Advertentiën. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Hel der op Dinsdag 18 November 1919, des avonds ten 7 uur (aanvang 7Va uur). Onder wei-pen ter behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Ontheffing van bepaling,en der verordening op het bouwen en de bewoning. 4. Reglement Zeevaartschool. 5. Verordening op de heffing éh invordering van opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting. 6. SchoolgeldheffLng Zeevaart school. 7. Overdracht Polderwegen. 8. Voldoening uit den Post voor onvoorziene uitgaven der Begroo- taig 1919. 9. Vaststelling schoolgeldkohier. 10. Reclames. Kamer van Koophandel. s" De Kamer van Koophandel ver gadert a.s. Donderdag in het Raad huis. Stukken, die vergadering be treffende, gelleven belanghebben den vooraf in te zenden bij den Voorzitter, Hoofdgracht 40, bij den Secretaris, Dijkstraat 323a. of bij een der leden. De sleepboot „Hector", een der booten, die belast, was met, het opsporen der slachtoffers van „de Zaan", is Vrijdag in de haven te ruggekeerd zonder iets gevonden te hebben. Zaterdag vertrekt zij weder naar de Noordzee. Tweede Volksconcert der Marine. In dit nummer is opgenomen het programma voor het tweede win- terooncert der marinekapel. Dit zelfde programma wordt Woons dagavond voor- het volksconcert herhaald. De prachtige suite van Hal vorsen zal menig bezoeker zich nog van bet vorig seizoen herin neren. Katbloca Pertow. Xoar uien ons mededeelt, znl de we reldvermaarde Oftiiadeesche violiste Kathleen Parlow. die met 20e"n over weldigend succes in 1914 (ten bate ven het PI. Steuncomité) ea 1916 te dewer plaatse voor stampvolle aaien optrad, bij haar fournéc in Nederland ook des Helder bezoeken. Op Maandag 8 of Woensdag 10 De cember 18 het concert in ..Casino" met Marcel van Gooi oen den vleugel, v*et- Bereids beoft zich een dames-comité gevormd om de gevierde diva een baar passende ontvangst te bereiden. Toegangsregelingen en nadere bij zonderheden zullen tijdig per biljetten en advertentiën worden hekend mankt. „De Indische cultures". Voor de afdecling Helder van de Kou. Vereeniging „Onze Vloot" hield de gepens. kolonel Ind. leger de heer W. J. Giel, gisteren avond In het Alg. Tehuis voor Mi litairen (Spoorstraat) eene lezing over bovenstaand onderwérp. Er was vrfl veel belangstelling voor deze lezing, zoodat de zaal bijna heel gevuld was met publiek. Nadat de heer Boldingh, voorzit ter van de afdeeling, debijeen komst geopend had, verkreeg de heer G-iel het woord om in «en boeiende causerie en aan de hand van tal van fraaie lichtbeelden de geschiedenis en het wezen van onze Indische cultures uiteen zetten. Over temperatuur, bodem en klimaat van het groote Indische rijk vertelde de spreker een en an der bij wijze van inleiding. Zomer en winter kent men er niet, sleohta droge en natte moesson. En de regenval is tienmaal grooter dan ïti Europa, ofschoon het aental re gendagen driemaal zoo klein is. Zoo'n Indisch regenbuitje betee- kent dan ook nog al iets! De bodem verschilt ook geheel van den onzen en is vulcanisch. Uiterst vrucht- baai', is het bem estin gsvraagstu k van geheel anderen aard dan in ofta land. Geen sprake van het bemes ten van den grond eenige maanden vóór den uitzaai; door de groote vruchtbaarheid zou weldra allerlei onkruid er welig opschieten. Neen, slechts even vóór de planten den grond ingaan, wordt eenige bemes ting toegevoegd. De cultures, met uitzonder»! van de rijstcultuur, kan men he best vergelijken met tuinbouw fceu onzent. Slechts de rijstcultuur ver- eischt hét zwaardere landbouw- werk. Jongelui, die, mits goed on derlegd, een praktische® Blik heb ben en handig zijn, vinden er toekomst in. Thee, rubber en koffie behooren tot de hooglandculture®; in het laagland wordt gekweekt sui kerriet en rijst. Rijst is als voedingsmiddel over de heele wereld verbreid; tooh wordt ten onzent de voedingswaar de nog onvoldoende beseft, getuige het feit van de broodrelletjes in Amsterdam, hoewel men er zeer goed rijst voor in de plaats kon ge bruiken. Het uithoudingsvermogen van de Javanen, die bftna geheel van rijst leven, is enorm; maar men moet de rijst eten zooals zij, name lijk geheel droog gekookt: l'/s maat water op 1 maat rijst. Het Ia het hoofd voedsel voor den Javaan, niet alleen hun stoffelijk leven, maar ook hun zieleleven staat geheel in het teeken van de rijst Allerlei godsdienstige plechtigheden