Ledenvergadering commissie voor burgerlijke rijksambtenaren. Het bestuur meent zich tevens bij voorbaat te moeten verzetten tegen elke poging om, ten nadeele van de ambtenaren, af te wijken van bedoelde voorstellen, die voor zoover ze bekend werden bij belanghebbenden reeds groote'teleurstelling hebben gewekt. De kantoorbedienden en noodlijdend Weenen Besloten de handarbeidersorganisaties ten bate van Weenen, een dag arbeid te leveren, de kantoorbedienden staan practisch voor de onmogelijkheid om op dezelfde wijze het menschlievende doel te steimen. Daarom hebben de leiders der vie^ Lande lijke bediendenorganisaties besloten tot een ander advies, n.L dit: „dat elk bediende een bedrag in geld af- zondere, bij de loonbetalmg van 27 of 31 December a.s. ten bedrage van 1/14 van het week- of 1/60 van het maandloon. H.H. Werkgevers wordt dan verzocht een gelijk bedrag als door het gezamenlijk be- diendenpersoneel opgebracht, te willen stor ten. De inzameling geschiedt op lijsten en op ieder kantoor en in elke winkelzaak in Ne derland, waar de naar schatting 200.000 be dienden werken, zal een lijst circulCeren. Centralisatie In het visscherijbedrijf te IJmuidcn. De aankoop van de vloot van den beer Ossendorp door de Vereenigde Steenkolen Handel is gevolgd, zegt de Visscherij Cou rant, door den aankoop van do vloot van den heer Jan Visser Hzn. Alhoewel deze aan koop heel wat minder schepen betreft, is de- Steenkolen Handelsvereeniging nu onbe twistbaar de grootste reederij van visscliers- vaartuigen. Bedenkt men, dat de in dezen leidende directeur der V. S. H., de heer J. N. Klein, tevens directeur is van een vloot van 6 schepen, dan is er alle reden om aan een begin van centralisatie te denken. Er bestaat alle kans, dat deze centralisatie verder wordt voortgezet. Men deelt 'het blad mede, dat nog 3 vloten uilen worden aangekocht. En wel die der Zeevisscherij Mij. Holland (7 schepen), van den heer Job Gouda (3 schepen) en van de N.V. Mij. Praxis (8 schepen). De Vereenigde Steenkolenhandel is dan de grootste visscherij-reederij der wereld en het is niet gezegd, dat de aankoopen daarna stop worden gezet. De ondernemende leiding gaat echter ver der. Men zal ook een eigen vischhandel op richten. Opheffing van militaire slachterijen. Naar de Tel. verneemt, heeft het Legerbe stuur besloten, dat met ingang van 1 Jan. a.s. de militaire slachterijen te Amsterdam, Breda en Groningen zullen worden opge heven. In het vervolg moet de levering van vleescli en vet weer weiden aanbesteed. Korte berichten. De Amsterdamsche wethouder van Finan ciën verklaart, dat de inkomstenbelasting voor hetvolgende dienstjaar 28 millioen moet opbrengen. Hét vermenigvuldigings- cjjfer wordt zeker 1.5, maar waarschijnlijk hooger. Er zijn plannen voor een kinotentoonstel- ling te Amsterdam in 1920, De telegrafist, die mr. Troelstra telegram men meedeelde, is veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Provinciale Staten van Noord-HoUand. Een belangrijke beslissing. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan het Gemeentebestuur van Amster dam medegedeeld, dat zy' bezwaar hebben tegen dé uitgaaf van f 100.000.