porlieden, 1 reiniger, 1 stoker, 8 timmerlie den, 1 winkeljuffrouw ben- 18 jaar, 2 werk sters. Totaal 106 personen. Rechtzaken. Arrondisseraents-rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag 16 Dee. Marüjtje M., zonder beroep, te Helder, be- leediging, S boete of 8 dagen hecht. Hendrika Johanna Jaooba J.. zonder be roep, to Helder, beloediging, 10 boete of 10 dagen hecht. Dirk B., visscher te Helden mishandeling, f 10 boete of 10 dagen hecht. Willem B., landbouwer te Texel, belee- diging, 16 boete of 16 dagen hecht. Hessei P., visscher te Helder, mishande ling, vrijgesproken, Gerardus V., restauratiehouder te Helder, belastingovertreding, of 3 dagen hecht. Dirk O., los werkman te Helder, diefstal van vee uit de weide, 8 wad. roorw. ge vangenisstraf. MelkvervalscMns. Dinsdag stond voor de Arr.-rechtbank 6e Alkmaar terecht Joh. K., veehouder te Wie- ringen, aan wien was ten laste gelegd ver- valsching van melk gepleegd op 2S October. Beklaagde was niet versohenen, doch heeft buitengerechtelijk erkend. Hij hadi aan Bregetta Post afgeleverd oen hoeveelheid melk, van welke melk de rijks veldwachter Admiraal, die zich te „voren reeds in de woning van. Bregetta Post be vond, een gedeelte in beslag was genomen. De beer Wanna, scheikundige te Alkmaar, heeft deze melk onderzocht en bevonden dat de verdachte melk 40 percent water bevatte. Eisch 1 maand gev. GEMEENTERAAD. Vercrarlorina v?in 0en Ea*4 0er geaseonto Helder op Dinsdag 88 December 1919. ies «usiM. 7 aar (aanraas 71/» nar). ONDERWERPEN; Ingekomen stukkon au medodoelinc«m, o.s.; Boricht run Mevr. B. A. Kolnar-do Jongh, dat zij roor haro benoeming tot lid dor Commissie tot wering ran Schoolverzuim bedankt «n ran J. P. 6weering on D. Bakker, dat zij bunne beuoomin« alezoodanig aannemen. Berichten van aannomine dor benoeming ran a. A. W. Michola en J. A. J. rau Horsse» als leden dor Commissie ran .Toezicht OP het Middel baar Onderwijs; b. J. W. run Aken ala rzont ran het Alcemeen Weeshuis; c. A. Kramer ala ondorvrijzer aan School no. Vorzoek om eorvol ontslag van de damoa A. P. de Ven-Boon, A. J. Meijors-Nienhuia en P. Corpo- raal-Spruit als regentessen en rau de heeren L. do Bruiin, H. Buiskool en Th. G. W. ran Mierlo ala rogenten ran het Algomeen Weeshuis. Voorstel tot instelling van een Dienst dor Ar beidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering en tot benoeming ran oen Directeur van genoem den Dienst. De voordracht luidt-- 1. L. Bandsma. Commiea ter Secretarie alhier- 2. W. ran Gilst, Ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Rotterdam. Voorstel tot roorloopigo goedkeuring ran het door Burgemeester en Wethouders opgemaakte plan tot onteigening van gronden, die gologen zijn binnen het goedgekeurde plan ran uitbreiding voor het westelijk stadsgodoolte. Mededeeling dat aan den hoer P. üe Goua als oud-volhoud or op dions verzoek een jaarlijksch pensioeD is verleend vna 400.OP bet adres van den heer D. H. Grunwald ora een zoodanig pensioen afwijzend is beschikt. Voorstel om voor kennisgeving aan to nomen het adres van den heer G. Job. r& der Leo. om oenpartij goederen, /waaronder margarine, kaas, N soepgroenten, zeep, enz-, die adressant als gros sier indertijd ter distribuoering onder de winko- liers van het Gemeentelijk Levonsmiddel0nbedri.il heeft ontrangeu, thans weor door dat bedrijf te doen terugnemen. Voorstel tot hot nemen van een beslissing op hot adres van G. W. Jimmink Wzn. on 39 anderen, om zoo spoedig mogelijk tot don bouw eoner open bare school aau do Doggersvaart over te gaan. - Voorstol tot vaststelling van oen nieuw model beschrijvingiiblljet voor d» plaatselijk» directe belasting