zijn bh den oogst in zwang. Er zijn twee wijzen van verbou wen: de natte cultuur en de droge. De nattede z.g. sawahs is de meer wetenschappelijke; zij ver- eischt irrigatie, Icanaalaanleg en daarvoor zijn uitteraard veel -men schen noodig. De droge cultuur ge schiedt meer in 't klein en voor eigen gebruik, en kan door ieder beoefend worden. De natte cultuur is oen mooi be drijf, voornamelijk door de irriga tie (bevloeiing); op het oogenblik worden 750000 H.L. op Java be vloeid. De spr. beschrijft thans deze sawahcultuur en toont ons de ver schillende onderdeelen in fraaie en gcherpe lichtbeelden aan. Een tweede belangrijke cultuur ia die der suiker. Suikercultuur is a. h. w. de kurk waar Indië op drijft. Op 1 M5. grond produceert men 1 K.G. suiker. Ook hiervan liet spr. ons veie lichtbeelden zien en verklaarde de fabricage. Tabak is het derde product, dat Indië voortbrengt. Over geheel In dia brengt de cultuur op 100 mil- Uoen gulden, waarvan in Deli al leen 60 millioen. Het is oen gewas, dat met de uiterste voorzorg dient te worden gekweekt; ja, men maakt vaak de zaadbedden steriel alvo rens uit te planten. Tabak ver eischt een humusrijke grond en hot is ge bleken, dat bemesting alleen on voldoende is. Slechts ongecultiveer- de grond bevat voldoende humus, en men kapt nu oerwouden, die men geschikt maakt voor de cul tuur. Na één oogst is de grond niet langer bruikbaar en wordt weder met boomen beplant. Door het bui tengewoon vruchtbare klimaat is na een jaar of 8 dit beplante ter rein weder geschikt om op te telen wordt alzoo weer gekapt. Men is dus steeds op andere plaatsen bezig. De Javaan is voor dit werk minder geschikt, men gebruikt daarvoor meestal Chineezen. Een tegenhanger van tabak is de thee. Is tabak het gewas van het laagland, thee wordt gekweekt in bergstreken, op vulcanisch terrein. Eigenaardig is de verbreiding van bet theeverbruik op aarde. De grootste theedrinkers zijn de Chi neezen; dan volgt. Australië, Enge land en Nederland. De rest van de wereld verbruikt zoo goed als geen thee. 8pr. is in Duitsc.hland geweest waar het hem niet gelukte een sma kelijk kop thee te krijgen, tenvij) Engeland daarentegen bekend staat voor zijp goede thee. Toch is het onjuist,' te meenen, dat de Engel- sche thee beter is dan de Holland- scho; het is eenvoudig de kwestie van liet- zetten. Theo moei gezet worden van water dat niet eerder gekookt heeft, en onmiddellijk na het koken. Ze mag hoogstens 8 mi nuten trekken, en moet dan vor der onder een theemuts; niet op een lichtje. Dan scheldt dadelijk het looizuur zicli af en wordt de thee bitter. Evenals bij de tabak verduide lijkten ook bij de thee tal van licht beelden de lezing en de verschil lende stadia van behandeling van het; product. Ofschoon de voovuit- zichten in de thee niet zoo gunstig zijn als in de tabak, is er toch voor jongelui wel een toekomst.. In Indië is veel buitenlandse!! kapitaal: bewijs, dat men ook el ders de beteekenia van de kolonie inziet. Op het oogenblik zijn op Java 1450 H.A, landbouw in exploi tatie, en alle ondernemingen Brei den zich nog steeds uit. Aan Ne- derlandsch kapitaal zit er meer dan een mllllard. Tal van jongelui, mits goed on derlegd, en toegerust met een prak- tischen blik en energie, kunnen er een schoone toekomst vinden! De heer Boldingh bedankte In eenige welgekozen woorden den spreker voor diens boeiende en leerrijke rede. Heldersehe Tooneelvereeniglng „T. A. V. E. N. U.". Het bestuur van bovengenoemde vereeniging deelt ons mede, dat zij door ziekte van enkele medespe lenden helaas geen gevolg kan ge ven aan haar plannen om tot op voering te geraken van „Het Min nespel". Zij beeft nu eenige dagen gele den een ander stuk in studie ge nomen, n.1. „Het Erfdeel", tooneel- erpel van Felix Philippi. Dit stuk werd ongeveer 7 jaar geleden met zeer veel succes voor het voetlicht gebracht. De inhoud behandeld den strijd, welke ontstond tusschen Keizer Wilhelm van Duitschland en Graaf Bismarck, met gevolg waarvan de laatste zich uit het politieke leven terug trok. Dit groote geschiedkundige feit laat de schrijver in dit tooneelspel met. gefingeerde namen afspelen in de groote fabriekswereld. Is uit een geschiedkundig oog punt de opvoering van dit tooneel- werk al iets bijzonders, aan de uit voering wordt door den regisseur alle zorg besteed. „De Zaan". Zware mist belette gisteren, dat de zeevliegtuigen