— volgens het voorstel-Wynkoop, bedoeld tot ondersteuning der Weensche kindereu on dat zy dit besluit als in stryd met de Wet en het algemeen belang, ter vernietiging zullen voordragen bij de Kroon. In stryd met de Wet is het besluit in de eerste plaats waar art. 17 der Armenwet ondersteuning aan audoro dan burgerlijke instellingen van weldadigheid uit de gemeente fondsen verbiedt anders dan in zeer bijzondere gevallen en by een met redenen omkleed, aan de goedkeuring van Ged. Staten onder worpen, besluit van den Raad. Waar dit standpunt zelfs voor onze eigen armen geldt, geldt dit zeker voor armen buiten Nederland. Waar voorts de aard dezer uitgaaf zelfs zijdelings in geen enkel opzicht het gemeente belang raakt achten Ged. Staten in verband met den zorgelijken toestand der gomeente- flnanciën een dergelijk besluit tevens in stryd met het algemeen belang. WINTER ZITTING. Dinsdagmorgen werd de winterzitting voortgezet. Na eenige discussie'werd met 41 tegen 28 stemmen besloten de heer Van Hinte die verzuimd had bericht van aanneming te zenden niet toe te laten als lid der Pro vinciale Staten. Verder werden o.a. de volgende subsidies verleend: 1200 en 800 voor 1919 aan de Heldersche Winkeliersvereeniging voor haar handelsschool; 3000 voor de restauratie vau den toren te Öallantsoog en 3000 aan de N. V. „Texels Eigen Stoomboot-onderne ming." Afwijzend werd beschikt op een aanvrage van den IJsbond Noord-Hollands Noorder kwartier om subsidie. Met 31 tegen 25 stem men werd verworpen een voorstel-Van der Waerden om het gevraagde subsidie toe to staan. Voorgesteld werd voor 400.000 aan te koopen 804 HA., duingebied van jhr. G. S. Boreel, te Wijk aan Zee, voor het wingebied der Zaanlandsche waterleiding. De heer Michielsen zou met het mes op de keel voor stemmen. De prijs was z. i. veel te hoog en werd zoo hoog, omdat aan jhr. Boreel 125.000 moet worden uitbetaald wegens ont trekking van water aan een overblijvend duingedeelte. De heer Boreel weigerde, dit deel aan de provincie te verkoopen. De heer Verkouteren bepleitte het brengen van het duingebied in handen der provincie. De heer Hendrix zeide, dat Gedeputeerde Staten reeds eenigen tijd bezig zijn, stappen te doen om de duinen in handen der provin cie te brengen. De heer Boreel was eerst niet geneigd het duingebied af te staan, en toen ij dat deed, wilde hij niet het geheele gebied afstaan. Ook Ged. Staten achten den prijs zeer hoog. Het voorstel werd aangenomen. Vastgesteld werd de begrooting voor het provinciaal electriciteitsbe,drijf. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag werden aange nomen: de wijziging van de Hooger Onder wijswet met 68 tegen 2 stemmen; de wijzi ging van de Middelbaar Onderwijswet met de stemmen van de heeren Wijnkoop en van Ravesteyn tegen; de regeling der grensbe waking en het voorstel van den voorzitter om het leening-ontwerp aan de agenda toe te voegen. Verder werd voortgegaan met de behan deling der Oorlogsbegrooting. Door den heer Dresselhuis is de volgende motie ingediend: „De Kamer, van oordeel, dat op de mili taire uitgaven aanzienlijk moet worden be zuinigd, spreekt als haar gevoelen uit, dat, in afwachting van oen herziening van de militaire organisatie, in ieder geval reeds vóór het jaar 1920 hot contingent belangrijk moet worden verminderd, en gaat over tot de orde van den dag". Door don heer Marchant was reeds in de zitting van Maandag do volgende motie in gediend: „De Kamer, van oordeel, dat in afwachting van den tijd, waarop de Regeering zal be schikken over de noodige gegevens om de positie van Nederland in internationaal ver band te bepalen en daarna de eischen van onze militaire weerbaarheid vast te stellen, Hoofdstuk Vlll behoort te worden terugge bracht tot een raming van die uitgaven, welke volstrekt onmisbaar zijn om den dienst gaande te houden, noodigt de regeering uit de daartoe noodige