen 2.50—3.10, kroten 2 3.20, alles per 100 K.G.; bloemkool 12.70—33.10 per 100 st.; witte kool 122 per wagon. M slukt* oplichting. Een bewoner van de Weimarstraat in Den Haag was door toevallige omstandigheden in kennis gekomen met een handelaar uit de Daguerre- straat, aldaar. H(j was overtuigd en zijn iDlichtiDgen bevestigden dit dat h(j met een fatsoenlijk man te doen had en toen deze hem voor-

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2