„SemperflBrens", Helder Het Bloemenhuis voor iu ons land. Wat zou het mooi zijn als wij tegen deze pioniers konden zeggen: wij zijn al klaar, wij hebben de plaat- selijke keuze al. Een paar vragen werden uit de ver gadering non spr. gesteld. Gevraagd werd om nadere inlichtingen omtrent hetgeen in Amerika geschiedt. speciaal bei werk van Oompers. Op een andere opmerking merkte spr. op, dat wij zelf zullen moeten zorgen, dat die plaatse lijke keuzo er komt. want ook bij het algemeen kiesrecht is wel gebleken- dat (te regeering eerst dan zwicht, indien duidelijk de volkswil gedemonstreerd wordt. Achter de regeering werkt, het drankkapitaal, en ook is er de traditie. Maar als het volk zich uitspreekt, dan eerst zal de rogoering den volkgtÜ doen. De bijeenkomst weid opgeluisterd door een puur zangnummers van het Dubbel Gemengd Kwartet „Animale", ouder leiding van den lieer Rusting. De hoer Rusting heeft een puik van fraaie stemmen bijeengebracht, waardoor het luisteren naar dezen.beschaafden en ge schoolden /.tuig een werkelijk genot wordt. Onder het viertal nummera ka» met lof worden genoemd 'a directeurs igen compositie op de geestige woor den van dr. Heye: „Al in de Plantage daar is er een kroeg". Een nummertje bij uitstek voor een dergelijke verga dering geschikt, immers, de zanger krijgt een zoen van zijn meisjes mond ..mits hij nooit in dat. kroegje meer leit". Waren do meeste verbruikers maar zoo spoedig bekeerd! De compo nist had heel geestig hiervan een solo gemaakt niet refreintjes, waarbij de woorden door het koor herhaald wer den. Dit uiaakte een leuk effect Hr. Mh. „de Ruyter". Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. „<le Ruyter", onder bevel van kapitein ter zee de Jonchcere, Dinsdag van Algiers vertrokken ter voortzetting van de thuisreis uit Nederl.-Indië. Hr. Ms. „Zeeland" is (vermoedelijk) op 11 Nov. tc Curacao aangekomen. Schipbreuk van „de Zaan". In aanvulling op vorige berich ten omtrent de vermiste sloep roet schipbreukelingen van het Nêder- lundsche stoomschip „Zaan", deelt de Staf der Zeemacht te Willems oord ons mede, dat door de marine- autoriteiten de Mijnenveger 1 en de zeesleepboot „Drente" zijn uil- gezonden om naar de sloep te zoeken. Met de eveneens ter opsporing uitgestoomde sleepboot JËeetór" is het af te zoeken zeegebied verdeeld. Ingenieurs der Marine. Bij Kon. besluit is met 8 Dec. be noemd tot tijd. electrotechn. inge nieur dei- marine P. W. A. Bijvoet, electrotechn. ingenieur met eerste pl. te Willemsoord (Helder). Bij Kon. besluit is aan den elec trotechn ingenieur der marine A. D. Mesritz, op zijn verzoek, met i Jan. eervol ontslag uil Rijks dienst verleend. Rijkswerven. Ter aanvulling van het bericht iu ons no. van j.1. Dinsdag over mu tatie onder de ambtenaren bij 's Rijkswerven wordt ons nog mee gedeeld, dat de hoofdcommies J. W. Noë en de commies J. W. Smith 1 Mei a.s. worden overgeplaatst an 's Rijks werf alhier resp. naar het Marine-etablissement te Am sterdam en 's Rijks werf te Helle- voetsluis en de commies H. Ph. Kottman van laatstgenoemde werf naar die alhier. Ter navolging. Een op de school met den bijbel gehouden collecte voor de Ween er kinderen heeft opgebracht de som ma van 71.02. Schoolkwestie te Koegras. Bij den Raad der gemeente is in gezonden een verzoekschrift van 40 ouders uit Koegras, welke eén openbare school wenschen voor hun kinderen. Van deze 40 zijn er 35 ouders met 66 leerplichtige kin deren, terwijl de andere 6 ouders kinderen beneden 6'/» jaar hebben. Deze niet-leerpüchtige kinderen vormen met de niet-leerplichtige van de andere 35 onderteekenaars nog een aantal van 29, waarvoor later ook openbaar onderwijs ver langd wordt. Feestvierende vergadering. Op 15 November as. zal eene feestvierende vergadering worden gehouden door de Onderofflciers- vereeniging van het 21e reg. in fanterie te den Helder „Door Een dracht Bloeiend". De generale re petitie op 14 November t.v. in het Casinogebouw alhier des avonds ten 8 uur kan worden bijgewoond door de korporaals en soldaten van dat regiment. Voordrachtavond A. G. O. Indien het nog noodig was een bewijs te leveren voor ae popula riteit van de vereen. A. G. O.', dan ware de voordrachtsavond, die mejuffrouw Antolnette van Dijk gisterenavond gaf, daarvoor bij uit stek geschikt. Immers, van de met een ruime galerij uitgebreide Tivo- lizaal waren de uiterste hoekjes ge vuld met een auditorium, dat, uit alle rangen en standen bijeenge komen, heel den avond doodstil zat en luisterde naar wat mejuffrouw van Dqk te vertellen wist. En dat was juist hierom zoo