wijzigingen in de begroo ting aan te brengen, en gaat over tot de orde van den dag". Zitting van Woensdag 17 December, Voortgegaan wordt met de behandeling der Oorlogsbegrooting. Minister Alting van Geusau deelt mede dat ten aanzien van de salarissen van het kader thans een vergelijking plaats heeft met de salarissen der burgerlijke ambtenaren. In ieder geval zullen de nieuwe salarissen wor den uitbetaald van 1 Januari 1920 af. In het voorjaar zullen de nieuwe pensioenwetten bij de Kame-r inkomen. In verband met zijn algemeen beleid zegt spr. dat hij hoopte op een spoedige totstand koming van den Volkenbond. Inmiddels kwa men de vrede, zooals wij dien kennen, en de kwestie met België. Daardoor geraakte de minister in een andere stemming, die uiting vond in de oorspronkelijke begrooting. Cfnge- veer gelijktijdig -met het algemeen debat ge raakten evenwel do onderhandelingen mot België in een zoodanig stadium, dat de mi nister zijn afwachtende houding kon laten varen en zijn plannen, die gereed lagen, in de memorie van antwoord kon ontwikkelen. Die plannen berusten'op deze stelling: Zoo lang de Volkenbond geen zekerheid geeft, geen vermindering van weerkracht, doch ver mindering van personeel en van financieele lasten door vereenvoudiging, voor zoover dat binnen de gestelde grenzen mogelijk is. Van onvastheid in 's ministers beleid is dus geen sprake. Van ontwapening of vermindering van be wapening kan dus vooralsnog geen sprake zijn. De motic-Dresselhuys zou neerkomen op de verlenging van den diensttijd voor oude ren en beteekent de eerste stap tot afbrok keling van het jaarlijkscke contingent. Daar aan wil de regeering niet meewerken. De motie is dus onaannemelijk. De motie-Marchant zou schade doen aan do paraatheid van het leger, zooals .die met het oog op de internationale positie noodig is. Daarom is ook deze motie voor de regee ring onaannemelijk. De heer de Muralt (u. .1.) verklaart, dat de unie-liberalen zullen stemmen voor de motie- Dresselhuys, doch tegen de motie-Marchant. De heer Dresselhuys (v. 1.) handhaaft zijn motie. Na verdere replieken gorden beide hier boven genoemde moties verworpen. Bij de behandeling vau het wetsontwerp tot verleening van een buitengewoon crediet protesteert de heer Dresselhuy-s tegen den voorgestelden aankoop van vliegtuigen lot een bedrag van ongeveer 6 millioen gul den, die niet slechts onnoodig, maar ondeug delijk zijn. De fabriek Trompenburg, die deze maohines moest leveren, heeft uitstel van levering gekregen en zal ook geen eigen machines leveren, maar vliegtuigen van de Luftfahr.tgesellschaft en Fokker. Nu worden thans bij advertentie van 15 Dcc. j.1. in do Nieuwe Rotterd. Ct. dezelfde vliegtuigen, die ons 29.000 per stuk zullen kosten, voor 2000 aangeboden. De Minister zegt nader onderzoek in deze zaak toe en neemt voorloopig de voor dit doèl uitgetrokken post terug. Het wetsontwerp wordt daarna aangeno men met 63 tegen 18 stemmen. Tegen de soc.-dem. en revolutionairen. De heer van Zadelhoff c.s. heeft nog de volgende motie ingediend: De Kamer, van oordeel, dat het billijk is, dat voor de lich tingen 1915 tot en met 1919 alsnog de loting wordt ingevoerd, zooals dat voor de lichting 1920 reeds is geschied. gaat over tot de orde van den dag. Li de avondvergadering werd aangevangen met de behandeling der begrooting van Wa terstaat. LUCHTVAART. Uit Parijs werd Dinsdag gemeld, dat twee Hollandscho vliegers, die op weg waren naar Italië, (bedoeld worden do luitenants Koppen en Koopman), tengevolge van oen