van den marine- luchtvaartdienst deel namen aan het opsporen van de verloren ge- gane sloep van het stoomschip „Zaan". Hedenmorgen was het wedor aanvankelijk helder, zoodat twee marinevliegtulgen vertrokken van het vliegkamp de Mok op Texel voor een verkenningsvlucht boven de Noordzee. In het eerste vliegtuig waren lui tenants ter zee Backer en Gauw; in het tweede luitenant ter zee de Bruijne en sergeant-konstabel van de Witte. Het eerste vliegtuig vloog weste lijk tot boven het midden van de Noordzee. Het was dóór zóó helder, dat een zeer groote oppervlakte van de zee kon worden overzien. Vervolgens werd 50 mijl om den Noord gevlo gen en daarna teruggekeerd naar Texel. Toen het aldaar terugkwam, was het zóó dik van mist, dat slechts met groote moeite geland kon worden. Ook het tweede vliegtuig maakte een groote verkenningsvlucht. Helaas mocht het niet gelukken de gezochte boot te vinden. Op een mijn geloopen. Donderdagmorgen is dooi' Hr. Ma Mijnenveger I, die was uitge stoomd ter opsporing van de sloep van het verongelukte schip „Zaan", bewesten de noordwest gronden van Terschelling de uit 38 leden bestaande bemanning van het Ame- rikaansche stoomschip „Oouncil Bluffs" opgepikt. Het stoomschip „Oouncil Bluffs" behoort tot de U. S. Shipping Board en was op reis van Rotter dam naar Hamburg. Het schip was 's morgens te 8 uur op een mijn ge- Ingezonden mededeellng. sgvrg Iets nieuws op alk gebied hel HEEREN MODEVAK betreffende, Ie In nne magazijn aleads voorhanden. Wij kunnen door vakkundige Inkoop, voor goede gualllell In slaan, terwijl onze prijzen, In vergelijk bij andere sleden wer kelijk laag te noemen zijn. HERMAN NIJPELS. Kleedermakarlj. looppn op jiogovoor 53*1," N.B. en 5 Oosterlengte. Na drie uur in de booten gezeten te hebben werd de bemanning opgepikt en alhier aan gebracht. Vrijdagmorgen vertrok ken de opvarenden van hier. (Reeds in oen gedeelte van vorige oplaag opgenomen) Uit het Politierapport. Van het vrouwenschort en de 17 kousen, hi den nacht van 6 op dezer uit een boet op het erf van een landbouwer in Koegras wegge nomen, zijn den volgenden dag het schort en 11 kousen tusschen het gewas op het bouwland aan den weg teruggevonden. Het vermoe den dat hier baldadigen aan het werk zijn geweest schijnt niet ge heel ongegrond. Togen twee jongens is proces verbaal opgemaakt, wegens het wer pen mot brandende lucifers (vuur werk). Eén kwam terecht op den hoed van een juffrouw en veroor zaakte ernstige schade doordat het hoofddeksel tn brand geraakte. Tegen een anderen jongen is pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hij aan het einde van de Vischstraat een meeuw in con strik had gevan gen, hetwelk door een agent van politie werd gezien. Do meeuw en de strikken werden in beslag ge nome?!, Proces-verba al is verder opge maakt, tegen een man van Texel, die een lOtal koeien los over de Hoofdgracht dreef, terwijl een on derzoek wordt, ingesteld omtrent de aanrijding van een kolenwagen en een rijwiel. Toen de berijder van het rijwiel, een jongen vim 18 jaar, dit na de botsing vlug wilde opne men, reed de voerman er, zooals de jongen beweerde, opzettelijk over heen, waardoor het rijwiel gedeel telijk werd vernield. BINNENLAND. NederlandBelgië. Minister van Karnebeek heeft o.a. in de Memorie van Antwoord betreffende den stand van de on derhandelingen. met België het vol gende verklaard: Het overleg in zake de Belgische quaestie heeft nog niet tot een definitief resultaat goleld. Het Nëd. standpunt is tot dusver geëerbiedigd, De regeering is trouwens niet te bewegen bot con cessies tegen 's latnds belang. F. Domei# Nleuwenhuls. Do bekende anarchistische volks leider, de heer F. Domela Nieuwen- huis te Hilversum, is sinds enkele dagen zoo ernstig ongesteld, dat meer en meer aan do nlogelijkheid van herstel wordt getwijfeld. Post voor Oost-Indlë. De directeur-generaai dor P. en T. maakt bekend, dat, met wijziging in zooverre van het medegedeelde in do „St.