HELDERSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5181 DINSDAG 16 DECEMBER 1918' 47e JAARGANG ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.20, franco per post f 1.40. Buitenland f 2,40 Zondagsblad 0.50, 0.60. 1.05 Modeblad 0.95, 1.05. 1.30 Losse nummers der Courant 3 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC, DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29' - Interc. Telefoon 50 ADVERTENTIËN. 20 ct. p, regel. Ingez. mededeeltngen (kolombr. als redactioneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gcvr,, te koop, te huur) v.' 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij voorultb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder'nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/s ct'. Adv. op bep. aangew- pl. worden 25 °/o hooger berekend. BUITENLAND. Eon drievoudig verbond? De Parijsche correspondent van de „New- York Herald" meldt dat de besprekingen tusscben Clemenceau en Lloyd George te Londen o.m. tot de volgende resultaten heb ben geleid. Ie. De geallieerden hebben te kennen ge geven, wellce van de Amerikaansche reser ves op het vredesverdrag zij voor aanvaar ding vatbaar achten en wellce niet. 2e. Er is een nieuwe verklaring afgelegd door Engeland, Prankrijk en Italië, wellce in houdt, dat zij besloten zijn van Duitschland de ongewijzigde uitvoering van het vredes verdrag ite eisohen. Mocht Duitschland dit weigeren, zoo, zullen zij het met geweld daar toe dwingen. Van Amerikaansche zijde werd verzekerd, dat ook de Vereenigde Staten be reid zijn met de geallieerden samen te wer ken en 'hiertoe zoo noodig hun militaire hulp zullen verleerten. 3e. Belangrijke besluiten werden genomen in zake de oplossing van het Adriatische pro- bleem. 4e. Tusscben Engeland en Frankrijk is een financieel acooord gesloten, waarbij aan de banken van beide landen wordt toegestaan, credieten op langen termijn te openen ten einde het economisch leven weder op te hef fen en de wisselkoersen te stabiliseeren. 5e. De onderhandelaars hebben de basis gelegd voor een definitief verbond tusschen Frankrijk en Engeland, dat tot Italië zal wor den uitgebreid, indien Amerika zich onzijdig blijft houden. 6e. Beslissingen zijn genomen, tengevolge waarvan de vrede met Turkije spoedig geslo ten zal kunnen worden, 7e. In beginsel is besloten tot het instellen van een raad van eerste ministers, waarin, nSar men hoopt, ook een vertegenwoordiger van de Vereenigde Staten zitting zal nemen. Deze raad zal de internationale kwesties re gelen, die nog onopgelost zijn. ENGELAND De levensmiddelenvoorziening. In ons land is, en wordt nog dikwijls, duch tig gemopperd over de bemoeiingen der re geering inzake de levensmiddelenvoorzie ning. Dat het elders ook niet altijd gaat zoo als men het graag hebben wil blijkt uit het volgende bericht van de „Daily Mail": De Schatkist zegt het blad die gewei gerd had vergunning te geven, om Holland- sche boter voor 16.10 sta. per hundreó- weight (een centenaar of 112 Eng. pond of pl.m. 50 KG.) te koopen, heeft nu machti ging verleend, om Siberische boter van veel minder hoedanigheid voor £15.10 sh. per huridredweight te koopen. Deze merkwaardige transactie lokt veel commentaar uit op de botermarkt. In Mei werden den voedselregelaar 10.000 ton Sibe rische boter aangeboden, in den herfst te le veren, voor 9.5 sh. De prijs was toen te hoog. Om den.' janboel volmaakt te maken; heeft het voedselministerie onlangs, op bevel van hooger hand, duizend ton goedkoope Argen- tijnsche boter uit Engeland naar Frankrijk gedirigeerd, aangezien, naar