PLAATSELIJK NIEUWS. Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd de heer H. Marinus, thans als zoodanig werkzaam te Waddinx- veen. Comité tot huisvesting van noodlijdende kinderen van alle gezindten uit Weenen. Zeer gaarne voldoen wij aan het verzoek, te melden, dat door de Israëlitische Tooneel- vereeniging alhier op Maandag 12 Januari een liefdadigheidsvoorstelling zal worden gegeven, waarvan het batig saldo aan bo vengenoemd comité ten goede zal komen.' Opgevoerd zal worden het tooneelspel „Als de kersen bloeien", door dr. J. van Epen. Eenige dames hebben zich reeds bereid ver klaard voor dit doel kaarten te verkoopen. Hr. Ms. „Zeeland". Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant- serdekschip „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee G. F. Noordhoek Hegt, den 5en December j.I. te San Juan op Porto- Rico aangekomen. Kathleen Parlow. Miss Kathleen Parlow is voor het Helder- sche publiek geen onbekende: haar concert van gisterenavond was het derde, dat zij in den loop van een vijftal jaren heeft gege ven. Begrijpelijk is het dus, dat zij bereids veler harten gestolen heeft met haar viool spel, en dat zij ook thans weder een volle, en enthousiaste zaal een ganschen avond heeft weten te boeien en te betooveren. Betooveren: dat is wel het rechte woord. Want haar schitterend spel is van een tech nische volmaaktheid, die aan het wonder baarlijke grenst en onbegrensde vergezich ten operft ten opzichte vap de capaciteit eener viool. Het was verrukkelijk haar tech niek te bewonderen, die eenvoudig voor niets staat; haar tremolo's zijn van een won dere verfijning, haar vibratie is nobel en fijn, haar pianissimo's sterven weg als een zucht, als de laatste snik van een stervende. Haar beheersching is grenzeloos, haar posi tiespel bewonderenswaardig. Nu eens ver rast zij met dubbele flageolet-tonen, ragfijn als kristal, dan weder met pizzicato's, die snel achtereen' volgen, en haar vioolspel wordt tot een orgelaccoord, dat machtig aanzwelt of langzaam aan wegsterft. Vóór de pauze speelde zij een sonate van Brahms, en welk een warmte en gevoel wist zij, met name in het andante, hierin te leg gen 1 Om in het vivace straks uit te barsten in den jubel der tonen, die de componist erin gelegd heeft. Een concert fis kl. t. van Ernst volgde, en dit allegro moderato was beko rend en boeiend, dank zij der interpretatie van de kunstenares. Na de pauze waren het een zestal kleinere stukjes van uiteenloo- pendên aard, die zij vertolkte. De droevige, klaaglijke Joodsche melodie van Achron vertolkte al het leed van dit door de eeuwen verdrukte en nochtans levenssterke volk, een rigaudon, vroolijke en luchtige melodie van Monsigny gaf als antipode de blijheid en heerlijkheid van het leven weer. Tschai- kowsky met zijn Slavisch-weemoedig an dante, Mozart met zijn levenslustig rondo, alle kanten van het leven liet ons de vio liste zien, door diepten en over grenzelooze hoogten voerde haar viool ons, door alle phasen der menschelijke ziel. De beide slotnummers Slavische melo die van Dvorak en Zigeunerweisen van Sa- rasate waren, vooral wat deze laatste betreft, op het effect berekend van een vol maakte techniek en sloegen dan ook gewel dig in. In „Zigeunerweisen" de bewonde renswaardige combinatie, waarbij een aantal pizzicato's het arco-spel afwisselden, een prestatie, die het enthousiaste publiek te recht in vervoering bracht en der kunste nares noopte tot een niet minder fraai en bewonderenswaardig