-Ct." d.d. 29 öct., de ver zending van de post naar Ned. Oost-Indië voortaan zal geschieden a. des Donderdags met den trein van 11.2 m. uit Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek uit Marseille van de stoom schepen van de „PenJnsular and Orlental Steam Navigation Com- pany". Eene verzending, waarin al léén brieven, briefkaarten en aan- geteekende stukken worden opge nomen zal plaats hebben des Vrij dags met den trein van 6.17 m. van Amsterdam naar Antwerpen. b. des Zaterdags met demit Am sterdam, resp. Rotterdam, vertrek kende stoomschepen van de maat schappijen „Nederland" en .Rotter- damsche Lloyd". Met de des Zaterdags afvarende Nederlandsche stoomschepen wordt alle correspondentie voor Ned. Oost-Indië verzonden, welke nè de onder a bedoelde verzendingen ter post wordt bezorgd, behalve die, voorzien van eene aanwijzing tot verzending met, Engelsche stoom schepen. l>e mails voor Australië, Britsch- Indië en Egypte worden voortaan mede des Donderdags verzonden met den trein van 11.12 m. uit Am sterdam naar Antwerpen, via Mar seille. jaar 1876 heeft bewezen, dal die vrees ongegrond is. In dat jaar evenals nu het weer in September en October zacht, dat duurde tot 12 November. 'oen viel er ineens een dik pak sneeuw, maar zonder vorst. Na een paar dagen was de sneeuw wegge- dooid en er volgde weer zacht weer 't Weer was zoo mooi en jn de weiden stond nog zooveel gras, dat de boeren, die wegens den sneeuw storm hun vee gestald hadden, dit weer in de weide lieten. Ruim 4 weken lang tot Kerst mis bleef het weer zacht; toen viel plotseling een Siberische kou in, zoo erg, dat het buiten niet uit te houden was. Den eersten nacht vroor het 30 graden en men liep over het ijs der Friesche meren, waar voor een etmaal nog de sche pen voeren. De strenge vorst strenge hee- ren vcgeeren niet lang duurde 3 dagen, in kanalen en vaarten" zat het ijs 20 cM. dik. Plotseling keerde toen het weer om en het dooide zoo hard, dat binnen een week al het ijs weer verdwenen was en overal de sche pen weer konden varen. De vorst had voor goed afscheid genomen; noch in Januari of Fe bruari ging het weer vriezen en het voorjaar kwam vroeg. Explosiemotoren voor locomotleveu Blijkens een mededeellng In „Fi nancial News" is het een der groot ste Engelsche machinefabrieken gelukt, eet) spoorweglocomotief te ontwerpen met explosiemotoren, waarin gebruik kan worden ge maakt van ongezuiverde petro leiira. Zwaar beladen vracht/treinen kunnen door locomotieven van dit type worden vervoerd met een snelheid van bijna 50 Iv.M. en pas sagierssneltreinen niet een snel heid van meer don 100 K.M. per uur. Men verwacht, dat deze vin duig belangrijke gevolgen zal heb ben voor het. spoorwegverkeer. Yuto-ongcliik. Woensdagavond ls een auto, waarin de gebroeders Pieter en G er,rit Piet waren gezeten, in de ringsloot tusschen Oudorp «n Alkmaar gereden, door de mist en de sneeuw van den rechten weg afgedwaald. Pieter Piet geraakte onder de auto en kon door zijn broer Gerrit, die er bijtijds af sprong, niet uit het, water worden gered en verdronk. De Alkmaar- sche politie was onder leiding vaii den neer Leurink spoedig ter plaatse en wist den drenkeling op den wal te krijgen. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer slagen. 300 tot 400 pet winet verkochten. Even eens werden de eigenaars van don grootcn ijzerwarenhandel lSchwnrz al daar wegens woekerhandel gevangen genomen. Te Stemhagen werd de branderij van firma Schliobte door-de politie go- sloten on worden do boeken in beslag gonomen in verband met in de millioo- nen loopende knoeierijen met buiten- landscho spiritualiën. Eveneens word een groote sluikhon- dol met spiritualiën ontdekt te Bottrop, waar zich in de kolders van den tuolk- haudolaar Stratman- een geheime bran derij bevond. NDe beheerder van dc drie groote ooihuizen te Hamburg is gearresteerd, omdat hij groote hoeveelheden van de duar opgestapelde goederen er ligt ■oor ongeveer 180 millioen mark met wagonladingen tegelijk verkocht zou hebben. Een aantal slagers zal als he lers vervolgd worden. Een koopman uit Hamburg wilde 2000 uit de legervoorraden herkomstige en to Dusseldorp opgeslagen motor rijwielen, die een waarde vertegen woordigen-van 4 millioen, nan den man brengen. Een officier trad als zijn handlanger op en zocht koopers. Dit zijn enkele van de tnllooze knoeierijen, die de laatste dagen weer aan hot, licht zijn gekomen, Tweede Khmer. In de vergadering van Vrijdag was het de heer van der Waerden, die de kwestie der socialisatie be sprak en deze o.a. bepleitte ten op zichte der kolendistributie. Het sui kerbedrijf daarentegen is beter ge schikt voor coöperatie en zoö heeft elk bedrijf zijn bepaalde eischen en geleidelijk kon men tot socialisatie komen. Daarentegen bepleitte de R.