het heette, de Argentijnscho producenten onrustig werden onder den invloed van de hooge prijzen, die zij in Frankrijk konden maken en hun con tracten met de Engelsche regeering dreigden te verbreken; Gisteren ging het verlaagde b<5terrantsoen van 28 gram per hoofd en per week in En geland in. FRANKRIJK. Het opruimen der mijnen. De werkzaamheden voor het opruimen dei- mijnen door Fransche oorlogsvaartuigen kunnen als geëindigd worden beschouwd over de geheele uitgestrektheid der Fransche kust en die van Algiers en Tunis, alsmede op het grootste deel der kust van Syrië. Brand in het kasteel van Compiègne. In het kasteel van Compiègne, een histo risch monument, waaraan veel herinneringen verbonden zijn uit den tijd van Bodewijk XV, Napoleon I en Napoleon III, en waarin ge durende een groot deel van den oorlog het Fransche hoofdkwartier gevestigd was, is in den nacht van Zaterdag op Zondag brand uitgebroken. De oorzaak is onbekend. Het vuur vernielde de raadszaal van het kasteel en de slaapkamer van Napoleon I. De in deze slaapkamer aanwezige meubelen kon den tijdig gered worden. Daar het kasteel tijdens den oorlog herhaaldelijk door de Duitschers gebombardeerd, werd, had men het meerendeel der kunstschatten, die het in normale tijden bevat, naar elders overge bracht. Niettemin is de schade zeer aanzienlijk; be halve de verwoesting aan het gebouw zelf gingen er belangrijke dossiers uit de be vrijde streken verloren. Officieus wordt de schade op twee millioen francs geschat. BELGDE. Stakingen. De mijnwerkersfederatie in het Charleroi- bekken heeft besloten de algemeene staking te proclameeren. De metaalbewerkers zullen het voorbeeld der mijnwerkers volgen. In de andere mijndistricten is aan de patroons een termijn tot 15 Januari toegestaan voor de verhooging der loonen. HONGARIJE. Het terroristenproces. Het gerechtshof heeft veertien beklaagden ter dood veroordeeld, allen wegens moord of aanzetting daartoe en roof. De overige be klaagden werden tot tuchthuisstraf fan ver oordeeld. BINNENLAND. De afbouw der kruisers. In parlementaire kringen wordt verwacht, dat als gevolg van de over de kruisers ge voerde debatten, de afbouw dezer schepen niet verder zal worden voortgezet dan noo dig is om ze tot vrijmaking van de hellingen te water te laten, hetgeen maar schatting nog ongeveer 400.000 per schip zou kosten. De uitlevering van den ex-Keizer. Terwijl uit Londen gemeld wordt, dat na de inwerkingtreding van het vredesverdrag de berechting van den ex-keizer zeker plaats zal hebben, komt thans van Duitsc-he zijde het bericht dat ook $an dien kant zijn uitle vering zal worden gevraagd, ten einde hem door de oncierzoekingscommissie naar de voorgeschiedenis van den oorlog te doen ver- hooren. Daar de zittingen tot Januari ge schorst zijn en bij de hervatting der vërhoo- ren eerst andere getuigen moeten verschij nen, zou een eventueel verhoor van dén ge wezen keizer niet vóór Februari verwacht kunnen worden. De Batavier m gestrand. Zondag is het stoomschip „Batavier III" op de Hinder-ribben gestrand. De sleepbooten „Atlas" en „Ursus" vertrokken van Hoek van Holland naar de strandingsplaats.' De „Ur sus" heeft de passagiers overgenomen en aan land gebracht. Ook de bagage werd door de sleepboot in veiligheid gebracht. Bij hoog water is de „Batavier III" met sleepbootbulp weder vlot gekomen en naar Rotterdam opgestoomd. De salarissen'der Rijksambtenaren. De Centrale Nederl. Ambtenaarsbond hield Zondagmiddag te Amsterdam een drukbe zochte openbare vergadering om te protes teeren tegen