HELDERSCHE COURANT WERK voor 't noodlijdende kind. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5182 DONDERDAG 18 DECEMBER 1919 47e JAARGANG ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.20, franco per post f 1.40. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.50. 0.60. 1.05 Modeblad 0.95, 1.05. 1.30 Losse nummers der Courant 3 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr.. HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc, Telefoon 50 ADVERTENTIEN. 20 ct. p, regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactloneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop. te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/s ct. Adv. op bep, aangew. pi. worden 25 hooger berekend. BUITENLAND. Het Vredesverdrag. Lloyd George verklaarde in het Lager Huis, sprekende over de Vredesconferentie, dat daarin belangrijke debatten waren ge voerd over den vrede met Turkije en Hon garije,-de Adriatiscke kwestie, de toekomst der Vredesconferentie, de ratificatie der. reeds gesloten vredesverdragen en de ten uitvoerlegging der daarin vervatte voor waarden. De economische en financieele toe stand werd in alle onderdeelen overwogen. Ten einde een middel te vinden tegen de daling van den wisselkoers, zoo noodlottig voor beide landen, bad de Engelsche regee ring besloten tot uitgifte van een Franscbe leening in Engel9nd. De datum, bet bedrag en de voorwaarden van die leening zullen bij overeenkomst tusseken de beide regee ringen nader gex*egeld worden. Verder zeide bij, dat de Russische quaestie volledige overweging gevonden bad én dat zoowel in deze als in andere quaesties de ge- allieerden volkomen eensgezind waren. De inzake de Russische quaestie genomen be sluiten waren in volmaakte overeenstemming met de politiek, die reeds aan het Lagerhuis bekend was. Voorts was besloten de Vredes conferentie binnenkort weder te doen bijeen komen teneinde de voorstellen van den vrede met Turkije te formuleeren en een beslissing te nemen inzake de moeilijkbeden uit de Adriatiscke quaestie voortvloeiende. Op vragen omtrent de weigering om op de vredespogingen van de Bolsjewiki in tc gaan, zeide Lloyd George, dat, indien de Bolsjewiki vrede willen sluiten, zij eerst vrede moeten maken met degenen met wie zij nu oorlog maken, n.1. Denikin, Koltsjak en do andere legers. Zij moeten eerst onder ling vrede sluitpm (Toejuichingen). Het Dultscbe antwoord. De Fransche bladen wijzen alle cp den tegemoetkomenden toon van bet Duitsche antwoord. De „Matin" zegtr Laat ons erken nen, dat de laatste Duitsche nota een heel verschillenden indruk.oplevert van de nota's, wier vervelende lectuur Duitschlaud ons de laatste maanden beeft opgedrongen. Men moet erkennen, dat Duitschland de methode van juridische spitsvondigheden en van twijfelachtige argumenten aan hét volken recht ontleend beeft opgegeven. Ditmaal schijnt de Berlijnscbe regeering werkelijk van plau te zijn er een eind aan te makeu. De opperste raad zal haar eerlijk op dezen weg volgen. Het is echter weinig waarschijn lijk, dat de geallieerden genoegen zullen ne men met de schadeloosstelling in den vorm, dien de Duitschers hebben voorgesteld. In dien erkend wordt, dat Duitschland niet in staat is de 400.000 ton scheepsmateriaal te leveren, kan deze hoeveelheid verkleind wor den en het ontbrekende aangevuld door andere leveringen. Algemeen verwacht men thans het spoedig van kracht worden van het vredesverdrag. ITALIË. d'Annunzio schijnt genoeg te hebben van zijn Fiumeesch avontuur en naar andere te verlangen. Hij heeft althans de hoop geuit dat nog vóór Kerstmis een vergelijk zal zijn getroffen. In dat geval wil hij per vliegtuig den tooht RomeTokio ondernemen. Ip de Italiaansche Kamer heeft de onder minister van oorlog in antwoord op een vraag