-K., de heer van Schalk, het per soonlijk initiatief. De heeren Schokkiug en de Geer bespraken defensiebelangen, en een „persoonlijk feit" tusschen den heer Wijnkoop en Kolkman, welke laatste den heer Wijnkoop had be schuldigd bij straatoploopjes op den loop te zijn gegaan, bezorgde de Kamer een vrpolljk oogenblik. De heer Wijnkoop noemde dit be richt van „het Volk" onwaar en de heer Kleerekoper nam het op voor dit blad, GEMENGD NIEUWS. Een strenge winter? Nu zoo vroeg sneeuw is geval len, en het eenige dagen gevroren heeft, vreest menigeen voor een «n langen winter. Het BUITENLAND. DUITSCHLAND. Dis ciiQuêto-comiuissic. Berlijn, 14 Nov. In de zitting van do enquêtecommissie van vandaag is een scherpe redetwist gevoerd tusschen Bothmann Heilweg, Zimmermanu cn IïolH«,r*cïir do- ledWn dor --wer- ring, en minister David. Ilelfferich be gon met. een uiteenzetting van den be konden toestand op het einde van 19J 6 en in het begin van 1917, zooals die door het Duiteche vredesvoorstel 12 December, de afwijzing daarvn door Wilson's vredespogingen en bood schap in den Senaat geworden was. Helffprich legde er den nadruk op, dat de politieke leiding weliswaar had getracht, den meedoogenloozeu duik bootoorlog nog te vermijden, doch dat men geon vertrouwen had gehad in Wilson en zijn optreden als bemidde laar. Als Wilson dat gewild had, zou hij zijn vredesactle, ondanks dou duikboot- oorlog hebben kunnen voortzetten, want Duitschland had uitdrukkelijk verklaard, dat de duikbootoorlog niet meor opgehouden kon worden, omdat alle duikbooten reeds in zee gestoken waren, maar dat het bereid was den verscherpten duikbootoorlog onmiddel lijk te staken, als er zich oen werke lijke vredesmogelijkheid opdeed. Wil son heeft daarop echter zelfs niet ge antwoord en heeft ook de hem ter baud gosteldo gematigde Duitsohe vredes voorwaarden zorgvuldig voor zich ge houden. Helfferich keerda zich hierop heftig tegen minister David'a uitlatingen van Zondag, die toen moet hebben ver klaard, dat tot dusver uit de verhooron van de enquêtecommissie gebleken was, dat do Rijksdag inzake den duikboot- oorlog om den tuin was goleid, terwijl men Wilson botweg bedrogen had. Bij de bespreking van het resultaat van den duikbootoovlog schetste Hel fferich de steeds toenemende economi- echo moeilijkheden in Engeland, dat echtar door allerlei grootsch opgezette maatregelen getracht heeft deze resul taten te verzwakken en tensjotte met de hongerzweep de onzijdigen dwong schepen beschikbaar te etellen. Nadat liet verhoor van Helfferich wos afgeloopen, gaf minister David een verklaring van wat hij Zondag op een vergadering ter herdenking van do re volutie gezegd heeft. Hij hoeft o.a. ge zegd, dat het Duitsche volk vanwege de g6lieime diplomatie eyenmin als de Rijksdag Iets hoorde vou de vredesaptie van Wilson en dat het blindweg In don oorlog met Amerika werd gedreven. Dit gaf von Bethmann Hollweg aan leiding tot een krachtig protest tegen het verwijt, dat zljb politiek jegens Amerika niet, eerlijk geweest ip en dat, Lij het Duitsche volk om den tuin heeft geleid. Hij verzocht do enquêtecommis sie te boraadsingeu of zij zich bij do meening van minister David aansloot. Warmutb antwoordde, dat de commissie slechts feiten moet vaststellen en niet op last van von Bethmann Hollweg een bepaalde zaak kan onderzoeken. Bij de verdere discussie, dio zeer op gewonden werd, zei miniBter David, dat hij er van overtuigd was, dat Beth mann Hollweg voor zich geen oneer lijke politiek had willen voeren, doch dat deze politiek naar haar resultaten beoordeeld, in Amerika aldus opgevat moest worden. Bovendien heeft hij den indruk gekregen, dat er bij de politieke leiding In die dagen geen eenheid van handelen bestond. Het verwijt van een oneerlijke politiek heeft bij In de eer ste plaats gericht tot den toenmaligen leider van buitenlandsche zaken, die den lOen December vertrouwelijk aan do pers mededeelde, dat het Duitsche vredesvoorstel alleen gedaan werd om een vredesactle van Wilson te voor komen. Knoeierljeu. De eigenaars van het magazijn van ondergoederen Untermayer te Augs- burg zijn gearresteerd, omdat ze hunne Hit vredestijd dateerende goederen wet FRANKRIJK. To Parijs. Parijs lijdt ouder het gebrek aan pas munt, hot kleine geld wordt achter gj- liouden en postzegels zijn tot klein geld gepromoveerd en wordeu als taalmiddel gebruikt,. Natuurlijk levert deze lastige toestand aan den onnitput- teiijken