het'uitblijven der voorstellen tot salarisverhooging. Na een uiteenzetting van deiï heer Lub, secretaris van het hoofd bestuur, werd de volgende motie aange nomen: „De openbare vergadering van Rijksamb tenaren, uitgeschreven door den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond „overwegeude, dat door het uitblijven van de definitieve voorstellen tot verhooging van de salarissen ten behoeve van het rijksper soneel de kansen op uitbetaling der ver hoogde salarissen per 1 Januari 1920 steeds kleiner worden 'en dientengevolge groote ongerustheid onder belanghebbenden ont staat; „overwegende, dat tengevolge dezer -toe nemende ongerustheid bij het personeel al lerlei alarmeerende geruchten gretig ingang vinden, waardoor de stemming onder dit personeel in ongunstigen zin wordt be- invloed; „van 'oordeel, dat op de regeering de onaf wijsbare plicht rust, er voor te waken, dat belanghebbenden niet de dupe worden van de vertraagde totstandkoming der nieuwe salarisregeling; „dringt er daarom ten krachtigste bij haar op aan, dat zoodanige maatregelen worden genomen, dat de nieuwe salarisregeling ten spoedigste tot stand komt, en in afwachting daarvan doorbetaling van bet inkomen per 31 Dec. 1919 wordt gewaarborgd." Hulp aan Weenen. In den trein, die gisteren met levensmid delen enz. naar Weenen vertrok, werd we der opgenomen een wagon van het Groqt Oosten der Nederlanden met goederen en levensmiddelen ter waarde van ongeveer 16.000.—. Voor het Weensche kind. Door het Hoofdbestuur van do Onderoffi- ciersvereeniging der Landmacht „Ons Be lang" is aan de leden dier vereeniging voor gesteld, dat ieder onderofficier bij het uitbe talen der jaarwedde op 31 Dec. a.s. l/30e van zijn maandloon afdraagt „voor het Weensche kind". Kostwinnersvergoeding. Den burgemeesters is verzocht de vergoe ding wegens kostwinnerschap uit te keeren op 27 Dec. a.s. over den. termijn van 16 tot en met 26 Dec. 1919 en op 6 Jan. 1920 over de termijnen van 27 tot en met 31 Dec. 1919 en 1 tot en met 6 Jan. 1920. Eeuwfeest van de boekdrukkunst. Naar „Graficus" meldt, zal op de a.s, ge meenschappelijke algemeene vergadering der Boekdrukkerijbonden het voorstel wor den gedaan om liet initiatief te nemen tot een luisterrijke viering van den 500-jarigen gedenkdag van Laurens Coster's uitvinding der boekdrukkunst. Dit eeuwfeest is ook zoowel in 1723 als 1823 luisterrijk gevierd. Er bestaan plannen tot het organiseeren van eene groote tentoonstelling enz. te Haarlem. Vechtpartij aan boord. Men meldt aan de „Visscherjj Courant" uit IJmuiden: Ingezonden mededeeling. IIIIM Aan boord van den stoomtrawler „Erica" IJ.M, 384 heeft op zee een drama plaats ge had. Het scheepsvolk heeft de netten gekapt, daar er mijnen inzaten. Er ontstond een ge vecht tusscben volk en schipper, daar de laatste de netton niet wilde laten kappen. Het volk heeft den schipper vastgebonden en de netten toch gekapt, en zoo is men huis toe gevaren. LUCHTVAART. Engeland—Australië. De „Times" verneemt uit Sydney: Ross Smith deelde bij zijn aankomst mede, dat de gastvrijheid, welke hij van 'de autori teiten in Ned. Oost-Indië genoten had, over weldigend was. Hij heeft aan de „Sun" een verhaal van zijn tocht .gedaan. De vlucht, over Europa was een opeenvolging van ontberingen. Het klimaat was nu eens mild, dan weer ruw. De bemanning had afwisselend felle'hitte en nij pende koude te doorstaan. In de buurt van Creta werd de machine in een zware wolleen- zee gehuld, waardoor zij bijna in botsing kwam met de hooge rotstoppen. Eerst na langen tijd ontdekte men een