legd verdedigingssysteem noodzaken, vooral wanneer hij op grooten afstand van zijn havens werkt. 4o. Het aanwezig zijn van strijdvaardige kruisers noopt dan den vijand tot een groote machtsontwikkeling, daar hij om veilig te zijn steeds en overal de meerdere in macht zijn moet en de Nederlandsohe kruisers het moment van den aanval bepalen. 60. Verkenningen moeten door vliegers geschieden. Indien do vijand hen daarin be lemmeren wil, dan kost hem dit groote in spanning. Desniettegenstaande zal hij er toch niet in slagen do opstijgonde vliegers het verkennen definitief te beletten. Resumeerend zou ik dua willen zeggen: Wat de marine betreft moet het verdedi gingssysteem als volgt zijn samengesteld; a. Een kern van onderzeebooten, waarbij eenige, die een zeer groot bewegingsveld ge- zitten (15 h 20 duizend zeemijlen) om don tegenstander ook daar op te zoeken, W: hij hen in het geheel niet verwacht. b. Een aantal strijdvaardige zeen snelle kruisers. c. Een groot aantal verkenningsvliegtui gen tot groote vluchten in staat en talrijke vliegterreinen:- d. Een groot aantal mijnonzoekers en tor pedojagers tot het vrijhouden der toegangen tot de steunpunten. Aanbevelenswaardig zon ook do inrichting van moedersehopen voor de voorziening der duikbooten zijn, teneinde in dit uitgestrekte gèbied zoo noodig snel de steunpunten te kunnen verplaatsen. Hiervoor zouden groote stoomschepen met tanks, ingericht voor brandstoffen, genomen kunnen worden. Ik zou verder nog wlllon opmerken, dat de vergelijkingen van uit den oorlog, wat do successen der Duitsche onderzeobooten tegenover do convooion en transporten be treft, niet juist zijn. Overigens is do taak dor Duitsche onderzeeërs een andere als die der Nederlandscho bij do verdediging van Neder- landsch-Indië. Tot zoover kapitein ter zee Bartenbach. Mot hetgeen hij zeido over do onjuistheid der vergelijkingen uit den oorlog, wat be treft het optreden der Duitsche duikbooten tegenover convooion en transporten, dooldo hij blijkbaar op do volgende woorden van den heer "Van Hengel: „Van do ruim honderdduizend koopvaar dijschepen, die te Duins passeerden, is daar ter plaatse niet één verloren gegaan door do actie van Duitsche onderzeebooten 011 jagers, die toch te Zeobragge on Ostendo, dus in de onmiddellijke nabljhoid, waren gestation- neerd. Trouwens tcgon snelvarende schop.Qn ia de onderzeeër vrijwel machteloos." do plaatselijke toestanden, van den vijand, die men zioh voorstelt eventueel te bevech ten te zullen krijgen en van de buitenland- sohe politiek, door de regeering van het moederland gevolgd. De Parijsche correspondent van het „Hbl.° had nog een onderhoud met den Franschen admiraal Lacaze (tot Juli 1917. minister van marine). Deze was niet op de hoogte van de strijdvraag, die hier te lande gerezen was, doch nadat hoin die was Uiteengezet, liet hij zich geheel uit in den geost van onze Hol- landseho marine-officieren, in zooverre «ls bij predikte voor een krachtige koloniale marine. Het is zeer moeilik flergolijke gtmesties geheel in abstracto te besprekon, zei hij, want do toestand, waarin een vloot dient te vorkeoren, hangt ton nauwste samen met do buitenlandsche politiok, die een land volgt. Indien in een toekomstigen oorlog uw land betrokken mocht worden, dient te worden partij-getrokken van. do lessen, die deze oor log heeft geleerd: dat hot béhoerschen van de groote zeeën beslissend is voor don uit slag en dat het lot van het moederland ten slotte boslissend is voor dat van de koloniën. Duitschland