naar bot inkomen. Voorstel tot raststolling oonor verordonlng tot wijziging ran hot reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Voorstol tot vaststelling eener gewijzigda ver ordening, regelende do voorwaarden waarop aan besturen rau bijzondere bewaarscholen te Heldor subsidie uit de gemoenterkaa ka» worde* ver leend. Benoemingen: Onderwijzer Schoot 7b. Da voordracht luidt: 1. Moj. M. Hackenita, tijd. ondorw ijzer os aan Bohool no. 7b. Moj. J. A. 1'oortstra» onderwijzeres te Vllo- 6. Moj.' E. van Ranawoudo. ondorwiizoro» to VGravonhago. Directeur van den Qemeontolijkem Geneeskun digen Dienst, Benoeming ran oen Directeur van uen Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst. Door B. en W. zijn de volgend© voorstellen bjj don Raad ingediend i Peniloon Wethouders. Ingevolgo het bepaalde bij art. 8 der Ver ordening, regelende de penslonneering dar Wethouders, hebben wjj de oor u mode te deelen, dat door onB Collego ia beslist op do verzoeken om toekenning van ponsioon van de heeren P. do Geus en D. H. Grunwald, beidon oud-Wstbouder dezer gemeente. Naar aanleiding van h6t verzoek van eerst genoemde hebben wy besloten hom een jaar lijksch pensioen toe te kennen van f400.-, terwijl op het adres van den heer Grunwald afwijzend moest worden beschikt, omdat hy niet gedurende minstens twee achtereenvol gende jaren als Wethouder heeft gefungeerd. (De heer Grunwald heeft tien dagen minder dan twee jaar de functie van Wethouder vervuld. Dit is gekomen, doordat de hoer Michels, aanvankélyk als zoodanig benoemd, bedankte. Red. Held. Ct.). Burgerlijk Armbestuur. Het Burgcrlyk Armbestuur wenseht het aan tal zyner loden met 8 uit to breiden, n.1. met 1 mannelijk lid en twee vronweiyke ledenen het aantal leden derhalve nader te brengen van 8 op 11. B. en W. kunnnen zich hiermede wel ver- cenigen Openbare Schoof aan de Doggersvaart te Koegras. Ingevolge Uw besluit van den 16cn December j.i., geroepen om advies uit te brengen nopens een adres van G. W. Jimmink Wzn, en 39 anderen, om zoo spoedig mogelyk tot den bouw eener openbare school aan de Doggers vaart over te gaan, hebben wy de eer Uwe vergadering mede te deelen dat do discussiën, waartoe dit verzoek opnieuw in ons midden heeft aanleiding gegeven, niet tot eenstemmig heid hebben kunnen leiden. In ons College heerschten met betrekking tot de onderwerpelyke aangelegenheid twee meeningen, waarvan deééne wordt voorge staan door de kleinst mogeiyke meerderheid, de andere door de grootst mogeiyke minder heid. Laatstgenoemde, die van oordeel is, dat aan het verzoek behoort te worden tegemoet gekomen, blyft wel is waar betreuren dat by inwilliging van het adres twee scholen ter ffaatse zullen verrijzen, zonder dat daaraan nderdaad behoefte bestaat, maar zy meent in de gegeven omstandigheden niet anders te mogen adviseeren. Immers, meent zy, waar door het adres kan worden bewezen dat van een groot aantal kinderen beslist openbaar onderwijs wordt verlangd, daar Is het de plicht van do overheid om door do stichting eener openbare school het goed recht dezer inge zetenen op dit dnderwys te erkennen. Eerstgenoemde, dus de kleinst mogeiyke meerderheid, meent in de stichting van 2 scholen aan de Doggersvaart een onoverkome lijk bezwaar te moeten zien. Indien toch van de werkelyke ontplooiing van het onderwijs in ,het Koegras iets kan worden verwacht, dan zal de stichting van inrichtingen voor lager onderwys tot den thans aangevangen schoolbouw moeten'blyven beperkt. Aan welke zyde men ook ten aanzien van de school kwestie moge staan, de oprichting en instand houding van éón lagere school, waarmede aan d« bestaande behoefte aan ondsrwys