toegiftje. In Marcel van Gooi vond Miss Parlow een artistiek begeleider, die zijn uitteraard wat ondankbare rol op meesterlijke wijze vervulde en zich steeds wist aan te passen aan de interpretatie van de violiste. Ook hem gold ongetwijfeld een deel van het applaus. Het Casino-tooneel was smaakvol' en kunstzinnig versierd met palmen en gestof feerd met stijlvol meubilair. Vermelden wij tenslotte nog, dat aan miss Parlow een fraai bloemstuk werd aangeboden. De helden van Noordwijk. Door het personeel en de leerlingen der Zeevaartschool alhier werd voor de nage laten betrekkingen der helden van Noord- wijk 62.75 bijeengebracht. Door een der leerlingen werd bovendien ingezameld op de zangvereeniging /.Eupho- nia" te Schagen 13.35 en op een dansclub aldaar 20.70. De „Liberty Glo". De reddingboot, die ter adsistentie van het op een mijn geloopen Amerikaahsche stoomschip „Liberty" van hier was ver trokken, heeft alhier aangebracht den kapitein, den dekmachinist en een Chineesch bediende. De overige bemanning, bestaande uit 41 personen, is in vier sloepen van boord gegaan. Te Schiermonnikoog landde een boot met twaalf opvarenden, onder wie de eerste en derde stuurman van de „Liberty Glo". 8 man landden te Moddergat, terwijl drie man door de reddingboot „Brandaris" op Tersohelling werden aangebraoht. De lading van de „Liberty Glo", bestaan de uit katoen en levensmiddelen, dreef Za terdag op Texelstroom. Zij werd door blazers opgevischt. Het is opmerkelijk, dat in den laatsten tijd voor het meerendeel Amerikaansche sche pen door de mijnen worden getroffen. Zij missen blijkbaar de juiste kaarden, die het nog altijd door mijnen onveilige gebied aanwijzen. St. Nicolaasfeest Bond van Onderofficieren Kon. Marine. Evenals andere jaren werd ook dit jaar een St. Nicolaasfeest gehouden voor kinde ren van bondsleden van bovengenoemden bond. Aan dit feest, dat Donderdag in Ca sino gehouden werd, namen 354 kinderen deel. De zaal was met groen en bloemen keurig versierd. Een vijftiental dames zorg den voor de regeling van een en ander, ter wijl een 14-tal stafmuzikanten zich belan geloos beschikbaar hadden gesteld voor het geven van muziek. Nadat een feestlied was ingezet en lek kers rondgedeeld, weid door den heer Allers een bioscoopvoorstelling gegeven, het num mer van de poppenkast moest helaas, we gens afwezigheid van den heer Everaard, vervallen. Op een keurig versierde arreslede arri veerde vervolgens Sint Nicolaas met zijn knecht, en het „groote boek", waarin alle ondeugende kinderen staan opgeteekend. Een heel ondeugende jongen werd door Pieterman in den zak gestopt. Nadat het welkomstlied was gezongen, ging St. Nicolaas over tot de verlsting van de prijzen (tombola zonder nieten). Een ver rassend gezicht was wel de vele kleurscha- keeringen, welke de heer Polak met het electrisch licht deed aanbrengen. Nadat al len waren voorzien van een geschenk,.werd overgegaan tot de verloting van de hoofd prijzen, voor de meisjes een groote pop en voor de jongens een vliegmachine. Nadat St. Nicolaas gevraagd had of allen een geschenk hadden ontvangen, werd door hem een korte afscheidsrede gehouden, de kinderen aangespoord steeds braaf te zijn, wat hunne' ouders zoo'n plezier zal doen, en hierna het feestlied nog eens gezongen. Ten 8 ure gingen allen ten zeerste voldaan naar huis. Kan de commissie ten zeerste tevreden zijn over het verloop van het kinderfeest, niet minder moge zij dit zijn over het daar na gehouden