merkwaardig, omdat het onderwerp van haar causerie niet iedereen in even sterke mate interesseerde. Merk waardig was de flair deT spreek ster om haar publiek te pakken, en het vast tc honden, te boelen door haai- woord. Mejuffrouw van Dijk begon met de godsdienstige liedjes uit de mid deleeuwen voor ons te doen her leven. Aan schier elk dier naïef- vrome, primitieve liedjes liet zij eene causerie voorafgaan, waar door de vertolking ervan wat meer relief kreeg, haar auditorium daar door te gereed er de schoonheid, de levendigheid ervan kreeg te zien. Zij legde uit in weinige, van alle „geleerdheid" gespeende woorden, hoe de mystiek in die middeleeuw- scha godsdienstige liedjes domi neerde, en hoe de naleveteltvan dat geloof zich God dacht als in direct contact met de wereldliingen. Dit blijkt ook uit de liedjes dier da gen, van welke mejuffrouw van Dijk ons eenige zong, een paar Kerstliederen, en ook een Maria liedje van Zuster Bertken van Utrecht, Met de voorlezing van een paar fraaie, schoongedachte Marialegenden wist zij ten zeerste te boeien. Daarna was Brederode aan de beurt en in een paai1 zinnen too- verde mejuffrouw van Dijk ons de persoon en het leven van .Gerbrand Adrlaensz. voor oogen. Brederode, dé levenslustige, boertige, nochtans aandachtige (vrome) volksdichter, die 7.66 maai- de voiskens uit den mouw schudde. Van hem vertelde zij, van hem zong zij, eu tot slot declameerde ze uit zijn „Moortje", een fragment van een dialoog. Was zij bij de Bredero-liedjes iu het fraaie, schilderachtige costuum dier dagen (bij de middeleeuwsclre versjes droeg zij het kleed der jonkvrouwen van dien tijd). voor dit rolletje tooverde zij zich om in het oude bestje en wist, door voordracht en mimiek aller harten te veroveren. Tot slot vertoonde de spreekster vóór de pauze een aantal lichtbeel den; roproducties van schilderijen. Zij begon daartoe met de bekende primitieven van Geertgen van St.Jans en de pendants daarvan over de aanbidding der wijzen. Gaarne hadden wy hier echter eenige nadere verklaring gehoord. Juist omdat het zien van schilde rijen, en speciaal van deze primi tieven, geleerd moet worden, ware een kleine toelichting wonschelyk geweest. Na nog eenige andere schilderijen, kwamen reproducties van die waarop muziekinstrumen ten waren geschilderd; vanaf de lult en de fluit tot de viool en cello, en, nog later, het spinet en de clavecimbaal. Het gedeelte na de pauze was aan het moderne levenslied gew ijd. Voor zoover de declamatrice zich zelf niet op haai' luit begeleidde, had zJj als accompagnateur aan den vleugel Jan Hemsnig. Jan Hem- sing, welbekend van het gezelschap Pisuisse, toonde zich een volgzaam eu bekwaam accompagnateur, die door zijne begeleiding de charme dezer oude en jonge liedjes ver hoogde. En zoo werd het, ongemerkt, U uur, en dankbaar en voldaan, met. het refreintje van „Gertji" op de lippen, ging het grootc, aan dachtige auditorium huiswaarts. Volgende week lezing van mejuf frouw Veer de Vere over Vrede en Arbitrage. Toegelicht met lichtbeel den. Apropos: voor de lantaarn is ai een aardig bedrag binnen, hoeveel, hoort u later nog wel. GEMEENTERAAD. Plaatsvervangend wethouder. In verband met de langdurige ongesteldheid van den wethouder, den heer de Ven, terwijl bovendien op een spoedige hervatting zijner werkzaamheden niet schijnt te mo gen worden gerekend, stellen B. en WJ den Raad voor, mede in over eenstemming met den destijds door den Raad uitgesproken wensch, dat het College zooveel mogelijk een weerspiegeling zy van de partij- formatie in den Raad, om in de tijdelijke afwezigheid te voorzien door uit het midden van den Raad een plaatsvervanger te benoemen. Salarlsverordening Gemeente- personeel. Naai- aanleiding van het in den Raad van 21 October j.1. in handen van B. en W. gesteld verzoek van een aantal organisaties van perso neel in dienst der gemeente, om aan de thans vigeerende Salaris verordening terugwerkende krach' té verleenen tot 1 Januari 1919 en om over te gaan tot instelling eener Commissie, die tot taak zal hebben een „technische" herziening van de salarissen voor te bereiden, brengt het College van B. en W. het na volgende onder de aandacht van den Raad: Uitgaande voor de becijferingen, die bq het destijds aan den Raad gedane voorstel zijn gemaakt, zou inwilliging van het eerste gedeel te van het verzoek komen te staan op een uitgave van rond 46.500. Neemt men daarbij in aanmer king, dat de kosten van het even- bedoeld voorstel voor een groot deel ten laste der exploitatiereke ning van de betrokken bedrijven konden worden