heeft het afgelegd en het is,zijn koloniën kwijt. Had hot overwonnen, het zou zijn koloniën hebben behouden, geheel afge scheiden van do vraag of het al dan niet hl staat gowoost waa zo. tijdens den oorlog te verdedigen. llc merkte op, dat do zaak er vooi ons anders voorstaat ingeval de aanval op onze koloniën mocht uitgaan van een Oostersche mogondhoid; ons land zou er dan zelf bolton etann cn do strijd zou uitsluitend in het Oos ten beslecht worden. De admiraal zei met eon lachjo, dat hij deze onderstelling zelf niet had willen for- muloeren, maar aat men natuurlijk van Ne- derlandsch standpunt met Allo hypothesen moest rokoning houden. Met het oog daarop is het inderdaad gewensoht do gevechts- waardö van do koloniale marine zoo hoog mogelijk op te voeren. Indien cfo boperktheid van-uw budget als kleinere mogendheid het u onmogelijk maakt uw maritiome strijdkrachten in het Oosten zoo sterk te maken, dat ge alleen eiken aanval op uw koloniën zoudt kunnen afslaan, zijt go aangewezen op bondgenootschappen. Voor zulk 'een bondgenootschap moet men vnu zijn lcant mot iots kunnen aankomen, wil men nJet do positie krijgon van een „protégé" wat geen aangename positie is. De onderzeeboot alléén heeft als verdedi gingsmiddel niet veel waarde; zelfs als ze eon groote activitelts-strrfal hoeft, moet zo toch op zijn tijd worden geravitailleerd, waarvoor basis en hulpschepen noodig zijn. Evenzoo.is het met de avions, dio de adtni- raal, als gevechts- en verkenningsmiddel in het toekomstige zeegevecht zeer hoog stelde. Do meening van de jongere officieren in onze marine, die meer speciaal van difrwapen op de hoogte zijn, zei hij, is, dat op den duur de hydro-avion zal moeten plaats maken voor de avion, ook op zee, omdat die veel lichter is, en dus veel meer ruimte beschikbaar heeft voor bommen en benzine, dus langere en nuttiger vluchten kan doen. Maar daar voor zullen dus altijd speciaal ingerichte grootero schepen noodig zijn. Bovendien is het een onbetwistbaar feit, dat het bezit van grootere eenheden, zooals kruisers, bij do kleinere den vijand even tueel zou noodzaken een veel aanzienlijker maritieme strijdkracht op het beoogde doel af 1# zenden, en hem in hot doen van een landing, wat toch al geen gemakkelijke on- dornemlng is, veel meer, zou bemoeilijken. Op mijn vraag of hij verwachtte, dat de Volkerenbond het gebruik van do onderzee boot als strijdmiddel verbieden zou, ant woordde admiraal Laoazo ontkennend. Admiraal Lacaze's oonolusie was, dat Ne derland, om zijn uitgestrekte koloniën te be schermen, behoefte heeft aan een krachtige vloot ter plaatse. Het effect van zulk een vloot is evenredig aan hetgeen men daaraan ten koste legt, en ten koste leggen kèn. Over de meest gewenschte samenstelling wenschte hij zich echter niet uit te laten, omdat dit een „cas d'espèoe" is, dat geheel afhangt van BINNENLAND. Oorlog en Marine. De Minister van Marine, mr. Bijleveld, en do Minister van Oorlog, jhr. Alting von Geusau, zullen eenigen tijd hun functies blijven vervullen, ook in verband met de salarisregeling voor rijksambtenaren en mi litairen, waarvan beide minister» de daaraan verbonden werkzaamheden voor zooveel hun departementen betreft, willen afdoen. Het laat zich in dit verband en mede door de afwezigheid van den minister-president aanzien, dat in de eerste dagen nog geen naar buiten blijkende feiten omtrent de crisis aan beide departementen of omtrent den al- gemeenen politieken toestand in verband met die crisissen te verwachten