avondfeest. Ten 9 ure was de zaal hiervoor gereed en bleek al spoedig, dat de toeloop verras send groot was. Door de sedert kort te Helder opgerichte mandolineclub werden eenige zeer schoone nummers ten gehoore gegeven. Voorts wer den tijdens het bal voordrachten gegeven zeer ten genoege der aanwezigen. Welwil lende medewerking had de commissie ver kregen van Mej. Kikkert en den heer Bijl. Eene verloting ten bate van de nagelaten betrekkingen van de Noordwijksche schip breukelingen bracht 38.op. Alles tezamen mag gezegd worden, dat de afwerking van het opgezette programma voor het bestuur een prachtig succes is ge weest, alles had een mooi verloop en vooral ook het avondfeest moge navolging vinden. Dergelijke samenkomsten brengen de onder officieren met hunne dames tot kameraad- schappelijker omgang en het bleek, dat ook het feest met genoodigden een zeer ordelijk verloop had. BINNENLAND. De afbouw der kruisers. Het CorrespJbureau meldt: Uit parlementaire kringen bereikte on§ een gerucht, dat bfj informatie bevestiging vond, dat de sociaal-democratische leden der Tweede Kamer bij monde van den heer Hugenholz voornemens zijn om Dinsdag vóór den aanvang van de debatten over de Marine-begrooting van den Minister van Marine een duidelijke en onomwonden ver klaring te vragen omtrent zijn voornemens ten opzichte van den al dan niet afbouw van do beide kruisers „Java" en „Sumatra". Nederland en België. De „Nation Beige" dringt nog steeds aan op tot stand brenging van een militaire over eenkomst en bespreekt in verband daarmede ook een reeks in de „N. Eott. Crt." ver schenen artikelen van generaal van Ter- wiega. Men behoeft geen groot strateeg te zijn zegt de „Nation Beige" om te begrijpen, dat de legerkorpsen van von Kluck alle ge legenheid gehad zouden hebben het Belgi sche leger van Brussel en Antwerpen af te snijden, alvorens de 18 bataillons van gene- raad van Terwisga, versterkt door de Ne derlandsehe divisies, dio noordelijk opgesteld waren, tijd gehad zouden hebben met goed gevolg tusschen beide te komen. In een nieuwen oorlog zou de toestand weer geheel dezelfde zijn. Een belofte van Nederland en wij willen hiermee heelemaal niet insi- nueeren, dat zij niet gehouden zou worden zou alleen waarde hebben, indien zij verge zeld ging van een krijgsplan en van een bepaalde overeenkomst omtrent de samen werking van de beide legers. Zonder een degelijke overeenkomst zou er niets bestaan. De Nederlanders' bekijken de kwestie van het standpunt van den toekomstigen volken bond. Wij bezien haar onder het licht van het verbond, dat wij willen sluiten met Frankrijk en Engeland. Laat ons dat ver bond sluiten. Wij zullen dan sterk zijn en Nederland zal vanzelf aangetrokken worden tot het westelijke blok. Wij zullen in het toe treden van Nederland een nieuwen waarborg vinden. Overigens hebben wij er niets bij te ver liezen, dat het geheele probleem van het Belgisch-Nederlandsch geschil in den'hui- digen staat blijft. Koning Willem van Neder land heeft tot 1839 gewacht, alvorens de ver dragen van 1881 te ratificeeren. Niets ver plicht ons, vlug te werk te gaan en het is beter geen oplossing te krijgen, dan een .slechte oplossing. Wij kunnen zeer goed de 'armen kruisen tegenover de hardnekkigheid van het kabinet van den Haag en tegenover den raad der groote mogendheden, die wil len, dat wij zullen toegeven aan de Neder- landsche koppigheid. De Nederlanders heb ben een harden kop. Wij ook, en zonder ver der behoeven te