gebracht, maar dat dit, nu het exploitatiejaar weldra ten einde is, niet het geval is met de gelden, die thans zouden moe ten worden toegestaan, dan kan de beteekeinis van de gevolgen die eventueele inwilliging van het ver zoek uit een financieel oogpunt voor de gemeentekas zou hebben, bezwaarlijk worden overschat. Vooral daarom niet, omdat, zooals dezer dagen uit de dagbladen kan zjjn gebleken, van hoogerhand is gewezen op de noodzakelijkheid om bij het nemen van Raadsbeslui ten van een strekking als hier ter sprake is, niet langer kan worden volstaan met het voteeren van de benoodigde gelden alleen, maar tevens moeten worden aangewezen de middelen, waaruit de voorge stelde uitgaven moeten worden ge dekt. Evenmin als bij het destijds dooi den Raad genomen besluit aan dezen eisch is voldaan, kan daar aan thans bevrediging worden ge schonken. Na gewezen te hebben op den slechten toestand der ge meente financiën zeggen B. en W. verder: Al zou men in beginsel de bil lijkheid van het verzoek van adres santen niet geheel ontkennen, dan nog zou men het in de gegeven omstandigheden bij die erkenning moeten laten. Practisch kan alleen wat worden gedaan, zoodra er mid delen zijn oin de meerdere uitga ven te bestrijden. En die zijn cr voorshands ten eenenmale niet. Afgezien evenwel van de hierbo ven aangevoerde bezwaren, die op zichzelf belangrijk genoeg zijn, komt het verzoek aan B. en W. ook niet gemotiveerd voor. Vergelij king met toestanden in het parti culiere bedrijf moet altijd geschie de® met dit voorbehoud, dat de arbeidsvoorwaarden in overheids dienst aanzienlijk gunstiger zijn. B. en W. wijzen bi erbij op het pre- niievrij pensioen, vacantictoeslag, uitkeering van loon bij ziekte, over lijden enz. Zeker toch alle voor rechten, die zeer wel hl geld waar deerbaar zijn. Intusschen blijven B. en W. gaarne de aanspraken van het per soneel erkennen op een salarisro- gclLng, die met haar tijd medegaat. Indien daarom mocht blijken, dat te dezen aanzien in de vigeerende salarisverordening bepaalde gebre ken zijn aan te wijzen, dan zullen B. en W. geenszins schromen om verbetering daarvan voor te stel len. In zooverre zou dan ook naar het College meent aan het verzoek van de organisaties kunnen wor den tegemoet te komen, dat de Raad het College opdraagt de wenschelijkheid te overwegen, in hoeverre voor het aanbrengen van bepaalde verbeteringen aanleiding mocht bestaan. B. en W. zouden het daarom op prijs stellen de organisaties zelve over deze zaak te hooren en wel door eventueele voorstellen aan. het oordcel van de eerlang in te stel len Commissie voor georganiseerd overleg, voor te stellen. Samenvattende stellen B. en W. den Raad voor: le. hen te machti gen in den hier aangegeven zin te handelen; 2e. afwijzend te beschik ken op het verzoek om aan de vi geerende salarisverordening terug werkende kracht te verleenen tot 1 Januari j.1. BINNBKLAND. Ministerie van Koloniën. Bij Kon. besluit is met ingang van heden: lo. op zijn verzoek een eervol ontslag verleend aan A. W. F. Iden- bui'g als minister van Koloniën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en. aan den lande be wezen: 2o. benoemd tot minister van Ko loniën S. de (fraaff, oud-directeur van binnenlandsch-bestuur in Ne- dcrlandsch-Indië; 3o. aan den minister van Binnen- landsche Zaken dank betuigd voor de door hem bij de waarneming van het beheer van het departe ment van Koloniën aan den lande bewezen diensten. Verhooging Postpakkettarief. Ingediend is een wetsontwerp waarbij voorgesteld wordt de post- pakkettarieven te verhoogen: a. tot 40 cent voor pakketten, we gende niet meer dan 1 K.G.; b. tot 60 cent voor een gewicht boven 1 tot en met 3 K.G., en c. tot 60 cent voor een gewicht boven 8 K.G. tot en met 6 K.G. De hoogere opbrengst tengevol ge van de voorgestelde portverhoo- ging wordt voor 1920 geraamd op 4.400.000 gulden. De aardappeldrogerQen. Wy hebben, reeds maanden ge leden, ntededeeling gedaan van een conflict tusschen den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en de firma Messing en Co. con tractante met de regeering voor de fabricage an aardappelpoeder, mede in verband met de gewijzigde omstandigheden, is met goedvin den van beide partijen het contract tusschen den Staat eh de aardap- peldrogers verbroken en in Octo ber is de zaak definitief afgewik keld. De Staat betaalt aan de firma Messing en Co., naar wij meenen, 8.924.000, waarvan 6.000.000 voor de vier fabrieken, gelijk con tractueel was vastgesteld. De in stallaties worden, als wij ons niet vergissen, thans voor oud-roest verkocht: de