doorweg. Smith liep verschillende keeren gevaar- naar beneden te storten. Vaak had liij te- worstelen tegen hevige regeristormon. Toen hij over Mal akka vloog, werd 'hij overvallen door een hevigen storm, welke hem nood zaakte, plotselinge zydelingsche bewegingen te maken of cirkels te beschrijven, om aldus aan een noodlottig ongeval te ontkomen. Alle naties verweAcomden hem zoo vrien delijk mogelijk. De landingsplaatsen op Ma- lakka en ook op Java waren zeer gevaarlijk. De Aziaten werden door ontzetting aange grepen hij den aanblik van het luchtmonster. Qp Timor verborgen de inboorlingen zich achter de boom-en of wierpon zich op den grond. Hetzelfde deed zich voor in Siam, Burin a en in een deel van Syrië. Nergens legden de inboorlingen vijandige gevoelens aan den dag, zelfs niet in streken die vroeger tot het Turksche rijk hadden behoord. De langste afstand, welken -de machine aan één stuk -aflegde, was 97a uur, n.1. van Ka- ratsji naar Delhi. De vlfegers waren genood zaakt, een gropten omweg te maken, tenein de de Groote Woestijn van N.W. Indië te ont wijken. Men had hen gewaarschuwd, dat uit deze woestijn een fijn stof opstijgt, dat hun machine zou kunnen schaden. UIT DE PERS. De crisis gan Marine. Naar de ;,N. Rotterdamsche Crt.' meent, schijnt de positie van den Minister van Marine in dit kabinet hierop neergeko men te zjjn, dat hij bij gebrek aan regee- ringsprogram de vrije hand had om te bou wen of af te breken naar gelang hem be liefde. Het spreekt vanzelf, dat in zoo los verband geen minister van marine lang mee kan marcheeren, en dit maakt de oplossing van de crisis er niet gemakkelijker om. Het allereerst noodige lijkt ons daarom, dat liet. kabinet nu zelf het er onder zijn leden ©ene over eens worde, wat ten opzichte van de marine zal zijp het regeeringsprogram. Het vraagstuk is niet zuiver technisch. Het houdt verband met Neder land's internationale positie hier en in Indië, met Nederland'9 plichten ten aanzien van den volken bond; het is ook onafscheidelijk van. Nederland's financieele vermogen, en kan, dunkt ons, ook niet opgelost worden zonder eenigo voeling te houden met de inzichten, die rum hot departement van oorlog heerschende zijn. Kortom, hot marinevraag- stuk, dat tot nu toe, naar het schijnt, in den boe zem van het kabinet is beschouwd als een privaat jachtterrein Van een heer, die zich toevalligerwijs heeft laten overhalen, om minister te zijn, moet gebracht worden binnen do sfeer van eene juist afgebakende regeeringspolitiek. Hat- dit nu eindelijk zoo zal geschieden, is niet alleen een algemeen landsbelang, maar ook een belang van het kabinet zelf. Onder de omstandig heden, gegeven den zonderlingen aard van den lieer Bijleveld, moge zijn aftreden geen verzwak king heteekenen van hot kabinet ra- zijn geheel, het spreektvanzei f, dat het kabinet een derde ongeluk met een minister vaa» marine niet meer kan lijden. Het blad concludeert, dat de natie ver langt, dat nu de regeering „als 'zoodanig" eene keuze zal doen van „systeem., en aan eene regeering, die daartoe niet in staat of onwillig blijkt, niet langer crediet zal willen verschaffen. Het „Alg. Handelsblad" (lib.) zegt: Gesproken van fouten, van overijlde beslissin gen, van onbereden stappen... Heeft niet de Ka mer er .ook een te haren laste? Een kolossale? Dit roekeloos wegstemmen van een minister op 12 Dec.? Deze minister is weggestemd. Weggestemd door een heterogene combinatie van opposanten liberalen, democraten, socialisten, communisten, en,... anti-revolutionnairen die. de eene om deze, de andere