zoeken in de geschiedenis, kunnen wij zeggen, dat de Duitschers het tot hun schade ondervonden hebben. Nederland en België. Bet Hbl. meent te kunnen verzekeren, dat de definitieve tekst van de nieuwe tractaten tusschen Nederland en België verleden Don derdag is vastgesteld en dat Nederland reden heeft tevreden te zijn met de bereikte resultaten. Uit Parijs wordt nog aan het Hbl. gemeld: De geprojecteerde regeling, die ook econo mische doch geen militaire bepalingen om vat, mag voor Holland als zeer bevredigend beschouwd worden. De details zullen door partijen afzonderlijk nog nader worden uit gewerkt, waarna half Januari een nieuwe officieele bijeenkomst plaats heeft. Duitsche kolen naar Nederland. Aan het Hbl. wordt gemeld: Onlangs is reeds bericht, dat tusschen Nederland en Duitschland onderhandelin gen gaande zijn over het afsluiten van een nieuwe kolenleveringsovereenkomst, daar de oude op den 3len December ^s. afloopt. Van beide zijden werd erop aangelegd de nieuwe overeenkomst zoo spoedig mogelijk gereed te doen zijn. Duitschland vraagt voor de nieuwe leveranties geen onmatig hooge prijzen. Zij zullen ongeveer 5 pCt. hooger zijn* dan de tegenwoordige noteerin gen. Deze hoogere prijs wordt gevraagd on der verwijzing naar de hooge prijzen op de wereldkolenmarkt en voorts wordt het argu ment aangevoerd, dat de productiekosten in het Ruhrkolengebied, dat hoofdzakelijk voor de leverantie aan Nederland in aan merking komt, sedert de in Juni overeenkomst aanzienlijk zijn gestegen. Wat de hoeveelheden aangaat, zoo is Duitschland voornemens de aanstaande le veringen ook voortaan op een grondslag te baseeren van circa 70.000 ton per maand, een hoeveelheid, welke met de wensohen van het Nederlandsehe volk overeenstemt. Nederland heeft zich bereid verklaard voor het vervoer der kolen wagons en ander rol lend materieel der Nederlandsehe Spoorweg maatschappijen beschikbaar te stellen. Intusschen blijft het bij den druk, welken de Entente op Duitschland oefent, de vraag of Duitschland in staat zal zijn grootere maandelijksehe leveringen te garandeeren. De wil is goed, maar de uitvoering hangt van nevenzaken af. Het kolensyndicaat zal binnenkort onder 'het toezicht van een ge allieerde commissie worden geplaatst, die scherp zal onderzoeken, op welke wijze grootere leveringen aan Frankrijk kunnen geschieden door het Ruhrkolensyndioaat. Het ligt voor de hand, dat de neutralen on der een dergelijke controle niet goed zul len varen. De Brandstoffen-voorziening. Géén aanvullingsrantsoenen. Van verschillende zijden is reeds gevraagd of dit seizoen nog verstrekking van eenhe den zwarte brandstof voor aanvullingsrant soenen is te verwachten. Naar wij van be voegde zijete vernamen, bestaat daartoe ech ter niet de minste kans. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in den verminderden toevoer .van Duitsche en Amerikaansche kolen. Het verbruikende publiek verkeert nu eohter in heel wat gunstiger omstandighe den dan het vorige jaar, omdat men thans op de vrije markt turf kan koopen in onbe perkte hoeveelheden. (Tel.) De aardappelpositie. De Verhruikersraad te 's Gravenhage heeft eenigen tijd geleden mededeeling ge daan omtrent den plaatselijken en den na- tionalen toestand in den aardappelhandel, welke berichten door den directeur van het Rijkskantoor voor aardappelen worden te gengesproken. Aan zijn uitvoerige mede- deeling ontleenen wij het volgende: Het is een normaal verschijnsel, dat aard appelen bij het