zijn. De minister van oorlog heeft aan EL M. de Koningin zijn ontslag gevraagd- Do Koningin te Nnordwtfk. Dinsdagmorgen tegen 11 uur verscheen do Koningin met Prins Hendrik te Noordwijk aan Zee in een hofauto. Op hot terras van het hotel-pension „Noordzee" was het dage- lijksch bestuur dor gemeente met verschei dene autoriteiten en notabelen aanwezig om hot hooge gezelschap to verwelkomen. H. M, wenschte persoonlijk aan de leden van de bemanning der reddingboot, die zich bij de redding van den loggor K.W. 431 haddon onderscheiden, de eere-penning voor menach- lievend hulpbetoon uit te reiken. Do Koningin sprak de redders, die zich om haar heen hadden geschaard, ongoveer als volgt toe: Het is mij een bijzonder voorrecht, n allen persoonlijk dit ondorscheidingstecken uit te reiken. Ik ben overtuigd, dat ik niet spreek alleen voor mij zelve, maar uit naam van het gehoele Nederlandsche volk, wanneor ik u dank voor uw schoono daad van zelfopof fering. In de annalen van het reddingwezen zal de daad van wie hun leven hebben gege ven om dat van anderen te redden, steeds blijven voortleven. Mogen de diepbedroefde weduwen en weezen troost vinden in het feit, dat do nagedachtenis der kloeke1 redder» zal blijven voortlevon. Hierna hechtte H. M. persoonlijk aan elk der rodder» het eerometaal op de borst. Tot ieder hield da Koningin eon korte vriendelijke toespraak, ook tot den ouden Jan Kramer, een 82-jarigen grijsaard, wiens zoen bij hot reddingwerk verdronken was. Hierna werden de Koningin en de Prins luide toegejuicht en werden een paar cou pletten van hot Wilhelmus gezongen. Op uitnoodiging der Koningin hief het publiok voor de redder» het „Wien Neer- landsch Bloed" aan. De burgemeester deeïdö moe, dat vanwege de N.-Zuid-Hollandsche Redding-Maatschap pij de reddingsmedaille in goud zal worden uitgereikt aan den heer Jan van Kan, aan de overigen in brons. De Koningin werd bij haar vertrek Psalm 184 vs. 8 toegezongen. H. M. bracht daarna een bezoek aan de nagelaten weduwen en weezen. Ingezonden mededeeling. Jaarwedden Burgemeesters, enz. In Noord-Holland. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bij besluit van 5' November 1919 de jaarwedden als volgt geregeld: 1. Met uitzondering van do gemeente Alk maar, Bussum, Haarlem, Haarlemmermeer, Helder, Hilversum, Hoorn, Sloten, Volsen en Zaandam worden de gemeenten verdeeld in acht klassen (1—8). Voor onzo gemeente z$a de jaarwedden vastgesteld als volgt: Burgemeester: minde» dan B dienstjaren E500. 2—4 jaar 6760, 4-6 jaar 6QQU, 0-8 jaar 6260, meer dan 8 jaar 6500. Secretaris, resp.: A5ftQ, f4760, 150.Q0, ƒ6250 en/Cm Ontvanger: /Bflöö, f BSHD, ƒ,4104 ƒ4350 en 4600. Voor Wieringon is vastgesteld: Burgemeester; 2400, 2650, 2700, 2850 1 8000. Secretaris: 220Ü, 2350, ƒ2600, /265Q en 2800. Ontvangori f 2100, 11350, lfiflÜ, 11660 on ISüQ. Voo» AanaPinlovns is vastgesteld: Burgemeester: 2SQ0, 2976, 8150, 8825 en 8600. Secretaris: ƒ2500, ƒ2676, ƒ2850, 8026 en 8200. Ontvanger: 1500, 1676, 1850, 2026 en ƒ2200. Voor Texel zön de bedragen: Burgemeester: 8600, 8828, f 4DB0, f 4275 en 4500. Secretaris: 8200, 8428, 3650, 8876 en ƒ4100. Ontvanger: 2300, 2525, f 2750, 2975 en /8200. f. J Als dienstjaren komen in aanmerking de jaren boven den leeftijd van 23 jaren, door-, gebracht in bezoldigden dienst van het Rijk of zijne koloniën, eene provincie of eene ge- Do ramp van do „Hercules". Dinsdagmiddag werden op do algemeene begraafplaats te IJmuiden de twee aange brachte slachtoffers van de ramp der „Her