om gene fout des ministers, von den, dat zóó'n fout toch niet was te dulden in een bewindsman. Weggestemd ook door het ge mis aan activiteit ter rechterzijde, waar. ^an de regeeringsmeerderheid, elf leden op de 50 afwezig waren bij zulk. ecu belangrijke, een dag- te voren aangekondigde, stemming, zoodat zelfs, indien de groep-Rutgers niet ware omgogaan. do begrooting toch met 1 6tem meerdorheid ware verworpenI .Do minister is weg. Maar weten de 46 hoeren, die den heer Bijleveld wegstemden, wien ze nu zullen krijgen als slachtoffer? 't Meest aangewezen schijnt iemand, die bereid is, het afwachtin&standpuat van den'heer Dressel- huys in te nemen. Doch als men zoo iemand vindt, zal hij dan even frisch. even vurig, even energiek zijn als de minister, di© nu heenging? De Kamer Beeft precies zoo overijld over dezen minister geoordeeld als ze 't hem verweet te-doen over :s lands zaken. En zoo is achter dezen eer-eten bdrgor-minister van mariqe, di». „zoo dapper oo Kaïner insprong", het groene deurtje dichtgevallen. Als een scheiding tusschen de fouten van den minister En die van de Kamer. t „Het Vaderland" (lib.) vindt, dat de Kamer goed werk heeft gedaan. Wij bosèhouwpn het votum van de Kaïner als eene onderstreping van hot zoo juist gezegde van den heer Marchaut, dar, men, mot of zonder Bijle veld, niet zoo kan blijven voortsukkelen, maar dat van een bepaald en weloverdacht stolsel zal moeten blijken, en zoo is het inderdaad. Gebeurt dat niet, dan zou tenslotte, zii het dan ook niet in de Kamer, maar bij hot Nedorlandsche volk, eene meex-derheid komen voor de motie-Hugen- .holtz, die algeheele- liquidatie van de marine wilde, en waarover de heer Treub zoo terecht hoeft ge zegd. dat ze een naïeviteit is zoo groot een zoo moedwillig niet verstaan van de verhoudingen op internationaal febied. dat men beter doet daar over geen woord vuil te makon. Het „U t r e c h t s c.h D g b 1." (v.1.) meent, dat na de discussie en in het bijzonder na de mededeeling van den heer Dresselhuys de débacle onmogelijk kon uitblijven. Het verwondert ons, da.t van de zijde der Kamer geen krachtig en doorgezet bemiddelingsvoorstel uitgegaan is om de kruisers er door te halen, waar zij toch door hare beslissing vau dit voor jaar 'moreel aan de kruisors gebonden was en nog meer, dat onze Premier zich bij deze quaestie zóó totaal afzijdig gehouden heeft. Hot is zeker ongehoord, dat nog geen 9 maan den, nadat de Premier dei) verderen afbouw per soonlijk verzekerd had, een door dozen gekozen minister .van marine optroedt, di© de leuze: „tot eiken prijs geên kruisers" in zijn wimpel voert. Het blad roept om één minister van lands verdediging, maar in de toekomst, nu de mi nister van oorlog daar niet voor schijnt te vinden te zijn. De nieu we minister van ma rine moet een liquidateur niet van de ma rine, maar van het departement worden. De proef met een. burgerminister heeft gefaald. „De Standaard"; (a.-r.): Het optreden van mr. Bijleveld als marine- minister getuigde van niet alledaagschen moed. waaraan Eulde te brengen niemand zwaar kan vallen. Dat de minister niet islaagde, komt dus niet zoo heel onverwacht. Vooral zijn gemis aan parlemen taire ervaring heeft 'hem parten gespoeld; hij heeft ze nu verkregen, maar hot heeft zijn mate rieel© leven gekost. „Het Huisgez in"meent, dat de krui serskwestie den heer Bijleveld niet ten val heeft gebracht en stellig niet de kruisers kwestie alleen. Zijn, weifelende politiek heeft hem den doodsteek bezorgd. Aan het gevallen votum heeft de regeering geen enkel houvast. Do groote Moeilijkheid zal. na de vergissing in de keus, zijn, een man to vinden, dio niot alleen hot ondankbare work aandurft, dien durf had mr. Bijleveld ook maar resoluut genoeg is, om zich van de weg, dien hij zich afbakent, niet te laten afdringen. „Het Volk" (s.