humor van het Parijsche volk stof tot eindolooze grappen. Een toeke- uaar in een der Parijsche bladen bracht dezer dagen het volgende geval in beeld Twee huisvrouwen ontmoeten elkaar op de markt. De eene heeft een konijn gekocht. Nu, zegt de andere, daar zal ,ic een aardige duit, voor betaald heb ben. Toch niet, zegt do eerste, ik heb voor dit konijn zes postzegels van lö on vier van 10 centiem gegeven, een boekje met kaartjes voor de métro, vier doosjes lucifers en één pak ciga- rctten! Behalve door hot tekort aan klein geld wordt Parijs door hét gebrek aan brandstof geteisterd en de staking, die er onder het personeel van de groote winkelzaken geheersclit heeft, was ook lastig genoeg. Een humoristisch toekenoav brengt in beeld hoe een vrouw des huizes heel laai. in den middag thuis komt behan gen en overladen met pakjes. Mevrouw ia blijkbaar aan het winkelen geweest,. Haar echtgenoot zit met een tevreden gezicht zijn krantje te lezen. Als zijn vrouw met al haar inkoopen binnen komt, zegt hij: lieve,-er staat, vanavond goed nieuws in de lcrant. .Ta? vraagt zij gretig, krijgen wij eindelijk vrat brandstof? Nee, zegt meneer, <jqt niet, maar er komt staking onder het, perso neel van de groote winkels! ENGELAND. Do rattenplaag. In het Westend van Londen klaagt men over een rattenplaag. Na den laateten veldtocht schijnen de ratten hun oude schuilplaatsen ver laten en de vlucht genomen te hebben naar wijken, die niet aan do rnttenweek hadden meegedaan, Een ambtenaar van het ministerie 'van landbouw heeft verklaard, dat men vooraf had geweten, dat. dit zou gebeu ren. Een groot aantal mehschen hebben in de rnttenweek al lum best gedaan om het. gedierte uit to roeion, maar naburico diel.riiïtAn. waar men tot. d ver geen last had gehad, stok men geen hand uit. Het gevolg wa9, dat er een groote trek van de slimme ratten begon naar do plaatsen, waar zij geen klop jacht hadden te duchten. In deze dis tricten krijgt men nu zijn straf voor zijn werkloosheid. Dit jaar zal er waarschijnlijk nog een tweede rattenweek geboudon worden, en men hoopt dan, dat de districten, die aan de vorige niet mee hebben ge daan, dan ook hun uiterste best zullen dóen. Het is nu het jaargetij, waarin de ratten jongen krijgen en de beste tijd om ze uit te roeien. Het Hoogerhuis hoeft Woensdag het wetsontwerp tot uitroeiing van ratten en muizen in tweede, lezing aange nomen. VEREENIG DE STATEN. Do aanslag op paradocrendo veteranen. Naar aanleiding van den aanslag door revolutionnairen op paradeerencle veteranen te Central la, In den staat Washington, waarbij vier oud-soldaten werden gedood en verscheidene anderen werden gewond, zijn aan de kust van den Stillen Oceaan tal van invallen ge daan bij leden van de I(ndustrial) W(orkers) of the W(orld). Een man, die te Centralia werd gevangen geno men, bekende, dat hij tot de I. W. W. behoorde en dat do radicalen vier oud soldaten hadden aangewezen om gedood te worden, omdat zij een werkzaam aandeel hadden genomen in den strijd der burgers van Centralia, om de stad pan de I. W. W. te verlossen. KORTE BERICHTEN. Volgens de laatste door den minister ontvangen berichten zouden de te Pe- trograd gevangen genomen Nederlan ders in vrijheid zijn gesteld. Bulgarije heeft zich bereid verklaard tot onderteekoning van het, vredesver drag. Een uit aanhangers van Hindenburg bèstaande volksmeni; te belette den veldmaarschalk de zitting der com missie van onderzoek bij te wonen. (lelde '13'17 een vermindering van 21 mill. q. (3.9 Wat de rogge betreft, is de oogst Amerika, Canada, Frankrijk, Spanje, Italië en Nederland 42 mill. q„ dat wil zeggen een verminde ring van 2 mill. q. (4.5 met 1918 en een vermeerdering van 8 mill. q. (23.37 met het gemiddelde '13 '17. Maai' men mag niet vergeten, dat deze toeneming slechts een zwak percentage van den geheelen wereldoogst kan uitmaken, daar de grootste producenten van rogge, Oostenrijk, Rusland en Duitschland waren. De totale gerstoogst van de-, zelfde landen, waarbij tevens Japan en Tunis, is 107 mill. q. of 14 mill. (12 minder dan verleden jaar en 8 mill. (3.0 meer dan de vijf voorafgaande jaren ('13—'17). De maisoogst van Spanje, Italië, Canada en Noord-Amerika be draagt 766 mill. q., waarvan 737 alleen op rekening van de Ver. Sta ten. Een toeneming van 81 mill. (11.8 in verhouding tot 1918 en van 323 mill. (4.4 in vérhouding tot het gemiddelde '(13—17). Wat