ruim schoots kan worden tegemoet gekomen, zal ongetwyfeld moeten worden verkozen boven den aanbouw van twee scholen, die door de jeringe belangstelling, die daaraan uiteraard tan toevallen, reeds vóór haar totstandkoming op een kwijnend bestaan, zoo het al mogelyk zyn aangewezen. Wy verzoeken u thans een beslissing te willen nemen. Salarissen personeel Bewaarscholen. Ten einde de salarissen van het onderwijzend personeel by de verschillende hier gevestigde bewaarscholen meer in overeenstemming te knnnen brengen mot deh allengs gestegen levensstandaard, heeft nw Raad in zyne ver gadering van 10 September j.1. conform on» advies besloten tot toekenning van een hooger subsidie over 1919. Zooals by de toelichting destijds gebleken is, kon deze subsidiever lening niet ander» dan een tydelyk karakter dragen, omdat daarmede alleen de allernood zakelijkste positieverbetering van het personeel kon worde* verkregea. Wy meenen dan ook, dat thans het oogen- blik is gekomen om de geheele wijze van subsidieverlening aan een herziening te onderwerpen. Behalve immers dat de salarissen van het personeel verbetering behoeven,) is de thans vigeorende verordening op meerdere plaatsen minder volledig, terwijl het hechter maken van den flnancieelen band tusschen de schoolbe sturen en de gemeente het stallen van eenig» meerdere eischen aan de instellingen o. i. ten volle rechtvaardigt. De flnaneieele gevolgen van deze voorstellen bunnen uit hot hieronder afgedrukte overzicht blijken t Scholen aan de Laan en aan de Vischmarkt 2 directrices, elk h f 1400.— 2 onderwijzeressen, elk 1000.— 6 helpsters, elk h f 400 (gemidd.) f2800.— 2000.— 2400.- Totaal f7200.— Bydrage volgens art. 7 sub a »/4 van f7200.— - f 5400.— Tegemoetkoming volgens art. 7 sub b 438 X 2.-— 876.— f 6276. School aan d» Hoogstraat (Jacbin). 1 directrice f1400. 1 onderwyzeres 1000. 2 helpsters (elk h f 400.— gemiddeld)0 800.— Bijdrage volgens art. 7 Bib a van f 3200.— 2400.— Tegemoetkoming art. 7 »ub b 130 X f 2.260.— f2660. R. K. School aan d» Jonkoratraat 1 dirootrie»f1400.— 1 onderwyzeres ,1000.— 3 helpsters (elk h f 400.— gemiddeld) 800. Totaal f8200.- Bydrag» volgens art. 7 sub a s/4 van f 3200.— f 2400.— Tegemoetkoming art. 7 sub b 143 X 2.B 280.— f2686. Totaal van het suts.dia ov»r 1920 f 11.622.— Over hot jaar 1919 werd uitgekeerd f 4.50 per leerling per jaar, zoodat in totaal e»n subsidie werd verleend van 711 X f4.60 f 3199.50. Per leerling bedraagt hot subsidie derhalve over 1920 f11622.— 711 f 16.34'/,. over 1919 f 8199.50 t 711 f 4.50. Het voorstel gaat vergezeld van een ont werpverordening met toolichtiDg. Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering. Geiyk op menig ander gebied heeft regeering gedurende de laatste jaren haar aandacht meer bepaaldelyk gewyd aan dat deel der allengs tot ontwikkeling komende sociale sorg, dat men gemeenlyk ploegt aan to duiden mot den naam van Arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering. Zy heeft dit gedaan door zelf een dienst in het leven t» roepen, waaraan de behartiging van de onderwerpelyke belangen ls toevertrouwd zij doet het door leiding en voorlichting 't< geven aan de gemeentebesturen, door de aan stelling van correspondenten in kleinere ge meenten zooveel doenlyk te bevorderen en door de organisatie van het nieuwe instituut in zyn geheel op betere leest to schoeien, eindelyk ook door in do kosten die uit een en ander voor de gemeenten voortvloeien een bydrago te verleenen. Gevolg van deze belangstelling Is ook i weest, eerst de verdeeling van het Ryk districten voor de arbeidsbemiddeling ep later, met iugang van t October 1919, de aanwyzing van