-d.) noemt den minister te braaf, te bescheiden en te groen. Te braaf was hij' voor verraad aan zijn systeem. Deze minister was geen bewindsman. Laat ons aannemen, dat alle verhalen van bakboord naar stuurboord en vice-versa, onjuist zijn. berusten op misverstand en leugen. Dat het precies is zoo als hij hot vertelt. Dan staat de zaak zoo: de Ka rn- had tot den hou w wan de kruisers besloten, de minister kwam tot de slotsom, dat de kruisers overbodig-waren. Hij werkte door aan do kruisers uit eerbied voor de Hamer. Maar nog voor zij klaar waren bestèmde hij do kruisors voor oud roest, uit eerbied voor zijn systeem. Over de oplossing van de crisis: Het zoeken naar eem nieuwen minister van ma rine is niet noodig. Daargelaten de vraag of .de heer Alting von Geivsau de aangewezen man' is voor een vereenigd departement van landsverde diging. zou het samenvoegen der twee militaire departementen een begin zijn van matiging der militairistische begeerten. Het zou eon symbool van bescheidenheid zijn, De oplossing moet gezocht worden in de richting van beperking van de bewapening, schrijft het blad. „De Nieuwe Crt." (v.-L) vraagt naar aanleiding van de fcrisis aan Marine, of er weer een burger minister, van marine moet worden. Bij het optreden van den heer Bijleveld was dit ..burgerschap" de gelulikige factor, die menigeen in en buiten de Kamer met de bezwaren der onbe kendheid van den ni euwen bewindsman geheel bleek te verzoenen. Wij hebben in dit koor nooit meegezongen. Integendeel, al dat gebrek aan ken nis, aan ervaring, aam gezag op maritiem gebied, waarvan we nu zeve n maanden lang de bedroe vende resultaten hebb en gezien, bevestigt slechts, wat we van meet af van den burger-minister ver wacht hebben. De heer Lely heeft hedenmiddag verklaard„wat we noodig hebben is een man niet alleen met goeden wil en met goeden moed, doch een man met kennis en met prestige". Deze uit spraak onderschrijven we volkomen. We hopen daarom, dat de regeering dit experi ment met een burger-minister vau marine zelve ook als zóó volslagen mislukt zal beschouwen, dat onze marine niot nog eens aan een dergelijke proef mag worden blootgesteld. - Zoekt de regeering onder hot corps zeeofficie ren echter bekwame, goed-ondorlogde jonge man nen met een ruimen blik, zoowel op sociaal als qp internationaal gebied, dan dunkt het ons een dóór niets gemotiveerde onderschatting van dit corps, indien men reeds hij voorbaat zou.willen beweren, dat zij daar geen geschikte bewindsman zal kun nen vinden. GEMEENTERAAD. 2e Vervolgagenda. Een tweede vervolgagenda voor. de raads vergadering van hedenavond is verschenen, waarop voorkomen een voorstel tot instel ling eener commissie int instelling eener 'commissie in verband, met de ontbinding van de vereeniging „Kindervoeding", als mede een voorstel om aan het Bestuur der Alg. Heldersche Winkeliersvereeniging tot- wederopzeggens toe te staan dat de Handels avondschool met ingang van 1 Januari 1920 .te vestigen in de school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs aan de Molenstraat. Bouw verticale ovens Gasfabriek. Na de door den Raad verleende machti ging tot opdracht voor levering aan- de firma Aug. Klönne te Dortmund van 6 verticale ovens voor de Gasfabriek, voor den prijs van 1.164.67Q mark of naar den toen