rooien het goedkoopst zijn en duurder worden, naarmate de vraag grooter wordt door den winteropslag, en dat deze prijs nogmaals stijgt, zoodra de aard appelen door den venbouwer onder het win- terdek zijn gebracht en de risico van ver voer in den laten iherfst grooter wordt. De duurdere werkloonen enz. in aanmerking genomen, is eene prijsstijging van 1.50 per hectoliter niet abnormaal. Dat deze duurte ook veroorzaakt zou zijn door onbeperkten uitvoer, is geheel onwaar; immers de uitvoer is zeer beperkt. Tot op dit oogenblik zijn uitgevoerd 4663 wagons k 10.000 K.G., zijnde nog niet een tiende ge deelte van wat in normale jaren wordt ge ëxporteerd. Bovendien worden voor uitvoer alleen toegelaten aardappelen, die voor de binnenlandsche consumptie niet geschikt of niet duurzaam zijn, waartoe o.a. behooren alle witvleezige aardappelen en die zand- en veenaardappeïen, welke niet voor den ga rantieprijs in aanmerking komen. Er bestaat eene zeer scherpe controle op den uitvoer; elk grensstation is door één of meer controleurs bewaakt, terwijl bovendien e vliegende controle in het binnenland bestaat. „De regeling is zoo nauwkeurig, dat eiken dag op het Rijkskantoor hekend is, welke soorten en hoeveel wagons aardappelen de grens hebben gepasseerd. „Die uitvoer is niet van invloed op de binnenlandsche voorziening, tiaar deze aard appelen anders in de fabrieken zouden wor den vermalen, vervoederd of op andere wijze verwerkt. „De veenkoloniale aardappelen en de zand- en veenaardappeïen, waarop in de distributieperiode zoo is gescholden, welke 'om de een of andere reden voor de binnen landsche consumptie minder geschikt zijn. „Van de voor binnenlandsche consump tie geschikte geelvleezige kleiaardappelen wordt dus niets uitgevoerd. „Wat de plaatselijke voorziening betreft, wordt verwezen naar de destijds door de Regeering aangeboden gelegenheid voor-in slag tegen verminderden prijs, waarvan door geen particulieren en door slechts één ge meente gebruik is gemaakt." Veranderingen Spulstraat en N.Z .Voor burgwal te Amsterdam. Een bankconsortium heeft eenigen tijd geleden aan de gemeente Amsterdam te ken nen gegeven dat het reflecteerde op het ge deelte Spui, Singel, Spuistraat en N. Z. Voor burgwal tot aan de Rosmarijnsteeg. Het ge deelte Spuistraat, waar thans de E. S. M.- treinen stationneeren, zou dan van den open baren weg worden afgesloten en, na amotie van de daarop staande perceelen zou er een reusachtig gebouw verrijzen, waarin de Rot- terdamsche Bankvereeniging, de Javasche Bank en eenige andere financieele instellin gen hare kantoren zullen vestigen. De erfpaohtsom zou niet minder dan drie millioen bedragen. Van gemeentewege is dit aanbod sympathiek ontvangen. Men zou deze gelegenheid aangrijpen om de Rosma rijnsteeg te ver.breeden en ter hoogte van deze en de St.-Luciënsteeg, een plein te ont werpen. In de amotie zou ook worden be grepen het gedeelte van den N.-Z. Voor burgwal tusschen de Rosmarijnsteeg en de Wijde Steeg. Dit zou geschieden ten behoe ve van de E. S. M., die er hare kantoren zou vestigen. De desbetreffende onteigeningaanvrage, is ongeveer zes weken geleden verzonden. De wlttebroodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van Graan en Meel maakt be kend, dat als wittebroodkaart voor het 119de tijdvak, hetwelk loopt van 9 December a.s. tot en met 17 December a.s., zal dienen de Rijksbroodkaart in de bruine kleur op licht bruinen ondergrond. Schip door den bliksem getroffen. Het