geheele affaire betee- kent een aanzienlijke schade voor de schatkist, die natuurlijk voorna melijk te wijten is aan de verbete ring van de levensomstandigheden hier te lande na het sluiten van den wapenstilstand. Het zou intusschen interessant zijn na te gaan, hoeveel per K.G. aardappelpoeder nu feitelijk door den Staat is betaald. Er is inmiddels allerminst reden dit moeten wij billijkheidshalve hierbij voegen te vermoeden, dat deze transactie voor de firma Mes sing zeer voordeelig is geweest. Het tegendeel moet het geval.zijn. (Hbl.) Het s.s. „Zaan" gezonken. Omtrent het vergaan van de „Zaan" wordt nader gemeld: Het Nederlandsche stoomschip „Zaan" vertrok 8 dezer uit den Wa terweg naar Reval met levensmid delen. Zondagnamiddag 6.30, op 25 mijlen oost van 't vuurschip Ter schelling, liep het daar met het voorschip op een mijn, en werd even later door een tweede getrof fen. Het schip zonk snel met den kop in de diepte. Het volk ging in de reddingbooten. Door de hooge zeeën tijdens een hevigen sneeuwstorm en feilen vorst kapseisde de reddingboot en kwam met de 22 inzittenden jammerlijk om in de golven. Vier man, die nog aan boord wa ren, toen de reddingboot werd ge streken, redden zich in een an dere boot en dreven 46 uren in de barre koude rond, totdat zy Dins dagmiddag vier uur werden opge nomen door het Zweedsche ber gingsvaartuig „Hermes", op 25 mijl N.N.O. van het Haaks-vuurschip. De „Hermes" zette koers naar den Waterweg -en arriveerde te Hoek van Holland Dinsdagnacht om half twee. Aan boord bevonden zich de eerste machinist de Wijs, de twee de machinist L. Hoftijzer, de twee de stuurman A. Meer en de trem- mer Johan Beek. Allen waren door de koude be vangen en hadden bevroren voeten en beenen. Zij werden te Hoek van Holland geland en vonden een lief derijke verpleging in het hotel Ca- land. Aan boord hebben zich ook bevonden twee passagiers ean van hen was de heer van Vijven, uit Schiedam welke eveneens zijn omgekomen. Van het verongelukte stoomschip „Zaan" worden de volgende opva renden vermist: kapitein J. Baard man, eerste-stuurman Kikkert, 3e- stuiuman E. Raus, Be-machinist M. W. Mellema, stokers C. Lammers, B. Braaf, T. van Eerden en W. ICuyper, de matrozen M. Strijbosch, G. van Eyk en A. Matlener, de lichtmatroos J. Kuit, de kok P. Princiepaal, de hofmeester P. v. Oosterhout, de jongens J. Klaver- dijk, Jacob v. Es en Dijkstra, de donkeyman J. Bennik. Verder twee passagiers; de naam van één hunner is nog onbekend. Kalkeieren. Het vorige jaar heeft de regee ring in daarvoor gehuurde putten te Landsmeer ongeveer acht mil- liöen kipeieren laten kalken (ver duurzamen) voor binnenlandseh ge bruik, ïi.l. voor zieken en zwak ken. Het percentage, dat echter voor dit doel gedistribueerd werd, was zoodanig, dat een partij van ruim 2 millioen overbleef. Deze eieren moesten nu op een andere wijze van de hand gedaan, daar langer in de kalk houden de kwaliteit zeer doet schaden. Op dat tijdstip (het voorjaar 1919) was er echte: niet veel vraag naar kalk eieren, zoodat verkoopen niet ge makkelijk ging. En export naar Engeland werd niet voortgezet, na dat een partij daar bedorven was aangekomen. Ook de handel in het binnenland toonde geen kooplust. De eieren bleven dus in de kalk zitten. Later besloot de regeering, dat de eieren op de binnenlandsclie markt zouden worden verkocht. Eu dit wordt nu gedaan. Bij gedeelten wordt de party „overjarige" regee- ringseieren op de ©ierveilingen in den Haag en Amsterdam verkocht. Daar de kwaliteit niet best meer is,- brengen de eieren 8 a 9 cent per stuk op. Gezien den hoogeren inkoops prijs en de groote kosten voor be werking. vervoer, enz., is dit een nadeelig zaakje. De regeering heeft nog mee. eieren te koop. Eenige maanden geleden zijn eenige millioenen eieren in bezit genomen, welke tegen het verbod van den minister in, waren gekalkt. Aan de betrokken overtreders werd voor de eieren een taxatieprijs van 11 cent per stuk betaald. Ook deze eieren worden door de regeering op de binnenlandsclie markt ver kocht, zoodat ieder in de gelegen heid is te koopen. De kooplieden zijn het echter met elkander eens, weshalve geen hoo ge prijzen worden besteed. De eieren brengen meestal 11 a 12 cent per stuk op en worden veelal door de handelaren, van wie zij in bezit genomen zijn, weer terugge kocht.. Behalve de boete, welke velen moeten betalen hebben deze handelaren dus niet zooveel schade van de inbezitneming. (Hbl.) Kostwinners-vergoeding. Door de militaire autoriteiten zullen voortaan aan de Burgemees ters geene opgaven meer worden gezonden