meegedeeld dat de soldij voor d'Annimzio's troepen niet ten laste van de staatskas komt. Tengevolge van een overeenkomst heeft generaal Caviglia Zondag Fiume met zijn regelmatige troepen bezet. d'Annunzio droeg hem de macht uit naam van den nationalen raad over. Volgens de bladen zal Nitti Dinsdag in de Kamer een belangrijke verklaring afleggen aangaande de oplossing van de kwestie be treffende Fiume, alsmede aangaande het onlangs tusschen het opperbevel te Fiume en de regeering tot stand gekomen vereglijk. Italië en het vredesverdrag. Gemeld wordt,' dat de socialistische Itali aansche Kamerleden voor da verwerping zonder meer van het verdrag van Versailles zijn en dat de katholieken een herziening met wijzigingen wenschen. Daar de socialis ten 156 leden tellen en de katholieken 105, zouden de tegenstanders der onvoorwaarde lijke ratificatie een meerderheid hebben in de Italiaansche Kamer. RUSLAND. Russische arbeiders over het communisme. De „Times" bevat den volgenden oproep; die geteekend is door de besturen van 21 vakvereenigingeu en gericht aan alle arbei ders van West-Europa en Amerika door de arbeiders van een groote Russische stad, welker naam om begrijpelijke redenen wordt verzwegen. Om dezelfde reden ver zwijgt de „Times" de namen der vereenigin gen, hoewel het blad die in zijn bezit heeft. De oproep luidt: Rusland: het slachtoffer van een langdurig lijden tengev.olge van de communistische proefneming op groote schaal. De teleurgestelde Russische arbei ders, in wier naam schaamtelooze bandieten het land durven te regeeren, verklaren aan de heele wereld, dat het communisme zonder tegenspraak onuitvoerbaar is gebleken. De communisten hebben een burgeroorlog ver oorzaakt, die zonder weerga is in de wereld historie. Zij hebben het land in bloed gedom peld, de nijverheid en den landbouw ver woest, het vervoer vernietigd en het volk in een staat van hongersnood en de grootste armoede gebracht. De politiek van de communisten heeft het zedelijk verval vau het volk tengevolge ge had en alle gevoel voor recht en rechtvaar digheid gedood. De communisten hebben ge tracht de bourgeois uit te roeien, die-histori sche diensten in het werk der beschaving heeft verricht. Zij hebben een nieuwe klasse geschacen, die zichzelf verrijkt heeft door rooverijen, speculaties en misbruik van de macht, die zij zich heeft toegeëigend. De Russische arbeiders wijzen het communisme als een dwaalleer van de hand, beschouwen de communisten als veile volksmisleiders en verklaren, dat zij, teneinde het geluk der toekomst te verzekeren en te komen tot de noodzakelijke sociale hervorming den weg der evolutie kiezen, hand aan hand met de Russische intellectueelen eif het vrijwilligers leger, dat vecht om Rusland van het juk van het communisme te bevrijden en aah alle volken van ons land de ware vrijheid en rechtvaardigheid te waarborgen." ENGELAND. Onlusten ln Brltsch West Indlë. - Officieel wordt bekend gemaakt, dat op de eilanden Trinidad en Tobago,- in Britsch Westrlndië, negeropstootjes zijn voorgeval len. Zp zijn nu gedempt en in het geheel zijn twee menschen gedood. De oorzaak van de onlusten is niet heel duidelijk. Uit de vage berichten zou blijken, dat zij het gevolg wa ren van arbeidsgeschillen, waarbij Ameri- kaansche negers voornamelijk betrokken wa ren. In verband hiermee wordt melding ge maakt van een bootworkersstaking, maar waarschijnlijk was zij niet de eenige oorzaak. Drie dagen lang belegerden oproerige ne gers de regeeringsgebouwen te Port of Spain, op Trinidad. De toestand was voor de bele gerden wanhopig geworden, toen Sir J. R. Chancellor, de gouverneur, in verbinding kwam met het Westindische vlootstation en om hulp vroeg. De lichte kruiser Calcutta vertrok onmiddellijk en zette afdeelingen zeesoldaten aan land, die