s.s. Benoa, van de Kon. Paketvaart Mij., met een lading benzine van Soerabaja onderweg naar Bandjermasin, is door den bliksem getroffen, waardoor brand ontstond. Het achterschip is uitgebrand. De beman ning, die onmogelijk in de sloepen kon ko men, was naar het voorschip gevlucht. Zij werd toevallig ontdekt door de „Daendels". De „Benoa" is op de kust van Madoera op het strand gezet. Een stoker is gedood. De „Benoa" is zeer vermoedelijk verloren. (De „Benoa" van de K. P. M. mat 170.8 registertonnen; het s.s. was bestemd voor het vervoer van passagiers en goederen). De visscherjj te IJmuiden. Het aantal vaartuigen, in 1918 de vis- sohershaven te IJmuiden binnengekomen, was volgens het verslag van de Kamer van Koophandel van Velsen 15.894, tegen 13.903 in 1917. De vermeerdering was het gevolg van het drukkere verkeer der kustvisscherij. In den korten tijd, waarin de stoomtrawlvis- scherij met een 30-tal booten werd uitge oefend zijn twee trawlers met man en muis vergaan. Wegens het langdurige stilliggen van de stoomtrawlvloot in den loop van 1918, leden de reederijen over het algemeen min of meer belangrijke verliezen. De logger- vloot maakte over het geheel ongewoon hooge besommingen, doch wegens de buiten gewoon hooge exploitatiekosten waren over het algemeen de uitkomsten van de trawl- visscherij met loggers slechts matig. De zeilloggervloot leed weder belangrijke ver liezen aan menschen en schepen; alleen van de Umuider vloot bleven 14 vaartuigen, waarvan 10 met man en mufs. De opbrengst van de in de rijksvisehhal afgeslagen visch bedroeg 18.497.098 tegen 13.763.678 het jaar tevoren. BUITENLAND. LUCHTVAART. De tocht naar Italië. De le luitenant-vliegenier G. A. Koppen, met als waarnemer de le luitenant J. j. Koopman, zal vermoedelijk op Dinsdag 9 De cember zijn tocht naar Italië per vliegtuig ondernemen. De le luitenant-vliegenier Versteegh neemt geen deel aan den tocht. Engeland—Australië. Batavia, 6 Dec. De Britsche vlieger cap tain Ross Smith is als eerste der aviateurs, die van Engeland naar Australië vliegen, op Java aangekomen. Hij landde in den namid- 'dag op het vliegveld bij Bandpeng. De Handley Pagefabrieken hebben een nieuw vliegtuig afgeleverd, dat geschikt is voor het vervoer van 15 k 20 passagiers of twee ton vracht. Er is een keurig salon in het vliegtuig, dat o.a. voorzien is van draad- looze telefoonapparaten. De twee Napier Lion motoren geven het vliegtuig een maxi mum-snelheid van 112 mijl en een gemiddel de enslheid van 90 mijl. Er zijn geluiddem pers om de motoren aangebraoht, die het mo gelijk maken in de kajuit gesprekken te voe ren. Als één motor den dienst weigert is de andere sterk genoeg om de vlucht voort te zetten. De groote reservekracht maakt het mogelijk, dat de machine, zelfs als zij vol be last is, van een klein terrein op kan stijgen. Duitschland en dé Geallieerden. Parijs, 8 Dec. De „Petit Parisien" meldt, dat het geweld, waarmee Duitschland be dreigd wordt, aanzienlijke wijzigingen in den vorm heeft ondergaan, De militaire waarborgen, die het aanvullingsprotocol voorziet, zouden bijna geheel zijn prijsge geven, al spreekt men alleen van een ver zachting in de redactie. Ook in de vergoe ding voor de vernietiging van de vloot te Scapa Flow zijn wijzigingen aangebracht. Volgens de „Humanité" wacht de opperste raad erop,dat sir Eyre Crewe, de Éngel- sche afgevaardigde, de toestemming zal krijgen om de genomen besluiten te be krachtigen. Latere berichten melden, dat de