de productie van rijst bo- fcreft, komt men tot een totalen oogst voor Italië, de Ver. Staten en Spanje van 16 mill. q., dat is een vermeerdering van 800.000 q. in verhouding tot '18 en van 2 mill. in vergelijking met het gemiddelde '13'17. Echter is de rijstoogst van deze landen slechts van zeer onder geschikte beteokenis in verhou ding tot, den wereldoogst. Wat de lijnzaad betreft, zijn de cijfers verbijsterend. In Italië, Ca nada, de Ver. Staten, Britsch-Indië, Japan en Tunis werd in '19 totaal 7 mill. q. geoogst, dat is een ver mindering van 8.8 mill. of 34.3 in vergeiyk met '18 ep van 4 mill. of 35.5 in vergelijking met het gemiddelde '18—17. Zeer zeker geen rooskleurig vooruitzicht, te- minder, daar de berichten, die men uit Rusland over den landbouw ontvangt, van dien aard zijn, dat ook daar aan verminderde mais- en tarweprodnetie moet worden ge dacht. Wanneer iets deze tekorten voor de toekomst kan voorkomen, dan is het zuinigheid en werkzaam heid van de menschen over den ge heelen aardbol. VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht te Nieuwedlep: 13 Nov. door 6 korders: 100 middel- tongen p. stuk 0.85; 100 kleine ton gen p. stuk 0.25; 20 roggen p. stuk 2; 4 kisten schelvisch p. ksit 17: 28 kisten zetschol p. kist 14 16- 12 kisten kleine schol p. kist 9 a 10; 2 kisten schar p. kist 6.50. 14 Nov. door 9 korders: 100 tongen p. stuk./ 1.25; 330 raiddeltongen p. stuk 0.85; 400 kleine tongen p. stuk 0.26; 90 roggen p. stuk 2; 20 kisten zet schol p. kist 1-3 a 16; 30 kistou kleino schol p. kist 9 h 10; 18 kis ten schar p. kist 7; 8 kisten schei- visch p. kist 17 ii ƒ-• 20. Burgerlijke Stand van Helder. van 13—14 Nov. GEHUWD: A. Klopper en A. C. Bruné; R. Zwart en Th. J. A. Mee lis; W. O. Robert en L. Dee. BEVALLEN. E. M. G. Mahieu- Winter, d.; J. MelisVermaat, z.: M. Riekwelvan Otteren, d. OVERLEDEN: W. Snijder, 52 j De wereldoogsten aan granep, Men schrijft aan het Hbl.: Het ziet er met de graanvoorzie- ning over de geheele wereld niet rooskleurig uit als men de cijfers in oogenschouw neemt, die het In ternationale Landbouwinstituut te Rome over de wereldgraanproduc- tie openbaar maakt. Weliswaar ontbreken aan de opgaven voor bet Noordelijk Halfrond de op brengsten van Duitschland, Oos tenrijk, de Balkan eu Rusland, doch het is moeilijk aan te nemen, dat deze, gezien de nog troebele binnenlandsche toestanden in en kele dezer landen, een verhooging van opbrengst in verhouding van vroegere jaren zullen aantoonen. Er zijn thans cijfers bekend over de oogsten aan verschillende gra nen in Spanje, Frankrijk, Ierland, Italië, Nederland, Canada, Britsch- Indië, Japan, Tunis én de Ver. Sta ten. Wat de tarweoogst betreft in genoemde landen bedraagt deze 519 mill. „quintaux" (een quintal is 1000 kilo), een hoeveelheid, de helft vertegenwoordigende van de we reldproductie. In vergelijk met an dere jaren, b.v. met '18, een ver mindering van 44 milL q. of 7.8 «n ia vergelijking met het gemid- MARINEBERICHTEN. Bij besch. y. d. Min. v. Mar. zijn de volgende plaatsingen enz. gelastmet 17 Nov. de luit. t. z. 2e kl. J. Fruin gepl. a. b. Van Speyk en de luit. t. z. 2e kl. S. Woldringh gepl. a. b. Wachtschip Willemsoord; met 21 Noy. de luit. t. z le kl. 8. v. Ramshorst gepl. i. h. comm der mar. te Middelburg, voor de behan deling der nangelegenh. betreffende het personeel, en de lult. t. z. Ie kl. J. A. Sonnenberg, odj.-chef v. d. staf der zeem. te Middelburg, tevens belast'm d. dienst v. adj. v. d- comm. der mar. aldaar; met 1 Dec. de luit. t. z. 2e kl. J. de Mos gepl. a. b. Koningin Emma Luit. t. z. 8e kl. H. Lindner, dezer dagen uit Oost-Indië teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. Luitenante t. z. le bl. J. J. Dikkere en J. W. H. Vogelenzang worden bin nenkort uit Oost-Indië terug verwacht. Officier-machinist 3e kl. M. Tjaarda is ter beschikking gesteld. De officier-machinist 3e kl. J. A. W. van dor Laan wordt 26 November ge plaatst in de rol van de Marinekazerne te Amsterdam en in Commissie ge steld naar Baden (Zwitserland) en Kiel (Duitschland). De officier-vlieger 2e kl. W. Ver- ploegh Chassé van Vliegkamp Kooij wordt met 24 December gesteld ter ge schikking. Bij K. B. van den 1 Nov., no. 17, is do officier van administratie 2e k. B. van Erp Taalman Kip met den datum van dat besluit bevorderd tot officier van administratie le kl. Op 7 Nov. gerepatrieerd per Grotius: Sergt.