cules" ter aarde besteld. De stoet werd opge steld op de Julianakade, waar de ouders van Frans Kruger wonen. Langs den weg stonden talrijke menschen, eerbiedig het hoofd ontblootend, toen del treurige stoet voorbijkwam. Met een omweg! kwam men tot de woning van den omgeko mene Jan Kruger, waar *icli ook reeds een stoet had geformeerd. Behalve door de familie, werden de lijk wagens, die de beide broeders grafwaarts moesten brengen, gevolgd door velo vrien den, de directie van het Bureau Wijsmuller, eeno deputatie uit de bemanningen der sieep- booten van den Sleepdienst IJmuiden, eene deputatie van don Gentralen Bond van Transportarbeiders, enz. Ook merkten ^ij op do bemanningen van de Duitsche sleep boot ,,Süd-Amerika VI" en van de zeelichters „Lucie" en „Carpa", voor welker redding de „Hercules" naar zee vertrok. De Duitschor» droegen twee kransen mede. Op de begraafplaats had de politie onder de nonderden belangstellenden de orde te bewaren niet de minste moeite. Nadat de beide kisten in het graf waren neergelaten, nam de burgemeester, mr. dr. H. Ver Loren van Thomaat, die mot do beide wothouders Dunnebier en Landeweert, als mede eenige raadsleden aanwezig was, het woord om uiting to geven aan hot gevoel van eerbied, dat in den lande heersehte jegens de dappere mannon, die niet aarzelden om met -den woedenden storm uit te varen ten einde to trachten anderen te helpen. In op dracht van de Koningin had spreker reeds bij do verschillende familieleden der achter geblevenen bezoeken van rouwbeklag afge legd. Nadat do heer Joh. F. Wijsmuller uit Den Haag, directeur van het Bureau Wijsmuller, diepbewogen, enkele woorden had gespro- kon, wee» ds. Creutzberg, predikant bij do Ned. Herv. Gemeente, op do door deze groote ramp to weeg gebrachte ontsteltenis, waar- dqor allen, die door de ligging van de plaats tooh zoo met de gevaren ter zee bekend zijn, zoo zeer getroffen waren. De predikant liet den schijnbaar ruwen bolster van de zeelui wegvallen om aan te toonen welk een edel hart in die bolster gekluisterd kan zitten. Tijdens deze onder ademlooze stilte aan gehoorde rede zag men zeelui, kerels als boomen, snikken als kleine kinderen. Namens de families dankte de predikant voorts nog allen, in de -allereerste plaats den burgemeester, als vertegenwoordiger van do Koningin. Op verzoek van den vader word nog het eerste vors van Psalm 72 gezongen. Woensdagmorgen zou mot eon duiker wor den onderzocht of nog lijken uit het schip kunnen worden gehaald en of het schip nog te De heer Joh. P. Wijsmuller, directeur van het Bureau Wijsmuller te 's-Gravenhage, heeft tienduizend gulden beschikbaar ge stold voor do achtergelaten betrekkingen van do met do „Hercules" verongelukte op varenden. Bovendien blijven do gages tot nader order vol doorbetaald. Bepaald is, dat dit besluit wordt geacht te zijn in werking getreden don lsten Januari 1919. De prfla der kippeneieren. Met de hooge prijzen van Idpeieren schijnt het gedaan te zijn. De vorige week besteedde men op do markt te Purmerend van 2426 cent per stuk en Dinsdag was de hoogste prijs 17 cent. De oorzaak van deze prijsdaling moet ge zocht worden in don grooteren aanvoer, ter wijl er voor het gebruik niet zoo veel vraag is naar versche eieren. Men verwacht, dat- de prijzen zullen blijven dalen en dat binnen kort de kipeieren weer voor 8 of 6 cent ver krijgbaar zijn. GiHbl."). De motorboot „Haal" terecht. Volgens uit Groningen ontvangen bericht is de motorboot „Haai" behouden op de Eems «angekomen. Hot Bureau