in verband met de kost winners-vergoeding nopens: le. de verhooging van bezoldi ging (toelage), welke militairen, be- hoorende tot de politietroepen, als zoodanig genieten; 2e. de toelage, welke aan militai ren wordt toegekend wegens indee ling by grenswachten en doorlaat posten; 3e. de toelage wegens het deel- uitmaken van het bewakings-deta- chement der Tuchtklasse; en 4e. de toelage voor personeel van den Vrjjwilligen Landstorm. Bij de vaststelling van de bedra gen der kostwinnervergoeding zul len, te. rekenen van 26 October 1919, genoemde toelagen niet meer bi aanmerking worden genomen. Gratie aan militairen. Blijkens Kon. besluit van 4 Nov. j.1., is op gemeenschappelijk rap port vam de Ministers van Justitie, Oorlog en Marine aan alle militai ren, onherroepelijk veroordeeld ter zake van een strafbaar feit, ge pleegd na 31 Juli 1914 en vóór 1 Juli 1919, met inachtneming van eenige bepalingen, gratie verleend van de hun opgelegde straffen, welke nog geheel of gedeeltelijk moeten worden ondergaan. Deze gratie wordt verleend in verband met de tijdens de mobili satie door de krijgsmacht bewezen byzondere diensten. Provinciale opcenten Noord-Holland. Voor de bestrijding der uitgaven van de Provincie Noord-Holland in het dienstjaar 1920, zullen worden geheven 30 opcenten op de gebouwde eigendommen, 30 opcenten op de ongebouwde eigendommen, 25 op centen op de personeele belasting, 12 opcenten op de aanslagen der belastingplichtigen, bedoeld bij art. la der wet op de Inkomstenbelas ting 1014, belastingjaar 1920/'21, 12 opcenten op de vermogensbelas ting, belastingjaar 1920/'21. TWEEDE KAMER. Dinsdagmiddag is de Kamer, na dat vooraf over de zaak Groenen- dael door den betrokkene eene ver klaring was afgelegd, begonnen aan de algemeene beschouwingen voor de staatsbegrooting. De vier sprekers, die hierover het woord voerden, de heeren Rink, Visser van IJzendoorn, de Muralt en A. F. Staalman, spraken in waardeeren den geest over de regeering. Over de ministers van oorlog en marine waren echter de heeren, in het bi zonder de heer Staalman, niet te best te spreken. Ook in andere op zichten werd voorbehoud gemaakt. De lieer Rink waarschuwde den Minister voor liet opdrijven der be lastingen. Zoo deed ook de heer Visser van IJzendoorn, terwijl de heeren de Muralt en Staalman ernstig aandrongen op militaire bezuinigingen. De heer de Muralt heeft in den Helder een onderzoek ingesteld, waarbij hem bleek, dat het tot nu toe bestede geld vrijwel weggeworpen was. Woensdag weiden de algemeene beraadslagingen voortgezet. BUITENLAND. Amerika en de Volkenbond. De N. Rott. Crt. schrijft: In den Amerikaansclien senaat wordt het nu -meenens. Het eerste punt van voorbehoud, Zaterdag aangenomen, belooft voor den Volkenbond niet veel goeds. Terwijl te Versailles bepaald was (in artikel 1, lid 3, van het Volken bondsverdrag), dat elk lid van den Bond met een opzeggingstermijn van twee jaar uit den Bond zou mo gen treden, „mits ten tijde dier uit treding- aan %1 zyn internationale verplichtingen en aan al zijn ver plichtingen uit dit grond verdrag zal zyn voldaan" natuurlijk ter beoordeeling van de organen van den Volkenbond maakt de se naat daarvan, dat ten aanzien van Amerika de organen te Washing ton en zij alleen zullen hebben uit te maken, of Amerika aan zijn ver plichtingen voldaan heeft, ja dan neen. Het negatieve deel van deze be slissing de erkentenis, dat de raad Aan den Volkenbond geen waarborg biedt voor onpartijdige uitspraken zal helaas door de kleine landen, die tot het verdrag niet hebben medegewerkt, moeten worden onderschreven. Doch ter wijl vermoedelijk, naar de opA'at- ting van ons en van al die overige kleine landen, de uitweg hierin be hoort te worden gezocht, dat men, bij meeningsverschil, de beslissing in handen legt van het onpartijdige gerechtshof, bij het verdrag be loofd, wil de Amerikaansche senaat de beslissing overlaten aan elk der aouvereine staten zelf, die mochten willen uittreden. W ordt de rest van het grond ver drag verklaard of aangevuld in ge lijken geest, dan weet ieder wel, wat er van de bindende kracht van den Volkenbond zal terecht komen. Van souvereine staten, die inge- volge hun souvereiniteit beslissen, wat zij zelf krachtens volkenrecht en tractaten verplicht zijn te doen, heeft de geschiedenis meer en har der ervaring dan haar Lief is. Al schorten wij natuurlijk ons oordeel op, totdat ook de verdere stemmin gen van den senaat bekend zullen zijn geworden, wjj meenen ons al dadelijk voor den geest te moeten brengen, hoe het Nederlandsche standpunt ter zake dient te zyn; want ons land moet gereedstaan om op te bouwen. VEREENTGDE STATEN. Radicale onlusten te Ccntrulin. Gentralia, staat Washington. 