onverwijld aan de onlusten een einde maakten. In de stad is aanmerkelijke schade aangericht. Ook op het naburige eiland Tobago kwam het tot opstootjes. De politie vuurde daar op de oproerlingen en doodde den aanvoerder. De Calcutta zette later ook op Tobago eeu landingsdivisie aan wal. De toestand op dit 'eiland, is nu aan het bedaren, te Pqrt of Spain is alles weer gewoon, maar in sommi ge plattelandsdistricten van Trinidad gist het nog. De regeering zal een uitvoerige mededee- ling over de troebelen openbaar maken. Gemeenteraad van Helder. Vergadering van Dinsdag 16 December. Afwezig de heeren de Ven' en (aanvanke lijk) van Breda. Deze komt later ter verga dering. Notulen van 18 November j.I. Worden vastgesteld, nadat op verzoek van de heeren Zondervan en Schoeffelenberger eenige veranderingen zijn aangebracht. Ingekomen stukken en mededeelingen. 'Berichten van aanneming der benoeming van: a. W. van Os, als tijdelijk leeraar aan de Burgeravondschool; b. W. F. Kriek, als plaatsvervangend lid van het bestuur der Gemeente-Arbeidsbeurs; c. N. Swart, als on derwijzeres aan school no. 7b; d. G. Hellings, als onderwijzeres. Goedkeuring van: a. Raadsbesluit van 21 October 1919 tot overdracht van grond in Koegras voor schoolbouw; b. 6e Kohier van Schoolgeldheffing, dienst 1919; c. Raadsbe sluit van 18 November 1919 tot voldoening uit den post voor Onvoorziene Uitgaven, dienst 1919; d. Verordening betreffende de bedrijven, welke uitgeoefend worden door goud- en zilversmeden enz. Alle voor kennisgeving aangenomen. Adres van het bestuur van de afd. Noord- Holland van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren, houdende verzoek om verbetering der bestaansvoorwaarden van de ambtenaren ter secretarie en ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Burgemeester en Wethouders zijn van oor deel, dat dit verzoek te zijner tijd kan wor den voorgelegd'aan de Commissie voor Ge organiseerd Overleg. Conform besloten. Ontslag. Verzoek om eervol ontslag van: mej. T. Blaauboer, als onderwijzeres aan school 7b, met ingang van 1 Januari 1920. Eervol verleend. Gasrantsoeneering. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van de firma H. Nijpels, om terug gave van eed bedrag, dat naar hare meening ton onrechto is betaald wegens overschrij ding van het gasx'antsoen. Werd in de vorige vergadering aange houden. De heer van Os heeft in de vorige ver gadering de billijkheid aangetoond van het verzoek der firma en verwondert zich daar om wel eénigszins over hét handhaven van dit voorstéL Spr. vraagt stemming. De heer Biersteker zegt, dat volgens de letter der wet aan de zaak niets te veran deren is, al is de door den heer van Os ver dedigde .interpretatie alleszins billijk. De Voorzitter is van meening, dat men geen billijkheidsmotieven kan laten gel den. Er zijn te veel gelijksoortige gevallen, die dan ook zouden komen met hun verzoek. De heer van Os:wil ook dien anderen, indien blijkt, dat ze onbillijk behandeld zijn, het te veel betaalde restitueeren. Het voorstel vap B. en W. wordt aangeno men met 12 tegen 7 stemmen. Tegen de hee ren vau Os, Schoeffelenberger, Bot, Baak, Biersteker, Staalman en Spruit. Adres van G. W. Jimmink c.s., houdende verzoek om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den bouw van een school aan de Doggersvaart. Naar de Voorzitter mededeelt, is dit abusief op de agenda geplaatst, de heer van O s dringt nochtans aan. op spoedige inzen ding van een praeadvies hieromtrent, het geen de Voorzitter toezegt. Keuringsdienst. Voorstel tot vaststelling eener Verorde ning, tot wijziging der verordening op de keuring en verkoop van voedings- en genot middelen en gebruiksartikelen. De heer Staalman vraagt of bij de vast stelling dezer Verordening rekening is ge houden met het