-maj. d. mariniers J. de Klerk. Op 8 Nov. per Tabanan: Oppersch. J. F. L. Houben, schipper J. Zwaan, bottelier-maj. J. H. Hoog land, sergt.-kok II. van den Berg, tor- pedomakers-maj. J. Baardman, G. Mein- dorïnk en J. C. van Ballegooij, sergt.- torpedom. J. Ilonigh, torpedist-maj. J Rutgers, J. C. van Ravenswaaij en M Sluijter. Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland is te Curacao aangekomen vermoedelijk op 11 November, STOOMVAARTBERICHT1N. Stoomvaartmaatschappij Notorlaad. Boeton, thuisr., pass. 14 Nor. Dun- Jan Pietersz. Coen, uitr., vertr. 12 Noy. v. Southompton. Prinses Juliana, uitr., vertr. 10 Nov. v. Suez. Rondo vertr. 8 Nov. r. Bat. n. A'dam. Batoe vertr. 7 Nov. v. Bat. a. A'dam. Jan Pietersz. Coen, uitr., pass. 18 Nov. Ouessant. Rotterdamsobe Lloyd. Besoeki arr. 13 Nov. v. Buenos Ayres te R'dam. Madioen vertr. 6 Nov. v. Batavia naar N.-York. Tambora, uitr., pass. 13 Nov. Kaap Bon. Patria arr. 14 Nov. v. Java te R'dam, Kon. Holl. Lloyd. Zeelandia vertr. 12 Nov, v. N.-York n, A'dam. Gelria, uitr,, pass. 13 Nov. Dover. HollandAmerika Lijn. Maartensdijk arr. 12 Nov. v. R'dam te Newport News. Noordam vertr. 12 Nov. v. N.-York n. R'dam. Soestdijlc, y. R'dam n. Chili, vertrok 12 Nov. van Buenos AyT©6. Waaldijk, v. Batavia n. N.-York. arr. 10 Nov. te Barbados. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Dardonus arr. 1 Noy, v. A'dam te Bat. Mentor vertr. 6 Nov. van Shangai naar A'dam. Peleus vertr, 6 Nov. v. Singapore naar A'dam. Kon. West-Ind. Maildienst. Stuyvesant arr. 14 Nov. 'f. W.-Indië te IJmuiden. Alkmaar vertr. 12 Nov. r. Mexillones naar Callao. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 14 Nov. Roode kool 3.306.kleinere 2.90, gele kool 8,30—4.70, kleinere 1.10—2.20, witte 1.10—1.60, grove uien 9.80— 11.20, peen 8, repen 2.S0; allee per 109 JLG. IDen 29aten November a. s is hopen onze geliefde Oudera jg HENDRIK ADRIANUS 8TEINR0TH I en g ANKE DE WIJN hun 25-Jarlg« Echtveiaeniging te d I berdenken. Dat zij nog vele jaren voor te ons gespaard mogen blijven, is Q de wenBch van hun dankbare Kinderen B. H. STEINROTH en Verloofde. D. B. STEINROTH. Helder, 15 November 1919. Den 288ten Nov. a.s mijn geliefde Kinderen, J. J. VAN STEENBERGEN hopen j| M. VAN 8TEENBERQEN - DAALDER, i hun 25-Jfrlga Echtmesniging te berdenken. Mede namens hun Broeders, Zwagers en Zusters, WED. J. DAALDER. Amsterdam, 16 Nov. 1919. 5 Iepenplein 27 (buis). Geboren CICILIA BEERTRUIDA MARIA. dochter vanL. TH. MAHIEU en E. M. G. MAHIEU WlNTBR. Helder, 14 November, 1919. Middenstraat 16, Ondertrouwd CATH. DE BEURS en H, BOONSTOPPEL Helder, Spoorstraat 72, f 18 Nov. 1919. den Burg (Texel), I Gem.-Huis, J Huwelijksvoltrekking26 Nov. a.s. Ontvangdag10 Nov. a.s., van 12-2 uur, Spoorstraat 72. Gehuwd 5 A. S. DE BATS, Oud Ze» O flcier Sa kl. S M en FLORA FLQRENTINUS. Batavia, 27 September 1919. Inplaats van kaarten. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onzen geliefden Man en Vader, den Heer WILLEM SNIJDER, in den ouderdom van 52 jaar. Namens de Wed., Kinderen, en verdere Familie. Helder, 13 November 1919. Vlamingstraat 21. Voor de vele bewijzen van deel neming, welke wij mochten ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer WILLEM KLUT, betuigen wij onzen harttlljkon drnk. Uit aller naam A. KLUT—Engel. Helder, November 1919. Door deze betuigen wij onzen wal- gimaendan dank aan allen, die hunne deelneming betuigden in de droeve dagen, door het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader onder vonden. Mede uit naam der Kinderen Wed. G. BOMHOFF-Ran. Msvrouw VAN LEERSUM zal gaarne dan visrdan Dinsdag van elke maand ontvangen. Mevrouw RUHL—PETRI zal gaarne don dorden Dinsdag dar maand ontvangen. D« Hear an Mevrouw VAN ERP TAAL MAN KIP-BUIJT, Parallelweg 41, zullen gaarne 'bezoeken ontvangen op Zon dig 18 en 23 November a.a., van 3 - 5 uur. Luitenant tar Zes T. L. KkUYS var- zoekt Inzending van rekeningen vóór 22 November a.s. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Helder, Gelet op artikel 37, in verband met.artikel 12, alinea 1 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van EDUARD VAN HO VE, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in het beneden-voorlokaal van perceel Langestraat 75. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren inbrengen. Helder, 1» Nov. 1919.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2