panne bij Vie sur Aisne zijn gedaald. Na reparatie vertrokken zij' weer, maar moesten weldra weder dalen. Het toestel is naar Villaconblay gebracht om hersteld te worden. Onze' landgenoot, de 'vlieger Ch. Meule- mans, die tijdens den oorlog in Franschen dienst is geweest en o.a. het Legioen van Eer verwierf, vertoefde Dinsdag in Nijme gen. Hij deelde mede voornemens te zijn binnenkort, wellicht reeds Zaterdag a.s., met een Avion-Laudron den vliegtocht Amster dam—Batavia te ondernemen. De luchtronte naar Australië. Kapitein Ross Smyth stelt voor om een handelsluchtdienst in te stellen tusschen En geland en. Australië, met stations te Kairo, Calcutta, Singapore en Port Darwin. Ross Srnith beveelt het gebruik van zee vliegtuigen tusschen Calcutta en Australië aan. De verdediging ter zee van NccL-Indië. De Londensche correspondent van het Hbl. meldt dato 15 December: He had heden, ten einde de meening van een buitenlandsch deskundige over de beste maritieme verdediging van een eilandenrijk als onze Archipel door een kleine mogend heid te hooren, een onderhoud met admiraal, Sir Charles Dundas, deskundige, omtrent marine-toestanden in het verre Oosten, ge wezen marine attaché in Tokio en gedurende den oorlog het hoofd van den Engelschen marine-transporidienst. Hij verklaarde dat in geval van een oorlog in het verre Oosten de veiligheid van Nederlandsch-Indië in de eer ste plaats berust op de ongeneigdheid van Engeland om eenige andere mogendheid zich in onze Archipel to zien vestigen. Nederland kan vast op de Engelsche samenwerking re kenen, als Holland voorbereid is zyn eigen gebied zoo goed mogelijk te verdedigen. Sir Charles Dundas is het met Lord Fisher eens, dat slagschepen in een toekomstigen oorlog nutteloos 'zijn tengevolge van de mogelijk heid van aanvallen uit de lucht. Daarom moet het gevecht onder de oppervlakte dei- zee door onderzeebooten gevoerd worden en in de lucht door vliegtuigen. Maar verkenningsschepen zullen noodig blijven, evenals moederschepen voor onder zeebooten. Hiervoor zijn kleine kruisers bet best geschikt, onder voorbehoud dat zij bui tengewoon snel zijn, zoodat zij aan elke ver volging kunnen ontkomen. Geen gevecht moet door hun worden aangegaan, zij moeten daarom geed zwaai- pantser hebben, noch ge schut dat dwarsscheeps moet vuren („broad- side guns"), maar verdragend geschut achter uit dat op een vervolgend schip kan vuren. Aldus is de verdediging van Indië tegen een groote vloot van slagschepen en transport schepen mogelijk. Maar slechts tijdelijk, daarom is een nauwe en tijdige overeenkomst (understanding) met de Engelschen vóór alles noodzakelijk indien werkelijke zeker heid van bezit verkregen zal worden, daar de..Engelsche en Nederlandsche belangen hier overeenstemmen. Het „Hbl."- teekent hierbij aaur Tot zoover het telegram van onzen corres pondent. Wij kunnen de laatste raadgeving uit het telegram wel elimineeren. Wij willen gaarne overtuigd zijn dat de noodzakelijk heid nooit zal blijken om onze bezittingen tegen een Engelschen aanval te verdedigen maar theoretisch moet toch de verdedi ging van Indië niet slechts rekening houden met een enkelen mogelijken vijand, maar met alle mogelijkheden. Wij houden in Nederland niet van militaire overeenkomsten reeds voor den oorlog wilden wij er niet van weten en de oorlog, die door de militaire z.g. „de fensieve" verbonden ontstaan is, heeft dien tegenstand tegen militaire overeenkomsten m ons land nog versterkt. Maar in dit opzicht houden de opmerkin gen van admiraal