nota he den zou worden overhandigd. ITALIË. De ongeregeldheden te Innsbruck duren-, voort. Kloosters en de levensmiddelenma gazijnen zijn door de menigte bestormd. Verscheidene winkels zijn uitgeplunderd. De politie en de gendarmerie zijn machte loos. Opnieuw zullen de Italiaansche mili tairen moeten optreden. Fiume. Berlijn, 8 Dec. Van Italiaanschen kant wordt oficieel medegedeeld, dat Italiaan sche regeeringstroepen met d'Annunzio Fiume zijn binnengetrokken. D,e troepen van d'Annunzio hebben zich met de regee ringstroepen verbroederd. In Italië is deze tijding met geestdrift begroet. BELGIE. Brussel, 8 Dec. Nadat het parket was overgegaan tot in hechtenis neming van den socialistischen afgevaardigde Jamar, het socialistisch gemeenteraadslid Longue- ville en een zekeren Luys wegens medewer king aan de „Socialiste Beige", welk blad tijdens den oorlog in Nederland werd uit gegeven, heeft vandaag een deel der haven arbeiders bij wijze van protest tegen hun aanhouding het werk gestaakt. VEREENIGDE STATEN. De mijnwerkersstaking geëindigd. De bladen te Washington melden, dat de mijnwerkersstaking geëindigd is. De bij zonderheden zullen Dinsdag worden gere geld. Het telegram is tot 'dusver niet bevestigd. De Senaat en het vredesverdrag. Parijs, 7 Dec. Senator Hitchcock, die een onderhoud heeft gehad met Pre.sident Wil- son, zeide, dat deze niet de bedoeling had het vredesverdrag van den Senaat terug te nemen. De verantwoordelijkheid voor het geen geschied was, rustte niet op den Pre sident. Deze heeft besloten de zaken te la ten zooals ze zijn. Hij is ook van meening, dat de toestand te Mexico ernstige gevolgen zal kunnen hebben en volgens zijn meening moest 'men zich in dezen voor alle over haasting wachten, Voetbal. Holder—N. W. D. 3-0. Ook Steeds Voorwaarts is niet opgekomen, waardoor weer een prachtige Zondag verloren is gegaan. Het was uitstekend voctbalweer en het terrein had zich, ondanks de vele regens, goed ge houden, hoewel het natuurlijk wat zwaar was. Daar besloten was, om toch te spelen, had men inderhaast een wedstrijd gearangeerd tegen Con- cordiaan, welke club herdoopt is in N. W. D. „Helder" kwam sterk uit en wel in deze op stelling: Houwaert Kroon Duinker Jurg Tiessen Versluijs Alberts Jongbloed Smit Selderbeek Broekhuizen „N. W. D." had 2 spelers van „Helder" in de gelederen, n.1. Prins en Rijswijck. Scheidsrech ter was Gode. Om 2.15 trapt Smit af met den hinderlijken wind eenigszins tegen; reeds direct is het te zien dat H. sterker is. Tiessen is direct op dreef en brengt steeds op of schiet zelf; aanval op aanval volgt en „N. W. D." wordt geheel ingesloten, wat een verkeerde tactiek is, daar de .tegenpartij zoo goed als in zijn geheel voor doel staat en er zoodoende geen door komen aan is, terwijl de invaller-doelman won der veel geluk heeft: tweemaal weet hij een goed ingezette bal luk-raak weg te trappen, een pracht schot van Alberts stopt hij echter verdienstelijk. Smit, die wat bang is, mist daarna een opgelegde kans. Eindelijk, na een half uur. is het ten slotte Tiessen zelf, die zijn harde werken een betere zaak waardig beloond ziet, door met een hoog schuin schot te scoren, nadat hij even te voren een penalty zacht in 's keepers handen schoot. Even voor rust weet Tiessen nogmaals het net te vin den, maar buitenspel, wat nogal eens voorkomt, is oorzaak dat de goal niet toegekend wordt. Rust trad in met 10 voor H. De 2e helft begon met een paar aanvallen van N., maar Kroon en Duinker