11 Nov. Lieden, die verklaard hebben, dat zij leden zijn van de Industrial Workers World (het z.g. radicale vakverbond Red.), hebben gisteren geschoten op den optocht ter eere van den jaardag van den wapenstilstand, toen dezo het gebouw van de Industrial Workers voorbijkwam. Zij doodden vier oud soldaten, verwondden er twee doode- lijk en nog verscheidenen minder ern stig. Een man, die herkend werd als- een van de lieden, die op den optocht hadden geschoten, is. naar gemeld wordt, opgehangen op de brug over de rivier, Ten minste acht verdachten zijn in hechtenis genomen. SPANJE. Dc uitsluiting. De „Terups"-correspondent te Madrid meldt: De onderhandelingen zijn iu den avond van 9 Nov. afgebroken. Nadat de patroons den eisch hadden gesteld, dat de uitsluiting nog 48 uur zou worden gehandhaafd, na de ophef fing van alle stakingen, heeft liet ar beiderscomité geweigerd zich te onder werpen aan een voorwaarde, die zijn waardigheid te kort deed. Volgens de „A. B, C," verklaarde de syndicalist Segui in de vergadering, dat men, nadat op talrijke punten was toe gegeven, niet geheel met leegc handen voor de arbeiders kon komen, zoodat hij verzocht het loon voor den tijd van de uitsluiting uit te betalen. De patroonsbond heeft tegen Maan dag den lock-out afgekondigd voor ge heel Catalonië, waardoor 150.000 arbei ders werkeloos worden. Hot arbeidssyndicaat, ten zeerste te leurgesteld over do gevolgen van zijn verzoeningsgezinde houding, schijnt geneigd thans zijn toevlucht te nemen tot gewelddadige maatregelen. Indien de rechteche politici den patroonsbond blijven stijven in zijn onbuigzame hou ding. dreigt de toestand critiek te worden. Een commissie, bestaande uit drie senatoren en drie afgevaardigden van de uiterst roehtsche partijen hebben den koning, die uit Parijs te St. Sebastian is teruggekeerd, een audiëntie aange vraagd. Verwacht wordt, dat het kabi net Sanchez de Toca in het parlement de vertrouwensquaestie zal stellen. De crisis nadert dus snel. FRANKRIJK. Landru. Landru is, naar men weet, de grieze lige man, die er van verdacht wordt vele vrouwen op afgrijselijke wijze van het leven beroofd te hebben. Het on derzoek in deze zaak duurt nog steeds voort, zonder dat het echter den rechter van instructie gelukt veel uit Landru te krijgen, die zijn zelfde houding van niets te weten en verwonderd te zijn over de hem gestelde vragen bewaart. In het laatste verhoor, dat Landru Zaterdag onderging, heeft de rechter den beklaagde vergeefs ondervraagd over hot verdwijnen van mevrouw Col- lomb, met wie Landru den 26sten De cember van verleden jaar naar zijn villatje te Gambais vertrokken is. Zon der haai keerde Landru den 27sten te Parijs terug. De rechter vroeg Landru naar zijn verhouding tot deze „ver loofde", naar de ontmoetingen mei haar, die Landru op zijn opschrijfboekje aan- teekendo, naar de uitgaven, die Landru na den 26sten gedaan heeft, de kleine rekeningen, die hij toen voor mevrouw Collomb betaald heeft, de kleeren en andere bezittingen van mevrouw Col lomb, dl* bij Landru gevonden zijn, enz. Ingezonden mededeling. Koningstraat 13. Tilelttn 141. enz. Op al deze vragen heeft Landru niet geantwoord, of zoo goed als niet. Een enkele maal sprak hij zijn gering schattende verbazing over een hem ge stelde vraag uit. De rechter van instructie heeft toen hulp gezocht bij Laudru's befaamde opschrijfboekje. Dezo blauwbaard had n.1. de manie om alles in zijn opschrijf boekje aan te teekenon, zelfs het koo pen van een doosje lucifers. Iu zijn opschrijfboekje duidde hij de leden van zijn familie met cijfers aau, van 1 tot 6. Voor de reis, die hij op 26 December met mevrouw Collomb uaar Gambais dcod, teekend® hij aan, dot hij voor zich oen retour nam, voor zijn verloofde een enkele reis. Het opschrijfboekje van Landru staal vol met dergelijke aanteekeningen en de rechter van instructie heeft na voel hoofdbrekens heel wat begrepen, van wat die volgekrabbelde blaadjes inhiel den. Het laatste wat hem nu duidelijk geworden moet zijn is dit. dat Landru op zijn opschrijfboekje ook de uren van den dood van zijn slachtoffers heeft aangeteekend. De rechter van instruc tie heeft zijn ontdekking naar Landru meegedeeld en hem gevraagd: Wat hebt u tc antwoorden? Landru heeft niets geantwoord. Hij heeft den rechter eenige oogenblikken stom-verbaasd, bijna hoofdschuddend aangezien, alsof hij zeggen Avilde, waar haalt de man do nonsens vandaan. Vervolgons