de belangrykste en krachtens ligging het meest daarvoor in aanmerking komende Ar beidsbeurzen in het land tot Districts-arbeids- beurzen. Onder deze is o.m. ook de Arbeids beurs in onze gemeente begrepen, met een uitgestrekt gebied, waaronder niet minder dan 17 gemeenten resorteeren, te wetenAnna Paulowna, Barsingerhorn, Callantsoog, Haren karspel, Den Helder, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Petten, Behagen, 6t. Maarten, Ter- In de verdere toelichting tot dit voorstel lezen wy nog dat het Ryk de helft en de meergenoemde gemeenten de andere helft ge- samenlyk te dragen. Het bestuur van de Arbeidsbeurs en de Commissie van Advies voor de Werkeloosheid- verzekering hebben zich met dit voorstel knnnen vereenigen, alsmede met de voor dracht tot benoeming van een directeur. D voordracht luidt: 1. L. Bandsma, commies ter Secretarie te Helder; 2. W. ran Güb», le ambtenaar by d»n raad van Arbeid to Alkmaar. Voorgesteld wordt deze dienst to huisvesten in het gebouw aan den Kanaalweg No. 79, waardoor voor het kantoor Tan den gemeente ontvanger elders «en lokaliteit zon moeten worden gezocht. schelling, Texel, Vlieland, Wieringen, Wierin- gerwaurd, Winkel en Zype. Dat tusschen de arbeidsbemiddeling eener- zyds en do werkloosheidsverzekering ander zijds een nauw verband bestaat, behoeft geen uitvoerige toelichting. De arbeidsbemiddeling werkt preventief, zy stelt alles in bet werk om werkloosheid te voorkomen door de arbeids krachten te brengen op de plaatsen waar die noodig zyn on door die krachten weg te voeren van de plaatsen waar zy niet kunnen worden aangewend, maar indien haar bemoeiingen niet tot hot gewetffcehte resultaat mochten leiden, indien ondanks alle informaties elders geen werkkrachten kunnen worden geplaatst, dan eerst treedt de werkloosheidsverzekering op. Dan zal dit instituut de gevolgen, die de arbeidsbemiddeling niet heeft kunnen voor komen, zooveel mogelyk probeeren te ver zachten. Zy werkt dus repressief. Het is dui- delyk dat waar een zoo nauw verband bestaat, de wenschelykhoid om beide belangen aan één instelling ter behartiging op te dragen in het oog springt. Het is bekend dat ook thans, zoowel aan hot één als aan £et ander, de noodige aan dacht wordt gesehonken. Toch mag niet uit eet oog worden verloren dat dc werkzaam heden, zoowel die, «welke ten dienste d»r werkloosheidsverzekering als dio, welke 'in het belang der arbeidsbemiddeling worden verricht, worden uitgevoerd door ambtenaren die deze takken van dienst officieel als neven betrekkingen beoefenen. Waar echter deze werkzaamheden voort durend in omvang toenemen en de sociale maatregelen, welke de gemeente, daartoe ge noodzaakt door RijkBvoorschriften, verplicht is te treffen, ongetwyfeld een nog zeer bc- lftngryke uitbreiding zullen moeten ondergaan daar is het dringend noodig, dat thans voor dit belangryke werk een vaste tak van dienst wordt ingericht, waar alles wat met het vraag stuk van den arb»id in verband staat, kan worden ondergebracht. Dit klemt te meer, omdat aan do thans reeds overbelaste ambtenaren tyd en gelegenheid ontbreken om de werkzaamheden, welke aan dezen belangrijken socialen arbeid zyn ver bonden, naar behooren te verrichten. Het is dus zeer wenscöelyk thans de noodige maatregelen tot reorganisatie van de bestaande toestanden te treffen, mede omdat andere ge meenten van den omvang als Helder, deze dienst reeds hebben georganiseerd naar de nieuwe verhoudingen, maar ook en vooral omdat wanneer de gemeente tbans niet in grijpt, de tekortkomingen zich binnen afzieh- baren tyd duidelijk zullen deraonstreeren. De wensehelijkhcid tot reorganisatie laat zich ook oiit ander