Wijsmuller Scheepvaart-, Transport- en Zeesleepvaort-Maatsohappij, to 's-Gravenhage, heeft namoua do Koningin- Moeder don volgenden brief ontvangen: H.M. de Koningin-Moeder heeft met diep leedwezen konnia genomen van de ontzet-ten- de ramp, die uw firma getroffen heeft door het vergaan van do sleepboot Hercules, waarbij de opvarenden bij hun dappere po ging om anderen te redden, zoo noodlottig zijn omgekomen. H.M., met groote deernis vervuld voor do nagelaten betrekkingen dier moedige man nen, heeftf mij opgedragen u -to verzoeken, Hr. Ms. innige deelneming aan de nabestaan den wel to willen overbrengen. Do hofmaarschalk van H.M. de Koningin- Moeder, w.g. Rüell. Ee* kolnralieuze gemeente. WJJ lezen in „Het Volk": De gemeente VHssiugon ziet voor ÏD20 geon kans haar begrooting sluitend to ma ken. Niettegenstaande voor sooiale maatro- gelen eigenlijk veel to weinig wordt 1 uige geven, en bij do pas aangenomen salaris-her ziening de loonen veel «ger zijn gebleven, dan men bijna algemeen wenscb olijk vond, en het percentage der hoofdelijke omslag volgend jaar in de laagste klasse ongeveer 7, en In de hoogste 10 pOt. zal zijn, blijft er een ongedekt tekort op de gewono uitgaven van een paar ton. De raad besloot dan ook voor 1020 een bedrag van f 200.000 als bui tengewone subsidie van hot rijk, op de be grooting te brengen, 't Is nu maar do vraag of Gedeputeerden dit goedkeuren en de re geering heb geld geeft. De oorzaak is de steeds onbillijke finanoieele verhouding van staat en gemeenten. Vlissingen -is, afgeschei den van haar armoede, een welvarende en nijvere gemeente met industrieën en een groote arbeidersbevolking. Zij staat dan steeds voor zeer groote uitgaven, maar meer- gegoeden zijn er zoo goed als niet, zoodat steeds meer de inkomsten beneden de hoog- noodigo uitgaven blijven. Het is bij ons in den Helder al niet voel beter! Storingen eleetrlsch bedrijf. Men schrijft aan het Hlb. van benoorden het IJ: Met het electrisch licht In de provincie gaat het tegenwoordig heel slecht. Herhaal delijk komen op verschillende plaatsen sto ringen voor. En den laatsten tijd zijn deze vaak van zeer langen duur, wat veel hinder veroor zaakt en natuurlijk groote ontevredenheid verwekt. Men beweert, dat het net van het Provin ciaal electrisoh bedrijf overbelast is en ook geeft men wel de schuld aan het slechte ma teriaal, dat in den oorlogstijd zou zijn ge bruikt. Weensche kinderen. Opnieuw is Woensdag een groep Ween sche kinderen, ditmaal bestaande uit twee honderd, te Amsterdam aangekomen} om daar verdeeld te worden over de gezinnen van medelijdende menschen, dio zullen traoh- tem hun in een tiental weken tijds terug te geven wat zij in hun ongelukkig vaderland aan lichamelijken weerstand, aan gezond heid en gewicht hebben moeten inboeten. Zij maakten deel uit van een transport van 2000 kinderen, die te Zevenaar verdeeld zijn ln verschillende groepen voor verschillende- plaatsen des lands. De kleinen, dio te onge veer halfvijf te Amsterdam aan het Wees- perpoort-station aankwamen, waren allen Joodsche kinderen, welker lot het Comité van Algemeene Amsterdamsche Actie ten bate van het uitgehongerde Joodsche kind in het buitenland zich had aangetrokken. Het lijkt wel haast overbodig te zeggen, dat ook deze kleinen er verre van welva rend uitzagen. Steeds hetzelfde trieste tafreel is er op te hangen van die vermagerde cn verkommerde kinderen, die echter, dank zij het opwindendo voor hen van de aankomst in een groote stad van een ■vreemd land, eon