wierp hij zijn advocaat een blik toe van: wat zeg je me d&érran, haalde toen zijn schou ders op en glimlachte bleekjes. (N. Rott. Ct.). DTTIT8CHLAND. Re koude. Uit het Oosten van Duitschland ko men hevige jammerklachten over de noodlottige uitwerking van de koude in dc provincie West-Pruisen heeft hot 16c Celsius gevroren. De suikerbieten en de rapen zitten bijna alle nog in den grond en de aardappelen zijn pas voor drie vierde binnen. Uit Silezië wordt gemeld, dat in ieder geval de bieten voor veevoeder verloren zijn. Bijna in alle landbouwstreken wordt geklaagd, dat men door gebrek aan aardappelen nauwelijks nog in staat zal zijn onder zoo ongunstige omstan digheden de knollenoogst in veiligheid te brengen. RAAR VAN' ARBEIR. Toezending rentekaarten. 3 December a.s. treedt de Invalidi teitswet in werking. Hoe dikwijls hebt ge dat reeds onder <lo oogen gehad, lezers? Thans zijn echter de voorbereidende werkzaamheden zoover gevorderd, dat een aanvang is gemaakt met de toe zending van de rentekaarten aan de verzekeriogsplichtige arbeiders. Het is gewenscht, dat ieder arbeider op 3 December a.s .in het bezit is van zijn renteknart. Dan kan het plakken van zegels ter voldoening van de pre mie onmiddellijk aanvangen, wat niet anders dan zeer gunstigen invloed kan uitoefenen op liet eventueel recht op rente. Om te zorgen, dal ieder arbeider op genoemden datum de rentekaart in han den. heeft, moet heel wat werk worden verricht. Door den Raad van Arbeid te Alk maar moeten ruim 30.000 (dertig dui zend) rentekaarten worden opgemaakt, welke worden uitgereikt door middel van de post. Ik behoef u niet te zeggen, dat aan de ambtenaren van de Posterijen daar mede een zware taak op de schouders wordt gelegd. En om aan de bezwaren, die de arbei ders zouden kunnen inbrengen togen het afhalen van de voor hen bestemde stukken aan het postkantoor tegemoet te komen, is eene regeling getroffen, waardoor die stukken op gemakkelijke wijze in hun bezit komen. De Kennisgeving, dat een stuk ten postknntore berust, wordt den arbeider thuis bezorgd. Hij heeft die kennisgeving slechts te teckenen, en één van de eerstvolgende dagen wordt hot voor hem bestemde stuk bezorgd en achtergelaten mits de kennisgeving dan geteekend is. Arbeiders, U wordt dus den gang naar het postkantoor bespaard, maar zorgt dan ook, dat de bestellers niet twee- of driemaal aan Uw hui9 moeten komen, omdat de kennisgeving niet ge teekend klaar ligt. Teekent deze '6 avonds onmiddellijk, wanneer ge ze aantreft. Zijn er nog arbeiders, die zich niet hebben aangemeld, laten zij zieh dan haasten. Er kan anders niet voor worden Inge staan, dat de rentekaart op S December a.s. in hun bezit is. De Voorzitter van den Raad van Arbeid -Je Alkmaar VAS DIAS. Voetbal. a.s. Zaterdagmiddag te 2 uur op het terrein van 's Rijkswerf. Adelborsten—Helderseh elftal. Het Helderseh elftal is samengesteld als volgt: Doel: Klaauw (W.I.K.); achter: Hec- ris en Korsman (W.I.K.)middenJ. Wal (Batavier), Ham (W.I.K.), Brizec (Victori); voor: Prins (Helder), Over- heem (W.I.K.), Boendermaker (id.). Schrier (Helder) en Augustein (Con- cordiaan). Volgorde van rechts naar links. Scheidsr. de heer P. Broekhuizen. INGEZONDEN'. M. de Redacteur. Waar door den heer Heringa in zijn ingezonden stuk A'an Dinsdag j.1. in Uw blad het vergeten mee te nemen van een partijtje kool, het uitschudden van een buitenman door lichtekooien te Amsterdam en de noodige bedekte en onbedekte hatelijkheden aan mijn persoon moesten gedebiteerd worden, om mij te bestrijden en het Bestuur van de Consumentenvereeniging te verheer lijken, daar kan ieder woldenkend mensch wel begrijpen, dat zoo'n optre den niet is een zekere grond voor de bespreking van duurte en hare bestrij ding. Door datgene wat wordt geschre ven cn ook hoe het wordt geschreven, kon men altijd proeven door wien liet wordt geschreven. Doch daarover ge noeg. Vergun mij echter nog een klein plaatsje naar aanleiding van het door, den heer H. genoemd wijs beleid der aardappelen-commissie, Wnt toch is liet g*val. Bind 8*pt*mb*r werd in e»s ver gadering niet. die commissio do prijs der aardappelen besproken. Hoewel in die commissie de gedochtengang was. dat de aardappelen wel voor 5 of 6 gld de 100 K.G. te koop waren, bewezen de handekren. dat zij in den kleinhandel minstens 10 of 12 ct. per K.G. moesten kosten. (De aardappelen door de Con sumentenvereeniging nu aangeboden kosten ook geen 5 of 6 gld. de 100 K.G.) Besloten werd, dat door do Consumen tenvereeniging beleend zou worden ge mankt, dat de prijs der handelaren reëel was; en op dezo toezegging zou den do vorsehillende handelaren hunne wintervoorraden opslaan. Immers, wanneer de Consumenten vereeniging aan hare leden aarduppelen zou 'leveren voor 5 of 6 gld., dan kon do handel toch niet bestellen, die 9. 