oogpunt aantoonen. Het loonvraagstuk van het gemeentepersoneel vraagt voortdurend do aandacht. In hoeverre by het ter hand nemen van salarisherzieningen rekening wordt gehouden met de loonen in het particulier bedrijf, is u bekend. Over be trouwbare gegcrcns kan niet worden beschikt zoolang niet een speciale gemeentedienst daar aan ziin aandacht kan wijden. En zonder de beschikking over dergelijke gegevens gaat elke vergelijking met toestanden in befcparti- culier bedrijf mank. Niet alleen ten aanzien van het loonvraag stuk, ook met betrekking tot andere arbeids voorwaarden doen zich gelyksoortige bezwa ren roor. D» dienst, georganifeerd volg»ns onze inzichten, zal het Gemeentebestuur de vereischte wetenschap by kunnen brengen. Zijn leider, dio zich by voortduring te mid den van particuliere werkgevers en werkne mers bevindt, die zich in den inhoud van alle collectieve arbeidscontracten kan ver diepen en gegevens daaruit kan yerzamelen, hy' is hot van wien in de toekomst dea» voor lichting zal worden gevraagd. De beroepskeuze verheugt zich in toene mende belangstelling. Dat ook daarby het ge meentebelang in hooge mate is betrokken, hebben wy reeds eerder gelegenheid gehad aan uwe vergadering aan te toonen. l£a»r hoezeer wy het particulier initiatief in dozen waardeeren cn willon ondersteunen, de werk zaamheid om het instituut tot werkeiyk» ont wikkeling te brengen *oet, naar ons inzien, voornamelijk worden toevertrouwd aA iemand, di» ook daaraan zyn volle aandacht kan geven. Zoo iemand zien wy eveneen» in den leider van den op nieuwe leest te schoeien dienst. Aan het hoofd van dezen veel omvattenden dienst hebben wij ons, iemand gedacht, van wien met grond kan worden verwacht, dat hij zich met ernst de toewyding aan zyn nieuvro taak zal geven. Hy moot over de noodige energie beschikken om de moeiiyk- heden, die zich by-de aanvatting en ook tijdens do uitoefening van zyn taak ongetwyfeld zul- lon voordoen, onder de oogen durven te zien en to kunnen overwinnen. Hy moet zoowol over organisatorische als administratieve kwali teiten bosChikken, weten in welk» verhouding de dienst aan het hoofd waarvan hy geplaatst is, staat tot de gemeente, en in staat zyn do besturen van de tot hot Distriet behoorende gemeenton van voorlichting te dienen, in allo aangelegenheden, di'e direct of zydelings met bet vraagstuk' der arbeidsbemiddeling en ■Werkeloosheidsverzekering verband honden. Naast hot vermogen om den bouw en de indeeling onzer wetgeving in het algomeen te overzien en in den styl onzer wetten niet vreemd te zyn, naast het vermogen vooral om in de snol elkander opvolgende admini stratieve recepten den meest praetischen weg te vinden, die hier niet, gelyk op menig ander gebied van ons administratief recht, door jarenlange ervaring als de eenig juiste is aan gegeven, naast al deze eigenschappon moet de leider zolf vóór alles zyn een man van. tact on gezond verstand, dio zich evea ge- makkeiyk onder de arbeiders als onder de patroons kan bewegen. Hy moet de soepel heid bezitten, aan den eenen kast om den arbeider met zekere gemoedelijkheid tege moet t» treden, aan den anderen kant om by de patroons het nieuwe instituut meer cn meer in to burgeren, door dezen niet af te schrikken met hen in allerlei formalistische bepalingen to verstrikken. Wy meenen in do voorgedragenen zoo iemand te hebben ge vonden. Wat betreft het salaris, dat aan den nieu wen functionaris moet worden toegekend, wy stellen u voor dit t© bepalen op f 2900 tot f 3300, op oen gelyke belooning derhalve, welko o. m. aan de hoofdcommiezen ter Secretarie wordt toegekend. Yoor 't overige sehynt voorloopig te kunnen worden