Dundas in dit verband toch steek: Nederland kan tegen groote maritie me mogendheden den Indischen Archipel niet op den duur alleen,verdedigen. Wat wij moeten kunnen doen is tijdelijk een aanval afslaan in de zekerheid dat een oorlog van Nederland alléén tegen groote maritieme mogendheden is uitgesloten. Dus ook zonder militair verbond is de raadgeving vau Sir Charles Dundas de overweging waard. Wij merken daarbij op dat de op stapel staande kruisers in geen enkel opzicht vol doen aan de eisohen die admiraal Dundas aan de kruisers voor de verdediging van In dië stelt. Deze kruisers, die niet pasten in het systeem van den Minister en wij, die reeds lii November schreven dat ons de verdere af bouw van de kruisers geen 100 waard was, konden dat begrijpen wel echter in het systeom van haast.alle maritieme raadgevers van den Minister, 'passen evenmin in het systeem van een marinedeskundige, die ze ker uitnemend in staat is geweest de kracht en het nut van verschillende wapenen ter zee te beoordeelen. Onze meening is nog steeds, dat wat wij voor de verdediging ter zee missen kunnen, uitsluitend gebruikt moet worden voor sche pen, die voor de verdediging het best ge schikt zijn. Minder nuttige schepen kosten in „exploitatie" vele millioenen,,die beter be steed kunnen worden. Wij hechten aan het vertoon in bet buitenland van onze vlag op een schip, dat voor de Verdediging van ons land gcon nut heeft, zeer weinig waarde en wij achten het verkeerd aan sentiment en traditie in deze ernstige zaak een stem te geven. Elke cent, die aan onze marine be steed wordt, niet alleen bij den bouw, maar ook bij het in dienst houden vau schepen, moet zooveel mogelijk tot de verdedigbaar heid van ons land en onze koloniën bijdragen. Ter waarschuwing. Een heer uit Deventer, die Zondag met den namiddagsneltrein van Amsterdam daar heen reisde, verwijderde zich te Amersfocfrt even uit de coupé en belegde zijn plaats met een nieuwe, kostbare leeren aktentasch. Nau welijks was hij op het perron, of een gedien stig medereiziger stormde hem achterna, j terwijl hij een ander in den coupé toeriep: „Kijk, die heer vergeet zijn portefeuille." Toen de Deventernaar weer in de coupé terugkwam, begreep hij weldra, de dupe ge worden te zijn van een list, te meer toen hem later bleekj dat te Amersfoort 's avonds nog geen aangifte was gedaan. Het signalement van den „gedienstige", die te Hilversum in den trein was gestapt, is bekend. De onder vinding strekke anderen ter waarschuwing: men belegge zijn plaats in den trein niet met voorwerpen van waarde. Zware brand te Naardén. Dinsdagmorgen te 4 uur werd de brandweer te Naarden gealarmeerd vooreenzwaren brand, die, vermoedelijk door broeiing van een aan zienlijken voorraad copra, was ontstaan in de vetfabriek van den beer A. E. Dudok van Heel. Snel grepen de vlammen om zich heen, Zij vonden ruimschoots voedsel in de groote party vet,' die voorradig was. Een der vetketels bevatte o. a. meer dan 5000 liter en brandde fel. Weldra vatte ook de nabijstaande woning van den directeur der Roomboterfabriek, den heer Van Malen, vlam en brandde tot den grond af. Zijn inboedel, die niet tegen brand schade was verzekerd, kon gelukkig grooten- deels gered worden. Tevens brandde af het kantoor van de Con- denBed Milkfabriek, dat vlak naast de vet fabriek stond. De vlammen sloegen weldra ook over op een schuit, die volgeladen met copra in de vaart lag, welke langs de fabriek loopt. Do brandende olie, welke in de Galgensloot dreef, gaf eenige oogenblikken