10 of 12 gld. moeten kosten. M. do K. Is dat nu wijs beleid, om niet te antwoorden en dan later met dure, althans mot duurdere aardappelen zelf te komen. Als door dat wijs beleid de voorzie ning van aardappelen voor deze ko mende wintermaanden eens verkeerd loopt, wie worden dan het kind van do rekening? Toch zeker zij, die uiet bij machte zijn om aardappelen op te doen. En is de Consumentenvereeniging dan gekomen om juist die zwakken nog een schop te geven? Mijn meening Avas, dat. de bedoeling was door overleg alle za ken in hetero banen te leiden. M. do R. Meer zal ik hiér niet van zeggen. In dezen tijd wil een ieder hervormer worden. De „volkswil door Minister Cort \-an der Linden iu de Tweede Kamer, door den heer Baak in Casino en door den lieer H. nu weer- in zijn ingez. stuk genoemd, wordt en is geregeld gebruikt om groote dingen tot stand te brengen. Of men nu dezen keer werkelijk aan liet goede adres is? De tijd zal het leoren. Mijn meening is steeds, dat, wil men op de manier, zoo als de Consumentenvereeniging in het algemeen werkt, de artikelen wel iu schijn, doch niet in werkelijkheid goed- kooper worden. U dankend voor de plaatsruimte, ver blijf ik, hoogachtend, Uw du., C, BAKKER. LAATSTE BERICHTEN. Schipper H. Bais, Helder 67. heeft gerapporteerd, dat hy een wrak passeerde, waarvan drie tuas- t©n boven water uitstaken, peiling ongeveer Brandaris O. Z. O. Eier- land Zuid. Uitspraak moordzaak Oostzanergat Visser, werd veroordeeld tot 20 jaar. Snijders tot 8 maanden gevan genisstraf, zonder aftrek der pre ventieve hechtenis. UIT DEN OMTREK. Texel, 12 November. De heer E. G. Gaarlandt, tot in 1915 burgemeester dezer gemeente, en sinds dien tijd in gelijke betrek king te Gorinchem werkzaam, is in de vorige Aveek op bijzondere wijze gehuldigd. Door een commissie uit de burgerij Averd hem, als blijk van zijn flink optreden gedurende de crisisjaren, een gouden eerepen ning met oorkonde overhandigd. Mevrouw Gaarlandt ontving te dier gelegenheid bloemen. Ter markt waren Maandag aan- gevoerd: 5 koeien 375 k 600; 8 pinken 250 400; 7 graskalve ren 90 120; 1 nuchter kalf ƒ34; 18 schapen 40 55; 19 lamme ren 24 30 en 1 korf kippen per stuk ,1.25. In de vorige week kwam hier een venter van elders een manufactu renwinkel binnen, waar hij van de toonbank een stukje bont kaapte. De gapperij werd gauw ontdekt, en de politie verraste den handelaar toen hij op een boerenhofstede de bont te koop bood. ProcesA'erbaal' werd opgemaakt en de koopman moest per middagboot het eiland weer verlaten. Door de Mij. tot Nut v. 't Algern. is ook voor hier een kist met boe ken beschikbaar gesteld, die tegen zeer matigen prijs lektuur biedt, zoowel voor oud als jong. Zeker een welkom iets bij de lange avonden. Bij de Maandag 1.1. gehouden ver kiezing voor 2 leden van het Wa terschap de 30 Gem. polders, wer den beide hoofdingelanden, de hee ren Leendert Roeper Jz. en Jacob Bogaard Hz., herkozen. Wierlngen. De kaasfabriek „Klein Begin" te Wieringen is aangesloten bij het Kaascontrolestatlon in Noord-Hol land en zal dus met ingang van 17 November onder Rijks Controle kaas produceeren van 40 plus. Onze af deeling A*an den Ned Prot. Bond hield 1.1. Dinsdaga\-ond in de benedenzaal der Ned. Herv. Kerk te Hipp. een algemeene bij eenkomst. De voorz., ds. F. C. de Vries, opende met een welkom en gaf het woord aan ds. A. H. van der Hoeve van Utrecht. Na een inleiding over wat de bond beoogde, ging spreker over tot de kernachtige rede geti teld „Wat de wereld noodig heeft. Door een veertigtal bezoekerswerd spreker met stille bewonderende- aandacht geArolgd. Het was een schoone leerrijke aA*ond. Eenige onbeduidende An-agen werden door enkele bezoekers tot den spreker gericht, die de vragers beantwoord de. De voorzitter dankte na afloop den geachten spreker met 'n harte lijk woord, de wensch uitsprekende, dat het niet de laatste maal mocht zijn dat hij in ons midden tegen woordig was. Burgerlijke Stand van Helder. van 1112 No\'ember. BEVALLEN: J. Metjera-Wle- gel, d.; C. HermansFormer, d.; S. DasbachGroenendijk, z.: J. Polakvan den Hoek, d. OVERLEDEN: L. Post, 91 jaar. GEHUWD: D. Riemers en N. van Sterre. VISSCHERIJBERICHTEN. 12 Nov. door 3 korders: 8 kisten kleine echol p. kist 8 h f 10; 10 kis ten schar p. kist 6 h 6.50.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2