volstaan met tewerkstelling van drie ambtenaren, waarvan één in don rang van lsten ambtenaar op een salaris van f 1600 tot f 2000, één in den rang van klerk op een salaris van f 1200 tot f 1600 en één in den rang van leerling-klerk op een salaris van f 400 tot f 700. Met den loodsschoener op zee van 18 tot en met 21 December. Zy betrokken de wacht, Donderdagavond 18 December, om negen uur. Er stond toent eon krachtige wind uit het Z.W., met een woelige zee. Gemakkelijk pratende op het achterdek van den schoener, waar do loods van de wacht het roor hield en de overige twee wnchtslui bij de stuurkast stonden. Er zou om half elf gewend worden, maar daar do wind hand over hand was toegenomen tot een halven storm, besloot do loods, om rond houden, daar het schip toch zou weigeren to wenden. Net even voordat dit zou geschie den, brak de orkaan los. De wind gierde en huilde door het want, om er bang van te worden. Aangezien de schoener nogal flink in z^jn zeilen stond, ging de stuurboordsverschan- sing een oogcnblikje onder en kwam er aan bakboord een fatsoenlijke dekspoclcr over, die ona een paar flinke natte beenen be- zorgdo. Het was nogal tamelijk raak ook, want één van de loodsen kwam vlug aan dek gevlogen vroeg of er wat gebroken was, wat gelukkig niet het geval bleek to zijn. Het was nu of alle elementen het hunne er toe deden om dit moment zoo volledig mogelijk te maken; regen, onweer, met een aantal me ters windsnelheid... Het is om er nog van te rillen als je aan dat moment denkt. Onderhand was de schipper, loodsen en verdere equipage aan dek gekomen en werd er door den schipper bevel gegeven om het schoenerzeil te strijken, wat dan ook zoo spoedig mogelijk gebeurde. De schoener be gon nu wat beter op het water te liggen, wat wel weiischelyk was, daar het water door den hevigen wind heel wat ruwer was ge worden. Het was nu maar zaak, om alles aan dek vast te sjorren, waar de schipper dan ook zijn bevelen voor gaf, want wie wist wat de nacht, enz. nog zou brengen. Het was tusschen de bedrijven door half ééu geworden; alle hens aan dek, een stik donkere nacht, een half riat pak, en een Z.W. storm, die later uitliép in JJ.W. Summa sum marum, niet aanlokkelijk om dan als geëm- ployeérde bij het Itijks-loodswezen te varen, temeer waar je werkkring grootendeels on bekend en nooit erkend is, en de voldoening dan ook uitblijft. Want naast het moreele staat ook het materieelo, dat je jezelf in zoo'n triestigen nacht doet afvragen: waarvoor maak je al die ontberingen mede? Niet dat deze enkele storm do volle maat is. O, neenl Dit is maar een klein brokje van de vele stormen in den winter, stormen, de een wat zwaarder dan do ander; er zijn er zoovele in deze gure tijden, die onze schoenertjes op zee jagen. En juist het niet weten of begrijpen had ons '3 nachts bijna het leven gekost. De storm loeide onverminderd "Voort. „Stand by", jongens," ga maar naar beneden. Dus vastzetten en dan maar met oliegoed en laarzen aan een beetje probeeren te knippen. De volgende wacht was op. Daar werd o eens geroepon: schipper, kom eens aan dek Eon stoomboot kwam al nader en nader en hot scheelde heel weinig of loodsschoQner No. 13 was roor de haaien geweest. Waarom dan wel? Wel, omdat het een schoener is, zoo'n ding, waarmede je van alles afhankelijk bent. Zoo'n ding, waarmede je hier voor den Helder bij oen beetje ruw weor, mist, enfin, bij alle weersomstandig heden, in je maag zit. De schepen ongeloodst binnen en de schoener mijlon op zee, dwars van Petten of Egraond. Je zou den heeren superieuren wol eens uit kunnen noodigen óm een reisje in do wintermaanden met een loodsschoener mede to maken, maar daar komt toch niets van. En dit punt is toch al zoovele malon in hunne welwillendheid aan bevolen. Heeren, geef ons hier loodsbooten. Het verdere van de reis zonder ongevallen doorgebracht. Het weet knapte Zaterdag morgen op, doch werd 's avonds, weer minder. Do schipper besloot Zondagmorgen, daar de wind uit een éoeden hoek waaide, naar bin nen te gaan. Dalende barometer met een verstopte luoht deden hem dit besluit nemen. Zondagmorgon ongeveer 12 uur, liepen wy in de haven van Nieuwediep binnen. 