uitgelatenheid $an den dag leggpn, weinig in overeenstemming met de doorgestane ont bering, waarvan zij allen de wreede kon- merken zoo in het oog loopendTveftoonen. Do ex-kroonprins op reis. Do secretaris-generaal in algemeene dienst, mr. J. B. Kan, heeft Dinsdag, als vertegenwoordiger der Regeering, don ex- Duitsöhen Kroonprins naar Amerongen be geleid, waar deze, met den burgemeester van Wieringen en met den adjudant, majoor von Müldner, het Kerstfeest bij zijn ouders door brengt Brandsteden Do heilzame gevolgen van het vertrek van den Bolsjevik Brandsteder zijn te Soerabaja roods duidelijk waar te nemen, schreef de „Sum. Post". Zoo* verneemt de „Pr. Bode" bijv., dat on der de opvarenden van de vloot een circu laire is verspreid, waarin de nieuwe bestuur der van hot gebouw van den Bond van Min der Marine-personeel meedeelt, dat in het vervolg ook gaarne korporaals en onderof ficieren als bezoekers zullen worden ontvan gen. Dit mocht vroeger niet. Hen, die een rang bekleedden, de „bourgeois" van de vloot, wilde Brandsteder niet in het gebouw zien. Dit is nu gelukkig anders. Volgens de „Pr. Bode" wordt er een ruim gebruik van de vergunning gemaakt. Voor het vlootper- soneel voorziet het Marine-gebouw in een behoefte. De mannen vinden er confort, ge zelligheid, lectuur en desgewenscht een goed maal, dan wel slaapgelegenheid tegën matige vergoeding. Het besluit van het bondsbe- stuur zal wel op prijs gesteld worden en het noodige bijdragen in het belang van de goe de verhouding tusschen kader en manschap pen van de vloot. De militaire groef. Dö Minister van Marine heeft per kennis geving bekend gemaakt dat hem klachten hebben bereikt over het dóór militairen van do Landmaoht slecht nakomen 1 ver plichting tot het brengen van den militairen groet aan hun meerderen van de zeemacht. De Minister wenscht dat toegezien wordt dat aan dezen groetplicht streng de hand ge houden wordt. - Indien voor hot honden van theorieën be hoefte bestaat aan platen waarop de marine- uniformen on -onderscheidingsteekenen zijn afgebeeld, ku^fien daartoe strekkende aan vragen garnizoensgewijzo bij -den Minister worden ingediend, uiterlijk -tot 1 Januari 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Concert Bella Pala. Wij laton hieronder nog eon beoordeeling volgen van het optreden van mej. Bella Pala op het concert te Groningen op 25 Oot. j.1. „Het Nieuwsblad van het Noorden'1 schreef 0. nu Ditmaal In de eerste plaats een jonge zangeres, die zonder de minste bevangenheid optrad, en direot het pleit heeft gewonnen. Bella Pala heeft eon aangenaam Klinkende sopraan van grooten omvang en van zeer voldoende tcclinische ontwikkeling: dat bleek ook in de kleine trekjos coloratuur in de aria van Mozart. Later zong zo „Mfidchenliedor" van H. Ouypors, mooie liederen met veel stemming. Ze zong dio dankbaro compositios buitengewoon verdienstelijk, mot warme voordracht. Voor een zangeres, die nog zoo long is, klonk dat alles bopaald verrassend; mar dictio was ook heel goed, en wanneer ik dan ook nog aan haar mimiek, denk, ^ou Ik haast zeggen, dot de weg naar de Opera haar niet al te moeilijk zal vallen." Eerste jaarfeest „1L B. S. V." Men schrijft ons: De hierboven genoemde voreeniging hield Zaterdag eene feestelijke bijeenkomst in „Casino"; de vereeniging was n.1. 