den indruk, dat het water in brand stond. Een paar schepen kregen het met de vlammen te kwaad. Een kolenschuit werd tydelyk door het vuur aangetast, doch die kon betrekkelijk spoedig worden gebluscht. De schade is zeer aanzienlijk, niet alleen voor de fabriek, maar ook voor de werklieden, want rukn honderd arbeiders zullen nu tydelyk werkloos zyn. Naar men mededeelde levert de vetfabriek veel grondstof voor da Jurgens fabrieken, zoodat ook deze margarine-industrie ernstig de gevolgen van den brand zal gevoelen. Behalve groote massa's copra, is ook veel lynkoek verbrand. De laatste dagen was juist voor f400.000 copra aangebracht. De brandkast is uit de brandende maBsa te voorschijn gehaald. Zy was zwaar gedeukt, doch nog intact. Mon spreekt van een totale schade van tusschen ll/a en 2 millioen gulden. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur. Beleefd verzoek ik u voor het onderstaan de wel een plaatsje in uw blad te willen af staan. In de Heldersche Courant van U Decem ber jJ. komt een advertentie voor waarin kennis wordt gegeven, dat de heer D. M. Werkendam op dien dag zijn 95en geboor tedag viert. Ik ging er heden heen om dezen bejaar den man met zijn hoogen leeftijd eens ge luk te wenschen. Bij myn binnenkomst deed hij juist zijn gebed, hetgeen mij diep trof in deze zeer schamele, maar niettemin, de omstandigheden in aanmerking nemen de, propere omgeving. Toen hij zijn gebed geëindigd had knoopt^ ik een gesprek met hem aan en informeerde o.a. ook eens naar de betoonde eblangstelling. Deze was zeer gering geweest; slechts een drietal ingeze tenen had daarvan doen blijken. Het is mo gelijk, dat de bovenbedoelde advertentie aan de aandacht is ontgaan en daarom meende ik wel te doen op deze aangelegenheid, door middel,van dit ingezonden stukje, eens de aandacht te vestigen. In dit gezin, bestaande uit bedoelden 95- jarige en zijn eenige, op gevorderden leef tijd zijnde, dochter, wordt niets verdiend. Een rondgang door deze dochter bij de ge- loofsgenooten stelt haar in staat zeer, zeer bescheiden in het levensonderhoud van haar vader en haar te voorzien. Zij verzorgt den ouden man zoo uitnemend, dat hij heden verklaarde, dat indien hij zijn dochter niet had, hij al lang onder de aarde had gele gen, daarmede zeer zeker ook bedoelende den steun, die zijn geloofsgenooten aan zijn dochter verleenen om het haar mogelijk te maken, die zorg vol te houden. Een zeer harden strijd om het bestaan heeft deze oude zijn leven lang te voeren gehad en dan treft wel zeer het blijmoedig vertrouwen in zijn God, Die het wel met hem zal maken en hem kan doen verlangen nog een vijftal jaren te blijven leven om een eeuw vol te maken. Misschien kan dit stukje er toe bijdragen, dat aan dezen 95-jarige nog een blijden dag wordt bezorgd'. Hij woont aan de Achterbinnenhaven, het tweede huis voorbij de Broodsteeg in de rich ting van het einde der Binnenhaven. U, Mynheer de Redacteur, dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik hoogachtend een Protestant Helder, 14 December 1919. MARINEBERICHTEN. Luit. t. z. Ie kl. B. H. Arntzenlus wordt uit Oost-Indië hier te lande terug verwacht. Officier-machinist le kl. H. G. L. Yaux en offi cieren-machinist 3e kl. H. G. van Niel, J. C. Piek. W. J. Dalinghaus en H. J. Maas zijn ter beschik king gesteld. Luit. t. z. le kl. O. D. T. de Ridder van Hr. Ma. Koningin Emma is met ingang 7 Dee. op non activiteit gesteld wegens ziekte. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeomacht. Op 22 Dec. Bottelier-majoor J. H. Hoog land van Wachtschip Willemsoord naar Vlieg kamp Mok; sergeant-schrijver H. W. Harms van Wachtschip Willemsoord naar Wachtschip Vlis- singen. Op 6 Febr. 1920: Torpedomaker-majoor J. G. Nagelkerke van Emma naar Schorpioen; monteur-majoor L. Siemons Van Marinekazerne Amstordam naar den dienst der Draodlooze Tele grafie Amsterdam; sergeant-monteur F. Kostelijk van Marinekazerne Amsterdam naar Monteursop leiding Amsterdam. LEGERBERICHTEN. Met groot verlof. Op 20 Dec. a.8. worden de dienstplichtigen der lichting 1919, die in de tijdvakken van li tot 18 October 1918 en van 17 tot f 0 Maart 1919 zijn in gelijfd bij de regimenten infanterie (de regimen ten grenadiers en jagers hieronder begrepen), met groot-verlof huiswaarts gezonden. .Bij Kon. besluit zijn benoemd en aangesteld bij bet 21e reg. infanterie tot rcsorve-tweede-lui- tenant de vandrigs W. Hondius Boldingh, A. L. Geene en G. A. van Stijgeren, van bet korps. Zij zullen 20 Dec. a.8. alhier worden beëedigd. De adjudant-onderofficier van het dienstvak der militaire administratie S. F. T. Rondèl wordt op 1 Jan. a.s. overgeplaatst van het 21e reg. inf. te den Helder bij het 6e reg. van het wapen, in garnizoen te Breda. De serg.-majoor-administr. P. van de Goorbergh van het 10e reg. inf. te Haarlem, wordt op 1 Jon. a.s. gedetacheord bij bet 21e reg. van het wapen, in garnizoen te den Helder. Bij beschikking, van den Minister van Oorlog is aan den serg. ,J. P. B'rosi, van het 21e reg. inf. to den Helder, vervroegd ontslag uit den mi litairen dienst verleend. Bij Ministerieele beschikking is bepaald, dat in den vervolge slechts vervoor voor Rijksrekening kan worden toegestaan voor reizen naar de woon plaats (dus niet meer naar de tijdelijke verblijf plaats) van het gezin, waartoe de milPair be hoort of geacht wordt te behooren. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat bij verlof geen bons van militaire zijde worden vorstrekt. Ter verkrijging van brood- en suiker- kaarten kunnen de betrokkenen zich vervoegen ton stadhuize of ten bureele van het distributie- bëdrijff der gemeenten, waar zij hun verlof door- brongen. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Kangean, thuisr., pass. 15 Dee. Gibraltar. Rondo, thuisr., pass. 16 Deo. Ouessant. Ambon arr. 17 Deo. v. Buenos Ayres te A'dam. Batoe arr. 16 Dec. v. Java te A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Madioon, v. Java n. N.-York, pass, 15 Deo. Fer- nando Noronha. Bondowoso, uitr. pass. 13 Dec. Malta. Deli vortr. 12 Dec. v. Norfolk n. Philadelphia. Kindjani arr. 16 Dec. v. Batavia te R'dam. Kediri vertr. 13 Dee. v. Newport News n. Key West. Patria, uitr., arr. 15 Dec. to Sonthampton. Samarinda, thuisr., pass. 15 Dec. Ouessant. Tabanan, uitr., pass. 12 Dee. Finisterre. Kon. Hollandscho Lloyd. Holland-ia, uitr., vertr. 14 D-" v. Goronna. Holland—Amerika ijn. Slotordijk, v. R'dam n. N.-York, pass. 16 Dec. Li- zard. V Amstoldijk arr. 15 Dec. v. R'dam te New-Orleans. Zuiderdijk arr. 16 Dec. v. R'dam te Baltïmore. Zyidijk, v. R'dam n* Havana en N.-Orleans, arr. 16 Dec. te Bilbao. Kon. West-Indische Maildienst. Berenice arr. 15 Dec. v. A'dam te Paramaribo. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Patroclus, v. Java n. A'dam, arr. 9 Dec. te Suez. Rhesus vertr. 5 Dec. v. Penang n. R'dam. JavaPacific Lijn. Tjikombang arr. 6 Dec. te Singapore. JavaChinaJapan Lijn. Tjitaroem vertr. 