14 Januari 101Ö te Gouda, als luik-kwartier meester van het He bataljon 15e R. L ver schillende bedragen geld, welke hem niet toe behoorden, heeft verduisterd, tot een geza menlijk bedrag van 2758. Beklaagde erkende het hem ten laste ge legde, hy heeft deze verduistering op ver schillende data gepleegd cn wel het eerst te Bussum in November 1018. Hij droeg het administratie geld steeds in zyn portefeuille op zak, wyl hy niet over een voldoende berg plaats beschikt. Hij heeft den majoor op dezen ongewenseh- ten toestand gewezen, maar zonder resultaat Daardoor ia hij in verleiding gekomen. Hy heeft het geld opgemaakt in Amster dam, waar hy met een yrouw in kennis kwam, die hij vroeger reeds in Breda ont moet had. Na het getuigenverhoor kreeg de auditeur militair mr. B. v. Rossum het woord. Spr. noemde het een treurig feit, dat hy dezen officier voor den Krijgsraad heeft moeten brepgeo. De zaak is nog treuriger doordat bekl, door allerlei onjuiste verhalen de zaak sleepende heeft gehouden, de schuld schoof op de slordige administratie, kortom alles deed om de zaak zoo gecompliceerd mogelijk te maken. Spr. hoeft beklaagde veel ten laste gelegd, maar thans is wel gebleken, dat de zaak heel eenvoudig is. Bekl. hoeft erkend op verschil lende data geld uit de kas, welke hem niet toebehoorde, to hebben genomen en dat to hebben verspeeld met Venus en Bachus. Hjj gaf met dames te Amsterdam ehampagno- a vond en, waar soms 8 k 10 flesschen cham pagne werden leeggedronken. Vast staat dus dat bekl. op Dnreehtmatügo wyze en geheel onnoodig geld, dat een ander toebehoorde heeft verduisterd en opgemaakt. Toen de zaak in Katwyk vast Liep, hoeft hij te Gouda uit zyn nieuwe kas eenvoudig 2700 genomen en daarmede het gat in Kat wijk willer^stoppen. Spr. meent echter dat bekl. ernstig gestraft moet worden hoe groot zyn straf ook reeds is, doordat zyn carrière gebroken en zijn leven vernietigd is. Spr. vraagt dan ook s^Jh veroordeeling tot zes maanden militaire gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest van af Augustus met degradatie tot soldaat. Beklaagde barst hierna ia snikken uit GEMENGD NIEUWS Poging tot oplichting. De Goudsche politie heeft een man aange houden, die getracht heeft oplichting te ple gen ten koste van den Staat. Aan het post kantoor te Gouda was door hem afgegeven, aan het adres van iemand te .'s-Gravenhage, een aangoteekende brief met eon geldswaar de van t föO. De brief kwam als onbestelbaar terug en werd door hem aan het postkantoor teruggehaald. Bij het in ontvangst nemen maakte hij aan merking op de lakken en daarop word in te genwoordigheid van den directeur van het postkantoor en de politie de brief geopend, waaruit couranten <to voorschyn kwamen. Een andere brief door hem aangegeven als inhou dende 900 waarde, met bestemming naar den Helder, eveneong aan eon onbestelbaar adres afgezonden, bleek ook slechts couran ten to bevatten. De aangehoudene, die verdacht wordt een valsohcn naam te hebben opgegeven, is op vermoeden van poging tot oplichting naar hot Huis van Bewaring te Rotterdam ge transporteerd. Diefstal door een luitenant-kwartiermeester. Voor den Krijgsraad te 's-Gravenhage stond deze week terecht een tweede luit. der militaire administratie van het 15e reg. inf. te Gouda, terzake, dat hij op of omstreeks Een raacabre slaapsteè. Dezer dagen moest te Culemborg een lijk naar een andere plaats vervoerd worden. Er werd op een dorp overnacht en men ging den volgenden morgen verder. Plotseling hoorde de koetsier zingen, aan schyndood denkende, liet hy alles in doa steek om politie te halen. Wat was er gebeurd? 