21 Dcc. 1918 opgericht. Vóór het uur van aanvang was de zaal reeds gevuld met eon vroolijk en belangstellend publiek, waaronder de vele frisscne toiletjes en de nog frissehero ge zichten daarboven aangenaam aandeden. Hoewel de regeling, zoowel van het geheel als van de onderdeelen van het programma, in uitstekende handen bleek te zijn, kon toch niet op tijd worden begonnen, daar een ge wichtige autoriteit niet gedachtig aan „la politcsse des rois c'est rexactitudo" op zich liet wachten. Enfin ook aan wachten komt een eind. Do voorzitter, de heer W. H. Oudemans, leerling der Vde klasse, opende de bijeenkomst met een duidelijk en flink welkomstwoord, erop wijzende, dat het doel van „H. B. S. V." niet alleen was het organi- soeren van leuke avonden, doch vooral het tot elkaar brengen van de leerlingen zoowel onderling als tot de leeraren. Hartelijken dank bracht hij aan de dames Schokking cn Ranneft, en aan de heeren Francken en Stammes voor dó goede leiding bij de voor bereiding voor dezen avond. Het programma gaf werkelijk „elck wat wils" en deed van ieder der meewerkenden veel goeds zien. De gezamelijke gymnastische oefeningen voldeden zeer goed, hoewel het aanbeveling verdient, dat de leider, die bij de repetitiën overal moet zijn, bij de uitvoering ten minste voor het publiek eigenlijk nergens is, zoodat het publiek geen medewerker ziet verplaatsen en geen luide bevelen of maat- gestamp hoort. Doch de heer Stammes had eer van zijn werk: de oefeningen werden keurig uitgevoerd en ieder deskundige kon aan de houding der executanten zien, dat zij de oefening begrepen en wisten welke spies- groepen in actie waren. Het glanspunt was wel „ringen", waarbij de leeraar zelf goed voorganger door zijn discipelen toeren liet uitvoeren, die men von mannen'in de kracht van hun leven niet beter kan ver wachten. Na de kracht die holde Kunst: de muziek. De koren, onder leiding van mevr. Schokking uitgevoerd, gaven blijken van nauwgezette en grondige studie, en zaten er zóó goed in, dat zij ook zelfs zonder directie goed zouden zijn ten gehoore gebracht. Doch nog was het toppunt niet bereikt, J?H. B. S. V." beschikt ook over een klein symphonie-orkest of eigenlijk meer eon sterk bezet strijkkwartet, dat, onder de goede en waarjijk energieke leiding van den hoer Oos terhout, leerling der Vde klasse, het glans punt van den avond werd. Vooral de 2e sym- phonie van Haydn bleek hem ten volle toe vertrouwd, hoewel het jammer is, dat het ge zelschap geen alt rijk is. Ook de andere num mers werden goed uitgevoerd, terwijl aan mej. Spruit en den her ortman een afzon derlijk eeresaluut meet worden gebracht voor hun meesterlijk pianospel. En na do pauze werd een tooneelstuk op gevoerd, dat het publiek onbedaarlijk deed lachen. Hierbij waren do rollen blijkbaar met kennis van zaken verdeeld, daar alle goed werden weergegeven. De medewerken den één voor één te complimentecren zou te langdradig worden alles klopte, ieder bracht de rol tot haar recht. Was het wonder dat, toen do voorzitter aan mej. N. Ranneft, de regisseuse of blijft hot hier „regisseur", want er was voorwaar mannenkracht ont wikkeld' een bloemenhulde aanbood, het applaus de dankbare rede overstemde? Doch oiu het even, ieder begreep, dat de medewer kenden ten hoogste daukbaar waren voor de zoo goede en kundige leiding. Onder de dankbare aanbieders behoorde niet de gri meur, want deze had zich van de leiding niet veel aangetrokken. Hem zij een ernstige studie over grimeeren aanbevolen, o.ru. het wegwerken van de afscheiding van pruiken, het maken van ingevalion wangen en vooral liet zuinig zijn met grijze schmink op dames- wangon. Doch deze zeer kleine vlekjes doen niet het minste af aan den glans van