inwegen van het meel ten gevolge der kwaliteit. Spr. wil de verorde ning liever aanhouden. De Voorzitter verzet zich daartegen, daar dan de invoering weer een dag of veer tien verdaagd wordt. De heer deZwart bepleit aanneming der verordening; de kwestie van de 5 pCt. kan dan later geregeld worden. De heer de Bok vraagt of de huidige vaststelling van het gewicht in overeen stemming is met den wensch der bakkers. Bij de vroegere vaststelling van een regle ment werd van de zijde der bakkers opposi tie gevoerd omdat zij vormen hadden, die niet overeenstemden met het toen vastge stelde gewicht en zij dus verplicht zouden zijn geweest zich nieuw materiaal aan te schaffen. Is daar thans rekening mede ge houden? vraagt spr. De heer Verstegen, wethouder voor sociale aangelegenheden, antwoordt dat deze gewichten van regeeringswege aldus zijn vastgesteld in overeenstemming met het geen bij de bakkers in gebruik was. Conform besloten. Reglement van orde. Voorstel .tot vaststelling van een nieuw Reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad. Held. Crt. 11 Dec. Daar niemand over het reglement als zoodanig het woord verlangt, wordt overge gaan tot artikelsgewijze behandeling. Bij art. 3, regelende het uur van aanvang der vergaderingen wil de heer Spruit in voegen, dat de vergadering eventueel den volgenden dag wordt voortgezet. Indertijd is door den Raad aangenomen niet langer dan tot 11 uur te vergaderen, en een half uur vroeger te beginnen. De Voorzitter: Het half uur vroeger beginnen heeft geen resultaat gehad. Alleen de duur der vergaderingen is daardoor een half uur verlengd. Vandaar dat het aan- vangsuur thans weer bepaald is op half aoht (8 uur). uM De heer Spruit waardeert ten zeerste de vrijheid, die den raadsleden gelaten wordt inzake de discussies, maar spr. vindt het jammer om telkens weer op ditzelfde aambeeld te moeten slaan, dat de vergade ringen nu eens om elf uur eindigen. Er blijft van dien post presentiegelden genoegt over dan dat niet eenige extra v&rgaderin-' gen zouden kunnen worden gehouden. De Voorzitter antwoordt, dat in een reglement van orde uitteraard bet uur van eindiging niet kan worden vastgelegd. Het art. wordt onveranderd aangenomen. Bij art. 6 (rangschikking der leden naar ouderdom) meent de heer v a n O s dat het beter is die rangschikking te handhaven zooals zij thans is. De heer Grunwald stelt voor in te lasschen, dat do plaatsne ming geschiede naar anciënniteit. De heer Staalman meent, dat dit be zwaren oplevert ten opzichte van de nieuwe raadsleden, die allen tegelijk zitting hebben genomen, en stelt voor te lezen „naar an ciënniteit en ouderdom". De heer de Zwart stelt voor de lezing van B. en W. te handhaven. In stemming gebracht wordt het amende- ment-Grunwald aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Borkert, Kuiper, Boogaard, Schoeffelenberger, Bot, Verste gen, van der Veer, Staalman en de Zwart. Bij art. 9 stelt do heer Zondervan voor in het stenografisch verslag de geheele agenda op te nemen. B. en W. nemen dit voorstel over. Een abusief opgenomen clau sule moet vervallen. Bij "art. 13 wil de heer Grunwald.in voegen, dat ieder lid staande het woord moet voeren, omdat er leden zijh, die slecht ver staanbaar zijn. Daar de vergadering hier voor niets schijnt te voelen, trekt spr. zijn amendement in. Daarentegen wordt bij art. 19, luidende: „De leden spreken met duidelijke stem, be geven zich daarvoor niet van hun plaatsen en stemmen met de woorden „Voor" of „tegen" zonder eenige andere bijvoeging", een amendement van den heer Borkert om hiertusschen te voegen, desfewenscht staande" overgenomen. De heer Staal man merkt op, dat volgens dit artikel blanco stemmen niet veroorloofd is en dus daardoor eene stemming ongeldig 'kan worden. Bij art. 27 (het ter