's Nachts had iemand, die waarschijnlijk te veel gedronken had, de lykkoets als slaapsteö gebruikt. Door het hervatten van den rit werd hy wakker en begon te zingen. Toen de zenuwachtige koetsier aan den haal ging, werd hem door den zanger nog wat toege roepen, maar dit hielp niet. Daarna sprong de ongewone passagier op den bok en bracht het lijk verder. De politie kwam en loste het raadsel op, .,4141 De remiekaarfe*. Aan het postkantoor te Amsterdam ïiggea op 't oogenblik nog ongeveer 70.000 rente- kaarten op verzending t» wachten, iedent eind November zyn zeer wéinig kaarten ver zonden, omdat de post daarvoor geen perso neel beschikbaar heeft! De Raad van Ai-beid aldaar gaf dagelyks 6000 van deze kaarten ter bezorging, en het is geen wonder, dat de boel daardoor gaat hokken. De directeur van bet postkantoor verwijt "den Raad van Ar beid, dat zy veel -te laat mot de verzending is begonnen. INGEZONDEN, Het bestuur dor Vrijz.-Denr. KiesvereenW ging Heldoo verzoekt om plaataina van de volgende Motte, Do Vrjjz. Dem. Kiesveroeniging fö Heldor, vergaderd op 24 Nov. 1910, diep verontwaar digd over do houding van don hoer Bierste ker in zake schoolbouw aan de Doggersvaart, sterk hare afkeuring uitsprekend over dit raadslid, die er toe medeworkto den dobbel- steen te laten beslissen ia «ene beginsel- kwestie, die zich aan den uitslag eemeffl immoreelo loting meer gebonden acht dan «an zyn Vrij zinnig beginsel, die willena en wetens eona meerderheid daardoor schaadt in zijne be langen, ten gelieve van eene minderheid, constateerendo, dat de heer Biersteker ha hare ledenvergadering van 19 November 191# niet in staat bleek, zyn optreden in genoem de kwestie te verdedigen, dat hij den moed mist royaal schuld te bekennen zelfs nu hora hiervoor de tijd bleef tot de vergadering van 24 November 1919, constateer einde, dat de heer Biersteker door dit alles haar vertrouwen volkomen ver beurde en niet langer tot hare leden kan worden gerekend, snydt den band tusschen haar en den heer Biersteker door, aceeptee- rend zyn bedanken als haar lid, besluit deze motie aan het Hoofdbestuur van den V.-D. Bond op te zenden en haar ter kennis te brengen van de kiezers, verzoekt den heer Biersteker, die daartoe de zedelijke verplichting nooit kan ontken nen, rijn raadszetel, dien hij als Vryz. Dem. verwierf en als zoodanig bekleedt, voor .1 Januari 1920 ter beschikking te stellen door voor dien datum als raadslid to bedanken. st Den heer W. Biersteker zonden wf hbik bovenstaand schrijven ter inzage, die opa het volgende antwoordde: My'n dank voor uw welwillendheid om mi) bovenstaande ter inzage te vorstrekken. Aan ■het bestuur der Kiesvereemiging 13 door mij medegedeeld, dat ik vooralsnog niet bedan ken zal als lid van den Raad, omdat ik meen dat tegenover de kiezers niet te kunnen ver antwoorden. Waren de kiezers in de gelegenheid, als onder de oude Kieswet, zich uit te spreken, ik zou geen oogenblik geschroomd hebben my'n mandaat ter beschikking to stellen. Ik zal voortaan myn eigen weg gaan en mijn houding doen bepalen, wat naar mijn inzicht volgens eer en geweten past. Hoogachtend W, BIERSTEKER.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 3