het zonne- lichaam en zoo was dan het publiek ook zóó dankbaar voor den aangenamen avond, dat ieder ervan overtuigd was, dat „er wel iemand zou zijn", dio dezen dank zou uiten, ergo men zweeg in zeven talen. Daarom, M. de R., ben ik overtuigd in den geest vnu alle bezoekers to handelen door U bovenstaande toe te zenden. Een bezoekster. •*i P.S. Wij vrouwon bewaren hot meest ge wichtige altijd voor het P.S., daarom wil ik er aan toevoegen, dat conditio sino qua non oen allergezelligst bal het eerste jaer- föest besloot. i- i .ihxSS Salarisregeling Militair personeel. In verband met de omstandigheid4da1i de regeering hot noodzakelijk geacht heeft dat inzake do salarisregeling van militair per soneel or overeenstemming heerscht met de ti-ac tomen ten zooals dio voorgesteld zijn voor do burger ambtenaren is eeno ongewenschte vertraging ontstaan in do vaststelling van da nieuwe bo/.oldigiugsrogoling voor het mili taire personeel. Het stroven is gericht óp eene zoodanige uitvaardiging der nieuwo bezoldigingsrege ling, dat de ule.uwe tractomenten voor No-, derland in do eerste helft von Januari' kun nen worden uitbetaald. Zoolang het traetemenf voor het) landmaoht personeel in Indlö niet bekend is, kan voor liet personeel binnen de keerkringen geert regeling wordt opgemaakt. Maatregelen zijn ln overweging dio hot mogelijk maken oin tij delijk in deze leemte te voorzien. Do nieuwe verhuisköstonregellng zal ver moedelijk vóór 1 Jauuari 1920 bekrachtigd worden on het ligt in de bedoeling om den daarin genoemden termijn von vrij reizen voor gezlnsbezoek, als gevolg van woning nood, voorloopig to verlengen. Verslag der Gemoonto-Arbeldsbeara over de maand November 1919. Aanvragen van werkgevers kwam in om: 8 aiu-duppelsciiilsters, 1 baukotbakker, 1 banketbukker 2o, 2 conciërges, 8 dagdlenst- bodon, 4 dienstmeisjes ben. J8 jaar, 15 grond werkers, 1 kolonwerkor, 1 kantoorbediende, vrouw., 1 kantoorbediende vrouw. ben. 18 jaar, 1 kantoorbediende bon. 18 jaar, 65 losso werklieden, 2 looploioohts, 6 loopjongens, ben. 18 juur, 2 magazynknechts, 1 metselaar, 4 opperlieden, 1 reiziger, 1 reiniger, 1 sio- ker, 3 timmerlieden, 1 winkeljuffrouw, 1 winr kcljuffrouw ben. 18 jaar, 6 werksters, 1 zak ken naaier. Totaal 125 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelschilster, 1 agent van politie, 1 askarjongen ben. 18 jaar, 1 boomkweeker, 8 broodbakkers, 1 banketbakker, 1 boekhou der, 8 concicrges, 2 controleurs, 1 dekkuecht, 4 dienstmeisjes ben. 18 jaar, 1 electricien, 44 grondwerkers, 1 grondwerker ben. 18 jaar, 2 gem. werklieden, 1 hoedonmodiste, 1 huis bewaarder, 3 incasseerders, 1 kleermaker, 3 kantoorbedienden, 5 kantoorbedienden vrouw, ben. 18 jaar, 1 koetsier, 5 kolenwerkers, 2 landarbeiders, 86 losse werklieden, 12 losse werklieden ben. 18 jaar, 2 loopknechts, 5 loopjongens ben. 18 jaar, 1 meteropnemer, 1 marktkuecht, 1 machinist-stoker, 22 metse laars, 2 niagazijnknechts, 8 opperlieden, 4 reizigers, 1 reiniger. 2 schilders, 1 stoker, 1 schoenmaker, 1 smidsjongen ben. 18 jaar, 2 tuinlieden, 9 timmerlioden, 4 wisselloopers, 1 waker, 2 wagenbestuurders, 1 wijnkoopers- knecht, 2 werksters, 1 waschster, 1 winkel juffrouw ben. 18 jaar. Totaal 269 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 1 banketbakker, 2 conciërges, 2 dienstmeisjes ben. 18 jaar, 15 grondwerkers, 1 kolenwerker, 64 lof^se werk lieden, 2 loopknechts, 8 loopjongens ben. 18 jaar, 1 metselaar, 2 magazijnknecht-s, 4 op-

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2