geldenden koers 350.000, hebben B. eii W. zoo spoedig mogelijk voorbereidende maatregelen ge troffen om tot den bouw der ovens te gera ken. Oorspronkelijk zouden de hierbij ko mende bouwwerken in eigen beheer worden uitgevoerd, doch nader onderzoek wees uit, dat het gewenscht was, de ovenbouw en bij komende bouwwerken in één hand te leggen, hetgeen ook in andere gemeenten steeds ge schiedde. Na verder overleg met de firma Klönne stellen B. en W. thans voor het geheele werk aan genoemde firma op te dragen voor (le som van- 455.000. „Kindervoeding". In een schrijven aan den Raad dd. 24 Nov. j.1. geeft het bestuur der Vereeniging „Kin dervoeding" bericht van de ontbinding der vereeniging. Het restant der van de ge meente genoten subsidie wordt daarbij we der ter beschikking gësteld. In een op verzoek van B. en W. ingezon den nadere toelichting op het besluit tot ont binding wordt de aandacht gevestigd op de groote moeilijkheden, waarmede de vereeni ging steeds te kampen had. In dit schrijven wordt verder de vyenschelijkheid uitgespro ken, de geheele aangelegenheid tot voorwerp van directe gemeentczorg te maken. Alsdan zou eveneens aandacht kunnen worden ge schonken aan het vraagstuk der voeding meer in 't algemeen en zou met name kun nen worden overwogen in hoeverre de voed- selverstreking zich ook over ouden van dagen zal hebben uit te strekken. Wijl eindelijk de Vereeniging ook wijst op de noodzakelijkheid om de geheele reorga nisatie van deze zorg van meet af aan op te zetten, stellen B. en W. voor om voor dit doel een Commissie uit den Raad te benoe men van 3 leden, welke Commissie zou kun nen worden aangevuld met gewezen leden der Vereeniging. Uitbreiding personeel Ziekenhuis. De Commissie van Toezicht op het Ge meente-Ziekenhuis doet aan den Raad het voorstel om tot uitbreiding van het verple gend personeel bij het Gemeente-Ziekenhuis over te gaan. Ofschoon B. en W. er aanvankelijk prijs op hebben gesteld, om met die uitbreiding te wachten totdat de nieuw te benoemen Directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst zijn taak zou hebben aan vaard, schijnen de omstandigheden zoo zeer te dringen, dat langer uitstel niet met de be langen "van het thans in functie zijnde per soneel, noch met het algemeen belang ware overeen te brengen. Blijkens het schrijven van de Commissie van Toezicht kan voor- loopig worden volstaan met de aanstelling van 1 gediplomeerde verpleegster en 4 leer lingen-verpleegster. Het Gemeente-Ziekenhuis biedt echter geen ruimte om dit meerdere personeel te huisvesten. In afwachting nu van de ontrui ming van het gebouw, waarin de Gemeente- Apotheek is gevestigd en waarin alsdan ge legenheid tot huisvesting van meerder per soneel kan worden geboden, zal voorloopig aan de nieuw te benoemen verpleegsters elders logies moeten worden verschaft. B. en W. stellen voor machtiging-te ver leen en om tot aanstelling van het gevraagde personeel over te gaan; de financieele rege ling dezer aangelegenheid op de begrooting zal te zijner tijd ter vaststelling worden aan geboden. Aanschaffing sneeuwploeg. De Directeur van de Gemeente-Reiniging heeft voorgesteld om tot aanschaffing van een sneeuwploeg over te gaan. In zijn rap port is tevens uitvoerig aangetoond waarom de thans in gebruik zijnde sneeuwschuif (slede) niet aan de gestelde eischen beant woordt, en hij meent, dat een z.g. „IL-hners Toestel" aan de bestaande bezwaren tege moetkomt. B. en W. stellen voor tot aankoop over te gaan. De prijs bedraagt 1043.—.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1