9 Dec. v. Shanghai n. Java. Haven te Nienwedicp. Aangekomen van Huil en vertrokken naar Har- lingen het Ned. s.s. Prof. Buys. VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht te Nieuwediep: 16 Dec. door 3 korders: 4 kisten kleine schol p. kist ƒ11; 10 kisten scharren p. kist ƒ6.75 a 7.50. Door garnalenvisschers500 K.G. gekookte garnalen p. K.G. ƒ0.25 a ƒ0.31. 17 Dec. door 1 korder: 2 kisten kleine schol p. kist 10; 4 kisten schar p. kist 7.75. Door gar nalenvisschers: 220 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.23 h 0.27. Door sardijnvisschers4 mandjes sardün p. mandje 4.75 f-b. Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren in Nederland. Afd. HELDER. op ZATERDAG 20 DECEMBER 1919, n.m. 5 uur In het Tehuis voor Militairen a/d. tfanaalweg. Aller opkomst gewènscht. Zeer belangrijk nieuws. De Secretaris A. DOKTER. Kapitein ter Zee ZEEMAN verzoekt Inzending van rekeningen vóór 25 December a.s. VERLOREN een Haarspeld met imitatiesteentjes, gedachte nis ran overledene. Voor den vinder van geen waarde. Tegen goede belooning terug te be zorgen tusschen 7 en 8 uur: Wilhelmin astraat 70. Wie wil iemand helpen aan f 150, tegen wekelykscke terug betaling Rente 10 pCt. Brieven onder Nr. 319, Bureau v. d. blad. Bootsman ROETJE is Hoogstraat 120. Mevrouw DULLEMOND, Hon- deeoeterstraat 4, Amsterdam, vraagt tegen 1 Februari eene Dienstbode. Gezin 2 personen. Loon f300.-, waschgeldf 60.— Dosverlangd veel vrij. Gevraagd in klein gezin, zoo spoedig mogelijk, wegens ziekte der tegenwoordige, een flinke Dienstbode of hulp in de huis houding. Loon nader overeen te komen. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke Dienstbode. Hoog loon. Te bevragen: Bureau van dit blad. Direct gevraagd een flinke Werkster. Hoog loon. Adres: OÜDKERK VAN PRAAG, Spoorgracht 46. Gevraagd, van 's morgens 9 tot 12 uur, een flink net Meisje. Loon f3.- per week. AdresFa. J. N. QUERELLE, Kanaalweg 139. Gevraagd een flink, net DAG MEISJE. AdresMevri van WIJK, Weststraat 108. Zoo spoedig mogelijk een nette HUISHOUDSTER gevraagd, in huisgezin van 3" kinderen. Brieven onder Nr. 518, Bureau van dit blad. Gevraagd een nette Hulsnaaister. Brieven onder Nr. 321, aan bet Bureau van dit blad. Een NET MEISJE biedt zich aan voor eenige werkhuizen. Adres Bureau van dit Blad, Nette DAGDIENSTBODE gevraagd. Aanmelding nh 7 uur by Mevr. Wijkeh, Loodsgracht 5. Mevrouw VAN DAM, Haven plein 14a, vraagt tegen Januari een MEISJE, van 8 tot 4 uur. Zich aan to melden Zaterdagavond a.s. Er biedt zich aan een goed ingevoerd REIZIGER. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd een Loopjongen. AdreB: THEEBOOM, Spoor straat 38. Te buur een Woonhuis, op netten stand. Huurprijs billijk. Te aanvaarden ca. half Januari. Brieven onder Nr. 316, aan het Bureau van dit blad. Te huur groote gem. ZIT- en SLAAPKAMER. Zeer geschikt voor 2 heeren. Adres: Hoofdgracht 66a. Te koop een beste WERKFIETS. Adres: Draaisteeg 1. Te koop aangeboden een com pleet Ontvangstation voor Radiotele- graphie, met Lampversterker, f 80. Adres: Bureau van dit blad. Te koop een mooi, groot, Duitsch Fornuis, een mooie kast, boven 2 glazen deuren. Adres: J. ROB,Breestraat61, Te koop een wit Mutsje, Bontje, Slobkousjes en rood Manteltje, voor een kind van lx/9 tot 2J jaar. Brieven onder Nr. 320, aan het Bureau van dft blad. Te koop 2 Kisten, zeer geschikt voor bakkers. Adres: Verlengde Hoogs tr. 109. Te koop een Engelsch Heeren rijwiel, met nieuwe binnen- en buitenbanden. Prys f40.- Adres: Weetstraat 80. Te koop een best werkende Trap- Naalmachine. Adres: Goverestraat 20.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 6