inzage leggen der stukken) stelt de heer Heyblok voor de gelegenheid hiertoe open te stellen tot 8 uur des avonds, opdat arbeiders-raadsleden ook kennis kunnen nemen van de stukken. Na eenige discussie de Voorz. krijgt aan den vooravond de stukken na 6 uur bij zich tehuis, juist omdat ze den geheelen dag be schikbaar liggen wordt de termijn van tweemaal vier-en-twintig uur veranderd in driemaal vier-en-twintig uur, met dien ver stande, dat de twee eerste etmalen de stuk ken tot 9 uur des avonds ter visie liggen en alleen den laatsten avond tot 5 uur. Nog eenige andere opmerkingen worden gemaakj. en het reglement vervolgens in zijn geheel aangenomen. Verificatie Gem. Financiën. Voorstel tot uitbreiding van het personeel ten kantore van de Verificatie der gemeen te-financiën. De heer Zondervan vraagt inlichtin gen omtrent de betrekking van „jongste be diende". Men neemt dezen niet op in de for matie; kan hij nu later alsnog worden op genomen? De heer Adriaanse antwoordt, dat de bedoeling is zoo iemand op te kweeken tot kantoordienst, zoodat hij op zijn 18e jaar in dienst der gemeente kan overgaan. Aangenomen. Subsidie. Voorstel tot verhooging van het subsidie ten behoeve van de Handelsavondschool voor 1919 van 1000.tot 1212. Aangenomen. Voorstel om aan het Hoofdcomité van de afd. Schagen en Omstreken der Hollandsche Maatschappij voor Landbouwkunde een sub sidie te verleenen van 1000.ten behoeve van een in Juni 1920 te Sohagen te houden tentoonstelling op land- .en tuinbouwkundig gebied. De heer'Boogaard dringt aan op het ontwerpen van plannen om een volgend maal deze tentoonstelling eens in den Hel der te doen houden. Tevens kan daaraan dan verbonden worden een tentoonstelling op visscherij gebied. Een en ander zal meer der belangstelling naar buiten wekken en den economischen toestand der gemeente ten goede komen. De Voorzitter zegt toe dit in ernstige overweging te zullen nemen. De heer Staalman vraagt of bekend is wat andere gemeenten doen? Spr. vindt het bedrag nog al hoog. Winkel bijvoorbeeld, dat geheel een landbouwgemeente is, geeft maar 400.—. De Voorzitter antwoordt, dat het hier niet is een subsidie, maar slechts eene deel name in het waarborgfonds, en dat dit be drag alleen betaald wordt indien werkelijk blijkt van een tekort, dus bij algeheele mis lukking der zaak. Het voorstel wordt vervolgens aangeno men. Kantooruren en Instructie gem. ontvanger. Voorstel tot wijziging van de kantooruren en de instructie van den gemeente-ont vanger. De heer Staalman meent, dat het be zwaarlijk is te half een het kantoor van den gem. ontvanger te doen sluiten, omdat er op dat uur nog al wat menschen komen. De. Voorzitter antwoordt, dat deze regeling een uitvloeisel is van de invoering van den 8-uren dag, en dat destijds bij een ter secretarie ingestelde enquête bleek, dat slechts weinig bezoekers op die uren komen, De heer Grunwald merkt op, dat waar het kantoor van den rijksontvanger tot 2 uur open is, tal van menschen tegelijk hun be lastingpenningen voor rijk en gemeente be talen. Spr. stelt voor de regeling van 9 tot 2 uur te behouden. We moeten toch ook aan de burgerij denken. De heer Adriaanse zegt, dat alleen op de dagen, waarop de waarschuwingen ver zonden zijn, de drukte op die uren groot is. Tal van maanden gaan voorbij waarop niets omgaat. Het voorstel bedoelt slechts te zijn een proefneming. Ook voor de secretarie had men indertijd ernstige bezwaren, maar men past zich aan de toestanden aan. De heer Grunwald, hoewel niet over tuigd van de urgentie van dezen maatregel, wil nochtans eene proefneming niet tegen werken. Het voorstel wordt vervolgens aangeno men. Verhuring Sportterrein. Voorstel om aan de vereeniging „Helders Belang" opnieuw te verhuren het zooge naamd Sportterrei n, thans voor 200. per jaar. De heer Staalman verwondert zioh, dat in een tijd, waarin alles in prijs stijgt, hier een huurprijs wordt verlaagd. Spr. vindt het juister het bedrag te handhaven en even tueel de Sportvereeniging te subsidieeren. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Staalman volgens d6 letter gelijk heeft. Deze grond is echter op den ouden prijs gekocht, en brengt ruimschoots zijn rente op. Het be treft hier ook een volksbelang. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen. Burgerlijk Armbestuur en Alg. Weeshuis. Nader voorstel in zake de salarisregeling van het personeel van het Burgerlijk Arm bestuur en Algemeen Weeshuis. Aangenomen nadat de heer Staalman op eene vraag inlichtingen heeft gekregen. Onderwijs In de nuttige handwerken. Voorstel betreffende de jaarlijksche ver goeding voor het onderwijs in do nuttige handwerken aan school 8. Aangenomen. Sneeuwploeg. Voorstel tot aankoop van een „Hellmers" sneeuwploeg, -ten behoeve der gemeente- reiniging. Held. Crt. 16 Dec. Aangenomen. De heer v a n O s vreest, dat voor de sneeuwruimers een werkverschaf fing minder zal bestaan, doch de Voorzit ter antwoordt-, dat dan wel weer ander werk zal worden gevonden, -en dat toch de hoofd zaak is, dat de sneeuw geruimd wordt. Stoelen. Voorstel tot aanschaffing van een hon derdtal stoelen en eenige andere benoodigd- heden ten behoeve van vergaderingen. Held. Crt. 16 Dec. De heer Staalman vraagt welke ver gaderingen in de Bouwzaal worden gehou den en op welke voorwaarden. De heer Verstegen zegt, dat door een van de gemeentelijke werklieden-organisa ties aan de gemeente de bouwzaal is ge vraagd als vergaderzaal De bedoeling is niet alleen de vakvergaderingen aldaar te houden, maar ook bijeenkomsten voor gees telijke ontwikkeling. Hoe langer hoe meer wordt de Bouwzaal gebruikt en productief gemaakt, en waar de bedoeling is die zaal in te richten als vergaderzaal, daar is aan koop van een honderdtal stoelen noodza kelijk. De heer S.taalman dringt aan op de voorwaarden waarop de zaal verhuurd wordt- Spr. wil haar openstellen voor elke vereeni ging, en haar niet alleen verhuren aan ge meente-ambtenaren. Ook de heer G r u n- w a 1 d is het daar mede eens. De heer de Zwart zegt, dat reeds bepa lingen voor het in gebruiknemen zijn ge maakt, en wat andere vereenigingen betreft, er blijft voor hen toch geen enkele avond over. De heer Verstegen liclit nader in', dat n-og slechts één avond beschikbaar is voor andere vereenigingen, reden waarom -niet in het bizonder naar voren is gebracht dat de zaal ook aan andere dan gemeentewerk lieden kan worden verhuurd. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen. Ontheffing Bouwverordening. Voorstel tot het verleenen van ontheffing der Bouwverordening ten aanzien van den verbouw van perceel Binnenhaven 1 (J. Coltof). Gem. Ziekenhuis. Voorstel tot uitbreiding van het verple gend personeel aan het Gemeente-Zieken huis. Held. Crt. 16 Dec. De heer Bok verheugt zich, dat dit voor stel ter tafel komt. Is deze uitbreiding vol doende voor den invoering van den 8-uren- dag, vraagt spr. De verpleegsters hebben overmatig veel werk. De Voorzitter antwoordt, dat dit een voorstel is van de Commissie, spr. heeft het idee, dat 'hiermede alle bezwaren worden on dertangen. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen. Subsidie Handelsdagschool. Voorstel om aan de Algemeene Winke- liersvereeniging ten behoeve der Handels dagschool voor 1920 een subsidie te ver leenen van 4376.Held. Crt. 11 Dec. De heer Staalman dringt er op aan, dat de school een vijftal leerlingen in de ge-, legenheid stelle tot het ontvangen van gratis onderwijs. 'De heer Adriaanse antwoordt, dat dit reeds geschiedt, waarop het voorstel wordt aangenomen.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1