zijn hen al spoedig de baas. De „Helder'-voorhoede combineert nu beter dan voor de rust, men begrijpt elkaar goed en Broekhuizen doet een paar mooie voorzetten, één daarvan wordt_ door Smit ineens genomen, maar de bal gaat juist naast. Uit een scriAmage voor doel weet Tiessen onder heftig appèl voor buitenspel no .2 te fabriceeren. Dan roert ook „N. W. D." zich weer eens, doch het spel van den aanval betcekent niet veel. Als er een hagelbui losbreekt schijnt de aardigheid er wat af te gaan, met ernst wordt er niet meer gespeeld en H. maakt er maar wat van, hoewel Bakker, die nu het doel. van N. verdedigde,, nu en dan toch be nauwde oogenblikken kreeg en uit een der veel vuldige aanvallen moet hij den bal nog eenmaal achter zich vandaan halen na een schot van Smit, voorafgegaan door doordacht spel van Tiessen. Dan gelooft men het wel; „N. W. D." krijgt meer lucht en brengt eens een visite aan de andere zijde; zelfs is Kroon genoodzaakt uit te tr^on om erger te voorkomen en moet daarna ook Hou waert eens zijn handen uitsteken na een goed schot van den rechtsbinnen. Het einde bracht tenslotte een 3;—o zege voor „Helder", een uitslag waarmede „N. W. D." zeer tevreden kan zijn. „N. W. D." zal uit deze match geleerd hebben, wat het zeggen wil tegen een 3e klasse-club. te spelen, en nu is „Helder" lang niet een van de sterksten onder haar collega's. Tiessen. Duinker, Versluijs en ook Broekhui zen hebben den geheelen wedstrijd-duur met animo gespeeld en gaven zich geheel voor hun taak. Hoe wel Jurg ook uitstekend was, dient hij er echter rekening mede te houden, voortaan wat kalmer te zijn. Frits viel in dezen wedstrijd niet erg op, het liep ook niet mee en bovendien vooral na rust bedierf hij vele goede kansen door buitenspel- staan. Ook Kroon en Houwaert blonken niet uit. alleen door het feit, dat ze niet in de gelegenheid zijn geweest, te toonen wat ze waard zijn in de ploeg. Dat zullen ze Zondag a.s. kunnen laten zien tegen „H. S. V.". Want dezelfde verdedi ging, die nu gespeeld heeft tegen „N. W. D.", zal dan den strijd moeten aanbinden tegen de snelle voorhoede der Haarlemmers en als het dan even succesvol is als nu, zijn we allang tevreden. Andere wedstrijden. Afd. Helder N.-H. V. B. Het 2e elftal van „Helder" speelde 's morgens tegen dc 3e editie en wist met 50 te winnen. De heeren hebben het dus nogal kalm aangelegd. „Victori 1" slaagde erin „W. I. K. II" met 20 t'e slaan. Uitslagen van- Zondag 7 Dec. 2c klasse B. SchotenR. C. H. 12 AmstelAlcm. Victrix 31 O. D. E.—Z. F. C. i—4 3e klasse E. N. O. S.Purmersteijn D. W. S.—H. B. C. F. BloemendaalRapiditas WatergraneerWestfrisia Reserve 2e klasse D. W. F. C. 2—Z. V. V. 2 Blauw Wit 3—Ajax 3 12 00 1—O 2X De stand is thans: O. •t goals §5 P bp §3 v.—t. P- Purmersteijn 10 6 4 0 24-4 16 H.S.V. 9 6 2 1 17—12 14 Helder 8 4 1 3 10-9 9 Steeds Voorwaarts 9 2 4 3 8—13 8 N,O.S. 9 3 1 5 10—14 7 Q.S.C. 7 2 2 3 9—8 6 H.B C. 10 2 2 6 13—22 6 D.W.S. 10 1 4 5 5—14 4 Correspondentie. Een inzender, de heer U. Zijlstra, beklaagt zich erover, dat van de groentenveiling ach tergebleven kooien des middags om 12 uur nog op het Koningsplein lagen, en door hon den verontreinigd werden. Inzender drukt hierover, zijne verontwaardiging uit en vraagt of deze kool, die blijkbaar door de handelaren is achtergelaten, niet wat eerder kan worden opgeruimd, opdat dergelijke on smakelijke en ergerlijke vertooningen ons bespaard worden,

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2